Jestem pod wrażeniem pana dykcji,poprawności językowej i erudycji.Z przyjemnością wysłuchałam cały odcinek,nie nudząc się ani chwili.Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
Dwie korekty: o ile Kate i William zatrzymali apartament w pałacu Kensington, to juz w sierpniu przeprowadzili sie do Adelaide Cottage. Pałac Buckingham to nie serce, a mózg monarchii - sercem był zamek Balmoral. To tutaj królowa polowała, jeździła konno. Stad też, zapewne, taka, a nie inna decyzja o przedłużenie letniego pobytu - wiedziała, że gaśnie i chciał umrzeć właśnie tam i w Szkocji, która kochała. Pozdrawiam ciepło.
Niech żyje król Radosław! Władca ciekawej oraz rzetelnej wiedzy architektonicznej na polskim yt :D Super odcinek, czekam na więcej ❤️ Proponuję odcinek ,,sezonowy,, pt. Zimowe rezydencje europejskich władców
Pan prowadzący, jak zawsze pozytywnie uśmiechnięty.👌Dlatego, nie jestem w stanie odmówić sobie, na spędzenie kilka przyjemnych chwil w tak miłym towarzystwie. Pozdrawiam serdecznie🌹🌞🍀
Właśnie wróciłem z wycieczki z Londynu i dowiaduję się, że zrobiłeś odcinek o brytyjskich pałacach, jestem zachwycony! Fasada pałacu Buckingham jest niesamowita, robi wielkie wrażenie. Uwielbiam też architekturę angielską, zarówno tą sprzed setek lat (np. stare ulice Edynburga) jak i tą nową (np. Nitting Hill w Londynie). Moim zdaniem mógłbyś zrobić odcinek o architekturze edynburskiej lub architekturze ich domów szeregowych :)
Mamy zaplanowany bardzo ciekawy offtopik, którego część już nagraliśmy, a drugą część nagramy na zbliżającej się wystawie w Zamku Królewskim :) Będzie super! Dziękujemy i pozdrawiamy!
Nie pałacuj -nikt Tymczasem: Wielka Brytania i Zjednoczone Królestwo kilka dużych domów w samej stolicy 🙈😂😂😂 Swoją drogą bardzo ciekawy odcinek może więcej tego typu bo jak wiadomo to królów i książąt w Europie w cale tak mało nie jest . Ja w sumie czekam na rezydencje króla Hiszpanii i co może nikogo nie dziwić Szwecji która miała powiązania dynastyczne s polskimi Jagiellonami co ciekawe Królowa Elżbieta II także je miła i jej dzieci także mają oraz Danii która jest także blisko naszego kraju
Bardzo dziękuję za pięknie przedstawiony temat. Jesteście Wielcy, choć mam wrażenie, że Pan Radosław nieco przychudł :-) Bardzo lubię Wasze opowieści o architekturze również jeśli są wplecione w bieżące wydarzenia. Dziękuję, że wróciliście i proszę o więcej tak dobrych niedzielnych wieczorów. Zdrówka!:-)
Super ciekawy odcinek. Warto dorzucić jedną ciekawostkę: Na Wyspie Wight w ogrodach letniej rezydencji Królowej Wiktorii "Osborne House" znajduje się rzeźba "Chłopiec z łabędziem" autorstwa Theodora Kalidego urodzonego w dzisiejszym Chorzowie, a będącego min. autorem rzeźby śpiącego lwa z warszawskiego Zoo. Kopie "Chłopca" znajdują się również w kilku polskich miastach jak Chorzów, Gliwice czy Legnica.
Uściślijmy ciekawostkę. "Śpiacy lew" Kalidego został odlany dla Bytomia, gdzie stanowił czesc pomnika mieszkańców powiatu bytomskiego poległych w wojnie francusko-pruskiej. Pod Warszawskie zoo trafił za komuny metodą grabieży. Bytom w końcu po długiej batalii odzyskał swą rzeźbę.
Dziękuję za świetny odcinek - bardzo pasjonujący temat - myślę, że dużym zainteresowaniem cieszyłby się film o innych rezydencjach należących do różnych europejskich monarchii/ monarszych rodzin. Pozdrawiam;
Ciekawy odcinek. Drobna korekta a mianowicie obecnie tzn. od Karola III dynastia panująca nazywa się formalnie Windsor-Mountbatten. Wcześniej była to faktycznie dynastia Windsor (de facto sasko-koburska), ale mąż królowej Elżbiety Filip, książę Edynburga, choć nosił nazwisko Mountbatten, pochodził z dynastii Glücksburgów, więc de facto tak właśnie nazywa się obecna dynastia panująca w Wielkiej Brytanii.
