Ifjú éveimben padlógázzal téptem, leelőztem akit lehett. Most sem számít a költség, de rájöttem, hogy hova a fenébe rohanok. Én vagyok akit le szoktál hülyézni, de nem baj. A gyári értékeket nehéz hozni, de évek óta, már minden autómon közel vagyok ahhoz. Az első fékbetétek cseréje 100.000 km. Igaz elment sok év, mire ide jutottam. A velem egyidős barát, ma is bőgeti a verdáját, helyből kikapar a kerék. Nem vagynk egyformák.
Mielőtt megnéztem volna ezt a videót, én már azelőtt is így vezettem és vezetek, de sztem vagyunk még így jó páran. Motorfék: alap. Azt, h nem nyomom neki mikor piros a lámpa: szintén alap. És még lehetne sorolni. Hihetetlen, h mennyien nem tudták a válaszokat, hát..nem tudom, h nekik milyen oktatóik voltak, de tényleg szomorú. Köszi szépen a feltöltést!!!
Én sem nyomom neki ha piros a lámpa, csak a mögöttem lévő kap tőle agyfszt. :D Szép lassan odagurulok motorfékkel jó hosszú fékúton addigra zöldre is vált mire odaérek. :)
@@peterbaranyi1072 Általában nem jellemző, csak piros lámpa előtt megyek lassabban, meg ha előttem sem mennek és beláthatatlan az előzés. Hiába megyek gyorsabban, mint a megengedett, mindig lesz aki gyorsabban akar menni és erősebb az autója, tapasztaltabb sofőr... :)
Ezzel az a baj, hogy ha van lekanyarodó és záróvonal és te araszolgatsz akkor lerövidíted a lekanyarodó autók áthaladási idejét mert nem lesz helyük kisorolni (vagy átlépik a záróvonalat). Szóval feltartod a forgalmat.
Sokat agyaltam a motorfékes kiguruláson.... arra jutottam, hogy bár fékezés helyett igen hasznos, de a vele megtehető táv max 500 méter talán, de addig gázzal kell mennem. Ha előbb kidobom üresbe és 3x akkorát gurulok alapjáraton ketyegtetve, a kettő fogyasztás különbözete jobb az üresben gurulásnál. Talán alátámasztja az is, ha ezt nem teszem, akkor a városi fogyasztásom eléri a 8 litert is, ha viszont szalajtom az autót akkor akár 6,5 is lehet. (persze dugó és forgalmi helyzet függő) Valamiben igazamnak kell lennie, mert a spritmonitor.de-n a fogyasztási listák első helyén szoktam lenni, több típusnál is. (Persze az autóim műszaki állapota is olyan.) Ja és szerintem nem tartozom a málé, mindenkit feltartó autósok közé sem. Inkább a forgalom ritmusának elcsípését tartom megfelelőnek, mint a mások elé bevágódós, tolakodósat. Általában jobban is haladok náluk.
Szerintem sajnos az emberek több mint fele el felejti azt amit az oktató mindig mondogatott vezetésnél, hogy (motor fek,+fek , ne kupung es fék,)elég gáz ez is , de aki surubben akar fekbetétet cserélgetni, par literrel tobbet költeni üzemanyagra minden tankolásnál annak ajánlom.
Annyira le van egyszerűsítve, hogy ez egy tartalomjegyzéknek is kevés. A tanácsok pedig olyan esetekben hasznosak ha a nincs forgalom, minden emelkedő lejtőt követ. Ha ezek alapján használja, elhagyja valaki a motoréket, máshogy vált fel, le akkor ugyanolyan rosszul fogja csinálni mint eddig. A motorfék kigurulás helyett (ha adottak a feltételek) jó tanács. A gyorsítás, fékezés, kanyarodás, előrelátás, guminyomás és abroncsválasztás, üzemanyag és olajminőség (ha már hosszútávról beszélünk) megfelelő vezetéstechnika, felesleges csomagok elhagyása, futóműbeállítàs, motor karbantartás stb. Csak pár példàkat sorolom. Sok összetevős.
Örülök, hogy többen is írják, hogy így vezetnek. Jó tudni, hogy az ember nincs egyedül és nem faszság amit csinál. Nekem motorral volt szembetűnő a különbség. Amikor megvettem az első hónapban 7 liter körül evett, most öttel elvan ugyanazon az úton. Egyszerűen többet hagyom gurulni, finomabban gyorsítok, egyenletes sebességet próbálok tartani.
Még egy tanács,Ádám és mindenki...; érdemes lemérni néhány benzinkút üzemanyagának a fogyasztását. Nem mindegyikből fogyaszt az autó ugyanannyit. Nekem eddig 3 dízelüzemű VW motoros autóm volt és ha a "Petrom"kútnál tankoltam(Románia),mindegyik autóm többet fogyasztott 8-10 deciliterrel 100km-en,mintha bármelyik másiknál tankoltam,és ez nem vicc! Rengeteget foglalkoztam a mérésekkel.
Gajdán Tanár Úrtól megszokott részletességű videó, köszönjük! Egy hatékony, de nem veszélytelen módszer kimaradt, ezért csak tempomattal és ráfutásgátló elektronikával rendelkező autóval érdemes kipróbálni. Ez pedig a piócázás, ami természetesen szabálytalan!!! Teherautó mögött 10 méternél kisebb távolságban a légellenállás olyan mértékben csökken, hogy az 30-35%-os fogyasztás csökkenés is okozhat. A ráfutásgátló elektronika pedig megvéd minket a hirtelen fékezéstől, hiszen a 10 méter 90-es tempónál a reakció időre sem elég. A kavicsfelverődés viszont valós veszély :) További lehetőség a kerekek 0,1-0,2 barg-val nagyobb nyomása az előirtnál amivel tapadást veszítünk ugyan de csökken a gördülési ellenállásunk és a súrlódásunk is az úttal.
Kedves Tnárúr,Én egy VW Passat-al tetem meg e külöbséget,egy Diesel 177 Lóerös, manuálisváltó. Kezdem a minimális fogyasztásal,amit elértem,igen mindenlehetösséget alkalmaztam ehez,szélhát,elõre kivet sebbeség,lejtökön...3,4 litret,egy teljes 65 literel 1980 kilómétret értem el...Mig ugymont Sportosan,12 litret evet mi kb.450 kiloéter után tankolnóm kel... Németországban élek,s e lehetösségre it lehet... Elnézést a helytelen irássomiat! NÉMETÜL Jobban le tudtam volna irni... Üdv.Joszef Wess
Még van pár dolog, ami sokat segíthet: szélárnyék, hátszél, keményebbre fújt kerekek, (nyari gumi), jobb minőségű motorolaj, prémium üzemanyag. Eddigi minimumom: psa vti1.6 Bp Városliget-Monor 3,7 l/100km :)
Mi van akkor fogyasztás szempontjából, amikor pl. autópályán egy ENYHE lejtőn haladunk lefelé? Ha motorfékezek, akkor lelassul az autó, ami miatt később gázt kell adni hogy visszaszerezzem a kezdeti sebességet. Ha viszont üresben gurulok, a légellenállás fékező erejét pont egyenlő arányban kompenzálja a lejtő gyorsító hatása. Ilyenkor kilómétereket lehet fékezés és gázadás nélkül egyenletes sebességgel haladni. Melyik a takarékosabb: motorfék + gázadás, vagy gurulás alapjárati benzinfogyasztással?
Jók ezek a mernokileg összegyűjtött fogyasztascsokkento okosságok,de a legkevesebbet akkor fogyaszt minden autó, ha ilyen drága uzemanyagaraknal ki se mozdulsz vele a garázsból.En megtanultam sporolosan vezetni,mert anno ezt meg.tanitottak is nekünk hivatásos teherautosoforoknek és annyira rakaptam mikor kiirtottak a benzinfalo Zil-eket,hogy mindig azzal kezdtem a maganautovasarlast,hogy mennyibe kerül nekem 100 km.megtetele Innentől kezdve már eleve nem volt nyerő semelyik benzines .Most viszont ,hogy megjelentek a hibridek,teljesen megváltozott a velemenyem.Azt hittem soha nem lesz olyan mérnök,aki feltalálja azt,hogy a benzines fogyasztása alamenjen a dizelenek.Mondjuk most se menne alá,de ott van a rasagites és ez igy már tuti.Eljenek a leleményes feltalalo mérnöki agyak!!!/Egyébként nagyobb biztonságban érzem magam hybridben,mint tisztán villanyautoban/Villanyautot sztem csak az vesz ,akinek pénzből több jutott ,mint eszbol.Vajon hova kerül és mit szennyez majd az a töménytelen sok kiszolgalt akkumulator ?-Hát saját magát, az emberiséget!!!!Ezért már most azonnal betiltanam és csak a rasegitest engedelyeznem.
Tampomatnál saját tapasztalataim alapján többet fogyaszt az autó, mintha fixen tartanám a pedált. Megmondom miért. Pl lejtőnél az autó elveszi a gázt, gyorsul egy minimálisat, de a motorfék megfogja, esetleg még az autó rá is fékel, ha olyan. Ha esetleg lekúszik a mutato 90 ről 89 re, az autó már gyorsít, ezzel plusz üzemanyagot fogyasztva. Viszont ha fixen tartom a lábam, akkor nem ofg zavarni, hogy 90 ről leesik 85 re, viszont nem fogom attól erősebben nyomni a pedált, mert a következő bukkanónál a lejtőnél ugyan ilyen lábtartással vissza tudok gyorsítani 90 km/h -ra (saját tapasztalat és gondolat)
Az én vezetési stílusom (takarékos) ilyen alapból. Mindent úgy csinálok ahogy az elhangzott :) Toyota Auris 1.6 Valvematic,132le 5.5l/100km átlagfogyasztás. Érdekes volt ezeket hallani. Köszönöm a videót.
A videónak lehetne az a címe, hogy Hogyan vezessek, hogy benzint spóroljak, de a mögöttem lévő audist úgy felidegesítsem, hogy lerúgja az agyamat. Ebben az a vicc, hogy nem vicc.
Bogi! Az audisra is vonatkozik a kresz. Attól, hogy ő kemény, még nem kényszeríthet arra, hogy gyorsabban, vagy lassabban vezess! Egyébként meg ha te is a tatásvezetés híve vagy, akkor az autód is elég kicsi lehet, következésképpen könnyen félre tudsz állni előle padkázás nélkül.
Szuper előadás, de pár dolog kimaradt, ami elnézve, hogy a jelenlévők többsége a motorfékkel sem volt tisztában, még említést érdemelt volna szerintem. 1. Az alacsony fogyasztás már azelőtt kezdődik, hogy beülnék az autóba és elindítanám: kisebb gördülési ellenállású, prémium abroncs az előírt keréknyomás-tartomány felső határára fújva, és prémium üzemanyaggal megtankolt autó. Hihetetlenül sokan járnak 1,2-1,5 barra fújt kerekekkel, észre se veszik. Több decit számíthat a nem megfelelő guminyomás, az emiatti rendellenes kopásról nem beszélve. 2. Evidens, de nagyon sokan járnak hetek óta csomagtartóban felejtett, néha egészen súlyos holmikkal. Ami nem szükséges, érdemes kipakolni és minden felesleges tehertől megszabadítani az autót. 3. Ha van rá lehetőség, a halogén izzós tompított fényszóró helyett ledes menetfény használata. Nem tűnik evidensnek a fogyasztás szempontjából, pedig az autó üzemanyagból állít elő áramot, amivel fényes nappal is működteti lakott területen kívül az összesen 110 wattos fényszórót, a két ledes menetfény ehhez képest 5-10 watt. Két H7-es halogén izzó áramszükségletéből ledes fényszórókkal ma már egy háromszobás családi házat kivilágítunk az összes mellékhelyiséggel együtt. Ha nincs menetfény, legalább lakott területen érdemes kikapcsolni a tompítottat (igaz, a gyakoribb ki-be kapcsolgatástól meg hamarabb tönkremegy, de a fogyasztásnak az tesz jót, ha minél kevesebbet ég). Ugyanide írható az egyéb, épp felesleges elektromos fogyasztók kikapcsolása. 4. Nemcsak a motornak, hanem a fogyasztásnak is árt, amikor a még be nem melegedett motortól kérjük ugyanúgy a fordulatot, meg a teljesítményt ahelyett, hogy részterhelésen előbb szépen bemelegítjük. 5. Szélárnyék. Bár idegőrlő autópályán a busz, vagy kamion mögött cammogni, de ha egy nagyobb testű jármű mögött van lehetőség hosszabban, normális tempóban is haladni, érdemes előzés helyett kihasználni, hogy az előttünk haladó benzinje ég a légellenállás leküzdéséért. 6. Jól néz ki a széles kerék, de a fogyasztásnak a kisebb gördülési ellenállású, keskenyebb abroncs kedvez (ahogy a téli latyakos, vizes, havas tapadásnak is az a jobb). A fogyasztást szem előtt tartva nem érdemes a gyári kerékmérettől pozitív irányban eltérni. Ugyanígy a kerék súlya sem mindegy, a lemezfelni sokkal kisebb súlyú lehet, mint az alufelni, kevesebb energia árán mozgásba hozható a kerék. Mondjuk nem olyan szép, ez igaz. Bár elhangzott, hogy minél nagyobb sebességfokozatban, kis gázadásokkal takarítható meg több üzemanyag, de az nem, hogy ha viszont ilyen helyzetben gyorsítani kell, vagy emelkedőhöz érünk, kötelező visszakapcsolni, mert az éves üzemanyag megtakarításunkat pénzben hamar elviszi a motorfelújítás. Nekem a rekordfogyasztásom eddig Renault 1.5 dci motorral, (kombi Loganban) 3,6 liter volt vegyesben, pedig 1-1 alkalommal még finoman előztem is. :)
Az AGR vagy EGR szelepek mi újság? Országúton nekem 110 km/h-nál 3100-as fordulaton kevesebbet eszik az autó, mint 90 km/h-nál 2900-as fordulaton. Laptop-on figyeltük a motor adatait és nagyobb fordulaton 3000 felett kikapcsolja az füstgáz visszavezetést = Agr szelepet, így több friss levegővel jobban expandálnak a hengerek --> jobb hatásfokú eredményez --> Így átlag 3dl+el kevesebbet fogyaszt úgy, hogy + 20km/H val gyorsabban megyek.
Életemben nem tanultam járművekkel kapcsolatos tudományt, de ezek annyira magától értődő dolgok, nem tudom ki volt a közönség, de megdöbbentő mennyien nem tudják. Nem egy atomfizika, meg különösebb mechanikai érzék sem kell hozzá, csak egy kis logikus gondolkodás. Ezt kellene oktatni a kreszben, meg a tanpályát, ellenben a sok értelmetlen jármű működési zagyvasszal, Kedvencem amikor kinyomott kuplunggal lassítanak, meg mennek be a kanyarba és állandóan azt a rohadt féket tapossák, ami nem utolsó sorban rengeteg szállóport generál, a +40%-os fogyasztás meg sokkal nagyobb környezetszennyezést, de mi a 2.5 tonnás 600 lóerős elektromos autókkal akarjuk megmenteni a bolygót...
Elektromos autóknál különösen érdekes a vitorlázás, és a motorfékes kigurulás. Okos vezetéssel kb 10-15% hatótávot nyerek. Megtanított rendesen gazdaságosan vezetni az EV-m. Jó lett a videó uram! :)
@@pelzgm hát nem igazán van értelme mert a visszatáp az harmat fing és csak felhevíted a fékbetétet de az igaz hogy az ev-n megtanul az ember spórólni.minden % számít.
Sok újat nem mondott. A legjobb rész, amikor felhívja a figyelmet arra, hogy a nagyon spóroló tagok sokszor feltartják a forgalmat. Tipikus ilyen az autópályán 82vel előző Bálint ismerősöm, aki anyázik, ha levillogod, és nem érti meg, hogy ezzel balesetveszélyes helyzeteket teremt. Ps. Ma már börtön jár azért, aki szándékosan befékez a másik előtt.
"börtön is járHAT" azért, ha SZÁNDÉKOSAN VESZÉLYEZTETSZ valakit satufékezéssel". Azért ezt ne keverjük össze a 90-100al előzgető takarékoskodóval.... Külön kategória.
s azert, ha szandekosan befordulnak elotted es neked satufekezni kell, hogy ne menjel bele? emiatt rendeltem autoskamerat, mert belerongyoltam a 2. ilyen baromarcuba. De nem is ertem ezeket, hisz az o biztositojuk fizet es nekik lesz tobb a biztositas. mi ertelme van ilyeneket muvelni az uton? most nem az automat feltem, hanem ha velem utazik valaki, foleg gyerek s ilyennel szorakozik par elmebeteg.
Miki bá', a végefelé kitakartad a rajzot, csak az ott lévők látták. Legközelebb a kamera jobb elhelyezése segíthet. Amúgy a csoportos előadás jó ötlet! A gyorsítsunk lassant jó lenne pontosítani, ugyanis autó és autó között van különbség, ami egy 1.2-esnek gyors, az talán egy 2 literesnek már lassú. Aztán mondtad, hogy lehet sebességet átugrani (kézi váltós Galantommal 1-2-5 módon gyorsítottam, mert az adta a legjobb fogyasztást, a mai automatával ezt már nem lehet megtenni). De szerintem ki kellene számolni a gyorsulás/idő arányt, hogy megmondhassuk, városban mi a jó - a dugók kialakulása miatt néha a dinamikus közlekedés jobb, nem beszélve az esti 70-es táblánál 50-el cammogásról, miközben mindenki lemarad a zöldhullámról. Tudom, át kell majd állítani a lámpákat. Plusz egy: a motorféket régen még a fuvarozásban dolgozó sógorom sem ismerte, de pár hét után elismerte, hogy tényleg lehet spórolni vele.
1.4-es 2003-as Seat cordoba kb 230000Km van benne. Az átlag fogyasztásom: 5,2-5,5 l/100km Jelenleg a harmadik fék garnitúra van rajta ami kb fél éves. Engem még apum tanított vezetni. Neki a kresz vizsgán még tanították a motorféket ill. a motor működését.
Ahhoz ,hogy egy autó 2,7l/100km fogyasszon ahhoz nem elég a vezetési technika .Kell hozzá egy bizonyos műszaki állapot.Ez nagyon összetett.A motortól kezdve,a hajtás lánc,a kerékcsapágyakon keresztül,egészen a gumikig! Az a motor amelyikben keresztbe áll már a dugattyú,az nem annyit eszik...
Am 2.9L/100km-t Nissan Versa-ban is értem el. A gumik, guminyomás és az útfelület is nagyon belejátszik. Olaszoknál bő 1 literrel jobb fogyasztást értem el egy Mitsu lancer kombival 2004-es, hasonló körülmények és használat közben mint itthon, amibe mondjuk szerintem az üzemanyag de az útfelületek minősége nagyon segített. De hát nem azért fizetünk, hogy ne aknamezőn kelljen autózni ebben az országban.
Én magam tapasztaltam , fogyasztást csökkenteni gyorshajtással lehet! Idézőjelben. Pl lakott területen belül 50 Km/h megengedett, ami általában csak 4 fokozatban lehet megtenni.De ha már felgyorsitok kb 60 Km/h sebességre, akkor felkapcsolható néhány autó ötödikbe. Ötösben kevesebbet fogyaszt az autó, plusz gyorsabban haladsz vagyisd hamarabb is odaérsz a célodhoz . Vagyis lényegesebben kevesebb fog elfogyni üzemanyagbol. Tempomat : 15:07 én mindenhol használom ahol csak lehet, még két falu között is és bevált. Sokszor városon belül is ahol lehet. Kivéve 17:10 nél eset amikor hegyimenet van.
