1. Tak, wiem że źle wymawiam nazwę, powinno być ''Panarejser'', musicie jakoś z tym żyć ;) 2.Ciśnienie w czasie jazdy: 65psi z tyłu i 55psi z przodu, dopuszczalne dla opon 75psi, moja waga 66kg 3.Realny rozmiar zaraz po założeniu na obręczach o szerokości wewnętrznej 17mm wyniósł 37mm 4.Trasa jaką jechałem: ridewithgps.com/trips/54256337
Siemka Krzychu 👋 PanaRacer czy PanaRejser jeden ciort 😉 myślałem ze Ty troche wiecej ważysz i obstawiałem jakies 75kg, a teraz mi gwoździa przybijasz że tylko 66kg. Moje pytanie to jaka jest szerokość widelca i tylnego trójkąta ze wrzuciłeś tak szerokie kapcie ?? No i skoro znam juz wagę to podaj jeszcze wzrost 😜 POZDRAWIAM z mokrego Londynu ⛈⛈⛈ P.S. Miałem 2 tygodnie upałów, wziąłem wolne na wczoraj i poniedziałek no i zaczęło lać takie mam szczęście. Codziennie burza 😡 i weź tu wyjdź na rower 😔🙄
Drogi Krzysztofie, choć pochodzę z kresów skonczyłem sosnowiec ul żytnia angielski, polecam pizze stonehenge z pieca ale do meritum.. ma być panaracer tak mi się podoba i sam tak mówię - jak widać nic się nie nauczyłem na śląsku ;)
Najlepszy test, to ślepy test 🙂. Każda inna metoda będzie polegała na usprawiedliwianiu swojego zakupu 😁. No chyba, że, różnica jest na tyle ogromna, że odczuwalna od razu, to inna sprawa. Pozdro 😉.
Super materiał :) właśnie stoję przed wyborem nowych szerszych opony do mojej szosy i bardzo pomocny ten filmik ! Fajnie zobaczyć też że ktoś nagrywa na YT z mojego miasta 👌
Model SK to opona bardziej terenowa, z wyraźnie zaznaczonymi klockami na czole opony. A model SS to semislick, czyli czoło bardziej gładkie, a klocki po bokach opony.
Mam slick 35 mm, parę jazd zrobiłem na dętce, było super. Poźniej zalałem mlekiem i wszystko się zmieniło na jeszcze lepsze. Proponuje zobaczyć na własnym tyłku bo mleko i panaracery to idealne połącznie.
a zmieniałeś cisnienia? bo ja regularnie jeżdże na 4.7 później spada i dobijam w okolicy 3.9, nie powiem żę źle mi się jeździ ale na dobrym asfalcie lepiej jest więcej. Producent pisze że w przypadku mleka 4.2bar max... to chyba nie za wiele.
Witam jak oponki ss się sprawują po takim czasie-na mokrym są śliskie ? czy byś je polecił osobie która jeżdzi ok 70-80% asfalt i 30-20% ubite leśne ścieżki i szuterek trochę się martwię przyczepnością jesienią gdzie jest mokro i są liście i błotko na drodzę
Hej, ja nadal na nich jeżdżę i jestem zadowolony. Właśnie takie mniej więcej mam proporcje jazdy, większość asfalt. Po deszczu, a nawet w czasie jest bezpiecznie. Na szutrach i nawet małych piaskach też bez problemu. Mokre liście i błoto mogą stanowić problem, to jednak semislick a nie opona terenowa.
@@marekkowalczyk7753 czy jest sens to już sam musisz sobie odpowiedzieć, ja zmieniłem bo więcej jeżdżę po asfalcie niż w terenie i widzę różnicę na plus. Oczywiście zmiana kół na lepsze też zrobi dużą różnicę, ale na początek, zwłaszcza przy mniejszym budżecie, można zacząć od opon i sprawdzić czy jest różnica.
Sporo osób je chwali, chociaż trochę w drucie ważą, a zwijane dostać już nie tak łatwo. A jak z przyczepnością na mokrym asfalcie? Przewidywalne są, czy lepiej uważać w zakrętach?
@@trochuroweru Mają tak charakterystyczny, drobny "bieżnik" na całej powierzchni i ma się wrażenie, że wgryzają się w asfalt, nawet ten mokry. Porównując je z typowo szosowymi, Continental Ultra Sport II 28 mm, to ciężko mi jest zblokować tylne koło na mokrym asfalcie, gdzie Sporty z łatwością na suchym mogłem zablokować. Hamulce słabe bo mechaniczna Tiagra.
Hej, tych opon nigdy nie zamleczałem, jeżdżone tylko na dętkach. Jest też na kanale film z podsumowaniem po dłuższym przebiegu jakbyś był zainteresowany 😉
@@MichuSkillz Wpadły 35c czy 38c? Jestem na etapie wyboru opon, będę się przesiadał z 28c i szukam rozwiązania na 70/30 szosa/teren z możliwością więcej terenu jak się spodoba
@@marekornarowicz3826 Ja jestem z nich zadowolony, wystarczająco szybkie na asfalcie a jednocześnie po szutrach czy nawet ubitych leśnych ścieżkach pojadą. Nawet w zimie zdarzało mi się na nich jeździć. Oczywiście lodu czy mokrych liści nie lubią, to nie opona terenowa. I są zapewne lepsze, przy takim procencie asfaltu polecane Contact Spedy też będą super.
Cóż, praktycznie każda marka ma już w swojej ofercie gravela. Pozostaje tylko wybrać model, cenę i się przymierzyć. Jedne będą bardziej sportowe o geometrii zbliżonej do szosowej, a inne jak ten Silex na przykład będą miały geometrię prawie jak MTB. Zdecyduj czego potrzebujesz i takiego szukaj :)
Powiedz na których oponach jeździło Ci się lepiej 32 czy 38 (mowa tu o panaracerch)? Z Twoich filmów wywnioskowałem ze testowałeś te dwa rodzaje opon. Przymierzam się do tych opon i podobnie jak Ty też więcej u mnie asfaltu i trochę szutru.
Na tych 32 co je miałem (krótko zresztą ), po terenie to bym nie jeździł. Co najwyżej przejechał tylko jakiś odcinek napotkany na trasie. Tak samo jak w typowo szosowych oponach. Trzeba by je brać w rozmiarze co najmniej 38 żeby w terenie był jakiś komfort. Na tych SS jest nieźle, to typowe semislicki z gładkim czołem i bieżnikiem po bokach.
Jak spisują się te oponki po takim czasie używania. Bardzo poważnie myśle nad ich zakupem, tylko się zastanawiam czy warto dopłacić do wersji +, jeżeli ktoś ma porównanie tych dwóch wersji opony to chętnie wysłucham opinii. Pozdrawiam
Ja jestem z nich bardzo zadowolony, a wersja plus będzie po prostu bardziej pancerna i trochę przez to cięższa. Dodam tylko że jeszcze kapcia na nich nie złapałem, a jeździłem w terenie na ciśnieniu dwa bary z przody i trzy z tyłu.
Słyszałem że pond 12 tys na nich nakręciłeś ,dobry wynik .Kupisz je ponownie ?;> Ja się przymierzam ale waham się między nimi i Vittorią w podobnej szerokości.Mam jeszcze jedno pytanie jeździłeś na dętkach i jak Ci się one układały na feldze i czy montaż lekko poszedł..Lubię opony zakładać bez pomocy łyżek,czy tu się udaje ?Pzdr;>
Po nich wziąłem Tufo, a potem jeszcze inne. Na dętkach nie było problemu z układaniem. Zakładały się stosunkowo łatwo, ale tu dużo zależy od obręczy. Na niektórych ciężko się opony zakładają.
Witam, bardzo fajny film, i przede wszystkim przydatny, jestem na etapie poszukiwania opon do gravela, z gładkim przodem i bieżnikiem po bokach, mam obecnie w Marinie Four Corners jakieś Wietnamskie GP coś tam, i mają taką stylistykę opon, dobrze się nawet jeżdzi, ale czuję że zużycie schodzi w oczach, no i widzę że Krzychu popyla na Gravelkingach, powiedz proszę, czy nadal śmigasz na nich i ile km mniej więcej zrobiłeś od nowości, ja jestem jedniodniowy wycieczkowiec i chcę sprawdzone opony. Dzięki i pozdrawiam wszystkich zwariowanych gravelowców.
