Co wyleczy, gdy zawiodą leki? Nieinwazyjna stymulacja mózgu w leczeniu zaburzeń psychicznych

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 тра 2023
  • Lekooporne zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, zaburzenie afektywne dwubiegunowe czy zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, stanowią trudność dla dzisiejszej psychiatrii. Jednakże, gdy tradycyjne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, współczesna nauka oferuje alternatywne, mniej popularne formy terapii. Jedną z nich jest przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS), nieinwazyjna i bezpieczna metoda pobudzania mózgu za pomocą impulsów elektromagnetycznych. W jaki sposób działa TMS? Jaka jest skuteczność tej metody? Czy każdy może poddać się stymulacji? Na te i wiele innych pytań odpowiada dr Weronika Dębowska, asystentka w Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, absolwentka Uniwersytetu SWPS.
    dr Weronika Dębowska - Ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie SWPS, a następnie uzyskała tytuł doktora, broniąc z wyróżnieniem pracę doktorską z zakresu neurobiologii w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Jest stypendystką programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Pracuje jako asystent w Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest współzałożycielką TMS Clinic, centrum terapii TMS. Jej zainteresowania naukowe obejmują neuroplastyczność mózgu, neuroobrazowanie oraz techniczne i praktyczne aspekty nieinwazyjnych technik neurostymulacji. Jest autorką licznych publikacji i opracowań naukowych z dziedziny neurobiologii i psychiatrii. Członkini Sekcji Psychiatrii Biologicznej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Clinical TMS Society.
    Wszystkie spotkania odbyły się w ramach konferencji “Dni Mózgu 2023”, organizowanej przez Koło Naukowe NeuroPsyche Uniwersytetu SWPS w ramach Światowego Tygodnia Mózgu.
    Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: web.swps.pl/strefa-psyche
    #zaburzeniapsychiczne #TMS #stymulacja magnetyczna

КОМЕНТАРІ • 13

  • @piotrszydlik2922
    @piotrszydlik2922 8 місяців тому +3

    Wszystko brzmi intrygująco ale brakuje mi relacji ozdrowieńców :P

  • @stanislawdrozd5108
    @stanislawdrozd5108 Рік тому +1

    Super wykład - ciekawy temat, świetne przygotowanie Pani prowadzącej.
    Slucham cały wykład - już się widzę na takim zabiegu, który załatwiłby 2 sprawy - bo może i p bolowo by mi pomógł, aż w ostatnim słowie - padaczka.
    Szkoda.
    To zadam 1 pytanie - a gdy jest zaleczona, to też jest przeciwwskazanie?

  • @telepathy1505
    @telepathy1505 Рік тому

    Jak usunąć diagnozę psychiatryczną w Polsce?

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Рік тому +2

      W Polsce procedura usuwania diagnozy psychiatrycznej może być skomplikowana i różni się w zależności od okoliczności. Poniżej przedstawiam ogólne wskazówki, które mogą Ci pomóc w tym procesie:
      1. Konsultacja z psychiatrą: Pierwszym krokiem jest skonsultowanie się z psychiatrą, który postawił diagnozę. Omów swoje obawy i wątpliwości związane z diagnozą. Lekarz może przeanalizować Twoją sytuację i ocenić, czy diagnoza jest nadal odpowiednia. Może również zalecić dodatkowe badania lub ocenę.
      2. Druga opinia: Warto rozważyć uzyskanie drugiej opinii od innego specjalisty psychiatry. Inny lekarz może przeprowadzić ocenę i diagnozę, co może pomóc w ocenie poprawności postawionej wcześniej diagnozy.
      3. Przegląd historii medycznej: Możesz poprosić swojego psychiatrę o przegląd swojej historii medycznej i wszelkich dokumentów dotyczących diagnozy. Możesz również poprosić o wprowadzenie do historii medycznej jakichkolwiek uwag lub adnotacji, które mogą pomóc w wyjaśnieniu lub poprawieniu diagnozy.
      4. Konsultacja z psychologiem: Konsultacja z doświadczonym psychologiem może być również pomocna. Psycholog może przeprowadzić różne testy i oceny, które mogą dostarczyć dodatkowych informacji na temat Twojego stanu psychicznego i pomóc w zrozumieniu poprawności postawionej diagnozy.
      5. Skierowanie na badania: Jeśli masz wątpliwości co do poprawności diagnozy psychiatrycznej, możesz poprosić o skierowanie na dodatkowe badania lub oceny neuropsychologiczne. Wyniki tych badań mogą dostarczyć bardziej szczegółowych informacji na temat Twojego stanu psychicznego i być użyteczne w ocenie poprawności diagnozy.
      6. Prośba o zmianę diagnozy: Jeśli po przeprowadzeniu wszystkich powyższych kroków nadal masz wątpliwości co do poprawności diagnozy, możesz poprosić psychiatrę o dokonanie zmiany diagnozy lub jej usunięcie z Twojej historii medycznej. Należy pamiętać, że ostateczna decyzja w tej sprawie należy do lekarza i może on/a zażądać dodatkowych dowodów lub przeprowadzenia dalszych badań.
      Warto pamiętać, że każdy przypadek jest inny, a proces usuwania diagnozy psychiatrycznej może się różnić w zależności od indywidualnych okoliczności.

