Dziękuję za obejrzenie i Twój komentarz! Przy okazji, 💙 Poznaj VANClan - miejsce dla osób budujących kampera - www.vanclan.pl/ ☕ Wspierasz kanał i masz dostęp do BAZY WIEDZY - suppi.pl/vandalvan
Powiem tak, od ponad trzech lat oglądam wszystko o budowie campera co tylko pojawia się na YT, widziałem może z 40, 50 filmów o izolacjach, ale ten Twój bije je na głowę. Tak merytorycznego opracowania bez zbędnej gadaniny jeszcze nie widziałem. Po prostu crème de la crème. Oby następne filmy były przynajmniej podobne. Bardzo dziękuję.
Super poradnik. Przejrzałem wszystko co było do przejrzenia w zakresie izolacji i nadal miałem wątpliwości co wybrać. Po Twoim filmie już wiem co wybrać :)
Jestem pod wielkim wrażeniem poziomu tych filmików, to zupełnie inna jakość po obejrzeniu wielu filmów, gdzie autorzy opierali się na domysłach lub zupełnie ignorowali fizykę. Super
Bardzo dobry i merytoryczny poradnik :) Masz dar do przekazywania wiedzy przed kamerą :) Spokojnie z uśmiechem, dobrze się ogląda i słucha. Dziękuję bardzo za tą pracę dla nas :) Niecierpliwie czekamy na następne odcinki :) Pozdrawiam serdecznie :)
Świetnie 😀 Tego brakowało na całym UA-cam. Merytoryczny, przejrzysty i łatwy, zrozumiały materiał 👍 Bardzo pomocne zestawienia. Już czekam na kolejne filmy. Dziękuję 😀
Sam budowałem kampervana. Do izolacji użyłem kilku warstw: piana polubię z uniepalniaczem, styrodur, alufox, sklejka. Dzis już bym nie użył piany. Mimo że nie mam z nią problemów to kładzenie i obróbka tego różowego g***a kosztowało mnie masę sił i kosztów. Absolutnie obecnie najlepszym dla mnie rozwiązaniem i najłatwiejszym w pracy ja maty kauczukowe to co Rafale polecasz.
Kiedyś przygotowany przez Ciebie poradnik budowy kampera był dla mnie jednym z najlepiej przygotowywanych źródeł wiedzy a teraz materiał na YT zanosi się na podobną jakość. Krótko, merytorycznie, czytelnie pokazane. Choć nie ze wszystkimi opiniami się zgadzam. Po pierwsze z marginelizowaniem materiałów opartych na folii aluminiowej bo to przez promieniowanie ucieka bądź wnika latem do środka ok 30 % ciepła i dwa, nie uwzględniania pianek PIR czyli tych z powłoką aluminiową w tabeli porównującej izolację materiałów (lambda) i paroprzepuszczalność. Jeśli przy tej samej grubości, coś generuje lepszy opór cieplny tzn że jest to lepszy materiał izolacyjny a przy okazji poprzez zastosowanie aluminium nie przepuszcza pary wodnej. W ten sposób wyeleminowałeś jeden z najlepszych materiałów na ścianę i sufit (bo na podłogę już proponujesz) biorąc pod uwagę lambdę i paroprzepuszczalność vs cena materiału, proponując i tak coś podobnego tzn połączenie dwóch materiałów pianki kauczukowej z aluminium tyle że za dużo większe pieniądze, ale ... od BITMATU 😉
Wojtku wielkie dzięki za komentarz i miłe słowo! O płytach PIR wspominam w odcinku ale przyjąłem zasadę porównania materiałów jednorodnych. Jeżeli jakiś producent wymyśliłby sobie nakleić na wełne mineralną płaszcz aluminiowy to też uzyskał by lepszą lambdę i jeszcze paroszczelność! Według mnie nie o to chodzi - dlatego właśnie płyty PIR traktuje równorzędnie z XPS pod kątem wszystkich właściwości. Płaszcz aluminiowy to odrębna rzecz, którą oczywiście warto stosować. Pozdrowienia!
