DLACZEGO FILTR OLEJU W TWOIM SILNIKU NIE ZATRZYMUJE WSZYSTKICH ZANIECZYSZCZEŃ?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 19 лют 2024
  • Dlaczego Filtr nie zatrzymał?
    Warsztat profesora:
    maps.app.goo.gl/Uha2vBihaFLSk...
    Niektóre moje sprzęty na sprzedaż:
    sprzedajemy.pl/oferty-uzytkow...
    Sklep Profesora z gadżetami i pamiątkami:
    profesorchris.pl/
    Wsparcie działalności Profesora:
    patronite.pl/Profesorchris
    09 2490 0005 0000 4000 3938 8281
    Paypal:
    paypal.me/ProfesorChris?local...
    Program do obsługi warsztatu którego ja używam i polecam:
    warsztat24.com/ KOD RABATOWY: "profesorkris" Pisane razem :)
    Instagram:
    / profesor_chris .
    Meble warsztatowe których używam
    fastservice24.pl
    Materiał wykorzystuje grafiki generowane AI
    #filtroleju #silnik #układsmarowania
  • Авто та транспорт

КОМЕНТАРІ • 635

  • @robertserafin3528
    @robertserafin3528 3 місяці тому +443

    Tacy jak Profesor, powinni dostawać dotacje ,z funduszu oświaty. Bardzo dobry program 🎉👍👍👍

    • @ukash-jf4dw
      @ukash-jf4dw 3 місяці тому +3

      Dokładnie BIOTAD PLUS team💪

    • @Michalc4
      @Michalc4 3 місяці тому

      @@ukash-jf4dw wypierdalaj

    • @wlodzimierzgagatek2251
      @wlodzimierzgagatek2251 3 місяці тому +5

      nie, bo porzuciłby tą brudną robotę i ciągłe użeranie się z klientami i przestał nagrywać filmy.

    • @zarys76
      @zarys76 3 місяці тому +6

      To każdy oglądający powinien wesprzeć,ot co!

    • @niestandardowynick
      @niestandardowynick 3 місяці тому +3

      W erze wymuszonego schyłku spalinowej motoryzacji żadnych szans na otrzymanie podobnych dotacji.

  • @mateuszwysocki544
    @mateuszwysocki544 3 місяці тому +177

    I wrócił stary dobry profesor 😊
    Czekam na więcej 😍

    • @Pawe-pg7bq
      @Pawe-pg7bq 3 місяці тому +1

      A fartuch ma?Co piepszysz głupoty

    • @sawatresor
      @sawatresor 3 місяці тому

      Dokładnie mowiennie o ssaniu bez wstawki Saszy to juz nie ten profesor... 😊😅 ​@@Pawe-pg7bq

    • @mateuszwysocki544
      @mateuszwysocki544 3 місяці тому

      @@Pawe-pg7bq Przepraszam, nie sądziłem że pana uraziłem. Jednak jak kiedyś zielony wchodziłem do kanału nadal zielony jestem.
      Widzę że lepiej się nie odzywać.

    • @kamilk1403
      @kamilk1403 3 місяці тому +3

      Czekam na odcinek o kołach pasowych, paskach osprzętu i rozrządu 😊

    • @RGaudio
      @RGaudio 3 місяці тому

      Mistrzu przestań chlać i wszystko wróci do normy.Nie będziesz zielony.Pozdro. P.S. nie odbieraj tego złośliwie to ma być żarcik/śmiechawa.​@@mateuszwysocki544

  • @pawelpism
    @pawelpism 3 місяці тому +49

    Profesorek wyjaśnił nam przedszkolakom kolorowo na białym czym grozi brak wymiany oleju we właściwym momencie. Dziękujemy profesorku, bedziemy wymieniać częściej, a nie po 5 latach.

  • @rademilf
    @rademilf 3 місяці тому +20

    Uwielbiam Pana wykłady - prosty język, doza sarkazmu, schemat blokowy, czego chcieć więcej. Łatwo jest przyswoić wiedzę. Dziękuję

  • @mariowasiawiak957
    @mariowasiawiak957 3 місяці тому +31

    Tak, Tak , Tak Profesorku Ty Nasz Kochany. My przedszkolaczki chcemy takich filmików. Pozdrawiam rocznik 73.

  • @cyganeirocyga
    @cyganeirocyga 3 місяці тому +77

    Hejja Chris i dzieciaki czy dziś omawiamy ten tekst dlaczego katalizator jest tak warty dla budżetu domowego a nie potrzebny w samochodzie kolegi hyhy