Zakupiłem te oponki na przyszły sezon w rozmiarze 700x38c. Obecnie jeżdżę na gatorskinach 32c ze względu na kiepskie drogi. Ale w przyszłym sezonie chciałbym też szutry pokonywać w miarę komfortowo bo mam dużo bocznych ścieżek w okolicy a chcę odpocząć od samochodów które kilka razy juz o mało co mnie nie rozjechały ( a zawsze jeżdżę z oświetleniem) pozdrawiam
@@trochuroweru ja jeżdżę czasem na starym góralu bo teraz więcej biegam i do tego siłownia. A rowerek służy jako trenażer ale rzadko korzystam bo nie lubię kręcić w miejscu. Mam nadzieję że oponki się w miarę spiszą i nie będą dużo wolniejsze od szosowych a komfort wzrośnie. Pozdrawiam ☺️
@@trochuroweru założone opony i znacznie komfort wzrósł i nawet na szutrach radzą sobie całkiem dobrze. Wiadomo że nie jest to opona szosowa ale drogi o kiepskiej jakości stały się bardziej przyjazne. Myślałem że rozmiar 38c będzie strasznie powolny to się myliłem.
takie pytanie, nie dochodzisz być może powoli do wniosku że nawet na te 40km powinieneś zabrać mtb?? że cała ta użyteczność gravla jest po prostu na wyrost "rynkowo" napompowana. Ja wiem że może się podobać w stylu kto bogatym broni, ale już widzę że chyba taki niner wypuścił gravla fulla więc po co, nie lepiej dodać baranek do mtb? wyjdzie to samo. powiem tak, ja na swoim jari nie czuje przyjemności z jazdy po wartepkach, oczywiście przejadę te wartepki bardziej komfortowo niż na szosie ale.... to chyba tylko tyle.
Krzychu jest lekki to frunie na takim gravlu. Ja pod swoje 96 kg wole mtb na takie trasy i tak mi już zostanie, choć gravle to piękne rowery, zwłaszcza w wydaniu bikepakingowym.
@@krisklusek8463 gravel jest fajnym rowerem, sam posiadam i kupiłem go dla zastosowań które w moim przypadku sprawdzają się i są uzasadnione, ale... jak słucham recenzentów i komentarze że to takie fajne wrócić do epoki sztywnego mtb (za tyle kasy) z przed lat, to chyba powoli zaczynam stwierdzać że producenci co by nie wymyślili to ludzie niestety kupią, a swoim oczywiście okazyjnie jeżdżę po hopkach i rączki mówią dziękuję więc zacząłem rozglądać się za częściowym rozwiązaniem problemu typu karbon kiera, czy mostek redshift - i znowu natrafiam na opinie że po zakupie powyższych nie wyobrażają sobie żeby gravel był bez tego.. nie no to ludziska bez jaj. Macie mtb na full - źle, przechodzicie na gravla bo super młodzieńczo i sztywno, a później szukata amortyzacji, błędne koło, no ale jedziemy dalej.
@Pawel W. nie, ale ja jestem wielkim fanem graveli więc może dlatego :) Sporo osób kupuje te rowery tak naprawdę nie mając pojęcia czego się spodziewać. Sporo w tym winy zapewne reklamy obiecującej że będzie to rower do wszystkiego, a to przecież niemożliwe. Gravel nigdy nie będzie pełnoprawną szosą czy MTB. To rower do jazdy po asfalcie z możliwością zjechania w lekki teren. Myślę że to rowery dla osób które wiedzą czego chcą. Na filmie pokazałem Wam w zasadzie same odcinki terenowe, więc sądząc tylko po tym można słusznie odnieść wrażenie że MTB sprawdziło by się lepiej. Tak naprawdę było mniej więcej 50/50 asfaltu i terenu i dla mnie to idealne proporcje na gravela. Jak zauważyłeś z jazdy gravelem po wertepach frajdy nie ma, ale to dlatego że to rower na kiepskie asfalty, a zwłaszcza na ubite drogi szutrowe i gruntowe. Do wertepów mam MTB ;) Też nie rozumiem tych prób przerabiania graveli na MTB przez amortyzowane mostki i opuszczane sztyce. Ale ludzie już tak mają że ciągle kombinują, przerabiają, wymyślają i czasami wychodzi z tego coś fajnego. Dla mnie takim czymś jest właśnie gravel :)
@@trochuroweru z tymi słabymi asfaltami to też powiem ci jest identycznie jak z twoją jazdą szosa szuter, bo ja na idealnej szosie nawet na swoim gravlu oczekiwałbym troche performance więc właśnie teraz jestem na etapie zakupu kół i kolega namawiał mnie na gotowce lekkie fullcrumy, ale zaraz z głównej chce pojechać po szosie wiejskiej wybitej i tu przydałaby się opona 42 co najmniej z niskim cisnieniem. I o ile masz rozwiązanie typu semi slick, to ja nie widze rozwiązania dla siebie typu opona semi narrow czy semi wide, nikt tego nie wymyślił... jestem tymczasem w d. a rower lubie.
Cześć, właśnie jeżdżę na slikach 35mm, myślisz że będzie duża różnica na ss 38mm. Chodzi mi o opory toczenia na asfalcie, przyczepność na mokrym asfalcie i zachowanie ma szutrach. Pozdrawiam
Obstawiałbym że na asfalcie trochę stracisz na prędkości ale zyskasz na szutrach, coś za coś. Mokrego się nie boją, nawet w zimę na nich jeździłem choć tu już trzeba z rozwagą ;)
Fajnie się Ciebie słucha i poruszasz dużo kwestii które reszta omija , mam jedno pytanie - jak oceniasz przydatność tych "ząbków" na bokach ? Myślisz że dają jakaś odczuwalną extra przyczepność ponad te standartowe GK sliki ? Rozważam zakup GK standard lub tych właśnie SS . Dzieki
Według mnie dzięki tym bocznym ząbkom opona lepiej radzi sobie w terenie niż taki gładki slick, odczuwalne to będzie najbardziej przy niższym ciśnieniu, w zakrętach i na bardziej grząskim podłożu. Według mnie te GK SS to bardzo dobre połączenie slicków z wersją SK, więc jeśli szukasz jednych opon zarówno do jazdy po asfalcie jak i w terenie, to warto je wziąć pod uwagę. Jeśli tylko asfalt z minimalną ilością zjazdów poza, to wystarczą te slicki.
@@bartekstepowski4987 pytasz o Gravelking slick, tak? Czoło opony SS to ten sam bieżnik co w tym slicku, tylko że tamtą miałem w rozmiarze 32 a tu jest 38 i to robi dużą różnicę. Tamtą zachowywała się bardziej jak szosowa opona a tu jest typowy semislick.
Cześć Marek :) To nie będzie jakiś wielki skok prędkości średniej w porównaniu do opon Maxxis Rambler, może ze 2km/h. W moim odczuciu po przesiadce na Panaracery trzeba włożyć mniej energii w pokonanie danego dystansu, oraz łatwiej się podjeżdża górki po asfalcie. I tyle :) Na mokrym asfalcie jest dobra przyczepność, zero uślizgów. Ale na mokrych liściach już potrafi tył uciec, zwłaszcza na podjeździe. Ogólnie to dobre semi-slicki z ukierunkowaniem na asfalt i utwardzone szutry. Gdybym miał jeździć tylko terenowo zostałbym przy Ramblerach. Pozdrawiam.
Hej. Używałem opon Schwalbe tyrago 42 mm. Były oryginalnie w moim Unibike Viper. Posiadały jeden duży minus bo zaczęły pękać po obwodzie. Jeździłem na nich kilka lat i wreszcie zmieniłem na Continental Speed Ride i poczułem olbrzymią różnicę. Lżejsze, większe ciśnienie i delikatny bieżnik pozwalają na utwardzonych drogach rozwijać większe prędkości. Myślę że opony to pierwsza rzecz która wpływa na jakość jazdy... Pozdrawiam serdecznie 👍
Masz rację, to pierwsze co należy brać po uwagę przy ewentualnych zmianach w rowerze. Czasami tyle wystarczy żeby rower całkowicie zmienił swój charakter. Pozdrawiam :)
@@pawelw.9172 Rozumiem Cię. Ja aż tak bardzo na wagę nie zwracam uwagi. Te stare Schwalbe tyrago ważyły około 600g więc poczułem dużą różnicę już podczas wymiany😊 moje obecne i stare opony to szerokość 42 mm. Zastanawiam się czy duża jest różnica w jeździe gdy będą np miały 35 mm?? Oczywiście myślę o takim samym modelu tylko w różnych szerokościach. Kusiły mnie węższe ale patrząc po stanie wielu dróg pozostałem przy 42mm...
@@pawelw.9172 A jeździłeś może na 42mm?? Bo chodzi mi o to czy te 4 mm różnicy przekładają się znacząco na prędkość i ewentualną wygodę?? Dodam jeszcze że ja mam ciśnie 6 bar czyli maksymalne jakie podaje producent.
Teraz praktycznie każdy producent ma w swojej ofercie gravela. Musisz określić czego szukasz. Geometria komfortowa, pod długie trasy czy może coś bardziej sportowego. Napęd gravelowy czy może szosowy. Ja ze swojego jestem zadowolony, na długich dystansach jest bardzo komfortowy, w lekkim terenie też można się pobawić.
