Panie Tomku, "Kanał Fantastyczny", to fantastyczny pomysł :)!!! ...i uważam go za bardzo potrzebny!!! Jego pierwsza odsłona dużo lepsza w Pana wykonaniu niż kolegi, który opowiadał o komiksach 2023 roku (niepotrzebne ciągłe tłumaczenia dla czego te, a nie inne itd., "walić poprawność polityczną", w domyśle czy to, a nie inne wydawnictwo wydaje więcej lepszych pozycji, a inne mniej lub wcale, my tj. czytelnicy nie mamy takich sentymentów :), oprócz tego trochę chaotycznie, kolega namawia, ale nie inspiruje). Pan inspiruje, czuć pasję, ogromną wiedzę, no i świetna kolekcja na podorędziu, zazdroszczę :) Zawdzięczam Panu mój powrót do wielu aktywności związanych z fantastyką, która podobnie jak Panu, towarzyszy mi od ponad czterdziestu lat, nigdy mi się nie znudziła, a teraz jak już wspomniałem, za Pana udziałem przeżywam całą masę pozytywnych chwil. Ja osobiście na pewno będę Waszym wiernym widzem i obserwatorem. Co do samego cyklu Asimova, to podobnie jak Diuna, powinny być lekturami obowiązkowymi dla każdego polityka ubiegającego się o miejsce na liście do jakichkolwiek wyborów, to są "instrukcje działania i obsługi państwa". Rewelacyjny pomysł aby zacząć właśnie od Asimova!!! Życzę Wam powodzenia i czekam z niecierpliwością na kolejne aktywności Kanału Fantastycznego!!! GRATULUJĘ!!!
Piszesz z perspektywy kogoś kto nie jest fanem komiksu. Dla fana komiksu materiał Ignacego Trzewiczka jest równie dobry jak ten Tomasza Kołodziejczaka. Z tą różnicą, że po komiksowym podsumowaniu 2023 roku jestem uboższy o 500 zł, a po dzisiejszym nie muszę nic domawiać bo wszystko Asimova jest już na mojej półce :-) No i halooo! - Ignacy Trzewiczek nie inspiruje ??? Luknij na ofertę wydawnictwa Portal, przyjdź na spotkanie z nim w roli głównej na wszystkich fantastycznych imprezach w Polsce. Ignacy Trzewiczek to chodząca inspiracja :-)
Osobiście podobały mi się oba materiały. Pan Tomasz w opanowany sposób dzieli się swoją wiedzą i pasją. Pan Ignacy to wulkan energii, który w dość ekspresyjny sposób przekazuje swoje zamiłowania do komiksu. Aby kanał był bogaty warto łączyć tak odmienne osobowości.
Dziękujemy za miłe słowa. Zaplanowaliśmy kanał jako miejsce, w którym opowiadamy o różnych mediach, choć raczej analogowych niźli digitalnych. Wiemy, że część widzów będzie selekcjonować nagrania w związku ze swoimi preferencjami geekowskimi. Ale zachęcamy do sprawdzenia wszystkich filmów. Dostaniecie dużo informacji na nowe, mniej wam znane tematy i może odkryjecie nowe pasje (co zapewni wam także dodatkowe odchudzenie portfeli).
Super materiał ! Jestem w wieku autora, ale czytałem do tej pory głównie te podstawowe tomy (i to w latach 80-tych było). Chyba czas żeby przeczytać całość .
Od jakiegoś czasu planuję przeczytać książki Asimova, ale gubiłam się w tej obfitości tomów. Serdecznie dziękuję za ten przewodnik i różne ścieżki czytania. Wybieram opcję ok 🙂
Akurat jestem w trakcie kolekcjonowania starszych dzieł. Takie poradniki to złoto, ponieważ trzeba czasami doszukać się starych książek na rynku wtórnym.
Bardzo Dziękuję!!!! Trafiłem na Wasz kanał po dzisiejszym odsłuchaniu najnowszego podcastu "Grysława", w którym gościł Ignacy Trzewiczek. Czas na WIELKIE OGLĄDANIE!!!!
Wydawnictwo Poznańskie w serii "ze słoneczkiem" wydało jeszcze "Agenta Fundacji" w 1991 roku i "Fundacje i Ziemię" w 1992 roku. Pamiętam, bo udało mi się te książki w tamtych latach kupić. Pozdrawiam pana Tomasza jak również wszystkich miłośników książek Asimova, którzy oglądnęli ten program, z Rzeszowa.
co do kanału to bardzo cieszę się że powstał, trzymam kciuki za jego rozwój! a co do asimova to mam do niego duży sentyment bo maturę ustną z polskiego w 2009 roku robiłem między innymi na podstawie fundacji i końca wieczności, w najbliższym czasie planuję wrócić tego autora :)
No zainteresował Pan, myślałem już parę razy, aby sięgnąć po Asimowa. Ale zawsze coś mnie odciągało. Teraz już wiem jak, to może chociaż ten plan minimum się uda :) pozdrawiam.
Fundacji nie znam, ale zamierzalem sie zabrac do jej poznawania. Bardzo dobry material wyjasniajacy zawilosci cyklu. Po jego wysłuchaniu latwiej mi bedzie zacza lekturę.
Dziękuję za ten obszerny poradnik - z twórczością Asimova spotkałem się chyba po raz pierwszy czytając jako nastolatek magazyn "Alfa" - tam przynajmniej zetknąłem się z trzema prawami robotyki od Asimova - przynajmniej ta pamiętam. Przez kilkadziesiąt lat (ale jestem już stary 😂😂😂) stykałem się sporadycznie z jego twórczością. Jakieś pięć lat temu zacząłem korzystać z czytników e-booków i korzystać z serwisów/księgarni on-line na nich. Stworzyłem sobie wtedy ogólną listę autorów SF z których twórczością chciałem się zapoznać. W przypadku Asimova odwlekałem to cały czas ze względu na brak jakiegoś schematu czytania jego prozy. Teraz dzięki temu filmowi (dziękuję bardzo Panu za niego) mam już plan jak się zabrać za ten kawałek klasycznej SF 😁
Lata temu, na jakiejś wyprzedaży, kupiłem Fundację z I wydania i chyba gdyby nie ta książka, dziś byłbym innym człowiekim. Wspaniały cykl, super materiał. Dzięki 👍👌
Zapowiada się świetna seria! Miło posłuchać tak profesjonalnie przygotowanej opowieści o jednym z najpopularniejszych cyklów w historii fantastyki. Super że jest też omówiona (i pokazana😀) historia polskich wydań. Świetny pomysł z tymi propozycjami „pakietów” w jakich warto świat Fundacji poznawać. Jedyna wada - zbyt krótko,taki materiał powinien trwać przynajmniej godzinę🙂
Cieszę się, że prawie nie wspominałeś o serialu Fundacja, który cenię tylko za jedno... piękną wizualizacje Imperium, ten zachwyt nie dotyczy już Terminusa.
