Dlaczego wciąż nie polecam DOMÓW SZKIELETOWYCH? Odpowiedź na krytykę

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 30 чер 2024
  • W filmie odpowiadam na krytykę związaną z publikacją filmu o domach szkieletowym.
    00:00 Wstęp i wyjaśnienia
    4:51 Czy domy szkieletowe są energooszczędne?
    8:30 Niska akumulacja obniża koszty ogrzewania?
    12:38 Ekologia
    15:31 Czas budowy
    17:53 System zlecony, a budowa jedną firmą.
    20:59 Mała liczba wykonawców to korzyść?
    23:28 Kierownik budowy i projektant w jednej osobie?
    24:42 Standard wykonania i przekroje ścian.
    27:06 Czy dom szkieletowy jest nowoczesny?
    27:42 Mieszkamy w Polsce
    28:36 Murowany dom pasywny - to niemożliwe!
    33:32 Żwawe podsumowanie
    Film Pana Bogumiła Bronowicza z firmy Top Bud:
    • Odpowiedź do filmu: D...
    Kursy budowlane:
    jaksiewybudowac.pl/
    Blog budowlany:
    blog.poradnik-budowlany.com/
    Książka "Jak się wybudować i nie zwariować"
    sklep.poradnik-budowlany.com/
    Pozdrawiam,
    Sławek Zając
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 87

  •  Рік тому +2

    Artykuł, w którym zawarłem streszczenie najważniejszych informacji: blog.poradnik-budowlany.com/dlaczego-nie-polecam-domow-szkieletowych-odpowiedz-na-krytyke/

  • @bl4desofglory
    @bl4desofglory Рік тому +11

    Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę kto ma jaki interes w tym co mówi. Mamy z jednej strony osobę, która opowiada o różnych aspektach budowy domu i zarabia na dzieleniu się swoją wiedzą, z drugiej strony mamy firmę, która zarabia na budowaniu domów szkieletowych.

  • @szwagier1ful
    @szwagier1ful Рік тому +8

    Są zalety i wady jak po jednej jak po drugiej stronne. Znajomy wybudował przybudówkę do domu po dziadkach formie szkieletu jako domek gościnny. Jedna ściana z betonu konopnego z wapnem hydraulicznym, reszta ścian w systemie straw bale. Gościliśmy się tydzień wypiliśmy ( wżyciu tyle nie wypiłem) budziliśmy się wypoczęci z minimalnym kacem. Za jakiś czas pojechałem z rodziną na miesiąc bo fajne miejsce, okolica urokliwa. Proszę państwa proszę sobie wyobrazić walory zdrowotne są nie samo wite zapach, mikro klimat w środku domu, głęboki sen, zero kawy na rozruch energii tyle co za dziecka wszystko chciało się robić. Wiem że budowa takiego domu sprawia bardzo dużo problemów, ale naprawdę warto inaczej się żyje w takim domu, często tam wracam. Słucham tak panów i się zastanawiam że taki dom można dopasować charakterem do współczesnych standardów. Jestem budowlańcem z dwudziestoletnim stażem wyspecjalizowałem się w remontach i elewacjach murowanych domów ale przekonałem się do szkieletowo naturalnych domów, planuje budowę takiego domu. Pozdrawiam szanowne grono o szerszym spektrum przychylnym okiem tego rodzaju budowy.

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161 Рік тому +1

      Ściany dają zupełnie inne wrażenie. Ma się odczucie emanującego ciepła. Ich struktura jest całkowicie sucha.
      W Polsce i - zresztą w całej Europie poza Austrią - nie ma normy dopuszczalnego procentowego zawilgocenia struktur murowanych, która według tejże normy, nie powinna przekraczać 20%. Ludzie w Polsce żyją przez to w środowisku wypełnionym mikroskopijnymi cząstkami grzybów i pleśni, nie zdając sobie nawet z tego sprawy, ponieważ taki mur jest dla nich idealnym środowiskiem do życia. Związki wapnia występujące w takiej strukturze nie są w stanie skrystalizować całej występującej w niej wody. Można stosować do ich krystalizacji specjalne masy mineralne, zresztą produkcji austriackiej(np. NCT Kawa i NCT cristal), ale to wymaga dodatkowego działania.
      Jest to tylko jeden z wielu powodów, dla których nigdy nie wybrałbym domu murowanego.

    •  Рік тому

      @@topbuddomyszkieletowe9161 Brak normy nie oznacza tego, że ludzie żyją w szkodliwym środowisku. Mógłby Pan wykazać związek przyczynowo-skutkowy?
      Chętnie odniosę się do pozostałej części komentarza - proszę tylko napisać, z jakiego powodu mur miałby zostać zawilgocony i dlaczego wilgoć nie zagraża izolacji w domu szkieletowym?

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161 Рік тому +2

      @ Dom murowany.
      Najczęściej hydroizolacją podwaliny jest folia fundamentowa. Jeszcze do niedawna nie stosowano nawet jej. Z czasem, gdy wylewka na fundamencie w środkowej jego części stanie się niecką, a to zjawisko jest powszechne i występuje również w domach szkieletowych, woda zaczyna ściągać do tego właśnie miejsca. W okresach, gdy budynek zaczyna być ogrzewany, woda ta zaczyna wydostawać się na zewnątrz. Wbrew pozorom, nie następuje to do góry właśnie w miejscu powstałej niecki, lecz na boki, w efekcie czego następuje nasiąkanie kapilarne przegród pionowych.
      W tym momencie mogą, lecz nie muszą, pojawić się pierwsze objawy w postaci "mokrej fali" występującej na połączeniu ścian i podłóg. Właściciel wzywa ekipę. Fachowiec mówi, trzeba skuć posadzkę. Warstwa jest usunięta, osuszona, pokryta chemią organiczną. Wilgoć oczywiście wraca, a chemia jeszcze bardziej sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, które po prostu żywią się zawartymi w niej olejami ropopochodnymi i plastikiem. Po kilku latach problem wraca, ponieważ fachowcy nie wykonali bruzdy między ścianą a posadzką i nie zrobili uszczelki. A jeśli nawet, to i tak zastosowali w niej tę samą chemię organiczną? Może w tym momencie pomyślał Pan, no ale można jeszcze zrobić zastrzyki głęboko penetrujące. Tak, można. Również z zapraw na bazie chemii organicznej. Efekt jest taki, że dom nigdy nie jest odpowiednio suchy (właśnie 20%), a przy okazji, jest w nim coraz więcej mikroorganizmów, które mogłyby być wyeliminowane tylko i wyłącznie przy zastosowaniu mas mineralnych w uszczelce, zupełnie bez potrzeby skuwania posadzki. No ale w naszym kraju świadomość tego jest niestety niska. To kolejny przykład, jak teoria rozchodzi się z praktyką.
      Dom szkieletowy.
      Budownictwo to ciągła walka z wodą. Bez względu na technologię. Szczególnie w naszym wilgotnym klimacie o znacznej amplitudzie temperatur.
      Dlatego w naszej firmie, bardzo dużą uwagę przykładamy do wykonania tego elementu, jakim jest hydroizolacja podwaliny ściany szkieletowej-drewnianej. Oczywiście robimy to również przy użyciu materiałów na bazie chemii organicznej, jednak z większą świadomością zagrożenia i znacznie bardziej zapobiegawczo z uwagi na ilość zastosowanych warstw uniemożliwiających nasiąkanie kapilarne.
      W izolacji poziomej wierz ściany fundamentowej pokrywamy:
      1. Masą asfaltową.
      2. Papą termozgrzewalną.
      3. Znowu masą asfaltową.
      4. Znowu papą termozgrzewalną.
      5. Folią fundamentową.
      6. Pianką dylatacyjną.
      7. Znowu folią fundamentową.
      8. Deską impregnowaną ciśnieniowo.
      Dopiero na tak przygotowanej izolacji następuje montaż belki podwalinowej ściany. Dodam od razu, że chudziak oddzielony jest od ścianki fundamentowej dylatacją styropianową o grubości 5 cm. Jest to więc element hydroizolacji pionowej.
      W izolacji pionowej ścianę odizolowujemy od wylewki posadzkowej:
      1. Folią paroizolacyjną 0-2 mm.
      2. Pianką dylatacyjną.
      Wspomnę od razu, że drewno konstrukcyjne w ścianach, poza pierwszą impregnacją w przygotowalni, impregnowane jest u dołu tejże ściany dodatkowo na placu budowy.
      Efekt? Nigdy nie odnotowaliśmy w żadnym z około 750 domów szkieletowych naszej firmy, czyli w ciągu 29 lat, zjawiska nasiąkania kapilarnego przegród pionowych z posadzki.
      Proszę uwierzyć, że w budownictwie szkieletowym znacznie bardziej świadomie podchodzi się do kwestii izolacji przeciwwilgociowych. Podkreślam - mówię o praktyce naszej firmy, ale też wielu innych solidnych wykonawców działających w Polsce, których wiedzę sprowadził Pan do swojego wyobrażenia na temat domów szkieletowych.