  • @PawelPienkowski
    @PawelPienkowski 3 місяці тому +21

    Bardzo przydatny materiał. ;) Jednak chciałbym zwrócić uwagę Profesora i oglądających na dwa szczegóły, które niepotrzebnie wprowadzają w błąd:
    1. To co jest mówione w okolicy 9-10 minuty filmu, że na wolnych obrotach pompa miałaby trudność przepchać olej przez filtr z powodu niskiego ciśnienia, trochę mija się z prawdą. Pompa oleju jest pompą zębatą, czyli pompą o stałej wydajności / przepływie (przy danych obrotach). Pojawienie się znacznej restrykcji (oporu) w postaci filtra na wyjściu pompy, będzie powodowało, że taka pompa będzie szybko podnosić ciśnienie - nawet na wolnych obrotach. Olej nie jest ściśliwy, nie ma się dokąd podziać, a przepływ na pompie będzie cały czas występował. Gdyby nie zawór przelewowy, to ciśnienie szybko by urosło do krytycznych wartości i spowodowałoby zniszczenie filtra, pompy, albo innego elementu układu. Także w omawianej w 9-10 minucie sytuacji, czyli przy przytkanym filtrze i braku zaworu bocznikowego, ciśnienie przed filtrem szybko wzrośnie do tych 6 barów niezależnie czy mamy niskie czy wysokie obroty, co wynika wprost z samej konstrukcji pompy.
    2. Zawory bocznikowe mają swoje ciśnienia otwarcia. Ja się spotkałem z różnymi od 1.2 bar do 2.5 bar. Więc aby doszło do otwarcia zaworu bocznikowego, to ciśnienie przed filtrem musi być większe co najmniej o tą określoną wartość, a nie "w każdej sytuacji gdy ciśnienie oleju przed filtrem jest większe niż ciśnienie za filtrem". To właśnie różnica ciśnień przed filtrem i za filtrem jest tym co powoduje, że olej jest przeciskany przez tą restrykcję w postaci filtra. Bez tej różnicy ciśnień olej nie miał by motywacji, żeby się przez filter przepychać. I to właśnie zawór bocznikowy musi tę różnicę ciśnień utrzymywać.
    Pozdrawiam!

    • @kbilsky
      @kbilsky 3 місяці тому

      Ja tam mechanikiem samochodowym nie jestem, ale na mechanice ogólnej (technicznej) się trochę znam, i sądzę, że nie do końca masz rację. Każda pompa, także i zębata, ma swoją sprawność wolumetryczną (zależna od szczelności wewnętrznej pompy) i nigdy ona nie wynosi 100% - bo pompy takie nie mają idealnej, 100% szczelności, a sprawność wolumetryczna maleje wraz z oporami przetłaczania/przepływu. Ze względu na opór przepływu oleju przez cały układ smarowania, wymagane jest odpowiednie ciśnienie minimalne które ma pokonać te opory by dostarczyć olej w odpowiedniej ilości do wszystkich smarowanych elementów. Opór przepływu nie maleje proporcjonalnie do wzrostu objętości pompowanego przez pompę oleju wraz ze wzrostem obrotów, dlatego na niskich obrotach ciśnienie oleju jest niższe niż na wyższych.
      "przy przytkanym filtrze i braku zaworu bocznikowego, ciśnienie przed filtrem szybko wzrośnie do tych 6 barów niezależnie czy mamy niskie czy wysokie obroty, co wynika wprost z samej konstrukcji pompy." - tak by się działo, gdyby filtr był zapchany do tego stopnia, że za filtrem opory przepływu oleju były niższe niż przez sam filtr.
      Jako że pompa nie ma 100% sprawności wolumetrycznej (a sprawność ta maleje wraz z ze wzrostem oporu przetłaczania/przetpływu), przy niskich obrotach i zimnym, gęstym oleju i zanieczyszczonym filtrze, mogłoby dojść do sytuacji, w której dodatkowy opór filtra będzie powodował że ciśnienie oleju może być niższe niż wymagane.
      Jeśli by było tak, jak piszesz, to zawór bocznikowy miałby za zadanie tylko i wyłącznie niedopuszczenie do rozerwania wkładu filtracyjnego.
      "różnica ciśnień przed filtrem i za filtrem jest tym co powoduje, że olej jest przeciskany przez tą restrykcję w postaci filtra. Bez tej różnicy ciśnień olej nie miał by motywacji, żeby się przez filter przepychać. I to właśnie zawór bocznikowy musi tę różnicę ciśnień utrzymywać." - tu już mocno popłynąłeś. Zawór bocznikowy jest rodzajem zaworu bezpieczeństwa, który otwiera się przy danym ciśnieniu, co z resztą napisałeś. On sam w sobie nie utrzymuje i nie wywołuje różnicy ciśnień, nie jest regulatorem. Żeby olej "nie miał motywacji by przepływać przez filtr w wyniku braku różnic ciśnień", ZAMIAST zaworu bocznikowego musiałby być po prostu kanał którym olej mógłby by swobodnie "ominąć" filtr (albo zawór byłby cały czas w pozycji otwartej, niezależnie od tego czy działa na niego ciśnienie w ogóle - czyli nie byłby to zawór który automatycznie otwiera się przy danym ciśnieniu)...

    • @PawelPienkowski
      @PawelPienkowski 3 місяці тому +2

      ​@@kbilsky Jasne, masz rację. To jest słuszna uwaga, że pompa zębata nigdy nie będzie miała 100% sprawności, zawsze trochę cieknie, w taki sposób jak to opisujesz. ;) Dodałbym jeszcze, że im pompa bardziej zużyta, tym gorsza sprawność. Ale pozwoliłem sobie na taki skrót myślowy, żeby nie rozwlekać tamtego komentarza w nieskończoność. Wydaje mi się, że przy (w miarę) nowej pompie i ciśnieniach oscylujących w okolicach 6-10 bar ten ubytek sprawności jest pomijany dla tego typu rozważań. Jeśli nie jest, to przepraszam. ;)
      "tak by się działo, gdyby filtr był zapchany do tego stopnia, że za filtrem opory przepływu oleju były niższe niż przez sam filtr." - Właśnie do takiej sytuacji się odnoszę i tak to zrozumiałem z filmiku poczynając od 9:14. Mówimy tutaj o całkiem hipotetycznej sytuacji, gdzie nie istnieje zawór bocznikowy. Także moim zdaniem: niezależnie od obrotów pompa poradzi sobie z "przepchaniem" oleju przez filtr albo zniszczy/uszkodzi wkład filtracyjny. Jedynie przepływ dla wysokich i niskich będzie inny. Czy tu się ze mną nie zgodzisz?

