Isaac Asimov. „Potrafił ogarnąć stan wiedzy ludzkości”

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 січ 2024
  • 🎧 Audycja Andrzeja Ercharda z cyklu „Finezje literackie” poświęcona Isaacowi Asimovowi z udziałem gości: Tadeusza Markowskiego - pisarza, Anny Calikowskiej - redaktor, Marka Pąkcińskiego - historyka literatury- , Andrzeja Tchórzewskiego - tłumacza, poety. (PR, 12.12.1994)
    🗓️ 2 stycznia 1920 r. urodził się Isaac Asimov, jeden z najwybitniejszych autorów literatury fantastycznonaukowej w dziejach.
    💬 - Jest to człowiek, chyba jeden z niewielu, który potrafił ogarnąć stan wiedzy ludzkości. Dla niego literatura wysokonakładowa była mechanizmem popularyzacji nauki, która się coraz bardziej hermetyzuje - powiedziała o wybitnym autorze Anna Calikowska, redaktor pisma o tematyce science-fiction.
    🎧 Posłuchaj archiwalnej audycji Polskiego Radia nt. Isaaca Asimova. 👆
    🔎 WIĘCEJ: www.polskieradio.pl/39/156/Ar...
    #polskieradio #historia #asimov
    __________________
    🔔 Subskrybuj i bądź na bieżąco: bit.ly/3rFnZJd
    ZOBACZ RÓWNIEŻ:
    🎥 Eureka: bit.ly/3dnwlRe
    🎥 Historia Żywa: bit.ly/3eUJ91V
    🎥 Podcast „Czarna Seria”: bit.ly/3EtsCvk
    🎥 Szkiełkiem i okiem - wideoreportaże i wywiady: bit.ly/3e47UVn
    🎥 Studio Dokumentu i Reportażu Polskiego Radia: bit.ly/33Ca2Sv
    🎥 Inwazja Rosji na Ukrainę: bit.ly/3IARjGs
    🎥 Nasze relacje z granicy polsko-białoruskiej: bit.ly/3Gpso7t
    🎥 Bieżące newsy sportowe: bit.ly/3Jq3WoP
    🌐 WWW: www.polskieradio.pl/
    🎧 NASZE PODCASTY: podcasty.polskieradio.pl/
    📷 INSTAGRAM: polskieradi...

КОМЕНТАРІ • 8

  • @mariakujaszewska
    @mariakujaszewska 5 місяців тому +4

    Inspirująca rozmowa . Pozdrawiam

  • @mirosawromaniuk8841
    @mirosawromaniuk8841 5 місяців тому +1

    Pisarką co podejrzała przyszłość jest Ayn Rand. Wykazała ewidentnie w atlasie zbuntowany kto jest odpowiedzialny za to co mamy wokoło nas. Ta wielowiekowa walka z jednostką te wrzucanie do wora społeczeństwa przymuszanie do dostosowania się do poświęcenia się... A w tle jakość jakość której brakuje

    • @imagoextens
      @imagoextens 5 місяців тому +5

      Nie podejrzała, tylko była narzeczoną Rotszylda. Połącz kropeczki. Pozdrawiam!

