DSG, PowerShift, EDC, DTC - popularne skrzynie dwusprzęgłowe. Która Waszym zdaniem jest najlepsza?
Вставка
- Опубліковано 15 гру 2024
- W tym filmiku prezentuje cztery najpopularniejsze skrzynie 2-sprzęgłowe: DSG z Grupy Volkswagena, PowerShift (Ford, Volvo), EDC (Renault, Dacia), DTC (Hyundai, Kia). Teoretycznie DSG jest najlepsza i najlepiej zaopatrzona w części, a największe problemy sprawia PowerShift sprzed 2015 roku. Zaskakująco dobrze wypada EDC Renault. Z DTC od Hyundaia i Kii bywa różnie. Ciekawe jakie jest Wasze zdanie na ten temat!
04:23 - DSG
07:52 - PowerShift
12:14 - EDC
16:19 - DTC
Poopowiadałbym o moich przebojach z PowerShiftem, ale lekarz mi mówił, że mam się nie denerwować i nie nakręcać 😁
😂😂😂😂😂😂 kleks na miniaturce filmiku znalazł się nieprzypadkowo.
Jaka to była wersja i z jakiego roku??
Jezdze focusem z hydrokinetykiem. Przedłużałem ostatnio gwarancje na kolejne dwa lata. Wydłużona gwarancja nie obejmuje skrzyni power shift.
@@maciejbiay3443 ciekawe dlaczego🤣🤣 dzięki za ciekawy komentarz
@@maciejbiay3443 To jakaś bzdurna to gwarancja, nie warto przedłużać Gdy ja kupowałem mojego Focusa w autoryzowanym salonie Forda, samochód miał wtedy niecałe 6 lat. Przy kupnie auta zapłaciłem też za trzyletnią rozszerzoną gwarancję która obejmowała wszystko. To nazywało się Ford Protect i miało to jakiś związek z firmą AA. Dwa razy używałem tą gwarancję, pierwszy raz gdy okazało się że klimatyzacja przepuszcza wymienili kondenser ale zarządali abym zrobił też u nich ogólny serwis. Drugi raz pod koniec gwarancji rozszczelniła się nagrzewnica kabinowa, to typowa usterka, w tym drugim przypadku gwarancję też przyjęli ale mimo wszystko część kosztów musiałem ponieść. Nie wiem dlaczego bo gwarancja jest do kwoty wartości auta ale zdaje się gwarancja całkowicie mi się zwróciła. Warto było na trzy lata ja mieć. Natomiast gdy kupiłem używaną Hondę Jazz w salonie Hondy to dostałem darmową gwarancję na rok czasu, chociaż była możliwość dłuższej gwarancji stwierdziłem że w tym przypadku nie potrzeba. Rok czasu wystarczył na darmową naprawę drobnych usterek które spowodował poprzedni właściciel jedną z nich był uszkodzony zamek klapki wlewu paliwa co naprawiono oczywiście za darmo.
Ze skrzyniami dsg jest jak z silnikami z turbo, jak raz tego skosztujesz to juz nie chcesz czegoś innego, dwa serwisów do obsługi tych skrzyń tez zaczyna wyrastać sporo, tak jak kiedyś bylo właśnie z silnikami turbo. Moim zdaniem chodzi o to czy użytkownik jest świadomy, tzn wymienia olej jak trzeba, a jak sa oznaki ze trzeba zawitać do serwisu to nie jeździ az "pozrywa gwinty".
Prawda - jeździ się tym super. Pod kątem samej jazdy to nawet bez większej różnicy czy będzie to VW czy Renault czy coś innego.🤗
Ostatnio stanąłem przed wyborem następcy dla Yarisa z CVT (zwykłe nie e-cvt w hybrydzie). Zależało mi na aucie nowym lub używanym z minimalnym przebiegiem z automatem. Jako, że praca CVT jest maksymalnie płynna (ale niezwykle denerwująca przy mocniejszym przyspieszaniu) więc poprzeczka była postawiona wysoko. Na pierwszy ogień poszedł Peugeot 208 z 8 biegowym hydrokinetykiem i tu niemiłe zaskoczenie bardzo twarda zmiana biegów, zupełnie nie pasująca do typu skrzyni. Potem było używane Clio z EDC i całkiem pozytywne zaskoczenie, a na koniec i20 z 7DCT. Ostatecznie wygrał Hyundai ze względu na bardzo płynną i delikatną prace bez szarpnięć jak i praktyczność wnętrza. Na razie zaledwie 2,5 tysiąca kilometrów na zegarach i wszystko działa super. Pożyjemy, zobaczymy jak będzie później. Nie wiem jak z dostępnością części bo na gwarancji nie specjalnie chcę tym się przejmować, ale zestaw sprzęgieł jest dostępny i raczej niedrogi - 3 tysiące złotych.
Ja szczerze byłem bardzo zaskoczony z tego hydrokinetyka EAT6 z peugeota - jeździłem tym w modelu 2008 1.2 PureTech EAT6 - i to była chyba najlepsza konfiguracja tego auta. Jeżdziłem Talismanem EDC - naprawdę nieźle - choć oczywiście spokojnie. i20 jeździłem tylko z manualem. Ale niech służy dobrze! Pozdro!