@@trochuroweru Raczej maksymalne trasy jakie bede jezdzic to 100-150km. Z reguły bedzie to 50-80km. 70% asfalt a 30% szutry. Mysle ze Silex bedzie ok :) myslalem jeszcze nad Kros Esker 6.0 ale ciezko z dostepnoscia
W teorii, a przynajmniej według wszelkich tabelek nie powinno się robić takiego połączenia. W praktyce pewnie nic się nie stanie. Pamiętam że na obręcze szosowe 13mm wsadzałem opony 35mm i tak chyba z rok jeździłem bez problemów. Oczywiście przekraczając zalecane wartości niejako bierzesz na siebie wszelkie ewentualne uszkodzenia ;)
W sumie niewiele się od czasu nagrania tego filmu zmieniło, oponki nadal są u mnie w bardzo dobrym stanie. Uważam że to bardzo fajne semislicki, ja z nimi zostaję aż do zużycia.
Czy po kilku kolejnych tygodniach jazdy na Gravelkingach SS podtrzymujesz w sumie pozytywną opinię wyrażaną w filmie? Zastanawiam się się nad ich zakupem. Dotychczas jeżdżę w gravelu na Schwalbe G-ONE Allround (35 mm) i w sumie nie mam żadnych zastrzeżeń, ale jakoś zainteresowały mnie te Gravelkingi SS. Proporcje jazdy u mnie to mniej więcej 60% jakiś tam teren i 40 % asfalt. Bazując na Twoim doświadczeniu i "wyczuciu" uważasz, że te Gravelkingi SS nie będą mniej przyczepne w terenie niż takie np. Schwalbe G-ONE Allround? Bo na asfalcie to zapewne będą szybsze, hm? Z góry dzięki. Pozdrawiam.
Póki co jestem z nich bardzo zadowolony i nie myślę zmieniać. Na G-One nie jeździłem, więc porównania nie mam. Dlatego nie powiem Ci które byłyby lepsze. Ale jak z obecnych jesteś zadowolony, to może najpierw je zużyj, a dopiero zmieniaj? Wtedy mógłbyś pomyśleć o wypróbowaniu innych. Takie moje zdanie :)
Konkretny teścik, brakowało mi tylko przelotu w pośrodku rowu melioracyjnego, z wodą po suport ( żarcik xD). Co do kierowcy, może i uprzejmy, ale rowerzysta na drodze rowerowej, ma pierwszeństwo podczas przejazdu w poprzek drogi :D Pozdrawiam :-)
Jak mówi powiedzenie '' cmentarze są pełne tych co mieli pierwszeństwo'' - smutna prawda. Dlatego wolę się zatrzymać i poczekać niż pchać przed auto. Tym bardziej że jeszcze spora ilość kierowców się nie zatrzymuje w takich miejscach. Pozdrawiam :)
@@trochuroweru Oczywiście, również, jako rowerzysta zawsze zatrzymuję się przed "czerwonym przejazdem" i czekam, natomiast jako kierowca, moja wyobraźnia uratowała paru rowerzystów - przejeżdżali bez żadnej kontroli... :-)
Bardziej chyba tył, przód przeważnie zawsze daje rade przejechać siłą rozpędu. Oczywiście zależy też wszystko od piasku, na głębokim nawet szerokie opony będą mieć problem. A to przecież semislick a nie opona terenowa.
@@trochuroweru no ja mam z przodem problem ze lubi mi na piasku zamyszkowac i wymieniłem oponę na agresywny bierznik i jest trochę lepiej ale tez się zdarza . Myślisz ze może to być problem z rozmiarem ? Bo jeżdżę na 27,5 cala . Zastanawiam się tez czy może rama jest dla mnie trochę za duża i nie dociskam odpowiednio przodu 🤔🤔
Mam SS+ 700x35 i naprawdę w piachu nie mam większych problemów. Porównanie z Schwalbe noby nic 29x2.25 - tu było lepiej, ale mega różnicy nie było. Jestem w szoku, że semi Slick tak idzie w piachu na dwa palce 💪😉.
6:55 uprzejmy kierowca. Ty zachowałeś się kulturalnie zatrzymując przed skrzyżowaniem a nie pakując wprost pod samochód to i kierowca miał szansę zachować się przepisowo a przez to kulturalnie proste. Niestety wiemy jak snobistycznie zschowuje się na drodze duża część rowerzystów
Hej, tak nadal mam te opony. Czasami kusi zmiana ale to bardziej na zasadzie wypróbowania czegoś innego niż rzeczywistej potrzeby, bo te oponki sprawdzają się naprawdę nieźle przy moim stylu jazdy czyli sporadycznym wyskoku w las.
@@trochuroweru u mnie dali dość masywne, Micheliny Gravel King. Nie wiem czy na asfalt nie będą za "poważne" i nie będą spowalniały. Kurde, wciąż czekam na okienko pogodowe wrrr. A oryginalnie co miałeś w Meridzie?
@@trochuroweru chyba miałem rację z tym zamulaniem na asfalcie, ale ostatecznie przekonam się dopiero po tymczasowej zamianie opon, bo Ci powiem, że Cross szybszy i mi się to przestaje podobać 😁. Na razie poległem i nie dałem rady zdjąć opony. Szkoda, że do graveli tak masywne opony ładują. Niby gravel, ale przecież non stop na nim się nie jeździ, a ostatnio to bardzo mało go u mnie. Jeszcze narzędzia zbieram, bo ciągle czegoś brakuje, jak klucza do tarcz np. i nie mogę do piast się dostać eh. Opony ponad 400zł i raczej do sprzedania, ew. na jakiś maraton gravelowy. Na razie to tylko domysły, bo jeszcze piasty będę serwisował.
@@FoHsi no jeśli się okaże że stary cross szybszy to będą niezłe jaja 😁 Chociaż przypuszczam że spora w tym wina terenowych opon, co prawda nie wiem jakie tam są koła ale sama zmiana gum powinna zrobić różnicę. Pochwalił byś się w końcu na filmie tym rowerem 😉
Nie jeździłem, w szosie nie widzę takiej potrzeby. Jedno przebicie na kilkanaście tysięcy, to prawie nic. W gravelu może kiedyś z ciekawości przejdę na mleko, może ;)
Przede wszystkim na to jak się opona toczy mają wpływ użyta mieszanka gumy oraz rodzaj bieżnika. Cięższa teoretycznie opona ale z dobrej gumy i bieżnikiem dobranym do nawierzchni po jakiej się najczęściej jeździ będzie często lepiej się toczyć niż ta z pozoru lżejsza.
Gdyby to miał być tylko teren, to wybrałbym MTB, ze względu na większy fun w czasie jazdy :) Ale że bardzo rzadko mam tak że jest tylko teren, to na większość jazd zabieram właśnie gravela.
A propo balona widzialem na angielskim ebayu jak ktos sprzedawal silexa z oponami panaracer gk sk w rozmiarze 43c ale to juz chyba max chyba że jak kolega buszkraftowy kola 650b i oponki 47c.
Jak na pierwszą jazdę na nich, w stosunku asfalt-teren prawie 50/50 to uważam że nie :) Zawsze lepiej dać na początku trochę więcej i ewentualnie upuścić w czasie jazdy, niż dopompowywać bo za mało ;)
@@trochuroweru no można i tak trochę asekuracyjnie a czy nie uważasz że aby test takich opon był bardziej miarodajny trzeba by pojeździć w terenie na niższym ciśnieniu?
@@kita0942 Ale to nie był test czysto terenowy, tylko jak wspomniałem było to na pół z asfaltami. Gdym miał całe te 48km przejechać w terenie to tak, wtedy bym pewnie z ciśnieniem zszedł w dół, ale cały myk w takiej jeździe mieszanej to znaleźć kompromis pomiędzy szybkością na asfalcie a komfortem w terenie. W dodatku jadąc pierwszy raz na oponach tak naprawdę nie wiadomo ile psi będzie akurat, trzeba próbować.
@@trochuroweru no dobrze Krzysiek spoko wiem że to nie był test w terenie tylko mieszany bo do takiej jazdy służą gravelem chodzi mi tylko o to że aby znaleźć kompromis trzeba wypróbować kilka opcji.
Chyba masz automat co usuwa komentarze z linkami, więc co sądzisz o tej oponie i odwarstwianiu się wewnętrznej powłoki, tej cienkiej jak papier? Ja po tych 3 lat z mlekiem, w tylnej oponie środek mi się odwarstwił, a opony mają jakieś 4 tyś. km i bieżnik w dobrym stanie. Co tam ciekawego wrzuciłeś, może też z gładkim środkiem?
YT blokuje takie linki z automatu. Co do opon, ja na moich SS zrobiłem ponad 12000 km wyłącznie na dętkach. Tylna miała już sporo nacięć pod koniec i poszła na śmietnik, a przednia leży na półce jako awaryjna. Na żadnej takiego rozwarstwienia jak opisujesz nie miałem. A obecnie na ten sezon założyłem Marathon Almotion, jest nawet film.
