Bardzo lubię ten kanał, szczególnie po odcinku o IS-2. Dobry pomysł z napisami w momencie gdy mowa o opancerzeniu czy wymiarach. Świetny montaż, praca kamery, i przede wszystkim przedstawienie tematu przez prowadzącego. Dobrze się tego słucha, i jeszcze lepiej ogląda.
Serdecznie dziękujemy za tak miłe słowa. To znaczy, że idziemy w dobrym kierunku :-). Mamy kilka ciekawych pomysłów na ten rok i jesteśmy przekonani, że nasi widzowie się nie zawiodą. Dziękujemy i pozdrawiamy 💪
@@historiapodostrymkatem Pomysł z omówieniem różnych pojazdów uważam za strzał w dziesiątkę, tak jak ten o IS-2, czy teraz ISU-152. Brakuje mi takich programów, a pomijam takie zrobione na szybcika z wklejonymi zdjęciami, czytanymi z Wikipedii opisami na potrzeby World of tanks bo takich jest pełno. Czy planujecie jakieś wątki o tematyce lotniczej? Może samolot szturmowy IL-2, egzemplarze można znaleźć w kilku muzeach w kraju. Taki temat by mnie też interesował. A jeśli już mowa o symulatorach, ISU-152 i 122 na bazie T-34 można zobaczyć symulatorze IL-2 Sturmovik Tank Crew.
Temat lotniczy przewija nam się w planach od samego początku, bo do Krakowa w sumie mamy przysłowiowy "rzut beretem" :) Na przeszkodzie stają nam przede wszystkim moce przerobowe, ale coś może w tym zakresie wymyślimy.
Trafiłem na ten kanał przypadkiem. Co uderza od razu, to znakomite przygotowanie prowadzącego, taki współczesny Wołoszański, tylko lepszy, bo podający prawdziwe dane. Podoba mi się również montaż, to jak kamera "chodzi" zasługuje na uznanie. Co do samego filmu to jest naprawdę dobrze, przyczepić się mogę jedynie do braku informacji o penetracji działa omawianego pojazdu i porównania go z na przykład Jagdtigerem, ale to już czepianie się na siłę. Macie kolejnego subskrybenta.
Bardzo dziękujemy za miłe słowa dotyczące naszego kanału, a nade wszystko, docenienie pracy koncepcyjnej i technicznej Piotra odpowiedzialnego za kamerę i montaż, bo faktycznie robi kawał dobrej roboty :) Co do uwagi merytorycznej porównanie wozu z potencjalnym odpowiednikiem czy najczęściej spotykanym przeciwnikiem to ciekawa koncepcja, przy czym doprowadziło by to jeszcze do wydłużenia i tak już sporego odcinka. Pytanie czy to wytrzymacie :)
Ja wiem, że ISU-152 to kawał pięknego działa :-) ale chciałbym zapytać co Państwo sądzicie o ogólnej jakości tego odcinka. Nowy sprzęt przeszedł chrzest bojowy - Sony A7III. :-)
Film bardzo ciekawy,dla miłośników broni pancernej super. A te wszystkie eksponaty,które widzicie znajdują się w Muzeum Wojska Polskiego w Dukli na Podkarpacie na trasie Krosno - Barwinek przejście graniczne Polska - Słowacja. Po słowackiej stronie też jest wiele takich rodzynków i Muzeum. Pokazywany egzemplarz ISU -152 był kiedyś wizytówką miasta Dukli ale jego miejsce zajął pomnik Jana Pawła II. Działo zostało przeniesione do muzeum, które jest tuż za rogiem.
@@historiapodostrymkatem w porządku, czasem człowiek coś przegapi przypadkiem. Pozdrawiam serdecznie i czekam na więcej filmów. Sporo się dowiedziałem o tym niszczycielu, właśnie dzięki temu filmowi. Jeszcze raz dobra robota! :)
Świetny film! Jeden z moich ulubionych pojazdów. W Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu w sezonie letnim można zwiedzać wnętrze ISU-122. Bez amunicji to w środku jest całkiem sporo miejsca ;)
Dziękujemy :) Nam niestety nie udało się zajrzeć do środka, gdyż ten pojazd był niejako zamknięty na stałe. Ale może nam się uda ten aspekt wkrótce nadrobić i przygotujemy dla Was krótkie uzupełnienie.
