Sądzę, że na sypkim gruncie nie będzie widać takiej dużej różnicy. Jestem jeszcze bardzo ciekawy różnicy pomiędzy typową kostką MTB a semi-slickami o tej samej szerokości przy optymalnym ciśnieniu dla obu rodzajów opon na asfalcie i na gruncie.
8W to około 7kcal/h, jeżeli brać pod uwagę jedynie zużycie energii przez organizm nie powinno się to przełożyć na odczuwalnie większe zmęczenie. Z kolei korzyści z większego komfortu na niższym ciśnieniu niezaprzeczalne. Zastanawiam się ewentualnie czy do odczucia zmęczenia mięśni nie powinno się rozpatrywać się więcej parametrów, jak, np. poziom zakwaszenia lub coś jeszcze?
dokładnie tą samą metodą ja testuje u siebie czyli na kadencje i te samą kadencje i te same przełożenia. moim zdaniem tak jest najsprawiedliwiej i najdokładniej. tak testowałem mały i duży stożek i tania szosa vs droga. Wreszcie ktoś mysli podobnie hehe 😁
Kawał dobrej roboty mistrzu.niby oczywiste, prędkość moc co do ciśnienia w kołach..ale wynik 9% to całkiem sporo.Dobrze wiedzieć na przyszłość,bardzo cenna ciekawostka.Dzięki wielkie.
Kawał dobrej roboty. To czekam na pomiar przy 30km/h i 2.5 bara Zastanawia mnie wynik szerszych semislików również przy 30km/h i 2.5 bara. Velodrom byłby idealny na takie testy.
Pytanie: ile ważysz? Bo to jest bardzo ważna kwestia w tym pomiarze. Jeżeli ważysz 60-65 kg, a ja ważę 105-108, tak jak jest teraz, to ja zdecydowanie więcej mocy musiałbym włożyć w kręcenie na niższym ciśnieniu. Tak więc trzeba by dobrać ciśnienie w oponach do masy zawodnika, tak żeby było to miarodajne.
Fajna praca została zrobiona. Zabrakło mi testu dla maksymalnego ciśnienia opon, chyba mówiłeś, że to 4 bary. Dobrze byłoby wiedzieć, ile wtedy jest i dałoby się oszacować, czy zmiana jest liniowa, czy inna (bo byłyby 3 punkty pomiarowe). Druga sprawa, jeszcze jeden parametr, którego nie było: Zmiana ciśnienia o 32% dała 9% zmiany mocy przy prędkości 20km/h. Tak w ogóle jeszcze w miernictwie robi się rachunek błędów, czyli o ile pomiar będzie pływał między skrajnymi wartościami. Ale pewnie jest to trochę główkowania.
fajny test. lubię takie daje dużo do myślenia i do protestowania u siebie odpowiedniego ciśnienia. :) podobno na dętce jest twardziej i dlatego niby opory są nieco mniejsze niż na bezdenkach.. ciekawe jak to jest z tym. ps 9% to sporo..
Mega film ! Aż żałuję , że sam testów nie robiłem... Bo nieźle namieszałem.... Były koła alu niski profil i wąskie z oponami 25mm i ciężkimi dętkami a teraz jest stożek szersze koło opona 32 i lekkie dętki... Było by co testować...😂 Co do samego ciśnienia to na gcn był test właśnie tego i wysokie ciśnienie i różnica w oporach toczenia daje przewagę tylko na asfalcie równym jak stół. Jeśli mamy koleiny itp itd to tracimy więcej mocy przez to , że rower bardziej podskakuje....
No właśnie ja im testom kompletnie nie wierzę. Np. masę rotującą testowali... z górki, a na filmie widać że sam test jest w późniejszej porze dnia, tak jakby kombinowali jakby tu zrobić żeby wyszło jak wyszło ;)
@@WstalSprzedKompa nowy zestaw kół jest lżejszy od starego o 50 g więc właściwie nie ma szans żeby zauważyć różnicę w wadzę. Kopony są szersze i śmigam na niższym ciśnieniu. Wcześniej 7 bar teraz niecałe 5 . I zauważyłem, że może trochę trudniej się napędzić ale dużo łatwiej utrzymać prędkość. Chyba przez stożki czyli aero powyżej jakiejś prędkości jednak przejmuję inicjatywę....
Czyli spokojnie można polegać na pomiarach ze strony. Opory toczenia myślę, że są pomijalne w życiu zwykłego człowieka. Oczywiście bardziej się zmęczysz na oponach o bieżniku MTB ale za to opona będzie trzymać się w terenia znacznie lepiej. I tu już kwestia wybrania na czym nam bardziej zależy. Ja mam dwa rodzaje opon obie po 50 mm. Jeden komplet ciężki i pancerny o typowo trekingowym bieżniku Schwalbe Marathon GT tour, a drugi komplet G-ONE ultrabite zwijane. I o ile różnica w wadze jest zauważalna, a w błocie, piachu i sypkim żwirze G-one sprawują się lepiej to na ubitym szutrze, kostce, puzzlach czy ubitych leśnych ścieżkach GT tour mają zdecydowanie przewagę. Natomiast na asfalcie ja różnicy nie widzą. Zmierzam do tego, że zmieniam te opony zależnie od tego gdzie będę jeździł i o jakiej porze roku. Jesień i zima to zdecydowanie G-one, a lato i wiosna GT tour jeżeli nie spodziewam się piachu i błota a teren jest poniżej 70 procent. Mimo wielu prób nie znalazłem opony uniwersalnej dla siebie. Opory toczenia jednak nie są na tyle odczuwalne dla mnie aby się nimi martwić choć są wyczuwalne. Materiał świetny, podziwiam, że Ci się chciało. Oglądałem z przyjemnością. Dzięki.