@@trochuroweru umnie musi byc Kompromiss na asfalt I szuter Cos Taki teren jak na filmie jest moze ss tez by Daly rade a jak z zywotnoscia jest. Dzieki ze szybka od powiedz I zycze zdrowych wesolych swiat.
@@adamus-xp2sl Ja większość jednak po asfalcie jadę więc te SS się sprawdzają, a po zjechaniu w las czy na polna drogę również dają radę. Gdybym jeździł tylko teren to zostawiłbym stockowe Maxxis Rambler.
"Tzw. chwila dla komara" dobre 😂 czy skorzystał? Na filmie nie słychać by były głośne (niewiem jak było w rzeczywitości) więc chyba nie stawiają na asfalcie zbyt dużych oporów toczenia. W opisie podajesz ciśnienie na jakim jechałeś, a jakie ciśnienie było w twoich maxisach na których pokonywałeś tą samą trasę nieco wcześniej? Jeśli była różnica w ciśnieniu, być może dlatego średnia prędkość jest inna. Z tego co było widać na filmie było więcej terenu niż asfaltu, teoretycznie maxisy powinny być szybsze a było odwrotnie, bardzo ciekawy wynik testu. A tak wogóle jak zwykle ciekawy filmik 👍.
A dziabnął mnie jeden :) Opony są ciche i szybkie zarówno na asfalcie jak i na szutrach. W Maxxisach maksymalne ciśnienie to 60psi, więc siłą rzeczy musiało być niższe. Na filmie specjalnie wybierałem fragmenty terenowe żeby pokazać jak się opona zachowuje. W rzeczywistości było jakieś pół na pół.
Średnia wyszla pewnie z presji popołudniówki 😁 za to na pewno nie miała wpływu na komfort jazdy. Zwinnie przebrnąłeś przez ten teren mieszany, także gratuluję udanego wyboru, bo te małe cegiełki budują w nas te większe dzieła, szerokości 🙂
@@dariuszgornostaj989 weź poprawkę że mam dosyć starą suwmiarkę ;) ale myślę że więcej niż ten mm różnicy to nie ma. Jak będzie więcej terenu niż u mnie, to 43 jest dobrym kierunkiem, przy niższym ciśnieniu będzie jeszcze bardziej komfortowo w lesie :)
Today i test on my merida silex 300 new panaracer gravel king ss 700x38c ... People dont change maxxis rambler to this tires,.. i have 95kg and push 3.4-3.6 bar and its crazy hard than its more heavy and you fill it very well whan you go to some hill,. I whait more speed but i am not shure maybe 5% you got... i very sad and angry 😕
Wygląda? Wróżka jesteś? To opony które pierwszą zimę mają dopiero przed sobą, nikt ich jeszcze w takich warunkach nie sprawdzał. No i zależy też jaka to zima. Po lodzie tylko takie z kolcami mają jakąś szansę, po śniegu na niższym ciśnieniu pojedzie większość. A po czystej nawierzchni to nawet w zimie na slickach się jeździ 😉
@@trochuroweru Zimę udało mi się to na zaffiro 28c, ale to dlatego bo wideł nie pozwalał na więcej. Na 42c z mocnym bieżnikiem to z kolei straszne opory czułem i radość z jazdy prysła.
1. Tak, wiem że źle wymawiam nazwę, powinno być ''Panarejser'', musicie jakoś z tym żyć ;)
2.Ciśnienie w czasie jazdy: 65psi z tyłu i 55psi z przodu, dopuszczalne dla opon 75psi, moja waga 66kg
3.Realny rozmiar zaraz po założeniu na obręczach o szerokości wewnętrznej 17mm wyniósł 37mm
4.Trasa jaką jechałem: ridewithgps.com/trips/54256337
Siemka Krzychu 👋 PanaRacer czy PanaRejser jeden ciort 😉 myślałem ze Ty troche wiecej ważysz i obstawiałem jakies 75kg, a teraz mi gwoździa przybijasz że tylko 66kg. Moje pytanie to jaka jest szerokość widelca i tylnego trójkąta ze wrzuciłeś tak szerokie kapcie ?? No i skoro znam juz wagę to podaj jeszcze wzrost 😜 POZDRAWIAM z mokrego Londynu ⛈⛈⛈
P.S. Miałem 2 tygodnie upałów, wziąłem wolne na wczoraj i poniedziałek no i zaczęło lać takie mam szczęście. Codziennie burza 😡 i weź tu wyjdź na rower 😔🙄
@@ROWEREMPOLONDYNIE albo panarajser,a gdzie ci sie trafiła burza 13 sierpnia,jak zwykle fajne trasy do treningu
@@adamlewicki9836Hej 👋 ja mieszkam w Anglii dokładnie w Londynie. Burze i ulewy juz są od środy ⛈⛈⛈
Drogi Krzysztofie, choć pochodzę z kresów skonczyłem sosnowiec ul żytnia angielski, polecam pizze stonehenge z pieca ale do meritum.. ma być panaracer tak mi się podoba i sam tak mówię - jak widać nic się nie nauczyłem na śląsku ;)
@ROWEREM PO LONDYNIE pamiętaj że to gravel, więc szerszy kapeć wchodzi bez problemu, do szosy bym tego nie upachał ;)
Bardzo ciekawy materiał. Fajnie jest też zobaczyć jak bardzo różni się styl jazdy u gravelowców :)
Jak jesteś zadowolony po wstępnym teście to najważniejsze . Dzięki za kolejny super film Pozdwiamy z CHICAGO do 🇵🇱🚲🇵🇱
Najlepszy test, to ślepy test 🙂. Każda inna metoda będzie polegała na usprawiedliwianiu swojego zakupu 😁. No chyba, że, różnica jest na tyle ogromna, że odczuwalna od razu, to inna sprawa. Pozdro 😉.
pozdrawiam :)
Super materiał :) właśnie stoję przed wyborem nowych szerszych opony do mojej szosy i bardzo pomocny ten filmik !
Fajnie zobaczyć też że ktoś nagrywa na YT z mojego miasta 👌
Dobry produkt w dobrej cenie i jak się nie mylę made in Japan.
Fajna recenzja opon Pana Racera. 🤗
;)
Jak późniejsze doświadczenia? Dużo kapci? Jakie mleko
Na mleko nie przeszedłem, cały czas dętki. Kapci chyba jeden za cały czas jeżdżenia, oponki nadal w bardzo dobrym stanie.
@@trochuroweru a szacunkowy przebieg możesz określić?
@@pej0s około 10,5 tysiąca
cześć,
pytanie, czym się różni testowana opona od PANARACER GRAVELKING sk 35 C (oczywiście poza rozmiarem)?
Model SK to opona bardziej terenowa, z wyraźnie zaznaczonymi klockami na czole opony. A model SS to semislick, czyli czoło bardziej gładkie, a klocki po bokach opony.
@@trochuroweru dzięki, pozdrawiam
Też już śmigam na 700x35 :)
Na jakich szerokościach wew. i zew ? Jakiej szerokości balon Ci wyszedł?
Super test opony. Dzięki.
Mam slick 35 mm, parę jazd zrobiłem na dętce, było super. Poźniej zalałem mlekiem i wszystko się zmieniło na jeszcze lepsze. Proponuje zobaczyć na własnym tyłku bo mleko i panaracery to idealne połącznie.
a zmieniałeś cisnienia? bo ja regularnie jeżdże na 4.7 później spada i dobijam w okolicy 3.9, nie powiem żę źle mi się jeździ ale na dobrym asfalcie lepiej jest więcej. Producent pisze że w przypadku mleka 4.2bar max... to chyba nie za wiele.
Pawel W. Tak na asfalcie śmigam tak na 3-3,5 i jest szybko a za razem komfortowo. Po za asfaltem to około 2barow
Wszysk tez zależy od Twoje masy ja
Ważę 76 kg wiec nie za dużo
@@_________4292 to ty musisz być bardzo lekki skoro na 35mm dajesz rade z takimi cisnieniami, ja waże ponad 90
Super recenzja. Mega plus moje tereny do jazdy, moje ścieżki 😃😀💪Widzę że opony się spisują więc czas na zmianę u mnie 😀😃
Witam jak oponki ss się sprawują po takim czasie-na mokrym są śliskie ? czy byś je polecił osobie która jeżdzi ok 70-80% asfalt i 30-20% ubite leśne ścieżki i szuterek trochę się martwię przyczepnością jesienią gdzie jest mokro i są liście i błotko na drodzę
Hej, ja nadal na nich jeżdżę i jestem zadowolony. Właśnie takie mniej więcej mam proporcje jazdy, większość asfalt. Po deszczu, a nawet w czasie jest bezpiecznie. Na szutrach i nawet małych piaskach też bez problemu. Mokre liście i błoto mogą stanowić problem, to jednak semislick a nie opona terenowa.
@@trochuroweru Dzięki a czy jest sens zakładać je bez zmiany kół ? czy tak jak ty dokupić koła no i co dały ci koła nowe ?