  • @andrzej3511
    @andrzej3511 5 місяців тому +3

    Taka ogólniejsza uwaga i to nie dotycząca naszego kontynentu - z USA.
    Wbrew powszechnemu mniemaniu Ameryka nie jst krajem murowanym. Ameryka JEST DREWNIANA!!
    Z wyjątkiem super drogich dzielnic centralnych w wielkich miastach, gdzie dominują ultrawysokie budynki, to już suburbia tych miast są regularnie drewniane! Małe miasta, osady (wieś jest pojęciem nieznanym w USA) i poszczególne farmy rozrzucone po rozległych polach - to wszystko jest drewniane. Gros populacji mieszka w takich właśnie budynkach. Bo mieszkańcy wielkich miast, po pracy w wysokościowcach grzeją do domu do swojego suburbia, do ślicznego, acz drewnianego domku.
    Wszakże w nowym wieku zaczęła rysować się wyraźnie nowa tendencja: DOMY MUROWANE!!! Domy drewniane są postrzegane dziś jako niemal doraźna tandeta, zaś wyznacznikiem pozycji, statusu społecznego, jest dom murowany. Ciekawe dlaczego?

  • @zwiadowca1988
    @zwiadowca1988 2 місяці тому +2

    Domy szkieletowe na bazie słomy i gliny nie przegrzewają się w lecie, dobrze izoluje. Nawet tynkowałem takie dzieło i powiem iż jest cichy wewnątrz. Bardzo łatwy w naprawie.

  • @dariusov
    @dariusov Рік тому +5

    Witam Panie Sławku.
    Bardzo mi się podoba Pana bezstronność odnośnie technologii.
    W tym roku zaczynam budowę domu i zdecydowałem się na skandynawską szkieletówkę. A to tylko dlatego że od kilku lat pracuje w Norwegii w branży budowlanej i doceniam zalety.
    Podobało mi się w Pana materiale wypunktowanie zależności. To ma duże znaczenie ponieważ nie tylko brak ekip do budowy domów szkieletowych ma znaczenie.
    Jeśli mogę zasugerować to powinien się Pan zagłębić w temat dostępności, cen materiałów oraz umiejętność ich wykorzystania.
    Belki konstrukcyjne strugane z 4 stronnymi zaokrąglonymi rogami ( przepisy ppoż) lub taśmy łączeniowe paroprzepuszczalne to tylko wierzchołek góry ... Ale to temat na dobrą książkę. Mam nadzieję że będzie Pan miał swój udział w jej napisaniu. Pozdrawiam
    Ps. Przepraszam za brak interpunkcji.

    •  Рік тому

      Witam, dziękuję za miłe słowa i przepraszam, że odpisuję dopiero teraz. Postaram się zgłębić temat chociaż lista tematów do opracowania rośnie i rośnie. :)

  • @jerry7376
    @jerry7376 Рік тому +11

    To trochę jak dyskusja o wyższości świąt Wielkanocnych nad świętami Bożego Narodzenia lub wpływie pełni księżyca na miesiączkowanie pingwinów

  • @marcinpodsiado9617
    @marcinpodsiado9617 2 місяці тому +2

    Mówi Pan że nie poleca konstrukcji szkieletowej ale mam do Pana pytanie czy świat się cofa czy idzie do przodu? mamy 21 wiek komu się chce bawić w chlapanie błotem już nowe technologie pokazują że budowanie z klocków wkracza i to jest przyszłość od murowanych trzeba odchodzić

  • @slovitzmusic8201
    @slovitzmusic8201 7 місяців тому +6

    No i się 'PanBogumił' w majtki sfajdał. Połowy nie zrozumiał, za to wszystko wziął do siebie.
    A Panu, Panie Sławku bardzo dziękuję. Jestem właśnie po równie "uroczej" rozmowie z jednym z fachowców u mnie na budowie. Facet ma do świąt skończyć przyłącza i wiem, że już na kolejny etap go nie wezmę. Szkoda nerwów na tych wszystko wiedzących, ale nicniemających. Wesołych! grudzień 2013

  • @piotrnawrocki7838
    @piotrnawrocki7838 10 місяців тому

    Panie Sławku - dzięki bardzo za ten film! Z trochę innej (trochę pokrewnej) przysłowiowej beczki: jak to wygląda w przypadku domów prefabrykowanych (np. keramzytowych). Czy ta technologia wydaje się lepszym wyborem?

  • @marekduczman
    @marekduczman Рік тому +2

    Każda pliszka swój ogonek chwali. Co do braku ekip, to taka półprawda. Co z tego, że murarzy jest od groma, jak co najmniej połowa to partacze. Pracuję na budowach i widzę co odwalają.
    Akumulacja ciepła w ścianach nie ma żadnego znaczenia, liczą się jedynie straty ciepła.
    Dom szkieletowy ma tylko jedną, ale za to zasadniczą wadę, która ujawni się jednak dopiero wtedy, gdy będziemy chcieli sprzedać nasz dom. Nie jestem też w temacie ubezpieczeń, możliwe, że ubezpieczenie szkieletu będzie droższe.
    Ale jeżeli chodzi o samo użytkowanie, to szkielet jest ekonomicznie uzasadnionym wyborem.
    Na samym skróceniu czasu budowy można sporo zaoszczędzić, jeżeli ktoś mieszka na wynajmie.
    Budując samemu, w tych samych pieniądzach, można wybudować dużo oszczędniejszy energetycznie dom.
    A i z akumulacją można sobie poradzić, instalując podłogówkę w grubszej wylewce.

  • @123Twoj_Stary
    @123Twoj_Stary Місяць тому

    Mój dom z pustaka ceramicznego stawiała jedna firma, jedna firma robiła wszystko i wszystkie instalacje. Wykończenie wnętrza i podwórka to już był mój problem.

  • @katarzynaparuzel6788
    @katarzynaparuzel6788 9 місяців тому

    Świetny materiał

  • @alterdom882
    @alterdom882 Рік тому +1

    Panie Sławku, dobrze Pan gada! Dziękuję za merytoryczny materiał, z którym zgadzam się w 100%. W swojej okolicy (lubelskie) widzę coraz więcej domów wybudowanych w technologii szkieletowej, niestety wybudowane przez firmy bez doświadczenia i podstawowej wiedzy. Pomimo, że lokalne firmy biorą bardzo dużo za postawienie tego typu domów (600 tys. PLN za ok. 90m2 w stanie deweloperskim), dopuszczają się takich błędów jak "zamknięcie" wilgoci przez brak dylatacji/szczelin wentylacyjnych! Pomimo, że płyty OSB teoretycznie są wodoodporne, to z doświadczenia wiem, że zawilgocona płyta po 2 latach może się rozwarstwić a ludzie tracą dorobek życia... Domy szkieletowe to nie jest zło, ale trzeba je budować z głową. Trzymam kciuki, żeby Pana filmy poniosły się jak najdalej, aby doinformować ludzi i przestrzec przed firmami, które znalazły sposób na szybki zarobek przy braku wiedzy.

    • @przemo3651
      @przemo3651 Рік тому +1

      Właściciele domów szkieletowych traktują ten temat jak świętość. Nie przyjmują żadnej krytyki :-)

  • @jaxos555
    @jaxos555 Рік тому +5

    Sławek, robisz świetną robotę! Dzięki Ci za Twoje dzielenie się wiedzą, bo i z darmowych materiałów i z książki bardzo dużo się dowiedziałem :)

    •  Рік тому +2

      Dzięki wielkie! Miło przeczytać taki komentarz. :) Pozdrawiam!

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161 Рік тому

      Pan Sławek ma na pewno olbrzymią wiedzę, lecz nie na temat domów szkieletowych. Szerokie i bardzo pojemne technicznie wykonawstwo takich domów sprowadza do stereotypów. Ktoś kto również nie ma o tym wiedzy, za przeproszeniem, jest pod wrażeniem tego, co mówi Pan Sławek, a ktoś, kto buduje takie domy, łapie się po prostu za głowę.

    •  Рік тому +2

      @@topbuddomyszkieletowe9161 Odpisałem przed chwilą na Pańskie pytania. Pozwólmy widzom ocenić, która technologia została sprowadzona do stereotypów i przez kogo.

