Tych 9 ryb NIE JEDZ, bo szkodzą i 13, które wzmocnią zdrowie | Dr Bartek Kulczyński

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 31 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 607

  • @drbartekpl
    @drbartekpl  2 роки тому +66

    drbartek.pl/dziennik/ - tu można zostać czytelnikiem mojego darmowego newslettera o zdrowiu, który piszę i wysyłam od poniedziałku do piątku

    • @07Studio
      @07Studio 2 роки тому +8

      Było o konserwach mięsnych, czy można parę słów o konserwach rybnych? Skład mają bardzo prosty, nawet te w pomidorach, do tego konserwy rybne to głownie makrela, śledź i sardynki.

    • @aniakloda6143
      @aniakloda6143 2 роки тому +3

      Panie Bartku, szacun za wspomnienie o Jarosławie Wolskim

    • @radekhurkaa8610
      @radekhurkaa8610 2 роки тому +4

      Panie Doktorze. Oglądałem chyba z 5-6 tygodni temu jeden Pana odcinek co jeśc, a czego nie przy cukrzycy. Wspomniał Pan o tym, że objawy poważnych stanów przedkryzysowych i jej dolegliwości mogą trwać nawet 2 lata po wyleczeniu. Nie mogę nigdzie tego znaleźć ciekawego tematu. Czy w związku z tym jest możliwość w przyszłości rozwinąć wątek i stanów przed cukrzycowych, ALE na przestrzeni lat?

    • @Trojden100
      @Trojden100 Рік тому

      Wspomniał Pan, że lepiej unikać okoni i szczupaków - a czy dotyczy to również ryb złowionych przez siebie na wędkę?
      Odnośnie tego, że ryby pomagają zapobiegać demencji: jest takie stwierdzenie, że "ryba daje do myślenia". :)

    • @sierpinskibarbara2656
      @sierpinskibarbara2656 Рік тому

      @@07Studio też jest dużo konserw z tuńczykiem, tuńczyk w oleju, tuńczyk w sosie własnym itd.

  • @danielolenderek5714
    @danielolenderek5714 2 роки тому +17

    Oglądam Twój kanał od dość dawna lecz piszę pierwszy raz. Uważam, że jest to jeden z najbardziej treściwych i konkretnych kanałów na YT dotyczących równowagi żywieniowej. Szczerze dziękuję za Twój wkład , który uświadamia nas w wielu aspektach tej "założonej materii ".Powodzenia , wytrwałości i wszystkiego najlepszego.Pozdrawiam serdecznie

  • @WiedzaEK-fl3gr
    @WiedzaEK-fl3gr 2 роки тому +20

    Gdy porównać badania z lat 80 poprzedniego stulecia jeśli chodzi o normy dopuszczalne, to były dwa i więcej razy niższe niż obecne normy.
    Co jakiś czas normy podnoszą i zawsze jest wszystko w normie.
    Jeśli chodzi o promieniowanie to normy kilkadziesiąt razy zostały zwiększone.
    Zabawa trwa.
    A druga kwestia to, za kilogram ryb można kupić 5 kg schabu i dlatego ludzie tak czynią.
    Pozdrawiam 🙌

    • @carcharinus6367
      @carcharinus6367 2 роки тому +4

      @@kerinalangen218 Wstrząsające! ;-)

    • @carcharinus6367
      @carcharinus6367 2 роки тому +4

      @@kerinalangen218 Cieszę się, że też masz poczucie humoru. Smacznego podwieczorku życzę!

  • @23przemcio
    @23przemcio 2 роки тому +91

    Jeśli chodzi o pochodzenie ryb to najlepiej zobaczyć na opakowaniu strefę FAO. To taki międzynarodowy podział oceanów i morz na strefy. Chodzi o to że wielkie statki rybackie łowią, czyszczą i zamrazaja od razu na pokładzie a później partie sprzedawane są firmom z różnych krajów. Może więc tak być ze tunczyk złowiony w okolicach Chin będzie tam oczyszczony i zamrożony a następnie poszczególne partie wysłane do różnych krajów. No i na opakowaniu napisane będzie że pakowany przez firmę X we Włoszech ale dopiero po strefie FAO w ciągu kilku chwil przy pomocy mapki w internecie będziemy wiedzieli skąd ta ryba pochodzi. Pozdrawiam 😊

    • @arekkoz5996
      @arekkoz5996 2 роки тому +3

      To proszę zobaczyć jaki obszar to FAO27 takie podziały niewiele wnoszą bo są ogromne

    • @23przemcio
      @23przemcio 2 роки тому +9

      @@arekkoz5996 wiem że są duże ale zawsze to coś...

  • @mariolka00
    @mariolka00 2 роки тому +11

    Bardzo dziękuję za rzetelne i zwięzłe informacje. Dużo się uczę i mogę podejmować bardziej świadome decyzje. Bardzo podoba mi się, że w rozwinięciu podaje pan zapis wykładu i, gdy wracam do filmiku, to łatwo odnajduję wiadomości, które są mi potrzebne, nie muszę skakać po całym odcinku. Dziękuję za Pana pracę. Pozdrawiam

