Dziś odwiedzałem Haga Sophia w Istambule, i przypomniał mi się Twój odcinek o top 5 zburzonych budowlach, i może i Haga Sophia nie jest zburzona to bardzo chciał bym zobaczyć jak tam było przed, bo te pozostałości które zostały robią ogromne wrażenie
Oglądając Twoje filmiki odnoszę wrażenie, że te wszystkie lata nauki historii sztuki nie poszły na marne, przyjemnie się wspomina wszystkie te budynki i obrazy o których mówisz :)
Q&A Jak Pan ocenia zmiany urbanistyczne jakie zachodzą w centrum Łodzi? Jak Pan ocenia sam dworzec Łódź Fabryczna? [Ż] Wesołych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, oby nigdy nie brakło weny! ;)
Odcinek jak zawsze profesjonalny oraz interesujący, przy czym wkradł się mały błąd - w czasach dwudziestolecia międzywojennego w pałacu Brühla mieściło się MSZ :>
A co sądzisz o: Krzyżtopór - ruiny powstałej w 1 połowie XVII wieku rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi położonej w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu. Wikipedia
[Q&A] 1. Co sądzisz o galeriach handlowych? Czy może być to przykład dobrej architektury? Czy dobrze, że sklepy sieciowe przeniosły się z ulic miasta do galerii? 2. Czy da się pogodzić architekturę starego mista z szyldami sklepów? Jakie są granice?
Ja ogromnie żałuję, że nie przetrwał w nienaruszonej formie żaden z wielkopowierzchniowych budynków starożytnego Rzymu poza Panteonem. To by pozwalało znacznie lepiej wyobrazić tamtejsze realia. Q&A: Jak Pan sądzi, co jest główną przyczyną architektoniczno-urbanistycznego chaosu w Polsce i co należałoby zrobić, żeby to zmienić?
Super odcinek. Biję się w pierś, że tak późno natknęłam się na Państwa kanał :( Muzyka w tle (w tym odcinku) dodaje smaku. :D Serdecznie zapraszam do Olsztyna. Mamy maleńką, ale przepiękną starówkę. W Olsztynie na dzielnicy zatorze znajduje się wiele kamienic nie tak starych, jak znane stare miasto, mimo to moim zdaniem zatorze warte jest uwagi architektów :) Ciepło pozdrawiam!
Q&A - Panie Radosławie czy mógłby Pan wymienić nazwiska czołówki współczesnej architektury, najważniejszych architektów naszych czasów, taki must-know by móc konstruktywnie porozmawiać o współczesnym budownictwie?
Czy mogłabym prosić o kolejne odcinki bez podkładu muzycznego? Uwielbiam ten kanał, mam jednak nadwrażliwość sensoryczną i niestety dwa źródła dźwięku to już trudność
Q&A: Czy nie posiadając wybitnych umiejętności artystycznych (rysunek odręczny) można pracować "przy architekturze"? Czy bycie projektantem, jest równoznaczne z byciem architektem? Czym student Budownictwa różni się od studenta Architektury i czym różni się ich przyszła praca? Co ma wspólnego Gospodarka Przestrzenna z Urbanistyką. Jaką uczelnię techniczną w Polsce Państwo polecacie, pod kontem inżynierii lądowej? (Jak sobie radzi łódzka?) Jaki ciekawy kierunek rozwoju architektury przewidujecie? Czym warto się interesować? Tak troszkę studiowaniu, przyszłej pracy i roli rożnych osób w budownictwie
A może by tak odcinek o budynkach użyteczności publicznej - najciekawsze siedziby sądów, szkół, szpitali, policyjnych komend, więzień? Albo ewolucja w architekturze, jak zmieniały się te budynki, tzn. założenia i efekty w postaci konkretnych budynków. I koniecznie odcinek o zamkach i pałacach, szczególnie tych, z których zostało już niewiele, ale wiadomo, jak wyglądały w czasach swojej świetności. Chętnie obejrzałbym odcinek np. dotyczący Zamku w Janowcu nad Wisłą, z jego makietą itd.
Q&A: Co myślisz o starych warszawskich kamienicach wpisanych do rejestru, które niestety nie pasują już do otoczenia w którym się znajdują (mam np na myśli kamienicę na rondzie ONZ)? Czy uważasz, że istnieje w Warszawie opcja na budowę czegoś na wzór The Clarendon Tower w Christchurch czy Hearst Magazine Building w NYC? (swoją drogą świetnie byłoby o tego typu architekturze zrobić odcinek :)
Osobiście dopisałbym do listy Dom Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Rosja” :) Q&A: Można liczyć w przyszłym roku na odcinek o historii krakowskiego Kazimierza?
Pałac Kronenberga,przepiękny pałac w stylu eklektyzmu berlińskiego ,dobrze zachowany po wojnie, niestety po wojnie pozostałości zostały zburzone.Dziś znajduje się tu Hotel Victoria .Fasadę miał od Placu Małachowskiego.Szkoda.