Na dzień dzisiejszy najlepsze są płyty PIR na podłogę i jak kto woli na ocieplenie ścian pokryte warstwą aluminium stosunek przenikalności ciepła to 0,26-0,28 są testy w necie
W odcinku mówię też o płytach PIR. Zapraszam do obejrzenia całego materiału, jeśli zależy Ci na szerszej wiedzy i poznaniu minusów zastosowania styroduru XPS/PIR. Pozdrowienia
Dzięki za film, dzięki niemu ostatecznie zdecydowałem się na wybór rozwiązania do mojego vana no i kod rabatowy u innych widziałem 10% więc dobrze, że obejrzałem :)
dzięki za dobrą robotę , brakuje mi tu jeszcze tylko jednej informacji , a mianowicie o toksyczności lub jej braku , kleju który styka się z blachą , a ponieważ blacha przez izolacje kauczukową nie oddaje ciepła do środka ,w lecie nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur , klej paruje do środka pojazdu, nie ma opcji żeby wszystko było idealnie szczelne.
To jest bardzo dobra kwestia, którą poruszyłeś. Rozmawialiśmy z Bitmat na ten temat i deklarują bezpieczność klejów. Natomiast przy używaniu klejów tapicerskich na pewno warto zawsze wybierać opcje dla automoto na wyższą temperaturę.
Wszystko fajnie omówione i pokazane. Wielkie brawa! Jak pierwszy odcinek zobaczyłem to pomyślałem, że można budować swojego kamperka równocześnie posiłkując się Twoimi filmami. Szkoda że tak mało jest tych filmów. Sezon za pasem a robota nie może stać :) Przydałby się odcinek o elektryce w kamperze. Jest na to szansa w najbliższym czasie?
Cześć dzięki za komentarz. Elektryka będzie najwcześniej za 2 miesiące. Powodzenia w realizacji, jak chciałbyś coś indywidualnie skonsultować to zapraszam.
Hey, swietny odcinek. Widac, ze masz praktyczna i teoretyczna wiedze. Milo by bylo obejrzec odcinek jak dalej zabudowac vana po naklejeniu mat kauczukowych (podejrzewam, ze nie mozna sie juz sie wkrecic do profili przez mate).
Ufff! 😌 Dobrze się utwierdzić w przekonaniu, że dokonaliśmy mądrych wyborów u kogoś z większym stażem.😉 Materiał konkret! 🤩Ciekawa jestem, jak dużo pracy poświęcacie szoferce? Robicie dodatkową izolację akustyczną? W kwestii izolacji cieplnej stosujecie coś poza matami termicznymi na okna?
Dzięki wielkie! 😊 Izolacja szoferki przyjdzie już po zakończeniu zabudowy wnętrza - najpewniej będziemy z tym działać dopiero na jesień. Sprecyzuj o co chodzi w pytaniu o izolację okien?
Witam ,bardzo fajny film brakuje tylko w zestawieniu dość waznego parametru w kamperach czyli wagi poszczegolnych materiałow...Ile waży m2 pianki np 19mm? pozdrawiam
Dzięki Marcin, fajna uwaga - o ile waga raczej nie będzie decydować o wyborze rozwiązania to faktycznie warto ją znać. Dodam w tabeli z ilościami wagę izolacji w technologii mat kauczukowych (do pobrania na blogu). Pozdrowienia!
Brakuje info o wadze ktora jest ważna w kamperah do 3,5t. Są dwa rodzaje piany pur. Film omawia pianę otwartokomórkową a jest jeszcze zamknietokomórkowa, ktora jest wodoszczelna.
W izolacji różnice wagi nie są aż tak znaczące, wagę zaznaczam w momencie ciężkich mat butylowych. Szerzej w odcinku o wyborze bazy. Omówiłem PUR zamknietokomórkowy analizując jego aprobatę techniczną.
Hej . Ale zrobiłeś robotę :D od niedawna kręci mi się w głowie zamysł kupna camoervana . Kupno gotowca było spowodowana brakiem wiedzy i mentora który poprowadził by mnie przez wszystkie etapy . Im głębiej w temat wchodzę tym bardziej skłaniam się do samodzielnej budowy 😊 do brzegu . Trafiając na twój film wchodząc w sekcje komentarze ( co robię zawsze aby sprawdzić „wiarygodność „ ) eureka , jest :D ubrań od wczoraj w każdej wolnej chwili odrabiam lekcje . Słucham , przewijam , notuję :D napewno skorzystam z hasła napewno w najbliższym czasie odezwę sie pod kolejnym filmem . Tym czasem puki co kończę nabijać ci wyświetlania pod tym filmem i zmykam do pierwszego odcinka . Serdecznie dziękuję , mega uświadomiłeś mi temat . Pozdrawiam
Super rozwiązanie, super materiał filmowy którym będę się wzorował bo warto, na pierwszą warstwę mata 25mm ale na drugą również tej samej grubości z warstwą aluminiową oczywiście, bo tu nie mogę się doszukać albo ucieka gdzieś mi ta informacja. A czy na tą warstwę pokrytą aluminium można naklejać materiał tapicerski? Będzie się trzymało? nie będzie reagowało lub zrywało warstwy aluminiowej?
