@@goodidea_archi Hej Drodzy Umiłowani... Pytanie... Czy na zbieg osi Plac Zbawiciela, Pałac Ujazdowski czy było to w jakim sensie planowane jakieś coś wspaniałego w przeszłości?... Ten Plac na Rozdrożu to mógł być tak okazały jak Plac Zamkowy... Współcześnie take przełomie zadupie! Pozdrawiam z Australii 😎👍
@@mm-rz9wr Wszytko jak chłop krowie na rowie, łzy to łzy wzruszenia. A jak będziesz stał przy tym pomniku, będziesz na niego patrzył i się CIESZYŁ to pomyślą że jesteś psychiczny.
Są pomniki które mogą obyc się bez napisów . Tak jak przytoczony tu pomnik Chopina. A także Małego Powstańca czy absolutnie genialny Chwala Saperom. Ten zwycięski projekt nie wzbudza żadnych emocji. I to jest chyba największy zarzut
Zwycięski pomnik chyba wzbudza bardzo duże emocje, jeśli poobserwuje się żar niektórych toczonych wokół niego dyskusji i kaliber zarzutów. I wydaje się, że na wszystkich wymienionych pomnikach lub w ich otoczeniu jak najbardziej są odnoszące się do nich napisy :) Czy mogłyby one się bez nich obyć? Trudno powiedzieć, skoro wokół nich wykonana została trwająca już kilka pokoleń praca popularyzatorska. Gdyby nie pokazywać wszystkim od przedszkola pomnika Chopina, czy byłby on taki rozpoznawalny? Na szczęście nie musimy tego sprawdzać.
@@goodidea_archi Nie wiem, czy fala sprzeciwu to rodzaj emocji jakie powinien wywoływać pomnik ;p często jeżdżę po Warszawie i niektóre pomniki widziałem setki razy, a i tak za każdym razem czuję wagę wydarzeń, które upamiętniają, choćby Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, jest bardzo mocny i za każdym razem na mnie działa ;p nawet Maszt Wolności, który jest po prostu ładnym masztem z flagą Polski budzi we mnie emocje. Kiedy patrzę na projekt pomnika Bitwy Warszawskiej widzę skręcony graniastosłup z datą i tyle, podobnie było z pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej - schody donikąd ;p pamiętam doskonalę katastrofę smoleńską, pamiętam jaki nastrój panował wszędzie tego dnia i liczyłem, że pomnik będzie przywoływał tę zadumę, ale to wciąż po prostu kamienny kloc, przykro mi. A co z wydarzeniami, których nie byłem świadkiem? Jak byle jaki pomnik ma wzbudzić we mnie emocje? Nawet jeśli znam cały kontekst historyczny. Jeśli jednak nowy pomnik Bitwy Warszawskiej powstanie według tego projektu, to mam tylko nadzieję, że monumentalność zrobi robotę ;p
Oklepany pomysł, fatalna lokalizacja - równie dobrze ten patyk mógłby stać gdzieś na polanie w Lesie Kabackim. Poza tym gdzieś coś podobnego widziałem, o budynkach nie wspomnę (Las Vegas?). Pomnik ma upamiętnić zwycięską bitwę wygraną przez Polaków, na terenie Polski, zaliczaną jako 18-tą przełomową bitwę w historii świata. Czy musi to być łuk? Nie wiem. Może powinien? Rzym ma kilka starożytnych łuków, kontrowersyjne dla niektórych Vittoriano, Paryż również, ze współczesnym Łukiem Braterstwa wybudowanym chyba ze 35 lat temu, Berlin Bramę Brandenburską etc. To co je wszystkie łączy to popularność i rozpoznawalność nie tylko wśród turystów ale i u ludzi na całym świecie. Tego patyka za 5 lat nawet 70% warszawiaków nie będzie potrafiła zlokalizować. Plac Piłsudskiego byłby chyba najbardziej godną lokalizacją po wcześniejszym usunięciu trapu.
@@bernardaprzybya-zaremba5252 Jestem przyjemniaczek ale przyjemne skojarzenie?? No może.Zależy od dziury. Bo jak będzie ta co buczy to czy ja, wiem czy przyjemne?
Pierwsza myśl po zobaczeniu projektu: budynek Turning Torso z Malmö, albo Cayan Tower z Dubaju. Nie wiem, może to tylko moje skojarzenie, ale kształt pomnika roztacza aurę "ale to już było" i dlatego obawiam się, że ta artystyczna wizja pomnika poszła w kierunku zbyt dosadnej "inspiracji" architekturą pewnych wieżowców. Dlatego projekt wydaje mi się boleśnie znajomy, powielony, nawet oklepany. Jakby ktoś nie miał pomysłu na bryłę, tylko skorzystał sobie z tego, co już stoi.
Co do przykładów najbardziej znanych monumentów muszę się nie zgodzić. Zarówno statua wolności, łuk triumfalny czy kolumna Zygmunta dostarcza nam zaczątek przekazu i wciąga nas od samego początku - starożytny rzymianin wiedziałby widząc taki łuk że dotyczy to jakiegoś tryumfu ale jakiego, to już musi podejść zobaczyć rzeźby, przeczytać napis. Dokładnie tak samo statua wolności i kolumna Zygmunta budują na pewnych skojarzeniach i wiedzy odbiorcy tak aby już na pierwszy rzut oka widz zaczął się domyślać o co chodzi - ale żeby ostatecznie rozwiązać tą zagadkę musi podejść i przyjrzeć się bliżej. Wyjątkiem tutaj wydawać się może Washington Monument ale nawet i on bazuje na czymś co może wzbudzić wyobraźnię odbiorcy czyli skojarzenie z antycznymi obeliskami. Dlatego wydaje mi się, że najwyższą klasę pomników charakteryzuje właśnie ten mechanizm dwóch głębi - jednej natychmiastowej i oczywistej dla widza i drugiej którą widz ten może odkryć - ale żeby ją odkryć sam pomnik musi go najpierw do tego skłonić.
Mam wrażenie że statua wolności buduje na skojarzeniach jedynie o samej sobie. Gdyby ona nigdy nie istniała i nie miał bym pojęcia czym jest, i ktoś mi pokazał ten projekt, jedyne co by mi przyszło na myśl to znicz olimpijski. Czy to się kojarzy z wolnością? Oczywiście jest miejsce na taką interpretacje ale to zależy od osoby, Co do łuków, tak samo można powiedzieć tutaj, widać że monument coś upamiętnia, ale co? Trzeba podejść do niego i przeczytać. Jedyne co to łuk triumfalny zawęża odrobinę tą informacje, i wiemy że chodzi o datę jakieś zwyciężonej bitwy (chociaż jak na filmiku jest powiedziane, te najwcześniejsze miały nieco inną funkcję). Każdy symbol bazuje na kulturze i wiedzy która jest na tyle uniwersalna aby można było go zrozumieć, ale zgodzę się że unika bardziej interpretacji (chociaż to nie jest coś złego) niż właśnie łuk triumfalny, różne czy pomniki osób. Nie do końca też rozumiem jak pomnik Washingtona ma wzbudzać wyobraźnie, a ten nie, mnie prawdę mówiąc żaden z nich specjalnie nie rusza, pomnik Washingtona jest po prostu ogromny, i ma bardziej "rozpoznawalny" kształt.
@@PiotrPiowelWeltrowski Wolałbym łuk triumfalny i w innym miejscu nowawarszawa.pl/bigbaner/zagospodarowanie-funkcjonalno-przestrzenne-rejonu-osi-saskiej-w-warszawie/
Niestety,tak sie tutaj robie,byle jak,i psim swedem.Taka wspaniala okazje,zeby przypomniec narodowi jego bohaterska historie,ale taka skundlona wersja diable wiedza co.Welcome to Poland!!!
Ok na lukach sa napisy, ale jest to nadal luk triumfalny, czyli wiadomo, ze chodzi o zwyciestwo. Ten pomnik nie dosc, ze ma niski walor estetyczny, to jeszcze nie mowi ze chodzi o zwyciestwo, ten pomnik to porazka!
Nie zgodzę się z takim podejściem i stawianiem w jednej linii pomników abstrakcyjnych do tych klasycznych przedstawiających bohaterów na koniu, czy żołnierzy. Oczywiście pomnik to nie książka i nie przedstawi przebiegu kampanii wojennej, nie mniej nawet nie znając historii, a oglądając Marine Corps War Memorial tzw pomnik Iwo Jimy - można się domyślić o co w tym chodzi, że pomnik oddaje część żołnierzom i symbolizuje wysiłek wojenny. Z pomnika Cudu nad Wisłą - bitwy warszawskiej 1920 nie da się tego odgadnąć za cholerę.
I właśnie tu jest problem takich bezkształtnych słupów, bo nie wiadomo z niego absolutnie nic, prócz upamiętnionej daty. Równie dobrze ktoś mógłby pomyśleć, że upamiętnia on urodzajny rok, czy wielką zuszę w tamtym roku.
@@JanuszJotgie Władza ma dziś problem przede wszystkim z przekonaniem do pomnika własnego obozu szeroko rozumianej prawicy, różnych środowisk, które wspierały PiS i to tu było największe ciśnienie, żeby na 100 lecie Cudu nad Wisłą postawić jakiś pomnik, zrobić coś wielkiego, że wspomnę pomysły Jana Pietrzaka z Łukiem Triumfalnym i ataki na władze stolicy, prezydenta Trzaskowskiego. Już dziś bardzo ostry tekst dał Łukasz Warzecha, że to właściwie na granicy obrazy i profanacji. Minister Gliński stoi więc dziś wobec oczekiwań, ciśnienia, które po części sam stworzył, nie mając zbyt wiele czasu.
