MiG-29SMT DLA POLSKI - MODERNIZACJA NA MIARĘ XXI WIEKU - DOKUMENT PL

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 лют 2025

КОМЕНТАРІ • 158

  • @BabiniczNaLitwie
    @BabiniczNaLitwie 7 місяців тому +26

    Modernizowanie sprzętu poradzieckiego to wyrzucanie pieniędzy. I żeby nie było. Uważam Miga 29 za najładniejszy samolot na Świecie ale jego czas już minął.

    • @tomaszadamowicz9786
      @tomaszadamowicz9786 7 місяців тому

      Czas leci

    • @piotrrys6313
      @piotrrys6313 7 місяців тому +4

      Ale Autor opowiada o roku 2008 a nie 2024

    • @BabiniczNaLitwie
      @BabiniczNaLitwie 7 місяців тому +1

      @@piotrrys6313 szkoda że dał tytuł wprowadzający w błąd. Nawet w 2008 r. napisałbym to samo.

    • @robert3501
      @robert3501 7 місяців тому +2

      @@piotrrys6313 no tak ale nawet i w 2008 roku modernizacja sprzętu poradzieckiego byłaby dość problematyczna, i zasadniczo raczej na zasadzie ok póki co moderznizujmy ale myślmy o zakupie maszyn produkcji zachodniej, niekoniecznie mam na myśli tylko F16 ..tak czy inaczej Mig29 bez dostępu do nowych części, silników, itp nie bardzo miała sens ekonomiczny ...modernizacja kosztuje ...a dostęp do części ograniczony ...inaczej było z czołgami tych mieliśmy dużo, można było kombinować z modernizacją ...samoloty to inna bajka ...Rosjanie niekoniecznie chcieliby nam sprzedać np nowoczesnej awioniki itp ...Indie też mieli z nim problem ...i wiele innych państw posiadających poradzieckie samoloty ..

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +5

      Ostatecznie Indie zdecydowały się na modernizację do MiG-29UPG zamiast nowych F-16, JAS 39 czy EF-2000. O czymś to świadczy.

  • @Krysb501
    @Krysb501 7 місяців тому +11

    To mi się podoba 😊

  • @marcingrzybowski25
    @marcingrzybowski25 7 місяців тому +9

    Mardzo fajny materiał!!! Dzięki

  • @Gamegeek151
    @Gamegeek151 7 місяців тому +9

    Fajny ten mig ma garb, taki na poł samolotu :)

  • @marcingrzybowski25
    @marcingrzybowski25 7 місяців тому +16

    Dlaczego nie projektujemy własnych rakiet? Przeciez to jest prosta elektronika i mechanika! Za dużo wydajemy na menadżerów/dyrektorów/prezesów w urzędach a za mało na inżynierów.

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +3

      Prawda. To jest bardzo duży problem, właściwie ważniejszy niż sama ilość maszyn na ten moment. W Polsce nawet nie produkujemy pocisków, bomb na licencji, a to co zakupiliśmy w USA to nam starczy do F-16 tylko o ile szybko rozegramy (odpukać) W na naszą korzyść.

    • @witold3179
      @witold3179 7 місяців тому +2

      Pewnie ktos znowu cos nam zabrania . trzeba skonczyc z tym .

    • @tomaszgrosser9161
      @tomaszgrosser9161 7 місяців тому +1

      Nie projektujemy bo nie mamy kompetencji, czyli doświadczenia i technologii. Dopiero teraz przy tak dużych transferach będziemy się uczyć poznawać i na tym możemy zacząć budować własne projekty

    • @bigdevil73
      @bigdevil73 6 місяців тому +1

      To projektuj jak takie łatwe

  • @Haamre
    @Haamre 7 місяців тому +3

    Co do porównania FA-50, czy przypadkiem nie jest bardziej zasadne porównanie ich do SU-22 - i założenie (pomimo deklaracji rządowych"), że mają po prostu rozbudować "lekkie możliwości wsparcia z powietrza"? Tak, nawet do tego nie są to maszyny idealne - ale biorąc pod uwagę czas oczekiwania na alternatywy (chociażby F-16V) wtedy, kiedy wreszcie (i dużo za późno) zdecydowano się na zwiększenie tych możliwości w SP - za dużego wyboru niestety nie było...
    Co do samej modernizacji MIG-29 - jaką możemy mieć pewność, że w ogóle doszłaby do skutku, oraz trzymała zakontraktowane parametry? 2009 rok był już po Gruzji, biorąc pod uwagę inercję decyzyjną - moglibyśmy zostać z podpisaną umową tuż przed 2014 rokiem i wydarzeniami z Ukrainy w tymże. Czy w takiej sytuacji geopolitycznej - i zapewne z Rosją już zdecydowaną na "negację dotychczasowego ładu" - moglibyśmy mieć pewność, że te remonty nie byłyby przeciągane (a gdyby nie zostały ukończone przed 2021, czy kiedy tam ostatecznie zapadła decyzja o otwartej wojnie) - po prostu anulowane, za "wrogą postawę wobec Rosji"?
    Nawet te maszyny, które byłyby zmodernizowane mogłyby mieć "ukryte mankamenty" - takie akurat, żeby nie zagroziły w locie w okresie bezpośrednio po odbiorze, ale aby "uziemiły" ją po jakimś zakładanym nalocie, kiedy to ich konieczność użycia bojowego mogłaby być przez Rosjan uznana za prawdopodobną (2020-2022). Wówczas niestety zamiast "lepszych maszyn" mielibyśmy pustkę.🤷‍♂