@@Motokomentator może Eat8 jest inny? Jeździłem w przeszłości kilkoma hydrokinetykami i żaden nie był taki.
@@ketonable nie nie, źle wpisałem - 6-biegowy. Zwykły EAT6. Pisałem telefonem😉
Hyundai z 2.5 tysiąca przebiegu będzie jeszcze jako tako działał. Ciekawe co się stanie ze skrzynią trochę później.
@@radoslawjocz2976 pożyjemy zobaczymy. Odpukać, na razie działa nie jako tako, a świetnie.
Skrzynie DSG nie lubią jazdy w mieście. Nie mam auta z automatem, ale ostatnio stwierdziłem ze kolejne auto ja będzie miało bo będzie to auto do miasta. Tylko jaki sens kupować w takim razie automat do miasta jak on nie lubi jazdy w mieście a w trasie to automat tak aż bardzo nie jest potrzebny. No ale filim fajny bo znów coś się dowiedziałem.
Do miasta najlepsza jest hybrydowa eCVT od Toyoty (corolla, auris, prius, c-hr, camry) w yarise nie wiem co tam wsadzili. Ale te co wymieniłem przetrzymają cały samochód .pozdrawiam👍
@@Motokomentator Tylko że to skrzynia bezstopniowa a taka to by mi sie nie podobała i jeszcze może wyć. Tyle że znów Hybryda była by do miasta też dobrym wyjściem.
Bardzo dobra skrzyni automatyczna do druga genercja Multitronica. Paradoksalnie najlepsza na autostrade. Utrzymuje super nisko obrotuy silnika podczas szybkiej jazdy i bije na głowe DQ 500 pod tym wzgeldem. Troche załuje ale poszedłem opacznie w DQ 500, a pożniej los dał mi okazje testowac multitronica II generacji.(Pierwsza generacja totalnie zła jest! )
@@Lucky-ec8xo multitronic zasługuje chyba na oddzielny odcinek.👍
Do miasta najlepiej mieć elektryka a na trasę turbodiesla z dsg
Dobry materiał! :)
Kilka razy miałem okazję jechać autem z DSG jak działa jest spoko. Kolega kupił auto z taką skrzynia ale poprzedni właściciel olewał zmiany oleju i skrzynia padła naprawa 20 000 zł
Dziękuję za rzeczową informację. Jeżdżę automatem bo muszę. Pokrywa się to z moimi doświadczeniami, konwerter nr 1 lub ostatnio e-cvt. Aktualnie śmigam na dsg VW i sobie chwalę. Popadłem jednak w chorobę mechaników wsłuchuję się pracę w skrzyni obawiając się o awarii w trasie. No i ewentualna wpadka na drobnych 15-20 tyś złotych to jednak nieciekawa perspektywa. Zużywa się wszystko ale oby mechanicy wykazywali się większym profesjonalizmem było by spokojniej. Następną skrzynią napewno bedzie e-cvt. Sławomir
Dziękuje, pozdrawiam👍
Użytkuję 5 lat DSG DQ200 w golfie z silnikiem 1.4 TSI 125. Na blacie 92 tyś km i na razie nic złego się nie dzieje, wręcz bardzo sobie chwalę tę skrzynię. Oleje w skrzyni wymieniałem sam przy ok 70 tyś km przebiegu. Zlać łatwo gdyż są korki spustowe natomiast napełnić trudno od góry poprzez zawory odpowietrzające. Ogólnie porównując po kolorze oleje, doszedłem do wniosku że warto było wymienić olej przekładniowy - duża różnica w kolorach, olej hydrauliczny stary i nowy prawie taki sam. Producent nie przewiduje wymiany olejów w skrzyni DQ200.
Dziękuje za merytoryczny komentarz. Szerokości, Pozdro💪
Byczq mimo że producent zalewa te skrzynie 1,5 l oleju Ty zawsze lej 3 L. Nie będziesz miał żadnych problemów.
@@herostrates80masz doświadczenie właśnie z tymi 3 litrami czy oglądałeś film motodziennik z Krupa Tronic?
@@arturzbrzezny1310 Sam mam DQ250 ale mój kolega z pracy ma Octavie 1,5 TSI z DQ200 i zastosował ten patent. Skrzynia śmiga jak złoto.
@@herostrates80 a ile przejechał kilometrów od zalania podwójnej ilości ? Czytam te komentarze że ktoś ma 92 tys przejechane i śmiga aż miło to mnie śmiech ogarnia i smutek jednocześnie. Mój pierwszy automat zrobił 400.000 km i skrzynia działała idealnie przez cały okres a teraz się chwalimy że mamy ledwie 100.000
Najlepsze skrzynie automatyczne to tradycyjne hydrauliczne - np. ZF
Super materiał!
VW Jetta 2010 2.0 TDI DSG. Od nowości, teść i trochę ja bez problemów 260 tysięcy. Rok temu sprzedana do Mołdawii.
Mam Focusa z 2013 roku. Silnik 1.6 ti-Vct i skrzynia PowerShift 6DCT250. Nic się nie psuje. Ale wiem że w tych z rocznika 2012 były problemy. Głównie chodzi o uszczelnienicze wałów zdawczych i podwójne sprzęgło. Uszczelniacze ciekną i zabrudzają sprzęgło które powinno być suche. Podobno wyszło 6 wersji lub poprawek tych sprzęgieł i są też nowe uszczelniacze.
