Mam na imię Jaś, mam 8 lat i z mamą oglądam Pana filmy. Są świetne. Najbardziej lubię o wysokich budynkach a mama o obrazach. Pan bardzo ciekawie tłumaczy. Pozdrawiam Jaś.
I tak nam oto wyrasta nowa generacja odbiorców, niesamowita rozpiętość wiekowa. A więc może coś o placach zabaw dla dzieci, są kraje, gdzie je projektują całkiem poważni architekci! Np. www.sglprojekt.cz/en/playground-kampa
Świetny materiał jak każdy z super prowadzącym oby takich więcej odcinków. Pozdrawiam. Ja chciałbym kiedyś obejrzeć materiał poświęcony wieżowcu Złota 44 w Warszawie.
Dzisiaj rano odkryłam ten kanał i oglądam kolejne odcinki do teraz. Podziwiam pasję z jaką mówisz. Wiedza i elokwencja. Coś pięknego :) serdecznie dziękuję
Poprosimy o kolejne zestawienia takich przełomowych budowli, bo myślę że to tak szeroki temat że na pewno kilka ciekawych przykładow jeszcze by się znalazło☺
Radku, Panteonu doświadczyłem pierwszy raz dokładnie tak, jak opowiadałeś - z zewnątrz "o, panteon, no kojarzę, taki trochę sztampowy", a zaraz po przekroczeniu progu mnie zatkało! Mój ulubiony budynek ze wszystkich które widziałem. BARDZO polecam zobaczyć (chociaż najlepiej doświadczyć) jak podczas obchodów Zesłania Ducha Świętego z otworu na szczycie kopuły panteonu są zrzucane płatki róż, symbolizujące płomyki - Robi kolosalne wrażenie.
Z wizyty w Rzymie i wszechobecnego bogactwa w architekturze najbardziej byłem pod wrażeniem panteonu i jego prostoty. To chyba uosobienie słowa klasyczny i daje do myślenia czym było Cesarstwo Rzymskie.
Gratulacje, śledzę youtuba i aktywnie w nim uczestniczę ale nie spotkałem się jeszcze z taką proporcją łapek w górę nad łapkami w dół... Zawsze znajdują się "życzliwi" hejterzy a tu 340:1 ... Pozazdrościć!
AIAGI wyznacza mi tydzień, dosłownie. Siedzę sobie... ''Ooo! Nowy film, dzięki nie zawsze sumienny dzwoneczku''. Oglądam, zastanawiam się, odkładam. Jakoś ten czas leci, a ja cały czas żyję danymi tematami... Ostatnio był ''Mordor'', więc dniami zastanawiałem się nad sensem masowego wysokościowego budownictwa i tragicznemym planowaniu stref biurowych. Dzisiaj nawet sobie odcinek powtórzyłem, ot tak. A tu nagle... Kolejny film. Nie mogę się nadziwić. To jest zdumiewające. Jak ten czas biegnie. Względem dnia - wolno, ewentualnie dość standardowo, względem tygodnia - trzask i już. Pozdrawiam Was gorąco. Aha. Pozdrawiam (szczególnie w tym dniu - 4 marca Wiem, że tu siedzisz, w końcu już na bieżąco oglądasz! Cmok, cmok!
14:30 - te same cechy posiada Koloseum (szybkość budowy, powtarzalność elementów, nowatorska budowla wyznaczająca pewien kierunek). Rozumiem, że celowo pominęliście ten obiekt, żeby nie było samych Włoch :P
No ale konstrukcja Koloseum jest analogiczna jak np. konstrukcja Teatru Marcellusa - 80 lat wcześniejszego, więc trudno powiedzieć, że akurat Koloseum otworzyło jakiś nowy rozdział w dziejach architektury. :)
Przygotowuję się do matury z historii sztuki i muszę przyznać , że architektura nie jest moją mocną stroną, jednak dzięki temu kanałowi zaczęłam ją rozumieć, a nawet powoli się nią fascynować :) Tak więc dziękuję i dalej robię powtórki przy filmach ;)
Z sentymentu chciałbym wspomnieć w komentarzu o przedsięwzięciu jakim była kopuła Santa Maria Del Fiore pod kierownictwem i wedle projektu Brunelleschiego, oczywiście. Wiem, to nie cały budynek, ale hoho, działo się wtedy "wzdłuż fundamentów" :). PS, świetny materiał, już lecę udostępniać :D!
Myślałem że znajdzie się tym zestawieniu Unite d'habitation, które zapoczątkowało budowanie wielkich blokowisk póżniej i całkowicie zmieniło styl życia w mieście. Film Jak zawsze bardzo ciekawy, Super robota !
Bardzo ciekawy odcinek, ale po miniaturze spodziewałem się raczej bardziej współczesnych budowli. Nie czuję się rozczarowany, ale mam nadzieję, że doczekam się części drugiej gdzie zmierzycie się z tym tematem w nowocześniejszym wydaniu :).
Moduł Baty czyli współczesne miasto z idei Le Corbusiera - Zlin w Czechach. A Chełmek w Polsce. Poza tym chętnie obejrzałabym odcinek o Fontanie - architekcie Lubelszczyzny.