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161 Рік тому +1

      @ Czy ma Pan do czynienia z budową takich domów? Jakie ma Pan doświadczenie? Czy w ogóle prowadzi Pan firmę budującą domy. Chodzi o te murowane? Ile takich domów rocznie buduje Pana firma?
      Zna Pan charakterystykę hydro i termoizolacji domów szkieletowych, np. w zakresie podwalin przegród pionowych, ścian, stropów? Wie Pan jak i jakimi materiałami dylatuje się skosy dachowe od wewnątrz? Jak przygotowuje płytę g-k do montażu, jak drewno? Jak wygląda montaż paroizolacji w otworach puszek elektrycznych? Jak łączy się arkusze folii opóźniacza pary wodnej, by zapewnić im szczelność? Jakie wytrzymałości powinny być spełnione dla poszczególnych elementów konstrukcji? Jak wygląda technologia montażu okien w takim domu? Izolacja ppoż szybu kominowego i wkładu kominkowego? Hydroizolacja pionowa konstrukcji od wylewki betonowej posadzki? Jakie są tolerancje dla wymiarów fundamentu osiowo, po przekątnych i pionowo? Kiedy należy zastosować krokwie kleszczowe zamiast jętek? Jakie jest dopuszczalna odległość przegród pionowych bez stężenia? Co jaką odległość należy stosować podciągi?
      Mógłbym wymieniać. Czy to nie jest tak, że dla robienia zasięgów w Internecie jest Panu wygodniej posługiwać się stereotypami i ignorować fakt, że jest to technologia. Podkreślam - technologia. Sprowadza ją Pan do ogólnodostępnych mitów, nie mając szczegółowej wiedzy o tym, jak powyższe elementy tej technologii wpływają na jakość wykonania takiego budynku i jego właściwości, choćby termiczne. Ja pokazuję przykłady takich domów chodząc z kamerą po budowie i mówię, z czego składa się ich jakość. Co robi Pan w tym czasie? Teoretyzuje w cieple przed komputerem. J
      Mam do Pana tylko jedno jedyne pytanie i proszę o szczerą odpowiedź:
      Jakie doświadczenie ma Pan w budowie takich domów lub w ich eksploatacji?
      Dziękuję z góry z odpowiedź.

    •  Рік тому +1

      ​@@topbuddomyszkieletowe9161 Mam mniejsze doświadczenie techniczne dotyczące domów szkieletowych od Pana, ale wystarczające, aby stwierdzić, że technologia szkieletowa jest dobrą technologią chociaż trudniejszą od technologii murowanej.
      Dyskusja dotyczy stereotypów.
      Technologia szkieletowa wymaga bardzo rzetelnego wykonawcy, o co trudniej, niż w przypadku wykonawcy domu murowanego. To fakt, który Pan potwierdził - wykonawca domów szkieletowych musi mieć olbrzymią wiedzę, a budowa domów szkieletowych wymaga dużej staranności i dokładności.
      Pan niestety posługuje się stereotypami opisując domy murowane. Podaje Pan ogromne zapotrzebowanie na energię, twierdzi, że domy murowane muruje się tylko na grubą zaprawę, twierdzi, że dom murowany jest zawsze mniej ekonomiczny od domu szkieletowego i że dom murowany wygląda jak bunkier. Na wszystkie "zarzuty" odpowiadam poniżej, w osobnym wątku.
      Ps Nie rozumiem przytyków o robieniu zasięgów i teoretyzowaniu przed komputerem. Do tej pory prowadziliśmy merytoryczną i kulturalną dyskusję i proponuję, aby tak zostało.

  • @arkadiuszkwiecien9480
    @arkadiuszkwiecien9480 Рік тому +3

    Nie no koleś oderwany od rzeczywistości. "Jeżeli jest dobrze wykonany", jeżeli nie zrobisz Tego samemu, nie wiesz co masz. Fachowcy to partacze. Co jest bardziej skomplikowane, dom szkieletowy czy murowany? Proste pytanie, które daje odpowiedź na wszystko.

    • @marekduczman
      @marekduczman Рік тому

      Budowa domu nie jest skomplikowana w żadnej technologii. To nie lot w kosmos, czy budowa samolotu. Mało masz przykładów, nawet na YT, jak całkowici laicy budują samodzielnie domy w obydwu technologiach ??? Budując samemu z najdroższych materiałów i tak wyjdzie taniej, niż zrobi to "ekipa" z najtańszych.
      Co do "fachowców", to zgadzam się w 100%.
      Chcesz mieć coś zrobione dobrze- ZRÓB TO SAM.😁

  • @stellastawicka9219
    @stellastawicka9219 Рік тому +1

    Masz olbrzymią wiedzę.Super się słucha . Pozdrawiam serdecznie

    •  Рік тому

      Bardzo dziękuję!

  • @lizamay3703
    @lizamay3703 10 місяців тому

    Osobiscie mysle ze szkieletowy system mozna zaakceptowac zaleznie od rodzaju klimatu w jakim mieszkamy. W Australii widzialam tylko szkieletowe , w USA rowniez ale to sa domki kruche i slabe ale jesli sie mieszka w bardziej agresywnych klimatach uwazam powinny byc silniejsze. Budowle z twardej cegly przetrwaly wieki i to o czyms swiadczy.

  • @waldemarmodrzejewski1528
    @waldemarmodrzejewski1528 10 місяців тому

    Latem jest przyjemniej w domu murowanym a zimą w domu szkieletowym. Mam na myśli polskie i cieplejsze klimaty. W Norwegii bez zastanawiania wbrałbym tylko budownictwo szkieletowe.

  • @karolskr1568
    @karolskr1568 8 місяців тому +1

    Dobry materiał jednak wstawki pana Bogumiła im są dłuższe tym bardziej męczą słuchacza. Pozdrawiam

  • @konradk7289
    @konradk7289 Рік тому +1

    Chcę wybudować dom w woj. Lubuskim, zależy mi na firmie, która postawi dom do stanu deweloperskiego. Co do dostępności firm to odnoszę wrażenie, że w mojej sytuacji jestem skazany na technologię szkieletową. Wiele firm budujących w tej technologi działa na terenie całego kraju, część nawet w całej Europie. Dostępność firm budujących domy murowane do stanu deweloperskiego w mojej okolicy wynosi praktycznie 0 :(.

    •  Рік тому

      O kurcze... Jesteś pierwszą osobą, którą znam, a która nie ma w okolicy firm budujących domy murowane. Zdradzisz bardziej szczegółową lokalizację?

    • @konradk7289
      @konradk7289 Рік тому

      @ są firmy które zrobią fundament, ściany i dach. Ale nie ma firm, które zbudują kompleksowo
      dom do stanu deweloperskiego. Nawet jest problem ze stanem surowym zamkniętym. Co do miejsca to granicą polsko-niemieckie ok 70km od Zielonej Góry gmina Brody.

  • @jerry7376
    @jerry7376 Рік тому +1

    Ja chyba jestem średnio inteligentny ale nie bardzo wiem jak zmieniając stolarkę na lepszą można obniżyć zużycie energii o 30%.

    • @mawr891
      @mawr891 4 місяці тому

      musisz kupić okna i drzwi do domu o wartości samego domu :)

  • @remotepeak
    @remotepeak Рік тому +3

    Właśnie teraz jestem na etapie szukania projektu domu dla siebie. Oczywiście jednym z tematów jest to, w jakiej technologii się wybudować. Jeżeli tak wygląda argumentacja wszystkich firm od domów szkieletowych, jak to, co zaprezentował Pan Bogumił, to ja uznaję to za argument przeciw. Po prostu nie cierpię "ściemniaczy". Technologia szkieletowa ma bardzo wiele zalet, czy więc zatem potrzebuje ona do swej obrony tak prymitywnej argumentacji, jak ta z domem sąsiada?
    Może zabawmy się: mój sąsiad jest podobny do Pana Bogumiła. Także ma fryzurę bujną inaczej, brodę i bardzo dobrze śpiewa. Czy to oznacza, że Pan Bogumił powinien założyć zespół disco polo?
    Czy podczas porównywania dwóch rzeczy, wystarczy przytoczyć kilka luźnych podobieństw, aby uznać to za argument absolutny, dowodzący tożsamości tych rzeczy? Pan Bogumił może uczył się zarabiać pieniądze, ale na pewno nie zapoznał się z zasadami logiki. Porażające.

  • @grzegorzbatko9527
    @grzegorzbatko9527 Рік тому

    Proste, konkretne wyjaśnienie problemu

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161 Рік тому +1

      Zapraszam na nasz kanał. Dowie się Pan, dlaczego opinie Pana Sławka są obiegowe, gdy dotkniemy konkretnych przypadków budynków w technologii drewnianego szkieletu.

  • @siecieh
    @siecieh 3 місяці тому +1

    *dom szkieletowy ma mniejszą bezwładność cieplną

  • @Korpist
    @Korpist Рік тому +3

    Z całym szacunkiem człowiek od domu szkieletowego zrobił przynajmniej dla mnie tak negatywną robotę (nie przekonał mnie nawet w 1%) jak inna firma, która zażądała w momencie podpisania umowy 65 tys zl, w drugim kwartale 2023 gdy mieliby zacząć prefabrykować dom u siebie na produkcji dodatkowo 90 tys i dopiero w 3cim kwartale 15+9 tys PLN na finał, nie wiem czy szczęśliwy. Pieniądze w chmurze w ciężkich czasach. I własny kierownik budowy który wszystko klepnie :). Z daleka od takich pomysłów. Wróciłem do technologii murowanej. Dzięki z ten kanał !!!

  • @hibernaculus
    @hibernaculus Рік тому +1

    Panie Slawku, bardzo dziekuje za ten rzetelny material i teraz... komu wierzyc? Panu ktory sprzedaje domy szkieletowe i z tego zyje czy Panu ktory sprzedaje wiedze i zyje z tego ze ludzie ufaja temu co on przekazuje? Dla mnie to oczywiscie pytanie retoryczne... Rzetelnosc i pragmatyzm - tak trzymac!