Chciałabym posunąć pewien pomysł na odcinek: nie tyle co o samej architekturze ale o pracy architekta, jak ona wyglądała kiedyś jak wygląda teraz, z czym muszą zmagać się architekci i jak Pana zdaniem prosperuje ten zawód ;) odnoszę wrażenie że społeczeństwo przypisało temu zawodowi pewne stereotypy: typu łatwa paca projektanta, prestiż wśród znajomych, a niestety nie do końca tak jest, myślę że byłby to ciekawe ;)
Q&A: Co sądzisz o zapowiedzianym budynku Chmielna Business Center, który ma powstać w najbliższych latach w Warszawie i prawdopodobnie będzie najwyższym budynkiem w UE. Jak postrzegasz kierunek w którym obecnie idzie Warszawa pod kątem architektury?
Bardzo fajne zestawienie! Pawilon Wystawowy w Londynie, gdyby istniał, byłby na pewno przeze mnie odwiedzony. Coś wspaniałego, perła architektury i kunsztu inżynierii! Gdyby ktoś chciał popodziwiać piękno wież WTC to zapraszam do obejrzenia, całkiem udanego filmu pt. "Sięgając Chmur / The Walk".
Niezmiennie PAŁAC SASKI W WARSZAWIE - razem ze wspomnianym w filmiku Pałacem Bruhla - perełka przedwojennej Warszawy. Mam nadzieję, że doczekamy się kiedyś odbudowy obydwu budynków. Sobór Św. Aleksandra Newskiego na Placu Saskim (Dziś Plac Piłsudskiego w Wa-wie). Ogólnie cała przedwojenna Warszawa. Jak zawsze świetny materiał! Pozdr :)
Wspaniale freski z Soboru Sw. Aleksandra Newskiego w duzej mierze przetrwaly; mozna je podziwiac w kilku kosciolach katolickich w Warszawie oraz na terenie Wydzialu Architektury PW; Pan Radoslaw z pewnoscia je swietnie zna.
Fajny kanał. Ja bym dodał cerkwie warszawskie zbużone w latach 20tych i kościół pogański ze Szczecina. Na Dolnym Śląsku też było podobno przed wojną więcej ciekawych rzeczy. No i jeszcze starożytne cuda świata (zostały z nich tylko piramidy).
Q&A: Co trzeba zrobić, żeby dostać się na studia architektoniczne, jak to wygląda? Właśnie kończę gimnazjum, mam zamiar pójść na profil matematyczno-fizyczny do liceum, co dalej? Pozdrawiam!
Q&a Co sądzi Pan o architekturze przedwojennego towarzystwa Rosja z ul marszałkowskiej. Czy byłaby mozliwa odbudowa?Czemu zdecydowano się na jego powojenną przebudowe na dom pod sedesami?
Co do pawilonu Emilia, to kompletnie nie rozumiem ich działania. Zamiast wyburzyć i odbudować od nowa, to meczą sie z jego przecinaniem i przenoszeniem. Inwestycja droższa, bardziej pracochłonna i nie wiadomo jak sie zakończy. Argumenty, ze jest to perła architektury do mnie nie trafiają. Nie wiem co moze być cennego w 40 letnim betonie. Rozumiem gdyby to był wiekowy budynek, z cennymi freskami na ścianach itp. Jednak w tym przypadku mając cała dokumentacje techniczna, nie jest problemem wylać nowy beton w identycznej formie na nowym budynku
Trafiłem gdzieś na analizę finansową całego rozwiązania, o dziwo dzięki po części finansowanej z budżetu unii europejskiej inwestycji przenosin faktyczny koszt pokrywany przez miasto stołeczne Warszawa jest na tyle niski, że drożej byłoby go zburzyć w ścisłym centrum (wielomiesięczna rozbiórka) i zbudować na nowo.
Q&A: kiedy książka i jaki będzie jej zakres tematyczny: wąski czy też jak kanał, skierowany do początkujących entuzjastów architektury, a przez to szeroki?
Ciekawe, czy zna Pan jakieś ciekawostki na temat Kolegiaty pw. św. Marii Magdaleny w Poznaniu, na Placu Kolegiackim. Podobno był to swoisty rekord świata w wysokości wieży, ale nie wiem, czy to prawda.
Q&A Czy wśród dziewiętnastowiecznych architektów warszawskich był ktoś, kto projektował budynki z podobną manierą, co młody Teodor Talowski (jakkolwiek byśmy tej maniery nie nazwali - architecture parlante, proto-secesja, picturesque eclecticism), a jeśli tak, to czy cokolwiek z tego dorobku się zachowało? Pozdrawiam serdecznie! Wesołych i spokojnych Świąt!
Nie wiem, czy to jeszcze aktualne, ale zgłaszam propozycje kolejnych budynków: Maison du Peuple w Brukseli (proj. Victor Horta), Bank Anglii (proj. John Soane) - oba wyburzone w podobnym czasie, czyli w latach 60. Jeśli chodzi o Polskę, można wspomnieć którąś z realizacji Efraima Schroegera, głównie przebudowy katedr w Gnieźnie i Poznaniu. Z Niemiec: Akademia Budowlana Schinkla w Berlinie (planowana odbudowa), Pałac Republiki (to dopiero jazda, zbudowany na miejscu ruin pałacu królewskiego, ostatnio wyburzony, na jego miejscu odtwarzany dawny pałac). Budynki te nie są aż tak niesamowite, jak te przedstawione w tym odcinku, ale chyba również warte wzmianki. No i jeszcze dorzucę pomnik bitwy pod Tannenbergiem.