Zaryzykowałbym twierdzenie, że być może najbardziej wpływowym budynkiem była jakaś attycka albo tessalska chata z dachem ganku wspartym na drewnianych filarach ;) A nawet jeśli się mylę, to mam taka propozycję odcinka :) Pozdrawiam i bardzo dziękuję za Waszą pracę.
Ciekawy wybór, choć pewnie i druga piątka by się znalazła :) Spodziewałem się choćby opactwa w Saint Denis pod Paryżem, kluczowego w historii sztuki gotyckiej. Swoją drogą, największym nawiązaniem do Panteonu w kraju jest tzw. „bazylika” w Bydgoszczy. Jej wnętrze rzeczywiście ma sporo wspólnego z wystrojem rzymskiej świątyni. A pięknym przykładem palladianizmu w Polsce jest klasycystyczny pałac w Lubostroniu k. Łabiszyna, ze 20 km na południe od Bydgoszczy. Czy AIAGO zna te miejsca? Mam jeszcze jedno pytanie: jakie budynki można uznać za najbardziej wpływowe w Polsce? Oraz - czy są jakieś rodzime budowle jakie odcisnęły piętno na międzynarodowej architekturze? Piszemy dwa dni i 148 komentarzy po publikacji, mamy jednak nadzieję że komentarz dotrze do autorów i pozdrawiamy serdecznie :)
Może i prawda, jak się ma tylko 5 budynków do wybrania, to trzeba przeprowadzić surową selekcję :D Jednakże, nie byłbym nadmiernie surowy do dzieła brata Sugera. Z tego co pamiętam, to w Saint Denis po raz pierwszy zaistniały gotyckie elementy razem. Podobnie można powiedzieć o Panteonie, czy il Gesù, że ich wyjątkowość polega na połączeniu i rozwinięciu już istniejących cech, a ze względu na lokację, czy inwestora to miały one wpływ na wiele budowli na świecie. Taka kopuła panteonu nie jest przecież pierwszą kopułą! Można by więc zaryzykować stwierdzenie, że jakieś inne dzieło stoi za tą świątynią analogicznie jak Vaux-le-Vicomte za Wersalem. Swoją drogą Panteon posiadał największą kopułę przez kilka stuleci, zanim nie powstał kościół Mądrości Bożej w Konstntynopolu! Może kiedyś coś pojawi się o nim, lub o architekturze bizantyjskiej? Pozdrawiamy!
Widzę, że nie jedyny tutaj wyczekiwałem Saint Denis - jednocześnie wiedząc, że to z pewnością nie przeoczenie, i będąc ciekaw uzasadnienia, czemu się nie załapała. Ponoć Wolter powiedział do Rousseau, że ilekroć go czyta, ma ochotę chodzić nago na czworakach i jeść trawę. Ja, ilekroć Pana słucham, mam ochotę zacząć studiować architekturę.
Poruszył Pan temat Crystal Palace i przypomniało mi się, że mamy w Polsce obiekt (nieporównywalnie mniejszy ale jeden z największych we współczesnej Europie) a mianowicie Palmiarnię Poznańską. Pozdrawiam :)
Wow, nie wiedziałem o istnieniu tego kryształowego pałacu, naprawdę "kopara opada". Niespodziewanie ciekawy odcinek, Panie Radosławie a jakie są według Pana najważniejsze budynki powstałe w XX wieku?
Ciekawy materiał, budynek nr 4 to ciekawostka dla studentów arch z PG, bo zawsze się uczylismy, że to nawiązania do Wersalu. Przy Pałacu Branickich dziwię się, że nie skusił się Pan na wymienienie architekta, Tylman z Gameren w grobie się przewraca :P Jeśli miałbym coś dodać do chyba Bazylikę Maksencjusza jako przykład rzymskiego układu bazylikowego wykorzystanego później przez Chrześcijan do swoich świątyń.
Z wielką chęcią zobaczył bym film o architekturze handlu. Kiedyś wspominał pan w którymś filmie że zrealizuje taki materiał o ile dobrze pamiętam. Bardzo jestem ciekaw pańskiej opinii w tym temacie. Generalnie mało się o tym mówi, jednak w mojej opinii współczesna architektura handlu ma ogromny wpływ na "przekształcenie" naszych miast, co jest bardzo ciekawym zjawiskiem. Ciekawi mnie czy inni również widzą ten proces ? Czy handel nie jest sercem miasta?
Mógłbyś w którymś odcinku wspomnieć coś na temat zdobień w kształcie liści akantu? Jest tego dużo w architekturze, malarstwie, teraz często widać je w tatuażach. Chciałbym nauczyć się rysować ten styl zdobień i jestem ciekaw jak krok po kroku się można tego nauczyć, skąd to się wywodzi i z jakich powodów?