Witaj! Dzięki za filmik! Mam pytanko. Po przyklejeniu maty kauczukowej do podłogi czym przykleiłeś listewki do maty? Czy robiłeś dylatacje i deski kleiłeś do podłogi a pomiędzy nimi matę?
Cześć. Dzięki za merytoryczny poradnik, szukałem takkiego kanału:) Mam pytanie co to jest za taśma klejąca, którą używasz do sklejania po krawedziach styku połaci maty kauczukowej?
Cześć Vandalu! Film jak zawsze merytoryczny. Dziękuję bardzo za robienie takich filmów pro bono. Pomagasz w ten sposób wielu ludziom i ja się do nich zaliczam. Auto już stoi i chcę zaizolować wszystko kauczukiem, łącznie z podłogą (a na nią 9mm sklejki oczywiście). Na filmie poszedłeś w inny materiał i się zastanawiam, czy chodziło o koszty (rzecz ważna), czy może jednak użycie kauczuku na podłodze ma jakieś wady, których ja nie dostrzegam? Pozdrawiam Tom
Czołem! Na podłogę warto dać 3-6mm pianki kauczukowej bezpośrednio na blachę, żeby zabezpieczyć przed ewentualnym skraplaniem pary wodnej (lepsze/pełne przyleganie do blachy niż styrodur). Zasadniczą izolację daje styrodur bo można wtedy dać mniej gęsty stelaż pod sklejkę i nie ma ryzyka nadmiernego ugięcia podłogi. Ponieważ wszystko jest proste to ze styrodurem nie ma problemu. Dzięki i pozdro 👋
@vandalvan Trochę nie o to mi chodzi. Myślę o kauczuku na całej podłodze 19mmm i na to tylko podłoga ze sklejki w jednym kawałku (taka bez łączeń, jeden element na całą podłogę). Chciałem właśnie uniknąć stelaża, ale może z jakiegoś powodu to byłby błąd? Dodam, że pod tą podłogą nie będzie szła żadna instalacja🙂
@@TomTom_76 pianka kauczukwa jest miękka - sprasujesz go i straci parametry izolacyjne, oprócz tego może być niestabilnie. Układ bez stelaża prędzej przy styrodurze, ale podłoga musiałaby być w jednym kawałku - najlepiej też przyklejone wszystko żeby nic nie piszczało (ale nie mam pewności czy i to się sprawdzi)
@wandalvan Jak wyglada sytuacja gumowych korków progowych? Czy zostawiasz je w razie czego żeby ewentualna woda mogła się skraplac czy zabezpieczasz je także kauczukiem na podłodze?
Mega materiał Rafał! Ciesze się ze podrzuciłeś pod jakimś postem na fb co pisałem. Zastanawiam się, dlaczego nikt nie robi podłóg z płyt ze spienionego PCV zamiast sklejek? Widzę większość zalet, zwłaszcza waga ale też obróbka. Może nie wiem o jakiś istotnych wadach? Smacznej ☕️😀
dzięki wielkie 👋 a możesz podesłać aprobatę techniczną na maila takiego materiału? Być może to dobry trop, ale trzeba sprawdzić palność/paroprzepuszczalność/wskaźnik lambda
Świetny materiał 🙂 Mam dwa pytania. 1. Czy stelaż na podłodze przyklejać do blachy czy maty kauczkowej? 2. Czym przykleić styrodur do maty? Z góry dziękuję za odpowiedź i Pozdrawiam
Bardzo ciekawy filmik i fajnie wytłumaczone zagadnienie ale mam pytanie : co stosujesz dla zakrycia połączeń (krawędzi) fragmentów maty kauczukowej? bo o tym w filmiku nie było wspomniane.
