Pěkné praktické video. Poznámka, pokud pojedu tři kilometry, vůbec topení nezapínám. Na tu chvilku to nemá cenu, plýtvat zbytečně energií. To vydržím :-) Některé spalováky hlavně naftové, mají také PTC, aby to alespoň odmrazilo okna, když je motor ještě studený. Ale ne, že by to nějak moc topilo. Samozřejmě to také zvyšuje spotřebu přes alternátor. A u spalováku se také v zimě snižuje dojezd z důvodu větších jízdních odporů, delšího zahřívání motoru. A v létě zase klimatizace také zvyšuje spotřebu a snižuje účinnost motoru na jízdu.Fyziku nelze obelstít :-)
Perfektní video, děkuji. Mám zrovna Kia e Niro (koupil jsem 2.5 roku staré, najeto 41 000 km, za 590 000,-, záruka 4,5 roku) a jsem nadšen!! Zapomíná se na jednu věc. BEV topí stále, ale v zácpě musíte každou chvíli šlapat na plyn jinak Vám prochladlý motor přestane vyhřívat interier auta.
Mám TDI s webastem a nemrznu 😉 spíná se automaticky, nebo dálkově. Dále mám Leafa 1 gen. s tepelkem a zatím jsem příjemně překvapený 100 km dojezd při SOH 74%. Do budoucna to vidím na TM3 / TMY.
Další video, které by měly pouštět snad všude. Od základní školy až po senát. Aby lidé prozřeli. Protože "techničnost" lidí v ČR je tristní.(čti na neandrtálské úrovni)
Perfektní srovnání. Asi bych měl strach,v zimě, chytit nehodu na dálnici a čekat tam třeba 6 hodin. Než se to rozjede. Jako naschvál v době kolony určitě EV nebude nabitou na 100%. Přecejen 4 kW na hodinu topení není zrovna málo. Až budou větší baterie,tak takový problém padne. Super autíčko. Líbilo by se mi.
Koukněte na to video znovu, po vyhřátí kabiny padá spotřeba na vytápění i v -5°C někam na 700W, čili 6 hodin v kolně bude tak 10% z baterky. Spotřeba na topení při stání u BEV je v podstatě stejná, možná i menší menší než u ICE, který bere 0,6-1l /hod při chodu na volnoběh.
Jé, na tak parádní a moc dobře vysvětlené video jsem dlouho čekal. 👍Takže pokud jsou u nás teploty kolem -5°C a jen občas je i méně, je lepší asi to tepelné čerpadlo ve voze nemít? Je to většinou za příplatek, což prodražuje vůz jako takový a ten systém je zbytečně složitější a do budoucna by mohl být poruchovější. Osobně bych tedy asi volil pouze PTC, které topí prakticky okamžitě a není potřeba těch třicestných ventilů. Ono, když se něco na okruhu TČ porouchá , tak to bude pálka. Z toho vyplívá, že je asi jedno, zda to člověk zaplatí ve spotřebě pouze s PTC za elektřinu a nebo případných opravách v okruhu TČ. Hezké, že jste si s tím dal takovou práci a ukázal reálně, jak obojí funguje. Já jezdím denně jednu cestu do práce asi 12Km, tak se právě rozhoduji, zda koupit EV s TČ a nebo bude stačit PTC. Každopádně, pokud nemám TČ, jak se tedy temperuje ten trakční akumulátor? Nemít vyhřívanou a ochlazovanou baterii asi taky není výhra, VIZ Citigo, kde ta baterie degraduje rychleji a také je problém s rychlejším dobíjením v zimě. Děkuji za pěkné vysvětlení a případnou odpověď k vyhřívání toho akumulátoru. Musí tam tedy tepelné čerpadlo být, aby byla baterie temperovaná? Já myslím, že asi ano.
Pokud bych kupoval nové auto, tak bych asi za TČ připlatil, u ojetiny za účelem ježdění krátkých tras bych na tepelku nijak zvlášť netrval. U Nira je ohřev baterie přes další PTC (teplovodní), ale to se pouští i v zimě jen zřídka, myslím, že tam je podmínka až když klesne teplota baterie pod 3-5°C, což pokud auto používáte pravidelně, tak to tolik nevychladne.
Pokud to bude Vaše bude první EV a plánujete ho spíš jako druhé auto na kratší trasy, tak bych měl "obavu", že to dopadne podobně jako všude jinde - velmi brzy se z něj stane to první, takže pořízení tepelka bych ještě rozmyslel. Ale jinak ano, pokud to je auto opravdu jen na couračky, tak si nemyslím, že je tam tepelko úplně nutnost.
Pokud myslíte konkrétně u tohoto Nira, tak AC určitě ne, je tam tlačítko Heat a pokud nesvítí, tak auto netopí. Předpokládám, že to u auta bez tepelka bude úplně stejné, ale žádný korejec bez tepelka se mi zatím pod ruce nedostal.
Ano, docela slušný pokus o srovnání účinnosti pohonů. Ale je to o dost komplikovanější dispciplína. Neberete v úvahu energetickou náročnost přepravy paliva, to by např. pro CNG nemuselo být tak špatné - teče až do "benzínek". Zapomli jste na ztárty při dopravě energie do nabíječky to může být 10%. Náklady na gumy jsou větší u elektromobilu. Elektromobil se vyplatí, když se s ním hodně jezdí. Na vyjížku jednou týdně je nejefektivnější benzín. A nejekonomičtější je CNG a i LPG.