W ostatnim odcinku była mowa o budynkach spełniających jakąś rolę/funkcję, chętnie zobaczę odcinek mówiący o tym jakie to funkcje przedsiębiorca może oczekiwać od budynku i jak ta konstrukcja je spełnia, bądź nie. Trochę trudno mi wyjaśnić o co chodzi więc mam nadzieję, że wiadomo o co chodzi. Pozdrawiam :)
Mam propozycję, może nagrałby pan kiedyś odcinek vlogowy w którym jest pokazana codzienna praca architekta, jak wygląda proces twórczy czy kreatywny w planowaniu nowego budynku? Pozdrawiam
Chyba zabrakło brneńskiej Willi Tugendhat, osobiście myślę, że Mies van der Rohe zasługuje na swój własny odcinek. To poczucie, kiedy cała ściana szkła zjeżdża w dół do piwnicy i salon łączy się z ogrodem w jedną całość. ... Ale odcinek świetny, jak zawsze!. PS. Mam jednak pytanie, czy to właśnie Vignola zrezygnował z orientacji świątyni, czy ta faza, gdy urbanistyka zaczęła wygrywać z orientacją, nastała później?
ah przed obejrzeniem pomyslalam sobie jakie to moga byc budynki i zgadlam w prawie w stu procntach. Obstawialam wersal zamiast Vaux-le-vicomte Swietny odcinek;)
Fouquet niestety źle skończył przez swoje château Veux-Le-Vicomte, zazdrosny Ludwik XIV wsadził go za nie do więzienia 😉 Ciekawe jak zawsze. Panteon w Rzymie robi wrażenie, w każdym momencie dnia inny w środku przez otwór w kopule 👀
Niedawno pojawił się film o wyzwaniach, jakie stoją przed architekturą w XXI w. W tym kontekście z pewnością budynkiem przełomowym i mającym wielki wpływ na późniejsze konstrukcje oraz życie setek milionów ludzi na całym świecie była "Jednostka mieszkaniowa."
Panie Radosławie a co jeśli chodzi o architekturę czy idee nowoczesne (pomijając crystal palace). Corb czy Mies i ich jednostkę do życia , wpływ na szklaną architekturę czy wolny plan. Jan Gehl mi tez do głowy przychodzi i rewolucje urbanistyczne związane z tym panem które są dzisiaj szeroko implementowane (nawet w Polsce chociaż i tak wszędzie trzeba jeździć autem). Jane Jacobs i jej książka death and life of great Amerikan cities. Pozdrawiam !
Wielu widzów pisało, że jako szóstą można dać Jednostkę Mieszlaniową w Marsylii i my się z tym częściowo zgadzamy (niestety po zmianie ustawień kanału zniknęły wszystkie nasze stare odpowiedzi na komentarze). W tym odcinku chodziło nam o konkretne, pojedyncze budynki, a jednak Jane Jacobs nic nie zbudowała :)
A może zrobicie odcinek o KTW . Jeżeli w ogóle zrobicie to kiedy?.bo według mnie bryła tego budynku jest bardzo interesująca i ciekawa.według mnie warto było by nagrać o tym budynku film
Ja bym dodał do tej listy słynny przecież nowojorski wieżowiec, który jako pierwszy został zbudowany na stalowym (czy żelaznym?) szkielecie. :D Ale ogólnie, to świetny film :D
To chicagoski :) Więcej o historii wieżowców piszemy w naszej książce "Archistorie", do kupienia np. tu: www.empik.com/archistorie-jak-odkrywac-przestrzen-miast-gajda-radoslaw-szczesniak-natalia,p1211352717,ksiazka-p
Ogladam was od dwoch godzin , jest 0:51 i nie zasne teraz bo tak mnie doladowaly wasze filmy energetycznie i zaciekawily no i co mam teraz zrobic?Po co takie ciekawe robicie?;-) chyba sie odmelduje i znajde cos nudnego
Pałac kryształowy miał wpływ nie tylko na architekture ale również na kulturę i literature. Zamiatin i Dostojewski utożsamiali ten pałac w nowym, "idealnym" zachodnim społeczeństwem. Dla mnie zabrakło hagii Sofii - wiem że obecnie to już nie do końca zachód ale jednak wpływ jest ogromny
Jak można było pominąć Partenon, budynek który widać na elewacjach wielu późniejszych budynków, Hegia Sophia i pandentywy czyli przejście z okręgu po kopułą do kwadratu, o'sulliwan i wieżowce chicagowskie. Bauhaus,
A czy nie było żadnych tak wpływowych budynków poza Europą? Myślę o Azji wschodniej, Azji południowej, Afryce. Coś spoza europejskiego kręgu kulturowego?
Zgadłam tylko Il Gesu :D moje inne typy to kościół San Vitale w Rawennie, Villa Savoye - le Corbusiera i Flatiron Building za jego oszałamiającą karierę w popkulturze i wszelakich grach komputerowych.
Trafiłem w moich propozycjach tylko z Il Gesu ;___; Osobiście dodałbym Socrealistyczny budynek główny moskiewskiego uniwersytetu Łomonosowa (choć tego czy to on był pierwszy z serii wieżowców to nie jestem pewien), a idąc z zawartymi w uniwersytecie nawiązaniami to dojdziemy do Chrysler Bulding i Empire State Building, poza tym Marsylijski Habitat Le Corbusiera, a także Bazylike św. Piotra, bo i Capitol w Waszyngtonie i Katedra św. Pawła w Londynie i setki innych budowli do niego nawiązuje planem czy charakyerystyczną centralnie położoną i dominującą kopułą. Zastanawiam się też który z położonych w Polsce budynków/założeń architektonicznych może nosić miano najbardziej wpływowego, choćby na skale lokalną?
Wydaje mi się, że brak jest tutaj kilku ważnych budynków takich jak Partenon, Hagia Sophia, pierwsze wieżowce -szkoła chocagowska. budynki te wywarły również ogromy wpływ na historię architektury.