Q&A Co z dawnym pomysłem na letsplay z "Cities: Skylines" w wykonaniu osoby dobrze znającej się na urbanistyce? Jest szansa na realizację tego w przyszłym roku?
Q&A Panie Radosławie zapomniałem zapytać o to przy ostatniej okazji w Lublinie więc piszę tu: czy Pani Natalia była zadowolona z prezentu w formie notesu? :) Serdecznie pozdrawiam i dziękuję jeszcze raz za wspólne zdjęcie i rozmowę
Q&A: Co sądzisz o finansowaniu przestrzeni publicznych z prywatnych środków? Jest to coraz wyraźniej zauważalny trend, czego przykładem jest choćby Plac Europejski
Jako krakowianin chciałbym wyjść z propozycją realizacji filmu o obiektach modernistycznych przy Alejach Trzech Wieszczów: Hotelu Cracovia, Budynku Kina Kijów i wcześniej zbudowanych - gmachu Biblioteki Jagiellońskiej oraz Muzeum Narodowego. Chciałbym się dowiedzieć o nich więcej, bo mijam budynki te niemal codziennie i aż szkoda być tak ograniczonym podczas, gdy o jeden z nich toczy się dyskusj, czy ma dalej istnieć. Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt!
Skoro został wspomniany Bohdan Pniewski to może odcinek o nim? No i może o innych architektach II RP Może (nieważne że subiektywnie)Top 10 Moi Ulubieni architekci
Ja do tej listy dodałbym praktycznie każdy warszawski budynek, którego komuniści nie odbudowali lub który zburzyli. Natomiast najbardziej ze wszystkich arcydzieł architektonicznych Warszawy chciałbym zobaczyć Dom Towarzystwa Ubezpieczeniowego Rosja oraz Pałac Kronenberga.
No to gratuluję gustu. Jeszcze dodać do tego przedwojenną wersję Filharmonii i mamy swoistą przedwojenną "świętą trójcę" Warszawy. Z Pałacem Kronenberga to w ogóle smutna historia. Przetrwał jak na miejsce w którym się znajdował w całkiem przyzwoitym stanie, przypomnijmy, że Królewska i Plac Piłsudskiego praktycznie nie istniały, a na pewno umożliwiającym jego odbudowę. I tak niszczał aż do 1962 roku, wcześniej jednak podejmowano próby odsprzedania go Ambasadzie Francuskiej, jednak Żabojady jak to oni mieli zawsze w głębokim poważaniu wszystko co polskie. A komuchy tym bardziej. To mógłby być np. hotel podejmujący dyplomatów. Wtedy mielibyśmy obiekt mogący śmiało konkurować z Londyńskim Ritzem, czy Paryskim Crillonem. A tak mamy biedapopierdółkę dla komuszych kacyków rodem z Soligorska. Ech, życie. Co ciekawe jednymi z architektów byli Szwedzi, a deweloperem Skanska. Choć to z drugiej strony dużo tłumaczy. Szwedzi w latach 70. byli ogarnięci szałem źle pojetego modernizmu, przez co wyburzano całe dzielnice, jak Klara, czy Norrmalm. Czyli marne pocieszenie, ale zawsze jakieś, że i bogate, demokratyczne i słynące z kultury kraje też mają swój haniebny wkład w pozbawianie ludzkości dziedzictwa architektonicznego.
Może nie będę konkretny co do budynków ale bolesny jest fakt, że nie ujrzymy już: 1. Zabudowy Cuzco, stolicy inków z jej pałacami, twierdzami i świątyniami (zostały ruiny) 2.Soborów i cerkwi zniszczonych na polecenie Stalina 3.I chyba najważniejsze - syryjskiej Palmyry
Niestety, zburzenie starej bazyliki pod budowę nowej wiązało się z dzikim "dewastem" tego, co się w środku znajdowało. A tam było skarbów co niemiara. Czytałem relacje, że robotnicy z młotami robili za ówczesnych "speców od re-brandingu." No i "Cristal Palace" w Londynie żyje w legendach. Także chciałbym go zobaczyć!
Ja bym dodał wielka Synagogę we Wrocławiu, która została spalona przez SS. Ogromna i przepiękna budowla, jedna z największych i najpiękniejszych synagog w Europie.
Żydowskie getto w Pradze, 1895-1914, ofiarą tzw. asanacji padła cała dzielnica, 380 000 m², wyburzono ponad 600 domów, zostało 6 synagóg, ratusz i cmentarz.