  • @JendrulaAndrula
    @JendrulaAndrula 6 місяців тому +1

    Ja tak tylko tu powiem że wzl 2 proponował modernizację mig 29 w kooperacji z Izraelem ale nie było zainteresowanie ze strony MON

  • @marcingrzybowski25
    @marcingrzybowski25 7 місяців тому +9

    Dwie Rakiety AMI9 i 300kg. PRzecież to NIC!!!!

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +4

      Zgadzam się. Wystarczy spojrzeć na obecne konflikty. Jak VVS i IAF bombarduje to te eksplozje na pół kilometra raczej nie po bombkach 100 czy 250 kg.

    • @tomaszgrosser9161
      @tomaszgrosser9161 7 місяців тому

      Pomyśl że ładny MiG 29 nie miał nawet takich rakiet, nie mówiąc o p.pancernych kierowanych

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +2

      Akurat pociski powietrze-powietrze MiG-29 nawet ten jeszcze wyprodukowany w ZSRR miał lepsze.

    • @tomaszgrosser9161
      @tomaszgrosser9161 7 місяців тому

      @@militarianacelownikutv a mieliśmy je w magazynach do kiedy?

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +3

      R-73 do dziś, a przewyższa AIM-9M.

  • @KeyserSoze71
    @KeyserSoze71 7 місяців тому +6

    Przecież MiGi w WP to złom wyeksploatowany do granic,nie bylo remontów czy modernizacji przez lata .

    • @piotrrys6313
      @piotrrys6313 7 місяців тому +2

      Ale on mówi o roku 2008 a nie 2024

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +2

      Dokładnie 2008.

    • @jakubhass1228
      @jakubhass1228 7 місяців тому +1

      W 2008 i 2024 uzbrojenie i części do miga 29 trzeba kupować w Rosji, czego nie rozumiecie ?

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +2

      To pytanie jak to możliwe, że te co nam zostały wciąż latają i to z uzbrojeniem?

    • @jakubhass1228
      @jakubhass1228 7 місяців тому +1

      @@militarianacelownikutv
      Oczywiście, najlepiej walczyć z Rosjanami latając na migach i wyczyniając najdziwniejsze wygibasy aby zdobyć części, i uzbrojenie. Bo mig jest piękny, to będziemy latać na migu aż się ropa naftowa wyczerpie na ziemi, na pewno duuużo pieniążków zaoszczędzimy. Proponuję następny krok: nie kupujemy nowej obrony przeciwlotniczej na zachodzie, proponuję kupić S-300 i S-400, są tańsze i producent jest blisko, potem już tylko licencja na Su-57 i T-90, bardzo mi się podoba ten sposób rozumowania.

  • @zibi457
    @zibi457 7 місяців тому +2

    Bzdury panie gadasz. Samoloty Su-22 można było zmodernizować siłami naszego przemysłu przy wsparciu firm izraelskich. Taka propozycja była z resztą przedkładana pod koniec lat 90-tych. Niestety nasi decydenci temat olali. Samoloty MiG-29 zostały częściowo zmodernizowane siłami polskiego przemysłu ze wsparciem izraelskiego IAI. Jednak ze względów finansowych dotyczyła ona jedynie systemów nawigacji i zabudowy komputera misji, potem dołożono do tego jeszcze IFF mod 5. W gruncie rzeczy można było zrobić z MiGa samolot o możliwościach zbliżonych do naszych F-16 ale taka decyzja musiałaby zostać podjęta jakieś 15 lat temu i sporo by kosztowała (choć i tak mniej niż ewentualny zakup używanych F-16). Dodatkowo w przypadku Migów należałoby odrzucić samoloty poniemieckie ponieważ były one już bardzo zużyte.

    • @ozix96
      @ozix96 4 місяці тому

      Prawda, autor całkowicie pominął przemysł Izraela w modernizacjach naszego lotnictwa.

  • @hymaera
    @hymaera 7 місяців тому +2

    Dopiero po 10 minutach zaczynasz mówić na temat, sam pomysł modernizacji jest bez sensu - nie modernizuje się własnej broni u wroga. Jeśli tego nie rozumiesz, to znaczy że mało co rozumiesz.
    Uzupełniam - autor kanału rusofil usuwa krytyczne komentarze.

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +4

      Turcy w NATO i S-400.

    • @hymaera
      @hymaera 7 місяців тому

      @@militarianacelownikutv Turcja i Rosja są konkurentami, Polska i Rosja wrogami. Nie popełniaj takich błędów, bo zamiast kanału o wojskowości będziesz miał kanał miłośników Rosji Putina.

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +3

      Z dwojga złego już wolę tamtego niż oklaski na cześć klauna...