A ja mam przykład na połączenie stylów w jakim zbudowano Panteonu i tego w jaki sposób widział harmonię Signor Palladio: Kościół św. Kazimierza na Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Znaczy, to wszystko "przefiltrowane" przez gęste sito zmysłu estetycznego pewnego architekta. No, ale jak ktoś zatrudnił Tylmana van Gameren, ten się mógł z góry spodziewać, iż podczas pierwszej wizyty jego szczęka walnie z hukiem o bruk... Już sobie wyobrażam jak dwórki mecenas tej budowli - królowej Marysieńki Sobieskiej gratulują mu wylewnie, a on spokojnie odpowiada: "Francly my dears, I don't give the damn!"
Uważam, że villa "Savoye" Lego Corbusiera wyznaczyła drogę modernistycznych resydencji. Sam Lloyd Wright inspirował się tym budynkiem przy projektowaniu swojego "Fallingwater'u"
Problem w tym, że w niej nie dało się mieszkać, co zresztą dotyczy całego dzieła "Lega Corbusiera". Sam byłem zaskoczony, że było aż tak źle, czytając jego życiorys lubimyczytac.pl/ksiazka/3746845/le-corbusier-architekt-jutra ...
Moim zdaniem zabrakło zabytku sztuki greckiej, sztampowo można by dać tu za przykład Partenon. Gdyby nie architektura grecka, to cała historia sztuki i architektury potoczyłaby się inaczej. Kolumny, kapitele greckie i inne elementy architektoniczne przewijają się przez większość stylów aż do teraz. Te elementy przewijają się również w zabytkach wymienionych tu w filmie; Panteon, Willa Rotonda, Il Gesu, Vaux-le-Vicomte. Nie byłoby takiej Europy bez greckiej architektury.
Mam na imię Jaś, mam 8 lat i z mamą oglądam Pana filmy. Są świetne. Najbardziej lubię o wysokich budynkach a mama o obrazach. Pan bardzo ciekawie tłumaczy. Pozdrawiam Jaś.
I tak nam oto wyrasta nowa generacja odbiorców, niesamowita rozpiętość wiekowa. A więc może coś o placach zabaw dla dzieci, są kraje, gdzie je projektują całkiem poważni architekci! Np. www.sglprojekt.cz/en/playground-kampa
Brawo
Uwielbiam Twój entuzjazm. Widać, że naprawdę kochasz to, o cym mówisz.
czym*
@@nucer_ ale dojebać się do literówki to już żenada.
@@nieznamsiewiecsiewypowiem nie zesraj sie
@@nieznamsiewiecsiewypowiem zgoda to objaw pierdołowatości przecinka
Zastanawiam się czy kiedykolwiek zostanie stworzony bardziej merytoryczny i wartościowy kanał na polskim youtubie
Ten kanał i Arlena Witt. Najlepsze na UA-cam, ciężko znaleźć bardziej rzetelne i ciekawe miejsca. Dziękuję za ten film, bardzo ciekawy
Świetny materiał jak każdy z super prowadzącym oby takich więcej odcinków. Pozdrawiam. Ja chciałbym kiedyś obejrzeć materiał poświęcony wieżowcu Złota 44 w Warszawie.
ua-cam.com/video/P5rnoC78HGs/v-deo.html
Dzisiaj rano odkryłam ten kanał i oglądam kolejne odcinki do teraz. Podziwiam pasję z jaką mówisz. Wiedza i elokwencja. Coś pięknego :) serdecznie dziękuję
Dziękujemy i zapraszamy do oglądania kolejnych odcinków! :)
Poprosimy o kolejne zestawienia takich przełomowych budowli, bo myślę że to tak szeroki temat że na pewno kilka ciekawych przykładow jeszcze by się znalazło☺
Radku, Panteonu doświadczyłem pierwszy raz dokładnie tak, jak opowiadałeś - z zewnątrz "o, panteon, no kojarzę, taki trochę sztampowy", a zaraz po przekroczeniu progu mnie zatkało! Mój ulubiony budynek ze wszystkich które widziałem. BARDZO polecam zobaczyć (chociaż najlepiej doświadczyć) jak podczas obchodów Zesłania Ducha Świętego z otworu na szczycie kopuły panteonu są zrzucane płatki róż, symbolizujące płomyki - Robi kolosalne wrażenie.
Z wizyty w Rzymie i wszechobecnego bogactwa w architekturze najbardziej byłem pod wrażeniem panteonu i jego prostoty. To chyba uosobienie słowa klasyczny i daje do myślenia czym było Cesarstwo Rzymskie.
Też byłem i widziałem. Czy dobrze kojarzę, że kopuła jest betonowa?
Uwielbiam ludzi,którzy potrafią tak płynnie mówić
Jak zwykle film intrygujący i nienachalnie poszerzający horyzonty. Ambrozja!
Kiedy masz do zrobienia prezentację z archeologii, ale wolisz oglądać nowy odcinek AIAGI :D. Dziękuję ;D
te animacje rysunków Il Gesu ❤️
Gratulacje, śledzę youtuba i aktywnie w nim uczestniczę ale nie spotkałem się jeszcze z taką proporcją łapek w górę nad łapkami w dół... Zawsze znajdują się "życzliwi" hejterzy a tu 340:1 ... Pozazdrościć!