    • @PawelPienkowski
      @PawelPienkowski 3 місяці тому

      ​ @kbilsky Co do zaworu bocznikowego, to hmm... czy popłynąłem? Może? Ogólnie to zawór taki - moim zdaniem - ma dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze chroni silnik przed brakiem smarowania w sytuacji gdy filtr stwarza zbyt duże opory przepływu (czy to w wyniku zatkania czy wysokiej lepkości zimnego oleju). Po drugie chroni wkład filtracyjny przed zniszczeniem/rozerwaniem - co moim zdaniem też jest kluczową funkcją. Tutaj się ze mną chyba zgodzisz? Za to zawór przelewowy, to inna bajka. Ma za zadanie chronić cały układ przed nadmiernym wzrostem ciśnienia, zarówno podczas normalnej pracy jak i przy awarii. Np. awarii spowodowanej zatkaniem się magistrali kawałkiem zniszczonego wkładu filtracyjnego. :P
      A co do tej różnicy ciśnień, to moim zdaniem przepływ przez filtr jest proporcjonalny (niekoniecznie wprost proporcjonalny) do różnicy ciśnienia przed i za filtrem. Nie jest tak? Jeśli nie, to napisz proszę. Chętnie się dowiem coś więcej, bo zawsze żyłem w przekonaniu, że tak to działa. ;)
      A co do tej "funkcji regulacyjnej" - chyba mamy na myśli to samo, tylko może niekoniecznie dobrze to ubrałem w słowa.

    • @hubertbaran4260
      @hubertbaran4260 3 місяці тому +1

      @@PawelPienkowski Pompa w samochodzie spokojnie może zbudować ciśnienie dużo wyższe niż 6 bar. Taka od poloneza buduje u mnie w urządzeniu ciśnienie 15bar i nawet nie jęknie. W magistrali olejowej nie mamy wszędzie tego samego ciśnienia dynamicznego, zwykle większość przepływu pochłania wał i sprężarka.

  • @gancwykopki2284
    @gancwykopki2284 3 місяці тому +14

    Dzięki profesorze za porządna edukację!!! Brawo

  • @abarth1267
    @abarth1267 3 місяці тому +14

    Noooo..... Stary dobry Profesor powrócił :) . Miło się ciebie w takich warunkach ogląda Mistrzu..... Pozdrowionka...

    • @1boszcz
      @1boszcz 3 місяці тому +6

      Brakuje tylko prawilnego zielonego fartucha.

  • @wojcieszko.73
    @wojcieszko.73 3 місяці тому +24

    Był już kiedyś podobny temat u Profesora ,ale słucha się jak zwykle, z czystą przyjemnością.
    Śląsk pozdrawia piękne Podlasie.

    • @MrVimek
      @MrVimek 3 місяці тому +1

      Lokomotywy z silnikem spalinowym mają elektryczną pompę smarowania wstępnego. Ciekawe czy można ten system zaadoptować w samochodach...? Jestem ciekaw plusów i minusach tego rozwiązania. Panie Chrisie. Omów silnik w SM-42.

  • @kriscars1703
    @kriscars1703 3 місяці тому +1

    Super film uświadamiający ludzi aby dbali o swoje jednostki napędowe a nie wierzyli brednią podawanym przez producentów odnośnie wymiany sam wymieniałem olej w nowym silniku po przebiegu 3000 km i to co zobaczyłem w oleju i we wkładzie filtra to był jeden brokat co pokazało że w nowej jednostce filtr oleju nie spełniał swojego zadania a co dopiero po przebiegu 30 tys km świetny film wielkie dzięki i pozdrawiam

  • @JanKowalski-fp8pk
    @JanKowalski-fp8pk 3 місяці тому +8

    Dawaj Profesorze bajpas na wezykach w alfie i takie smigielko jak na cpn, i palowanie na zimnym i zobaczymy ile oleju idzie bokiem w jakich sytuacjach i przy jakiej lepkosci !

  • @Badur456
    @Badur456 3 місяці тому +18

    Super materiał. Znowu czegoś nowego się dowiedziałem. Pozdrawiam 😉

  • @pawedeneka100
    @pawedeneka100 3 місяці тому +4

    Dlatego też kiedyś stosowało się "docieranie" silnika. Aby syfy które niechcący dostały się do silnika poszły w filtr a nie w magistralę.

  • @zarys76
    @zarys76 3 місяці тому +6

    Super ciekawy i potrzebny odcinek. Dziękuję!!

  • @sabus9168
    @sabus9168 3 місяці тому +5

    Stary,dobry Profesorek jakiego najbardziej lubię.
    Tylko legendarnego zielonego fartucha do kompletu brak...😁😁

  • @marcinpiotrowski5291
    @marcinpiotrowski5291 3 місяці тому +3

    Znowu dobry odcineczek mordeczko....... Lubię to!!!

  • @ovad2002
    @ovad2002 3 місяці тому +7

    Japońskie książki serwisowe np.: do motocykli z lat 90'-tych, mają ładnie rozrysowany system smarowania, polecam takie lektury.

    • @johnnyenglish4695
      @johnnyenglish4695 3 місяці тому

      A jak ktoś nie zna japońskiego?

    • @ovad2002
      @ovad2002 3 місяці тому

      @@johnnyenglish4695 Po angielsku też są.