Matę kauczukową zastosowałeś 25mm, natomiast kauczukowa z aluminium jakiej jest grubości? Przydałoby się zestawienie materiałów jakie używasz. Świetnie przygotowany materiał. Same konkrety. Pozdrawiam
Cześć, jestem na etapie rozpoczęcia projektowania zabudowy salonu fryzjerskiego dla pswów. Zastanawiam się jakich materiałów użyć do zabudowy. Muszą być lekkie, zapewniać izolację i wodoodporność po złączeniu całości. Jeśli ktoś chciałby się podzielić jakimiś pomysłami z góry dziękuję 😊
Hej dziękuję, możesz napisać do mnie maila i podeślę Ci zestawienie. Swoją drogą dobry pomysł na uzupełnienie materiałów - na blogu wrzucę obliczenia ilości dla różnych baz.
Kolejny świetny materiał. Czekaliśmy na niego długo ale warto było ;) . Kolejny raz potwierdziłeś moje wybory. Ale mam jedno pytanie odnośnie izolacji akustycznej - po co? Sama mata kauczukowa już chyba izoluje akustykę. Jeśli nie siedzimy z tyłu podczas jazdy to obklejenie nadkół ma sens? Bitmat jest dość ciężki a ja mam pod tym względem (wagi) małe zboczenie ;) . Myślisz, ze jak go pominę to będzie duży błąd?
Cześć dziękuje, myśle że jak pokryjesz elementy blaszane mata kauczukowa to nie będzie dużej różnicy. W każdym razie niewielkie kawałki butylu można zoptymalizować do 5-10kg - Bitmat ma w ofercie też lżejsze produkty. Pozdrowienia!
Witaj. Odcinek kapitalny. mam tylko jedna wątpliwość dotycząca preparatu o roboczej nazwie krwawa felga ponieważ wg mojej wiedzy taki preparat ma zupełni inne przeznaczenie i nie jest stosowany do neutralizacji rdzy. Wręcz mam obawę, że stosowanie tego środka, który reaguje z żelazem za pomocą reakcji chemicznej może negatywnie wpłynąć na cel. Ja z swojego doświadczenia raczej zaproponowałbym użycie preparatu "na neutralizację Korozji".
Hej dzieki - zgłębie to jeszcze, być może podałem złą nazwę. Ja stosowałem na całej karoserii drugiego busa 2 lata temu, żeby usunąć nalot z rdzy - wszystko dobrze zadziałało. Dokładnie to był rozpuszczalnik rdzy SONAX. Opis: Informacje techniczne dotyczące SC-S513200 Szybko i skutecznie usuwa rdzawy nalot i plamy rdzy. Przedłuża tym samym żywotność powierzchni lakierowanych. Doskonale nadaje się do usuwania pyłu przemysłowego z lakieru i lakierowanych powierzchni z tworzywa sztucznego. Czyści lakier z resztek wapnia i innego rodzaju zabrudzeń.
@@vandalvan stosowałem różne produkty i najfajniej i najwydajniej sprawdzał mi się produkt WURTH aktywna powłoka antykorozyjna na rdzę, zaleta tego to widać jak działa, obszar pokryty powloką ciemniej i robi się szklisty, można go dodatkowo lakierować lub jak w tym przypadku wprowadzić środek do konserwacji, mam jeszcze sporo tego środka mogę Ci podesłać pewna ilość na próbę (mam bo używam, nie jestem przedstawicielem i handlowcem).
@@vandalvan może , ale szkoda że nie ma informacji ile schodzi m2 lub balonów / rolek na izolacje auta . dla L3 H3 . ew model większy mniejszy , żeby mieć jakieś rozeznanie . ile potrzeba maty butylowej punktowo , maty kauczukowej na jedną warstwę . będę chciał dać grubsze wewnątrz i cieńsze na zewnątrz . ile mam liczyć na podłogę (tu zobacze jaka jest różnica i grubość dobiorę) . można dać 25mm , są 19mm , a tak na zimę - norwegia lub alpy ?
Cześć. Na jednym z filmów "Kapitan przyczepa" robi testy z materiałami izolującymi i pokazuje, że mata kauczukowa wchłania wodę. Twoj film z kolei mówi że mata kauczukowa nie nasiąka wodą ? Jestem trochę zdezorientowany, mógłbyś (albo ktoś z komentujących) wyjaśnić jak to w końcu jest z tym nasiąkaniem?