  • @carcharinus6367
    @carcharinus6367 2 роки тому +4

    Pozdrawiam serdecznie Pana Doktora; artykuł jak najbardziej na czasie, a sam zjadam więcej ryb, niż "ustawa przewiduje". O zdrowotnych walorach spożywania ryb - nawet nie warto się rozpisywać, gdyż są to rzeczy ogólnie znane.. co do meritum mam jednak dwie *poważne* uwagi:
    #1 - zaleca pan spożywanie "ryby maślanej": - *nie jest to żaden konkretny gatunek(!)* - nazwą tą objęte jest wiele różnych ryb, niekoniecznie ze sobą spokrewnionych; innymi słowy jest to nazwa handlowa, mogąca wprowadzić spora dezorientację wśród konsumentów. Wśród nich takie, będące spotykane w handlu, jak i serwowane w gastronomii, a sprzedawane jako "ryba maślana": - *eskolar* (Lepidocybium flavobrunneum) i *kostropak* (Ruvettus pretiosus). Obydwie zawierają w swoim mięsie *woski* - i spożyte, w nawet nieznacznych ilościach - *mogą (szczególnie u osób wrażliwych)* powodować to, co kolokwialnie można określić jako "biegunkę bez przerywania snu"...
    Oczywiście, wśród *tzw ryb maślanych* są też i zupełnie nieszkodliwe, jak np *żuwak* (Stromateus sp.), jak i zalecane - np *anoplopoma* (Anoplopoma fimbria).
    A zatem - kupując "rybę maślaną" - warto skrupulatnie sprawdzić, jaki to konkretny gatunek kryje się, pod tą nazwą!
    #2 - wśród "niezalecanych" - wymienia pan, m.in okonia i szczupaka; jest to teza co najmniej kontrowersyjna, gdyż obydwa te słodkowodne (choć spotykane i w słonawych wodach Bałtyku) gatunki, a często łowione amatorsko przez wędkarzy, jak i dostępne w "hipermarketach" - można uznać, pod względem dietetycznym, za bardzo wartościowe; zastanawia mnie też, dlaczego do tego "czarnego" gangu naszych ryb drapieżnych nie dołączył pan *sandacza, suma,* czy choćby *węgorza europejskiego,* (Anguilla anguilla)? Pod jakim względem jest on niby "lepszy", od "gorszego" *węgorza amerykańskiego,* (Anguilla rostrata)?
    Co do spożywania dziko żyjących ryb drapieżnych: niewątpliwie wskazany jest (mimo wszystko...) - pewien umiar, jak i należyta obróbka termiczna produktu, co dotyczy właściwie wszystkich ryb słodkowodnych (płoci, kleni, linów, leszczy, karpi itd itp). A co do troci wędrownej - w czym jest ona "gorsza" od wędrownego łososia (może coś mi umknęło z pańskiego wywodu...).
    No i na zakończenie - *nie jedzmy rekinów* - co do tego pełna zgoda! Jak też, wchodząc do nieznanych wód, starajmy się fizycznie nie włączać - do lokalnego łańcucha pokarmowego...

  • @CastielMichael88
    @CastielMichael88 2 роки тому +300

    Mógłby Pan powiedzieć coś na temat filtrów do wody? Czy to ma sens? Chodzi mi o takie przenośne gdzie nalewamy wodę z kranu i czekamy aż przejdzie ona przez filtr

    • @uuki25
      @uuki25 2 роки тому +7

      To nie ma sensu.

    • @abiogaz
      @abiogaz 2 роки тому +2

      @@uuki25 dlaczego?

    • @miroslawmonach3562
      @miroslawmonach3562 2 роки тому +17

      Jakbym mógł pomoc to kiedyś były modne takie filtry w Niemczech (przed 15 Laty ) z tego co czytałem z „testów „wtedy to niezbyt polecano te filtry -przez to ze filtrowany wodę zatrzymując magnez wapń i inne minerały ….czyli woda była zubożona coś jakby woda destylowana która jest niezbyt polecana zdrowotnie . Ale dziś może są już filtry nowoczesne ,lepszej jakości 🤷🏼‍♂️tego nie używam -ale dziele się info z przed lat -informacyjnie 🚵‍♀️🏃

    • @abiogaz
      @abiogaz 2 роки тому +3

      @@miroslawmonach3562 to jest prawda, dlatego filtracja w ostatniej fazie dodaje te minerały.

    • @dariuszb7953
      @dariuszb7953 2 роки тому +2

      @@abiogaz to co odfiltrowuje?

  • @sabinapochopien1175
    @sabinapochopien1175 2 роки тому +18

    Krótko i zrozumiale,panie doktorze jest pan perfekcyjnie przygotowany do wykładu. Bardzo dziękuję i życzę wszystkiego co najlepsze.

    • @drbartekpl
      @drbartekpl  2 роки тому

      Bardzo mi miło, dziękuję za komentarz. Przesyłam pozdrowienia

  • @babuniadanusia
    @babuniadanusia 2 роки тому +1

    TRESC bardzo przemyslana i za to Panu Bardzo DZIEKUJE. Slownictwo uzywane do okreslenia w NAJWYZSZYM stopniu, a to wyroznia tresc jednoznacznie.
    BARDZO PANU DZIEKUJE za PIEKNA POLSZCZYZNE.

  • @slogo4186
    @slogo4186 2 роки тому +32

    Dzień dobry Panie doktorze :) dla mnie super ciekawy temat. Piszę komentarz oglądając reklamy i zaczynam uczyć się od Pana :)

  • @donatawojciechowska5142
    @donatawojciechowska5142 2 роки тому +12

    Witam Panie Doktorze i bardzo dziękuję za te cenne informacje. Pozdrawiam serdecznie.

  • @miczan919
    @miczan919 2 роки тому +8

    Świetny materiał! Od 15 lat choruję na łuszczycę - dlatego też tłuste ryby są w mojej kuchni stałym elementem diety. Myślę, że materiał omawiający dietę dla chorych na ową chorobę byłby wręcz wskazany na Pańskim kanale. Łuszczyca jest uciążliwa pod względem żywieniowym, a odpowiednia dieta wręcz wskazana. Dlatego proszę w imieniu wszystkich chorych o materiał, który podpowie jakie produkty są wręcz wskazane dla chorych, a których należy unikać.