@@jankowalski4731 na pomniki też nie wyrażano zgody, a stoją. Po prostu w kasie nie ma pieniędzy, a miliard złotych na siedzibę opozycyjnego senatu to trochę za dużo.
@@krystynapiatkowski2408 jeśli pani tak bardzo zależy na dobrym imieniu Polski, to radzę zacząć najpierw od pisania po polsku przy użyciu polskich znaków diakrytycznych. Polecam najprostsze rozwiązania. Najlepiej zacząć od siebie, a potem myśleć o Stalinie.
Tanio,szybko,bez wyrazu.Jaka sztuka dzis,taka Polska jutro. Ludzie ktorzy oddali dla nas i dla wolnej Europy wlasne zdrowie i zycie, nie zasluguja na tandete i bylejakosc.O naszym zwyciestwie powinien wiedziec caly swiat.
Odcinek super. Co do pomnika... Maczuga jako symbol tryumfu, a czemu nie. Następny będzie kaset albo kij beysbolowy ( przepraszam za pisownie ale w trosce o dotarcie do szerszego elektoratu). Co się komu kojarzy to stawiać będzie śmiesznie ale nie za wesoło.
Jest jeszcze szansa że zbudują jednak coś innego? Przecież ten projekt to zwykły żart.. co to ma przedstawiać? Jestem pewien że ten konkurs był ustawiony i wygrał ten który miał wygrać a nie chciało mu się wymyślać czegoś zjawiskowego bo i tak przecież wygra.
Może autor pomnika chciał nam dać do zrozumienia, że bardzo długo wiercono mu przysłowiową "dziurę w brzuchu" by także wziął udział w tym konkursie i przesłał swoją pracę 😩, więc w końcu się zgodził 😉
Oglądając Państwa program powróciła mi wiara w polskie młode pokolenie. Profesjonalizm i niezwykła pasja, wiedza i umiejetność przekazania osiągnieć nie tylko polskiej architektury i historii sztuki w dodatku posługując się piękną i wartką polszczyzną - to wszystko jest dla mnie niezwykłym odkryciem w dzisiejszej „ bylejakości”! Zobaczyłam cześć zaledwie programów. Niezwykle uszanowanie widza i słuchacza. To jak w dawnej tv programy prof. Zinna i Białostockiego, które pamietam z dzieciństwa! Dziękuję za to, ze mogę czegoś się nauczyć mimo wieku i odmiennej branży. Na każdy nowy odcinek czekam z wielka przyjemnością i ciekawością.
Bardzo dziękujemy za przemiłe słowa! My też nie lubimy "bylejakości", dlatego staramy się jak potrafimy, aby nasze programy były dopracowane pod każdym względem. Porównanie do profesorów Zinna i Białostockiego jest dla nas wielkim zaszczytem! Dziękujemy!
Według mnie pomnik może mieć też edukacyjną formę. Jakiś turysta może się nim zaciekawić i może się dowiedzieć czegoś nowego czego np w przewodniku nie ma
Albo wycieczka dzieci, łuk triumfalny ich raczej nie zainteresuje a próba zainteresowania przez nauczyciela zapewne przyniesie odwrotny skutek. Natomiast taka forma od razu przyciąga wzrok i pytania "plosze paniiii a cio to jest?".
Super odcinek! Czy planujecie może materiał o nekropoliach jak wyglądały w starożytności a jak obecnie oraz o architekturze i obrzędach związanymi z tymi miejscami ? PS: Wasz pomysł odbudowy Wielkiego Salonu jako pomnika Bitwy Warszawskiej jest rewelacyjny.
W Warszawie jest wiele ciekawych cmentarzy o których można by wiele powiedzieć choćby najbardziej znany powązkowski lub mniej znane lecz również ciekawe cmentarze Ewangelickie na Woli.
Ten świder wkręcany w naszą przestrzeń pamięci historycznej przypomina laskę mojźesza z głową węźa mającą nas kłuć w oczy ,"kto tu rządzi".Tylko łuk moźe być symbolem zwycięstwa..Przerobić pałac stalina na budynek z łukiem lub kilkoma łukami aby symbol łuku był dominujący w tej budowli . Pozdrawiam spostrzegawczych komentatorów naszego kraju dobrobytu dla/nie licznych, wybranych/.
" Ni pies ni wydra coś na kształt świdra ' To było pierwsze skojarzenie kiedy "toto" zobaczyłem . To wstyd że "nasi rządzący " od 2015-roku nie uczcili łukiem triumfalnych naszych bohaterów , którzy pogonili tą bolszewicką swołocz . Piszę to jako wnuk stryjeczny Legionisty Który zakończył swój szlak bitewny jako 20-letmi podporucznik dowódca 4-tej kompani 1-szego Pułku Piechoty Legionów Polskich zdobywając miasto Koresteń po wcześniejszym forsowaniu rzeki Seret . Osłaniany przez kompanie karabinów maszynowych dowodzoną przez przyjaciela wujka , porucznika Emila Fildorfa . Napisałem że zakończył , poniewaz został wtedy ciężko ranny . A to starcie było jednym z wielu epizodów , które tworzyły całość nazwaną "Bitwą nad Niemnem" .
Według mnie ten projekt jest beznadziejny ponieważ nie posiada w ogóle jakiegoś wewnętrznego piękna, symboliki która jest sprytnie ukryta i oczywista jednocześnie. Podsumuwując pomysł załosny
@@matisgh3 No niekoniecznie. Przecież można ukryć coś, że trzeb obejść pomnik 3 razy zanim się to znajdzie, ale jak już się znajdzie to pojawia się myśl "no co za oczywisty symbol haha".
Uważam że łuk triumfalny na Muranowie pojawiający się w 11:20 nie wystarczająco reprezentuję osiągnięcia pilskiej architektury i przydało by się drugą połowę pomalować jakaś bardziej jaskrawą i "żywą" barwą i do tego przydał by się bilbord jakiś najlepiej pasujący do kontekstu czyli tanie RTV i AGD lub tania ryba w supermarkecie
Mam podobne odczucia co do Pomnika Armii Poznań w Poznaniu. Jak pierwszy raz go zobaczyłem, nie wiedziałem kogo/co ten pomnik ma upamiętniać. Dopiero artykuł na Wikipedii wyjaśnił mi jego symbolikę.
Myślę że bitwa warszawska tak długo to starano się wymazać z historii dlatego tak bardzo ważne aby ten pomnik był bardziej wymowny może bardziej ekspresyjny, aby więcej przechodniów zauważyło go ,bo w tej formie można go potraktować jako ozdoba ogrodowa.
Ciekawa sprawa z tym łukiem w okresie rzymskim. Przejście przez łuk bramę oczyszczało, ale było też przejście pod jarzmem - co było dowodem pohańbienia.
Moim zdaniem jest oczywisty powód, dla którego został wybrany taki "minimalistyczny" projekt pomnika, a mianowicie TERMIN WYKONANIA. Winę ponosi Miasto/Rząd, że przespali przygotowania do obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, rozpisali projekt dawno po czasie i dlatego musieli wybrać takie rozwiązanie, które da się zrealizować w 3-4 miesiące. Jest to przykry i niestety w polskich realiach częsty scenariusz, kiedy robi się inwestycje "na wczoraj" kosztem jakości, wielkości, wyglądu itd. ot, choćby autostrada A2 na Euro 2012. Odcinek jak zwykle na najwyższym poziomie! Pozdrawiam!
Pomnik upamiętniający , bitwę o Warszawę , i ocalenie całej Europy , gdzie nasi dziadowie z mocą Bożą , powstrzymali ta czerwona zarazę , powinien stanąć pomnik , brama w kształcie Łuku Triumfalnego , tylko taki jest pomnik godny , upamiętnienia , Cudu nad Wisłą , Tylko Łuk Triumfalny jest godny .
Nie usłyszałem definitywnej opinii na temat tego projektu. Z jednej strony rozumiem, nie chcecie uchodzić za mędrców co to mogą wyrokować na tematy na które nie mają wpływu, powiadam, rozumiem. Ale, kurde, z drugiej strony chciałbym usłyszeć, że to paskudny masoński słup. Bo jako żywo jest to wredny masoński słup. Tak jak ten w Waszyngtonie.
@@goodidea_archi A może dobrym pomysłem byłoby organizowanie co jakis czas konkursu, gdzie do wygrania byłaby taka makieta. Jeśli ma trafić do nieba to czemu nie może trafić do rąk jakiegoś widza :)
Bardzo dziękuję za ten odcinek. Mając na uwadze "wbudowane" łuki triumfalne, chyba raczej nie było tradycji, w Warszawie, budowania ich w wersji swobodnej. Ograniczenia konkursowe: czas, kwota i brak modelu/makiety spowodowały, że zwycięski projekt, i nie tylko, nie może mierzyć się z pomnikiem Bohaterów Warszawy ( populranie Nike ). Symbolizmem nie dorówna Grobowi Nieznanego Żołnierza w Ogrodzie Saskim. Sama Bitwa Warszawska miała miejsce poza Warszawą więc upamiętnienie tylko w formie pomnika, to trochę za mało. Odtworzenie Wielkiego Salonu w Ogrodzie Saskim, co Państwo proponowali, na tej wielkiej osi B.Prus, J.Piłsudski, krzyż Papieski, Grób Nieznanego Żołnierza i T.Kościuszko wraz z budową przejścia naziemnego pomiędzy Pl. Żelaznej Bramy a Ogrodem jest pomysłem o wiele ciekawszym. Pl. Na rozdrożu ma się zmienić. W perspektywie jest zadaszenie Trasy Łazienkowskiej , może się okazać, że niektóre elementy planowanego pomnika staną nie tam gdzie trzeba.
