Proponuję Aisin A340 (AW4), 4L30E, Mercedes 722.6: stare proste konstrukcje. Z nowożytnych to myślę, że królami bezawaryjności są: ZF 8HP i Mercedes 722.9.
@@smwv8 skoro 6hp dodał to awaryjnych mimo że to bzdura to 8hp tym bardziej nie ma szans byc w bezawaryjnych, 8hp jest bardziej problemowe , 6hp nie ma większych wad , i trzeba zauważyć że mało które auto z tą skrzynią ma mniej niż 300-400tys przebiegu...
Ostatnio obejrzałem filmik gdzie wyścigowa terenówka gładziutko jechała po drodze gdzie zawiesenie nie jednej osobówki by się poddało i naszła mnie myśl: "jak działa zawieszenie w takiej terenówce ?" Co Panie Robercie myślisz o takim pomyśle na następny filmik ?
Poczytaj sam a przede wszystkim pomyśl. Inna jest specyfika pracy podczas jazdy w zakręcie, podczas jazdy po prostej ale i dużych wybojach, jeszcze inaczej gdy samochód jeździ po skałach że różnica poziomu pomiędzy kołami jest niekiedy większa niż wysokość niektórych samochodów, a jeszcze czym innym jest gdy pojazd odrywa od powierzchni ziemi wszystkie cztery koła jednocześnie. Nie ma zawieszenia doskonałego które pojedzie wszędzie, chodzi o uzyskanie jak najlepszych parametrów w bardzo specyficznych warunkach drogowych. Jeżeli dobrze rozumiem jaką terenówkę miałeś na myśli to jej zawieszenie na tylnej osi bardziej przypomina to co jest w crossach a z przodu mamy to co jest w quadach.
@@kubatomczak8036 Trochę opiszę, bo koleś trochę czyta, coś tam myśli i się mądrzy. Podstawa, to co się ugina i w jakim kierunku. Koła mogą być na sztywnych mostach. |Każde koło może mieć własny wahacz i podczas ugięcia poruszać się po łuku. Na każde koło może przypadać wielowachacz, wtedy koło nie porusza się po łuku podczas ugięcia, albo porusza się po łuku ale nie przez cały skok. Dalej są takie rozwiązania, gdzie np. tylne koła, obydwa, są na jednym wahaczu wleczonym, który składa się z dwóch połówek połączonych czymś sprężystym. I tak dalej i tak dalej. Różne rozwiązania mają inne wady i zalety, a te najbardziej zaawansowane i skomplikowane mają mniej wad, ale są droższe w produkcji, droższe w naprawie i okresy eksploatacji mogą być krótsze. W prostych pancernych samochodach, w niektórych busach na tylnej osi albo starszych terenówkach są sztywne mosty na resorach piórowych. Ich wadą jest to, że ruch jednego koła (chodzi o ugięcie zawieszenia) powoduje ruch koła po drugiej stronie i większy ruch całego pojazdu niż inne rozwiązania. Trochę lepszym rozwiązaniem jest sztywny most na wahaczach i sprężynach. Już nie będę się rozpisywał dlaczego tak jest. Trochę lepsze są wahacze, jeszcze trochę lepsze wielowachacze i są jeszcze rozwiązania, które ciężko nazwać. Jak to już jest ogarnięte to przychodzi czas na medium ściskanie (sprężyny metalowe, gazowe, pióra i inne wynalazki) i tłumiki. Przy sprężynach zazwyczaj dużo się nie dzieje, w większości pojazdów po prostu jest sprężyna metalowa i tyle, nawet w tych lepszych. W najbardziej wybajerzonym sprzęcie pojawiają się kombinacje różnych sprężyn, sprężyny negatywne, sprężyny pneumatyczne ze zmienną objętością, blokady sprężyn i td. W temacie tłumików już jest pełen kosmos i wolna amerykanka. Najprostsze za 100-500 zł w zwykłych osobówkach. Tam nic się nie dzieje i nie opłaca się ich naprawiać. Ale dalej są np. ze zmiennym tłumieniem podzielonym na tryby. Zmiennym tłumieniem, które zmienia się automatycznie podczas jazdy. Ze zmiennym tłumieniem, gdzie elektrycznie przytyka się prosty zawór. Ze zmiennym tłumieniem gdzie dzieje się to mechanicznie. Tłumiki z jednym sterowanym zaworem, z dwoma zaworami (zaworem szybkiej i wolnej kompresji), wieloma zaworami i td. Ze zmiennym powrotem. Tłumiki twin-tube i wiele innych.
Dlatego jak poszedłem do salonu zamówić samochód i miałem do wyboru automat oraz manual to wziąłem sześciobiegowy manual. Wymieniasz olej co 60000 km i skrzynia przeżyje tak naprawdę nadwozie oraz chyba silnik. Automat mam z kolei w ciężarówce dlatego bo czasem manualnych skrzyń biegów w samochodach ciężarowych tak naprawdę już minęły. Jednak jeśli chodzi o wytrzymałość czy prędkość zmiany biegów w samochodzie ciężarowym a osobowym to nie ma porównania. Z kolei dla tych którzy stosują plastikowe elementy wewnątrz skrzyń czy silnikach to jest specjalne miejsce w piekle, gdzie takie osoby będą się smażyć przez wieki zużytym oleju przekładniowym.
@Marek Kuszynski Nie porownywalbym to w taki sposob, skrzynie jest to taki sam temat jak z silnikami sa udane i mniej udane jednoski, a nie ze manual na pewno przezyje wiecej, tez zdarzaly sie jakies babole. Istnieje bardzo duzo dobrych skrzyn automatycznych i naprawde wymiana oleju tylko wystarcza. Rowniez co wazne duzo osob zapomina wymieniac olej w skrzyni, to bardzo wplywa na ich zywotnosc, tez mozna zmieniac co 60k w wiekszosci chociaz, lepiej to zrobic czesciej, tak samo w silnikach WIem, ze uwazasz pewnie manual za lepszy ale to jest naprawde kwestia gustu i wygody, nie koniecznie awaryjnosci bo mozna po prostu omijac wadliwe jednostki i zyc normalnie :)
Większym problemem automatów są ich właściciele. Próbując kupić używane auto z automatem, żaden z poprzednich właścicieli nie podjął się wymiany oleju w takiej skrzyni ANI RAZU!! "bo nie trzeba" - no jak to ma działać dobrze i długo? Kupiłem manual
Za wszelkie awarie skrzyń biegów (w szczególności gdzie nie zalecają wymiany oleju) powinny zapłacić koncerny, i to nie ważne jak dawno były zakupione auta z nimi.
Mi Zf padł własnie po wymianie oleju bo go rozszczelniło. Poprzedni właciciel nie zmienial wcale i przy 350k zaczeła skrzynia szarpać i biegami wachlować.
W Usa gdzie automaty to 90% wszystkich skrzyn mowi sie ze jezeli kupujesz uzywane auto i nie wiesz kiedy ostatnio lub kiedy kolwiek byl wymieniany olej w skrzyni to lepiej nie wymieniaj w ogole.
Od grudnia jeżdżę 8 biegowym automatem. Już nigdy nie przesiądę się na auto z manualną skrzynią biegów. Wiadomo mówię o normalnej jeździe z i do pracy.
Jeśli ZF6HP według Ciebie to jedna z najorszych skrzyń na świecie.. to nie mam pytań 😅 Dodatkowo jako przykład na załączonym filmiku , pokazany jest jakiś problem tej skrzyni z przebiegiem 370 tys km .. 6hp jeśli chodzi o bmw jest nie tylko w x5. Są przedliftowe 6hp26 i poliftowe 6hp28 , z tych mocniejszych. Ta poliftowa według różnych informacji wytrzyjuje spokojnie grubo ponad 700 NM.
To samo się tyczy multitronika z audi, Problematyczne były wczesne 7-stopniowe .Mam na blacie 400tyś. w a4b8 150KM z tą nowszą 8-stopniową.Olej co 60tyś i raz na adaptacji byłem.Tak że lista ogólnikowa i trochę myląca ludzi nie w temacie.
Ja mam tutaj raczej techniczne pytanko. Czy skrzynia GA 6HP19Z z przykładowo takiego BMW E9x 2.0d 143hp to jest ta której dotyczy usterka tak jak wymieniono w materiale? Czy tutaj może by trzeba było doprecyzować, bo tych ZF 6HP trochę było tak jak mówisz i teraz czy usterka dotyczy wszystkich 6HP czy tylko wybranych z 19/21/26/28/32/34 nie mówiąc o rozbiciu na dodatkowe oznaczenia jak A i Z. Pytam z czystej ciekawości gdyż sam użytkuje wyżej wymienioną 6PH19Z i z bólem serca jak kupowałem auto to okazało się że poprzedni właściciel radośnie do 240 tyś km nie zmieniał oleju bo tak powiedział serwis. Ja to oczywiście zrobiłem i jedyna odczuwalna różnica to skrzynia nie ma twardych zbić tzw. kopnięć w plecy przy wchodzeniu na 3 bieg, znaczy na zimno się zdarza, ale tak to jakoś jedzie, choć jej praca czasami bardzo przypomina skrzynię CVT gdzie jak startuje a skrzynia w trybie D zawsze startuje z 2biegu można by rzec żę trzyma obroty dość wysoko żeby sobie radośnie wbić 3 na 0.5 sek i potem na 4 rzopedzając się do 70km/h. Nie mam objawu tym bardziej w trybie M takiego jak tutaj. Wiem że charakterystycznym objawem dla tej skrzyni będzie falowanie obrotów przy jeżdzie z równą prędkością i możemy to zaobserować w materiale choć prędkość tam się trochę wahała, ale jak słusznie zauważyłeś auto ma 370 tyś i możliwe że znacznie więcej :X A skoro jesteśmy przy momentach to może byś podpowiedział ile NM wytrzymuje 19'ka? Pozdrawiam.
Ja akurat mam 8hp w moim poliftowym jagu xf ale w przedliftach siedzialy 6hp i dawaly rade bez awarii przy 3.0d po mapie ponad 300koni i 700nm. Trzeba tylko olej wymieniac.
6HP19 - były różne modele w zależności od momentu silnika - 6HP19, 6HP26, 6HP32, a później drugiej generacji 6HP21, 6HP28. Nawet słaba 6HP19A którą miałem w A6 była z różnymi konwerterami, ja zrobiłem chip 450->550 i z mocniejszym konwerterem dawała radę. Spalanie jednak zdecydowanie większe niż manual (wbrew temu co jest na filmie) Miałem też Multitronic w A4. Pierwsze wersje z 6 tarczkami były problematyczne, później po wymianie na 7 tarczek było ok, a pod koniec produkcji multitronic był prawie bezawaryjny. Mi multitronic po upgrejdzie z 6 do 7 tarczek przy 60tyś przejechał do 220 tyś km na oryginalnej bieżni i łańcuchu (więc ich żywotność nie jest wcale taka mała) i to po małym chipie. Później sprzedany. Na 6 tarczkach padł mi sterownik komputera. Skrzynia bardzo fajna do miasta, napęd tylko na przód, mega niskie spalanie (mniej niż manual) - prócz awarii sterownika mile ją wspominam. Teraz mam 8HP55 - polecam, działa dużo lepiej niż 6HP i mniejsze spalanie, ale w mieście to właśnie multitronic jeździł fajniej. W elektryku jest automat jednobiegowy - do miasta ideał, żadna inna skrzynia tak fajnie nie jeździ, najbliżej jest multitronic. Na trasę najlepszy z wymienionych to 8HP
ZF i seria 6hp to jedne z najsolidniejszych automatów, problemem jest np. to że audi do 3.0tdi wsadzało 6hp19 czyli najsłabszą odmiane gdzie BMW w tym samym czasie montowało 6hp26/28 700Nm przyjmowały na spokojnie ;)
Dokładnie mam zf6hp26 w RRS 3.0 600nm i skrzynia chodzi perfekcyjnie pomimo 235k km nalotu, zero szarpania czy innych niepokojących objawów. Przy wymianie oleju magnesy czyste. Warto tylko kupić zestaw konwersyjny który ułatwia i obniża koszty wymiany oleju.
Moja znosiła 284KM 635nm bez problemu , ale olej zmieniany regularnie , przy ok 370tys zmieniane były elementy naprawcze mechatroniki jak tłoczki , adapter , tulejki , płyta itd koszt mały a poz rzuceniu miski oleju mechatronik jest na wierzchu a części OEM to parę stów raptem
A może by tak odcinek o skrzyniach które są stosowane w motorsporcie? Każdy wie że to sekwencje/kłówki ale mało kto wie jak tego się używa, ze sprzęgłem do góry zmiana biegu, a może że sprzęgłem w dół? Ilu ludzi tyle opinii, fajnie jakby raz na zawsze zostało to wyjaśnione / wytłumaczone Pozdrawiam
Od 2018 roku mam przyjemność jeździć seatem leonem 1.4tsi 150km z 7 stopniową DSG, Skrzynia bardzo fajnie się sprawdza, ale przy 60tyś km delikatnie zaczęły być odczuwalne szarpnięcia. Na szczęście pomogła wymiana oleju w skrzyni jak i w mechatronice skrzyni. Szkoda tylko, że mało jaki warsztat chciał się za to zabrać i u szwagra w garażu się udało. Wlewanie oleju przez odpowietrzniki trochę zajęło czasu co mi uświadomiło dlaczego warsztaty nie chcą tego robić(jest to czasowo nie opłacalne). Największym problemem w skrzyniach automatycznych jest to, że serwisy nie podają interwału wymiany oleju, albo nie przewidują często jego wymiany. Mi w serwisie powiedzieli, że oleju się nie wymienia w tej skrzyni :/
Wiedziałem, że będzie TF-80SC ale jako posiadacz 17 letniej astry z przebiegiem 210kkm i dieslem 1.9 nie mogę powiedzieć ze jest awaryjna gdyż nadal bez problemu wozi mi dupe. Wiadomo, skrzynia czasami szarpnie ale generalnie jest z nią wszystko ok....może też dlatego, że wymieniłem w niej olej czego poprzedni właściciel nie zrobił przez 180tys km...
Ja kupiłem auto z DSG DQ200 sucha, z pełną świadomością, że między 100, a 150 tys km będę wymieniał sprzęgła za 3 tys zł. Przy moich przebiegach to 7-8 do 10 lat jazdy. Komfort jazdy tą skrzynią warta dopłaty i polecam każdemu.
Mam nadzieję że jak powstanie film o najlepszych automatach to nie zabraknie tam I-Shifta z ciężarówek Volvo. Te skrzynie są genialnie, mega płynne idealnie dobierają biegi względem obciążenia i nachylenia terenu, te skrzynie dosłownie czytają w myślach kierowcy. Codziennie mam nie jedną taką sytuacją że coś się dzieje na drodze, pomyśle o jakimś biegu i dosłownie po sekundzie skrzynie ten bieg wrzuca.
