Brakło mi tu przesławnego 1.8 TSI. A szkoda, bo można by go było odczarować. W pierwszej i drugiej generacji EA888 (dotyczy także 2.0 TSI) był problem olejowy i wyciągające się łańcuchy rozrządu. Remedium - naprawa w postaci wymiany tłoków i pierścieni. Ja mam 1.8 TSI 3 generacji o oznaczeniu CJSA (CJSB) nie ma już tych problemów. Mam nalatane 240000 km i poza pompą wody i odmą nie robiłem nic. Jeździ i cieszy. W Seacie Leonie pali na spokojnie 6,5L/100km. A jak mu dasz buta to potrafi spowodować banana na gębie i nie spustoszy portfela. Jeszcze ciekawostka. W 1.8 TSI jest system działający jak VTEC z takim przestawiakami jak w systemie ACT. Działa to bez zarzutu. Teraz najlepsze - jak rozróżnić generacje - bardzo prosto. Generacja 3 i wyższe mają podwójne fazatory na wałkach (patrząc na silnik od lewej takie 2 kółka z kabelkami na plastikowej obudowie - starsze mają jeden). Ponadto silniki 3 generacji mają plastikową misę olejową oraz podwójny układ wtryskowy - ale to już mniej widoczne na pierwszy rzut oka. Występowały po 2013 roku - od Seata Leona poczynając.
@@Motokomentator Czuję się zaszczycony🤩. Dodam tylko jeszcze, że walczę obecnie z instalacją LPG w tym silniku. Temat nie jest prosty. I niestety wielu gazowników przerósł, ale skoro już zacząłem to nie zamierzam się poddawać.
Chcę serdecznie podziękować za Pana klipy. Doskonała formuła ,zwięźle, rzeczowo, krótko i zawsze merytorycznie. Szczerze pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.
Jeżdżę focusem mk4 z poprawionym silnikiem 1,0eb. Kupiony nowy w 19,dziś ma 80tys i jest ok. Rok temu zaglądaliśmy do silnika i jest czysty. Generalnie na forum forda, focusa nie ma sygnałów o problemach z tym silnikiem (jednostki), więcej jest problemów z dieslami połączonymi z automatem.
Główna przyczyną produkowania szajsu jest monopolizacja rynku samochodowego. Niby marek jest sporo, ale większość jest połączona. Gdyby każda marka była niezależnym producentem, byłaby prawdziwa konkurencja.
@@marekduczman pewnie, że nie dopuści, tylko sama zabije, bo chyba nie wiesz, że dzięki UE VW zamyka fabrykę, bo sprzedaż leży. Grupa stellantis (czy jak to się pisze) nie ma nic do zaoferowania i na zachodzie tylko miejskie pierdziki ich grupy śmigają. BMW jak widać po ich karykaturalnych kształtach stawia na rynek chiński😂😂😂
Silnik Oplowski GM 2.0cdti 170km.występuje tez o mocy 130km (B20DTH)to ta sama jednostka , posiadam ją w Zafirze C 17r.z AdBlue silnik posiada pasek rozrządu oraz Łańcuch.Przy wymianie paska rozrządu trzeba także sprawdzić łańcuch bo były przypadki zerwania po 120tkm. U mnie był wymieniony przy 200tkm.Obecnie mam na liczniku 240tkm.i odpukać zero problemów.
Mam 1.0 TSI 110KM i jestem mega zadowolony. 98tys km i chodzi jak nowy. Wystarczająca moc, trwały rozrząd, nie spała oleju. Potrafię spalić średnio 5.4 - 5.8 w mieście i korkach dochodzi do 6.4. Niczego więcej nie potrzebuje.
Jeździłem wieloma autami, które uchodziły za straszne ze względu na ich silnik. To czym się one wyróżniają, to konieczność prewencyjnej wymiany poszczególnych komponentów względem "normy". Są silniki w których szybciej należy wymienić rozrząd, w innych jakieś uszczelki a jeszcze inne wymagają wymiany układu dolotowego lub paliwowego jeszcze zanim pojawi się jakakolwiek usterka. Przy konstrukcji 10 letniej zazwyczaj rozwiązania problemu są znane i można sobie z bolączkami takiego silnika poradzić.
charakterystyka pracy w trybie 2-cylindrowym -ACT ,to tak jak byś jechał na zbyt wysokim biegu na zbyt niskich obrotach , jednym słowem wkurzające , przełączania ja nie słyszę tyko czuję drgania i mam zamiar to wyłączyć jak tylko gwarancja się skończy
mam 1.5 tsi z odlaczaniem cylindrow 85kW (114 KM) , fajny z dolu mimo ze benzyna jezdzi sie jak dieslem, moc max juz przy 4500 obrotow, zmulony na gorze, spalanie 7l - sporo jazdy autostradowej, nowy jest to i usterek na razie brak
Bo tu chodzi oto by silniki były po prostu nie trwałe bo za długo pozostaną na rynku i no można wciskać elektryków taki sposób by pokazać że spalinowe są gorsze od elektryków.
@Motokomentator tak jest. Dodawałem komentarz w trakcie filmu. Moje pytanie: podobno przed 2018 nie było problemu z łańcuchem, potem go "ulepszyli", a następnie akcja serwisowa i kolejne zmiany. Czy to prawda? Jeżeli tak to czy można poznać jakoś ten pierwotny silnik? A rozrzedzanie oleju to podobno wina wtrysku bezpośredniego i raczej ciężko coś z tym zrobić.
@ to z tym łańcuchem to chodzi o to ze pierwsze 1.5 hdi a w zasadzie 1.5 tdci montował Ford i one nie miały tego łańcucha bo były 8-zaworowe. Potem wpadli na pomysł żeby zrobić 16v. I wtedy w fordzie pojawiła się 16-zaworowa wersja a w stellantisie debiutowała jako 1.5 hdi bo wcześniej nie montowali żadnego 1.5 hdi.
@@StefanZiut Wtrysk bezpośredni nie jest jakąś nowością. Pierwsze silniki benzynowe z bezpośrednim wtryskiem pojawiły się już podczas II WŚ(samoloty). Ale w samolotach nie wymagano długiej żywotności, tylko osiągów. Pierwsze seryjne silniki samochodowe wprowadziło Mitsubishi i wycofało się z tego pomysłu, właśnie przez niezadowalającą trwałość. A coby o Japońcach nie psać, to silniki naprawdę potrafią robić. Unijne wymogi eko, niejako zmusiły europejskich producentów do wejścia w ten typ silnika, ale podstawowych problemów nie rozwiązano.
W nowym Audi A5 b10 najmocniejsze 2.0 tfsi to tylko 204 konie.We wcześniejszym modelu najmocniejsze 2.0 tfsi miały 252 konie bez GPF zmniejszyli na 245 koni ten sam silnik nowe normy spalin.Po lifcie wszedł zmodernizowany 2.0 tfsi który miał 265 koni w którym zastosowano parę zmian inne turbo większe ciśnienie wtrysku. Teraz za te same pieniądze dostajemy dużo mniejszą moc z całym tym szajsem w środku same ekrany dotykowe.Jak ktoś chcę mocne 2.0 tfsi zostaje Audi S3 Arteon Superb Octavia RS i Cupra +Golf R
mam 1.2 puretech świeżo po remoncie w ASO ...na szczęście na gwarancji był....uważam, żsde wiekszym problemem niż pasek jest spalanie oleju, w moim silniku przy przebiegu 100tys.brał już 2L oleju na 1000km. Mechanicy w ASO twierdzą, że jest to problem nieusuwalny w tym silniku, wada konstrukcyjna
W C3 z 1,2 PT 110KM nie było widać paska przez wlew oleju. Tam był jeszcze jakiś taki koszyczek i nie dałk się podejrzeć. Jeździłem jeszcze oplem z tym silnikiem (jeszcze jako saóz z PSA
1.4 tsi CZCA 125 km - ekstra silnik bardo elastyczny i oszczędny. Nie bierze oleju. Nie ma problemu z rozrządem. Nie ma gpf, nie ma dwu-masy. Poleca tą wersję
Tylko jedna uwaga do silników 1.5 tdci hdi początkowa produkcja 1.5 tdci to inna konstrukcja ma 8 zaworów i jeden wałek dopiero jak został nazwany ecoblue to dostał nieszczęsne dwa wałki w których rozciąga się łańcuch ale jest możliwość wymiany kompletu wałków z szerokim łańcuchem. Pozdrawiam
Fajny materiał. Mam takie trochę pobieżne porównanie spalania w 1,4 tsi ( E 211) - mój i 1,5 tsi z ACT i GPF- kolegi zamontowane w Touranie . To, co nowy zyska w trasie - jest oszczędniejszy o jakieś 0,5 litra, to z nawiązką straci w mieście - gdzie ma problem z zejściem poniżej 10 litrów ( stary tsi przy spokojnej jeździe spala 7,5-8 litrów) .