Na razie chyba obowiązuje jednak ta deklaracja: www.thegazette.co.uk/London/issue/41948/supplement/1003 Dopóki Karol jej nie zmieni, to jest House of Windsor, a Mountbatten-Windsor są tylko ci potomkowie królowej i księcia Edynburga, którzy nie mają prawa do tytułu książęcego i HRH, wobec czego potrzebują używać nazwiska.
W sensie stricte genealogicznym - owszem. Ale precedens dla ciągłości nazwy domu panującego jest choćby w Niderlandach - panuje Dynastia Orańska-Nassau, mimo sekwencji trzech królowych, których mężowie wywodzili się z różnych rodów.
@@goodidea_archi Mi w pierwszym rzędzie przyszedł do głowy klasyczny casus Marii Teresy i Franciszka I Lotaryńskiego oraz wywodzącej się od nich dynastii habsbursko-lotaryńskiej. Stąd pewnie autosugestia dotycząca 'Windsor-Mountbatten'.
W serialu "The Crown" pokazany jest jakiś pałac, który pełnił funkcję "bloku dla rodziny królewskiej", czyli można powiedzieć, wielorodzinnego budynku z mieszkaniami w środku, w którym skoszarowano niektórych członków rodziny. Czy to właśnie pałac Kensington?
Jak widać nawet śmierć królowej ma swoje dobre strony - nowy odcinek w AIAGI. A trzeba przyznać, że jak na niemiecką dynastię mają całkiem dobry gust. PS. Z niecierpliwością czekam na okazję na odcinek o rezydencjach przywódców Rosji.
Czy był na kanale jakiś film o brytyjskiej architekturze? Zastanawia mnie na przykład, a nie znalazłem odpowiedzi w Internecie, czemu kościoły w angielskich wioskach są tak do siebie podobne.
W niemieckich wioskach też wszystko na jedno kopyto ;) A odpowiedź jest pewnie banalna - oszczędności :P Jak budynek miał cel czysto użytkowy, a nie wizerunkowy, to budowali jeden projekt wszędzie, żeby nie wydawać na architekta. Do tego "kierownik budowy" miał łatwiej, bo jeździł od wsi do wsi i budował wszędzie to samo.
Myśle ze dlatego ze wiele z nich powstało w tym samym czasie. Same wioski/miasteczka tez wyglądają podobnie. Tak samo jak domy są budowane według kilku szablonów, z tej samej cegły przez co architektura tutaj jest bardzo spójna co bardzo mi się podoba :)
Inteligentny, niestały, szczery i emocjonalny cesarz Niemiec, Wilhelm II, który był świetnym obserwatorem powiedział kiedyś o postaci podobnego formatu jak Król Karol III Windsor, że powinien być farmerem i hodować rzepę, a nie rządzić imperium. Rzecz tyczyła się "Nicky'ego" Mikołaja II Romanowa. Ale jakoś mi nader pasuje do kontekstu. Co by nie powiedzieć o Elżbiecie II, to była ona "pełna majestatu". Jej syn zaś... no cóż... Intelektualistą wielkiego formatu to on nie jest. Nie ma w nim na dodatek za grosz majestatu... Oh God save history! God save your mad parade! Oh Lord God have mercy. All crimes are paid. God save us all.
Akurat w naszej dziedzinie Karol wykazał się wizjonerstwem na pokolenie do przodu. Kiedy zaczął promować idee sustainability w architekturze i urbanistyce, to wszyscy pukali się w głowy, że to nienowoczesne.
Nie wiem skąd te pomysły, Karol wydaje sie z całej rodziny najinteligentniejszy. Inna rzecz, że tam potrzeba niemej kukły, więc rzeczywiście do roli kompetnie nie pasuje.