Potwierdzam w 100% 8 lat latalem Vilvami w Skandynawii skrzynia jest intuicyjna i doslownie czyta co chcesz zrobic. Wielokrotnie chciałem siegnac i kliknac przycisk by zmienic bieg, nie zdazylem bo sama to zrobila. Swietna robota Volvo.
A bmw e39 ZF 5hp18 sprzed ćwierć wieku do dziś jeździ i działanie takie same. A nawet miała 3 automatyczne tryby rozpoznawania warunków między innymi zimowy wtedy pracowała na innych parametrach lub też uczyła się i dostosowywawala pod kierowcę. To było coś i jest bo do dziś jeździ
DSG DQ250 od 2019 i już nigdy mnuala, ciężko bło się odprogramować z polskiego "panie automat to gówno psuje się i drogi" ale kto stał 2 godziny w korku i wajchował 1, 2 luz 1, 2 luz to rozumie czemu do aut klasy premium przede wszystkim szły automaty.
Mam PowerShift Getraga w Fordzie Mondeo z 2017 r. Bałem się tej skrzyni bardzo, bo czytałem o jej problemach z opiłkami powstającymi w tłumiku drgań. Na moje szczęście po 2015 usunięto problem przenosząc tłumik drgań poza skrzynię. Opiłki nie dostają się już do oleju w skrzyni. Przejechałem 180 000 i skrzynia działa rewelacyjnie. W filmie była mowa o tej modernizacji.
Szczerze mówiąc, to po 6hp przestałem ten śmieszny film oglądać, bo 6hp to skrzynie, które są montowane w dużej ilości samochodów, a siedząc na grupach audi i bmw nie widzę, żeby ludzie na 6HP narzekali. Jedynie co tam może klęknąć, to konwerter, który jakoś drogi w naprawie nie jest. No chyba, że podnosi się znacząco moc - wtedy uwalają się kosze forwardu, ale no... To już na życzenie użytkownika.
@@lincolnM5 z wypowiedzi na filmie wynika, ze to nie producent, a skrzynia jest wadliwa, bo wymienionych jest kilka producentów, a film przykładowy jest nagrywany w bmw. Z reszta na filmie jest ewidentny przykład nie dającego sobie rady konwertera. Przerób kilka takich skrzyń i się wypowiadaj, bo autor wziął prawdopodobnie listę awaryjności skrzyn z jakiegoś autocentrum, lub innego gowna. 6HP jest ładowana do dużej ilości samochodów i nie ma co się dziwić, ze większość zgłoszeń awarii jest z 6HP, skoro duża cześć rynku posiada 6hp…
@@KazoPL1 co nie zmienia faktu że Audi wkłada zbyt słabe wersje 6hp mając dostępne mocniejsze warianty - zwykła oszczędność, która się mści stąd wspominka o tym producencie, a akurat ten kanał jest merytorycznie mocny. Sam miałem zbyt słabą nominalnie skrzynie w 740d, która sprawowała się idealnie w 750i - zły dobór dobrej skrzyni - wina bmw
cztery lata temu przez nieszczesliwy zbieg okolicznosci przesiadlem sie na CVT w hondzie insight 2013, po 18 latach z manualem. Przeklinam to CVT za kazdym razem jak o nim mysle. Zyje ten badziew wlasnym zyciem. Jazda tym stolcem to kleska totalna.
Robercie, chętnie oglądnąłbym materiał porównujący paliwa, diesel a benzyna, 95 a 98 , zwykłe a premium, vpower itp. Akurat takiego materiału na kanale brakuje i aż się prosi o zrobienie i wyjaśnienie przez takich profesjonalistów.. :) Pozdro! świetna robota jak zawsze!
Ja zrezygnowałem z powodów zdrowotnych, lewa noga już nie domaga. Pierwszy automat 3 lata temu, Volvo XC70 3.2 AWD z 2008. Od kilku tygodni zakupione 2014 XC60 T6 3.0 T AWD także 6ciostopniowy automat plus optymalizacja Polestar i skrzynia chodzi spoko. W XC70 2x wymieniałem olej w skrzyni i nadal pięknie się sprawuje. XC60 zakupiłem z przebiegiem 90tys km i także zaraz po zakupie skrzynia zalana świeżym olejem 👍 XC70 300tys przebieg. Obydwa samochody mam z USA a tam wymiany olejów w automatach to chleb powszedni 😅
zaliczenie skrzyni 6hp do najgorszych to najwiekszy absurd jaki sie pojawił na tym kanale. Generalnie te skrzynie są zajebiscie wytrzymałe i mimo ze producent podaje maksymalny moment 750nm to bez problemu przenosi 1000nm+. Skrzynia jak na swoj wiek jest bardzo szybka i bezawaryjna, a to ze miewaly problemy z koszem sprzegłowym E odpowiadającym za 4,5 i 6 bieg dotyczy tylko i wyłącznie zuzytych skrzyn z duzym przebiegiem gdzie kazda konstrukcja mechaniczna ma do tego prawo aby się w koncu zepsuc. Bez problemu one robia przebiegi rzędu 400 - 500tyś, a wiem to z doswiadczenia bo je naprawiam. Pozatym sam mam auto z taką przekładnia w aucie mające 370hp i chodzi bez zarzutu, a łatwego zycia nie ma
Jeżdżę oplem Signum z Aisinem AW55-50. Problemy tej skrzyni są spowodowane tym, ze opel nie przewiduje wymiany oleju w skrzyni biegów i to mimo faktu, ze producent skrzyni zaleca wymianę oleju. Drugim problemem są chłodnice oleju połączone z chłodnica silnika. W chłodnicach wyprodukowanych przez valeo w Polsce z biegiem czasu powstaje nieszczelność między sekcjami w chłodnicy w wyniku czego do skrzyni dostaje się płyn chłodniczy z silnika. To bardzo szybko niszczy skrzynie. Na szczęście sama skrzynia jest dość prosta. Moja skrzynie naprawiłem samodzielnie. W moim aucie wystąpiła wada chłodnicy oleju.
Pierwsza skrzynia czyli Aisin AF40/TF80SC posiada największą wadę - kosz C1. Nie jest to wcale ani konwerter czy płyta sterująca - a to najczęściej wskazują warsztaty (bo to się psuje w innych skrzyniach). Szarpnięcie po wrzuceniu "D"? Masz uszkodzony kosz C1 na 99,99%. Koszty naprawy tej skrzyni wcale nie są duże o ile nie robimy tego u cwaniaków. U mnie w Alfia a potem Saabie, koszty regeneracji takiej skrzyni - kosz C1+olej+uszczelki i zaworki = 2300zł :)
Mam Fiata z Dualogic - była jedna wymiana kpl. sprzęgła przy 128 tys. i serwis (wymiana oringów w sterowniku, oleju w skrzyni i oleju hydraulicznego), teraz jest 170tys. i nadal działa bez żadnych problemów. Zrezygnowałem z manuala w 2010. Kalibrację robi się w Multiecuscan - nie wiem skąd te informacje o problemach z kalibracją. Skrzynia jest maksymalnie prosta, szybko zmienia biegi gdy wciśnie się gaz a wolniej gdy jeździ się normalnie, ekonomicznie. Opinie (jak to w YT) wygłaszają amatorzy, którzy nawet z bliska nie zetknęli się z tematem.
W AW55-50 zawory sterujące to zabijał po prostu brak wymian oleju. W tulejach trzpieni tłoczków osadza się nagar, który blokuje ich płynne otwieranie i zamykanie, co powoduje szarpanie. Ot cała tajemnica.
@@gregor-z miałem kiedyś af23 w Vectra c, miałem uslizgi podczas zmiany z 2 na 3 bieg, dopiero dynamiczna wymiana całego oleju w skrzyni pomogła i uspokoiła ślizganie, aktualnie mam jatco aj0 w lagunie 3, super, zero problemów, chce dokupić auto, szukam Insignii ale jestem ciekaw czy te af40 faktycznie takie kruche
Odnośnie AW55-50... jako posiadacz 9-3ki z tą skrzynią muszę zapytać - dlaczego znalazła się w tym zestawieniu cholera! ;P A tak na poważnie - Wszystko co powiedziałeś na jej temat to prawda i jestem pod wrażeniem jak rzetelnie podszedłeś do tematu mimo krótkich fragmentów w których opowiadasz nt. danych typów skrzyń. Nie zgodzę się jednak z tym że to awaryjna skrzynia i mocno mnie zdziwiło że się tutaj pojawiła. Ma swoje bolączki ale żeby zestawiać AW55-50 z Multitronikiem? :D Jak zawsze świetny materiał! Czekam na następne! :)
To samo. 530 tyś km bez remontu i to niby słaba skrzynia? Ale rozumiem Roberta. Jak ktoś nią nie jeździł to niestety powiela mity z internetu/czasopism. Bo brak wymiany oleju w tych skrzyniach często je dobija i użytkownicy pózniej mówią, że to nie ich wina tylko skrzyni…
Robert wspominał że części były zastosowane różne w zależności od marki,.może akurat Saab oraz opel miały te (mocniejsze podzespoły) w saabie tid czy oplu z19dth jeżdżą i mają się dobrze, po sofcie również jak najbardziej.
Miałem Powershifta w moim Mondeo MK4. Cały odcinek czekałem na tę skrzynię i nawet nie spodziewałem się, że będzie na 1szym miejscu :) To teraz czekam na odcinek o polecanych skrzyniach. No i przydałby się też analogiczny materiał o manualach. Do głowy przychodzi np M32 z Opla.
Mam M32 w Chevrolecie i 0 problemow, co prawda 100k przebiegu, no ale mysle, ze zmianami oleju i nie full butem na 5/6 przy niskich obrotach nie ma strachu
Mówisz - masz: automatami zacząłem jeździć prawie 20 lat temu, kiedy moja pani zażyczyła sobie samochód, co by sam za nią biegi zmieniał. Pierwszy to Nissan Micra z 95 z CVT (benzyna 1.0). Fajne auto, jeździło jak gokart. Miało problem ze sprzęgłem proszkowym, ale po wyczyszczeniu szczotek węglowych (takich jak w alternatorze) zaczęło dobrze jeździć. Potem był Mercedes A140 (W168) benzyna. Miłe autko, prawie żadnych problemów - wyjątek zaczął psuć się rozrusznik. W międzyczasie miałem Scenic 1 ph2 ze skrzynią DPO (benzyna 1.6). To był rzęch, ta skrzynia. Merc i Scenic 1 zamienione na Granda 2 (benzyna 2.0). Tam skrzynia (też DPO) była nieco lepsza, tylko na zimnym potrafiła szarpnąć brzydko przy spinaniu konwertera (między 1 a 2 biegiem). Palił tak że 12 na stówę. Potem był (to znaczy jeszcze jest) Nissan Leaf, bezskrzyniowy elektryk. Równolegle do elektryka miałem Hondę Civic (benzyna 1.8) - skrzynia marzenie. Ale, że jestem już ciut z stary na takie niskie auta to zmieniłem go na CRV AWD (benzyna 2.0) ze skrzynią CVT. Jak na razie nie słychać, że jest tam skrzynia, silnik i układ napędowy. Tylko jakieś mruczenie. Pali zdecydowanie mniej niż Scenic, mimo że większa, cięższa i z walem napędowym. Jedynym autem z manualem, który mi pozostał to moje autko do zabawy, czyli ruska terenówka czyli UAZ469b w wersji radiostacja mobilna. Do podziwiania na moim kanale. UFFFFF.
Stanę w obronie skrzyń 6hp. Są to trwałe skrzynie. Największą ich bolączką są pierwsze serwisy, w których nie zalecało się wymian oleju. I to, tak na prawdę je stopniowo ubijało.
Popieram to dobre skrzynie i nie są drogie w naprawie , po 300tys wymieniasz elementy naprawcze mechatroniki jak tłoczki , tulejki itd za parę stów i robi kolejne 300tys
I ty akurat wiesz, że te serwisy przyczyniły się do usterek?😂 Uwielbiam rzeczoznawców z internetu. Oni tak dużo wiedzą, robili testy i badania na skrzyni, jak olej wpływa na jej pracę i teraz się wymądrzają w komentarzach 🤦 ehh
Kiedyś lata temu miałem VW B3, a potem B4 w automacie. Kupiłem je z powodu awarii ...kolana. Jeździło się fajnie, zwłaszcza żona lubiła, ale problemy z nimi były. Po zwykłej wymianie oleju czasem potrzebowały czasu żeby zaskoczyć. W B3 w pewnym momencie skończył się tryb sportowy. Niestety, B3 skasowała mi panienka której narzeczony dał się przejechać, a ona wjechała mi prawie setką w tył, a B4 pozbyłem się z powodu wiecznych problemów z LPG. Same skrzynie wspominam dobrze, chociaż miały tendencje do wycieków na wałku sprzęgłowym, przez co wyjmowanie i zakładanie miałem opanowane. Teraz od wielu lat jeżdżę manualami i sobie chwalę.
Bardzo cenię sobie rzetelność informacji na tym kanale, ale Robercie, skąd ZF 6HP w tym zestawieniu? Osobiście uważam, że to jedna z najlepszych skrzyń na rynku (obok ZF 8HP), a występowała w tak wielu odmianach i autach, że wrzucanie tego wszystkiego do jednego worka jest krzywdzącym uogólnieniem. Sam fakt umieszczenia jej w tak egzotycznych modelach jak Aston DB9, DBS V12, Rolls-Royce Phantom czy Maserati GranTurismo/Quattroporte świadczy o klasie tej konstrukcji. Osobiście użytkuję ja w całkiem (jak dla mnie) mocnym aucie (300+ HP) i działa znakomicie 😊 Co do przesiadki na automaty - jeżdżę nimi od wielu lat (będzie z 15 chyba), ale wciąż jazda manualem sprawia mi wiele radości i satysfakcji 😎
Przecież to dziecko się nie zna wgl na mechanice itp to co przeczyta w Internecie to dodaje na YT bo ma masę z tego ... Sam posiadam 6hp21 w e90 335i 420km i nie robi to na niej wrażenia z za jakiś czas wpada xhp stage 3 to będzie dopiero ogień ale ten dzieciak nie wie że coś takiego jest pozdro ;)
@@mateuszfso1690 ahaaaa ... Mam BMW i ci z tego to samo mógłbym napisać o Audi A6 C6 3.0tdi po chipie na 300km 600nm bo też ta skrzynia tam występuje ale nie masz pojęcia o tym ... Więc piszę dalej swoje durne komentarze które nic nie wnoszą
Miaĺem to cudeńko w s-maksie. Ogólnie ok, ale...zrobiłem 1kk km i z lenistwa podstwiłem na wymianę oleju w pipidówie. Okazało sie, że wymieniali tam 1 raz. Olej leciał jak z kranu i było wciąż dużo za dużo. Naprawa w pipidówie za 15k zł i ... zepsuli mi skrzynię, bo ciekła. Wymiana uszczelniacza za 2k zł. Dzwonię do fachmana od ps i... gość mnie ochrzania - kto grzebie w czyms co działa ideanie? Wystarczyło wymienić uszczelniacz. Teraz to pan se może wymieniać uszczelniacz co miesiąc. Remont gtatów znowu 9k zł. Skrzynia ok, ale olej co 40k km, a jak remont to u specjalisty. Rezultat? Auto warte 40k sprzedane za 25k zł.