    • @dobzibuniek7061
      @dobzibuniek7061 Рік тому

      Spróbuj pić mocny czystek.Codziennie przez miesiąc dwie czubate łyżki przez tydzień a potem jedną czubatą dziennie.Nie ma gwarancji ale dla wielu pomogło.Szukaj na internecie dużych toreb.Ostatnio kupywałem kilogram za 15 zł.Może teraz jest drożej ale taka ilość starczy na pół roku przynajmniej.

  • @lechud77
    @lechud77 2 роки тому +30

    I kolejny bardzo interesujący odcinek przybliżający aspekty zdrowego stylu życia 👍

  • @alicjadudek1036
    @alicjadudek1036 2 роки тому +9

    Moja ulubione ryby halibut i łosoś tłusty tylko z pary polecam Życzę miłego dnia.

    • @slawekchytry7872
      @slawekchytry7872 2 роки тому +6

      losos tylko dziki ,,,unikac lososia hodowlanego z Norwegii ,,,pozdr

    • @dariuszspiewak5624
      @dariuszspiewak5624 2 роки тому

      @@slawekchytry7872 Niestety, nie tylko z Norwegii. Tego ze Szkocji tez. Sa TAK SAMO HODOWANE. Jedyny bezpieczny losos to ten z wod kolo Alaski... ale w Polsce chyba nie do upolowania.

  • @Kersssz
    @Kersssz 2 роки тому +10

    Mam dwa pytania. 1. Dlaczego troci wędrownej należy unikać, a łosoś jest zalecany, zakładając że pochodzą z tego samego łowiska? 2. Co dobrego jest w pstrągu tęczowym, skoro jest rybą głównie hodowlaną, czyli karmioną paszą przemysłową?

    • @drbartekpl
      @drbartekpl  2 роки тому +2

      Jeśli pochodzą z tego samego łowiska to ok. Jednak często troć występuje w wodach zanieczyszczonych. Pstrąg tęczowy cechuje się wysoką zawartością kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy B12 i D (w porównaniu do wielu innych ryb). Pozdrawiam serdecznie

    • @Kersssz
      @Kersssz 2 роки тому +7

      @@drbartekpl 1. W Polsce troć wędrowna i łosoś występują dokładnie w tym samym środowisku/wodach. Są tak blisko spokrewnione, że czasami podchodzą wspólnie do tarła. Natomiast większość importowanego łososia to ten hodowlany, oceniany jako najbardziej toksyczne jedzenie w marketach (na Planete był tym film). Co tutaj można polecać? Chyba tylko mającego promilowe udziały w rynku łososia z obszaru Pacyfiku i samodzielnie przywiezionego przez wędkarzy z Islandii, Norwegii, Szkocji czy Alaski. 2. Pstrąg hodowlany zapewne te kwasy w swoim składzie ma. Pytanie co z toksynami, metalami ciężkimi, antybiotykami itd w ich mięsie. 3. Nie wspomniałem, że Bałtyk to jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz świata. Pestycydy niesione rzekami, rozpadające się beczki z rtęcią w okolicy Gotlandii, rozrzucony na dnie iperyt. Jeśli ktoś łowił w Bałtyku dorsze lub flądry, to wie jak wyglądają poparzone nim ryby przydenne/denne. Pozdrawiam

    • @jadwigasobotkiewicz8658
      @jadwigasobotkiewicz8658 2 роки тому +1

      @@drbartekpl Dziękuję serdecznie za ogrom wiedzy przekazywanej w bardzo wyczerpującej formie. Pozdrawiam

    • @dariuszspiewak5624
      @dariuszspiewak5624 2 роки тому +2

      @@Kersssz Zgadzam sie z @Krisss. Losos hodowlany (niestety, takze ten szkocki!!!) jest takim swinstwem, ze nie powinien byc w ogole dopuszczony do obrotu. Jedyny losos, ktory jest godny polecenia to ten, ktorego lowi sie na Alasce, bo tam rzeczywiscie jest dziki i zyje w czystej wodzie. Na Alasce nie wolno hodowac tych ryb (ani - zdaje sie - zadnej innej). Niestety, losos z Alaski jest w Polsce praktycznie niedostepny :(((, a nawet gdyby byl, to cena bylaby zapewne nie do przeskoczenia dla 99% spoleczenstwa.

  • @patrykmn5729
    @patrykmn5729 2 роки тому +5

    👍 za wykład dziękujemy serdecznie 👏👏👏👏

  • @evaduda-blaj2820
    @evaduda-blaj2820 2 роки тому

    Danke!

  • @madziarII
    @madziarII 2 роки тому +7

    Dziękuję za ten materiał.

    • @martinezcolorinez5326
      @martinezcolorinez5326 2 роки тому +1

      Kogo widzą moje piękne oczy 🙂🍀☕️

    • @madziarII
      @madziarII 2 роки тому

      @@martinezcolorinez5326 Martynka, chodzimy tyminsamymi drogami 😃

  • @agnieszkasavary8985
    @agnieszkasavary8985 2 роки тому +4

    Takiego filmu brakowało wielkie dzięki! Pozdrawiam

  • @jolantarakowska5053
    @jolantarakowska5053 2 роки тому +6

    Witam Panie Doktorze czh może Pan poruszyć temat cukrzyca typu 2 jak się żywić ze współ istniejącymi jeszcze chorobami jak Hasimoto, nadcisnienie i cholestetol wysoki.Bo jesg naprawdę trudno .Z góry dziękuje. Pozdrawiam i brawo za dobre i modre filmiki

  • @lidiaw7006
    @lidiaw7006 2 роки тому +1

    Dziękyjemy za tyle informacji 😊😊😊😊😊😊😊

  • @befit4532
    @befit4532 2 роки тому +3

    Dzięki, jak zawsze treściwie i ciekawie.

