Czy łosoś hodowlany to trucizna? Cała prawda! Łosoś hodowlany a dziki | Dr Bartek Kulczyński

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 чер 2024
  • Nieraz spotkałem się z twierdzeniem, że łosoś hodowlany to trucizna. Dlatego dziś film porównujący: łosoś hodowlany a dziki. Dietetycy mówią, że zdrowa dieta powinna zawierać w menu tę rybę. Rzeczywiście, nie ma wątpliwości co do tego, czy łosoś jest zdrowy jako składnik diety. Zwróćmy jednak uwagę, że łosoś hodowlany norweski / określany też jako łosoś atlantycki / ma nieco inny skład niż łosoś dziki z alaski. Ten drugi jest bardziej odżywczy i rzeczywiście ma mniej zanieczyszczeń. Jeśli więc interesują Cię zdrowe produkty, czy też zdrowe jedzenie i łosoś z piekarnika to danie, które robisz od czasu do czasu, to zapraszam do oglądania - dowiesz się, po którego najlepiej sięgać i jak rozpoznać, który jest który. Pozdrawiam, dietetyk dr Bartek Kulczyński.
    Mój darmowy newsletter w formie porannego dziennika zdrowia:
    drbartek.pl/dziennik/
    Spis treści:
    0:00 - Wstęp: łosoś dziki a norweski oraz łosoś a zdrowie
    2:09 - Co musisz wiedzieć o rodzajach łososi
    3:01 - Kluczowe różnice między łososiami, które warto znać
    5:58 - Zanieczyszczenia metalami ciężkimi i innymi toksynami
    7:57 - Sprawa antybiotyków w łososiu hodowlanym
    9:28 - Łosoś: jaki wybrać? Werdykt i moje zalecenia
    10:16 - Jak rozróżniać hodowlanego od dzikiego?
    12:30 - Ile łososia spożywać dla zdrowia?
    Literatura przywoływana: pastebin.com/sUVh5d0m
    ✔️ MÓJ E-MAIL:
    kontakt@drbartek.pl
    ✔️ MÓJ INSTAGRAM:
    @drbartekpl
    ✔️ MÓJ FANPAGE:
    drbartekpl
    ✔️ MÓJ BLOG:
    www.drbartek.pl
    ✔️ KRÓTKO O MNIE:
    W dorobku mam 67 publikacji naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, opublikowanych przez wydawnictwo Elsevier, Springer, Taylor & Francis i inne. W latach 2015-2019 byłem redaktorem czasopisma naukowego „Postępy Dietetyki w Geriatrii i Gerontologii”. Od lat współpracuję z czasopismami, dla których piszę artykuły popularno-naukowe o dietetyce. Napisałem ich około 300. Od 2018 roku jestem zatrudniony przez Uniwersytet Przyrodniczy, gdzie prowadzę zajęcia ze studentami dietetyki i technologii żywności. Od 2012 roku do dziś prowadzę własną praktykę dietetyczną, w ramach której opracowuję pacjentom indywidualne plany żywieniowe. Stopień doktora mam z technologii żywności i żywienia.

КОМЕНТАРІ • 442

  • @drbartekpl
    @drbartekpl  2 роки тому +26

    drbartek.pl/dziennik/ - mój newsletter w formie porannego dziennika zdrowia

    • @regine5285
      @regine5285 2 роки тому

      @BroTomasz ja skutecznie wpisałam się w smartfonie

    • @szod7572
      @szod7572 2 роки тому +1

      Nie działa. Tak jak już to zostało opisane, po kliknięciu w zapis przewija do początku strony. Sprawdzone w Firefox i Edge. Jest jakiś błąd na stronie.

    • @stefaniaszmydt8065
      @stefaniaszmydt8065 2 роки тому +1

      🌷🌷

    • @drbartekpl
      @drbartekpl  2 роки тому

      U góry jest pole na zapis tuż pod strzałką. Jeśli nie widzą go Państwo, to znaczy, że przeglądarka usuwa to pole z powodu wbudowanych ustawień. Wówczas sugeruję zapisać się z innej przeglądarki, na przykład Edge lub Chrome.

    • @szod7572
      @szod7572 2 роки тому +2

      @@drbartekpl Jak pisałem Edge też nie działa prawidłowo. Szczerze to mam średnią ochotę instalować kolejną przeglądarkę żeby sprawdzić czy zadziałała. Ewidentnie coś jest nie tak ze stroną. Może trzeba ją po prostu napisać inaczej? Toż to proste zadanie dla osoby obeznanej z tematem, a skoro nie działa na popularnych przeglądarkach to jest lipa. Widać, że ktoś tego nie przetestował na różnych przeglądarkach, a powinien.

  • @waldemarkuzma910
    @waldemarkuzma910 2 роки тому +70

    Gosciu!!!! Powiem krótko: jesteś de best !!!!. Nie mówiąc za dużo, powiedziałeś wszystko.
    Szacun od dziadka !!!!.

  • @MHK-yu2tf
    @MHK-yu2tf 2 роки тому +24

    Wystarczy przeczytac artykuł w Guardianie który szczegółowo opisywał farmy rybne lososia na północnym zachodzie Szkocji. Odechciewa się go jeść. A co do tuńczyka, to żyje długo, a przez to zbiera metale ciężkie.

  • @pawelh.7529
    @pawelh.7529 2 роки тому +18

    Tak w sumie zastanawiam się, kiedy wybuchnie burza w mediach dotycząca pstrąga - ryba karmiona bardzo podobnymi paszami co łosoś, również w dużym zagęszczeniu. Na razie cisza, chyba że jakieś lobby podniesie głos...

  • @michatrociowski2036
    @michatrociowski2036 2 роки тому +148

    Łosoś dziki jest mniej tłusty, bo ugania się za pożywieniem, a więc spala tłuszcz. Rodzaj pokarmu nie ma tu nic do rzeczy. Druga sprawa-do łososi pacyficznych zalicza się również pstrąg tęczowy, tak popularny w naszych sklepach. Tak, tak, on dorasta do 20 kg. 3 sprawa-kupujcie dzikie ryby, bo wszelkie akwakultury niszczą środowisko. Jest to tak specyficzna produkcja, że aby wyhodować ryby niszczy się wybitnie siedliska dzikich ryb. Szczególnie w Polsce, gdzie produkcja ryb jest prymitywna. Pobiera się wodę z rzeki po uprzednim jej przegrodzeniu. Zamyka to rybom drogę na tarliska. Co więcej, wiele takich hodowli, w okresie wędrówek ryb, przepuszcza intensywniej wodę przez fermę i dzikie ryby wchodzą do takiej hodowli. W ten sposób właściciele pozyskują dzikusy (kradną). Poniżej hodowli woda jest zanieczyszczona nie zjedzoną paszą oraz metabolitami przemiany materii (amoniakiem). Ryby hodowlane są masowo traktowane antybiotykami, które również przedostają się do wód naturalnych. Nie mam nic przeciwko akwakulturze, ale nie w wydaniu polskim. Zresztą, to nie dotyczy również nas. Jednak prawdą jest, że po wejściu Polski do UE gospodarka łososiowa upadła i jest podporządkowana lobbystom. Dlatego rzeki Polski, w których być potencjalnymi tarliskami tych wspaniałych ryb, reguluje się, przegradza i tworzy się masowo fermy tuczu ryb łososiowatych. Zyski z tego czerpią firmy chemiczne, paszowe i farmaceutyczne. Przekupieni przez nich ichtiolodzy, którzy decydują o gospodarce łososiowej, pozwalają na działania niszczące naturalne rzeki, bo wtedy mogą produkować narybek w warunkach sztucznych. To jest ogromny biznes, jednak w naszym kraju nie ma miejsca dla dzikich ryb, a ryby głosu nie mają. Pamiętacie może historie z chorymi rybami w Bałtyku. To właśnie owoc sztucznego zarybiania. Potomstwo otrzymywane od słabych osobników, często z kojarzenia krewniaczego, potraktowane lekami. To doprowadziło do osłabienia populacji troci wędrownej i łososia bałtyckiego. Kiedyś tego nie było. Zresztą taka ciekawostka-troc wędrowna z Wisły oraz łosoś z Drawy to najszybciej przyrastające ryby na świecie tych gatunków.
    Z ryb hodowlanych można polecić łososia jurajskiego. Podobno produkuje się go w akwakulturze, gdzie jest zamknięty obieg wody.