Ten projekt pomnika to socrealistyczny kicz! Za dużo takich śmiesznych pomniczków nie pokazujących niczego wokół nas. Wygrana Bitwa Warszawska zasługuje na godne upamiętnienie, które będzie upiększać miasto, obiekt do podziwiania, tak jak właśnie łuki triumfalne, choc nie musi byc to koniecznie łuk. Najgorsze, że na takie godne projekty nie znajdą się pieniądze i pewnie dlatego ta "śruba" wygrała. Plus krewni i znajomi królika.
Zgadzam się z Pana opinią ma temat tego konkretnego projektu (dla przypomnienia 13:52 ). I bardzo podoba mi się wytłumaczenie dlaczego w ogóle warto budować pomniki
Ciemnota twórców projektu pomnika bitwy warszawskiej i ich "jurorów" ujawniła się w tym abstrakcyjnym korkociągu zamiast kształcącego łuku tryumfalnego. ks. Julian Sulowski SJ
Gratuluję Panie Gajda, potrafi Pan w mistrzowski sposób tłumaczyć ludziom, że pomniki mają być bez wyrazu, z niczym się nie kojarzyć o niczym nie informować, nie wzruszać, nie pobudzać do zatrzymania się, do ciekawości tylko dlatego, żeby nie przyznać racji pomysłowi postawienia łuku w Warszawie. Przecież gdyby Pan pochwalił ten pomysł to pewnie znajomi by się do Pana przestali odzywać ;). Nie podoba mi się to, ale jestem bardzo Panu wdzięczna, że robi Pan to w maksymalnie delikatny sposób. A swoją drogą mówiąc o sensie pomników nie wspomniał Pan, że stawianie pomników ku czci człowieka i jego dokonań jest z gruntu niekatolickie. Ten zwyczaj pojawił się w świecie chrześcijańskim dopiero w okresie nawrotu do poganizmu zwanym renesansem. Katolicy nie stawiają sobie pomników, a raczej dziękują Bogu np za zwycięstwo. Wówczas fundują kaplicę, kościół, ustanawiają święto itp. Tak więc mimo, że towarzystwo lansujące pomysł łuku tryumfalnego w Warszawie pewnie w Pana środowisku uchodzi za prawicowe i katolickie, to w rzeczywistości chce symbolu pogańskiego. Nie tylko w formie ale i w samym zamyśle. A przecież to był cud, mimo że dziś nawet katolicy wstydzą się o tym tak myśleć. Należą się podziękowania Matce Bożej a nie łuk tryumfalny czy jakiś świder. Ech dziś prawdziwych katolików już nie ma... Mimo krytycznych słów bardzo lubię Pana filmy. Pozdrawiam :)
Te złośliwości są zupełnie niepotrzebne i całkowicie nie na miejscu, wziąwszy pod uwagę przedmiot upamiętnienia. Zgłaszaliśmy kilka lat temu swój pomysł łuku triumfalnego bitwy warszawskiej, który godziłby propozycje różnych środowisk i różne postulaty dotyczące centrum Warszawy. Szkoda, że Pani to pomija.
Warto zagłębić się w warunki odbycia triumfu: - minimum 5000 pokonanych przeciwników w pojedynczej bitwie, - wojna nie mogła być spowodowana agresją SPQR, - obowiązkowe zatwierdzenie odbycia triumfu przez Senat. Niestety więcej warunków nie pamiętam. Jednak jeżeli chodzi o triumf to ciekawą sprawą było to, że armia ze zwycięskim wodzem na czele nie mogła wstąpić do miasta Rzym. Wódz musiał spotkać się przed bramami Rzymu z wysłannikiem Senatu, a następnie Senat podejmował decyzję o zorganizowaniu triumfu. Dopiero po zatwierdzeniu prośby przez Senat, wódz wraz z armią i całym dobytkiem w postaci łupów i jeńców mógł wejść do Rzymu na procesję. Kolejną ciekawostką jest to, że kiedy wódz stał na rydwanie zaprzęgniętym w cztery białe konie, za nim, w tym rydwanie, stał niewolnik mówiący "hominem te esse memento" - "pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem", aby triumfator nie zapomniał się w procesji ku jego chwale. Teraz trochę humorystyczna ciekawostka: Kiedy Pompejusz Wielki organizował triumf, chciał wjechać do miasta na słoniu, jednak łuk sporządzony z pnączy oliwnych, był za mały, aby słoń mógł przez niego przejść, więc musiał zrezygnować z tego udogodnienia. Pozdrawiam. :)
Mam taką koncepcję: powinien stanąć łuk triumfalny na miarę tego w Paryżu, na pl. Na Rozdrożu, który trzeba by w ogóle w tym celu przebudować. Na łuku triumfalnym, pośrodku, powinien być wyrzeźbiony Orzeł Biały w ataku, kruszący w szponach gwiazdę czerwoną, za orłem, Matka Boska Łaskawa (Warszawska). Pod orłem data "- 1 9 2 0 -". Po prawej i lewej od Matki Boskiej powinny być reliefy kawalerii. Po dwóch stronach bramy powinny znaleźć się rzeźby: po lewej Archanioła Michała, przebijającego włócznią węża (szatana), po prawej bogini zwycięstwa Nike. We wnętrzu łuku, kasetonowe sklepienie i płaskorzeźby dowódców. Co myślicie? Szukam kogoś kto mógłby mi to narysować.
Ziuk Piłsudski w grobie na Wawelu się przewraca widząc taki kicz architektoniczny. Co za kiep to projektował? TO JEST PROSTACTWO! o 100 lat za późno. W 20-leciu mielibyśmy piękny łuk a'la Szyszko Bohusz, który planował taki pomnik na krakowskich błoniach. Kumunizm ludziom wykastrował poczucie estetyki, klasy i smaku. Ten pseudopomnik Cudu nad Wisłą projektował jakiś pomiot parobka, robola lubo kołchoźnika co prętem grzebał w zimi.
Temu ludowi nikt nie musiał kastrować "poczucia estetyki, klasy i smaku", ten tak ma, wystarczy obejrzeć pomniki JPII (z kilkoma chlubnymi wyjątkami). A Szyszko Bohusz to była inna cywilizacja, zresztą zarzucano mu, że na ruskich szkołach studiował, za dużo klasycyzmu w jego dziele było itd.
Ja to ujmę tak moimi prostymi słowami w stosunku co do do tego projektu. Jako szary człowieczek nie znający się na architekturze taki łuk triumfalny robi ogromne wrażenie, zapiera dech, pokazuję ogrom siły i majestat czyli sądzę że to chyba mają być uczucia jakie nas powinny darzyć widząc pomnik bitwy ogromnej wagi. Bitwa Warszawska bez jakichkolwiek zaprzeczeń była nie tylko ważna dla nas jako państwa ale i całej europy. Widząc tą propozycje która wygrała, nie robi żadnego wrażenia. Zwykły prosty kloc z cyframi na jego wierzchołku. Top jest moja opinia szarego obywatela, mam nadzieje że co kolwiek sensownego napisałem. Pozdrawiam i dziękuje za filmy.
Świetny odcinek! Jak zawsze👍 Marzę by pojawił się wasz podcast, obejrzałam wasze starsze filmy ciurkiem, bardzo często tylko słuchając,ta forma jest też bardzo przyjazna do chloniecia wiedzy.
na prawde fajny temat, ciekawy odcinek, dużo wiedzy i jeśli mógłbym coś dodać to popracowałbym nad czasem, gdyż często jest powtarzana jedna informacja oraz samą treść materiału dałoby się zmieścić w np 10-15 minutowym filmie. ale pomimo czasu trwania video wszystko super. pozdrawiam
Może być to spowodowane przepisologią wyższą lub też częstą chorobą oczu wśród Polaków polegająca na widzeniu to co swoje i podświadomej ignorancji przez mózg Polaka najbliższego ale też szerzej rozumianego otoczenia
@@Tepacz Gdybyś mieszkał w bliźniaku lub szeregowcu czy nawet pgr-owskim bloku, to wątpię żebyś pomalował, ocieplił lub zmienił dach na całym budynku za swoje pieniądze. Tak też jest tutaj. Nie wiadomo, czy nie chcieli się dołożyć, ale pewnie tak było, a nikt za darmo nie będzie malował jakimś burakom domu :)
Faktycznie gdy sie zmieni date to pomnik bedzie mogl czcic kazda rocznice i kazda bitwe. Jednak nasi projektanci to wizjonerzy. Gdy sie zmieni system to wystarczy wyskrobac date i bedzie gotowiec na wszystko Ewentualnie mozna bedzie napisac ze jest poswiecony radzieckim ofiarom polskiego nacjonalizmu. Nie trzeba bedzie niczego burzyc ani budowac nowego pomnika. Pozniej gdy czciciele nowego pomnika odejda w niebyt to zmieni sie daty albo napisy i wroci do pierwotnej tresci.
Łuk Tytusowy w Warszawie mógl by być . Szkoda że będzie obelisk :( , fajnie by było w al.Ujazdowskich widzieć łuk z napisem np. Obrońcom Warszawy i zwycięzcom z pod Radzymina lud Polski :D
Kiedyś też budowano piękne i okazałe glorietty z kopułą, a na jej czterech filarach wypisywane były nazwiska bohaterów. Może wrócić do tego, w moim mieście jest glorietta.