Bo to stary film, na którym YT wyłączył stary rodzaj odnośników, które nie działały na telefonach, a my nie daliśmy rady ustawić tego nowego typu na wszystkich starych filmach :(
Jak zwykle bardzo fajny odcinek, dzięki! Kilka pytań do Q&A: Czy pracuje Pan jako wykładowca? (proszę wybaczyć, kiedyś chyba było to mówione ale nie pamiętam) Ilu jest w Polsce architektów którzy na prawdę projektują ciekawe budynki i miejsca? Ile osób projektuje jeden budynek (jego architektoniczną część) np. ile osób projektuje architekturę wieżowca? 1? 10? 100? Dlaczego zdecydował się Pan zostać architektem? I czy była to dobra decyzja? (z dzisiejszej perspektywy) Jeśli miałby Pan studiować coś innego to co by to było? Co sądzi Pan o świadomości architektonicznej i urbanistycznej Polaków? Mam na myśli zwykłych ludzi ale też polityków/decydentów? Co sądzi Pan o udziale architektury w programie nauczania w szkołach? Czy jest jej za mało, za dużo, a może nie w takiej formie jak być powinno? Jak trafił Pan na rynek wsi Nowe Miasto w odcinku o niewidzialnych zabytkach i czy palce w tym maczała Natalia? :) Będę wdzięczny jeśli którekolwiek z pytań trafi do Q&A :) Kuba
Bardzo ciekawie pan opowiada i pieknym, porawnym jezykiem polskim, az milo posluchac, dziekuje :)
Pana wiedza poraża 👍Świetne ...Wiele wiadomości .
Super 👍🙋♀️
Dziś odwiedzałem Haga Sophia w Istambule, i przypomniał mi się Twój odcinek o top 5 zburzonych budowlach, i może i Haga Sophia nie jest zburzona to bardzo chciał bym zobaczyć jak tam było przed, bo te pozostałości które zostały robią ogromne wrażenie
Oglądając Twoje filmiki odnoszę wrażenie, że te wszystkie lata nauki historii sztuki nie poszły na marne, przyjemnie się wspomina wszystkie te budynki i obrazy o których mówisz :)
Q&A Jak Pan ocenia zmiany urbanistyczne jakie zachodzą w centrum Łodzi? Jak Pan ocenia sam dworzec Łódź Fabryczna?
[Ż] Wesołych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, oby nigdy nie brakło weny! ;)
Łódź to miasto meneli
Q&A Czy pokażesz co ty zaprojektowałeś?
Ojejku! Obejrzałam już prawie wszystkie Pana filmy i zastanawiałam się ciągle kogo mi Pan przypomina i wreszcie wiem! Młody Niekryty Krytyk :)
Dziękuję za piekne życzenia - bardzo chciałabym by się spełniło w tym roku! Dla nas wszystkich :)
Odcinek jak zawsze profesjonalny oraz interesujący, przy czym wkradł się mały błąd - w czasach dwudziestolecia międzywojennego w pałacu Brühla mieściło się MSZ :>
A co sądzisz o:
Krzyżtopór - ruiny powstałej w 1 połowie XVII wieku rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi położonej w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu. Wikipedia
Szkoda, że takie Perły straciliśmy bezpowrotnie, ale nasza "miejscówka" w geopolityce sprzyja takim demolkom...
[Q&A]
1. Co sądzisz o galeriach handlowych? Czy może być to przykład dobrej architektury? Czy dobrze, że sklepy sieciowe przeniosły się z ulic miasta do galerii?
2. Czy da się pogodzić architekturę starego mista z szyldami sklepów? Jakie są granice?
wiedza przekazana w idealny sposób
Z ciekawością zacząłem oglądać ten kanał mimo, że z architekturą mam tyle wspólnego co szałas z domem. Pozdrawiam serdecznie!
Dziękujemy i zapraszamy do oglądania! :)
Q&A: Kiedy planowany jest odcinek o Łodzi bądź Kolegiacie w Tumie ?
Q&A W jaki twoim zadaniem sposób należy zbudować plac Defilad, by swym wyglądem świadczył, że to miejsce to centrum miasta
Q&A: Gdyby mógł Pan zjeść obiad i porozmawiać z jednym architektem, żyjącym lub nie, kto by to był? (przyjmując że bariery językowe nie istnieją)
Wspaniały materiał tak jak piękne, fascynujące, oddające ducha swoich czasów, pomnikowe były te budowle. Pozdrawiam;
Ja ogromnie żałuję, że nie przetrwał w nienaruszonej formie żaden z wielkopowierzchniowych budynków starożytnego Rzymu poza Panteonem. To by pozwalało znacznie lepiej wyobrazić tamtejsze realia.
Q&A: Jak Pan sądzi, co jest główną przyczyną architektoniczno-urbanistycznego chaosu w Polsce i co należałoby zrobić, żeby to zmienić?
Polacy
@@MiodnyMis Rosjanie.
@@ytpremium4305 homosovieticus, no niech będzie. Zawsze czyjaś wina.
@@MiodnyMis sam jestem Rosjaninem i powiem szczerze, że my w ogóle nie umiemy w urbanistykę/architekturę. Co do homosovieticus, to też się zgadzam.
@@MiodnyMis szybko odpowiedziałeś, btw. Zazwyczaj odpowiada się za kilka dni, tygodni.