    • @BikepackingJourney
      @BikepackingJourney 2 роки тому +12

      Dobrze napisane

    • @zorka9136
      @zorka9136 2 роки тому +8

      Dziekuję za informacje, jest bardzo potrzebna.

    • @Mike669100
      @Mike669100 2 роки тому +9

      Rodzaj pokarmu ma znaczenie. Im więcej paszy (węglowodany) tym bardziej tłusta ryba. Węgle 4 kcal, a tłuszcz 9. Czemu wtedy nie karmią ich tłuszczem? Byłoby szybciej i taniej.

    • @nessundorma11111
      @nessundorma11111 2 роки тому +8

      Tak tak przełowienie oceanów i zanieczyszczanie ich odpadami z kutrów za to bardzo wzmacnia ekosystemy.

    • @jacmxx
      @jacmxx 2 роки тому +8

      Ta wypowiedź jest wyłącznie opinią bez potwierdzonych źródeł informacji.

  • @anulka9277
    @anulka9277 2 роки тому +26

    niepozorny a tak madry , wyksztalcony wspanialy profesjonalista, ogromne dzieki Pani Doktorze!

  • @weronikaorenczak102
    @weronikaorenczak102 2 роки тому +67

    Od kiedy obejrzałam film dokumentalny o hodowli ryb, szczególnie tych w Norwegii - przestałam kupować łososia, a inne ryby zanim kupię sprawdzam czy nie : wyhodowano w Norwegii. Film zagraniczny był nadawany już dobrych parę lat temu i chyba tuż przed północą (dlaczego??) i mówił o korporacjach, które ukrywały jak szkodliwe dla zdrowia ludzi są ryby hodowlane w Norwegii, czym te ryby są karmione. Z tego co pamiętam osoba, która pracowała w tej "firmie " i ujawniła te utajnione dane na temat czym są karmione te ryby - miała wielkie problemy, oczywiście została zwolniona z pracy . W Wielkiej Brytanii też był film w tv, ale w nie o takiej późnej porze, który mówił o hodowli ryb - od tej szkodliwej strony.... no i osoba, która oglądała tej film powiedziała mi, że od tego czasu nie ma ochoty w ogóle na ryby. ..🙁

    • @reginazielinska9162
      @reginazielinska9162 2 роки тому +4

      Dzięki za Pana pracę

    • @kofgrep
      @kofgrep 2 роки тому +15

      Tak, te łososie z farm rybnych w Szkocji są jeszcze gorsze niż norweskie. A najgorsze są ogólnie te z Chin.

    • @ewakrol7606
      @ewakrol7606 2 роки тому +6

      @@kofgrep tilapia jest najgorsza, ogladalam fim na ten temat..

    • @alaboncol5019
      @alaboncol5019 2 роки тому +7

      Przeważnie EDUKACYJNE programy są emitowane w TV wtedy, gdy prawie całą Polska już śpi. Telewizja spełniła swoje zadanie i może starać się o kolejne dofinansowania z rządu...

    • @eldruto
      @eldruto 2 роки тому +10

      mogłeś obejrzeć film propagandowy, wiesz, na zasadzie, norweskie łososie złe, kupujcie nasze czeskie. Nie sprzeczam się tu z Tobą i nie bronie norweskich hodowli, ale słyszałem o tym, że walka krajów produkujących ryby jest poważna i każdy środek jest dobry - to tak samo jak inne kraje atakują Polskę i krytykują naszą hodowle mięsa - chodzi tylko o przestraszenie konsumentów i przejęcie rynku.
      Poza tym, jak się obejrzy programy o hodowli ryb, kurczaków, jajek, mleka, świń, krów itd, to w ogóle się jeść przestaje chcieć, stąd ja dość mocno ograniczyłem spożycie mięsa i jem tyle, żeby było zdrowo, w myśl zasady "mniej a lepiej". Pozdrawiam

  • @zdzislawatur7318
    @zdzislawatur7318 2 роки тому +11

    👍👍👍dziękuję za bardzo cenne wiadomosci, i nie mam tu na myśli tylko tego odcinka ,ale również i poprzednie ,pozdrawiam serdecznie i czekam na następne.

  • @marekabramis1580
    @marekabramis1580 2 роки тому +32

    Od dawna jest wiadome że łosoś hodowlany to śmieć, zresztą inne ryby typu Panga itp również.

  • @obiektywny8478
    @obiektywny8478 2 роки тому +32

    Bardzo dobry konkretny materiał 👍 wiedza na pewno się przyda.

    • @drbartekpl
      @drbartekpl  2 роки тому +4

      Dziękuję za zostawienie komentarza 👍 Cieszę się, że materiał się przydał.

    • @marcin6086
      @marcin6086 2 роки тому +3

      A co z dzikim złowionym w okolicach Szkocji?

  • @halinaszuba9291
    @halinaszuba9291 2 роки тому +14

    Przestałam kupować łososia hodowlanego,nie mam możliwości zakupu łososia dzikiego,dziękuję za wykład

    • @MateuszHh
      @MateuszHh 2 роки тому +1

      Przecież Doktor powiedział że można a nawet należy jeśc łososie hodowlane jeśli nie ma dostępu do innych.

    • @rychuborowik210
      @rychuborowik210 2 роки тому

      @@MateuszHh Ja łososiem raz się zatrułem bo miał w sobie bardzo dużo antybiotyków. Od tego czasu nawet nie spojrzę na ryby w sklepie. Polecam film na YT: CAŁA PRAWDA O RYBACH.

  • @marybryk5238
    @marybryk5238 2 роки тому +7

    Dobry bardzo konkretny materlal dziekuje bardzo panie doktorze 👍👍👍

  • @czeslawakatharina8279
    @czeslawakatharina8279 2 роки тому +5

    Serdecznie dziekuje.👍
    Mozna tylko z tego wnioski wyciagnac...
    Milego dnia zycze. 🌞

  • @skorupa_strupa
    @skorupa_strupa 2 роки тому +3

    Dziękuję, bardzo wartościowy film

  • @mateuszrybka77
    @mateuszrybka77 2 роки тому +8

    Teraz prosimy o materiał o wędzonych i solonych rybach takich jak makrela, szprotki i wędzony łosoś czy solony śledź

    • @jakubek89
      @jakubek89 10 місяців тому

      Te które wymieniłeś są dzikie więc bardzo dobrze, na dodatek tańsze, makrela też zawiera sporo omega 3 tylko nikt jej tak nie reklamuje bo jest tańsza i nie ma jak zarobić. Małe ryby krócej żyją więc zbierają mniej zanieczyszczeń

  • @wieslawakoziel6800
    @wieslawakoziel6800 2 роки тому +6

    Dziekuje za ten wyklad. Zgadzam sie z panem w 100%. Wiedza rzetelnie przedstawiona. Mieszkam w Norwegii juz 33 lata i jem przewaznie lososia chodowanego. Dzikich lososi jest malo w sprzedazy.