13:05 Ezt az óvatos gyorsítást, mindig felváltva a következő fokozatba, amint már bírja azt szenvedés nélkül a motor én is alkalmaztam, azonban roppant megtévesztő az itt mutatott ábrával annak látszatát kelteni, mintha ez a grafikonból láthatóan jó módszer lenne. A grafikon ugyanis az egyenletes sebességgel haladás melletti fogyasztást mutatja, így a gyorsításra vonatkozóan semmilyen információval nem szolgál. Kb. fél éve eszembe jutott, hogy valamikor régen egy fizikus rokon mesélt arról, hogy egy benzinmotor karakterisztikáját elemezték és azt találták, hogy a motornak 3000-es fordulaton, 75% teljesítményen van a legjobb hatásfoka. Innen logikusan következik, hogy akkor minél többet kell e paraméterekhez közel tartani a motort, ha spórolni akarunk (persze csak addig, amíg akkora sebességre nem gyorsul az autó, hogy az egekbe szökő légellenállás sokkal többet ront a fogyasztáson, mint amennyit a hatékonyan járó motor javít). Ezt végiggondolva átáltam arra, hogy kövér gázzal gyorsítok, mindig akkor váltok, amikor kicsit 3000 fölé ér a fordulat, amikor pedig elérem a kívánt utazósebességet, akkor azonnal a lehető legnagyobb fokozatba kapcsolok (városban pl. 2-esben elmegyek 50-ig, ott meg rögtön mehet az 5-ös). Elsőre annyit sikerült megállapítanom, hogy a megszokottnál sokkal intenzívebb gyorsítás teljesen tönkreveri az előrelátó képességemet és a gyorsítások mellett a lassítások is sokkal intenzívebbre sikeredtek, de miután megszoktam és minden más tekintetben sikerül visszaállnom a korábbi vezetési stílusomra, több mint 10%-kal kisebb fogyasztásokat produkált az autó, mint visszafogott gyorsítással. Mindezt úgy, hogy útjaim kb. felét autópályán teszem, ahol az új módszer értelemszerűen semmilyen különbséget nem jelent a korábbihoz képest.
Ja igen. Ugyanennek nyomán a lejtő-emelkedő viszonyában tett javaslat a kifejezetten rossz: ha lejtőn gyorsítunk, akkor a lejtő amúgy is visz, a motornak nagyon kis teljesítményen kell dolgoznia, ami borzalmas hatásfokkal társul, ráadásul a növekvő sebesség miatt drasztikusan megugrik a légellenállás, csomó többlet energiát emésztve fel, míg az emelkedőn visszalassulva megintcsak nagyrészt a sebességünkből nyerjük a helyzeti energiát, a motornak keveset kell hozzátennie, azaz ismét borzalmas hatásfokot eredményez, azaz mind lejtőn, mind emelkedőn olyan üzemállapotban van a motor, ahol kifejezetten rosszul alakítja a tüzelőanyagot mozgási energiává. Ezzel szemben ha lejtőn motorfékkel kerüljük el a túlzott felgyorsulást, akkor ugye nulla a fogyasztás (ha kicsi a lejtő és motorfékkel már lassít az autó, akkor legjobban az üresben alapjárattal járunk), majd az emelkedőn nyomhatjuk neki 3000-en kövér gázzal, hogy a lehető legnagyobb hatásfokkal konvertáljuk a benzint (esélyes, hogy dízelnél más fordulat az optimális, de annál nem tudom, mennyi) helyzeti energiává, kihasználva azt, hogy az emelkedő miatt nem fog abszurd sebességig gyorsítani a jármű óriási veszteséget okozva légellenállás formájában. A nyáron ezt a koncepciót is tudtam tesztelni, a Mátrában töltött szabadság során, hegyi terepen többszörös megtakarítás volt tapasztalható a sík terep, városi és autópálya vegyeshez képest.
Ha folyamatosan alacsony fordulaton tartunk egy modern belsőégésű motort, akkor max 100E km és vége a motornak. Melyik jobb? Meghagyni a kuplungot és koptatni a féket, fogyasztani a benzint vagy motort felújítani, leélni a váltót vagy tankolni, szóval érdekes dolgok ezek.
Amennyiben nem erőlködik a motor akkor nem lesz semmi baja, ha néha azért leforgatod rendesen. Amire külön figyelni sem kell, mert azért néha csak előzöl.
Igen, itt jön képbe a diesel motorok gyilkolása amikor eléri már az optimális hőmérsékletet es alacsony fordulaton elváltod a sebességet. Dieselt nem árt kissé jobban pörgetni!
Remek ez a videó! Amíg nem volt saját kocsim, én sem figyeltem semmire, de idén beruháztam egy hibridbe. De dombos vidéken a hibrid benzinfogyasztása is nő. Szerintem nem 50-60%, hanem max. 30% lehet a visszatáplálás, mert hegymenetben kénytelen dolgozni a benzinmotor. Persze ez nagyvárosi forgalomban. De azért is vettem hibridet, hogy városban ne égessek annyi benzint. Illetve ne szaggassam a váltót + ne kövessem el a szokásos hibákat, amikről itt a hsz-ok bőven mesélnek. Pluszpoén: az Egyesült Királyságban régebben szándékosan akadályozták a zöld hullám kialakítását, hogy több üzemanyagot égessenek a kocsik. Ma már ugye a károsanyag-kibocsátás a szlogen, de sajnos a mai napig kész a káosz - Londonban talán már nem annyira, de itt Birminghamben elég általános, hogy kétszáz méterenként föltartják a forgalmat a lámpák, mert olyan borzalmas a szekvencia. Ja, és itt csak a telezöldet ismerik, ebből a szempontból is jó a hibrid, mert nem pöfög, amíg vár az ember, hogy kanyarodhasson.
Tök érdekes volt. 😇 Meg az az észre vétel is, hogy játszok egy kamionos szimulátoral és ott is észre vettem, hogy ki teszem lejtőn vagy meg állás esetén üresbe akkor van fogyasztás igaz órában adja meg és az is pár liter ez nyilván kamion esetén... De, ha viszont, ha sebességben hagytam, akkor 0 volt az aktuális fogyasztásom. Arra nyilván rájöttem a lehető leg magasabb fokozatban hadjam. Meg a valóságban is inkább ki gurulók. Bár azt nem tudom, hogy jó meg óldás-e fogyasztás szempontjából, ha észre veszem, hogy nem túl valószínű a teszem azt lámpa váltás vagy bármi más, de naggyaból van elképzelés mikor lehet menni akkor inkább tartani Kiss sebességet, hogy aztán ne álló pozícióból kelljen ilndulnom
Ha a motorfék-üresben gurulás kérdését csak a pillanatnyi fogyasztás szemszögéből nézzük, akkor tényleg a motorfék a nyerő, mert az autók (mentsük ami menthető alapon) valóban lezárják az üzemanyag ellátást. Nos ez energetikai szempontból tulajdonképpen ugyanaz, mintha leállított motorral, üresben enyhe fékezést használnánk. Ez még annál is rosszabb energiahasznosítást eredményez, mint az üresben való gurulás a motor leállítása nélkül. Miért is? Az autó üzemanyagot használ fel a megfelelő sebesség (mozgási energia) megszerzéséhez illetve annak fenntartásához (ugye a súrlódási, gördülési és légellenállások kompenzálására). A leggazdaságosabb, ha ezt a megszerzett energiát minél tovább hasznosítani tudjuk. Ha ezt bármilyen módon felemésztjük (legyen az fék, vagy motorfék) akkor tulajdonképpen elpazaroljuk a megszerzésére fordított üzemanyagot. totalcar.hu/magazin/technika/2012/01/26/megfogjuk_az_utolso_cseppet_is/
De ha hamarabb elkezdünk lassítani, hogy üresben gurulva lassítsunk le a szükséges sebességre a megfelelő pontig, az megnöveli az adott táv megtételéhez szükséges időt, amit kompenzálandó egyébként gyorsabban kell haladni, az pedig nagyobb fogyasztást eredményez. Vajon többet spórolunk-e az üresben kigurulással, mint amennyit vesztünk a nagyobb utazósebességen? Persze lehet azt mondani, hogy üresben gurulok ki és nem megyek egyébként gyorsabban, mert ráérek, de a kérdés az, hogy adott két fogyasztáscsökkentő, de utazási idő növelő stratégia (lassabb utazósebesség, ill. üresben kigurulva lassítás), a kettő közül melyik a hatékonyabb, azaz melyikkel lehet ugyan annyi menetidőnövekedés árán több üzemanyagot megtakarítani? Értelemszerűen azt érdemes alkalmazni. (A válasz egyébként minden bizonnyal úgy kezdődik, hogy „attól függ” és egy nagyon hosszú paraméterlistával folytatódik.)
@@strobi0001 Értelemszerűen ahhoz kapcsolódik, azért van az alatt, de ahogy a videóban se a lejtőknél került elő a motorfék vs üresben gurulás, úgy a fenti hozzászólás se ebben a kontextusban tárgyalta.
Mivel a hallgatóság vegyes volt én arról is beszéltem volna, hogy hogyan kell motorfékezni. Csak a megfelelő fokozatba szabad visszakapcsolni, úgy, hogy ne pörögjön túl a motor. 3000-nél ha nagyobbra emelkedik egy visszakapcsolásnál a fordulat, az már ijesztő, kellemetlen, hideg motornál pedig káros lehet a motornak. Oda kell figyelni arra, hogy ne essen a fordulat annyira le, hogy lefulladjon a motor, mert ez megint csak ijesztő lehet egy nem műszaki beállítottságú embernek, lefullad a motor, nincs szervó, fékrásegítő. Ezen kívül van egy bizonyos fordulat, ami alatt már nincs érezhető motorfék hatás. Nálam például kb 1800 alatt 3-4-5-ben nem érezhető motorfék.
Ami még fontos, főleg azoknak, akik sűrűn tesznek meg hosszú külföldi utakat, az a cw érték (alaktényező), ami igen fontos autópályás nagysebességű haladásnál. A ma divatos SUV-ok cw értéke nem túl jó, emiatt autópályás haladásra gazdaságtalanok. Egy jó cw értékű autó választásával autópályán sokszáz kilométeres úton litereket lehet megspórolni. Minél nagyobb sebességgel halad a jármű, annál fontosabb a cw érték fogyasztási szempontból. Itt megnézheted az autód cw értékét: rc.opelgt.org/indexcw.php
Jó a link , csak annyit , hogy a lényeg nem is a cw hanem a 3. oszlop a cw X felülettel . nem mindegy hogy egy Q7 -esnek van 0,35 ös értéke vagy egy Suzuki Balenonak .
@@zsoltpancel Járj utána, hogy mennyit eszik ugyanilyen körülémények között egy dízel E Merci szedán. Aztán emeld fel a sebességet olyan 140-re és megint hasonlítsd össze azt a fogyasztást! 🙃
1. Kigurulás Magas sebességi fokozatban hogy minél kevésbé lassítson a motorfék viszont a fogyasztás 0, addig szoktam alkalmazni míg le nem esik 6.-ban egészen 1000 alá a fordulat, ez tipikusan városba/faluba behajtás előtt 50-ig lassítok így, megkezdve már fél-1 kilóméterrel hamarább, az átlag fogyasztás pedig ilyenkor szépen pörög lefelé. 2. Lassan gyorsítás, hamar felváltás, szerintem ezen nincs mit magyarázni. 3. Nagy követési távolság, hogy ha bármi történik előttem féket szinte soha ne kelljen használni elég legyen mindig a kigurulásos lassítás. 4. Piros lámpánál szintén kigurulok és ahogy minél közelebb vagyok már muszáj vissza váltani a kis fordulat miatt, ezt csinálom egészen akár 1. sebességi fokozatig majd alapgázon közelítek felé az utolsó méterekben reménykedve hogy már zöldre vált és nem álló helyzetből kell újra nekilendülni többlet fogyasztással kuplung koptatással stb... Nyilván ezeket a forgalom függvényében másokat nem feltartva. 5. Mások által szokásos 100 helyett 80. Pillanatnyi fogyasztás így bő fél literrel alapból kevesebb. A menetidő pedig megdöbbenőn kevéssel több csak! Ha jönnek utánam és szembe is lassan felkúszok 90-re hogy ne tartsam fel. Ha szembe senki akkor meg had menjen ha akar. 6. Kanyarok előtt is szintén kigurulást használok. Amit úgy érzek szenzáció lenne ha lenne egy olyan telefonos gps térképre épülő app, ami a sebességemet és a domborzatot figyelembe véve tudván hogy hol a község határa kiszámolná azt a távolságot ahol én elengedve a gázt 6.-ban a község táblájáig pont 50-re lassulok. Elég lenne ha csak csippanna egyet mikor oldjam a tempomatot. Nagyon sokat meg lehetne azon spórolni ha állandóan csak is a leglassabb kigurulással lassítanánk a tábláig. Mindig az van hogy túl későn oldom a tempomatot és még robogok 65-70-el néha ha jól elkapom pont kijön olyankor az ember el csodálkozik mennyi sokáig elgurul a kocsi. Az app persze tanulhatna abból ha nem jól saccolná meg, elmenthetné a saját tellóba abba a profilba hogy ha legközelebb ugyanarra megyek már tudná hogy itt érdemes 50m-el hamarabb csippanni. Ezt mindig fejbe kell eltalálnom de szerintem simán leprogramozható. A jövő vezető nélküli elektromos autóiban biztos hogy lesz ilyen chill mód amely azt fogja tudni hogy féket soha nem használ és azáltal a fogyasztás majd a fele. 7. Pontnak oda lehetne biggyeszteni azt, ami majd csak a jövőbe lesz az pedig az egymáshoz nagyon közeli autózás, 10-20cm. Amikor már követheti egymást 20 autó is így mivel kommunikálni fognak egymással, s ha az első nyom egy satut késedelem nélkül mint az utána lévő 19 is így nem lesz ütközés. A 19 kocsi fogyasztása negyede lenne csak. Tapasztaltam már kamion után menve autópályán nagyon közel 1,5L-es fogyasztást írt 90-nél szinte magába szippantott ezt is kilehetne használni persze még nem most mert veszélyes, ha meg nem vagyunk elég közel a turbulens levegő még ronthat is.
A kigurulások kezdetét hazai pályán nem kell neked jelezni, megtanulod magadtól is. Én az utcánkban a kapubejáróig szoktam álló motorral gurulni úgy, hogy csak 30 km/h-ra kell gyorsulnom a kereszteződésből.
Az alkalmazás amit írtál alpajában véve jó ötlet, de ott a gond, hogy minden autónak más ez a kigurulási távlsága, sőt, egy és ugyanazon autónál is kilönbözik, pl. gumi típus, nyomás és természetesen az autó terhelésétől függően, nem beszélve arról, hogy a szél nagyon be tud kavarni az ilyenbe, mert simán lehet, hogy az egyik pillanatban szemből fúj, a másikban meg hátból. De ettől eltekitnve vannak már mai autókba beépítve hasonló rendszerek, amelyek GPS adatok alapján tudják, hogy mikor kell közeledig a település, vagy a sebességkorlátozás, esetleg egy élesebb kanyar, és már korábban elveszik a gázt. Prediktív (adaptív) tempomatnak hívják. Sajnos a dolog ma még nem tökéletes, a fenti okok miatt is, illetve a pontatlan térképadatok miatt sem. De hosszú utakra nagyjából használható. A fogyasztás csökkentése mellett viszont az elsődleges célja a sebességkorlátozások betartása, szóval kigurulás helyett fékezhet is.
Ezt meg tudom erősíteni tapasztalatból: alsó fokozatban (1-es vagy 2-es) lassulva, ha nem nyomom ki a kuplungot elég fürgén, 1500-nál az elektronika úgy ráadja a benzint, hogy rendesen megugrik az autó, eleinte, amíg meg nem szoktam, párszor majdnem beleugrattam az előttem levőbe emiatt.
@@pressing1977 Nagon típusfüggő. Egyébként nem érdemes 1500 alatt használni a motort, csak a motorfék idejére. Különben ott kicsi az olajnyomás, hosszú távon több rosszat teszünk a motorral, mint amennyit nyerünk a spórolással.
Nem olvasok vissza 235 hozzászólást most, csak röviden: Hiányoltam a BSFC diagramm ismertetését az előadásból. Már csak azért is, mert abból kitűnt volna tanár úr gyorsítással kapcsolatos tévedése. Nem mindegy, hogy 15%-os hatásfokkal gyorsítok 5 másodpercig, vagy 30%-ossal 2,5 másodpercig. Egy volt munkatársam az öreg dízel Opel Asconájáról azt állította, mindegy hogyan vezet, 6liter. Ez szintén a változó hatásfok miatt érdekes. Azt pedig több oldalon is olvastam korábban, hogy a sportosan vezető autósok városban nem költenek többet benzinre, mint én, aki igyekszem takarékoskodni. Saját tapasztalatom is az, hogy ha a lehető legrövidebb időn belül leállítom a motort, azzal tudok megtakarítani a legtöbbet. Hiába minden bohócság, a városban a motor amúgy is gyatra hatásfokát szinte lehetetlen kihúzni belőle és minden, ami elnyújtja a menetidőt, az növeli a fogyasztást. Itt az egyik kommentelő megjegyezte, hogy a nagyon takarékos vezetés végül az alkatrészek rovására megy. Nos én hiszem, hogy a sebesség és a fokozat akkor a legtakarékosabb(Minden szempontból!), amikor a motor jól érzi magát, fordulatszáma 2 és 4 ezer fordulat/perc között van, olajhőmérséklete pedig állandó 100 celziuszfok. Hogy a fordulatszám alacsonyabb, vagy magasabb, azt az út és forgalmi viszonyok diktálják. Egy másik volt munkatársam Passatja automata váltóval is ebben erősít meg. 2000 alatt visszavált. A 2L-es fogyasztás tényleg döbbenet. Bármelyik hibrid megirígyelheti.
Nekem Lada Samaram van és az econometer furán mutatta a fogyasztást. Amikor 4-5-ikben mentem és ráléptem a gázra a motor rángatott az egész autó rezgett és nem gyorsult semmit. De az econometer rohadtul kiugrott a gazdaságtalan fogyasztás irányába ilyen sárga sáv volt. Samaram most is megvan ez az utolsó megmaradt autó a világon teljesen újállapotú, még a gyári szag is benne van. 30 éves és garantáltan 16969 km van benne. Évek óta nem használom. Nem merem beindítani mert eredeti gyári vezérműszíj és ékszíj van rajta. Attól felek elszakadnak és a szelepek bele csapódnak a dugattyúba és akkor a motorban annyi. 2008 óta nem volt használva és mindig garázsban áll 1993 óta. Gyári kerekek vannak rajta még a gumi tüskék is rajta vannak Belorusz gumik. Az autón és alkatrészein ott van az CCCP felirat Szovjetunió
@@davidpalencsar1617 Samarad van? Most nem akarom cserélni garázsban áll évek óta. Van egy hely ahova mindig vittem azokkal szoktam csinaltatni mindent
Ural 375 os-t vezettem magyarorszagon az 1980-as evek elejen. 8 hengeres 7.0 L 180 loeros hatalmas benzin motorja volt. 98-as oktanszamu benzin kellett bele. Az orszaguti fogyasztast konnyu volt kiszamitani. 100 km-en fogyasztott 100 litert. 1 kilometer = 1 liter benzin. Egy atlagos havi keresetert 40 liter benzint lehetett vasarolni a 80-evek elejen. Ahoz, hogy ez az Ural megtudjon tenni 100 Kilometrt 2.5 honapot kellet dolgozni. Ez ma mar hihetetlen de ez igy volt. Abban az idoben senkit nem erdekelt a fogyasztas mert nem nekunk kellett fizetni. 320 literes volt a fő tank es 60 literes volt a masodlagos tartalek uzemanyag tartaly. Ha nekem kellett volna megtankolni akkor 8 - 10 havi kereset lett volna egy tankolas. Na most a benzin volt-e draga vagy a keresetem volt e alacsony? A kerdes megvalaszolasat azt rahagyom a politikusokra es torteneszekre.
@horvath94 EN CSAK ANNYIT MONDOK AMI A VALOSAG VOLT. MI ERTELME LENNE, HOGY HAZUDJAK? A BENZINES ZIL FOGYASZTOTT 50 LITERT. TE VEZETTEL VALAHA URALT??? HA NEM AKKOR MIERT OKOSKODSZ !!!
Rosszul emlékszik a számokra. A 80-as évek elejétõl a közepéig, a benzinár a közel 10 Ft-ról a közel 20 Ft-ra emelkedett. Ugyanekkor az átlagkereset 4000 Ft-ról 6000 Ft-ra emelkedett. Vagyis ebben az idõszakban legalább 300 liter benzint lehetett vásárolni a fizetésbõl. 98-as oktánszámú benzin ment bele? Aligha! Egy 7 literes, 180 lóerõs teljesítményű motor - fõleg úgy, hogy katonai célokra is tervezték - nem igényli.
A komoly fogyasztáscsökkentés ott kezdődik, hogy üresben gurítás, már egyetlen 300-500 méter is komoly hatást gyakorol az napi átlagfogyasztás-kijelzőre. A padlógáz-padlófék stílushoz képest jó tartani a sebességet és egy rövid motorfékes szakaszt beiktatni a végén, de a kigurulás a csodaszer. A fogyasztási rekordoknál is ez megy csak még a motort is leállítják és úgy gurulnak pattanásig fújt gumikon. Egyenletes sebesség helyett motor indít -gyorsít 90-re- üres-leállít- gurulás 70ig, beindít ,gyorsít. Ezzel jönnek ki ezek a gyakorlatban lehetetlen 3 literes rekordok, kilométerenként 3 indítás leállítás, és ez így megy az 1500 km-es túrán, csak erről nem beszélnek, amikor pózolnak a csoda-fogyasztó kocsi mellett az újság címlapján. Másik kontrasztos példa: állok a pirosnál, motor leállítva, sebességben hagyva tartja az autót lábam pihen, nézelődök és látom hogy körülöttem az autóknál szintén nem ég a féklámpa, de néha az autók meg-megmozdulnak, WTF :én állok leállított motorral ők meg végig a gázzal és a kuplunggal játszva tartják az autót...