Úplně se mi nezdá, že by CNG teklo "samo" do benzínek a tam se "samo" natlakovalo na 200bar beze ztrát, ale jak píšete, je to dost komplikovaná disciplína. Toto Niro najezdilo 200tis km na 3 sady (12ks) pneumatik a ta poslední ještě něco málo najezdí. Kolik potřebuje podobně velké auto na CNG sad pneumatik na 200tis km? Při průměrné spotřebě VW Golf na CNG 4,22Kg a výhřevnosti 13,3kWh/kg potřebuje Golf CNG na 100km 56kWh energie, čili účinnost pohonu stejná jako u benzínového auta cca 20%, tedy 4x horší než u Golfa na elektřinu, to jsou pouze fakta.
@@nextride-cz V tabulce porovnáváte výhřevnost paliva se získanou energií (elektřinou). Jestliže má golf spotřebu 5,7l nafty na 100km, tak potřebuju na výrobu toho paliva 8,5kWh elektřiny, ale tu vyrobím s 40% účinností, takže jsem musel mít palivo s energií 21kWh. Takže pro 100km jsem potřeboval energii 21kWh pro výrobu elektřiny a 56kWh z nafty tj. 77kWh. Pro EV Golfa 16kWh elektřiny, ale tu jsem opět získal s 40% účinností a tak jsem potřeboval na 100km 40kWh energie. Pak mi vychází, že EV je 2x účinnější namísto 3x. Mohli bychom dál pokračovat až k ropným plošinám, tankerům, ale taky k těžbě uhlí, křemíku, uranu,... nejspíš by se nám ta účinnost pohonů k sobě ještě víc přiblížila. V získávání energie jsme pořád jako lidstvo amatéři. EV je pravděpodobně hospodárnější než spalovák, ale není to pořád bůh ví co. Každopádně z testu je zajímavý výsledek jak drahý a náročný je dojíždění 3km i s EV. Na 25km 64% energie pro jízdu a 31% pro topení a to bylo 25km. Takový kamínka na kolečkách 🤣
@@jakub83967 Máte pravdu, že se dá pokračovat a rozebírat víc do hloubky, na to nebyl prostor. Nicméně bych si dovolil polemizovat s výsledkem, ke kterému jste se dopracoval - elektřina má tu obrovskou výhodu, že ji dokážeme vyrábět z OZE a to s tím výsledkem poměrně značně zamíchá. Pokud chcete kalkulovat s účinností FV panelu 20%, tak se ale ptám, co je tou 80% ztrátou? I v zimě je elektromobil hlavně dopravní prostředek, pak až topidlo. Spalovací auto je to jednoznačně topidlo celý rok, i v 30°C.
@@nextride-cz Elektřina má zas nevýhodu, že jí neumíme moc dobře skladovat. Více méně to umíme jen v bateriích a ve formě nádrže a hlavně u baterie máme ztráty když chceme tu energii přečerpat. Když dobíjím baterie mám 5-10% ztrátu a když z baterie přenáším energii do jiné baterie znovu ztratím 5-10% energie. OZE jsou pro nás neefektivní bez baterií a ty s jejich ztrátou také zamíchají. Teoreticky po dobití BEV z OZE, tak než vůbec vyjedu už jsem -20% energie. U teplovodní elektrárny spalujeme surovinu podle potřeby, ale vznikne nám 40% elektřiny a 60% tepla.
@@jakub83967 je podla teba dráhé ked na trase sporeboval 18 kw/100 km ciže na 25 km spotreboval asi 4,5 kw vrátane kúrenia čiže pri mojej sadzbe za elektriku 0,12 eur/kw t.j asi 0,54 eur nech rovno 1 euro ukáž mi spalovacie auto ktoré spotrebuje 1 euro v zime na 25 km 1 euro ? nemýl si to že ked auto ukázalo 18 kw že to spotrebovalo na 25 km to je priemerná spotreba na 100 km vrátane kúrenia
Diesel má sice spotřebu energie 56 kWh, ale má nádrž (baterku) do které se vejde 500 kWh. Takže diesel má slušnou baterku se kterou najede nějakých 900 km a navíc těch 500 kWh nalijete do nádrže za 5 minut. Ano je to plýtvání energii, ale protože benzínová KONA stojí 600.000 Kč kdežto elektrická 1.100.000 Kč rozdíl je půl mega tak si většina lidí kupuje tu méně úspornou ale levnější benzínovou KONU.
Este by bolo zaujimave zistit, ci sa spusti len tepelne cerpadlo vtedy, ked sa auto da cez apku vyhriat napriklad 20 minut pred jazdou, ked je este pripojene k wallboxu. Alebo je ten system tak tupy, ze spusta PTC vzdy po nastartovani. Nemam cas to zistovat na zeninom aute. :-).