    •  Рік тому

      Bardzo dziękuję! Pozdrawiam, Sławek.

  • @arkadiuszkwiecien9480
    @arkadiuszkwiecien9480 Рік тому

    Serie? Bo się nagrzeje zanim wrócimy? Mogę podać adres i dom mi zagrzejesz?? Przyjedzie Pan i go zagrzeje? Nawet po pracy jak wracam to pizga. Nie. Wystarczy życie. Wchodzisz do tego domu i patrz na zegarek kiedy będzie ciepło.

  • @rabbirabbit
    @rabbirabbit Рік тому +1

    Dobra robota

    •  Рік тому +1

      Dzięki serdeczne. Ps Twój nick jest mi bliski. Pozdrawiam, Sławek Zając. ;)

  • @Arek13706
    @Arek13706 7 місяців тому

    ktora technologia jest tansza?

    •  7 місяців тому +1

      Wybór technologii nie ma tak dużego przełożenia na cenę. Można wybudować nieco tańszy dom murowany i droższy szkieletowy lub odwrotnie. To, co ma największe znaczenie, to sposób budowy. Pomijając budowę własnymi rękami:
      1) Najtaniej jest wybudować dom z pomocą wielu wykonawców (np. dom murowany, do budowy którego wybierzemy ekipę od SSO, dekarza, elektryka, hydraulika itp.)
      2) Najdrożej jest budować się jedną firmą od zera do stanu deweloperskiego.

  • @GiegX
    @GiegX 6 місяців тому

    Odnośnie zużycia wody i cementu na budowie - pan od szkieletówek sugerujący to ciekawe zagadnienie zapewne posiada technologię na trwałe drewniane fundamenty, być może dobry impregnat z castoramy na grubych balachw ziemi robi robote lepiej niż beton? Jeśli tak proszę o kontakt. Pozdrowiowienia od architekta.

  • @arkadiuszkwiecien9480
    @arkadiuszkwiecien9480 10 місяців тому

    Mało wykonawców, nie oznacza, że cena będzie wyższa, lecz niższa....bo dom będe budował sam. Logiczne, ale aby zrozumieć nie można być idiotą.

    •  10 місяців тому

      Czyli jeżeli w okolicy będzie tylko jedna piekarnia, która będzie windowała ceny, to pieczywo będzie tańsze, bo będę wypiekał je w domu?

  • @topbuddomyszkieletowe9161
    @topbuddomyszkieletowe9161 Рік тому +6

    Moje pytania. Proszę o rzeczowe odpowiedzi.
    1. Typowy polski przekrój ściany murowanej to 25 cm pustaka + 15 cm styropianu. Zgodnie z Pana teorią można wykonać izolację jeszcze grubszą. Po co 20 cm styropianu? Od razu 30 lub pół metra. I w ten właśnie sposób Polska staje się krajem domów o optyce bunkrów. Oczywiście teraz poruszam kwestię estetyczną, bo dom o płycej osadzonych oknach jest po prostu ładniejszy, aczkolwiek jest też lepiej doświetlony i to też ma wpływ na energooszczędność.
    Podał Pan przykład 70 kWh/m2/rok dla domu 15 cm styropianu + porotherm 25 cm i od razu dodał Pan, że pod warunkiem, że będzie dobrze wybudowany. Właśnie o tym cały czas mówię.
    2. "Dzięki stolarce możemy też obniżyć zapotrzebowanie energetyczne domów murowanych". To prawda, tylko zaczynając od wyższej energochłonności. :-)
    3. Niższa akumulacja ciepła w domu szkieletowym ma ogromny wpływ na rachunki za ogrzewanie, szczególnie podczas dłuższych okresów nieobecności. Nie uwzględnił Pan zupełnie szczelności budynku, której współczynnik w przypadku domów naszej firmy waha się od 0,6 do maksymalnie 1,5 i to bez względu, czy dom jest wyposażony w wentylację mechaniczną, czy grawitacyjną. Jeśli Pan chce, chętnie wyślę Panu przykładowy wynik PDF Blower Door Testu, jaki wykonujemy w każdym jednym domu naszej firmy, by zweryfikować jego szczelność.
    W każdym z przypadków konstrukcja ma identyczną szczelność i wcale szybko nie wytraca ciepła. Jeśli dodam do tego, że 70 procent naszych domów ma ogrzewanie nawiewne z pomp ciepła (gruntowe lub powietrzne), co jeszcze skraca czas nagrzewania wnętrz do pożądanej temperatury przy niskim zużyciu energii, to oszczędności są naprawdę oczywiste (np. system WaterFurnace). Jestem przekonany, że nie ma Pan niestety doświadczenia ani z domem szkieletowym, ani z systemami CO opartymi na precyzyjnym sterowaniu przepływem ogrzanego/schłodzonego powietrza. Ile takich systemów widział Pan w swojej praktyce zawodowej w domach murowanych? Ja tylko raz. Kiedyś w Gnieźnie. Właściciel nie był do końca zadowolony, bo dom się zbyt długo nagrzewał. W domu szkieletowym jest dokładnie odwrotnie. Ściany są świetnym izolatorem i idealnym rozwiązaniem jest dostarczanie ciepła bezpośrednio do powietrza.
    Przy okazji dodam, że w zimie, nawet przy temperaturach ujemnych, lecz w słoneczny dzień, taki dom nagrzewa się nawet bez udziału CO i to bardzo szybko. Ba! W takim domu bardzo odczuwalnie zmienia się temperatura nawet podczas pieczenia ciasta w piekarniku. :-)
    "Proponuję budować domy akumulujące ciepło bo podczas awarii elektryczności w takim domu będzie dłużej ciepło". Proszę popatrzeć wyżej na fragment o szczelności i wyobrazić sobie, że w takim domu szkieletowym jest jeszcze np. kominek, co jest niemal naszym standardem, albo można też zawsze kupić agregat, co robią bardzo często również użytkownicy domów murowanych. Eh…
    4. Okna i drzwi są nieważne? Dlaczego więc w przepisach podaje się wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przegród budowlanych i współczynniki przenikania ciepła, które w przypadku okien nie mogą być wyższe niż 0,9 W/(m2 · K). Dlaczego nawet w przypadku kalkulatorów zapotrzebowania energetycznego podaje się powierzchnię otworów okiennych?
    5. Worki po cemencie do budowy ścianek fundamentowych? Owszem, są. Lecz ilekroć mnie niż po budowie domu murowanego? Przepraszam, ale czy nie widział Pan zapraw trafiających do ziemi? Nie widział Pan tego, ile wody zużywa się na taką budowę? Ile więcej prądu? Ponadto dom szkieletowy akumuluje CO2, tradycyjny go emituje, gdyż cała technologia jest całkowicie zależna od produkcji cementu. Co do łączenia pianką. Znowu mówi Pan o teorii. Ilu inwestorów łączy w Polsce pustaki w ścianie pianką? Ma Pan jakieś dane statystyczne na ten temat?
    Na razie tyle. W wolnym czasie dokończę. Dodam tylko od razu, ile domów, tyle właściwości. Pan porównuje jakiś niezidentyfikowany dom szkieletowy do jakiegoś niezidentyfikowanego przeze mnie domu murowanego. Może porównajmy np. mój prywatny dom 150 m2 z jakiś konkretnym domem murowanym o tej samej lub bardzo zbliżonej powierzchni, który Pan zaproponuje jako kontrprzykład? Co Pan na to?