Zrób test na jezdni/szosie ,tam opory są mniejsze bo ja np jadę szosą szybciej o ok 3-4 km /h Oczywiście w miarę gładki asfalt .Przeważnie jeżdżę ok 27 km /h i też opony 2.25 przy kole 29.Opona bardziej slick niż Twoja /pzdr
@@WstalSprzedKompa Gdzie ?Podaj link do takiego testu.Bo powyższy na drodze rowerowej to całkiem inna historia.Na drodze rowerowe opory są większe niż na typowej gładkiej szosie.
@@WstalSprzedKompa To jest droga rowerowa.Droga rowerowa i typowa szosa po której jeżdżą auta trochę się różnią,przede wszystkim oporem stawianym dla kół w tym też rowerowych.
Czy jest sens robić taki test z blatami do napędu 1x np. porównać 38/40/42 czy inne takie. Ja kupiłem sobie z państwa środka do Szoso-grawela na przód kilka deckasów i nie potrafię znaleźć różnicy :D no chyba żebym jeździł po stromych wzniesieniach i zjazdach.
Aż sprawdziłem, czy nie zostawiłem przypadkiem włączonego przyspieszenia, tak szybko nawijasz 😉. Dobry test. Czasem nie pompuję przez kilka tygodni i schodzę z 3 do poniżej 2 barów i szczerze, trudno zauważyć różnicę na moich testowych odcinkach na oponie 40 mm. Na następny (trzeci) test proponuję sprawdzenie oporów uszczelniacza vs standardowa dętka i ew. TPU. Podobno ta ostatnia (może też zwykła Light) daje mniejsze opory niż mleczko, ale to może być za dużo roboty, jeśli opony są już uszczelnione. Ja czuję różnicę między zwykłą detką, a Light i wątpię, że chodzi o masę rotującą. Opona inaczej się zachowuje. Ciekawe czy to się przekłada na liczby.
BRR to ładnie sprawdzili już :) Dętka TPU prawie jak tubeless, zwykła dętka plus 20 %. Kurcze wszystkiego nie sprawdzę bo bym musiał z 200 km w kółko jeździć :D
Szacun, myślałem, że ja zbyt dużo analizuje ale Ty jesteś szalony! :) Mam nadzieję, że kiedyś przybiję Ci piątkę na jakimś ultrasie, na tą chwilę "rozgrzewka" :P :)
Właśnie jadę kręcić brakujący pomiar 2,5 Bar przy 30 km/h, a jutro rano planuję testy na szutrze :) Już sobie godziny w pracy poprzekładałem, mam wielkie szczęście że mam taką możliwość. Strasznie jestem ciekaw jakiej mocy potrzebujesz żeby jechać 30 km/h :D
Według tej strony, szybka opona gravelowa 45mm ma CRR: 0.00492 przy 2.1 bara. Podstawiając to do Twoich liczb dla 29km/h wychodzi opór toczenia 16,44W, czyli teoretycznie różnica wyjdzie około 12W względem roweru z oponami MTB przy 1.7 bara. Podstawiając to do losowego kalkulatora przyjmując 200W i 188W, wychodzi różnica niecałego 1km/h. Przy 200W ten kalkulator pokazał prędkość niecałe 28km/h, czyli całkiem blisko Twojego realnego pomiaru. Jak dla mnie to zaskakująco mała różnica, a mówimy o dobrej jakości asfalcie. A z Twojego testu wniosek jest jeden, jeśli na asfalcie różnica między ciśnieniami to w sumie 6W, to nie ma żadnego sensu katować się ciśnieniem rzędu 2,5 bara. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, że jeździsz na ciśnieniach w okolicach 2,2 bara? Jestem pewny, że to co potencjalnie zyskujesz na asfalcie, tracisz wielokrotnie na drogach gruntowych. Różne kalkulatory ciśnienia pokażą przy oponie 2,25 cala jakieś 1,4-1,7 bara jako optymalne.
@@WstalSprzedKompa I porównałeś wartość względną, z bezwzględną. ;) Te 0,53W to ile procentowo? Druga rzecz, sam opór toczenia nic nie znaczy w rzeczywistości. Przy prędkości 30km/h moc była 200W. Różnica w oporach to były 3W. Czyli procentowo to jest 1,5%. W przypadku opon opór toczenia nie jest jedynym parametrem. Ważne są też chociażby komfort i przyczepność. A jadąc na 2,2 czy 2,5 bara po nieidealnej nawierzchni tracisz bardzo dużo w tych aspektach.
@@WstalSprzedKompa No i czekam na test na drogach gruntowych. Niezbyt się orientuję w wyścigach ultra, ale jakie tam są proporcje nawierzchni - asfalt, dobra droga gruntowa, słaba droga gruntowa?
@@matotohpah Na to pytanie czy opór toczenia ma znaczenie to dopiero próbuję odpowiedzieć:) Po coś wszyscy jeżdżą na tych cienkich gravelowych oponach zamiast założyć te grubaśne MTB i się w terenie nie męczyć. To mi się kupy właśnie nie trzyma.
Chyba nie miałeś wątpliwości, że jazda na "flaku" zawsze będzie cięższa niż na oponie nabitej do wyższego ciśnienia. Ale gdyby ten test przeprowadzic w terenie, pod górę i na luznej nawierzchni to wybór jest inny, pchanie lub jazda. Jakie więc wnioski płyną z tego testu?