Fantastycznie, to zaczynamy super Pana widzieć, ☕w dłoń i lecimy z tematem, Pozdrawiam Ps niestety nic z tego nie znam ale odsluchanlem/obejrzalem z wielką przyjemnością 🍺😎🤘
Zupełnym przypadkiem trafiłem na ten kanał i okazało się że to strzał w dziesiątkę. Wracam właśnie do całego cyklu już po raz czwarty. W latach 90 tych w ręce wpadła mi książka w której Fundacja walczyła z Mułem. To było coś niesamowitego! Potem, w roku 2013 przeczytałem wszystkie części Fundacji wydane przez Wydawnictwo Poznańskie. Dzięki Rebis zgromadziłem wszystkie części, od Robotów, przez Imperium do Fundacji. Materiał zawarty w odcinku poświęcony Asimov i jego książkom w profesjonalny sposób przedstawia genezę oraz chronologię powstawania całego cyklu. Wielka szkoda że Asimov na lata przerwał pisanie. A choroba zabrała go zbyt wcześnie. Osobiście oprócz nauki stworzonej przez Seldona pasjonuje mnie postać R Daneel Olivaw, która przewija się przez Roboty aż do ostatniej części Fundacji. Kto nie czytał ten trąba! Dziękuję raz jeszcze i czekam na więcej!
Ogromna wiedza na temat tego uniwersum, świetnie się Pana słucha. Dużo wykonanej pracy opisujący cały cykl książek Asimowa . Niestety nie przeczytałem żadnej ale od czegoś trzeba zacząć😁. Na pewno będę stałym słuchaczem tego cyklu, dobra robota👍
Dziękuję za świetny filmik. Ułatwi mi to czytanie. Pytał Pan jak się czyta dzisiaj taką fantastykę. Powiem tylko tyle, że jestem zafascynowana tym językiem, stylem, wiedzą i samym pomysłem w książce. Napisana lata temu, a czyta się świetnie, strony same uciekają, poza tym na szczęście tomy też nie są opasłe, więc od razu lepiej:) Pozdrawiam
Mega. Chciałoby się OK+ ale chyba poprzestanę na wersji OK. :) Wprawdzie coś z tego w młodości już przeczytałem, ale ciekawi mnie powrót po latach do tego świata. Dziękuję. Super materiał!
Materiał jak na zamówienie dla mnie bo już od paru dobrych lat myślę przeczytać tę Fundację bo przez wielu uważana jest za klasykę s-f, a ja właśnie jestem taki, że zamiast za nowe rzeczy to myślę sobie, że lepiej przeczytać klasykę najpierw, nawet w sumie to mnie trochę hamowało przed czytaniem właśnie nowszych, pamiętam parę lat temu o książce s-f jakiegoś chińskiego (o dziwo) autora gadali moi koledzy przy wspólnym piwku, i mi też polecali, ale sobie myślałem, nie no, najpierw muszę nadrobić klasykę zanim się za jakieś nowe wynalazki wezmę. Ostatnimi czasy niestety z czytaniem u mnie na bakier, a jak chciałem wrócić w tym roku do tej aktywności to niestety ugrzązłem w mieliźnie pewnej (Klaudiusz i Messalina, też klasyka jakaś swoją drogą), ale jak kiedyś wyjdę z tego bagna (mam nadzieję, że wyjdę z niego w mniej niż 10 lat, bo już tylko raptem parę godzin mi tego audiobuka zostało, więc wierzę, że się zmobilizuję żeby to dokończyć kiedyś) i wtedy się za tą Fundację pewnie wezmę, więc materiał jak znalazł będzie za te pewnie parę lat (podchodząc realistycznie).
Dziękujemy za materiał. Chyba to czas aby zapoznać się z Asimovem ponownie. Kilkanaście lat temu odbiłem się od jednej z książek, kto wie czy nie właśnie dlatego, że próbowałem się zabrać od tyłka strony do czytania serii.
Bo to nie są łatwe książki, mam nawet takie wrażenie, że obecne pokolenie, może mieć problem z ich przyswojeniem. Mimo to warto. Po pierwsze klasyka klasyk, po drugie uniwersalne treści, jakie przemyca autor, wciąż aktualne.
Podobało mi się. Szkoda że nie było odniesienia do serialu Apple. Zakładam że autor nie oglądał. Może to materiał na jakiś krótszy film po nadrobieniu? Moje doświadczenia z fundacją są takie że jako nastolatek byłem zachwycony. Chyba bardziej robotami niż fundacją. Po tym filmie rozpatrzę powrót do uniwersum Asimova
Bardzo rzeczowy i kompleksowy materiał. Byłoby fantastycznie, gdyby powstał podobny o innej wizji dalekiej przyszłości z Imperium Galaktycznym, czyli "Diunie" Franka Herberta
Idealnie. Kończę wlasnie 10 książek fantasy, zaczynam 10 kryminałów, a później 10 książek SF. "Fundacja" jest na krótkiej liście do przeczytania. Mam nadzieję, że nie będzie dużo spojlerów. Pozdrawiam.
Inicjatywa kanału super, na pewno będę oglądać kolejne filmy. Serię Fundacja znam tylko z serialu, ale czekam, może pojawi się coś co czytałem dawno temu, np. Hyperion 😀
Jak to zawsze miło i przyjemnie słucha się człowieka z pasją. Gratuluję również tempa czytania, może jakiś filmik instruktażowy jak to się robi 😉 Jako komiksiarz zostałem namówiony i Pozytonowy Detektyw ląduje do koszyka. Pozdrawiam i czekam na kolejne nagrania.