    •  Рік тому +2

      Dziękuję za odpowiedź.
      Niestety nie ustosunkował się Pan do najważniejszych argumentów.
      Rozumiem, że podtrzymuje Pan, że zapotrzebowanie na energię w domu murowanym wynosi 120 kWh/m2/rok, dom murowany buduje się 2 lata i dłużej i nie jest możliwe wybudowanie domu pasywnego w tej technologii?
      Odpowiadam po kolei:
      1. Typowy polski przekrój ściany murowanej to 25 cm pustaka + 15 cm styropianu. Zgodnie z Pana teorią można wykonać izolację jeszcze grubszą. Po co 20 cm styropianu? Od razu 30 lub pół metra.
      20 cm styropianu jest ekonomicznie uzasadnioną wartością. Nikt nie izoluje domów półmetrową izolacją - proszę nie sprowadzać sprawy do absurdu.
      2. I w ten właśnie sposób Polska staje się krajem domów o optyce bunkrów.
      Miałem nadzieję, że zrezygnuje Pan z tego porównania.
      Porównanie domu murowanego do bunkra może być przekonujące tylko dla osób, które nigdy w takim domu nie przebywały. Czy używa Pan tego porównania przekonując klientów do skorzystania z Pańskich usług?
      3. Oczywiście teraz poruszam kwestię estetyczną, bo dom o płycej osadzonych oknach jest po prostu ładniejszy, aczkolwiek jest też lepiej doświetlony i to też ma wpływ na energooszczędność.
      20 centymetrów izolacji w minimalnym, pomijalnym stopniu ogranicza dostęp światła słonecznego do wnętrza domu i obniża zapotrzebowanie na energię o ułamek kWh/m2/rok.
      Twierdzenie, że płytko osadzone okna wpływają na energooszczędność jest tak samo prawdziwe, jak twierdzenie, że wyjęcie koła zapasowego z samochodu wpłynie na zużycie paliwa.
      4. Podał Pan przykład 70 kWh/m2/rok dla domu 15 cm styropianu + porotherm 25 cm i od razu dodał Pan, że pod warunkiem, że będzie dobrze wybudowany. Właśnie o tym cały czas mówię.
      Dom powinien być prawidłowo wybudowany niezależnie od technologii.
      5. "Dzięki stolarce możemy też obniżyć zapotrzebowanie energetyczne domów murowanych". To prawda, tylko zaczynając od wyższej energochłonności. :-)
      Nic dziwnego, że zaczyna Pan od wyższej energochłonności skoro porównuje Pan dom szkieletowy w standardzie 60 kWh/m2/rok z domem murowanym o wyższym zapotrzebowaniu na energię... :)
      Dlaczego nie porównuje Pan domu szkieletowego np. z domem z betonu komórkowego o lepszych parametrach? Zapewne dlatego, że to by nie pasowało do tezy.
      Powtórzę, że technologia nie ma żadnego znaczenia przy ocenianiu energooszczędności.
      Można zaprojektować pasywny dom murowany, jak i dom szkieletowy o dużym zapotrzebowaniu na energię - i odwrotnie.
      6. Niższa akumulacja ciepła w domu szkieletowym ma ogromny wpływ na rachunki za ogrzewanie, szczególnie podczas dłuższych okresów nieobecności.
      Nie ma wpływu.
      Pisałem o tym w komentarzu pod filmem, w artykule oraz opowiedziałem o tym w filmie. Przez kilka minut tłumaczę dlaczego dłuższy okres nieobecności nie ma wpływu na rachunki za ogrzewanie.
      Niestety nie odpowiedział Pan na żaden z moich argumentów.
      7. Nie uwzględnił Pan zupełnie szczelności budynku, której współczynnik w przypadku domów naszej firmy waha się od 0,6 do maksymalnie 1,5 i to bez względu, czy dom jest wyposażony w wentylację mechaniczną, czy grawitacyjną.
      W domu murowanym także można osiągnąć odpowiednią szczelność.
      8. Jeśli Pan chce, chętnie wyślę Panu przykładowy wynik PDF Blower Door Testu, jaki wykonujemy w każdym jednym domu naszej firmy, by zweryfikować jego szczelność.
      Bardzo chętnie.
      9. W każdym z przypadków konstrukcja ma identyczną szczelność i wcale szybko nie wytraca ciepła. Jeśli dodam do tego, że 70 procent naszych domów ma ogrzewanie nawiewne z pomp ciepła (gruntowe lub powietrzne), co jeszcze skraca czas nagrzewania wnętrz do pożądanej temperatury przy niskim zużyciu energii, to oszczędności są naprawdę oczywiste (np. system WaterFurnace).
      „Naprawdę oczywiste oszczędności”?
      Z czym porównuje Pan te oszczędności? W jakiej są wysokości?
      10. Jestem przekonany, że nie ma Pan niestety doświadczenia ani z domem szkieletowym, ani z systemami CO opartymi na precyzyjnym sterowaniu przepływem ogrzanego/schłodzonego powietrza. Ile takich systemów widział Pan w swojej praktyce zawodowej w domach murowanych? Ja tylko raz. Kiedyś w Gnieźnie. Właściciel nie był do końca zadowolony, bo dom się zbyt długo nagrzewał.
      Dowód anegdotyczny. Jeden niezadowolony właściciel o niczym nie świadczy. Podobnego argumentu użył Pan poprzednio, pokazując, że koszty eksploatacyjne w domu murowanym są wyższe, bo Pański sąsiad płaci wyższe rachunki…
      Poza tym rodzaj ogrzewania powinien być dostosowany do technologii i oczekiwań mieszkańców. W domu murowanym zwykle lepszym wyborem będzie ogrzewanie podłogowe (wodne lub elektryczne), aby wykorzystać dużą akumulację wylewki. Możliwe więc, że właściciel nie jest zadowolony, bo nikt z nim nie omówił wad tego systemu w domu z dużą akumulacją.
      Skupmy się jednak na liczbach.
      Czy może mi Pan przekazać kilka informacji dotyczących dowolnego budynku w technologii szkieletowej?
      Chodzi o:
      - Zapotrzebowanie na energię (Ek),
      - Koszt systemu CO i CWU,
      - Koszty eksploatacyjne (ogrzewanie i cwu) z 3 lat (aby zminimalizować wpływ temp. zewnętrznej),
      - Powierzchnia i kubatura (powierzchnia ogrzewana),
      - Szczegóły dotyczące izolacji podłogi, ściany i dachu,
      - Całkowity koszt budowy domu.
      Będę zobowiązany.
      11. W domu szkieletowym jest dokładnie odwrotnie. Ściany są świetnym izolatorem i idealnym rozwiązaniem jest dostarczanie ciepła bezpośrednio do powietrza. Przy okazji dodam, że w zimie, nawet przy temperaturach ujemnych, lecz w słoneczny dzień, taki dom nagrzewa się nawet bez udziału CO i to bardzo szybko. Ba! W takim domu bardzo odczuwalnie zmienia się temperatura nawet podczas pieczenia ciasta w piekarniku. :-)
      Dziękuję - zapomniałem dodać, że cechą domu szkieletowego jest możliwość przegrzania budynku i konieczności odprowadzenia nadwyżki energii.
      Oczywiście zyski z energii słonecznej są identyczne w domu murowanym i szkieletowym. To, że dom szkieletowy się szybciej nagrzewa, jest cechą wynikającą z niskiej akumulacji.
      12. "Proponuję budować domy akumulujące ciepło bo podczas awarii elektryczności w takim domu będzie dłużej ciepło". Proszę popatrzeć wyżej na fragment o szczelności i wyobrazić sobie, że w takim domu szkieletowym jest jeszcze np. kominek, co jest niemal naszym standardem, albo można też zawsze kupić agregat, co robią bardzo często również użytkownicy domów murowanych.
      Przestawił Pan to w taki sposób, aby wydawało się, że szczelny dom dłużej trzyma ciepło.
      Im bardziej szczelna konstrukcja domu tym lepiej i warto walczyć o jak największą szczelność niezależnie od technologii. Natomiast każdy dom traci energię przez wentylację i jeżeli dom nie będzie miał zakumulowanej energii w ścianach, to wychłodzi się szybko - nawet w ciągu kilku godzin (o ile pamiętam pisał Pan o 2 godzinach).
      Poza tym jaką zaletą jest konieczność zakupu kominka i rozpalania go w przypadku braku energii elektrycznej?
      13. Okna i drzwi są nieważne? Dlaczego więc w przepisach podaje się wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przegród budowlanych i współczynniki przenikania ciepła, które w przypadku okien nie mogą być wyższe niż 0,9 W/(m2 · K). Dlaczego nawet w przypadku kalkulatorów zapotrzebowania energetycznego podaje się powierzchnię otworów okiennych?
      W którym miejscu mówiłem, że okna i drzwi są nieważne?
      14. Worki po cemencie do budowy ścianek fundamentowych? Owszem, są. Lecz ilekroć mnie niż po budowie domu murowanego?
      Szczególnie, jeżeli dom murowany jest na cienką zaprawę, piankę lub klej…
      15. Przepraszam, ale czy nie widział Pan zapraw trafiających do ziemi?
      Nie.
      16. Nie widział Pan tego, ile wody zużywa się na taką budowę? Ile więcej prądu?
      Nie. O ile więcej? Jakie są to koszty?
      17. Ponadto dom szkieletowy akumuluje CO2, tradycyjny go emituje, gdyż cała technologia jest całkowicie zależna od produkcji cementu. Co do łączenia pianką. Znowu mówi Pan o teorii. Ilu inwestorów łączy w Polsce pustaki w ścianie pianką? Ma Pan jakieś dane statystyczne na ten temat?
      Pustaki? Czy ponownie porównuje Pan domy szkieletowe do domów murowanych z ceramiki?
      Murowanie na tradycyjną zaprawę (grubowarstwową) stosuje się przede wszystkim dla ścian fundamentowych, a w ścianach parteru jest coraz rzadziej spotykane. Jeśli tylko producent danego materiału daje taką możliwość, to najczęściej wybiera się metodę murowania na zaprawę cienkowarstwową lub na klej w piance. Czy mam poszukać informacji o sprzedaży materiałów budowlanych murowanych, aby uwierzył mi Pan, że obecnie buduje się inaczej niż 20 lat temu?
      (cd.)