Super, szkoda tylko ze testowany jest rower i opony MTB na szosie... ma to mniej wiecej tyle sensu co testowanie rowera szosowego na single tracku 😏Z drugiej strony rozumiem, ze powtarzalnosc tesu w warunkach terenowych byla by mizerna. Pare lat temu zrobilem test w terenie, opony XC 2.1", single track, sciezka 4km przy jeziorze, korzenie, troche blocka, ogolnie trasa technicza dla MTB. Moja waga 65kg, rower 10kg. Roznica miedzy 20 PSI a 30 PSI byla kolosalna, przy 30 psi rower jechal jak chcial, duzo gorsza kontrola przez co predkosc spadala bo ryzyko karaksy ogromne. Nie pamietam juz dodaklnie roznicy w czasie, ale 30 PSI poprostu nie mialo sensu. Jechałem na HT, moze na FS wygladalo by to inaczej. Testowane przez Ciebie 2.5 bara czyli 36 PSI dla kolarza 65 kg w MTB to jest o wiele wiele za duzo - w zasadzie rower nie zdatny do jazdy. Jesli chodzi o cisnienie dla mnie w MTB oraz na szosie dobrze sprawdza sie kalulator od silca google-> "SILCA PRO TIRE PRESSURE CALCULATOR". Do testowanej przez Ciebie opny 2.25 zalecaja 1.1 BAR dla "category 4 gravel" - co mniej wiecej odpowaida terenowej jezdzie - sa tam zjecia pogladowe danej kategorii tras wiec nie trzeba totalnie zgadywac jakosc drogi.
@@WstalSprzedKompa szuter to w miare jednorodny material wiec jest szansa na powtarzalnosc. Sam jestem ciekaw jak to wypadnie. Na idealnym szutrze bedzie raczej podobnie do asfaltu ale jesli pojawia sie nierownosci takie ze rower zacznie podskaikiwac przy 2.5 bar a nadal bedzie sie kulał przy 1.7 bar to wyniki bardzo szybko sie odwroca. Mozesz wowczas jeszcze zmniejszyc o 5 psi, do 20 i prawdopodbnie zobaczysz ze 20 wypadnie lepiej niz 25. Ostatecznie aby rower razem z Toba (czyli te 70-80kg) podskoczylo o 1cm do gory trzeba wytracic sporo z wektora do przodu.
Dobra, przyznaj się że to Ty byłeś tym kolarzem testującym w warunkach laboratoryjnych dla BRR 😜. A tak poważnie to zrobiłeś to profesjonalnie i miałeś dużo szczęścia, że nie było wiatru. Ciekaw jestem jak będą wyglądać wyniki po testach w terenie, bo chyba do tego te opony zostały stworzone. Ja z autopsji odczuwam na moim grawelu że jak nabijam około 3 br. to gożej jestem ujechany w terenie niż na 2 br. niżej nie schodzę bo jeżdżę na dętkach na dość wąskich obręczach i ważę 85 kg.
@@WstalSprzedKompa oglądałem i uważam iż porównywanie oporów toczenia metodą laboratoryjną i rzeczywistą jest bez sensu. Teren nigdy nie jest idealnie płaski rower zawsze toczy się pod górę lub z góry - kiedy troszkę powieje pada całe założenie aerodynamiki - do tego jakieś marginalne opory tarcia łożysk i inne wynikające z różnych kół - no z całym szacunkiem ale Twoja praca nie ma tu sensu.
@@chriskros8858 Nie mogę się zgodzić, po wynikach jednoznacznie widać że nie masz racji :) Widać powtarzalność wyników i różnice przy 1,7 vs. 2,5 i to w każdym pomiarze. Jakby raz 1,7 raz 2,5 wypadało gorzej, to bym się tylko wtedy mógł zgodzić. A co do porównania z wynikami laboratoryjnymi, tak jak powiedziałem na filmie, trzeba to traktować tylko jako zabawę liczbami :)
Patrząc na ten film to mam takie pytanie techniczne do pomiaru mocy, Posiadam pomiar mocy INPEAK w korbie na budżetowym gravelu Triban rc100 (koła i opony fabryczne 32C, moja waga 70kg). Na płaskim terenie przy minimalnym wietrze mam średnio w zaokrągleniu: 20km/h - 150W 25km/h - 200W 30km/h - 300W 35km/h - 350W 40km/h - 450W To jest mój pierwszy pomiar mocy i zastanawiam się czy te wartości są wiarygodne, może są tutaj osoby, które mają pomiar mocy i mają z tym doświadczenie i mogą się odnieść do tych wartości, czy te wartości są realne, czy jednak zbyt zawyżone i należy ten czujnik reklamować?
To jest strasznie zależne od tak wielu czynników... Nie ma takiej jednej odpowiedzi. Robisz kalibrację za każdym razem? Ja po bike fittingu robię 2-4 km/h więcej, co absolutnie nie znaczy że Ty będziesz.