Tak pokud bych mohl k tomu něco dodat tak můj praktický názor je takový. S elektrickými auty mám zkušenost asi 6 let. A tak, jak je to skvělé v létě, částečně na podzim i na jaře, kdy doma vyrábí 6 až 7 měsíců FVE energii pro dům a nabíjení, tak bez slunce a v chladnu to není jednoduché. Perfektně zde bylo vysvětleno jak v zimě elektromobil hospodaří s energií s tím, či oním topením. Ale praktický pohled z jiné strany na ten zimní a polo zimní provoz už zase tak perfektní není. Mít možnost si auto dobíjet často v práci a mít EV auto s tunovou baterii, abych daleko dojel a mohl si dobře zatopit, pak je to ok. V elektromobilu si kromě jiného také moc nezatopíte. Když chybí kilometry na dojezdu je to horší varianta než zima na nohy. Totiž ty ztráty na zimním "ohřevu aku" a pak na dojezdu tím či oním topením včetně zimního obutí jsou citelné. A to pomíjím jízdu po dálnici, jež je i v létě energeticky náročná. Natož v zimě. Ale je tu i ekonomický pohled. Každopádně cena elektřiny pro EV vozidlo bývá doma ze sítě 240V min. 8Kč, a na dobíječkách od 9 Kč do skoro 15 Kč za kWh, a to nemluvím o tom, že stojanů je málo, jsou pomalé a často obsazené. Ty rychlé jsou drahé, na těch levnějších si při cca 10ti kWh výkonu posedíte v autě. Dodávám, že elektromobily mám rád, je to skvělá technika, ale zimní ekonomický provoz, když bych počítal jenom průměrně 10 Kč za 1 kWh, tak při spotřebě cca 18 - 20 kWh/100km, tak to nevychází zase tak málo.
Ano, zima neni pro spotrebu EV idealni obdobi, ale v zime ani ten diesel nejezdi na couracky za 5-6 litru, po meste je studeny motor klidne 10l. 8Kc/kWh ele doma mi prijde dost prehnane, dnes se da fixnout silovka na 3Kc a s poplatkama dle tarifu je to kolem 5Kc a pak i v zime jezdim proti dieselu za pulku. Nicmene pro me nejsou naklady na PHM ten nejzasadnejsi benefit EV.
@nextride-cz Zdravim a beru vase vysvetleni. Jsem rocnik 46. a v penzi, a posledni EV6 jsem zvolil kvuli ekonomice provozu a technicke vyspelosti. Za r. 24 jsem si lehce delenim spocital, ze v produktu tep.cerp. u CEZ vychazi 1 kWh pres tech 8 Kc. Pohledam nejake levnejsi dodavatele. Vam preji vse nejlepsi.
@@petrsebek1737 Pokud máte tarif na tepelko, tak se musíte za dnešní ceny určitě s velkou rezervou vejít do 5Kč za KWh včetně všech poplatků. Celkovou cenu za kWh pak najdete ve vyúčtování, musí tam být povinně. Držím palce ať KIA dobře slouží.
@@nextride-cz Ok, díky. Ale počítám-li dobře, tak za spotřebu obou tarifů 3294 kWh v roce 2024 mi účtuje ČEZ 26454 Kč. Je to těch 8. Čistá energie NT je asi o 2 Kč méně, ale celkově zaplatíme v tom dohromady i ty stálé platy a příplatky, ale samozřejmě i ty s přibývajícími kWh lezou nahoru. Prostě nás vrchnost škube na energiích, a to se snažím o nízkou spotřebu díky FVE a TČ. Doba je prostě blbá, nejistá. Zdravím.
@@petrsebek1737 Tu spotřebu máte poměrně malou, to asi moc nejezdíte. Ve vyúčtování musíte mít řádek s průměrnou cenou za kWh včetně všech poplatků, je to cena bez započítání hodin. Samozřejmě čím menší odběr, tím vyšší průměrná cena za kWh, protože to právě navyšují stálé platby. Když to vezmu přes palec, tak bez hodin jste někde kolem 6Kč, dá se to už dnes sehnat o dost levněji.
Tak nakonec dopadne každý provozovatel elektro-auta, pokud bude chtít mít větší dojezdový rádius.😂 ua-cam.com/users/shortsGDguCqeJ0b0?si=OH_9oisZ-iwucdp9
@@nextride-cz Ano je to 86, myslel som to tak ze +- 1 je nepodstatne a to LTT je "len tak tak" v porovnani s 87, ale ano matematicky tam ma byt 86, ak sa bude dat tak opravim :D Tak islo to opravit :D
Zdar, Nokian Snowproof 2 - funguje to dobře, záběr dobrý a nejsou hlučné, docela jsem poupravil názor na FWD v BEV, jako není to všemohoucí, ale dá se s tím i na sněhu dobře žít.
A teď si do toho sám hoďte vidle plynovou elektrárnou která vyrábí elektřinu s účinností cca 58 procent (elektrárna Počerady), přihoďte ztráty při přenosu a rázem máte viditelnou tu zhovadilost jízdy na baterie místo plynového pohonu přímo v automobilu. Jo a dnešní turbo motory dosahují ucinnosti až 35 procent, zdroj vikipedie.
@@lukypac1 To jsem ale nikdy nikde netvrdil, ani úmyslně nezvýhodňoval jeden typ pohonu vůči druhému jednostranným započítáním ztrát při výrobě a transportu PHM. Pokud to chcete započítat u elektřiny, tak to přece musíte započítat i u toho plynu, nebo snad ne?