Mam od nowości HX 1,6 hdi 16 V 90KM. Pasek wymieniłem profilaktycznie przy 120 tys. Mechanik stwierdził ze niepotrzebnie. Obecnie 200tys. wymiana całego rozrządu, pompy wody itd. W/g mechanika łańcuch mógł spokojnie jeszcze przejechać z 50 tys. Trochę było go słychać na wolnych obrotach. W/g mnie silnik rewelacyjny przez cały okres eksploatacji wymienione tylko podkładki pod wtryskami, turbina oryginał,. Silnik nie bierze oleju. Wymiany co 10 tys. Ach żeby jeszcze można kupić takie nowe auto -Xsara Picasso 2007r.
2.0 ecoblue Forda jest bardzo dobrym silnikiem, kulturą pracy przewyższa 2.0 Tdci, ale nie tylko. Jest równie niezawodny, a to, że ma pasek w kąpieli olejowej nic złego nie wnosi, ponieważ nie łuszczy się, tak jak ma to miejsce w silnikach benzynowych 1.0 ecoboost. Jedyną bolączką może być jedynie to, że wymiana rozrzadu jest trochę droższa.
@@krzysztofkajda7982 dodam Jeszcze - nie mówiłem tego na filmie ze znalazłem fabryczny film o tym silniku zrobiony przez Forda i on ma kute tłoki. Taka ciekawostka.
@@marko7203 zmierz kompresje i obejrzyj podwozie czy nie koroduje przesadnie. Rozumiem ze to manual - automaty są słabe. I jeszcze sprawdź jak działa port kluczyka - była na to akcja serwisowa. Normą są awarie multimediów ale można z tym żyć. Pozdro👍
Przejechałem na 1,4 TSI Twincharger (Golf 160KM) 140kkm i zgoda, na 50kkm trzeba było wymienić ten cały fabryczny szajs z początków produkcji czyli rozrząd, wariator i coś tam jeszcze, ale od tamtej pory tylko frajda z jazdy. A spalanie jakie sobie życzymy, na spokojnie 6, na ostro 8,9. A teraz wymyślili te tryby sport, eko, normal i ogłupiają ludzi, wmawiając im, że mogą mieć i Porsche i Tico w jednym.
Jacek Balkan testował ostatnio najnowszego Golfa z napędem hybrydowym. Podczas jazdy pracują na zmianę 4 cylindry, 2 cylindry albo 0 cylindrów. Pytanie brzmi, ile wytrzyma ten silnik przy takim traktowaniu. 🤔
Mam właśnie ten nowy silnik 3 cylindrowy 1.2 tce 130 km. Zauważyłem po przejechaniu 2100 km że podnosi się stan oleju i śmierdzi benzyna . Nie wiem co dalej z tym robić . Słabo trochę.Uwarzam żeby lepiej spalało olej niz go rozrzedzać benzyna .
@@JASIUJJJJ fajny film na ten temat - zapach benzyny w oleju jest na kanale Łobodzińskiego - tego w auto kultu. Polecam. A z ta benzyną w oleju - ja bym zapytał w serwisie ile się na bagnecie może podnieść. Myśle ze jakieś pół centymetra to nie będzie jeszcze tragedii. Podczas dłuższych tras powinno paliwo trochę odparować. Na krótkich - będzie się podnosić. Ten sam problem maja nowe hybrydy toyoty z silnikiem 2.0. A wymianę oleju zalecam co 8-10 tys. Km. Nic więcej nie poradzimy.
Hej motokomentator , pytanie z innej beczki. Według Ciebie ford fiesta mk7 z dieslem czy mk8 z dieslem to trwalszy samochód? Uważasz że ogoólnie fiesta mk7 przeżyję fiestę mk8 bo ona już była mnie solitniej wyprodukowana?
Ja bym szukał najmłodszej możliwej z silnikiem 1.6 HDi 8v. Ale w obecnych czasach bym odpuścił takiego małego diesla. niedawno zmieniałem auta i oba kupiłem z bezpośrednim wtryskiem benzyny i spalanie jest naprawdę spoko. Tyle, że niestety to młodsze i droższe auta niż ta Fiesta. Ale te cholerne normy i strefy mocno nas ograniczają. Jeśli się jednak zdecydujesz na diesla - śmiało się targuj - jest teraz na nie mały popyt, powinieneś wynegocjować niezłą cenę. Pozdro!
@Motokomentator A widziałeś od spodu zabezpieczenie podwozia przed korozją fiesty mk8? Też jest tak dobrze jak mk7? Bo na YT nie znalazłem od spodu fiesty mk8? A nawiązując do 1.6 HDI 8V to mają one piezoelektryczne wtryskiwacze Siemens których nie można regenerować w przeciwieństwie od wtryskiwaczy boscha 1.5 TDCi też z fiesty mk7. Dodatkowo te wtryskiwacze od Boscha są bardziej trwałe. Tak mi się wydaje z tego co wyczytałem w internecie.
@@Witekxdd53 wybierz to do czego jesteś bardziej przekonany - nie ma samochodu idealnego. Ja jeździłem na tych wtryskiwaczach w trzech różnych autach i nigdy mi się taki wtryskiwacz nie zepsuł - a nawet żeby, to jest ich pełno używanych do kupienia. Ale wybierz to z czego będziesz bardziej zadowolony. A co do korozji - zobacz przed zakupem w jakim jest stanie i będziesz widział, czy rdzewieje, czy nie. Pozdrawiam!
@@Motokomentator Rozumiem, jednak i tak chcę wiedzieć jakie fiesta mk8 ma zabezpieczenie podwozia i nie mogę tego znaleźć. Masz może jakieś info na ten temat? Już fiesta mk8 została popsuta względem mk7 czy jednak nie?
Witam. Mam fiestę, rocznik 2020. ecoboost 1.0 95 km. mam ten drugi silnik ale w ASO Forda Plichta w Bydgoszczy powiedzieli mi że on jest na pasku tylko Ford zmienił położenie właśnie turbo a pasek pozostał ??? no i jeszcze że ten motor nie ma dwumasy?. To w końcu jak może być??? pozdrawiam.
@@spoker3821 teraz oglądałem nowego focusa 1.0 eb 125 km i w ASO w Warszawie powiedzieli mi ze jest łańcuch. Znajdę jakieś materiały Forda to pewnie wrzucę na kanał.
@@spoker3821 ta nowa obudowa to znak ze silnik ma łańcuch. Daty wprowadzenia tej wersji są różne dla różnych rynków. Doszukałem się ze w nowszej wersji z łańcuchem podobno zostawili pasek tylko do napędu pompy oleju.
@@Motokomentatordziękuję za odpowiedź bo sytuacja trochę nawet mnie rozbawiła, pracownik ASO twierdził że łańcuch dano tylko do wersji 1.5 a w 1.0 zostawiono pasek. Swoją drogą znajomy z Torunia kupił wersje 1.0 100 km a ja mam 95 km. Nie wiem czym to spowodowane ale jadą podobnie :-) i pod maską wyglądają identycznie. Jeśli rzeczywiście sa na łańcuchu to chyba lepiej ale swoją drogą dziwna wiedza ASO Ford. Pozdrawiam
W sławetnym puretech-u zmiana rozrządu rozwiązuje tylko jeden z kilku problemów. Jeżeli nie rozwiązali pozostałych to jego wybór jest dalej strzałem w kolano tylko z mniejszego kalibru.
Silnik 1,2 TCe R3 wydaje się być konstrukcyjnie bardzo zbliżony do silnika 1,0 R3 w wersji z bezpośrednim wtryskiem, a ten faktycznie wywodzi się z 1,3 R3, ale niestety ciężko jest gdzieś znaleźć schematy tego nowego 1,2, żeby to potwierdzić.