@@waldekcz3978 Stał on przy Klasztorze i był pomnikiem walk o przełęcz Dukielską. Lecz rok przed pielgrzymką papaja wzięto go, postawiono obok parku, a w jego miejsu postawiono Krzyż, oraz pomniki Jana z Dukli oraz oczywiście samego Papajusa. A ponad to - Trak Węgierski, a nie szosa krośnieńska. Jak już to szosa na Barwinek xD
Doczekawszy się kolejnego odcinka chciałabym zasugerować, aby na koniec odcinków w miarę możliwości podawać, gdzie można poszczególne egzemplarze obejrzeć, w jakich muzeach. Pozdrawiam serdecznie i do następnego.
Dwa lata byłem w T 55 i bardzo fajnie się nim jeżdziło .Strzelanie z armaty też nie jest niczym strasznym ani przesadnie głośnym .Jedyny minus to gazy które nie każdemu służą . Cały hałas idzie na zewnątrz
Jak rzucisz okiem na zdjęcie, które jest na 28:15, to tam znajdziesz potwierdzenie tej tezy. Zdjęcie o tyle ciekawe, że zgodnie z opisem pocisk zrykoszetował. Strzał oddano z 1200 m.
Z ppk jak walili z 72 do Teciaka z ponad kilometra to w przedniej ścianie był otwór na trzy palce A z tyłu wszystko nie istniało po pięciu trafieniach..kompletnie nic A jeszcze do tego często odrywało więże przy pierwszych dwóch trafieniach..jeszcze samosterujące na żyłkę to też unosił teciaka na pół metra do góry..stare czasy i nieprawda..
Ja słyszałem o przypadku gdy pocisk ppanc trafił w przód jadącej pantery, zrykoszetował na przednim pancerzu. Siła kinetyczna była taka że ścięło kilka zębów w kołach napędowych a z 5 członków załogi przeżyło 2 , wyciągali ich nieprzytomnych
Znam przypadek jak pocisk burzący 152 mm eksplodując między dwoma pz 4 zniszczył je, a 12 fizylierów giermańskich odparowało 😀 ciekawostka - podczas trwającego konfliktu w Donbasie reanimowano egzemplarz z pomnika i użyto bojowo😀
Biorąc pod uwagę wysokie koszty i roboczogodziny wyprodukowania Panter i Tygrysów, słowo "proste" nabiera dużego znaczenia. Trzeba przyznać że Rosjanie znaleźli świetny kompromis do zwalczania niemieckich czołgów ciężkich.
Niestety, ten egzemplarz był zaspawany. My też chcielibyśmy się dostać do środka i nagrać materiał z wnętrza :-(. Dlatego umieściliśmy schematy, które można trochę dokładniej obejrzeć pauzując film. Pozdrawiamy
Działo samobieżne to pojemne pojęcie w którym nasz bohater wg. mnie też się zawiera, natomiast gdybyśmy mieli poszukać jeszcze bardziej wyspecjalizowanej nazwy dla niego, to pasowałoby działo pancerne. Mam nadzieję, że dobrze zrozumiałem intencje pytania ;)
Tak na szybko, bo temat oczywiście głębszy. Odpowiedź dała sama wojna. Produkcji KW-2 zaprzestano już w 1941 r. Podwozie czołgu było przeciążone, nie wytrzymywał układ przeniesienia napędu. Czołg był za ciężki by przekraczać ówczesne mosty i nie dysponowano sprzętem do ewakuacji tego kolosa z pola walki. ISU-152 tymi problemami nie był obciążony.
Armata jest ruchoma w płaszczyźnie pionowej i poziomej, jednak pionowa ma większy zakres. Jeśli cel jest poza zasięgiem zakresu w osi poziomej to kierowca musiał nakierować cały wóz w jego stronę. To jest typowe ograniczenie tego typu pojazdów.
Tak bazuje na grach, czy jest ktoś mi w stanie wytłumaczyć czym się rozni działo samobieżne od niszczyciela czołgów. A może prościej czy ISU-152 można nazwać niszczycielem czołgów ?