@@nextride-cz Hele zkuste se na chvíli dívat na celou problematiku nezaujatě. Já jsem nadšenec do elektromobily, ale vadí mi když si někdo myslí že koupí elektromobilu prospívá ekologii. To je úplný nesmysl.
Starší Tesly mají PTC, umí si brát teplo z pohonu, baterie a dokonce i počítače pro FSD, ale kromě nabíjení na SuC, nebo nějaké opravdu extrémnější jízdě, si nemyslím, že bude mít odpadní teplo z pohonu pro vytápění nějaký významnější přínos. Pokud bude ustálenou klidnou jízdou spotřeba 12kWh, tak z toho budou celkové ztráty sotva 2kW, většina odpadního tepla půjde do okolí přes teplosměnné plochy.
@@nextride-cz Měl jsem na mysli aktuální modely 3/Y s octovalve. Co jsem četl, když je potřeba, tak záměrně zhoršují účinnost motoru, aby produkoval více odpadního tepla, které pak odvádí pomocí tč do kabiny, resp. pro temperování baterky.
Čepice v autě musí být nepohodlná, hlavně by mělo jít vidět z auta (mít nezamrzlá zadní skla). EV se také mrazem snižuje kapacita baterie, výhodnější je pro léto.
Mimochodem rekl jste "1kW energie". DAVEJTE SI NA TO POZOR pokud chcete delat naucna videa, nerikejte ze kW jsou energie, kdyz je to vykon. A nerekl jste to takhle jedenkrat, nepocital jsem to ale fakt to neni dobre. Lidi si to pletou nechapou rozdil mezi W a Wh (mozna by bylo nakonec lepsi pouzivat Joule) a kdyz uz jim to nejak zacne davat smysl, pusti si nejake youtube video a tam clovek pouziva pro energii jednotku vykonu.
Nesrovnatelné počítání , u DC za 19Kč /kW a u domu na solárech 3kč/kW Naftové auto může stát měsíce bez používání , ale elektroauto musí kvůli ztrátám a životnosti baterie nabíjet . AC nabíječka je šetrná , ale DC nabíjení baterii degraduje řádově rychleji. Někomu se vyplatí diesel a někomu bohatému se vyplatí elektroauto , nesrovnatelné měřítko a masově nesmysl.
Elektromobil může stát měsíce a vůbec nic se nestane. Zatím to nevypadá, že by DC mělo tak negativní dopad na baterii jak všude tvrdí lidé, co žádný elektromobil nikdy nevlastnili. A nebojte, ono se to poměrně brzy otočí - elektromobil bude pro ty chudší a spalovák už jen pro bohaté.
Super video, plné podrobných informací včetně příkladného testu. Děkuji za tuto tvorbu.
Pěkně technicky vysvětleno. Díky.
Pěkné praktické video. Poznámka, pokud pojedu tři kilometry, vůbec topení nezapínám. Na tu chvilku to nemá cenu, plýtvat zbytečně energií. To vydržím :-)
Některé spalováky hlavně naftové, mají také PTC, aby to alespoň odmrazilo okna, když je motor ještě studený. Ale ne, že by to nějak moc topilo. Samozřejmě to také zvyšuje spotřebu přes alternátor. A u spalováku se také v zimě snižuje dojezd z důvodu větších jízdních odporů, delšího zahřívání motoru. A v létě zase klimatizace také zvyšuje spotřebu a snižuje účinnost motoru na jízdu.Fyziku nelze obelstít :-)
Moc díky za toto video
Děkuji za parádní video.
Po pozretí parádneho videa som hneď dal odber a like. Teším sa na ďalšie videá tak perfektne podrobne a odborne spracované.
Díky moc, pokusím se nezklamat ;)
Dekuji Vam za velmi prinosny prispevek. Ocenuji kolik jste venoval prace a straveneho casu ostatnim lidem aby se mohli dovzdelat. At se vam dari!
Dobrá práce! Díky
Perfektní video, děkuji. Mám zrovna Kia e Niro (koupil jsem 2.5 roku staré, najeto 41 000 km, za 590 000,-, záruka 4,5 roku) a jsem nadšen!! Zapomíná se na jednu věc. BEV topí stále, ale v zácpě musíte každou chvíli šlapat na plyn jinak Vám prochladlý motor přestane vyhřívat interier auta.
Mám TDI s webastem a nemrznu 😉 spíná se automaticky, nebo dálkově. Dále mám Leafa 1 gen. s tepelkem a zatím jsem příjemně překvapený 100 km dojezd při SOH 74%. Do budoucna to vidím na TM3 / TMY.
wow ... super vysvětleno 👍
Další video, které by měly pouštět snad všude. Od základní školy až po senát.
Aby lidé prozřeli. Protože "techničnost" lidí v ČR je tristní.(čti na neandrtálské úrovni)
Perfektní srovnání. Asi bych měl strach,v zimě, chytit nehodu na dálnici a čekat tam třeba 6 hodin. Než se to rozjede. Jako naschvál v době kolony určitě EV nebude nabitou na 100%. Přecejen 4 kW na hodinu topení není zrovna málo. Až budou větší baterie,tak takový problém padne. Super autíčko. Líbilo by se mi.