Mam w203 w automacie i o ile skrzynia pancerna i dobra to poprzedni właściciel troche (mocno) zaniedbał wszytko co możliwe, wiec sie zepsuła, tarczki na 4 biegu , naprawa droga, kupiłem używaną skrzynie jedną z droższych które były dostępne i okiazało się, ze mechatronika to szrot więc przełożona została mechatronika z poprzedniej, skalibrowanie jej komputerem mercedesowskim i okazało się, że po jeżdzie próbnej auto musiało wrócić na lawecie, rozpadła się skrzynia i to dosłownie, kupiłem więc ostatnią skrzynie ze szrotu z konwenterem za kilka stów, działa i jeżdzi. XD. Wnioski proszę samemu wysunąć. Przeniosłem się na automat bo miałem nie władną lewą noge. Wróciłem do manuala :)
Mam wlasnie skrzynie automat typu F1 wlasnie slynny Selespeed i powiem ze jest genialna, prosta w serwisowaniu, ale trzeba wiedziec co i jak serwisowac :D Niesamowite ze nawet tutaj bardzo krótka wzmianka o Zrobotyzowanej skrzyni Fiata Selespeed/dualogic pokazuje ze naprawde malo kto ma pojecie o dzialaniu tych mechanizmow :D a sa bardzo proste i tylko jakies dziwne uprzedzenie do Włochów powoduje ze skrzynie maja zla renome i brak serwisu tak naprawde problemem jest wlasnie Brak odpowiedniego serwisowania i brak rozumienia dzialania zeby bylo zabawniej skrzynie sa produkcji MagnetiMarelli, i stosowane nie tylko we Fiat/Alfa ale tez... BMW (SMG), vag, ferrari, maserati, lamborghini, iveco, mercedes sprinter szczegolnie i tam sa dokladnie te same "bolączki". no w wielu autach ale... bo fiat xD Pozdrawiam.
Honda civic 2010 r tzw Ufo, silnik 1,4 100 Koni, wymiana oleju w skrzyni .ale....zapomnieli wlać oleju,możecie wierzyć albo nie ale na tej skrzyni zrobiłem 5,5 tys km i dalej bym jezdził gdyby nie szum łozysk na niskich biegach .
To jak mam opla insignie country tourer 2.0cdti 163km 2014 to mam skrzynoe aisin czy tą od gm ? Jedno auto I dwa razy na odcinku ... z deszczu pod rynne ale ze skrzynia narazie "odpukać" problemu nie było.
Z Dl 501 to chyba jakieś przekłamanie jeśli chodzi o brak zalecenia wymiany oleju przez producenta. Przecież zalecają wymianę co 60000 km. Chyba że masz na myśli część przekładniową w której faktycznie nie zalecają wymiany oleju.
4 lata temu przesiadłem się na 6 biegowe DSG DQ250 mokra skrzynia. Bylem sceptyczny czytając fora, ile awarii może mnie spotkać. Przy zakupie skrzynia sprawdzona. Poprzedni właściciel wymieniał Olej co 60k km. Stosuje ten sam interwał, auto przekroczyło 300k km i skrzynia nie daje oznak zużycia. To była bardzo dobra decyzja przesiadka na automat. Warunkiem jest wymiana oleju i nie pałowanie skrzyni na zimnym oleju. Warunki te nie dotyczą powershifta. On i tak się zepsuje 😂 u nas w firmie na 20 fordów 18 miało już awarie tego cuda i żaden nie dojechał do 200k km 🤷 pragnę nadmienić, że każdy miał wymieniany olej w skrzyni. Powershift gen 1.
Naprawiam selespeedy i duelogici , większość awarii spowodowana jest tym że producent nie zaleca zmiany płynu hydraulicznego:) aczkolwiek fakt nowe dualogic w 500 to mają uszczelnienia z plasteliny w robocie.
Wiekszosc problemow z tymi skrzyniami dualogic-selespeed wynika z zerowej wiedzy mechanikow na temat jej dzialania. Ale co wymagac skoro musialem szkolic mechanikow w autoryzowanym serwisie Fiata podstawowej diagnostyki tej skrzyni, podstawowej kalibracji i warunkow kalibracji. Meczyli klienta 3 dni a wystarczylo sprawdzic jeden maly mechaniczny element. Podobne problemy generuje Sprintshift 716.643 w Mercedesach ktorego sterowanie rowniez ma wloskie korzenie. Najczestsze to uszkodzenia pompy wynikajace z braku przejscia akcji serwisowej i dolozeniu diody do przekaznika pompy w numerach VIN 238045 do 453443.
4:23 "Brak zalecenia producenta odnosnie wymiany oleju"- Cos mi sie obilo o uszy, ze to chodzi o tzw. "ekologiczne zalecenia EU", gdyz na skrzyniach na rynek USA nie ma nalepki "Timelife". Jednakze servis zaleca podczas wizyty olej wymienic. Chyba "wazne" jest, aby biurokraci w Brukseli byli zadowoleni nalepka "Timelife" , a co sie potem dzieje nie jest juz istotne.... Ale moze sie myle?
Skrzynie DL501 s-tronik miałem w Audi A6 C7. Do 190k km działała bezawaryjnie. Po tym przebiegu padła mechatronika ( zastosowałem duży zestaw naprawczy ) i po miesiącu akurat skończyły się sprzęgła. Po serwisie skrzynia nie działała już tak jak kiedyś. Robiłem mnóstwo adaptacji ale na próżno. Olej MTF i ATF również regularnie wymieniałem oraz zestaw wszystkich filtrów. Koszt naprawy wyniósł 12 tyś z hakiem. Ogólnie byłem zadowolony ze skrzyni. Skrzynie polecam jeżeli przebieg auta nie jest za duży. Wtedy nowy nabywca będzie czerpał przyjemność z jazdy.
A6 C5 3.0.benzyna po lifcie 2003r multitronik systematyczny serwis i przestrzeganie zaleceń producenta i jest już na liczniku 310.000 km . Należy równierz wymienić po 200.000 chłodnicę silnika bo w części dolnej ma część do chłodzenia skrzyni zużyta powoduje przegrzewanie skrzyni. Ja wymieniłem przy 300 tys i jest okey. Zapomnieli dodać ,że po śliskim i pod górę w multitroniku wjazd przy wyłączonym ASP i na sekwencji nie traci mocy , nie może być też wycieku oleju bo się zapowietrza i sterownik głupieje. Przy szybkiej jeździe autostradowej co dwie godziny postój w celu schodzenia oleju w systemie chłodzenia skrzyni ( część głównej chłodnicy).W górach jazda na sekwencji pozwala hamować silnikiem. Tak niedowiarki i dyletanci można tylko trzeba umieć taka skrzynię eksploatować . Wasza opinia o tej skrzyni jest nieuzasadniona jej trwałość jest wyjątkowa jak na ten rodzaj. Najpierw trzeba przeprowadzić test trwałości a dopiero potem krytykować. Audi ma prawo się pogniewać.
Mam u siebie w Lancerze najprawdopodobniej wymienioną w materiale skrzynię CVT, samochód ma 150tys km przebiegu (olej wymieniony w skrzyni przy 100tys km) i w zasadzie problemów nie mam z nią żadnych, wcale przy jeździe wolnym tempem nie utrzymuje wysokich obrotów, wręcz mam wrażenie przy spokojnej jeździe stara się utrzymać możliwie jak najniższe obroty, więc nie hałasuje nic, nic nie szarpie. Jedynymi jej wadami w mojej opinii jest okropny muł przy ruszaniu z miejsca, nie da się praktycznie z miejsca ruszyć bardzo dynamicznie i odczuwalny jest lekki można powiedzieć lag przy wciśnięciu gazu, auto nie jest tak responsywne na gaz, co utrudnia szybkie wbicie się na zatłoczonym skrzyżowaniu, bo od wciśnięcia gazu do faktycznego ruszenia samochodu z miejsca mija z pół sekundy może, tak samo jak chce się wyprzedzać, to trzeba tego laga uwzględnić i odpowiednio wcześniej zacząć wciskać gaz, żeby skrzynia zdążyła zareagować. Chociaż niby tam ta skrzynia jest "ynteygentna" i uczy się stylu jazdy kierowcy, czasami się zdarzy, że pojeżdżę dynamiczniej i robi się chwilowo bardziej responsywna, a potem znowu dostaje zamuła xd
Mam wrażenie, że ten plebiscyt został skopiowany a autor nie przyłożył się do niego. Chodzi mi o Aisina TF-80SC. Skrzynia jest trwała pod warunkiem, że regularnie wymienimy olej, inaczej mechatronika, gumowe uszczelnienia, kosze sprzęgłowe, panewki szlag trafi. Ponadto remont kapitalny skrzyni 6-7k pln kosztował parę lat temu, teraz około 10k pl. Dlaczego nie wskazał np na DP0-Al4 - skrzynia niezbyt trwała, ze słabym chłodzeniem stosowana w takich wielorybach jak C8 czy P807 a zaprojektowana do lekkich miejskich aut. To samo z MCP od PSA. Niektórym się ta dziadkowa jazda podoba ale jakością to nie grzeszy - nie tylko awarie robota ale i również na początku produkcji łożyska były dużym problemem.
Zf6Hp to jedna z lepszych skrzyń moim zdaniem. Nawet facet w serwisie z skrzyniami tak mówił. Robił wtedy 8hp i tam elementy są wymieszane metalowo-aluminiowe prze co aluminium szybciej sie zużywa i pada. W 6hp wszyatko jest stalowe.
Jeżdżę samochodem z automatem właściwie odkąd zdałem prawko (ale posiadam wiele aut w rodzinie z manualem, także z tymi również mam dużo styczności) i powiem szczerze, że nigdy nie kupię samochodu z manualną skrzynią (nie licząc jakiejś terenówki, czy samochodu do zabawy) Jest to automat Mercedesa 5G-Tronic, jedna z najlepszych skrzyń na świecie, choć nie jest zbyt szybka to tania i pancerna.
Aisin aw55-50 występował w lagunie 2 a nie w lagunie 3. Następnym razem bardziej doczytaj. Racja skrzynia umiera, mam w lagunie 2 3.0V6 umiera odkąd kupiłem, zrobiłem 60tys i dalej umiera tak samo. Jest całkiem szybka i przyjemna mimo to.
Najważniejsze w automatach (zwłaszcza hydrokinetycznych) jest wymiana oleju, która w usa jest czyms normalnym jak wymiana oleju w silniku...za to w Europie piszą że nie trzeba wymieniać
Ok, zgodzę się z większością tego co powiedziałeś, ale nie do końca się zgodzę ze skrzyniami s-tronic. Fakt, ich bolączką jest to, że producent nie zaleca wymiany oleju, ale jeśli olej jest wymieniany maksymalnie co 60kkm to nie ma co się bać o ich awaryjność. Przykład? Sam jeżdżę audi a4b8 właśnie ze skrzynią s-tronic, mam już przejechane 245kkm i skrzynia biegów nadal działa jak marzenie. Dodam, że jest sprzęgnięta z "awaryjnym" 2.0 tfsi o kodzie cdnc . Dlatego wniosek jest prosty... Wystarczy dbać, a ani silnik, ani skrzynia nas nie zawiodą
Ja się zastanawiam nad automatem coraz poważniej ;) niby wygodniej nie trzeba machać tak cały czas hehe. Pozdrawiam Ciebie Robercie i wszystkich oglądających. Ja chcę zobaczyć pieska 🐕🦺🐕🐩🐶🦮
Mój dziadek zawsze mnie przed nimi przestrzegał, choć ja sam wolę jej unikać z innych przyczyn: jest dosyć skomplikowana, ma mnóstwo ruchomych części (przez co częściej się psuje) i jej naprawa potrafi kosztować więcej, niż cały nowy samochód.
10 lat przejechałem na klasycznym hydrokinetyku, prosta konstrukcja nie do zajechania. Zrobiłem jakieś 120 tys. km, zero problemów, płynna delikatna zmiana biegów, bez porównania z dwusprzęgłowymi. Może troszkę mniej dynamiczna, ale za to bardzo komfortowa. Niestety musiałem się z nią pożegnać na rzecz ecvt w hybrydzie, zobaczymy ile ta wytrzyma.
Aisin Af40 to świetna , pancerna skrzynia. Jej największym problemem są producenci aut którzy nie każą wymieniać w niej oleju. ( aisin każe co 60.000km) druga kwestia to temperatura według Aisina skrzynia nie może przekroczyć 95°C powyżej zaczyna się spalać. Producenci aut wpieli ją w układ chłodzenia samochodu który zamiast ją chłodzić dodatkowo ją ogrzewa. Po zastosowaniu zaleceń Aisina skrzynia bez problemu zrobi 500.000km. Moja Insignia ma 527.000km skrzynia nie ruszana , ale ma zmodyfikowany układ chłodzenia i olej zmieniany co 60.000km
aw55 nigdy nie występowała w autach z lewarkiem jak w 12:25 druga sprawa, wśród kierowców volvo tf80sc jest uznawana za skrzynię bardzo udaną i w autach, które nie okrążyły globu 10-15x, i w których olej w skrzyni był regularnie wymieniany, nierzadko dojeżdzają do 500-600tyś km ; > miałem zarówno aw55 jak i tf80sc, tą pierwszą chwilę po zakupie musiałem remontować, tą drugą przelatane już 200tyś km ze mną i działa tak samo jak w dniu zakupu auta ; >
@@Mandingoz bryła i to tyle. Auto wygląda na żywo dużo dynamiczniej, a cx30 jak na szczudlach i nieproporcjonalnie. Widziałem purosangue i na tych wielkich kołach i z tak wyraźnymi przetłoczeniami robi ogromne wrażenie. Urus czy cayenne coupe to pokraki przy nim
Co do ZF 6hp to jest kilka odmian z oznaczeniami 19,21,26,28 i chyba 32. I mocniejsze jednostki np. W BMW dostawały wytrzymalsze skrzynie z wyższymi oznaczeniami. Poza tym może w audi faktycznie coś jest na rzeczy ale ogólnie w środowisku BMW to te skrzynie maja dobre opinie.
@@jyrkowroblewski7502 Mam nadzieje że będę przestawiał po prostu fakty motoryzacyjne i nie skończy się na odgrywaniu jakiejś roli przy wyreżyserowanych scenach.
