9:33 Jak znajomi (którzy nigdy nie jeździli samochodami ze skrzyniami bezstopniowymi) łapią się za głowę widząc mnie jeżdżącym Toyota w hybrydzie (V generacja) i komentują: o matko cvt to najgorsze skrzynie przecież. A ja mówię ze spokojem, że to e-CVT a podobieństwo między CVT i e-CVT jest takie jak pomiędzy królową lodu a królową loda. W istocie nazewnictwo tylko podobne….
Bezwzględnie najlepiej prowadzony podcast motoryzacyjny.Czysto,czytelnie, merytorycznie.Nadejszła wiekopomna chwila i będę niedługo jeździł autem z CVT.Mysle , że będę zadowolony.
Zgadzam się. Widać, że Autor przed nagraniem po prostu PRZYGOTOWAŁ się do nagrania (co niestety jest rzadkim zjawiskiem, większość innych filmów, to improwizowane stęki i kwęki). Tutaj widać nie tylko rzetelność merytoryczną, ale też wszystko jest klarownie, spójnie i czytelnie przekazane, bez zbędnych ozdobników. Pierwsza klasa gdy porównać do większości YT.
Jeździłem kiedyś pożyczoną Merivą ze skrzynią zautomatyzowaną. Po 3 tygodniach jak właściciel oddał mi moje auto, to z wdzięczności chciałem wycałować go po żylakach ;) Ta skrzynia jest bardziej niezdecydowana od mojej byłej żony. A to już nie są żarty 😂
To był stary easytronic, miałem merive 2009 z tym ustrojstwem. Nic dobrego ale od biedy dało się tym jeździć, trzeba było zdejmować nogę z gazu gdy zmieniarka zmieniała bieg. Robiła to ospale co prawda ale dało się tym żyć. Dobra sprawa dla tych co chcą automat, a jeżdżą krótkie trasy i brakuje im siana na coś bardziej sensownego
Dwie uwagi do materiału. 1. Techniczne patrząc to zarówno przekładnia hydrokinetyczna jak i eCVT to przekładnie planetarne. Przy hydrokinetykach jest to zespół przekładni planetarnych, a dla eCVT jedna przekładnia planetarna wspomagana dwoma silnikami elektrycznymi. 2. W przypadku hybryd Renault jako przekładnia główna pracuje przekładnia kłowa (nie posiada synchronizatorów, a za synchronizację obrotów podczas zmiany przełożeń odpowiada dodatkowy silnik elektryczny).
Szacun dla merytoryki. Co do punktu pierwszego celowo przy omawianiu hydrokinetyka pominąłem słowo planetarne żeby nie mieszać widzom w głowach i nie mylić potem z ecvt. Co do drugiego punktu dopiero zbieram materiały o tej skrzyni - fajnie ze to napisałeś. Ogólnie bardzo się cieszę ze mam takich widzów jak Ty - na poziomie, którzy wzbogacają kanał. Pozdro👍👍👍👍
Najlepsze eCVT od Forda albo Toyoty, ale Ford stosuje przyjemna symulację zmianę biegów. Oczywiście, w hybrydzie, do tego ECVT bez bezobsługowa i w praktyce wieczna. Ale wiadomo, nie jest to do aut na tor wyścigowy jak się normalnie operuje gazem to najnowsze generacje już nie wyją.
Jeżdżę 100000 automatem edc Renault. Niby prosty automat a nie wróciłbym za żadne skarby do manuala. Zero problemów, przy 80000 wymieniłem olej ( nie patrzę na zalecenia wiekuiste producenta) Wymiana była niespodziewanie tania - statyczna.
Jak mechanik od naprawy automatów non stop słyszy, że coś mu tam zgrzyta - to wyobraź sobie tylko co przeżywa np. ginekolog chodzący po mieście między ludźmi
Żona jeździ Hondą CRV 2019 z CVT. Mamy ją od nowości, na razie 70 tys km przebiegu i wszystko działa idealnie. Zmieniamy olej co max 30 tys przebiegu. Profilaktycznie. W USA te Hondy z tą skrzynią robią po 200/300 tys km bez remontu także jestem dobrej myśli. Poza tym, i tak nie będę trzymał tego auta tak długo. Pozdro!
Kiedyś miałem okazję pracować w serwisie Hondy i byłem światkiem wymiany oleju w skrzyni CVT w HRV po przebiegu ponad 300 tys. km. i klient twierdził, że poza wymianami oleju nic ze skrzynia nie robił i działała cały czas dobrze.
@@rafakuda633 dzięki za to info! miło to słyszeć, bo z początku się zastanawiałem nad jej trwałością. Ale instrukcja mówi o wymianie oleju co 40 tys km także zmieniam regularnie.
Ja się wypowiem, że jestem drugim właściciel HR-V 2016 1.8 AWD CVT (drugiej generacji) na liczniku ponad 120 tyś olej CVT właśnie wymieniałem wraz z dwoma filtrami (jeden od strony silnika a jeden od strony miski olejowej) (filtry też trzeba wymienić co większy dystans - przez co musiałem nawet kupić więcej oleju bo więcej wchodzi) i powiem tak wszędzie mówią jaka ta skrzynia jest niezawodna i może przejechać ogromom kilometrów przez dobra konstrukcje Hondy zgadzam cię z tym jest naprawdę super :) jedyna wada jaką wymieniają to że jak trzeba wyprzedzić to nie jest to DSG czy dwusprzęgłowa a ja powiem tak przy tej skrzyni wręcz jest to wskazane aby wrzucić tryb sport który zrzuca bieg na niższy i trzyma wysoko obroty przez co reakcja na gaz jest genialna i zrywa się ultra szybko po wyprzedzeniu polecam ponownie wrzucić tryb Drive i tyle w temacie. Ujmę to tak potwór autostradowy to to nie jest ale do miasta i krótkich tras jest GENIALNY. ps. promo wymiany oleju w skrzyni to nie tylko honda ale dużo innych producentów w USA z dziwniej mi przyczyn zawsze chcę wmówić iż jest to olej ....... WIECZNY XD bmw, volvo, etc ale tylko w USA nie wiem czemu nawet, profesjonalny warsztat zauważył że te same auta mercedesa w EU mają korek do zrzutu oleju w USA nie mają wgl..... jeszcze wracając do Hondy zrobiłem ogromny re-search i powiem wszyscy zgodnie uważają do 50 tyś kilometrów (30 tyś mil) MAX najlepiej wymienić u mnie ASO powiedziało że robią co 40 tyś lub 2 lata.
Troszkę poprawię wiedzę na temat skrzyń Aisin, 5 i 6 stopniowe skrzynie tej marki występowały nie tylko w volvo (gdzie nie wymieniano oleju) ale też, w znacznej większości samochodów z silnikami poprzecznymi zaczynając od Volvo, Saaba, Peugeota, Citroena, Opla, Fiata, Alfy Romeo, VW (na rynek USA), Forda, Cadilaca, Chevroleta i jeszcze kilku o któych nie pamiętam, Silniki z mocami do 100 - 300koni w wersjach 4x4 jak i FWD. Jest to najpopularniejszy automat w Europie, stosowany nawet w autach w 2014r bez większych modyfikacji, Obecnie 8stopniowa wersja zdominowała automamty ułożone poprzecznie. Także pancerne mercedesowe skrzynie nie są tak powszechne. Oczywiście Aisiny mają sporo bolączek, i wymuszony konstrukcyjnie serwis z otwarciem skrzyni co ok 250tyskm (mowa i 6biegowej), mam również w podobnej klasie auto z 6 stopniowym DSG, i dla laika nie ma różnicy w szybkości czy "szarpnięciach" mówimy o różnicach wyczuwalnych przy pełnym skupieniu, za to różnica jest w spalaniu i to ogromna 6,5-7l do 5-5,5l, na korzyść DSG. Interwały remontowe/serwisowe są podobne w DSG dochodzi wymiana tarcz sprzegieł co, od 60tys km (zależy od użytkowania auta i Nm silnika). Także Aisin jest powszechniejszy niż można sobie pomyśleć, psują go błedy w zaleceniach producentów skrzyń i wymaga jak każda skrzynia serwisu w postaci wymmiany filtrów uszczelnień, łożysk itp co DSG czy ZF 6HP sprzegniętych z silnikami o podobnym momencie obrotowym. dlatego też 90konny golf 1,9tdi i ZF przejedzie dalej bez remontu, niż 150konna astra 1,9jtd z Aisin (200 i 320 Nm).
Dodam jeszcze, że jest za to wyczuwalna przepaść między odczuciami 5 biegowym automatem mercedesa a nowszym uczącym się Aisin 6b bo takie miałem do porównania e clasa z 2006r i Saaba z 2006r, przy podobnych przebiegach. natomiast gdyby to był mercedesowski 6biegowy automat który jest młodszy i nowocześniejszy i auta z nim są sporo droższe, nie zastanawiał bym się i brał Mercedesa. Tylko w takim przedziale cenowy kusił by mnie ZF 8HP która w połaczeniu z wolnossącą v6 czy r6 jest nie do pobicia, niesamowicie zmienia biegi wręcz gdyby nie wyświetlacz i zmiana obrotów laik nie jest w stanie wyczuć zmiany nawet o 2 biegi :)
Mam już drugie auto od nowości z dsg i na pewno już ostatnie. Pomijając seryjny soft, który jest po to by zajeździć silnik, dwumasę i samą skrzynie, to zmiany biegów są odczuwalne, szczególnie z 2 na 3, a redukcje nie raz trzeba wymuszać. Z plusów, to im auto bardziej się gniecie tym skrzynia zaczyna lepiej pracować. Jednak komfortem daleko jej do hydrokinetykow czy cvt
Jeżdżęautomatami od 20-stu lat, swoimi i nie swoimi. Dawniej robiono powolne i toporne automaty z układem planetarnym czyli hydrokinetyki i te z jankeskiej produkcji robiły bezawaryjnie PÓŁ MILIONA minimum. Miałem jako pierwszy automat hondę acc IV-gen coupe jankeskiej produkcji i z automatem przy nalocie 400 tys km nie było żadnych problemów. i robiły nawet milion mil bezawaryjnie z silnikami 2,2... Obecne skrzynie dwu-sprzęgłowe to Kpina i taniocha. Jak Corvette z nalotem 70 tys km może mieć pół skrzyni do roboty, czy RAM z mostami z plasteliny ?
@keram2148 cały początek Twojego komentarza - o tym właśnie mówię na początku filmu. A co do dalszych uwag - to nie jest film o historii, budowie i ewolucji automatów hydrokinetycznych, tylko przegląd kilku różnych typów skrzyń ze wskazaniem wad i zalet. Myśle tez że Twój duży przebieg na automacie w W124 tez nie jest niczym dziwnym - stara dobra konstrukcja na dodatek niezbyt wysilona. I tez wspomniałem w filmie ze mercedes montował najlepsze automaty do swoich aut. Ja tez nie kreuje się na jakiegoś naukowca - jestem z zawodu mechanikiem, a także zawodowym kierowcą. Jeśli masz lepsze wykształcenie i chcesz się podzielić wiedzą - zapraszam, Pozdro👍.
podkast wspanialy, co zmobilizowalo mnie do dodania moje opini popartej 40 letnim doswiadczeniem z jazdy automatami prawie wylacznie amerykanskimi, i tylko raz pamietam problem ze skrzynia TH 440, ale auto bylo z drugiej reki, i ze sporym przebiegiem,pozostale dzialaly bez zarzutu, obecnie uzywamy aut w ktorych tylko w jednym wiem ze jest CVT a to jest 2024 Fiat Pulse u, pozostale to nie mam pojecia to i licze na jakies przyblizenie , a sa to Chevrolet tracker, oraz Spin, kolejnosci 2022 oraz 2025 Pozdrawiam
Jeździłem: q7 ze skrzynią tiptronic Passatem cc z DSG A5 z multitronic Mondeo z durashift Jesli vhodzi o komfort jazdy wg mnie nic lepszego od DSG pod nogą nie miałem 🙂. Każde auto bylo kupione jako używane. Olej zawsze wymieniałem dynamicznie co 40kkm i problemów ze skrzyniami nie miałam w żadnym z tych aut. Q7 mialo ok. 180kkm gdy kupiłem CC 150kkm A5 53kkm Mondeo mam do dziś i kupione z przebiegiem 250kkm a teraz ma już 350kkm i nic sie nie dzieje. Oby tak dalej 🫡 pozdrawiam
Multitroniciem w A6 C6 zrobiłem 360tyś km bez żadnych problemów. Wymiana oleju co 60tys. Dla mnie to była idealna skrzynia. Samochód przyspieszał mega płynnie a obroty spadały. Obecnie ZF8HP ale uważam, że kultura pracy CVT z racji jej konstrukcji jest dużo wyższa.
Mam aktualnie eCVT Toyoty (Yaris, hybryda IV gen.) i nie zamienię na nic innego, przynajmniej jeśli chodzi o samochód na codzienne dojazdy. O tym, że te przekładnie są świetne do miasta mówią wszyscy, ale warto wspomnieć, że i w trasie potrafią zachowywać się bardzo fajnie. Mianowicie gdy jedziemy z ustaloną prędkością, i silnik ma "lekko", np. jedziemy po równym terenie, przełożenie zmienia się tak, że silnik spalinowy schodzi z obrotów i nie wyje, mimo jazdy z prędkością autostradową. Do tego, gdy obciążenie zaczyna się zwiększać, napęd hybrydowy najpierw stara się pomóc sobie silnikiem elektrycznym, a dopiero gdy jest to niemożliwe zmienia przełożenie i obroty silnika spalinowego. Nie wiem, czy poprzednie generacje hybryd zachowują się tak samo, ale IV gen. tak. Oczywiście, przy mocnym przyspieszaniu silnik wyje, ale coś za coś :)
@@Motokomentator moje wrażenia z trasy są jak najbardziej pozytywne. Mogę podzielić na dwie grupy. 1. Poza terenem zabudowanym, czyli prędkość 70-90 km/h. Samochód płynie. Żadnych szarpnięć. Obroty zazwyczaj 1500rpm niezależnie od prędkości. Spalanie w okolicach 4 l/100km, chociaż parę razy udało się zejść do 3.8 l/100km (silnik 2.0, hybryda). 2. Na autostradzie też dobrze pracuje. Widać różnicę w trybach eko i normal. W trybie eko do prędkości ok. 120 km/h stara się nie przekraczać 1500 rpm, a przy przyspieszaniu 3000rpm. No chyba że się wciśnie gaz w podłogę, wtedy tryb nie ma znaczenia. Tylko w takim trybie źle się jeździ po polskich autostradach bo weźmy na przykład taką sytuację. Jadę lewym pasem w trybie eko na aktywnym tempomacie 140 km/h no i wyskakuje mi ciężarówka która wyprzedza inną ciężarówkę i zwalnia mnie do 90 km/h. Skończy wyprzedzanie i wraca na swój pas. Więc aktywny tempomat zaczyna przyspieszać. Ale w trybie eko to trochę jak pociąg, a na zderzaku już siedzi mi jakiś poganiacz, który się mocno niecierpliwi - bo on musi szybko. A spalanie w okolicach 6 l/100km. Podsumowując, najwięcej przyjemności z jazdy na ecvt mam właśnie w trasie poza terenem zabudowanym, zaraz za tym albo nawet na równi jest miasto, dopiero na końcu jest autostrada. Co nie oznacza że na autostradzie oceniam ecvt negatywnie.