Koukněte na to video znovu, po vyhřátí kabiny padá spotřeba na vytápění i v -5°C někam na 700W, čili 6 hodin v kolně bude tak 10% z baterky. Spotřeba na topení při stání u BEV je v podstatě stejná, možná i menší menší než u ICE, který bere 0,6-1l /hod při chodu na volnoběh.
Jenže to topení nejede stále na maximální výkon. A celé je to o tom jak máte velkou baterii.
@@tandrysek A proč by jste proboha topil v koloně 6 hodin na maximální výkon? Copak potřebujete mít v autě 80°C?
@@nextride-cz Já jsem reagoval na @lohbergerpavel3855 A myslel jsem to, tak jak píšete Vy.
@@tandrysek Ok
velmi pekne vysvetlene. Teraz mi je jasne, preco mam na Ioniqu spotrebu 19kw/h na kratkych 5km trasach a auto stoji vonku. Proste maximalna zataz.
Je to tak, IONIQ má taky kartu spotřeby, takže tam vidíte, že na začátku to topení bere klidně 5kW.
Moc pěkné a přínosné video
Skvělé jen tak dále!
Jé, na tak parádní a moc dobře vysvětlené video jsem dlouho čekal. 👍Takže pokud jsou u nás teploty kolem -5°C a jen občas je i méně, je lepší asi to tepelné čerpadlo ve voze nemít? Je to většinou za příplatek, což prodražuje vůz jako takový a ten systém je zbytečně složitější a do budoucna by mohl být poruchovější. Osobně bych tedy asi volil pouze PTC, které topí prakticky okamžitě a není potřeba těch třicestných ventilů. Ono, když se něco na okruhu TČ porouchá , tak to bude pálka. Z toho vyplívá, že je asi jedno, zda to člověk zaplatí ve spotřebě pouze s PTC za elektřinu a nebo případných opravách v okruhu TČ. Hezké, že jste si s tím dal takovou práci a ukázal reálně, jak obojí funguje. Já jezdím denně jednu cestu do práce asi 12Km, tak se právě rozhoduji, zda koupit EV s TČ a nebo bude stačit PTC. Každopádně, pokud nemám TČ, jak se tedy temperuje ten trakční akumulátor? Nemít vyhřívanou a ochlazovanou baterii asi taky není výhra, VIZ Citigo, kde ta baterie degraduje rychleji a také je problém s rychlejším dobíjením v zimě. Děkuji za pěkné vysvětlení a případnou odpověď k vyhřívání toho akumulátoru. Musí tam tedy tepelné čerpadlo být, aby byla baterie temperovaná? Já myslím, že asi ano.
Pokud bych kupoval nové auto, tak bych asi za TČ připlatil, u ojetiny za účelem ježdění krátkých tras bych na tepelku nijak zvlášť netrval. U Nira je ohřev baterie přes další PTC (teplovodní), ale to se pouští i v zimě jen zřídka, myslím, že tam je podmínka až když klesne teplota baterie pod 3-5°C, což pokud auto používáte pravidelně, tak to tolik nevychladne.
Diky, za video. Zrovna ten problem resim pro výběru auta . A jak jsem pochopil tak na jizdy do 20 km spis jit do auta bez tepelka... Elroq, diky
Pokud to bude Vaše bude první EV a plánujete ho spíš jako druhé auto na kratší trasy, tak bych měl "obavu", že to dopadne podobně jako všude jinde - velmi brzy se z něj stane to první, takže pořízení tepelka bych ještě rozmyslel. Ale jinak ano, pokud to je auto opravdu jen na couračky, tak si nemyslím, že je tam tepelko úplně nutnost.
@@nextride-cz Jo jo souhlas, "druhé" elektrické auto najednou najede 3-4 násobek prvního.
Díky za info, mám dotaz u el. auta co nemá teplené čerpadlo je potřeba zapínat AC tlačítko na topení?
Pokud myslíte konkrétně u tohoto Nira, tak AC určitě ne, je tam tlačítko Heat a pokud nesvítí, tak auto netopí. Předpokládám, že to u auta bez tepelka bude úplně stejné, ale žádný korejec bez tepelka se mi zatím pod ruce nedostal.
26:33 "Dospělý člověk vyzařuje přibližně 200 Wattů". Je k tomu nějaký zdroj? Žil jsem dosud s vědomím, že se jedná cca o 100 Wattů.
Ano, docela slušný pokus o srovnání účinnosti pohonů. Ale je to o dost komplikovanější dispciplína. Neberete v úvahu energetickou náročnost přepravy paliva, to by např. pro CNG nemuselo být tak špatné - teče až do "benzínek". Zapomli jste na ztárty při dopravě energie do nabíječky to může být 10%. Náklady na gumy jsou větší u elektromobilu. Elektromobil se vyplatí, když se s ním hodně jezdí. Na vyjížku jednou týdně je nejefektivnější benzín. A nejekonomičtější je CNG a i LPG.