@@marekkowalczyk7753 czy jest sens to już sam musisz sobie odpowiedzieć, ja zmieniłem bo więcej jeżdżę po asfalcie niż w terenie i widzę różnicę na plus. Oczywiście zmiana kół na lepsze też zrobi dużą różnicę, ale na początek, zwłaszcza przy mniejszym budżecie, można zacząć od opon i sprawdzić czy jest różnica.
Gdzie je kupiłeś? Bo wersję ss są trudno dostępne
Kupowałem zaraz jak się tylko pojawiły w polskiej dystrybucji, w sklepie Biostern, zamawiane przez neta. Szybko się chyba rozeszły.
a co z tymi poprzednimi panaracerami sk 32mm ,dałeś do szosy czy poszły do żyda?
Prawie od razu je sprzedałem, nietrafiony zakup. Może jakbym wziął rozmiar 38mm było by inaczej, ale 32 w gravelu to nieporozumienie.
@@trochuroweru dokładnie,co z lepszej przyczepności, jak komfort spada,do szosy takie opony by były dobre jako kompromis,sam myśle o podobnych
Continental Contact Speed 35 mm. Tanie jak barszcz, szybkie na asfalcie i dobrze kleją na szutrach.
Sporo osób je chwali, chociaż trochę w drucie ważą, a zwijane dostać już nie tak łatwo. A jak z przyczepnością na mokrym asfalcie? Przewidywalne są, czy lepiej uważać w zakrętach?
@@trochuroweru Mają tak charakterystyczny, drobny "bieżnik" na całej powierzchni i ma się wrażenie, że wgryzają się w asfalt, nawet ten mokry. Porównując je z typowo szosowymi, Continental Ultra Sport II 28 mm, to ciężko mi jest zblokować tylne koło na mokrym asfalcie, gdzie Sporty z łatwością na suchym mogłem zablokować. Hamulce słabe bo mechaniczna Tiagra.
Co za góry są na zdjęciu profilowym w waszym klubie na Stravie?
To Mała Fatra, film z przejazdu jest oczywiście na kanale ;)
@@trochuroweru Widok znajomy, dlatego zapytałem ;) Dzięki za odpowiedź, filmik napewno obejrzę.
Jeździsz na tubeless?
Hej, tych opon nigdy nie zamleczałem, jeżdżone tylko na dętkach. Jest też na kanale film z podsumowaniem po dłuższym przebiegu jakbyś był zainteresowany 😉
Jak oceniasz teraz te opony? Mam g-one all round 38c i zastanawiam się nad ss tylko że 35c. Dużo asfaltu, przeważa niż szutry
Nadal jestem z nich zadowolony, nie zamulają na asfalcie, a i w lekkim terenie sobie radzą. Porównania do g-one nie mam, więc tu się nie wypowiem.
Cześć, i jak zmieniłeś all roundy na ss ?
@@wisco98PL ja zmieniłem, jestem bardzo zadowolony
@@MichuSkillz Wpadły 35c czy 38c? Jestem na etapie wyboru opon, będę się przesiadał z 28c i szukam rozwiązania na 70/30 szosa/teren z możliwością więcej terenu jak się spodoba
@@wisco98PL 38c, weź 35 w sumie. Przynajmniej ja bym tak teraz zrobil.
Jaką szerokość tej opony testowałeś 38 czy 43 ?
38mm, ten rower ma kola na bardzo wąskich obręczach 17mm i nic szerszego lepiej tam nie wsadzać
Witam, i co powiesz o tych oponach po roku użytkowania.
Nadal są u mnie i dopóki się nie skończą to raczej zostaną.
@@trochuroweru Jeżdżę ok 6000 rocznie jakieś 80 % asfaltu. Myślisz , że będą ok
@@marekornarowicz3826 Ja jestem z nich zadowolony, wystarczająco szybkie na asfalcie a jednocześnie po szutrach czy nawet ubitych leśnych ścieżkach pojadą. Nawet w zimie zdarzało mi się na nich jeździć. Oczywiście lodu czy mokrych liści nie lubią, to nie opona terenowa. I są zapewne lepsze, przy takim procencie asfaltu polecane Contact Spedy też będą super.
@@trochuroweruDzięki
WItam. Planuję zakup Gravela. Ktoś coś może polecić ? Myślałem też o Silex 400 ale nigdzie już nie jest dostępny.
Cóż, praktycznie każda marka ma już w swojej ofercie gravela. Pozostaje tylko wybrać model, cenę i się przymierzyć. Jedne będą bardziej sportowe o geometrii zbliżonej do szosowej, a inne jak ten Silex na przykład będą miały geometrię prawie jak MTB. Zdecyduj czego potrzebujesz i takiego szukaj :)
Powiedz na których oponach jeździło Ci się lepiej 32 czy 38 (mowa tu o panaracerch)? Z Twoich filmów wywnioskowałem ze testowałeś te dwa rodzaje opon. Przymierzam się do tych opon i podobnie jak Ty też więcej u mnie asfaltu i trochę szutru.
Na tych 32 co je miałem (krótko zresztą ), po terenie to bym nie jeździł. Co najwyżej przejechał tylko jakiś odcinek napotkany na trasie. Tak samo jak w typowo szosowych oponach. Trzeba by je brać w rozmiarze co najmniej 38 żeby w terenie był jakiś komfort. Na tych SS jest nieźle, to typowe semislicki z gładkim czołem i bieżnikiem po bokach.
@@trochuroweru Dzięki za opinie.
Pozdrawiam
Dobra recenzja. Gdzie kupowane?
ja brałem w Biostern
Jak spisują się te oponki po takim czasie używania.
Bardzo poważnie myśle nad ich zakupem, tylko się zastanawiam czy warto dopłacić do wersji +, jeżeli ktoś ma porównanie tych dwóch wersji opony to chętnie wysłucham opinii.
Pozdrawiam
Ja jestem z nich bardzo zadowolony, a wersja plus będzie po prostu bardziej pancerna i trochę przez to cięższa. Dodam tylko że jeszcze kapcia na nich nie złapałem, a jeździłem w terenie na ciśnieniu dwa bary z przody i trzy z tyłu.
Słyszałem że pond 12 tys na nich nakręciłeś ,dobry wynik .Kupisz je ponownie ?;> Ja się przymierzam ale waham się między nimi i Vittorią w podobnej szerokości.Mam jeszcze jedno pytanie jeździłeś na dętkach i jak Ci się one układały na feldze i czy montaż lekko poszedł..Lubię opony zakładać bez pomocy łyżek,czy tu się udaje ?Pzdr;>
Po nich wziąłem Tufo, a potem jeszcze inne. Na dętkach nie było problemu z układaniem. Zakładały się stosunkowo łatwo, ale tu dużo zależy od obręczy. Na niektórych ciężko się opony zakładają.
@@trochuroweru Obręcze Dt ,jedna nawet taka jak Twoja /pzdr i dzi,ęki za szybka odpowiedź ;>
Witam, bardzo fajny film, i przede wszystkim przydatny, jestem na etapie poszukiwania opon do gravela, z gładkim przodem i bieżnikiem po bokach, mam obecnie w Marinie Four Corners jakieś Wietnamskie GP coś tam, i mają taką stylistykę opon, dobrze się nawet jeżdzi, ale czuję że zużycie schodzi w oczach, no i widzę że Krzychu popyla na Gravelkingach, powiedz proszę, czy nadal śmigasz na nich i ile km mniej więcej zrobiłeś od nowości, ja jestem jedniodniowy wycieczkowiec i chcę sprawdzone opony. Dzięki i pozdrawiam wszystkich zwariowanych gravelowców.
ua-cam.com/video/wyaQi-MOUQw/v-deo.html
Zakupiłem te oponki na przyszły sezon w rozmiarze 700x38c. Obecnie jeżdżę na gatorskinach 32c ze względu na kiepskie drogi. Ale w przyszłym sezonie chciałbym też szutry pokonywać w miarę komfortowo bo mam dużo bocznych ścieżek w okolicy a chcę odpocząć od samochodów które kilka razy juz o mało co mnie nie rozjechały ( a zawsze jeżdżę z oświetleniem) pozdrawiam
Ja jestem z nich coraz bardziej zadowolony, nawet w lekko zimowych warunkach radzą sobie całkiem nieźle. Pozdro 👊
@@trochuroweru ja jeżdżę czasem na starym góralu bo teraz więcej biegam i do tego siłownia. A rowerek służy jako trenażer ale rzadko korzystam bo nie lubię kręcić w miejscu. Mam nadzieję że oponki się w miarę spiszą i nie będą dużo wolniejsze od szosowych a komfort wzrośnie. Pozdrawiam ☺️
@@trochuroweru założone opony i znacznie komfort wzrósł i nawet na szutrach radzą sobie całkiem dobrze. Wiadomo że nie jest to opona szosowa ale drogi o kiepskiej jakości stały się bardziej przyjazne. Myślałem że rozmiar 38c będzie strasznie powolny to się myliłem.
takie pytanie, nie dochodzisz być może powoli do wniosku że nawet na te 40km powinieneś zabrać mtb?? że cała ta użyteczność gravla jest po prostu na wyrost "rynkowo" napompowana. Ja wiem że może się podobać w stylu kto bogatym broni, ale już widzę że chyba taki niner wypuścił gravla fulla więc po co, nie lepiej dodać baranek do mtb? wyjdzie to samo. powiem tak, ja na swoim jari nie czuje przyjemności z jazdy po wartepkach, oczywiście przejadę te wartepki bardziej komfortowo niż na szosie ale.... to chyba tylko tyle.