@@goodidea_archi Bo idea sustainability jest z gruntu hipisowska. To takie malowanie kwiatków na asfalcie. Brzmi pięknie - takie prowadzenie firmy by zdecydowanie więcej wnosiła w środowisko, gospodarkę i społeczeństwo niż czerpała z tych obszarów. A jak to wygląda w praktyce? Weźmy na warsztat "high-tech". Taki Apple Inc. stworzył w Cupertino raj dla swoich programistów, designerów i inżynierów. Warunki pracy takie, że proszę siadać! Dbałość o ekologię i środowisko - wzorcowa! No i dbałość o wszelkie "human rights" - podobnie. Ale czy największy rekin biznesu w "Zmieni Obiecanej" Herman Buchholtz nie tworzył raju dla inżynierów i kierowników w swojej łódzkiej fabryce? U Buchholtza robole mieli generalnie przegwizdane. A w Apple? Ci są mniej szczerzy, a bardziej diaboliczni: Pozbyli się "brudnej" produkcji i przerzucili ją na barki chińskie (Foxcom). A tam? Jak donosiły źródła chińskie, w 2006 r. pracownice w foxcom były zmuszane do pracy po 15 godzin na zmianie i do 320 godzin pracy w miesiącu (cywilizowana norma to ok. 160 do 180). Przeciętna płaca zaś wynosiła tam 130 USD miesięcznie. W 2010 r. wypłynęła inna, gorsza afera: Jak doniósł dziennik Southern Weekly, w tymże roku zanotowano w tej firmie 9 prób samobójczych (z czego 7 udanych). Główną przyczyną było "młotkowanie" pracowników przez ochronę i kadrę kierowniczą. Toż robole u Buchholza mieli o niebo lepiej! Ot, polityka sustainability w całej okazałości! Jak u polskich chłopów - wywozimy "brudy" do "lasu" (krajów rozwijających się), no i u nas jest sustainabilitalnie! Czysto, ekologicznie i pięknie! Dosłownie to widać na Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie plaże są zasłane tonami starych ubrań wysłanych tam z Europy w ramach "pomocy humanitarnej", a powietrze jest aż gęste od toksycznych dymów z palonych na świeżym powietrzu podzespołów elektronicznych. W ten sposób cwaniaki odzyskują metale szlachetne z tychże podzespołów. Napisałem: "All crime are paid". Ale powinno być: "all crime will be surely paid".
Heh, no właśnie wszystko, co Karol robił w architekturze było low-tech. Sustainability nie poprzez nasycenie technologią, ale przez trwałość i ponadczasowość rozwiązań. Urbanistyka - nie wieżowce w centrum, ale budowanie lokalnych społeczności w małych miasteczkach.
wreszcie minęły wakacje. Witam, witam Panie Radku (: Jak zawsze w znakomitej formie z garścią mega ciekawych informacji. Dziękuję ślicznie za ten odcinek i czekam na modernizm (mam nadzieję ten nasz gdyński...). Pozdrawiam najserdeczniej Gosia
Reklamy wyświetlają się automatycznie i są dostosowane na podstawie plików cookie do osoby, która ogląda film. Przesyłający filmy na platformę nie mają żadnego wpływu na to, jakie reklamy wyświetlają się przed, w czasie, po i obok filmów.
Jedno co mnie zastanawia to czemu one są takie szare, brudne, wręcz dla mnie brzydkie. Nasze tutaj posiadłości królewskie i inne były 100 kroć ładniejsze, patrz nasz Zamek Królewski w Warszawie, Wawel w Krakowie a nawet Zamek w Malborku. Architektura brytyjska mi w ogóle nie podchodzi
Jestem pod wrażeniem pana dykcji,poprawności językowej i erudycji.Z przyjemnością wysłuchałam cały odcinek,nie nudząc się ani chwili.Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
Dwie korekty: o ile Kate i William zatrzymali apartament w pałacu Kensington, to juz w sierpniu przeprowadzili sie do Adelaide Cottage. Pałac Buckingham to nie serce, a mózg monarchii - sercem był zamek Balmoral. To tutaj królowa polowała, jeździła konno. Stad też, zapewne, taka, a nie inna decyzja o przedłużenie letniego pobytu - wiedziała, że gaśnie i chciał umrzeć właśnie tam i w Szkocji, która kochała. Pozdrawiam ciepło.
Niech żyje król Radosław! Władca ciekawej oraz rzetelnej wiedzy architektonicznej na polskim yt :D Super odcinek, czekam na więcej ❤️ Proponuję odcinek ,,sezonowy,, pt. Zimowe rezydencje europejskich władców
Dziękuję za ciekawe informacje. Bardzo się cieszę, że wróciliście po pauzie!😊
Bardzo nam miło! Pozdrawiamy serdecznie!
Nareszcie wróciliście!!!!!!