    • @drbartekpl
      @drbartekpl  2 роки тому

      Dziękuję za dobre słowo.

  • @AngelikaP.
    @AngelikaP. 2 роки тому +34

    Panie Doktorze, bardzo proszę niech Pan poruszy temat Hashimoto i diety jaką należy stosować przy tym schorzeniu. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie ☺☺

    • @drbartekpl
      @drbartekpl  2 роки тому +11

      O Hashimoto już nagrałem, proszę: ua-cam.com/video/9QJ-_9AuYdc/v-deo.html

    • @AngelikaP.
      @AngelikaP. 2 роки тому +3

      @@drbartekpl dziękuję chętnie obejrzę :)

    • @bootande6487
      @bootande6487 2 роки тому +1

      Już był taki film

    • @AngelikaP.
      @AngelikaP. 2 роки тому +2

      @@bootande6487 Przeoczyłam ale nadrobię, dzięki ;)

    • @gift2017zwerg
      @gift2017zwerg 2 роки тому +10

      Hashimoto lubi tłuszcze roślinne.
      Żadnych produktów mlecznych, zero glutenu. Żadnych produktów przetworzonych .
      Zabronione warzywa psiankowate do których należą pomidory, bakłażan,papryka.Duzo warzyw i owoców, orzechów,ryby,
      Dużo selenu,cynku,Wit B,A,Omega 3
      Żadnego stresu,, tarczyca jest bardzo wrażliwa
      W skrócie nie dać się zwariować ale pewne produkty lepiej wykluczyć z diety.
      Wiem , ponieważ również mam Hashimoto.
      Pozdrawiam serdecznie 🤗

  • @LubiePlackiOle
    @LubiePlackiOle 2 роки тому +8

    A jak wygląda sprawa jedzenie rybek takich jak: sandacz, miruna, morszczuk czy mintaj??

  • @raffr5673
    @raffr5673 2 роки тому +11

    Czy może Pan rozwinąć temat szkodliwości szczupaka i okonia, czyli ryb bardzo często spożywanych w Polsce? Czy mógłby Pan przybliżyć źródło na podstawie którego zakwalifikował Pan te ryby do grupy "należy unikać" ? Oczywiście mam na myśli założenie że ryby pochodzą z wód czystych ponieważ najzdrowszą rybę złowioną w zbiorniku zanieczyszczonym należy uznać za potencjalnie szkodliwą.

  • @HodujemyRyby
    @HodujemyRyby 2 роки тому +11

    Uwzgledniajac kraj w jakim żyjemy temat liźnięty zaledwie. Brak jakiegokolwiek omówienia wielu gatunków ryb spozywanych na co dzień - mam na mysli wszystkie gatunki słodkowodne łowione w naszych wodach sródlądowych.

  • @agnieszkas1212
    @agnieszkas1212 2 роки тому +4

    Dziękuję 🤗🙋🏻‍♀️🌷

  • @elizabethbacon6151
    @elizabethbacon6151 2 роки тому +1

    Ja czytałam pare lat temu ze tak jak Pan mówi Cadm - Cd znajduje się najczęściej w roślinach korzennych. Ja np nie spożywam często ziemniaków .Najcześciej jem dorsza. Sardynek brak często w sprzedaży. Ten sam problem jest obecnie z dzikim łososiem. Panga, czy pangasju file była popularna 15 lat temu. Teraz każdy wie ze jest okropnie zanieczyszczona.
    Slyszałam również ze ludzie z Tajwanu którzy pracują przy uprawianiu Pangasju chorują bardzo często. Łososia tez brak często w sprzedaży. Obecnie nie jest
    łatwo ażeby odżywiać się zdrowo. Dziękuje Panu za dzisiejsze informacje i ostrzeżenia.

  • @jolantamarkowska6854
    @jolantamarkowska6854 2 роки тому +19

    Super vlog, uwielbiam ryby mogłabym jeść codziennie, pozdrawiam serdecznie wszystkich życzę dobrego dnia i zdrowia Jola 👍👍śledzik to jest to😁

  • @piotrwolanski9836
    @piotrwolanski9836 Рік тому

    Dziękuję za kolejny rzetelny wykład i higienę języka polskiego. Mam nadzieję, że będzie Pan wiedział o co mi chodzi, gdy zacytuję przekornie z j. niemieckiego, "etwas aufs Tapet bringen":)

  • @GPNS2
    @GPNS2 2 роки тому +1

    Spożywać: Dorsz, pstrąg tęczowy, dziki Losos, sardynki, ryba maślana, fladra, makrela atlantycka.
    Neutralne: Karp, halibut, dorara, karmazyn, turbot.
    Nie spożywać: Węgorz amerykański, Troć wędrowna, tuńczyk (wielkooki (opastun) i żółtopłetwy), makrela królewska, miecznik, okoń, szczupak, panga, rekin.

  • @hanahanna2027
    @hanahanna2027 2 роки тому

    Jak zwykle rozsądne podejście do tematu.

    • @drbartekpl
      @drbartekpl  2 роки тому

      Dziękuję za zostawienie komentarza.

  • @oziesiek666
    @oziesiek666 2 роки тому +9

    super kanał, bardzo lubię Pana słuchać.
    Panie doktorze a co Pan uważa na temat mikroplastiku w rybach ?

  • @asielski01
    @asielski01 2 роки тому

    Świetne, bardzo ważne informacje, krótko i na temat. Dziękuję Panie Bartku!

    • @drbartekpl
      @drbartekpl  2 роки тому +1

      Dziękuję za komentarz.