  • @norbertnieslony1969
    @norbertnieslony1969 5 місяців тому +1

    Nobliści, fizycy, astronomowie i wielu innych znanych i utalentowanych osób na przestrzeni lat miało związek z wiarą. Poniżej zamieszczam spis takich osób znaleziony w sieci.
    Nawiązując do naszego poprzedniego listu i Twoich rozterek, mogę wskazać ci nazwiska ludzi, których autorytetów nawet tzw. materialista nie zaprzeczy. Oczywiście ten, który skończył jakąś tam szkołę i pamięta podstawy fizyki, chemii, matematyki i nie został dotknięty swoistą amnezją cywilizacyjną. Oto nazwiska przynajmniej niektórych wielkich, genialnych, mówiących o Bogu - Stwórcy. Zebrane przez natchnionego dobrą myślą i pracowitego dr. inż. Włodzimierza Wawszczaka w broszurce właśnie pod takim tytułem, a wydanej w 1982 roku w Calgary. Przekazuje jedynie nazwiska ludzi nauk zwanych „ścisłymi”.
    Oczywiście, mam świadomość, że przeróżnym biedakom będących pod swoistą inspiracją różnym używek to nie wystarczy, ale i oni - wiem - zawsze dostają przynajmniej jedną szansę na weryfikację tzw. ”ateizmu”. Zatem oto lista 43 zasłużonych osób:
    Andre M. Ampere (1775-1836) - Francuski fizyk i matematyk. Twórca podstaw współczesnej elektrodynamiki.
    „Jednym z najbardziej przekonywujących dowodów istnienia Boga, jest panująca we wszechświecie harmonia i ów przedziwny ład /…/.„
    Franciszek Bacon (1561-1626) - Twórca metody eksperymentalnej. Angielski mąż stanu i filozof. Główny przedstawiciel empiryzmu metodologicznego i materializmu XVI wieku. Prekursor teorii indukcji eliminacyjnej.
    „Powierzchowne zajęcie się filozofią może prowadzić do niewiary, lecz głębsze badanie MUSI przyprowadzić do wiary, czyli, że odrobina nauki odwodzi od Boga, więcej zaś do Niego przywodzi.„
    Antonie H. Becquerel (1852-1908) - Francuski fizyk, odkrywca naturalnego promieniowania.
    W swoim dziele „O silach fizyczno-chemicznych” napisał:
    „Niemożliwe jest zrozumienie życia na Ziemi bez Stwórcy.”
    Henri Bergson (1859-1941) - Noblista. Filozof francuski , twórca kierunku zwanego intucjonalizmem. Krytyk poznania rozumowego. Jego dzieło i myśl należą do najwyższych osiągnięć naszej epoki.
    Henri Bergson przeszedł wszystkie drogi i bezdroża materializmu, wreszcie po latach przeżytych z dala od Boga wyznał z pokorą:
    „Dla mnie Chrystus jest Bogiem. Szczerze mówiąc nie chciałem dojść do tego, do czego doszedłem, lecz czy to moja wina?… Doszedłem do tego wszystkiego, że wszystkie drogi dobra i prawdy prowadzą do Ewangelii”
    Jons J. Berzelius (1770-1848) - Wielki szwedzki chemik i mineralog, wyznaczył ciężar atomowy wielu pierwiastków, opracował teorię polarnej budowy związków chemicznych.
    W swym słynnym „Traktacie o chemii” powiedział:
    „Nieraz filozofia płytka pragnęła uchodzić za głęboką poprzez twierdzenie, że wszystko co istnieje jest dziełem przypadku. A jednak zawsze będziemy musieli podziwiać najwyższą mądrość Stwórcy świata w Jego celowym działaniu; mądrość i celowość leżąca nieraz poza obrębem naszego pojęcia.”
    Nieks Bohr (1885-1962) - Noblista. Duńczyk. Jeden z najwybitniejszych uczonych XX wieku, twórca teorii budowy atomu, współtwórca teorii kwantów. Członek Papieskiej Akademii Nauk wyznaje:
    „Wszystkie swe odkrycia z dziedziny atomowej zawdzięczam Bogu.”
    Robert Boyle (1627-1691) - Fizyk, chemik i filozof angielski, jeden z twórców nowoczesnej chemii.
    „Wszystkie, najlepsze nawet książki napisane przez uczonych, w porównaniu z Pismem Świętym są podobne do planet, które całe swoje światło zawdzięczają słońcu”
    Louis Broglie (1892- 1987) - Francuski fizyk-teoretyk, twórca podstaw mechaniki falowej
    „W pewnym sensie wiedza i technika odpowiadają przeciwnym tendencjom ludzkiej natury. I ten antagonizm przypomina opowiadanie ewangeliczne przestawiające charaktery i działalność dwu sióstr: Marii i Marty. Podobnie jak Maria, wiedza czysta siedzi u stóp Bożych, pogrążona w kontemplacji, podczas gdy wiedza stosowana (technika), jak Marta-krząta się, aby służyć prostym potrzebom życia.”
    Alexis Carrel (1873-1944) - Noblista. Francuski biolog i lekarz.
    „Wierzę we wszystko, co Kościół podaje do wierzenia. Nie spotkałem się ze sprzecznościami pomiędzy prawdami religii a zdobyczami wiedzy.”
    Augustyn Cauchy (1789-1857) - Jeden z największych geniuszy matematycznych, jakich wydała ludzkość. Twórca ścisłego wykładu analizy matematycznej, opartego na pojęciu granicy i ciągłości funkcji (Encyklopedia PWN 1992)
    „Jestem chrześcijaninem i wierze tak, jak wierzyli wielcy astronomowie, wszyscy wielcy fizycy i matematycy wieków ubiegłych. Jestem też wierzącym jak większość wielkich uczonych, gdyby mnie zapytano o przyczynę tego, to ujawniłbym ją chętnie. Przekonano by się wówczas, że maja wiara wypływa z badań głęboko sięgających…”
    Charles Coulomb (1736-1806) - Fizyk francuski. Jeden z twórców nauki o elektryczności, badacz podstawowych praw elektrostatyki (prawa Coulomba). Uczony był głęboko wierzącym.
    Charles R. Darwin (1809-1882) - Przyrodnik angielski, twórca pierwszej nowoczesnej teorii ewolucji, wysunął koncepcję zmienności gatunków, doboru naturalnego i walki o byt.
    Arthur S. Eddington (1882-1944) - Angielski fizyk i astronom, twórca modeli kosmologicznych, oraz teorii budowy gwiazd.
    „Choć nauka odsłoni w przyszłości jeszcze nie jedną tajemnicę w przyrodzie, to jednak nie zgłębi nigdy całkowicie wewnętrznej struktury wszechświata. Nowa fizyka nie oddala nas od Boga, lecz przeciwnie, prowadzi nas do Niego.”
    Thomas Edison (1847-1931) - Wynalazca amerykański, samouk, swoimi wynalazkami zrewolucjonizował całą naszą cywilizację, opatentował 1200 wynalazków. Thomas Edison w roku 1899 na wieży Eifla wpisał do pamiątkowej księgi następujące słowa:
    „Wyrażam swój podziw dla odważnego budowniczego tej oryginalnej wieży, gdyż mam wielki szacunek dla wszystkich budowniczych, zaś największy dla najbardziej genialnego - Boga!”