Działo samobieżne jest pojęciem szerokim, obejmującym całą artylerię umieszczoną na podwoziu. W tym pojęciu mieszczą się niszczyciele czołgów jako "klasa" pojazdów. Podstawowym zadaniem ISU-152 było niszczenie ogniem bezpośrednim umocnionych punktów oporu, ale i był używany jako broń przeciwpancerna. To nie był typowe samobieżne działo przeciwpancerne jak np.: amerykański M 10 czy niemiecki SdKfz. 164 Nashorn, ale i do tych zadań się nadawał ;)
Jak zwykle w tym przypadku trzeba brać pod uwagę założenia konstrukcji oraz jak była używana. Przy konstruowaniu obu dział przewidywano możliwość walki z czołgami, więc można je nazwać niszczycielami czołgów. Co ciekawe w ich przypadku nie penetracja a energia kinetyczna pocisków była największym zagrożeniem dla wrogich czołgów
Stalin nie miał pojęcia o konstrukcjach czołgowych ani o żadnych innych😀 zresztą on się nie zniżał do rozmowy z pospólstwem, 99,99 procent tych opowieści o tym z kim i o czym Stalin rozmawiał to wytwór propagandy jaki to on niby dobry był i mądry
@@miynasty7611 na szczęście żaden z nas nie żył w tych czasach, lecz Stalin był nie przewidywalny i niestety lub "stety" potrafił takie akcje odpierdzielić, a to czy sie interesował czy też nie i czy miał pojęcie na ten temat o którym mowa raczej sie nie dowiemy
@@artj999 Stalin w przeciwieństwie do innych dyktatorów wiedział kiedy może coś ukręcić używając cudzych rąk, jak wyszło to ok, jak nie wyszło to pod mur, Hitler wierzył w swój geniusz wojenny, Stalin słuchał generałów, mógł ich nie lubić/ obawiać się ich ale ich słuchał
To dwa różne pojazdy. Oba uzbrojone w tę samą armatę i wyposażone w podobną wieżę. Przy czym KW-85 to standardowe podwozie KW-1s. IS-85 to pierwsze oznaczenie wozu, który później zaczęto określać jako IS-1. Szczegóły wyjaśnione w materiale o IS-2 ;)
Postawiłbym odwrotną tezę, a mianowicie, że KW-2 był czołgiem ciężkim czasem nazywany działem samobieżnym. Biorąc pod uwagę realia II wojny, poza amerykańskimi niszczycielami czołgów trudno znaleźć działo samobieżne, którego uzbrojenie główne znajduje się w pełni obrotowej wieży. Ten aspekt wg. mnie decyduje o klasyfikacji.
Aspekt klasyfikacji wg. obrotowej wieży odnosił się jak napisałem do II wojny, po tym konflikcie przestał być tak jednoznaczny. Co do założeń, KW-2 konstruowany był jako ciężki czołg przełamania. Sami Rosjanie określali go jako czołg ciężki i organizacyjnie umieszczali te wozy w jednostkach czołgów a nie artylerii.
@@historiapodostrymkatem nie tylko niszczyciele czołgów made in usa miały obrotową wieżę, były pojazdy z obrotową wieżą które nie były niszczycielami czołgów, M8 ?
Bardzo dobry i ciekawy film. Prowadzący, jak zawsze, wykazał się pełnym profesjonalizmem. Chylę czoła, dziękuję i czekam na więcej! Gorąco pozdrawiam!
Bardzo dziękujemy i również pozdrawiamy :)
Bardzo lubię ten kanał, szczególnie po odcinku o IS-2.
Dobry pomysł z napisami w momencie gdy mowa o opancerzeniu czy wymiarach. Świetny montaż, praca kamery, i przede wszystkim przedstawienie tematu przez prowadzącego. Dobrze się tego słucha, i jeszcze lepiej ogląda.
Serdecznie dziękujemy za tak miłe słowa. To znaczy, że idziemy w dobrym kierunku :-). Mamy kilka ciekawych pomysłów na ten rok i jesteśmy przekonani, że nasi widzowie się nie zawiodą. Dziękujemy i pozdrawiamy 💪
@@historiapodostrymkatem Pomysł z omówieniem różnych pojazdów uważam za strzał w dziesiątkę, tak jak ten o IS-2, czy teraz ISU-152. Brakuje mi takich programów, a pomijam takie zrobione na szybcika z wklejonymi zdjęciami, czytanymi z Wikipedii opisami na potrzeby World of tanks bo takich jest pełno.