Bardzo fajny komentarz. Dzięki.👍
@@Motokomentator W Filmie mówisz o 6DCT450 która ma te plastiki w sprzęgle i poprawionej wersji czyli 6DCT451 (ze sprzęgłem na zewnątrz) obie mają sterowanie hydrauliczne i mokre sprzęgła obie są od pojemności powyżej 2.0. Natomiast pomijasz wersję 6DCT250 która ma sterowanie elektryczne i suche sprzęgła na zewnątrz i jest to dobra konstrukcja za wyjątkiem tych z pierwszych lat produkcji gdzie były słabe uszczelniacze które szybko przeciekały co powodowało ślizganie się sprzęgła.
@@radoslawjocz2976 super ze to dodałeś. Miałem takie przeczucie ze te powershifty w mniejszych autach mają inne sterowanie ale nie znalazłem do nich serwisówki wiec na razie o nich nie mówiłem.
Ta skrzynia to nie powershift, tylko tak jak edc
A ja z i innej beczki tzn o remoncie manuala: Dwa serwisy z Bosh service twierdzily, ze skrzynia jest do remontu ze wzgledu pisk na 4 i 5 biegu . Jak rozebrali skrzynie.... to sie okazalo, skrzynia w bardzo dobrej kondycji. Prewencyjnie zmienione lozyska i sprzeglo. Koszt
4k w 2023. Auto Grand Scenic 1.6 lpg 2009, manual.
No - naprawy manuali też kosztują. Remonty skrzyń ręcznych Opli M32 to tak 4 tys. Zł zwykle
Tylko w moim autku skrzynia była ok. Ech😢 pozdrawiam
Mam pytanie co do skrzyni EDC i tzw. trybu żeglowania - czy jazda z włączonym cały czas (niektóre tryby jazdy mają go automatycznie załączonego) ma wpływ na żywotność przekładni? Jeżdżę z tym trybem wyłączonym, bo w mieście raczej mało przydatny jest, bardziej w dłuższych trasach.
17:30 Nieprawda z tym przegrzewaniem. Jezdze w duzym miescie codzienie 10km w jedna i 10km z powrotem i nic sie nie przegrzewa. Wazne, by albo jechac - nawet bardzo powoli albo stanac. Jak sie pusci hamulec i nie nacisnie gazu, to powoli "ciagnie" jak w hydro i tu pewnie jest problem, w dwusprzeglowkach tak sie nie robi. Wrzuca aie albo na stale 1 (bardzo niski) albo jedzie tak by co chwile nie ruszac po 30cm. Wystarczy popatrzec jak ludzie maja glupia mode - stoja na czerwony i zamiast stac spokojnie to podjedzaja co 10-20cm. PO CO? Bedzie zielone to pojedziesz.
Prawda z przegrzewaniem. A najbardziej szkodliwe jest jechanie na granicy 1/2 kiedy skrzynia bez przerwy mieli 1/2. I właśnie o to chodzi, ze jak się da manual to pracuje cały czas w obrębie pierwszego biegu. No i tu właśnie masz 100% racji - z tym ze albo stoisz albo powili jedziesz. Takie podjeżdżanie co 2 metry tez niszczy sprzęgła . Pozdro, dzięki za obszerny komentarz👍👍
Czy skrzynia PZN jest skrzynią bardzo awaryjną? Jest bardzo mało popularna.
Ponoć w joggerze hybrydowym ma być sprzęgło igielkowe. Ktore to, bo nie kojarze? Czy to to samo co skrzynia klowa?
Dacie hybrydowe mają skrzynie kłowe bezsprzęgłowe (napęd e-Tech pierwszej generacji). Sprzęgło igiełkowe przenosi moment obrotowy tylko w jednym kierunku, więc prędzej bym się takiego spodziewał w klasycznym automacie
Mam tego powershift od 11 lat auto ma juz14 rok 378 tyś km ,czasem rusza z kopyta, ale nadal dziala
To tylko oznacza, ze rozsądnie jeździsz i nie ciśniesz go bez sensu 💪👍
Skrzynie DSG (w Audi - S tronic) podbiły rynek. Z czasem zaczęliśmy narzekać, że jednak nie są idealne, że ich serwis jest drogi, że te starsze pracowały lepiej, a nowsze są jakby „zamulone”, zwłaszcza przy ruszaniu (oprogramowanie chroni sprzęgła). Ale czy konkurencji są w stanie zaoferować lepsze rozwiązania? Zauważcie, że Volkswagen i Ford poszły w sterowanie hydrauliczne a Renault i Kia - elektryczne. Ciekawie który kierunek jest lepszy. Jakie jest Wasze zdanie - czy jakaś firma robi lepsze skrzynie dwusprzęgłowe niż DSG? Piszcie w komentarzach.
6DCT250 ma sterowanie elektryczne to PowerShift. Moim zdaniem konstrukcja jest w porządku. Jednak dobrze gdy są nowe uszczelniacze wałów i nowa wersja sprzęgła. Pierwsze wersje ciekły na uszczelnieniach i sprzęgła nie wytrzymywały.
Mam S-rtonic 0ck,chodzi perfekcyjnie póki co,idealnie dobiera redukcję według wciśnięcia pedału gazu,a sama zmiana przełożeń trwa ułamki sekund
@@daniellodaniello a jaki przebieg?