Úplně se mi nezdá, že by CNG teklo "samo" do benzínek a tam se "samo" natlakovalo na 200bar beze ztrát, ale jak píšete, je to dost komplikovaná disciplína. Toto Niro najezdilo 200tis km na 3 sady (12ks) pneumatik a ta poslední ještě něco málo najezdí. Kolik potřebuje podobně velké auto na CNG sad pneumatik na 200tis km? Při průměrné spotřebě VW Golf na CNG 4,22Kg a výhřevnosti 13,3kWh/kg potřebuje Golf CNG na 100km 56kWh energie, čili účinnost pohonu stejná jako u benzínového auta cca 20%, tedy 4x horší než u Golfa na elektřinu, to jsou pouze fakta.
@@nextride-cz V tabulce porovnáváte výhřevnost paliva se získanou energií (elektřinou). Jestliže má golf spotřebu 5,7l nafty na 100km, tak potřebuju na výrobu toho paliva 8,5kWh elektřiny, ale tu vyrobím s 40% účinností, takže jsem musel mít palivo s energií 21kWh. Takže pro 100km jsem potřeboval energii 21kWh pro výrobu elektřiny a 56kWh z nafty tj. 77kWh. Pro EV Golfa 16kWh elektřiny, ale tu jsem opět získal s 40% účinností a tak jsem potřeboval na 100km 40kWh energie. Pak mi vychází, že EV je 2x účinnější namísto 3x. Mohli bychom dál pokračovat až k ropným plošinám, tankerům, ale taky k těžbě uhlí, křemíku, uranu,... nejspíš by se nám ta účinnost pohonů k sobě ještě víc přiblížila. V získávání energie jsme pořád jako lidstvo amatéři. EV je pravděpodobně hospodárnější než spalovák, ale není to pořád bůh ví co.
Každopádně z testu je zajímavý výsledek jak drahý a náročný je dojíždění 3km i s EV. Na 25km 64% energie pro jízdu a 31% pro topení a to bylo 25km. Takový kamínka na kolečkách 🤣
@@jakub83967 Máte pravdu, že se dá pokračovat a rozebírat víc do hloubky, na to nebyl prostor. Nicméně bych si dovolil polemizovat s výsledkem, ke kterému jste se dopracoval - elektřina má tu obrovskou výhodu, že ji dokážeme vyrábět z OZE a to s tím výsledkem poměrně značně zamíchá. Pokud chcete kalkulovat s účinností FV panelu 20%, tak se ale ptám, co je tou 80% ztrátou?
I v zimě je elektromobil hlavně dopravní prostředek, pak až topidlo. Spalovací auto je to jednoznačně topidlo celý rok, i v 30°C.
@@nextride-cz Elektřina má zas nevýhodu, že jí neumíme moc dobře skladovat. Více méně to umíme jen v bateriích a ve formě nádrže a hlavně u baterie máme ztráty když chceme tu energii přečerpat. Když dobíjím baterie mám 5-10% ztrátu a když z baterie přenáším energii do jiné baterie znovu ztratím 5-10% energie. OZE jsou pro nás neefektivní bez baterií a ty s jejich ztrátou také zamíchají. Teoreticky po dobití BEV z OZE, tak než vůbec vyjedu už jsem -20% energie. U teplovodní elektrárny spalujeme surovinu podle potřeby, ale vznikne nám 40% elektřiny a 60% tepla.
@@jakub83967 je podla teba dráhé ked na trase sporeboval 18 kw/100 km ciže na 25 km spotreboval asi 4,5 kw vrátane kúrenia čiže pri mojej sadzbe za elektriku 0,12 eur/kw t.j asi 0,54 eur nech rovno 1 euro ukáž mi spalovacie auto ktoré spotrebuje 1 euro v zime na 25 km 1 euro ? nemýl si to že ked auto ukázalo 18 kw že to spotrebovalo na 25 km to je priemerná spotreba na 100 km vrátane kúrenia
Jak dlho trvalo prejst tych 25km?
Zaznělo to ve videu - 33min
Mňa by zaujímalo ako sa správa systém počas kúrenia s vnútorným okruhom recirkulácie vzduchu a zapnutí klimatizácie ako systému ohrozenia.
Rado
Diesel má sice spotřebu energie 56 kWh, ale má nádrž (baterku) do které se vejde 500 kWh. Takže diesel má slušnou baterku se kterou najede nějakých 900 km a navíc těch 500 kWh nalijete do nádrže za 5 minut. Ano je to plýtvání energii, ale protože benzínová KONA stojí 600.000 Kč kdežto elektrická 1.100.000 Kč rozdíl je půl mega tak si většina lidí kupuje tu méně úspornou ale levnější benzínovou KONU.
Ondra natočil video o vytápění a efektivitě EV, ale vy jste do zvládl otočit na dojezd. Gratuluju.
7:04 "Elektromobil je úspornější zařízení, než vozidlo na folislní paliva. To bohužel tak je." Jak bohužel? Spíš Bohu dík.
Jasan ;)
Tá spotreba 87-91% sedí.Keď zrátaš straty a odpočítaš rekuperáciu tak je to presne podľa obrázka.
Pokud mam ztratu 10% nabijenim, nemuzu mit celkovou ucinnost 91%
Nebude to ani 90%, protoze by vse ostatni bezelo beze ztrat a to neni realne.
Když to takhle žere což tam dát petry?