Dla was wytrzymałam całą reklamę "Iron Majdan" przed filmikiem 😁
Radosław Gajda Warto było i zawsze będzie 🙂
Kolejny, ciekawy odcinek. Pana wiedza i umiejętność przekazania, to atuty tego programu.
AIAGI wyznacza mi tydzień, dosłownie. Siedzę sobie... ''Ooo! Nowy film, dzięki nie zawsze sumienny dzwoneczku''. Oglądam, zastanawiam się, odkładam. Jakoś ten czas leci, a ja cały czas żyję danymi tematami... Ostatnio był ''Mordor'', więc dniami zastanawiałem się nad sensem masowego wysokościowego budownictwa i tragicznemym planowaniu stref biurowych. Dzisiaj nawet sobie odcinek powtórzyłem, ot tak. A tu nagle... Kolejny film. Nie mogę się nadziwić. To jest zdumiewające. Jak ten czas biegnie. Względem dnia - wolno, ewentualnie dość standardowo, względem tygodnia - trzask i już. Pozdrawiam Was gorąco. Aha. Pozdrawiam (szczególnie w tym dniu - 4 marca Wiem, że tu siedzisz, w końcu już na bieżąco oglądasz! Cmok, cmok!
14:30 - te same cechy posiada Koloseum (szybkość budowy, powtarzalność elementów, nowatorska budowla wyznaczająca pewien kierunek).
Rozumiem, że celowo pominęliście ten obiekt, żeby nie było samych Włoch :P
No ale konstrukcja Koloseum jest analogiczna jak np. konstrukcja Teatru Marcellusa - 80 lat wcześniejszego, więc trudno powiedzieć, że akurat Koloseum otworzyło jakiś nowy rozdział w dziejach architektury. :)
Przygotowuję się do matury z historii sztuki i muszę przyznać , że architektura nie jest moją mocną stroną, jednak dzięki temu kanałowi zaczęłam ją rozumieć, a nawet powoli się nią fascynować :) Tak więc dziękuję i dalej robię powtórki przy filmach ;)
Ja bym osobiście dodał jeszcze "Unité d'Habitation" Le Corbusiera.
idealny kanał do powtórki przed maturą z historii sztuki!!
Z sentymentu chciałbym wspomnieć w komentarzu o przedsięwzięciu jakim była kopuła Santa Maria Del Fiore pod kierownictwem i wedle projektu Brunelleschiego, oczywiście. Wiem, to nie cały budynek, ale hoho, działo się wtedy "wzdłuż fundamentów" :). PS, świetny materiał, już lecę udostępniać :D!
Myślałem że znajdzie się tym zestawieniu Unite d'habitation, które zapoczątkowało budowanie wielkich blokowisk póżniej i całkowicie zmieniło styl życia w mieście. Film Jak zawsze bardzo ciekawy, Super robota !
Mmm to uczucie kiedy aiagi wrzuca film...
A teraz dziękuję "z dołu" XD po obejrzeniu. Świetne materiały jak zwykle.
Zawsze perfekcyjnie i najlepiej :) aż się nudno robi ;)
Jesteś super . W piątek na ZA oglądaliśmy teój film o domkach na starym rynku w Poznaniu i o Starym Browarze .
A może odcinek o Polskich Wersalach. Chętnie bym posłuchał o Wersalu Śląska w Sławięcicach, jeśli udałoby się znaleźć jakieś informacje
Bardzo ciekawy odcinek, ale po miniaturze spodziewałem się raczej bardziej współczesnych budowli. Nie czuję się rozczarowany, ale mam nadzieję, że doczekam się części drugiej gdzie zmierzycie się z tym tematem w nowocześniejszym wydaniu :).
Dziękuję z góry, przed obejrzeniem...! :)
Moduł Baty czyli współczesne miasto z idei Le Corbusiera - Zlin w Czechach. A Chełmek w Polsce. Poza tym chętnie obejrzałabym odcinek o Fontanie - architekcie Lubelszczyzny.
Zaryzykowałbym twierdzenie, że być może najbardziej wpływowym budynkiem była jakaś attycka albo tessalska chata z dachem ganku wspartym na drewnianych filarach ;) A nawet jeśli się mylę, to mam taka propozycję odcinka :) Pozdrawiam i bardzo dziękuję za Waszą pracę.
Mądrego to aż miło posłuchać :) Jak zawsze klasa, dziękuję i pozdrawiam!
Ciekawy wybór, choć pewnie i druga piątka by się znalazła :) Spodziewałem się choćby opactwa w Saint Denis pod Paryżem, kluczowego w historii sztuki gotyckiej.
Swoją drogą, największym nawiązaniem do Panteonu w kraju jest tzw. „bazylika” w Bydgoszczy. Jej wnętrze rzeczywiście ma sporo wspólnego z wystrojem rzymskiej świątyni. A pięknym przykładem palladianizmu w Polsce jest klasycystyczny pałac w Lubostroniu k. Łabiszyna, ze 20 km na południe od Bydgoszczy. Czy AIAGO zna te miejsca?
Mam jeszcze jedno pytanie: jakie budynki można uznać za najbardziej wpływowe w Polsce? Oraz - czy są jakieś rodzime budowle jakie odcisnęły piętno na międzynarodowej architekturze?