Passat b7 2012r dsg dq250 320kk nalotu zero problemów. Olej wymiana co max 60kk Polecam
I od 8lat szarpie i myślisz że tak ma być 😂
Passat 2.0 tdi z dq381, kupiony z przebiegiem 92 tyś, pierwsza zmiana oleju w skrzyni przy 98, aso zaleca po 120. Olej nieoryginalny, jeżdżę na ravenolu, póki co 125 tyś km i wszystko działa tak jak należy, tyle, że 95% autostrady, miasto bardzo sporadycznie, na miasto żona ma dacie sandero z manualem i jej podbieram autko😉 Zapomniałem dodać, że krótko po wymianie oleju w skrzyni pojechałem do tunera, który zmodyfikował punkty zmian biegów, co ma oszczędzić i silnik i skrzynię wraz z przyległościami. Mocy silnika nie ruszałem, 150 koni mi osobiście w zupełności wystarcza
A jaki silnik w sandero? Ciekawy jestem jak się spisuje.
@@Motokomentator 1.0 tce lpg, opisywalem wrazenia z jazdy przy okazji fimu o malych slinikach, pozytywne autko do miasta
@@andrzejbielecki8080 o, dzięki, jeszcze raz sobie spojrzę. Sam teraz myśle o czymś takim właśnie. Pozdrawiam👍👍👍
@@Motokomentator w telegraficznym skrócie: kupiliśmy sandero stepway drugiej generacji po lifcie, roczne z salonu z przebiegiem 3 tyś km (nieudany prezent dla małolaty) żona w międzyczasie dobiła do prawie 30 tyś km, samochód póki co bezawaryjny, jedyna usterka to był problem z otwieraniem klapki wlewu paliwa, usunięty już po gwarancji przy okazji jakiejś akcji serwisowej lpg. Wersja dość bogata, kamera cofania, czujniki z tyłu i elektryczne przednie szyby. Do miasta jak znalazł, ma coś w stylu auto hold, dodatkowo przy puszczaniu sprzęgła sam podnosi obroty, żeby nie udusić litrowego motorka. Skrzynia biegów ma długie przełożenia, do 70kmh wystarczają pierwsze 3 przełożenia. 100 koni i zdaje się 175 niuta wystarczają w zupełności, żeby sprawnie się tym w mieście, oraz w jeździe podmiejskiej przemieszczać. Jedyna wada, którą znalazłem to dość słaby montaż albo nie dopegająca uszczelka drzwi, objawia się to dużym poziomem hałasu powyżej 100kmh, zimą po wsadzeniu farelki do bagażnika widać, którędy ciepło ucieka. Klima włączona cały czas, bo podobnie do starszych clio, w okresie zimowym szyby mają tendencję do parowania. Spalanie jak na jazdę po okolicy trójmiasta całkowicie akceptowalne. Średnio z 24 tyś km około 8 litrów gazu i coś około ćwierć litra benzyny na 100, zimą udział benzyny wzrasta, bo silnik powoli się rozgrzewa. Ok, w środku jest to twardo plastikowe, ale droższa konkurencja dużo lepsza w tym aspekcie nie jest. Jak ktoś ma w głebokim poważaniu otwieracz do piwa na grillu, to autko zupełnie spoko.
Jeśli chodzi o skrzynie PowerShift pierwszej i drugiej generacji to jest to temat rzeka.
Jedna i drugia jest to wielki kibel.
Osobiście posiadam pierwszą generację ma zrobione około 330 000 i od kiedy zaczęła być butowana w mieście zaczęło się poszarpywanie między pierwszym a drugim biegiem.
Kupiłem samochód z pełną książkę serwisową z Holandii i nie było nigdy wymiany ani naprawy skrzyni do tego przebiegu. Wpisy w książce potwierdzone w polskim Fordzie.
Ogólnie te skrzynie są bardzo wrażliwe na użytkowników. Ford też się nie popisał zaleceniami co do zaleceń eksploatacyjnych tej skrzyni.
Biorąc pod uwagę to że wiele hydrokinetyków przy 300 tys km miewa problemy to jak na powershift to mam zarąbisty wynik.
Co do tematu tej niby dwumasy czyli tłumika drgań to dostaje on w doopę od butowania bo jest bardzo wrażliwa na moment obrotowy i gwałtowne przyspieszenie.
Co do dostępności części do powershifta to na AliExpress jest dostępna każda jedna część łącznie z nowymi przesuwkami 😉
Miałem kupić używaną AR Giulietta 1.4 170KM Multiair ze skrzynią TCT, ale mechanik od włoskich aut podpowiedział mi, że to potencjalna podwójna mina (moduł Multiair oraz dwusprzęgłówka TCT). Z zakupu takiej wersji zrezygnowałem. Nowe auto z tym zestawem może bym kupił, ale używanego z nieznaną historią eksploatacji na pewno nie.