Wspaniałe upamiętnienie Królowej i uhonorowanie Króla.
Cieszę się bardzo na 18., ale również śle urodzinowe serdeczności
Bardzo dziękujemy za miły komentarz! Pozdrawiamy serdecznie i do zobaczenia w niedzielę w "superprodukcji"! :)
Świetny temat i pięknie opowiedziany. Dziękuję
Ale się za Wami stęskniłam 😃
My też! Przez najbliższy czas będziemy co tydzień :)
Bardzo dziękuję za ciekawe informacje ,z przyjemnością Pana słucham 😀
No, jakim cudem przegapiłam ten odcinek? Dziękuję za dzisiejsze wskazanie.
Pan prowadzący, jak zawsze pozytywnie uśmiechnięty.👌Dlatego, nie jestem w stanie odmówić sobie, na spędzenie kilka przyjemnych chwil w tak miłym towarzystwie. Pozdrawiam serdecznie🌹🌞🍀
Ależ Pan to fajnie robi. Słucham za każdym razem z rozkoszą.
Właśnie wróciłem z wycieczki z Londynu i dowiaduję się, że zrobiłeś odcinek o brytyjskich pałacach, jestem zachwycony!
Fasada pałacu Buckingham jest niesamowita, robi wielkie wrażenie. Uwielbiam też architekturę angielską, zarówno tą sprzed setek lat (np. stare ulice Edynburga) jak i tą nową (np. Nitting Hill w Londynie). Moim zdaniem mógłbyś zrobić odcinek o architekturze edynburskiej lub architekturze ich domów szeregowych :)
Edynburg? No to fajna architektura angielska.
Uwielbiam sluchac Pana
Super odcinek 🇬🇧, a Pan Radosław coraz przystojniejszy💙🤍❤️ Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
❤❤❤😍
Nareszcie! Choć nadrabiałem stare odcinki, miło zobaczyć wreszcie nowy. :) Proszę o więcej off-topiców! Zdrowia Panie Radosławie. :D
Mamy zaplanowany bardzo ciekawy offtopik, którego część już nagraliśmy, a drugą część nagramy na zbliżającej się wystawie w Zamku Królewskim :) Będzie super! Dziękujemy i pozdrawiamy!
@@goodidea_archi Nie mogę się doczekać! :) Pozdrawiam! :P
Stęskniłem się Panie Radosławie!
Król Karol! Dobrze Was znowu widzieć na You Tube! ♥️✨
I w najbliższym czasie będziemy co tydzień :)
Dobrze Was widzieć po przerwie! ☺️
:) Bardzo nam miło! :)
Bardzo się cieszymy na nowe odcinki. Lucyna i Michał :) pozdrawiamy
Pozdrawiamy Państwa serdecznie! :)
Wyśmienita uczta architektoniczna. Czekam z niecierpliwością i głodem wiedzy na odcinek o rezydencjach następców św. Piotra
Nie pałacuj -nikt
Tymczasem: Wielka Brytania i Zjednoczone Królestwo kilka dużych domów w samej stolicy 🙈😂😂😂
Swoją drogą bardzo ciekawy odcinek może więcej tego typu bo jak wiadomo to królów i książąt w Europie w cale tak mało nie jest .
Ja w sumie czekam na rezydencje króla Hiszpanii i co może nikogo nie dziwić Szwecji która miała powiązania dynastyczne s polskimi Jagiellonami co ciekawe Królowa Elżbieta II także je miła i jej dzieci także mają oraz Danii która jest także blisko naszego kraju
Bardzo ciekawy odcinek 😀 Powrót w świetnym stylu! ❤
Bardzo dziękujemy! Zapraszamy już w niedzielę na "superprodukcję"! :)
Witam po wakacjach !!! Ależ czekałam 👋🏻
:)
Dziękuję
Dziękujemy i serdecznie pozdrawiamy! :)
Król Karol na kryzys mieszkaniowy nie może narzekać :-)
Pierwsza myśl w 2022 roku: Boże, jak to wszystko ogrzać? ;)
Bardzo dziękuję za pięknie przedstawiony temat. Jesteście Wielcy, choć mam wrażenie, że Pan Radosław nieco przychudł :-)
Bardzo lubię Wasze opowieści o architekturze również jeśli są wplecione w bieżące wydarzenia. Dziękuję, że wróciliście i proszę o więcej tak dobrych niedzielnych wieczorów. Zdrówka!:-)
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Pozdrawiamy serdecznie i do zobaczenia już w najbliższą niedzielę w "superprodukcji"! :)
Dobry wybór naklejki na laptopa:)
Dziękuję , czekałem.