Wg mnie ecvt z Forda czy Toyoty to najlepsze skrzynie do miasta, a do tego silniki wolnossące. W Yaris uzyskać średnią spalania poniżej 3l w mieście to żaden problem.
@@MotokomentatorYarisem IV z ecvt można lecieć 130-140 kmh i na prostej obroty są lekko powyżej 2 tys. A samo przyspieszanie z butem w podlodze powoduje że wchodzi na 5 tys i faktycznie wyje ale nienazwalbym tego dzwieku nieprzyjemnym. jak kazdy silnik spalinowy. za to przy schodzeniu z obrotów mamy przez chwilę klank podobny do 6 cylindrówki. Jak dla mnie bardzo dobry napęd idealnie płynny, bez turbo, dwumasy, wtrysku bezposredniego, sprzegiel, mechatroniki, dynamicznych wymian oleju itp.
Dwadzieścia lat jeżdziłem na taxi autami z automatem hydrokinetycznym bez problemów i potwierdzam,że to najlepszy wybór.Z tym że dziś te auta to już starocie.
Po dwudziestu latach jazdy manualem zmieniłem na ecvt. Jeżdżę nim już dwa lata i jestem bardzo zadowolony. Przy spokojnej jeździe nic nie wyje. Jak się chce mocniej przycisnąć to oczywiście chwilę powyje. Podkreślam - chwilę. Jak się w manualu chce przyspieszyć to się robi redukcję i też wyje. Ci którzy tego nie lubią prezentują to w ten sposób że wsiskają gaz do podłogi i ze startu zatrzymanego rozpędzają sie do setki albo i więcej. Tylko kto tak jeździ. Można sobie wyobrazić że się pilotuje samolot bo w samolotach też tak jest że się zwiększa obroty i dopiero wtedy śmigło ciągnie i samolot przyspiesza. Za to bardzo śmiesznie brzmi CVT ze sportowym wydechem. Raz mnie wyprzedzał subaru z głośnym, pierdzącym wydechem. Było go słychać chyba ze stu metrów, a droga była pofałdowana. Z górki, pod górkę, itd. Modulacja obrotów w czasie jazdy sprawiała wrażenie że silnik zaraz wyzionie ducha 😂😂😂 Chciałbym się też przejechać zwykłym hydrokinetykiem. Też mi się podoba jak pracują. Jedyny element który ja widzę gdzie manual jeszcze przewyższa automat to manewrowanie samochodem. Parkowanie, wyjazd z zaspy, błota itp. Sytuacje gdzie trzeba z dużym wyczuciem operować gazem i sprzęgłem.
Właśnie kupiłem audi 6 C7 multitronic .350 tys przebiegu oryginał od 1 właściciela . Fajnie jeździ w mieście . Lepiej niż hudrokinetyk czy szarpiące dsg
Widać, że Autor przed nagraniem po prostu PRZYGOTOWAŁ się do nagrania (co niestety jest rzadkim zjawiskiem, większość innych filmów, to improwizowane stęki i kwęki). Tutaj widać nie tylko rzetelność merytoryczną, ale też wszystko jest klarownie, spójnie i czytelnie przekazane, bez zbędnych ozdobników. Pierwsza klasa gdy porównać do większości YT.
Mialem Nissana Primerę 2001 2.0 benzyna z CVT przez 15 lat i około 150 kkm zero problemów 1 raz wymieniłem olej w ASO dynamicznie. Palił dość dużo benzyny i dynamika słaba ale było to bezproblemowe auto. Teraz mam suzuki swace 2021 z eCVT czyli "Toyota corolla" . Skrzynia bezproblemowa, auto głównie używane po mieście i na krótkich odcinkach. Mało pali benzyny i dynamika też słaba ale wystarczająca do miasta.
@@Motokomentator kupiłem swace używanego 1 rocznego w dobrej promocji choć to były zwariowane czasy virusowe. Cena była lepsza, obsługa klienta dużo lepsza w suzuki brak kolejek i tłumów klientów. Auto zamierzam trzymać min 10 lat więc nie martwi mnie szybsza utrata wartości.
@@tomcze8574 Też mam SWACE i kupiłem nowe za 123tyś ,bo dopłaciłem za perłe a czemu kupiłem Suzuki ,bo w salonie toyota trzeba było czekać 13miesięcy na samochód a w Suzuki mieli od ręki i mam dopiero zrobione 12tyś za rok i dla mnie fajne auto i ekonomiczne :)
Mamy Reno Australa z CVT i wirtualnymi biegami. Silnik nie wyje bo te wirtualne biegi tak pracują że ktoś kto nie wie że to wirtualne nie zorientuje się że to CVT. Ta skrzynia jest na łańcuchu nie pasku ! Jazda po mieście super na trasie też nie ma problemów. Oczywiście auta z takimi skrzyniami nie są dla każdego. Bo nie lubią ciągania przyczepki / kempingu, gwałtownego przyspieszania , startu z pod świateł z piskiem opon. Generalnie te skrzynie lubią normalną spokojna jazdę. I taka właśnie preferuje Moja żona bo to jej auto. Mam nadzieję że ta CVT posłuży długo przy takim stylu jazdy. Oczywiście przy wymianach oleju przy odpowiedniej ilości km. Pozdrawiam
@@DaroPolska772 pozdrawiam. Tez mi się austral podoba. Tylko musi być chociaż lakier metalik bo te najtańsze co teraz są na wyprzedaży białe to takie skromne.
Lexus Rx 450h.12 lat i przejechane ponad 300 tys km. Olej wymieniony jak mial 260 tys.Zadnych problemow.Genialna skrzynia jak i caly samochod. Drugie auto to Volvo S80 T6 z 2000 r. Tylko 160 tys km (z takim przebiegiem kupilem i jest orginalny) i skrzynia od razu do generalnego remontu.ASIN 4 biegowy. Po remoncie chodzi jak zloto ale ta skrzynia jest dosc delikatna biorac pod uwage moc samochodu. Co ciekawe przejechalem ponad 400 tys XC70 D5 z 2007r i skrzynia chodzila bezproblemowo.Oczywiscie olej wymieniany regularnie co ok 70 tys km. Auto chodzi nadal u kolegi.
Mam Lexusa ES300h z eCVT - jest dobry tylko do miasta, do 70km/godz. Przy wiekszych predkosciach konwersja mocy z silnika spalinowego na silnik kola slonecznego jest z tak duzymi stratami i glosna, ze w trase wybieram tylko samochod z przekladnia reczna (Mondeo 2.0td). Z gorki moge zjechac na luzie w ciszy i chlodzac silnik.
Ja zakochalem sie w automatach bo jazdzie archaiczna skrzynia jaka siedzi w subaru Outback. Skrzynia stara 4 biegowa ale przyjemnoscia manuala przebija. Po tym doswiadczeniu wiedzialem ze kazde nastepne auto bedzie automatem. Zakupilem Lexusa GS 450 h z CVT. I tu moja uwaga, ta skrzyna najbardziej denerwuje na poczatku przy zakupie, ciezko sie przyzwyczaic i jezdzimy testowo a nie pkynnie, gwaltownie przyszpieszamy itd. ale im wiecej czasu z nia obcowalem tym mialem przyjemniejsze doznania. Plynna jazda, brak zmiany biegow, uzywanie auta do jednolitego przyszpieszania jest wysmienita. Stara CVT ( 2006 r ) a dawala mnustwo frajdy i spokoju w trakcie jazdy.
Skoda superb 2.0 280km dsg, da się jeździć tylko w trybie sport bo w pozostałych skrzynia robi co chce, w szczególności jak chce się delikatnie przyspieszyć, nie robi nic by po chwili ostro wyrwać do przodu. Miałem wcześnie CVT w avensisie i skrzynia robiła dokładnie to co chciałem, teraz wracam do toyoty do ecvt. Podobno program w dsg naprawia te mankamenty ale w nowym aucie nie mogłem go wgrać.
córka użytkuje corsę easy tronic ,przy 90tys. wymienione szczotki silniczka, autko śmiga dalej. Ja często jeżdżę sharanem rok 1999 hydrokinetyk i ta skrzynia to dla mnie bajka.Szukam obecnie sensownego SUVa w automacie benzyna ,ale to trudne zadanie .pozdrawiam serdecznie
Fajne jest to jak ludzie np suche dsg chcą do miasta, a ta skrzynia właśnie takich warunków użytkowania nie cierpi i co sie dzieje juz powiedziałeś. Co do powershifta, to 1generacja z dwumasem wewnatrz porażka, a 2generacja chyba od 15r, na pewno w momdeo mk5 smiga bez problemu. Ecvt w kudze nowej śmiałem, wycie tylko jest jak sandał w podłodze, ale i tak nie orzeszkadza. A ludzie jak widzę maja z nia problemu, bo nie zatrzymuja auta zeby z D na R przerzucić, albo na swiatlach wrzucaja N, nie mam pojecia po co.
@@jurekanimucki3138 Stojąc w dużym korku i poruszając się z małymi prędkościami tzw.skrzynie dwusprzęgłowe przegrzewają się co ma niestety bezpośrednie przełożenie na ich żywotność.
Najlepsza skrzynia to jest w mercedesie w210 1997r :) Ceny używanych skrzyń od 500zł , mam takiego starego dziada 2.2d jeżdżę tym w koło komina, taki wół roboczy, a to worek zaprawy przewiezie a to coś ze złomu przywiozę a to po jakieś felgi do auta się pojedzie, a to głowice do szlifierni zawiezie.. Co ciekawe skrzynia chodzi w trybie awaryjnym bo ktoś kiedyś wymienił pompę wtryskową z elektronicznej na zwykłą z gazem na linkę :)) i po tej wymianie mietek doznał szoku i wszedł w tryb awaryjny i biegi zmienia przy 2 tys obrotów, ale co tam jak trzeba szybciej to ręczna redukcja na wymagany bieg i ogień :)) Chodzi tak już u mnie od ponad 20 tys. a ile wcześniej tak przejechała to nie wiem, nie słychać aby coś złego się z nią działo. Ważne, że mietek pali na dotyk i zawsze jedzie, jak patrze na tych klientów co mają auta za 50 czy 100 tys i ładują w naprawy tyle kasy i boją sie tym pojechać nad morze czy w góry żeby się nie spier.. to śmiać się chce. Mietek za 2 tys zł zrobił już ponad 20 tys bez jakiejkolwiek naprawy a przebieg już pewnie pod 600tys podchodzi a miał biedny 2 lata temu iść na złom.. :)
Hmmm , Kiedyś były fejtony dizel 3.0 który szarpał i ogólnie był zmęczonym rozbitkiem i pomimo kiepskiej kondycji skrzyni nadal jeździł . To był prawdopodobnie tiptronik 6hp19 , potem był benzynowy fejton 4.2 zapewne z tą samą skrzynią i chodził wyśmienicie . Tak jak oczekiwałbym od automatu , Teraz śmigam na daily paskiem b5 1.9avf z automatem tiptronic 5hp17 i również fajnie się spisuje, czasem irytuje że auto pali niż stary poczcziwy przedlift na manualu i pomimo sensownej mocy dobrze rozpędza się tak do 120 potem boli brak 6-biegu bo obroty za wysokie by jeździć tym przyjemnie po autostradzie . Był epizod z mercedesem klasy E 2008r wtedy to auto miało raptem kilka lat i żadnych zastrzeżeń nie miałem , fajnie chodził . W następnych pojazdach również pójde w automaty .
Jako ratownik medyczny jeżdżę ambulansami Sprinter i Ducato. Sprintery to gen 2 i 3. Skrzynia w 2 jest rewelacyjna, w najnowszym strasznie się gubi. Automat w Ducato to sam miód - ale są w miarę nowe więc czas pokaże. Prywatnie posiadam w124 z rzędową szóstką i z automatem - trudno wypowiedzieć się w temacie trwałości - ma niecałe 190kkm. Drugi samochód to Verso 1.8 cvt (to bazujące na ostatnim Avensisie, nie corolli). Czy wyje? Jak depczesz jak wariat to wyje, a jak jeździsz tak jak należy takim pieluchowozem to jest miód - przez 250kkm nic się nie zepsuło.
Ogolnie mało jest kiepskich automatow. Wszystkie automaty mercedesa są ok, wszystkie zf-y, nowsze aisiny. Dsg przy dobrym serwisie, chociaz tu bywa roznie. No i najtrwalszy naped w historii czyli ecvt od toyoty. Generalnie od wielu lat jezdze tylko automatami i mimo duzych przebiegow, nigdy nie naprawiałem automatu, wymienialem za to dwumasy, i robilem remont mamuala.
Miałem okazję jechać VW ze skrzynią DSG. Fajnie pracuje, bardzo przyjemna jazda. W swoich autach mam tylko manualne skrzynie. Pewnie dlatego, że stać mnie tylko na stare samochody, więc nie chciałem ryzykować drogich i skomplikowanych awarii. Owszem, w manualach też sie zdarza, ale myślę że to zupełnie inna historia. Pozdrawiam.
@@tomaszdarul691brednie. W Passacie B7 nakręciłem 350 tyś km i poszedł do Rumunii. W B8 mam 250 tyś km na liczniku i też spoko. Serwis olejowy co 60 tyś i nie ma żadnych problemów.
Mam pierwsze auto w automacie i jestem mega zadowolony, a jest to skrzynia CVT w Nissanie X-Trail T31. Skrzynia cicha, a przy jeździe nie czuć zmiany biegów. W mrozach przy - 18, czy w upałach nie czuję i nie słyszę różnicy. Kupiłbym drugi raz CVT
@@Motokomentator widać na obrotomierzu zmianę i jest słyszalna ta zmiana (obroty silnika). Także tym się kieruję bo 6 biegów tu jest :) Skrzynia ma już 300tys km. Nie zmienia to faktu, że CVT jest bardzo wygodna w użytkowaniu 😎
niektóre marki programują przekładnie CVT tak żeby symulowały stopniowe przekładnie, żeby kierowca miał bardziej pozytywne odczucia ale to dalej jest bezstopniowa przekładnia. Biegi są symulowane i przejście z jednego wirtualnego biegu na inny jest robione w sposób bezstopniowy. Dlatego nie szarpie.