Ja jak pewnie wielu użytkowników pokochało automaty po dłuższym jakiegoś używaniu. Ja od 11 lat jestem do nich przymuszony przez to że poruszam się od tylu lat na wózku inwalidzkim, ale już przed wypadkiem miałem i mam do tej pory Citroena XM 2.1 TD z automatem. Później jeździłem Oplem Omegą B 2,5 TDS a teraz Chryslerem Voyagerem 2,4 i. Jedyne na co narzekam to brak mocy.
Nie mogę znaleźć tej informacji. W jakich silnikach skrzynia powershift występowała w Focusie? Czy każdy Focus wyprodukowany w 2015 roku miał już poprawioną skrzynie?
z AISINem TS-80SC nie jest do końca tak jak mówisz. Jej pierwsze wersje miały wadliwy kosz C1, ale problem po paru latach usunięto. Modele od 2011r są już pozbawione wady. Jeśli olej jest regularnie wymieniany to trwałe i niezawodne skrzynie robiące bez remontów po 400-500tys.
Prywatnie od około 7-8 lat mam auta z automatami bo tylko te były dostępne w najmocniejszych wersjach aut które wybierałem. Kolejno Hyundai Santa fe 3.5 V6 , Kia Sorento 3.2 V6 obecnie Jeep Cherokee kl 3.2, Jaguar Xf 5.0 z 6hp i póki co z żadną problemów nie miałem. 6hp działa świetnie, w porównaniu z nią 9 biegowa w Jeep jest znacznie wolniejsza i nigdy nie wrzuciła 9 biegu choć potrafi przy spokojnej jeździe wbić 7 przy 70 km/godz a 8 przy 110-120 a 9 nie wchodzi nawet przy zwalnianiu po opuszczeniu gazu z maksymalnej prędkości.
Na skrzynie z grupy VW DQ381 nie narzekam jak na razie... podobnie było ze skrzyniami z "rodziny" DQ250. Miałem do czynienia ze skrzynia DQ200 i tą byłem zniesmaczony, a bardziej oprogramowaniem, które steruje zmianą biegów.
średnio merytoryczny materiał. aisin tf80sc był montowany w dziesiątkach różnych modeli, WSZYSTKIE volvo miały tą skrzynie. od c30, po xc90. koszt kompleksowego remontu tej skrzynki to dzisiaj 10k+. sam sterownik kosztuje 3,5k.
Miałem aisina w citroenie C5, nalatane grubo powyżej 300 000km, nie było z nią najmniejszych problemów, zaliczyłbym ją raczej do jednej z lepszych ASB, obecnie mam "niesławnego" S-tronica 7io biegowego w audi Q5 z przebiegiem 288 000km, bardzo wręcz nie wyczuwalna zmiana biegów, wg książki olej był w niej wymieniany co 60tyś km, niestety od dwóch tygodni jeżdżę z kontrolką i komunikatem "gearbox is malfunktion, you can drive", przymierzam się do tego tematu ale już wiem że tanio może nie być, pocieszam się tylko faktem że przy 210 000km wymieniany był kpl. sprzęgieł i dwumasa.
Nie spodziewał bym się tutaj zf9hp bo taka posiadam w chryslerze 200 2015r chyba ze to już trochę inna skrzynia niż w jeepie. Na forum nigdy nikt nie wspomniał o samoczynnie wyrzucającym się neutralu za to ta skrzynia ma przypadłość ze zacznie delikatnie szarpnąć z 2 na 3 bieg. Żadna wymiana oleju nie pomoże, jedynie wgranie najnowszego softu troszkę złagodzi ten objaw
Ale boli mnie wspomnienie o Multitronicu i tego że jest tak postrzegany. Miałem A4 B8 z Multitroniciem, przejechałem do 260kkm i sprzedałem. Muszę przyznać że zacząłem zauważać początek problemów, ale boli mnie fakt że Audi porzuciło projekt tej skrzyni zamiast go dopracować. Świetny komfort jazdy, samochód dosłownie płynął.
Mam w b7 370 tys i auto po chipie i nic się z Multi nie dzieje. Kolega ma c6 z Multi. U niego 350 tys i też jeździ. A komfort jazdy lepszy niż w dsg sto razy.
DSG z DQ250 od 2018 w Octavia III z 2015 r z 4x4 i w TDI 184KM zrobione na 220 i 450Nm. Od 5 lat daje radę i nic się nie psuję, olej zmieniony w skrzyni przy 50tys km i 99tys km
Wylew. Wylew przebyty w 2009 roku był tym momentem, kiedy jednoznacznie musiałem NIESTETY przerzucić się z manuala na automat - choć 'łezka w oku się kręci' na wspomnienie np. ręcznej przekładni w moim WRX..
TF-80SC to jest dobra skrzynia. Jej jedyną wadą jest to że *nie wybacza* złego serwisu olejowego. Winni są pazerni producenci aut i głupi, skąpi użytkownicy. Producenci kłamią że ta skrzynia nie wymaga wymian oleju. Aisin Werner twierdzi inaczej, ale instrukcję auta pisze producent auta a nie skrzyni biegów. Użytkownicy to w dużej mierze ciemnota. Wszystko co pracuje na oleju wymaga jego okresowej wymiany. Ta skrzynia biegów również. A nie wybacza jazdy na starym oleju, bo nie ma filtra oleju. Aisin stworzył kompaktową, świetną skrzynię, w której jednak zabrakło miejsca na płytowy filtr oleju. Ten istniejący, zabudowany filtr to filtr awaryjny. Siateczkowy. Ma wyłapać tylko duże ciała stałe aby nie blokowały kanałów ani elementów płyty sterującej. Można do tej skrzyni założyć akcesoryjny filtr oleju, na kanale przeznaczonym do zewnętrznej chłodnicy oleju lub po prostu robić statyczną wymianę oleju przy każdym jednym lub co drugim serwisie olejowym silnika (zależy jak i czym kto jeździ). Bardzo słaby merytorycznie odcinek. Oparty na mitach.
mialem renault grand scenic 1.6hdi 2010 z zautomatyzowanym manualem . zatarly mi sie prowadnice. pierwszym automatem jaka mialem byl tiptronic w skodzie superb 2004 1.9tdi. jej problemem bylo trykanie pod obciazeniem. przez 4 lata tak jezdzilem i nie padla. teraz mam jaguara xf 2009 2.7 tdv6 z 6 biegowym automatem. zawieszenie jaguara jest super silnik tez i skrzynia. w tym aucie problemem sa plastikowe rury ukladu chlodzenia ktore pekaja na potege do tego kiepska elektronika,glownym problemem jest uzywanie cyny bezolowiowiej to powodowalo zimne luty i mnutwo awarii np przelacznik zmiany biegow ktory przeciagu 2 lat wymienilem 3 razy. ostatnim problemem sa wiazki kabli ktore to pod wplyzem pogody twardnieja i pokaja. z mojego doswiadczenia naj mniej awaryjnymi autami jakie mialem to byla zkoda roomster 2013 wymieniony 1 czujnik w 1.5 roku ale to auto mialem nowe. drugim autem byla skoda superb 2014 2.0 tdi 4x4. przez 2 lata nic nie bylo wymienione ale to auto bylo roczne jak kupilem. 3 autem byl mercedes w220 S500 LWB z 2000 roku. kupilem go gdy mial 16 lat jezdzilem 2 lata i pomijajac korozje to wymienilem w nim pompe zawieszenia pneumatycznego bo przerdzenial dekielek i nie byla szczelna oraz pompe wody. reszta chodzila jak nowka
Jak dla mnie zabrakło w materiale skrzyni dwusprzęgłowej VW 0AM i skrzyni GM5L40E. Jeżeli chodzi o Getraga to faktycznie rozpada się tłumik drgań który zapycha wewnętrzny filtr oleju w wyniku czego następuje spadek cyrkulacji oleju a to powoduje palenie tarcz w module sprzęgieł. Pozdrawiam
Jeszcze za młodego, mój tata miał Omegę B 2,5 V6 w automacie - Ja byłem wtedy jeszcze młodym kierowcą, to wydało mi się wygodne, ale nudne. Od kiedy zacząłem posiadać auta, to zawsze to były manuale. Jakoś mam awersje do zbyt zautomatyzowanych samochodów, dlatego wolę kupić coś starszego, co nie jest napakowane elektroniką, automatyką itd. P.S. Jedynie automatycznej skrzyni biegów używam w grach wideo.
Nie dziękujcie😁
2:09 Aisin tf-80sc (Citronen C4 i C5 /Peugeot 307 /Volvo XC60 / Opel Insignia Astra Zafira / Fiat Croma / Alfa 159)
3:38 Audi DL501 (Audi S-tronic 7 a4 / a5)
5:16 ZF 6HP Tiptronic/Steptronic (a8/ VW Phateon /BMW X5/ Range Rover/ Jaguar XJ)
7:16 General Motors 6T Hydra-Matic (Chevrolet Cruze i Malibu/ Caddilac SRX / Opel od 2012r)
8:56 Audi Multitronic 0AN/01J (a4, a6 FWD)
11:09 Aisin AW55-50 (Volvo V50/ Saab 93/ Renault Laguna/ Nissan Altima/ Opel Vectra C)
12:42 ZF 9HP (Jeep Cherooke/ Range Rover/ Honda Odyssey/ Fiat 500x)
14:21 Jatco JF001E (Nissan/ Mitsubishi/Renault/Suzuki)
17:00 Skrzynia zautomatyzowana Fiat Selespeed/Dualogic
18:39 Ford Powershift (Ford i Volvo)
Dzięki 👍
Dzięki
Dzieki
Dzięki czlowieku! Oszczędziłeś mi 20 minut życia!
Dziękuję
To teraz czas na najlepsze automaty 😉
Przecież był ZF ... 😁
Zf 8hp jest chyba jedynym słusznym wyborem. Szybka, oszczędna, trwała...
Mój stary jest hazardzistą i wydaje mi się że ma najlepszą wiedzę które automaty są najlepsze 😎
PDK
@@jarekrp ecvt lexusa
Proszę teraz o film o NAJLEPSZYCH AUTOMATACH.
Zdecydowanie na to czekamy. 😉
AW4 :D jedzie nawet z wodą w oleju.
@@Piasecznik72 Potwierdzam :) Akurat wody w oleju nie było, ale przeżyła niejedno upalanie w błotnistym terenie (Jeep Cherokee XJ)
Proponuję Aisin A340 (AW4), 4L30E, Mercedes 722.6: stare proste konstrukcje.
Z nowożytnych to myślę, że królami bezawaryjności są: ZF 8HP i Mercedes 722.9.
Tutaj miejsce 1 rzecz jasna 8HP.
@@smwv8 skoro 6hp dodał to awaryjnych mimo że to bzdura to 8hp tym bardziej nie ma szans byc w bezawaryjnych, 8hp jest bardziej problemowe , 6hp nie ma większych wad , i trzeba zauważyć że mało które auto z tą skrzynią ma mniej niż 300-400tys przebiegu...
Ostatnio obejrzałem filmik gdzie wyścigowa terenówka gładziutko jechała po drodze gdzie zawiesenie nie jednej osobówki by się poddało i naszła mnie myśl: "jak działa zawieszenie w takiej terenówce ?"
Co Panie Robercie myślisz o takim pomyśle na następny filmik ?
Działam w tej branży i to jest temat rzeka. Można by ze dwie godziny gadać, żeby tylko podstawy przedstawić.
@@panzplayer2160 brzmi grubo 😳
Zacznij ogladac terenwizje, typowy program o terenowkach
Poczytaj sam a przede wszystkim pomyśl. Inna jest specyfika pracy podczas jazdy w zakręcie, podczas jazdy po prostej ale i dużych wybojach, jeszcze inaczej gdy samochód jeździ po skałach że różnica poziomu pomiędzy kołami jest niekiedy większa niż wysokość niektórych samochodów, a jeszcze czym innym jest gdy pojazd odrywa od powierzchni ziemi wszystkie cztery koła jednocześnie. Nie ma zawieszenia doskonałego które pojedzie wszędzie, chodzi o uzyskanie jak najlepszych parametrów w bardzo specyficznych warunkach drogowych.
Jeżeli dobrze rozumiem jaką terenówkę miałeś na myśli to jej zawieszenie na tylnej osi bardziej przypomina to co jest w crossach a z przodu mamy to co jest w quadach.
@@kubatomczak8036 Trochę opiszę, bo koleś trochę czyta, coś tam myśli i się mądrzy. Podstawa, to co się ugina i w jakim kierunku. Koła mogą być na sztywnych mostach. |Każde koło może mieć własny wahacz i podczas ugięcia poruszać się po łuku. Na każde koło może przypadać wielowachacz, wtedy koło nie porusza się po łuku podczas ugięcia, albo porusza się po łuku ale nie przez cały skok. Dalej są takie rozwiązania, gdzie np. tylne koła, obydwa, są na jednym wahaczu wleczonym, który składa się z dwóch połówek połączonych czymś sprężystym. I tak dalej i tak dalej. Różne rozwiązania mają inne wady i zalety, a te najbardziej zaawansowane i skomplikowane mają mniej wad, ale są droższe w produkcji, droższe w naprawie i okresy eksploatacji mogą być krótsze. W prostych pancernych samochodach, w niektórych busach na tylnej osi albo starszych terenówkach są sztywne mosty na resorach piórowych. Ich wadą jest to, że ruch jednego koła (chodzi o ugięcie zawieszenia) powoduje ruch koła po drugiej stronie i większy ruch całego pojazdu niż inne rozwiązania. Trochę lepszym rozwiązaniem jest sztywny most na wahaczach i sprężynach. Już nie będę się rozpisywał dlaczego tak jest. Trochę lepsze są wahacze, jeszcze trochę lepsze wielowachacze i są jeszcze rozwiązania, które ciężko nazwać. Jak to już jest ogarnięte to przychodzi czas na medium ściskanie (sprężyny metalowe, gazowe, pióra i inne wynalazki) i tłumiki. Przy sprężynach zazwyczaj dużo się nie dzieje, w większości pojazdów po prostu jest sprężyna metalowa i tyle, nawet w tych lepszych. W najbardziej wybajerzonym sprzęcie pojawiają się kombinacje różnych sprężyn, sprężyny negatywne, sprężyny pneumatyczne ze zmienną objętością, blokady sprężyn i td. W temacie tłumików już jest pełen kosmos i wolna amerykanka. Najprostsze za 100-500 zł w zwykłych osobówkach. Tam nic się nie dzieje i nie opłaca się ich naprawiać. Ale dalej są np. ze zmiennym tłumieniem podzielonym na tryby. Zmiennym tłumieniem, które zmienia się automatycznie podczas jazdy. Ze zmiennym tłumieniem, gdzie elektrycznie przytyka się prosty zawór. Ze zmiennym tłumieniem gdzie dzieje się to mechanicznie. Tłumiki z jednym sterowanym zaworem, z dwoma zaworami (zaworem szybkiej i wolnej kompresji), wieloma zaworami i td. Ze zmiennym powrotem. Tłumiki twin-tube i wiele innych.