4 роки тому
Uczciwam - Fornix! Od teraz będą te sklepienia wstawiał pod każdym Waszym filmem :-)
Trochę komicznie, trochę tragicznie. Można powiedzieć, że ten łuk na Muranowie jest znakomitą metaforą tego, jak potrafimy ze sobą współpracować i dbać o wspólną przestrzeń... :(
-przyniosłem puchar z napisem: Za zajęcie pierwszego miejsca, ale nie wiedziałem, jaki sport uprawia - na razie żaden, ale będzie miał na zachętę.. Na śrubokręcie też będzie można sobie coś napisać
sluchajac ciebie w 15 minucie, pomnik to jest wlasnie cos co ma nam przypominac, a jak nie wiemy to nauczyc, po to wlasnie byl ten napis nad lukiem triumfalnym, aby nauczyc lub przypomniec. pomnik ma wyraznie mowic za czym stoi, al nie byc tylko bryłą, ociosanym kołkiem
Radku, edukuj ten ciemny naród. Chwała wam za to... 😀 Jednak troszkę szkoda, że nie odnieśliście się odrobinę bardziej szczegółowo do wygranego projektu (który po prostu MUSI być jakąś ściema), choć mina oczywiście jednoznaczna :)
Ja napierdalam, ty napierdalasz, on, ona, ono napierdala, fajne było to twoje przedszkole, były tam jeszcze inne zajęcia, czy tylko walenie głową w ścianę?
Okazuje się że nie potrafimy wyobrazić jakiejś szczytnej idei albo wydarzenia w postaci pomnika stawiamy jakieś potworki ludzkopodobne albo ciężkie schody prowadzące do nikąd albo teraz pijany zakręcony słup wycelowany w niebo
Wedlug mnie ten pomnik jest zbyt prosty, zwyczajny i nudny. Niemal jak by tym co go stawiaja zalezalo aby ta bitwa zostala zapomniana a nie zapamietana. Zeby oddac przyzwoity szacunek tej bitwie, nalezalo by postawic cos majestycznego, cos wielkiego i z rozmachem. Cos co by pokazywalo potege panstwa i podgreslalo wage tego zwyciestwa. Aby kazdy przechodzien mogl zatrzymac sie, zachwycic sie i z zainteresowania podejsc blizej aby przeczytac informacje. Dlatego luk truimfalny a nie jakis krecony slupek. Rzymianie dobrze wiedzieli o czym mowie dlatego ich budowle sa majestatyczne a ludzie dalej o ich dokonaniach pamietaja. A o bitwie warszawskiej tylko polacy wiedza i to nie kazdy. Zbyt banalny jest ten styl nowoczesny. Pokazuje tak naprawde tylko to ze mamy kryzys i na wszystkim trzeba ostrzedzac. Nasi przodkowie nie beda sie tym zachwycac.
Cóż, bryła sama w sobie mi się podoba, bo lubię takie skrajnie minimalistyczne formy. Natomiast w tym kontekście rozumiem głosy sprzeciwu. Ten projekt jest bardzo bezkompromisowy, ciekawa jestem jak mógłby wyglądać, gdyby udało się wyważyć historyczny przekaz i nowoczesną formę - tak aby nie był to po prostu słup, ale też niekoniecznie takie typowo "prostolinijne" pomysły w stylu orła miażdżącego czerwoną gwiazdę.
Tylko luk triumfalny dla Bitwy Warszawskiej, kazde inne rozwiazanie to tylko polsrodek. W Bitwie Warszawskiej Polska obronila Europe przed horda bolszewicka. Jest to jedna z 20 najwazniejszych bitew wszechczasow w historii swiata
Bilety kupione. Do zobaczenia w Poznaniu! :)
Świetnie! Do zobaczenia!
@@goodidea_archi Czy będzie możliwość zakupu książki? Trochę przykro pojechać na wykład i wrócić bez autografu :)
@@slawo_mir_c Nie będzie można kupić na miejscu, trzeba przyjść z kupioną wcześniej. Z wielką przyjemnością się do niej wpiszemy :)
@@goodidea_archi Hej Drodzy Umiłowani... Pytanie... Czy na zbieg osi Plac Zbawiciela, Pałac Ujazdowski czy było to w jakim sensie planowane jakieś coś wspaniałego w przeszłości?... Ten Plac na Rozdrożu to mógł być tak okazały jak Plac Zamkowy... Współcześnie take przełomie zadupie! Pozdrawiam z Australii 😎👍
Zgadzam się. Ta propozycja to modernistyczny chłam.
Dla czego nie możemy mieć po prostu zajebistego pomnika ,takiego który powodował by w moich oczach łzy .Wiertło mi tego nie robi .
U mnie powoduje, ale nie z zachwytu, tylko z smutku, że takie coś wybrali.
Wyobraź sobie wiertło w oku 🙂
No to jest właśnie poziom prawdziwych Polaków. Pomniki i Zenek mają im wyciskać łzy z oczu. A czemu łzy skoro bitwa wygrana? Cieszyć się trza!
@@mm-rz9wr , zaiste! Tylko jak tu się cieszyć, jak nad tym pominkiem to tylko siąść i płakać?
@@mm-rz9wr Wszytko jak chłop krowie na rowie, łzy to łzy wzruszenia. A jak będziesz stał przy tym pomniku, będziesz na niego patrzył i się CIESZYŁ to pomyślą że jesteś psychiczny.
Są pomniki które mogą obyc się bez napisów . Tak jak przytoczony tu pomnik Chopina. A także Małego Powstańca czy absolutnie genialny Chwala Saperom. Ten zwycięski projekt nie wzbudza żadnych emocji. I to jest chyba największy zarzut
Zwycięski pomnik chyba wzbudza bardzo duże emocje, jeśli poobserwuje się żar niektórych toczonych wokół niego dyskusji i kaliber zarzutów. I wydaje się, że na wszystkich wymienionych pomnikach lub w ich otoczeniu jak najbardziej są odnoszące się do nich napisy :) Czy mogłyby one się bez nich obyć? Trudno powiedzieć, skoro wokół nich wykonana została trwająca już kilka pokoleń praca popularyzatorska. Gdyby nie pokazywać wszystkim od przedszkola pomnika Chopina, czy byłby on taki rozpoznawalny? Na szczęście nie musimy tego sprawdzać.
@@goodidea_archi ze dwie generacje i zabiorą tego Szopena, a stanie Żenek ;)
@@goodidea_archi teraz tak, ale za kilka lat jak już powstanie raczej nie dostarczy wzruszeń
@@goodidea_archi Nie wiem, czy fala sprzeciwu to rodzaj emocji jakie powinien wywoływać pomnik ;p często jeżdżę po Warszawie i niektóre pomniki widziałem setki razy, a i tak za każdym razem czuję wagę wydarzeń, które upamiętniają, choćby Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, jest bardzo mocny i za każdym razem na mnie działa ;p nawet Maszt Wolności, który jest po prostu ładnym masztem z flagą Polski budzi we mnie emocje. Kiedy patrzę na projekt pomnika Bitwy Warszawskiej widzę skręcony graniastosłup z datą i tyle, podobnie było z pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej - schody donikąd ;p pamiętam doskonalę katastrofę smoleńską, pamiętam jaki nastrój panował wszędzie tego dnia i liczyłem, że pomnik będzie przywoływał tę zadumę, ale to wciąż po prostu kamienny kloc, przykro mi. A co z wydarzeniami, których nie byłem świadkiem? Jak byle jaki pomnik ma wzbudzić we mnie emocje? Nawet jeśli znam cały kontekst historyczny.
Jeśli jednak nowy pomnik Bitwy Warszawskiej powstanie według tego projektu, to mam tylko nadzieję, że monumentalność zrobi robotę ;p
Ja przepraszam, ale ten ŚWIDER, który wygrał, to jest totalna porażka.
Masakra upamietnienia Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
Łuk triumfalny przynajmniej wskazuje jasno ,że chodzi o pomnik zwycięstwa. Świder niczego nie wskazuje
Świder symbolizuje naszych świrusów u władzy.
Oklepany pomysł, fatalna lokalizacja - równie dobrze ten patyk mógłby stać gdzieś na polanie w Lesie Kabackim. Poza tym gdzieś coś podobnego widziałem, o budynkach nie wspomnę (Las Vegas?).
Pomnik ma upamiętnić zwycięską bitwę wygraną przez Polaków, na terenie Polski, zaliczaną jako 18-tą przełomową bitwę w historii świata. Czy musi to być łuk? Nie wiem. Może powinien? Rzym ma kilka starożytnych łuków, kontrowersyjne dla niektórych Vittoriano, Paryż również, ze współczesnym Łukiem Braterstwa wybudowanym chyba ze 35 lat temu, Berlin Bramę Brandenburską etc. To co je wszystkie łączy to popularność i rozpoznawalność nie tylko wśród turystów ale i u ludzi na całym świecie. Tego patyka za 5 lat nawet 70% warszawiaków nie będzie potrafiła zlokalizować.
Plac Piłsudskiego byłby chyba najbardziej godną lokalizacją po wcześniejszym usunięciu trapu.
@@bernardaprzybya-zaremba5252 albo dodatkowej w dupie
@@bernardaprzybya-zaremba5252 Jestem przyjemniaczek ale przyjemne skojarzenie?? No może.Zależy od dziury. Bo jak będzie ta co buczy to czy ja, wiem czy przyjemne?
Świetny odcinek! Natomiast Świder jest byle jaki!
Swider jest do d...y !
Folks, nie mówi się Świder, mówi się wiertło!!! W mechanice, świder w ciesielstwie chyba.
Pierwsza myśl po zobaczeniu projektu: budynek Turning Torso z Malmö, albo Cayan Tower z Dubaju. Nie wiem, może to tylko moje skojarzenie, ale kształt pomnika roztacza aurę "ale to już było" i dlatego obawiam się, że ta artystyczna wizja pomnika poszła w kierunku zbyt dosadnej "inspiracji" architekturą pewnych wieżowców. Dlatego projekt wydaje mi się boleśnie znajomy, powielony, nawet oklepany. Jakby ktoś nie miał pomysłu na bryłę, tylko skorzystał sobie z tego, co już stoi.