Super ciekawy odcinek. Warto dorzucić jedną ciekawostkę: Na Wyspie Wight w ogrodach letniej rezydencji Królowej Wiktorii "Osborne House" znajduje się rzeźba "Chłopiec z łabędziem" autorstwa Theodora Kalidego urodzonego w dzisiejszym Chorzowie, a będącego min. autorem rzeźby śpiącego lwa z warszawskiego Zoo. Kopie "Chłopca" znajdują się również w kilku polskich miastach jak Chorzów, Gliwice czy Legnica.
Uściślijmy ciekawostkę. "Śpiacy lew" Kalidego został odlany dla Bytomia, gdzie stanowił czesc pomnika mieszkańców powiatu bytomskiego poległych w wojnie francusko-pruskiej. Pod Warszawskie zoo trafił za komuny metodą grabieży. Bytom w końcu po długiej batalii odzyskał swą rzeźbę.
Niezły timing 😄
Dziękuję za świetny odcinek - bardzo pasjonujący temat - myślę, że dużym zainteresowaniem cieszyłby się film o innych rezydencjach należących do różnych europejskich monarchii/ monarszych rodzin. Pozdrawiam;
Ciekawy odcinek. Drobna korekta a mianowicie obecnie tzn. od Karola III dynastia panująca nazywa się formalnie Windsor-Mountbatten. Wcześniej była to faktycznie dynastia Windsor (de facto sasko-koburska), ale mąż królowej Elżbiety Filip, książę Edynburga, choć nosił nazwisko Mountbatten, pochodził z dynastii Glücksburgów, więc de facto tak właśnie nazywa się obecna dynastia panująca w Wielkiej Brytanii.
Na razie chyba obowiązuje jednak ta deklaracja: www.thegazette.co.uk/London/issue/41948/supplement/1003 Dopóki Karol jej nie zmieni, to jest House of Windsor, a Mountbatten-Windsor są tylko ci potomkowie królowej i księcia Edynburga, którzy nie mają prawa do tytułu książęcego i HRH, wobec czego potrzebują używać nazwiska.
@@goodidea_archi W takim wypadku to moje niedopatrzenie. Choć z tego co rozumiem doszło de facto do zmiany dynastii w Zjednoczonym Królestwie.
W sensie stricte genealogicznym - owszem. Ale precedens dla ciągłości nazwy domu panującego jest choćby w Niderlandach - panuje Dynastia Orańska-Nassau, mimo sekwencji trzech królowych, których mężowie wywodzili się z różnych rodów.
@@goodidea_archi Mi w pierwszym rzędzie przyszedł do głowy klasyczny casus Marii Teresy i Franciszka I Lotaryńskiego oraz wywodzącej się od nich dynastii habsbursko-lotaryńskiej. Stąd pewnie autosugestia dotycząca 'Windsor-Mountbatten'.
Za tydzień? Czuję się zaproszony 😁
W serialu "The Crown" pokazany jest jakiś pałac, który pełnił funkcję "bloku dla rodziny królewskiej", czyli można powiedzieć, wielorodzinnego budynku z mieszkaniami w środku, w którym skoszarowano niektórych członków rodziny. Czy to właśnie pałac Kensington?
Tak - Kensington.
Mają rezydencji prawie jak Obajtek❗
Ale to i tak nic w porównaniu do tego, ile miał rezydencji b. prezydent Gdańska.
Jak widać nawet śmierć królowej ma swoje dobre strony - nowy odcinek w AIAGI. A trzeba przyznać, że jak na niemiecką dynastię mają całkiem dobry gust. PS. Z niecierpliwością czekam na okazję na odcinek o rezydencjach przywódców Rosji.
Co ciekawe tak się składa że mieszkam na ulicy Balmoral Avenue 😀
Czekam na zapowiedziane odcinki.
Bardzo nam miło! Do zobaczenia już wkrótce! :)
Król Radosław! 😊
Haha! :) :D
Król Karol:)
Ciekawie pan opowiada.Fajny kubek!
Dziękujemy! 😍
Taki tam rodowy spadek z paroma hektarami 🥴
Dzięki za odcinek
Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!
Czy był na kanale jakiś film o brytyjskiej architekturze? Zastanawia mnie na przykład, a nie znalazłem odpowiedzi w Internecie, czemu kościoły w angielskich wioskach są tak do siebie podobne.