3-500 métert gurítani csak gyér forgalmú külvárosi utcákon lehet. A padlógáz nem, de az intenzív gyorsítás viszont igenis segít, ha előrelátóan tetted, és nem kell utána lassítani. Oktatják is. A pattanásig fújt gumik meg a fogyasztásra jó, de a futómű alkatrészekre kedvezőtlen hatást gyakorolnak.
@@istvanszekely4842 Intenzív gyorsítás, (ha többnyire 2000 alatt marad a fordulat) nem árt és a nyert időt gurításba, vagy hosszú motorfékes szakaszokra lehet költeni...a forma1-ben is így csinálják. Várososon kívül körforgalmak előtt lehet még jókat gurítani, ráadásul táblák mutatják még hány méter :) , azután mehet az intenzív kigyorsítás - egy kicsit idegőrlő, de meg lehet csinálni! A gumifújás a fékútnak sem tesz jót, nagyon hamar el lehet bukni az évek alatt összespórolt pénzt. Nálam a karácsonyi forgalom miatt leállt a spórolósdi, megspórolt decik mellett literek ömlenek el a dugóban, próbálom leállítgatni, de 5-10 másodpercekre hülyeség.
@@laszlom.3138 A 2000 alatti fordulaton nem célszerű kövér gázzal gyorsítani, mert a töltetben felhalmozott hőenergia nagyobb része fordul a motor fűtésére, mint egyébként egy picit 2000 felett. Több ideje van a keveréknek leadni a hőjét. Állandó sebességgel vízszintes úton lehet, de gyorsítani... Nincs is benne olyankor még nyomaték. Ha meg mégis van, akkor tudtodon kívül égeted, kormolod a motorolajat, és a nagy hőterheléssel kilágyítod a dugattyútetőket, amik aztán előbb vagy utóbb kilyukadnak. Nem tudok linkelni, de a neten olvastam, hogy ez gyakori probléma a modern nagy teljesítményű, kisköbcentis autóknál, mert a vezető nem érzi, hol a határ, mikor kell visszaváltani, mikor kell a spórolást abbahagyni.
Gajdán Miklós úr, ha olvasod, akkor az a kérdésem, hogy minél hamarabb törekedek a megengedett max sebességre, és utána csak szinten tartok(a minél gyorsabban az alatt ugye intenzív gyorsítást értek) elviekben akár jó is lehet? Mert ugye ha sokáig csak nyomom a gázt és gyorsítok és mittomén 600 méter múlva érem el csak az 50et, akkor ahigy értelmeztem az se kellemes, hisz ugye a kocsit gyorsítod, ergo több üzemanyagot használsz és sokáig, mintha dinamikusan gyorsítva, hamarabb elérem a kitűzött sebességet.
Az, hogy érdemes hamarabb felváltani, az világos az előadásból. A kérdés az lehet, hogy egy fokozaton belül számít-e a gázpedálállás gyorsításkor. Én sem vagyok meggyőződve, hogy itt érdemi különbségek vannak, pl. aközött, hogy ötödéig nyomod be 10 mp-ig, vagy 3/4-éig 3 mp-ig. Nem tudom, hogy romlik-e a motor hatásfoka nagyobb gázadáskor. Ez a fő kérdés, hiszen ugyanazt a mozgási energiát kell, hogy elérd a végére.
Benzines autóknál minél jobban nyitva van a fojtószelep, annál jobb a fajlagos fogyasztás. Ezért van hogy ugyanannál a sebességnél nagyobb fokozatban kisebb a fogyasztás. Illetve ezért is fogyasztanak többet a nagyköbcentis motorok, mivel normál használatnál alig nyit ki a fojtószelep, sok energia megy el arra hogy a levegő bejusson a motorba a zártabb fojtószelepen keresztül.
@@sifre2 Lehetséges, de azért ellentmondásos, amit írsz. Ha akkor fogyaszt kevesebbet, amikor nagyobb a fokozat, akkor a nagyobb motornak kevesebbet kellene fogyasztania. Ha az első mondatban a "jobb fogyasztás" a "kevesebbet" akar jelenteni, akkor megint borul a logika.
Mondhatjuk, hogy folyamatosan üzemmeleg a motor? Mert ugye az is sokat számít, hogy rövid 5-6 Km, vagy hosszútávon (50-100Km) kocsikázol városban. Ez nem csak a vezetési stílusodnak köszönhető.
@@istvanszekely4842 egyhuzamban max 10 km-t megyek,utána leállok,ha jön cim megint megyek.....írtam városi környezet,tele lámpával és kereszteződéssel,ha nem játszok így,akkor kb 6 litert bekapja
@@hungarianspeculator6985 És mindezt egy ADAGOLÓS dízelmotortól? Lenyűgöző. Van hova felzárkóznom a 99-es 1.1-es puntómmal. Ezt a kigurítást már próbáltam én is, de korábban többször is problémám volt a lambdaszondával. Beszereltem egy műszert, ami mutatja annak feszültségváltozását, így ha baj van, tudni fogom, hogy nem a vezetésem miatt nem esik a fogyasztás 8,5 L alá. Most a motorfékkel ennyi túlnyomórészt városban. Mondjuk nekem csak munkábajárásra kell. 5km oda 5 vissza.A motor mindig hideg.:P
Kipróbáltam a motorfékes módszert. WagonR+ (1.3)sajnos nem tudja ez a dolgot mint pld állitólag a Lada Samara is, fogyasztásom nem csökkent. Az üresbe gurulós módszerrel viszont nyertem ugy egy litert! Most télen városba igy 6.3 liter jött ki ami viszonylag jónak számit ennél a tipusnál....
Budapesten szerintem nyomni kell, mert ha nem nyomod több lesz a fogyasztásod vagy mondjuk ugyanakkora (mivel a menetidőd akár 10-20%-kal megnőhet, ha pl finoman gyorsítasz) 1. nem érsz el annyi zöldet 2. nem engednek be sehova és ott fogsz szobrozni Amit érdemes megfogadni az előadás anyagából az a motorfék használata. De azt sem egyszerű használni. Ha 2-3 asban 50-60 km/h-ról közelítem meg a lámpát rohadt hamar lelassul az autó. Azt pedig megcsinálni, hogy észlelem a pirosat, 4-esben motorfék, vissza 3, majd vissza 2. Agyhalál. Mekkora hely kell ehhez? Mennyi idő alatt tudom ezt megcsinálni? Másik ami nem világos: úgy tudtam kifejezetten káros a motornak, ha lájtosan megyek fel egy emelkedőn, pedig ezt ajánlják itt, ebben a videoban. A váltó használata régebben már volt téma itt a Vezess tv-ben. Szóval felfele inkább nem lennék fogyasztáscentrikus, ott inkább magasabb fordulatszámon mennék. Update: kicsit átgondoltam az emelkedős eszmefuttatást: vagy csak a sebességem legyen alacsonyabb (pl100-ról 80km/h), a fokozatot visszavehetem és magasabb fordulaton mehetek, hiába fogyaszt úgy többet?
Dombon felfele úgy kell menni,hogy minél kisebb legyen a motor fordulatszáma,de azért ne legyen annyira alacsony,hogy rántgasson. Üres autóval lehet kisebb fordulatszámmal menni,viszont minél nagyobb súly van rajta,annál nagyobb túrával kell menni,ahhoz,hogy ne öljük a motort és a váltót.
Az ám a helyzet, hogy a háború után volt kacsa meg bogár. Nem viccből volt, hanem azért, mert tudták, hogy pörögnie kell a gazdaságnak ha ki akarnak mászni a gödörből, ahhoz pedig az embereknek olcsó járművet kell adni. Ma meg ha törik ha szakad SUV kell a bevásárláshoz is. Az ember lükesége tehet arról ahol tart.
T Hozzászólók! Véleményt szeretnék kérni a Pro Energi Ultrával kapcsolatban. Valóban jelentős a fogyasztás csökkenése a használatával? Választ megköszönöm.
Az egyszerű tempomat még akkor is gyorsít, vagy tartja a sebességet, amikor a sofőr már fékezne. Ha késön vesszük ezt észre, akkor több üa. fogy, és fékezni is kell esetleg...
Azt kérdezném meg, hogy egy 1994es opel campo 2.5-ös szivo diesel sem fogyaszt motorféknél? Hanem meg ugy tudom egy percet érdemes várni az olaj nyomás miatt, hogy a csövekben el is jusson az a nyomás. Nem egyből elindulni.
Sziasztok! Bocsi, de nekem elegem van abból, hogy -tisztelet a kivételnek- mindenki fényezi a vezetési tudását és az autóját, hogy milyen keveset fogyaszt. A fanatikus márka imádatot ki lehetne hagyni belőle. Sajnos tapasztalatból láttam, látom, hogy vezetnek az emberek. Vagy poroszkálnak, hogy keveset fogyasszon, vagy mint az őrült, a belsőből 3 sávon át kihajt. Egyébként akinek van pénze "nagy" autóra, annak van pénze üanyagra is.
23 éves Mazda 323 1.5 benzin, Vir-sziget-Pécs 5,6 liter/100 km, Pécs-Vir-sziget + amit helyben kirándultunk 5,8l. Két személy, tele csomagtartó, viszont NEM autópályán! Azt hiszem én is így vezetek ahogy itt elhangzott :)
Ha folyamatosan alacsony fordulaton vezetsz egy modern autót, elég bizonyosan borítékolható, hogy ugyanannyit fogsz költeni motor javításra, mint magasnál üzemanyagra. Melyik a jobb? Nem tudom.
@@tamastrpik7990 pedig van benne valami. én a caddy cégest sose hajtom 2500 fölé max 5. ben és hibátlanul teszi a dolgát 10 éve . a fogyasztás stabil 6.0 L
@@tibormohacsi6464 2500 korrekt. A tanár úr viszont arról a fordulatszámról beszél, ahol még éppen nem habog, dadog be a motor. Ez viszont valóban nem egészséges a motornak. Mentségére szolgáljon, hogy csak a tüzelőanyag fogyasztás csökkentés volt a téma, nem pedig a teljes költség, amit a gépedre kell költened X-Km alatt.
Az a FIAT 127-es úgy tudhatott 2.7 literes fogyasztást ha nagyon leszegényítette a gazdi a benzin-levegő keveréket. Hosszú távon ezzel szét lehetett égetni a szelepeket és a dugattyúkat.
Jó videó lett, így vezetve még a 30+ éves melos karbis vasam se eszik 5 nél többet, talán télen kicsit felette van. Mondjuk hideg motorral eszembe nem jutna elindulni, inkább tankolom mint hengerfejezzem. :D
Nekem a dízel Peugeotomban most volt fél millió km benne, de én mindig elindulok vele télen is beindítás után 1 perc múlva legkésőbb, és eddig még nem kellett levenni a hengerfejet. Igaz én használok Metabondot is, így szinte nincs olaj nélküli hideg indításom. Már 4 éve használom a folyadékot, minden olajcserénél már csak fél flakont öntök bele(az elején egész flakont használtam én is), de amikor lecserélem a dízelben az olajat, az akkor még csak sötét barna. Múltkor haver 2 éves dízel Passatjában cseréltem olajat, na az korom fekete volt pedig csak 42.000Km van még az autóban, és ő is 10.000-ként cseréli mint én. Amikor megmutattam neki az én olajamat nem akarta elhinni, először azt, hogy dízel, utána pedig azt, hogy már 504.000km van benne.
Metabond jó cucc, azzal jó tapasztalatok voltak családon belüli gépnél is. Ismerősöm anyjának is Diesel pug volt amúgy, nem lehetett megölni. Kis HDI motoros
Na várjunk, egy valamivel vitatkoznék, lejtőn megyek le, szándékosan üresbe gurulok, mivel 5 km-ert végig gurulok hajtás nélkül, motorfékkel meg szinte semmit nem gurulok, sőt lassítok... ja nem szóltam nézem, csöndbe maradok, ugyanezt elmondja :D Amúgy hegymenetben lejtőn lefele apám is kilöki a kuplungot a busznál. 28 literes fogyasztást 22-re levitt stb... na de köszönöm a videót, vártam már. Igen viszont egy kérdésem lenne, mert ezt annyira nem tudom, injektoros autónál ha üresbe vagyok, akkor is fogyaszt? Na mert innentől megint bukik pár dolog.
Az attól függ milyen meredek a lejtő. Enyhe lejtőnél igazad lehet, de meredek lejtőnél és kanyargós úton jó a motorfék. Annak a segítségével szép egyenletesre tudod beszabályozni a sebességedet, és nem kell fékezni.
Az alapjárati fogyasztásról, nekem más a tapasztalatom, mint amit Gajdán tanárúr felvázolt. Amikor leveszem a gázról a lábam, az autó természetesen lassul, hisz a motorfék érvényesül. amikor próbából kikapcsolom a motort közben, az autó sokkal intenzívebben lassít mint előtte. Ez csak attól lehet, hogy motorféken is kap üzemanyagot. 2003 1,6 benzin Ford Focus. Még egy adalék, bár az még becsaphatja az embert, az OBD-is kiolvasó sem ír nullát motorféknél. Sőt, kevesebbet mér, ha simán üresbe rakom, és alapjáraton hagyom a motort, és kb 80-90-el gurulok.
5 років тому
Írod, hogy "próbából kikapcsolom a motort közben", jól értem, hogy ezt sebességben?
@ Természetesen, mivel motorfékről van szó. Motorfék= a jármű lendületből gurul, a váltó valamelyik fokozatban és nem nullában van, és nem nyomom a gázpedált. :)
Hianyolom azonban , hogy az autó műszaki állapotáról nem szólt egy szót sem a tisztelt előadó ! Ami az elhangzottak mellett ugyancsak nagyban tudja befolyásolni az üzem anyag fogyasztást . Pld a kerekek össze tartása helyes beállítása , a gumik helyes legnyomasa , a fékek ne suroljak a tarcsat , feleslegesen ne hordjunk az autóban dolgokat , tető csomagtartót ha nem kell .
Jó videó volt! Egy kérdésem lenne, ha esetleg meg tudná valaki válaszolni. :) Skoda Fabia 1.2 HTP (47 kW)-ról van szó, 5-ös(legnagyobb) fokozatban 90km/h sebességnél 3000rpm-et pörög a motor. Elméletben, ha lenne egy 6. fokozat is, amivel mondjuk a 90km/h sebességet 2000rpm-es fordulatszámmal tudná a kocsi, akkor ez a fogyasztásban mennyire látszódna meg. Azaz adott sebességnél (90km/h) mennyivel enne kevesebbet a kocsi 2000rpm-nél, mint 3000rpm-nél. Előre is köszönöm a válaszokat.
A hibrid rendszerű autóknál ( pl. Toyota Prius ) nem csak a hegymeneteknél segít rá a benzinmotorra az elektromotor hanem gyorsításkor is , valamint igen alacsony sebességnél le is állítja a benzinmotort( ez azért függ pár dologtól ) - tehát ez a funkció mint fogyasztás csökkentő lehetőség bennük - Na most az más kérdés hogy milyen modell az amivel már akár 50km távot is el mehetünk csak elektromos üzemmódban.... Azt gondolom hogy jelenleg a világ egyik legnagyobb találmánya a hibrid rendszer és nem a tiszta elektromos autó , mert az volt már kb 100 évvel korábban is megépítve tehát nem újdonság :) A legjobb megoldás majd a hidrogén-hibridek lesznek ... Remélhetőleg addigra lesz az országunkban hidrogén töltőállomás is ...mert jelenleg egy darab sincsen.
Nem az volt a lényege, hogy rásegít a villanymotor, hanem miért teszi mindezt lejtő előtti részen (nem szükségszerű, hogy ott emelkedő legyen). Azért, hogy direkt merítsen a 100%-os aksiból (hiszen az sík/emelkedő utáni lejtőn már nem tudná 100% fölé tölteni, ergó az az energiamennyiség veszendőbe menne, vagyis fékenergia formájában elnyelődne), így nem fogyaszt üzemanyagot (vagy csak minimálisat), és a következő lejtőn visszatölti az aksit 100%. És ezt a GPS jel alapján kalkulálja.
Látszik Ön bevette: EZ agyrém, ha nincs ismerete kedves " Z "? Tekintse meg a vízbontás lehetőségét. Minek kell hidrogén töltőállomás? Akár pocsolyás vízből is közvetlenül és helyben előállítható a hidrogén és oxigén melyet közvetlenül, mint folyamatában előállított gázokat az autó motoroknak az égéstérben elégethető - Tehát semmi szükség a több 100bar nyomásra stb. Továbbá nem bazi drága technológia, hanem rendkívül veszélyes üzemű lenne. Arra kérdezzen rá: A világ nagy fosszilis energia kitermelői miért nem ezt az egyszerű egyenárammal való vízbontásos ingyenes autó - hajtás fejlesztési irányt választottál? A válasz egyszerű! Nikola Tesla a VILÁG ismert legnagyobb feltalálója több mint 100 éve (1905-n hangtalanul suhant elektromos autójával New York utcáin), de a több, mint száz más korszakalkotó találmányait is titkolják!
@@keysersoze7122 Modelltől függ ez is , a régebbiek ( pl. 2004-2009) nem gps jellel kalkulálnak s kapcsolja a villanymotor rásegitést , hanem terhelés és gázpedál állásból dolgoznak ..az ujjúbbak passz . Nem tudnak kimerülni teljesen , se maxra feltöltődni sem hiszen a töltésvezérlés ugy van kitalálva.
Két dolgot szeretnék megemlíteni. Évekkel ezelőtt egy videóban, talán éppen itt hallottam, hogy lehet spórolni úgy az üzemanyaggal, ha például városban harmadikban kihúzatjuk egy kicsit jobban mint szoktuk, majd utána ötödikbe tesszük a váltót és úgy tartjuk az 50-et. Hónapokon keresztül teszteltem ezt a módszert és azt állapítottam meg, hogy nem volt mérhető, érzékelhető a fogyasztásbeli különbség ahhoz képest ha ötödik helyett negyedikben vezettem. Vissza is tértem az eredeti módszerre, hogy városban negyedikkel közlekedek. Egyrészt jobban gyorsult ha kellett, másrészt a motor és a váltó nagyobb nyomatéknak volt kitéve ötödikben 50-el haladva, ami szerintem nem ideális egyiknek sem. Ráadásul még fogyasztáscsökkenést sem tudtam elérni. Másik dolog a motorfék. Én rendszeresen használom. Lakott területre beérve, sebességkorlátozó táblához érkezve, piros lámpához, tilos jelzést adó sorompóhoz közeledve. Sőt, amikor már olyan lassan gurulok, hogy a motor már rángatna, előtte üresbe gurulok, mert nagyon sok esetben, főleg ahol ismerem a lámpaváltást, még így gurulva mire a lámpához érek, szabad jelzést kapok és másodikkal szépen tudok gyorsulni. Az is érdekes, hogy mikor a Zemplénben túrázgattunk és a hegyek között autóztam, a hegyvidéki részen nekem mindig kevesebb fogyasztás adódott mint sík úton. A lejtőn le a motorfékkel több benzint spóroltam meg, mint amennyi kellett a feljutáshoz. Mindig is takarékosan próbáltam vezetni, de a forgalmat nem feltartva. De ugyanezt tapasztaltam annak idején a 4T Wartburgnál is, ott is 1500-1700-as fordulat fölött motorfék üzemben egy kis elektromágneses szelep elzárja a benzin útját. (soknál rosszul volt/van beállítva, el van tekergetve a porlasztó oldalán lévő kis kapcsoló) Az ésszerű körülmények közötti lassú gyorsítással is sokat lehet spórolni. Suzuki Wagon R+ Debrecen-Győr-Debrecen távon (út kb 70 %-ban légkondival) 8,23 literes átlagfogyasztás jött ki úgy, hogy ahol a forgalmi helyzet engedte, bizony 130-al mentem. Prémium benzint használva, és az autó akkor érte el a 100000 km-es futásteljesítményt. :)
Városi spórolás: felgyorsítasz óra szerint 56-ra, legnagyobb fokozatba rakod, de nem nyomod annyira, hogy a sebbeseget tartsad, hanem nagyon lassan lassulsz 46-ra. Ekkor visszaváltasz alacsonyabb fokozatba és megint felgyorsulsz 56-ra.