  • @piotrrys6313
    @piotrrys6313 7 місяців тому +12

    Czy naprawdę nikt nie rozumie że autor ma na myśli 2008 rok gdy samoloty mialy kolo 20 lat a nie 2024 gdy maja kolo 40?

    • @Sven07
      @Sven07 7 місяців тому +1

      Gdyby autor miał to na myśli, to zapewne by to powiedział.

    • @piotrrys6313
      @piotrrys6313 7 місяців тому +1

      @@Sven07 no i powiedział, na początku jest wzmianka, że w roku 2008 była na to szansa. I jeszcze drugi raz też na początku

    • @jakubhass1228
      @jakubhass1228 7 місяців тому +1

      Jeszcze raz: w 2008 i w 2024 roku części do miga 29 trzeba kupować u naszego największego wroga, Rosji. Ktoś czegoś nie rozumie ?

    • @Sven07
      @Sven07 7 місяців тому +1

      @@piotrrys6313 Na początku mówił o roku 2022. Jeszcze raz do podstawówki. Na języku polskim dowie się, jak wygląda stawianie tezy i w którym miejscu wypowiedzi powinna się znajdować. Zatem oprócz fatalnego prowadzenia, nieznajomości tematu jeszcze pała z języka polskiego.

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +2

      @Sven07 To opracuj lepszy film na ten temat. Czekam. Jak wstawisz na YT chętnie obejrzę. To jaki mam głos - ok rozumiem może kiepski, ale czepianie się treści to czysta złośliwość. Jakoś +5 tyś. osób co go obejrzało na ten moment jakoś nie narzekało. Może twój hipotetycznie obejrzy więcej - powodzenia.

  • @pawelk57
    @pawelk57 7 місяців тому +3

    Proszę nie porównujcie Fa50 do miga 29. Ten kto to zrobił powinien odejść z pracy. Fa50 można roziwjać podbinejak miga. tylko że mig ma 9g a fa50 8.5, Mig ma duże echo radarowe ale to zwrotna maszyna. jeżeli się przyjmie ze nasze Fa50 bedą miały nowe radary to także będą mogły przenosić nowe pociski ale nigdy to nie bedą migi. No sorry. Jako oszczędne maszyny szkolno bojowe do delikatnego wsparcia piechoty tak. Do walki z myśliwcami to pomyłka no chyba ze misja Kamikadze.

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +2

      Prawda.

    • @nikodemdyzma6061
      @nikodemdyzma6061 7 місяців тому +2

      FA 50 to również samolot do przygotowania kolejnych grup pilotów na F 16 i pochodne.Utrata pilota w konflikcie jest największą stratą mimo posiadania sprzętu.

  • @pawelk57
    @pawelk57 7 місяців тому +2

    Jestem za zakupem albo Boramate k21 albo jas 39. Gdyby do miga włazyc nowe silniki i nowy radar aesa to jest to do rozpatrzenia ponieważ nawet dzisiaj nasz stary mig 29 na bliskim dystansie w stosunku do f16 bloc 50 to 1 do 1. Modernizacja ma sens jeżeli zwieksza się możliwości bojowe przykład zmodrnizowane wegi, osy itd. Najciekwsze jest to że niemcy potrafią wziąść rosyjski sprzet jak rakiety r73 i go zmodernizować i zorbić iris t. A polacy? gdybyśmy zaczeli coś robić 10 lat temu dzisaj już coś normalnego byśmy mieli a nie kupować z pólki bo idzie wojna - kupujemy nie najnowszy sprzet a ten wymyślny 10 lat latemu - czyli i tak jesmy juz z tylu i nie widać na targach abyśmy coś rozwijali. pozatym to co kupujemy za 10 lat się zestarzeje.

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +1

      KF-21 to myśl, ale skończą prace nad nim gdzieś w 2035 roku. JAS 39E odpada. Jak już mamy F-16C to konsekwentnie idźmy w nowe F-16V wraz z modernizacją starszych do tego standardu.

    • @jakubhass1228
      @jakubhass1228 7 місяців тому

      Nowy silnik, to nowy samolot.

  • @marcinkopec4455
    @marcinkopec4455 7 місяців тому +1

    Modernizacja sprzętu po radzieckiego to marnowanie zasobów. Jak pokazują przykłady innych użytkowników bez wsparcia firm francuskich czy izraelskich to w zasadzie niemożliwe. Natomiast nasze siły powietrzne i przemysł lotniczy nie wykorzystały szansy jaką był przetarg w którym zwycięzcą był F-16. Trzeba było wziąć przykład z Korei Południowej lub Turcji, które latach 80-tych i 90-tych część zamówionych samolotów otrzymały w całości a ponad połowę montowały z części dostarczonych z USA a potem część komponentów produkowano na miejscu. Tak zbudowano kompetencje i dzisiaj Korea ma KF-21 a Turcja KAAna, przy okazji mając możliwość wyboru uzbrojenia z jakim integruje samolot - i tak się buduje kompetencje i przemysł. Zajęło to im średnio 30 lat, ale biorąc pod uwagę czas jaki minął od wdrożenia F-16 to bylibyśmy już co najmniej w połowie drogi. W Polsce powinien być dokument mówiący o konieczności dokonywania zakupów w pierwszej kolejności w rodzimym przemyśle a w przypadku braku udział realnego offsetu z transferem technologii powinien wynosić minimum 50% z kompetencjami do serwisowania płatowców i produkcji uzbrojenia. Powinny to podpisać wszystkie partie polityczne pod rygorem odpowiedzialności majątkowej łącznie z rozwiązaniem partii.