Źle zrobiłeś rezygnując z tego auta. Nie ma odpowiednika w tej cenie i satysfakcji z jazdy. Od 25 lat jeżdżę AR i Fiat, silniki JTD, JTDM, Multiair 0.9 w Fiat 500, Multiair 1,4 w 500x z DDCT 6 biegowym (to to samo co TCT w AR) a teraz Stelvio 2.0. Większość opinii o awaryjności jest przesadzona i dotyczy mocno zajeżdżonych i zaniedbanych egzemplarzy. Generalnie AR Giulietta w wersji 170 KM plus skrzynia TCT to była rzadkość w PL dlatego mechanik mało wie i powtarza opinie stereotypowe. Nigdy nie miałem sytuacji aby samochód Fiat czy AR nie pozwolił mi dojechać tam gdzie chciałem. Usterki były niegroźne i tanie w naprawie a koszty eksploatacji umiarkowane.
@gregmarsden9289 Miałem w obserwowanych ogłoszenie na egzemplarz Sportiva z Austrii. Zadbana, bezwypadkowa, po pierwszym właścicielu. Gdy się zdecydowałem było za późno. Nigdy później nie widziałem tak fajnego egzemplarza na otomoto. Jakby nie było, siedzę na grupie Giulietta i nie ma tygodnia aby ktoś nie wrzucił zapytania w temacie awarii MULTIAIR.
Kupilem mondeo mial w 2013 r 210tys nalotu w 3 lata polift dzis mam auto 11 rok mam 370 tys czasem szarpnie ale ogolnie jest dobrze ,dodam ze wymieniam.olej co 45 tys i nie paluje auta od zera,na trasiw zaden problem non stop 170
A co z skrzynią EDC DW6?
7g-tronic 90tys przelotu, przy 80tys wymiana oleju we własnym zakresie, bo jest to proste jak drut. Zmiana biegów niewyczuwalna, bardzo szybko reaguje, nie przeciąga. Jakby to określić, ktoś dobrze ją przemyślał i biegi do prędkości trzyma tak jakbym ręcznie na manualu jechał, a nie np 50km/h na 6biegu jak u sąsiada w dsg😅
To Mercedes? - no ale to zupełnie inna półka.💪💪💪
@@Motokomentatortak 7g-tronic co skrzynia mercedesa, mamy sprintera w firmie z tą skrzynia i V6 fenomenalne połączenie!
Dwa razy nagrałeś i załączyłeś info o EDC
Mam Captura 1,3 TCe 150 KM i 250 Nm z DC4. Generalnie skrzynia jest bardzo szybka i płynnie zmienia biegi ale dziwnie jedzie się na wstecznym, wygląda to tak, że jak naciskam cały czas gaz to jedzie ok, natomiast jam cofam powoli i dodaje i puszczam gaz to mam wrażenie że przy puszczeniu jedzie na "luzie" i jak dodam to załącza bieg co słychać i czuć
Skoda superb 2016, 250 tysi, wymiana oleju byla co jakies 60tysi, jak na razie wszystko dziala super
No to było dbane👍👍
też mam superba 2016 z dq250. miałem 2 awarie dsg do 80 k km a ostatnia zakończyła się lawetą i wymianą skrzyni na nową
Cześć! Powiedziałeś że w skrzyniach DCT zaleca się przejście na manualne sterowanie podczas jazdy w korku. Czy to samo dotyczy skrzyni DSG i innych dwusprzęgłowych?? Pozdrawiam!
O tym sterowaniu manualnym powiedział mi mechanik z Kia i chodziło mu o dwie rzeczy - po pierwsze o oszczędzanie aktuatorów sterowania elektrycznego - to najważniejsze, a po drugie - przy okazji zawsze oszczędzisz sprzęgła. A zatem podobne zasady bym stosował do wszystkich dwusprzeglowych skrzyń ze sterowaniem elektrycznym czyli w tym wypadku także do edc Renault. A w przypadku reszty to tak z rozsądkiem - jak jest normalny korek to nie, ale jak naprawdę zapowiada sie długie stanie to bym tez wrzucił manual, żeby nie męczyć niepotrzebnie skrzyni i sprzęgieł. Pozdro!💪👍
@@Motokomentator Wszystko fajnie, tylko po co wtedy automat jak biegi musisz zmieniać w trybie ręcznym, no śmiech na sali. PS. jak mam Kia 1,7 DCT z 2017, na razie 91tkm i skrzynia niedotykana, chociaż czasem sprzęgła dziwnie sie zachowuja, poza tym bez uwag.
@@lukaszlisowski6527 No nie do końca - chodzi o to ze w dużym korku i tak jedziesz tylko na pierwszym biegu i wtedy jak dasz na tryb ręczny to z punktu widzenia kierowcy w zasadzie nic się nie zmienia ale skrzynia nie próbuje wrzucać niepotrzebnie dwójki. Chodzi tylko o to. Ale fajnie, ze piszesz że działa OK takie wpisy są pomocne dla osób zainteresowanych zakupem. Pozdro!💪💪
@@Motokomentator jak stoisz to gasisz. Jak sie powoli toczysz to wrzucasz 1 i powoli sie toczysz. Bardzo powoli, bo 1 ma bardzo niski bieg.
@@infeltk dokładnie. 👍
Ja mam dopiero 12 tysięcy zrobione Captur 2023 1.3 140 km EDC
Czyli co , ktora w końcu jest tą "najlepszą" ?
Z tych to DSG,
Pytanie: skrzynie EDC w Dusterze, czy to pierwsza generacja, która była średnio udana, czy może już druga?