W niemieckich wioskach też wszystko na jedno kopyto ;) A odpowiedź jest pewnie banalna - oszczędności :P
Jak budynek miał cel czysto użytkowy, a nie wizerunkowy, to budowali jeden projekt wszędzie, żeby nie wydawać na architekta. Do tego "kierownik budowy" miał łatwiej, bo jeździł od wsi do wsi i budował wszędzie to samo.
Myśle ze dlatego ze wiele z nich powstało w tym samym czasie. Same wioski/miasteczka tez wyglądają podobnie. Tak samo jak domy są budowane według kilku szablonów, z tej samej cegły przez co architektura tutaj jest bardzo spójna co bardzo mi się podoba :)
Ale Pan wypiękniał
❤❤❤😍
Wspaniale!
Inteligentny, niestały, szczery i emocjonalny cesarz Niemiec, Wilhelm II, który był świetnym obserwatorem powiedział kiedyś o postaci podobnego formatu jak Król Karol III Windsor, że powinien być farmerem i hodować rzepę, a nie rządzić imperium. Rzecz tyczyła się "Nicky'ego" Mikołaja II Romanowa. Ale jakoś mi nader pasuje do kontekstu. Co by nie powiedzieć o Elżbiecie II, to była ona "pełna majestatu". Jej syn zaś... no cóż... Intelektualistą wielkiego formatu to on nie jest. Nie ma w nim na dodatek za grosz majestatu...
Oh God save history!
God save your mad parade!
Oh Lord God have mercy.
All crimes are paid.
God save us all.
Akurat w naszej dziedzinie Karol wykazał się wizjonerstwem na pokolenie do przodu. Kiedy zaczął promować idee sustainability w architekturze i urbanistyce, to wszyscy pukali się w głowy, że to nienowoczesne.
Nie wiem skąd te pomysły, Karol wydaje sie z całej rodziny najinteligentniejszy. Inna rzecz, że tam potrzeba niemej kukły, więc rzeczywiście do roli kompetnie nie pasuje.
@@goodidea_archi Bo idea sustainability jest z gruntu hipisowska. To takie malowanie kwiatków na asfalcie. Brzmi pięknie - takie prowadzenie firmy by zdecydowanie więcej wnosiła w środowisko, gospodarkę i społeczeństwo niż czerpała z tych obszarów. A jak to wygląda w praktyce? Weźmy na warsztat "high-tech". Taki Apple Inc. stworzył w Cupertino raj dla swoich programistów, designerów i inżynierów. Warunki pracy takie, że proszę siadać! Dbałość o ekologię i środowisko - wzorcowa! No i dbałość o wszelkie "human rights" - podobnie. Ale czy największy rekin biznesu w "Zmieni Obiecanej" Herman Buchholtz nie tworzył raju dla inżynierów i kierowników w swojej łódzkiej fabryce? U Buchholtza robole mieli generalnie przegwizdane. A w Apple? Ci są mniej szczerzy, a bardziej diaboliczni: Pozbyli się "brudnej" produkcji i przerzucili ją na barki chińskie (Foxcom). A tam? Jak donosiły źródła chińskie, w 2006 r. pracownice w foxcom były zmuszane do pracy po 15 godzin na zmianie i do 320 godzin pracy w miesiącu (cywilizowana norma to ok. 160 do 180). Przeciętna płaca zaś wynosiła tam 130 USD miesięcznie. W 2010 r. wypłynęła inna, gorsza afera: Jak doniósł dziennik Southern Weekly, w tymże roku zanotowano w tej firmie 9 prób samobójczych (z czego 7 udanych). Główną przyczyną było "młotkowanie" pracowników przez ochronę i kadrę kierowniczą. Toż robole u Buchholza mieli o niebo lepiej! Ot, polityka sustainability w całej okazałości! Jak u polskich chłopów - wywozimy "brudy" do "lasu" (krajów rozwijających się), no i u nas jest sustainabilitalnie! Czysto, ekologicznie i pięknie! Dosłownie to widać na Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie plaże są zasłane tonami starych ubrań wysłanych tam z Europy w ramach "pomocy humanitarnej", a powietrze jest aż gęste od toksycznych dymów z palonych na świeżym powietrzu podzespołów elektronicznych. W ten sposób cwaniaki odzyskują metale szlachetne z tychże podzespołów. Napisałem: "All crime are paid". Ale powinno być: "all crime will be surely paid".