Zgadza się. Patrz na testy różnych rowerów z różnym osprzętem nie da się tego tak powiedzieć 😉 dobry przykład jest Leszka prawie pro jak Karol jechał na tribanie i na treku tak wyszły kolosalne różnice
nie wiem jak zaokrąglasz, ale zdecydowanie coś jest nie tak. Im wyższa prędkość, tym dodanie kolejnych 5km/h powinno wymagać większej mocy niż wcześniej, przeskok z 25->30km/h wymaga dodatkowych 100W, a z 30->35km/h jedynie 50 to nie ma sensu. I generalnie wydaje, że to sporo zawyżone moce do osiąganych prędkości, porównaj nawet do tych ~70W i ~20km/h z filmu
ma znaczenie przy rozpedzaniu oraz jak wbijesz luz - na mniejszej latwiej sie rozpedzisz a na wiekszej dluzej sie pokulasz. Ostatecznie energia nie ginie. Wiec wplywu na szybkosc nie ma, ma wplyw na zmiany szybkosci ;)
@@liamkaloy ewentualnie może mieć wpływ na szybkosć tylko pod jednym warunkiem, że pozwoli uzyskać większą kadencję - ale według mnie jeśli tak bedzie to w jeździe "normalnej" czyli poza torowej na czas tego nie będzie się dało udowodnić.
@@maciejwojtaszewski2988 ja tak kompromisowo ustawiam bo przy dłuższych wypadach gotuję mięśnie (dużo gór) no i opory toczenia też są ważne. Niemniej ciśnienie takie aby opona tłumiła uderzenia.
Dla mnie ten test nie ma najmniejszego sensu , dlatego ze test jest robiony na drodze utwardzonej typu asfalt i ludzie na takich drogach rzadko manipulują ciśnieniem . Wolą raczej mieć tego ciśnienia na tyle że opona całkowicie się nie poddaje pod ich ciężarem. Bardziej bym tu się skupił na teście miedzy oporami toczenia na asfalcie a na gruncie. Spora grupa ludzi nie do końca może zrozumieć jednej zasady która mówi ..." jadąc po asfalcie pompujemy dużo ciśnienia żeby mieć mniejszy opór toczenia " inna zasada jest zaprzeczeniem pierwszej ... "jadąc po gruncie obniżamy ciśnienie żeby mieć mniejszy opór toczenia " Dlaczego tak jest ? bo na niskim ciśnieniu możemy jechać szybciej po nierównym gruncie gdzie występują wystające korzenie kamienie lub inne wystające nie duże przeszkody a zarazem mamy lepsza trakcje , rower nie zamienia nam się w piłkę która próbuje odbijać się od każdej przeszkody zalet jest jeszcze więcej tak jak i wad. Jedną którą najbardziej boją sie ludzie troszkę obeznani w temacie to jest złapanie snake'a . Ale to jest tylko definicja podwójnego przebicia dętki a nie zasada czy reguła i w cale nie musi się wydarzyć I taki test byłby praktyczny dla każdego z wytłumaczeniem szczególnie dla turystów którzy , zazwyczaj mają ścieżki rowerowe asfaltowe a jeżdżąc po lesie nie rozumieją dlaczego rower ich nie chce słuchać i tracą trakcje przez co pewność siebie
Szacunek dla włożonej pracy w test. Brawo.
Sądzę, że na sypkim gruncie nie będzie widać takiej dużej różnicy.
Jestem jeszcze bardzo ciekawy różnicy pomiędzy typową kostką MTB a semi-slickami o tej samej szerokości przy optymalnym ciśnieniu dla obu rodzajów opon na asfalcie i na gruncie.
Witaj Konradzie. Mi się podobało. Czekam na kolejne testy. Pozdrawiam
8W to około 7kcal/h, jeżeli brać pod uwagę jedynie zużycie energii przez organizm nie powinno się to przełożyć na odczuwalnie większe zmęczenie. Z kolei korzyści z większego komfortu na niższym ciśnieniu niezaprzeczalne. Zastanawiam się ewentualnie czy do odczucia zmęczenia mięśni nie powinno się rozpatrywać się więcej parametrów, jak, np. poziom zakwaszenia lub coś jeszcze?
dokładnie tą samą metodą ja testuje u siebie czyli na kadencje i te samą kadencje i te same przełożenia. moim zdaniem tak jest najsprawiedliwiej i najdokładniej. tak testowałem mały i duży stożek i tania szosa vs droga. Wreszcie ktoś mysli podobnie hehe 😁
I jak wyszło z różnymi rowerami?
@@WstalSprzedKompa różnica wyszła nic nie znacząca dla amatora. jak ktos sie ściga ta nie duża różnica może dużo pomoc
Kawał dobrej roboty mistrzu.niby oczywiste, prędkość moc co do ciśnienia w kołach..ale wynik 9% to całkiem sporo.Dobrze wiedzieć na przyszłość,bardzo cenna ciekawostka.Dzięki wielkie.
Kawał dobrej roboty.
To czekam na pomiar przy 30km/h i 2.5 bara
Zastanawia mnie wynik szerszych semislików również przy 30km/h i 2.5 bara.
Velodrom byłby idealny na takie testy.
Pytanie: ile ważysz? Bo to jest bardzo ważna kwestia w tym pomiarze. Jeżeli ważysz 60-65 kg, a ja ważę 105-108, tak jak jest teraz, to ja zdecydowanie więcej mocy musiałbym włożyć w kręcenie na niższym ciśnieniu. Tak więc trzeba by dobrać ciśnienie w oponach do masy zawodnika, tak żeby było to miarodajne.
Fajna praca została zrobiona.
Zabrakło mi testu dla maksymalnego ciśnienia opon, chyba mówiłeś, że to 4 bary. Dobrze byłoby wiedzieć, ile wtedy jest i dałoby się oszacować, czy zmiana jest liniowa, czy inna (bo byłyby 3 punkty pomiarowe).
Druga sprawa, jeszcze jeden parametr, którego nie było:
Zmiana ciśnienia o 32% dała 9% zmiany mocy przy prędkości 20km/h.
