Antyspołeczne zaburzenie osobowości - prof. dr hab. Beata Pastwa-Wojciechowska
Вставка
- Опубліковано 5 лют 2025
- Funkcjonowanie w społeczeństwie bywa skomplikowane. Szczególnie dotkliwie odczuwają to osoby z zaburzeniami osobowości. Inny sposób postrzegania emocji, odmienna komunikacja, stygmatyzacja - to tylko kilka z wielu czynników komplikujących nawiązywanie długotrwałych więzi. Osoby antyspołeczne także mierzą się z wieloma trudnościami. W jaki sposób społeczeństwo odbiera antyspołeczność, a co na ten temat mówią badania? Jak rozpoznać osobę z tego typu zaburzeniami? W jaki sposób funkcjonują w relacjach zawodowych i prywatnych? Na te i wiele innych pytań odpowiada prof. dr hab. Beata Pastwa-Wojciechowska, psycholożka specjalizująca się w psychologii klinicznej, sądowej i penitencjarnej.
Prof. dr hab. Beata Pastwa-Wojciechowska - psycholog specjalizująca się w psychologi klinicznej, sądowej i penitencjarnej. Kierownik Zakładu Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej w Instytucie Psychologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka licznych prac naukowych, w szczególności w zakresie psychopatii, psychologii penitencjarnej i problemów orzecznictwa sądowo-psychologicznego. Za wybitną aktywność zawodową i organizacyjną wielokrotnie odznaczana (m.in. złotą odznaka za zasługi w Służbie Penitencjarnej przyznawaną przez Ministra Sprawiedliwości oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przyznawanym przez Prezydenta RP.
Wszystkie spotkania odbyły się w ramach cyklu webinarów “Zaburzenia osobowości a style funkcjonowania w relacjach” organizowanego przez Koło Naukowe Psychologii Klinicznej Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: web.swps.pl/st...
Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS na Facebooku ( / strefapsyche .
#zaburzeniaosobowości #osobowośćantyspołeczna #relacje
Wybrane przez Państwa zdjęcie przyczynia się do utrwalenia powszechnego przekonania, że osoba z antyspołecznym zaburzeniem osobowosci to introwertyk, samotnik czy neurotyk. Jest zupelnie odwrotnie.
to Twoja interpretacja. To jest kobieta z kubkiem kawy lub herbaty, lub po prostu z kubkiem, a Ty dorabiasz do tego jakąś pseudo historyjkę.
Ja pierdole XD
Cenny wykład. Dziękuję. Bardzo lubię wykłady SWPS.👍
Nie widać slajdów. Jest tylko dźwięk.
Dziękuję za bardzo ciekawy wykład.
Dźwięk jest, ale tylko w aplikacji webowej UA-cam. Przez mobilną niestety jest jakiś problem i nic nie słychać.
W mobilnej też już jest.
Początek wykładu i już założenie że osoby z zaburzeniami osobowości nie cierpią tylko cierpią ludzie wokół nich. Takie podejście powienien mieć profesor doktor habilitowany z dziedziny psychologii? Nie wydaje mi się. Zniechęciło to wystarczająco żeby słuchać tego dalej
jeśli nie mają empatii i wyrzutów sumienia, nie cierpią, mogą tylko cierpieć z powodu urażonego ego albo jeśli ktoś ich przejrzy i nie tańczy jak mu zagrają, nie poddaje się ich manipulacji.
annap1853, to tak nie działa
blackoutside, dokładnie, też już nie słucham dalej
@@MiD3wiesz lepiej, nie słuchasz dalej, jaka szkoda ...
@@SapereAude-Incipe tak, mam nieco wykształcenia w tym temacie
Psychopaci są wśród nas i dobrze się ukrywają,osobiście znam dwie osoby, kobietę i mężczyznę,nie posiadają te osoby ani minimum sumienia i empatii, są swietnymi aktorami,czynią zło z uśmiechem na twarzy, wiedzą co robić i jak aby uniknąć więzienia,jest ich na pewno więcej niż 3%spoleczenstwa,te 3%to rozpoznani raczej
Jeżeli umiesz rozpoznać czyjeś emocje po oczach to zwracaj na nie uwagę w chwilach słabości fizycznej czy to psychicznej Twojego rozmówcy. Oczy w chwilach słabości mówią prawdę :)
Pusty wzrok powie sam za siebie
Tak. A rozpoznani siedza w wiezieniach, bo to ta czesc ktora jest prymitywna w sesie wiedzy i glupoty. Madrzy uczeni psychopaci zasiadaja na stolkach i nie zamierzaja zglosic sie na diagnoze. Dlatego wdg mnie na prezydenta, premiera i tp powinny byc wykonane i upublicznione testy osobowosci przed wyborami.
Tak zakochałam się w psychopacie po związku z partnerem narcystycznym. Psychopata doskonale wiedział jak się zachować jak słuchać i jak mówić. Czasem było coś tam widać jak nie dał rady się skontrolować. Widać było jego wściekłe oczy ale on wiedział że jest wtedy straszny i po prostu wychodził. A wiem o tym bo sam mi powiedział o tym że ma to stwierdzone jak już myślał że nie będziemy razem i było mu wszystko jedno. A tak to to ukrywał. Bardzo wysoka inteligencja i sukcesy w szachy na wysokich miejscach w kraju.