    • @bubgajedwa9070
      @bubgajedwa9070 4 місяці тому

      Jak jest tak dobry , to dlaczego lekarze w Norwegii nie zalecają spożywania lub ograniczają tą rybę kobietą ciężarnym ?

  • @halinageresz7080
    @halinageresz7080 2 роки тому +3

    Dziękuje, za cenne informacje.

  • @Emmanuel73
    @Emmanuel73 2 роки тому +2

    Bardzo przydatne informacje dziękuję

  • @pawellepich1956
    @pawellepich1956 2 роки тому +11

    Jak zwykle dobry merytoryczny materiał.Pozdrawiam.

    • @drbartekpl
      @drbartekpl  2 роки тому +2

      Cieszę się, że materiał był pomocy, również pozdrawiam.

  • @rytmziemi7513
    @rytmziemi7513 2 роки тому +9

    Dzisiaj w sklepie trafiłem na dzikiego łososia pacyficznego. Faktycznie jest intensywnie czerwony. Cena 20zl za 100g. Obok był norweski hodowlany 11zl za 100g. Przebitka dość spora. :)

    • @tadeusz4306
      @tadeusz4306 2 роки тому +1

      zainteresuj sie co powoduje tak intensywny kolor!

    • @Aa-dz4um
      @Aa-dz4um 2 роки тому +1

      Jadlam dzikiego, jest mniej tlusty, kolor bardziej wyrazisty a w smaku niebo lepszy od tych hodowanych. Wole zaplacic wiecej i zjesc dzikiego lososia niz sie truc tym hodowanym.

  • @elzbietabrzozka5842
    @elzbietabrzozka5842 2 роки тому +1

    Opis wyczerpujący team,krótko,zwiężle ,wszystko co powinien wiedzieć laik.DZIĘKI POZDRAWIAM SERDECZNIE WSZYSTKICH PAŃSTWA I P.DOKTORA

  • @elzbietakarlinska3293
    @elzbietakarlinska3293 2 роки тому +10

    Pobożne życzenia że nie stosuje się dużej ilości antybiotyków !!

    • @krzysztofglowacki7400
      @krzysztofglowacki7400 2 роки тому +2

      Widziałem film o produkcji i karmieniu łososi w Norwegii, od tamtej pory nie jadłem tak zachwalanego w sklepach łososia norweskiego...

  • @sabiene6384
    @sabiene6384 2 роки тому +6

    Jak zwykle świetnie przygotowany materiał ,dziękuję .
    Jeśli zaś o Bałtyk chodzi to ja się bardzo zastanawiam, czy w ogóle wchodzić do niego , gdyż skażenie wody niedość że odpadami ropopochonymi , biologicznymi, metalami ciężkimi, to do tego wiadomo że od przynajmniej 10 lat zaczyna się rozkładać zatopiona w nim broń chemiczna zatopiona po II wojnie światowej. Wniosek z tego nasuwa się sam ...
    Rybka z Bałtyku na zdrowie nam nie wyjdzie

  • @katarzynawodzynska1817
    @katarzynawodzynska1817 2 роки тому +2

    Dziekuje za kolejny interesujacy film :)

  • @RK-es3sg
    @RK-es3sg 2 роки тому +15

    Jsk zawsze fajny odcink . Ja pracuje w Uk I powiem wam ze dawniej kupowałem łososia cały czas ! Bo lubię ryby ale tem łosoś hodowlany to trucizna! Odbiło mi się to za zdrowiu

    • @ksiazul7
      @ksiazul7 2 роки тому +2

      W jaki sposob sie od odbilo? Pytam bo przez kilka lat jak mieszkalam w Anglii bez przerwy jadlam lososia i dorsza bo byl tam tani. Ten w Icelandzie. I byc moze nie powiazalam niektorych moich problemow zdrowotnych z jedzeniem tego swinstwa

    • @RK-es3sg
      @RK-es3sg 2 роки тому +11

      @@ksiazul7 Robiłem badania w Polsce bo w Uk wiesz sam jak to wygląda, źle się czułem byłem słaby zmęczony i na badaniach mi wyszło że mam nie alkoholowego stłuszczenie wątroby.. jak wydawało mi się że mam zdrowa dietę. Odstawiłem łosia na 5 miesięcy i lepiej się czuje i ogólnie wyniki badan są lepsze .. w tym łososiu z hodowli są toksyny i pestydydy bo łosośia atakują pasożyty i dodają do wody .. każda ryba hodowlana jest karmiona " tuczona" jak kurczaka z lidla więc nic zdrowgo !

  • @honoratadabowska2249
    @honoratadabowska2249 2 роки тому +8

    Super materiał , brakuje mi tylko trochę jakiejś wzmianki o organicznych ? Czy jest jakaś różnica rzeczywiście ? Pozdrawiam

  • @edknoxwill520
    @edknoxwill520 2 роки тому +5

    Dziekuje za bardzo ciekawe podejscie do tematu Lososia,ktorego bardzo lubie,pozdrawiam serdecznie :-)

  • @michals2000
    @michals2000 2 роки тому +6

    jeszcze warto by wspomnieć co to jest chów wsobny i jaki ma wpływ na łososia hodowlanego, wady genetyczne, odporność, wpływ na populację łososia dzikiego przez sztuki uciekające z hodowli itp. nawet jeśli nie ma to obecnie wielkiego wpływu to w niedalekiej przyszłości będzie miało. Pozdrawiam

  • @barew777
    @barew777 2 роки тому +78

    Wystarczy obejrzeć film "Cała prawda o rybach" a ochota na łososia hodowlanego przejdzie każdemu rozsądnemu człowiekowi.

    • @berakfilip
      @berakfilip 2 роки тому +1

      Co

    • @admard3035
      @admard3035 2 роки тому +5

      dokładnie-lepszy żaden łosoś niż hodowlany

    • @astat1
      @astat1 2 роки тому +2

      @@admard3035 Czyli mięso łosia zdrowsze niż łososia?

  • @OneShout100
    @OneShout100 2 роки тому +1

    Mega fajny material !

  • @emiliaforysiak3429
    @emiliaforysiak3429 2 роки тому

    Wielkie dzięki. Pozdrawiam serdecznie Emilia

  • @elizabethbacon6151
    @elizabethbacon6151 2 роки тому +5

    My mamy najczęściej w sklepach tylko łososia hodowlanego
    z Norwegii szczególnie w Lidl. Oczywiście nie należy kupować łososia że skórą. W skórze łososia są wszy oraz gnidy.
    Opakowania należy czytać bardzo dokładnie. Bardzo często tekst że łosoś jest hodowlany jest napisany bardzo małymi literami. Hodowcy nie zależy na naszym zdrowiu tylko na pieniądzach.
    Dziękuję Panu bardzo Dr Bartek za tak dokładne informacje o różnicach zdrowotnych łososia.
    Ja nie kupuję łososia hodowanego od minimum 4 lat. Wtedy dowiedziałam się o antybiotykach jakimi karmione są łososie oraz o tym że mają wszy w skórze Parę lat temu to było bardzo głośne w Szwecji, a ja tu mieszkam od dawna.
    Pozdrawiam.