Super kanał 👍 trafiłem tu przypadkiem i tak mi się kanał spodobał(książki, gry, komiksy WoW), że zostawiłem suba. Ale dziś nie o tym ☺. Wywodzą się z wczesnych lat 80 🤣 i z książkami od zawsze było mi po drodze ale nigdy z fantastyką, były próby Lema ale dopiero od niedawna odkąd zauważyłem, że niektóre rzeczy można analogicznie przełożyć w nasze czasy ( lepiej późno niż wcale 🤣) . Zainteresował mnie ten film o Asimovie i jego uniwersum do tego stopnia , że przeczytałem 'Pozytonowego detektywa' i bardzo mi się spodobał. I teraz najważniejsze pytanie czy są jakieś książki, najlepiej serie, autorzy , którzy piszą właśnie nie za głębokie sc-fi Z motywami kryminału. Hm a właśnie czy są książki w typie kryminałów sc-fi lub fantastyczne, które mogą mnie zainteresować? Lub czy może Pan polecić jakiś autorów tworzących coś w takim lub podobnym klimacie? Z góry dziękuję za pomoc
Kurczaki. A całkiem niedawno w rebisie na promce kupiłem "Ja, robot", więc chyba zacznę od tej strony. SF czytałem bardzo mało (głównie w fantasty siedzę), ale po przeczytaniu rewelacyjnego Końca dzieciństwa A.C. Clarke'a stwierdziłem, że czas bardziej zgłębić temat! Jeśli można prosiłbym o polecajkę w tym temacie :)
W Polsce wydano jeszcze opowiadanie Orsona Scotta Carla "The Originist" tłumaczone jako "Originista" albo "Założyciel". Wydano je dwa razy w antologii opowiadań Carda w tomie MOZAIKA oraz w Krokach w Nieznane 2013.
Asimov to moje zeszłoroczne odkrycie. Z miejsca stał się ulubionym pisarzem s-f. Dzięki za ten filmik. Ps. Pan Tomasz nawet upodobnił się do autora fizycznie 😅
Bardzo dziękuję za materiał. Od zawsze mam problem z terminologią, gdyż Fantastyka od razu kojarzy mi się z klimatem magicznym (Toklien itp.) natomiast Science fiction z technologią, nauką i przyszłością. Zapominam o tym, że Fantasy to podgatunek Fantastyki. Taka moja ( a może i nie tylko moja) zawiłość słowna. Pozdrawiam PS. Orki czy Orkowie :)
Może zrobimy kiedyś materiał o bazowych pojęciach fantastyki. Z drugiej strony - nie chcemy opowiadać o rzeczach, o których można bez problemu przeczytać/posłuchać gdzie indziej. Obie formy poprawne :-).
Boże ile razy dawałem szanse Fundacji ... i lipa nie potrafiłem wyjść poza pierwszy tom ... z robotami było znacznie lepiej ale też bez szału ... teraz po kilku dekadach chyba jestem gotowy żeby jeszcze raz zasiąść i w końcu to przeczytać jako całość
Świetny materiał! Mam jednak pytanie - jeśli posiadam Świat robotów oba tomy z wydawnictwa Varia to co mogę pominąć z serii Rebisa o robotach? (chcę nabyć całość polecaną z Rebisa, ale nie chcę się powtarzać z tym co już mam od Varia) Ja robot, tak?
Świetny materiał. Książki od jakiegoś czasu czekają na półce na swoją kolej. Może teraz szybciej się zmobilizuję, żeby się za nie zabrać. Szkoda tylko, że trzy książki napisane przez panów Benforda, Beara i Brina są niedostępne do normalnego zakupu. Ceny na allegro czy olx to jakaś pomyłka. A niestety Rebis jak sam wielokrotnie pisał, nie planuje ich ponownego wydania.
Pytanie do Pana Tomasza, w zasadzie dwa: 1. Zaczalem z Asimovem przed obejrzeniem poradnika, przeczytalem pięć pierwszych tomów Fundacji: Fundacja, Fundacja i Imperium, Druga Fundacja, Agent Fundacji, Fundacja i Ziemia. I teraz mam na półce trzy tomy Imperium oraz dwa tomy prequeli. Co lepiej wypadnie? Roboty beda za jakis czas u mnie. 2. Trzy tomy Panów B. to dzisiaj w zasadzie białe kruki, Rebis z tego co pisze na FB nie planuje wznowienia więc kolejne pytanie - na ile te ksiazki wnosza nowego do wizji Asimova?
Fajnie, a kiedy drugi tom Białej Reduty? Jestem szczerym fanem serii Ostatnia Rzeczpospolita i czuję się delikatnie rzecz ujmując oszukany przerwaniem opowieści dosłownie w połowie.
Czy ja widzę na półce Śląkfę, podpierającą książki? Piszą tu ludzie, że im się jakieś soboty z fantastyką przypominają, a mnie się przypomina program prowadzony przez Tomka w TV Regionalnej WOT, nawet już nie pamiętam tytułu. Taki trochę quiz był. Ale było też kilka sobót z fantastyką.
Wszyscy teraz mówią o Diunie, więc na razie odkładamy temat. Ale za to Ignacy zrealizował bardzo ciekawy materiał o grach planszowych w uniwersum Diuny.
serial jest zlepkiem motywów z różnych książek, ale również sporo od siebie modyfikuje pewnych wątków, wiec nawet osoba która zna dokładnie wszystkie dzieła Asimova z tej serii powinna się na nim dobrze bawić (o ile nie będą jej przeszkadzać wprowadzone zmiany :P )
Szkoda, że na Mistrza Zajdla będę czekał kilkanaście lat, mając na względzie ilość doskonałych twórców, ale i tak cykl zapowiada się znakomicie. Trzymam kciuki!
Na pewno omówienie książek Janusza Zajdla pojawi się szybciej! Tomek jest fanem (i laureatem nagrody Jego imienia). Ale rzeczywiście, tematów mnóstwo, a w miesiącu mamy dwa nagarnia o literaturze.
Czytałem Fundacje w latach 90-tych. Wspaniale pokazana kolonizacja kosmosu. Niestety zaginęły mi te książki . Po tym filmie widzę że nie wszystko przeczytałem 😟
Biorę się za czytanie, miałem w planach od zawsze ale onieśmielała mnie "objętość" teraz wiem od której strony zacząć gryźć. [PYTANIE] Kiedy byłem dzieckiem, brat podsunął mi jakiś tytuł, nie pamiętam tytułu i nie potrafię go zidentyfikować. Może Pan da radę? :) Rzecz dzieje się w kosmosie, statek lata od planety do planety i szuka unikalnych zwierząt do kosmicznego zoo. Początkowo wydawało mi się, że autorem był właśnie Asimov, ale mam wrażenie, że sie mylę. Były to lata 80. Chciałem podsunąć ten tytuł mojemu synowi, żeby go trochę bardziej wciągnąć w czytanie :) Wiem, że to mało informacji, ale kogo innego miałbym pytać ;) Pozdrawiam serdecznie.