Super odcinek. Biję się w pierś, że tak późno natknęłam się na Państwa kanał :( Muzyka w tle (w tym odcinku) dodaje smaku. :D Serdecznie zapraszam do Olsztyna. Mamy maleńką, ale przepiękną starówkę. W Olsztynie na dzielnicy zatorze znajduje się wiele kamienic nie tak starych, jak znane stare miasto, mimo to moim zdaniem zatorze warte jest uwagi architektów :) Ciepło pozdrawiam!
miło się słucha, może poszerzyć listę topów skupiając się na Polsce. I jakiś odcinek o zamku królewskim w Warszawie ? :)
Panie Architektura dziękuję za kolejny film, już się bierę za oglądanie :)
Q&A - Panie Radosławie czy mógłby Pan wymienić nazwiska czołówki współczesnej architektury, najważniejszych architektów naszych czasów, taki must-know by móc konstruktywnie porozmawiać o współczesnym budownictwie?
Q&A czy polecasz jakieś kanały na yt dotyczące architektury?
Czy mogłabym prosić o kolejne odcinki bez podkładu muzycznego? Uwielbiam ten kanał, mam jednak nadwrażliwość sensoryczną i niestety dwa źródła dźwięku to już trudność
Q&A: Czy nie posiadając wybitnych umiejętności artystycznych (rysunek odręczny) można pracować "przy architekturze"?
Czy bycie projektantem, jest równoznaczne z byciem architektem?
Czym student Budownictwa różni się od studenta Architektury i czym różni się ich przyszła praca?
Co ma wspólnego Gospodarka Przestrzenna z Urbanistyką.
Jaką uczelnię techniczną w Polsce Państwo polecacie, pod kontem inżynierii lądowej? (Jak sobie radzi łódzka?)
Jaki ciekawy kierunek rozwoju architektury przewidujecie? Czym warto się interesować?
Tak troszkę studiowaniu, przyszłej pracy i roli rożnych osób w budownictwie
A może by tak odcinek o budynkach użyteczności publicznej - najciekawsze siedziby sądów, szkół, szpitali, policyjnych komend, więzień? Albo ewolucja w architekturze, jak zmieniały się te budynki, tzn. założenia i efekty w postaci konkretnych budynków. I koniecznie odcinek o zamkach i pałacach, szczególnie tych, z których zostało już niewiele, ale wiadomo, jak wyglądały w czasach swojej świetności. Chętnie obejrzałbym odcinek np. dotyczący Zamku w Janowcu nad Wisłą, z jego makietą itd.
Cudowne filmy! Nikt tak nie odpręża jak twoje filmy! Tak Trzymaj! Są świetne! :D
Q&A: Co myślisz o starych warszawskich kamienicach wpisanych do rejestru, które niestety nie pasują już do otoczenia w którym się znajdują (mam np na myśli kamienicę na rondzie ONZ)? Czy uważasz, że istnieje w Warszawie opcja na budowę czegoś na wzór The Clarendon Tower w Christchurch czy Hearst Magazine Building w NYC?
(swoją drogą świetnie byłoby o tego typu architekturze zrobić odcinek :)
Chcę program o Bohdanie Pniewskim! Zainteresowałeś mnie i bardzo bardzo bardzo chcę tego! Pragnę!
Ale właściwie to o niego proszę.
I nie o nim, ale o jego budynkach :)
Radosław Gajda oczywiście widziałem! :)
Szczęśliwego Nowego Roku!
Q&A: Które miasto jako całość najbardziej podoba ci się pod względem architektury?
Q&A czy mógłby się pan pochwalić jakimiś swoimi pracami architektonicznymi?
Z miłą chęcią zobaczyłbym Wielką Synagogę w Gdańsku :)
Ja bym chciał zobaczyć ratusz Starego Miasta w Warszawie, zawsze jak jestem na rynku to nie mogę się pozbyć wrażenia, że strasznie go tam brakuje.
chciałbym zobaczyć drugi odcinek tego typu, świetny temat
Osobiście dopisałbym do listy Dom Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Rosja” :)
Q&A: Można liczyć w przyszłym roku na odcinek o historii krakowskiego Kazimierza?
Duza czesc parteru TU "ROSJA" przetrwala i zostala wykorzystana w budowie "domu pod sedesami".
Q&A: Który budynek ukończony w XIX na terenie dziejszej Polski uważa Pan za najbardziej wartościowy/ulubiony?
Pałac Kronenberga,przepiękny pałac w stylu eklektyzmu berlińskiego ,dobrze zachowany po wojnie, niestety po wojnie pozostałości zostały zburzone.Dziś znajduje się tu Hotel Victoria .Fasadę miał od Placu Małachowskiego.Szkoda.
Chciałabym posunąć pewien pomysł na odcinek: nie tyle co o samej architekturze ale o pracy architekta, jak ona wyglądała kiedyś jak wygląda teraz, z czym muszą zmagać się architekci i jak Pana zdaniem prosperuje ten zawód ;) odnoszę wrażenie że społeczeństwo przypisało temu zawodowi pewne stereotypy: typu łatwa paca projektanta, prestiż wśród znajomych, a niestety nie do końca tak jest, myślę że byłby to ciekawe ;)
Q&A: Co sądzisz o zapowiedzianym budynku Chmielna Business Center, który ma powstać w najbliższych latach w Warszawie i prawdopodobnie będzie najwyższym budynkiem w UE. Jak postrzegasz kierunek w którym obecnie idzie Warszawa pod kątem architektury?