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +1

      Kluczem ilość. Oni mają po minimum 150 F-16, a my 1/3 tego albo nawet mniej. Przy takiej liczbie nie ma co liczyć na szczególne warunki.

  • @Pachupp85
    @Pachupp85 7 місяців тому +2

    Prędzej bym się zgodził na budowę od zera ale na bazie miga29 polskiej konstrukcji niż modernizację tego szrotu. Przy wsparciu amerykanów to byłoby możliwe. Skoro szwedzi mogą to my również.

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +1

      Gripen jest super, ale finansowo Szwedzi się na tym grubo przejechali. Za wyjątkiem prestiżu nie jest to dobry pomysł.

    • @Pachupp85
      @Pachupp85 7 місяців тому +1

      @@militarianacelownikutv czy ty sobie dałeś serduszko i łapke w górę? xD Niby na jakiej podstawie twierdzisz że finansowo Szwedzi przejechali sie na gripenie. Przecież ty chyba kpisz. Niby co my zyskaliśmy nie produkując niczego na szybko łapiąc co jest pod ręką. Coś co średnio nam było potrzebne ale z braku laku. A szwedzi mają zdolności produkcyjne, zdolności eksportowe i nikt tam nie myśli żeby program ucinać.

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +2

      Dałem, bo lubię to co piszę. Gripena C nikt oprócz RPA i Tajlandii nie kupił. To nie pomaga zwrócić kosztów inwestycji. Teraz E Brazylia, to już coś, ale zobaczymy co dalej. Nie mówię, że nasze zakupy na szybko to dobrze, bo nie. Jakbym miał decydować to w 2014r. widząc co się dzieje wiadomo gdzie trzeba było zamówić dodatkową partię F-16 i na lepszy warunkach: przede wszystkim produkcja pocisków, bomb, rakiet do F-16 w Polsce.

  • @adamkowalski1968
    @adamkowalski1968 7 місяців тому +3

    W tamtych latach, modernizacja Mig-29 były zasadne i szkoda że do twgo nie doszło.
    Zakup FA-50, szczególnie GF jest niefortunny ale rozuniem i jestem w stanie przyjac argumenty za. Teraz powinniamy dooilnować aby FA-50 miał możliwości p-p sredniego zasiegu. Wtedy bedzie to miało sens.

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +2

      Dokładnie.

    • @witold3179
      @witold3179 7 місяців тому

      FA50 bedzie naszym samolotem , ktorego bedziemy sami mogli produkowac . Od czegos trzeba zaczac

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +2

      Nie słyszałem o rozpoczęciu produkcji FA-50 w Polsce.

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +2

      i nawet o takiej możliwości

    • @witold3179
      @witold3179 7 місяців тому +2

      @@militarianacelownikutv Bo nie musisz slyszec . Dowiesz sie w odpowiednim czasie

  • @andrzejorszanski1719
    @andrzejorszanski1719 7 місяців тому

    W chwili obecnej pomysł modernizacji MiG=ów czy Su to przysłowiowa musztarda po obiedzie. Pomysł ten miałby rację bytu gdzieś na przełomie stuleci,tylko że wtedy w lotnictwie polskim nikt nie dostrzegał takiej potrzeby. Zresztą wbrew temu co autor wylicza - nigdy nie mieliśmy więcej jak 32 lotne MiGi -29., których liczba dzięki użytkowaniu części zamiennych kupowanych na Ukrainie raptownie malała, a maszyny większość czasu spędzały na ziemi Do tego dochodziła "owocna współpraca" z krajem producenta, trawionym nie tylko zawirowaniami politycznymi jak i przysłowiowym bardakiem. W sumie - o wiele ciekawsze perspektywy miałaby modernizacja Su-22, których w szczytowym okresie Polska posiadała ponad 100, a chęć modernizacji "ślepego boksera" zgłaszała francuska firma Sagem. Gdyby... Dziś już nie ma czego żałować - nasze Suki przeszły taką modernizację, tyle że w siłach powietrznych Vietnamu , gdzie sprzedano je za naprawdę psie pieniądze, zostawiając - zupełnie nie wiadomo po co kilkanaście maszyn. Mamy to co mamy i nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Czas MiGów i Su minął.

  • @bogusawkawaler8544
    @bogusawkawaler8544 7 місяців тому +1

    Każda modernizacja jest dobra, tyle, że w tych warunkach brzmi to trochę tak, jak gdyby w czerwcu 1410 roku, Jagiełło wysłał Jungingenowi swoje miecze do ulepszenia... Ciekawe co powiedział by na to mistrz, i co zrobili by jego kowale? Nie jestem prorokiem, więc nie powiem czy taki "nowy" Mig byłby super, czy nie, ale osobiście wolałbym nie zasiadać za jego sterami, z obawy o to, jak przygotowaliby go dla nas specjaliści z R... No chyba, że modernizację, moglibyśmy zrobić sami? B.