  • @ceosOne1
    @ceosOne1 2 роки тому +32

    jestem ciekaw, jak wygląda zawartość mikroplastiku w obu rodzajach tej ryby

    • @maharajakaburu7438
      @maharajakaburu7438 2 роки тому +5

      Sam jestem ciekaw. Niby biorąc pod uwagę prądy północnego pacyfiku mozna przypuszczać, że tamtejsze ryby nie mają zbyt wiele styczności z tym tworzywem, jednak bez wyników badań lepiej się wstrzymać z osądem.

  • @ArtogTV
    @ArtogTV 2 роки тому +4

    Chętnie dowiedziałbym się o rybach słodkowodnych w podobnym stylu

  • @SirBukos
    @SirBukos 2 роки тому +6

    Bez muzyki w tle o wiele lepiej 😊

    • @beabea9421
      @beabea9421 2 роки тому +1

      Mnie się podoba ten dodatek muzyki.

  • @piotrzietek669
    @piotrzietek669 2 роки тому +8

    Łosoś hodowlany jest , świństwem, zapytajcie tych co pracują na pływających farmach,pod nimi góry odchodów,martwe dno, choroby skórne, pasożyty,i pasza, spotkałem podczas pobytu za granicą dziewczynę,która tam pracowała ,powiedziała że tak się napatrzyłam , nie tknę nigdy ryb.

  • @Tomek.Wisimulacha
    @Tomek.Wisimulacha 2 роки тому +11

    Zapisuję się i udostępniam

    • @drbartekpl
      @drbartekpl  2 роки тому +4

      Dziękuję za zaufanie i udostępnienie, pozdrawiam.

    • @regine5285
      @regine5285 2 роки тому +2

      @@drbartekpl ja też się zapisałam i przekazałam znajomym😗

    • @stefaniaszmydt8065
      @stefaniaszmydt8065 2 роки тому +1

      @@drbartekpl 🌷chciałam się zapisać 🌷pozdrawiam serdecznie 🌷🌷🌷

  • @asielski01
    @asielski01 2 роки тому +1

    Świetne. Tego potrzebowałem właśnie.

    • @astat1
      @astat1 2 роки тому

      Łososia?

  • @januszpaliczak3658
    @januszpaliczak3658 11 місяців тому

    Pięknie Dziękuję!

  • @adoramus
    @adoramus 2 роки тому +2

    Dziękuję bardzo!

  • @teresaciecharowska8816
    @teresaciecharowska8816 2 роки тому +2

    Już kilkanaście lat temu w greckich wiadomościach słyszałam, że łosoś to najbardziej zanieczyszczona i rakotwórcza ryba i nie należy jej jeść częściej jak dwa razy w miesiącu.Nie wiedziałam do dzisiaj ,że są dwa rodzaje łososi,interesujący program,dziękuję bardzo.

    • @ewakrol7606
      @ewakrol7606 2 роки тому +2

      Zgadza sie moja sasiadka miala raka 3 razy, a w jej diecie losos byl kilka razy tygodniowo, kobieta zyje juz 93 lata.

  • @tomaszs.3395
    @tomaszs.3395 2 роки тому

    Dziękuję p. Doktorze.

  • @eldruto
    @eldruto 2 роки тому +5

    Jak się człowiek dowiaduje jak się hoduje ryby, kurczaki, świnie, krowy i w ogóle mięso a także nabiał, to w ogóle ochota do jedzenia przechodzi - stąd ja od jakiegoś czasu staram się jeść mięso rzadziej, mniej więcej raz na tydzień, w myśl zasady że trochę mniej a lepszej jakości.
    A problem bakterii które nie reagują na antybiotyki już istnieje - np sławna bakteria New Delhi.

    • @beabea9421
      @beabea9421 2 роки тому +3

      Na wiele odpornych bakterii mamy jeszcze w zasięgu inną broń : bakteriofagi.Warto o tym poczytać.To jest niesamowite.

  • @Zimex62
    @Zimex62 2 роки тому +3

    W jakich sklepach mona kupic dziekiego lososia? Czy np wybor dzikiego lososia a potem zjedzenie czegos niedobrego zniweczy caly zysk wybrania dizkiego lososia?

  • @pawelh.7529
    @pawelh.7529 2 роки тому +33

    W przetwórniach łososia na Alasce spędziłem prawie rok. Z hodowlą norweską w sadzach też mam jakieś doświadczenia. Z częścią filmu się zgodzę, z częścią nie. Po pierwsze jak wspomniałeś antybiotyki nie są tak powszechne - proszę nie straszyć ludzi tymi antybiotykami. Po drugie trzeba pamiętać, że jeśli wszyscy byśmy chcieli jeść łososia dzikiego, to gatunek wkrótce byłby zagrożony. Po trzecie - lista największych producentów chyba nie do końca jest aktualna (ale to akurat szczegół). Po czwarte - sugerujesz w końcu, żeby wybierać łososia dzikiego pacyficznego, a nie atlantyckiego (z Bałtyku). Co do rozpoznawania dzikiego i hodowlanego - to klienci po części wymagają, by mięso było czerwone, stąd producenci zaczęli dodawać do pasz karotenoidy (nieszkodliwe). Poza tym dzikie gatunki pacyficzne różnią się między sobą odcieniami mięsa. Zjadłem w swoim życiu chyba więcej łososi dzikich (pacyficznych) niż hodowlanych - myślę, że hodowlany odpowiednik jest równie smaczny (inna sprawa to koszt ekologiczny takiej hodowli). Ważniejsze jest dla mnie świeżość ryby, niż jej pochodzenie. Ostatnia kwestia - wszyscy obserwujemy co jakiś czas nagonkę w mediach na jakiś konkretny gatunek - to na karpia, to na pstrąga, to na łososia (najczęściej hodowlanego),to na świnie, to na wołowinę. Chyba możemy zrozumieć, skąd się to bierze.

    • @incognito6700
      @incognito6700 Рік тому +1

      @@dorotagawlak8449 możesz to jeszcze raz napisać tylko poprawnie

    • @philconnors1417
      @philconnors1417 Рік тому

      @@dorotagawlak8449 próbowałem zrozumieć co napisałaś, ale to niewykonalne.. Mogłabyś to napisać jeszcze raz?

    • @modiglianiamedeo
      @modiglianiamedeo 4 місяці тому +1

      Atlantyk to nie Bałtyk (jedno z najbrudniejszych mórz na świecie). A w ogóle chyba nie słuchałeś uważnie, bo Twoje zarzuty są jakby nie na temat.

  • @tedycom1
    @tedycom1 2 роки тому +3

    Kiedyś czytałem że w dzisiejszych czasach we wszystkich gatunkach łososia(ryb)jest zbyt wiele metali ciężkich tzn.rtęć itp.żeby można było mówić o zdrowym odżywianiu spożywając te ryby.Padło pytanie skąd w rybach biorą się te wszystkie mikroelementy np.Omega itp.Stwierdzono że ryby te zjadają glony i wodne rośliny które są bogate w te witaminy.Dlaczego wiec nie wzbogacamy naszej diety w te produkty?Bo korporacje łowieckie straciłyby swoje rynki zbytu i KASĘ!!

  • @janwege150277
    @janwege150277 2 роки тому +15

    Od razu przyszło mi do głowy pytanie/pomysł na odcinek:
    paprykarz vs. sushi a'la Fukushima ;-(
    Może być?
    Oczywiście łapka w górę.
    Ukłony

  • @arturwojcieski5042
    @arturwojcieski5042 2 роки тому

    Panie Bartku, dziękuję za cenne informacje. Wg mnie naiistotniejszą tutaj sprawą jest balans omega3 do omega6.
    Program na ten temat byłby mile widziany.