Pierwsze edc były od 2011 roku a do dustera trafiły dopiero w 2016. W 2018 wszedł Duster Ii i od początku miał skrzynie dwusprzęgłowe. Jak ktoś wrzuci date modernizacji skrzyni - bedziemy wiedzieć coś więcej.
Ta skrzynia w dasterze jest fajna ale przy przebiegu ok 200tys zazwyczaj są sprzęgła do wymiany 🤷
@@antihype8833 ale bym to uznał za eksploatacje. Może w 5-6 tys. Sie zmieści robota z częściami.
@@Motokomentator sprzęgła z robota, na ten moment to koszt ok 5500-6000zl, zależy w jakiej cenie wyrwie się sprzęgła.
@@antihype8833 dzięki, ludzka - jak na dzisiejsze czasy - cena. Choć oczywiście nie mówi ze to mało, tylko chodzi o to ze chyba wszędzie jest albo tak samo albo znacznie drożej.
Superb 2015r 311 tys. Przebiegu bez żadnych problemów. Nawet dwumas jeszcze oryginalny. Olej co 60 tys.
a co z mercedesem A B klassen?
Witam serdecznie. Mam pytanko odnośnie jazdy automatem dwusprzęgłowym w korkach. Czy są jakieś zalety lub wady przerzucania na neutral lub parking stojąc w korkach i podjeżdżają na krótkich dystansach czy to może mieć wpływ na żywotność sprzęgieł
@@danielbrzozowski1603 nie, jak stoisz skrzynia sama przerzuca. Ale jak jest duży korek i długo stoisz to wybierz ręczne sterowanie biegów żeby skrzynia korzystała tylko z jedynki i nie paliła sprzęgła próbując wrzucać dwójkę. Pozdro👍
Dzięki bardzo Pozdrawiam serdecznie
@@Motokomentator czy w tej samej sytuacji, ale z silnikiem klasycznym hybrydowym ten problem znika?
scenic 4 1.5 dci 250 tys zero problemow z EDC.
@@tomszty4940 fajna furka. Na początku był tyko problem z oponami ale teraz chyba już jest wybór. Mnie się akurat ta koncepcja nadwozi bardzo podobała. Jeździłem trochę tym dziwnym Espace i tez miałem bardzo dobre wrażenia.
@@Motokomentator silniki 1.5 dci najlepsze na świecie silniki diesla, oszczędne, b.dobre osiągi koszt-moc. Wystarczy dbać o olej i zrobią ponad 500k km lekko. Najdroższe renaulty chodzą właśnie z 1.5. Tych aut nikt nie chce się pozbywać. Skrzynie edc uszczelniacze wałka jedyny minus. Reszta ok.
Jeżeli dużo jeździcie w korkach to wybierajcie skrzynie manualne. Cooo???
Sam jesteś korek 😂
Renault stosuje 3 rodzaje edc. Trzeci rodzaj to dw6 czyli powershift 2 gen
Dzięki, - ważne uzupełnienie 👍
Te stosowane rodzaje to jakoś w czasie rozłożone czy może stosują je obecnie wszystkie razem, w zależności od modelu?
m. in. w nowszym Capturze i Nissanie Juke jest 7 biegowa EDC (DCT?), lecz nigdzie nie mogłem się doszukać konkretów, tzw mokra czy sucha, i czy można ją polecić oraz jak się ma do 7 DSG VW stosowanej np w 1.0TSI Skody Kamiq/Scala?
@@ernestwilk3276 Jeśli to DW5 to mokre sprzęgła.
Ja mam Megane 4 1.5 dCi 2019r i mam mokre sprzęgła. Co najlepsze po nr Vin wychodzi że są suche.
Nosz kurcze..ja mam właśnie EDC DW5 z mokrymi sprzęgłami i...nic się nie dowiedziałem 😁. PS. jak do tej pory przejechałem z nią tylko 30 tys. ,więc poza tym że działa płynnie i się nie gubi to nic więcej o niej powiedzieć nie mogę.
I to jest bardzo dobra wiadomość! Czyli Kadjar? Megane? Scenic? Nie mam nic lepszego od takimi filmami jaka wypowiedzi użytkowników. Ja prawie zawsze szukam takich wypowiedzi jak oglądam YT. Pozdro, dzięki za wpis!
@@Motokomentator Kadjar 2021 1,3 Tce 140 KM
@@staryl3375 fajny samochód. Niepozorny ale bardzo ładne i praktyczne wnętrze, fajna pozycja za kierownicą, zegary inne niż w pozostałych modelach Renault.👍
@@Motokomentator Deska rozdzielcza jest w zasadzie taka same jak w Megane IV do 2020r, ekran środkowy faktycznie do liftingu w 2019 był podobny(o ile nie taki sam) jak w Qashqaiu.W moim poliftowym jest faktycznie inny bo w rzucie poziomym a nie jak w Megane pionowym.Poza tym Megane i chyba Talizman w 2020 dostały nowy system Easy Link a w Kadjarze i Kolesie pozostawiono R Link2.