@Tomasz Bartkowiak piszę o projekcie wybranym. Słowem nie wspominam o łuku.
No to właśnie dlatego autor filmu też wyraża dezaprobatę.
Masz racje,to standardowe,stereotypowe "gowno mowiace wszystko i nic!"
Bardzo cenię sobie ludzi, którzy znają się na tym, o czym mówią.
Dlatego kocham Wasz kanał! ❤❤❤
Oooo! Bardzo dziękujemy za miłe słowa! :)
Co do przykładów najbardziej znanych monumentów muszę się nie zgodzić. Zarówno statua wolności, łuk triumfalny czy kolumna Zygmunta dostarcza nam zaczątek przekazu i wciąga nas od samego początku - starożytny rzymianin wiedziałby widząc taki łuk że dotyczy to jakiegoś tryumfu ale jakiego, to już musi podejść zobaczyć rzeźby, przeczytać napis. Dokładnie tak samo statua wolności i kolumna Zygmunta budują na pewnych skojarzeniach i wiedzy odbiorcy tak aby już na pierwszy rzut oka widz zaczął się domyślać o co chodzi - ale żeby ostatecznie rozwiązać tą zagadkę musi podejść i przyjrzeć się bliżej. Wyjątkiem tutaj wydawać się może Washington Monument ale nawet i on bazuje na czymś co może wzbudzić wyobraźnię odbiorcy czyli skojarzenie z antycznymi obeliskami. Dlatego wydaje mi się, że najwyższą klasę pomników charakteryzuje właśnie ten mechanizm dwóch głębi - jednej natychmiastowej i oczywistej dla widza i drugiej którą widz ten może odkryć - ale żeby ją odkryć sam pomnik musi go najpierw do tego skłonić.
Otóż to!
Chyba najlepsza odpowiedź jaka się tu przewija.
Pomnik powinien być zaczątkiem szerszej historii, budzić jakieś skojarzenia
No ale przecież autor filmu w żadnym miejscu nie twierdzi że jest inaczej. Widać jednoznacznie, że wygrana wizja pomnika też mu się nie "widzi"...
Mam wrażenie że statua wolności buduje na skojarzeniach jedynie o samej sobie. Gdyby ona nigdy nie istniała i nie miał bym pojęcia czym jest, i ktoś mi pokazał ten projekt, jedyne co by mi przyszło na myśl to znicz olimpijski. Czy to się kojarzy z wolnością? Oczywiście jest miejsce na taką interpretacje ale to zależy od osoby, Co do łuków, tak samo można powiedzieć tutaj, widać że monument coś upamiętnia, ale co? Trzeba podejść do niego i przeczytać. Jedyne co to łuk triumfalny zawęża odrobinę tą informacje, i wiemy że chodzi o datę jakieś zwyciężonej bitwy (chociaż jak na filmiku jest powiedziane, te najwcześniejsze miały nieco inną funkcję). Każdy symbol bazuje na kulturze i wiedzy która jest na tyle uniwersalna aby można było go zrozumieć, ale zgodzę się że unika bardziej interpretacji (chociaż to nie jest coś złego) niż właśnie łuk triumfalny, różne czy pomniki osób. Nie do końca też rozumiem jak pomnik Washingtona ma wzbudzać wyobraźnie, a ten nie, mnie prawdę mówiąc żaden z nich specjalnie nie rusza, pomnik Washingtona jest po prostu ogromny, i ma bardziej "rozpoznawalny" kształt.
Ja bym chętnie zobaczył łuk triumfalny jako monument upamiętniający Bitwę Warszawską ;)
Ale ta propozycja to porażka...
Fornix :D
Najlepszym pomnikiem bitwy byłoby ciekawe muzeum.
@@lukaszlbn86 Do muzeum pójdą tylko nieliczni a pomnik miliony będą oglądać, i wtedy może ich to zainteresować.
warszawa.wyborcza.pl/warszawa/51,54420,25740964.html?i=7
Dzięki za linka, wygląda, że i tak wybrano najlepszy, pozostałe propozycje żenujące
@@PiotrPiowelWeltrowski Wolałbym łuk triumfalny i w innym miejscu
nowawarszawa.pl/bigbaner/zagospodarowanie-funkcjonalno-przestrzenne-rejonu-osi-saskiej-w-warszawie/
Jury chyba pomyliło konkurs z przetargiem, dlatego wygrał najtańszy pręt ogrodzeniowy
Ha!
Niestety,tak sie tutaj robie,byle jak,i psim swedem.Taka wspaniala okazje,zeby przypomniec narodowi jego bohaterska historie,ale taka skundlona wersja diable wiedza co.Welcome to Poland!!!
Ah, to pręt ogrodowy! bo na początku nie skojarzyłam😂😂😂
I zawsze będzie można na nim powiesić jakieś nowe logo pasujące politycznej poprawności vel mądrości etapu vel marksizmowi kulturowemu..
Pieknie ujete.
Ok na lukach sa napisy, ale jest to nadal luk triumfalny, czyli wiadomo, ze chodzi o zwyciestwo. Ten pomnik nie dosc, ze ma niski walor estetyczny, to jeszcze nie mowi ze chodzi o zwyciestwo, ten pomnik to porazka!
Równie dobrze mógłby taki pomnik wspominać o np przegranej bitwie ale jednak w ktorej polacy walczyli do konca. BEZ SENSU
Bardzo wartościowy film. Z przyjemnością się go ogląda.
Dziękujemy za miłe słowa i pozdrawiamy! :)
Nie zgodzę się z takim podejściem i stawianiem w jednej linii pomników abstrakcyjnych do tych klasycznych
przedstawiających bohaterów na koniu, czy żołnierzy. Oczywiście pomnik to nie książka i nie przedstawi przebiegu
kampanii wojennej, nie mniej nawet nie znając historii, a oglądając Marine Corps War Memorial tzw pomnik Iwo Jimy -
można się domyślić o co w tym chodzi, że pomnik oddaje część żołnierzom i symbolizuje wysiłek wojenny.
Z pomnika Cudu nad Wisłą - bitwy warszawskiej 1920 nie da się tego odgadnąć za cholerę.
I właśnie tu jest problem takich bezkształtnych słupów, bo nie wiadomo z niego absolutnie nic, prócz upamiętnionej daty. Równie dobrze ktoś mógłby pomyśleć, że upamiętnia on urodzajny rok, czy wielką zuszę w tamtym roku.
Ale w razie "zmiany kierunku wiatrów" może upamiętniać zupełnie co innego! :)
@@JanuszJotgie Władza ma dziś problem przede wszystkim z przekonaniem do pomnika własnego obozu szeroko rozumianej prawicy, różnych środowisk, które wspierały PiS i to tu było największe ciśnienie, żeby na 100 lecie Cudu nad Wisłą postawić jakiś pomnik, zrobić coś wielkiego, że wspomnę pomysły Jana Pietrzaka z Łukiem Triumfalnym i ataki na władze stolicy, prezydenta Trzaskowskiego.
Już dziś bardzo ostry tekst dał Łukasz Warzecha, że to właściwie na granicy obrazy i profanacji.
Minister Gliński stoi więc dziś wobec oczekiwań, ciśnienia, które po części sam stworzył, nie mając
zbyt wiele czasu.
@@JanuszJotgie , i w tym problem. Oportunizm to zło!
Nawet pomnikowy.
@@JanuszJotgie skręt kiszek!
super opowiesc,nie wiedzialem o tej formie oczyszczenia,dziekuje za produkcje
Cieszymy się, że film się podobał, dziękujemy i pozdrawiamy!
Wie ktoś co z pałacem saskim? Mieli odbudować na stulecie odzyskania niepodległości, ale jakoś temat ucichł
Poszło na jarkowe
@@bbliberator1615 A to nie jest tak, ze warszawski ratusz nie wyraza zgody.
@@jankowalski4731 na pomniki też nie wyrażano zgody, a stoją.
Po prostu w kasie nie ma pieniędzy, a miliard złotych na siedzibę opozycyjnego senatu to trochę za dużo.
Odpowie ktoś na pytanie OPa normalnie a nie jakims politycznym ściekiem?
@@krystynapiatkowski2408 jeśli pani tak bardzo zależy na dobrym imieniu Polski, to radzę zacząć najpierw od pisania po polsku przy użyciu polskich znaków diakrytycznych. Polecam najprostsze rozwiązania. Najlepiej zacząć od siebie, a potem myśleć o Stalinie.
Tanio,szybko,bez wyrazu.Jaka sztuka dzis,taka Polska jutro.
Ludzie ktorzy oddali dla nas i dla wolnej Europy wlasne zdrowie i zycie,
nie zasluguja na tandete i bylejakosc.O naszym zwyciestwie powinien wiedziec caly swiat.
Dziekuje Panie Radoslawie .... jak zawsze wspaniale pan opowiada o sztuce !!,,😀
to ze cos moze reprezentowac wszystko to zaden atut a minus. jezeli cos jest do wszystkiego to jest do niczego.
Dokładnie 👍
Odcinek super. Co do pomnika... Maczuga jako symbol tryumfu, a czemu nie. Następny będzie kaset albo kij beysbolowy ( przepraszam za pisownie ale w trosce o dotarcie do szerszego elektoratu). Co się komu kojarzy to stawiać będzie śmiesznie ale nie za wesoło.
Jest jeszcze szansa że zbudują jednak coś innego? Przecież ten projekt to zwykły żart.. co to ma przedstawiać? Jestem pewien że ten konkurs był ustawiony i wygrał ten który miał wygrać a nie chciało mu się wymyślać czegoś zjawiskowego bo i tak przecież wygra.