Az a baj, hogy a sok lökött tojik így vezetni, ahogy a tanárúr mondja, sokan nagy gázzal bele a pirosba az álló kocsosor mögé, hogy tovább állhassanak ott, amikor semmivel sem jutnak előrébb
Az ember gyakran kerül érzelmibefolyás alá. Nem vagyunk gépek. Vezetés közben a legtöbben nem a takarékos vezetésen gondolkoznak, hanem a napi problémáikon. Már akkor is azt teszik, amikor tanulnak, majd a hibás berögződéseiket természetesnek veszik. Illetve sokan nem tudták/tudják a helyes technikát. Én is nyitott vagyok minden új elképzelés felé, holott az egyik hobbim a takarékos vezetés elemzése már elég régóta.
Gajdán Prof.úr ismét profin elmagyarázta a frankót,nekem csak egy kérdésem volna:"mi volt a cucc",ami segített ehez a pont-vessző nélküli beszéd tempóhoz? :D
Hát én ezt az "inkább a motorfék, mint az üresben gurulás" dolgot spórolás címén nem értem. Én ha városhoz közelítek tuti üresbe kapcsolok és aztán a vitorlázás végén használok kis motorféket esetleg féket. Nyilván fogyaszt a motor üresben guruláskor is, de nem mindegy, hogy mennyit és mennyi ideig. Amikor már begurításnál alapjáraton ketyeg a motor minimális fogyasztással, addig a motorfékezős technikánál még minidig részterhelésen jár motor, a fékezés csak később lehet megkezdeni a rövidebb kifutás miatt. Ennek a szakasznak az átlagfogyasztása adja ki melyik a jobb. Saját autóm: alapjárat 0,9 liter/óra, 120-as tempónál 5 liter/100km Ha 120-ról 60-ra szeretném lassítani az autót, pl várostábla előtt. Üresbe kapcsolással ezt a 1,5 km alatt lehet megtenni, azaz durván 90 km/h az átlagtempó azon a 1,5 km-en, ez azt jelenti, hogy kb 1 liter/100km átlagfogyasztás jön ki az alapjárati fogyasztásból (ugye az óránkénti fogyasztást át kellett váltani 100 km-re vonatkoztatva, ami sebesség függvénye), tehát 0,015 litert fogyasztott az autó az utolsó 1,5 km-en. Ugyanez motorfékezéssel 120-60ra jóindulattal sem több 0,5-km-nél a motorfékezés(és még szerintem sokat is írtam). Tehát ha ugyanazt a megtett 1,5 km-t számolom, akkor az azt megelőző 1 km-es szakasz utazótempó kellett megtenni (1 km 120-as utazótempó + 0,5 km motorfék), tehát 1 km-re kalkulálva az 5 literes fogyasztás 0,05 liter. 0,015 liter és 0,05 liter - gyakorlatilag harmadannyit fogyaszt üresben gurulással. (most én is meglepődtem, mekkora a különbség, sose számolgattam, szimplán meg voltam győződve hogy megéri üresben gurulni...nem is kicsit :D )
A motorfeket abban az esetben kell hasznalni amikor amugy fekeznenk. A 1.5 km-es kiguritast optimalis forgalmi helyzetben alkalmazom. Mindketto jo dolog, de a megfelelo szituacioban alkalmazom.
120? A takarékos vezetés úgy 70-90 Km/h-s utazósebességet feltételez. Márpedig ez esetben kevésbé szembetűnő a különbség. Alig kell lassítani. Ha meg akkora motor van az autódban, hogy csak ekkora sebességnél takarékos, akkor mit foglalkozol a fogyasztással?
@@istvanszekely4842 ezt csak úgy btw írtam, kalkuláltam a videóban elhangzott példához igazítottam. Nálam az utazó az óra szerinti 110 (épp trafi tűréshatár alatt), ritkán pályán 130-140. Elég dinamikusan vezetek, előzgetek, próbálom az utazási időt minimalizálni, ennek ellenére hozom a katalógus átlagfogyasztást. Takarékos vezetést az előretekintésben látom, gondolkozz 2 lépéssel előre. Mikor közlekedőedénnyel vagyok akkor nem szeretem fölöslegesen pazarolni az üzemanyagot, emellett van egy hétvégi sportautó, nah annál a foygasztás az utolsó szempont.
@@keysersoze7122 Előttem van az autóm gyári könyvecskéje. Aszongya hogy... EEC 80/1268 szerint városi ciklus 7,9L 90km/h 4,7L 120 km/h 6,5L EC 93/116 szerint városi ciklus 8,9L országúti 5,0L kombinált 6,5L Tapasztalatom szerint városi ciklus 8,5L országúti? Békéscsaba-Vilmány 70-80-as tempóval 5,6L. Én most akkor hozom a papírformát vagy sem?
soha nem fogom megérteni azokat a csirkeagyú budapestieket, akik még mindig nem tudják a lámpák váltási ciklusát és sietnek a piros lámpához. 10 éve ahol járok, bp-en, mindnek ismerem a lámpáját. a többiek nyomják a gázt, és megállnak a pirosnál, én meg nem nyomok annyi gázt, és meg se állok, de hihetetlen hogy mindig mindenki siet megállni... ezt nem tudnom másnak hívni csak csirkeagynak. összevissza mennek, mint a csirke. úgy kell vezetni ha nincs forgalom, mintha vonatot vezetnél
@@tesz-vesz1985 Mikor friss jogsival el kellett mennem Budapestre. Azt hittem én leszek majd béna. De ahogy körülnéztem tényleg mindenki, valószínűleg budapesti, olyan fosul vezetett én csak nevettem mi a büdös isten faszát csinálnak ezek.
A keréknyomással is tudtok üzemanyagot megtakarítási ha 0.2barral többet fujtok bele pl:2.2 helyett, 2.4bar tesztek az abroncsba. 100 km en, kB 4decilitert.
2. diagram : 6 . sebességben 55-95 km/h sebességig 2 ( kettő ) liter a fogyasztás .... árulják már el , hogy ez melyik autó mert rögtön veszek ilyet . Amúgy a sebesség négyzetével növekedik a légellenállás ha gyorsabban megyünk ( nagyobb sebességnél a légellenállás viszi a legtöbb energiát ) és ez a diagram szerint dupla sebesség mellett nincs fogyasztásnövekedés . ( nem ártana átgondolni mielőtt ilyen diagramot mutat valaki hogy ez hihető-e )
@@jozseficsei4438 Ok . Honda de milyen ? Ha hibrid akkor nem egészen releváns mert akkor vegyünk elektromos autót és azzal lehet a legtöbb benzint megtakarítani nem pedig a motorfékezéssel ha belsőégésű akkor még mindig hihetetlen a 2 literes fogyasztás akár átlag akár nem . Próbáljon meg valaki észszerű vezetéssel bármilyen ( kereskedelmi forgalomban kapható ) autóból 2 literes fogyasztást kihozni akár 50 akár 90 es tempónál .
Hát igen ! Ennek a diagramnak nagyon fiktív szaga van. Amúgy szükség van ilyenekre, mert a valódiak a mérési zajoktól, felbontástól, stb. sokszor zavaróan szőrösek, és a lényeg nem üt át rajtuk. De ! 1) Fiktív diagramnál illik jelezni, hogy nem igazi. 2) A itt rajzolt karakterisztikák torzak. Üdv: Árpád
Allo levego (nincs szel), abszolut vizszintes ut, tokeletes egyenletes haladas eseten. Ha 1 szazaleknyit emelkedik az ut az a 2 maris 4 lesz. Meg autopalyan is ritka az ilyen utszakasz. Tehat a "valosag" az, ami ezt hosszu tavon lehetetlenne teszi. (pl piros lampa, mennek elotted, lassitanak elotted). Szoval erted...
szerintem nem a fogyasztassal van a baj , hanem az uzemanyag arakkal van a problema , nalunk az usaban 2.40 dollar egy gallon , a legcsovesebb melos is 10 dollart keres orankent , lehet matekozni, hogy mennyi benzint tud venni egynapi fizetesbol. a fogyasztas igazabol csak a kornyezetszennyezes miatt kellene , hogy kerdes legyen , es nem a penztarca vegett
USA más kaposzta. Csak par eve kezdik eszrevenni hogy valamicske penzbe kerul az autozas. Tesom 22 eve lakik kint, en is sokat vezettem. Mas a mérce, nem az uza koltseget mérik hanem a tavolsagot oraban. Egy fizetesbol lehetvenni usa-ban 10000 liter benzint. Nalunk 1000et de van aki annyit sem tud.
arak? amikor Berlinben tanultam, surun jartam haza. 1150km 1 ut. mivel a spritmonitoron irom a fogyasztast. a nemetorszagi premium dizellel +1 litert mentem. eloszor azt hittem, hogy az ennyivel jobb. aztan mondta a szerelom, hogy nem, csak nalunk csalnak a mennyisegben. amit nem hinnek, hiszen Berlinbol Mosonmagyarovarig mentem, ott OMV premium majd debreceni shell premium. s ugyanez vissza parszor. mindig 1 literrel kevesebb jott ki a nemet dizellel. Ez eves szinten annyi, hogy a nemet decemberben mar ingyen autozik! Ja es en nem is a legdragabb nemet premium dizelt vettem, hanem az olasz kutnal (Total Excellium).
az en oktatom meg igy is tanitotta hogy motorfekkel 0 a fogyasztas :) viszont vezetestechnikan azt mondtak hogy dinamikusabban probaljunk gyorsitani, oke hogy tobbet eszik pillanatnyilag az auto de hamarabb erjuk el az utazotempot.. a videoban tanar ur pedig azt mondta hogy finoman gyorsitani.. ugy nez ki jon a tesztelgetes :D
ja igen.. motorfekes lassitasnal (aki nem hasznalta nagyon meg) nem kell rastresszelni hogy mikor kell kidobni uresbe.. erezni lehet hogy hol kezd el hajtani az alapjarat annal a pontnal uresbe es mehet a fek :)
Egy öreg buszsofőr mindig azt csinálta a régi sárga Ikarus busszal fék nélkül hagyta ki gyorsulni a buszt, majd ahogy leért a hosszú 1-2 hosszú egyeneshez, kikapcsolta a motort a slussz kulcsal és gurult 1-2 percen keresztül. Csak akkor indította be a motort, amikor véget ért az egyenes és megint jött egy emelkedő és egy kanyar. Ezzel rengeteg gázolajat meg tudott spórolni naponta mert ezt megjátszotta minden vissza útnál, mert egész nap ide oda szállította az utasokat a városba és vissza falvakba. Ezt naponta megcsinálta 7-8 alkalommal simán ami kb 16-20 kilomert jelent amit megtett fogyasztás nélkül. Ezt sok sofőr csinálta, hogy ha hazaviszi a buszt mert sokan a lakásuk udvarába vagy házuk elé parkoltak le munka után este a sötétben és amit megspóroltak gázolajat, azt leszívtak vas kannákba. Így volt üzemanyaguk bőven a gázolajos autójukba. Nem véletlen az, hogy az összes buszsofőr kizárólagosan gázolajos autókat vásárolt. Ingyen volt nekik az üzemanyag. Ilyen gázolajos Suzukikkal VW Opel …stb jártak járnak a mai napig. Ismerőseim láttak sok buszsofőrt amikor a buszbol gumicsővel lopták ki a gázolajat műszak után
Budapesten ha valaki az elmondottak alapján tud vezetni annak le a kalappal! Lehetetlen! Lehet, hogy kisvárosokban ez megoldható, de Budapesten nem. A forgalom erre nem alkalmas!
@@laszlokantor2621 sokmindenre fogható, engem pl az fog meg egy egyenletes sebességnél, hogy a vácin 45-el megy 70 helyett. Nem kapom el miatta a zöld hullámot, és mindig fékezésre kényszerít.
Tiszteletem Gajdán Tanár Úr! Nekem az lenne a kérdésem, hogy ez az alacsony fordulatszám mennyire jó a motornak? Gondolok itt akár a dízelre, hogy lekokszosodik vagy akár a részecskeszűrőt is jobban terheli. Javítson ki ha tévedek de én úgy tudom, hogy jó ha a motor magasabb fordulatszámon üzemel (2000-2500-3000). A vitorlázáshoz még annyit szeretnék hozzá szólni, hogy a mai (vagy már akár 20éves) turbós motorokat (akár dízel), hogy mennyire szerencsés a motort állítgatni, márcsak a turbó miatt is. Én magam részéről a motorfékben hiszek, az autónak is jobb szerintem. Viszont lenne egy kérdésem, hogy van-e az a táv és helyzet, ahol jobb ha az autó üresben van és alapjáraton ketyeg? Válaszát előre is köszönöm! Nagyon jók a videói, s tanácsai! Csak így tovább!
Rekordom 4.2 liter a csalodizel 2.0 TDI motorral szerelt Superbol, utanfutoval, teligumival :-D Az is erdekes, hogy nagyon jo fajta nyari gumink van, de azzal legalabb 0.5 literrel nagyobb a fogyasztas.
Német autópályán 150 feletti tempónál, viszonylag telített sávokkal, előttem a BMW-s 18x lépett a fékre, mire én egyszer. A távolság köztünk igazából nem változott...
Lejtőn miért érdemes gyorsítani motorfék helyett? Biciklinél azért érdemes a lejtőn is tekerni, hogy utána ne csak hegynek felfelé tekerjünk, vagyis a munkavégzés hosszabb szakaszra oszoljon el, és kisebb lehessen a teljesítmény, amit be kell fektetni. De végső soron úgyis el kell végezni a munkát, és ha a lejtőn lefelé gyorsítás helyett ugyanazt a benzint hegynek felfelé égetem el, akkor a kisebb sebesség miatt kevesebb energia veszik el légellenálláson, nem?
Azért mert a lámpánál az autók között kábé 1 méter van. Ha egyszerre indulna a kocsisor és nem maradnának le egymástól az induló autók akkor tartanák ezt az 1 métert ami rohadtul nem elég arra hogy ha valaki bármilyen okból fékez akkor mögötte meg tudj állni. Ugye ez a követési távolság.
Az "az odaszáguldás" fogyasztás szempontjából tényleg nem előnyös, de a délutáni csúcsban, amikor mindenki csorog lámpátol lámpáig, akkor kialakul egy olyan jelenség, ha pl átérsz egy lámpán, és mögötted lévő már nem, akkor te pont a kereszteződés túloldalán vagy. A következő lámpa még piros, de te mégis haladsz, mert mindenki csorog, és mire zöldre vált, kiderül, hogy még befért volna 4-5 autó mögéd, ha nem csorog mindenki.
@@kovacsgabor7714 Ez érdekes, de ha miattad nem fér be még két autó a zöldbe, akkor következőleg ők lesznek az elsők. Így már előttük tiszta a pálya és amit elveszítettek, azt most visszanyerik. Itt Békéscsabán az a tapasztalatom, hogy legfeljebb 2 lámpányi előnyre tesznek szert a döngetősebbek, az meg mint tudjuk max 1,5 perc nálunk. Nem jelentős veszteség, pláne ha ismered a lámpák váltását és leállítod a motort.
Alapjárati fogyasztáson lehet spórolni? Mit? 0.5l/h kb ez az érték nálam. Viszont a visszaváltogatással kopik pl a kuplung. Amit nyerek a réven elveszítem a vámon.
@@roboto7627 de mi az 5 vagy 6? Nem egyről beszelünk szerintem. Azt mondom ha alapjárattal gurulsz akkor max 0,5 a fogyasztás óránként! Hogy jön ide az 5 vagy 6?
Ifjú éveimben padlógázzal téptem, leelőztem akit lehett. Most sem számít a költség, de rájöttem, hogy hova a fenébe rohanok. Én vagyok akit le szoktál hülyézni, de nem baj. A gyári értékeket nehéz hozni, de évek óta, már minden autómon közel vagyok ahhoz. Az első fékbetétek cseréje 100.000 km. Igaz elment sok év, mire ide jutottam. A velem egyidős barát, ma is bőgeti a verdáját, helyből kikapar a kerék. Nem vagynk egyformák.
haverodé jól kiég a tied ellustúl katalizátor sem ég ki jól.a jó égés fontos a gyertyának is de a teljesítmény sajnos fogyasztással jár.
Mielőtt megnéztem volna ezt a videót, én már azelőtt is így vezettem és vezetek, de sztem vagyunk még így jó páran.
Motorfék: alap. Azt, h nem nyomom neki mikor piros a lámpa: szintén alap. És még lehetne sorolni. Hihetetlen, h mennyien nem tudták a válaszokat, hát..nem tudom, h nekik milyen oktatóik voltak, de tényleg szomorú.
Köszi szépen a feltöltést!!!
Én sem nyomom neki ha piros a lámpa, csak a mögöttem lévő kap tőle agyfszt. :D Szép lassan odagurulok motorfékkel jó hosszú fékúton addigra zöldre is vált mire odaérek. :)
@@lilanyuszi2586 azért úgy is oda lehet gurulni, h mögötted lévő ne kapjon agyfaszt.. :D
Ezt szépen be lehet osztani, azért nem kell tötyörögni... ;)
@@peterbaranyi1072 Általában nem jellemző, csak piros lámpa előtt megyek lassabban, meg ha előttem sem mennek és beláthatatlan az előzés. Hiába megyek gyorsabban, mint a megengedett, mindig lesz aki gyorsabban akar menni és erősebb az autója, tapasztaltabb sofőr... :)
Ezzel az a baj, hogy ha van lekanyarodó és záróvonal és te araszolgatsz akkor lerövidíted a lekanyarodó autók áthaladási idejét mert nem lesz helyük kisorolni (vagy átlépik a záróvonalat). Szóval feltartod a forgalmat.
Sokat agyaltam a motorfékes kiguruláson.... arra jutottam, hogy bár fékezés helyett igen hasznos, de a vele megtehető táv max 500 méter talán, de addig gázzal kell mennem. Ha előbb kidobom üresbe és 3x akkorát gurulok alapjáraton ketyegtetve, a kettő fogyasztás különbözete jobb az üresben gurulásnál. Talán alátámasztja az is, ha ezt nem teszem, akkor a városi fogyasztásom eléri a 8 litert is, ha viszont szalajtom az autót akkor akár 6,5 is lehet. (persze dugó és forgalmi helyzet függő) Valamiben igazamnak kell lennie, mert a spritmonitor.de-n a fogyasztási listák első helyén szoktam lenni, több típusnál is. (Persze az autóim műszaki állapota is olyan.) Ja és szerintem nem tartozom a málé, mindenkit feltartó autósok közé sem. Inkább a forgalom ritmusának elcsípését tartom megfelelőnek, mint a mások elé bevágódós, tolakodósat. Általában jobban is haladok náluk.
Imádom Gajdán Miki videóit :)
Azért azt szörnyű volt hallani, hogy a hallgatóknak fogalma nem volt a motorfékről... Sajnos nagyon sokan vannak így.
Szerintem sajnos az emberek több mint fele el felejti azt amit az oktató mindig mondogatott vezetésnél, hogy (motor fek,+fek , ne kupung es fék,)elég gáz ez is , de aki surubben akar fekbetétet cserélgetni, par literrel tobbet költeni üzemanyagra minden tankolásnál annak ajánlom.
Ugy kell vezetni,hogy ne kelljen motorfeket es feket hasznalni...
@@lajospal5743 Azért ezt nem mondanám. :) Még a féket okés, de ha motorféket sem, azt hogyan? :)
@@PetiDVTK igyekezel a sebessegvaltot minel nagyobb fokozatban hasznalni
@@lajospal5743 Nagy fokozatban nincs nyomaték és a motor rángat Samarammal próbáltam 4-kiben 50-el
Annyira le van egyszerűsítve, hogy ez egy tartalomjegyzéknek is kevés. A tanácsok pedig olyan esetekben hasznosak ha a nincs forgalom, minden emelkedő lejtőt követ. Ha ezek alapján használja, elhagyja valaki a motoréket, máshogy vált fel, le akkor ugyanolyan rosszul fogja csinálni mint eddig. A motorfék kigurulás helyett (ha adottak a feltételek) jó tanács. A gyorsítás, fékezés, kanyarodás, előrelátás, guminyomás és abroncsválasztás, üzemanyag és olajminőség (ha már hosszútávról beszélünk) megfelelő vezetéstechnika, felesleges csomagok elhagyása, futóműbeállítàs, motor karbantartás stb. Csak pár példàkat sorolom. Sok összetevős.