Fundacja jest świetna. Dobre, przemyślanie SF napisane przez mądrego człowieka. Właśnie jestem po lekturze Projekt Hail Mary, napisanej przez Andyego Weira i w trakcie myślałem o Fundacji. Że kiedyś to było, a teraz takie naiwne gnioty są wypuszczane :(
wydawnictwo Rebis robi super robotę, zwłaszcza za wydanie Tajemnic Życia OSHO 02r. image książek znakomity. każda książka jest lepsza jak media głównego ścieku. i te same media p*ierdol*ą że Polacy nie czytają książek😂 pierwsze to co w*ypi*erdoli*ć telewizję i radio... zostają tylko książki, starsze filmy i muzyka klasyczna.
Zdecydowanie prosimy o powstrzymanie się z przekleństwami w komentarzach. Język polski jest piękny i bogaty, i na pewno można się bez nich obyć. Dziękujemy z góry za zrozumienie.
Parę lat temu wpadłem na pomysł żeby, po ponad dwóch dekadach, wrócić do fundacji, po dwóch tomach miałem dwa zaskoczenia, pierwsze, że mam o wiele lepszą pamięć niż myślałem, bo większość wątków mi się przypominała podczas lektury. Druga, że przez te dwie dekady bardzo mi się zmienił gust, i to co uważałem za niezłe, dziś jest dla mnie niestrawne. Oba te tomy wydały mi się strasznymi ramotami, fatalnie napisanymi i często będące SF tylko dekoracyjnie. Inne zaskoczenie, ale dotyczące serialu, że autorzy zrobili z tego coś co mi się podobało, chyba byli świadomi że przekładanie tego 1:1 do serialu byłoby przepisem na katastrofę.
Wyszła też parę miesięcy temu przyzwoita gra VR "Journey to Foundation" - dostępna na PSVR2, Quescie 2/3 i PCVR
Coś wiedziałem, że Ryslaw się pojawi, ale fakt faktem Asimova można spróbować przeczytać.
Dziękuje za informację i witamy! Potrzebujemy komentarzy o grach, bo sami jesteśmy bardziej, jak by to ująć, analogowi...
Dla osób chcących poznać świat "Fundacji" ten materiał jest niezwykle pomocny. Czekam na kolejne filmy.
Panie Tomku, "Kanał Fantastyczny", to fantastyczny pomysł :)!!! ...i uważam go za bardzo potrzebny!!! Jego pierwsza odsłona dużo lepsza w Pana wykonaniu niż kolegi, który opowiadał o komiksach 2023 roku (niepotrzebne ciągłe tłumaczenia dla czego te, a nie inne itd., "walić poprawność polityczną", w domyśle czy to, a nie inne wydawnictwo wydaje więcej lepszych pozycji, a inne mniej lub wcale, my tj. czytelnicy nie mamy takich sentymentów :), oprócz tego trochę chaotycznie, kolega namawia, ale nie inspiruje). Pan inspiruje, czuć pasję, ogromną wiedzę, no i świetna kolekcja na podorędziu, zazdroszczę :) Zawdzięczam Panu mój powrót do wielu aktywności związanych z fantastyką, która podobnie jak Panu, towarzyszy mi od ponad czterdziestu lat, nigdy mi się nie znudziła, a teraz jak już wspomniałem, za Pana udziałem przeżywam całą masę pozytywnych chwil. Ja osobiście na pewno będę Waszym wiernym widzem i obserwatorem. Co do samego cyklu Asimova, to podobnie jak Diuna, powinny być lekturami obowiązkowymi dla każdego polityka ubiegającego się o miejsce na liście do jakichkolwiek wyborów, to są "instrukcje działania i obsługi państwa". Rewelacyjny pomysł aby zacząć właśnie od Asimova!!! Życzę Wam powodzenia i czekam z niecierpliwością na kolejne aktywności Kanału Fantastycznego!!! GRATULUJĘ!!!
Piszesz z perspektywy kogoś kto nie jest fanem komiksu. Dla fana komiksu materiał Ignacego Trzewiczka jest równie dobry jak ten Tomasza Kołodziejczaka. Z tą różnicą, że po komiksowym podsumowaniu 2023 roku jestem uboższy o 500 zł, a po dzisiejszym nie muszę nic domawiać bo wszystko Asimova jest już na mojej półce :-) No i halooo! - Ignacy Trzewiczek nie inspiruje ??? Luknij na ofertę wydawnictwa Portal, przyjdź na spotkanie z nim w roli głównej na wszystkich fantastycznych imprezach w Polsce. Ignacy Trzewiczek to chodząca inspiracja :-)
@@aleksanderwielki738 Piszę z perspektywy swojej :) Fanem komiksu jestem od ponad 40 lat :)
Osobiście podobały mi się oba materiały. Pan Tomasz w opanowany sposób dzieli się swoją wiedzą i pasją. Pan Ignacy to wulkan energii, który w dość ekspresyjny sposób przekazuje swoje zamiłowania do komiksu. Aby kanał był bogaty warto łączyć tak odmienne osobowości.
Dziękujemy za miłe słowa. Zaplanowaliśmy kanał jako miejsce, w którym opowiadamy o różnych mediach, choć raczej analogowych niźli digitalnych. Wiemy, że część widzów będzie selekcjonować nagrania w związku ze swoimi preferencjami geekowskimi. Ale zachęcamy do sprawdzenia wszystkich filmów. Dostaniecie dużo informacji na nowe, mniej wam znane tematy i może odkryjecie nowe pasje (co zapewni wam także dodatkowe odchudzenie portfeli).
Super materiał ! Jestem w wieku autora, ale czytałem do tej pory głównie te podstawowe tomy (i to w latach 80-tych było). Chyba czas żeby przeczytać całość .