  • @SP4XQS
    @SP4XQS 5 місяців тому +1

    Takie tam pseudointelektualne pogaduchy z których nic nie wynika. Asimov był przede wszystkim biznesmenem, który zarabiał na książkach. Zabawna jest pewna konsternacja prowadzących dyskusję , że w USA pisarzem jest ten kto na pisaniu zarabia a nie tak sobie po prostu pisze. Tak moi drodzy intelektualiści wychowani w komunie - elektrykiem jest ktoś robiący instalacje elektryczne za pieniądze, budowniczym ktoś kto na budowaniu zarabia a pisarzem ktoś kto sprzedaje swoje książki a nie żyje za granty budżetowe od państwa.

    • @davidrecords2526
      @davidrecords2526 5 місяців тому +2

      Co ciekawe w USA napisano mnóstwo dobrych książek, jak na przykład "Oszust" Hermana Melvilla czy "Świat według Garpa" Johna Irvinga. Nie było samych tandentych powieści. Była jakość.

  • @JJSvilleguardian
    @JJSvilleguardian 5 місяців тому

    więcej reklam kurde

  • @Anonymous-do7tg
    @Anonymous-do7tg 5 місяців тому

    Niestety bog mi to zrobil.. more przyszlosc a more ten ostatnio rownolegle swiata .. ;)