Örülök, hogy többen is írják, hogy így vezetnek. Jó tudni, hogy az ember nincs egyedül és nem faszság amit csinál. Nekem motorral volt szembetűnő a különbség. Amikor megvettem az első hónapban 7 liter körül evett, most öttel elvan ugyanazon az úton. Egyszerűen többet hagyom gurulni, finomabban gyorsítok, egyenletes sebességet próbálok tartani.
Még egy tanács,Ádám és mindenki...; érdemes lemérni néhány benzinkút üzemanyagának a fogyasztását. Nem mindegyikből fogyaszt az autó ugyanannyit. Nekem eddig 3 dízelüzemű VW motoros autóm volt és ha a "Petrom"kútnál tankoltam(Románia),mindegyik autóm többet fogyasztott 8-10 deciliterrel 100km-en,mintha bármelyik másiknál tankoltam,és ez nem vicc! Rengeteget foglalkoztam a mérésekkel.
Gajdán Tanár Úrtól megszokott részletességű videó, köszönjük!
Egy hatékony, de nem veszélytelen módszer kimaradt, ezért csak tempomattal és ráfutásgátló elektronikával rendelkező autóval érdemes kipróbálni. Ez pedig a piócázás, ami természetesen szabálytalan!!! Teherautó mögött 10 méternél kisebb távolságban a légellenállás olyan mértékben csökken, hogy az 30-35%-os fogyasztás csökkenés is okozhat. A ráfutásgátló elektronika pedig megvéd minket a hirtelen fékezéstől, hiszen a 10 méter 90-es tempónál a reakció időre sem elég. A kavicsfelverődés viszont valós veszély :)
További lehetőség a kerekek 0,1-0,2 barg-val nagyobb nyomása az előirtnál amivel tapadást veszítünk ugyan de csökken a gördülési ellenállásunk és a súrlódásunk is az úttal.
Kedves Tnárúr,Én egy VW Passat-al tetem meg e külöbséget,egy Diesel 177 Lóerös, manuálisváltó.
Kezdem a minimális fogyasztásal,amit elértem,igen mindenlehetösséget alkalmaztam ehez,szélhát,elõre kivet sebbeség,lejtökön...3,4 litret,egy teljes 65 literel 1980 kilómétret értem el...Mig ugymont Sportosan,12 litret evet mi kb.450 kiloéter után tankolnóm kel...
Németországban élek,s e lehetösségre it lehet...
Elnézést a helytelen irássomiat! NÉMETÜL Jobban le tudtam volna irni...
Üdv.Joszef Wess
Még van pár dolog, ami sokat segíthet: szélárnyék, hátszél, keményebbre fújt kerekek, (nyari gumi), jobb minőségű motorolaj, prémium üzemanyag.
Eddigi minimumom: psa vti1.6 Bp Városliget-Monor 3,7 l/100km :)
Mi van akkor fogyasztás szempontjából, amikor pl. autópályán egy ENYHE lejtőn haladunk lefelé? Ha motorfékezek, akkor lelassul az autó, ami miatt később gázt kell adni hogy visszaszerezzem a kezdeti sebességet. Ha viszont üresben gurulok, a légellenállás fékező erejét pont egyenlő arányban kompenzálja a lejtő gyorsító hatása. Ilyenkor kilómétereket lehet fékezés és gázadás nélkül egyenletes sebességgel haladni. Melyik a takarékosabb: motorfék + gázadás, vagy gurulás alapjárati benzinfogyasztással?
ebben az esetben a gurulás, mert a gyorsítás nagyobb energiabefektetést igényel
Nagyon jó előadás!
Ezekkel nagyjából tisztában voltam :)
Plusz fogyasztáscsökkentő praktikák: guminyomás, légellenállás ;)
Jók ezek a mernokileg összegyűjtött fogyasztascsokkento okosságok,de a legkevesebbet akkor fogyaszt minden autó, ha ilyen drága uzemanyagaraknal ki se mozdulsz vele a garázsból.En megtanultam sporolosan vezetni,mert anno ezt meg.tanitottak is nekünk hivatásos teherautosoforoknek és annyira rakaptam mikor kiirtottak a benzinfalo Zil-eket,hogy mindig azzal kezdtem a maganautovasarlast,hogy mennyibe kerül nekem 100 km.megtetele
Innentől kezdve már eleve nem volt nyerő semelyik benzines .Most viszont ,hogy megjelentek a hibridek,teljesen megváltozott a velemenyem.Azt hittem soha nem lesz olyan mérnök,aki feltalálja azt,hogy a benzines fogyasztása alamenjen a dizelenek.Mondjuk most se menne alá,de ott van a rasagites és ez igy már tuti.Eljenek a leleményes feltalalo mérnöki agyak!!!/Egyébként nagyobb biztonságban érzem magam hybridben,mint tisztán villanyautoban/Villanyautot sztem csak az vesz ,akinek pénzből több jutott ,mint eszbol.Vajon hova kerül és mit szennyez majd az a töménytelen sok kiszolgalt akkumulator ?-Hát saját magát, az emberiséget!!!!Ezért már most azonnal betiltanam és csak a rasegitest engedelyeznem.
Tampomatnál saját tapasztalataim alapján többet fogyaszt az autó, mintha fixen tartanám a pedált. Megmondom miért. Pl lejtőnél az autó elveszi a gázt, gyorsul egy minimálisat, de a motorfék megfogja, esetleg még az autó rá is fékel, ha olyan. Ha esetleg lekúszik a mutato 90 ről 89 re, az autó már gyorsít, ezzel plusz üzemanyagot fogyasztva. Viszont ha fixen tartom a lábam, akkor nem ofg zavarni, hogy 90 ről leesik 85 re, viszont nem fogom attól erősebben nyomni a pedált, mert a következő bukkanónál a lejtőnél ugyan ilyen lábtartással vissza tudok gyorsítani 90 km/h -ra
(saját tapasztalat és gondolat)
Kitűnő előadás! Minden elismerésem Gajdán Miklós úrnak!
Az én vezetési stílusom (takarékos) ilyen alapból. Mindent úgy csinálok ahogy az elhangzott :) Toyota Auris 1.6 Valvematic,132le 5.5l/100km átlagfogyasztás. Érdekes volt ezeket hallani. Köszönöm a videót.
Köszönöm az értékes tanácsokat.
Guminyomás is lényeges
az rohadtúl de nem csak az nagyon sok féle ellenállást kell legyőznie a motornak.
A videónak lehetne az a címe, hogy Hogyan vezessek, hogy benzint spóroljak, de a mögöttem lévő audist úgy felidegesítsem, hogy lerúgja az agyamat. Ebben az a vicc, hogy nem vicc.
Bogi! Az audisra is vonatkozik a kresz. Attól, hogy ő kemény, még nem kényszeríthet arra, hogy gyorsabban, vagy lassabban vezess! Egyébként meg ha te is a tatásvezetés híve vagy, akkor az autód is elég kicsi lehet, következésképpen könnyen félre tudsz állni előle padkázás nélkül.
Szuper előadás, de pár dolog kimaradt, ami elnézve, hogy a jelenlévők többsége a motorfékkel sem volt tisztában, még említést érdemelt volna szerintem.
1. Az alacsony fogyasztás már azelőtt kezdődik, hogy beülnék az autóba és elindítanám: kisebb gördülési ellenállású, prémium abroncs az előírt keréknyomás-tartomány felső határára fújva, és prémium üzemanyaggal megtankolt autó. Hihetetlenül sokan járnak 1,2-1,5 barra fújt kerekekkel, észre se veszik. Több decit számíthat a nem megfelelő guminyomás, az emiatti rendellenes kopásról nem beszélve.
2. Evidens, de nagyon sokan járnak hetek óta csomagtartóban felejtett, néha egészen súlyos holmikkal. Ami nem szükséges, érdemes kipakolni és minden felesleges tehertől megszabadítani az autót.
3. Ha van rá lehetőség, a halogén izzós tompított fényszóró helyett ledes menetfény használata. Nem tűnik evidensnek a fogyasztás szempontjából, pedig az autó üzemanyagból állít elő áramot, amivel fényes nappal is működteti lakott területen kívül az összesen 110 wattos fényszórót, a két ledes menetfény ehhez képest 5-10 watt. Két H7-es halogén izzó áramszükségletéből ledes fényszórókkal ma már egy háromszobás családi házat kivilágítunk az összes mellékhelyiséggel együtt. Ha nincs menetfény, legalább lakott területen érdemes kikapcsolni a tompítottat (igaz, a gyakoribb ki-be kapcsolgatástól meg hamarabb tönkremegy, de a fogyasztásnak az tesz jót, ha minél kevesebbet ég). Ugyanide írható az egyéb, épp felesleges elektromos fogyasztók kikapcsolása.
4. Nemcsak a motornak, hanem a fogyasztásnak is árt, amikor a még be nem melegedett motortól kérjük ugyanúgy a fordulatot, meg a teljesítményt ahelyett, hogy részterhelésen előbb szépen bemelegítjük.
5. Szélárnyék. Bár idegőrlő autópályán a busz, vagy kamion mögött cammogni, de ha egy nagyobb testű jármű mögött van lehetőség hosszabban, normális tempóban is haladni, érdemes előzés helyett kihasználni, hogy az előttünk haladó benzinje ég a légellenállás leküzdéséért.
6. Jól néz ki a széles kerék, de a fogyasztásnak a kisebb gördülési ellenállású, keskenyebb abroncs kedvez (ahogy a téli latyakos, vizes, havas tapadásnak is az a jobb). A fogyasztást szem előtt tartva nem érdemes a gyári kerékmérettől pozitív irányban eltérni. Ugyanígy a kerék súlya sem mindegy, a lemezfelni sokkal kisebb súlyú lehet, mint az alufelni, kevesebb energia árán mozgásba hozható a kerék. Mondjuk nem olyan szép, ez igaz.
Bár elhangzott, hogy minél nagyobb sebességfokozatban, kis gázadásokkal takarítható meg több üzemanyag, de az nem, hogy ha viszont ilyen helyzetben gyorsítani kell, vagy emelkedőhöz érünk, kötelező visszakapcsolni, mert az éves üzemanyag megtakarításunkat pénzben hamar elviszi a motorfelújítás.
Nekem a rekordfogyasztásom eddig Renault 1.5 dci motorral, (kombi Loganban) 3,6 liter volt vegyesben, pedig 1-1 alkalommal még finoman előztem is. :)
Az AGR vagy EGR szelepek mi újság?
Országúton nekem 110 km/h-nál 3100-as fordulaton kevesebbet eszik az autó, mint 90 km/h-nál 2900-as fordulaton. Laptop-on figyeltük a motor adatait és nagyobb fordulaton 3000 felett kikapcsolja az füstgáz visszavezetést = Agr szelepet, így több friss levegővel jobban expandálnak a hengerek --> jobb hatásfokú eredményez --> Így átlag 3dl+el kevesebbet fogyaszt úgy, hogy + 20km/H val gyorsabban megyek.
Egy okkal több, hogy ne legyen az autókban EGR. :/
Életemben nem tanultam járművekkel kapcsolatos tudományt, de ezek annyira magától értődő dolgok, nem tudom ki volt a közönség, de megdöbbentő mennyien nem tudják.
Nem egy atomfizika, meg különösebb mechanikai érzék sem kell hozzá, csak egy kis logikus gondolkodás.
Ezt kellene oktatni a kreszben, meg a tanpályát, ellenben a sok értelmetlen jármű működési zagyvasszal,
Kedvencem amikor kinyomott kuplunggal lassítanak, meg mennek be a kanyarba és állandóan azt a rohadt féket tapossák, ami nem utolsó sorban rengeteg szállóport generál, a +40%-os fogyasztás meg sokkal nagyobb környezetszennyezést, de mi a 2.5 tonnás 600 lóerős elektromos autókkal akarjuk megmenteni a bolygót...
Jogos
Elektromos autóknál különösen érdekes a vitorlázás, és a motorfékes kigurulás. Okos vezetéssel kb 10-15% hatótávot nyerek. Megtanított rendesen gazdaságosan vezetni az EV-m. Jó lett a videó uram! :)
Elektromos autónál van értelme a motorféknek, mert akkor visszatáplál. Benzines motor, nem termeli vissza a benyát.
@@pelzgm hát nem igazán van értelme mert a visszatáp az harmat fing és csak felhevíted a fékbetétet de az igaz hogy az ev-n megtanul az ember spórólni.minden % számít.
Sok újat nem mondott. A legjobb rész, amikor felhívja a figyelmet arra, hogy a nagyon spóroló tagok sokszor feltartják a forgalmat. Tipikus ilyen az autópályán 82vel előző Bálint ismerősöm, aki anyázik, ha levillogod, és nem érti meg, hogy ezzel balesetveszélyes helyzeteket teremt.
Ps.
Ma már börtön jár azért, aki szándékosan befékez a másik előtt.
"börtön is járHAT" azért, ha SZÁNDÉKOSAN VESZÉLYEZTETSZ valakit satufékezéssel". Azért ezt ne keverjük össze a 90-100al előzgető takarékoskodóval.... Külön kategória.
s azert, ha szandekosan befordulnak elotted es neked satufekezni kell, hogy ne menjel bele? emiatt rendeltem autoskamerat, mert belerongyoltam a 2. ilyen baromarcuba. De nem is ertem ezeket, hisz az o biztositojuk fizet es nekik lesz tobb a biztositas. mi ertelme van ilyeneket muvelni az uton? most nem az automat feltem, hanem ha velem utazik valaki, foleg gyerek s ilyennel szorakozik par elmebeteg.
Gratulálok a Tanárúrnak az előadásért.
Miki bá', a végefelé kitakartad a rajzot, csak az ott lévők látták. Legközelebb a kamera jobb elhelyezése segíthet. Amúgy a csoportos előadás jó ötlet!
A gyorsítsunk lassant jó lenne pontosítani, ugyanis autó és autó között van különbség, ami egy 1.2-esnek gyors, az talán egy 2 literesnek már lassú. Aztán mondtad, hogy lehet sebességet átugrani (kézi váltós Galantommal 1-2-5 módon gyorsítottam, mert az adta a legjobb fogyasztást, a mai automatával ezt már nem lehet megtenni). De szerintem ki kellene számolni a gyorsulás/idő arányt, hogy megmondhassuk, városban mi a jó - a dugók kialakulása miatt néha a dinamikus közlekedés jobb, nem beszélve az esti 70-es táblánál 50-el cammogásról, miközben mindenki lemarad a zöldhullámról. Tudom, át kell majd állítani a lámpákat.
Plusz egy: a motorféket régen még a fuvarozásban dolgozó sógorom sem ismerte, de pár hét után elismerte, hogy tényleg lehet spórolni vele.
Szerinten nagyon jó és tanúságos videó volt! Köszönöm szépen tanár úr!
Tanulságos lesz az.
1.4-es 2003-as Seat cordoba kb 230000Km van benne. Az átlag fogyasztásom: 5,2-5,5 l/100km
Jelenleg a harmadik fék garnitúra van rajta ami kb fél éves.
Engem még apum tanított vezetni. Neki a kresz vizsgán még tanították a motorféket ill. a motor működését.
Alapismeretek. Ma is van tanítják. A kresz oktatáson
Ahhoz ,hogy egy autó 2,7l/100km fogyasszon ahhoz nem elég a vezetési technika .Kell hozzá egy bizonyos műszaki állapot.Ez nagyon összetett.A motortól kezdve,a hajtás lánc,a kerékcsapágyakon keresztül,egészen a gumikig! Az a motor amelyikben keresztbe áll már a dugattyú,az nem annyit eszik...
Am 2.9L/100km-t Nissan Versa-ban is értem el. A gumik, guminyomás és az útfelület is nagyon belejátszik. Olaszoknál bő 1 literrel jobb fogyasztást értem el egy Mitsu lancer kombival 2004-es, hasonló körülmények és használat közben mint itthon, amibe mondjuk szerintem az üzemanyag de az útfelületek minősége nagyon segített. De hát nem azért fizetünk, hogy ne aknamezőn kelljen autózni ebben az országban.
Kivalo eloadas es remek tippek, koszonom!
1980 ban meg nem volt automata valto a hungarocamionnal.Csak kiraktuk uresbe a lejton es az volt a vitorlazas! Persze TILOS volt!
Én magam tapasztaltam , fogyasztást csökkenteni gyorshajtással lehet! Idézőjelben. Pl lakott területen belül 50 Km/h megengedett, ami általában csak 4 fokozatban lehet megtenni.De ha már felgyorsitok kb 60 Km/h sebességre, akkor felkapcsolható néhány autó ötödikbe. Ötösben kevesebbet fogyaszt az autó, plusz gyorsabban haladsz vagyisd hamarabb is odaérsz a célodhoz . Vagyis lényegesebben kevesebb fog elfogyni üzemanyagbol. Tempomat : 15:07 én mindenhol használom ahol csak lehet, még két falu között is és bevált. Sokszor városon belül is ahol lehet. Kivéve 17:10 nél eset amikor hegyimenet van.
60-ért még nem büntetnek. Úgy tudom 65-től van bünti. Persze, helyszíni bírságolás az más. De azzal már nem kínlódnak a mai zsernyákok.
13:05 Ezt az óvatos gyorsítást, mindig felváltva a következő fokozatba, amint már bírja azt szenvedés nélkül a motor én is alkalmaztam, azonban roppant megtévesztő az itt mutatott ábrával annak látszatát kelteni, mintha ez a grafikonból láthatóan jó módszer lenne. A grafikon ugyanis az egyenletes sebességgel haladás melletti fogyasztást mutatja, így a gyorsításra vonatkozóan semmilyen információval nem szolgál. Kb. fél éve eszembe jutott, hogy valamikor régen egy fizikus rokon mesélt arról, hogy egy benzinmotor karakterisztikáját elemezték és azt találták, hogy a motornak 3000-es fordulaton, 75% teljesítményen van a legjobb hatásfoka. Innen logikusan következik, hogy akkor minél többet kell e paraméterekhez közel tartani a motort, ha spórolni akarunk (persze csak addig, amíg akkora sebességre nem gyorsul az autó, hogy az egekbe szökő légellenállás sokkal többet ront a fogyasztáson, mint amennyit a hatékonyan járó motor javít). Ezt végiggondolva átáltam arra, hogy kövér gázzal gyorsítok, mindig akkor váltok, amikor kicsit 3000 fölé ér a fordulat, amikor pedig elérem a kívánt utazósebességet, akkor azonnal a lehető legnagyobb fokozatba kapcsolok (városban pl. 2-esben elmegyek 50-ig, ott meg rögtön mehet az 5-ös). Elsőre annyit sikerült megállapítanom, hogy a megszokottnál sokkal intenzívebb gyorsítás teljesen tönkreveri az előrelátó képességemet és a gyorsítások mellett a lassítások is sokkal intenzívebbre sikeredtek, de miután megszoktam és minden más tekintetben sikerül visszaállnom a korábbi vezetési stílusomra, több mint 10%-kal kisebb fogyasztásokat produkált az autó, mint visszafogott gyorsítással. Mindezt úgy, hogy útjaim kb. felét autópályán teszem, ahol az új módszer értelemszerűen semmilyen különbséget nem jelent a korábbihoz képest.
Ja igen. Ugyanennek nyomán a lejtő-emelkedő viszonyában tett javaslat a kifejezetten rossz: ha lejtőn gyorsítunk, akkor a lejtő amúgy is visz, a motornak nagyon kis teljesítményen kell dolgoznia, ami borzalmas hatásfokkal társul, ráadásul a növekvő sebesség miatt drasztikusan megugrik a légellenállás, csomó többlet energiát emésztve fel, míg az emelkedőn visszalassulva megintcsak nagyrészt a sebességünkből nyerjük a helyzeti energiát, a motornak keveset kell hozzátennie, azaz ismét borzalmas hatásfokot eredményez, azaz mind lejtőn, mind emelkedőn olyan üzemállapotban van a motor, ahol kifejezetten rosszul alakítja a tüzelőanyagot mozgási energiává. Ezzel szemben ha lejtőn motorfékkel kerüljük el a túlzott felgyorsulást, akkor ugye nulla a fogyasztás (ha kicsi a lejtő és motorfékkel már lassít az autó, akkor legjobban az üresben alapjárattal járunk), majd az emelkedőn nyomhatjuk neki 3000-en kövér gázzal, hogy a lehető legnagyobb hatásfokkal konvertáljuk a benzint (esélyes, hogy dízelnél más fordulat az optimális, de annál nem tudom, mennyi) helyzeti energiává, kihasználva azt, hogy az emelkedő miatt nem fog abszurd sebességig gyorsítani a jármű óriási veszteséget okozva légellenállás formájában. A nyáron ezt a koncepciót is tudtam tesztelni, a Mátrában töltött szabadság során, hegyi terepen többszörös megtakarítás volt tapasztalható a sík terep, városi és autópálya vegyeshez képest.