    • @drbartekpl
      @drbartekpl  2 роки тому +1

      Dzień dobry, dziękuję za odwiedziny i komentarz. Sprawa balansu omega-3/omega-6 jest dosyć dyskusyjna. W ostatnim czasie raczej jest narracja, że bardziej istotne jest to, aby dostarczać większych ilości omega-3 samych w sobie, aniżeli zwracać uwagę na ich stosunek względem poziomu omega-6. Czyli lepiej spożywać np. 1000 mg omega-3, nawet jakby stosunek miał wynieść 1:10, niż np. tylko 300 mg omega-3 przy stosunku 1:1. Ale postaram się w jednym z filmów szerzej poruszyć ten temat. Pozdrawiam serdecznie

  • @marekmareckionline8493
    @marekmareckionline8493 2 роки тому +22

    to może śledzik?

  • @walimlot
    @walimlot 2 роки тому +24

    Najlepszy łosoś to makrela, bo jest tania i bogata w składniki odżywcze :) Makrela, śledź, sardynki, szprotki i pstrąg. Nie wiem, czy kiedykolwiek jadłem łososia, i przy tej cenie nawet mnie to nie interesuje. Nie sztuka jest kupować drogie i dobre, sztuką jest kupować tanie i dobre.

    • @zlutzkof8224
      @zlutzkof8224 2 роки тому +4

      Nie ma czegoś takiego jak tanie i dobre. Jak chcesz, tanie i dobre to musisz kupić dwie rzeczy jedną tanią a drugą dobrą. Pozdrawiam.

    • @walimlot
      @walimlot 2 роки тому +10

      @@zlutzkof8224 Jest nieprawdą co piszesz, ceny w handlu to jeden wielki chaos. Wymienione prze zemnie ryby są najtańsze z ryb w handlu i z najlepszymi wartościami odżywczymi, a biorąc pod uwagę jakość to taka panga nie powinna mieć żadnej ceny, powinna być odpadkiem paszowym dla zwierzęcych schronisk. Ceny dyktuje przede wszystkim popularność produktu, za jakość płacisz wtedy, gdy ta jakość łączy się z popularnością. Czasem jest tak jak piszesz a czasem odwrotnie, dlatego wiedza o tym, co się kupuje jest bezcenna.

    • @zlutzkof8224
      @zlutzkof8224 2 роки тому +5

      @@walimlot Tu się zgodzę z twoim wywodem. A co do pangi to powiem, że nie nakarmiłbym tym swojego psa. Pozdrawiam.

    • @astat1
      @astat1 2 роки тому

      @@zlutzkof8224 Twój pies kupowałby Whiskas.

  • @brawurka2323
    @brawurka2323 2 роки тому +6

    Cos w tym jest. Jak próbowałam rocznej córce rozszerzyć dietę o łososia, ta za każdym razem mocno to przechorowala - całodzienne wymioty.. po trzecim razie zakumalam że to po łososiu i nigdy więcej nie podałam..

  • @katarinapyrycz1407
    @katarinapyrycz1407 2 роки тому

    Thank you very much

  • @KamilSkalny
    @KamilSkalny 2 роки тому +4

    Widziałem program dokumentalny o tych hodowlanych pokrakach i właściciel tej farmy powiedział wprost do kamery że on by tego swoim dzieciom nie dał do jedzenia. Ryby były bardziej powyginane niż szczęka Habsburgów i miały tyle nowotworów że Polacy na linii ledwo dawali radę wycinać to padło.

    • @kikikiki2386
      @kikikiki2386 Рік тому

      Jak znaleźć ten domument

    • @KamilSkalny
      @KamilSkalny Рік тому

      @@kikikiki2386 To było na YT. Jakiś Brytyjski dokument o hodowcach z Norwegii. Ryby były hodowane w klatkach w tych Norweskich fiordach. Chorowały na raka i ogólnie to wyglądało smutno. Ale linka ci nie podam bo to było lata temu.

  • @margueritedebek1351
    @margueritedebek1351 2 роки тому

    Dziękuję.

  • @tomaszk5687
    @tomaszk5687 2 роки тому

    super filmik

  • @czuplak
    @czuplak 2 роки тому +2

    Dzięki za kolejną dobrą poradę 👍

  • @aleksandrag.9011
    @aleksandrag.9011 2 роки тому +5

    Polecam obejrzeć dokument "ciemne strony rybołówstwa" na Netflix. Mocny, szokujący i otwierający oczy 😔

  • @regine5285
    @regine5285 2 роки тому +2

    Dziękuję za ten film. Nie miałam pojęcia o tych różnicach

  • @luq8912
    @luq8912 2 роки тому +3

    Bardzo pożyteczny kanał!

    • @rychuborowik210
      @rychuborowik210 2 роки тому

      Nie bardzo.
      Obejrzyj sobie film "Cała prawda o rybach" a wniosek o tym kanale nasunie Ci się sam.
      Pozdrawiam.

    • @luq8912
      @luq8912 2 роки тому

      @@rychuborowik210 Widziałem daje do myślenia. W dzisiejszych czasach nic już nie jest zdrowe.

    • @rychuborowik210
      @rychuborowik210 2 роки тому

      @@luq8912 No to teraz wyciągnij stosowne wnioski co do tego kanału.

  • @joannacharchula6463
    @joannacharchula6463 2 роки тому

    Dziekuje:}

  • @hakunamatata4321
    @hakunamatata4321 2 роки тому +6

    Liczylem na poruszenie kwestii organicznego lososia jurajskiego hodowanego w wodzie geotermalnej w Janowie wolnego od antybiotykow i metali ciezkich a przynamniej z zapewnien:)

  • @annae5518
    @annae5518 2 роки тому +4

    Rzecz jasna że hodowlany ma przekroczone wszelkie normy skoro robotnik ubrany w kombinezon ochronny, w goglach wychodzi na pomost i opryskuje pestycydami od wszelakiej zarazy całą hodowlę łososi. Wiec to świństwo musi być obecne w mięsie.

  • @piotrpalka5636
    @piotrpalka5636 2 роки тому +10

    No dobra jest to oczywiste że większość zwierząt dzikich jest zdrowsza od hodowlanych.
    Ale przecież dzikie nie są nie ograniczone.
    Nie powinien Pan polecać jeść zwierzęta dzikie.
    Niektóre gatunki ryb w Morzach i Oceanach zostały zredukowane o 90/95 %
    Niektóre gatunki prawie wyginely.
    Po to ludzie mają rozum żeby potrafili hodować zwierzęta które chcą zjeść a nie lowili dzikie na skalę swiatowo i powodowali przerwanie łańcuchów pokarmowych w wielkich Ekosystemach wodnych.
    Trzeba tylko pilnować tych co hoduja ryby i inne zwierzęta by nie były faszerowane antybiotykami itp. I badac te zwierzęta

  • @silvana9053
    @silvana9053 2 роки тому +10

    Chyba dam sobie spokój z łososiem i zadowolę się innymi rybami. Poproszę o wskazówki jakie ryby wybrać. 😉dziękuje za te rzeczowe informacje. 🙂

    • @marchean83
      @marchean83 2 роки тому +4

      Karp milicki😉 nie wiem czy dr potwierdzi ale czytałem, że karp jest jedną z najzdrowszych ryb słodkowodnych.