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +1

      O tym wspominam w filmie, że niestety modernizacja w kraju odpada. W 2008r. i dalej 2009, 10 aż do 14 był ogólny trend ocieplania relacji tzw. Zachodu z Rosją i nie wiem czy by to nie przeszło. Rządowy Tu-154M naprawili chyba w 2007 czy 2008 w Rosji.

  • @mhmteam
    @mhmteam 7 місяців тому +5

    Ciężko się ciebie słucha,życia trochę bo brzmisz jak uszkodzony ai

  • @Azawakh1974
    @Azawakh1974 7 місяців тому +1

    Ciągłe modyfikowanie Migów-29 to tylko stanie w miesjcu albo wręcz cofanie się bo to smaolot rosyjski a my jsteśmy w NATO, konstrukcja starzejąvca się z małym udźwigiem i ze słabą wielozadaniowością. Zdecydowanie lepszym rozwizaniem jest ten FA-50, ktory przenesie więcej do uderzeń na cele naziemne a także jest nwocześniejszy niż MIg-29. Su-22 i Migi-29 już powinny trafić do muzeów albo na Ukrainę. Tam byłby z nich większy pożytek.

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +1

      FA-50 jako zastąpienie MiG-29 i Su-22 - kiepski pomysł. To tylko moje słowa, ale jakoś dziwnym trafem nikt oprócz nas w Europie go nie kupił.

    • @jakubhass1228
      @jakubhass1228 7 місяців тому +1

      FA-50 to nowe samoloty, zdolne bezpiecznie latać jeszcze 40 lat. Uzbrojenie można implementować dowolnie wybrane. Za dwa lata FA-50, z nowym radarem i wzbogaconą awioniką może przenosić wszystko co nam przyjdzie do głowy, przez następne czterdzieści lat. Mig 29 za 10 lat, będzie rozlatywał się w powietrzu....

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +2

      FA-50 nigdy nie zabierze bomby czy pocisku cięższego niż 300kg, bo płatowiec na to nie pozwala.

  • @piecu666
    @piecu666 5 місяців тому

    Dobrze, sytuacja gospodarcza jest inna teraz. Też mogłem kupić bitcoina 6 lat temu a nie teraz ;/

  • @fomalhaut86
    @fomalhaut86 7 місяців тому +1

    Tak, dobrze zrobiono kupując FA-50PL.

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +1

      Obecnie coś takiego jak FA-50PL tylko na papierze istnieje. Co dalej zobaczymy. Obyśmy nie musieli się przekonać...

    • @fomalhaut86
      @fomalhaut86 7 місяців тому

      @@militarianacelownikutv nawet w tej konfiguracji jest to samolot lepszy od miga a te stare suki to nie mają podejścia do tego nawet.

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +1

      Tylko dlaczego nikt w Europie go nie kupił...

    • @fomalhaut86
      @fomalhaut86 7 місяців тому +1

      @@militarianacelownikutv ktoś musi być pierwszy:) to dobry samolot z nowoczesną awioniką i jest dostępny od zaraz. Jest tani w eksploatacji i zakupie. Europejskim odpowiednikiem jest M-346, który też posiadamy i który jest tak znakomity, że musieliśmy kupić samoloty z Korei :)

  • @andrzejprzybysz6653
    @andrzejprzybysz6653 7 місяців тому

    Tak tak . Jeszcze Carakale zamiast AW- 149 , AH-64 , ręce opadają komu ta wiedza.

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому

      Filmy mają różny charakter, ten akurat ma bardziej opiniotwórczy. Rozważam różne opcję i którą uznam za najciekawszą staram się uzasadnić dlaczego taka jest. To trochę na zasadzie co by było gdyby i rozumiem, że nie wszystkim może się taki format podobać.

  • @piotrbabkiewicz3812
    @piotrbabkiewicz3812 7 місяців тому +1

    Modernizacja Miga byla bez sensu. Ze względu na bardzo wysoki koszt eksploatacji. Wynika on z niskiego rerusu silników RD 33. Niemcy którzy dostsły te samoloty po NRD wymusili na Rosjanach opracowanie nowej wersji silnika RD 33 o mnieszch max obrotach ( ciągu również ) aby wydłużyć rerurs silnika. Silnik z F16 przechidzi pierszy remont gdy RD 33 po dwuch remontach nadaje się tylko na zlom. Od lat aby Migi laraly szukano wszędzie silników RD 33 po remoncie a dziś zakup ich jest nie możliwy. Mig to piękny samolot ale jego czas minął juz bardzo dawno. Dlatego Niemcy pozbyli się swoich mimo ze ich samoloty miały silniki o większym resursie.

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +3

      To dlaczego jeszcze kilkaset MiG-29 lata na świecie?

    • @piotrbabkiewicz3812
      @piotrbabkiewicz3812 7 місяців тому +1

      @@militarianacelownikutv A gdzie latają? Tam gdzie mają jeszcze silniki do nich. Malezja na przykład pozbyła się migów gdyż remont silnika w Rosji trwał 1.5 roku. Indie to dobrze żyją z Rosją więc dostaną silniki.