Najnowszy xtronic Nissana jest świetny, silnik nie wyje a jazda niezwykle płynna. Bardzo poprawili też konstrukcje, jest dodatkowa pompa oleju i inny typ oleju, bo mało ludzi wie że kiepskiej jakości przekładniowy Ns2 był bardzo odpowiedzialny za słabą trwałość tych skrzyń😉
A mi przeciwnie skrzynia w smarcie bardzo mi się podoba. Zawsze mam banana na ustach jak podprowadzę autko żonie. Mam jeszcze scenica 3 z cvt przebieg 240 tyś i dalej jeździ super bez żadnych szarpnięć. Jeździłem też na skrzyniach 5 i 7 g Tronic . Do 300 tyś nigdy nic się nie wydarzyło. Miałem też rav 4 w hybrydzie nią od zera do 120 tyś bez problemowo. Pozdro
Teraz jeżdżę Jeep Compass z ZF9HP, jest podobna konstrukcyjnie do 8HP. Jeździ bardzo aksamitnie jak sie jej nie katuje. Wymiana dynamiczna oleju co 70kkm i pojeździ jeszcze długo. O następnym samochodzie myślałem i będzie to zapewne Lexus UX , bo ecvt i normalny 2.0 silnik R4.
@@donpasquale3187 ja miałem okazje się przejechać taunusem 1.6 z manualem a sąsiad miał taunusem v6 tylko nie wiem jaka pojemność. Ale mega fajne autko to było. Pozdro👍
@@Motokomentator To auto (r. prod.1978) jechało jak czołg. Było bardzo obszerne w środku, wygodne i na pewno jechało szybciej niż 150 km/h. Pamiętam jak zimą wyjeżdżałem po żonę na dworzec PKP ok.2 km i z powrotem wtedy palił ponad 30 litrów na setkę!😁 Silnik pomimo dwóch litrów był sześciocylindrowy V6!
Żona ma poliftowego C4 Picasso z 2.0 HDI z sześciobiegowym Aisinem. Furka ma przebieg wynoszący 65000 km a olej w skrzyni biegów po raz pierwszy był wymieniony metodą dynamiczną 2 lata temu przy przebiegu ok. 50000 km. Jazda tym samochodem to czysta przyjemność😋
Aisiny w citroenach i Peugeotach bardzo fajnie chodzą. Jeździłem aisinem w 2008 1.2 pureTech i w dieslach w nowym 508. Ale nie wiem jak będzie z trwałością. Pozdrawiam👍
Z autopsji wynika, że stara Corsa B miała lepsza skrzynie niz nowsza astra j, której automat potrafi szarpać. Honda civic VIII hybryda i insight hybryda te same silniki, skrzynie biegów i takich automatów życzę każdemu. Mercedesy owszem ale od klasy C wzwyż. Klasa a i b ma kiepskie skrzynie. Moja siostra kupiła merca A juz ze zmieniona skrzynia i doczekała się kolejnej zmiany ciągle w tym samym aucie. 3 skrzynie na 1 auto to trochę za dużo.. Pozdrawiam
DCT a nie DSG, niby to samo a jednak trochę inaczej pracuje. Najwiekszym problem są suche sprzęgła. Mój tucosn z 7dct ma 53 tysie a juz na 4 biegu poszarpuje. Całe szczescie ze gwarancja ma 5 lat...
@@Potrek Tak. Jak najbardziej masz rację. Mój błąd. Jest to podobne rozwiązanie. Jednak masz rację, zupełnie inne. Hyundai ma sterowanie elektryką. Suche sprzęgło jest sporą wadą, ale ja mam Bayona 1,0 100KM, więc może trochę to polata. Czy sprzęgło podlega gwarancji?
Miałem Passata b5FL 1.9 TDI 130KM ze skrzynią ZF 5HP, czasami wpadała w tryb awarujny, kasowałem bład i było ok, ale kiedyś pojechałem do serwisu od skrzyń i niby coś poprawili i faktycznie wszytko było ok. Spalanie było ok. 1 do 1,5 litra wyższe od manuala.
A na czym ta legenda polega, bo jeśli chodzi o żywotność to przy porównywaniu do 6hpXX nie ma dobrych opinii, padają hasła typu papierowa… U mnie 6hp26, auto ma 512kkm, z czego od 80kkm moment jest podniesiony do 900Nm.
Hmm w nowym roku planuje zmiane auta na automat, benzyna. Potrzebna glownie do miasta, na krotkie trasy. W co uderzyc? Budzet? Okolice 25 tys. Wiem, ze to nie majatek, ale mysle, ze cos juz sie znajdzie. Warto np wziac jakiegos starszego mercedesa? Np e500, duzo czytałem o dobrych skrzyniach i silnikach, czy moze bedzie cos bardziej wartego i trwalszego z segmentu b? Pozdrawiam.
@@Motokomentator no ten mesio to tak w sferze marzeń, ale do zrobienia, wiem, że są modele lepsze i gorsze.. pooglądam, pocelujemy, może nowy rok przyniesie jakieś ciekawostki
Ja mam nowe samochody (GLC, BMW 2 GC). W jednym mam hydrokinetyka 9G-Tronic, a w drugim DCT 7 (czyli mokra dwusprzęgłowa) I powiem Wam, że nie widzę różnic w działaniu. Jeśli się tylko o nie dba, nie upala itp... Nic nie szarpie nic się nie dzieje... Oczywiście w dwusprzęgłowej przy hamowaniu czuć zmiany biegów, ale w ogóle mi to nie przeszkadza. Tak samo przy przyśpieszeniu, lubię w DCT te wyczuwalne zmiany biegów. Generalnie chyba tylko CVT jest najgorsza, bo człowiek nie jest przyzwyczajony do jazdy suszarką.
PowerShift to tylko ogóle określenie. Niektóre miały ewidentne wady które trudno usunąć a niektóre wymagały wymiany elementów eksploatacyjnych takich jak sprzęgło i uszczelniacze wałów. Można na tym spokojnie jeździć ale wszystko zależy od szczegółów.
@@SerceWTropikach Ja mam Focusa 1.6 tivct benzyna ze skrzynią 6DCT250 DPS6, używa ona suche sprzęgła do załączania biegów a do zmiany biegów są silniki elektryczne które sterują przesuwkami wodzików. Naprawdę jest to solidne, dobre rozwiązanie i trwałe. Tam są po prostu zwykle biegi jak w manuału przez to cała konstrukcja jest wytrzymała. Silniki sterujące są montowane na zewnątrz na obudowie skrzyni więc można łatwo je wymienić w razie uszkodzenia. Sprzęgło też jest na zewnątrz skrzyni i jest suche i podwójne i powstało kilka jego ulepszeń, co sugeruje że te z początkowych lat produkcji były wadliwe. Uszczelnienia dwóch wałków zdawczych też były ulepszane. Mój Focus jest z 2013 roku i nic się nie dzieje. Gdy go kupowałem go w salonie Forda jako używkę to mówili że te z 2012 miały problem ze sprzęgłem ale z rocznika 2013 już nie. Jedyna innowacja z tymi skrzyniami jest taka że są dwa wały zdawcze, jeden na biegi parzyste drugi na nieparzyste przez co ułożyskowanie tych wałów jest dość specyficzne dlatego uważam że warto zmienić olej choćby tylko ze względu na wiek pomimo tego że producent tego nie przewiduje. Jednak najsłabszym punktem okazują się uszczelnienia tych wałów bo gdy olej wycieka na sprzęgło to nie będzie to już długo działać i szybko pojawia się problemy. Jednak jest tak jak mówiłem wcześniej w pewnym momencie pojawiły się mocniejsze uszczelnienia i mocniejsze sprzęgła i jest to tylko kwestia wymiany. Trzeba tylko wyjąć skrzynię ale nie trzeba jej rozbierać.
A co dokładnie siedzi w hybrydach KIA/Hyundai? Oznaczenie „6AT” sugeruje hydrokinetyka ale gdzieś znalazłem, że nie ma tam klasycznego konwertera momentu a jakiś elektroniczny system zapinania przełożeń. Mogę polecić bo w ogóle nie czuć przejścia z elektryka na benzynę, a nie jest to eCVT. Ktoś zna może szczegóły budowy tej skrzyni?
Jeździłem tylko toyotą yaris 2013 cvt i superbem 2012 dsg 6bieg, nic nowego nie napiszę więc potwierdzam cvt do miasta i płynnej jazdy. Myśląc o cvt można traktować ją jak jazdę na jednym biegu. Dsg w moim 6 biegowym przypadku to jest poezja, mialem wcześniej s3 manual 265->330 km żwawy bydlak, ale superb 140 konny 16v 4x4 2.0 tdi do 160 km/h różnica jest bardzo mała, a sposób zmiany biegu jest wyborny. Co do samego wyboru automat / manual, myślę że automat lepiej zadba o sprzęgło, ale mogę nie mieć racji. Ps w dsg warto podnieść shift pointy aby silnik pracował ponad 1300 obrotówbo ekologia zajeżdża dwumasik i wszystko co nie lubi wibracji
@@Motokomentatorw zasadzie da się jeździć w normalnej konfiguracji, ale mam wrażenie, że redukcja w tej skrzyni wyglada jak zabezpieczenie przed uduszeniem silnka, jeśli rozpedzić się do 6 biegu i puścić gaz to redukcja nastapi dopiero przy 1000, niższy bieg wita nas obrotami 1300 i moment redukcji to jedyny sposób na dodanie gazu bez dźwięku zbyt niskich obrotów. Ktoś powie jest tryb S, a i owszem, ale na tempomacie nic sie nie zmienia, a używając stopy jeździ się 1800-2500 przy lekkim wcisnięciu gazu co męczy uszy, tryb S w zasadzie nadaje się do wypalania dpf głównie. Podtrzymanie 50kmh wypada akurat na 5 bieg i 1100-1200 obrotów, więc pozostaje na manuala i wymsić 4. Jednak autimat nie jest po to aby waflować co chwilę. Stąd potrzeba zmiany shiftpointów. Patrzac na spalanie chwilowe, najniższe jest w zakresie 1400-1600. Ale to mój przypadek. Komentarz dla ludzi szukajacych info o dsg, znany temat dla doświadczonych
Ja użytkuję skrzynię kłową w hybrydowym Renault Espace. Jak już ktoś wspomniał w komentarzu, nie jest ona oparta o przekładnię planetarną, tylko zwykłe koła zębate. To, co jest w niej nietypowe, to brak sprzęgła ciernego czy hydrokinetycznego, brak synchronizatorów, zastąpionych przez sprzęgiełka kłowe, brak hydraulicznej mechatroniki - zastąpionej małymi siłownikami elektrycznymi (pewnie doświadczenia z EDC), dwa wałki wejściowe (od "dużego" silnika elektrycznego i drugi od spalinowego), ale jeden wyjściowy do kół, brak konieczności wymiany oleju w planie serwisowym. To ostatnie mam nadzieję, że jest przemyślane przez producenta😅, ale teoretycznie skrzynia jest takim quasi-manualem, w dodatku nie ma się tam co ścierać ani nie ma żadnych wrażliwych na opiłki zaworków, czujników, kanalików itp. Z tego, co czytałem, ta skrzynia na też jakiś układ chłodzenia. Moje wrażenia z użytkowania są takie, że skrzynia ta chodzi bardzo płynnie do jakichś 120 km/h, potem pojawia się jakieś zawahanie, ale też nie zawsze. Super jest płynne ruszanie na elektryku, nie ma tam żadnego palenia sprzęgła przy ruszaniu, nawet pod górę. Skrzynia jest ewidentnie zaprojektowana pod oszczędność, ale potrafi też współpracować z napędem o mocy 200, a w przyszłości 300 km (mocniejszy Rafale). Bardzo ciekaw jestem Twojej opinii o tej skrzyni, bo jest ona na pewno czymś innym niż pozostałe automaty i wydaje się nie mieć wielu ich wad. Super merytoryczny i wyważony odcinek, pozdrawiam!
@@jmk9065 dziękuje za obszerny i merytoryczny komentarz. Ja nie mam na razie żadnej opinii - nie jeździłem tym jeszcze a w serwisie będę z tym pewnie za jakiś miesiąc. Wiele osób chwali, jest np. Taki kanał dkvision i gość tam jeździł najpierw joggerem hybrydowym teraz kupił hybrydowego dustera i jest bardzo zadowolony. Pozdrawiam sedrecznie. 👍
Witam Od 7 lat jeżdżę Rav-4 ze skrzynia e-cvt i jestem bardzo zadowolony. Być może trochę "wyje' przy max wyprzedzaniu ale przecież nie co dziennie jeździ się na maksa. Jeżdżąc po Szwajcarii ok. 1200 km przy bardzo rygorystycznym w tym kraju podejściu do prędkości osiągnąłem średni wynik dla ravki 5,8 l/100. Uważam, że to b. dobry wynik. Jeśli miałbym kupić nowy samochód to tylko ze skrzynią e-cvt. Pozdrawiam
Skoda Superb 2 kombi z dieslem z roczników 2010- 2012 na latanie w trasy. Jakie są realne koszty eksploatacji skrzyni dsg oraz częstotliwość interwałów olejowych żeby to posłużyło? Pozdrawiam, dobra robota.
No i tu już dotykamy sedna - mowisz o 12-14 letnim aucie. Może być tak ze zaczniesz od remontu skrzyni za 5-7 tysięcy. Wpadnij na kanał Kiki Świat- to kanał o podróżach ale gość bardzo fajnie opisał zakup kilkuletniego VW właśnie z DSG i bardzo szybko robił sprzęgła. Pozdro👍
Mam tylko doswiatczenie z mercedesami w210 w211 w212 w213 5G po 610000km 7G 560000km 9G ten ma obecnie 410000 i przelancza bardzo dobrze wymieniam co 100000. pozdrawiam marek
Ale tak dla ścisłości to DSG tak technicznie to tez jakby, a nawet wiecej zautomatyzowana skrzynia. Dolozyli elektroniczne wybieraki i dwa sprzegla, a srodek generalnie jak manual. Nie jestem ekspertem, ale z tego co po warsztacie sie krece tak mi wychodzi ;)
No tak, z takiego punktu widzenia to racja. Ale jednak jakościowo - dużo lepiej bo to od podstaw zbudowana konstrukcja. A te półautomaty da się budować na każdym w zasadzie manualu.