Tak w ogóle jeszcze w miernictwie robi się rachunek błędów, czyli o ile pomiar będzie pływał między skrajnymi wartościami. Ale pewnie jest to trochę główkowania.
super test! dzieki :D
Dobry z Ciebie wariat! Leci subik! 😁
Fajny odcinek. Dzięki i czkeam na kolejne!
fajny test. lubię takie daje dużo do myślenia i do protestowania u siebie odpowiedniego ciśnienia. :) podobno na dętce jest twardziej i dlatego niby opory są nieco mniejsze niż na bezdenkach.. ciekawe jak to jest z tym. ps 9% to sporo..
Mega film ! Aż żałuję , że sam testów nie robiłem...
Bo nieźle namieszałem.... Były koła alu niski profil i wąskie z oponami 25mm i ciężkimi dętkami a teraz jest stożek szersze koło opona 32 i lekkie dętki... Było by co testować...😂
Co do samego ciśnienia to na gcn był test właśnie tego i wysokie ciśnienie i różnica w oporach toczenia daje przewagę tylko na asfalcie równym jak stół. Jeśli mamy koleiny itp itd to tracimy więcej mocy przez to , że rower bardziej podskakuje....
No właśnie ja im testom kompletnie nie wierzę. Np. masę rotującą testowali... z górki, a na filmie widać że sam test jest w późniejszej porze dnia, tak jakby kombinowali jakby tu zrobić żeby wyszło jak wyszło ;)
@@WstalSprzedKompa nowy zestaw kół jest lżejszy od starego o 50 g więc właściwie nie ma szans żeby zauważyć różnicę w wadzę. Kopony są szersze i śmigam na niższym ciśnieniu. Wcześniej 7 bar teraz niecałe 5 . I zauważyłem, że może trochę trudniej się napędzić ale dużo łatwiej utrzymać prędkość. Chyba przez stożki czyli aero powyżej jakiejś prędkości jednak przejmuję inicjatywę....
Super materiał! 👍
A ja bym chciał zobaczyć porównanie z rowerem szosowym 28c właśnie na asfalcie, ile się zyskuje tracąc troszkę na wygodzie zakładając średnią 25->30
Kolega niżej w komentarzach wstawił swoje wyniki z taniej szosy z Decathlona :) Trochę mnie zdziwiły.
fajny eksperyment 👍 choc zabraklo mi jakiejs posredniej wartosci cisnienua np. 2.0
Czyli spokojnie można polegać na pomiarach ze strony. Opory toczenia myślę, że są pomijalne w życiu zwykłego człowieka. Oczywiście bardziej się zmęczysz na oponach o bieżniku MTB ale za to opona będzie trzymać się w terenia znacznie lepiej. I tu już kwestia wybrania na czym nam bardziej zależy. Ja mam dwa rodzaje opon obie po 50 mm. Jeden komplet ciężki i pancerny o typowo trekingowym bieżniku Schwalbe Marathon GT tour, a drugi komplet G-ONE ultrabite zwijane. I o ile różnica w wadze jest zauważalna, a w błocie, piachu i sypkim żwirze G-one sprawują się lepiej to na ubitym szutrze, kostce, puzzlach czy ubitych leśnych ścieżkach GT tour mają zdecydowanie przewagę. Natomiast na asfalcie ja różnicy nie widzą. Zmierzam do tego, że zmieniam te opony zależnie od tego gdzie będę jeździł i o jakiej porze roku. Jesień i zima to zdecydowanie G-one, a lato i wiosna GT tour jeżeli nie spodziewam się piachu i błota a teren jest poniżej 70 procent. Mimo wielu prób nie znalazłem opony uniwersalnej dla siebie. Opory toczenia jednak nie są na tyle odczuwalne dla mnie aby się nimi martwić choć są wyczuwalne. Materiał świetny, podziwiam, że Ci się chciało. Oglądałem z przyjemnością. Dzięki.
Zrób test na jezdni/szosie ,tam opory są mniejsze bo ja np jadę szosą szybciej o ok 3-4 km /h Oczywiście w miarę gładki asfalt .Przeważnie jeżdżę ok 27 km /h i też opony 2.25 przy kole 29.Opona bardziej slick niż Twoja /pzdr
Przecież był :)
@@WstalSprzedKompa Gdzie ?Podaj link do takiego testu.Bo powyższy na drodze rowerowej to całkiem inna historia.Na drodze rowerowe opory są większe niż na typowej gładkiej szosie.
@@WstalSprzedKompa To jest droga rowerowa.Droga rowerowa i typowa szosa po której jeżdżą auta trochę się różnią,przede wszystkim oporem stawianym dla kół w tym też rowerowych.
@@andrzejaugust5194 Kurcze w sumie racja ale myślę że to by miało więcej sensu przy oponach szosowych i... Za dużo tego jeżdżenia w koło :D
Bardzo rzetelny i dobrze zrobiony materiał :)
Czy jest sens robić taki test z blatami do napędu 1x np. porównać 38/40/42 czy inne takie. Ja kupiłem sobie z państwa środka do Szoso-grawela na przód kilka deckasów i nie potrafię znaleźć różnicy :D no chyba żebym jeździł po stromych wzniesieniach i zjazdach.
Podejrzewam że by wyszło na 3-blatowym lepiej, ze względu na mniejsze przekosy łańcucha ;) Ale to tak tylko sobie głośno myślę.
Ja chyba żeby to zrozumieć to muszę zmniejszyć prędkość odtwarzania. Haha 😅😅😅 Kawał dobrej roboty.