@@eliska_807 Tak to prawda są niesamowicie inteligentni, koło nich jest taka otoczka magii, czaru.Mnie taka osoba właśnie oczarowała ,stan jakbym się w nim zakochała., zachwyt, dziwne uczucie. Teraz jestem bardzo wyczulona na takie doznania od razu mi się zapala czerwona żarówka.
Ja z Mężem się nie ukrywam😅. Nam psychopatia pozwoliła zrobić mega robotę ze swoim życiem.
A to tylko u mnie coś się dzieje że przez cały filmik nie ma dzwięku?
Tylko u ciebie. To pewnie te zaburzenia osobowości.
Diagnozowanie zaburzeń na podstawie nierozwiniętej empatii to jakaś parodia. Gdzie niby są ci ludzie z rozwiniętą empatią, jako norma w społeczeństwie? Normą w społeczeństwie są ludzie niedorozwinięci emocjonalnie. Zamiast empatii poznawczej i mentalizacji mamy u ludzi główie projekcję własnych uczuć, myśli, doświadczeń i perspektywy na innych ludzi. Zamiast empatii emocjonalnej - przewrażliwienie, lęki, nadmierną czujność. Zamiast empatii współczującej - „empatię” wyuczoną, performatywną, zinteletualizowaną, zracjonalizowaną, toksyczną pozytywność. Mam wrażenie, że rozwiniętą empatię to mają głównie ludzie na przeciwnym biegunie spektrum autyzmu, a przeciętny człowiek jest poważnie zaburzony, jeśli zaburzenia diagnozujemy jako niedorozwój empatii.
22 minuty i wciąż nie zostało powiedziane najważniejsze - czym antyspołeczne zaburzenie jest, czym się charakteryzuje. Przeszliśmy przez bardzo szczegółowe kwestie, jak sposoby klasyfikacji, a nawet porównanie do innych zaburzeń! A jednak wciąż nie wiadomo, o czym w ogóle mowa. Szkoda, taki ciekawy temat, a ciężko słuchać dalej
Dziękujemy, że podzieliłeś/aś się z nami tymi spostrzeżeniami.
Pan profesor zbyt dużo dygresji ... po 10 min można mieć dosyć ... to wykład dla pani studentów a nie dla laików, którzy chcą słyszeć na temat .. jednym słowem - namieszała pani w osobowości przeciętnego słuchacza youtuba :) idę stąd :)
W kwestiach klasyfikacji straszny chaos w opowieści... Dobrze, że mam to poukładane, bo tu bym nic nie zrozumiała... Używanie, rozdzielanie zaburzeń, które w klasyfikacji występują pod jedną nazwą. Nie to że podzielam podział dsm czy icd (nie mnie to oceniać), a tym bardziej kryteria diagnostyczne, które faktycznie są mocno krytykowane, ale w moim odczuciu zamiast jasno powiedzieć, co i jak jest podzielone, klasyfikowane to tu zostało jakoś pomieszane.
Czy macie dźwięk? Ja niestety nic nie słyszę :(
Jest dźwięk...
Nie ma dźwięku 😭
Jest
👌 👍
Ja szukam w sobie,czy jest jakaś część w pacjencie,która mnie wzrusza i wtedy pracuje się cudownie.Apeluję do kolegów po fachu : bądżcie ciefprpliwi,bo to jest czasem mech
obronnyp/głównie u facetów/ i tylko na wejściu.
POZDRÓWCIE PROFESOR GARDOCKĄ KTÓRA NAKŁANIA DO SZCZEPIEŃ, A LUDZIE UMIEERAJĄ :)
Lekarka teściowej sama się za......... .i też zachecała innych, niestety straciła wszystkie włosy i ma poważne problemy zdrowotne. Ci ludzie nagabujący niestety przekroczyli swoje kompetencje i na podstawie ślepego zaufania koncerną farmaceutycznym wprowadzali używając swojego autorytetu społeczeństwo w błąd. Nie sprawdzili, że nie było żadnych badań potwierdzających skuteczność, a przede wszystkim bezpieczeństwo tych preparatów. Moim zdaniem są odpowiedzialni za życie i zdrowie każdego człowieka, który ufając im dokonał wyboru o zaszczepieniu.
... treść tego wykładu pokazuje ogrom jałowości w przestrzeni nauk psychologicznych... 🤔 🤣
...a tresc Twojego posta - gleboki brak Twojego zrozumienia
Hahaha brak zrozumienia i empatii typowy dla zaburzeń osobowości 😁😁
@@olala137 za to wyśmiewanie się z kogoś że ma zaburzenia osobowości to zachowanie mega empatyczne xD
raczej brak bezrozumnej czołobitności... i słuchanie ze zrozumieniem, odniesienie do smutnej rzeczywistości
@@n08itches moim zdaniem ona nie wysmiewa sie tylko sie cieszy z powodzenia czegos w rodzaju udanej proby diagnozy.
Dlaczego jestes schowana za zdjecìem i nie widac Cie! Zle sie Ciebie slucha...
Czyżby temat o mistrzach, rzemieślnikach i czeladnikach pLanu Cow ID A.D. 2019?
Któż by tam zastanawiał się nad spiskową praktyką dziejów...
13 min ciągle i jedynie ten sam wnisek: socjopatia dotyczy przeważnie mężczyzn.... szkoda czasu.
Nie mogę słuchać tego akcentu.ZroBIliście, zaproponoWAliście, a nie tak, jak pani "profesur" mówi z akcentem na drugą sylabę od końca.
to nie słuchaj
Jak filmie „ dzień świra” 😂