  • @alanalster5939
    @alanalster5939 2 роки тому +1

    Po prostu ! dziękuję!!

  • @zuzannaz3800
    @zuzannaz3800 2 роки тому +1

    Dziękuję za poświęcony czas 👍👍👍

    • @drbartekpl
      @drbartekpl  2 роки тому

      Dziękuję za odwiedzenie kanału. Pozdrawiam serdecznie

  • @j.k.2530
    @j.k.2530 Рік тому

    Właśnie z apetytem jem śledzika, serdecznie pozdrawiam!

  • @katarzynaparuzel6788
    @katarzynaparuzel6788 2 роки тому +26

    Wspaniały I ciekawy odcinek
    Bardo dziękuję

  • @piotrzagorski611
    @piotrzagorski611 2 роки тому +2

    Kolejny zestaw wartościowych informacji :)

  • @karolnawroz568
    @karolnawroz568 2 роки тому +2

    Wspaniały I ciekawy odcinek

  • @francroland6930
    @francroland6930 2 роки тому +2

    Dziękuję za dobry wyklad pzdr 💥💥💥👌👍

  • @db_pasterz
    @db_pasterz 2 роки тому +8

    Bardzo wartosciowe materialy, lubie Pana programy.

  • @literaer
    @literaer 2 роки тому +1

    Super odcinek! Dziękuję!

  • @minox5250
    @minox5250 2 роки тому +20

    Panie Doktorze. Niektórzy dietetycy posługują się analizą kodu metabolicznego. W tej kwestii jednak zdania są podzielone czy takie wyniki mogą być miarodajne dla oceny przyczyn dolegliwości gastrycznych. Może odcinek wyjaśniający na czym polega to badanie i czy ma sens.

  • @MultiAremis
    @MultiAremis 2 роки тому +7

    Myślę, że materiał o głodówce byłby bardzo ciekawy i pożyteczny społecznie

    • @juri2001
      @juri2001 10 місяців тому

      trzeba przestać jeść, zeby głodować.
      czego tu nie rozumiesz?

  • @alicjagut201
    @alicjagut201 2 роки тому +6

    Dziękuję za informację, super temat 💖

  • @michalkosmita5194
    @michalkosmita5194 2 роки тому

    Panga oraz tilapia - nad ich hodowlami byly kurniki aby odchody kury potegowaly wieksza ilosc planktnu ale tez zmienily ph zbiornika.

  • @honoratastando5093
    @honoratastando5093 2 роки тому +6

    A jakie zanieczyszczenie I prozdrowotne substnacje maja owoce morza? Krewetki, muszle itp

  • @bartosz1741
    @bartosz1741 2 роки тому +1

    Pasta z tuńczyka znanej marki ze znanego sklepu, 2 małe plastikowe opakowania na śniadanie i po 20min ból brzucha jak przeszywające kłucie, koleżanka coś mi dała i zaraz znalazłem się na sedesie do którego wybuchł wulkan, ale potem poczułem ulgę, od tej pory unikam ryb.

  • @luckyluck8742
    @luckyluck8742 2 роки тому +2

    Dziękuję za kolejną lekcję edukacji zdrowotnej zawsze to kolejna lekcja na plus dla życia i zdrowia pozdrawiam serdecznie wszystkich

  • @skorupa_strupa
    @skorupa_strupa 2 роки тому +6

    Ja w ogóle nie jem ryb z Bałtyku, dzięki

  • @kala08072009
    @kala08072009 2 роки тому

    Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

  • @dorotaniepsuj8633
    @dorotaniepsuj8633 2 роки тому

    Dziękuję bardzo ciekawy materiał pozdrawiam serdecznie

  • @doktormalinowski9671
    @doktormalinowski9671 2 роки тому

    Cześć, dziękuję za kolejny świetny odcinek 👍😀😀

  • @maciejkaminski5551
    @maciejkaminski5551 2 роки тому +5

    Panie Bartku super odcinek 👍 Bardzo proszę o informację na temat krewetek 🤔

  • @annaya23
    @annaya23 Рік тому

    Ciekawa jestem informacji na temat ryb w puszce

  • @maciek447
    @maciek447 2 роки тому +1

    Kolejny świetny film, dzięki 👍

  • @NiklasBlack
    @NiklasBlack 2 роки тому

    Kocham filmiki doktora Bartka, czasami puszczam w tle i świetnie mi się słucha

  • @marzenaruszczyk9904
    @marzenaruszczyk9904 2 роки тому +2

    Panie Bartku, jak zawsze z przyjemnością wysłuchałam ciekawostek służących zdrowiu😊dziękuję i pozdrawiam

    • @drbartekpl
      @drbartekpl  2 роки тому

      Bardzo dziękuję za odwiedziny :) Pozdrawiam serdecznie

  • @teresakrakowska6452
    @teresakrakowska6452 2 роки тому +1

    Firma Abramczyk która się pojawiła na rynku…maja łososia dzikiego,polędwica z dorsza i mintaja a także z Alaski..i inne np..Miruna Morszczuk krewetki

  • @alffrommelmac9349
    @alffrommelmac9349 2 роки тому +20

    nic o szprotkach, a ja je jem praktycznie kazdego dnia.

    • @dariuszspiewak5624
      @dariuszspiewak5624 2 роки тому +3

      Szprotki zapewne sa OK (bo ta malutkie rybki, ktore za dlugo tez chyba nie zyja), ale nie te z Baltyku - co oczywiste. Z tego, co wiem, wiekszosc chyba na polskim rynku z Baltyku pochodzi... :(

  • @VladIDrago
    @VladIDrago 2 роки тому +9

    Pstrągi górskie jem od 25 lat i mam w poważaniu morskie ryby. Wszystko co z gór to zdrowe.