Není potřeba, takto je komfortnější, není třeba 30min před odjezdem roztápět a smrdět po okolí ;)
Nebylo by lepsi naftove teplovzdusne topeni? :-D
Este by bolo zaujimave zistit, ci sa spusti len tepelne cerpadlo vtedy, ked sa auto da cez apku vyhriat napriklad 20 minut pred jazdou, ked je este pripojene k wallboxu. Alebo je ten system tak tupy, ze spusta PTC vzdy po nastartovani. Nemam cas to zistovat na zeninom aute. :-).
Dobrý tip, ale obávám se, že PTC startuje vždy jako první.
@@nextride-cz Tiez mam take zle tusenie. :-(
Tak pokud bych mohl k tomu něco dodat tak můj praktický názor je takový.
S elektrickými auty mám zkušenost asi 6 let. A tak, jak je to skvělé v létě, částečně na podzim i na jaře, kdy doma vyrábí 6 až 7 měsíců FVE energii pro dům a nabíjení, tak bez slunce a v chladnu to není jednoduché.
Perfektně zde bylo vysvětleno jak v zimě elektromobil hospodaří s energií s tím, či oním topením.
Ale praktický pohled z jiné strany na ten zimní a polo zimní provoz už zase tak perfektní není. Mít možnost si auto dobíjet často v práci a mít EV auto s tunovou baterii, abych daleko dojel a mohl si dobře zatopit, pak je to ok.
V elektromobilu si kromě jiného také moc nezatopíte. Když chybí kilometry na dojezdu je to horší varianta než zima na nohy. Totiž ty ztráty na zimním "ohřevu aku" a pak na dojezdu tím či oním topením včetně zimního obutí jsou citelné. A to pomíjím jízdu po dálnici, jež je i v létě energeticky náročná. Natož v zimě.
Ale je tu i ekonomický pohled. Každopádně cena elektřiny pro EV vozidlo bývá doma ze sítě 240V min. 8Kč, a na dobíječkách od 9 Kč do skoro 15 Kč za kWh, a to nemluvím o tom, že stojanů je málo, jsou pomalé a často obsazené. Ty rychlé jsou drahé, na těch levnějších si při cca 10ti kWh výkonu posedíte v autě.
Dodávám, že elektromobily mám rád, je to skvělá technika, ale zimní ekonomický provoz, když bych počítal jenom průměrně 10 Kč za 1 kWh, tak při spotřebě cca 18 - 20 kWh/100km, tak to nevychází zase tak málo.
Ano, zima neni pro spotrebu EV idealni obdobi, ale v zime ani ten diesel nejezdi na couracky za 5-6 litru, po meste je studeny motor klidne 10l.
8Kc/kWh ele doma mi prijde dost prehnane, dnes se da fixnout silovka na 3Kc a s poplatkama dle tarifu je to kolem 5Kc a pak i v zime jezdim proti dieselu za pulku. Nicmene pro me nejsou naklady na PHM ten nejzasadnejsi benefit EV.
@nextride-cz Zdravim a beru vase vysvetleni. Jsem rocnik 46. a v penzi, a posledni EV6 jsem zvolil kvuli ekonomice provozu a technicke vyspelosti.
Za r. 24 jsem si lehce delenim spocital, ze v produktu tep.cerp. u CEZ vychazi 1 kWh pres tech 8 Kc.
Pohledam nejake levnejsi dodavatele. Vam preji vse nejlepsi.
@@petrsebek1737 Pokud máte tarif na tepelko, tak se musíte za dnešní ceny určitě s velkou rezervou vejít do 5Kč za KWh včetně všech poplatků. Celkovou cenu za kWh pak najdete ve vyúčtování, musí tam být povinně. Držím palce ať KIA dobře slouží.
@@nextride-cz Ok, díky. Ale počítám-li dobře, tak za spotřebu obou tarifů 3294 kWh v roce 2024 mi účtuje ČEZ 26454 Kč.
Je to těch 8. Čistá energie NT je asi o 2 Kč méně, ale celkově zaplatíme v tom dohromady i ty stálé platy a příplatky, ale samozřejmě i ty s přibývajícími kWh lezou nahoru. Prostě nás vrchnost škube na energiích, a to se snažím o nízkou spotřebu díky FVE a TČ. Doba je prostě blbá, nejistá. Zdravím.
@@petrsebek1737 Tu spotřebu máte poměrně malou, to asi moc nejezdíte. Ve vyúčtování musíte mít řádek s průměrnou cenou za kWh včetně všech poplatků, je to cena bez započítání hodin. Samozřejmě čím menší odběr, tím vyšší průměrná cena za kWh, protože to právě navyšují stálé platby. Když to vezmu přes palec, tak bez hodin jste někde kolem 6Kč, dá se to už dnes sehnat o dost levněji.
Tak nakonec dopadne každý provozovatel elektro-auta, pokud bude chtít mít větší dojezdový rádius.😂
ua-cam.com/users/shortsGDguCqeJ0b0?si=OH_9oisZ-iwucdp9
100% + 22 % - 11% - 18% - 3% - 4% = 86% LTT. :)
Mě to vychází 86, ale tady není cvičení matiky, nebo?