    • @silvana9053
      @silvana9053 2 роки тому +3

      Owszem, nawet lubię. Ale słodkowodne nie mają w sobie tylu wartości co morskie niestety. No i podobno małe ryby są zdrowsze bo nie zdążą pochłonąć tablicy Mendelejewa. 😉

    • @gochakropka
      @gochakropka 2 роки тому +4

      Najlepiej od rybaka,prosto z połowu ;D

    • @grakru3724
      @grakru3724 2 роки тому +5

      Najlepiej jeść te, które złowi mąż - wędkarz z wiadomego, czystego jeziora. Każda taka ryba jest zdrowsza od łososia norweskiego i ryb z brudnego Bałtyku.

    • @metalfan3858
      @metalfan3858 2 роки тому

      Jest o tym odcinek na tym kanale. Pamiętam że śledź jest OK

  • @grazka9767
    @grazka9767 2 роки тому +1

    Mało,że niszczona jest woda w rzece. Niszczone są łąki pastwiska biegnące wzdłuż rzeki. Bydło nie chce jeść siana z tych łąk. Teren staje się bezużyteczny a podatek gruntowy dla państwa trzeba płacić ( gm.Darłowo ). Widziałam niemiecki film o hodowli łososia w Norwegii. Od samego oglądania mam wstręt do ryb

  • @MrEndriju
    @MrEndriju 2 роки тому +7

    Szczerze, to żyjecie w takich czasach, że wszystko rośnie na trującym syfie lub jest nim karmione (zapotrzebowanie jest również bardzo duże). Jeżeli chcesz jeść zdrowe, to musisz uprawiać/hodować swoje. Niedługo zaczną produkować sztuczne mięso i jeszcze sztuczniejsze warzywa/owoce, to dopiero odechce się człowiekowi jeść (skoro taki syf był w normalnym jedzeniu). Lepsze czasy minęły.

    • @maharajakaburu7438
      @maharajakaburu7438 2 роки тому

      To też nie do końca tak wygląda. Przykładowo warzywa/owoce. Uprawy hydro czy aeroponiczne przy wielu roślinach dają znacznie więcej korzyści w porównaniu do upraw glebowych. Choćby kontrolowane warunki, które pozwalają na rezygnację z pestycydów i herbicydów (brak chwastów i szkodników), brak możliwości akumulacji różnych szkodliwych substancji z gleby oraz zdecydowanie wyższe plony i skrócenie okresu produkcji. Problem polega na tym, że ludziom taka produkcja rolna kojarzy się z "chemią"(bo niby jak inaczej się da, tak bez ziemi?), a różnicę w jakości produktu często widać gołym okiem po wyglądzie owoców/warzyw. Nie jest to związane z tym, że metoda uprawy jest gorsza. Jest to wynikiem zasad funkcjonowania rynku, który płaci rolnikowi od masy produktu, a nie od zawartości konkretnych substancji w tymże produkcie. Jeśli produkujesz na ilość nie jest rozsądnym z finansowego punktu widzenia wydłużać sobie okres produkcji (i konwersji gotówki) oraz przesadnie przejmować się kolorem czy zapachem, jeśli nie przełoży się to na wyższą cenę w skupie. No i bariera wejścia (koszty początkowe na starcie) są dużo wyższe. Moim zdaniem tego typu uprawa/hodowla to przyszłość. Hydroponika i aeroponika są już dobrze przebadane i bezpieczne. W kwestii hodowli tkankowych upłynie więcej czasu na opracowanie i dopracowanie konkretnych technologii czy procesów, ale również niosą one sporo nadziei. Problemy z antybiotykami, pasożytami, metalami ciężkimi itd w mięsię mogą w ogóle przestać istnieć. Największym problemem będzie ludziom przełamać się w myśleniu, że komórki z "probówki" mogą być takie same jak komórki narastające w żywej probówce w postaci macicy matki.

    • @beabea9421
      @beabea9421 2 роки тому

      W szklarni można szkodniki zagazować a potem wywietrzyć. Zaś w uprawie gruntowej trzeba opryskiwać. Pamiętam jeszcze z dzieciństwa różne robale w czereśniach śliwkach ,malinach i jabłkach i wolę jednak dzisiejsze czasy bez tych "dodatków".Mam tylko nadzieję,że hodowca miał odpowiednią wiedzę na temat ochrony roślin i stosuje się do okresu karencji i wybiera odpowiednie środki.

    • @maharajakaburu7438
      @maharajakaburu7438 2 роки тому

      @@dawid1803 Śmiem twierdzić, że na pewno nie Ty. Pewnie, że się da, nawet bez orki się da. Tylko weź później zarób, a nie dołóż :)

    • @maharajakaburu7438
      @maharajakaburu7438 2 роки тому

      @@dawid1803 czyli dokładnie tak samo, jak twój z prezerwatywą.

  • @maciejnowak1993
    @maciejnowak1993 2 роки тому

    Dzięki

  • @MrVader86
    @MrVader86 2 роки тому

    Skórę należy usunąć przed obróbką termiczną czy wystarczy jej nie spożywać?

  • @poland1170
    @poland1170 2 роки тому +3

    dobrze wiedzieć

  • @renalilab1373
    @renalilab1373 2 роки тому +6

    Tak, niestety tak jest ❗ ☝️😗 wspominała o tym nieodżałowanej Pamięci (Nasza Wielka Mama - Szri Matadżi). Indyjska Lekarz, Nirmala Srivastawa...
    A ja tak lubiłam "łosia"... 🤭

    • @ewakrol7606
      @ewakrol7606 2 роки тому +2

      czy lososia?

    • @renalilab1373
      @renalilab1373 2 роки тому +2

      @@ewakrol7606 ja tak mówię na łososia, dlatego napisałam w cudzysłowiu ☝️😃
      Pozdrawiam 🤗🍀

    • @ewakrol7606
      @ewakrol7606 2 роки тому +2

      @@renalilab1373 ok, dzieki, nie bylam pewna myslalam , ze to expres klawiatury zrobil... Pozdrawiam.

  • @Saturnus666
    @Saturnus666 Рік тому

    Łosoś wędzony jest dobrym źródłem Omega-3? Czy jest dużo mniej zdrowy niż np. gotowany na parze? Kupuję z wygody i byłem ciekaw ....

  • @martinezcolorinez5326
    @martinezcolorinez5326 2 роки тому +4

    Ale ten tłuszcz z łososia hodowlanego jest zdrowy? Np dla ludzi na keto to chyba dobra info? Jak to rozumieć Panie Bartku?

  • @wandastasiak5053
    @wandastasiak5053 2 роки тому +3

    To zalezy, kto hoduje i w jaki sposob....

  • @aleistersatrjan5322
    @aleistersatrjan5322 2 роки тому

    Mam pytanie w sklepach łosoś z opisem np. atlantycki wygląda tak jak hodowlany czyli pomarańczowy a nie czerwony? To jak to jest?

  • @barbarazminkowska1476
    @barbarazminkowska1476 2 роки тому +2

    Bardzo dziękuję za czytelne wyjaśnienie różnic , bo bardzo lubimy tę rybę i teraz nie będzie problemu z jego pochodzeniem. Pozdrawiam .

    • @ryszardsokolow9208
      @ryszardsokolow9208 2 роки тому +1

      Rybka powinna miec pochodzenie szlacheckie.🤣😂🤣

  • @katarzynagarstecka6788
    @katarzynagarstecka6788 2 роки тому +7

    Bardzo lubię oglądać Pana filmy - krótko, zwięźle i na temat ! Pozdrawiam serdecznie :)

    • @drbartekpl
      @drbartekpl  2 роки тому +1

      Również pozdrawiam :) Dziękuję za zostawienie komentarza.