    •  Рік тому +2

      Cz. 2.
      18. Na razie tyle. W wolnym czasie dokończę. Dodam tylko od razu, ile domów, tyle właściwości. Pan porównuje jakiś niezidentyfikowany dom szkieletowy do jakiegoś niezidentyfikowanego przeze mnie domu murowanego.
      Ależ zidentyfikował Pan taki dom murowany: jest to dom z pustaków o zapotrzebowaniu 120 kwh/m2/rok, którego ogrzanie jest droższe niż w domu szkieletowym i którego budowa trwa 2 lata. :) Nic dziwnego, że przy takim porównaniu dom szkieletowy okazuje się cudowną technologią…
      Dlaczego pisze Pan, że „ile domów, tyle właściwości”, a jednocześnie twierdzi, że z założenia dom szkieletowy jest lepszy i bardziej energooszczędny od domu murowanego?
      Dlaczego zamiast napisać, że „zgadzam się, że należy porównywać 2 konkretne domy”, wciąż Pan twierdzi, że dom murowany jest gorszy?
      Rozumiem, że zachwala Pan technologię szkieletową - to w końcu Pański biznes - ale warto przekazywać klientom i widzom rzetelne i obiektywne informacje.
      19. Może porównajmy np. mój prywatny dom 150 m2 z jakiś konkretnym domem murowanym o tej samej lub bardzo zbliżonej powierzchni, który Pan zaproponuje jako kontrprzykład? Co Pan na to?
      We wcześniejszym komentarzu pod Pańskim filmem oraz w najnowszym filmie mówiłem o tym, że na koszty ogrzewania wpływa kilkanaście czynników i takie porównanie nie jest możliwe.
      Nie można porównywać 2 domów i twierdzić, że dom szkieletowy jest lepszy, bo ma niższe zużycie energii!
      Przykładowe parametry, które wpływają na wysokość rachunków za ogrzewanie:
      - Powierzchnia i kubatura budynku,
      - Bryła budynku,
      - Temperatura wewnętrzna,
      - Liczba mieszkańców (wpływa m.in. na koszt przygotowania c.w.u),
      - Zużycie wody,
      - Rodzaj izolacji i staranność wykonania budynku,
      - Usytuowanie budynku względem stron świata,
      - Liczba i rodzaj przeszkleń.
      Czynników jest kilkadziesiąt i każdy parametr wpływa na zapotrzebowanie na energię do ogrzania.
      Z chęcią jednak przeanalizuję dane, o które prosiłem wcześniej.
      Dziękuję za dyskusję. Osoby, które są zainteresowane obiektywną wiedzą na temat domów szkieletowych, a które nie mają czasu na oglądanie mojego filmu, zapraszam do artykułu: blog.poradnik-budowlany.com/dlaczego-nie-polecam-domow-szkieletowych-odpowiedz-na-krytyke/
      Pozdrawiam,
      Sławek Zając

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161 Рік тому

      @ Odpowiadam po kolei:
      1. Typowy polski przekrój ściany murowanej to 25 cm pustaka + 15 cm styropianu. Zgodnie z Pana teorią można wykonać izolację jeszcze grubszą. Po co 20 cm styropianu? Od razu 30 lub pół metra.
      20 cm styropianu jest ekonomicznie uzasadnioną wartością. Nikt nie izoluje domów półmetrową izolacją - proszę nie sprowadzać sprawy do absurdu.
      111.
      [BB] To Pan sprowadza do absurdu. Ja tylko twierdzę, że ściana szkieletowa jest w swojej strukturze cieplejsza, bo nawet konstrukcja jest skuteczniejszym izolatorem niż konstrukcja domu murowanego.
      2. I w ten właśnie sposób Polska staje się krajem domów o optyce bunkrów.
      Miałem nadzieję, że zrezygnuje Pan z tego porównania.
      Porównanie domu murowanego do bunkra może być przekonujące tylko dla osób, które nigdy w takim domu nie przebywały. Czy używa Pan tego porównania przekonując klientów do skorzystania z Pańskich usług?
      222.
      [BB] To nie jest ocena technologii, lecz ocena wyglądu wielu budynków, które obserwujemy w naszych miastach i wsiach.
      [BB] Argument o nieprzebywaniu w domu murowanym jest podobny do imputowania komuś, że nigdy nie pił wody i nie wie, jak smakuje.
      3. Oczywiście teraz poruszam kwestię estetyczną, bo dom o płycej osadzonych oknach jest po prostu ładniejszy, aczkolwiek jest też lepiej doświetlony i to też ma wpływ na energooszczędność.
      20 centymetrów izolacji w minimalnym, pomijalnym stopniu ogranicza dostęp światła słonecznego do wnętrza domu i obniża zapotrzebowanie na energię o ułamek kWh/m2/rok.
      333.
      [BB] Być może mnie Pan nie zrozumiał. Chodziło mi o światło.
      Twierdzenie, że płytko osadzone okna wpływają na energooszczędność jest tak samo prawdziwe, jak twierdzenie, że wyjęcie koła zapasowego z samochodu wpłynie na zużycie paliwa.
      [BB] Patrz wyżej. Płytko osadzone okna, najlepiej duże, a nad nimi podcienie, to elementy typowe dla domów dążących do pasywności.
      4. Podał Pan przykład 70 kWh/m2/rok dla domu 15 cm styropianu + porotherm 25 cm i od razu dodał Pan, że pod warunkiem, że będzie dobrze wybudowany. Właśnie o tym cały czas mówię.
      Dom powinien być prawidłowo wybudowany niezależnie od technologii.
      444.
      [BB] To prawda, więc informuję, że domy naszej firmy są wybudowane prawidłowo w technologii szkieletowej, którą Pan krytykuje, bo zna ją Pan i ma w niej doświadczenie.
      5. "Dzięki stolarce możemy też obniżyć zapotrzebowanie energetyczne domów murowanych". To prawda, tylko zaczynając od wyższej energochłonności. :-)
      Nic dziwnego, że zaczyna Pan od wyższej energochłonności skoro porównuje Pan dom szkieletowy w standardzie 60 kWh/m2/rok z domem murowanym o wyższym zapotrzebowaniu na energię... :)
      Dlaczego nie porównuje Pan domu szkieletowego np. z domem z betonu komórkowego o lepszych parametrach? Zapewne dlatego, że to by nie pasowało do tezy.
      Powtórzę, że technologia nie ma żadnego znaczenia przy ocenianiu energooszczędności.
      555.
      [BB] Ma w wypadku, gdy dany wykonawca trzyma się standardów. Jeśli chce się być firmą prosperującą i cenioną na rynku usług budowy domów szkieletowych, tych standardów nie sposób się nie trzymać, bo się znika. Wręcz trzeba je podnosić. Tym bardziej w czasach Internetu. Dlatego Panu zaproponowałem, żebyśmy porównali któryś z domów, które wybudował Pan lub Pana firma, z domem naszej firmy.
      Można zaprojektować pasywny dom murowany, jak i dom szkieletowy o dużym zapotrzebowaniu na energię - i odwrotnie.
      [BB] Oczywiście, dlatego napisałem wyżej, abyśmy zaczęli porównywać dwa konkretne budynki. Od tego w ogóle powinniśmy zacząć.
      6. Niższa akumulacja ciepła w domu szkieletowym ma ogromny wpływ na rachunki za ogrzewanie, szczególnie podczas dłuższych okresów nieobecności.
      Nie ma wpływu.
      Pisałem o tym w komentarzu pod filmem, w artykule oraz opowiedziałem o tym w filmie. Przez kilka minut tłumaczę dlaczego dłuższy okres nieobecności nie ma wpływu na rachunki za ogrzewanie.
      Niestety nie odpowiedział Pan na żaden z moich argumentów.
      666.
      [BB] Ma znaczny. Widać, że nie ma Pan doświadczenia w wychładzaniu i nagrzewaniu budynku szkieletowego. Nawet przeprowadzę za jakiś czas pewien eksperyment, żeby to Panu udowodnić.
      [BB] Oczywiście, zahaczając o ten temat znowu wracamy do kwestii samego systemu ogrzewania. Od razu dodam, że bardziej wydajny w generowaniu tychże oszczędności dla domu szkieletowego, jest system nawiewnej pompy ciepła, która ogrzewa bezpośrednio powietrze.
      7. Nie uwzględnił Pan zupełnie szczelności budynku, której współczynnik w przypadku domów naszej firmy waha się od 0,6 do maksymalnie 1,5 i to bez względu, czy dom jest wyposażony w wentylację mechaniczną, czy grawitacyjną.
      W domu murowanym także można osiągnąć odpowiednią szczelność.
      777.
      [BB] Super, cieszę się, że można. Ale kto to bada w Polsce z indywidualnych inwestorów? Przepraszam, ale znowu Pan o teorii, a ja o praktyce. Natomiast cieszę się, że zaczyna Pan uwzględniać normy.
      [BB] Współczynnik ten (szczelności) dla domu murowanego bez wentylacji mechanicznej powinien wynosić 3. Osiągnięcie go dla domu szkieletowego naszej firmy wymaga od nas dokładności budowy i powtarzania wypróbowanych schematów, choćby w sposobie montażu okien.
      [BB] Dla zwieńczenia naszych starań Blower Door Test robimy bez wyjątku w każdym jednym domu naszej firmy. Staramy się bardzo, a Pan mówi, że taka szczelność jest w zasadzie nie tak istotna. Po co więc ktoś w ogóle zastanawia się nad tym parametrem? po co ktoś zaprojektował kurtynę powietrzną z turbiną? Po co zadał sobie ogromny trud stworzenia komputerowej aplikacji do badania tego parametru?
      8. Jeśli Pan chce, chętnie wyślę Panu przykładowy wynik PDF Blower Door Testu, jaki wykonujemy w każdym jednym domu naszej firmy, by zweryfikować jego szczelność.
      Bardzo chętnie.
      888.
      [BB] Wysłałem.
      9. W każdym z przypadków konstrukcja ma identyczną szczelność i wcale szybko nie wytraca ciepła. Jeśli dodam do tego, że 70 procent naszych domów ma ogrzewanie nawiewne z pomp ciepła (gruntowe lub powietrzne), co jeszcze skraca czas nagrzewania wnętrz do pożądanej temperatury przy niskim zużyciu energii, to oszczędności są naprawdę oczywiste (np. system WaterFurnace).
      „Naprawdę oczywiste oszczędności”?
      Z czym porównuje Pan te oszczędności? W jakiej są wysokości?
      999.
      [BB ]m dłuższy czas wychłodzenia, tym większe oszczędności, ponieważ nagrzewanie trwa krótko i wbrew Pana opinii wynikającej z braku doświadczenia z systemami nawiewnymi, generuje niskie koszty.
      [BB] Ile kosztuje 45 minut pracy pompy ciepła o mocy 3,3 kW, która podnosi w tym czasie temperaturę z 12 do 21 stopni C przy zerze na zewnątrz? A niech tam, niech pracuje nawet godzinę. Odpowiadam: 2.18 zł. W tym czasie pompa zużyje 3.30 kWh. Potem, już dla podtrzymania temperatury we wnętrzu, właśnie dzięki tak bagatelizowanej przez Pana szczelności budynku, podtrzymanie 21 stopni C będzie generowało koszty naprawdę znikome.
      10. Jestem przekonany, że nie ma Pan niestety doświadczenia ani z domem szkieletowym, ani z systemami CO opartymi na precyzyjnym sterowaniu przepływem ogrzanego/schłodzonego powietrza. Ile takich systemów widział Pan w swojej praktyce zawodowej w domach murowanych? Ja tylko raz. Kiedyś w Gnieźnie. Właściciel nie był do końca zadowolony, bo dom się zbyt długo nagrzewał.
      Dowód anegdotyczny. Jeden niezadowolony właściciel o niczym nie świadczy. Podobnego argumentu użył Pan poprzednio, pokazując, że koszty eksploatacyjne w domu murowanym są wyższe, bo Pański sąsiad płaci wyższe rachunki…
      101010
      [BB] Po pierwsze, nie mój sąsiad. Mieszkam 350 km od Gniezna. Ale to nieistotne. Po drugie, nie odpowiedział Pan, czy ma Pan doświadczenie z systemami nawiewnymi, czy nie ma. To podstawa dla oceny oszczędności z tytułu wychładzania budynku szkieletowego.
      Poza tym rodzaj ogrzewania powinien być dostosowany do technologii i oczekiwań mieszkańców. W domu murowanym zwykle lepszym wyborem będzie ogrzewanie podłogowe (wodne lub elektryczne), aby wykorzystać dużą akumulację wylewki. Możliwe więc, że właściciel nie jest zadowolony, bo nikt z nim nie omówił wad tego systemu w domu z dużą akumulacją.
      [BB] W domu szkieletowym fundament też nie jest z trocin. :-) W nim również korzystamy z bezwładności termicznej tego elementu konstrukcji, zarówno w przypadku ogrzewania podłogowego, jaki i nawiewnego.
      [BB] Gdyby miał Pan doświadczenie z takim domem, wiedziałby Pan, że już po pierwszym sezonie grzewczym lub po lecie, czuć wyraźną różnicę na plus w temperaturze pod stopami. Jeśli doda się do tego świetną izolacyjność przegród, szczelność i precyzyjnie sterowany system wymiany powietrza z odzyskiem ciepła (rekuperator dajemy gratis do każdego domu od 120 m2 w górę), to żyje się w takim domu naprawdę niedrogo. Ja naprawdę zadziwiam swoimi rachunkami sąsiadów mieszkających w domach murowanych. :-)
      [BB] Na dzisiaj to tyle. Niestety mam zbyt mało czasu, by móc omówić z Panem pozostałe kwestie. "Do zobaczenia" wkrótce.