  • @anne-fr4
    @anne-fr4 2 роки тому +11

    Swietny filmik. Mozna sie zalamac. Wszystko jest zatrute, mieso, ryby ...😫
    Nie ma co sie dziwic ze chorujemy.

    • @irydka22
      @irydka22 2 роки тому +3

      To prawda. No ale pan doktor czyje się doskonale . Dlaczego ? Bo nic nie je :)

    • @Craft97pl
      @Craft97pl 2 роки тому

      Dlatego nasze społeczeństwo będzie umierało przez choroby których wcześniej niebyło.

    • @beabea9421
      @beabea9421 2 роки тому +2

      @@irydka22 Poza tym jest młody. Szkodliwe czynniki często kumulują się i dopiero po jakimś czasie odczuwamy skutki.

    • @beabea9421
      @beabea9421 2 роки тому +1

      Dobrze jest wiedzieć zawczasu, co jest szkodliwe. Ja,np.całe życie zajadałam się różnymi kiełbasami, parówkami, boczkami i dopiero w starszym wieku dowiedziałam się, że wcinałam różne konserwanty, np.azotan sodu. Teraz już ograniczam takie rzeczy do minimum.

  • @bogdanzielinski9120
    @bogdanzielinski9120 2 роки тому +1

    Dziękuję dr.

    • @drbartekpl
      @drbartekpl  2 роки тому

      Dziękuję za obejrzenie materiału.

  • @CharlEs-of8sk
    @CharlEs-of8sk Рік тому

    Bardzo proszę o filmik o czerwonym winie :)

  • @urszulalewandowska4317
    @urszulalewandowska4317 Рік тому

    Bardzo lubię pana słuchać

  • @qweasd4504
    @qweasd4504 2 роки тому

    Dziękuję bardzo!

  • @aleksandrazietek8493
    @aleksandrazietek8493 2 роки тому

    Dziękuję 🙋🤔

  • @snilf1468
    @snilf1468 2 роки тому

    Zajebiste te Twoje koszule mistrzu ^^

  • @aleksandrabrzezinska5788
    @aleksandrabrzezinska5788 2 роки тому +10

    Obecna!

  • @bartekgorniak5758
    @bartekgorniak5758 Рік тому +1

    No super, jest bardzo źle. Panie Bartku czy jest jakiś sposób na wydostanie tego cholerstwa ze środowiska? Jakieś filtry, albo jakieś badania nad metodami filtracji i utylizacji? Coś zrobić przecież trzeba. No bo sam pan mówi , że nawet w wodzie są metale ciężkie. Plastik też tam jest, ale czytałem o wynalezieniu już filtrów do plastiku, ale widzę, że metale też trzeba jakoś przefiltrowywać. Brutalna ta prawda o toksynach, ale lepiej późno niż wcale. Nadzieja w inżynierach i naukowcach, żeby to odwrócić.

  • @tomaszpiotrowski592
    @tomaszpiotrowski592 2 роки тому

    Dzięki za info

  • @styldanuta
    @styldanuta 11 місяців тому

    Dziękuję

  • @adamjakubowski165
    @adamjakubowski165 11 місяців тому

    Słyszałem bardzo złe opinie na temat ryby tzw. maślanej (2-3 gatunki?). A tutaj informacja o niej, jako rybie, którą warto jeść. Wbił mi Pan gwoździa w stopę 😅😉

  • @slawekd.9243
    @slawekd.9243 2 роки тому

    0D 7:00 konkrety wcześniej można przewinąć

  • @zbigniewmazur819
    @zbigniewmazur819 2 роки тому +12

    Na jakiej uczelni obronił pan tytuł doktora i z na jaki temat była Pańska praca doktorska? Ma Pan linki do swoich publikacji naukowych ?

    • @grzegorzp.5734
      @grzegorzp.5734 2 роки тому

      Podejrzewam, że uczelnia to "Poznań University of Life Sciences, Wojska Polskiego 31, 60-624 Poznań, Poland." a wyszukiwarka publikacji medycznych (PubMed) po nazwisku i pierwszej literze imienia wyrzuca 10 stron spisu publikacji z czego większość związana z dietą i żywieniem...

  • @bozenalewczuk5300
    @bozenalewczuk5300 2 роки тому +4

    Dziękuję za ciekawy temat

  • @przemekhenry317
    @przemekhenry317 2 роки тому +7

    Wkrótce będę się odżywiać energią z kosmosu..

  • @kartofeleqselereq3997
    @kartofeleqselereq3997 2 роки тому +2

    Super kanał, super prowadzący!!!!!! 🙂

    • @drbartekpl
      @drbartekpl  2 роки тому

      Bardzo mi miło, dziękuję 🙂

  • @aleksandrahombesz1576
    @aleksandrahombesz1576 Рік тому +1

    Dziękuję za interesujący temat. Czy ryby ze sklepów rybnych są lepszej jakości niż z marketu. Czy nie ma to znaczenia?

  • @magdalenalegowik7696
    @magdalenalegowik7696 2 роки тому +1

    A co z łososiem hodowlanym atlantyckim?
    I drugiego pytanie: co z lososiem hodowlanym wędzonym na zimno? Bardzo proszę o odpowiedzi!
    I dodam jeszcze, że bardzo dziękuję za wszystkie filmy! Jest Pan niesamowicie cennym źródłem wiedzy!