Czy planujecie jakieś wątki o tematyce lotniczej? Może samolot szturmowy IL-2, egzemplarze można znaleźć w kilku muzeach w kraju. Taki temat by mnie też interesował.
A jeśli już mowa o symulatorach, ISU-152 i 122 na bazie T-34 można zobaczyć symulatorze IL-2 Sturmovik Tank Crew.
Temat lotniczy przewija nam się w planach od samego początku, bo do Krakowa w sumie mamy przysłowiowy "rzut beretem" :) Na przeszkodzie stają nam przede wszystkim moce przerobowe, ale coś może w tym zakresie wymyślimy.
Mega merytorycznie. :) Brawo!
Bardzo dziękujemy :)
Niezależnie jak to brzmi, uwielbiam ten pojazd. Zawsze, kiedy jestem w Dukli idę na niego popatrzeć. Dzięki za ciekawy film.
Jak zwykle fajnie przedstawiona historia konstrukcji, wzorowo merytorycznie i nie nudno. Dobra robota, pozdrawiamy z CSW.
Bardzo dziękujemy :) Również pozdrawiamy :)
Trafiłem na ten kanał przypadkiem. Co uderza od razu, to znakomite przygotowanie prowadzącego, taki współczesny Wołoszański, tylko lepszy, bo podający prawdziwe dane. Podoba mi się również montaż, to jak kamera "chodzi" zasługuje na uznanie. Co do samego filmu to jest naprawdę dobrze, przyczepić się mogę jedynie do braku informacji o penetracji działa omawianego pojazdu i porównania go z na przykład Jagdtigerem, ale to już czepianie się na siłę. Macie kolejnego subskrybenta.
Bardzo dziękujemy za miłe słowa dotyczące naszego kanału, a nade wszystko, docenienie pracy koncepcyjnej i technicznej Piotra odpowiedzialnego za kamerę i montaż, bo faktycznie robi kawał dobrej roboty :) Co do uwagi merytorycznej porównanie wozu z potencjalnym odpowiednikiem czy najczęściej spotykanym przeciwnikiem to ciekawa koncepcja, przy czym doprowadziło by to jeszcze do wydłużenia i tak już sporego odcinka. Pytanie czy to wytrzymacie :)
Nie ma sensu porównywać suche dane o czołgach i wozach bojowych
Kompendium wiedzy.Pozdrawiam autorów kanału.
Dziękujemy i pozdrawiamy :-)
No nareszcie :)
Miłego oglądania :-)
Ja wiem, że ISU-152 to kawał pięknego działa :-) ale chciałbym zapytać co Państwo sądzicie o ogólnej jakości tego odcinka. Nowy sprzęt przeszedł chrzest bojowy - Sony A7III. :-)
Chrzest bojowy wypadł pomyślnie 😁
Świetny film! Łapka w góre.
Bardzo dziękujemy 😀
Mega. A prowadzacy ma idealny głos i gadane
Świetny temat i świetny odcinek! :)
Dziękujemy :)
Film bardzo ciekawy,dla miłośników broni pancernej super. A te wszystkie eksponaty,które widzicie znajdują się w Muzeum Wojska Polskiego w Dukli na Podkarpacie na trasie Krosno - Barwinek przejście graniczne Polska - Słowacja. Po słowackiej stronie też jest wiele takich rodzynków i Muzeum. Pokazywany egzemplarz ISU -152 był kiedyś wizytówką miasta Dukli ale jego miejsce zajął pomnik Jana Pawła II. Działo zostało przeniesione do muzeum, które jest tuż za rogiem.
Nooooo facet !!!! Jesteś super !!!! Masz sub
Bardzo dziękujemy :-)
Super film, ale fajnie jak będą jakieś zakonczenia typu, dzięki za oglądanie, do zobaczenia, czy cokolowiek :P
Kurcze... aż wstyd się przyznać, ale całkowita racja ;/
@@historiapodostrymkatem w porządku, czasem człowiek coś przegapi przypadkiem. Pozdrawiam serdecznie i czekam na więcej filmów. Sporo się dowiedziałem o tym niszczycielu, właśnie dzięki temu filmowi. Jeszcze raz dobra robota! :)
film wyczerpuje temat.
fajnie.
Dziękujemy :)
Świetny film! Jeden z moich ulubionych pojazdów.
W Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu w sezonie letnim można zwiedzać wnętrze ISU-122. Bez amunicji to w środku jest całkiem sporo miejsca ;)
Dziękujemy :) Nam niestety nie udało się zajrzeć do środka, gdyż ten pojazd był niejako zamknięty na stałe. Ale może nam się uda ten aspekt wkrótce nadrobić i przygotujemy dla Was krótkie uzupełnienie.
@@historiapodostrymkatem -bo wiesz że on kupe lat robił za pomnik? stał tam gdzie teraz Wojtyła -przy szosie krośnieńskiej...dlatego jest zaspawany
@@waldekcz3978 Stał on przy Klasztorze i był pomnikiem walk o przełęcz Dukielską.
Lecz rok przed pielgrzymką papaja wzięto go, postawiono obok parku, a w jego miejsu postawiono Krzyż, oraz pomniki Jana z Dukli oraz oczywiście samego Papajusa.
A ponad to - Trak Węgierski, a nie szosa krośnieńska. Jak już to szosa na Barwinek xD
Dziękuję i pozdrawiam
Brakuje tylko nagrań ze środka. Tak to odcinek petarda.
Dziękujemy, niestety, ten egzemplarz jest zaspawany :-(. Ale mamy w planach rozwinięcie tego tematu :-)
Konkretny film. Proszę więcej i częściej
Dzięki. Robimy co w naszej mocy ;)
Pozdrawiam z mojej miejscowości! Oczywiście z Dukli
Pozdrawiamy
Wszyscy mowia ile czego wyprodukowano a nikt nie mowi o stratach
Bo straty są nie ważne 😀 grunt to pabieda 😀
Super filmy ,tylko ogromna prośba o ciut wolniejsze mówienie 🙏
Dziękuję pomogliście mi w historii ☺😄😄😊
kanał o historii leci sub
Dziękuję za kolejny interesujący film. Ciekawe czy mieli dużo "konusów" na stanowiska ładowniczych tych dział? :)
Dziękujemy również za poświęconym nam czas :)
Bardzo ciekawe
Bez tego działa nie było by możliwie błyskawicznie zwycięstwo operacji Bagration
Doczekawszy się kolejnego odcinka chciałabym zasugerować, aby na koniec odcinków w miarę możliwości podawać, gdzie można poszczególne egzemplarze obejrzeć, w jakich muzeach. Pozdrawiam serdecznie i do następnego.
Witamy. Ale my w każdym odcinku mówimy gdzie jesteśmy i na końcu umieszczamy podziękowania dla muzeum, w którym filmujemy. :-)
@@historiapodostrymkatem oczywiście, ale chodziło mi o inne ewentualne miejsca, gdzie można obejrzeć dany egzemplarz. Pozdrawiam.
@@goosf5746 A rozumiem :) weźmiemy to pod uwagę.
Działo się dużo na Przełęczy Dukielskiej ... kawałek dalej po słowackiej stronie Dolina Śmierci.
To prawda, miejsce niezwykłe. Z perspektywy kanału myślimy o nim, bo znajdujący się tam Pz. IV aż się prosi o materiał...
@@historiapodostrymkatem Z bardzo miłą chęcią obejrzał bym znajome okolice i fachową wypowiedź na temat tamtejszego sprzętu. Pozdrawiam.
Dolina Śmierci to dolina potoku Iwiełka, po Polskiej stronie, w Iwli :P
przyznam bez bicia ,to mój ulubiony dział
Bardzo ciekawy film 🙂
Dziękujemy :)
Super
Dzięki :)
dla zasięgu. pozdr.
Dzięki ;)
W Drzonowie w Lubuskim stoi Su152 i isu 152
Dwa z trzech zachowanych na świecie SU-152, oraz ISU.
biedny ten kierowca byl, ogolnie ciezko a do tego przy glowie miec haubice..
krwotoki z uszu to pewnie byla codziennosc xD
No powiem szczerze, że nawet nie próbuję się w jego sytuację wczuć :)
Dwa lata byłem w T 55 i bardzo fajnie się nim jeżdziło .Strzelanie z armaty też nie jest niczym strasznym ani przesadnie głośnym .Jedyny minus to gazy które nie każdemu służą . Cały hałas idzie na zewnątrz
@@kerim663 Przyjemny, czosnkowaty smrodek. ;-)
Bardzo lubię historię oraz czołgi film idealny dla mnie
To zapraszamy ponownie :)
Kiedyś czytałem,że na testach patroszył zdobyczną panterę z około kilometra. Przy frontalnym trafieniu wyrzucał silnik tyłem.