Krzychu jest lekki to frunie na takim gravlu.
Ja pod swoje 96 kg wole mtb na takie trasy i tak mi już zostanie, choć gravle to piękne rowery, zwłaszcza w wydaniu bikepakingowym.
@@krisklusek8463 gravel jest fajnym rowerem, sam posiadam i kupiłem go dla zastosowań które w moim przypadku sprawdzają się i są uzasadnione, ale... jak słucham recenzentów i komentarze że to takie fajne wrócić do epoki sztywnego mtb (za tyle kasy) z przed lat, to chyba powoli zaczynam stwierdzać że producenci co by nie wymyślili to ludzie niestety kupią, a swoim oczywiście okazyjnie jeżdżę po hopkach i rączki mówią dziękuję więc zacząłem rozglądać się za częściowym rozwiązaniem problemu typu karbon kiera, czy mostek redshift - i znowu natrafiam na opinie że po zakupie powyższych nie wyobrażają sobie żeby gravel był bez tego.. nie no to ludziska bez jaj. Macie mtb na full - źle, przechodzicie na gravla bo super młodzieńczo i sztywno, a później szukata amortyzacji, błędne koło, no ale jedziemy dalej.
@Pawel W. nie, ale ja jestem wielkim fanem graveli więc może dlatego :) Sporo osób kupuje te rowery tak naprawdę nie mając pojęcia czego się spodziewać. Sporo w tym winy zapewne reklamy obiecującej że będzie to rower do wszystkiego, a to przecież niemożliwe. Gravel nigdy nie będzie pełnoprawną szosą czy MTB. To rower do jazdy po asfalcie z możliwością zjechania w lekki teren. Myślę że to rowery dla osób które wiedzą czego chcą. Na filmie pokazałem Wam w zasadzie same odcinki terenowe, więc sądząc tylko po tym można słusznie odnieść wrażenie że MTB sprawdziło by się lepiej. Tak naprawdę było mniej więcej 50/50 asfaltu i terenu i dla mnie to idealne proporcje na gravela. Jak zauważyłeś z jazdy gravelem po wertepach frajdy nie ma, ale to dlatego że to rower na kiepskie asfalty, a zwłaszcza na ubite drogi szutrowe i gruntowe. Do wertepów mam MTB ;) Też nie rozumiem tych prób przerabiania graveli na MTB przez amortyzowane mostki i opuszczane sztyce. Ale ludzie już tak mają że ciągle kombinują, przerabiają, wymyślają i czasami wychodzi z tego coś fajnego. Dla mnie takim czymś jest właśnie gravel :)
@@trochuroweru z tymi słabymi asfaltami to też powiem ci jest identycznie jak z twoją jazdą szosa szuter, bo ja na idealnej szosie nawet na swoim gravlu oczekiwałbym troche performance więc właśnie teraz jestem na etapie zakupu kół i kolega namawiał mnie na gotowce lekkie fullcrumy, ale zaraz z głównej chce pojechać po szosie wiejskiej wybitej i tu przydałaby się opona 42 co najmniej z niskim cisnieniem. I o ile masz rozwiązanie typu semi slick, to ja nie widze rozwiązania dla siebie typu opona semi narrow czy semi wide, nikt tego nie wymyślił... jestem tymczasem w d. a rower lubie.
@@arkadiusz733 ja raczej po SK pójde w pełne sliki, one i tak dadzą rade na szutrach, 38c jest optymalne i waga piękna, po co na darmo napędzać wage.
Miałeś już może jakieś kapcie na tym Gravelkingu SS? Bo zastanawiałem się między zwykłym, a wersją plus z dodatkową ochroną (ale też cięższe).
ua-cam.com/video/wyaQi-MOUQw/v-deo.html
Cześć, właśnie jeżdżę na slikach 35mm, myślisz że będzie duża różnica na ss 38mm. Chodzi mi o opory toczenia na asfalcie, przyczepność na mokrym asfalcie i zachowanie ma szutrach. Pozdrawiam
Obstawiałbym że na asfalcie trochę stracisz na prędkości ale zyskasz na szutrach, coś za coś. Mokrego się nie boją, nawet w zimę na nich jeździłem choć tu już trzeba z rozwagą ;)
@@trochuroweru dziękuję za szybką odpowiedź, właśnie myślę o jesienno wiosennym zastosowaniu ich, teraz póki sucho sliki sprawdzą się dobrze
@@zenonpietruszka841 jak dla mnie to fajna i całkiem uniwersalna oponka, pewnie są i lepsze ale dopóki te mi nie padną to nie zmieniam :) pozdro
Fajnie się Ciebie słucha i poruszasz dużo kwestii które reszta omija , mam jedno pytanie - jak oceniasz przydatność tych "ząbków" na bokach ? Myślisz że dają jakaś odczuwalną extra przyczepność ponad te standartowe GK sliki ? Rozważam zakup GK standard lub tych właśnie SS . Dzieki
Według mnie dzięki tym bocznym ząbkom opona lepiej radzi sobie w terenie niż taki gładki slick, odczuwalne to będzie najbardziej przy niższym ciśnieniu, w zakrętach i na bardziej grząskim podłożu. Według mnie te GK SS to bardzo dobre połączenie slicków z wersją SK, więc jeśli szukasz jednych opon zarówno do jazdy po asfalcie jak i w terenie, to warto je wziąć pod uwagę. Jeśli tylko asfalt z minimalną ilością zjazdów poza, to wystarczą te slicki.
@@trochuroweru Zauważasz dużą różnice w toczeniu na asfalcie pomiędzy slickami a ss?
@@bartekstepowski4987 pytasz o Gravelking slick, tak? Czoło opony SS to ten sam bieżnik co w tym slicku, tylko że tamtą miałem w rozmiarze 32 a tu jest 38 i to robi dużą różnicę. Tamtą zachowywała się bardziej jak szosowa opona a tu jest typowy semislick.
Witam jak oponki sobie radzą na mokrym asfalcie,kosce,liściach? i jak poruwnasz je do tych meridowskich czy są szybsze? pozd. Marek
Cześć Marek :) To nie będzie jakiś wielki skok prędkości średniej w porównaniu do opon Maxxis Rambler, może ze 2km/h. W moim odczuciu po przesiadce na Panaracery trzeba włożyć mniej energii w pokonanie danego dystansu, oraz łatwiej się podjeżdża górki po asfalcie. I tyle :) Na mokrym asfalcie jest dobra przyczepność, zero uślizgów. Ale na mokrych liściach już potrafi tył uciec, zwłaszcza na podjeździe. Ogólnie to dobre semi-slicki z ukierunkowaniem na asfalt i utwardzone szutry. Gdybym miał jeździć tylko terenowo zostałbym przy Ramblerach. Pozdrawiam.
Witam, jak te oponki po kilku miesiącach? Mam WTB Resolute 42, takie były założone fabrycznie ale czuję że skieruje się w stronę semislicków.
Dla mnie super, cały czas na nich jeżdżę, jak na razie bezawaryjnie 🙂
No i niech tak dalej będzie, dzięki! :)
Hej. Używałem opon Schwalbe tyrago 42 mm. Były oryginalnie w moim Unibike Viper. Posiadały jeden duży minus bo zaczęły pękać po obwodzie. Jeździłem na nich kilka lat i wreszcie zmieniłem na Continental Speed Ride i poczułem olbrzymią różnicę. Lżejsze, większe ciśnienie i delikatny bieżnik pozwalają na utwardzonych drogach rozwijać większe prędkości. Myślę że opony to pierwsza rzecz która wpływa na jakość jazdy... Pozdrawiam serdecznie 👍
Masz rację, to pierwsze co należy brać po uwagę przy ewentualnych zmianach w rowerze. Czasami tyle wystarczy żeby rower całkowicie zmienił swój charakter. Pozdrawiam :)
continental speed ride waży 430gram gdzie panaracer slick masz 330g, nie założbym tego mimo że i u mnie panaracery pękają na obwodzie właśnie.