    • @waldemargorecki3387
      @waldemargorecki3387 2 роки тому +2

      Łosoś Hodowlany Atlantycki jeśli pochodzi z hodowli norweskich jest zdrowy bo kwestie surowców są brane bardzo poważnie przez producentów, a norweskie insytucje państwowe są wręcz nadgorliwe. Znam trochę ten przemysł i sam dla rodziny kupuję łososia hodowlanego raczej niż dzikiego. Po prostu nie wiem gdzie łapany jest łosoś dziki, w jakim środowisku. Mączki rybnej rzeczywiście daje się łososiowi hodowlanemu mało i jest produkowana w sposób wykluczający dioksyny. PCB trzeba po prostu badać. Nic mi nie wiadomo o metodach usuwania PCB. Jeślli chodzi o wędzenie, to niestety się nie znam, tzn nie wiem w jaki sposób odbywa się proces, jakie paramatry są mierzone i poziomy dopuszczalne. Ja dla zasady unikam wędzonych produktów, ale bardziej to wynika z mojej ignorancji i dmuchania na zimne niż z wiedzy o szkodliwości. Wyjątek: tradycyjne wędzenie - tu nie ma wątpliwości o szkodliwym działaniu. Natomias jeśli ktoś pali papierosy, to jedzenie wędzonych produktów jest jak kropla w szklance wody. Wpłynie szkodliwie gdy szklanka jest już pełna. Jeszcze jedna uwaga, łosoś atlantycki jest również produkowany na Wyspach Owczych i w Szkocji. Czyli jurysdykcja duńska i brytyjska. Ale normy są te same. Jest jeszcze Chile, ale nie sądzę że łosoś z Chile jest dostępny na polskim rynku. Jest to ten sam gatunek Łososia Atlantyckiego, tyle że hodowany w Pacyfiku.

    • @grzegorzp.5734
      @grzegorzp.5734 2 роки тому

      @@waldemargorecki3387 DZIĘKI wielkie za tak szeroką odpowiedź. Właśnie sam się nad tym zastanawiałem, jak to jest z tym norweskim łososiem hodowlanym, który u nas jest najłatwiej dostępny, a przy okazji jest pyszny!

    • @waldemargorecki3387
      @waldemargorecki3387 2 роки тому

      @@grzegorzp.5734 LWG!

    • @poetyk4657
      @poetyk4657 2 роки тому +3

      @@waldemargorecki3387 łosoś norweski hodowlany jest faszerowany paszą i antybiotykami. Z automatu ryba ta traci miano drapieżnika, a co za tym idzie jest upośledzona, żre i sra wśród innych łososi gdzie 20 % zdycha z przejedzenia i gnije. Dziękuję bardzo za takie coś. Lepszym wyborem jest już szprot lub śledź z połowu

  • @mdybos
    @mdybos 2 роки тому +20

    Slucham Pana na prędkości x2,czasem Pan tak wolno i spokojnie mówi, że puszczałem sobie przed snem :) pozdrawiam robi Pan dobra robote. Ps. Pracowalem w Norwegi w fabryce produkującej pokarm dla ryb, mogę powiedzieć o wszystkich składnikach takiej karmy

    • @agnieszkam.545
      @agnieszkam.545 2 роки тому +1

      A jaki jest sklad ?

    • @Buri899
      @Buri899 2 роки тому +4

      Napisz jaki jest skład. Ja kroiłem te faszerowane ryby ktore pozniej trafiaja do marketow.

    • @mdybos
      @mdybos 2 роки тому +2

      Sa 2 firmy największe w No.produkujace karme, jedna Biomarine, a druga na literkę E. Ze suchych to kryl, wit c, maczka rybia, slonecznik, soja, pszenica, z mokrych to lecytyna, fpt czyli rybie proteiny, olej rzepakowy i ilej rybi. Plus jeszcze dodatki które przywoziły tiry w białych big bagach, tego nie sprawdzałem co to ale głównie proszek bialy, co tam było nie wiem. Ja się zajmowałem tym co przychodziło drogą morską w dużych ilościach.

    • @rxpike
      @rxpike 2 роки тому +2

      Napiszcie Panowie co tam w tym rybach i karmach.

    • @mdybos
      @mdybos 2 роки тому +2

      @@rxpike Dodatkowo chcacsobie dorobić pracowalem w fabryce dorsza, ryby hodowlane miały o 500% powiekszona wątrobe w różnych kolorach od czerwonej po zoltej i zielona. Dziki dorsz ma mala wątrobę. Ten hodowlany musi przerobić zanieczyszczenia pochodzące z karmy. Wniosek sam wyciągnij.

  • @mirosawkiwior1152
    @mirosawkiwior1152 2 роки тому +4

    Bardzo fajny odcinek. Może przygotowałby Pan coś na temat ziół? Czy picie ziół w formie zaparzanej np. w torebce przynosi jakieś korzyści zdrowotne, jakie zioła warto pić w jakim celu itp.

  • @teresatarasiewicz8987
    @teresatarasiewicz8987 2 роки тому +1

    Jak zwykle bardzo interesujacy temat, mozna pana sluchac dzien i noc. Dziekuje i pozdrawiam serdecznie.Eimdhoven.

  • @SirBukos
    @SirBukos 2 роки тому +2

    Świetny materiał 😊

  • @eldogrzecho1591
    @eldogrzecho1591 2 роки тому +5

    uwielbiam tego przystojniaka

  • @karolinasmetkiewicz9846
    @karolinasmetkiewicz9846 2 роки тому +4

    Dziękuję za świetny materiał! Jak zwykle pełen profesjonalizm 👍😃 mam pytanie o rybę mirune - do której kategorii można ją zaliczyć? Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za Pana filmy!😍🤗

    • @carcharinus6367
      @carcharinus6367 2 роки тому

      Miruna (Macruronus navaezelandiae) - zarówno ta, łowiona na Pd Atlantyku, jak i u wybrzeży N.Zelandii - posiada mięso o dobrych właściwościach dietetycznych i smakowych; smakowo nie odbiega od morszczuka, z którym jest blisko spokrewniona (może nawet jest smaczniejsza...). Nie bez znaczenia jest też jej pochodzenie z akwenów - zaliczanych do najczystszych.