    • @jakubhass1228
      @jakubhass1228 7 місяців тому +1

      Możesz podać dokładnie gdzie lata te kilkaset migów, konkretnie, ze źródłami...

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +2

      Rosja - ok. 110 sztuk, Indie - ok. 100 sztuk, Ukraina - ok. 40 sztuk, Egipt - ok. 40 sztuk, Białoruś - ok. 40 sztuk, Algieria - ok. 30 sztuk, Birma - ok. 30 sztuk, Iran - ok. 20 sztuk, KRLD - ok. 20 sztuk, Polska - ok. 15 sztuk i jeszcze inne państwa po kilka sztuk. To daje prawie 500. www.flightglobal.com/download?ac=98881

  • @macrettink5237
    @macrettink5237 7 місяців тому

    Rosja to nie byl jedyny kierunek pozyskania ulepszen dla MiG-29. Poza tym to nie jest "dokument", tylko opinia, poniewaz pomija kilka istotnych problemow akiej modernizacji. W skrocie - czy to w 2008, czy w 2024, modernizacja naszych MiG-29 byla by pieniedzmi wyrzuconymi w bloto, glownie z powodu sporego zuzycia tych maszyn, zwlaszcza tych z NRD. Te wiekszosc zycia lataly wedlug standardow NATO, czyli o wiele intensywniej, niz to mialo miejscze w Rosji, czy innych demoludach

  • @ukaszkedzierski1477
    @ukaszkedzierski1477 7 місяців тому

    Ścisz podkład muzyczny, gdy komentujesz, bo nie słychać co opisujesz.

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +1

      To tak specjalnie, aby widz, gdy już będzie uśpiony moją gadaniną ożywił się.

  • @albertopiergiorgi5980
    @albertopiergiorgi5980 7 місяців тому +1

    Mig 29 "Twardy"...

  • @jacekangelo1179
    @jacekangelo1179 2 місяці тому

    Chŵała you tubowi za możlwość zmiany prędkości odtwarzania. Chłopie, trupa, uśmierciłbyś, swoim tempem narreacji. Szanuj czas swój i słuchaczy.

  • @Qwintessencjusz
    @Qwintessencjusz 7 місяців тому +1

    Czepianie się F/A-50GF za to, że nie jest gwiazdą śmierci jest żałosne.

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +3

      Tak myślisz? To sprawdź ile za te cudeńka zapłaciliśmy. Jeśli uważasz, że było warto to powiem tak, sukcesów nie wróżę, no chyba, że takich żałosnych.

    • @Qwintessencjusz
      @Qwintessencjusz 7 місяців тому

      ​@@militarianacelownikutv Tzn. mam 700 mln podzielić na 12? Sorry, ale to jest myślenie śrubkologiczne. Dana kwota obejmuje wdrożenie nowego typu maszyn wraz z serwisem i jest częścią szerszego pakietu, w skład którego wchodzi własna wersja FA-50. GF został wzięty, bo był na już. Nie czepiaj się konstrukcji, bo ta oferuje więcej niż inne samoloty szkolno- szturmowe.

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +3

      Porównaj cenę z F-16V.

    • @Qwintessencjusz
      @Qwintessencjusz 7 місяців тому +1

      @@militarianacelownikutv Nie był dostępny :-(

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +3

      :(

  • @MrCzarnm
    @MrCzarnm 7 місяців тому +1

    Powiem krótko młody człowieku, zadzwoń do Rosjan i zamów łożyska lotnicze. Zobacz ile lotnych pozostało Mi-8/17. Większą szkodę zrobią nam nie sprzedając części bo sprzęt pójdzie w krzaki lub do muzeum, najtańsza metoda obniżenia zdolności obronnych RP

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +2

      ale ja mówiłem o możliwości w roku 2008

    • @MrCzarnm
      @MrCzarnm 7 місяців тому +2

      @@militarianacelownikutv W takim razie przepraszam

    • @jakubhass1228
      @jakubhass1228 7 місяців тому

      Czekam na materiały o możliwych modernizacjach mig-21, mig-15, jak-9, ił-10, PZL p-11 i PZL p-23 Karaś.

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +2

      Bardzo zabawne.

  • @grzesgeo6903
    @grzesgeo6903 7 місяців тому

    Zawsze myślałem dlaczego Polska nie kupi pełnej licencji na MIG29 z ich modernizacją SMT, gdy już był wycofany w Rosji i samemu rozwijać tą technologię... MON ma jednak dziwne zachowanie bo gdy kupi licencję lub sprzęt to już nie prowadzi żadnego programu badawczo rozwojowego prowadzącego do następcy lub modernizacji... Po 10-15 latach okazuje się że sprzęt jest stary i znowu gorączkowe poszukiwania licencji lub sprzętu...??? To chyba ten Polak głupi wciąż po szkodzie...???

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +1

      Prawdziwym po raz pierwszy sprawdzianem będzie FA-50 (PL) i to jak się rozwinie ( o ile) przez następne 5 lat w oparciu o technologię i wymagania krajowe.

    • @grzesgeo6903
      @grzesgeo6903 7 місяців тому

      @@militarianacelownikutv My kupiliśmy FA50 GF i może z dedykacją dla PL nawet licencji na kółka nie mamy. FA50 jest to kierunek ślepy nie perspektywiczny. Lepiej wejść z SABBEM i kupić licencje na Gripena lub zaproponować joint venture ale to tylko gdybania...