Hej Kapitan zrobił test bez zachowania właściwych warunków do przeprowadzania badania. Oglądałem materiał i w moim przekonaniu wyciągnięte zostały niepoprawne wnioski w związku z brakiem osuszenia próbek na zewnątrz (mata nie wchłonęła wody a jedynie została „oblepiona” jej cząsteczkami na zewnątrz). W swojej analizie i rekomendacjach bazuje na znajomosci wyników opisanych w deklaracjach użytkowych materiałów przeprowadzanych przez akredytowane jednostki.
Witaj. Świetne zestawienie ! Ale mam produkt który bije na głowę ... Płyty Eurofloor® 300 firmy Recticel Insulation to najcieńsza izolacja "posadzki" z najwyższym współczynnikiem wytrzymałości na nacisk do 300 kPa. Korzyści: Najwyższy współczynnik wytrzymałości na nacisk (300 kPa) Współczynnik przewodzenia ciepła: λ = 0.024 W/mK Łatwy i szybki montaż. Dostępne w płycie i różnej grubości. Pozdrawiam
Dzięki i zapraszam do obejrzenia całego odcinka. Lambda nieruchomego powietrza to 0.025 dla materiałów tego typu to jest nie do przeskoczenia. To co piszesz to narracja handlowca. Uzyskane wyniki przez płyty, które polecasz są spowodowane refleksją płaszcza ochronnego z aluminium. Materiał jest pewnie spoko ale nie różni się znacząco od styroduru XPS, płyt PIR itp.
@@vandalvan Postaram się a żeby wypowiedział się o tym fachowiec z tej firmy :-) Nie będę sam podejmował wyzwania bo moja wiedza o produkcie może być zbyt mała. Pozdrawiam serdecznie i pozostaję w kontakcie
Mam jedno pytanie...jak wchodze do busa w zimę to od srodka jest...lód...i teraz jak od srodka przykryjemy ten lód czyli wode guma czy obojętnie czym to przecież samochod zardzeweieje pod izolacja. To tak jakbym izolował dom od srodka styropianem. Moze pan podwpowiedziec co sie dzieje między izolacja a blacha od srodka
To naturalny efekt skraplania się pary wodnej, żeby temu zapobiec do blachy najlepiej przykleić materiał izolacyjny (tak żeby pomiędzy blachą a matą nie było pustek powietrznych). Najlepiej materiał montować w temperaturach "pokojowych" - wtedy klej będzie dobrze trzymać. Oczywiście blacha musi być czysta i sucha przed aplikacją.
@@vandalvan Spotkałem się u Adama Klimka ("Samochód marzeń: kup i zrób") z podgrzewaniem blachy opalarką przed przyklejeniem maty - ponoć lepiej przykleja się i łatwiej ją formować na nieregularnych kształtach.
Wie Pan wszytsko ok. Tu chodzi moze o punkt rosy? Czy nie? Czyli to ze lod w zimę jest od srodka zależy od powietrza tam zgromadzonego? Czyli jak szczelnie przykryje bez bablekow powietrza mata do blachy to tam nie bedzie wilgoci? I lodu przy niskich temperaturach a jak bedzie powietrze pod mata to zrobi się lód. Gdzies z w szkole pamiętam jakis profesor mowil ze jak wyjmujemy zmrozona cole w puszce na zewnatrz to zaraz pokrywa się puszka woda i ktoplami
A jesli zastosowalem sam xps na posdloge wneki wypelnilem pianka niskoprezna i na to rzuce folie paroizolacyjna potem sklejka to bedzie okej? Swietny material na sciany od dawna myslalem o matach kauczukowych ten film duzo potrafi przekazac cennej wiedzy, dzieki
Podpisuje sie pod wszystkimi pochwalami! Od siebie dodam, ze pierwszy raz spotykam sie z tak wyczerpujacymi odpowiedziami pod kazdym pytaniem, czy uwaga w komentarzach. Szkoda, ze na kolejne odcinki trzeba czekac, bo z checia obejrzalbym caly "sezon" w jeden wieczor. Mam krotkie dwa pytania o mniejsze vany, potraktowane troche po macoszemu. Moge zadac je mailowo?
Jasne pisz maila, jak coś to też zachęcam do spotkania online - przez godzinkę konsultacji jestem Ci w stanie dać sporo wiedzy w kontekście Twoich planów na zabudowę. Dziś do końca dnia jest -25%, a link w opisie odcinka.