Aż sprawdziłem, czy nie zostawiłem przypadkiem włączonego przyspieszenia, tak szybko nawijasz 😉. Dobry test. Czasem nie pompuję przez kilka tygodni i schodzę z 3 do poniżej 2 barów i szczerze, trudno zauważyć różnicę na moich testowych odcinkach na oponie 40 mm. Na następny (trzeci) test proponuję sprawdzenie oporów uszczelniacza vs standardowa dętka i ew. TPU. Podobno ta ostatnia (może też zwykła Light) daje mniejsze opory niż mleczko, ale to może być za dużo roboty, jeśli opony są już uszczelnione. Ja czuję różnicę między zwykłą detką, a Light i wątpię, że chodzi o masę rotującą. Opona inaczej się zachowuje. Ciekawe czy to się przekłada na liczby.
BRR to ładnie sprawdzili już :) Dętka TPU prawie jak tubeless, zwykła dętka plus 20 %. Kurcze wszystkiego nie sprawdzę bo bym musiał z 200 km w kółko jeździć :D
@@WstalSprzedKompa trzeba zbudować stanowisko testowe z silnikiem elektrycznym i samo się zrobi, a przy okazji odpadnie problem z oporami powietrza 😁.
@@FoHsi I czynnikami ludzkimi, czyli zmęczenie.
a ja odwrotnie, w moim crossie mam opony 45mm na 4.5 bar. jak spadnie poniżej 4 to sie czuje jakbym w miejscu kręcił 😂
Szacun, myślałem, że ja zbyt dużo analizuje ale Ty jesteś szalony! :) Mam nadzieję, że kiedyś przybiję Ci piątkę na jakimś ultrasie, na tą chwilę "rozgrzewka" :P :)
wstałeś sprzed kompa, ale wciąż do niego wracasz ^^
Za dużo przy montażu czasu schodzi ;)
No i takie testy to ja szanuje 😉 też mam kilka w planach lecz trochę wymagają czasu 😒
Właśnie jadę kręcić brakujący pomiar 2,5 Bar przy 30 km/h, a jutro rano planuję testy na szutrze :) Już sobie godziny w pracy poprzekładałem, mam wielkie szczęście że mam taką możliwość. Strasznie jestem ciekaw jakiej mocy potrzebujesz żeby jechać 30 km/h :D
@@WstalSprzedKompa na szosie w dolnym chwycie po płaskim to jakieś 150W wystarczy na gravelu będzie już około 200W 😉na MTB pewnie 230-240W 🤔
@@Velobird az taka roznica miedzy szosa a gravelem? 😮
teraz garmin bedzie robil kalkulatory rowerowe, bez tego to nie jazda :) nie ruszam sie z domu bez oblicze XD Szacun za film
Według tej strony, szybka opona gravelowa 45mm ma CRR: 0.00492 przy 2.1 bara. Podstawiając to do Twoich liczb dla 29km/h wychodzi opór toczenia 16,44W, czyli teoretycznie różnica wyjdzie około 12W względem roweru z oponami MTB przy 1.7 bara. Podstawiając to do losowego kalkulatora przyjmując 200W i 188W, wychodzi różnica niecałego 1km/h. Przy 200W ten kalkulator pokazał prędkość niecałe 28km/h, czyli całkiem blisko Twojego realnego pomiaru. Jak dla mnie to zaskakująco mała różnica, a mówimy o dobrej jakości asfalcie.
A z Twojego testu wniosek jest jeden, jeśli na asfalcie różnica między ciśnieniami to w sumie 6W, to nie ma żadnego sensu katować się ciśnieniem rzędu 2,5 bara. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, że jeździsz na ciśnieniach w okolicach 2,2 bara? Jestem pewny, że to co potencjalnie zyskujesz na asfalcie, tracisz wielokrotnie na drogach gruntowych. Różne kalkulatory ciśnienia pokażą przy oponie 2,25 cala jakieś 1,4-1,7 bara jako optymalne.
Kwestia względna. Jedni płacą 20 tys zł za łożyska które według producenta oszczędzają 0,53W, innym 9% oporów toczenia nie robi różnicy.
@@WstalSprzedKompa I porównałeś wartość względną, z bezwzględną. ;) Te 0,53W to ile procentowo? Druga rzecz, sam opór toczenia nic nie znaczy w rzeczywistości. Przy prędkości 30km/h moc była 200W. Różnica w oporach to były 3W. Czyli procentowo to jest 1,5%.
W przypadku opon opór toczenia nie jest jedynym parametrem. Ważne są też chociażby komfort i przyczepność. A jadąc na 2,2 czy 2,5 bara po nieidealnej nawierzchni tracisz bardzo dużo w tych aspektach.
@@WstalSprzedKompa No i czekam na test na drogach gruntowych. Niezbyt się orientuję w wyścigach ultra, ale jakie tam są proporcje nawierzchni - asfalt, dobra droga gruntowa, słaba droga gruntowa?
@@matotohpah Na to pytanie czy opór toczenia ma znaczenie to dopiero próbuję odpowiedzieć:) Po coś wszyscy jeżdżą na tych cienkich gravelowych oponach zamiast założyć te grubaśne MTB i się w terenie nie męczyć. To mi się kupy właśnie nie trzyma.
@@WstalSprzedKompa W takim razie czekam z niecierpliwością na kolejne testy. :)
Chyba nie miałeś wątpliwości, że jazda na "flaku" zawsze będzie cięższa niż na oponie nabitej do wyższego ciśnienia.