@@pawelw.9172 Rozumiem Cię. Ja aż tak bardzo na wagę nie zwracam uwagi. Te stare Schwalbe tyrago ważyły około 600g więc poczułem dużą różnicę już podczas wymiany😊 moje obecne i stare opony to szerokość 42 mm. Zastanawiam się czy duża jest różnica w jeździe gdy będą np miały 35 mm?? Oczywiście myślę o takim samym modelu tylko w różnych szerokościach. Kusiły mnie węższe ale patrząc po stanie wielu dróg pozostałem przy 42mm...
@@przekazakwarystyczny4950 na 38mm nie jest źle ale na super amortyzacje ze strony opony nie ma co liczyć, szczególnie przy wadze 90kg.
@@pawelw.9172 A jeździłeś może na 42mm?? Bo chodzi mi o to czy te 4 mm różnicy przekładają się znacząco na prędkość i ewentualną wygodę?? Dodam jeszcze że ja mam ciśnie 6 bar czyli maksymalne jakie podaje producent.
Hej. Też zastanawiam się nad zmianą Ramblerów w mojej Meridzie na coś bardziej "łysego" i asfaltowego. Panaracer godny rozważenia :) Dzięki
Proszę bardzo :)
Szukam roweru do 6500 i zastanawiam się nad Merida Silex 400 2021. Widzę że jeździsz tym rowerem, polecasz czy może jakiś inny gravel?
Teraz praktycznie każdy producent ma w swojej ofercie gravela. Musisz określić czego szukasz. Geometria komfortowa, pod długie trasy czy może coś bardziej sportowego. Napęd gravelowy czy może szosowy. Ja ze swojego jestem zadowolony, na długich dystansach jest bardzo komfortowy, w lekkim terenie też można się pobawić.
@@trochuroweru Raczej maksymalne trasy jakie bede jezdzic to 100-150km. Z reguły bedzie to 50-80km. 70% asfalt a 30% szutry. Mysle ze Silex bedzie ok :) myslalem jeszcze nad Kros Esker 6.0 ale ciezko z dostepnoscia
@@Famouzi faktycznie Krossa ciężko kupić, a co do Silexa przymierz się, przejedź i wtedy będziesz wiedział czy geometria pasuje.
czy na obręcz 23mm takie panarejsery 35mm będą bezpieczne?
W teorii, a przynajmniej według wszelkich tabelek nie powinno się robić takiego połączenia. W praktyce pewnie nic się nie stanie. Pamiętam że na obręcze szosowe 13mm wsadzałem opony 35mm i tak chyba z rok jeździłem bez problemów. Oczywiście przekraczając zalecane wartości niejako bierzesz na siebie wszelkie ewentualne uszkodzenia ;)
Cześć, ile ważysz i jakie ciśnienie według Ciebie jest optymalne żeby na asfalcie być szybkim ale dać radę też na szutrach? Pozdrawiam
Hej, około 70kg a ciśnienie 2.6 do 3 przód i 3.6 do 4 tył w zależności od trasy.
@roweru też tyle ważę rower jakieś 9kg, opony na mleku i daje koło 2bar na szuter, asfalt 4bar
Czy będzie recenzja tych oponek po roku użytkowania? pzd
W sumie niewiele się od czasu nagrania tego filmu zmieniło, oponki nadal są u mnie w bardzo dobrym stanie. Uważam że to bardzo fajne semislicki, ja z nimi zostaję aż do zużycia.
@@trochuroweru Dzięki, zastanawiam się nad szybkimi oponami które w terenie się nie poddadzą odrazu, a na dodatek są w miarę długożyciowe.
@@arkadiuszk.8462 pewnie każdy będzie polecał coś innego, bo wybór na rynku spory
Do roweru crossowego się nada? Na asfalt ok?
Każdy semislick się nada, jest szeroki wybór opon na rynku i każdy znajdzie coś pod swój styl jazdy.
Czy po kilku kolejnych tygodniach jazdy na Gravelkingach SS podtrzymujesz w sumie pozytywną opinię wyrażaną w filmie? Zastanawiam się się nad ich zakupem. Dotychczas jeżdżę w gravelu na Schwalbe G-ONE Allround (35 mm) i w sumie nie mam żadnych zastrzeżeń, ale jakoś zainteresowały mnie te Gravelkingi SS. Proporcje jazdy u mnie to mniej więcej 60% jakiś tam teren i 40 % asfalt. Bazując na Twoim doświadczeniu i "wyczuciu" uważasz, że te Gravelkingi SS nie będą mniej przyczepne w terenie niż takie np. Schwalbe G-ONE Allround? Bo na asfalcie to zapewne będą szybsze, hm? Z góry dzięki. Pozdrawiam.
Póki co jestem z nich bardzo zadowolony i nie myślę zmieniać. Na G-One nie jeździłem, więc porównania nie mam. Dlatego nie powiem Ci które byłyby lepsze. Ale jak z obecnych jesteś zadowolony, to może najpierw je zużyj, a dopiero zmieniaj? Wtedy mógłbyś pomyśleć o wypróbowaniu innych. Takie moje zdanie :)
Gdzie mocujesz kamere?
Szelki
Czy SS są kierunkowe?
Nic mi o tym nie wiadomo :)
Konkretny teścik, brakowało mi tylko przelotu w pośrodku rowu melioracyjnego, z wodą po suport ( żarcik xD). Co do kierowcy, może i uprzejmy, ale rowerzysta na drodze rowerowej, ma pierwszeństwo podczas przejazdu w poprzek drogi :D Pozdrawiam :-)
Jak mówi powiedzenie '' cmentarze są pełne tych co mieli pierwszeństwo'' - smutna prawda. Dlatego wolę się zatrzymać i poczekać niż pchać przed auto. Tym bardziej że jeszcze spora ilość kierowców się nie zatrzymuje w takich miejscach. Pozdrawiam :)
@@trochuroweru Oczywiście, również, jako rowerzysta zawsze zatrzymuję się przed "czerwonym przejazdem" i czekam, natomiast jako kierowca, moja wyobraźnia uratowała paru rowerzystów - przejeżdżali bez żadnej kontroli... :-)
Czyli jednak kupiłeś :D
Jak widać ;)
Na piasku na tej oponie tył tańczy czy przod tez myszkuje ?
Bardziej chyba tył, przód przeważnie zawsze daje rade przejechać siłą rozpędu. Oczywiście zależy też wszystko od piasku, na głębokim nawet szerokie opony będą mieć problem. A to przecież semislick a nie opona terenowa.
@@trochuroweru no ja mam z przodem problem ze lubi mi na piasku zamyszkowac i wymieniłem oponę na agresywny bierznik i jest trochę lepiej ale tez się zdarza . Myślisz ze może to być problem z rozmiarem ? Bo jeżdżę na 27,5 cala . Zastanawiam się tez czy może rama jest dla mnie trochę za duża i nie dociskam odpowiednio przodu 🤔🤔
@@schumek spróbuj zejść z ciśnieniem jak dużo po piachach jeździsz, ale ogólnie to rowerem po dużym piachu raczej trudno się poruszać ;)
Mam SS+ 700x35 i naprawdę w piachu nie mam większych problemów. Porównanie z Schwalbe noby nic 29x2.25 - tu było lepiej, ale mega różnicy nie było. Jestem w szoku, że semi Slick tak idzie w piachu na dwa palce 💪😉.
6:55 uprzejmy kierowca. Ty zachowałeś się kulturalnie zatrzymując przed skrzyżowaniem a nie pakując wprost pod samochód to i kierowca miał szansę zachować się przepisowo a przez to kulturalnie proste. Niestety wiemy jak snobistycznie zschowuje się na drodze duża część rowerzystów
Krzysiu, dalej jeździsz na nich, czy już czegoś innego w gravelu używasz?
Hej, tak nadal mam te opony. Czasami kusi zmiana ale to bardziej na zasadzie wypróbowania czegoś innego niż rzeczywistej potrzeby, bo te oponki sprawdzają się naprawdę nieźle przy moim stylu jazdy czyli sporadycznym wyskoku w las.
@@trochuroweru u mnie dali dość masywne, Micheliny Gravel King. Nie wiem czy na asfalt nie będą za "poważne" i nie będą spowalniały. Kurde, wciąż czekam na okienko pogodowe wrrr. A oryginalnie co miałeś w Meridzie?
@@FoHsi Maxxis Rambler, całkiem niezłe i gdybym tylko więcej ''terenu'' jeździł to bym nawet nie zmieniał.
@@trochuroweru chyba miałem rację z tym zamulaniem na asfalcie, ale ostatecznie przekonam się dopiero po tymczasowej zamianie opon, bo Ci powiem, że Cross szybszy i mi się to przestaje podobać 😁. Na razie poległem i nie dałem rady zdjąć opony. Szkoda, że do graveli tak masywne opony ładują. Niby gravel, ale przecież non stop na nim się nie jeździ, a ostatnio to bardzo mało go u mnie. Jeszcze narzędzia zbieram, bo ciągle czegoś brakuje, jak klucza do tarcz np. i nie mogę do piast się dostać eh. Opony ponad 400zł i raczej do sprzedania, ew. na jakiś maraton gravelowy. Na razie to tylko domysły, bo jeszcze piasty będę serwisował.