Super materiał. Czuć przeogromna wiedzę i pasję Pana Tomasza. Czekam na kolejne nagrania. Pozdrawiam
Od jakiegoś czasu planuję przeczytać książki Asimova, ale gubiłam się w tej obfitości tomów. Serdecznie dziękuję za ten przewodnik i różne ścieżki czytania. Wybieram opcję ok 🙂
I właśnie na takie materiały i taki kanał było i nadal jest ogromne zapotrzebowanie. Świetny kontent tworzycie. Pozdrawiam całą ekipę 😉
Panie Tomku, niezwykle miło Pana znowu widzieć.
Akurat jestem w trakcie kolekcjonowania starszych dzieł. Takie poradniki to złoto, ponieważ trzeba czasami doszukać się starych książek na rynku wtórnym.
Bardzo Dziękuję!!!! Trafiłem na Wasz kanał po dzisiejszym odsłuchaniu najnowszego podcastu "Grysława", w którym gościł Ignacy Trzewiczek. Czas na WIELKIE OGLĄDANIE!!!!
Witamy na kanale!
"Sobota z fantastyką" 😊 nic dodać nic ująć. Dziekuję.
Świetny materiał. Czekam na materiał o Philipie K. Dick'u 😉
a kiedyś w przyszłości na materiał o Andre Norton 😉
Mamy obfite i różnorodne plany. I tysiące stron do przeczytania przy każdym autorze. Będą podobne materiały o innych autorach i cyklach.
Również dziękuję za materiał 🙂 jak żyć... najpierw muszę walczyć ze sobą, żeby nie kupić komiksów... a teraz serii książek... strach Was słuchać🙃
Jesteśmy bezwzględni!
Wydawnictwo Poznańskie w serii "ze słoneczkiem" wydało jeszcze "Agenta Fundacji" w 1991 roku i "Fundacje i Ziemię" w 1992 roku. Pamiętam, bo udało mi się te książki w tamtych latach kupić.
Pozdrawiam pana Tomasza jak również wszystkich miłośników książek Asimova, którzy oglądnęli ten program, z Rzeszowa.
Świetny materiał! Poznaje dopiero Pana Tomka i muszę powiedzieć, że bardzo dobrze się go słucha.
dziękuję i czekam na inne Pańskie nagrania o literaturze!
Fantastycznie znowu Pana spotkać. Szkoda ze Rebis nie wyda ponownie trylogii Panów B bo ich ceny powalają.
szkoda czasu na te 3 tomy, Brin się jeszcze jakoś broni, ale dwaj pozostali są po prostu kiepscy w tym Universum
I o takie materiały chodzi, bardzo dobrze kanał się zapowiada
Nigdy nie czytałem Asimova "WSTYD" ale nie mówię że jako fan SF po niego sięgnę, a co do Pana :) to jak zawsze słuchało się rewelacyjnie. Pozdrawiam.
co do kanału to bardzo cieszę się że powstał, trzymam kciuki za jego rozwój! a co do asimova to mam do niego duży sentyment bo maturę ustną z polskiego w 2009 roku robiłem między innymi na podstawie fundacji i końca wieczności, w najbliższym czasie planuję wrócić tego autora :)
No zainteresował Pan, myślałem już parę razy, aby sięgnąć po Asimowa. Ale zawsze coś mnie odciągało. Teraz już wiem jak, to może chociaż ten plan minimum się uda :) pozdrawiam.
Fundacji nie znam, ale zamierzalem sie zabrac do jej poznawania. Bardzo dobry material wyjasniajacy zawilosci cyklu. Po jego wysłuchaniu latwiej mi bedzie zacza lekturę.
Po to właśnie Tomasz ją nagrał. Satysfakcjonującej lektury!
Dziękuję za ten obszerny poradnik - z twórczością Asimova spotkałem się chyba po raz pierwszy czytając jako nastolatek magazyn "Alfa" - tam przynajmniej zetknąłem się z trzema prawami robotyki od Asimova - przynajmniej ta pamiętam. Przez kilkadziesiąt lat (ale jestem już stary 😂😂😂) stykałem się sporadycznie z jego twórczością. Jakieś pięć lat temu zacząłem korzystać z czytników e-booków i korzystać z serwisów/księgarni on-line na nich. Stworzyłem sobie wtedy ogólną listę autorów SF z których twórczością chciałem się zapoznać. W przypadku Asimova odwlekałem to cały czas ze względu na brak jakiegoś schematu czytania jego prozy. Teraz dzięki temu filmowi (dziękuję bardzo Panu za niego) mam już plan jak się zabrać za ten kawałek klasycznej SF 😁
Mamy nadzieję, że Asimov się spodoba. Klasyka klasyki.
Lata temu, na jakiejś wyprzedaży, kupiłem Fundację z I wydania i chyba gdyby nie ta książka, dziś byłbym innym człowiekim. Wspaniały cykl, super materiał. Dzięki 👍👌
To pomyśl ile książek przeoczyłes a mogły cię zmienić i byłbyś jeszcze innym człowiekiem.
@@micham5315 lepiej tak nie myśleć, wolę wersję, że jeszcze mnóstwo świetnego SF przede mną 😀
Super materiał, bardzo motywujący, chyba wreszcie konkretnie wezmę się za Asimova. Dziękuję za to, czekam na następne 😉👍
Zapowiada się świetna seria! Miło posłuchać tak profesjonalnie przygotowanej opowieści o jednym z najpopularniejszych cyklów w historii fantastyki. Super że jest też omówiona (i pokazana😀) historia polskich wydań. Świetny pomysł z tymi propozycjami „pakietów” w jakich warto świat Fundacji poznawać. Jedyna wada - zbyt krótko,taki materiał powinien trwać przynajmniej godzinę🙂
Ale to się świetnie ogląda. Dziękuję za super materiał. Pozdrawiam. Proszę o więcej. 👍
Cieszę się, że prawie nie wspominałeś o serialu Fundacja, który cenię tylko za jedno... piękną wizualizacje Imperium, ten zachwyt nie dotyczy już Terminusa.