  • @piotrmarcin5123
    @piotrmarcin5123 7 місяців тому +1

    Już raz zleciliśmy remont w Rosji TU 154 M, z których jeden poleciał z prezydentem i politykami do Smoleńska. No i jak to się skończyło ????
    Przecież jest jasne, że w razie modernizacji MIG-ów w Rosji to by nam w nich zamontowali różne urządzenia będące pod kontrolą Rosji.
    Niestety, ale trzeba budować własne kompetencje w zakresie awioniki. Tak jak Izrael. A Izrael kupuje w USA tylko płatowce z silnikami a w elektronikę wyposaża go sobie sam , w obawie aby USA w krytycznym momencie nie przejęli kontroli nad ich maszynami.

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +4

      Tak powinno być, ale powiedz to tym, dla których liczy się tylko to czy ludzie usłyszą, że kupiliśmy tyle tego czy tamtego.

    • @piotrmarcin5123
      @piotrmarcin5123 7 місяців тому

      @@militarianacelownikutv ... no tak, państwo z gównolitu....co 4 lata brak kontynuacji, po każdych wyborach czyszczenie po poprzednikach i wsadzanie na decydentów nowych głąbów. Nowi uczą się tak z 4 lata, po czym jak już coś kumają to przychodzi nowa "demokratyczna" zmiana.....

    • @sharuga7268
      @sharuga7268 7 місяців тому +1

      Tak, w TU154 zamontowali bomby... Następny od Antoniego...

  • @kszys3
    @kszys3 7 місяців тому +1

    Jest szansa abyś wypił energetyka przed nagrywaniem. Być może robisz dobry kontent ale tego się nie da słuchać.

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +2

      Widocznie taki mam już głos. Spróbuję przy następnych filmach coś poeksperymentować, aby było lepiej.

  • @Sven07
    @Sven07 7 місяців тому +3

    Fatalny /anemiczny/ prowadzący. Totalne błędy merytoryczne /nigdy nie istniał MiG-29A, wagomiar bomb używanych na Ukrainie itd./, totalnie błędne wnioski wyciągane bez uwzględnienia oceny sytuacji geopolitycznej w konkretnym momencie itd. Podsumowując: AMATORKA.

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +7

      Co?

    • @Sven07
      @Sven07 7 місяців тому

      @@militarianacelownikutv A czego w mojej wypowiedzi nie zrozumiałeś?

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +7

      Wypowiedź zrozumiałem, ale zastanawia mnie jak widzisz, aby przedstawić ten temat. MiG-29A istniał, jeśli nie wiesz poczytaj trochę to może gdzieś tam świeczka czy lampka zapali się i dowiesz się czegoś, wagomiar bomb - gdzie niby błąd, a z tym itd. to co itd, bo nie wiem jeszcze co jest jeszcze źle? Sytuacja geopolityczna - słyszał kiedyś o czymś takim jak reset relacji z Rosją (2007-2014)?

    • @Sven07
      @Sven07 7 місяців тому

      @@militarianacelownikutv MIG-29A istniał, mówisz... Daleko nie trzeba szukać. Wystarczy zwykła wikipedia pl.wikipedia.org/wiki/MiG-29 Doczytywać nie muszę, od wczoraj więcej zapomniałem, niż ty się do końca życia nauczysz. Wiem też , że nie zrozumiałeś uwagi co do wagomiaru bomb. Dlatego ty DUUUUŻO czytaj. Zwrot "sytuacja geopolityczna" ci wyjaśnię za parę lat. Skończ najpierw podstawówkę.

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +7

      @@Sven07 Wielkie dzięki towarzyszu. Napisz jeszcze jeden komentarz to zasięgi mi wzrosną. Także pisz, pisz i jeszcze raz pisz, a to co napiszesz to mi powiewa tak jak ta chorągiewka na wietrze. Robisz dla mnie dobrą robotę, gratulacje.

  • @adlergizinski7234
    @adlergizinski7234 5 місяців тому

    KUPTA SZYBOWCE HE HE HE

  • @arturrudolf9389
    @arturrudolf9389 7 місяців тому

    Modernizowali tragicznie fotele katapultowe

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +1

      One są świetne, tylko w Polsce swego czasu spieprzylix naprawę. Jeśli nie wierzysz mi, wpisz na YT MiG-29, Su-27, 30 ejection to zobaczysz.

  • @tomaszgrosser9161
    @tomaszgrosser9161 7 місяців тому

    Co za bzdury pleciesz o możliwości modernizacji Mig29 skoro nawet rakiet kierowanych do nich nie mamy. A glosny wypadrk gdzie nie zadziałał fotel katapulty bo był podrobka i pilot zginał. Od 2000 roku jestesmy w NATO i jedynie co moglismy kupić to F-16 i Gripeny. Dobrze ze oddalismy Mig 29 Ukrainie oni jeszcze zrobia na nich resursy lub beda kanibalizowane dla innych. To samo z Mi24 brak rakiet kierowanych, amunicji do dzialka .....tylko jako wentylator nad poligonem.