Co ma przedstawiać? Bitwę Warszawską 1920. Bo zwycięstwo było wielkie jak ten pomnik :)
odezwał się ekspert
Mój typ: warszawa.wyborcza.pl/warszawa/51,54420,25740964.html?i=7
Dalej czekam na odpowiedź czy jest jeszcze możliwość że tego jednak nie zbudują...
Może autor pomnika chciał nam dać do zrozumienia, że bardzo długo wiercono mu przysłowiową "dziurę w brzuchu" by także wziął udział w tym konkursie i przesłał swoją pracę 😩, więc w końcu się zgodził 😉
Panie Radku magnetyzm Pana głosu i gestykulacji najwyższej próby, co do tematu to taki pomnik jaka stolica.
To jest najciekawszy kanał na całym Youtubie - pomimo że jestem hiperaktywna, nigdy nie przewijam ;D
Whoa! Dziękujemy! :)
Oglądając Państwa program powróciła mi wiara w polskie młode pokolenie. Profesjonalizm i niezwykła pasja, wiedza i umiejetność przekazania osiągnieć nie tylko polskiej architektury i historii sztuki w dodatku posługując się piękną i wartką polszczyzną - to wszystko jest dla mnie niezwykłym odkryciem w dzisiejszej „ bylejakości”! Zobaczyłam cześć zaledwie programów. Niezwykle uszanowanie widza i słuchacza. To jak w dawnej tv programy prof. Zinna i Białostockiego, które pamietam z dzieciństwa! Dziękuję za to, ze mogę czegoś się nauczyć mimo wieku i odmiennej branży. Na każdy nowy odcinek czekam z wielka przyjemnością i ciekawością.
Bardzo dziękujemy za przemiłe słowa! My też nie lubimy "bylejakości", dlatego staramy się jak potrafimy, aby nasze programy były dopracowane pod każdym względem. Porównanie do profesorów Zinna i Białostockiego jest dla nas wielkim zaszczytem! Dziękujemy!
Jak zawsze znowu dobra dawka bardzo fajnej wiedzy.
Dziękujemy! :)
Według mnie pomnik może mieć też edukacyjną formę. Jakiś turysta może się nim zaciekawić i może się dowiedzieć czegoś nowego czego np w przewodniku nie ma
Albo wycieczka dzieci, łuk triumfalny ich raczej nie zainteresuje a próba zainteresowania przez nauczyciela zapewne przyniesie odwrotny skutek. Natomiast taka forma od razu przyciąga wzrok i pytania "plosze paniiii a cio to jest?".
Jak zwykle merytoryczny komentarz,pozdr Was👍
Dziękujemy i pozdrawiamy! :)
Katastrofa nie pomnik, widać że ukartowany konkurs :(
Super odcinek! Czy planujecie może materiał o nekropoliach jak wyglądały w starożytności a jak obecnie oraz o architekturze i obrzędach związanymi z tymi miejscami ?
PS: Wasz pomysł odbudowy Wielkiego Salonu jako pomnika Bitwy Warszawskiej jest rewelacyjny.
W Warszawie jest wiele ciekawych cmentarzy o których można by wiele powiedzieć choćby najbardziej znany powązkowski lub mniej znane lecz również ciekawe cmentarze Ewangelickie na Woli.
Kciuk w ciemno leci do Państwa :-)
Mnie się podobał najbardziej projekt łuku triumfalnego nad Wisłą. Od razu mi się łuk kojarzył z Bitwą Warszawska z tzw. cudem nad Wisłą
Ten świder wkręcany w naszą przestrzeń pamięci historycznej przypomina laskę mojźesza z głową węźa mającą nas kłuć w oczy ,"kto tu rządzi".Tylko łuk moźe być symbolem zwycięstwa..Przerobić pałac stalina na budynek z łukiem lub kilkoma łukami aby symbol łuku był dominujący w tej budowli . Pozdrawiam spostrzegawczych komentatorów naszego kraju dobrobytu dla/nie licznych, wybranych/.
Nie za bardzo mi się podoba , nie jest zły ale nie podoba mi się. Miał być Łuk Triumfalny. Lubię Łuki.
25 minut!? Rozpieszczacie Nas! Dzisiaj makietowy odcinek, więc pracy było jeszcze więcej niż zwykle! Zabieram się do oglądania!
Zapraszamy! :)
" Ni pies ni wydra coś na kształt świdra ' To było pierwsze skojarzenie kiedy "toto" zobaczyłem . To wstyd że "nasi rządzący " od 2015-roku nie uczcili łukiem triumfalnych naszych bohaterów , którzy pogonili tą bolszewicką swołocz . Piszę to jako wnuk stryjeczny Legionisty Który zakończył swój szlak bitewny jako 20-letmi podporucznik dowódca 4-tej kompani 1-szego Pułku Piechoty Legionów Polskich zdobywając miasto Koresteń po wcześniejszym forsowaniu rzeki Seret . Osłaniany przez kompanie karabinów maszynowych dowodzoną przez przyjaciela wujka , porucznika Emila Fildorfa . Napisałem że zakończył , poniewaz został wtedy ciężko ranny . A to starcie było jednym z wielu epizodów , które tworzyły całość nazwaną "Bitwą nad Niemnem" .
Według mnie ten projekt jest beznadziejny ponieważ nie posiada w ogóle jakiegoś wewnętrznego piękna, symboliki która jest sprytnie ukryta i oczywista jednocześnie. Podsumuwując pomysł załosny
Sprytnie ukryta i oczywisty jednocześnie? Przecież to oksymoron.
Ale w ilu wzniosłych słowach zawarty :-)
@@matisgh3 No niekoniecznie. Przecież można ukryć coś, że trzeb obejść pomnik 3 razy zanim się to znajdzie, ale jak już się znajdzie to pojawia się myśl "no co za oczywisty symbol haha".
super program, thx . . .
Widzę, że dodajecie film....
Rzucam wszystko co robię i oglądam. ❤
Dziękuję.❤
To my dziękujemy i życzymy przyjemnego oglądania! :)
@@goodidea_archi Dziękuję.
Uważam że łuk triumfalny na Muranowie pojawiający się w 11:20 nie wystarczająco reprezentuję osiągnięcia pilskiej architektury i przydało by się drugą połowę pomalować jakaś bardziej jaskrawą i "żywą" barwą i do tego przydał by się bilbord jakiś najlepiej pasujący do kontekstu czyli tanie RTV i AGD lub tania ryba w supermarkecie
Mam podobne odczucia co do Pomnika Armii Poznań w Poznaniu. Jak pierwszy raz go zobaczyłem, nie wiedziałem kogo/co ten pomnik ma upamiętniać. Dopiero artykuł na Wikipedii wyjaśnił mi jego symbolikę.
Myślę że bitwa warszawska tak długo to starano się wymazać z historii dlatego tak bardzo ważne aby ten pomnik był bardziej wymowny może bardziej ekspresyjny, aby więcej przechodniów zauważyło go ,bo w tej formie można go potraktować jako ozdoba ogrodowa.
Czym ten pomnik różni się od obrzydliwych monumentów prl? Zestarzeje się jeszcze szybciej niz one
Dziękuję!
My również dziękujemy i pozdrawiamy! :)
Fornix! Odcinek wyśmienity, jak zawsze:) pozdrawiam i do zobaczenia ponownie na wykładzie.
Ciekawa sprawa z tym łukiem w okresie rzymskim. Przejście przez łuk bramę oczyszczało, ale było też przejście pod jarzmem - co było dowodem pohańbienia.
Łuk triumfalny powinien być największy i najładniejszy to jest Polska !!!
Moim zdaniem jest oczywisty powód, dla którego został wybrany taki "minimalistyczny" projekt pomnika, a mianowicie TERMIN WYKONANIA. Winę ponosi Miasto/Rząd, że przespali przygotowania do obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, rozpisali projekt dawno po czasie i dlatego musieli wybrać takie rozwiązanie, które da się zrealizować w 3-4 miesiące. Jest to przykry i niestety w polskich realiach częsty scenariusz, kiedy robi się inwestycje "na wczoraj" kosztem jakości, wielkości, wyglądu itd. ot, choćby autostrada A2 na Euro 2012. Odcinek jak zwykle na najwyższym poziomie! Pozdrawiam!
Teraz otwarcie pomnika jest planowane na 2025. Fakt że nadal idą z tym projektem jest całkowitą żenadą.
Pomnik upamiętniający , bitwę o Warszawę , i ocalenie całej Europy , gdzie nasi dziadowie z mocą Bożą , powstrzymali ta czerwona zarazę , powinien stanąć pomnik , brama w kształcie Łuku Triumfalnego , tylko taki jest pomnik godny , upamiętnienia , Cudu nad Wisłą , Tylko Łuk Triumfalny jest godny .
Najlepszy kanał o architekturze. Pozdrawiam .😊
Dziękujemy bardzo! Pozdrawiamy serdecznie!
Nie usłyszałem definitywnej opinii na temat tego projektu. Z jednej strony rozumiem, nie chcecie uchodzić za mędrców co to mogą wyrokować na tematy na które nie mają wpływu, powiadam, rozumiem. Ale, kurde, z drugiej strony chciałbym usłyszeć, że to paskudny masoński słup.
Bo jako żywo jest to wredny masoński słup. Tak jak ten w Waszyngtonie.
Wyobraziłem sobie taki wasz pokoik ze wszystkimi makietami i mam nadzieję, że będzie ich więcej. Powodzenia! :)
Niestety niektóre musiały już pójść do makietowego nieba, ale na pewno makiety będą się jeszcze pojawiać! Dziękujemy i pozdrawiamy!