Zgadza się
Jak rzucisz okiem na zdjęcie, które jest na 28:15, to tam znajdziesz potwierdzenie tej tezy. Zdjęcie o tyle ciekawe, że zgodnie z opisem pocisk zrykoszetował. Strzał oddano z 1200 m.
Z ppk jak walili z 72 do Teciaka z ponad kilometra to w przedniej ścianie był otwór na trzy palce A z tyłu wszystko nie istniało po pięciu trafieniach..kompletnie nic A jeszcze do tego często odrywało więże przy pierwszych dwóch trafieniach..jeszcze samosterujące na żyłkę to też unosił teciaka na pół metra do góry..stare czasy i nieprawda..
Ja słyszałem o przypadku gdy pocisk ppanc trafił w przód jadącej pantery, zrykoszetował na przednim pancerzu. Siła kinetyczna była taka że ścięło kilka zębów w kołach napędowych a z 5 członków załogi przeżyło 2 , wyciągali ich nieprzytomnych
👍👍👍👍cikawe mój dziadek służył na 15dwójce gdzieś mam jeszcze fotki dziadka z LWP👌👌👌
ooo... może się nimi podzielisz, to wrzucimy na naszego FB ;) zawsze to nowe zdjęcie w polskiej służbie ;)
@@historiapodostrymkatem ok szukać was na FB o tej samej nazwie 🤔🤔
Tak jest :)
@@historiapodostrymkatem ok odezwę się w wolnym czasie pozdrawiam
Nowy Wołoszański :3
mam to działo z cobi w pokoju :D
Ekstra.
Dziękujemy :)
w moim mieście :)
15:61 "Tylna ściana nadbudówki to pozioma ściana..." nie powinno być pionowa?
Masz rację. Powinno być.
mimo że to była haubica, nie było to działo samobieżne, jeśli chodzi o artylerie
byłem tam gdzie był ten film nakręcony
Służba w tych żelastwach to była ta gehenna.
Piękny sprzęt..Byłem w Dukli ale nie można do niego dojśc bo zamknięty za ogrodzeniem...
Ehhh, szkoda. Z bliska robi wrażenie :-)
@@historiapodostrymkatem Zapewne, bo każdy facet żeby poczuł klimat, to musi sobie przynajmniej podotykać 😉 że tak się metaforycznie wyrażę
😁 dokładnie
Szkoda że te wszystkie eksponaty rdzewieją na otwartym powietrzu...
Znam przypadek jak pocisk burzący 152 mm eksplodując między dwoma pz 4 zniszczył je, a 12 fizylierów giermańskich odparowało 😀 ciekawostka - podczas trwającego konfliktu w Donbasie reanimowano egzemplarz z pomnika i użyto bojowo😀
to był IS-3
@@stalker5209 o isie też słyszałem, jak również o isu😀 oni tam reanimowali co mogli 😀
Nagrywaliście w czwartek czy w sobotę?
W sobotę 😀
@@historiapodostrymkatem gdyby nie pandemia można byłoby nagrać materiał o pzkpfw 4 - niedaleko za granicą na Słowacji taki stoi jako pomnik
@@Voll1314 -ten P4 to "frankensztajn"...zbiór elementów kilku modeli i rury wydechowe z komina ;)
@@waldekcz3978 Widziałem go wiele lat temu jak jeszcze na Słowacji nie było euro więc wspomnienia się podkolorowały
Widać potężną Dukielską Targowicę xD
Więc pewnie też kręcili przed 12.
Masz mój głos. Pozdrawiam wszystkich twórców filmu serdecznie ;-) BS CAR
ua-cam.com/channels/lQbtgHywN5VEczZVVKWxwg.htmlfeatured
Dziękujemy i również pozdrawiamy :)
Proste i zabujczo skuteczne dzialo
Biorąc pod uwagę wysokie koszty i roboczogodziny wyprodukowania Panter i Tygrysów, słowo "proste" nabiera dużego znaczenia. Trzeba przyznać że Rosjanie znaleźli świetny kompromis do zwalczania niemieckich czołgów ciężkich.