W życiu dla siebie nie kupił bym samochodu z silnikiem na mokrym pasku rozrządu moim zdaniem to rozwiązanie łączy w sobie wady obu rozwiązań jak np. droższa wymiana łańcucha i konieczność okresowej wymiany paska, a nie daje nic w zamian, trwałość często jest nawet gorsza niż suchego paska, do tego mokry pasek łuszcząc się może zapchać smok i doprowadzić do zatarcia silnika. Chyba jedyną zaleta mokrego paska jest zarobek dla serwisów bo trzeba go częściej wymieniać, czasem nawet razem z silnikiem jak złuszczony pasek zatka smok.
@@zaqmko2591 myśle ze konstruktorom chodziło o wyciszenie i mniejsze opory. Takie rozrządy nie wymagają także summeringow na walkach. Ale w praktyce sie to nie sprawdza.
Ford w Ecoboost stosuje łańcuch, ale napęd pompy oleju realizowany jest nadal przez pasek czyli nadal są te same problemy z rozpuszczaniem, utratą zębów i zapychaniem magistrali olejowej
rozmawiałem ostatnio na przeglądzie z mechanikiem, powiedział że rzeczywiście modele na pasku były problematyczne ale teraz pasek pompy oleju praktycznie nie stanowi zadnego problemu, silniki i filtry oraz smok są czyste nawet po 100 k km.
@@spoker3821 chyba skasowało mi komentarz poprzez umieszczenie linka. Może i nie każdy 1.0 EcoBoost się zepsuje, ale sa takie przypadki jak w "the new 1.0 ecobbost still having issues!". To w sumie nawet gorzej niż w PureTechu bo nikt się tego nie spodziewa (skoro silnik na łańcuchu), a w PT można sobie stan paska podejrzeć i wymienić rozrząd wcześniej.
Ale to pokręcone. Stellantis zamienia pasek na łańcuch, VAG łańcuch na pasek. Wszystko niedopracowane i testowane na klientach. A Chińczycy już się za rogiem czają... Źle to wróży europejskiej motoryzacji.
@@andrzejpawlik9992 z Chińczykami trzeba zobaczyć - zastanów się - większość kupujacych zakłada że się nie będą psuły zupełnie i że mają gwarancje. A przecież większość samochodów jakie znamy się psują. Nawet japońskie. Wiec czemu chinskie które bazują na europejskich i japońskich czy koreańskich konstrukcjach sprzed 10 lat (jeżeli chodzi o silniki i skrzynie) mają się nie psuć? Afera z pierścieniami tsi w grupie VW, afera z 2.0 tdi na pompowtryskach VW. Afera z dieslami subaru, pierścieniami w 1.6 GDI Hyundai Kia - to wszystko wychodziło po kilku latach. Z czystej statystyki wynika, ze przynajmniej kilka chinskich konstrukcji polegnie, ale oczywiście życzę im i użytkownikom jak najlepiej. Sam przez chwilkę zastanawiałem się nad MG, ale właśnie te obawy mnie powstrzymały.
@@Motokomentator Ja dziś nie kupiłbym chińczyka bo dla mnie to podróż w nieznane. Podróż na którą mnie nie stać, a nawet jakby mnie było stać to bym się obawiał ,że będę musiał korzystać z serwisu i gwarancji (jaka długa by nie była.)A z serwisami i egzekwowaniem napraw gwarancyjnych to już różnie bywa. Dobrze mieć gwarancje ale lepiej mnie musieć w niej korzystać. Czas wszystko pokaże, ile są warte chinole. Pamiętam jedna jak Toyota wprowadziła Priusa i wszyscy się śmiali z Toyoty. Ludzie obawiali się akumulatora bo przecież w tej samej technologi w tel komórkowych akumulator dział dobrze przez góra 3 lata. Po wielu latach okazało się że hybryd Toyoty nie należy się bać tylko trzeba brać.
1.6hdi swego czasu też poprawili. Przestały rzygać olejem a zaczęły pękać tuleje cylindrowe. Obecnie nie da się kupić używanego auta które jeździ bądź nie rdzewieje. Trzeba wybierać.
Kolega był u gościa, który naprawia 1.0 Ecoboost. Ma na hali z 50 silników i robi. Po robocie te silniki są niesmiertelne prawie, więc dobry przykład poprawienia producenta. PS, materiał dobry, fajna praca :)
@@Shagrath786 nie mam zbyt wiele sensownych informacji na jego temat a tak żeby wygrzebać coś w internecie to każdy może wiec nie będę sie produkował jak nic nie wiem w tej kwestii. Dzięki za komentarz - może ktoś tu coś wpisze sensownego. Pozdro👍
Ja czekam na odbiór Focusa 1.0 125 km, gwarancja 2 lata, przedłużenie na kolejne 2 lub 80 tyś za 1000 zł więc dobra cena, wymiana oleju po 2 latach lub 30 tyś… 😂 Więc jak ktoś się tego trzyma, albo później kupi auto z takimi interwałami, to uwierzcie, że żaden silnik czy na pasku czy na łańcuchu nie przejedzie 200 tyś. Ecoboostów na łańcuchu nie ma co się bać, przed zakupem pytałem w dwóch niezależnych serwisach, i mówili że wszystkie ecoboosty jakie trafiają do nich to z pierwszych lat produkcji, i to przeważnie samochody które były jeżdżone w flotach, albo ze sporymi przebiegami, które nie były dobrze serwisowane. Kupujesz teraz takie nowe auto, wymieniasz olej co 10 tyś, jeździsz krótkie dystanse to próbujesz rozgrzać najpierw trochę silnik, nie jeździsz na 6 biegu przy 70 km\h, po jeździe autostradowej schłodź turbinę przez 3 min przed zgaszeniem auta, i każde nowe auto będzie śmigać bezproblemowo.
@@Adrianx92409 szerokosci i miłej eksploatacji. Trzeba przyznać ze Ford zrobił na focusa swietne ceny. Nie potrzebował reklamy żeby sprzedać całą pulę tych aut - były nawet poniżej 90 tys.
@ CCC- cena czyni cuda, gdyby inne popularne marki też robiłyby takie akcje rabatowe, bez jakichś grup zawodowych, finansowaniu auta itd to pewnie nie musieliby się obawiać tak chińskiej konkurencji. Ja rozważałem również Golfa, Audi a3.. ale cena 111 tys i 120 tyś za podobne wyposażenie, gdzie ja za Focusa płacę niecałe 85 tyś gotówkowo, to chyba tylko ktoś komu nie żal 35 tyś wyrzucić za to samo, by wziął niemiecką konkurencję.
Z tym chłodzeniem to tak nie do końca, można bo nie zaszkodzi ale nie przesadzałbym. Ja mam C-Maxa z 2015 i już ta generacja Ecoboosta ma elektryczne chłodzenie turbiny nawet po wyłączeniu silnika.
@ tak - tez słyszałem że poprawili ale lepiej na zimne dmuchać. A ten focus 1.0 poniżej 90 tys to moim zdaniem taki hit handlowy na ten rok. Wiadomo - było głośno o dusterze ale te focusy miały fajne kolory, niezłe wyposażenie i ogólne miło się tym jeździ.
"Kto ma Japońca ten jeździ do końca"...budy... Swoją drogą oni chyba to celowo robią . Znajomy mojego kolegi powiedział ,że jak był w salonie to do Koreańczyków była kolejka z reklamacjami a do Japońców zero kolejki ...Japończyki były tam tak drogie ,że sprzedawał się 1 na 20 Koreańczyków, lub jeszcze lepiej..
mam 1.0 ecoboost 100 km od kilku dni i jestem zadowolony z mokrym paskiem silniczek cyka aż miło i przesiadając się z 1.4 TDCI 68 KM odczuwam różnicę w jeździe tak wiem inaczej diesel się zbiera inaczej benzyna ale jestem kierowcą który już się wyszalał potrzebuje spokoju z dieslem prosta benzynka i ma euro 6 wiec wszędzie wjedzie
Pasek mokry w nowym silniku 1.0 ecoboost jest nadal lecz napędza tylko pompę oleju i wałki balansowe,nie jest to już problem bo pasek jest bardzo trwały.
Podpowie ktoś od którego roku w Focusie były montowane poprawione silniki już na łańcuchu rozrządu? Lub jak je rozpoznać po ogłoszeniu nie zaglądając pod maskę 😏
@@infeltkracja. Stary t-gdi bazuje na zwykłym gdi z tymi problemami z pierścieniami a nowy ma podobno kute tłoki i ten super rozrząd - pokazuje go w filmie o Sportage. Dzięki za trafny komentarz👍
Producenci samochodów eksperymentują sobie w najlepsze, a konsument za to płaci. Chyba jak dotąd Toyota (wyłączając diesle), Lexus oraz Honda miały najmniej wpadek z silnikami.