Bardzo lubię automaty. Z moich doświadczeń najlepsze i do tego bezpsrzecznie są hydrokinetyki (mój daily ma ZF8HP50). Dwusprzęgłówek nie lubię, bo jazda po dużym mieście zawsze kończy się wymianą sprzęgieł. Dwusprzęgłówki (wszystkie od nowości): DSG - DQ250 (chyba pierwszy DSG, wymysłu firmy BorgWarner, 6 biegów + mokre sprzęgła), dwie wymiany sprzęgieł na odcinku 120kkm. Sprzęgło się "kleiło" czyli czuć było na całej budzie uderzenie przy zmianie 1->2 i 2
Dzięki za długi i merytoryczny post - spokojnie mógłbyś otwierać kanał o automatach. Fajnie ze zwróciłeś uwagę na to ze CVT bardzo dobrze wykorzystują maksymalny moment silnika. A możesz napisać w jakim Renault masz to obecne EDC? Pozdrawiam sedrecznie👍👍
@@Motokomentator o nie, to że chciałem kiedyś zgłębić moją wiedzę na ten temat, nie znaczy, że jestem ekspertem. Na pewno nie. To tak samo jak kiedyś musiałem wybrać olej bo kupiłem samochód gdzie olej miał spełniać normę, ale były różne klasy lepkości. Doktoratu może nie zrobiłem, ale bardzo zgłębiłem wiedzę. Więcej mi to dało niż zapytać na internetach "jaki olej polecacie". EDC6 mam w Espace V generacji z końca produkcji, więc jedynie 2.0 dCi był do wyboru.
Świetnie się nimi jedzi - w Peugeocie jeździłem dłużej, w mazdzie tylko raz się przejechałem chyba 100 km. A co do trwałości - mam nadzieje ze lepiej jak w starych Volvo. Ale może jeszcze ktoś tu się wypowie kto jeździ dłużej 👍
Bardzoo proszę o opinię na temat skrzyni kłowej stosowanej przez Renault, Dacię. Nie ma za dużo informacji na jej temat. Czy jest to bezpieczna jednostka,jakie są jej słabe punkty. Pozdrawiam
Mam Renault Megane 2020 r z skrzynią EDC. Zrobiłem 100000 bez najmniejszych problemów. Skrzynia prosta technicznie dwusprzęgłowa adaptowana z ręcznej. Wymieniłem olej po 80000 nie patrząc na zalecenia producenta zapewniającego o braku konieczności wymiany. W serwisie okazało się że ten typ skrzyni wymienia sie olej statycznie i cały koszt z olejem to 800 zł. Skrzynia od nowości chodzi tak samo. Nie ma żadnego szarpania ale kierowca, gdy sie skupi to czuje kiedy wchodzą biegi. Pisze że czuje bo mam porównanie - czasami jeżdżę Jeep Grand Cherokee szwagra i tam faktycznie nic nie czuć ( ale to samochód 2 klasy wyżej) Niestety przy 120000 skrzynia Jeepa padła dokumentnie i koszt wymiany - 50.000 zł Więc wielbię swoją EDC zwłaszcza że napędzając spore kombi wykazuje obecnie zużycie paliwa 6,0 - silnik 1,3 140 KM.
Jeżeli chodzi o dsg to polecać je jako grupe to ciezko, bo jest ich wiele cala gama DQ250, DQ300, DQ380 ogolnie zalezne od mocy i okresu produkcji i marki 1.5 tsi 150 koni o ile dobrze kobaze w skodach i seatach ma skrzynie z suchymi sprzeglami a firmentor z mokryni przy tym samym momencie obrotowym i mocy. Maja plusy i minusy nie wiem czy by tutaj warto nie bylo wymienic nowej 7 stoniowej edc albo calkfem zwawej skrzyni kia hyundai, ale prawda jest to co powiedziakes sprzegla lubia sie sypać;) moze warto zaznaczyc wspolprace francyzowow z japonvzykami i wykorzystanie skrzyn 6 i 8 stopnipwych w grupie stelantis calkiem ladnie jezdza i sa trwale te skrzynie w cytrynkach czy tez oplach;)
Według mnie jeśli chodzi o automaty to tylko klasyczne hydrokinetyczne. Mam auto ze skrzynią ZF 9 HP przebieg 100 tys skrzynia pracuje płynnie, nie szarpie, olej będę zmieniał, ale tylko olej, bo w tym modelu filtr zabudowany jest w środku skrzyni i bez jej demontażu filtra się nie wymienia. Jeśli skrzynia przejedzie bez problemów 200 tys to uważam że jak na automat jest OK. Ale generalnie bardziej niezawodne i wytrzymałe są skrzynie manualne oraz znacznie tańsze w serwisowaniu.
@@Motokomentator Obecnie producenci skrzyń nie przewidują wymiany oleju ani filtra w całym okresie eksploatacji auta - czyli ok 200 tys km, więc filtr jest w środku skrzyni. Dobrze że jest korek spustowy oleju i drugi do nalewania, bo przynajmniej olej można wymienić 😄
Ja z kolei jestem posiadaczem tej ostatniej, niechlubnej w podsumowaniu czyli zautomatyzowanej. Zgodzę się że nie jest idealna i nie zawsze reaguje tak jakbym chciał, ale są też momenty gdy mnie zaskakuje pozytywnie. Awaryjność? W sumie nieco bardziej niż zwykła. Jak ująłeś "zrobotyzowana" elektrycznie - no więc po nieco ponad 230k skończyły się szczotki silniczka elektrycznego. Z jednej strony pierdoła, każdy chyba wie czym jest wymiana szczotek w wiertarce i ile takie kosztują. Ale nie w samochodzie. To już nie 50gr i szybka wymiana, a 3k po tej inflacji bo trzeba zdemontować całość. Nie mniej już prawie 260k i ta Honda dalej działa i jeździ.
Ale w Elantrze jest zwykłe CVT a nie eVT, więc technicznie jest to inny, mniej wytrzymały typ skrzyni. Ale - Elantra ma fabrycznie 5 lat gwarancji, więc myslę, że to wystarczy. Generalnie zwykłe skrzynie CVT takie jak w Elantrze powinny przejechać jakieś 200 tys. km. Tym bardziej, że w tym aucie jest zwykły, benzynowy silnik bez doładowania, więc nie ma zbyt dużego obciążenia. Pozdrawiam!
No dobra, ale masz Lexa, więc nie ważne co tam masz, zawsze będzie zero problemów. Więc to się nie liczy. My tu mówimy o zwykłych samochodach typu Dacia, BMW, Mercedes, Volkswagen, Tata. :)
@@doktorek1755 to tylko wyjątek, który potwierdza regułę.😂😂😂 a tak na poważnie - wszystkie auta się psują, ale lexusy należą jednak do tych mniej awaryjnych.😉
Interesują mnie informacje na temat trwałości i użytkowania skrzyń po 2016 w tym cvt w subaru ( forester xt 240 KM czy to ma prawo przeżyć jakieś większe przebiegi) i mitshubishi ( outlander) oraz automat hyundaia ( tucson 177KM 7 biegów)
Mam e46 3 0d skrzynia GM i od 2009 roku był wymieny olej( mam papiery )i serio ta skrzynia nie cieszy się dobrymi opiniami dlatego że olej nie był wymieniany ani razy lub max 3 razy Ta skrzynia lubi mieć dobry olej i lubi wymiany i wtedy może się odwdzięczyć niezawodnością .
To ja bardzo chętnie zapytam o możliwość zapachu spalenizny (tak jakby palona guma na 15 - 20 sekund przy np. dojeżdżaniu do skrzyżowania) w kabinie podczas jazdy z winy automatu (konkretnie Aisin TF80 SC) co do jej stanu to czasem sobie szarpnie czy przeciągnie przy 3'cim biegu ale nie zauważyłem żebym dodawał gazu a samochód nie jechał. Raczej zespolenie silnika z nawierzchnią wydaje się sztywne.
Jeżdże od nowosci passatem b8 z dsg . Obecnie trzeci passat b8, ponieważ co trzy lata firma zmienia auta. Przebiegi 250kkm żadnych problemow. Tylko irytuje mnie zmiana biegow w dół podczas przyspieszania na autostradzie od okolo 140 do 200.
też tak mówiłem jak jeździłem manualem. Teraz na taki argument odpowiadam pytaniem: jakie zalety ma to że posiada się pełną kontrolę nad tym kiedy się zmienia biegi?
@@panpunkt5185 w tej sytuacji mogę jedynie powiedzieć, że to był mój strzał z dupy a on z kolei był podyktowany chyba brakiem należytego poczucia humoru. Czołem.
Wymieniałem w Priusie, wymiana statyczna, bardzo prosta, z tego co pamiętam to nawet żadnego filtra się nie wymieniało. Coś jak wymiana oleju w dyfrze, stary spuszczasz, nowy wlewasz i tyle.
Mam wielką ochotę na najnowszego Nissana X-Traila, ale odstrasza mnie to że jest on dostępny wyłącznie z CVT. Po pierwsze samochód jest droższy niż powinien a po drugie jak z trwałością tych skrzyń?
9:33 Jak znajomi (którzy nigdy nie jeździli samochodami ze skrzyniami bezstopniowymi) łapią się za głowę widząc mnie jeżdżącym Toyota w hybrydzie (V generacja) i komentują: o matko cvt to najgorsze skrzynie przecież. A ja mówię ze spokojem, że to e-CVT a podobieństwo między CVT i e-CVT jest takie jak pomiędzy królową lodu a królową loda. W istocie nazewnictwo tylko podobne….
Konstrukcja rozbieżna. Sama praca dla ucha podobna 😉
Jaro, wybroniłeś się tymi królowymi.
Bezwzględnie najlepiej prowadzony podcast motoryzacyjny.Czysto,czytelnie, merytorycznie.Nadejszła wiekopomna chwila i będę niedługo jeździł autem z CVT.Mysle , że będę zadowolony.
Dziękuję, miło to czytać, pozdrawiam !
Zgadzam się. Widać, że Autor przed nagraniem po prostu PRZYGOTOWAŁ się do nagrania (co niestety jest rzadkim zjawiskiem, większość innych filmów, to improwizowane stęki i kwęki). Tutaj widać nie tylko rzetelność merytoryczną, ale też wszystko jest klarownie, spójnie i czytelnie przekazane, bez zbędnych ozdobników. Pierwsza klasa gdy porównać do większości YT.
Jeździłem kiedyś pożyczoną Merivą ze skrzynią zautomatyzowaną.
Po 3 tygodniach jak właściciel oddał mi moje auto, to z wdzięczności chciałem wycałować go po żylakach ;)
Ta skrzynia jest bardziej niezdecydowana od mojej byłej żony. A to już nie są żarty 😂
😂😂😂
@@Motokomentator To pewnie była Hydra-Matic i Teraz wybór mniejszego zła M32 czy Hydra-Matic, trzeba mieć hopla żeby kupić opla :)
To był stary easytronic, miałem merive 2009 z tym ustrojstwem. Nic dobrego ale od biedy dało się tym jeździć, trzeba było zdejmować nogę z gazu gdy zmieniarka zmieniała bieg. Robiła to ospale co prawda ale dało się tym żyć. Dobra sprawa dla tych co chcą automat, a jeżdżą krótkie trasy i brakuje im siana na coś bardziej sensownego
@@michallakowski2135 nic dobrego, ale od biedy dało się tym jeździć. Kapitalne określenie😀😀😀👍👍👍
eCVT w wydaniu toyoty jest genialne, trwałe i bezproblemowe. Sam mam 3 auta z takimi skrzyniami i nie zamienię na inne.
Najlepsza skrzynia do miasta.
@@wojas25 na autostradzie też wystarczy👍🏿
@@uzytkownikinternetu2486 no właściwie tak.
W Dacii Jogger hybrid jest taka - tt to samo ?
@@futurejack7764 z tego co się orientuję ecvt jest w Toyotach, Fordach i Hondach, o innych nie słyszałem.
Jak zawsze merytorycznie, więc Twoje zdrówko i pozdro
Dwie uwagi do materiału.
1. Techniczne patrząc to zarówno przekładnia hydrokinetyczna jak i eCVT to przekładnie planetarne. Przy hydrokinetykach jest to zespół przekładni planetarnych, a dla eCVT jedna przekładnia planetarna wspomagana dwoma silnikami elektrycznymi.
2. W przypadku hybryd Renault jako przekładnia główna pracuje przekładnia kłowa (nie posiada synchronizatorów, a za synchronizację obrotów podczas zmiany przełożeń odpowiada dodatkowy silnik elektryczny).
Szacun dla merytoryki. Co do punktu pierwszego celowo przy omawianiu hydrokinetyka pominąłem słowo planetarne żeby nie mieszać widzom w głowach i nie mylić potem z ecvt. Co do drugiego punktu dopiero zbieram materiały o tej skrzyni - fajnie ze to napisałeś. Ogólnie bardzo się cieszę ze mam takich widzów jak Ty - na poziomie, którzy wzbogacają kanał. Pozdro👍👍👍👍
Najlepsze eCVT od Forda albo Toyoty, ale Ford stosuje przyjemna symulację zmianę biegów. Oczywiście, w hybrydzie, do tego ECVT bez bezobsługowa i w praktyce wieczna. Ale wiadomo, nie jest to do aut na tor wyścigowy jak się normalnie operuje gazem to najnowsze generacje już nie wyją.
Naprawdę nie rozumiem, dumy Niemców, dlaczego nie stosują eCVT…….
Jeżdżę 100000 automatem edc Renault. Niby prosty automat a nie wróciłbym za żadne skarby do manuala. Zero problemów, przy 80000 wymieniłem olej ( nie patrzę na zalecenia wiekuiste producenta) Wymiana była niespodziewanie tania - statyczna.
Jak mechanik od naprawy automatów non stop słyszy, że coś mu tam zgrzyta - to wyobraź sobie tylko co przeżywa np. ginekolog chodzący po mieście między ludźmi
Żona jeździ Hondą CRV 2019 z CVT. Mamy ją od nowości, na razie 70 tys km przebiegu i wszystko działa idealnie. Zmieniamy olej co max 30 tys przebiegu. Profilaktycznie.
W USA te Hondy z tą skrzynią robią po 200/300 tys km bez remontu także jestem dobrej myśli. Poza tym, i tak nie będę trzymał tego auta tak długo. Pozdro!
Kiedyś miałem okazję pracować w serwisie Hondy i byłem światkiem wymiany oleju w skrzyni CVT w HRV po przebiegu ponad 300 tys. km. i klient twierdził, że poza wymianami oleju nic ze skrzynia nie robił i działała cały czas dobrze.
@@rafakuda633 dzięki za to info! miło to słyszeć, bo z początku się zastanawiałem nad jej trwałością. Ale instrukcja mówi o wymianie oleju co 40 tys km także zmieniam regularnie.