  • @Kamil_Goofi
    @Kamil_Goofi 2 роки тому +4

    Jest dobry film bodajże francuski "Cała prawda o rybach" i tam m.in jak hodowany jest łosoś w Norwegi... Jak są pływają w ogrodzeniach na 15 metrowych warstwach swoich odchodów. Jak faszerują je antybiotykami i sterydami. Jak zmutowane rodzą się ryby. I tu macie Państwo odpowiedź dlaczego w 99% sprzedawane są filety... Poza tym są hodowane w Bałtyku, który jest mega skażony. Jak w tłuszczu odkładają się w rybach metale ciężkie itd itd. Kiedyś RYBA kojarzyła się ze zdrowiem - dziś raczej przeciwnie... niestety.

  • @PawloManUtd
    @PawloManUtd 2 роки тому +6

    W jakich sklepach kupić łososia dzikiego, czy to nie jest aż tak rzadkie zjawisko? Cena dużo wyższa?

    • @fullredstain5784
      @fullredstain5784 2 роки тому +1

      W sklepach jak makro można kupić dzikiego. Jest droższy ok 70 zł za kg.

    • @izabelagawarzynska7632
      @izabelagawarzynska7632 2 роки тому +1

      @@fullredstain5784 dziękuję za informację 😃

  • @ewarogowska6780
    @ewarogowska6780 2 роки тому +11

    Dzięki za tę ważną wiedzę ! ...a jak jest z TUŃCZYKIEM ?

    • @ryszardszzepaniak6940
      @ryszardszzepaniak6940 2 роки тому +1

      Tuńczyk a szczególnie wędzony powoduje psucie się zębów. Trudno sobie z tym poradzić bo psują się nawet do tej pory zdrowe.

    • @ewakrol7606
      @ewakrol7606 2 роки тому +1

      Tunczyk musi byc organiczny wtedy posiada mniej mercurego, ktory ma wptyw na nasze zdrowie.

    • @ryszardsokolow9208
      @ryszardsokolow9208 2 роки тому +1

      Im wieksza ryba tym wiecej metali ciezkich przypadajacych na jednostke masy ciala.

    • @elzbietakarlinska3293
      @elzbietakarlinska3293 2 роки тому +2

      @@ewakrol7606 tuńczyk organiczny ?? Z oceanów ( bo tam żyje ) zatrutych metalami ciężkimi i plastikiem ???

    • @ewakrol7606
      @ewakrol7606 2 роки тому

      @@elzbietakarlinska3293 Sa takie puszki z tunczykiem , ktory nie ma mercurego i sa one duzo drozsze. Proponuje zawsze czytac etykietki. Ja swiezej ryby juz od dawna nie jadam, poniewaz dostaje wysypki, co jest znakiem w moim przypadku , ze sa tam skladniki szkodliwe.
      Moge jedynie dodac, ze organiczny nie znaczy zdrowy, jedynie zdrowszy, bo mniej pestycydow. Pozdrawiam.

  • @maxigan5667
    @maxigan5667 2 роки тому +6

    Dziękuję za to że chcesz mnie karmić pestycydami hormonami antybiotykami dziękuję za taką rybę z hodowli

  • @izabelagawarzynska7632
    @izabelagawarzynska7632 2 роки тому +1

    Czy tak zawsze było czy to takie czasy? Człowiek soe wkrecił chce jeść zdrowo. Jem owoce i warzywa pach materiał o glifosacie, zasadziłam więc swoje. Kupuje sól himalajską żeby nie jeść z kredą pach materiał że brakuje w niej jodu. Teraz jeszcze ten łosoś... 😔 Dobrze że chociaż owoce i warzywa mam swoje a chleb sama piekę. Nad resztą trzeba popracować.

  • @adamtrojanowski3972
    @adamtrojanowski3972 2 роки тому

    Dla mnie najważniejsze jest ,żeby dobrze smakowało. I tak niedługo wszyscy pójdziemy do Piaseckiego.

    • @beabea9421
      @beabea9421 2 роки тому +2

      Lepiej trochę później niż zbyt wcześnie, nieprawdaż ?

  • @yborius3674
    @yborius3674 Рік тому

    Jeśli mamy ochotę na kawałek wędzonego łososia to w Polsce nie mamy zbytnio dużego wyboru. Prawda jest taka, że Norweskiego łososia można wrzucić do jednego worka z pangą ten sam poziom przydatności do spożycia. Będąc mieszkańcem nadmorskiej miejscowości, gdzie łososia wybierało się tonami przy tamie na rzece ku uciesze widowni patrzącej z mostu miejskiego potem można było go kupić w miejscowym sklepie rybnym, mogę stwierdzić , że wychowałem się na rodzimych łososiach.
    Wiem prawie wszystko na ich temat zwłaszcza organoleptycznego w tym kulinarnego jego znaczenia. Te piękne czasy z lat 70-80 już nie wrócą bo obecnie nie ma łososia w tym miejscu.
    Jednak chciałem przez ten film powiedzieć jedną ważną i ciekawą rzecz na temat hodowlanego Norweskiego łososia, a mianowicie mając dostęp w tamtych czasach do podróżowania do RFN i będąc tam nie jednokrotnie dziwiła mnie popularność przywożonego z Polski w ramach prezentu wędzonego łososia. Kiedy to w 1984 roku będąc na zakupach w jednych z niemieckich supermarketów natknąłem się na Norweskiego łososia w plastrach zresztą dość drogiego w stosunku do naszego usłyszałem komentarz osoby z rodziny rodowitego Niemca: tego łososia Norweskiego lekarze zalecają jeść maksymalnie raz w tygodniu w ilości maks 100 g, a kobietom w ciąży jest nie wskazany.
    W tamtych czasach zwłaszcza rygorystyczne podejście Niemców do takich spraw nie pozwalało zamiatać tego typu spraw pod dywan, pisano o tym w wielu pismach zdrowotnych i naukowych. Wniosek już dawno dawno temu zdawano sobie sprawę z jakości i zagrożeń ze spożycia tego produktu, Przez 40 lat obserwuję przez konsorcja zamiatanie tematu pod dywan, Norweskich farm nie można fotografować i się do nich zbliżać co ciekawe sami Norwedzy zdają sobie sprawę z problemu a wielu moich znajomych je owszem łososia w Norwegii ale tego łowionego na wolności w żadnym wypadku hodowlanego.
    Morał taki kupując toksycznego Norweskiego łososia sami przyczyniamy się do niszczenia własnego zdrowia i potęgowanie głupoty, tak to prawda Łosoś Norweski jest toksyczny i jeśli wnosi jakieś minerały do naszego organizmu to są nie warte przyjmowania toksyn nie współmiernie większych jak jego zdrowotne walory.

  • @kofgrep
    @kofgrep 2 роки тому +6

    Aaa, to dlatego przy Alasce na Wyspie Kodiak są największe niedźwiedzie świata wypasione na tych alaskańskich łososiach 😀

    • @ewakrol7606
      @ewakrol7606 2 роки тому +2

      Misie sa duze bo jedza 30 rybek dziennie.

  • @modiglianiamedeo
    @modiglianiamedeo 4 місяці тому

    Kiedyś oglądałam dokumentalny film o norweskich hodowlach łososia, na Planete+. Od tamtej pory nie tknęłam.

  • @lukaszw4489
    @lukaszw4489 2 роки тому +2

    Miniaturka i koncówka o rożrożnianiu "dobrego" od "złego" łososia wprowadza w bląd. Różne gatunki łososia mają różny kolor mięsa ten z miniaturki z kciukiem w dół to po prostu łosoś atlantycki gdzied pasy tluszczu sa zawsze widoczne niezależnie czy jest hodowloany czy nie. Czerwona opcja za miniaturki to Sockeye z Alaski.