@@nextride-cz Ano je to 86, myslel som to tak ze +- 1 je nepodstatne a to LTT je "len tak tak" v porovnani s 87, ale ano matematicky tam ma byt 86, ak sa bude dat tak opravim :D Tak islo to opravit :D
Ondro, cos tam nainstaloval za špalky, že ten předohrab ani neklouže? 🤔
Zdar, Nokian Snowproof 2 - funguje to dobře, záběr dobrý a nejsou hlučné, docela jsem poupravil názor na FWD v BEV, jako není to všemohoucí, ale dá se s tím i na sněhu dobře žít.
A teď si do toho sám hoďte vidle plynovou elektrárnou která vyrábí elektřinu s účinností cca 58 procent (elektrárna Počerady), přihoďte ztráty při přenosu a rázem máte viditelnou tu zhovadilost jízdy na baterie místo plynového pohonu přímo v automobilu. Jo a dnešní turbo motory dosahují ucinnosti až 35 procent, zdroj vikipedie.
A ten plyn se vyskytne a natlakuje do nádrže kouzlem beze ztrát?
@nextride-cz A ty baterie se v elektromobilu zjeví z nebes a bez emisí při výrobě?
@@lukypac1 To jsem ale nikdy nikde netvrdil, ani úmyslně nezvýhodňoval jeden typ pohonu vůči druhému jednostranným započítáním ztrát při výrobě a transportu PHM. Pokud to chcete započítat u elektřiny, tak to přece musíte započítat i u toho plynu, nebo snad ne?
@@nextride-cz Ztráty při nabíjení také nebyly započítány
@@nextride-cz Hele zkuste se na chvíli dívat na celou problematiku nezaujatě. Já jsem nadšenec do elektromobily, ale vadí mi když si někdo myslí že koupí elektromobilu prospívá ekologii. To je úplný nesmysl.
Elektromobil má topení?? Jaké překvapení. A co ještě má co ostatní neví? 😂😂😂
Tesla údajně nemá PTC a teplo odebírá mimo ze vzduchu, taky z motoru a výkonové elektroniky.
Starší Tesly mají PTC, umí si brát teplo z pohonu, baterie a dokonce i počítače pro FSD, ale kromě nabíjení na SuC, nebo nějaké opravdu extrémnější jízdě, si nemyslím, že bude mít odpadní teplo z pohonu pro vytápění nějaký významnější přínos. Pokud bude ustálenou klidnou jízdou spotřeba 12kWh, tak z toho budou celkové ztráty sotva 2kW, většina odpadního tepla půjde do okolí přes teplosměnné plochy.
@@nextride-cz Měl jsem na mysli aktuální modely 3/Y s octovalve. Co jsem četl, když je potřeba, tak záměrně zhoršují účinnost motoru, aby produkoval více odpadního tepla, které pak odvádí pomocí tč do kabiny, resp. pro temperování baterky.
V modeli 3 z roku 2019 som mal ptc, teraz mam model 3 z roku 2024 s tepelnym cerpadlom.
Čepice v autě musí být nepohodlná, hlavně by mělo jít vidět z auta (mít nezamrzlá zadní skla).
EV se také mrazem snižuje kapacita baterie, výhodnější je pro léto.
Mimochodem rekl jste "1kW energie". DAVEJTE SI NA TO POZOR pokud chcete delat naucna videa, nerikejte ze kW jsou energie, kdyz je to vykon. A nerekl jste to takhle jedenkrat, nepocital jsem to ale fakt to neni dobre. Lidi si to pletou nechapou rozdil mezi W a Wh (mozna by bylo nakonec lepsi pouzivat Joule) a kdyz uz jim to nejak zacne davat smysl, pusti si nejake youtube video a tam clovek pouziva pro energii jednotku vykonu.
:-) ua-cam.com/video/BNURfxbJtjs/v-deo.htmlsi=pAos5ld7ONcm_UAr&t=2044
Nesrovnatelné počítání , u DC za 19Kč /kW a u domu na solárech 3kč/kW
Naftové auto může stát měsíce bez používání , ale elektroauto musí kvůli ztrátám a životnosti baterie nabíjet .
AC nabíječka je šetrná , ale DC nabíjení baterii degraduje řádově rychleji.
Někomu se vyplatí diesel a někomu bohatému se vyplatí elektroauto , nesrovnatelné měřítko a masově nesmysl.
VSE spatne :)
Elektromobil může stát měsíce a vůbec nic se nestane. Zatím to nevypadá, že by DC mělo tak negativní dopad na baterii jak všude tvrdí lidé, co žádný elektromobil nikdy nevlastnili. A nebojte, ono se to poměrně brzy otočí - elektromobil bude pro ty chudší a spalovák už jen pro bohaté.
Ještě Vám tam chybí třeba nesmysl, že BEV ve městě moc žere. 😀
Jezdím s Nessan Leaf 1-1,5 tkm měsíčně. Za 8 tk jsem dobijel cca 6x na dc, AC max 10x. Konečně můžu říct ženě že jsme bohatí. 😂
Netrep!
skvele elektro bud kurim alebo idem 😂,eskymaci miluju eletro,hori im celu zimu,,,😂
Tak si to zkuste pustit znovu a pozorně sledujte, celou dobu jsem išel a kuril zároveň ;)