    •  Рік тому +1

      ​@@topbuddomyszkieletowe9161 ​
      >> Ja tylko twierdzę, że ściana szkieletowa jest w swojej strukturze cieplejsza, bo nawet konstrukcja jest skuteczniejszym izolatorem niż konstrukcja domu murowanego.
      I jest to twierdzenie błędne.
      Ponownie Pan porównuje nieokreślony dom szkieletowy z domem murowanym o zaniżonych parametrach. Czyżby znowu wziął Pan ceramikę i styropian 15 cm, zamiast materiałów o lepszej izolacyjności?
      Bez problemu zaproponuję taki przekrój ściany w domu murowanym, który będzie miał lepsze parametry niż ściana w Pańskim domu szkieletowym. Proszę tylko podać ten przekrój, ponieważ nie widzę go na Pańskiej stronie.
      2. „Być może mnie Pan nie zrozumiał. Chodziło mi o światło”
      Napisał Pan, że płytko osadzone okna mają wpływ na energooszczędność. W którym miejscu Pana źle zrozumiałem?
      3. "Płytko osadzone okna, najlepiej duże, a nad nimi podcienie, to elementy typowe dla domów dążących do pasywności.”
      I takie okna obniżają zapotrzebowanie na energię o ułamek kWh/m2/rok. Nieistotne wartości.
      4. „ To prawda, więc informuję, że domy naszej firmy są wybudowane prawidłowo w technologii szkieletowej, którą Pan krytykuje, bo zna ją Pan i ma w niej doświadczenie.”
      Nie oceniam czy Pańskie domy są budowane prawidłowo. Krytykuję chaos informacyjny związany z tym, że każda firma w Polsce stosuje inny przekrój ściany i używa innych rozwiązań.
      5. "(Technologia ma znaczenie) w wypadku, gdy dany wykonawca trzyma się standardów. "
      Dlaczego twierdzi Pan, że wykonawcy domów murowanych nie trzymają się standardów?
      6. „ Dlatego Panu zaproponowałem, żebyśmy porównali któryś z domów, które wybudował Pan lub Pana firma, z domem naszej firmy."
      A ja napisałem dlaczego to nie ma sensu i zaproponowałem inne rozwiązanie - niestety nie odniósł się Pan do mojej propozycji.
      7. "Oczywiście (można zaprojektować pasywny dom murowany, jak i dom szkieletowy o dużym zapotrzebowaniu na energię - i odwrotnie), dlatego napisałem wyżej, abyśmy zaczęli porównywać dwa konkretne budynki. Od tego w ogóle powinniśmy zacząć."
      Cieszę się, że zmienił Pan zdanie. Wcześniej pisał Pan, że nie jest możliwa budowa domu pasywnego. Cytuję Pańską wypowiedź: „nie jest możliwe zejście (z zapotrzebowaniem) do zera w domu murowanym”.
      8. "Niższa akumulacja ciepła w domu szkieletowym ma ogromny wpływ na rachunki za ogrzewanie, szczególnie podczas dłuższych okresów nieobecności. "
      Nie ma wpływu lub ma minimalny, nieistotny wpływ. Pisałem o tym w komentarzu pod filmem, w artykule oraz opowiedziałem o tym w filmie. Przez kilka minut tłumaczę dlaczego dłuższy okres nieobecności nie ma realnego wpływu na rachunki za ogrzewanie. Niestety nie odpowiedział Pan na żaden z moich argumentów.
      9." Oczywiście, zahaczając o ten temat znowu wracamy do kwestii samego systemu ogrzewania. Od razu dodam, że bardziej wydajny w generowaniu tychże oszczędności dla domu szkieletowego, jest system nawiewnej pompy ciepła, która ogrzewa bezpośrednio powietrze."
      Tak, ten system jest dobry w domu szkieletowym, ale wciąż nie podał Pan żadnych danych - jakie są to oszczędności?
      Jakie jest zapotrzebowanie na energię stawianych przez Pana domów?
      Jakie są koszty inwestycyjne?
      Dlaczego unika Pan odpowiedzi na te pytania?
      10. "Nie uwzględnił Pan zupełnie szczelności budynku, której współczynnik w przypadku domów naszej firmy waha się od 0,6 do maksymalnie 1,5 i to bez względu, czy dom jest wyposażony w wentylację mechaniczną, czy grawitacyjną. "
      W domu murowanym także można osiągnąć odpowiednią szczelność.
      1. "Super, cieszę się, że można (badać szczelność). Ale kto to bada w Polsce z indywidualnych inwestorów? Przepraszam, ale znowu Pan o teorii, a ja o praktyce."
      O jakiej praktyce Pan pisze? Czy uważa Pan, że osoby budujące domy szkieletowe zawsze wykonują badanie szczelności, a osoby budujące domy murowane - nigdy?
      12. "Staramy się bardzo, a Pan mówi, że taka szczelność jest w zasadzie nie tak istotna. Po co więc ktoś w ogóle zastanawia się nad tym parametrem? po co ktoś zaprojektował kurtynę powietrzną z turbiną? Po co zadał sobie ogromny trud stworzenia komputerowej aplikacji do badania tego parametru? "
      Proszę nie wprowadzać w błąd moich widzów.
      Nie powiedziałem, że szczelność nie jest istotna, a tylko nie poruszyłem tego tematu w nagraniu.
      13. „Im dłuższy czas wychłodzenia, tym większe oszczędności, ponieważ nagrzewanie trwa krótko i wbrew Pana opinii wynikającej z braku doświadczenia z systemami nawiewnymi, generuje niskie koszty.”
      Co to znaczy „niskie koszty”? Znowu nie podaje Pan konkretnych parametrów.