Kadry 26.08-26.15 , 26.20-26.25, 26.29-26.39 zostały nakręcone we Wrocławiu.
Ooo... ciekawa informacja. Dziękujemy :)
A gdzie informacje o skutecznosci bojowej
We fragmencie pod nazwą "Ocena".
Co by nie robili sowieci to i tak niemieckie szolgi jakościowo najlepsze
szkoda że w tak wyczerpującym materiale, zabrakło jakichkolwiek zdjęć lub filmów z wnętrza pojazdu (schemat wnętrza jedynie śmignął).
Niestety, ten egzemplarz był zaspawany. My też chcielibyśmy się dostać do środka i nagrać materiał z wnętrza :-(. Dlatego umieściliśmy schematy, które można trochę dokładniej obejrzeć pauzując film. Pozdrawiamy
Ten egzemplarz kiedyś był pomnikiem, więc go zaspawali.
Mam pytanko gdzie stoi taki isu w polsce? (jak jest)
Muzeum Pałac w Dukli 😉
W jakim programie robisz te wszystkie filmy??????
Te wszystkie filmy robię w programie Vegas pro 16. Pozdrawiam
Gold
Czeciego?
myslaem ze jest krótsza ta lufa
Hehe 3:20 z takiej habety strzelałem.
Działo samobieżne to nie przypadkiem artyleria? :)
Działo samobieżne to pojemne pojęcie w którym nasz bohater wg. mnie też się zawiera, natomiast gdybyśmy mieli poszukać jeszcze bardziej wyspecjalizowanej nazwy dla niego, to pasowałoby działo pancerne. Mam nadzieję, że dobrze zrozumiałem intencje pytania ;)
jest taki czołg w blitzu i wot of tanks
Z Dukli do ,,Doliny śmierci" nie daleko odwiedziliście może byłby fajny odcinek
Braliśmy to po uwagę ale COVID nam ten pomysł uniemożliwił. Ale pobliskie muzeum w Svidniku mamy na celowniku.
Jestem ciekaw co było śilniejsze KV-2 czy ISU-152
Tak na szybko, bo temat oczywiście głębszy. Odpowiedź dała sama wojna. Produkcji KW-2 zaprzestano już w 1941 r. Podwozie czołgu było przeciążone, nie wytrzymywał układ przeniesienia napędu. Czołg był za ciężki by przekraczać ówczesne mosty i nie dysponowano sprzętem do ewakuacji tego kolosa z pola walki. ISU-152 tymi problemami nie był obciążony.
Sprawdź masę pojazdu i dane techniczne silników i będziesz wiedział co było silniejsze 😀
No dobra, ale JAK toto strzela na boki?
Armata jest ruchoma w płaszczyźnie pionowej i poziomej, jednak pionowa ma większy zakres. Jeśli cel jest poza zasięgiem zakresu w osi poziomej to kierowca musiał nakierować cały wóz w jego stronę. To jest typowe ograniczenie tego typu pojazdów.
Fajny film lubię oglądać takie chistoryczne filmy o czołgach jeśli ktoś gra wota to niech odpisze D: Pozdrawia
ja gram
Ja gram
z ortografią to ty niewiele masz wspólnego kolego
@@bogusz_mrfox a ty ze starym
@@wojciechmajewski3351 co się irytujesz?, Od kiedy historyczne filmy piszemy ch?
Działo cholowane się holuje a działo samobieżne samo biega po polu.
Byl to pojazd wielozadaniowy i takze sluzyl jako niszczyciel czolgow.
isu 152 to niszczyciel
Niemcy i Rosjanie nigdy nie stosowali nazwy "Niszczyciel czołgów* jedynie Amerykanie mieli takie określenie
Tak bazuje na grach, czy jest ktoś mi w stanie wytłumaczyć czym się rozni działo samobieżne od niszczyciela czołgów. A może prościej czy ISU-152 można nazwać niszczycielem czołgów ?