Piszemy dwa dni i 148 komentarzy po publikacji, mamy jednak nadzieję że komentarz dotrze do autorów i pozdrawiamy serdecznie :)
Może i prawda, jak się ma tylko 5 budynków do wybrania, to trzeba przeprowadzić surową selekcję :D Jednakże, nie byłbym nadmiernie surowy do dzieła brata Sugera. Z tego co pamiętam, to w Saint Denis po raz pierwszy zaistniały gotyckie elementy razem. Podobnie można powiedzieć o Panteonie, czy il Gesù, że ich wyjątkowość polega na połączeniu i rozwinięciu już istniejących cech, a ze względu na lokację, czy inwestora to miały one wpływ na wiele budowli na świecie. Taka kopuła panteonu nie jest przecież pierwszą kopułą! Można by więc zaryzykować stwierdzenie, że jakieś inne dzieło stoi za tą świątynią analogicznie jak Vaux-le-Vicomte za Wersalem.
Swoją drogą Panteon posiadał największą kopułę przez kilka stuleci, zanim nie powstał kościół Mądrości Bożej w Konstntynopolu! Może kiedyś coś pojawi się o nim, lub o architekturze bizantyjskiej?
Pozdrawiamy!
Rzeczywiście, byłem przekonany że kopuła Haga Sofii była większa! Tak, czy siak, zapytanie o film o architekturze bizantyjskiej pozostaje w mocy :)
Widzę, że nie jedyny tutaj wyczekiwałem Saint Denis - jednocześnie wiedząc, że to z pewnością nie przeoczenie, i będąc ciekaw uzasadnienia, czemu się nie załapała. Ponoć Wolter powiedział do Rousseau, że ilekroć go czyta, ma ochotę chodzić nago na czworakach i jeść trawę. Ja, ilekroć Pana słucham, mam ochotę zacząć studiować architekturę.
Poruszył Pan temat Crystal Palace i przypomniało mi się, że mamy w Polsce obiekt (nieporównywalnie mniejszy ale jeden z największych we współczesnej Europie) a mianowicie Palmiarnię Poznańską. Pozdrawiam :)
Dziekuje 😀
Wow, nie wiedziałem o istnieniu tego kryształowego pałacu, naprawdę "kopara opada".
Niespodziewanie ciekawy odcinek, Panie Radosławie a jakie są według Pana najważniejsze budynki powstałe w XX wieku?
Od kilku lat mówią o jego odbudowie.
NIESPODZIEWANIE ciekawy odcinek? Niespodziewanie to byłby nieciekawy!! :D
Ciekawy materiał, budynek nr 4 to ciekawostka dla studentów arch z PG, bo zawsze się uczylismy, że to nawiązania do Wersalu. Przy Pałacu Branickich dziwię się, że nie skusił się Pan na wymienienie architekta, Tylman z Gameren w grobie się przewraca :P
Jeśli miałbym coś dodać do chyba Bazylikę Maksencjusza jako przykład rzymskiego układu bazylikowego wykorzystanego później przez Chrześcijan do swoich świątyń.
Z wielką chęcią zobaczył bym film o architekturze handlu. Kiedyś wspominał pan w którymś filmie że zrealizuje taki materiał o ile dobrze pamiętam. Bardzo jestem ciekaw pańskiej opinii w tym temacie. Generalnie mało się o tym mówi, jednak w mojej opinii współczesna architektura handlu ma ogromny wpływ na "przekształcenie" naszych miast, co jest bardzo ciekawym zjawiskiem. Ciekawi mnie czy inni również widzą ten proces ? Czy handel nie jest sercem miasta?
Oglądam filmik, ale Pana koszula zdecydowanie rozprasza :P Śliczna jest!
Bardzo ciekawe te filmy. Szkoda że ostatnio makiety się nie pojawiają.
Więcej takich filmów! Zróbcie następne części, jakaś seria może? 😊
Fantastyczny odcinek. Szkoda, że tak szybko się skończył. PS Cudowna koszula.
Mógłbyś w którymś odcinku wspomnieć coś na temat zdobień w kształcie liści akantu? Jest tego dużo w architekturze, malarstwie, teraz często widać je w tatuażach. Chciałbym nauczyć się rysować ten styl zdobień i jestem ciekaw jak krok po kroku się można tego nauczyć, skąd to się wywodzi i z jakich powodów?
Podobny do Villa Rotonda jest również Pałac w Lubostroniu ;)
Home Insurance Building w Chicago jest wart wspomnienia, był protoplastą wszystkich wierzowców, co ma znaczny kształt na dzisiejsze panoramy.
W ostatnim odcinku była mowa o budynkach spełniających jakąś rolę/funkcję, chętnie zobaczę odcinek mówiący o tym jakie to funkcje przedsiębiorca może oczekiwać od budynku i jak ta konstrukcja je spełnia, bądź nie. Trochę trudno mi wyjaśnić o co chodzi więc mam nadzieję, że wiadomo o co chodzi.
Pozdrawiam :)
Mam propozycję, może nagrałby pan kiedyś odcinek vlogowy w którym jest pokazana codzienna praca architekta, jak wygląda proces twórczy czy kreatywny w planowaniu nowego budynku? Pozdrawiam
Chyba zabrakło brneńskiej Willi Tugendhat, osobiście myślę, że Mies van der Rohe zasługuje na swój własny odcinek. To poczucie, kiedy cała ściana szkła zjeżdża w dół do piwnicy i salon łączy się z ogrodem w jedną całość. ... Ale odcinek świetny, jak zawsze!.