    • @Natalia.xoxo34
      @Natalia.xoxo34 3 місяці тому

      ​@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPSi nie ma takiej możliwości,bo ten lekarz nie chce o niczym słyszeć,mi przez sąd wycofywał inny lekarz psychiatra.

  • @tomekm1408
    @tomekm1408 Рік тому +4

    Po ostatnich słowach tego filmu, mam konkluzję: Bardzo dobrze jest wiedzieć, że jest taka technika lecznicza. Tak dobrze, jak dobrze jest wiedzieć, że w Polsce jest salon Ferrari. Myślę, że jeśli ktoś funkcjonuje w taki sposób, że stać go na taką terapię (kilkadziesiąt tysięcy za skuteczność 50/50), to nie potrzebuje terapii. Oczywiście, nawet milioner może wpaść w depresję ale on raczej nie szuka pomocy w darmowych wykładach na YT. Dopóki nie będzie to terapia szeroko dostępna i refundowana, dopóty ten film będzie kryptoreklamą. Cytując prelegentkę: "Nie będę robiła reklamy konkurencji."
    Wielka szkoda, że promuje się taką postawę wobec ludzkiego cierpienia.

    • @mariuszmk4310
      @mariuszmk4310 Рік тому +2

      Wielka szkoda, że po dotarciu do końca tego filmu tylko ww. wnioski z niego wyciągnąłeś. Widać, że kompletnie nie orientujesz się jak funkcjonuje nauka w Polsce, ze szczególnym naciskiem na bolączki tego systemu i chroniczne niedofinansowanie, a także w ogólności na Świecie. Porównanie do Ferrari kompletnie absurdalne, zestawiasz fanaberię z realną możliwością terapii ludzi, którzy zdążyli utracić nadzieję. A że na ten moment kosztowna - znajdź mi terapię czy technologię, która w fazie rozruchu takową nie była, zanim doczekała się upowszechnienia i finansowania ze środków NFZ.

    • @tomekm1408
      @tomekm1408 Рік тому

      @@mariuszmk4310 Masz rację, wielka szkoda. Do momentu gdy usłyszałem o kasie i konkurencji, myślałem, że chodzi o naukę, wiedzę i pomoc cierpiącym.
      Nie porównuje odzyskania zdrowia do fanaberii, tylko dostępność. Jeśli kogoś nie stać na Ferrari, to nic mu po informacji o najbliższym serwisie.
      Jeśli ktoś prowadzi wykład naukowy, to nie mówi o pieniądzach a już na pewno nie w kontekście konkurencji rynkowej i nie ma problemu z podaniem informacji, co i gdzie robią inni w omawianym temacie. Jeśli mówi o ww. (kasa, biznes), to nie jest to wykład naukowy (moim zdaniem).
      Nie podam Ci przykładu nowatorskiej terapii, dostępnej szeroko i darmowo. Dam inny.
      Po wielu latach udaje się namówić kogoś na terapię. Osoba ta idzie do placówki NFZ i po badaniach słyszy: "Potrzebujesz terapii indywidualnej, takiej z prawdziwego zdarzenia, 2-3 sesje w tygodniu. Niestety NFZ nie refunduje takich terapii." Jak myślisz, co robi taki człowiek, kiedy nie ma co miesiąc ok. 1500 zł na terapię prywatną? (O jej skuteczności nie wspomnę.) Odpowiem Ci. Przez wiele następnych lat, pozostaje na marginesie społeczeństwa. Na szczęście żyje.

    • @KataLyn.
      @KataLyn. Місяць тому +1

      TMS właśnie zaczął być refundowany w Polsce.

  • @rakaspdn7722
    @rakaspdn7722 Рік тому +2

    Ja wiem co.
    Siłownia, dieta, praca i spowiedź. Nie ma innej drogi

    • @mariosmith1172
      @mariosmith1172 Рік тому +8

      ktoś tu się zatrzymał rozwojowo na średniowieczu

    • @benhur5826
      @benhur5826 Рік тому +2

      whatever works...