Działo samobieżne jest pojęciem szerokim, obejmującym całą artylerię umieszczoną na podwoziu. W tym pojęciu mieszczą się niszczyciele czołgów jako "klasa" pojazdów. Podstawowym zadaniem ISU-152 było niszczenie ogniem bezpośrednim umocnionych punktów oporu, ale i był używany jako broń przeciwpancerna. To nie był typowe samobieżne działo przeciwpancerne jak np.: amerykański M 10 czy niemiecki SdKfz. 164 Nashorn, ale i do tych zadań się nadawał ;)
@@historiapodostrymkatem Bardzo dziękuję za odpowiedź
Jak zwykle w tym przypadku trzeba brać pod uwagę założenia konstrukcji oraz jak była używana. Przy konstruowaniu obu dział przewidywano możliwość walki z czołgami, więc można je nazwać niszczycielami czołgów. Co ciekawe w ich przypadku nie penetracja a energia kinetyczna pocisków była największym zagrożeniem dla wrogich czołgów
5:40 Kłamstwo. Nic takiego stalin nie pytał, nigdy.
pytal potem pod mur
Stalin nie miał pojęcia o konstrukcjach czołgowych ani o żadnych innych😀 zresztą on się nie zniżał do rozmowy z pospólstwem, 99,99 procent tych opowieści o tym z kim i o czym Stalin rozmawiał to wytwór propagandy jaki to on niby dobry był i mądry
@@miynasty7611 na szczęście żaden z nas nie żył w tych czasach, lecz Stalin był nie przewidywalny i niestety lub "stety" potrafił takie akcje odpierdzielić, a to czy sie interesował czy też nie i czy miał pojęcie na ten temat o którym mowa raczej sie nie dowiemy
@@artj999 Stalin w przeciwieństwie do innych dyktatorów wiedział kiedy może coś ukręcić używając cudzych rąk, jak wyszło to ok, jak nie wyszło to pod mur, Hitler wierzył w swój geniusz wojenny, Stalin słuchał generałów, mógł ich nie lubić/ obawiać się ich ale ich słuchał
Oczywiście że pytał.... sam Stalin mówił mi o tym 🤣🤣😀😀😀
22:45 czy tylko, ja pomyślałem, że to ujęcie z filmiku propagandowego, ukazujące czołg...holujący okręt ;)
Зверобой!
Uy lực mạnh mẽ
Отличная пт сау - всем советую
Są tu dzieci WOT-a ?
Tak sa
Zwieroboj :)
Kv-85 anie IS-85
To dwa różne pojazdy. Oba uzbrojone w tę samą armatę i wyposażone w podobną wieżę. Przy czym KW-85 to standardowe podwozie KW-1s. IS-85 to pierwsze oznaczenie wozu, który później zaczęto określać jako IS-1. Szczegóły wyjaśnione w materiale o IS-2 ;)
to niszczarka chyba
Giá $$$$$ vàng
to nie jest działo samobieżne tylko niszcyciel czołgów
i to i to
a co w WOTcie tak powiedzieli :D
błagam Cię...nie altyrelia...denerwuje mnie to tak jak..labolatorium
ISU-152 zwieroboj
Te spawy na tym isu to takie nie bardzo
KV-2 był działem samobieżnym błędnie przez większość nazywany czołgiem ciężkim.
Postawiłbym odwrotną tezę, a mianowicie, że KW-2 był czołgiem ciężkim czasem nazywany działem samobieżnym. Biorąc pod uwagę realia II wojny, poza amerykańskimi niszczycielami czołgów trudno znaleźć działo samobieżne, którego uzbrojenie główne znajduje się w pełni obrotowej wieży. Ten aspekt wg. mnie decyduje o klasyfikacji.
@@historiapodostrymkatem Nie zgadzam się. Decyduje przeznaczenie i założenia zamawiającego konstrukcji. Dana vz.77 to też czołg?
Aspekt klasyfikacji wg. obrotowej wieży odnosił się jak napisałem do II wojny, po tym konflikcie przestał być tak jednoznaczny. Co do założeń, KW-2 konstruowany był jako ciężki czołg przełamania. Sami Rosjanie określali go jako czołg ciężki i organizacyjnie umieszczali te wozy w jednostkach czołgów a nie artylerii.
@@historiapodostrymkatem kv2 był pojazdem wyspecjalizowanym, odpowiednik angielskich funnys z 2 wojny światowej
@@historiapodostrymkatem nie tylko niszczyciele czołgów made in usa miały obrotową wieżę, były pojazdy z obrotową wieżą które nie były niszczycielami czołgów, M8 ?
Jestem ciekaw kiedy zobaczymy je na ukrainie :-)
Uy lực mạnh mẽ