Ale gdyby ten test przeprowadzic w terenie, pod górę i na luznej nawierzchni to wybór jest inny, pchanie lub jazda. Jakie więc wnioski płyną z tego testu?
Wnioski są obszerne pod koniec filmu.
Super, szkoda tylko ze testowany jest rower i opony MTB na szosie... ma to mniej wiecej tyle sensu co testowanie rowera szosowego na single tracku 😏Z drugiej strony rozumiem, ze powtarzalnosc tesu w warunkach terenowych byla by mizerna. Pare lat temu zrobilem test w terenie, opony XC 2.1", single track, sciezka 4km przy jeziorze, korzenie, troche blocka, ogolnie trasa technicza dla MTB. Moja waga 65kg, rower 10kg. Roznica miedzy 20 PSI a 30 PSI byla kolosalna, przy 30 psi rower jechal jak chcial, duzo gorsza kontrola przez co predkosc spadala bo ryzyko karaksy ogromne. Nie pamietam juz dodaklnie roznicy w czasie, ale 30 PSI poprostu nie mialo sensu. Jechałem na HT, moze na FS wygladalo by to inaczej. Testowane przez Ciebie 2.5 bara czyli 36 PSI dla kolarza 65 kg w MTB to jest o wiele wiele za duzo - w zasadzie rower nie zdatny do jazdy. Jesli chodzi o cisnienie dla mnie w MTB oraz na szosie dobrze sprawdza sie kalulator od silca google-> "SILCA PRO TIRE PRESSURE CALCULATOR". Do testowanej przez Ciebie opny 2.25 zalecaja 1.1 BAR dla "category 4 gravel" - co mniej wiecej odpowaida terenowej jezdzie - sa tam zjecia pogladowe danej kategorii tras wiec nie trzeba totalnie zgadywac jakosc drogi.
Fajny komentarz. Mam w planach powtórkę na szutrze :)
@@WstalSprzedKompa szuter to w miare jednorodny material wiec jest szansa na powtarzalnosc. Sam jestem ciekaw jak to wypadnie. Na idealnym szutrze bedzie raczej podobnie do asfaltu ale jesli pojawia sie nierownosci takie ze rower zacznie podskaikiwac przy 2.5 bar a nadal bedzie sie kulał przy 1.7 bar to wyniki bardzo szybko sie odwroca. Mozesz wowczas jeszcze zmniejszyc o 5 psi, do 20 i prawdopodbnie zobaczysz ze 20 wypadnie lepiej niz 25. Ostatecznie aby rower razem z Toba (czyli te 70-80kg) podskoczylo o 1cm do gory trzeba wytracic sporo z wektora do przodu.
Dobra, przyznaj się że to Ty byłeś tym kolarzem testującym w warunkach laboratoryjnych dla BRR 😜. A tak poważnie to zrobiłeś to profesjonalnie i miałeś dużo szczęścia, że nie było wiatru. Ciekaw jestem jak będą wyglądać wyniki po testach w terenie, bo chyba do tego te opony zostały stworzone. Ja z autopsji odczuwam na moim grawelu że jak nabijam około 3 br. to gożej jestem ujechany w terenie niż na 2 br. niżej nie schodzę bo jeżdżę na dętkach na dość wąskich obręczach i ważę 85 kg.
A gdzie kąt nachylenia nawierzchni i kierunek oraz siła wiatru?
Oglądałeś w ogóle całość? :)
@@WstalSprzedKompa oglądałem i uważam iż porównywanie oporów toczenia metodą laboratoryjną i rzeczywistą jest bez sensu. Teren nigdy nie jest idealnie płaski rower zawsze toczy się pod górę lub z góry - kiedy troszkę powieje pada całe założenie aerodynamiki - do tego jakieś marginalne opory tarcia łożysk i inne wynikające z różnych kół - no z całym szacunkiem ale Twoja praca nie ma tu sensu.
@@chriskros8858 Nie mogę się zgodzić, po wynikach jednoznacznie widać że nie masz racji :) Widać powtarzalność wyników i różnice przy 1,7 vs. 2,5 i to w każdym pomiarze. Jakby raz 1,7 raz 2,5 wypadało gorzej, to bym się tylko wtedy mógł zgodzić. A co do porównania z wynikami laboratoryjnymi, tak jak powiedziałem na filmie, trzeba to traktować tylko jako zabawę liczbami :)
@@WstalSprzedKompa zrobisz takie same testy w inny dzień i wyjdzie coś innego . To nie ma sensu. Nawet nawierzchnia jest inna niż w laboratorium.
@@chriskros8858 Jeżdżę tą drogą kilka razy w tygodniu i mi miernik pokazuje tak samo...
ja uzywam od 4 (przód) do 5 (tył) barów :D dlaczego? pan kierownik jest troche ciezki ;P
Bardzo ciekawy film :) czekam na pomiary z większą masą rotującą i kolejne z węższymi oponami 👍
Patrząc na ten film to mam takie pytanie techniczne do pomiaru mocy,
Posiadam pomiar mocy INPEAK w korbie
na budżetowym gravelu Triban rc100 (koła i opony fabryczne 32C, moja waga 70kg).
Na płaskim terenie przy minimalnym wietrze mam średnio w zaokrągleniu:
20km/h - 150W
25km/h - 200W
30km/h - 300W
35km/h - 350W
40km/h - 450W
To jest mój pierwszy pomiar mocy i zastanawiam się czy te wartości są wiarygodne, może są tutaj osoby, które mają pomiar mocy i mają z tym doświadczenie i mogą się odnieść do tych wartości, czy te wartości są realne, czy jednak zbyt zawyżone i należy ten czujnik reklamować?