Heh, no właśnie wszystko, co Karol robił w architekturze było low-tech. Sustainability nie poprzez nasycenie technologią, ale przez trwałość i ponadczasowość rozwiązań. Urbanistyka - nie wieżowce w centrum, ale budowanie lokalnych społeczności w małych miasteczkach.
@@goodidea_archi Mocno dyskusyjne czy małe miasteczka są sustainable.
Czuję niedosyt. Czy będzie tak dokładne omówienie jak przypadku Zamościa? 🙁🤔
domagam się odcinka oddzielnego dla każdego obiektu wymienionego w filmie
Wnętrzami Pałacu Kensington można się nieco rozczarować. Niektóre ściany pokryte są malunkami udającymi trzeci wymiar. Trochę mało to reprezentacyjne.
...czyli malarstwem iluzjonistycznym - to był szczyt mody w baroku :)
@@goodidea_archi Sąsiaduję ze ścianami "normalnymi" i sprawiają wrażenie szkicu, czegoś niezrealizowanego. Przynajmniej takie odniosłem wrażenie.
czy będą jeszcze odcinki o nowoczesnych i starszych wieżowcach?
Tak :) planujemy je na 25 września i 16 października :)
Król Karol 😀
🤴
👍👍👍
😍❤
Jest jeszcze Hampton Court. Za Tudorów używany najczęściej.
W tym filmie zajmujemy się aktualnymi siedzibami. Historycznych jak Hampton Court jest jeszcze więcej
Pałac św. Jakuba przypomina dworzec główny PKP we Wrocławiu z tymi wieżyczkami
Dobre oko! To dlatego, że wrocławski dworzec był wzorowany właśnie na angielskiej architekturze czasów dynastii Tudorów.
😁👍
👍👍👍
Hatfield house Ponoć tez należy do nich
A nie do siódmego markiza Salisbury?
Król Karol
🤴
😀😀😀
:D
Seamaster? :)
Zgadza się, dobre oko! :)
Czy to ta księżniczka Anna z Gatcombe Park, która spadła z konia?
Dokładnie ta. Ona spadła z konia, ale jej córka już nie i zdobyła srebrny medal na olimpiadzie :)
@@goodidea_archi Wow. Szacun. Pozdrawiam p. Natalię i p. Radosława.
:))
:D
Tesknilem!!
😍
Trochę mało architektury w programie o architekturze. Zabrakło omówienia detali tych wszystkich przybytków.
wreszcie minęły wakacje. Witam, witam Panie Radku (: Jak zawsze w znakomitej formie z garścią mega ciekawych informacji. Dziękuję ślicznie za ten odcinek i czekam na modernizm (mam nadzieję ten nasz gdyński...). Pozdrawiam najserdeczniej Gosia
Jak zwykle genialny wykład,ale za monarchiami ,a w szczególnosci brytyjskimi paso.ytami nie przepadam
Pałac Putina przecież lepszy.
Panie toż to okupacja krócej trwała niż wasza przerwa wakacyjna ;D
bez was to jak bez tlenu
Ale dlaczego mój ulubiony i ekskluzywny kanał poprzedzają reklamy firmy kooperującej z Rosja (ta budowlana, na literę L)???
Reklamy wyświetlają się automatycznie i są dostosowane na podstawie plików cookie do osoby, która ogląda film. Przesyłający filmy na platformę nie mają żadnego wpływu na to, jakie reklamy wyświetlają się przed, w czasie, po i obok filmów.
Real time marketing
Nieźle się darmozjadom powodzi. Z innej beczki, Panie Radku, kiedy będzie wznowienie Archistorii?
Nie możemy obiecać, że będzie na pewno, ale jeśli będzie, to w listopadzie przyszłego roku.
@@goodidea_archi Lepiej późno niż wcale, dzięki :>
Jedno co mnie zastanawia to czemu one są takie szare, brudne, wręcz dla mnie brzydkie. Nasze tutaj posiadłości królewskie i inne były 100 kroć ładniejsze, patrz nasz Zamek Królewski w Warszawie, Wawel w Krakowie a nawet Zamek w Malborku. Architektura brytyjska mi w ogóle nie podchodzi
Zapomniales o Osbourne House!
Film dotyczy obecnych rezydencji. Osborne House od dawna nie jest królewską rezydencją.
Król Karol
🤴