    • @hubertbaran4260
      @hubertbaran4260 3 місяці тому

      www.engineersedge.com/power_transmission/images/engine2.jpg

    • @ovad2002
      @ovad2002 3 місяці тому

      @@johnnyenglish4695 Są po angielsku.

  • @jerzywozniak2493
    @jerzywozniak2493 3 місяці тому +4

    Dziekuje Panie Profesorze👍🇵🇱

  • @snajperpsg1
    @snajperpsg1 3 місяці тому +2

    Takich filmików potrzebujemy, Profesorze!

  • @andrzejlewandowski8631
    @andrzejlewandowski8631 3 місяці тому +9

    Prawdziwy wykład Profesora!
    Hmmm, a jakby tak wymieniać filtr co 5 tys (sprawdzać czy są opiłki) 30zl... A olej normalnie co 10 tys.??? Chris! to było na prawdę ciekawe. Dziękuję!

    • @pawemus3990
      @pawemus3990 3 місяці тому +2

      Nie jestem na pewien ale chyba w jednej z instrukcji warsztatowych Forda było coś takiego. Tylko nie pamietam czy filtr miał być czesciej wymieniany czy olej a filtr zostawał... jak ktoś wie to niech przypomni ;)

    • @Jacek--
      @Jacek-- 3 місяці тому +2

      @@pawemus3990 Było coś takiego swego czasu zalecane w serwisach w USA. Wymieniało się olej z filtrem np. co 8 tys. mil, ale po 4 tys. trzeba było wymienić sam filtr oleju.

    • @donniasty
      @donniasty 2 місяці тому

      Nie ma żadnych przeciwwskazań by wymieniać sam filtr bez wymiany oleju.

  • @mateuszt8225
    @mateuszt8225 3 місяці тому +4

    Takie odcinki są najlepsze 👍 dzięki

  • @Don2Pietro
    @Don2Pietro 3 місяці тому

    Super material. Genialnie prosto przekazana wiedza. Dzięki procesorze.

  • @januszadamposkrobko1470
    @januszadamposkrobko1470 3 місяці тому +1

    Dziękuję Profesorku. Bardzo fajny materiał. 👍

  • @adamszumski90
    @adamszumski90 3 місяці тому +6

    Miałem kiedyś w rękach BMW E91 2.5 benzyna 70kilka k.km od nowości, w jednych (niezbyt mądrych) rękach pałowanie na zimnym, odpalanie i ruszanie po sekundzie, gaszenie z jeszcze toczącym się autem, ekodriving + wymiana oleju wg. Zaleceń serwisu, 3 lub 4 od nowości. (Serwisowanie w ASO)
    Silnik ma problemy z nierówna pracą, źle działanie zmiennych faz. ASO wymieniło solenoidy, nie pomogło więc zaproponowali wymianę silnika za jakieś 15k €. Silnik po otwarciu tak zanagarowany że skrobalem śrubokrętem - a był po kilku plukankach (nawet czystą ropą) filtr był rozerwany (papierowy wkład) silnik poszedł na złom.

    • @inspired_by_bimmer267
      @inspired_by_bimmer267 3 місяці тому

      no widzisz jak to jest,sasiad moj E90 320d 2008 rok nowka sztuka z salonu i przez rok jakos o nia dbal,pozniej procz e90 wpadla E92 335i i o nia dbal porzadnie + G11 740d,za to ta 320d robila za wol.katowana przez wiele lat ile sie dalo i jak sie dalo.nakulal nia 300k km.gaszona po jezdzie od razu,katowana po starcie jak gnal do pracy nia.I za cholere sie popsuc nie chciala.oleju tam dolewal i chyba zmienial po 50k km,rozrzad nigdy nie robiony,nic tam nie robione bylo nic a nic tlyko katowana byla ostro.po chyba 10latach jej trzymania zepsuc is enie chciala oddal ja naszemu wioskowemu dealerowi umordowana na maxa cos za €2k i kupil zonie nowke Mini.

  • @jakubszulc1471
    @jakubszulc1471 3 місяці тому +1

    Bardzo ciekawe i przydatne informacje 😊 dzieki pozdrawiam

  • @zjemcibabcie7320
    @zjemcibabcie7320 3 місяці тому +1

    Dziękujemy bardzo kochany Chrisie ❤❤

  • @robcio9937
    @robcio9937 3 місяці тому +2

    Bardzo merytoryczny i edukacyjny odcineczek dziekuję☺

  • @pawewielgus2105
    @pawewielgus2105 3 місяці тому +4

    Świetny materiał, biała tablica rządzi!

  • @tomaszstec340
    @tomaszstec340 3 місяці тому +1

    A to My dziękujemy za info😊😊😊super odcinek

  • @user-tw3ks3nz5w
    @user-tw3ks3nz5w 3 місяці тому +1

    Dzięki za interesujący odcinek. Im wiecej wiedzy technicznej i edukacji tym lepiej.

  • @januszbielak7035
    @januszbielak7035 3 місяці тому

    Super wyjaśnione i kolejny cenny materiał. Dzięki profesorze 👍

  • @jestemPozakontrola
    @jestemPozakontrola 3 місяці тому +3

    Chwila. Przed obejrzeniem wezme tylko leki i lecimy z tematem🎉😂

  • @Pawe-wh9re
    @Pawe-wh9re 3 місяці тому +8

    Krisie, może zrobił bys taki stycznik i sprawdził po ilu kilometrach zapycha sie filtr tak ze juz nie filtruje oleju?