Ha folyamatosan alacsony fordulaton tartunk egy modern belsőégésű motort, akkor max 100E km és vége a motornak. Melyik jobb? Meghagyni a kuplungot és koptatni a féket, fogyasztani a benzint vagy motort felújítani, leélni a váltót vagy tankolni, szóval érdekes dolgok ezek.
Engem is regota foglalkoztat ez a kerdes
Amennyiben nem erőlködik a motor akkor nem lesz semmi baja, ha néha azért leforgatod rendesen. Amire külön figyelni sem kell, mert azért néha csak előzöl.
Igen, itt jön képbe a diesel motorok gyilkolása amikor eléri már az optimális hőmérsékletet es alacsony fordulaton elváltod a sebességet. Dieselt nem árt kissé jobban pörgetni!
Remek ez a videó! Amíg nem volt saját kocsim, én sem figyeltem semmire, de idén beruháztam egy hibridbe. De dombos vidéken a hibrid benzinfogyasztása is nő. Szerintem nem 50-60%, hanem max. 30% lehet a visszatáplálás, mert hegymenetben kénytelen dolgozni a benzinmotor. Persze ez nagyvárosi forgalomban. De azért is vettem hibridet, hogy városban ne égessek annyi benzint. Illetve ne szaggassam a váltót + ne kövessem el a szokásos hibákat, amikről itt a hsz-ok bőven mesélnek.
Pluszpoén: az Egyesült Királyságban régebben szándékosan akadályozták a zöld hullám kialakítását, hogy több üzemanyagot égessenek a kocsik. Ma már ugye a károsanyag-kibocsátás a szlogen, de sajnos a mai napig kész a káosz - Londonban talán már nem annyira, de itt Birminghamben elég általános, hogy kétszáz méterenként föltartják a forgalmat a lámpák, mert olyan borzalmas a szekvencia. Ja, és itt csak a telezöldet ismerik, ebből a szempontból is jó a hibrid, mert nem pöfög, amíg vár az ember, hogy kanyarodhasson.
Tök érdekes volt. 😇 Meg az az észre vétel is, hogy játszok egy kamionos szimulátoral és ott is észre vettem, hogy ki teszem lejtőn vagy meg állás esetén üresbe akkor van fogyasztás igaz órában adja meg és az is pár liter ez nyilván kamion esetén... De, ha viszont, ha sebességben hagytam, akkor 0 volt az aktuális fogyasztásom. Arra nyilván rájöttem a lehető leg magasabb fokozatban hadjam.
Meg a valóságban is inkább ki gurulók. Bár azt nem tudom, hogy jó meg óldás-e fogyasztás szempontjából, ha észre veszem, hogy nem túl valószínű a teszem azt lámpa váltás vagy bármi más, de naggyaból van elképzelés mikor lehet menni akkor inkább tartani Kiss sebességet, hogy aztán ne álló pozícióból kelljen ilndulnom
Ha a motorfék-üresben gurulás kérdését csak a pillanatnyi fogyasztás szemszögéből nézzük, akkor tényleg a motorfék a nyerő, mert az autók (mentsük ami menthető alapon) valóban lezárják az üzemanyag ellátást. Nos ez energetikai szempontból tulajdonképpen ugyanaz, mintha leállított motorral, üresben enyhe fékezést használnánk. Ez még annál is rosszabb energiahasznosítást eredményez, mint az üresben való gurulás a motor leállítása nélkül. Miért is? Az autó üzemanyagot használ fel a megfelelő sebesség (mozgási energia) megszerzéséhez illetve annak fenntartásához (ugye a súrlódási, gördülési és légellenállások kompenzálására). A leggazdaságosabb, ha ezt a megszerzett energiát minél tovább hasznosítani tudjuk. Ha ezt bármilyen módon felemésztjük (legyen az fék, vagy motorfék) akkor tulajdonképpen elpazaroljuk a megszerzésére fordított üzemanyagot.
totalcar.hu/magazin/technika/2012/01/26/megfogjuk_az_utolso_cseppet_is/
De ha hamarabb elkezdünk lassítani, hogy üresben gurulva lassítsunk le a szükséges sebességre a megfelelő pontig, az megnöveli az adott táv megtételéhez szükséges időt, amit kompenzálandó egyébként gyorsabban kell haladni, az pedig nagyobb fogyasztást eredményez. Vajon többet spórolunk-e az üresben kigurulással, mint amennyit vesztünk a nagyobb utazósebességen? Persze lehet azt mondani, hogy üresben gurulok ki és nem megyek egyébként gyorsabban, mert ráérek, de a kérdés az, hogy adott két fogyasztáscsökkentő, de utazási idő növelő stratégia (lassabb utazósebesség, ill. üresben kigurulva lassítás), a kettő közül melyik a hatékonyabb, azaz melyikkel lehet ugyan annyi menetidőnövekedés árán több üzemanyagot megtakarítani? Értelemszerűen azt érdemes alkalmazni. (A válasz egyébként minden bizonnyal úgy kezdődik, hogy „attól függ” és egy nagyon hosszú paraméterlistával folytatódik.)
@@strobi0001 Már hogy a fenébe gyorsulna az autó, ha nincs meghajtása?
@@strobi0001 Azért nem érted a logikát, mert nem érted a szöveget. Ahhoz, hogy a gravitáció gyorsítson, lejtő kell, amiről szó sem esett.
@@strobi0001 Értelemszerűen ahhoz kapcsolódik, azért van az alatt, de ahogy a videóban se a lejtőknél került elő a motorfék vs üresben gurulás, úgy a fenti hozzászólás se ebben a kontextusban tárgyalta.
Mivel a hallgatóság vegyes volt én arról is beszéltem volna, hogy hogyan kell motorfékezni.
Csak a megfelelő fokozatba szabad visszakapcsolni, úgy, hogy ne pörögjön túl a motor. 3000-nél ha nagyobbra emelkedik egy visszakapcsolásnál a fordulat, az már ijesztő, kellemetlen, hideg motornál pedig káros lehet a motornak.
Oda kell figyelni arra, hogy ne essen a fordulat annyira le, hogy lefulladjon a motor, mert ez megint csak ijesztő lehet egy nem műszaki beállítottságú embernek, lefullad a motor, nincs szervó, fékrásegítő.
Ezen kívül van egy bizonyos fordulat, ami alatt már nincs érezhető motorfék hatás. Nálam például kb 1800 alatt 3-4-5-ben nem érezhető motorfék.
Ami még fontos, főleg azoknak, akik sűrűn tesznek meg hosszú külföldi utakat, az a cw érték (alaktényező), ami igen fontos autópályás nagysebességű haladásnál. A ma divatos SUV-ok cw értéke nem túl jó, emiatt autópályás haladásra gazdaságtalanok. Egy jó cw értékű autó választásával autópályán sokszáz kilométeres úton litereket lehet megspórolni. Minél nagyobb sebességgel halad a jármű, annál fontosabb a cw érték fogyasztási szempontból. Itt megnézheted az autód cw értékét: rc.opelgt.org/indexcw.php
Jó a link , csak annyit , hogy a lényeg nem is a cw hanem a 3. oszlop a cw X felülettel . nem mindegy hogy egy Q7 -esnek van 0,35 ös értéke vagy egy Suzuki Balenonak .
Ez a cw ertek pontosan milyen szam? Mi alapjan lesh egy auto cw erteke pl 0.3?
Köszi a linket. Ez már régóta érdekelt, de idáig nem találtam.
Honda CR-V 2,2 iCTD-i 1700 kg 120-näl 5,9 Liter
@@zsoltpancel Járj utána, hogy mennyit eszik ugyanilyen körülémények között egy dízel E Merci szedán. Aztán emeld fel a sebességet olyan 140-re és megint hasonlítsd össze azt a fogyasztást! 🙃
1. Kigurulás
Magas sebességi fokozatban hogy minél kevésbé lassítson a motorfék viszont a fogyasztás 0, addig szoktam alkalmazni míg le nem esik 6.-ban egészen 1000 alá a fordulat, ez tipikusan városba/faluba behajtás előtt 50-ig lassítok így, megkezdve már fél-1 kilóméterrel hamarább, az átlag fogyasztás pedig ilyenkor szépen pörög lefelé.
2. Lassan gyorsítás, hamar felváltás, szerintem ezen nincs mit magyarázni.
3. Nagy követési távolság, hogy ha bármi történik előttem féket szinte soha ne kelljen használni elég legyen mindig a kigurulásos lassítás.
4. Piros lámpánál szintén kigurulok és ahogy minél közelebb vagyok már muszáj vissza váltani a kis fordulat miatt, ezt csinálom egészen akár 1. sebességi fokozatig majd alapgázon közelítek felé az utolsó méterekben reménykedve hogy már zöldre vált és nem álló helyzetből kell újra nekilendülni többlet fogyasztással kuplung koptatással stb...
Nyilván ezeket a forgalom függvényében másokat nem feltartva.
5. Mások által szokásos 100 helyett 80. Pillanatnyi fogyasztás így bő fél literrel alapból kevesebb. A menetidő pedig megdöbbenőn kevéssel több csak! Ha jönnek utánam és szembe is lassan felkúszok 90-re hogy ne tartsam fel. Ha szembe senki akkor meg had menjen ha akar.
6. Kanyarok előtt is szintén kigurulást használok.
Amit úgy érzek szenzáció lenne ha lenne egy olyan telefonos gps térképre épülő app, ami a sebességemet és a domborzatot figyelembe véve tudván hogy hol a község határa kiszámolná azt a távolságot ahol én elengedve a gázt 6.-ban a község táblájáig pont 50-re lassulok. Elég lenne ha csak csippanna egyet mikor oldjam a tempomatot. Nagyon sokat meg lehetne azon spórolni ha állandóan csak is a leglassabb kigurulással lassítanánk a tábláig. Mindig az van hogy túl későn oldom a tempomatot és még robogok 65-70-el néha ha jól elkapom pont kijön olyankor az ember el csodálkozik mennyi sokáig elgurul a kocsi. Az app persze tanulhatna abból ha nem jól saccolná meg, elmenthetné a saját tellóba abba a profilba hogy ha legközelebb ugyanarra megyek már tudná hogy itt érdemes 50m-el hamarabb csippanni. Ezt mindig fejbe kell eltalálnom de szerintem simán leprogramozható. A jövő vezető nélküli elektromos autóiban biztos hogy lesz ilyen chill mód amely azt fogja tudni hogy féket soha nem használ és azáltal a fogyasztás majd a fele.
7. Pontnak oda lehetne biggyeszteni azt, ami majd csak a jövőbe lesz az pedig az egymáshoz nagyon közeli autózás, 10-20cm. Amikor már követheti egymást 20 autó is így mivel kommunikálni fognak egymással, s ha az első nyom egy satut késedelem nélkül mint az utána lévő 19 is így nem lesz ütközés. A 19 kocsi fogyasztása negyede lenne csak. Tapasztaltam már kamion után menve autópályán nagyon közel 1,5L-es fogyasztást írt 90-nél szinte magába szippantott ezt is kilehetne használni persze még nem most mert veszélyes, ha meg nem vagyunk elég közel a turbulens levegő még ronthat is.
A kigurulások kezdetét hazai pályán nem kell neked jelezni, megtanulod magadtól is. Én az utcánkban a kapubejáróig szoktam álló motorral gurulni úgy, hogy csak 30 km/h-ra kell gyorsulnom a kereszteződésből.
Az alkalmazás amit írtál alpajában véve jó ötlet, de ott a gond, hogy minden autónak más ez a kigurulási távlsága, sőt, egy és ugyanazon autónál is kilönbözik, pl. gumi típus, nyomás és természetesen az autó terhelésétől függően, nem beszélve arról, hogy a szél nagyon be tud kavarni az ilyenbe, mert simán lehet, hogy az egyik pillanatban szemből fúj, a másikban meg hátból.
De ettől eltekitnve vannak már mai autókba beépítve hasonló rendszerek, amelyek GPS adatok alapján tudják, hogy mikor kell közeledig a település, vagy a sebességkorlátozás, esetleg egy élesebb kanyar, és már korábban elveszik a gázt. Prediktív (adaptív) tempomatnak hívják.
Sajnos a dolog ma még nem tökéletes, a fenti okok miatt is, illetve a pontatlan térképadatok miatt sem. De hosszú utakra nagyjából használható. A fogyasztás csökkentése mellett viszont az elsődleges célja a sebességkorlátozások betartása, szóval kigurulás helyett fékezhet is.
Nekem 4.4 V8 benzin, a legjobb 8.9 volt hosszú távon, családdal teli 😃
Tamás Gulyás 80-al?:))
mxplanet hát 90-100-zal, de manuális 6 sebességes a váltó ☺️
Jó neked, nekem 4.6 V8 biturbo, automata, az istenért se tudom 15 liter alá vinni, de hát valamit valamiért :D
@@gergozona5245 vidd szervizbe
E38 750i.
5.4 v12
orszagut -falu 300km távon 9.8 /100km
Apró kiegészítés a motorfékhez:
- Kb. 1500 fordulat alatt ha elvesszük a gázt, az elektronika nem kapcsolja le az üzemanyagbefecskendezést
Ezt meg tudom erősíteni tapasztalatból: alsó fokozatban (1-es vagy 2-es) lassulva, ha nem nyomom ki a kuplungot elég fürgén, 1500-nál az elektronika úgy ráadja a benzint, hogy rendesen megugrik az autó, eleinte, amíg meg nem szoktam, párszor majdnem beleugrattam az előttem levőbe emiatt.
@Tom M Abban gondolom szép nagy motor van. Nálam a K13 Micra 3-hengeres 1,2-es.
Tamas Haller Hello,
Honnan tudjuk, melyik tipus mikor kapcsol, ki és be, fontos lenne.
Más téma: ua-cam.com/video/xah7mCXXESM/v-deo.html
Nálam ez biztos nem igaz, mert szoktam nézni a pillanatnyi fogyasztást. Ha elveszem, akkor alapjárat környékén mutat csak fogyasztást.
@@pressing1977 Nagon típusfüggő. Egyébként nem érdemes 1500 alatt használni a motort, csak a motorfék idejére. Különben ott kicsi az olajnyomás, hosszú távon több rosszat teszünk a motorral, mint amennyit nyerünk a spórolással.
Nem olvasok vissza 235 hozzászólást most, csak röviden:
Hiányoltam a BSFC diagramm ismertetését az előadásból. Már csak azért is, mert abból kitűnt volna tanár úr gyorsítással kapcsolatos tévedése. Nem mindegy, hogy 15%-os hatásfokkal gyorsítok 5 másodpercig, vagy 30%-ossal
2,5 másodpercig.
Egy volt munkatársam az öreg dízel Opel Asconájáról azt állította, mindegy hogyan vezet, 6liter. Ez szintén a változó hatásfok miatt érdekes.
Azt pedig több oldalon is olvastam korábban, hogy a sportosan vezető autósok városban nem költenek többet benzinre, mint én, aki igyekszem takarékoskodni.
Saját tapasztalatom is az, hogy ha a lehető legrövidebb időn belül leállítom a motort, azzal tudok megtakarítani a legtöbbet. Hiába minden bohócság, a városban a motor amúgy is gyatra hatásfokát szinte lehetetlen kihúzni belőle és minden, ami elnyújtja a menetidőt, az növeli a fogyasztást.
Itt az egyik kommentelő megjegyezte, hogy a nagyon takarékos vezetés végül az alkatrészek rovására megy. Nos én hiszem, hogy a sebesség és a fokozat akkor a legtakarékosabb(Minden szempontból!), amikor a motor jól érzi magát, fordulatszáma 2 és 4 ezer fordulat/perc között van, olajhőmérséklete pedig állandó 100 celziuszfok. Hogy a fordulatszám alacsonyabb, vagy magasabb, azt az út és forgalmi viszonyok diktálják.
Egy másik volt munkatársam Passatja automata váltóval is ebben erősít meg. 2000 alatt visszavált.
A 2L-es fogyasztás tényleg döbbenet. Bármelyik hibrid megirígyelheti.
@Az Igazmondó Csak tegnap este nem néztem, ma reggel 6-ra kellett mennem dolgozni. Melyikre gondolsz?
Én mindig motorfékkel lassítom a verdát ! Ha körforgalomhoz érek , ha piros lámpához ! Lejtőn is mindig így megyek !
Én még emelkedőn is.
én is vezettem már MTZ-t ahol az üzemi fék gyengébb mint a motorfék...
Szintén :)
Maximálisan igaz az a 40-50%:-)) Nyugisan pályán a kocsim 7,2vel elvan.... 110-es tempóval.... Azt mikor elgurul a gyógyszer akkor 12L
Nekem Lada Samaram van és az econometer furán mutatta a fogyasztást. Amikor 4-5-ikben mentem és ráléptem a gázra a motor rángatott az egész autó rezgett és nem gyorsult semmit. De az econometer rohadtul kiugrott a gazdaságtalan fogyasztás irányába ilyen sárga sáv volt. Samaram most is megvan ez az utolsó megmaradt autó a világon teljesen újállapotú, még a gyári szag is benne van. 30 éves és garantáltan 16969 km van benne. Évek óta nem használom. Nem merem beindítani mert eredeti gyári vezérműszíj és ékszíj van rajta. Attól felek elszakadnak és a szelepek bele csapódnak a dugattyúba és akkor a motorban annyi. 2008 óta nem volt használva és mindig garázsban áll 1993 óta. Gyári kerekek vannak rajta még a gumi tüskék is rajta vannak Belorusz gumik. Az autón és alkatrészein ott van az CCCP felirat Szovjetunió
Nekem is megvan....
Vezérlés cserében segítsek?
@@davidpalencsar1617 Samarad van? Most nem akarom cserélni garázsban áll évek óta. Van egy hely ahova mindig vittem azokkal szoktam csinaltatni mindent
Az is hasznos, hogy előzősnél ki kell venni az eco módot. :)
Nálunk van egy Ford Ka 2013-as (RU8 motorkódú). Ha én vezetem 5,2l/100 km vegyes fogyasztásban. A feleségem 6,9-et csinál ugyanezzel.
akkor biza ő cipőzi rendesen
Ural 375 os-t vezettem magyarorszagon az 1980-as evek elejen.
8 hengeres 7.0 L 180 loeros hatalmas benzin motorja volt.
98-as oktanszamu benzin kellett bele. Az orszaguti fogyasztast konnyu volt kiszamitani.
100 km-en fogyasztott 100 litert. 1 kilometer = 1 liter benzin.
Egy atlagos havi keresetert 40 liter benzint lehetett vasarolni a 80-evek elejen.
Ahoz, hogy ez az Ural megtudjon tenni 100 Kilometrt 2.5 honapot kellet dolgozni.
Ez ma mar hihetetlen de ez igy volt. Abban az idoben senkit nem erdekelt a fogyasztas mert nem nekunk kellett fizetni.
320 literes volt a fő tank es 60 literes volt a masodlagos tartalek uzemanyag tartaly.
Ha nekem kellett volna megtankolni akkor 8 - 10 havi kereset lett volna egy tankolas.
Na most a benzin volt-e draga vagy a keresetem volt e alacsony?
A kerdes megvalaszolasat azt rahagyom a politikusokra es torteneszekre.
@horvath94 EN CSAK ANNYIT MONDOK AMI A VALOSAG VOLT. MI ERTELME LENNE, HOGY HAZUDJAK? A BENZINES ZIL FOGYASZTOTT 50 LITERT. TE VEZETTEL VALAHA URALT??? HA NEM AKKOR MIERT OKOSKODSZ !!!
Rosszul emlékszik a számokra. A 80-as évek elejétõl a közepéig, a benzinár a közel 10 Ft-ról a közel 20 Ft-ra emelkedett. Ugyanekkor az átlagkereset 4000 Ft-ról 6000 Ft-ra emelkedett. Vagyis ebben az idõszakban legalább 300 liter benzint lehetett vásárolni a fizetésbõl.
98-as oktánszámú benzin ment bele? Aligha! Egy 7 literes, 180 lóerõs teljesítményű motor - fõleg úgy, hogy katonai célokra is tervezték - nem igényli.
A komoly fogyasztáscsökkentés ott kezdődik, hogy üresben gurítás, már egyetlen 300-500 méter is komoly hatást gyakorol az napi átlagfogyasztás-kijelzőre. A padlógáz-padlófék stílushoz képest jó tartani a sebességet és egy rövid motorfékes szakaszt beiktatni a végén, de a kigurulás a csodaszer. A fogyasztási rekordoknál is ez megy csak még a motort is leállítják és úgy gurulnak pattanásig fújt gumikon.