Dlatego jak poszedłem do salonu zamówić samochód i miałem do wyboru automat oraz manual to wziąłem sześciobiegowy manual. Wymieniasz olej co 60000 km i skrzynia przeżyje tak naprawdę nadwozie oraz chyba silnik. Automat mam z kolei w ciężarówce dlatego bo czasem manualnych skrzyń biegów w samochodach ciężarowych tak naprawdę już minęły. Jednak jeśli chodzi o wytrzymałość czy prędkość zmiany biegów w samochodzie ciężarowym a osobowym to nie ma porównania. Z kolei dla tych którzy stosują plastikowe elementy wewnątrz skrzyń czy silnikach to jest specjalne miejsce w piekle, gdzie takie osoby będą się smażyć przez wieki zużytym oleju przekładniowym.
W ciężarówkach nie ma automatów 😉 są to zautomatyzowane manualne skrzynie biegów
@@01Freeze1 nawet nie wiedziałem. Dzięki. :) . To dlatego jak w MANie jak wrzucam wsteczny to aż bujnie całą kabiną.
Podobnie to działa w dobrym automacie, wymianiasz regularnie olej i jeździsz do momentu aż padnie silnik :)
@@inad3447 ...po czym wymieniasz silnik i jedziesz dalej (a 3-4 silniki później...)
@Marek Kuszynski Nie porownywalbym to w taki sposob, skrzynie jest to taki sam temat jak z silnikami sa udane i mniej udane jednoski, a nie ze manual na pewno przezyje wiecej, tez zdarzaly sie jakies babole. Istnieje bardzo duzo dobrych skrzyn automatycznych i naprawde wymiana oleju tylko wystarcza. Rowniez co wazne duzo osob zapomina wymieniac olej w skrzyni, to bardzo wplywa na ich zywotnosc, tez mozna zmieniac co 60k w wiekszosci chociaz, lepiej to zrobic czesciej, tak samo w silnikach WIem, ze uwazasz pewnie manual za lepszy ale to jest naprawde kwestia gustu i wygody, nie koniecznie awaryjnosci bo mozna po prostu omijac wadliwe jednostki i zyc normalnie :)
Większym problemem automatów są ich właściciele. Próbując kupić używane auto z automatem, żaden z poprzednich właścicieli nie podjął się wymiany oleju w takiej skrzyni ANI RAZU!! "bo nie trzeba" - no jak to ma działać dobrze i długo? Kupiłem manual
Na automatach nie powinno się jeździć sportowo, a kierowcy lysi to robią
Za wszelkie awarie skrzyń biegów (w szczególności gdzie nie zalecają wymiany oleju) powinny zapłacić koncerny, i to nie ważne jak dawno były zakupione auta z nimi.
a co zrobić jak olej zmienisz a skrzynia i tak padnie? mi się tak dsg rozsypało:)
Mi Zf padł własnie po wymianie oleju bo go rozszczelniło. Poprzedni właciciel nie zmienial wcale i przy 350k zaczeła skrzynia szarpać i biegami wachlować.
W Usa gdzie automaty to 90% wszystkich skrzyn mowi sie ze jezeli kupujesz uzywane auto i nie wiesz kiedy ostatnio lub kiedy kolwiek byl wymieniany olej w skrzyni to lepiej nie wymieniaj w ogole.
Od grudnia jeżdżę 8 biegowym automatem. Już nigdy nie przesiądę się na auto z manualną skrzynią biegów. Wiadomo mówię o normalnej jeździe z i do pracy.
Jeśli ZF6HP według Ciebie to jedna z najorszych skrzyń na świecie.. to nie mam pytań 😅 Dodatkowo jako przykład na załączonym filmiku , pokazany jest jakiś problem tej skrzyni z przebiegiem 370 tys km .. 6hp jeśli chodzi o bmw jest nie tylko w x5. Są przedliftowe 6hp26 i poliftowe 6hp28 , z tych mocniejszych. Ta poliftowa według różnych informacji wytrzyjuje spokojnie grubo ponad 700 NM.
To samo się tyczy multitronika z audi, Problematyczne były wczesne 7-stopniowe .Mam na blacie 400tyś. w a4b8 150KM z tą nowszą 8-stopniową.Olej co 60tyś i raz na adaptacji byłem.Tak że lista ogólnikowa i trochę myląca ludzi nie w temacie.
Ja mam tutaj raczej techniczne pytanko. Czy skrzynia GA 6HP19Z z przykładowo takiego BMW E9x 2.0d 143hp to jest ta której dotyczy usterka tak jak wymieniono w materiale? Czy tutaj może by trzeba było doprecyzować, bo tych ZF 6HP trochę było tak jak mówisz i teraz czy usterka dotyczy wszystkich 6HP czy tylko wybranych z 19/21/26/28/32/34 nie mówiąc o rozbiciu na dodatkowe oznaczenia jak A i Z. Pytam z czystej ciekawości gdyż sam użytkuje wyżej wymienioną 6PH19Z i z bólem serca jak kupowałem auto to okazało się że poprzedni właściciel radośnie do 240 tyś km nie zmieniał oleju bo tak powiedział serwis. Ja to oczywiście zrobiłem i jedyna odczuwalna różnica to skrzynia nie ma twardych zbić tzw. kopnięć w plecy przy wchodzeniu na 3 bieg, znaczy na zimno się zdarza, ale tak to jakoś jedzie, choć jej praca czasami bardzo przypomina skrzynię CVT gdzie jak startuje a skrzynia w trybie D zawsze startuje z 2biegu można by rzec żę trzyma obroty dość wysoko żeby sobie radośnie wbić 3 na 0.5 sek i potem na 4 rzopedzając się do 70km/h. Nie mam objawu tym bardziej w trybie M takiego jak tutaj. Wiem że charakterystycznym objawem dla tej skrzyni będzie falowanie obrotów przy jeżdzie z równą prędkością i możemy to zaobserować w materiale choć prędkość tam się trochę wahała, ale jak słusznie zauważyłeś auto ma 370 tyś i możliwe że znacznie więcej :X A skoro jesteśmy przy momentach to może byś podpowiedział ile NM wytrzymuje 19'ka? Pozdrawiam.
Dokładnie ZF robi świetne skrzynie biegów są wykorzystywane nawet w patrolach w połączeniu z m57 Czemu nikt nie montuje skrzyni z Audi 🤣🤣🤣
Ja akurat mam 8hp w moim poliftowym jagu xf ale w przedliftach siedzialy 6hp i dawaly rade bez awarii przy 3.0d po mapie ponad 300koni i 700nm. Trzeba tylko olej wymieniac.
@@martyk80 7 stopniowe mutlitroniki xD Gościu ty chyba nie wiesz o czym piszesz xD
6HP19 - były różne modele w zależności od momentu silnika - 6HP19, 6HP26, 6HP32, a później drugiej generacji 6HP21, 6HP28. Nawet słaba 6HP19A którą miałem w A6 była z różnymi konwerterami, ja zrobiłem chip 450->550 i z mocniejszym konwerterem dawała radę. Spalanie jednak zdecydowanie większe niż manual (wbrew temu co jest na filmie)
Miałem też Multitronic w A4. Pierwsze wersje z 6 tarczkami były problematyczne, później po wymianie na 7 tarczek było ok, a pod koniec produkcji multitronic był prawie bezawaryjny. Mi multitronic po upgrejdzie z 6 do 7 tarczek przy 60tyś przejechał do 220 tyś km na oryginalnej bieżni i łańcuchu (więc ich żywotność nie jest wcale taka mała) i to po małym chipie. Później sprzedany. Na 6 tarczkach padł mi sterownik komputera. Skrzynia bardzo fajna do miasta, napęd tylko na przód, mega niskie spalanie (mniej niż manual) - prócz awarii sterownika mile ją wspominam.
Teraz mam 8HP55 - polecam, działa dużo lepiej niż 6HP i mniejsze spalanie, ale w mieście to właśnie multitronic jeździł fajniej.
W elektryku jest automat jednobiegowy - do miasta ideał, żadna inna skrzynia tak fajnie nie jeździ, najbliżej jest multitronic. Na trasę najlepszy z wymienionych to 8HP
Super by było gdyby powstał odcinek o najniebezpieczniejszym wyścigu motorowym Isle of Man TT
obejrzyj sobie film o tym
Oj tak, to byloby świetne
@@moxhal6237 wiem, że są ale wykonanie Povagowanego było by świetne :)
Popieram. Fani motocykli ostatnio cierpią :d
@@PrimoGhost może tyle co cierpią, ale jest niedosyt xD
ZF i seria 6hp to jedne z najsolidniejszych automatów, problemem jest np. to że audi do 3.0tdi wsadzało 6hp19 czyli najsłabszą odmiane gdzie BMW w tym samym czasie montowało 6hp26/28 700Nm przyjmowały na spokojnie ;)
Dokładnie mam zf6hp26 w RRS 3.0 600nm i skrzynia chodzi perfekcyjnie pomimo 235k km nalotu, zero szarpania czy innych niepokojących objawów. Przy wymianie oleju magnesy czyste. Warto tylko kupić zestaw konwersyjny który ułatwia i obniża koszty wymiany oleju.
Moja znosiła 284KM 635nm bez problemu , ale olej zmieniany regularnie , przy ok 370tys zmieniane były elementy naprawcze mechatroniki jak tłoczki , adapter , tulejki , płyta itd koszt mały a poz rzuceniu miski oleju mechatronik jest na wierzchu a części OEM to parę stów raptem
@Danio1540 wiesz moze jaka odmiana była montowana w jaguarze xf 3.0D 241km 2011 rok?
Ja mam w e60 800nm przy 6hp26 i 100 tyś bez problemu olej tylko dynamicznie co 40tys i lata 🙂
@@arnibutrymowicz1521 🤔🤔 też mam e60 620Nm po programie i przez Ciebie chyba umówię się na korektę mapy 😁😁😎
A może by tak odcinek o skrzyniach które są stosowane w motorsporcie? Każdy wie że to sekwencje/kłówki ale mało kto wie jak tego się używa, ze sprzęgłem do góry zmiana biegu, a może że sprzęgłem w dół? Ilu ludzi tyle opinii, fajnie jakby raz na zawsze zostało to wyjaśnione / wytłumaczone
Pozdrawiam
Od 2018 roku mam przyjemność jeździć seatem leonem 1.4tsi 150km z 7 stopniową DSG, Skrzynia bardzo fajnie się sprawdza, ale przy 60tyś km delikatnie zaczęły być odczuwalne szarpnięcia. Na szczęście pomogła wymiana oleju w skrzyni jak i w mechatronice skrzyni. Szkoda tylko, że mało jaki warsztat chciał się za to zabrać i u szwagra w garażu się udało. Wlewanie oleju przez odpowietrzniki trochę zajęło czasu co mi uświadomiło dlaczego warsztaty nie chcą tego robić(jest to czasowo nie opłacalne). Największym problemem w skrzyniach automatycznych jest to, że serwisy nie podają interwału wymiany oleju, albo nie przewidują często jego wymiany. Mi w serwisie powiedzieli, że oleju się nie wymienia w tej skrzyni :/
Wiedziałem, że będzie TF-80SC ale jako posiadacz 17 letniej astry z przebiegiem 210kkm i dieslem 1.9 nie mogę powiedzieć ze jest awaryjna gdyż nadal bez problemu wozi mi dupe. Wiadomo, skrzynia czasami szarpnie ale generalnie jest z nią wszystko ok....może też dlatego, że wymieniłem w niej olej czego poprzedni właściciel nie zrobił przez 180tys km...
Radzę dołożyć chłodnice oleju
Ja kupiłem auto z DSG DQ200 sucha, z pełną świadomością, że między 100, a 150 tys km będę wymieniał sprzęgła za 3 tys zł. Przy moich przebiegach to 7-8 do 10 lat jazdy. Komfort jazdy tą skrzynią warta dopłaty i polecam każdemu.
Mam nadzieję że jak powstanie film o najlepszych automatach to nie zabraknie tam I-Shifta z ciężarówek Volvo. Te skrzynie są genialnie, mega płynne idealnie dobierają biegi względem obciążenia i nachylenia terenu, te skrzynie dosłownie czytają w myślach kierowcy. Codziennie mam nie jedną taką sytuacją że coś się dzieje na drodze, pomyśle o jakimś biegu i dosłownie po sekundzie skrzynie ten bieg wrzuca.
Brzmi bardzo ciekawie, też bym chętnie posłuchał o takiej skrzyni.
Potwierdzam w 100% 8 lat latalem Vilvami w Skandynawii skrzynia jest intuicyjna i doslownie czyta co chcesz zrobic.
Wielokrotnie chciałem siegnac i kliknac przycisk by zmienic bieg, nie zdazylem bo sama to zrobila.
Swietna robota Volvo.
A bmw e39 ZF 5hp18 sprzed ćwierć wieku do dziś jeździ i działanie takie same. A nawet miała 3 automatyczne tryby rozpoznawania warunków między innymi zimowy wtedy pracowała na innych parametrach lub też uczyła się i dostosowywawala pod kierowcę. To było coś i jest bo do dziś jeździ
DSG DQ250 od 2019 i już nigdy mnuala, ciężko bło się odprogramować z polskiego "panie automat to gówno psuje się i drogi" ale kto stał 2 godziny w korku i wajchował 1, 2 luz 1, 2 luz to rozumie czemu do aut klasy premium przede wszystkim szły automaty.
Miałem tak samo - a teraz już nigdy do ręcznej skrzyni. Kto stoi w korkach np kraków to zrozumie
Mam PowerShift Getraga w Fordzie Mondeo z 2017 r. Bałem się tej skrzyni bardzo, bo czytałem o jej problemach z opiłkami powstającymi w tłumiku drgań. Na moje szczęście po 2015 usunięto problem przenosząc tłumik drgań poza skrzynię. Opiłki nie dostają się już do oleju w skrzyni. Przejechałem 180 000 i skrzynia działa rewelacyjnie. W filmie była mowa o tej modernizacji.
@marysia Niestety nie wiem. Ale gdyby podała Pani więcej danych, można sprawdzić. Np. rok produkcji.
General Motors doskonale wiedziało co się będzie działo, nazywając skrzynię Hy-DRAMATIC
Audi aż 3 razy na liście (6hp, stronic, multitronic) - przewaga dzięki technice 😉
Podobnie z silnikiami u nich 😅
Szczerze mówiąc, to po 6hp przestałem ten śmieszny film oglądać, bo 6hp to skrzynie, które są montowane w dużej ilości samochodów, a siedząc na grupach audi i bmw nie widzę, żeby ludzie na 6HP narzekali. Jedynie co tam może klęknąć, to konwerter, który jakoś drogi w naprawie nie jest. No chyba, że podnosi się znacząco moc - wtedy uwalają się kosze forwardu, ale no... To już na życzenie użytkownika.