  • @loliol3579
    @loliol3579 3 місяці тому

    Bardzo fajny odcinek, jeden z najlepszych... jak najwięcej takich ciekawostek Panie Profesorze :)

  • @dawid1082
    @dawid1082 3 місяці тому +2

    Elegancko. Jak krowie na rowie Profesorze :)

  • @nachaj19
    @nachaj19 3 місяці тому +2

    Dzięki za merytoryczny materiał

  • @peterdrx
    @peterdrx 3 місяці тому +6

    Krótko mówiąc: nie pałować, lać wodę 0w, często zmieniać olej.

    • @Brandlomucha
      @Brandlomucha 3 місяці тому +2

      Jeśli silnik nie ma specyfikacji na 0w to bym odpuścił
      Ja załatwiłem silnik 1.4t opel astra
      Zalałem zamiast 5w30, 0w30
      Jak za każdym razem co 10 tys zlewałem czysty ładny olej
      Tak po 2 tys na 0w zaczął stukać
      Silnik wyopilkowal strasznie poszła panewka. Dodam że auto używane użytkowo bez upalania

  • @igorrzep8746
    @igorrzep8746 3 місяці тому

    super materiał brawo Profesore

  • @mk119k9
    @mk119k9 3 місяці тому +2

    Kocham takie odcinki !

  • @logan115
    @logan115 3 місяці тому +1

    Oby jak najwięcej takich wykładów od Profesora

  • @krystiangrochowicz3692
    @krystiangrochowicz3692 3 місяці тому

    Dzięki za naprawdę wartościowy materiał. Jesteś krisie profesorem

  • @adamzioa5891
    @adamzioa5891 3 місяці тому +1

    Mega przydatny filmik 🙂

  • @mirekmirek265
    @mirekmirek265 3 місяці тому +22

    W Stanach modne jest doczepianie magnesów neodymowych na filtrach oleju,są one dedykowane i ekranowane, bardzo dobrze zatrzymuje w filtrze opiłki metalu.

    • @NiggaFromNR
      @NiggaFromNR 3 місяці тому

      I myk, magnes otwiera by-pass na stałe xD

    • @olo1299
      @olo1299 3 місяці тому +13

      Nic nowego. Magnes na korku oleju lub w misie to częsty widok. Jeszcze lepsze są maty pochłaniające na dnie miski,

    • @ekstra-pranie
      @ekstra-pranie 3 місяці тому

      A jakby magnes do miski na poxipol? 🤣 W korku magnesu brak 😏

    • @pawepawe5274
      @pawepawe5274 3 місяці тому +1

      @@ekstra-pranie A po co Ci magnes jak opiłki z panewek czy gniazd łożysk w głowicy nie są wcale metalowe?

    • @wlodzimierzgagatek2251
      @wlodzimierzgagatek2251 3 місяці тому +2

      tak czy inaczej filtr nie zatrzyma wszystkich zanieczyszczeń, najwięcej opiłków jest ze ścierającej się kompozycji na panewkach. ich magnes nie zatrzyma.

  • @TomaszMalinowski-cv6ub
    @TomaszMalinowski-cv6ub 3 місяці тому +2

    Dla mnie mistrz jesteś. Pozdro

  • @pawegrabowy2140
    @pawegrabowy2140 3 місяці тому

    nie wiedziałem o "zaworze bocznikowym" dziękuję za cenne informacje 👍

  • @Testowaniemojapasja
    @Testowaniemojapasja 3 місяці тому +1

    Super odcinek pozdrawiam

  • @damianooo1988
    @damianooo1988 3 місяці тому +2

    Witam i pozdrawiam ❤ like i komentarz sie należy za te informacje bezcenne ❤

  • @MansonIChujZTym
    @MansonIChujZTym 3 місяці тому +2

    Profesorze zrób taki eksperyment ze stycznikiem na bypassie w Alfie! Byłoby super coś takiego zobaczyć!

  • @danielhumbla6681
    @danielhumbla6681 3 місяці тому

    Brawo w końcu wiem dlaczego tak jest dzięki i pozdrawiam

  • @damianpol24
    @damianpol24 3 місяці тому +1

    Profesor z rana na dobry dzień. 😊

  • @ironlau9188
    @ironlau9188 3 місяці тому +6

    Wszystko zrozumiałem, brawo Krisie!!!!!!!

  • @MrFeniks77
    @MrFeniks77 3 місяці тому

    Bardzo dobra robota.

  • @creative_DCP_art
    @creative_DCP_art 3 місяці тому

    Super filmik 👍

  • @wd2862
    @wd2862 3 місяці тому

    Dzięki, przypomnienie działania oleju, filtra… hmmm silnika to dobra jest. Pozdrawiam.

  • @polpol3826
    @polpol3826 3 місяці тому

    Temat bardzo ciekawy , oglądać nie muszę bo już tą wiedzę posiadam ale chciałbym dodać że dawno temu znalazłem na yt film pewnego człowieka ze wschodu który zamontował w filtrze oleju czujnik do zaworu i nawet nie zgadniecie po jakim przebiegu przez filtr nie leci już olej a otwiera się zawór ,tak że jak ktoś ciekawy polecam poszukać . Bardzo fajnie że poruszasz ten temat bo bardzo wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy , a na przykład o filtrze oleju odśrodkowym pamiętają już tylko dinozaury , choć w autach osobowych już nie stosowany to w ciężarowych jak najbardziej.