Jak już nie raz pisałem w komentarzach większość moich aut to Fordy , teraz w mojej rodzinie są 3 ,ECO-SPORT 1,O ecoboost 100 KM , FOCUS ST LINE 1,0 ecoboost 140 KM i najnowszy nabytek TOURNEO COURIER 1,0 ecoboost 125 KM (już ten poprawiony) , wcześniej miałem C-MAX 1,6 tdci 106 KM ( zatarł się z powodu zatkanego sitka) i Grand C-max z 2,0 tdci 163 KM (świetne auto z dobrymi osiągami). Co do ecoboostów , zmieniam olej co 10000 km i nigdy nie miałem żadnej awarii silnika , większość awarii tych 3 Fordów z ecoboostami dotyczyła ECO-SPORTA np. rozszczelnienie układu paliwowego oraz awaria panelu klimatyzacji. Rozmawiając z kolegą z salonu Forda opowiadał mi historię aut 1,0 ecoboost które brane jako nowe na 1 wymianę oleju wracały po przejechaniu 35-40 tysięcy km.
@@sebastiankozak8966 dziękuje, pozdrawiam serdecznie i daje medal 🏅 za obszerny komentarz i wierność marce. Sam lubię Forda - miałem w życiu trzy Scorpia i dwa mondeo. Jeszcze Volvo V50 czyli klona Focusa. Pozdrawiam👍
@@DmitrijSchmidt Mam ten samochód od 4 miesięcy , jest to wersja Active więc wyposażona we wszystkie współczesne ,,wynalazki" . Zawieszenie od Pumy daje sobie radę nawet w ostrych zakrętach, silnik jest wystarczający , spalanie wyższe niż w Focusie (gabaryty auta), fotele trochę dają się we znaki, na plus duży bagażnik. Świetna widoczność ale jest kilka mankamentów które mi przeszkadzają np.brak możliwości regulacji pasów bezpieczeństwa i śmieszny podłokietnik. Ale za tą cenę nie ma na rynku bardziej doposażonego auta z przesuwanymi drzwiami.
Świetnie wytłumaczone co i jak 👍🏻 Kluczem jednak do długotrwałego eksploatowania silników jest odpowiedni olej i maksymalnie wymiana do 10 tys km. Małe uturbione silniki należy też delikatnie rozgrzewać i studzić oraz wyłączyć na stałe „start stop”. Słynny 1.2 Pure Tech zrobi 300 tys jeśli wymieni się mokry pasek co 60 tys km co 20 tys wyczyści się kontrolnie smok olejowy i olej co maks 10 tys km. Układ Tłokowo korbowy tego silnika i de facto cała reszta jest ok.
@@the_normal to GM Powertrain. Możliwe ze wspólnie z Fiatem, możliwe ze na bazie Fiata ale to już zakłady GM Powertrain - wiem bo jak wchodziło to auto na rynek to byłem na prezentacji i przedstawiciel Opla o tym mówił.
mają, ale mają to wszystkie benzyny z wtryskiem bezpośrednim… wystarczy trochę pogrzebać w necie za informacjami :) w 1.5 TSI nagar wystarczy wyczyścić raz na 80-100k km zależnie od tego jakie trasy pokonujemy i tyle :)
Brakło mi tu przesławnego 1.8 TSI. A szkoda, bo można by go było odczarować. W pierwszej i drugiej generacji EA888 (dotyczy także 2.0 TSI) był problem olejowy i wyciągające się łańcuchy rozrządu. Remedium - naprawa w postaci wymiany tłoków i pierścieni. Ja mam 1.8 TSI 3 generacji o oznaczeniu CJSA (CJSB) nie ma już tych problemów. Mam nalatane 240000 km i poza pompą wody i odmą nie robiłem nic. Jeździ i cieszy. W Seacie Leonie pali na spokojnie 6,5L/100km. A jak mu dasz buta to potrafi spowodować banana na gębie i nie spustoszy portfela.
Jeszcze ciekawostka. W 1.8 TSI jest system działający jak VTEC z takim przestawiakami jak w systemie ACT. Działa to bez zarzutu.
Teraz najlepsze - jak rozróżnić generacje - bardzo prosto. Generacja 3 i wyższe mają podwójne fazatory na wałkach (patrząc na silnik od lewej takie 2 kółka z kabelkami na plastikowej obudowie - starsze mają jeden). Ponadto silniki 3 generacji mają plastikową misę olejową oraz podwójny układ wtryskowy - ale to już mniej widoczne na pierwszy rzut oka. Występowały po 2013 roku - od Seata Leona poczynając.
@@SiempreConTrasto dziękuje - świetny komentarz - daje medal 🏅 i przypinam go na górze👍
@@Motokomentator Czuję się zaszczycony🤩. Dodam tylko jeszcze, że walczę obecnie z instalacją LPG w tym silniku. Temat nie jest prosty. I niestety wielu gazowników przerósł, ale skoro już zacząłem to nie zamierzam się poddawać.
@@SiempreConTrasto LPG już po 4, a w styczniu po 5 zł. Szkoda zdrowia.
@@superfastfan Graniczna cena gazu, żeby to się opłacało została przekroczona.
Jeden z najlepszych albo i najlepszy youtuber na temat motoryzacji (czyli trwałość i awaryjność)
Krótko zwięźle i na temat
Dziękuję, ale zejdźmy na ziemię - sam oglądam wielu innych youtuberów, których cenię za to co robią i uważam że są lepsi. Ale dzięki, pozdrawiam!
Chcę serdecznie podziękować za Pana klipy. Doskonała formuła ,zwięźle, rzeczowo, krótko i zawsze merytorycznie. Szczerze pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.
@@mirekkonto8456 dziękuje za ogladanie i miły komentarz . Pozdrawiam🙌🙌
Jeżdżę focusem mk4 z poprawionym silnikiem 1,0eb. Kupiony nowy w 19,dziś ma 80tys i jest ok. Rok temu zaglądaliśmy do silnika i jest czysty. Generalnie na forum forda, focusa nie ma sygnałów o problemach z tym silnikiem (jednostki), więcej jest problemów z dieslami połączonymi z automatem.
Dzięki, pozdrawiam!
Jak zwykle pełna profeska 👍
Mega potrzebny materiał. Dzięki!
Główna przyczyną produkowania szajsu jest monopolizacja rynku samochodowego. Niby marek jest sporo, ale większość jest połączona. Gdyby każda marka była niezależnym producentem, byłaby prawdziwa konkurencja.
Konkurencja jest coraz mocniejsza z Chin a czas pokaże co zmieni
@@miodozer5555 Wierzysz w cuda???
Bruksela nie dopusci do upadku europejskiego automotive.
W punkt
głowna przyczyna produkowania szajsu jest ekologia i wysokie koszta pracy
@@marekduczman pewnie, że nie dopuści, tylko sama zabije, bo chyba nie wiesz, że dzięki UE VW zamyka fabrykę, bo sprzedaż leży. Grupa stellantis (czy jak to się pisze) nie ma nic do zaoferowania i na zachodzie tylko miejskie pierdziki ich grupy śmigają. BMW jak widać po ich karykaturalnych kształtach stawia na rynek chiński😂😂😂
Bardzo profesjonalnie filmiki 😊
Silnik Oplowski GM 2.0cdti 170km.występuje tez o mocy 130km (B20DTH)to ta sama jednostka , posiadam ją w Zafirze C 17r.z AdBlue silnik posiada pasek rozrządu oraz Łańcuch.Przy wymianie paska rozrządu trzeba także sprawdzić łańcuch bo były przypadki zerwania po 120tkm. U mnie był wymieniony przy 200tkm.Obecnie mam na liczniku 240tkm.i odpukać zero problemów.
@@bratjan7882 tak, dokładnie. Obsługa rozrządu jest droższa ale to przyjemny silnik i chyba cichszy od starszego 163 km
Mam 1.0 TSI 110KM i jestem mega zadowolony. 98tys km i chodzi jak nowy. Wystarczająca moc, trwały rozrząd, nie spała oleju. Potrafię spalić średnio 5.4 - 5.8 w mieście i korkach dochodzi do 6.4. Niczego więcej nie potrzebuje.