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +1

      Podaje w filmie, że hipotetycznie była opcja skonfigurować z francuskim uzbrojeniem.

  • @witold3179
    @witold3179 7 місяців тому +1

    Nie siej paniki FA 50 to nie wszystkie samoloty , ktore jeszcze kupimy . Potrzebujemy duzo samolotow do roznego przeznaczenia .

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +2

      Oby, oby. Czekam z niecierpliwieniem na F-35.

    • @jakubhass1228
      @jakubhass1228 7 місяців тому

      Dzisiaj, wszystkie pieniądze wydane na modernizację migów w 2008 roku można by uznać za wyrzucone w błoto.
      Lepiej byłoby systematycznie modernizować t-72 i bwp-1

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +2

      Mam inne zdanie.

  • @januszmularczyk195
    @januszmularczyk195 7 місяців тому +6

    Zakup FA 50 to bubel Błaszczaka no ale historyk miał doradców Koreańczykom trafił się frajer z Polski trzeba im podziękować i anulować kontrakt

  • @albertalbiala1053
    @albertalbiala1053 7 місяців тому

    Czy ty tak serio?
    Na twoim przykladzie widac wzor zlego zrozumienia tematu i zlego wyboru priorytetow. Czlowiek przychodzi na jakikolwiek kanal w tym przypadku twoj, aby w pierwszej kolejnosci posluchac i dowiedziec sie, a co dostaje? Niezrozumienie autora o piorytetach i tego czego oczekuje widz, sluchacz, a nie tego, co autor sobie ubzdural, ze w jego mniemniu nie tylko wszystko jest ok, ale i tak ma byc bo to ma byc wazniejsze niz kontent.
    Autorze, szanuj sluchacza bo bez niego cie nie ma.
    Sluchaczowi przeszkadza twoj tok rozumowania, scisz te silniki, ktore skutecznie cie zagluszaja i skutecznie doprowadzaja do zdenerwowania sluchacza, muzyka i tak glosna nie jest priorytetem takich kanalow bo robi to samo j/w, bede chcial jej posluchac to wlacze stosowny kanal., twoj kanal nie jest od tego. Miala byc subsrypcja i sledzenie kanalu, a jest komentarz i jedyny odsluch. Bo trzeba myslec co i jak sie robi, a nie robic cos jak wyzej. Ilu ty i tobie podobnych przez takie podejscie i stosowanie stracilo widowni, subsrypcji i kasy to mozesz sie tylko domyslic. I tak stracilem moj cenny czas dla ciebie, by cos ci wyjsnic i powinienes byc za to wdzieczny.

    • @militarianacelownikutv
      @militarianacelownikutv  7 місяців тому +6

      Nie na serio, na niby. Nie podoba się - nie oglądaj, nie subskrybuj, nie rób nic - trudno, płakać nie będę. Na filmach na dziś nic nie zarabiam, jeśli jest reklama nic na ten moment z niej nie mam. Czy kanał się utrzyma? Nie wiem, ale 16 filmów to nie jest coś na co poświęciłem pół życia, dobrze będzie jak będzie się rozwijał, jak nie trudno jakoś przeżyję. Czy jestem wdzięczny - tyle, że zasięgi mi wzrosną. Reszta - jeśli się nie podoba to nie trzymam tutaj nikogo na siłę, mogę życzyć tylko powodzenia. Przy prawie 1000 pozostałych subskrybentów, wiedz, że taka osoba jak ty to tylko jedna mała właściwie nic nie znaczącą (no może 1%) kropla w stawie.

    • @albertalbiala1053
      @albertalbiala1053 7 місяців тому

      @@militarianacelownikutv
      Widzisz wspanialy czlowieku, inteligentny czlowiek nie kieruje sie pycha i mania wielkosci w stosunku do siebie samego tylko przyjmuje krytyke i naprawia to co zle zrobil. To twoj kanal, to ty ponosisz konsekwencje swoich czynow, czy masz i bedziesz miec i sie rozwijac, czy masz to w czterec lierach bo jestes w swoim mniemaniu och, ach i wiedz, ze taka twoja postawa ci nie sluzy i to ty sam zbierasz jej konsekwencje, mi to ryba, czy ty jestes pyszalkowaty i swoje zle prowadzenie przerzucasz na innych, czy jak wdac masz to w czterech literach i twierdzisz, ze wszystko jest ok. Ja, jak widac i tak wystarczajaco czasu straciem na ciebe, a ty jak widac nic z tego nie wyciagnales tylko to, ze jestes najmadrzejszy, zadnej krytyki i checi poprawy nie przyjmujesz, a i zle napisac o swoich widzach to i owszem. I jeszcze to serduszko dane samemu sobie, to widac dokladnie kim ty wlasciwie jestes to sie narcyz nazywa.

  • @robinhood-xz8hr
    @robinhood-xz8hr 6 місяців тому

    lektor spi i gada beznamietnie

  • @hyberqb
    @hyberqb 7 місяців тому

    Tupolewa już nam modernizowali

  • @Ntybolszewik.
    @Ntybolszewik. 7 місяців тому

    Szkoda czasu na te bzdury