  • @JarekK-ki5hv
    @JarekK-ki5hv 3 місяці тому

    Świetny kanał informacyjny, ogladam już od lat.
    Mam zagadkę dla znawców tematu, układ smarowania w Yamaha xv1900 chłodzona powietrzem. Sucha miska olejowa, dwie pompy osuszające jedna zasilająca, chłodnica oleju pełnoprzeplywowa i cisnienie oleju 0,5 bar (to nie pomyłka - 0,05 MPa) ale rurki grubości palca.
    Prześledziłem schematy i wnętrzności silnika, nie ma żadnego zaworu przelewowego ani termostatu, tylko przelew na pompie. I pytanie które mnie dręczy: co sie stanie po ew zatkaniu filtra, bajpas w filtrze się nie otworzy bo cisnienie na układzie 0,5 bar, filtr standardowy do różnych marek i typów silników, innego bypassu brak a na dodatek motocykl fabrycznie nie posiada manometru ani nawet kontrolki ciśnienia. Ciekawi mnie ta konstrukcja i tak sobie jeżdżę bez jakiejkolwiek kontroli nad smarowaniem.
    Juz nawet sama kontrola poziomu oleju jest mordercza bo trzeba odpalic silnik na ok 15 min zeby olej się poprzelewał, chwile poczekać i sprawdzać poziom. Gdyby oleju nie było to byłaby to ostatnia kontrola poziomu.
    Pozdrawiam

  • @robert.wojcik
    @robert.wojcik 3 місяці тому

    Jak zawsze szacun dla Profesora za profesjonalnie przedstawiony materiał, takich ludzi w naszym kraju potrzeba

  • @radekp4056
    @radekp4056 3 місяці тому

    Super się tego słucha, naprawdę Krisie masz talent do wykładów i powinni Cie zapraszać na zajęcia do Technikum Samochodowego. Sam 20 lat temu bym chciał słuchać wykładów w takiej formie ale było różnie...

  • @fistach511
    @fistach511 3 місяці тому +1

    Dzięki za przydatny wykład, a tak serio miałem takie zdarzenie w Polonezie, kupę lat temu, ni stąd ni zowąd odkręcał mi się filtr oleju. Jak się odkręcił widziałem w lusterku krechę oleju. Okazało się że ten zawór się zablokował. Filtr dokręcałem, dolewka i do mechanika.

  • @mikoajlutostanski4471
    @mikoajlutostanski4471 3 місяці тому +1

    Bardzo dobrze przedstawiony temat. W mojej samochodówce było zdecydowanie gorzej.

  • @adamlizakowski8893
    @adamlizakowski8893 3 місяці тому +1

    Super ,nie wiedziałem 😮

  • @cezaryb.9675
    @cezaryb.9675 3 місяці тому +5

    Świetny wykład, łopatologicznie wytłumaczone. Pozdrawiam 👍

  • @user-pm2ne2ef1w
    @user-pm2ne2ef1w 3 місяці тому

    Poważne profesorskie wywody za jakimi tęsknimy!🎉

  • @trikizmechaniki
    @trikizmechaniki 3 місяці тому +1

    Taki zawór z sprężynką dobrze widać na dnie w starych filtrach puszkowych

  • @barturb1288
    @barturb1288 3 місяці тому +2

    Super materiał, pomyśl nad pracą na uczelni :) tytuł właściwy już jest :)

  • @donniasty
    @donniasty 2 місяці тому

    Wykład jak zwykle super. Ja tylko dodam taką ciekawostkę. Pokazany filtr oleju od Beczki jest taki duży ponieważ producent przewidział powstawanie dużej liczby zanieczyszczeń i by wydłużyć żywotność silnika zaprojektował tak dużą powierzchnię filtracji. Jednak wzięło się to z niedoskonałości dawnych maszyn i obróbki elementów silnika. Stąd często było w instrukcjach by już po kilkuset, kilku tysiącach kilometrów już wymieniać olej i filtr. To był ten najgorszy syf z dotarcia silnika. Przy współczesnych maszynach CNC i spasowaniu wszystkich elementów w silniku tego syfu ze ścierających się elementów silnika jest niewiele - stąd te filtry są znacznie mniejsze. Oczywiście nic by nie stało na przeszkodzie by te filtry były dalej takie duże i na dłużej starczyły - jednak tutaj weszła ekonomia i biznes na serwisach. A i zwykły Kowalski woli zapłacić 30zł za mały filterek niż 200zł za takie monstrum.

  • @hansklos3070
    @hansklos3070 3 місяці тому +1

    No jesteś profesor bez kitu 😎

  • @user-xv5xk7rb5c
    @user-xv5xk7rb5c 3 місяці тому

    Super ❤

  • @juliaskolimowska9789
    @juliaskolimowska9789 3 місяці тому +1

    Najlepsze filmiki to te edukacyjne :))

  • @maxari88
    @maxari88 3 місяці тому +1

    Niesamowite🤔

  • @arturkarbowniczek8253
    @arturkarbowniczek8253 3 місяці тому

    To jest mistrz nad mistrzami ...guru mechaniki .wielkie brava

  • @kovalfunky3976
    @kovalfunky3976 3 місяці тому +7

    3 razy tak, chcemy, przynajmniej ja chce. Tego typu filmy powinny być obowiązkowe przy prawojazdy i zakupie samochodu. Cieszę się, że jesteś w świetnej formie.

    • @adoado6106
      @adoado6106 3 місяці тому

      xD może jeszcze przy porodzie?

    • @marcin-_
      @marcin-_ 3 місяці тому +2

      Przecież to podstawowa wiedza... 1 lepszy katalog filtrów o tym mówi...