To jest strasznie zależne od tak wielu czynników... Nie ma takiej jednej odpowiedzi. Robisz kalibrację za każdym razem? Ja po bike fittingu robię 2-4 km/h więcej, co absolutnie nie znaczy że Ty będziesz.
Zgadza się. Patrz na testy różnych rowerów z różnym osprzętem nie da się tego tak powiedzieć 😉 dobry przykład jest Leszka prawie pro jak Karol jechał na tribanie i na treku tak wyszły kolosalne różnice
nie wiem jak zaokrąglasz, ale zdecydowanie coś jest nie tak. Im wyższa prędkość, tym dodanie kolejnych 5km/h powinno wymagać większej mocy niż wcześniej, przeskok z 25->30km/h wymaga dodatkowych 100W, a z 30->35km/h jedynie 50 to nie ma sensu. I generalnie wydaje, że to sporo zawyżone moce do osiąganych prędkości, porównaj nawet do tych ~70W i ~20km/h z filmu
Dobra robota. Moim zdaniem, jeśli chodzi o test masy rotującej, to ma ona znikomy wpływ na szybkość roweru.
Mam swoją częściowo zgodną hipotezę, ale na razie nie zdradzę ;)
ma znaczenie przy rozpedzaniu oraz jak wbijesz luz - na mniejszej latwiej sie rozpedzisz a na wiekszej dluzej sie pokulasz. Ostatecznie energia nie ginie. Wiec wplywu na szybkosc nie ma, ma wplyw na zmiany szybkosci ;)
@@liamkaloy tak, masz rację, to właśnie tak działa.
@@liamkaloy ewentualnie może mieć wpływ na szybkosć tylko pod jednym warunkiem, że pozwoli uzyskać większą kadencję - ale według mnie jeśli tak bedzie to w jeździe "normalnej" czyli poza torowej na czas tego nie będzie się dało udowodnić.
Pozdrowionka z Fordonu, to prosta Strzelce- Niwy chyba?
Ul. Krakowska ;) Pozdrowionka.
Tak Krakowska, może kiedyś się spotkamy na trasie bo widzę że śmigasz podobnymi traskami:-)
Jadąc za busem można by zredukować opory powietrza😊
Hehe jeździło się tak ;) Może by i spróbować tak mierzyć...
Tak się zastanawiałem dzisiaj jak daleko jesteś z tym filmem, a ty proszę...
Mięsiste i treściwe!
Zastanawia mnie jak by wyszła różnica gdyby były dętki założone 🤔
Było to mierzone, ok. 20% strat na oporach toczenia. Aż tyle.
@@WstalSprzedKompa 🤯
Eeech a tak lubię na za niskich ciśnieniach pobujać się po rewirach... i już teraz wiem dlaczego bez mocy na chatę zjeżdżam:)
Możesz w imię rekordzisty trasy zjechać z mocą ale z potłuczonym kręgosłupem.
@@chriskros8858 Tjaaa na śladach od 40%terenu wzwyż z miernikiem ciśnienia szukam już tylko komfortu!...
@@maciejwojtaszewski2988 ja tak kompromisowo ustawiam bo przy dłuższych wypadach gotuję mięśnie (dużo gór) no i opory toczenia też są ważne. Niemniej ciśnienie takie aby opona tłumiła uderzenia.
chyba jednak nie wstał sprzed kompa ;)
Taa, jeszcze ze 4 zaległe filmy czekają na montaż ;)
Dla mnie ten test nie ma najmniejszego sensu , dlatego ze test jest robiony na drodze utwardzonej typu asfalt i ludzie na takich drogach rzadko manipulują ciśnieniem . Wolą raczej mieć tego ciśnienia na tyle że opona całkowicie się nie poddaje pod ich ciężarem.
Bardziej bym tu się skupił na teście miedzy oporami toczenia na asfalcie a na gruncie. Spora grupa ludzi nie do końca może zrozumieć jednej zasady która mówi ..." jadąc po asfalcie pompujemy dużo ciśnienia żeby mieć mniejszy opór toczenia " inna zasada jest zaprzeczeniem pierwszej ... "jadąc po gruncie obniżamy ciśnienie żeby mieć mniejszy opór toczenia "
Dlaczego tak jest ? bo na niskim ciśnieniu możemy jechać szybciej po nierównym gruncie gdzie występują wystające korzenie kamienie lub inne wystające nie duże przeszkody a zarazem mamy lepsza trakcje , rower nie zamienia nam się w piłkę która próbuje odbijać się od każdej przeszkody zalet jest jeszcze więcej tak jak i wad. Jedną którą najbardziej boją sie ludzie troszkę obeznani w temacie to jest złapanie snake'a . Ale to jest tylko definicja podwójnego przebicia dętki a nie zasada czy reguła i w cale nie musi się wydarzyć
I taki test byłby praktyczny dla każdego z wytłumaczeniem szczególnie dla turystów którzy , zazwyczaj mają ścieżki rowerowe asfaltowe a jeżdżąc po lesie nie rozumieją dlaczego rower ich nie chce słuchać i tracą trakcje przez co pewność siebie
Przecież powiedziałem, że w terenie też będzie.
@@WstalSprzedKompa przecież tylko wyraziłem swoją opinie nad sensem takiego testu
@@krzysztofjadczak6360 No i luzik :)
Panie… Jedź na hamownie z tymi oponami robić testy
pierszy