Q&A jakie predyspozycje powinno się mieć chcąc zacząć akademicko studiować architekturę ? Pozdrawiam :)
Bardzo fajne zestawienie! Pawilon Wystawowy w Londynie, gdyby istniał, byłby na pewno przeze mnie odwiedzony. Coś wspaniałego, perła architektury i kunsztu inżynierii!
Gdyby ktoś chciał popodziwiać piękno wież WTC to zapraszam do obejrzenia, całkiem udanego filmu pt. "Sięgając Chmur / The Walk".
Kurczę, po cichutku liczyłem, że pojawi się w zestawieniu Pałac w Świerklańcu :)
Niezmiennie PAŁAC SASKI W WARSZAWIE - razem ze wspomnianym w filmiku Pałacem Bruhla - perełka przedwojennej Warszawy. Mam nadzieję, że doczekamy się kiedyś odbudowy obydwu budynków.
Sobór Św. Aleksandra Newskiego na Placu Saskim (Dziś Plac Piłsudskiego w Wa-wie).
Ogólnie cała przedwojenna Warszawa.
Jak zawsze świetny materiał! Pozdr :)
Wspaniale freski z Soboru Sw. Aleksandra Newskiego w duzej mierze przetrwaly; mozna je podziwiac w kilku kosciolach katolickich w Warszawie oraz na terenie Wydzialu Architektury PW; Pan Radoslaw z pewnoscia je swietnie zna.
Zdecydowanie Fonthill Abbey. Po cichu liczyłem że znajdzie się w tej piątce. :)
Dworzec kolejowy w Katowicach, budynek istniejący jeszcze kilak lat temu, perła polskiego brutalizmu :)
Fajny kanał. Ja bym dodał cerkwie warszawskie zbużone w latach 20tych i kościół pogański ze Szczecina. Na Dolnym Śląsku też było podobno przed wojną więcej ciekawych rzeczy. No i jeszcze starożytne cuda świata (zostały z nich tylko piramidy).
Q&A:Twoja subiektywna lista najgorzej zaprojektowanych budynków.
Q&A: Kiedy wracasz na wydział? ;)
Jak robicie swoje makiety, korzystacie z czyjejś usługi, czy sami projektujecie i wykonujecie?
Popieram!!! Jeśli odbudowywać Pałac Saski, to razem z Pałacem Bruhla.
Jeszcze nie obejrzałam, ale w tytule warto dopisać literkę "d" przy good :)
CAŁA przedwojenna Warszawa :P (i tak, wiem, że nie była to arkadia i prawdopodobnie mam wyidealizowany jej obraz w głowie, ale jednak)
Q&A: Co trzeba zrobić, żeby dostać się na studia architektoniczne, jak to wygląda? Właśnie kończę gimnazjum, mam zamiar pójść na profil matematyczno-fizyczny do liceum, co dalej?
Pozdrawiam!
Q&a Co sądzi Pan o architekturze przedwojennego towarzystwa Rosja z ul marszałkowskiej. Czy byłaby mozliwa odbudowa?Czemu zdecydowano się na jego powojenną przebudowe na dom pod sedesami?
Co do pawilonu Emilia, to kompletnie nie rozumiem ich działania. Zamiast wyburzyć i odbudować od nowa, to meczą sie z jego przecinaniem i przenoszeniem. Inwestycja droższa, bardziej pracochłonna i nie wiadomo jak sie zakończy. Argumenty, ze jest to perła architektury do mnie nie trafiają. Nie wiem co moze być cennego w 40 letnim betonie. Rozumiem gdyby to był wiekowy budynek, z cennymi freskami na ścianach itp. Jednak w tym przypadku mając cała dokumentacje techniczna, nie jest problemem wylać nowy beton w identycznej formie na nowym budynku
Trafiłem gdzieś na analizę finansową całego rozwiązania, o dziwo dzięki po części finansowanej z budżetu unii europejskiej inwestycji przenosin faktyczny koszt pokrywany przez miasto stołeczne Warszawa jest na tyle niski, że drożej byłoby go zburzyć w ścisłym centrum (wielomiesięczna rozbiórka) i zbudować na nowo.
Gdzieś czytałem ze niby miasto dało 10 mil i inwestor 10 mil na przenosiny.
Taki niski pawilon to by w miesiąc wyburzyli.
Q&A: kiedy książka i jaki będzie jej zakres tematyczny: wąski czy też jak kanał, skierowany do początkujących entuzjastów architektury, a przez to szeroki?
Może opowie pan trochę o porcelanie produkowanej w Miśni np. Serwis Łabędziowy
Ciekawe, czy zna Pan jakieś ciekawostki na temat Kolegiaty pw. św. Marii Magdaleny w Poznaniu, na Placu Kolegiackim. Podobno był to swoisty rekord świata w wysokości wieży, ale nie wiem, czy to prawda.