@@KazoPL1 to producent zakłada za słabą wersję skrzyni pod dany silnik i tutaj nawet dobra konstrukcja nie podoła i przoduje tu władca pierścieni
@@lincolnM5 z wypowiedzi na filmie wynika, ze to nie producent, a skrzynia jest wadliwa, bo wymienionych jest kilka producentów, a film przykładowy jest nagrywany w bmw. Z reszta na filmie jest ewidentny przykład nie dającego sobie rady konwertera. Przerób kilka takich skrzyń i się wypowiadaj, bo autor wziął prawdopodobnie listę awaryjności skrzyn z jakiegoś autocentrum, lub innego gowna. 6HP jest ładowana do dużej ilości samochodów i nie ma co się dziwić, ze większość zgłoszeń awarii jest z 6HP, skoro duża cześć rynku posiada 6hp…
@@KazoPL1 co nie zmienia faktu że Audi wkłada zbyt słabe wersje 6hp mając dostępne mocniejsze warianty - zwykła oszczędność, która się mści stąd wspominka o tym producencie, a akurat ten kanał jest merytorycznie mocny.
Sam miałem zbyt słabą nominalnie skrzynie w 740d, która sprawowała się idealnie w 750i - zły dobór dobrej skrzyni - wina bmw
cztery lata temu przez nieszczesliwy zbieg okolicznosci przesiadlem sie na CVT w hondzie insight 2013, po 18 latach z manualem. Przeklinam to CVT za kazdym razem jak o nim mysle. Zyje ten badziew wlasnym zyciem. Jazda tym stolcem to kleska totalna.
Robercie, chętnie oglądnąłbym materiał porównujący paliwa, diesel a benzyna, 95 a 98 , zwykłe a premium, vpower itp. Akurat takiego materiału na kanale brakuje i aż się prosi o zrobienie i wyjaśnienie przez takich profesjonalistów.. :) Pozdro! świetna robota jak zawsze!
To Ci powiem szybko , zalewają 98 opłaca się . 95 to zupa z zieleniną.
Też jestem za bo inni yt to wodę leją
Ja zrezygnowałem z powodów zdrowotnych, lewa noga już nie domaga. Pierwszy automat 3 lata temu, Volvo XC70 3.2 AWD z 2008. Od kilku tygodni zakupione 2014 XC60 T6 3.0 T AWD także 6ciostopniowy automat plus optymalizacja Polestar i skrzynia chodzi spoko. W XC70 2x wymieniałem olej w skrzyni i nadal pięknie się sprawuje. XC60 zakupiłem z przebiegiem 90tys km i także zaraz po zakupie skrzynia zalana świeżym olejem 👍 XC70 300tys przebieg. Obydwa samochody mam z USA a tam wymiany olejów w automatach to chleb powszedni 😅
Czy o skrzynie ZF chdziło o 6hp19? Bo 6hp26 i 6hp28 to bardzo dobre skrzynie. Pozdrawiam!
Raczej o 5hp, jeszcze nie słyszałem, żeby w 6hp pękł kosz sprzęgłowy, te skrzynie w 4.2 TDI bezawaryjnie wytrzymują 1000Nm.
Przesiadka na automaty -30 lat i powrotu do manuala niema, uważam ten system jako przestarzały.
zaliczenie skrzyni 6hp do najgorszych to najwiekszy absurd jaki sie pojawił na tym kanale. Generalnie te skrzynie są zajebiscie wytrzymałe i mimo ze producent podaje maksymalny moment 750nm to bez problemu przenosi 1000nm+. Skrzynia jak na swoj wiek jest bardzo szybka i bezawaryjna, a to ze miewaly problemy z koszem sprzegłowym E odpowiadającym za 4,5 i 6 bieg dotyczy tylko i wyłącznie zuzytych skrzyn z duzym przebiegiem gdzie kazda konstrukcja mechaniczna ma do tego prawo aby się w koncu zepsuc. Bez problemu one robia przebiegi rzędu 400 - 500tyś, a wiem to z doswiadczenia bo je naprawiam. Pozatym sam mam auto z taką przekładnia w aucie mające 370hp i chodzi bez zarzutu, a łatwego zycia nie ma
Jeżdżę oplem Signum z Aisinem AW55-50. Problemy tej skrzyni są spowodowane tym, ze opel nie przewiduje wymiany oleju w skrzyni biegów i to mimo faktu, ze producent skrzyni zaleca wymianę oleju. Drugim problemem są chłodnice oleju połączone z chłodnica silnika. W chłodnicach wyprodukowanych przez valeo w Polsce z biegiem czasu powstaje nieszczelność między sekcjami w chłodnicy w wyniku czego do skrzyni dostaje się płyn chłodniczy z silnika. To bardzo szybko niszczy skrzynie. Na szczęście sama skrzynia jest dość prosta. Moja skrzynie naprawiłem samodzielnie. W moim aucie wystąpiła wada chłodnicy oleju.
Pierwsza skrzynia czyli Aisin AF40/TF80SC posiada największą wadę - kosz C1. Nie jest to wcale ani konwerter czy płyta sterująca - a to najczęściej wskazują warsztaty (bo to się psuje w innych skrzyniach). Szarpnięcie po wrzuceniu "D"? Masz uszkodzony kosz C1 na 99,99%. Koszty naprawy tej skrzyni wcale nie są duże o ile nie robimy tego u cwaniaków. U mnie w Alfia a potem Saabie, koszty regeneracji takiej skrzyni - kosz C1+olej+uszczelki i zaworki = 2300zł :)
To chyba tak bez faktury etc
Dawaj na nich namiar. Skrzynia u mnie nie ma lekko, więc przyda się warsztat który wymieni co trzeba
Podasz kolego namiar na ten warsztat proszę bo też mam aisina SC 80 i zaczyna szarpac
chętnie poproszę o namiar na tego mechanika, sam jestem zainteresowany
Mam Fiata z Dualogic - była jedna wymiana kpl. sprzęgła przy 128 tys. i serwis (wymiana oringów w sterowniku, oleju w skrzyni i oleju hydraulicznego), teraz jest 170tys. i nadal działa bez żadnych problemów. Zrezygnowałem z manuala w 2010. Kalibrację robi się w Multiecuscan - nie wiem skąd te informacje o problemach z kalibracją. Skrzynia jest maksymalnie prosta, szybko zmienia biegi gdy wciśnie się gaz a wolniej gdy jeździ się normalnie, ekonomicznie. Opinie (jak to w YT) wygłaszają amatorzy, którzy nawet z bliska nie zetknęli się z tematem.
W AW55-50 zawory sterujące to zabijał po prostu brak wymian oleju. W tulejach trzpieni tłoczków osadza się nagar, który blokuje ich płynne otwieranie i zamykanie, co powoduje szarpanie. Ot cała tajemnica.
W skrzyni nie ma nagaru, ten powstaje tylko podczas spalania...
@@kubu017 dobrze, osad. Skrót myślowy, wiadomo o co chodzi.
@@gregor-z miałem kiedyś af23 w Vectra c, miałem uslizgi podczas zmiany z 2 na 3 bieg, dopiero dynamiczna wymiana całego oleju w skrzyni pomogła i uspokoiła ślizganie, aktualnie mam jatco aj0 w lagunie 3, super, zero problemów, chce dokupić auto, szukam Insignii ale jestem ciekaw czy te af40 faktycznie takie kruche
Ciekawy byłby film o tym jak automatyczna skrzynia biegów wpływa na spalanie i dlaczego.
*Najgorszy syf to Powershift!!! Mam w dwóch autach Aisin TF-80 i zero problemów, auta mają prawie przejechane po 300 tys km*
Odnośnie AW55-50... jako posiadacz 9-3ki z tą skrzynią muszę zapytać - dlaczego znalazła się w tym zestawieniu cholera! ;P A tak na poważnie - Wszystko co powiedziałeś na jej temat to prawda i jestem pod wrażeniem jak rzetelnie podszedłeś do tematu mimo krótkich fragmentów w których opowiadasz nt. danych typów skrzyń. Nie zgodzę się jednak z tym że to awaryjna skrzynia i mocno mnie zdziwiło że się tutaj pojawiła. Ma swoje bolączki ale żeby zestawiać AW55-50 z Multitronikiem? :D Jak zawsze świetny materiał! Czekam na następne! :)
To samo. 530 tyś km bez remontu i to niby słaba skrzynia? Ale rozumiem Roberta. Jak ktoś nią nie jeździł to niestety powiela mity z internetu/czasopism. Bo brak wymiany oleju w tych skrzyniach często je dobija i użytkownicy pózniej mówią, że to nie ich wina tylko skrzyni…
Robert wspominał że części były zastosowane różne w zależności od marki,.może akurat Saab oraz opel miały te (mocniejsze podzespoły) w saabie tid czy oplu z19dth jeżdżą i mają się dobrze, po sofcie również jak najbardziej.
Tak samo tf80sc.
@@vestrus2 Ja mam w Volvo
Kupiłem samochód z automatem po tym, jak pierwszy raz miałem okazję jeździć kilka dni samochodem z automatem. I nie zamierzam wracać do manuala.
Miałem Powershifta w moim Mondeo MK4. Cały odcinek czekałem na tę skrzynię i nawet nie spodziewałem się, że będzie na 1szym miejscu :) To teraz czekam na odcinek o polecanych skrzyniach. No i przydałby się też analogiczny materiał o manualach. Do głowy przychodzi np M32 z Opla.
Dokładnie, miałem tą skrzynie w alfie, miała luz da dyferencjale i łożyska huczały
@@DZINDA Też miałem 159 z m32 😅😅😅 Inżynierowie chyba zabrali dzieciom z przedszkola plastelinę i zrobili z tego m32 😅
Mam M32 w Chevrolecie i 0 problemow, co prawda 100k przebiegu, no ale mysle, ze zmianami oleju i nie full butem na 5/6 przy niskich obrotach nie ma strachu
Mówisz - masz: automatami zacząłem jeździć prawie 20 lat temu, kiedy moja pani zażyczyła sobie samochód, co by sam za nią biegi zmieniał. Pierwszy to Nissan Micra z 95 z CVT (benzyna 1.0). Fajne auto, jeździło jak gokart. Miało problem ze sprzęgłem proszkowym, ale po wyczyszczeniu szczotek węglowych (takich jak w alternatorze) zaczęło dobrze jeździć. Potem był Mercedes A140 (W168) benzyna. Miłe autko, prawie żadnych problemów - wyjątek zaczął psuć się rozrusznik. W międzyczasie miałem Scenic 1 ph2 ze skrzynią DPO (benzyna 1.6). To był rzęch, ta skrzynia. Merc i Scenic 1 zamienione na Granda 2 (benzyna 2.0). Tam skrzynia (też DPO) była nieco lepsza, tylko na zimnym potrafiła szarpnąć brzydko przy spinaniu konwertera (między 1 a 2 biegiem). Palił tak że 12 na stówę. Potem był (to znaczy jeszcze jest) Nissan Leaf, bezskrzyniowy elektryk. Równolegle do elektryka miałem Hondę Civic (benzyna 1.8) - skrzynia marzenie. Ale, że jestem już ciut z stary na takie niskie auta to zmieniłem go na CRV AWD (benzyna 2.0) ze skrzynią CVT. Jak na razie nie słychać, że jest tam skrzynia, silnik i układ napędowy. Tylko jakieś mruczenie. Pali zdecydowanie mniej niż Scenic, mimo że większa, cięższa i z walem napędowym. Jedynym autem z manualem, który mi pozostał to moje autko do zabawy, czyli ruska terenówka czyli UAZ469b w wersji radiostacja mobilna. Do podziwiania na moim kanale. UFFFFF.
Stanę w obronie skrzyń 6hp. Są to trwałe skrzynie. Największą ich bolączką są pierwsze serwisy, w których nie zalecało się wymian oleju. I to, tak na prawdę je stopniowo ubijało.
Miałem bmw e91 z 6hp 3.0d miała ponad 500tys przebiegu i chodziła idealnie a auto miałem ponad 5 lat.
Popieram to dobre skrzynie i nie są drogie w naprawie , po 300tys wymieniasz elementy naprawcze mechatroniki jak tłoczki , tulejki itd za parę stów i robi kolejne 300tys
Dokladnie. Ale on jest najmądrzejszy
I ty akurat wiesz, że te serwisy przyczyniły się do usterek?😂 Uwielbiam rzeczoznawców z internetu. Oni tak dużo wiedzą, robili testy i badania na skrzyni, jak olej wpływa na jej pracę i teraz się wymądrzają w komentarzach 🤦 ehh
Też się z Tobą zgodzę.
Kiedyś lata temu miałem VW B3, a potem B4 w automacie. Kupiłem je z powodu awarii ...kolana. Jeździło się fajnie, zwłaszcza żona lubiła, ale problemy z nimi były. Po zwykłej wymianie oleju czasem potrzebowały czasu żeby zaskoczyć. W B3 w pewnym momencie skończył się tryb sportowy. Niestety, B3 skasowała mi panienka której narzeczony dał się przejechać, a ona wjechała mi prawie setką w tył, a B4 pozbyłem się z powodu wiecznych problemów z LPG. Same skrzynie wspominam dobrze, chociaż miały tendencje do wycieków na wałku sprzęgłowym, przez co wyjmowanie i zakładanie miałem opanowane. Teraz od wielu lat jeżdżę manualami i sobie chwalę.
Bardzo cenię sobie rzetelność informacji na tym kanale, ale Robercie, skąd ZF 6HP w tym zestawieniu? Osobiście uważam, że to jedna z najlepszych skrzyń na rynku (obok ZF 8HP), a występowała w tak wielu odmianach i autach, że wrzucanie tego wszystkiego do jednego worka jest krzywdzącym uogólnieniem. Sam fakt umieszczenia jej w tak egzotycznych modelach jak Aston DB9, DBS V12, Rolls-Royce Phantom czy Maserati GranTurismo/Quattroporte świadczy o klasie tej konstrukcji. Osobiście użytkuję ja w całkiem (jak dla mnie) mocnym aucie (300+ HP) i działa znakomicie 😊
Co do przesiadki na automaty - jeżdżę nimi od wielu lat (będzie z 15 chyba), ale wciąż jazda manualem sprawia mi wiele radości i satysfakcji 😎
Przecież to dziecko się nie zna wgl na mechanice itp to co przeczyta w Internecie to dodaje na YT bo ma masę z tego ... Sam posiadam 6hp21 w e90 335i 420km i nie robi to na niej wrażenia z za jakiś czas wpada xhp stage 3 to będzie dopiero ogień ale ten dzieciak nie wie że coś takiego jest pozdro ;)
@@Situation7748 Oczywiście, jak na użytkownika bmw przystało, musisz obrażać, bo Twoja Bunia, została urażona.