  • @elzbietavali8920
    @elzbietavali8920 2 роки тому +4

    Dzięki za wiadomości o lososiu.te czerwone mięso rybie na video to nie był łosoś tylko Tunczyk !!!

  • @andrestar00
    @andrestar00 2 роки тому +8

    Panie dr. proszę coś nagrać odnośnie hemoglobiny (żelaza) , moja żona ma bardzo niskie (anemia) dziękuję bardzo i pozdrawiam

    • @funtomas668
      @funtomas668 2 роки тому +1

      Buraki skutecznie uzupełniają niedobory żelaza.

    • @andrestar00
      @andrestar00 2 роки тому

      @@funtomas668 dzięki pozdrawiam

    • @annahanczewska3595
      @annahanczewska3595 2 роки тому

      Należy brać witaminę C, ab żelazo się wchaniało.

    • @andrestar00
      @andrestar00 2 роки тому

      @@annahanczewska3595 dziękuję

    • @magdalenamajka798
      @magdalenamajka798 2 роки тому +2

      Ja, jak byłam wegetarianką notorycznie spadała mi hemoglobina. Podnosiłam ją tabletkami dla kobiet w ciąży- Materne oraz żółtko jaja i natką pietruszki. Po takiej dwumiesiecznej kuracji tymi tabletkami plus jaja i natka, hemoglobina pokiwała mi powyżej 13u.
      Jeżeli żona je mięso, polecam też wątróbkę drobiową i wołową.

  • @kilbil1111kilbil
    @kilbil1111kilbil 2 роки тому

    A jak wygląda sprawa z tuńczykiem? Czy ten z puszki musi być zły? Pozdrawiam

  • @lauradr.3082
    @lauradr.3082 2 роки тому +2

    hormony wzrostu,antybiotyki sztuczne pasze..smacznego.😉

  • @jolaf8940
    @jolaf8940 2 роки тому

    Co Pan sądzi o łososiu jurajskim hodowanym w Polsce?

  • @grabgrab-co9nl
    @grabgrab-co9nl 2 роки тому

    Pitolenie na antenie, bo nie cierpię łososia, wolę karpia lub makrelę. Smacznego...

  • @gtofrydeckert1529
    @gtofrydeckert1529 2 роки тому

    Mam pytanie będzie one nie na temat, ale mam bóle migrenowe na tle pogody i chciałbym się zapytać czy jest co ogranicza jej skutki. Bądź jakie jedzie bardziej na nią wpływa.
    Z góry dziękuję

    • @ewakrol7606
      @ewakrol7606 2 роки тому +2

      Czekolada, cukier trzeba wtedy wyeliminowac i pic duzo wody, to jest moja osobista recepta. Mam niskie cisnienie , wiec czarna kawa pomaga w moim przypadku.

    • @gtofrydeckert1529
      @gtofrydeckert1529 2 роки тому +1

      @@ewakrol7606 dzięki za twoja odpowiedź

  • @19v8
    @19v8 2 роки тому

    łosoś wiecznie dobry i zdrowy
    wiec cicho a nie zadne zanieczyszczenia

  • @jannowak8951
    @jannowak8951 2 роки тому +2

    Gdzie można kupić łososia dzikiego nie mrożonego? Ja chyba nie widziałem w pobliskich sklepach.

    • @Ada-qu1ux
      @Ada-qu1ux 2 роки тому

      Kupiłam raz w Lidlu

    • @jannowak8951
      @jannowak8951 2 роки тому

      A dziś jednak zauważyłem w Auchan (wcześniej nie widziałem). Takie wędzone plastry 100 g. Łosoś pacyficzny i w opisie potwierdzone, że z połowów oceanicznych. Nawet dwóch marek, włąsnej Auchan i Super Fish.

  • @doktorbybyx
    @doktorbybyx 2 роки тому +6

    Uwielbiam tuńczyka w oleju w kawałkach, uwielbiam też wędzona makrelę. Zdrowe są?
    PS
    Trzecie pytanie. Lubię też śledzia marynowanego ze sklepu, taki z cebulką plus inne bajery. Też zdrowy?

    • @dawidmoldoch894
      @dawidmoldoch894 2 роки тому +7

      Wszystkie ryby łapane w oceanie są zdrowe.kszdy Olej rzepakowy to trucizna. Śledź to trucizna. Bałtyckie ryby są nafaszerowane metalami ciężkimi i całym gownem do niego wrzucanym a że praktycznie jest zamknięty wszystko w nim siedzi i nie wypływa.

    • @island251
      @island251 2 роки тому +5

      Śledź jest konserwowany chemikaliami.Syf

    • @maikwood7343
      @maikwood7343 2 роки тому +1

      @@dawidmoldoch894 sam sobie przeczysz

    • @dawidmoldoch894
      @dawidmoldoch894 2 роки тому +1

      @@maikwood7343 możesz jaśniej bo nie bardzo wiem co ci odpisać? Co w moim komentarzu jest przeczącego? Informacje w moim komentarzu są z wiarygodnego źródła a raczej śledztwa w tej sprawie więc myślę że jesteś albo osioł albo troll albo jedno i drugie.

    • @staho9796
      @staho9796 2 роки тому +5

      Tuńczyk już jest hodowany w klatkach ! Makrela o ile wiem jest dziką ryba i występuje masowo w morzu . Pracowalem 3 lata w przetwórstwie rybnym ,,Korab ,, .ale bardzo dawno w 1983- 87 Nie jedz ryb hodowlanych!!! Jem ...sam łapie makrele we fiordzie ..staram się jeść ryby młode mniej zgromadziły trucizn . Chyba nie należy jeść ryb dennych i długo żyjących . Jest jakiś film ...Cała prawda o rybach 2017 czy ..18, 19 ?,,, Przestałem całkowicie jeść Pange i łososia - szprycowany dioksynami by woniej pływał = szybciej tył .Chciwość ludzka nie ma granic. Istnieje kategoruczny zakaz jedzenia ryb Bałtyku przez kobiety w ciąży!
      Nie ufam temu co mówi autor filmu na temat łososia . Niech sami to żrą ...

  • @matm7472
    @matm7472 8 місяців тому

    Zdarzało mi się jeść łososia, do tej pory zawsze norweskiego. Wczoraj po raz pierwszy kupiłem dzikiego. Ma zauważalnie mniej tłuszczu, a mięso smakuje zupełnie inaczej, choć nie wiem, czy lepiej. Oba są smaczne na swój sposób. Ten mój dziki był bardzo drogi i niedoważony, na opakowaniu było napisane 100g, a po zważeniu okazało się, że ryby jest tylko 86g. Tak czy inaczej łososia będę jadł raczej rzadko i już tylko dzikiego. Trzeba czasem zjeść też inne ryby, szczególnie, gdy są dużo tańsze.

  • @rozaroza9779
    @rozaroza9779 2 роки тому

    To zrób znak krzyża nad jedzeniem i wszystkie złe odejdzie Proste Amen

  • @JanKowalski-dj8qb
    @JanKowalski-dj8qb 2 роки тому +29

    Trucizna, ale za to jak droga!
    Nie każdego stać by się otruć łososiem.
    Tyko wybrańcy. Tyko ci co uwierzyli.

  • @jerzyc.pasierb6693
    @jerzyc.pasierb6693 2 роки тому

    Dzięki, Przyjacielu. Pozdrawiam.