@@Patrickpayne723jak będziesz sprzedawał, daj znać 😄
Ja się wypowiem, że jestem drugim właściciel HR-V 2016 1.8 AWD CVT (drugiej generacji) na liczniku ponad 120 tyś olej CVT właśnie wymieniałem wraz z dwoma filtrami (jeden od strony silnika a jeden od strony miski olejowej) (filtry też trzeba wymienić co większy dystans - przez co musiałem nawet kupić więcej oleju bo więcej wchodzi) i powiem tak wszędzie mówią jaka ta skrzynia jest niezawodna i może przejechać ogromom kilometrów przez dobra konstrukcje Hondy zgadzam cię z tym jest naprawdę super :) jedyna wada jaką wymieniają to że jak trzeba wyprzedzić to nie jest to DSG czy dwusprzęgłowa a ja powiem tak przy tej skrzyni wręcz jest to wskazane aby wrzucić tryb sport który zrzuca bieg na niższy i trzyma wysoko obroty przez co reakcja na gaz jest genialna i zrywa się ultra szybko po wyprzedzeniu polecam ponownie wrzucić tryb Drive i tyle w temacie. Ujmę to tak potwór autostradowy to to nie jest ale do miasta i krótkich tras jest GENIALNY. ps. promo wymiany oleju w skrzyni to nie tylko honda ale dużo innych producentów w USA z dziwniej mi przyczyn zawsze chcę wmówić iż jest to olej ....... WIECZNY XD bmw, volvo, etc ale tylko w USA nie wiem czemu nawet, profesjonalny warsztat zauważył że te same auta mercedesa w EU mają korek do zrzutu oleju w USA nie mają wgl..... jeszcze wracając do Hondy zrobiłem ogromny re-search i powiem wszyscy zgodnie uważają do 50 tyś kilometrów (30 tyś mil) MAX najlepiej wymienić u mnie ASO powiedziało że robią co 40 tyś lub 2 lata.
@@MrDjXray3tej wersji w europie nie było jeśli się nie mylę a tylko w USA. Sam sprowadzałeś czy kupiłeś tutaj od kogoś?
Troszkę poprawię wiedzę na temat skrzyń Aisin, 5 i 6 stopniowe skrzynie tej marki występowały nie tylko w volvo (gdzie nie wymieniano oleju) ale też, w znacznej większości samochodów z silnikami poprzecznymi zaczynając od Volvo, Saaba, Peugeota, Citroena, Opla, Fiata, Alfy Romeo, VW (na rynek USA), Forda, Cadilaca, Chevroleta i jeszcze kilku o któych nie pamiętam, Silniki z mocami do 100 - 300koni w wersjach 4x4 jak i FWD. Jest to najpopularniejszy automat w Europie, stosowany nawet w autach w 2014r bez większych modyfikacji, Obecnie 8stopniowa wersja zdominowała automamty ułożone poprzecznie. Także pancerne mercedesowe skrzynie nie są tak powszechne. Oczywiście Aisiny mają sporo bolączek, i wymuszony konstrukcyjnie serwis z otwarciem skrzyni co ok 250tyskm (mowa i 6biegowej), mam również w podobnej klasie auto z 6 stopniowym DSG, i dla laika nie ma różnicy w szybkości czy "szarpnięciach" mówimy o różnicach wyczuwalnych przy pełnym skupieniu, za to różnica jest w spalaniu i to ogromna 6,5-7l do 5-5,5l, na korzyść DSG. Interwały remontowe/serwisowe są podobne w DSG dochodzi wymiana tarcz sprzegieł co, od 60tys km (zależy od użytkowania auta i Nm silnika). Także Aisin jest powszechniejszy niż można sobie pomyśleć, psują go błedy w zaleceniach producentów skrzyń i wymaga jak każda skrzynia serwisu w postaci wymmiany filtrów uszczelnień, łożysk itp co DSG czy ZF 6HP sprzegniętych z silnikami o podobnym momencie obrotowym. dlatego też 90konny golf 1,9tdi i ZF przejedzie dalej bez remontu, niż 150konna astra 1,9jtd z Aisin (200 i 320 Nm).
Dodam jeszcze, że jest za to wyczuwalna przepaść między odczuciami 5 biegowym automatem mercedesa a nowszym uczącym się Aisin 6b bo takie miałem do porównania e clasa z 2006r i Saaba z 2006r, przy podobnych przebiegach. natomiast gdyby to był mercedesowski 6biegowy automat który jest młodszy i nowocześniejszy i auta z nim są sporo droższe, nie zastanawiał bym się i brał Mercedesa. Tylko w takim przedziale cenowy kusił by mnie ZF 8HP która w połaczeniu z wolnossącą v6 czy r6 jest nie do pobicia, niesamowicie zmienia biegi wręcz gdyby nie wyświetlacz i zmiana obrotów laik nie jest w stanie wyczuć zmiany nawet o 2 biegi :)
@@piotr3072 mogę tylko podziękować za taki obszerny i merytoryczny komentarz. Pozdrawiam serdecznie 👍👍👍
Mam już drugie auto od nowości z dsg i na pewno już ostatnie. Pomijając seryjny soft, który jest po to by zajeździć silnik, dwumasę i samą skrzynie, to zmiany biegów są odczuwalne, szczególnie z 2 na 3, a redukcje nie raz trzeba wymuszać. Z plusów, to im auto bardziej się gniecie tym skrzynia zaczyna lepiej pracować. Jednak komfortem daleko jej do hydrokinetykow czy cvt
Widzę ze nie tylko mnie się wydaje ze z tym fabrycznym softem przesadzili😂😂
Jeżdżęautomatami od 20-stu lat, swoimi i nie swoimi. Dawniej robiono powolne i toporne automaty z układem planetarnym czyli hydrokinetyki i te z jankeskiej produkcji robiły bezawaryjnie PÓŁ MILIONA minimum. Miałem jako pierwszy automat hondę acc IV-gen coupe jankeskiej produkcji i z automatem przy nalocie 400 tys km nie było żadnych problemów. i robiły nawet milion mil bezawaryjnie z silnikami 2,2... Obecne skrzynie dwu-sprzęgłowe to Kpina i taniocha. Jak Corvette z nalotem 70 tys km może mieć pół skrzyni do roboty, czy RAM z mostami z plasteliny ?
W sumie po co robić takie mocne automaty jak nadchodzi era silników 1.0 oraz elektryków?😂😂😂
@keram2148 dzięki za komentarz. A oglądałeś film, który komentujesz? Pozdro👍
@keram2148 cały początek Twojego komentarza - o tym właśnie mówię na początku filmu. A co do dalszych uwag - to nie jest film o historii, budowie i ewolucji automatów hydrokinetycznych, tylko przegląd kilku różnych typów skrzyń ze wskazaniem wad i zalet. Myśle tez że Twój duży przebieg na automacie w W124 tez nie jest niczym dziwnym - stara dobra konstrukcja na dodatek niezbyt wysilona. I tez wspomniałem w filmie ze mercedes montował najlepsze automaty do swoich aut. Ja tez nie kreuje się na jakiegoś naukowca - jestem z zawodu mechanikiem, a także zawodowym kierowcą. Jeśli masz lepsze wykształcenie i chcesz się podzielić wiedzą - zapraszam, Pozdro👍.
@keram2148 Polecam Ci kanał MMMK-tv prowadzony jest przez absolwenta Politechniki Poznańskiej. Naprawdę trzyma poziom.
podkast wspanialy, co zmobilizowalo mnie do dodania moje opini popartej 40 letnim doswiadczeniem z jazdy automatami prawie wylacznie amerykanskimi, i tylko raz pamietam problem ze skrzynia TH 440, ale auto bylo z drugiej reki, i ze sporym przebiegiem,pozostale dzialaly bez zarzutu, obecnie uzywamy aut w ktorych tylko w jednym wiem ze jest CVT a to jest 2024 Fiat Pulse u, pozostale to nie mam pojecia to i licze na jakies przyblizenie , a sa to Chevrolet tracker, oraz Spin, kolejnosci 2022 oraz 2025 Pozdrawiam
@@rowank2196 dziękuje, miło się czytało. Pozdrawiam👍
Jeździłem:
q7 ze skrzynią tiptronic
Passatem cc z DSG
A5 z multitronic
Mondeo z durashift
Jesli vhodzi o komfort jazdy wg mnie nic lepszego od DSG pod nogą nie miałem 🙂. Każde auto bylo kupione jako używane. Olej zawsze wymieniałem dynamicznie co 40kkm i problemów ze skrzyniami nie miałam w żadnym z tych aut.
Q7 mialo ok. 180kkm gdy kupiłem
CC 150kkm
A5 53kkm
Mondeo mam do dziś i kupione z przebiegiem 250kkm a teraz ma już 350kkm i nic sie nie dzieje.
Oby tak dalej 🫡 pozdrawiam
wejdź do auta z ZF 8HP wolnossaka :D
Multitroniciem w A6 C6 zrobiłem 360tyś km bez żadnych problemów. Wymiana oleju co 60tys. Dla mnie to była idealna skrzynia. Samochód przyspieszał mega płynnie a obroty spadały. Obecnie ZF8HP ale uważam, że kultura pracy CVT z racji jej konstrukcji jest dużo wyższa.
Fajny komentarz. Bardzo dobrze że go napisałeś - to nie jest tak, że wszyscy narzekają na Multitronic.Dzięki, pozdro!
Mam aktualnie eCVT Toyoty (Yaris, hybryda IV gen.) i nie zamienię na nic innego, przynajmniej jeśli chodzi o samochód na codzienne dojazdy. O tym, że te przekładnie są świetne do miasta mówią wszyscy, ale warto wspomnieć, że i w trasie potrafią zachowywać się bardzo fajnie. Mianowicie gdy jedziemy z ustaloną prędkością, i silnik ma "lekko", np. jedziemy po równym terenie, przełożenie zmienia się tak, że silnik spalinowy schodzi z obrotów i nie wyje, mimo jazdy z prędkością autostradową. Do tego, gdy obciążenie zaczyna się zwiększać, napęd hybrydowy najpierw stara się pomóc sobie silnikiem elektrycznym, a dopiero gdy jest to niemożliwe zmienia przełożenie i obroty silnika spalinowego. Nie wiem, czy poprzednie generacje hybryd zachowują się tak samo, ale IV gen. tak. Oczywiście, przy mocnym przyspieszaniu silnik wyje, ale coś za coś :)
Fajnie - to jeden z lepszych układów napędowych obecnie bez podziału na kategorię. Masz rację - że mało osób opisuje wrażenia z trasy. Pozdro!
@@Motokomentator moje wrażenia z trasy są jak najbardziej pozytywne. Mogę podzielić na dwie grupy. 1. Poza terenem zabudowanym, czyli prędkość 70-90 km/h. Samochód płynie. Żadnych szarpnięć. Obroty zazwyczaj 1500rpm niezależnie od prędkości. Spalanie w okolicach 4 l/100km, chociaż parę razy udało się zejść do 3.8 l/100km (silnik 2.0, hybryda).
2. Na autostradzie też dobrze pracuje. Widać różnicę w trybach eko i normal. W trybie eko do prędkości ok. 120 km/h stara się nie przekraczać 1500 rpm, a przy przyspieszaniu 3000rpm. No chyba że się wciśnie gaz w podłogę, wtedy tryb nie ma znaczenia. Tylko w takim trybie źle się jeździ po polskich autostradach bo weźmy na przykład taką sytuację. Jadę lewym pasem w trybie eko na aktywnym tempomacie 140 km/h no i wyskakuje mi ciężarówka która wyprzedza inną ciężarówkę i zwalnia mnie do 90 km/h. Skończy wyprzedzanie i wraca na swój pas. Więc aktywny tempomat zaczyna przyspieszać. Ale w trybie eko to trochę jak pociąg, a na zderzaku już siedzi mi jakiś poganiacz, który się mocno niecierpliwi - bo on musi szybko. A spalanie w okolicach 6 l/100km.
Podsumowując, najwięcej przyjemności z jazdy na ecvt mam właśnie w trasie poza terenem zabudowanym, zaraz za tym albo nawet na równi jest miasto, dopiero na końcu jest autostrada. Co nie oznacza że na autostradzie oceniam ecvt negatywnie.
Wg mnie ecvt z Forda czy Toyoty to najlepsze skrzynie do miasta, a do tego silniki wolnossące. W Yaris uzyskać średnią spalania poniżej 3l w mieście to żaden problem.
@@AdamAdamski69 to wejdzcie na autocetrum opinie i poczytajcie co o yarisach sądzą najczesciej ich użytkownicy :P
@@MotokomentatorYarisem IV z ecvt można lecieć 130-140 kmh i na prostej obroty są lekko powyżej 2 tys. A samo przyspieszanie z butem w podlodze powoduje że wchodzi na 5 tys i faktycznie wyje ale nienazwalbym tego dzwieku nieprzyjemnym. jak kazdy silnik spalinowy. za to przy schodzeniu z obrotów mamy przez chwilę klank podobny do 6 cylindrówki. Jak dla mnie bardzo dobry napęd idealnie płynny, bez turbo, dwumasy, wtrysku bezposredniego, sprzegiel, mechatroniki, dynamicznych wymian oleju itp.
Dwadzieścia lat jeżdziłem na taxi autami z automatem hydrokinetycznym bez problemów i potwierdzam,że to najlepszy wybór.Z tym że dziś te auta to już starocie.
Po dwudziestu latach jazdy manualem zmieniłem na ecvt. Jeżdżę nim już dwa lata i jestem bardzo zadowolony. Przy spokojnej jeździe nic nie wyje. Jak się chce mocniej przycisnąć to oczywiście chwilę powyje. Podkreślam - chwilę. Jak się w manualu chce przyspieszyć to się robi redukcję i też wyje. Ci którzy tego nie lubią prezentują to w ten sposób że wsiskają gaz do podłogi i ze startu zatrzymanego rozpędzają sie do setki albo i więcej. Tylko kto tak jeździ. Można sobie wyobrazić że się pilotuje samolot bo w samolotach też tak jest że się zwiększa obroty i dopiero wtedy śmigło ciągnie i samolot przyspiesza. Za to bardzo śmiesznie brzmi CVT ze sportowym wydechem. Raz mnie wyprzedzał subaru z głośnym, pierdzącym wydechem. Było go słychać chyba ze stu metrów, a droga była pofałdowana. Z górki, pod górkę, itd. Modulacja obrotów w czasie jazdy sprawiała wrażenie że silnik zaraz wyzionie ducha 😂😂😂
Chciałbym się też przejechać zwykłym hydrokinetykiem. Też mi się podoba jak pracują.
Jedyny element który ja widzę gdzie manual jeszcze przewyższa automat to manewrowanie samochodem. Parkowanie, wyjazd z zaspy, błota itp. Sytuacje gdzie trzeba z dużym wyczuciem operować gazem i sprzęgłem.
Dzięki za obszerny komentarz. Szerokości👍
10R80 jest hydrokinetyczny.
Właśnie kupiłem audi 6 C7 multitronic .350 tys przebiegu oryginał od 1 właściciela . Fajnie jeździ w mieście . Lepiej niż hudrokinetyk czy szarpiące dsg
Widać, że Autor przed nagraniem po prostu PRZYGOTOWAŁ się do nagrania (co niestety jest rzadkim zjawiskiem, większość innych filmów, to improwizowane stęki i kwęki). Tutaj widać nie tylko rzetelność merytoryczną, ale też wszystko jest klarownie, spójnie i czytelnie przekazane, bez zbędnych ozdobników. Pierwsza klasa gdy porównać do większości YT.
Dziękuję :) pozdrawiam serdecznie!