Fantastycznie, to zaczynamy super Pana widzieć, ☕w dłoń i lecimy z tematem, Pozdrawiam
Ps niestety nic z tego nie znam ale odsluchanlem/obejrzalem z wielką przyjemnością 🍺😎🤘
Kompletnie nie siedzę ale to wszystko bardzo interesujące :)
Niby nikt nie potrzebował, a jednak.. Dzięki panie Tomku. KF zapowiada się fantastycznie 👌
Zupełnym przypadkiem trafiłem na ten kanał i okazało się że to strzał w dziesiątkę. Wracam właśnie do całego cyklu już po raz czwarty. W latach 90 tych w ręce wpadła mi książka w której Fundacja walczyła z Mułem. To było coś niesamowitego! Potem, w roku 2013 przeczytałem wszystkie części Fundacji wydane przez Wydawnictwo Poznańskie. Dzięki Rebis zgromadziłem wszystkie części, od Robotów, przez Imperium do Fundacji. Materiał zawarty w odcinku poświęcony Asimov i jego książkom w profesjonalny sposób przedstawia genezę oraz chronologię powstawania całego cyklu. Wielka szkoda że Asimov na lata przerwał pisanie. A choroba zabrała go zbyt wcześnie. Osobiście oprócz nauki stworzonej przez Seldona pasjonuje mnie postać R Daneel Olivaw, która przewija się przez Roboty aż do ostatniej części Fundacji. Kto nie czytał ten trąba! Dziękuję raz jeszcze i czekam na więcej!
Dziękujemy!
Dziękujemy za tak obszerny poradnik :)
Proszę się podzielić wrażeniami po objerzeniu serialu :)
Tak będzie!
Cóż to za wspaniały materiał. Jakże świetnie się tego słucha. Tomaszu, czekam na kolejne odcinki.
Ogromna wiedza na temat tego uniwersum, świetnie się Pana słucha. Dużo wykonanej pracy opisujący cały cykl książek Asimowa . Niestety nie przeczytałem żadnej ale od czegoś trzeba zacząć😁. Na pewno będę stałym słuchaczem tego cyklu, dobra robota👍
Bardzo dobry i potrzebny material
Dziękuję za świetny filmik. Ułatwi mi to czytanie. Pytał Pan jak się czyta dzisiaj taką fantastykę. Powiem tylko tyle, że jestem zafascynowana tym językiem, stylem, wiedzą i samym pomysłem w książce. Napisana lata temu, a czyta się świetnie, strony same uciekają, poza tym na szczęście tomy też nie są opasłe, więc od razu lepiej:) Pozdrawiam
Świetny tytuł na serię. Wiem, że to dziadersko zabrzmi, ale wciąż z nostalgią wspominam te Soboty z Fantastyką w Kinie Grunwald! :D
brakuje takich imprez
Cieszymy się, że są z nami widzowie, którzy wiedzą, skąd ten tytuł :-). Reszcie objaśnimy to w czasie niedzielnego lajfa. Już w tym tygodniu, o 19.00!
Czad.wielki szacunek.dziekuje
Mega. Chciałoby się OK+ ale chyba poprzestanę na wersji OK. :) Wprawdzie coś z tego w młodości już przeczytałem, ale ciekawi mnie powrót po latach do tego świata. Dziękuję. Super materiał!
Bardzo dobry materiał, super poprowadzony. Kanał zasubskrybowany!
Materiał jak na zamówienie dla mnie bo już od paru dobrych lat myślę przeczytać tę Fundację bo przez wielu uważana jest za klasykę s-f, a ja właśnie jestem taki, że zamiast za nowe rzeczy to myślę sobie, że lepiej przeczytać klasykę najpierw, nawet w sumie to mnie trochę hamowało przed czytaniem właśnie nowszych, pamiętam parę lat temu o książce s-f jakiegoś chińskiego (o dziwo) autora gadali moi koledzy przy wspólnym piwku, i mi też polecali, ale sobie myślałem, nie no, najpierw muszę nadrobić klasykę zanim się za jakieś nowe wynalazki wezmę. Ostatnimi czasy niestety z czytaniem u mnie na bakier, a jak chciałem wrócić w tym roku do tej aktywności to niestety ugrzązłem w mieliźnie pewnej (Klaudiusz i Messalina, też klasyka jakaś swoją drogą), ale jak kiedyś wyjdę z tego bagna (mam nadzieję, że wyjdę z niego w mniej niż 10 lat, bo już tylko raptem parę godzin mi tego audiobuka zostało, więc wierzę, że się zmobilizuję żeby to dokończyć kiedyś) i wtedy się za tą Fundację pewnie wezmę, więc materiał jak znalazł będzie za te pewnie parę lat (podchodząc realistycznie).
Kanał Fantastyczny spełnia marzenia :-).
Dziękujemy za materiał. Chyba to czas aby zapoznać się z Asimovem ponownie. Kilkanaście lat temu odbiłem się od jednej z książek, kto wie czy nie właśnie dlatego, że próbowałem się zabrać od tyłka strony do czytania serii.
Bo to nie są łatwe książki, mam nawet takie wrażenie, że obecne pokolenie, może mieć problem z ich przyswojeniem. Mimo to warto. Po pierwsze klasyka klasyk, po drugie uniwersalne treści, jakie przemyca autor, wciąż aktualne.
Kto zaprojektował logo Kanału Fantastycznego? Nosił bym z dumą wpięte w klapę marynarki ;) Jest wprost fantastyczne! Pozdrawiam!
Znakomity odcinek!
Podobało mi się. Szkoda że nie było odniesienia do serialu Apple. Zakładam że autor nie oglądał. Może to materiał na jakiś krótszy film po nadrobieniu? Moje doświadczenia z fundacją są takie że jako nastolatek byłem zachwycony. Chyba bardziej robotami niż fundacją. Po tym filmie rozpatrzę powrót do uniwersum Asimova
Jak dla mnie super. Czekam na kolejne nagrania. :)
Bardzo rzeczowy i kompleksowy materiał. Byłoby fantastycznie, gdyby powstał podobny o innej wizji dalekiej przyszłości z Imperium Galaktycznym, czyli "Diunie" Franka Herberta
Idealnie. Kończę wlasnie 10 książek fantasy, zaczynam 10 kryminałów, a później 10 książek SF. "Fundacja" jest na krótkiej liście do przeczytania. Mam nadzieję, że nie będzie dużo spojlerów. Pozdrawiam.
Inicjatywa kanału super, na pewno będę oglądać kolejne filmy. Serię Fundacja znam tylko z serialu, ale czekam, może pojawi się coś co czytałem dawno temu, np. Hyperion 😀
Super kanał, chociaż tych książek chyba nigdy nie przeczytam to sobie chętnie oglądam oglądam bo czuję tzw. pokrewieństwo dusz.