Najlepsze 3 cylindry na świecie 1.0 tsi zaawansowany techniczne największy przebieg w sprzedawanym aucie 860 tys kilometrów
Wspaniała dawka przydatnej wiedzy
Witam. Dziękuję za materiał. Pozdrawiam serdecznie
@@kamilolejniczak7943 dziękuje, pozdrawiam👍
Krótko i na temat, to mi się podoba 👍
Dziękuję pięknie za dobry materiał i zdrowia życzę.
Istne pole minowe -> *Komentarz dla statystyk*
Super materiał - dzięki i pozdrawiam.
1.4 tsi ea111 tylko z turbo bez kompresora nie był zły, wystarczyło tylko ogarnąć rozrząd na poprawiony
Super materiał, pozdrawiam!
@@Zavebe666 dzięki, pozdrawiam👍
Witam najlepszy z najlepszych 1.6 HDi /1.6 TDCi 115 km 8 zaworów miałem go w Fordzie Focusie mk 3 przejechane 370.000 bez większych problemów 😄😄😄
@@mariuszwisniewski595 tez uważam ze jest jedną z najlepszych propozycji w tej klasie do dzisiaj.
Jeździłem wieloma autami, które uchodziły za straszne ze względu na ich silnik. To czym się one wyróżniają, to konieczność prewencyjnej wymiany poszczególnych komponentów względem "normy".
Są silniki w których szybciej należy wymienić rozrząd, w innych jakieś uszczelki a jeszcze inne wymagają wymiany układu dolotowego lub paliwowego jeszcze zanim pojawi się jakakolwiek usterka.
Przy konstrukcji 10 letniej zazwyczaj rozwiązania problemu są znane i można sobie z bolączkami takiego silnika poradzić.
charakterystyka pracy w trybie 2-cylindrowym -ACT ,to tak jak byś jechał na zbyt wysokim biegu na zbyt niskich obrotach , jednym słowem wkurzające , przełączania ja nie słyszę tyko czuję drgania i mam zamiar to wyłączyć jak tylko gwarancja się skończy
Czy będzie film o silnikach japońskich i koreańskich? Brakuje także Mercedesa i BMW.
mam 1.5 tsi z odlaczaniem cylindrow 85kW (114 KM) , fajny z dolu mimo ze benzyna jezdzi sie jak dieslem, moc max juz przy 4500 obrotow, zmulony na gorze, spalanie 7l - sporo jazdy autostradowej, nowy jest to i usterek na razie brak
Bo tu chodzi oto by silniki były po prostu nie trwałe bo za długo pozostaną na rynku i no można wciskać elektryków taki sposób by pokazać że spalinowe są gorsze od elektryków.
Z tymi łańcuchami w 1.2 Turbo od PSA to bym uważał i poczekał. Już raz skopali łańcuch w 1.5HDi
No faktycznie - w sumie sam mówię o tych problemach w dalszej części filmu przy 1.5 HDi. Bardzo trafny komentarz 👍
@Motokomentator tak jest. Dodawałem komentarz w trakcie filmu. Moje pytanie: podobno przed 2018 nie było problemu z łańcuchem, potem go "ulepszyli", a następnie akcja serwisowa i kolejne zmiany. Czy to prawda? Jeżeli tak to czy można poznać jakoś ten pierwotny silnik?
A rozrzedzanie oleju to podobno wina wtrysku bezpośredniego i raczej ciężko coś z tym zrobić.
@ to z tym łańcuchem to chodzi o to ze pierwsze 1.5 hdi a w zasadzie 1.5 tdci montował Ford i one nie miały tego łańcucha bo były 8-zaworowe. Potem wpadli na pomysł żeby zrobić 16v. I wtedy w fordzie pojawiła się 16-zaworowa wersja a w stellantisie debiutowała jako 1.5 hdi bo wcześniej nie montowali żadnego 1.5 hdi.
@@StefanZiut Wtrysk bezpośredni nie jest jakąś nowością. Pierwsze silniki benzynowe z bezpośrednim wtryskiem pojawiły się już podczas II WŚ(samoloty).
Ale w samolotach nie wymagano długiej żywotności, tylko osiągów.
Pierwsze seryjne silniki samochodowe wprowadziło Mitsubishi i wycofało się z tego pomysłu, właśnie przez niezadowalającą trwałość. A coby o Japońcach nie psać, to silniki naprawdę potrafią robić. Unijne wymogi eko, niejako zmusiły europejskich producentów do wejścia w ten typ silnika, ale podstawowych problemów nie rozwiązano.
juz nie mówiąc o tym ile lat zajeło im doprowadzenie do ładu łańcucha rozrządu w 1,6 THP..... jak sie nie mylę ponad 10 lat....
Silniki 1 2 i 1.4 tsi zostały zmodernizowane po wzorcu z silnika 1.0 tsi 85 kW. To bardzo dobry silnik od vw. Bez problemów robi po 300 tys km.
Na internecie jest artykuł sprzedawanej Skody Fabi 5 letnia 1.0 tsi z przebiegiem 860 tys plus jakieś inne po 600 i 700 tys kilometrów
W nowym Audi A5 b10 najmocniejsze 2.0 tfsi to tylko 204 konie.We wcześniejszym modelu najmocniejsze 2.0 tfsi miały 252 konie bez GPF zmniejszyli na 245 koni ten sam silnik nowe normy spalin.Po lifcie wszedł zmodernizowany 2.0 tfsi który miał 265 koni w którym zastosowano parę zmian inne turbo większe ciśnienie wtrysku. Teraz za te same pieniądze dostajemy dużo mniejszą moc z całym tym szajsem w środku same ekrany dotykowe.Jak ktoś chcę mocne 2.0 tfsi zostaje Audi S3 Arteon Superb Octavia RS i Cupra +Golf R
Piękny odcinek dziekuję ;)
mam 1.2 puretech świeżo po remoncie w ASO ...na szczęście na gwarancji był....uważam, żsde wiekszym problemem niż pasek jest spalanie oleju, w moim silniku przy przebiegu 100tys.brał już 2L oleju na 1000km. Mechanicy w ASO twierdzą, że jest to problem nieusuwalny w tym silniku, wada konstrukcyjna
W C3 z 1,2 PT 110KM nie było widać paska przez wlew oleju. Tam był jeszcze jakiś taki koszyczek i nie dałk się podejrzeć. Jeździłem jeszcze oplem z tym silnikiem (jeszcze jako saóz z PSA
1.4 tsi CZCA 125 km - ekstra silnik bardo elastyczny i oszczędny. Nie bierze oleju. Nie ma problemu z rozrządem. Nie ma gpf, nie ma dwu-masy. Poleca tą wersję
Na pasku masz tak ?
@@panciotools tak
Tylko jedna uwaga do silników 1.5 tdci hdi początkowa produkcja 1.5 tdci to inna konstrukcja ma 8 zaworów i jeden wałek dopiero jak został nazwany ecoblue to dostał nieszczęsne dwa wałki w których rozciąga się łańcuch ale jest możliwość wymiany kompletu wałków z szerokim łańcuchem. Pozdrawiam
Fajny materiał. Mam takie trochę pobieżne porównanie spalania w 1,4 tsi ( E 211) - mój i 1,5 tsi z ACT i GPF- kolegi zamontowane w Touranie . To, co nowy zyska w trasie - jest oszczędniejszy o jakieś 0,5 litra, to z nawiązką straci w mieście - gdzie ma problem z zejściem poniżej 10 litrów ( stary tsi przy spokojnej jeździe spala 7,5-8 litrów) .
Nie wiem czy to prawda ale 1.5tsi ponoć wszystkie mają act w obu wersjach 130 km i 150 km
Mam od nowości HX 1,6 hdi 16 V 90KM. Pasek wymieniłem profilaktycznie przy 120 tys. Mechanik stwierdził ze niepotrzebnie. Obecnie 200tys. wymiana całego rozrządu, pompy wody itd. W/g mechanika łańcuch mógł spokojnie jeszcze przejechać z 50 tys. Trochę było go słychać na wolnych obrotach. W/g mnie silnik rewelacyjny przez cały okres eksploatacji wymienione tylko podkładki pod wtryskami, turbina oryginał,. Silnik nie bierze oleju. Wymiany co 10 tys. Ach żeby jeszcze można kupić takie nowe auto -Xsara Picasso 2007r.
@@wojciechknopek miałem ten silnik w Peugeocie207 1.6 hdi. Dawał rade. 👍
ten łąńcuch na wałkach właśnie wymienia się co drugi pasek lub co 7 lat ( chyba) wraz z pompą i resztą.