PS. Mam jednak pytanie, czy to właśnie Vignola zrezygnował z orientacji świątyni, czy ta faza, gdy urbanistyka zaczęła wygrywać z orientacją, nastała później?
ah przed obejrzeniem pomyslalam sobie jakie to moga byc budynki i zgadlam w prawie w stu procntach. Obstawialam wersal zamiast Vaux-le-vicomte
Swietny odcinek;)
Super odcinek! Ja bym dodał, któryś z nowojorskich pierwszych wieżowców
świetny kanał zostanę na dłużej Pozdrawiam
Fouquet niestety źle skończył przez swoje château Veux-Le-Vicomte, zazdrosny Ludwik XIV wsadził go za nie do więzienia 😉
Ciekawe jak zawsze. Panteon w Rzymie robi wrażenie, w każdym momencie dnia inny w środku przez otwór w kopule 👀
Kolejny świetny odcinek;) Pozdrawiam!
E. V. Haughwout Building w Nowym Jorku - gdzie pierwszy raz zamontowano działającą windę pasażerską, co pozwoliło budować jeszcze wyżej
Niedawno pojawił się film o wyzwaniach, jakie stoją przed architekturą w XXI w. W tym kontekście z pewnością budynkiem przełomowym i mającym wielki wpływ na późniejsze konstrukcje oraz życie setek milionów ludzi na całym świecie była "Jednostka mieszkaniowa."
I cyk łapka w górę przed oglądaniem
Panie Radosławie a co jeśli chodzi o architekturę czy idee nowoczesne (pomijając crystal palace). Corb czy Mies i ich jednostkę do życia , wpływ na szklaną architekturę czy wolny plan. Jan Gehl mi tez do głowy przychodzi i rewolucje urbanistyczne związane z tym panem które są dzisiaj szeroko implementowane (nawet w Polsce chociaż i tak wszędzie trzeba jeździć autem). Jane Jacobs i jej książka death and life of great Amerikan cities. Pozdrawiam !
Wielu widzów pisało, że jako szóstą można dać Jednostkę Mieszlaniową w Marsylii i my się z tym częściowo zgadzamy (niestety po zmianie ustawień kanału zniknęły wszystkie nasze stare odpowiedzi na komentarze). W tym odcinku chodziło nam o konkretne, pojedyncze budynki, a jednak Jane Jacobs nic nie zbudowała :)
Może to nie odpowiedź na pytanie, ale może coś z fortyfikacji? Forty poznańskie, czy świnoujskie? Myślę, że byłby to ciekawy temat!
A może zrobicie odcinek o KTW . Jeżeli w ogóle zrobicie to kiedy?.bo według mnie bryła tego budynku jest bardzo interesująca i ciekawa.według mnie warto było by nagrać o tym budynku film
Ja bym dodał do tej listy słynny przecież nowojorski wieżowiec, który jako pierwszy został zbudowany na stalowym (czy żelaznym?) szkielecie. :D Ale ogólnie, to świetny film :D
To chicagoski :) Więcej o historii wieżowców piszemy w naszej książce "Archistorie", do kupienia np. tu: www.empik.com/archistorie-jak-odkrywac-przestrzen-miast-gajda-radoslaw-szczesniak-natalia,p1211352717,ksiazka-p
UWIELBIAM WAS!
Ogladam was od dwoch godzin , jest 0:51 i nie zasne teraz bo tak mnie doladowaly wasze filmy energetycznie i zaciekawily no i co mam teraz zrobic?Po co takie ciekawe robicie?;-) chyba sie odmelduje i znajde cos nudnego
Przepraszam, jesli mozna dodac Chswick House to nie tylko palac ale rowniez pierwszy park w stylu angielskim.
Pałac kryształowy miał wpływ nie tylko na architekture ale również na kulturę i literature. Zamiatin i Dostojewski utożsamiali ten pałac w nowym, "idealnym" zachodnim społeczeństwem. Dla mnie zabrakło hagii Sofii - wiem że obecnie to już nie do końca zachód ale jednak wpływ jest ogromny
Fantastyczny odcinek!
11:02 Pomyślałem sobie , a gdzie wieża Eifela ?
Świetny odcinek!
(Marzyłby mi się też odcinek o projektach Zahy Hadid, da się zrobić? :D)
O marzy mi sie !
super odcinek! A co np z Jednostka mieszkaniowa Corbusiera?
Jak można było pominąć Partenon, budynek który widać na elewacjach wielu późniejszych budynków, Hegia Sophia i pandentywy czyli przejście z okręgu po kopułą do kwadratu, o'sulliwan i wieżowce chicagowskie. Bauhaus,
Super.
Czemu nie ma tu willi savoye
Dla mnie to Panteon jest numerem 1.pozdrawiam
Bardzo bym prosił o odcinek na temat "Dom towarowy Solpol", bo mój umysł nie może ogarnąć tej budowli.
A co z koncem XIX wieku i całym XX wiekiem? Nic sie nie załapało? :D odcinek świetny jak zwykle, pozdrawiam!
jakby można porównać Panteon w Paryżu do tego z Rzymu? wiadomo, że zupełnie inne czasy, ale właśnie o wrażenia ze środka
Super !
moj Crystal Palace! dzieki:)
Numerem 6 mógłby być, a wręcz powinien, Unité d'Habitation Le Corbusiera. Bez tego Polska była by krajem bezdomnych .