      14.” Ile kosztuje 45 minut pracy pompy ciepła o mocy 3,3 kW, która podnosi w tym czasie temperaturę z 12 do 21 stopni C przy zerze na zewnątrz? A niech tam, niech pracuje nawet godzinę. Odpowiadam: 2.18 zł. W tym czasie pompa zużyje 3.30 kWh. Potem, już dla podtrzymania temperatury we wnętrzu, właśnie dzięki tak bagatelizowanej przez Pana szczelności budynku, podtrzymanie 21 stopni C będzie generowało koszty naprawdę znikome.”
      Co oznaczają „naprawdę znikome koszty”?
      Podaje Pan niepełne dane, aby wydawało się, że koszty eksploatacyjne w domu szkieletowym są bardzo niskie.
      Proszę - ponownie - o konkrety.
      a) Jakie jest zapotrzebowanie na energię opisywanego budynku?
      b) Ile kosztuje podtrzymanie temp. 21 stopni w ciągu godziny przy temperaturze 0 stopni?
      c) Jakie są koszty instalacji?
      Należy także pamiętać, że pompa powietrzna nie ogrzewa wody użytkowej, a Pańskie obliczenia nie uwzględniają kosztów jej podgrzania. Może się okazać, że pompa ciepła powietrze woda lub ogrzewanie gazowe pozwalające na ogrzewanie i podgrzewanie c.w.u. sprawdzą się równie dobrze.
      15. „ nie odpowiedział Pan, czy ma Pan doświadczenie z systemami nawiewnymi, czy nie ma. To podstawa dla oceny oszczędności z tytułu wychładzania budynku szkieletowego.”.
      Tak, mam doświadczenie, a moje wnioski przedstawiłem w filmie.
      Proszę o konkrety - jakie są to oszczędności? Proszę także ustosunkować się do tez, które zawarłem w nagraniu.
      16. "Gdyby miał Pan doświadczenie z takim domem, wiedziałby Pan, że już po pierwszym sezonie grzewczym lub po lecie, czuć wyraźną różnicę na plus w temperaturze pod stopami.”
      Różnica względem czego?
      W domu murowanym z ogrzewaniem podłogowym czuć ciepłą, przyjemną podłogę w sezonie grzewczym.
      17. „ Jeśli doda się do tego świetną izolacyjność przegród, szczelność i precyzyjnie sterowany system wymiany powietrza z odzyskiem ciepła (rekuperator dajemy gratis do każdego domu od 120 m2 w górę), to żyje się w takim domu naprawdę niedrogo. Ja naprawdę zadziwiam swoimi rachunkami sąsiadów mieszkających w domach murowanych. :-) „
      I ponownie brak konkretów... Co oznacza "zadziwianie swoimi rachunkami" i jakie znaczenie ma to, że Pańscy sąsiedzi płacą więcej za ogrzewanie skoro wybudowali inny dom?
      Widzę, że całą dyskusję wykorzystał Pan do promowania własnej firmy. Szkoda.

      Zależało mi na merytorycznej dyskusji, tymczasem:
      - Pominął Pan wiele moich - najwyraźniej niewygodnych - argumentów,
      - Nie podaje Pan żadnych konkretów, a podaje ogólniki takie jak „duże oszczędności”, „bardzo niskie koszty”, „zadziwiam sąsiadów rachunkami”, „żyje się niedrogo.”
      - Wciąż stereotypowo traktuje Pan technologię murowaną.
      Cieszę się natomiast, że zmienił Pan zdanie dotyczące niemożliwości wybudowania pasywnego domu murowanego. Czy może Pan dla porządku napisać, że domy murowane nie mają zapotrzebowania w wysokości 120 kWh/m2/rok?

    • @lkredka2961
      @lkredka2961 Рік тому +12

      Panowie proponuję zorganizować debatę, bez wątpienia byłaby niezwykle ciekawa. :)

  • @marcinjozwiak8209
    @marcinjozwiak8209 Рік тому +1

    No i już mi przeszła szkieletówka.Wybieram silkę?

  • @jerry7376
    @jerry7376 Рік тому

    Jeszcze lepszy pomysł to wychłodzenie domu na czas wyjazdu na narty i grzanie go po powrocie. Poważnie?
    A może zainwestować w automatykę i sterownie przy wykorzystaniu Wi-Fi. Przecież mamy XXI wiek.

  • @dobryczowiek-hq9eu
    @dobryczowiek-hq9eu Рік тому

    Drogi Panie Zająć ,oglądając ten film powiedział Pan że najbardziej ekologiczna metoda budowania to domy z bala .Jak to jest skoro cały internet i fachowcy podają ,że najekologiczniejszą jest metoda "strwbale" czyli coraz popularniejsza metoda budowy ze słomy. Jest ponoć też najtańsza i najdłużej zatrzymuje ciepło. Na Pańskim blogu zaś nie ma ani słowa o tej metodzie . Teraz będe miął o Panu być może marne zdanie jako fachowcu. Poproszę odpowiedzieć jaka w takim razie metoda jest najekologiczniejsza raz jeszcze i o uzasadnienie ,to dla mnie ważne...

  • @qad417
    @qad417 Рік тому

    Pan Sławek jest nieuprzejmy dlatego ma mało subów XD

  • @wiktor133
    @wiktor133 Рік тому +4

    ale ten Pan Bogumił głupoty plecie..., posłuchałem i głowa mnie boli, szkoda, że nie wspomniano jak te drewniane domy gniją po czasie np. przy parapetach :)

  • @madshenrikson
    @madshenrikson 7 місяців тому

    What the f...

  • @arkadiuszkwiecien9480
    @arkadiuszkwiecien9480 10 місяців тому

    Autor nie szanuje wolności słowa.

    •  10 місяців тому

      W jakim sensie?

  • @arkadiuszstrak5681
    @arkadiuszstrak5681 Рік тому +1

    Cena domu szkieletowego będzie wyższa niż murowanego???????. Chłopie mam wybudowany dom szkieletowy. 110 metra mieszkalnego . Stan surowy zamknięty był postawiony za 130 tys. Już z blazerią w środku. Autor tego filmu jest w innej rzeczywistości.

    • @LS-dg1im
      @LS-dg1im Рік тому +1

      CO TO JEST "BLAZERIA" ????? WIEM,ŻE JEST COŚ TAKIEGO JAK BOAZERIA, ALE TO CHYBA NIE TO SAMO CO "BLAZERIA"??? 🤣🤣🤣🤣

    • @filipperwejnis3566
      @filipperwejnis3566 Рік тому +1

      110 metrow za 130 tysiecy? panie to bedzie do rozbiorki za kilka lat

    •  Рік тому

      @@filipperwejnis3566 Fakt, że kwota jest abstrakcyjnie niska - sama stolarka okienna i drzwiowa to co najmniej 25% tej kwoty. No, ale nie wiemy, w którym roku była budowa. ;)

    • @madejson87
      @madejson87 Рік тому +1

      @ niektorzy mam wrazenie maja budzet na barak a chca wybudowac "normalny" dom, pewnych wydatkow nie ma jak przeskoczyc

    • @Scalefrom
      @Scalefrom 2 місяці тому

      @ 25 % z 130k zł = 32,5 k chyba z roletami zewnętrznymi i silnikami na domek 110m2. Standardowa stolarka PVC biała trzyszybowa dla takiego domu tj. 8 okien 150x150, + 2 tarasowe 220x240 i drzwi zewnętrzne drewniane z ciepłym montażem to około 22 k zł brutto. Kwota z górki cenowej 2021r.
      Ogólnie w filmie argumentacja mocno naciągana, okna i głębokość ich osadzenia to bardzo istotny element przy zyskach/stratach energetycznych. Proszę poczytać o badaniach z budownictwa zeroenergetycznego i przyrównać z tym co Pan mówi/pisze w komentarzach.

  • @majinbu224
    @majinbu224 Рік тому +1

    Witam. Z całym szacunkiem, ale nie ma Pan pojęcia o budowie domów drewnianych (szkieletowych) wiec niech Pan nie nagrywa filmów które mają na celu zniechęcić ludzi do budowy domów drewnianych 😉 pozdrawiam

    •  Рік тому +6

      Z całym szacunkiem dziękuję za poradę. :) Nadal będę nagrywał filmy, które uświadamiają ludzi i pokazują, że nie wszystko to, co mówią sprzedawcy i wykonawcy jest prawdą.