Mój Peugeot 3008 1.2 PureTech z 2019 roku przy przebiegu 40 tysięcy kilometrów miał uszczelkę pod głowicą wymienianą…
2.0 ecoblue Forda jest bardzo dobrym silnikiem, kulturą pracy przewyższa 2.0 Tdci, ale nie tylko. Jest równie niezawodny, a to, że ma pasek w kąpieli olejowej nic złego nie wnosi, ponieważ nie łuszczy się, tak jak ma to miejsce w silnikach benzynowych 1.0 ecoboost. Jedyną bolączką może być jedynie to, że wymiana rozrzadu jest trochę droższa.
@@krzysztofkajda7982 miło przeczytać coś takiego. Dzięki za komentarz, pozdrawiam 👍
@@krzysztofkajda7982 dodam Jeszcze - nie mówiłem tego na filmie ze znalazłem fabryczny film o tym silniku zrobiony przez Forda i on ma kute tłoki. Taka ciekawostka.
Teraz 1.0 Ford robi z łańcuchem, ciekawe jak się to będzie spisywać? Mam nadzieję że spoko, bo właśnie zamówiłem.
A jaką masz opinię o 1.8 125kM stosowanym w volvo v50?
171 tys przebiegu to jeszcze pojeździ czy uciekać z tym autem?
@@marko7203 zmierz kompresje i obejrzyj podwozie czy nie koroduje przesadnie. Rozumiem ze to manual - automaty są słabe. I jeszcze sprawdź jak działa port kluczyka - była na to akcja serwisowa. Normą są awarie multimediów ale można z tym żyć. Pozdro👍
Przejechałem na 1,4 TSI Twincharger (Golf 160KM) 140kkm i zgoda, na 50kkm trzeba było wymienić ten cały fabryczny szajs z początków produkcji czyli rozrząd, wariator i coś tam jeszcze, ale od tamtej pory tylko frajda z jazdy. A spalanie jakie sobie życzymy, na spokojnie 6, na ostro 8,9. A teraz wymyślili te tryby sport, eko, normal i ogłupiają ludzi, wmawiając im, że mogą mieć i Porsche i Tico w jednym.
Jacek Balkan testował ostatnio najnowszego Golfa z napędem hybrydowym.
Podczas jazdy pracują na zmianę 4 cylindry, 2 cylindry albo 0 cylindrów.
Pytanie brzmi, ile wytrzyma ten silnik przy takim traktowaniu. 🤔
@@trustnoone3864 act już trochę jest na rynku. Myśle ze 300 tys km jest w zasięgu.
@@Motokomentator
Ale bez układu hybrydowego...
@ ale tu jest prosty wybór - wolnossące hybrydy Toyoty lexusa czy teraz też dacii czy Renault. Mają mase wad, ale jeżdżą i mało palą.🤷♂️
Hyundai i Kia w mniejszych modelach też mają wolnossące bezproblemowe hybrydy
A czy przypadkiem silniki 1.5 hdi i 1.5 tdci nie są od siebie różne? Ludzie sobie bardzo polecają 1.5 tdci w Focusie mk3, ale też we Fieście mk7.
Mam właśnie ten nowy silnik 3 cylindrowy 1.2 tce 130 km. Zauważyłem po przejechaniu 2100 km że podnosi się stan oleju i śmierdzi benzyna . Nie wiem co dalej z tym robić . Słabo trochę.Uwarzam żeby lepiej spalało olej niz go rozrzedzać benzyna .
@@JASIUJJJJ fajny film na ten temat - zapach benzyny w oleju jest na kanale Łobodzińskiego - tego w auto kultu. Polecam. A z ta benzyną w oleju - ja bym zapytał w serwisie ile się na bagnecie może podnieść. Myśle ze jakieś pół centymetra to nie będzie jeszcze tragedii. Podczas dłuższych tras powinno paliwo trochę odparować. Na krótkich - będzie się podnosić. Ten sam problem maja nowe hybrydy toyoty z silnikiem 2.0. A wymianę oleju zalecam co 8-10 tys. Km. Nic więcej nie poradzimy.
Fajnie dziękuję za odpowiedź . Będę widział o czym mówić w serwisie .👍
Hej motokomentator , pytanie z innej beczki. Według Ciebie ford fiesta mk7 z dieslem czy mk8 z dieslem to trwalszy samochód? Uważasz że ogoólnie fiesta mk7 przeżyję fiestę mk8 bo ona już była mnie solitniej wyprodukowana?
Ja bym szukał najmłodszej możliwej z silnikiem 1.6 HDi 8v. Ale w obecnych czasach bym odpuścił takiego małego diesla. niedawno zmieniałem auta i oba kupiłem z bezpośrednim wtryskiem benzyny i spalanie jest naprawdę spoko. Tyle, że niestety to młodsze i droższe auta niż ta Fiesta. Ale te cholerne normy i strefy mocno nas ograniczają. Jeśli się jednak zdecydujesz na diesla - śmiało się targuj - jest teraz na nie mały popyt, powinieneś wynegocjować niezłą cenę. Pozdro!
@Motokomentator A widziałeś od spodu zabezpieczenie podwozia przed korozją fiesty mk8? Też jest tak dobrze jak mk7? Bo na YT nie znalazłem od spodu fiesty mk8? A nawiązując do 1.6 HDI 8V to mają one piezoelektryczne wtryskiwacze Siemens których nie można regenerować w przeciwieństwie od wtryskiwaczy boscha 1.5 TDCi też z fiesty mk7. Dodatkowo te wtryskiwacze od Boscha są bardziej trwałe. Tak mi się wydaje z tego co wyczytałem w internecie.
@@Witekxdd53 wybierz to do czego jesteś bardziej przekonany - nie ma samochodu idealnego. Ja jeździłem na tych wtryskiwaczach w trzech różnych autach i nigdy mi się taki wtryskiwacz nie zepsuł - a nawet żeby, to jest ich pełno używanych do kupienia. Ale wybierz to z czego będziesz bardziej zadowolony. A co do korozji - zobacz przed zakupem w jakim jest stanie i będziesz widział, czy rdzewieje, czy nie. Pozdrawiam!
@@Motokomentator Rozumiem, jednak i tak chcę wiedzieć jakie fiesta mk8 ma zabezpieczenie podwozia i nie mogę tego znaleźć. Masz może jakieś info na ten temat? Już fiesta mk8 została popsuta względem mk7 czy jednak nie?
@ nie, nie oglądałem tej Fiesty pod spodem. Wrzuć temat na jakiś klub internetowy fiesty , może na FB 👍
dobra robota
Witam. Mam fiestę, rocznik 2020. ecoboost 1.0 95 km. mam ten drugi silnik ale w ASO Forda Plichta w Bydgoszczy powiedzieli mi że on jest na pasku tylko Ford zmienił położenie właśnie turbo a pasek pozostał ??? no i jeszcze że ten motor nie ma dwumasy?. To w końcu jak może być??? pozdrawiam.
@@spoker3821 teraz oglądałem nowego focusa 1.0 eb 125 km i w ASO w Warszawie powiedzieli mi ze jest łańcuch. Znajdę jakieś materiały Forda to pewnie wrzucę na kanał.
@@spoker3821 ta nowa obudowa to znak ze silnik ma łańcuch. Daty wprowadzenia tej wersji są różne dla różnych rynków. Doszukałem się ze w nowszej wersji z łańcuchem podobno zostawili pasek tylko do napędu pompy oleju.
@@Motokomentatordziękuję za odpowiedź bo sytuacja trochę nawet mnie rozbawiła, pracownik ASO twierdził że łańcuch dano tylko do wersji 1.5 a w 1.0 zostawiono pasek. Swoją drogą znajomy z Torunia kupił wersje 1.0 100 km a ja mam 95 km. Nie wiem czym to spowodowane ale jadą podobnie :-) i pod maską wyglądają identycznie. Jeśli rzeczywiście sa na łańcuchu to chyba lepiej ale swoją drogą dziwna
wiedza ASO Ford. Pozdrawiam
W sławetnym puretech-u zmiana rozrządu rozwiązuje tylko jeden z kilku problemów. Jeżeli nie rozwiązali pozostałych to jego wybór jest dalej strzałem w kolano tylko z mniejszego kalibru.