@@mateuszfso1690 ahaaaa ... Mam BMW i ci z tego to samo mógłbym napisać o Audi A6 C6 3.0tdi po chipie na 300km 600nm bo też ta skrzynia tam występuje ale nie masz pojęcia o tym ... Więc piszę dalej swoje durne komentarze które nic nie wnoszą
@@Situation7748Nawet jakiś inny sposób porozumiewania macie, bo nichuja nie idzie Cię zrozumieć 🤣
@@mateuszfso1690 .... Żal mi cie
Miaĺem to cudeńko w s-maksie. Ogólnie ok, ale...zrobiłem 1kk km i z lenistwa podstwiłem na wymianę oleju w pipidówie. Okazało sie, że wymieniali tam 1 raz. Olej leciał jak z kranu i było wciąż dużo za dużo. Naprawa w pipidówie za 15k zł i ... zepsuli mi skrzynię, bo ciekła. Wymiana uszczelniacza za 2k zł. Dzwonię do fachmana od ps i... gość mnie ochrzania - kto grzebie w czyms co działa ideanie? Wystarczyło wymienić uszczelniacz. Teraz to pan se może wymieniać uszczelniacz co miesiąc. Remont gtatów znowu 9k zł. Skrzynia ok, ale olej co 40k km, a jak remont to u specjalisty. Rezultat? Auto warte 40k sprzedane za 25k zł.
Jak zazwyczaj merytoryka top, tak dziś znalazłem karygodny błąd nie mówimy konwerter tylko kółko z olejem
kivi xD
@@sicarimoon kivi jagoda i ananas
Dokładnie tak
XD
Mam w203 w automacie i o ile skrzynia pancerna i dobra to poprzedni właściciel troche (mocno) zaniedbał wszytko co możliwe, wiec sie zepsuła, tarczki na 4 biegu , naprawa droga, kupiłem używaną skrzynie jedną z droższych które były dostępne i okiazało się, ze mechatronika to szrot więc przełożona została mechatronika z poprzedniej, skalibrowanie jej komputerem mercedesowskim i okazało się, że po jeżdzie próbnej auto musiało wrócić na lawecie, rozpadła się skrzynia i to dosłownie, kupiłem więc ostatnią skrzynie ze szrotu z konwenterem za kilka stów, działa i jeżdzi. XD. Wnioski proszę samemu wysunąć. Przeniosłem się na automat bo miałem nie władną lewą noge. Wróciłem do manuala :)
Aisin wcale nie jest taki zły mój wytrzymał 330 tys a teraz olej zmieniam co 20 tys i spokój od remontu już 100 tys
Mam wlasnie skrzynie automat typu F1 wlasnie slynny Selespeed i powiem ze jest genialna, prosta w serwisowaniu, ale trzeba wiedziec co i jak serwisowac :D
Niesamowite ze nawet tutaj bardzo krótka wzmianka o Zrobotyzowanej skrzyni Fiata Selespeed/dualogic pokazuje ze naprawde malo kto ma pojecie o dzialaniu tych mechanizmow :D a sa bardzo proste i tylko jakies dziwne uprzedzenie do Włochów powoduje ze skrzynie maja zla renome i brak serwisu
tak naprawde problemem jest wlasnie Brak odpowiedniego serwisowania i brak rozumienia dzialania
zeby bylo zabawniej skrzynie sa produkcji MagnetiMarelli, i stosowane nie tylko we Fiat/Alfa ale tez... BMW (SMG), vag, ferrari, maserati, lamborghini, iveco, mercedes sprinter szczegolnie i tam sa dokladnie te same "bolączki". no w wielu autach ale... bo fiat xD
Pozdrawiam.
A będzie materiał o najlepszych automatach?
Honda civic 2010 r tzw Ufo, silnik 1,4 100 Koni, wymiana oleju w skrzyni .ale....zapomnieli wlać oleju,możecie wierzyć albo nie ale na tej skrzyni zrobiłem 5,5 tys km i dalej bym jezdził gdyby nie szum łozysk na niskich biegach .
Power shift nie jest zły trzeba tylko olej zmieniać 😀 przerobiłem trzy fordy z tą skrzynią wszystkie po podniesiuniu mocy i nigdy problemów nie było 😀
Na ile podnosiłeś? Limit to 450Nm
No patrz waść - ktoś pamięta o czymś takim jak zmiana oleju ( niegdyś podstawowa czynność)
Pozdrawiam i życzę miłego weekendu 🤔🙂
@@Anrzejek w fordzie Edgu biturbo miałem ponad 500 a w s-maxie ecoboost ponad 400 i przebieg byl ponad 200tys i skrzynia bez remontu 😀
@@misiekmisiak8631 Znaczy, że da się;hmm - trochę elementarnej dbałości i ... voila🤔🙂
@@krzysztofborowy6610 wszystko się da😀
To jak mam opla insignie country tourer 2.0cdti 163km 2014 to mam skrzynoe aisin czy tą od gm ? Jedno auto I dwa razy na odcinku ... z deszczu pod rynne ale ze skrzynia narazie "odpukać" problemu nie było.
Miałem tego Aisina z pierwszej części filmu w Volvo (które było w rodzinie od nowości, przebieg
Czyli idealna do jazdy po mieście
@@lambos123 idealna do jazdy w tempie 164 letniego emeryta. To na pewno. I w sumie bezproblemowa, nie miała żadnej awarii.
@@mig1552 to dkaczego nie kupisz auta z ręczna?
@@lambos123 a kto powiedział że teraz nie mam skrzyni ręcznej? Zresztą są dobre i w miarę szybkie hydrokinetyczne skrzynie.
@@mig1552 po co ci automat chłopie?
Z Dl 501 to chyba jakieś przekłamanie jeśli chodzi o brak zalecenia wymiany oleju przez producenta. Przecież zalecają wymianę co 60000 km. Chyba że masz na myśli część przekładniową w której faktycznie nie zalecają wymiany oleju.
Multitronic nie taki zły 😊 mam z 340k nalotu i płynnie zmienia biegi, bez szarpania…
4 lata temu przesiadłem się na 6 biegowe DSG DQ250 mokra skrzynia. Bylem sceptyczny czytając fora, ile awarii może mnie spotkać. Przy zakupie skrzynia sprawdzona. Poprzedni właściciel wymieniał Olej co 60k km. Stosuje ten sam interwał, auto przekroczyło 300k km i skrzynia nie daje oznak zużycia. To była bardzo dobra decyzja przesiadka na automat. Warunkiem jest wymiana oleju i nie pałowanie skrzyni na zimnym oleju. Warunki te nie dotyczą powershifta. On i tak się zepsuje 😂 u nas w firmie na 20 fordów 18 miało już awarie tego cuda i żaden nie dojechał do 200k km 🤷 pragnę nadmienić, że każdy miał wymieniany olej w skrzyni. Powershift gen 1.
Naprawiam selespeedy i duelogici , większość awarii spowodowana jest tym że producent nie zaleca zmiany płynu hydraulicznego:) aczkolwiek fakt nowe dualogic w 500 to mają uszczelnienia z plasteliny w robocie.
Pozdro guru 👍😉
Wiekszosc problemow z tymi skrzyniami dualogic-selespeed wynika z zerowej wiedzy mechanikow na temat jej dzialania. Ale co wymagac skoro musialem szkolic mechanikow w autoryzowanym serwisie Fiata podstawowej diagnostyki tej skrzyni, podstawowej kalibracji i warunkow kalibracji. Meczyli klienta 3 dni a wystarczylo sprawdzic jeden maly mechaniczny element. Podobne problemy generuje Sprintshift 716.643 w Mercedesach ktorego sterowanie rowniez ma wloskie korzenie. Najczestsze to uszkodzenia pompy wynikajace z braku przejscia akcji serwisowej i dolozeniu diody do przekaznika pompy w numerach VIN 238045 do 453443.
4:23 "Brak zalecenia producenta odnosnie wymiany oleju"- Cos mi sie obilo o uszy, ze to chodzi o tzw. "ekologiczne zalecenia EU", gdyz na skrzyniach na rynek USA nie ma nalepki "Timelife". Jednakze servis zaleca podczas wizyty olej wymienic. Chyba "wazne" jest, aby biurokraci w Brukseli byli zadowoleni nalepka "Timelife" , a co sie potem dzieje nie jest juz istotne....
Ale moze sie myle?
To teraz film o najlepszych/najgorszych manualach :))
Skrzynie DL501 s-tronik miałem w Audi A6 C7. Do 190k km działała bezawaryjnie. Po tym przebiegu padła mechatronika ( zastosowałem duży zestaw naprawczy ) i po miesiącu akurat skończyły się sprzęgła. Po serwisie skrzynia nie działała już tak jak kiedyś. Robiłem mnóstwo adaptacji ale na próżno. Olej MTF i ATF również regularnie wymieniałem oraz zestaw wszystkich filtrów. Koszt naprawy wyniósł 12 tyś z hakiem. Ogólnie byłem zadowolony ze skrzyni. Skrzynie polecam jeżeli przebieg auta nie jest za duży. Wtedy nowy nabywca będzie czerpał przyjemność z jazdy.
A kiedy lista najlepszych automatów?
Auomatami jeżdżę od 15 lat i bardzo sobie chwałę.
A6 C5 3.0.benzyna po lifcie 2003r multitronik systematyczny serwis i przestrzeganie zaleceń producenta i jest już na liczniku 310.000 km . Należy równierz wymienić po 200.000 chłodnicę silnika bo w części dolnej ma część do chłodzenia skrzyni zużyta powoduje przegrzewanie skrzyni. Ja wymieniłem przy 300 tys i jest okey.
Zapomnieli dodać ,że po śliskim i pod górę w multitroniku wjazd przy wyłączonym ASP i na sekwencji nie traci mocy , nie może być też wycieku oleju bo się zapowietrza i sterownik głupieje. Przy szybkiej jeździe autostradowej co dwie godziny postój w celu schodzenia oleju w systemie chłodzenia skrzyni ( część głównej chłodnicy).W górach jazda na sekwencji pozwala hamować silnikiem.
Tak niedowiarki i dyletanci można tylko trzeba umieć taka skrzynię eksploatować . Wasza opinia o tej skrzyni jest nieuzasadniona jej trwałość jest wyjątkowa jak na ten rodzaj. Najpierw trzeba przeprowadzić test trwałości a dopiero potem krytykować. Audi ma prawo się pogniewać.
Ja zamiast ZF 6HP która generalnie jest jedną z lepszych skrzyń na rynku dałbym DSG DQ200 w której szybko padają sprzęgła :D
Mam u siebie w Lancerze najprawdopodobniej wymienioną w materiale skrzynię CVT, samochód ma 150tys km przebiegu (olej wymieniony w skrzyni przy 100tys km) i w zasadzie problemów nie mam z nią żadnych, wcale przy jeździe wolnym tempem nie utrzymuje wysokich obrotów, wręcz mam wrażenie przy spokojnej jeździe stara się utrzymać możliwie jak najniższe obroty, więc nie hałasuje nic, nic nie szarpie. Jedynymi jej wadami w mojej opinii jest okropny muł przy ruszaniu z miejsca, nie da się praktycznie z miejsca ruszyć bardzo dynamicznie i odczuwalny jest lekki można powiedzieć lag przy wciśnięciu gazu, auto nie jest tak responsywne na gaz, co utrudnia szybkie wbicie się na zatłoczonym skrzyżowaniu, bo od wciśnięcia gazu do faktycznego ruszenia samochodu z miejsca mija z pół sekundy może, tak samo jak chce się wyprzedzać, to trzeba tego laga uwzględnić i odpowiednio wcześniej zacząć wciskać gaz, żeby skrzynia zdążyła zareagować. Chociaż niby tam ta skrzynia jest "ynteygentna" i uczy się stylu jazdy kierowcy, czasami się zdarzy, że pojeżdżę dynamiczniej i robi się chwilowo bardziej responsywna, a potem znowu dostaje zamuła xd
Wreszcie opłaciło mi się czegoś nie mieć!
Mam wrażenie, że ten plebiscyt został skopiowany a autor nie przyłożył się do niego. Chodzi mi o Aisina TF-80SC. Skrzynia jest trwała pod warunkiem, że regularnie wymienimy olej, inaczej mechatronika, gumowe uszczelnienia, kosze sprzęgłowe, panewki szlag trafi. Ponadto remont kapitalny skrzyni 6-7k pln kosztował parę lat temu, teraz około 10k pl. Dlaczego nie wskazał np na DP0-Al4 - skrzynia niezbyt trwała, ze słabym chłodzeniem stosowana w takich wielorybach jak C8 czy P807 a zaprojektowana do lekkich miejskich aut. To samo z MCP od PSA. Niektórym się ta dziadkowa jazda podoba ale jakością to nie grzeszy - nie tylko awarie robota ale i również na początku produkcji łożyska były dużym problemem.
Zf6Hp to jedna z lepszych skrzyń moim zdaniem. Nawet facet w serwisie z skrzyniami tak mówił. Robił wtedy 8hp i tam elementy są wymieszane metalowo-aluminiowe prze co aluminium szybciej sie zużywa i pada. W 6hp wszyatko jest stalowe.
Zgadzam się. Do tego 6hp ma kilka wersji i każda jest do innego zakresu momentu obrotowego.
Ciekawy odcinek oby takich więcej!!!😁😁😁
Jeżdżę samochodem z automatem właściwie odkąd zdałem prawko (ale posiadam wiele aut w rodzinie z manualem, także z tymi również mam dużo styczności) i powiem szczerze, że nigdy nie kupię samochodu z manualną skrzynią (nie licząc jakiejś terenówki, czy samochodu do zabawy) Jest to automat Mercedesa 5G-Tronic, jedna z najlepszych skrzyń na świecie, choć nie jest zbyt szybka to tania i pancerna.
Aisin aw55-50 występował w lagunie 2 a nie w lagunie 3. Następnym razem bardziej doczytaj. Racja skrzynia umiera, mam w lagunie 2 3.0V6 umiera odkąd kupiłem, zrobiłem 60tys i dalej umiera tak samo. Jest całkiem szybka i przyjemna mimo to.
to jaki automat siedzi w lagunach 3 ?
@@user-j.- kurcze nie znam dokładnego modelu ale na pewno inny. Już mniej awaryjny.
Najważniejsze w automatach (zwłaszcza hydrokinetycznych) jest wymiana oleju, która w usa jest czyms normalnym jak wymiana oleju w silniku...za to w Europie piszą że nie trzeba wymieniać
Dokładnie tak.
Na automat przeszedłem 20lat temu. Jak na razie bez awarii. Nawet w Jaguarze xf 5,0 skrzynka zf 6HP daje radę...
Jak się dba to się ma...
Dokładnie. Mam używam i wiem ile ta skrzynia ma przebiegu z momentem ok 700NM.