Q&A Czy wśród dziewiętnastowiecznych architektów warszawskich był ktoś, kto projektował budynki z podobną manierą, co młody Teodor Talowski (jakkolwiek byśmy tej maniery nie nazwali - architecture parlante, proto-secesja, picturesque eclecticism), a jeśli tak, to czy cokolwiek z tego dorobku się zachowało? Pozdrawiam serdecznie! Wesołych i spokojnych Świąt!
Nie wiem, czy to jeszcze aktualne, ale zgłaszam propozycje kolejnych budynków: Maison du Peuple w Brukseli (proj. Victor Horta), Bank Anglii (proj. John Soane) - oba wyburzone w podobnym czasie, czyli w latach 60. Jeśli chodzi o Polskę, można wspomnieć którąś z realizacji Efraima Schroegera, głównie przebudowy katedr w Gnieźnie i Poznaniu. Z Niemiec: Akademia Budowlana Schinkla w Berlinie (planowana odbudowa), Pałac Republiki (to dopiero jazda, zbudowany na miejscu ruin pałacu królewskiego, ostatnio wyburzony, na jego miejscu odtwarzany dawny pałac). Budynki te nie są aż tak niesamowite, jak te przedstawione w tym odcinku, ale chyba również warte wzmianki. No i jeszcze dorzucę pomnik bitwy pod Tannenbergiem.
Ja chciałbym zobaczyć zamek piastowski na Ostrowie tumskim we Wrocławiu albo ratusz w Warszawie na starówce. : )
Q&A Co z dawnym pomysłem na letsplay z "Cities: Skylines" w wykonaniu osoby dobrze znającej się na urbanistyce? Jest szansa na realizację tego w przyszłym roku?
Podbijam
Krak des Chevaliers.
Co prawda ruiny jeszcze istnieją, ale sukcesywnie jest burzony.
Q&A Panie Radosławie zapomniałem zapytać o to przy ostatniej okazji w Lublinie więc piszę tu: czy Pani Natalia była zadowolona z prezentu w formie notesu? :) Serdecznie pozdrawiam i dziękuję jeszcze raz za wspólne zdjęcie i rozmowę
Czekam z niecierpliwością i kupuję w ciemno :)
Wesołych świąt :)
Q&A: Co sądzisz o finansowaniu przestrzeni publicznych z prywatnych środków? Jest to coraz wyraźniej zauważalny trend, czego przykładem jest choćby Plac Europejski
Jako krakowianin chciałbym wyjść z propozycją realizacji filmu o obiektach modernistycznych przy Alejach Trzech Wieszczów: Hotelu Cracovia, Budynku Kina Kijów i wcześniej zbudowanych - gmachu Biblioteki Jagiellońskiej oraz Muzeum Narodowego.
Chciałbym się dowiedzieć o nich więcej, bo mijam budynki te niemal codziennie i aż szkoda być tak ograniczonym podczas, gdy o jeden z nich toczy się dyskusj, czy ma dalej istnieć.
Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt!
Te wszystkie budynki, jak dla mnie, są bardzo brzydkie. Szkoda, że zabudowa Alei po stronie zewnętrznej jest pozbawiona dobrego gustu.
[P] czy jest jakiś film, z którego jesteście niezadowoleni lub projekt został skasowany i nigdy nie trafil na YT? 2K7!GO
Może by tak druga część niesamowitych zburzonych budynków, ale tym razem na terenie Polski, np. Kościół Marcina Lutra we Wrocławiu
Świetny odcinek! Poprosimy więcej!
Cała dzielnica żydowska w Lublinie... setki budynków. Nic nie zostało, nawet niektóre ulice zatarto.
Świetny Film !!!
Skoro został wspomniany Bohdan Pniewski to może odcinek o nim?
No i może o innych architektach II RP
Może (nieważne że subiektywnie)Top 10 Moi Ulubieni architekci
Q&A Jak oceniasz nową zabudowę okolic Muzeum Powstania Warszawskiego?
Super!
A co powiesz o odcinku na temat dzielnicy Piłsudskiego i planach przebudowy Warszawy sprzed wojny? Bardzo proszę! :D
Ale jesteście nudni! ZNOWU rewelacyjny materiał! ;)
Ja do tej listy dodałbym praktycznie każdy warszawski budynek, którego komuniści nie odbudowali lub który zburzyli. Natomiast najbardziej ze wszystkich arcydzieł architektonicznych Warszawy chciałbym zobaczyć Dom Towarzystwa Ubezpieczeniowego Rosja oraz Pałac Kronenberga.