A jakie jeszcze inne, i od którego roku jest łańcuszek. Moja mam choruje na c3 aircross
Silnik 1,2 TCe R3 wydaje się być konstrukcyjnie bardzo zbliżony do silnika 1,0 R3 w wersji z bezpośrednim wtryskiem, a ten faktycznie wywodzi się z 1,3 R3, ale niestety ciężko jest gdzieś znaleźć schematy tego nowego 1,2, żeby to potwierdzić.
Czy słyszałeś o konwersji rozrządu do 1.2 pór tech z paska na łańcuch produkcji holenderskiej.
Mam Skodę 2019 z salonu ,1.0 tsi, przejechałem 120 tyś km i na razie nic się nie dzieje, wymiany oleju robię do 15 tyś km
no dobra, a co z młodszymi ecoboostami 1.5? Można to brać?
W życiu dla siebie nie kupił bym samochodu z silnikiem na mokrym pasku rozrządu moim zdaniem to rozwiązanie łączy w sobie wady obu rozwiązań jak np. droższa wymiana łańcucha i konieczność okresowej wymiany paska, a nie daje nic w zamian, trwałość często jest nawet gorsza niż suchego paska, do tego mokry pasek łuszcząc się może zapchać smok i doprowadzić do zatarcia silnika. Chyba jedyną zaleta mokrego paska jest zarobek dla serwisów bo trzeba go częściej wymieniać, czasem nawet razem z silnikiem jak złuszczony pasek zatka smok.
@@zaqmko2591 myśle ze konstruktorom chodziło o wyciszenie i mniejsze opory. Takie rozrządy nie wymagają także summeringow na walkach. Ale w praktyce sie to nie sprawdza.
Ford w Ecoboost stosuje łańcuch, ale napęd pompy oleju realizowany jest nadal przez pasek czyli nadal są te same problemy z rozpuszczaniem, utratą zębów i zapychaniem magistrali olejowej
rozmawiałem ostatnio na przeglądzie z mechanikiem, powiedział że rzeczywiście modele na pasku były problematyczne ale teraz pasek pompy oleju praktycznie nie stanowi zadnego problemu, silniki i filtry oraz smok są czyste nawet po 100 k km.
@@spoker3821 chyba skasowało mi komentarz poprzez umieszczenie linka. Może i nie każdy 1.0 EcoBoost się zepsuje, ale sa takie przypadki jak w "the new 1.0 ecobbost still having issues!". To w sumie nawet gorzej niż w PureTechu bo nikt się tego nie spodziewa (skoro silnik na łańcuchu), a w PT można sobie stan paska podejrzeć i wymienić rozrząd wcześniej.
te stare 2.0tdci z forda przypomina mi 2.0dci z Laguny
Ale to pokręcone. Stellantis zamienia pasek na łańcuch, VAG łańcuch na pasek. Wszystko niedopracowane i testowane na klientach.
A Chińczycy już się za rogiem czają... Źle to wróży europejskiej motoryzacji.
@@andrzejpawlik9992 z Chińczykami trzeba zobaczyć - zastanów się - większość kupujacych zakłada że się nie będą psuły zupełnie i że mają gwarancje. A przecież większość samochodów jakie znamy się psują. Nawet japońskie. Wiec czemu chinskie które bazują na europejskich i japońskich czy koreańskich konstrukcjach sprzed 10 lat (jeżeli chodzi o silniki i skrzynie) mają się nie psuć? Afera z pierścieniami tsi w grupie VW, afera z 2.0 tdi na pompowtryskach VW. Afera z dieslami subaru, pierścieniami w 1.6 GDI Hyundai Kia - to wszystko wychodziło po kilku latach. Z czystej statystyki wynika, ze przynajmniej kilka chinskich konstrukcji polegnie, ale oczywiście życzę im i użytkownikom jak najlepiej. Sam przez chwilkę zastanawiałem się nad MG, ale właśnie te obawy mnie powstrzymały.
@@Motokomentator Ja dziś nie kupiłbym chińczyka bo dla mnie to podróż w nieznane. Podróż na którą mnie nie stać, a nawet jakby mnie było stać to bym się obawiał ,że będę musiał korzystać z serwisu i gwarancji (jaka długa by nie była.)A z serwisami i egzekwowaniem napraw gwarancyjnych to już różnie bywa. Dobrze mieć gwarancje ale lepiej mnie musieć w niej korzystać. Czas wszystko pokaże, ile są warte chinole. Pamiętam jedna jak Toyota wprowadziła Priusa i wszyscy się śmiali z Toyoty. Ludzie obawiali się akumulatora bo przecież w tej samej technologi w tel komórkowych akumulator dział dobrze przez góra 3 lata. Po wielu latach okazało się że hybryd Toyoty nie należy się bać tylko trzeba brać.
1.6hdi swego czasu też poprawili. Przestały rzygać olejem a zaczęły pękać tuleje cylindrowe. Obecnie nie da się kupić używanego auta które jeździ bądź nie rdzewieje. Trzeba wybierać.
CDTI 2.0 130KM(S&S) - ceny świec żarowych ok 500zł/szt (pomiar temperatury i ciśnienia), to na szczęście jedyna dość zaskakująca cecha tego silnika.
@@mattaimp świetna uwaga 🏅
ea 111 jezdził pięknie,ale łańcuch tłukł jak dzwon na mszę
ea 211 był cichszy,ale...olej pił jak smok
szkoda, bo lubię wyroby vag
Pewnie 122 konie ?
ea 111 też pił jak smok; wiem, bo miałem (1,2 105 KM)
W 1.0 EcoBoost dano łańcuch na rozrząd a pompa oleju dalej ma mokry pasek, jeśli chcemy go wymienić to musimy rozpinać rozrząd, brawo Ford🤣
No dobra w takim razie ten łańcuch jest teraz „ bezobsługowy” czy jak , skoro ten od pompy kiedyś trza wymienić…
77 lubricants, nie znam. Sprawdzone to STP i Liqui Moly
Kolega był u gościa, który naprawia 1.0 Ecoboost. Ma na hali z 50 silników i robi. Po robocie te silniki są niesmiertelne prawie, więc dobry przykład poprawienia producenta.
PS, materiał dobry, fajna praca :)
Szkoda, że nie ma w tym zestawieniu 1.6 Pure Tech. Chyba,, że uznamy, że go dalej nie poprawili.
@@parysalexiou5107 😂😂😂
A gdzie 2.0 TFSI vaga?
@@Shagrath786 nie mam zbyt wiele sensownych informacji na jego temat a tak żeby wygrzebać coś w internecie to każdy może wiec nie będę sie produkował jak nic nie wiem w tej kwestii. Dzięki za komentarz - może ktoś tu coś wpisze sensownego. Pozdro👍
Morze przydatnej treści - czy to jeszcze TY czy już AI ? Pozdrawiam .
@@ludwikkonwicki9230 No jeszcze ja. Siedziałem nad tym prawie tydzień. Miałem wrzucić w piątek - zeszło do niedzieli😂😂
Ja czekam na odbiór Focusa 1.0 125 km, gwarancja 2 lata, przedłużenie na kolejne 2 lub 80 tyś za 1000 zł więc dobra cena, wymiana oleju po 2 latach lub 30 tyś… 😂 Więc jak ktoś się tego trzyma, albo później kupi auto z takimi interwałami, to uwierzcie, że żaden silnik czy na pasku czy na łańcuchu nie przejedzie 200 tyś. Ecoboostów na łańcuchu nie ma co się bać, przed zakupem pytałem w dwóch niezależnych serwisach, i mówili że wszystkie ecoboosty jakie trafiają do nich to z pierwszych lat produkcji, i to przeważnie samochody które były jeżdżone w flotach, albo ze sporymi przebiegami, które nie były dobrze serwisowane. Kupujesz teraz takie nowe auto, wymieniasz olej co 10 tyś, jeździsz krótkie dystanse to próbujesz rozgrzać najpierw trochę silnik, nie jeździsz na 6 biegu przy 70 km\h, po jeździe autostradowej schłodź turbinę przez 3 min przed zgaszeniem auta, i każde nowe auto będzie śmigać bezproblemowo.
@@Adrianx92409 szerokosci i miłej eksploatacji. Trzeba przyznać ze Ford zrobił na focusa swietne ceny. Nie potrzebował reklamy żeby sprzedać całą pulę tych aut - były nawet poniżej 90 tys.