@@goodidea_archi A może dobrym pomysłem byłoby organizowanie co jakis czas konkursu, gdzie do wygrania byłaby taka makieta. Jeśli ma trafić do nieba to czemu nie może trafić do rąk jakiegoś widza :)
@@adamnowak2137 Dwie makiety zlicytowaliśmy w tym roku na WOŚP :) Więc zostały uratowane :)
Bardzo dziękuję za ten odcinek. Mając na uwadze "wbudowane" łuki triumfalne, chyba raczej nie było tradycji, w Warszawie, budowania ich w wersji swobodnej.
Ograniczenia konkursowe: czas, kwota i brak modelu/makiety spowodowały, że zwycięski projekt, i nie tylko, nie może mierzyć się z pomnikiem Bohaterów Warszawy ( populranie Nike ).
Symbolizmem nie dorówna Grobowi Nieznanego Żołnierza w Ogrodzie Saskim. Sama Bitwa Warszawska miała miejsce poza Warszawą więc upamiętnienie tylko
w formie pomnika, to trochę za mało. Odtworzenie Wielkiego Salonu w Ogrodzie Saskim, co Państwo proponowali, na tej wielkiej osi B.Prus, J.Piłsudski, krzyż Papieski, Grób Nieznanego Żołnierza i T.Kościuszko wraz z budową przejścia naziemnego pomiędzy Pl. Żelaznej Bramy a Ogrodem jest pomysłem o wiele ciekawszym.
Pl. Na rozdrożu ma się zmienić. W perspektywie jest zadaszenie Trasy Łazienkowskiej , może się okazać, że niektóre elementy planowanego pomnika staną nie tam gdzie trzeba.
Pozdrawiam i życzę udanego tygodnia!
Dziękujemy i wzajemnie!
Podoba mi się tymczasowy Łuk Triumfalny za Augusta Trzeciego. Pierwszy raz widzę ten widok na Plac Zamkowy z tamtego wydarzenia z.. Łukiem /Bramą.
👍
Co ludzie wolicie:
like👍 Łuk triumfalny like👍
kom✏️ Skręcony prostopadłościan kom✏️
Ten projekt pomnika to socrealistyczny kicz! Za dużo takich śmiesznych pomniczków nie pokazujących niczego wokół nas.
Wygrana Bitwa Warszawska zasługuje na godne upamiętnienie, które będzie upiększać miasto, obiekt do podziwiania, tak jak właśnie łuki triumfalne, choc nie musi byc to koniecznie łuk.
Najgorsze, że na takie godne projekty nie znajdą się pieniądze i pewnie dlatego ta "śruba" wygrała. Plus krewni i znajomi królika.
+1000
W sumie łuk triumfalny sam w sobie też wiele nie mówi o tym co upamiętnia.
@@GromKuba zawsze można go przyozdobić :)
Zgadzam się z Pana opinią ma temat tego konkretnego projektu (dla przypomnienia 13:52 ). I bardzo podoba mi się wytłumaczenie dlaczego w ogóle warto budować pomniki
Ciemnota twórców projektu pomnika bitwy warszawskiej i ich "jurorów" ujawniła się w tym abstrakcyjnym korkociągu zamiast kształcącego łuku tryumfalnego. ks. Julian Sulowski SJ
Gratuluję Panie Gajda, potrafi Pan w mistrzowski sposób tłumaczyć ludziom, że pomniki mają być bez wyrazu, z niczym się nie kojarzyć o niczym nie informować, nie wzruszać, nie pobudzać do zatrzymania się, do ciekawości tylko dlatego, żeby nie przyznać racji pomysłowi postawienia łuku w Warszawie. Przecież gdyby Pan pochwalił ten pomysł to pewnie znajomi by się do Pana przestali odzywać ;). Nie podoba mi się to, ale jestem bardzo Panu wdzięczna, że robi Pan to w maksymalnie delikatny sposób.
A swoją drogą mówiąc o sensie pomników nie wspomniał Pan, że stawianie pomników ku czci człowieka i jego dokonań jest z gruntu niekatolickie. Ten zwyczaj pojawił się w świecie chrześcijańskim dopiero w okresie nawrotu do poganizmu zwanym renesansem. Katolicy nie stawiają sobie pomników, a raczej dziękują Bogu np za zwycięstwo. Wówczas fundują kaplicę, kościół, ustanawiają święto itp.
Tak więc mimo, że towarzystwo lansujące pomysł łuku tryumfalnego w Warszawie pewnie w Pana środowisku uchodzi za prawicowe i katolickie, to w rzeczywistości chce symbolu pogańskiego. Nie tylko w formie ale i w samym zamyśle.
A przecież to był cud, mimo że dziś nawet katolicy wstydzą się o tym tak myśleć. Należą się podziękowania Matce Bożej a nie łuk tryumfalny czy jakiś świder. Ech dziś prawdziwych katolików już nie ma...
Mimo krytycznych słów bardzo lubię Pana filmy.
Pozdrawiam :)
Te złośliwości są zupełnie niepotrzebne i całkowicie nie na miejscu, wziąwszy pod uwagę przedmiot upamiętnienia. Zgłaszaliśmy kilka lat temu swój pomysł łuku triumfalnego bitwy warszawskiej, który godziłby propozycje różnych środowisk i różne postulaty dotyczące centrum Warszawy. Szkoda, że Pani to pomija.
Warto zagłębić się w warunki odbycia triumfu:
- minimum 5000 pokonanych przeciwników w pojedynczej bitwie,
- wojna nie mogła być spowodowana agresją SPQR,
- obowiązkowe zatwierdzenie odbycia triumfu przez Senat.
Niestety więcej warunków nie pamiętam.
Jednak jeżeli chodzi o triumf to ciekawą sprawą było to, że armia ze zwycięskim wodzem na czele nie mogła wstąpić do miasta Rzym. Wódz musiał spotkać się przed bramami Rzymu z wysłannikiem Senatu, a następnie Senat podejmował decyzję o zorganizowaniu triumfu. Dopiero po zatwierdzeniu prośby przez Senat, wódz wraz z armią i całym dobytkiem w postaci łupów i jeńców mógł wejść do Rzymu na procesję.
Kolejną ciekawostką jest to, że kiedy wódz stał na rydwanie zaprzęgniętym w cztery białe konie, za nim, w tym rydwanie, stał niewolnik mówiący "hominem te esse memento" - "pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem", aby triumfator nie zapomniał się w procesji ku jego chwale.
Teraz trochę humorystyczna ciekawostka: Kiedy Pompejusz Wielki organizował triumf, chciał wjechać do miasta na słoniu, jednak łuk sporządzony z pnączy oliwnych, był za mały, aby słoń mógł przez niego przejść, więc musiał zrezygnować z tego udogodnienia.
Pozdrawiam. :)
Mam taką koncepcję: powinien stanąć łuk triumfalny na miarę tego w Paryżu, na pl. Na Rozdrożu, który trzeba by w ogóle w tym celu przebudować. Na łuku triumfalnym, pośrodku, powinien być wyrzeźbiony Orzeł Biały w ataku, kruszący w szponach gwiazdę czerwoną, za orłem, Matka Boska Łaskawa (Warszawska). Pod orłem data "- 1 9 2 0 -". Po prawej i lewej od Matki Boskiej powinny być reliefy kawalerii. Po dwóch stronach bramy powinny znaleźć się rzeźby: po lewej Archanioła Michała, przebijającego włócznią węża (szatana), po prawej bogini zwycięstwa Nike. We wnętrzu łuku, kasetonowe sklepienie i płaskorzeźby dowódców. Co myślicie? Szukam kogoś kto mógłby mi to narysować.
Pięknie pan to przelał na moja wyobraźnię właśnie to z Pana koncepcji powinno powstać ale co my zwykli ludzie możemy zadziałać
@@qrgan6737 No, wreszcie jakiś odzew, do tego pozytywny! Dzięki :)
Ziuk Piłsudski w grobie na Wawelu się przewraca widząc taki kicz architektoniczny. Co za kiep to projektował? TO JEST PROSTACTWO! o 100 lat za późno. W 20-leciu mielibyśmy piękny łuk a'la Szyszko Bohusz, który planował taki pomnik na krakowskich błoniach. Kumunizm ludziom wykastrował poczucie estetyki, klasy i smaku. Ten pseudopomnik Cudu nad Wisłą projektował jakiś pomiot parobka, robola lubo kołchoźnika co prętem grzebał w zimi.
Temu ludowi nikt nie musiał kastrować "poczucia estetyki, klasy i smaku", ten tak ma, wystarczy obejrzeć pomniki JPII (z kilkoma chlubnymi wyjątkami). A Szyszko Bohusz to była inna cywilizacja, zresztą zarzucano mu, że na ruskich szkołach studiował, za dużo klasycyzmu w jego dziele było itd.
Ja to ujmę tak moimi prostymi słowami w stosunku co do do tego projektu. Jako szary człowieczek nie znający się na architekturze taki łuk triumfalny robi ogromne wrażenie, zapiera dech, pokazuję ogrom siły i majestat czyli sądzę że to chyba mają być uczucia jakie nas powinny darzyć widząc pomnik bitwy ogromnej wagi. Bitwa Warszawska bez jakichkolwiek zaprzeczeń była nie tylko ważna dla nas jako państwa ale i całej europy. Widząc tą propozycje która wygrała, nie robi żadnego wrażenia. Zwykły prosty kloc z cyframi na jego wierzchołku. Top jest moja opinia szarego obywatela, mam nadzieje że co kolwiek sensownego napisałem. Pozdrawiam i dziękuje za filmy.