  • @dentor11
    @dentor11 3 місяці тому +13

    ma jedno zadanie a nawet go nie spełnia...
    moze następny wykład o tym jak diagnozować rozne, dziwne stuki, puki i inne imprezy naszego zawieszenia?

    • @kamilkedzierski2552
      @kamilkedzierski2552 3 місяці тому

      słodki Jezu. już trzeci rok jeżdżę z czym co robi puk puk. Do wymiany w zawieszeniu został mi aby sam stabilizator. Za dwa dni przegląd i zobaczę na "trzepakach" co z nim nie tak. A moze to jeszcze coś innego?

    • @malymiki8083
      @malymiki8083 3 місяці тому

      @@kamilkedzierski2552 klucz zawieszony w słupku...

    • @kamilkedzierski2552
      @kamilkedzierski2552 3 місяці тому

      Że niby w silniku? Przenajświętsza Panienko...

  • @miskowski1500
    @miskowski1500 3 місяці тому +1

    Zajebisty filmik, pozdrawiam. 😊

  • @GuitarMan85
    @GuitarMan85 3 місяці тому +7

    A Chrisie, zrobisz kiedyś test, że zlejesz normalnie olej jak przy wymianie, obejrzysz, wlejesz go spowrotem i wtedy dodasz płukankę i spuścisz jeszcze raz? Chyba nie było takiego testu, a by było wiadomo, czy te płukanki coś dają. Pozdrawiam. (-;

    • @olo1299
      @olo1299 3 місяці тому +2

      Olej będzie tak samo brudny. Nic nie zobaczysz, dlatego sprawdzić warto stan wewnętrzny silnika.

    • @sylwek15549
      @sylwek15549 3 місяці тому +2

      Bez sensu, sugeruje prosty test - 3 kubeczki przezroczyste PET, spuścić 100ml przed wlaniem płukanki, 100ml podczas spuszczania oleju z płukanką, oraz podstawić kubeczek na godzinę jak przestało ciec a zaczęło kąpać. Rozwieje to wszystkie wątpliwości, AAALE... Płukanka wyczyści silnik jak jest brudny - jeżeli nie ma czego czyścić, to nic nie doczyści, ale pozwoli spuścić olej z magistrali więc większy procent oleju zostanie wymieniony. Taki test to nie tylko test danej płukanki ale i czystości silnika.

    • @wlodzimierzgagatek2251
      @wlodzimierzgagatek2251 3 місяці тому

      Chris chyba już takie badanie przeprowadził.

    • @krisczem1170
      @krisczem1170 3 місяці тому +1

      Chris sam płucze przy wymianach, potem dolewa te wszystkie "cudowne" koktajle, więc raczej nie zrobi nic, żeby się okazało, że to h..a warte

  • @smiesznewpadki7278
    @smiesznewpadki7278 3 місяці тому +1

    W końcu teoria przy tablicy!

  • @tomaszlasek425
    @tomaszlasek425 3 місяці тому +1

    Dzięki profesorowi wiem więcej pozdrowienia z wysp

  • @dostatecznie
    @dostatecznie 3 місяці тому

    Bardzo przydatny materiał

  • @piotrkowalski519
    @piotrkowalski519 3 місяці тому +1

    Cześć Krzychu 🤝 Pozdro serdeczne ✋

  • @zbigniewq-cs6em
    @zbigniewq-cs6em 3 місяці тому +2

    To prawdziwy wykład akademicki. Masz talent, gratuluję wiedzy i umiejętności jej przekazania. Więcej takich wykładów !

    • @GrandePunto8V
      @GrandePunto8V 3 місяці тому +1

      Jaki znowu "wykład"? To są podstawy dla zawodówki mechanicznej za PRL-u.

  • @lukemorawiec5984
    @lukemorawiec5984 3 місяці тому +1

    Niby człowiek już trochę przy tych złomkach grzebie... a o takich rzeczach nie wiedział 😔 Dzięki profesorze za kolejną porcję wiedzy 💪😁

  • @KlimatyzacjaKatowicepl
    @KlimatyzacjaKatowicepl 3 місяці тому +1

    Dziękujemy psorze

  • @krismisiek5834
    @krismisiek5834 3 місяці тому +1

    Krisie drobne sprostowanie czujnik oleju często znajduje sie przu pompie czyli przed filtrem i zaworem obejsciowy a jesli chodzi o ciśnienie olejowe to w większości pompa posiada podobny zawór przelewowy i on zreguły działa do 6 bar i się otwiera zakładam bo pewnosci niemam że baypas na filtrze powinien się otwierać przy troche wyższej wartości cisnienia a różnica na cisnieniu potrafi być ogromna mam założony dodatkowy kontroler ciśnienia oleju i na zimnym od startu jest 6 przy 1000 rpm. a na 85-90 stopni jest 0.6 bara czyli wartość mierzona przed filtrem . Dlatego tak jak wspomniałeś wymiana olejowa co 10k jak chcesz nie mieć problemu z silnikiem bo istnieje jeszcze pojęcie pojemność magazynowania filtra olejowego a przecież wymiana olej +filter to nie jest aż taki koszt pozdro

  • @PM-iz6zt
    @PM-iz6zt 3 місяці тому +1

    mega materiał, dziękuję

  • @JantzoBoolanda
    @JantzoBoolanda 3 місяці тому +1

    Profesor jest THE BEST !!! Czy Pan Psor przygotuje materiał o hybrydach np. toyoty, mazdy i innych ??? Proszę ! Please ! Bitte !