@@vandalvan Dzien dobry. Z konsultacjami czekalem do zakupu vana. Niestety, wciaz nie udalo mi sie znalezc odpowiedniego Trafica II / Vivaro / Primastara. Pytanie, ktore chcialem zadac dwa miesiace temu stalo sie jeszcze bardziej aktualne. Czy odpowiedniki w.w trojaczkow: Fiat Scudo / Citroen Jumpy / Peugeot Partner (produkcja ok. 2010 roku) sa warte uwagi? Maja bardzo podobne wymiary i rowniez francuski rodowod, a mimo to sa mniej popularne. Czy sa zbyt delikatne majac osobowy charakter? A trafik jako dostawczak jest solidniejszy? I drugie pytanie. Czy usuniecie sciany grodziowej z dokki / brygadowki podlaga takim samym restrykcja jak ze zwyklego dostawczaka? Bardzo wysoko cenie Pana poradnikowe filmy. Pan i sposob prezentacji informacji budzo zaufanie. Dziekuje
Wydaje mi się @vandalvan, że pominąłeś jedną zmienną, a jestem tego ciekaw, byłbym wdzieczny za odpowiedź. Jak wygląda kwestia wagi tych materiałów izolacyjnych?
Wagę maty butylowej podałem. Dla maty kauczukowej uznałem że nie jest to aż tak potrzebne, ale dla przykładu - główna izolacja z 19mm to 1,1kg/m2 dla Ducato L3H2 to ok 16 kg
Cześć. Czy bezpośrednio na ostatnią warstwę osłony termicznej można kleić filc? Jeśli decyduje się na deskę to czy też mogę ją bezpośrednio przykleić czy jest jakieś inne rozwiązanie?
Unikałbym takiego wykonania - filc najlepiej kleić na sklejkę (wcześniej możesz dać 3mm pianki kauczukowej). Deska mocowana do kantówek / dobrze sprawdza się nitonakretki oprawione w profilach konstrukcyjnych vana
Dziękuję za obejrzenie i Twój komentarz!
Przy okazji,
💙 Poznaj VANClan - miejsce dla osób budujących kampera - www.vanclan.pl/
☕ Wspierasz kanał i masz dostęp do BAZY WIEDZY - suppi.pl/vandalvan
Powiem tak, od ponad trzech lat oglądam wszystko o budowie campera co tylko pojawia się na YT, widziałem może z 40, 50 filmów o izolacjach, ale ten Twój bije je na głowę. Tak merytorycznego opracowania bez zbędnej gadaniny jeszcze nie widziałem. Po prostu crème de la crème. Oby następne filmy były przynajmniej podobne. Bardzo dziękuję.
Wielkie dzięki za ten komentarz - bardzo miło 😊 Przypinam i traktuję jako wizytówkę tej działalności - postaram się utrzymać poziom 🤝
@@vandalvan Dzień dobry Panu, dzieki Pana pomocy łatwiej jest mi
Zgadzam się całkowicie. :)
Rewelacyjna seria filmów. Ogląda się je z wielką przyjemnością i dużym zaciekawieniem. Dużo sukcesów życzę.
👍
Super robisz te prezentacjei filmy. Wreszcie można się konkretnie czegoś dowiedzieć. Super, dzięki i rób proszę dalej.
Wielkie dzięki za ten komentarz! 👊
Super poradnik. Przejrzałem wszystko co było do przejrzenia w zakresie izolacji i nadal miałem wątpliwości co wybrać. Po Twoim filmie już wiem co wybrać :)
Super dzięki! Powodzenia w budowie 👊
Jestem pod wielkim wrażeniem poziomu tych filmików, to zupełnie inna jakość po obejrzeniu wielu filmów, gdzie autorzy opierali się na domysłach lub zupełnie ignorowali fizykę. Super
dzięki bardzo miło
Świetny merytorycznie materiał! Dziękuję!