To ja jeszcze z pytaniem o edc (Grand Scenic 2019, blisko 90 k przebiegu). Z domu mam pierwsze 300m mocno z górki, ostatnimi czasy jak zjeżdżam te pierwsze metry dosyć często się zdarza że auto mocno hamuje silnikiem a skrzynia nie przerzuca biegów na wyższe żeby obniżyć obroty. Dalej (po tych kilkuset metrach) na bardziej płaskim jest już wszystko ok. Nie było tak od początku, czy to powód do obaw o przyszłość mojego edc? 🤔
U mnie w Mondeo 2.0 tdci 163km z 2012 r. siedzi powersh...t. Teraz ma przelatane 216 tys i jedną wymianę skrzyni wraz z kołem przy przebiegu 126 tys. Wszystko wymienione w 2018 r. w Niemcach w serwisie Forda. Cena z robotą 4000 eurosów. Ciekawe jak dużo jeszcze pojeżdżę. No chyba, że wcześniej sprzedam sprzęta 🤔
Myślałem ze piszesz ze masz jedną wymianę oleju przy 126 tys a to jedna wymiana skrzyni😮 w sumie ciekawe czy w 2018 mogli założyć już ten nowy typ ze sprzęgłem na zewnatrz czy musi być znowu z tym sprzęgłem schowanym - nie wiem jak to pasuje do silnika. Tak czy inaczej - Pozdro, szerokości. 💪💪💪
@@Motokomentator No właśnie "nidyrydy" tak poczynić bo tam trzeba sporo przerabiać w zawieszeniu i tworzyć niejako rzemiosło.
Pojeździsz jeżeli nie będziesz startował jak małolat z świateł,na autostradzie a duża jeżdżę autostrada 140-170 non stop i to jej nie szkodzi ,wymieniasz ojej i powinno być ok
@@jacekcwa2597 No już jeżdżę ze 3 lata i na razie jest ok. Tak jak mówisz ruszam w miarę delikatnie i ograniczam starty z racji, że autem jeżdżę głównie poza miastem. Do tego podczas wymian filtrów (10tkm max) robię tak, że przelewam jeszcze skrzynię 2l bo-dc.
No dobra ale porównywanie DQ 200 i DQ250 trzeba rozwinąć.
DQ200 mamy 3 oddzielne zespoły: sprzęgła, mechatronika, skrzynia biegów.
Suche sprzęgła szybciej się zużyją niż mokre ale ich wymiana jest łatwiejsza i tańsza niż mokrych sprzęgieł w DQ250.
Mechatronika ma swój płyn a skrzynia swój własny olej. Warto te płyny wymienić np po 60 tys. km.
W DQ 250 wszystko pływa w tym jednym olej a zużywające się strzegła brudzą olej całej skrzyni.
Dzięki.👍
Skrzynia forda dps6 jest taka sama jak Edc
W sensie ten sam typ/budowa czy to jest ta sama skrzynia?
W tryby to mozna dostać tam są koła zębate tak mowił mi nauczyciel
Dct w tipo🤔🧐
Tez ma sterowanie elektryczne tylko jest jeszcze inaczej zbudowana niż EDC i DTC
Dsg😂😂😂😂kiedys byla selespeed w alfie...mowili ze jest fatalna...weszlo dsg i pobilo alfe na glowe😂
Selespeed była faktycznie fatalna. Nówką z salonu podjechałem do sklepu i już się zablokowała.
@@Motokomentator nie ty jeden😂😂😂
Dsg to jedna z naj lepszych skrzyń na rynku pomijając dq200 pierwszej generacji.
To była skrzynia zrobotyzowana - rzeczywiście fatalna
Skrzynia "zautomatyzowana" nie mylić z automatyczną to wynalazek rodem z piekła zwanego VW. Miałem już 17 automatów głównie japońskich i bez problemu, ale 17-ty Koreańczyk z DCT przyprawił mnie o spore problemy natury nerwowej. Lexus na przykład nie produkuje tego typu skrzyń bo nie chce sobie psuć reputacji. A hydrokinetyczne skrzynie Lexusa szybciej zmieniają biegi niż te dwu-sprzegłowe badziewia.
No ale zautomatyzowane to jeszcze coś innego. Zautomatyzowane to zwykle ręczne skrzynie z jednym sprzęgłem, które mają domontowane sterowniki elektryczne. Przykładem klinicznym jest selespeed z alfy. Takie skrzynie maja tez niektóre ople corsa (chyba easytronic) albo niektóre francuskie auta kompaktowe i małe. A DCT to dwusprzegłówka.👍 Pozdro, dzięki za obszerny komentarz.
Dwusprzęgłówka to automat tak samo jako hydrokinetyczne czy CVT. Nie mieszaj ludziom w głowach. To, ze miales DCT i problemy to nic nie swiadczy, bo mogles zle uzywac albo kupiles zajechana uzywke albo trafiles na kombinacje mocny silnik i DCT z niskim limitem momentu (byl taki problem chyba z proceed). Mam DCT7 i nic się nie dzieje przynajmniej przy przebieg 65kkm tylko po dużym mieście.