Egyenletes sebesség helyett motor indít -gyorsít 90-re- üres-leállít- gurulás 70ig, beindít ,gyorsít. Ezzel jönnek ki ezek a gyakorlatban lehetetlen 3 literes rekordok, kilométerenként 3 indítás leállítás, és ez így megy az 1500 km-es túrán, csak erről nem beszélnek, amikor pózolnak a csoda-fogyasztó kocsi mellett az újság címlapján.
Másik kontrasztos példa: állok a pirosnál, motor leállítva, sebességben hagyva tartja az autót lábam pihen, nézelődök és látom hogy körülöttem az autóknál szintén nem ég a féklámpa, de néha az autók meg-megmozdulnak, WTF :én állok leállított motorral ők meg végig a gázzal és a kuplunggal játszva tartják az autót...
3-500 métert gurítani csak gyér forgalmú külvárosi utcákon lehet. A padlógáz nem, de az intenzív gyorsítás viszont igenis segít, ha előrelátóan tetted, és nem kell utána lassítani. Oktatják is.
A pattanásig fújt gumik meg a fogyasztásra jó, de a futómű alkatrészekre kedvezőtlen hatást gyakorolnak.
@@istvanszekely4842 Intenzív gyorsítás, (ha többnyire 2000 alatt marad a fordulat) nem árt és a nyert időt gurításba, vagy hosszú motorfékes szakaszokra lehet költeni...a forma1-ben is így csinálják.
Várososon kívül körforgalmak előtt lehet még jókat gurítani, ráadásul táblák mutatják még hány méter :) , azután mehet az intenzív kigyorsítás - egy kicsit idegőrlő, de meg lehet csinálni!
A gumifújás a fékútnak sem tesz jót, nagyon hamar el lehet bukni az évek alatt összespórolt pénzt.
Nálam a karácsonyi forgalom miatt leállt a spórolósdi, megspórolt decik mellett literek ömlenek el a dugóban, próbálom leállítgatni, de 5-10 másodpercekre hülyeség.
@@laszlom.3138 A 2000 alatti fordulaton nem célszerű kövér gázzal gyorsítani, mert a töltetben felhalmozott hőenergia nagyobb része fordul a motor fűtésére, mint egyébként egy picit 2000 felett. Több ideje van a keveréknek leadni a hőjét. Állandó sebességgel vízszintes úton lehet, de gyorsítani... Nincs is benne olyankor még nyomaték. Ha meg mégis van, akkor tudtodon kívül égeted, kormolod a motorolajat, és a nagy hőterheléssel kilágyítod a dugattyútetőket, amik aztán előbb vagy utóbb kilyukadnak. Nem tudok linkelni, de a neten olvastam, hogy ez gyakori probléma a modern nagy teljesítményű, kisköbcentis autóknál, mert a vezető nem érzi, hol a határ, mikor kell visszaváltani, mikor kell a spórolást abbahagyni.
Gajdán Miklós úr, ha olvasod, akkor az a kérdésem, hogy minél hamarabb törekedek a megengedett max sebességre, és utána csak szinten tartok(a minél gyorsabban az alatt ugye intenzív gyorsítást értek) elviekben akár jó is lehet? Mert ugye ha sokáig csak nyomom a gázt és gyorsítok és mittomén 600 méter múlva érem el csak az 50et, akkor ahigy értelmeztem az se kellemes, hisz ugye a kocsit gyorsítod, ergo több üzemanyagot használsz és sokáig, mintha dinamikusan gyorsítva, hamarabb elérem a kitűzött sebességet.
Az, hogy érdemes hamarabb felváltani, az világos az előadásból. A kérdés az lehet, hogy egy fokozaton belül számít-e a gázpedálállás gyorsításkor. Én sem vagyok meggyőződve, hogy itt érdemi különbségek vannak, pl. aközött, hogy ötödéig nyomod be 10 mp-ig, vagy 3/4-éig 3 mp-ig. Nem tudom, hogy romlik-e a motor hatásfoka nagyobb gázadáskor. Ez a fő kérdés, hiszen ugyanazt a mozgási energiát kell, hogy elérd a végére.
Benzines autóknál minél jobban nyitva van a fojtószelep, annál jobb a fajlagos fogyasztás. Ezért van hogy ugyanannál a sebességnél nagyobb fokozatban kisebb a fogyasztás. Illetve ezért is fogyasztanak többet a nagyköbcentis motorok, mivel normál használatnál alig nyit ki a fojtószelep, sok energia megy el arra hogy a levegő bejusson a motorba a zártabb fojtószelepen keresztül.
@@sifre2 Lehetséges, de azért ellentmondásos, amit írsz. Ha akkor fogyaszt kevesebbet, amikor nagyobb a fokozat, akkor a nagyobb motornak kevesebbet kellene fogyasztania. Ha az első mondatban a "jobb fogyasztás" a "kevesebbet" akar jelenteni, akkor megint borul a logika.
2003-as Ford Focus 1,8 tddi fogyasztás 4,6 l/100km....csak városban(városi közlekedés),napi 100-200km,mert futár vagyok.Szigorúan mindenhol kigurulok,lámpákhoz is kigurulok,nem motorfékezek....
Mondhatjuk, hogy folyamatosan üzemmeleg a motor? Mert ugye az is sokat számít, hogy rövid 5-6 Km, vagy hosszútávon (50-100Km) kocsikázol városban. Ez nem csak a vezetési stílusodnak köszönhető.
@@istvanszekely4842 egyhuzamban max 10 km-t megyek,utána leállok,ha jön cim megint megyek.....írtam városi környezet,tele lámpával és kereszteződéssel,ha nem játszok így,akkor kb 6 litert bekapja
@@hungarianspeculator6985 És mindezt egy ADAGOLÓS dízelmotortól? Lenyűgöző. Van hova felzárkóznom a 99-es 1.1-es puntómmal. Ezt a kigurítást már próbáltam én is, de korábban többször is problémám volt a lambdaszondával. Beszereltem egy műszert, ami mutatja annak feszültségváltozását, így ha baj van, tudni fogom, hogy nem a vezetésem miatt nem esik a fogyasztás 8,5 L alá. Most a motorfékkel ennyi túlnyomórészt városban. Mondjuk nekem csak munkábajárásra kell. 5km oda 5 vissza.A motor mindig hideg.:P
@@istvanszekely4842 akkor az a 8,5 még jónak is mondható télen
Kipróbáltam a motorfékes módszert. WagonR+ (1.3)sajnos nem tudja ez a dolgot mint pld állitólag a Lada Samara is, fogyasztásom nem csökkent. Az üresbe gurulós módszerrel viszont nyertem ugy egy litert! Most télen városba igy 6.3 liter jött ki ami viszonylag jónak számit ennél a tipusnál....
Tényleg jó.Évjárat,távolság, város, garázs,indítások száma?
Köszönet a videóért!
Budapesten szerintem nyomni kell, mert ha nem nyomod több lesz a fogyasztásod vagy mondjuk ugyanakkora (mivel a menetidőd akár 10-20%-kal megnőhet, ha pl finoman gyorsítasz)
1. nem érsz el annyi zöldet
2. nem engednek be sehova és ott fogsz szobrozni
Amit érdemes megfogadni az előadás anyagából az a motorfék használata. De azt sem egyszerű használni. Ha 2-3 asban 50-60 km/h-ról közelítem meg a lámpát rohadt hamar lelassul az autó. Azt pedig megcsinálni, hogy észlelem a pirosat, 4-esben motorfék, vissza 3, majd vissza 2. Agyhalál. Mekkora hely kell ehhez? Mennyi idő alatt tudom ezt megcsinálni?
Másik ami nem világos: úgy tudtam kifejezetten káros a motornak, ha lájtosan megyek fel egy emelkedőn, pedig ezt ajánlják itt, ebben a videoban. A váltó használata régebben már volt téma itt a Vezess tv-ben. Szóval felfele inkább nem lennék fogyasztáscentrikus, ott inkább magasabb fordulatszámon mennék.
Update: kicsit átgondoltam az emelkedős eszmefuttatást: vagy csak a sebességem legyen alacsonyabb (pl100-ról 80km/h), a fokozatot visszavehetem és magasabb fordulaton mehetek, hiába fogyaszt úgy többet?
Dombon felfele úgy kell menni,hogy minél kisebb legyen a motor fordulatszáma,de azért ne legyen annyira alacsony,hogy rántgasson. Üres autóval lehet kisebb fordulatszámmal menni,viszont minél nagyobb súly van rajta,annál nagyobb túrával kell menni,ahhoz,hogy ne öljük a motort és a váltót.
Az ám a helyzet, hogy a háború után volt kacsa meg bogár. Nem viccből volt, hanem azért, mert tudták, hogy pörögnie kell a gazdaságnak ha ki akarnak mászni a gödörből, ahhoz pedig az embereknek olcsó járművet kell adni. Ma meg ha törik ha szakad SUV kell a bevásárláshoz is. Az ember lükesége tehet arról ahol tart.
T Hozzászólók! Véleményt szeretnék kérni a Pro Energi Ultrával kapcsolatban. Valóban jelentős a fogyasztás csökkenése a használatával? Választ megköszönöm.
A cím nem rossz, de lehetne akár az is: "Mit kell csinálnom máshogyan azzal a kocsival amim most van a jövőért."
3,5 liter 100 km -en.(w.lupo) ...5 euróval megjárom 3 × a városig .(30 km) .
wow, klassz :) Benzin/gáz/diesel ?
Az egyszerű tempomat még akkor is gyorsít, vagy tartja a sebességet, amikor a sofőr már fékezne. Ha késön vesszük ezt észre, akkor több üa. fogy, és fékezni is kell esetleg...
Azt kérdezném meg, hogy egy 1994es opel campo 2.5-ös szivo diesel sem fogyaszt motorféknél? Hanem meg ugy tudom egy percet érdemes várni az olaj nyomás miatt, hogy a csövekben el is jusson az a nyomás. Nem egyből elindulni.
Sziasztok! Bocsi, de nekem elegem van abból, hogy -tisztelet a kivételnek- mindenki fényezi a vezetési tudását és az autóját, hogy milyen keveset fogyaszt. A fanatikus márka imádatot ki lehetne hagyni belőle. Sajnos tapasztalatból láttam, látom, hogy vezetnek az emberek. Vagy poroszkálnak, hogy keveset fogyasszon, vagy mint az őrült, a belsőből 3 sávon át kihajt. Egyébként akinek van pénze "nagy" autóra, annak van pénze üanyagra is.
23 éves Mazda 323 1.5 benzin, Vir-sziget-Pécs 5,6 liter/100 km, Pécs-Vir-sziget + amit helyben kirándultunk 5,8l. Két személy, tele csomagtartó, viszont NEM autópályán! Azt hiszem én is így vezetek ahogy itt elhangzott :)
Tetszett nagyon és köszönöm
Ha folyamatosan alacsony fordulaton vezetsz egy modern autót, elég bizonyosan borítékolható, hogy ugyanannyit fogsz költeni motor javításra, mint magasnál üzemanyagra. Melyik a jobb? Nem tudom.
Szerintem meglehet találni az egyensúlyt, a takarékos vezetés és a koksztalanítós vezetés között.
Pláne ha Diesel. EGR takarítás DPF takarítás. Szóval igen.
@@tamastrpik7990 pedig van benne valami. én a caddy cégest sose hajtom 2500 fölé max 5. ben és hibátlanul teszi a dolgát 10 éve . a fogyasztás stabil 6.0 L
@@nagykrisztianviktor Igen csak azt a pontot gyakran a gyártók sem ismerik, nemhogy a vezetők.
@@tibormohacsi6464 2500 korrekt. A tanár úr viszont arról a fordulatszámról beszél, ahol még éppen nem habog, dadog be a motor. Ez viszont valóban nem egészséges a motornak.
Mentségére szolgáljon, hogy csak a tüzelőanyag fogyasztás csökkentés volt a téma, nem pedig a teljes költség, amit a gépedre kell költened X-Km alatt.
400 Ft-os benzinár. Ó, ez de régen volt!
Az a FIAT 127-es úgy tudhatott 2.7 literes fogyasztást ha nagyon leszegényítette a gazdi a benzin-levegő keveréket. Hosszú távon ezzel szét lehetett égetni a szelepeket és a dugattyúkat.
Jó videó lett, így vezetve még a 30+ éves melos karbis vasam se eszik 5 nél többet, talán télen kicsit felette van. Mondjuk hideg motorral eszembe nem jutna elindulni, inkább tankolom mint hengerfejezzem. :D
Nekem a dízel Peugeotomban most volt fél millió km benne, de én mindig elindulok vele télen is beindítás után 1 perc múlva legkésőbb, és eddig még nem kellett levenni a hengerfejet. Igaz én használok Metabondot is, így szinte nincs olaj nélküli hideg indításom. Már 4 éve használom a folyadékot, minden olajcserénél már csak fél flakont öntök bele(az elején egész flakont használtam én is), de amikor lecserélem a dízelben az olajat, az akkor még csak sötét barna. Múltkor haver 2 éves dízel Passatjában cseréltem olajat, na az korom fekete volt pedig csak 42.000Km van még az autóban, és ő is 10.000-ként cseréli mint én. Amikor megmutattam neki az én olajamat nem akarta elhinni, először azt, hogy dízel, utána pedig azt, hogy már 504.000km van benne.
Metabond jó cucc, azzal jó tapasztalatok voltak családon belüli gépnél is. Ismerősöm anyjának is Diesel pug volt amúgy, nem lehetett megölni. Kis HDI motoros
Na várjunk, egy valamivel vitatkoznék, lejtőn megyek le, szándékosan üresbe gurulok, mivel 5 km-ert végig gurulok hajtás nélkül, motorfékkel meg szinte semmit nem gurulok, sőt lassítok... ja nem szóltam nézem, csöndbe maradok, ugyanezt elmondja :D Amúgy hegymenetben lejtőn lefele apám is kilöki a kuplungot a busznál. 28 literes fogyasztást 22-re levitt stb... na de köszönöm a videót, vártam már. Igen viszont egy kérdésem lenne, mert ezt annyira nem tudom, injektoros autónál ha üresbe vagyok, akkor is fogyaszt? Na mert innentől megint bukik pár dolog.
Az attól függ milyen meredek a lejtő. Enyhe lejtőnél igazad lehet, de meredek lejtőnél és kanyargós úton jó a motorfék. Annak a segítségével szép egyenletesre tudod beszabályozni a sebességedet, és nem kell fékezni.
@@pelzgm nyílván egyenesnél ésenyhe lejtőnél... de et a motorféket túleröltetik elárulom.
Az alapjárati fogyasztásról, nekem más a tapasztalatom, mint amit Gajdán tanárúr felvázolt. Amikor leveszem a gázról a lábam, az autó természetesen lassul, hisz a motorfék érvényesül. amikor próbából kikapcsolom a motort közben, az autó sokkal intenzívebben lassít mint előtte. Ez csak attól lehet, hogy motorféken is kap üzemanyagot. 2003 1,6 benzin Ford Focus. Még egy adalék, bár az még becsaphatja az embert, az OBD-is kiolvasó sem ír nullát motorféknél. Sőt, kevesebbet mér, ha simán üresbe rakom, és alapjáraton hagyom a motort, és kb 80-90-el gurulok.
Írod, hogy "próbából kikapcsolom a motort közben", jól értem, hogy ezt sebességben?
@ Természetesen, mivel motorfékről van szó. Motorfék= a jármű lendületből gurul, a váltó valamelyik fokozatban és nem nullában van, és nem nyomom a gázpedált. :)
Igen bírom a srácot!!!!
Gusztustalanul sok reklám van benne!
Köszönöm!
Hianyolom azonban , hogy az autó műszaki állapotáról nem szólt egy szót sem a tisztelt előadó ! Ami az elhangzottak mellett ugyancsak nagyban tudja befolyásolni az üzem anyag fogyasztást . Pld a kerekek össze tartása helyes beállítása , a gumik helyes legnyomasa , a fékek ne suroljak a tarcsat , feleslegesen ne hordjunk az autóban dolgokat , tető csomagtartót ha nem kell .
Vezetestechnikai szempontból néztük a kerdest
Jó videó volt! Egy kérdésem lenne, ha esetleg meg tudná valaki válaszolni. :) Skoda Fabia 1.2 HTP (47 kW)-ról van szó, 5-ös(legnagyobb) fokozatban 90km/h sebességnél 3000rpm-et pörög a motor. Elméletben, ha lenne egy 6. fokozat is, amivel mondjuk a 90km/h sebességet 2000rpm-es fordulatszámmal tudná a kocsi, akkor ez a fogyasztásban mennyire látszódna meg. Azaz adott sebességnél (90km/h) mennyivel enne kevesebbet a kocsi 2000rpm-nél, mint 3000rpm-nél. Előre is köszönöm a válaszokat.
Én 25-30 %-kal kisebb fogyasztást tippelek a felvázolt esetre.
A hibrid rendszerű autóknál ( pl. Toyota Prius ) nem csak a hegymeneteknél segít rá a benzinmotorra az elektromotor hanem gyorsításkor is , valamint igen alacsony sebességnél le is állítja a benzinmotort( ez azért függ pár dologtól ) - tehát ez a funkció mint fogyasztás csökkentő lehetőség bennük - Na most az más kérdés hogy milyen modell az amivel már akár 50km távot is el mehetünk csak elektromos üzemmódban.... Azt gondolom hogy jelenleg a világ egyik legnagyobb találmánya a hibrid rendszer és nem a tiszta elektromos autó , mert az volt már kb 100 évvel korábban is megépítve tehát nem újdonság :) A legjobb megoldás majd a hidrogén-hibridek lesznek ... Remélhetőleg addigra lesz az országunkban hidrogén töltőállomás is ...mert jelenleg egy darab sincsen.
Nem az volt a lényege, hogy rásegít a villanymotor, hanem miért teszi mindezt lejtő előtti részen (nem szükségszerű, hogy ott emelkedő legyen). Azért, hogy direkt merítsen a 100%-os aksiból (hiszen az sík/emelkedő utáni lejtőn már nem tudná 100% fölé tölteni, ergó az az energiamennyiség veszendőbe menne, vagyis fékenergia formájában elnyelődne), így nem fogyaszt üzemanyagot (vagy csak minimálisat), és a következő lejtőn visszatölti az aksit 100%. És ezt a GPS jel alapján kalkulálja.
Látszik Ön bevette: EZ agyrém, ha nincs ismerete kedves " Z "? Tekintse meg a vízbontás lehetőségét. Minek kell hidrogén töltőállomás? Akár pocsolyás vízből is közvetlenül és helyben előállítható a hidrogén és oxigén melyet közvetlenül, mint folyamatában előállított gázokat az autó motoroknak az égéstérben elégethető - Tehát semmi szükség a több 100bar nyomásra stb. Továbbá nem bazi drága technológia, hanem rendkívül veszélyes üzemű lenne. Arra kérdezzen rá: A világ nagy fosszilis energia kitermelői miért nem ezt az egyszerű egyenárammal való vízbontásos ingyenes autó - hajtás fejlesztési irányt választottál?
A válasz egyszerű! Nikola Tesla a VILÁG ismert legnagyobb feltalálója több mint 100 éve (1905-n hangtalanul suhant elektromos autójával New York utcáin), de a több, mint száz más korszakalkotó találmányait is titkolják!
@@keysersoze7122 Modelltől függ ez is , a régebbiek ( pl. 2004-2009) nem gps jellel kalkulálnak s kapcsolja a villanymotor rásegitést , hanem terhelés és gázpedál állásból dolgoznak ..az ujjúbbak passz . Nem tudnak kimerülni teljesen , se maxra feltöltődni sem hiszen a töltésvezérlés ugy van kitalálva.
@@zoltanschaffler8453 Az meglehet (ennyire behatólag nem ismerem), de itt a GPS alapú pozicionálásról és rásegítésről volt
Két dolgot szeretnék megemlíteni. Évekkel ezelőtt egy videóban, talán éppen itt hallottam, hogy lehet spórolni úgy az üzemanyaggal, ha például városban harmadikban kihúzatjuk egy kicsit jobban mint szoktuk, majd utána ötödikbe tesszük a váltót és úgy tartjuk az 50-et. Hónapokon keresztül teszteltem ezt a módszert és azt állapítottam meg, hogy nem volt mérhető, érzékelhető a fogyasztásbeli különbség ahhoz képest ha ötödik helyett negyedikben vezettem. Vissza is tértem az eredeti módszerre, hogy városban negyedikkel közlekedek. Egyrészt jobban gyorsult ha kellett, másrészt a motor és a váltó nagyobb nyomatéknak volt kitéve ötödikben 50-el haladva, ami szerintem nem ideális egyiknek sem. Ráadásul még fogyasztáscsökkenést sem tudtam elérni.