Nareszcie jest filmik ,dzięki za informację przekazane pozdrawiam ,czekam na następny odcinek👍💪
Dziękuję! Będzie więcej ale regularności niestety nie jestem w stanie obiecać
Świetny odcinek ! P.S Stosuje maty kauczukowe od 2015 roku nigdy nie było z nimi problemów!najczystszy i najszybszy materiał do montażu .
dziękuję! Szybko weszliście na właściwą drogę 😉
Bardzo dobry i merytoryczny poradnik :) Masz dar do przekazywania wiedzy przed kamerą :) Spokojnie z uśmiechem, dobrze się ogląda i słucha. Dziękuję bardzo za tą pracę dla nas :) Niecierpliwie czekamy na następne odcinki :) Pozdrawiam serdecznie :)
Ogromne dzięki! Mega miły komentarz 👊
Rewelacyjny poradnik 💪 Wszystko jasno, czytelnie przedstawione i teraz tylko pora brać się do roboty.
Dzięki wielkie! powodzenia w budowie 🚐
Bardzo dobry, merytoryczny film. Gratuluję!
Ogromne dzięki! 😊
Super jak zwykle filmik i juz nie moge sie doczekac nastepnych 👌👌👌
Dziękuję! Bardzo miło za komentarz 😉
super omówione, oby tak do finału :D
dziękuję!
Świetnie 😀 Tego brakowało na całym UA-cam. Merytoryczny, przejrzysty i łatwy, zrozumiały materiał 👍
Bardzo pomocne zestawienia.
Już czekam na kolejne filmy. Dziękuję 😀
dziękuję! 😊
Dziękuję Ci za poswiecony czas na te filmy, analizy,prezentacje opcji.
Duzo zaoszczedzilem swojego czasu i mogłem poświęcić go na budowę.
Pozdrawiam 😊
Dziękuję! 🫡🖐️
Najbardziej przydatny i merytoryczny film o izolacji kampervana jaki wiedziałem. Jestem pod ogromnym wrażeniem:)
Dziękuję 🫡🖐️
Trafiłem na ten filmik I jestem pod wrażeniem zostawiam subskrypcję łapa w górę ❤❤❤❤
Dziękuję 🫡🖐️
Co do walki z rdzą obecna i przyszłą to ten film jest marniutki, reszta robi wrażenie, masa fajnie pokazanej wiedzy 👍
zgadzam się niestety
Pełna profeska , narracja mega ,super ,dziękuję
Dziękuje i powodzenia w budowie! 👋
Wyglada to super
dzięki!
Sam budowałem kampervana. Do izolacji użyłem kilku warstw: piana polubię z uniepalniaczem, styrodur, alufox, sklejka. Dzis już bym nie użył piany. Mimo że nie mam z nią problemów to kładzenie i obróbka tego różowego g***a kosztowało mnie masę sił i kosztów. Absolutnie obecnie najlepszym dla mnie rozwiązaniem i najłatwiejszym w pracy ja maty kauczukowe to co Rafale polecasz.
Dzięki za komentarz, zgadzam się - też nauczyłem się na błędzie pierwszego i styroduru w każdym zakamarku
Kiedyś przygotowany przez Ciebie poradnik budowy kampera był dla mnie jednym z najlepiej przygotowywanych źródeł wiedzy a teraz materiał na YT zanosi się na podobną jakość. Krótko, merytorycznie, czytelnie pokazane. Choć nie ze wszystkimi opiniami się zgadzam. Po pierwsze z marginelizowaniem materiałów opartych na folii aluminiowej bo to przez promieniowanie ucieka bądź wnika latem do środka ok 30 % ciepła i dwa, nie uwzględniania pianek PIR czyli tych z powłoką aluminiową w tabeli porównującej izolację materiałów (lambda) i paroprzepuszczalność. Jeśli przy tej samej grubości, coś generuje lepszy opór cieplny tzn że jest to lepszy materiał izolacyjny a przy okazji poprzez zastosowanie aluminium nie przepuszcza pary wodnej. W ten sposób wyeleminowałeś jeden z najlepszych materiałów na ścianę i sufit (bo na podłogę już proponujesz) biorąc pod uwagę lambdę i paroprzepuszczalność vs cena materiału, proponując i tak coś podobnego tzn połączenie dwóch materiałów pianki kauczukowej z aluminium tyle że za dużo większe pieniądze, ale ... od BITMATU 😉
Wojtku wielkie dzięki za komentarz i miłe słowo! O płytach PIR wspominam w odcinku ale przyjąłem zasadę porównania materiałów jednorodnych. Jeżeli jakiś producent wymyśliłby sobie nakleić na wełne mineralną płaszcz aluminiowy to też uzyskał by lepszą lambdę i jeszcze paroszczelność! Według mnie nie o to chodzi - dlatego właśnie płyty PIR traktuje równorzędnie z XPS pod kątem wszystkich właściwości. Płaszcz aluminiowy to odrębna rzecz, którą oczywiście warto stosować. Pozdrowienia!