@@infeltk nie miałem zajechanej dct tylko jestem mechanikiem i miałem z tym do czynienia w serwisie, podobnie jak znajomi z warsztatów innych marek. I nie mieszam ludziom w głowach, bo dct to nie to samo co cvt i nie to samo co hydrokinetyczna. Owszem wszystkie należą do grupy automatycznych, ale każda z nich to co i innego. Na tej samej zasadzie można powiedzieć ze motocykl i samochód to pojazd wiec nie mieszajmy ludziom w głowach i nie dzielmy ich na dwie grupy. Pozdro. 😀👍 ale dzięki za oglądanie i komentarz. 💪
Dsg Dq200 z 2012 roku od nowości do 200tys km 6 awarii padało wszystko po kolei. Dramat
Ale ktoś tomusial testować😁
@@luckyluke4435
Spokojny użytkownik, codziennie trasa 2x35 km. Poza tym takie rzeczy jak padająca elektronika (death) to akurat użytkownik ma mały wpływ.
Tak samo sposób użytkowania nie miał wpływu na to że wspaniałe vag 1.8 tsi zaczęło brać duże ilości oleju. Wada fabryczna powszechnie znana a na naprawę trzeba było wydać 13tys.
@@kolo4802 to miales pierwsza generacje, a teraz juz jest chyba 3 i poprawione cos jest. Ja licze na to, jak w 10 lat przejedzie 120-150 tys km to mnie wymiana sprzegiel lub remont calosci za 10 tys zl nie rusza, bo po remoncie zrobi kolejne 10 lat, a u mnie nowe auto zostaje do konca w rodzinie.
Ja mam DQ200, zrobilem program, wycialem zeglowanie, podnioslem punkty zmiany biegow i skrzynia jezdzi jak powinna, tak jakbym mial manuala, a nie 7b przy 60-70 km/h.
Automat kupuje się w dwóch celach , do jazdy w miescie i do walki z wrogiem😅
😀👍💪
Tak z niewidzialnym wrogiem😂
Co do skrzyń renault ogromny błąd!
Są 3 typy skrzyń, dc4- suche sprzęgła. Skrzynia montowana w Clio RS4, oraz z silnikiem 1.5dci.
Dw5- mokre sprzęgła. skrzynia montowana w benzynach
Jest to skrzynia firmy getrag tak samo jak skrzynia ps do 2015r. Ma ona 7 przełożeń.
Jest jeszcze dw6- suche sprzęgła. Jest ona najlepsza! Występuje z silnikami 1.6/1.7/2.0dci oraz w Megane RS4
Skrzynie zadebiutowaly w 2011r* dokladniej w modelach laguna, megane, scenic. Ale tylko z silnikiem 1.5dci 110KM. Pozniej edc dostalo clio rs 4.
Dzięki - chodzi o to ze nie wymieniłem tej ostatniej, DW6? Skoncentrowałem sie na tych najpopularniejszych. Ale nie ukrywam - temat skrzyń jest mega trudny, w zasadzie nikt jeszcze nie zrobił sensownego materiału przekrojowego o różnych skrzyniach. Naprawdę super ze dodałeś komentarz. Możliwe ze za miesiąc nagram Jeszce jeden film uwzględniając to co pojawi sie w komentarzach. A zatem - wielkie dzięki za merytoryczny komentarz! Pozdro💪
@@Motokomentator tak, skrzynia dw6 w zasadzie to całkiem inna skrzynia. Wytrzymuje ona bowiem najwięcej nm- temat jest rzadki. Bo była montowana na dobrą sprawę w 4 autach renault jak dobrze pamiętam. W Megane 1.6/1.7dci, Megane rs, talismanie 1.6/1.7/2.0dci oraz w trafficu. I było to doperio od 2016r jak mnie pamięć nie myli.
Nie myli się ten kto nic nie robi, fakt temat skrzyń jest ciężki. Sam dużo wiem a z tego materiału dowiedziałem się kolejnych nowych rzeczy.
Robisz świetna robotę! Czekam na kolejne materiały pozdrawiam!
@@antihype8833 mam nadzieje ze tego typu komentarze nie tylko podnoszą poziom wiedzy, ale także dają dobry przykład jak można na poziomie zwrócić uwagę, uzupełnić materiał czy wskazać błąd. Cieszę się ze mam takich widzów.💪💪
@@Motokomentator zawsze do dyspozycji, gdy tylko słyszę jakiś błąd staram się poprawić pana. W merytoryczny sposób, na ile pozwala mi wiedza✊
Chętnie poczytam więcej na temat dw5/6 bo stoję przed zakupem auta z drugiej ręki z tymi przekładniami
WIEKSZOSC CZASU JEZDZI SIE PO MIESCIE I PO TO LUDZIE KUPUJA AUTOMATY ZEBY ŁATWIEJ SIE JEZDZIŁO 2 SPRZEGŁÓWKA TEZ SOBIE NIE ZLE RADZI.......JAK O NIA DBASZ I ZMIENIASZ OLEJ....
to nie dą skrzynie automatyczne tylko skrzynie zautomatyzowane. To kluczowa różnica. Mylicie pojęcia.
Troche bzdur tutaj jest. DQ 250 po zrobionym sofcie i zwiększeniu ciśnień na sprzęgłach wytrzymuje 500nM, o DQ500 nawet nie będę wspominał. Polecanie komuś skrzyni CVT to już jest jednak lekkie chamstwo. CVT od zawsze króluje w rankingach najgorszych skrzyń automatycznych zaraz obok skrzyń Aisina np. Volvo i Powershifta z Forda.
Dzięki za komentarz - merytoryka zawsze miłe widziana. Pozdro👍