  • @krzysztof7473
    @krzysztof7473 2 роки тому +2

    Czy mogłby pan powiedzieć o analizie włosa.

  • @grzegorzflor7488
    @grzegorzflor7488 2 роки тому +13

    Tym razem bardzo by się przydało źródło danych, bo zgodnie z moją wiedzą z racji bytowania flądry są jednymi z najbrudniejszych, podobnie pstrągi tęczowe, które chodowane są w wodach rzek i karmione ponad miarę.

    • @dorotak1728
      @dorotak1728 2 роки тому +3

      Zgadzam sie jesli chodzi o pstraga o fladrze nie wiem nic. Reszta informacji zgadza sie z moimi odkryciami na temat ryb - raporty z Norwegii, Francji, Kanady i Chile. Dodalabym jeszcze, ze w Stanach np, od niedawna odradza sie ryby chorym na raka i ciezarnym.

  • @Doskias_
    @Doskias_ 2 роки тому +3

    Cóż. Ja raczej nie dam rady odstawić tuńczyka w sałatce meksykańskiej pewnej firmy. Jest to tak dobre :) . Ale myślę, że raz w tygodniu to chyba nie za dużo. Wiadomo dawka czyni truciznę. Oprócz tego jakaś makrela śledź czy łosoś :)

  • @sylwiarafalska2337
    @sylwiarafalska2337 2 роки тому

    Dziękuje..😊⚘👏💖..

  • @piotrc3718
    @piotrc3718 2 роки тому +1

    Jak zwykle sporo cennej wiedzy podanej w przystępnej formie. Dziękuję serdecznie!
    Czy myślał Pan o tym, żeby założyć sobie Patronite? Chciałbym wspierać Pański kanał.

  • @Frostt96
    @Frostt96 Рік тому

    Dobry człowiek. Pozdrawiam

  • @danutkakowalska7882
    @danutkakowalska7882 2 роки тому +1

    Bardzo lubię ryby i staram się często je spożywać. Jednak ryba maślana wywołała u mnie okropną biegunkę. Podejrzewam, że jest to związane z tym, że choruję na cukrzycę, bo wyczytałam (było to ok. 10 lat temu), że przy uszkodzeniu trzustki to się często zdarza.

  • @uuki25
    @uuki25 2 роки тому +8

    Panie doktorze a ryba miruna czy jest zdrowa?

    • @peerelka9328
      @peerelka9328 2 роки тому +1

      Kiedyś pracowałam w Terenowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, w dziale żywienia. Co jakiś czas były pobierane próbki pokarmów do badania - w tym ryb. Akurat wówczas często w sklepach była miruna. Pamiętam, jak spomiędzy jej mięśni wyciągałam larwy pasożytów. Zdarzało się to bardzo często.
      Informacja o tym NIGDY nie przedostała się do mediów - bo "ryby to zdrowie", a miruna - TANIA.
      Nie jadłam jej.
      Jak jest teraz? - nie wiem.
      TSSE zajmują się zupełnie czym innym...

  • @sawomirburkwicz1385
    @sawomirburkwicz1385 2 роки тому +4

    Czy jest możliwość możliwość aby Pan zrobił materiał na temat diety dla dawców krwi

  • @dominikakaminska9235
    @dominikakaminska9235 2 роки тому +2

    Nie cierpię przyrządzać i zjadać ryb czy słodko czy słono wodnych ,sam zapach powoduje u mnie torsje.Mój mąż bardzo je lubi ,próbowałam przyrządzać ryby na różne sposoby ale niestety nie ma opcji abym je jadła,co ciekawe moja bratanica ma tak samo.Pozdrawiam 😊

  • @AnKa38587
    @AnKa38587 2 роки тому +3

    Uwielbiam dorsza, a co może Pan powiedzieć o mirunie? Pozdrawiam.

  • @joannaemilianowicz6689
    @joannaemilianowicz6689 2 роки тому +2

    Panie Bartoszu. Dziękuję za ten materiał. Proszę zgłębić temat o omega 3. Tylko ryby wędzone na zimno dostarczą nam tego kwasu (ponieważ obróbka cieplna zachodzi w temperaturze poniżej 40 %). Pozdrawiam

    • @jacek.b44
      @jacek.b44 2 роки тому +3

      Ja również się zastanawiam, skąd Ci oczytani dietetycy i propagatorzy zdrowego stylu życia wzięli Omega 3 w obrabianych termicznie rybach? To może jeszcze olej lniany podsmażyć?

  • @MrKkubaa
    @MrKkubaa 2 роки тому +1

    Od kilku lat drastycznie ograniczyłem spożycie mięsa zwierząt rzeźnych, choć raczej z pobudek etyczno-środowiskowych. Jadam mięso rzadziej niż raz na tydzień. W przyszłości postaram się w ogóle z niego zrezygnować i dlatego ryby są teraz dla mnie głónym żródłem biąłka obok jajek :) Niestety w naszym pięknym kraju dostsęp do ryb w przeciętnym sklepie jest tak ograniczony, że niektórzy nie mają wyboru. Dzisiaj nawet muszę jechać na drugi koniec miasta, żeby dostać w ogóle świeżą rybę na obiad. Poza tym ceny robią swoje. Na szczęście śledzie, którymi zajadałem się od zawsze, nie są takie drogie. POza tym, coraz częściej można spotkać w sklepach np łososie pacyficzne(te dzikie) czy ryby słodkowodne poza pstrągiem teczowym, ale raczej przed większymi świętami.