Ok, zgodzę się z większością tego co powiedziałeś, ale nie do końca się zgodzę ze skrzyniami s-tronic. Fakt, ich bolączką jest to, że producent nie zaleca wymiany oleju, ale jeśli olej jest wymieniany maksymalnie co 60kkm to nie ma co się bać o ich awaryjność. Przykład? Sam jeżdżę audi a4b8 właśnie ze skrzynią s-tronic, mam już przejechane 245kkm i skrzynia biegów nadal działa jak marzenie. Dodam, że jest sprzęgnięta z "awaryjnym" 2.0 tfsi o kodzie cdnc . Dlatego wniosek jest prosty... Wystarczy dbać, a ani silnik, ani skrzynia nas nie zawiodą
Ja się zastanawiam nad automatem coraz poważniej ;) niby wygodniej nie trzeba machać tak cały czas hehe. Pozdrawiam Ciebie Robercie i wszystkich oglądających. Ja chcę zobaczyć pieska 🐕🦺🐕🐩🐶🦮
Mój dziadek zawsze mnie przed nimi przestrzegał, choć ja sam wolę jej unikać z innych przyczyn: jest dosyć skomplikowana, ma mnóstwo ruchomych części (przez co częściej się psuje) i jej naprawa potrafi kosztować więcej, niż cały nowy samochód.
10 lat przejechałem na klasycznym hydrokinetyku, prosta konstrukcja nie do zajechania. Zrobiłem jakieś 120 tys. km, zero problemów, płynna delikatna zmiana biegów, bez porównania z dwusprzęgłowymi. Może troszkę mniej dynamiczna, ale za to bardzo komfortowa. Niestety musiałem się z nią pożegnać na rzecz ecvt w hybrydzie, zobaczymy ile ta wytrzyma.
Zrób odcinek o skrzyniach biegów w ciągnikach rolniczych np Vario w ciągnikiu Fendt :)
Filmiki o tych skrzyniach już są ,a Robert raczej autami się zajmuje.
Witam,posiadam audi a5 2018 sportback 2.0 tfsi 252km quatro 7-biegowy automat.Jak tu sprawa wyglada ze skrzynia czy jest tez wadliwa?
tak, to lipny stronik
O "bezobsługowym" DQ200 i przewodzącym oleju uszkadzającym mechatronikę też można by wspomnieć, szczególnie że sporo tego było od VAGa :)
dodałbym jeszcze dq250 u mnie 79k km zabiło tą skrzynie;D
Aisin Af40 to świetna , pancerna skrzynia. Jej największym problemem są producenci aut którzy nie każą wymieniać w niej oleju. ( aisin każe co 60.000km) druga kwestia to temperatura według Aisina skrzynia nie może przekroczyć 95°C powyżej zaczyna się spalać. Producenci aut wpieli ją w układ chłodzenia samochodu który zamiast ją chłodzić dodatkowo ją ogrzewa. Po zastosowaniu zaleceń Aisina skrzynia bez problemu zrobi 500.000km. Moja Insignia ma 527.000km skrzynia nie ruszana , ale ma zmodyfikowany układ chłodzenia i olej zmieniany co 60.000km
cześć Robert, pozdrowienia z Czech. Bardzo chciałbym historię o historii golfa gti
"pozdrowienia z Czech" - A nawet i z czterech!🤪
@@Sowa56 ale nie jestem Polakiem, który mieszka w Czechach. Jestem typowym Pepikem i jestem fanem tego kanału. 😀
aw55 nigdy nie występowała w autach z lewarkiem jak w 12:25
druga sprawa, wśród kierowców volvo tf80sc jest uznawana za skrzynię bardzo udaną i w autach, które nie okrążyły globu 10-15x, i w których olej w skrzyni był regularnie wymieniany, nierzadko dojeżdzają do 500-600tyś km ; >
miałem zarówno aw55 jak i tf80sc, tą pierwszą chwilę po zakupie musiałem remontować, tą drugą przelatane już 200tyś km ze mną i działa tak samo jak w dniu zakupu auta ; >
P u r o s a n g u e czekamy na materiał o aucie!
Przecież to kopia mazdy cx30
Tyś widział Ferrari :p
@@Atomus87 nie mów, że nie są identyczne...
@@Mandingoz Podobna linia boczna. No dosłownie to samo auto z innym znaczkiem
@@Mandingoz bryła i to tyle. Auto wygląda na żywo dużo dynamiczniej, a cx30 jak na szczudlach i nieproporcjonalnie. Widziałem purosangue i na tych wielkich kołach i z tak wyraźnymi przetłoczeniami robi ogromne wrażenie. Urus czy cayenne coupe to pokraki przy nim
Co do ZF 6hp to jest kilka odmian z oznaczeniami 19,21,26,28 i chyba 32. I mocniejsze jednostki np. W BMW dostawały wytrzymalsze skrzynie z wyższymi oznaczeniami. Poza tym może w audi faktycznie coś jest na rzeczy ale ogólnie w środowisku BMW to te skrzynie maja dobre opinie.
Gratuluję miejsca w TVN TURBO.
W jakim programie?
@@patrykmielnicki3076 też się podpinam
Szkoda…zepsują chłopa
@@jyrkowroblewski7502 motobieda się broni :p
@@jyrkowroblewski7502 Mam nadzieje że będę przestawiał po prostu fakty motoryzacyjne i nie skończy się na odgrywaniu jakiejś roli przy wyreżyserowanych scenach.
Ja jak pewnie wielu użytkowników pokochało automaty po dłuższym jakiegoś używaniu. Ja od 11 lat jestem do nich przymuszony przez to że poruszam się od tylu lat na wózku inwalidzkim, ale już przed wypadkiem miałem i mam do tej pory Citroena XM 2.1 TD z automatem. Później jeździłem Oplem Omegą B 2,5 TDS a teraz Chryslerem Voyagerem 2,4 i. Jedyne na co narzekam to brak mocy.
Szajsu z Niemiec nie uzywam
Kto pytał
Bo jeździsz starą hondą
A niemieckiego metalu też nie słuchasz? 😅
@@marcelzamachowski5150 ja pytałem
Nie mogę znaleźć tej informacji. W jakich silnikach skrzynia powershift występowała w Focusie? Czy każdy Focus wyprodukowany w 2015 roku miał już poprawioną skrzynie?
3:28 skrzynia tak chujowa że 527tys nalotu udało się jakimś cudem zrobić
Yhy i połowe na lawecie o tym nie wspomnisz 🤡
No gratuluję, nie zmienia to faktu, że całej masie innych kierowców się to nie udało pomimo poprawnego użytkowania...
@@edim108 udało, tylko najczesciej nie wiedzą że z blatu zdjęte kilkaset tys km
z AISINem TS-80SC nie jest do końca tak jak mówisz. Jej pierwsze wersje miały wadliwy kosz C1, ale problem po paru latach usunięto. Modele od 2011r są już pozbawione wady. Jeśli olej jest regularnie wymieniany to trwałe i niezawodne skrzynie robiące bez remontów po 400-500tys.
Mam w Volvo tf80sc i sobie chwale nie ma zamuły i bez awarii. Przyczepkę tez się ciągnie dobrze tą skrzynią
Nie ma nic lepszego niż automat i duży silnik 😁
Prywatnie od około 7-8 lat mam auta z automatami bo tylko te były dostępne w najmocniejszych wersjach aut które wybierałem. Kolejno Hyundai Santa fe 3.5 V6 , Kia Sorento 3.2 V6 obecnie Jeep Cherokee kl 3.2, Jaguar Xf 5.0 z 6hp i póki co z żadną problemów nie miałem. 6hp działa świetnie, w porównaniu z nią 9 biegowa w Jeep jest znacznie wolniejsza i nigdy nie wrzuciła 9 biegu choć potrafi przy spokojnej jeździe wbić 7 przy 70 km/godz a 8 przy 110-120 a 9 nie wchodzi nawet przy zwalnianiu po opuszczeniu gazu z maksymalnej prędkości.
Na skrzynie z grupy VW DQ381 nie narzekam jak na razie... podobnie było ze skrzyniami z "rodziny" DQ250. Miałem do czynienia ze skrzynia DQ200 i tą byłem zniesmaczony, a bardziej oprogramowaniem, które steruje zmianą biegów.
średnio merytoryczny materiał. aisin tf80sc był montowany w dziesiątkach różnych modeli, WSZYSTKIE volvo miały tą skrzynie. od c30, po xc90. koszt kompleksowego remontu tej skrzynki to dzisiaj 10k+. sam sterownik kosztuje 3,5k.
Miałem aisina w citroenie C5, nalatane grubo powyżej 300 000km, nie było z nią najmniejszych problemów, zaliczyłbym ją raczej do jednej z lepszych ASB, obecnie mam "niesławnego" S-tronica 7io biegowego w audi Q5 z przebiegiem 288 000km, bardzo wręcz nie wyczuwalna zmiana biegów, wg książki olej był w niej wymieniany co 60tyś km, niestety od dwóch tygodni jeżdżę z kontrolką i komunikatem "gearbox is malfunktion, you can drive", przymierzam się do tego tematu ale już wiem że tanio może nie być, pocieszam się tylko faktem że przy 210 000km wymieniany był kpl. sprzęgieł i dwumasa.
Nie spodziewał bym się tutaj zf9hp bo taka posiadam w chryslerze 200 2015r chyba ze to już trochę inna skrzynia niż w jeepie. Na forum nigdy nikt nie wspomniał o samoczynnie wyrzucającym się neutralu za to ta skrzynia ma przypadłość ze zacznie delikatnie szarpnąć z 2 na 3 bieg. Żadna wymiana oleju nie pomoże, jedynie wgranie najnowszego softu troszkę złagodzi ten objaw
VW Passat B6 rok prod. 2006 silnik TSI ( 2.0 TFSI) aktualny przebieg 500 tys. km. Skrzynia 6 biegowy automat .Zero awarii.
Ale boli mnie wspomnienie o Multitronicu i tego że jest tak postrzegany. Miałem A4 B8 z Multitroniciem, przejechałem do 260kkm i sprzedałem. Muszę przyznać że zacząłem zauważać początek problemów, ale boli mnie fakt że Audi porzuciło projekt tej skrzyni zamiast go dopracować. Świetny komfort jazdy, samochód dosłownie płynął.
Mam w b7 370 tys i auto po chipie i nic się z Multi nie dzieje. Kolega ma c6 z Multi. U niego 350 tys i też jeździ. A komfort jazdy lepszy niż w dsg sto razy.
@@krzysztofgresko5072audi a4b6 1.9 tdi avf obecnie na multi zrobilem ok 450 tys km 😉
@@lukaszbass1226 ja mam w 1.8t podniesiony na 190 koni. Już 9 lat mam to auto i skrzynia odpukac chodzi.
@@krzysztofgresko5072 ..i pieknie jak dbasz o motor i podzespoly to i skrzynia dziala git bo kazdy sutonat jest zalezny od dzialania calego auta.
DSG z DQ250 od 2018 w Octavia III z 2015 r z 4x4 i w TDI 184KM zrobione na 220 i 450Nm. Od 5 lat daje radę i nic się nie psuję, olej zmieniony w skrzyni przy 50tys km i 99tys km
Wylew. Wylew przebyty w 2009 roku był tym momentem, kiedy jednoznacznie musiałem NIESTETY przerzucić się z manuala na automat - choć 'łezka w oku się kręci' na wspomnienie np. ręcznej przekładni w moim WRX..
TF-80SC to jest dobra skrzynia. Jej jedyną wadą jest to że *nie wybacza* złego serwisu olejowego. Winni są pazerni producenci aut i głupi, skąpi użytkownicy.
Producenci kłamią że ta skrzynia nie wymaga wymian oleju. Aisin Werner twierdzi inaczej, ale instrukcję auta pisze producent auta a nie skrzyni biegów.
Użytkownicy to w dużej mierze ciemnota. Wszystko co pracuje na oleju wymaga jego okresowej wymiany. Ta skrzynia biegów również. A nie wybacza jazdy na starym oleju, bo nie ma filtra oleju. Aisin stworzył kompaktową, świetną skrzynię, w której jednak zabrakło miejsca na płytowy filtr oleju. Ten istniejący, zabudowany filtr to filtr awaryjny. Siateczkowy. Ma wyłapać tylko duże ciała stałe aby nie blokowały kanałów ani elementów płyty sterującej.
Można do tej skrzyni założyć akcesoryjny filtr oleju, na kanale przeznaczonym do zewnętrznej chłodnicy oleju lub po prostu robić statyczną wymianę oleju przy każdym jednym lub co drugim serwisie olejowym silnika (zależy jak i czym kto jeździ).
Bardzo słaby merytorycznie odcinek. Oparty na mitach.
mialem renault grand scenic 1.6hdi 2010 z zautomatyzowanym manualem . zatarly mi sie prowadnice. pierwszym automatem jaka mialem byl tiptronic w skodzie superb 2004 1.9tdi. jej problemem bylo trykanie pod obciazeniem. przez 4 lata tak jezdzilem i nie padla. teraz mam jaguara xf 2009 2.7 tdv6 z 6 biegowym automatem. zawieszenie jaguara jest super silnik tez i skrzynia. w tym aucie problemem sa plastikowe rury ukladu chlodzenia ktore pekaja na potege do tego kiepska elektronika,glownym problemem jest uzywanie cyny bezolowiowiej to powodowalo zimne luty i mnutwo awarii np przelacznik zmiany biegow ktory przeciagu 2 lat wymienilem 3 razy. ostatnim problemem sa wiazki kabli ktore to pod wplyzem pogody twardnieja i pokaja. z mojego doswiadczenia naj mniej awaryjnymi autami jakie mialem to byla zkoda roomster 2013 wymieniony 1 czujnik w 1.5 roku ale to auto mialem nowe. drugim autem byla skoda superb 2014 2.0 tdi 4x4. przez 2 lata nic nie bylo wymienione ale to auto bylo roczne jak kupilem. 3 autem byl mercedes w220 S500 LWB z 2000 roku. kupilem go gdy mial 16 lat jezdzilem 2 lata i pomijajac korozje to wymienilem w nim pompe zawieszenia pneumatycznego bo przerdzenial dekielek i nie byla szczelna oraz pompe wody. reszta chodzila jak nowka
Jak dla mnie zabrakło w materiale skrzyni dwusprzęgłowej VW 0AM i skrzyni GM5L40E. Jeżeli chodzi o Getraga to faktycznie rozpada się tłumik drgań który zapycha wewnętrzny filtr oleju w wyniku czego następuje spadek cyrkulacji oleju a to powoduje palenie tarcz w module sprzęgieł. Pozdrawiam
Jeszcze za młodego, mój tata miał Omegę B 2,5 V6 w automacie - Ja byłem wtedy jeszcze młodym kierowcą, to wydało mi się wygodne, ale nudne. Od kiedy zacząłem posiadać auta, to zawsze to były manuale. Jakoś mam awersje do zbyt zautomatyzowanych samochodów, dlatego wolę kupić coś starszego, co nie jest napakowane elektroniką, automatyką itd. P.S. Jedynie automatycznej skrzyni biegów używam w grach wideo.
kupisz mocniejsze auto, jakw grach video, zrozumiesz