Mialem Nissana Primerę 2001 2.0 benzyna z CVT przez 15 lat i około 150 kkm zero problemów 1 raz wymieniłem olej w ASO dynamicznie. Palił dość dużo benzyny i dynamika słaba ale było to bezproblemowe auto.
Teraz mam suzuki swace 2021 z eCVT czyli "Toyota corolla" . Skrzynia bezproblemowa, auto głównie używane po mieście i na krótkich odcinkach. Mało pali benzyny i dynamika też słaba ale wystarczająca do miasta.
Możesz napisać czemu kupiłeś Swace a nie corollę? Lepsza cena, promocja, masz bliżej salon? Tak z ciekawości pytam.
@@Motokomentator Jeszcze jest opcja, że wygląd.😛
@@Motokomentator kupiłem swace używanego 1 rocznego w dobrej promocji choć to były zwariowane czasy virusowe.
Cena była lepsza, obsługa klienta dużo lepsza w suzuki brak kolejek i tłumów klientów. Auto zamierzam trzymać min 10 lat więc nie martwi mnie szybsza utrata wartości.
@@tomcze8574 myśle ze to dobry ruch w dzisiejszych czasach. Raczej nie stracisz na tym.👍
@@tomcze8574 Też mam SWACE i kupiłem nowe za 123tyś ,bo dopłaciłem za perłe a czemu kupiłem Suzuki ,bo w salonie toyota trzeba było czekać 13miesięcy na samochód a w Suzuki mieli od ręki i mam dopiero zrobione 12tyś za rok i dla mnie fajne auto i ekonomiczne :)
taki mały test na spostrzegawczość dla Widzów. Co myślicie o zdjęciu z 7:48🙃
Coś w stylu znajdź 3 różnice? W środku jak któraś generacja golfa chyba, aby co mi uwagę przykuło to obrotomierz jakiś dziwny...
@@JakJa... tak. Bo to nie jest wnętrze z DSG😀👍👍👍 to wnętrze e-golfa.
To ja poproszę o ocenę automatu w Stingerze GT. Czuwaj!
Nikt nie wspomniał o DCT Hondy, jeszcze nie słyszałem, aby komuś się zepsuła i są stosowane w motocyklach, a tam się wstawia do pieca często.
Dzięki za merytoryczny wpis. Pozdro👍
@@Motokomentator dziękuję, również pozdrawiam.
To są skrzynie mechaniczne z dołożonym robotem zmieniającym biegi. Fantastyczna sprawa. Mam w mojej Hondzie.
Mamy Reno Australa z CVT i wirtualnymi biegami. Silnik nie wyje bo te wirtualne biegi tak pracują że ktoś kto nie wie że to wirtualne nie zorientuje się że to CVT. Ta skrzynia jest na łańcuchu nie pasku ! Jazda po mieście super na trasie też nie ma problemów. Oczywiście auta z takimi skrzyniami nie są dla każdego. Bo nie lubią ciągania przyczepki / kempingu, gwałtownego przyspieszania , startu z pod świateł z piskiem opon. Generalnie te skrzynie lubią normalną spokojna jazdę. I taka właśnie preferuje Moja żona bo to jej auto. Mam nadzieję że ta CVT posłuży długo przy takim stylu jazdy. Oczywiście przy wymianach oleju przy odpowiedniej ilości km. Pozdrawiam
@@DaroPolska772 pozdrawiam. Tez mi się austral podoba. Tylko musi być chociaż lakier metalik bo te najtańsze co teraz są na wyprzedaży białe to takie skromne.
Lexus Rx 450h.12 lat i przejechane ponad 300 tys km. Olej wymieniony jak mial 260 tys.Zadnych problemow.Genialna skrzynia jak i caly samochod. Drugie auto to Volvo S80 T6 z 2000 r. Tylko 160 tys km (z takim przebiegiem kupilem i jest orginalny) i skrzynia od razu do generalnego remontu.ASIN 4 biegowy. Po remoncie chodzi jak zloto ale ta skrzynia jest dosc delikatna biorac pod uwage moc samochodu. Co ciekawe przejechalem ponad 400 tys XC70 D5 z 2007r i skrzynia chodzila bezproblemowo.Oczywiscie olej wymieniany regularnie co ok 70 tys km. Auto chodzi nadal u kolegi.
@@andrzejwolski9421 No jakość lexusa to od lat inna liga.
Mam Lexusa ES300h z eCVT - jest dobry tylko do miasta, do 70km/godz. Przy wiekszych predkosciach konwersja mocy z silnika spalinowego na silnik kola slonecznego jest z tak duzymi stratami i glosna, ze w trase wybieram tylko samochod z przekladnia reczna (Mondeo 2.0td). Z gorki moge zjechac na luzie w ciszy i chlodzac silnik.
Ja zakochalem sie w automatach bo jazdzie archaiczna skrzynia jaka siedzi w subaru Outback. Skrzynia stara 4 biegowa ale przyjemnoscia manuala przebija. Po tym doswiadczeniu wiedzialem ze kazde nastepne auto bedzie automatem. Zakupilem Lexusa GS 450 h z CVT. I tu moja uwaga, ta skrzyna najbardziej denerwuje na poczatku przy zakupie, ciezko sie przyzwyczaic i jezdzimy testowo a nie pkynnie, gwaltownie przyszpieszamy itd. ale im wiecej czasu z nia obcowalem tym mialem przyjemniejsze doznania. Plynna jazda, brak zmiany biegow, uzywanie auta do jednolitego przyszpieszania jest wysmienita. Stara CVT ( 2006 r ) a dawala mnustwo frajdy i spokoju w trakcie jazdy.
eCVT. Roznica miedzy eCVT a CVT to jak roznica miedzy mnustwo a mnostwo.
Skoda superb 2.0 280km dsg, da się jeździć tylko w trybie sport bo w pozostałych skrzynia robi co chce, w szczególności jak chce się delikatnie przyspieszyć, nie robi nic by po chwili ostro wyrwać do przodu. Miałem wcześnie CVT w avensisie i skrzynia robiła dokładnie to co chciałem, teraz wracam do toyoty do ecvt.
Podobno program w dsg naprawia te mankamenty ale w nowym aucie nie mogłem go wgrać.
córka użytkuje corsę easy tronic ,przy 90tys. wymienione szczotki silniczka, autko śmiga dalej. Ja często jeżdżę sharanem rok 1999 hydrokinetyk i ta skrzynia to dla mnie bajka.Szukam obecnie sensownego SUVa w automacie benzyna ,ale to trudne zadanie .pozdrawiam serdecznie
Jak nic CRV 3
Albo chr w hybrydzie
Mercedes ML 7 biegowa pancerna no i jedziesz jak człowiek
@@tomaszdarul691 oo Panie, kogo stać na takie auto???😉😂👍 Pozdro, dzięki za komentarz👍
Suzuki Vitara albo sx4 scross mają tradycyjny automat z benzyną 1.4t 1.0t lub 1.6
Chcemy konkretne modele z daną najlepsza skrzynia .
Fajne jest to jak ludzie np suche dsg chcą do miasta, a ta skrzynia właśnie takich warunków użytkowania nie cierpi i co sie dzieje juz powiedziałeś. Co do powershifta, to 1generacja z dwumasem wewnatrz porażka, a 2generacja chyba od 15r, na pewno w momdeo mk5 smiga bez problemu. Ecvt w kudze nowej śmiałem, wycie tylko jest jak sandał w podłodze, ale i tak nie orzeszkadza. A ludzie jak widzę maja z nia problemu, bo nie zatrzymuja auta zeby z D na R przerzucić, albo na swiatlach wrzucaja N, nie mam pojecia po co.
Dzięki - Pozdro👍
Dlaczego suche dsg nie lubi jazdy po mieście?
@@jurekanimucki3138 Stojąc w dużym korku i poruszając się z małymi prędkościami tzw.skrzynie dwusprzęgłowe przegrzewają się co ma niestety bezpośrednie przełożenie na ich żywotność.
@@barns6160skoro miałeś przegrzanie takiej skrzyni to jakie są tego oznaki?
A jaka jest skrzynia w VW Beetle 2016r 1.8t 170 KM ,sucha czy mokra?
Najlepsza skrzynia to jest w mercedesie w210 1997r :) Ceny używanych skrzyń od 500zł , mam takiego starego dziada 2.2d jeżdżę tym w koło komina, taki wół roboczy, a to worek zaprawy przewiezie a to coś ze złomu przywiozę a to po jakieś felgi do auta się pojedzie, a to głowice do szlifierni zawiezie.. Co ciekawe skrzynia chodzi w trybie awaryjnym bo ktoś kiedyś wymienił pompę wtryskową z elektronicznej na zwykłą z gazem na linkę :)) i po tej wymianie mietek doznał szoku i wszedł w tryb awaryjny i biegi zmienia przy 2 tys obrotów, ale co tam jak trzeba szybciej to ręczna redukcja na wymagany bieg i ogień :)) Chodzi tak już u mnie od ponad 20 tys. a ile wcześniej tak przejechała to nie wiem, nie słychać aby coś złego się z nią działo. Ważne, że mietek pali na dotyk i zawsze jedzie, jak patrze na tych klientów co mają auta za 50 czy 100 tys i ładują w naprawy tyle kasy i boją sie tym pojechać nad morze czy w góry żeby się nie spier.. to śmiać się chce. Mietek za 2 tys zł zrobił już ponad 20 tys bez jakiejkolwiek naprawy a przebieg już pewnie pod 600tys podchodzi a miał biedny 2 lata temu iść na złom.. :)
Hmmm , Kiedyś były fejtony dizel 3.0 który szarpał i ogólnie był zmęczonym rozbitkiem i pomimo kiepskiej kondycji skrzyni nadal jeździł . To był prawdopodobnie tiptronik 6hp19 , potem był benzynowy fejton 4.2 zapewne z tą samą skrzynią i chodził wyśmienicie . Tak jak oczekiwałbym od automatu , Teraz śmigam na daily paskiem b5 1.9avf z automatem tiptronic 5hp17 i również fajnie się spisuje, czasem irytuje że auto pali niż stary poczcziwy przedlift na manualu i pomimo sensownej mocy dobrze rozpędza się tak do 120 potem boli brak 6-biegu bo obroty za wysokie by jeździć tym przyjemnie po autostradzie . Był epizod z mercedesem klasy E 2008r wtedy to auto miało raptem kilka lat i żadnych zastrzeżeń nie miałem , fajnie chodził . W następnych pojazdach również pójde w automaty .
Dzięki, Pozdro👍
Jako ratownik medyczny jeżdżę ambulansami Sprinter i Ducato. Sprintery to gen 2 i 3. Skrzynia w 2 jest rewelacyjna, w najnowszym strasznie się gubi. Automat w Ducato to sam miód - ale są w miarę nowe więc czas pokaże.
Prywatnie posiadam w124 z rzędową szóstką i z automatem - trudno wypowiedzieć się w temacie trwałości - ma niecałe 190kkm.
Drugi samochód to Verso 1.8 cvt (to bazujące na ostatnim Avensisie, nie corolli). Czy wyje? Jak depczesz jak wariat to wyje, a jak jeździsz tak jak należy takim pieluchowozem to jest miód - przez 250kkm nic się nie zepsuło.
Ogolnie mało jest kiepskich automatow.
Wszystkie automaty mercedesa są ok, wszystkie zf-y, nowsze aisiny.
Dsg przy dobrym serwisie, chociaz tu bywa roznie.
No i najtrwalszy naped w historii czyli ecvt od toyoty.
Generalnie od wielu lat jezdze tylko automatami i mimo duzych przebiegow, nigdy nie naprawiałem automatu, wymienialem za to dwumasy, i robilem remont mamuala.
Miałem okazję jechać VW ze skrzynią DSG. Fajnie pracuje, bardzo przyjemna jazda. W swoich autach mam tylko manualne skrzynie. Pewnie dlatego, że stać mnie tylko na stare samochody, więc nie chciałem ryzykować drogich i skomplikowanych awarii. Owszem, w manualach też sie zdarza, ale myślę że to zupełnie inna historia. Pozdrawiam.
Ta skrzynia to złom. Do tego ma dwumas
@@tomaszdarul691brednie. W Passacie B7 nakręciłem 350 tyś km i poszedł do Rumunii. W B8 mam 250 tyś km na liczniku i też spoko. Serwis olejowy co 60 tyś i nie ma żadnych problemów.
Mam pierwsze auto w automacie i jestem mega zadowolony, a jest to skrzynia CVT w Nissanie X-Trail T31. Skrzynia cicha, a przy jeździe nie czuć zmiany biegów. W mrozach przy - 18, czy w upałach nie czuję i nie słyszę różnicy. Kupiłbym drugi raz CVT
No ale w CVT nie czuć zmiany biegów bo ona jest bezstopniowa. 😉 to tak właśnie działa.
@@Motokomentator widać na obrotomierzu zmianę i jest słyszalna ta zmiana (obroty silnika). Także tym się kieruję bo 6 biegów tu jest :) Skrzynia ma już 300tys km. Nie zmienia to faktu, że CVT jest bardzo wygodna w użytkowaniu 😎
niektóre marki programują przekładnie CVT tak żeby symulowały stopniowe przekładnie, żeby kierowca miał bardziej pozytywne odczucia ale to dalej jest bezstopniowa przekładnia. Biegi są symulowane i przejście z jednego wirtualnego biegu na inny jest robione w sposób bezstopniowy. Dlatego nie szarpie.
@@AdamAdamski69 o to właśnie to👍
Najnowszy xtronic Nissana jest świetny, silnik nie wyje a jazda niezwykle płynna. Bardzo poprawili też konstrukcje, jest dodatkowa pompa oleju i inny typ oleju, bo mało ludzi wie że kiepskiej jakości przekładniowy Ns2 był bardzo odpowiedzialny za słabą trwałość tych skrzyń😉
A mi przeciwnie skrzynia w smarcie bardzo mi się podoba. Zawsze mam banana na ustach jak podprowadzę autko żonie. Mam jeszcze scenica 3 z cvt przebieg 240 tyś i dalej jeździ super bez żadnych szarpnięć. Jeździłem też na skrzyniach 5 i 7 g Tronic . Do 300 tyś nigdy nic się nie wydarzyło. Miałem też rav 4 w hybrydzie nią od zera do 120 tyś bez problemowo. Pozdro
Dzięki, Pozdro👍
Może coś o współczesnych automatach koreańskich? Mało o tym informacji a coraz więcej na ulicach
Ok, przemyśle temat.
Teraz jeżdżę Jeep Compass z ZF9HP, jest podobna konstrukcyjnie do 8HP. Jeździ bardzo aksamitnie jak sie jej nie katuje. Wymiana dynamiczna oleju co 70kkm i pojeździ jeszcze długo. O następnym samochodzie myślałem i będzie to zapewne Lexus UX , bo ecvt i normalny 2.0 silnik R4.