Jak zwykle interesujący film, aż miło! Fornix :D
Świetny odcinek! Jak zawsze👍 Marzę by pojawił się wasz podcast, obejrzałam wasze starsze filmy ciurkiem, bardzo często tylko słuchając,ta forma jest też bardzo przyjazna do chloniecia wiedzy.
Ni pies, ni wydra: cos na ksztalt swidra.
na prawde fajny temat, ciekawy odcinek, dużo wiedzy i jeśli mógłbym coś dodać to popracowałbym nad czasem, gdyż często jest powtarzana jedna informacja oraz samą treść materiału dałoby się zmieścić w np 10-15 minutowym filmie. ale pomimo czasu trwania video wszystko super. pozdrawiam
Repetitio est mater studiorum :) Można przyspieszyć w YT odtwarzanie i uwinąć się nawet w 12 minut ;)
Zwykły słup równie dobrze mogło 2020 i nic by to nie zmieniło.
11:20 Jakie to polskie. Pomalować tylko jedną część, a drugą zostawić bo sąsiad się nie zgadza.
Może być to spowodowane przepisologią wyższą lub też częstą chorobą oczu wśród Polaków polegająca na widzeniu to co swoje i podświadomej ignorancji przez mózg Polaka najbliższego ale też szerzej rozumianego otoczenia
@@Tepacz albo chęcią pokazania dwóch wersji.
@@Tepacz Gdybyś mieszkał w bliźniaku lub szeregowcu czy nawet pgr-owskim bloku, to wątpię żebyś pomalował, ocieplił lub zmienił dach na całym budynku za swoje pieniądze. Tak też jest tutaj. Nie wiadomo, czy nie chcieli się dołożyć, ale pewnie tak było, a nikt za darmo nie będzie malował jakimś burakom domu :)
Panie Radosławie, super odcinek, widać ogrom pracy!
Bardzo dziękujemy! Nie zapominajmy, że program na dwoje autorów, którzy wkładają w każdy odcinek całe serduszka :)
@@goodidea_archi Chciałabym się sprostować i proszę o wybaczenie :) Pani Natalio, niech Pani też się nam w filmach od czasu do czasu pokaże :*
Dobry wieczór wszystkim. jak zwykle ciekawy materiał. Uwielbiam ten kanał, szkoda, że nie będziecie w BIAŁYMSTOKU.
Dziękuję za ten odcinek!
Faktycznie gdy sie zmieni date to pomnik bedzie mogl czcic kazda rocznice i kazda bitwe. Jednak nasi projektanci to wizjonerzy. Gdy sie zmieni system to wystarczy wyskrobac date i bedzie gotowiec na wszystko Ewentualnie mozna bedzie napisac ze jest poswiecony radzieckim ofiarom polskiego nacjonalizmu. Nie trzeba bedzie niczego burzyc ani budowac nowego pomnika. Pozniej gdy czciciele nowego pomnika odejda w niebyt to zmieni sie daty albo napisy i wroci do pierwotnej tresci.
Imponujące makiety👍
Skrętosłup
Łuk Tytusowy w Warszawie mógl by być . Szkoda że będzie obelisk :( , fajnie by było w al.Ujazdowskich widzieć łuk z napisem np. Obrońcom Warszawy i zwycięzcom z pod Radzymina lud Polski :D
Kiedyś też budowano piękne i okazałe glorietty z kopułą, a na jej czterech filarach wypisywane były nazwiska bohaterów. Może wrócić do tego, w moim mieście jest glorietta.
Uczciwam - Fornix! Od teraz będą te sklepienia wstawiał pod każdym Waszym filmem :-)
Po prostu orzeł, który rozwala pięcioramienną sowiecką gwiazdę, krótko i na temat!!!
Super film!
Trochę komicznie wygląda ten luk na Muranowie, odremontowany tylko z jednej strony(tak wiem, że łuk należy do dwóch różnych wspólnot).
Trochę komicznie, trochę tragicznie. Można powiedzieć, że ten łuk na Muranowie jest znakomitą metaforą tego, jak potrafimy ze sobą współpracować i dbać o wspólną przestrzeń... :(
Jaka wiktoria taki łuk...
@@goodidea_archi Nic dodać, nic ująć - niestety smutne.
-przyniosłem puchar z napisem: Za zajęcie pierwszego miejsca, ale nie wiedziałem, jaki sport uprawia
- na razie żaden, ale będzie miał na zachętę..
Na śrubokręcie też będzie można sobie coś napisać
Formę naśladującą łuki triumfalne ma też na przykład stara brama w zespole przypałacowym w Białe Podlaskiej (sam pałac się nie zachował).
sluchajac ciebie w 15 minucie, pomnik to jest wlasnie cos co ma nam przypominac, a jak nie wiemy to nauczyc, po to wlasnie byl ten napis nad lukiem triumfalnym, aby nauczyc lub przypomniec. pomnik ma wyraznie mowic za czym stoi, al nie byc tylko bryłą, ociosanym kołkiem
Radku, edukuj ten ciemny naród. Chwała wam za to... 😀
Jednak troszkę szkoda, że nie odnieśliście się odrobinę bardziej szczegółowo do wygranego projektu (który po prostu MUSI być jakąś ściema), choć mina oczywiście jednoznaczna :)
kolejny ciekawy film.
Dziękujemy! :)
Gratuluje energii, bo tak napierdalać po 10 minut bez cięcia, za to z uśmiechem to ja chyba umiałem tylko w przedszkolu.
Ja napierdalam, ty napierdalasz, on, ona, ono napierdala, fajne było to twoje przedszkole, były tam jeszcze inne zajęcia, czy tylko walenie głową w ścianę?
Wlodek Krajewski
Ty chyba nie zrozumiałeś, ja mu na serio gratuluje energii. Szczerze to nawet trochę zazdroszczę.
Okazuje się że nie potrafimy wyobrazić jakiejś szczytnej idei albo wydarzenia w postaci pomnika stawiamy jakieś potworki ludzkopodobne albo ciężkie schody prowadzące do nikąd albo teraz pijany zakręcony słup wycelowany w niebo
NI PIES NI WYDRA COŚ NA KSZTAŁT ŚWIDRA !!!!!!! HAŃBA!! HAŃBA !!
Wedlug mnie ten pomnik jest zbyt prosty, zwyczajny i nudny. Niemal jak by tym co go stawiaja zalezalo aby ta bitwa zostala zapomniana a nie zapamietana. Zeby oddac przyzwoity szacunek tej bitwie, nalezalo by postawic cos majestycznego, cos wielkiego i z rozmachem. Cos co by pokazywalo potege panstwa i podgreslalo wage tego zwyciestwa. Aby kazdy przechodzien mogl zatrzymac sie, zachwycic sie i z zainteresowania podejsc blizej aby przeczytac informacje. Dlatego luk truimfalny a nie jakis krecony slupek. Rzymianie dobrze wiedzieli o czym mowie dlatego ich budowle sa majestatyczne a ludzie dalej o ich dokonaniach pamietaja. A o bitwie warszawskiej tylko polacy wiedza i to nie kazdy. Zbyt banalny jest ten styl nowoczesny. Pokazuje tak naprawde tylko to ze mamy kryzys i na wszystkim trzeba ostrzedzac. Nasi przodkowie nie beda sie tym zachwycac.
Chyba raczej potomkowie...
A tak w ogóle to pełna zgoda.
Ma uczyć właśnie.
Cóż, bryła sama w sobie mi się podoba, bo lubię takie skrajnie minimalistyczne formy. Natomiast w tym kontekście rozumiem głosy sprzeciwu. Ten projekt jest bardzo bezkompromisowy, ciekawa jestem jak mógłby wyglądać, gdyby udało się wyważyć historyczny przekaz i nowoczesną formę - tak aby nie był to po prostu słup, ale też niekoniecznie takie typowo "prostolinijne" pomysły w stylu orła miażdżącego czerwoną gwiazdę.
A co do pomnika to jest... uniwersalny! Można zmienić datę na np. 2015 i będzie upamiętniał początek rządu PiSu! :)
Czy jest strona ze wszystkimi projektami pojemnika roku 1920
Dobre pytanie
Trochę informacji jest tutaj: zabytki.um.warszawa.pl/content/rozstrzygni%C4%99-konkurs-na-pomnik-bitwy-warszawskiej-1920-r
@@aleksander-i6630 Już te inne pomniki, zwłaszcza te tworzące łuki, są o wiele lepsze niz ta pseudośruba.
@@Lugia007PLn Zaden mi sie nie podoba.
Fomix do zobaczenia we Wrocławiu! :)
Do zobaczenia!
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak Będzie można zdobyć autograf na książce 😉?
Jasne, będzie nam bardzo miło wpisać dedykację do "Archistorii" :)
Tylko luk triumfalny dla Bitwy Warszawskiej, kazde inne rozwiazanie to tylko polsrodek. W Bitwie Warszawskiej Polska obronila Europe przed horda bolszewicka. Jest to jedna z 20 najwazniejszych bitew wszechczasow w historii swiata
warszawa.wyborcza.pl/warszawa/51,54420,25740964.html?i=7
Czy powstanie kiedyś odcinek o wszystkich makietach kanału Aiagi? fajnie byłoby coś poskładać zważywszy że lepiej zostać teraz w domu ;)
Mam pytanie niezwiązane z architekturą, no może nie bezpośrednio. Co to za zegarek utrzymany w bauhausowej stylistyce? Nomos, Stowa, Junghans?
To Skagen. Nomos Metro to mój zegarek marzeń :)
@@radoslaw_gajda Dzięki za odpowiedź. Jak z Nomosa to bym chyba wybrał Tangiente. Ale Nomos to tak jak piszesz, kwestia marzeń jednak.
Pomnik 1920 przypomina "Złotą 44" :-D