170bilbo nie zesraj się.
A czy nie było żadnych tak wpływowych budynków poza Europą? Myślę o Azji wschodniej, Azji południowej, Afryce. Coś spoza europejskiego kręgu kulturowego?
Zgadłam tylko Il Gesu :D moje inne typy to kościół San Vitale w Rawennie, Villa Savoye - le Corbusiera i Flatiron Building za jego oszałamiającą karierę w popkulturze i wszelakich grach komputerowych.
Trafiłem w moich propozycjach tylko z Il Gesu ;___; Osobiście dodałbym Socrealistyczny budynek główny moskiewskiego uniwersytetu Łomonosowa (choć tego czy to on był pierwszy z serii wieżowców to nie jestem pewien), a idąc z zawartymi w uniwersytecie nawiązaniami to dojdziemy do Chrysler Bulding i Empire State Building, poza tym Marsylijski Habitat Le Corbusiera, a także Bazylike św. Piotra, bo i Capitol w Waszyngtonie i Katedra św. Pawła w Londynie i setki innych budowli do niego nawiązuje planem czy charakyerystyczną centralnie położoną i dominującą kopułą.
Zastanawiam się też który z położonych w Polsce budynków/założeń architektonicznych może nosić miano najbardziej wpływowego, choćby na skale lokalną?
Jezusie, to wygląda jakby jakiś Polish Architekczer chciał połaczyć styl romański ze Świętym piotrem :V
Wydaje mi się, że brak jest tutaj kilku ważnych budynków takich jak Partenon, Hagia Sophia, pierwsze wieżowce -szkoła chocagowska. budynki te wywarły również ogromy wpływ na historię architektury.
Może The Home Insurance Building lub Flatiron Building
A ja mam przykład na połączenie stylów w jakim zbudowano Panteonu i tego w jaki sposób widział harmonię Signor Palladio: Kościół św. Kazimierza na Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Znaczy, to wszystko "przefiltrowane" przez gęste sito zmysłu estetycznego pewnego architekta. No, ale jak ktoś zatrudnił Tylmana van Gameren, ten się mógł z góry spodziewać, iż podczas pierwszej wizyty jego szczęka walnie z hukiem o bruk...
Już sobie wyobrażam jak dwórki mecenas tej budowli - królowej Marysieńki Sobieskiej gratulują mu wylewnie, a on spokojnie odpowiada: "Francly my dears, I don't give the damn!"
Sorry, że ja tak troszkę niezgodnie z główną ideą wykładu, ale co to za kościół (a raczej katedra) z7:49?
Słusznie - katedra! Mediolan :)
sam poczatek filmu, czy lewy dolny róg to jest krzyżtopór ? :D
Świetny odcinek!
Czy jest może w planach off topic poświęcony wyłącznie rokoko?
Radosław Gajda
Wszystkie odcinki AIAGI są niesamowite, jednak te o rokoko zawsze kończą się za szybko :'(
Panie Radku, wyjdź Pan w końcu z tego pokoju! ;)
czy to zamek krzyżtopór w tle?
Proponuję kompleks budynków w La Muette we Francji.
Mam pytanie! Palladio... renesans czy może manieryzm? :D Co o tym sądzicie?
Ps. Super odcinek!
Oczywiście, na pewno było... ale wpływ trendów pozostaje, dlatego pytam :)
O 5-tym miejscu chyba był już jakiś film na tym kanale :)
Radosław Gajda Dodałem komentarz zanim dotarłem do końca filmu :( I w tym samym momencie dostałem odpowiedź - dziękuję :)
Np. pojezuicki kościoł w Gdańsku na Trakcie św. Wojciecha.
Bardzo mi się podobało. Jaka szkoda, że ten szklany pawilon nie przetrwał.
Świetne.
Moja propozycja to Home Insurance Building w Chicago
Crystal Palace przeszedł do angielskiej legendy! I mimo, iż go już od dawna nie ma wciąż żyje życiem "pozagrobowym" w tej właśnie legendzie.
Hmm może Tempietto?
Uważam, że villa "Savoye" Lego Corbusiera wyznaczyła drogę modernistycznych resydencji. Sam Lloyd Wright inspirował się tym budynkiem przy projektowaniu swojego "Fallingwater'u"
Problem w tym, że w niej nie dało się mieszkać, co zresztą dotyczy całego dzieła "Lega Corbusiera". Sam byłem zaskoczony, że było aż tak źle, czytając jego życiorys lubimyczytac.pl/ksiazka/3746845/le-corbusier-architekt-jutra ...
Moim zdaniem zabrakło zabytku sztuki greckiej, sztampowo można by dać tu za przykład Partenon. Gdyby nie architektura grecka, to cała historia sztuki i architektury potoczyłaby się inaczej. Kolumny, kapitele greckie i inne elementy architektoniczne przewijają się przez większość stylów aż do teraz. Te elementy przewijają się również w zabytkach wymienionych tu w filmie; Panteon, Willa Rotonda, Il Gesu, Vaux-le-Vicomte. Nie byłoby takiej Europy bez greckiej architektury.