Pozdrawiamy serdecznie!
Świetnie się słucha. Czekam na więcej
Świetna, nomen omen, robota! Tak trzymaj!
Jak to zawsze miło i przyjemnie słucha się człowieka z pasją. Gratuluję również tempa czytania, może jakiś filmik instruktażowy jak to się robi 😉
Jako komiksiarz zostałem namówiony i Pozytonowy Detektyw ląduje do koszyka. Pozdrawiam i czekam na kolejne nagrania.
🖐️ pozdrawiam 🙂. Fundacje obejrzałem i planuje zagłębić się w temat . Fajnie że powstał taki materiał 👍😁
Super kanał 👍 trafiłem tu przypadkiem i tak mi się kanał spodobał(książki, gry, komiksy WoW), że zostawiłem suba. Ale dziś nie o tym ☺. Wywodzą się z wczesnych lat 80 🤣 i z książkami od zawsze było mi po drodze ale nigdy z fantastyką, były próby Lema ale dopiero od niedawna odkąd zauważyłem, że niektóre rzeczy można analogicznie przełożyć w nasze czasy ( lepiej późno niż wcale 🤣) . Zainteresował mnie ten film o Asimovie i jego uniwersum do tego stopnia , że przeczytałem 'Pozytonowego detektywa' i bardzo mi się spodobał. I teraz najważniejsze pytanie czy są jakieś książki, najlepiej serie, autorzy , którzy piszą właśnie nie za głębokie sc-fi Z motywami kryminału. Hm a właśnie czy są książki w typie kryminałów sc-fi lub fantastyczne, które mogą mnie zainteresować? Lub czy może Pan polecić jakiś autorów tworzących coś w takim lub podobnym klimacie?
Z góry dziękuję za pomoc
Dziękujemy za mail. No, różne książki to my będziemy polecać w kolejnych nagraniach :-).
super materiał, dzięki!
Kurczaki. A całkiem niedawno w rebisie na promce kupiłem "Ja, robot", więc chyba zacznę od tej strony. SF czytałem bardzo mało (głównie w fantasty siedzę), ale po przeczytaniu rewelacyjnego Końca dzieciństwa A.C. Clarke'a stwierdziłem, że czas bardziej zgłębić temat! Jeśli można prosiłbym o polecajkę w tym temacie :)
Świetny materiał , czekam na więcej . Pozdrawiam 😀
lajkuję, subskrybuję i będę polecał. Dzięki za film i powodzenia! 🖖
No wszystko mi się podobało!
I takie komentarze lubimy :-)
Świetny materiał :)
Super!
Genialne
W Polsce wydano jeszcze opowiadanie Orsona Scotta Carla "The Originist" tłumaczone jako "Originista" albo "Założyciel". Wydano je dwa razy w antologii opowiadań Carda w tomie MOZAIKA oraz w Krokach w Nieznane 2013.
Słuszna uwaga. Dziękujemy za uzupełnienie.
Asimov to moje zeszłoroczne odkrycie. Z miejsca stał się ulubionym pisarzem s-f. Dzięki za ten filmik.
Ps. Pan Tomasz nawet upodobnił się do autora fizycznie 😅
Dla mnie odkryciem był Dan Simmons, z swym dziełem pt. Hyperion 1 i 2 tom. (3 i 4 to już dla zażartych fanów w tym świecie, ale naprawdę warto :-D )
Tomek rozważa bokobrody ale nie ma na to zgody Kierownictwa.
Świetny pomysł - zróbcie taki alfabet SF. Szkoda tylko, że Watts byłby tak późno wówczas, ale za to w miarę szybko będzie Greg Egan.
Super odcinek :) Dzięki
Łapka 👍
Bardzo dziękuję za materiał. Od zawsze mam problem z terminologią, gdyż Fantastyka od razu kojarzy mi się z klimatem magicznym (Toklien itp.) natomiast Science fiction z technologią, nauką i przyszłością. Zapominam o tym, że Fantasy to podgatunek Fantastyki. Taka moja ( a może i nie tylko moja) zawiłość słowna. Pozdrawiam PS. Orki czy Orkowie :)
Może zrobimy kiedyś materiał o bazowych pojęciach fantastyki. Z drugiej strony - nie chcemy opowiadać o rzeczach, o których można bez problemu przeczytać/posłuchać gdzie indziej. Obie formy poprawne :-).
Dziękujemy za materiał
Fajny film. Mógłby Rebis dodrukować te książki braci B ;) bo na Allegro jakieś chore ceny...
Przydałaby się ta kolejność w formie faktycznej listy, czy to jako slajd ze Stopklatką albo w opisie filmu.
Dobra robota ,a o diunie też będzie ?
Jestem ciekaw wrażeń po seansie serialu. Mnie osobiście się podobał, ale podeszłem do niego jako do dzieła opartego na motywach, a nie adaptacji.
Boże ile razy dawałem szanse Fundacji ... i lipa nie potrafiłem wyjść poza pierwszy tom ... z robotami było znacznie lepiej ale też bez szału ... teraz po kilku dekadach chyba jestem gotowy żeby jeszcze raz zasiąść i w końcu to przeczytać jako całość
No nic trzeba zacząć tę przygodę z Asimovemw końcu…
Świetny materiał! Mam jednak pytanie - jeśli posiadam Świat robotów oba tomy z wydawnictwa Varia to co mogę pominąć z serii Rebisa o robotach? (chcę nabyć całość polecaną z Rebisa, ale nie chcę się powtarzać z tym co już mam od Varia) Ja robot, tak?
Rebis mógłby wznowić część tych pozycji, bo niektóre są już dlugo niedostpne.
Świetny materiał. Książki od jakiegoś czasu czekają na półce na swoją kolej. Może teraz szybciej się zmobilizuję, żeby się za nie zabrać. Szkoda tylko, że trzy książki napisane przez panów Benforda, Beara i Brina są niedostępne do normalnego zakupu. Ceny na allegro czy olx to jakaś pomyłka. A niestety Rebis jak sam wielokrotnie pisał, nie planuje ich ponownego wydania.
Pytanie do Pana Tomasza, w zasadzie dwa:
1. Zaczalem z Asimovem przed obejrzeniem poradnika, przeczytalem pięć pierwszych tomów Fundacji: Fundacja, Fundacja i Imperium, Druga Fundacja, Agent Fundacji, Fundacja i Ziemia. I teraz mam na półce trzy tomy Imperium oraz dwa tomy prequeli. Co lepiej wypadnie? Roboty beda za jakis czas u mnie.