  • @Master-vh5gg
    @Master-vh5gg 3 місяці тому +1

    I wszystko jasne 👍👍

  • @CrashErider
    @CrashErider 3 місяці тому +1

    No w końcu jakies informacje sensiwniejsze 😂

  • @tomaszw8961
    @tomaszw8961 3 місяці тому +4

    bardzo dobry materiał Krzysztof, teraz będę mógł dokładnie wytłumaczyć kolegom , żeby olej LL teraz wymieniali co 50 tysi 😁🤣

    • @dariuszczech6112
      @dariuszczech6112 3 місяці тому

      Jaaaaaa 75000 bo olej kupił super z Nasa mieszanka

  • @alancorsa85
    @alancorsa85 3 місяці тому

    Super 👍

  • @dancio1978i1
    @dancio1978i1 3 місяці тому +10

    Niby wszystko wiedziałem ale i tak zajebiście sie oglądało. Pozdrowienia i wielkie dzięki Profesorze!!

  • @NoOne-vj2tk
    @NoOne-vj2tk 3 місяці тому +4

    Chris, nie znalazłem jeszcze na Twoim kanale materiału na ten temat, a uważam go za bardzo istotny. Może mógłbyś nagrać filmik o tym, jakie są skutki gazowania/pałowania silnika na biegu jałowym, bez obciążenia? Wiele ludzi nie będzie świadomych, że w ogóle jest to jakkolwiek niewskazane.

    • @wlodzimierzgagatek2251
      @wlodzimierzgagatek2251 3 місяці тому

      większość silników i starych i nowych ma wbudowane ograniczniki obrotów, dziś robią to sterowniki silnika, kiedyś w palcu aparatu zapłonowego był wyłącznik który po przekroczeniu pewnych obrotów rozłączał drogę iskry. jeśli pałujesz na rozgrzanym oleju to nic stać się nie powinno. silnikowi najbardziej szkodzi to że się go uruchamia i musi pracować.

    • @tombouu
      @tombouu 3 місяці тому

      Zgadza się, to jest szkodliwe dla silnika, podobnie jak praca nie biegu jałowym w ogóle

    • @sylwek15549
      @sylwek15549 3 місяці тому +1

      Złożony temat, niektóre silniki mają problem z piston slap I one ewidentnie obrotów jałowych nie lubią. Inna kwestia, to po kiego pałowac na postoju???

    • @tombouu
      @tombouu 3 місяці тому +1

      @@sylwek15549 dokładnie Święte słowa, silnik spalinowy nie został stworzony do tego żeby parować na postoju. Nawet sama praca silnika spalinowego na postoju też mu nie służy. Powinien pracować tylko tyle co musi czyli głównie w jeździe miejskiej kiedy przez chwilę pracuje bo musi. W gotowości do efektywnej pracy czyli do napędzania pojazdu.

    • @NoOne-vj2tk
      @NoOne-vj2tk 3 місяці тому

      @@sylwek15549 Tu chodzi o takie sytuacje jak np Seba katuje jakieś auto na zlocie do odcinki, bo nie ma ogranicznika, albo mechanik wsiada do Twojego auta i chce szybciej rozgrzać silnik, a więc trzyma go na gazie, na biegu jałowym (najczęstsza praktyka). Na warsztacie często widuje takie rzeczy.

  • @dawidzamojski1801
    @dawidzamojski1801 3 місяці тому

    zajebisty odcinek

  • @madrala1000
    @madrala1000 3 місяці тому +7

    Proszę Pana Bóg zapłać ❤😊

  • @kompetentnyiuczciwy
    @kompetentnyiuczciwy 3 місяці тому +1

    Nie wiedziałem, a teraz wiem 👍

  • @nifur1
    @nifur1 3 місяці тому +4

    Wszystko dobrze ale ....niekoniecznie. O ile wiem to FILTR jest bocznikowy i filtruje non stop 10-20% oleju. Żaden filtr wielkości kieliszka (są takie) nie jest w stanie więcej oleju przepuścić.

    • @olo1299
      @olo1299 3 місяці тому

      Dokładnie. Tym bardziej jak widzę niektóre hondy obecnie które mają ten sam filterek co moja manga 😂

  • @PitrasUK
    @PitrasUK 3 місяці тому +2

    W megane MK2 1.5 dci K9K732 są do wyboru dwie wysokości filtra - Jeden ma opcje bypass ponad dwa bary drugi chyba 1.8 nie pamiętam dokładnie ale kupuję ten z opcją ponad 2 barów. druga sprawa czujnik cisnienia oleju jak cieknie przez czujnik w tym modelu to mówi że już było przypchane i czujnik nie wyrobił... na te chwile najsłabsze mijesce to czujnik wkręcony w podstawę filtra na chłodnicy oleju. Pozdrawiam Profesora z zapchlonego UK ;P

  • @user-sr5om1yt3b
    @user-sr5om1yt3b 3 місяці тому +2

    Mojemu koledze kiedyś tak się stało że rozerwało filtr oleju, cała obudowę i której siedział filtr. Po 14 latach się dowiedziałem od Profesora dlaczego tak się stało.😅😅

  • @skulettivonblack
    @skulettivonblack 3 місяці тому +2

    Szacun za analogię dla elektryków opór - rezystancja - opór przepływu oleju :D

  • @areksoft
    @areksoft 3 місяці тому

    Czy dobrze wyjaśniłeś? Zajebiście wyjaśniłeś Procesorze Chrisie!