Kiedyś jeździłem Fordem Taunusem 2,0 l
z hydrokinetycznym (?) automatem. Miał 3 biegi i przy 90 KM palił na trasie 8 l/100 km.
@@donpasquale3187 ja miałem okazje się przejechać taunusem 1.6 z manualem a sąsiad miał taunusem v6 tylko nie wiem jaka pojemność. Ale mega fajne autko to było. Pozdro👍
@@Motokomentator To auto
(r. prod.1978) jechało jak czołg. Było bardzo obszerne w środku, wygodne i na pewno jechało szybciej niż 150 km/h. Pamiętam jak zimą wyjeżdżałem po żonę na dworzec PKP ok.2 km
i z powrotem wtedy palił ponad
30 litrów na setkę!😁 Silnik pomimo dwóch litrów był sześciocylindrowy V6!
Żona ma poliftowego C4 Picasso z 2.0 HDI z sześciobiegowym Aisinem. Furka ma przebieg wynoszący 65000 km a olej w skrzyni biegów po raz pierwszy był wymieniony metodą dynamiczną 2 lata temu przy przebiegu ok. 50000 km. Jazda tym samochodem to czysta przyjemność😋
Aisiny w citroenach i Peugeotach bardzo fajnie chodzą. Jeździłem aisinem w 2008 1.2 pureTech i w dieslach w nowym 508. Ale nie wiem jak będzie z trwałością. Pozdrawiam👍
Duża dawka wiedzy. Potrzebna laikom motoryzacyjnym.
Dzięki. 😉
Hydrokinetyczne najlepsze. Nie ma za co.
👋👋👋
Z autopsji wynika, że stara Corsa B miała lepsza skrzynie niz nowsza astra j, której automat potrafi szarpać.
Honda civic VIII hybryda i insight hybryda te same silniki, skrzynie biegów i takich automatów życzę każdemu. Mercedesy owszem ale od klasy C wzwyż. Klasa a i b ma kiepskie skrzynie. Moja siostra kupiła merca A juz ze zmieniona skrzynia i doczekała się kolejnej zmiany ciągle w tym samym aucie. 3 skrzynie na 1 auto to trochę za dużo.. Pozdrawiam
Ford Mondeo MK5 benzyna z hydrokinetyczną skrzynią 6F to świetna alternatywa dla Powershift
Dla mnie najlepszy jest ten, który mam, ponieważ nie mam innego. DSG7 w Hyundaiu.
W pracy mam auto z ZF.
DCT a nie DSG, niby to samo a jednak trochę inaczej pracuje. Najwiekszym problem są suche sprzęgła. Mój tucosn z 7dct ma 53 tysie a juz na 4 biegu poszarpuje. Całe szczescie ze gwarancja ma 5 lat...
@@Potrek Tak. Jak najbardziej masz rację. Mój błąd.
Jest to podobne rozwiązanie. Jednak masz rację, zupełnie inne. Hyundai ma sterowanie elektryką.
Suche sprzęgło jest sporą wadą, ale ja mam Bayona 1,0 100KM, więc może trochę to polata.
Czy sprzęgło podlega gwarancji?
@@dawid9408 tak, 5 lat
@@Potrek To niepoczytałem. Dobrze wiedzieć.
Miałem Passata b5FL 1.9 TDI 130KM ze skrzynią ZF 5HP, czasami wpadała w tryb awarujny, kasowałem bład i było ok, ale kiedyś pojechałem do serwisu od skrzyń i niby coś poprawili i faktycznie wszytko było ok. Spalanie było ok. 1 do 1,5 litra wyższe od manuala.
Hydrokinettk zf jest nie da zdarcia. The best
Sprinter 3.0 z 7G-Tronic, przez 3 lata 802000 km. Olej w skrzyni wymieniany co 120000 km. Skrzynia pracowała przez cały czas idealnie.
Piękny samochód, piękny przebieg. 👍👍👍👍
Cvt zajebiste jak ktoś lubi płynna jazdę taką dostojną ❤
Passat 1.8 dsg przerobiłem prawie 350 tys. Super skrzynia. Tylko trasa zero awarii. Zmiana auta
ZF 8HP czyli hydrokinetyczna skrzynia ośmiobiegowa, która stała się legendą za "życia". 💪🏻🙂
Jeżdżę z taką samą i jestem mega zadowolony
Ciekaw jestem jakie inne modele aut mają taką skrzynie
A na czym ta legenda polega, bo jeśli chodzi o żywotność to przy porównywaniu do 6hpXX nie ma dobrych opinii, padają hasła typu papierowa… U mnie 6hp26, auto ma 512kkm, z czego od 80kkm moment jest podniesiony do 900Nm.
Hmm w nowym roku planuje zmiane auta na automat, benzyna. Potrzebna glownie do miasta, na krotkie trasy. W co uderzyc? Budzet? Okolice 25 tys. Wiem, ze to nie majatek, ale mysle, ze cos juz sie znajdzie. Warto np wziac jakiegos starszego mercedesa? Np e500, duzo czytałem o dobrych skrzyniach i silnikach, czy moze bedzie cos bardziej wartego i trwalszego z segmentu b? Pozdrawiam.
@@pschemasss ja bym celował w starego priusa. Ale jeśli ma być coś innego to raczej jakiś mercedes.
@@Motokomentator no ten mesio to tak w sferze marzeń, ale do zrobienia, wiem, że są modele lepsze i gorsze.. pooglądam, pocelujemy, może nowy rok przyniesie jakieś ciekawostki
Ja mam nowe samochody (GLC, BMW 2 GC). W jednym mam hydrokinetyka 9G-Tronic, a w drugim DCT 7 (czyli mokra dwusprzęgłowa)
I powiem Wam, że nie widzę różnic w działaniu. Jeśli się tylko o nie dba, nie upala itp... Nic nie szarpie nic się nie dzieje... Oczywiście w dwusprzęgłowej przy hamowaniu czuć zmiany biegów, ale w ogóle mi to nie przeszkadza. Tak samo przy przyśpieszeniu, lubię w DCT te wyczuwalne zmiany biegów.
Generalnie chyba tylko CVT jest najgorsza, bo człowiek nie jest przyzwyczajony do jazdy suszarką.
@@TheZutox te G-troniki z mercedesa są naprawdę nowoczesne i bardzo szybkie.
PowerShift to tylko ogóle określenie. Niektóre miały ewidentne wady które trudno usunąć a niektóre wymagały wymiany elementów eksploatacyjnych takich jak sprzęgło i uszczelniacze wałów. Można na tym spokojnie jeździć ale wszystko zależy od szczegółów.
No i trzeba dodać,że są suche i mokre sprzęgła w tych skrzyniach. A to robi różnicę.
@@SerceWTropikach Ja mam Focusa 1.6 tivct benzyna ze skrzynią 6DCT250 DPS6, używa ona suche sprzęgła do załączania biegów a do zmiany biegów są silniki elektryczne które sterują przesuwkami wodzików. Naprawdę jest to solidne, dobre rozwiązanie i trwałe. Tam są po prostu zwykle biegi jak w manuału przez to cała konstrukcja jest wytrzymała. Silniki sterujące są montowane na zewnątrz na obudowie skrzyni więc można łatwo je wymienić w razie uszkodzenia. Sprzęgło też jest na zewnątrz skrzyni i jest suche i podwójne i powstało kilka jego ulepszeń, co sugeruje że te z początkowych lat produkcji były wadliwe. Uszczelnienia dwóch wałków zdawczych też były ulepszane. Mój Focus jest z 2013 roku i nic się nie dzieje. Gdy go kupowałem go w salonie Forda jako używkę to mówili że te z 2012 miały problem ze sprzęgłem ale z rocznika 2013 już nie. Jedyna innowacja z tymi skrzyniami jest taka że są dwa wały zdawcze, jeden na biegi parzyste drugi na nieparzyste przez co ułożyskowanie tych wałów jest dość specyficzne dlatego uważam że warto zmienić olej choćby tylko ze względu na wiek pomimo tego że producent tego nie przewiduje. Jednak najsłabszym punktem okazują się uszczelnienia tych wałów bo gdy olej wycieka na sprzęgło to nie będzie to już długo działać i szybko pojawia się problemy. Jednak jest tak jak mówiłem wcześniej w pewnym momencie pojawiły się mocniejsze uszczelnienia i mocniejsze sprzęgła i jest to tylko kwestia wymiany. Trzeba tylko wyjąć skrzynię ale nie trzeba jej rozbierać.
@@radoslawjocz2976 Mam takiego samego Focusa z taką samą skrzynią biegów i sobie bardzo chwalę.
DSG DQ381 zmieniać olej i jeździć. Warto zrobić przesunięcie momentu zmiany biegów i super chodzi.
A wiesz ile kosztuje taka modyfikacja elektroniczna?
A co dokładnie siedzi w hybrydach KIA/Hyundai? Oznaczenie „6AT” sugeruje hydrokinetyka ale gdzieś znalazłem, że nie ma tam klasycznego konwertera momentu a jakiś elektroniczny system zapinania przełożeń. Mogę polecić bo w ogóle nie czuć przejścia z elektryka na benzynę, a nie jest to eCVT. Ktoś zna może szczegóły budowy tej skrzyni?
Jeździłem tylko toyotą yaris 2013 cvt i superbem 2012 dsg 6bieg, nic nowego nie napiszę więc potwierdzam cvt do miasta i płynnej jazdy. Myśląc o cvt można traktować ją jak jazdę na jednym biegu. Dsg w moim 6 biegowym przypadku to jest poezja, mialem wcześniej s3 manual 265->330 km żwawy bydlak, ale superb 140 konny 16v 4x4 2.0 tdi do 160 km/h różnica jest bardzo mała, a sposób zmiany biegu jest wyborny.
Co do samego wyboru automat / manual, myślę że automat lepiej zadba o sprzęgło, ale mogę nie mieć racji.
Ps w dsg warto podnieść shift pointy aby silnik pracował ponad 1300 obrotówbo ekologia zajeżdża dwumasik i wszystko co nie lubi wibracji
@@michamankowski1922 dzięki, wiele osób poleca taką modyfikacje oprogramowania DSG jak piszesz. Pozdro👍
@@Motokomentatorw zasadzie da się jeździć w normalnej konfiguracji, ale mam wrażenie, że redukcja w tej skrzyni wyglada jak zabezpieczenie przed uduszeniem silnka, jeśli rozpedzić się do 6 biegu i puścić gaz to redukcja nastapi dopiero przy 1000, niższy bieg wita nas obrotami 1300 i moment redukcji to jedyny sposób na dodanie gazu bez dźwięku zbyt niskich obrotów.
Ktoś powie jest tryb S, a i owszem, ale na tempomacie nic sie nie zmienia, a używając stopy jeździ się 1800-2500 przy lekkim wcisnięciu gazu co męczy uszy, tryb S w zasadzie nadaje się do wypalania dpf głównie.
Podtrzymanie 50kmh wypada akurat na 5 bieg i 1100-1200 obrotów, więc pozostaje na manuala i wymsić 4. Jednak autimat nie jest po to aby waflować co chwilę.
Stąd potrzeba zmiany shiftpointów. Patrzac na spalanie chwilowe, najniższe jest w zakresie 1400-1600. Ale to mój przypadek.
Komentarz dla ludzi szukajacych info o dsg, znany temat dla doświadczonych
@@michamankowski1922 świetnie wyjaśnione. 🏅
Ja użytkuję skrzynię kłową w hybrydowym Renault Espace. Jak już ktoś wspomniał w komentarzu, nie jest ona oparta o przekładnię planetarną, tylko zwykłe koła zębate. To, co jest w niej nietypowe, to brak sprzęgła ciernego czy hydrokinetycznego, brak synchronizatorów, zastąpionych przez sprzęgiełka kłowe, brak hydraulicznej mechatroniki - zastąpionej małymi siłownikami elektrycznymi (pewnie doświadczenia z EDC), dwa wałki wejściowe (od "dużego" silnika elektrycznego i drugi od spalinowego), ale jeden wyjściowy do kół, brak konieczności wymiany oleju w planie serwisowym. To ostatnie mam nadzieję, że jest przemyślane przez producenta😅, ale teoretycznie skrzynia jest takim quasi-manualem, w dodatku nie ma się tam co ścierać ani nie ma żadnych wrażliwych na opiłki zaworków, czujników, kanalików itp. Z tego, co czytałem, ta skrzynia na też jakiś układ chłodzenia. Moje wrażenia z użytkowania są takie, że skrzynia ta chodzi bardzo płynnie do jakichś 120 km/h, potem pojawia się jakieś zawahanie, ale też nie zawsze. Super jest płynne ruszanie na elektryku, nie ma tam żadnego palenia sprzęgła przy ruszaniu, nawet pod górę. Skrzynia jest ewidentnie zaprojektowana pod oszczędność, ale potrafi też współpracować z napędem o mocy 200, a w przyszłości 300 km (mocniejszy Rafale).
Bardzo ciekaw jestem Twojej opinii o tej skrzyni, bo jest ona na pewno czymś innym niż pozostałe automaty i wydaje się nie mieć wielu ich wad.
Super merytoryczny i wyważony odcinek, pozdrawiam!
@@jmk9065 dziękuje za obszerny i merytoryczny komentarz. Ja nie mam na razie żadnej opinii - nie jeździłem tym jeszcze a w serwisie będę z tym pewnie za jakiś miesiąc. Wiele osób chwali, jest np. Taki kanał dkvision i gość tam jeździł najpierw joggerem hybrydowym teraz kupił hybrydowego dustera i jest bardzo zadowolony. Pozdrawiam sedrecznie. 👍
Witam
Od 7 lat jeżdżę Rav-4 ze skrzynia e-cvt i jestem bardzo zadowolony. Być może trochę "wyje' przy max wyprzedzaniu ale przecież nie co dziennie jeździ się na maksa. Jeżdżąc po Szwajcarii ok. 1200 km przy bardzo rygorystycznym w tym kraju podejściu do prędkości osiągnąłem średni wynik dla ravki 5,8 l/100. Uważam, że to b. dobry wynik. Jeśli miałbym kupić nowy samochód to tylko ze skrzynią e-cvt.
Pozdrawiam
@@janhordecki1966 dziękuje, pozdrawiam👍
A jak z jakością automatu np. z Mitsubishi Outlander III? W diselu jest chyba hydrokinetyk a w benzynie CVT więc bardziej pytam o disela.
Skoda Superb 2 kombi z dieslem z roczników 2010- 2012 na latanie w trasy. Jakie są realne koszty eksploatacji skrzyni dsg oraz częstotliwość interwałów olejowych żeby to posłużyło? Pozdrawiam, dobra robota.