@ CCC- cena czyni cuda, gdyby inne popularne marki też robiłyby takie akcje rabatowe, bez jakichś grup zawodowych, finansowaniu auta itd to pewnie nie musieliby się obawiać tak chińskiej konkurencji. Ja rozważałem również Golfa, Audi a3.. ale cena 111 tys i 120 tyś za podobne wyposażenie, gdzie ja za Focusa płacę niecałe 85 tyś gotówkowo, to chyba tylko ktoś komu nie żal 35 tyś wyrzucić za to samo, by wziął niemiecką konkurencję.
@ 👍
Z tym chłodzeniem to tak nie do końca, można bo nie zaszkodzi ale nie przesadzałbym. Ja mam C-Maxa z 2015 i już ta generacja Ecoboosta ma elektryczne chłodzenie turbiny nawet po wyłączeniu silnika.
@ tak - tez słyszałem że poprawili ale lepiej na zimne dmuchać. A ten focus 1.0 poniżej 90 tys to moim zdaniem taki hit handlowy na ten rok. Wiadomo - było głośno o dusterze ale te focusy miały fajne kolory, niezłe wyposażenie i ogólne miło się tym jeździ.
Olej dalej biorą jak 2 suw. Musza poprawić układ tłokowy.
Brak na liście silników Suzuki. A nie, czekaj... tam nie ma co poprawiać...
@@tomaszjasinski3199 😂😂😂👍👍👍👍👌
Silnik zostaje do drugiej budy jak pierwsza spróchnieje, jak w każdym japońcu :-)
"Kto ma Japońca ten jeździ do końca"...budy... Swoją drogą oni chyba to celowo robią . Znajomy mojego kolegi powiedział ,że jak był w salonie to do Koreańczyków była kolejka z reklamacjami a do Japońców zero kolejki ...Japończyki były tam tak drogie ,że sprzedawał się 1 na 20 Koreańczyków, lub jeszcze lepiej..
mam 1.0 ecoboost 100 km od kilku dni i jestem zadowolony z mokrym paskiem silniczek cyka aż miło i przesiadając się z 1.4 TDCI 68 KM odczuwam różnicę w jeździe tak wiem inaczej diesel się zbiera inaczej benzyna ale jestem kierowcą który już się wyszalał potrzebuje spokoju z dieslem prosta benzynka i ma euro 6 wiec wszędzie wjedzie
Pełna zgoda - normy wpływają na wybór silników. Nie mamy za bardzo wyjścia niestety.
1.4 TSI ea211 300 tys i śmiga , widziałem takie co i 450 mają o śmigają
Pasek mokry w nowym silniku 1.0 ecoboost jest nadal lecz napędza tylko pompę oleju i wałki balansowe,nie jest to już problem bo pasek jest bardzo trwały.
@@bolo3274 tak - takie paski tez są chyba w 1.6 tdi VW.
Podpowie ktoś od którego roku w Focusie były montowane poprawione silniki już na łańcuchu rozrządu? Lub jak je rozpoznać po ogłoszeniu nie zaglądając pod maskę 😏
@@StanisławGa-r5o o które silniki pytasz - podaj czy chodzi o diesle, benzyny, pojemności…
@@Motokomentator mój 2.0 TDI w Tourneo Grand Connect z 2023 to już VAG i sam nie wiem, na plus czy na minus 122KM, zmieniam olej max co 8-9kkm
Chyba 1.0 benzyna od 2019
@ dokładnie.
@Motokomentator chodzi o benzynę 1.0
Silniki Tce wyglądają jak wywalone spaghetti do kosza na bioodpady😂 ale nie mówię że to źle
kurcze nic o T-GDI (który też miał zmiany) albo coś przegapiłem. A Hyundai jest pełno.
@@infeltkracja. Stary t-gdi bazuje na zwykłym gdi z tymi problemami z pierścieniami a nowy ma podobno kute tłoki i ten super rozrząd - pokazuje go w filmie o Sportage. Dzięki za trafny komentarz👍
Producenci samochodów eksperymentują sobie w najlepsze, a konsument za to płaci. Chyba jak dotąd Toyota (wyłączając diesle), Lexus oraz Honda miały najmniej wpadek z silnikami.
@@pawewysokinski4384 No nie do konca - wpadka z benzynowymi w starszych avensisach - brały olej i się zacierały.
ktoś będzie ryzykował? ja nie!
Ecoblue to autorski silnik Forda, nie ma za wiele wspólnego z tdci
@@vivaldi8911 przecież tdci to oznaczenie Forda. Skoro ecoblue to autorski silnik Forda to jak ma być oznaczony? Multijet? No proste że tdci. Pozdro.
Jak już nie raz pisałem w komentarzach większość moich aut to Fordy , teraz w mojej rodzinie są 3 ,ECO-SPORT 1,O ecoboost 100 KM , FOCUS ST LINE 1,0 ecoboost 140 KM i najnowszy nabytek TOURNEO COURIER 1,0 ecoboost 125 KM (już ten poprawiony) , wcześniej miałem C-MAX 1,6 tdci 106 KM ( zatarł się z powodu zatkanego sitka) i Grand C-max z 2,0 tdci 163 KM (świetne auto z dobrymi osiągami). Co do ecoboostów , zmieniam olej co 10000 km i nigdy nie miałem żadnej awarii silnika , większość awarii tych 3 Fordów z ecoboostami dotyczyła ECO-SPORTA np. rozszczelnienie układu paliwowego oraz awaria panelu klimatyzacji. Rozmawiając z kolegą z salonu Forda opowiadał mi historię aut 1,0 ecoboost które brane jako nowe na 1 wymianę oleju wracały po przejechaniu 35-40 tysięcy km.
@@sebastiankozak8966 dziękuje, pozdrawiam serdecznie i daje medal 🏅 za obszerny komentarz i wierność marce. Sam lubię Forda - miałem w życiu trzy Scorpia i dwa mondeo. Jeszcze Volvo V50 czyli klona Focusa. Pozdrawiam👍
@sebastiankozak8966 jeśli można zapytać, bo mało informacji ogólnie w sieci - jak się tourneo courier sprawuje przy normalnym użytkowaniu?
@@DmitrijSchmidt Mam ten samochód od 4 miesięcy , jest to wersja Active więc wyposażona we wszystkie współczesne ,,wynalazki" . Zawieszenie od Pumy daje sobie radę nawet w ostrych zakrętach, silnik jest wystarczający , spalanie wyższe niż w Focusie (gabaryty auta), fotele trochę dają się we znaki, na plus duży bagażnik. Świetna widoczność ale jest kilka mankamentów które mi przeszkadzają np.brak możliwości regulacji pasów bezpieczeństwa i śmieszny podłokietnik. Ale za tą cenę nie ma na rynku bardziej doposażonego auta z przesuwanymi drzwiami.
@@sebastiankozak8966 dziękuję serdecznie! Udanej końcówki weekendu :)
@@DmitrijSchmidt dziękuję
Tak w ogóle to dziadostwo nic więcej.
Świetnie wytłumaczone co i jak 👍🏻
Kluczem jednak do długotrwałego eksploatowania silników jest odpowiedni olej i maksymalnie wymiana do 10 tys km. Małe uturbione silniki należy też delikatnie rozgrzewać i studzić oraz wyłączyć na stałe „start stop”. Słynny 1.2 Pure Tech zrobi 300 tys jeśli wymieni się mokry pasek co 60 tys km co 20 tys wyczyści się kontrolnie smok olejowy i olej co maks 10 tys km. Układ Tłokowo korbowy tego silnika i de facto cała reszta jest ok.
Ten silnik 2.0 cdti to też konstrukcja Fiata.
@@the_normal to GM Powertrain. Możliwe ze wspólnie z Fiatem, możliwe ze na bazie Fiata ale to już zakłady GM Powertrain - wiem bo jak wchodziło to auto na rynek to byłem na prezentacji i przedstawiciel Opla o tym mówił.
Bruksela blokuje co sie da bo nie może wciskac swoich bubli niestety tak to wyglada
Niech przywrócą produkcję f4rt z renaulta
Renault Captur 1.2 TCe 2013 r. Żadnych problemów ze zużyciem oleju!!! Fabryczny ELF , częste wymiany i wszystko OK !!
Ponoć 1,5 TSI mają problemy z nagarem
mają, ale mają to wszystkie benzyny z wtryskiem bezpośrednim… wystarczy trochę pogrzebać w necie za informacjami :) w 1.5 TSI nagar wystarczy wyczyścić raz na 80-100k km zależnie od tego jakie trasy pokonujemy i tyle :)