2. Trzy tomy Panów B. to dzisiaj w zasadzie białe kruki, Rebis z tego co pisze na FB nie planuje wznowienia więc kolejne pytanie - na ile te ksiazki wnosza nowego do wizji Asimova?
Imperium. Te 3 książki panów B. są niekonieczne.
@KanalFantastyczny dzięki!
Fajnie, a kiedy drugi tom Białej Reduty? Jestem szczerym fanem serii Ostatnia Rzeczpospolita i czuję się delikatnie rzecz ujmując oszukany przerwaniem opowieści dosłownie w połowie.
Tomek - przyznał się nam - też bardzo nie lubi tego, że nie dokończył powieści. Podobno coś tam u niego powolutku zaczyna znów grzać pod kociołkiem...
Czy ja widzę na półce Śląkfę, podpierającą książki? Piszą tu ludzie, że im się jakieś soboty z fantastyką przypominają, a mnie się przypomina program prowadzony przez Tomka w TV Regionalnej WOT, nawet już nie pamiętam tytułu. Taki trochę quiz był. Ale było też kilka sobót z fantastyką.
To ona.
pio mio nagrywa o sci fi i kosmosie
Następna w kolejce Diuna?
Wszyscy teraz mówią o Diunie, więc na razie odkładamy temat. Ale za to Ignacy zrealizował bardzo ciekawy materiał o grach planszowych w uniwersum Diuny.
A jak się ma serial Fundacja do twórczości Asimova? Bo jakoś nie przebrnąłem przez pierwszy odcinek pierwszego sezonu.
serial jest zlepkiem motywów z różnych książek, ale również sporo od siebie modyfikuje pewnych wątków, wiec nawet osoba która zna dokładnie wszystkie dzieła Asimova z tej serii powinna się na nim dobrze bawić (o ile nie będą jej przeszkadzać wprowadzone zmiany :P )
Tomek do serialu się dopiero zabiera. Jak obejrzy - na pewno podzieli się wrażeniami.
Szkoda, że na Mistrza Zajdla będę czekał kilkanaście lat, mając na względzie ilość doskonałych twórców, ale i tak cykl zapowiada się znakomicie. Trzymam kciuki!
Na pewno omówienie książek Janusza Zajdla pojawi się szybciej! Tomek jest fanem (i laureatem nagrody Jego imienia). Ale rzeczywiście, tematów mnóstwo, a w miesiącu mamy dwa nagarnia o literaturze.
Poza Fundacją warta poznania jest powieść Koniec Wieczności
Czytałem Fundacje w latach 90-tych. Wspaniale pokazana kolonizacja kosmosu. Niestety zaginęły mi te książki . Po tym filmie widzę że nie wszystko przeczytałem 😟
Pozytronowy czy pozytonowy :) bo sie pogubilem :D
Wyjaśnione w nagraniu :-).
Biorę się za czytanie, miałem w planach od zawsze ale onieśmielała mnie "objętość" teraz wiem od której strony zacząć gryźć.
[PYTANIE] Kiedy byłem dzieckiem, brat podsunął mi jakiś tytuł, nie pamiętam tytułu i nie potrafię go zidentyfikować. Może Pan da radę? :) Rzecz dzieje się w kosmosie, statek lata od planety do planety i szuka unikalnych zwierząt do kosmicznego zoo. Początkowo wydawało mi się, że autorem był właśnie Asimov, ale mam wrażenie, że sie mylę. Były to lata 80. Chciałem podsunąć ten tytuł mojemu synowi, żeby go trochę bardziej wciągnąć w czytanie :) Wiem, że to mało informacji, ale kogo innego miałbym pytać ;) Pozdrawiam serdecznie.
Może Tuf wędrowiec - zbiór opowiadań George R. R. Martina?
@@hisar1662 to chyba nie to, ale dzięki za trop, sprawdzę :)
Nazwą kanału może mieć dwa znaczenia bo na razie jest fantastycznie. 😀
Kiedy Biała Reduta 2? Fani czekają!
Pozwolę sobie zacytować klasyka: "Dziękujemy za materiał" :D
Fundacja jest świetna. Dobre, przemyślanie SF napisane przez mądrego człowieka. Właśnie jestem po lekturze Projekt Hail Mary, napisanej przez Andyego Weira i w trakcie myślałem o Fundacji. Że kiedyś to było, a teraz takie naiwne gnioty są wypuszczane :(
wydawnictwo Rebis robi super robotę, zwłaszcza za wydanie Tajemnic Życia OSHO 02r. image książek znakomity. każda książka jest lepsza jak media głównego ścieku. i te same media p*ierdol*ą że Polacy nie czytają książek😂 pierwsze to co w*ypi*erdoli*ć telewizję i radio... zostają tylko książki, starsze filmy i muzyka klasyczna.
Zdecydowanie prosimy o powstrzymanie się z przekleństwami w komentarzach. Język polski jest piękny i bogaty, i na pewno można się bez nich obyć. Dziękujemy z góry za zrozumienie.
@@KanalFantastyczny przepraszam i już poprawiam.
Parę lat temu wpadłem na pomysł żeby, po ponad dwóch dekadach, wrócić do fundacji, po dwóch tomach miałem dwa zaskoczenia, pierwsze, że mam o wiele lepszą pamięć niż myślałem, bo większość wątków mi się przypominała podczas lektury. Druga, że przez te dwie dekady bardzo mi się zmienił gust, i to co uważałem za niezłe, dziś jest dla mnie niestrawne. Oba te tomy wydały mi się strasznymi ramotami, fatalnie napisanymi i często będące SF tylko dekoracyjnie. Inne zaskoczenie, ale dotyczące serialu, że autorzy zrobili z tego coś co mi się podobało, chyba byli świadomi że przekładanie tego 1:1 do serialu byłoby przepisem na katastrofę.
Kiedy Biała Reduta tom 2❗🥲
Mozeby Rebis robil dodruki, bo te prequele trzech panow to maja iscie kosmiczne ceny na allegro 🤦♂️
Całe szczeście istnieją jeszcze biblioteki.....
Kanał Fantastyczny bardzo popiera korzystanie z bibliotek.