No i tu już dotykamy sedna - mowisz o 12-14 letnim aucie. Może być tak ze zaczniesz od remontu skrzyni za 5-7 tysięcy. Wpadnij na kanał Kiki Świat- to kanał o podróżach ale gość bardzo fajnie opisał zakup kilkuletniego VW właśnie z DSG i bardzo szybko robił sprzęgła. Pozdro👍
Mam tylko doswiatczenie z mercedesami w210 w211 w212 w213 5G po 610000km 7G 560000km 9G ten ma obecnie 410000 i przelancza bardzo dobrze wymieniam co 100000.
pozdrawiam marek
Ale tak dla ścisłości to DSG tak technicznie to tez jakby, a nawet wiecej zautomatyzowana skrzynia. Dolozyli elektroniczne wybieraki i dwa sprzegla, a srodek generalnie jak manual. Nie jestem ekspertem, ale z tego co po warsztacie sie krece tak mi wychodzi ;)
No tak, z takiego punktu widzenia to racja. Ale jednak jakościowo - dużo lepiej bo to od podstaw zbudowana konstrukcja. A te półautomaty da się budować na każdym w zasadzie manualu.
Skrzynie dsg to złom. Już przy 80 tyś przebiegu padają. Zobacz też koszt napraw. Kosz sprzęgłowy to 3500 euro
Bardzo lubię automaty. Z moich doświadczeń najlepsze i do tego bezpsrzecznie są hydrokinetyki (mój daily ma ZF8HP50). Dwusprzęgłówek nie lubię, bo jazda po dużym mieście zawsze kończy się wymianą sprzęgieł. Dwusprzęgłówki (wszystkie od nowości): DSG - DQ250 (chyba pierwszy DSG, wymysłu firmy BorgWarner, 6 biegów + mokre sprzęgła), dwie wymiany sprzęgieł na odcinku 120kkm. Sprzęgło się "kleiło" czyli czuć było na całej budzie uderzenie przy zmianie 1->2 i 2
Dzięki za długi i merytoryczny post - spokojnie mógłbyś otwierać kanał o automatach. Fajnie ze zwróciłeś uwagę na to ze CVT bardzo dobrze wykorzystują maksymalny moment silnika. A możesz napisać w jakim Renault masz to obecne EDC? Pozdrawiam sedrecznie👍👍
@@Motokomentator o nie, to że chciałem kiedyś zgłębić moją wiedzę na ten temat, nie znaczy, że jestem ekspertem. Na pewno nie. To tak samo jak kiedyś musiałem wybrać olej bo kupiłem samochód gdzie olej miał spełniać normę, ale były różne klasy lepkości. Doktoratu może nie zrobiłem, ale bardzo zgłębiłem wiedzę. Więcej mi to dało niż zapytać na internetach "jaki olej polecacie". EDC6 mam w Espace V generacji z końca produkcji, więc jedynie 2.0 dCi był do wyboru.
@@BypassingStranger dziękuje, pozdrawiam👍
Dostałem zastępcze auto ze skrzynią DSG, samochód jest nowy, a ja mam wrażenie, że ta skrzynia już się psuje.
10:38 10:38 A skrzynie w Peugeocie 508 I generacji rocznik 2016-2018 Aisin. I skrzynia w mazdzie 6 2020 rok Co o nich myslisz
Świetnie się nimi jedzi - w Peugeocie jeździłem dłużej, w mazdzie tylko raz się przejechałem chyba 100 km. A co do trwałości - mam nadzieje ze lepiej jak w starych Volvo. Ale może jeszcze ktoś tu się wypowie kto jeździ dłużej 👍
hYDROKINETYCZNY najbardziej sprawdzony i relatywnie najtańszy do naprawy w Polsce
Coś w tym jest. No i dość żywotny. 👍
Bardzoo proszę o opinię na temat skrzyni kłowej stosowanej przez Renault, Dacię. Nie ma za dużo informacji na jej temat. Czy jest to bezpieczna jednostka,jakie są jej słabe punkty. Pozdrawiam
Mam Renault Megane 2020 r z skrzynią EDC. Zrobiłem 100000 bez najmniejszych problemów. Skrzynia prosta technicznie dwusprzęgłowa adaptowana z ręcznej. Wymieniłem olej po 80000 nie patrząc na zalecenia producenta zapewniającego o braku konieczności wymiany. W serwisie okazało się że ten typ skrzyni wymienia sie olej statycznie i cały koszt z olejem to 800 zł. Skrzynia od nowości chodzi tak samo. Nie ma żadnego szarpania ale kierowca, gdy sie skupi to czuje kiedy wchodzą biegi. Pisze że czuje bo mam porównanie - czasami jeżdżę Jeep Grand Cherokee szwagra i tam faktycznie nic nie czuć ( ale to samochód 2 klasy wyżej) Niestety przy 120000 skrzynia Jeepa padła dokumentnie i koszt wymiany - 50.000 zł Więc wielbię swoją EDC zwłaszcza że napędzając spore kombi wykazuje obecnie zużycie paliwa 6,0 - silnik 1,3 140 KM.
Jeżeli chodzi o dsg to polecać je jako grupe to ciezko, bo jest ich wiele cala gama DQ250, DQ300, DQ380 ogolnie zalezne od mocy i okresu produkcji i marki 1.5 tsi 150 koni o ile dobrze kobaze w skodach i seatach ma skrzynie z suchymi sprzeglami a firmentor z mokryni przy tym samym momencie obrotowym i mocy. Maja plusy i minusy nie wiem czy by tutaj warto nie bylo wymienic nowej 7 stoniowej edc albo calkfem zwawej skrzyni kia hyundai, ale prawda jest to co powiedziakes sprzegla lubia sie sypać;) moze warto zaznaczyc wspolprace francyzowow z japonvzykami i wykorzystanie skrzyn 6 i 8 stopnipwych w grupie stelantis calkiem ladnie jezdza i sa trwale te skrzynie w cytrynkach czy tez oplach;)
Tak, też myślę ze w stellantisie aisiny nieźle pracują.
Mam Fiata Tipo automat 1.6 110 + lpg jestem zadowolony.
A chciałbym coś z e-cvt.
Jeśli chcemy przyjemność z jazdy to najlepsze a są DSG lub DCT.
👍👍👍
Mam X-trail T31 z 6-cio biegowym hydrokinetykiem.
Jak na razie 255 tys km i nie narzekam.
Olej w skrzyni wymieniam co 60 tys km.
@@marcpro10 dzięki, Pozdro👍
Polecam mercedesa E 400 cupe z skrzynią 9 G Tronic.Jest nie zawodna.
Mercedes ogólnie dobrze ogarnia automaty.👍
Według mnie jeśli chodzi o automaty to tylko klasyczne hydrokinetyczne. Mam auto ze skrzynią ZF 9 HP przebieg 100 tys skrzynia pracuje płynnie, nie szarpie, olej będę zmieniał, ale tylko olej, bo w tym modelu filtr zabudowany jest w środku skrzyni i bez jej demontażu filtra się nie wymienia. Jeśli skrzynia przejedzie bez problemów 200 tys to uważam że jak na automat jest OK.
Ale generalnie bardziej niezawodne i wytrzymałe są skrzynie manualne oraz znacznie tańsze w serwisowaniu.
Dzięki. To też fajny temat - zabudowane filtry👍
@@Motokomentator
Obecnie producenci skrzyń nie przewidują wymiany oleju ani filtra w całym okresie eksploatacji auta - czyli ok 200 tys km, więc filtr jest w środku skrzyni. Dobrze że jest korek spustowy oleju i drugi do nalewania, bo przynajmniej olej można wymienić 😄
W jakim aucie masz tą skrzynię? Przymierzam się do zakupu Jeep Renegade, który w mocniejszych wersja h silnikowych posiada właśnie ZF 9HP.
@@Red_Ford
Mam Renegade z tą skrzynią.
@@aaasdddaaaasfddas5015 1.3 czy 2.4? A może diesel?
Ja z kolei jestem posiadaczem tej ostatniej, niechlubnej w podsumowaniu czyli zautomatyzowanej. Zgodzę się że nie jest idealna i nie zawsze reaguje tak jakbym chciał, ale są też momenty gdy mnie zaskakuje pozytywnie.
Awaryjność? W sumie nieco bardziej niż zwykła. Jak ująłeś "zrobotyzowana" elektrycznie - no więc po nieco ponad 230k skończyły się szczotki silniczka elektrycznego. Z jednej strony pierdoła, każdy chyba wie czym jest wymiana szczotek w wiertarce i ile takie kosztują. Ale nie w samochodzie. To już nie 50gr i szybka wymiana, a 3k po tej inflacji bo trzeba zdemontować całość.
Nie mniej już prawie 260k i ta Honda dalej działa i jeździ.
Witam. Co Pan sądzi o skrzyni cvt Hyundai elantra?. Ciekawe czy jest trwała jak w Toyotach?
Ale w Elantrze jest zwykłe CVT a nie eVT, więc technicznie jest to inny, mniej wytrzymały typ skrzyni. Ale - Elantra ma fabrycznie 5 lat gwarancji, więc myslę, że to wystarczy. Generalnie zwykłe skrzynie CVT takie jak w Elantrze powinny przejechać jakieś 200 tys. km. Tym bardziej, że w tym aucie jest zwykły, benzynowy silnik bez doładowania, więc nie ma zbyt dużego obciążenia. Pozdrawiam!
Czy CVT w Nissanie e-Power powoduje wycie silnika spalinowego przy przyśpieszaniu?
CVT z Hondy. Nie do zamordowania.
Mam ecvt w lexie 11ty rok, zero problemów 🙂👍
No dobra, ale masz Lexa, więc nie ważne co tam masz, zawsze będzie zero problemów. Więc to się nie liczy. My tu mówimy o zwykłych samochodach typu Dacia, BMW, Mercedes, Volkswagen, Tata. :)
@@Motokomentator 🤣👍
@@Motokomentator W firmie w której robię służbowy Lex pewnej Pani dyrektor ma jakieś 4 lata i już kilka razy nadprogramowo odwiedził serwis :P
@@doktorek1755 to tylko wyjątek, który potwierdza regułę.😂😂😂 a tak na poważnie - wszystkie auta się psują, ale lexusy należą jednak do tych mniej awaryjnych.😉
Mam 2018 rx350L i ogólnie nie narzekam ale do tej transmisji trzeba się przywyczaić,
Nie jestem wielkim fanem
Znawca od skrzyń automatycznych jeżdżę w a 6 c6 i nie narzekam a właśnie tych nissanach czy innych szybko się psują skrzynie automatycznie
Oczywiście są też uczciwi w miarę handlarze ale jest ich bardzo mało w pl.
Od 20lat jeżdżę xmv6mk2 citroen 30letnim emeryt pasionat hydro akiv I ogrodów eko w 2024r216tys.km 😮sprawny ..😊
Interesują mnie informacje na temat trwałości i użytkowania skrzyń po 2016 w tym cvt w subaru ( forester xt 240 KM czy to ma prawo przeżyć jakieś większe przebiegi) i mitshubishi ( outlander) oraz automat hyundaia ( tucson 177KM 7 biegów)
Mam e46 3 0d skrzynia GM i od 2009 roku był wymieny olej( mam papiery )i serio ta skrzynia nie cieszy się dobrymi opiniami dlatego że olej nie był wymieniany ani razy lub max 3 razy
Ta skrzynia lubi mieć dobry olej i lubi wymiany i wtedy może się odwdzięczyć niezawodnością .
Właśnie to miałem na myśli. Fajnie ze jednak są egzemplarze w dobrym stanie.
To ja bardzo chętnie zapytam o możliwość zapachu spalenizny (tak jakby palona guma na 15 - 20 sekund przy np. dojeżdżaniu do skrzyżowania) w kabinie podczas jazdy z winy automatu (konkretnie Aisin TF80 SC) co do jej stanu to czasem sobie szarpnie czy przeciągnie przy 3'cim biegu ale nie zauważyłem żebym dodawał gazu a samochód nie jechał. Raczej zespolenie silnika z nawierzchnią wydaje się sztywne.
Jeżdże od nowosci passatem b8 z dsg .
Obecnie trzeci passat b8, ponieważ co trzy lata firma zmienia auta. Przebiegi 250kkm żadnych problemow. Tylko irytuje mnie zmiana biegow w dół podczas przyspieszania na autostradzie od okolo 140 do 200.
@@jareklewandowski-bz7vz dzięki za komentarz. Ale co Ci przeszkadza? Za późno zmienia? Szarpie? Przeciąga biegi?
Vw t-rock 2019 ze skrzynia dsg
Czy mercedes a klasa 2019 z automatem? 🤔 co poleca pan?
A jak się ma ecvt forda kuga 2.5? Ktoś ma jakieś doświadczenia? Jakie to może zrobić przebiegi zanim się rozleci?
Jeździłem skuterem 125cm.
Auta w manualu i to jest to.
mam pełną kontrolę kiedy bieg zmieniam. Szalom!
Czapkom!😂👍
też tak mówiłem jak jeździłem manualem. Teraz na taki argument odpowiadam pytaniem: jakie zalety ma to że posiada się pełną kontrolę nad tym kiedy się zmienia biegi?
Poczucie humoru wyborne ale pożegnanie, dramat.
@@artursokoowski7261 to tylko taki żart. Jakbym był to już byś był przepędzony z Palestyny.
;)
@@panpunkt5185 w tej sytuacji mogę jedynie powiedzieć, że to był mój strzał z dupy a on z kolei był podyktowany chyba brakiem należytego poczucia humoru. Czołem.
A jak wygląda wymiana oleju w skrzyni e-cvt Toyota bo niby się nie zaleca wymiany
Wymieniałem w Priusie, wymiana statyczna, bardzo prosta, z tego co pamiętam to nawet żadnego filtra się nie wymieniało. Coś jak wymiana oleju w dyfrze, stary spuszczasz, nowy wlewasz i tyle.
Opel Astra K 1,4 benzyna 150 KM z automatem hydrokinetycznym. Jestem bardzo zadowolony. To mój 4 samochód z automatem i jak na razie zero problemów.
W sumie jak dbasz tak masz. Ja mam tylko manuale ale wymieniam olej co 60 tys km, stara szkola, i to jeździ.
córka kupiła dwa lata temu peugeot 206 z 1999roku z przekładnią hydrokinetyczną jeżdzi do dziś ,bez wymiany oleju--mechanik nie kazał//ZERO PROBLEMU
Mam wielką ochotę na najnowszego Nissana X-Traila, ale odstrasza mnie to że jest on dostępny wyłącznie z CVT. Po pierwsze samochód jest droższy niż powinien a po drugie jak z trwałością tych skrzyń?
Dlaczego nie naprawiał Pan jeszcze automatu lexusa?
Fajnie ze wsadziłeś ten komentarz. Myśle ze warto zrobić odcinek o fenomenie lexusa ale muszę sie do tego przygotować. Pozdrawiam.
Czy chodzi o 5:biegowego Aisina???
Zobaczcie czego najwiecej jezdzi na taksowkach w NYC. I bedziesz znał odpowiedź. Tam to dopiero jest poligon doswiatczalny.