No to gratuluję gustu. Jeszcze dodać do tego przedwojenną wersję Filharmonii i mamy swoistą przedwojenną "świętą trójcę" Warszawy. Z Pałacem Kronenberga to w ogóle smutna historia. Przetrwał jak na miejsce w którym się znajdował w całkiem przyzwoitym stanie, przypomnijmy, że Królewska i Plac Piłsudskiego praktycznie nie istniały, a na pewno umożliwiającym jego odbudowę. I tak niszczał aż do 1962 roku, wcześniej jednak podejmowano próby odsprzedania go Ambasadzie Francuskiej, jednak Żabojady jak to oni mieli zawsze w głębokim poważaniu wszystko co polskie. A komuchy tym bardziej. To mógłby być np. hotel podejmujący dyplomatów. Wtedy mielibyśmy obiekt mogący śmiało konkurować z Londyńskim Ritzem, czy Paryskim Crillonem. A tak mamy biedapopierdółkę dla komuszych kacyków rodem z Soligorska. Ech, życie. Co ciekawe jednymi z architektów byli Szwedzi, a deweloperem Skanska. Choć to z drugiej strony dużo tłumaczy. Szwedzi w latach 70. byli ogarnięci szałem źle pojetego modernizmu, przez co wyburzano całe dzielnice, jak Klara, czy Norrmalm. Czyli marne pocieszenie, ale zawsze jakieś, że i bogate, demokratyczne i słynące z kultury kraje też mają swój haniebny wkład w pozbawianie ludzkości dziedzictwa architektonicznego.
Wesołych świąt
Może nie będę konkretny co do budynków ale bolesny jest fakt, że nie ujrzymy już:
1. Zabudowy Cuzco, stolicy inków z jej pałacami, twierdzami i świątyniami (zostały ruiny)
2.Soborów i cerkwi zniszczonych na polecenie Stalina
3.I chyba najważniejsze - syryjskiej Palmyry
Niestety, zburzenie starej bazyliki pod budowę nowej wiązało się z dzikim "dewastem" tego, co się w środku znajdowało. A tam było skarbów co niemiara. Czytałem relacje, że robotnicy z młotami robili za ówczesnych "speców od re-brandingu." No i "Cristal Palace" w Londynie żyje w legendach. Także chciałbym go zobaczyć!
mógł byś nagrać o chmielnej buissnes centre?
a świtynia którą zbudował Salomon z której została tylko ściana ? ponoć była więcej niż wspaniała
ja bym chciał zobaczyć przedwojenny Szczecin z jego zwarta zabudową. Szczególnie w rejonie Podzamcza ;)
Ja bym dodał wielka Synagogę we Wrocławiu, która została spalona przez SS. Ogromna i przepiękna budowla, jedna z największych i najpiękniejszych synagog w Europie.
Q&A: Co sądzi pan Nowej Hucie w Krakowie?
Proponował bym wspomnieć o; Zamek Krzyżtopór
Żydowskie getto w Pradze, 1895-1914, ofiarą tzw. asanacji padła cała dzielnica, 380 000 m², wyburzono ponad 600 domów, zostało 6 synagóg, ratusz i cmentarz.
Super sam...
Japońscy inżynierowie jeździli do Polski is ie zachwycali tym budynkiem.
Aż pewnego dnia...
Ja ze swojej strony dodałbym Grand Magasin "Dufayel" w Paryżu i Penn Station w NYC.
A może byście Państwo stworzyli top 5 nieukończonych budynków oddanych do użytku. Mój typ: Katedra w Sienie. Taka luźna propozycja. :)
nie działa link z kliknięciem tutaj z 00:30
Polska: stary, przedwojenny, niedokończony Dworzec Główny w Warszawie
Świat: Singer Building w Nowym Jorku
"Prawie nie istniejące" Podhorce i Krzyż Topór
Podzielam opinię na temat numeru 5. Stare WTC były wspaniałe, ikoniczne, a te nowe… no cóż, bardzo dobre wieżowce, ale chyba nic poza tym.
Pałac nadmorski w Kołobrzegu to idealny przykład tego, co zostało porzucone w totalnym bezsensie, a na jego miejscu powstało... No właśnie
Duzo dobre ;)
kliknięcie "tutaj" nie działa :(
Bo to stary film, na którym YT wyłączył stary rodzaj odnośników, które nie działały na telefonach, a my nie daliśmy rady ustawić tego nowego typu na wszystkich starych filmach :(
Opactwo św. Wincentego na Ołbinie we Wroclawiu :-(
Futerko klasa 😉
Jak zwykle bardzo fajny odcinek, dzięki!
Kilka pytań do Q&A:
Czy pracuje Pan jako wykładowca? (proszę wybaczyć, kiedyś chyba było to mówione ale nie pamiętam)
Ilu jest w Polsce architektów którzy na prawdę projektują ciekawe budynki i miejsca?
Ile osób projektuje jeden budynek (jego architektoniczną część) np. ile osób projektuje architekturę wieżowca? 1? 10? 100?
Dlaczego zdecydował się Pan zostać architektem? I czy była to dobra decyzja? (z dzisiejszej perspektywy) Jeśli miałby Pan studiować coś innego to co by to było?
Co sądzi Pan o świadomości architektonicznej i urbanistycznej Polaków? Mam na myśli zwykłych ludzi ale też polityków/decydentów?
Co sądzi Pan o udziale architektury w programie nauczania w szkołach? Czy jest jej za mało, za dużo, a może nie w takiej formie jak być powinno?
Jak trafił Pan na rynek wsi Nowe Miasto w odcinku o niewidzialnych zabytkach i czy palce w tym maczała Natalia? :)
Będę wdzięczny jeśli którekolwiek z pytań trafi do Q&A :)
Kuba