@@FoHsi no jeśli się okaże że stary cross szybszy to będą niezłe jaja 😁
Chociaż przypuszczam że spora w tym wina terenowych opon, co prawda nie wiem jakie tam są koła ale sama zmiana gum powinna zrobić różnicę. Pochwalił byś się w końcu na filmie tym rowerem 😉
Panie jeździł Pan na mleku? Zastanawiam się do szosy.
Nie jeździłem, w szosie nie widzę takiej potrzeby. Jedno przebicie na kilkanaście tysięcy, to prawie nic. W gravelu może kiedyś z ciekawości przejdę na mleko, może ;)
Jak masz przymocowany licznik rowerowy
na czymś takim
pl.aliexpress.com/item/4000119866284.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.68905c0fPjtMxl
Był skracany mostek ?
Nie, oryginalny jest.
A gdy opona waży 800gram to ma wpływ na jazdę?
Przede wszystkim na to jak się opona toczy mają wpływ użyta mieszanka gumy oraz rodzaj bieżnika. Cięższa teoretycznie opona ale z dobrej gumy i bieżnikiem dobranym do nawierzchni po jakiej się najczęściej jeździ będzie często lepiej się toczyć niż ta z pozoru lżejsza.
A na konkretnie taki teren jak na filmie najlepszy byłby (dla Ciebie) gravel, cross czy mtb?
Gdyby to miał być tylko teren, to wybrałbym MTB, ze względu na większy fun w czasie jazdy :) Ale że bardzo rzadko mam tak że jest tylko teren, to na większość jazd zabieram właśnie gravela.
Witam, gdzie można kupić te opony ?
Ja kupowałem w Biostern, ale pewnie coraz więcej sklepów będzie je miało w swojej ofercie.
A propo balona widzialem na angielskim ebayu jak ktos sprzedawal silexa z oponami panaracer gk sk w rozmiarze 43c ale to juz chyba max chyba że jak kolega buszkraftowy kola 650b i oponki 47c.
Nie mam takich żeby sprawdzić, ale zapewne jest tak jak piszesz. Wszystko powyżej 43c już na mniejszym kole trzeba montować.
Jak na gravelowe opony i jeźdca 66 kg to z ciśnieniem chyba przesadziłeś?
Jak na pierwszą jazdę na nich, w stosunku asfalt-teren prawie 50/50 to uważam że nie :) Zawsze lepiej dać na początku trochę więcej i ewentualnie upuścić w czasie jazdy, niż dopompowywać bo za mało ;)
@@trochuroweru no można i tak trochę asekuracyjnie a czy nie uważasz że aby test takich opon był bardziej miarodajny trzeba by pojeździć w terenie na niższym ciśnieniu?
@@kita0942 Ale to nie był test czysto terenowy, tylko jak wspomniałem było to na pół z asfaltami. Gdym miał całe te 48km przejechać w terenie to tak, wtedy bym pewnie z ciśnieniem zszedł w dół, ale cały myk w takiej jeździe mieszanej to znaleźć kompromis pomiędzy szybkością na asfalcie a komfortem w terenie. W dodatku jadąc pierwszy raz na oponach tak naprawdę nie wiadomo ile psi będzie akurat, trzeba próbować.
@@trochuroweru no dobrze Krzysiek spoko wiem że to nie był test w terenie tylko mieszany bo do takiej jazdy służą gravelem chodzi mi tylko o to że aby znaleźć kompromis trzeba wypróbować kilka opcji.
@@kita0942 W pełni zgoda, dlatego na kolejna taką jazdę będzie inne ciśnienie, a potem jeszcze może inne, aż zobaczę co dla mnie jest najlepsze :)
Chyba masz automat co usuwa komentarze z linkami, więc co sądzisz o tej oponie i odwarstwianiu się wewnętrznej powłoki, tej cienkiej jak papier? Ja po tych 3 lat z mlekiem, w tylnej oponie środek mi się odwarstwił, a opony mają jakieś 4 tyś. km i bieżnik w dobrym stanie.
Co tam ciekawego wrzuciłeś, może też z gładkim środkiem?
YT blokuje takie linki z automatu.
Co do opon, ja na moich SS zrobiłem ponad 12000 km wyłącznie na dętkach. Tylna miała już sporo nacięć pod koniec i poszła na śmietnik, a przednia leży na półce jako awaryjna. Na żadnej takiego rozwarstwienia jak opisujesz nie miałem.
A obecnie na ten sezon założyłem Marathon Almotion, jest nawet film.
Ja sie zastanawiam Nad panaracer ext albo sk moze ma ktos juz doswidczenia
To opony typowo pod teren, więc jeśli na tym właśnie Ci zależy to niezły wybór. Model SK jest chwalony przez wiele osób.
@@trochuroweru umnie musi byc Kompromiss na asfalt I szuter Cos Taki teren jak na filmie jest moze ss tez by Daly rade a jak z zywotnoscia jest. Dzieki ze szybka od powiedz I zycze zdrowych wesolych swiat.
@@adamus-xp2sl Ja większość jednak po asfalcie jadę więc te SS się sprawdzają, a po zjechaniu w las czy na polna drogę również dają radę. Gdybym jeździł tylko teren to zostawiłbym stockowe Maxxis Rambler.
"Tzw. chwila dla komara" dobre 😂 czy skorzystał?
Na filmie nie słychać by były głośne (niewiem jak było w rzeczywitości) więc chyba nie stawiają na asfalcie zbyt dużych oporów toczenia. W opisie podajesz ciśnienie na jakim jechałeś, a jakie ciśnienie było w twoich maxisach na których pokonywałeś tą samą trasę nieco wcześniej? Jeśli była różnica w ciśnieniu, być może dlatego średnia prędkość jest inna. Z tego co było widać na filmie było więcej terenu niż asfaltu, teoretycznie maxisy powinny być szybsze a było odwrotnie, bardzo ciekawy wynik testu. A tak wogóle jak zwykle ciekawy filmik 👍.
A dziabnął mnie jeden :) Opony są ciche i szybkie zarówno na asfalcie jak i na szutrach. W Maxxisach maksymalne ciśnienie to 60psi, więc siłą rzeczy musiało być niższe. Na filmie specjalnie wybierałem fragmenty terenowe żeby pokazać jak się opona zachowuje. W rzeczywistości było jakieś pół na pół.
Średnia wyszla pewnie z presji popołudniówki 😁 za to na pewno nie miała wpływu na komfort jazdy. Zwinnie przebrnąłeś przez ten teren mieszany, także gratuluję udanego wyboru, bo te małe cegiełki budują w nas te większe dzieła, szerokości 🙂
Cały tydzień było na popo, więc chyba to nie to ;)
Mierzyłeś może faktyczną szerokość tych opon
Hej :) Przy trzech barach, na obręczy o szer. wewn. 20mm suwmiarka pokazuje 37mm.
@@trochuroweru o dzięki mam tą samą obręcz co ty więc się zastanawiam jeszcze nad szerokością 43
@@dariuszgornostaj989 weź poprawkę że mam dosyć starą suwmiarkę ;) ale myślę że więcej niż ten mm różnicy to nie ma. Jak będzie więcej terenu niż u mnie, to 43 jest dobrym kierunkiem, przy niższym ciśnieniu będzie jeszcze bardziej komfortowo w lesie :)
Podziękować za szybką odpowiedź
@@dariuszgornostaj989 👊
Mam pytanie:
"Dokąd tupta nocą jeż"?
Czm różni się SS od SS +
SS+ ma jeszcze lepszą wkładkę antyprzebiciową, jest to opona bardziej ''pancerna''. ale też waży trochę więcej.
Today i test on my merida silex 300 new panaracer gravel king ss 700x38c ... People dont change maxxis rambler to this tires,.. i have 95kg and push 3.4-3.6 bar and its crazy hard than its more heavy and you fill it very well whan you go to some hill,. I whait more speed but i am not shure maybe 5% you got... i very sad and angry 😕
To nie jest przypadkiem Panaracer GravelKing ss+
nie, to model bez +
Ciekawe jak zimą to się sprawuje? Wygląda, że nie bardzo.
Wygląda? Wróżka jesteś? To opony które pierwszą zimę mają dopiero przed sobą, nikt ich jeszcze w takich warunkach nie sprawdzał. No i zależy też jaka to zima. Po lodzie tylko takie z kolcami mają jakąś szansę, po śniegu na niższym ciśnieniu pojedzie większość. A po czystej nawierzchni to nawet w zimie na slickach się jeździ 😉
@@trochuroweru Zimę udało mi się to na zaffiro 28c, ale to dlatego bo wideł nie pozwalał na więcej. Na 42c z mocnym bieżnikiem to z kolei straszne opory czułem i radość z jazdy prysła.