Másik dolog a motorfék. Én rendszeresen használom. Lakott területre beérve, sebességkorlátozó táblához érkezve, piros lámpához, tilos jelzést adó sorompóhoz közeledve. Sőt, amikor már olyan lassan gurulok, hogy a motor már rángatna, előtte üresbe gurulok, mert nagyon sok esetben, főleg ahol ismerem a lámpaváltást, még így gurulva mire a lámpához érek, szabad jelzést kapok és másodikkal szépen tudok gyorsulni. Az is érdekes, hogy mikor a Zemplénben túrázgattunk és a hegyek között autóztam, a hegyvidéki részen nekem mindig kevesebb fogyasztás adódott mint sík úton. A lejtőn le a motorfékkel több benzint spóroltam meg, mint amennyi kellett a feljutáshoz. Mindig is takarékosan próbáltam vezetni, de a forgalmat nem feltartva. De ugyanezt tapasztaltam annak idején a 4T Wartburgnál is, ott is 1500-1700-as fordulat fölött motorfék üzemben egy kis elektromágneses szelep elzárja a benzin útját. (soknál rosszul volt/van beállítva, el van tekergetve a porlasztó oldalán lévő kis kapcsoló) Az ésszerű körülmények közötti lassú gyorsítással is sokat lehet spórolni. Suzuki Wagon R+ Debrecen-Győr-Debrecen távon (út kb 70 %-ban légkondival) 8,23 literes átlagfogyasztás jött ki úgy, hogy ahol a forgalmi helyzet engedte, bizony 130-al mentem. Prémium benzint használva, és az autó akkor érte el a 100000 km-es futásteljesítményt. :)
Városi spórolás: felgyorsítasz óra szerint 56-ra, legnagyobb fokozatba rakod, de nem nyomod annyira, hogy a sebbeseget tartsad, hanem nagyon lassan lassulsz 46-ra. Ekkor visszaváltasz alacsonyabb fokozatba és megint felgyorsulsz 56-ra.
5.ben 50 nél nem éri akkora nyomaték a kerekeket mivel alacsonyabb fordulaton van a motor
@@szakallevente4942 ez a lényeg
Az a baj, hogy a sok lökött tojik így vezetni, ahogy a tanárúr mondja, sokan nagy gázzal bele a pirosba az álló kocsosor mögé, hogy tovább állhassanak ott, amikor semmivel sem jutnak előrébb
Az ember gyakran kerül érzelmibefolyás alá. Nem vagyunk gépek. Vezetés közben a legtöbben nem a takarékos vezetésen gondolkoznak, hanem a napi problémáikon. Már akkor is azt teszik, amikor tanulnak,
majd a hibás berögződéseiket természetesnek veszik. Illetve sokan nem tudták/tudják a helyes technikát. Én is nyitott vagyok minden új elképzelés felé, holott az egyik hobbim a takarékos vezetés elemzése már elég régóta.
@@istvanszekely4842 NA, ez a gond. Vezetésnél mindent ki kell zárni, csak az autóra és az útra kell koncentrálni...
Gajdán Prof.úr ismét profin elmagyarázta a frankót,nekem csak egy kérdésem volna:"mi volt a cucc",ami segített ehez a pont-vessző nélküli beszéd tempóhoz? :D
Hát én ezt az "inkább a motorfék, mint az üresben gurulás" dolgot spórolás címén nem értem. Én ha városhoz közelítek tuti üresbe kapcsolok és aztán a vitorlázás végén használok kis motorféket esetleg féket. Nyilván fogyaszt a motor üresben guruláskor is, de nem mindegy, hogy mennyit és mennyi ideig. Amikor már begurításnál alapjáraton ketyeg a motor minimális fogyasztással, addig a motorfékezős technikánál még minidig részterhelésen jár motor, a fékezés csak később lehet megkezdeni a rövidebb kifutás miatt. Ennek a szakasznak az átlagfogyasztása adja ki melyik a jobb.
Saját autóm: alapjárat 0,9 liter/óra, 120-as tempónál 5 liter/100km
Ha 120-ról 60-ra szeretném lassítani az autót, pl várostábla előtt.
Üresbe kapcsolással ezt a 1,5 km alatt lehet megtenni, azaz durván 90 km/h az átlagtempó azon a 1,5 km-en, ez azt jelenti, hogy kb 1 liter/100km átlagfogyasztás jön ki az alapjárati fogyasztásból (ugye az óránkénti fogyasztást át kellett váltani 100 km-re vonatkoztatva, ami sebesség függvénye), tehát 0,015 litert fogyasztott az autó az utolsó 1,5 km-en.
Ugyanez motorfékezéssel 120-60ra jóindulattal sem több 0,5-km-nél a motorfékezés(és még szerintem sokat is írtam). Tehát ha ugyanazt a megtett 1,5 km-t számolom, akkor az azt megelőző 1 km-es szakasz utazótempó kellett megtenni (1 km 120-as utazótempó + 0,5 km motorfék), tehát 1 km-re kalkulálva az 5 literes fogyasztás 0,05 liter.
0,015 liter és 0,05 liter - gyakorlatilag harmadannyit fogyaszt üresben gurulással.
(most én is meglepődtem, mekkora a különbség, sose számolgattam, szimplán meg voltam győződve hogy megéri üresben gurulni...nem is kicsit :D )
En is ezt pofázom de a sok motorfekea fotelfizikus allitja hogy alapjaraton fogyaszt....
A motorfeket abban az esetben kell hasznalni amikor amugy fekeznenk. A 1.5 km-es kiguritast optimalis forgalmi helyzetben alkalmazom. Mindketto jo dolog, de a megfelelo szituacioban alkalmazom.
120?
A takarékos vezetés úgy 70-90 Km/h-s utazósebességet feltételez. Márpedig ez esetben kevésbé szembetűnő a különbség. Alig kell lassítani. Ha meg akkora motor van az autódban, hogy csak ekkora sebességnél takarékos, akkor mit foglalkozol a fogyasztással?
@@istvanszekely4842 ezt csak úgy btw írtam, kalkuláltam a videóban elhangzott példához igazítottam. Nálam az utazó az óra szerinti 110 (épp trafi tűréshatár alatt), ritkán pályán 130-140. Elég dinamikusan vezetek, előzgetek, próbálom az utazási időt minimalizálni, ennek ellenére hozom a katalógus átlagfogyasztást. Takarékos vezetést az előretekintésben látom, gondolkozz 2 lépéssel előre.
Mikor közlekedőedénnyel vagyok akkor nem szeretem fölöslegesen pazarolni az üzemanyagot, emellett van egy hétvégi sportautó, nah annál a foygasztás az utolsó szempont.
@@keysersoze7122 Előttem van az autóm gyári könyvecskéje. Aszongya hogy...
EEC 80/1268 szerint városi ciklus 7,9L 90km/h 4,7L 120 km/h 6,5L
EC 93/116 szerint városi ciklus 8,9L országúti 5,0L kombinált 6,5L
Tapasztalatom szerint városi ciklus 8,5L országúti? Békéscsaba-Vilmány 70-80-as tempóval 5,6L.
Én most akkor hozom a papírformát vagy sem?
A piros lámpához motorfékkel odagurulót egy rövid féktávval megelőzni és megállni előtte, miközben ő pont zöldre váltásra ért volna oda. Jeahhh
soha nem fogom megérteni azokat a csirkeagyú budapestieket, akik még mindig nem tudják a lámpák váltási ciklusát és sietnek a piros lámpához. 10 éve ahol járok, bp-en, mindnek ismerem a lámpáját. a többiek nyomják a gázt, és megállnak a pirosnál, én meg nem nyomok annyi gázt, és meg se állok, de hihetetlen hogy mindig mindenki siet megállni... ezt nem tudnom másnak hívni csak csirkeagynak. összevissza mennek, mint a csirke. úgy kell vezetni ha nincs forgalom, mintha vonatot vezetnél
Egyszerűen annyira zsigeri szinten létezik sok ember, tanultságtól függetlenül hogy idáig nem jutnak el.
béjemvésevagy tirpák fijam?
@@fsjedq ki?
@@tesz-vesz1985 Mikor friss jogsival el kellett mennem Budapestre. Azt hittem én leszek majd béna. De ahogy körülnéztem tényleg mindenki, valószínűleg budapesti, olyan fosul vezetett én csak nevettem mi a büdös isten faszát csinálnak ezek.
Tehát summázva a legjobb fogyasztáscsökkentés ha a gázpedál alá beteszel egy deszkadarabot hogy ne tudd lenyomni .
Top
Ennyi a lényeg :)
És a féket is kösd le, mert az is csak pazarolja az energiát :D
Különben is a fék a gyávák fegyvere :D
@@lacikeri3102 Igen, olyasmi. "B_zi, aki fékez!" 😅
Omv maxxmotion 95 benzin prémium mivel jobb mint a sima?
Passat 1.9 tdi 2000es evjarattal az 1.8 benzineshez kepest 160.000 km alatt 1.6 M Ft-ot sporoltam a kisebb uza fogyasztassal.
A keréknyomással is tudtok üzemanyagot megtakarítási ha 0.2barral többet fujtok bele pl:2.2 helyett, 2.4bar tesztek az abroncsba. 100 km en, kB 4decilitert.
2. diagram : 6 . sebességben 55-95 km/h sebességig 2 ( kettő ) liter a fogyasztás .... árulják már el , hogy ez melyik autó mert rögtön veszek ilyet . Amúgy a sebesség négyzetével növekedik a légellenállás ha gyorsabban megyünk ( nagyobb sebességnél a légellenállás viszi a legtöbb energiát ) és ez a diagram szerint dupla sebesség mellett nincs fogyasztásnövekedés . ( nem ártana átgondolni mielőtt ilyen diagramot mutat valaki hogy ez hihető-e )
12,50 percnél .
hondák voltak a teszt autók ha figyeltél volna....de ez egy átlag amit mutat ami egy példa...
@@jozseficsei4438 Ok . Honda de milyen ? Ha hibrid akkor nem egészen releváns mert akkor vegyünk elektromos autót és azzal lehet a legtöbb benzint megtakarítani nem pedig a motorfékezéssel ha belsőégésű akkor még mindig hihetetlen a 2 literes fogyasztás akár átlag akár nem . Próbáljon meg valaki észszerű vezetéssel bármilyen ( kereskedelmi forgalomban kapható ) autóból 2 literes fogyasztást kihozni akár 50 akár 90 es tempónál .
Hát igen ! Ennek a diagramnak nagyon fiktív szaga van. Amúgy szükség van ilyenekre, mert a valódiak a mérési zajoktól, felbontástól, stb. sokszor zavaróan szőrösek, és a lényeg nem üt át rajtuk. De !
1) Fiktív diagramnál illik jelezni, hogy nem igazi. 2) A itt rajzolt karakterisztikák torzak.
Üdv: Árpád
Allo levego (nincs szel), abszolut vizszintes ut, tokeletes egyenletes haladas eseten. Ha 1 szazaleknyit emelkedik az ut az a 2 maris 4 lesz. Meg autopalyan is ritka az ilyen utszakasz. Tehat a "valosag" az, ami ezt hosszu tavon lehetetlenne teszi. (pl piros lampa, mennek elotted, lassitanak elotted). Szoval erted...
szerintem nem a fogyasztassal van a baj , hanem az uzemanyag arakkal van a problema , nalunk az usaban 2.40 dollar egy gallon , a legcsovesebb melos is 10 dollart keres orankent , lehet matekozni, hogy mennyi benzint tud venni egynapi fizetesbol. a fogyasztas igazabol csak a kornyezetszennyezes miatt kellene , hogy kerdes legyen , es nem a penztarca vegett
Johnny On The Spot Melyik állam?
@@kaz42 FL
USA más kaposzta. Csak par eve kezdik eszrevenni hogy valamicske penzbe kerul az autozas. Tesom 22 eve lakik kint, en is sokat vezettem. Mas a mérce, nem az uza koltseget mérik hanem a tavolsagot oraban. Egy fizetesbol lehetvenni usa-ban 10000 liter benzint. Nalunk 1000et de van aki annyit sem tud.
arak? amikor Berlinben tanultam, surun jartam haza. 1150km 1 ut. mivel a spritmonitoron irom a fogyasztast. a nemetorszagi premium dizellel +1 litert mentem. eloszor azt hittem, hogy az ennyivel jobb. aztan mondta a szerelom, hogy nem, csak nalunk csalnak a mennyisegben. amit nem hinnek, hiszen Berlinbol Mosonmagyarovarig mentem, ott OMV premium majd debreceni shell premium. s ugyanez vissza parszor. mindig 1 literrel kevesebb jott ki a nemet dizellel. Ez eves szinten annyi, hogy a nemet decemberben mar ingyen autozik! Ja es en nem is a legdragabb nemet premium dizelt vettem, hanem az olasz kutnal (Total Excellium).
Ez így igaz :)
az en oktatom meg igy is tanitotta hogy motorfekkel 0 a fogyasztas :) viszont vezetestechnikan azt mondtak hogy dinamikusabban probaljunk gyorsitani, oke hogy tobbet eszik pillanatnyilag az auto de hamarabb erjuk el az utazotempot.. a videoban tanar ur pedig azt mondta hogy finoman gyorsitani.. ugy nez ki jon a tesztelgetes :D
ja igen.. motorfekes lassitasnal (aki nem hasznalta nagyon meg) nem kell rastresszelni hogy mikor kell kidobni uresbe.. erezni lehet hogy hol kezd el hajtani az alapjarat annal a pontnal uresbe es mehet a fek :)
Egy öreg buszsofőr mindig azt csinálta a régi sárga Ikarus busszal fék nélkül hagyta ki gyorsulni a buszt, majd ahogy leért a hosszú 1-2 hosszú egyeneshez, kikapcsolta a motort a slussz kulcsal és gurult 1-2 percen keresztül. Csak akkor indította be a motort, amikor véget ért az egyenes és megint jött egy emelkedő és egy kanyar. Ezzel rengeteg gázolajat meg tudott spórolni naponta mert ezt megjátszotta minden vissza útnál, mert egész nap ide oda szállította az utasokat a városba és vissza falvakba. Ezt naponta megcsinálta 7-8 alkalommal simán ami kb 16-20 kilomert jelent amit megtett fogyasztás nélkül. Ezt sok sofőr csinálta, hogy ha hazaviszi a buszt mert sokan a lakásuk udvarába vagy házuk elé parkoltak le munka után este a sötétben és amit megspóroltak gázolajat, azt leszívtak vas kannákba. Így volt üzemanyaguk bőven a gázolajos autójukba. Nem véletlen az, hogy az összes buszsofőr kizárólagosan gázolajos autókat vásárolt. Ingyen volt nekik az üzemanyag. Ilyen gázolajos Suzukikkal VW Opel …stb jártak járnak a mai napig. Ismerőseim láttak sok buszsofőrt amikor a buszbol gumicsővel lopták ki a gázolajat műszak után
Budapesten ha valaki az elmondottak alapján tud vezetni annak le a kalappal! Lehetetlen! Lehet, hogy kisvárosokban ez megoldható, de Budapesten nem. A forgalom erre nem alkalmas!
Mert megy mindenki észnélkül.
@@laszlokantor2621 sokmindenre fogható, engem pl az fog meg egy egyenletes sebességnél, hogy a vácin 45-el megy 70 helyett. Nem kapom el miatta a zöld hullámot, és mindig fékezésre kényszerít.
@@jakabzsolt na az meg azt nem tudja, hogy 70-nel 5.-ben pont kevesebbet fogyaszt mit 45-tel 4.-ben. Meg ugye a "nem tartom fel a várost" elve...
Ja. Bp-en max ulsz a kibaszott dugoban
Tiszteletem Gajdán Tanár Úr!
Nekem az lenne a kérdésem, hogy ez az alacsony fordulatszám mennyire jó a motornak? Gondolok itt akár a dízelre, hogy lekokszosodik vagy akár a részecskeszűrőt is jobban terheli. Javítson ki ha tévedek de én úgy tudom, hogy jó ha a motor magasabb fordulatszámon üzemel (2000-2500-3000).
A vitorlázáshoz még annyit szeretnék hozzá szólni, hogy a mai (vagy már akár 20éves) turbós motorokat (akár dízel), hogy mennyire szerencsés a motort állítgatni, márcsak a turbó miatt is.
Én magam részéről a motorfékben hiszek, az autónak is jobb szerintem. Viszont lenne egy kérdésem, hogy van-e az a táv és helyzet, ahol jobb ha az autó üresben van és alapjáraton ketyeg?
Válaszát előre is köszönöm! Nagyon jók a videói, s tanácsai! Csak így tovább!
Rekordom 4.2 liter a csalodizel 2.0 TDI motorral szerelt Superbol, utanfutoval, teligumival :-D
Az is erdekes, hogy nagyon jo fajta nyari gumink van, de azzal legalabb 0.5 literrel nagyobb a fogyasztas.
Úgy kell vezetni mintha fékhibás lenne az autó és máris csökken a fogyasztás!Én sem értem a sok felesleges fékezgetést!Nem túl inteligens dolog!
Német autópályán 150 feletti tempónál, viszonylag telített sávokkal, előttem a BMW-s 18x lépett a fékre, mire én egyszer. A távolság köztünk igazából nem változott...
@Ádám Nagy Sokan erre játszanak....
A 2. diagramm melyik típusra vonatkozik?
Lejtőn miért érdemes gyorsítani motorfék helyett? Biciklinél azért érdemes a lejtőn is tekerni, hogy utána ne csak hegynek felfelé tekerjünk, vagyis a munkavégzés hosszabb szakaszra oszoljon el, és kisebb lehessen a teljesítmény, amit be kell fektetni. De végső soron úgyis el kell végezni a munkát, és ha a lejtőn lefelé gyorsítás helyett ugyanazt a benzint hegynek felfelé égetem el, akkor a kisebb sebesség miatt kevesebb energia veszik el légellenálláson, nem?
dízelautó katalizátorát nem fogja kinyírni, ha állandóan alapjárat közelében autózunk a fogyasztás miatt?
Dehogynem, de nem csak azt.
Azt soha nem értettem, hogy ha piros a lámpa, miért kell oda száguldani?!
Ha meg zöldre vált, miért nem indul egyszerre a kocsisor?!
Azért mert a lámpánál az autók között kábé 1 méter van. Ha egyszerre indulna a kocsisor és nem maradnának le egymástól az induló autók akkor tartanák ezt az 1 métert ami rohadtul nem elég arra hogy ha valaki bármilyen okból fékez akkor mögötte meg tudj állni. Ugye ez a követési távolság.
Az "az odaszáguldás" fogyasztás szempontjából tényleg nem előnyös, de a délutáni csúcsban, amikor mindenki csorog lámpátol lámpáig, akkor kialakul egy olyan jelenség, ha pl átérsz egy lámpán, és mögötted lévő már nem, akkor te pont a kereszteződés túloldalán vagy. A következő lámpa még piros, de te mégis haladsz, mert mindenki csorog, és mire zöldre vált, kiderül, hogy még befért volna 4-5 autó mögéd, ha nem csorog mindenki.
@@kovacsgabor7714 Ez érdekes, de ha miattad nem fér be még két autó a zöldbe, akkor következőleg ők lesznek az elsők. Így már előttük tiszta a pálya és amit elveszítettek, azt most visszanyerik. Itt Békéscsabán az a tapasztalatom, hogy legfeljebb 2 lámpányi előnyre tesznek szert a döngetősebbek, az meg mint tudjuk max 1,5 perc nálunk. Nem jelentős veszteség, pláne ha ismered a lámpák váltását és leállítod a motort.
berlet, villamos ;)
Alapjárati fogyasztáson lehet spórolni? Mit? 0.5l/h kb ez az érték nálam. Viszont a visszaváltogatással kopik pl a kuplung. Amit nyerek a réven elveszítem a vámon.
Visszavaltaskor nem csusztatsz mint indulaskor.
@@droland1978 pontosabban nem annnyira de akkor is csúszik.
0,5 nálam még mindig kisebb mint 5 vagy 6 vagy esetleg még több. Nálad fordítva? Akkor rossz vámon mész.
@@roboto7627 de mi az 5 vagy 6? Nem egyről beszelünk szerintem. Azt mondom ha alapjárattal gurulsz akkor max 0,5 a fogyasztás óránként! Hogy jön ide az 5 vagy 6?
Az uresben guritással tobbet sporolsz. Le van tesztelve. Mivel 2x annyit elguritod.
Az alapjarati fogyasztas még kamionnál is max 1-2liter /óra