WOW, super materiał!!!
Dziękuje!
Super. Pozdrawiam i czekam na dalszy ciąg.😀
Dzięki! I do zobaczenia w kolejnych odcinkach 😉
Szacunek za merytorykę
Dziękuje! 🖐️
Mistrzostwo świata w wyjaśnianiu! Gratuluję.
Dziękuję 🖐
Bardzo fajny odcinek.
Dziękuję!
Super filmy
Świetne materiały oglądam wszystkie
Dziękuję! 🔆
Dzięki kolego super odcinek , idę działać pozdrawiam Piotr
Dziękuję i powodzenia 💪
Świetny bardzo przydatny materiał 👍
Dziękuje!
Dzięki za świetnie przygotowany materiał i inspiracje. Powodzenia
Dziękuję, bardzo miło! Również powodzenia w projekcie 🚐🍃
Seria filmów na temat budowy, zasad i części do budowy campera dzięki której można usunąć 99% filmów na YT. Brawo!!!
Mega miło dziękuję! 🫡🖐️
Na dzień dzisiejszy najlepsze są płyty PIR na podłogę i jak kto woli na ocieplenie ścian pokryte warstwą aluminium stosunek przenikalności ciepła to 0,26-0,28 są testy w necie
W odcinku mówię też o płytach PIR. Zapraszam do obejrzenia całego materiału, jeśli zależy Ci na szerszej wiedzy i poznaniu minusów zastosowania styroduru XPS/PIR. Pozdrowienia
Witam , ten film powinien być jako pierwszy wyświetlany jak się szuka na UA-cam jak to zrobić , Szacun za robotę!
Dziękuję bardzo! 🫡🖐️
Profesjonalizm w każdym calu Tego aż chce się słuchać i oglądać Będę polecał!
Dziękuje bardzo! Miło przeczytać - powodzenia w budowie 🚐🍃
Nie zawiodłeś-super film
dziękuję 🖐
Dzięki za film, dzięki niemu ostatecznie zdecydowałem się na wybór rozwiązania do mojego vana no i kod rabatowy u innych widziałem 10% więc dobrze, że obejrzałem :)
Wielkie dzięki i powodzenia w zabudowie 😉
@@vandalvan Szkoda, że jest jakiś nieznany próg od którego działa zniżka w bitmacie bo przy zakupach za niecałe 400 nie działa.
@@szaszlykczlowieku Wybacz uzupełniłem opis. Na dzień dzisiejszy tak to wygląda.
@@szaszlykczlowieku uzgodniłem z Bitmat dodatkowy kod "VANDAL10" dla zakupów w przedziale 299-999 zł 10%
@@vandalvan no i to rozumiem bo chciałem przed pełnymi zakupami kupić tą piankę drugiego gatunku na próbę by zobaczyć czy nada się na podłogę.
Witam i pozdrawiam serdecznie 🙂🙃
Dzięki za komentarz, pozdrowienia 👋
Mam baze vw crafter II i dopiero zaczynam temat kampervana. Super video. Lubię taką merytorykę. Obejrzę wszystkie filmy na pewno :)
Wielkie dzięki 🖐
dzięki za dobrą robotę , brakuje mi tu jeszcze tylko jednej informacji , a mianowicie o toksyczności lub jej braku , kleju który styka się z blachą , a ponieważ blacha przez izolacje kauczukową nie oddaje ciepła do środka ,w lecie nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur , klej paruje do środka pojazdu, nie ma opcji żeby wszystko było idealnie szczelne.
To jest bardzo dobra kwestia, którą poruszyłeś. Rozmawialiśmy z Bitmat na ten temat i deklarują bezpieczność klejów. Natomiast przy używaniu klejów tapicerskich na pewno warto zawsze wybierać opcje dla automoto na wyższą temperaturę.
Moją bazą jest VW T5 Oglądam wszystkie Twoje filmy są tutaj mega przydatne informacje. 👍😎
Wielkie dzięki - powodzenia w budowie! 🖐
Super prezentacja. Pozdrawiam.
dziękuję! 😊
Dziękuje ❤ serdecznie za materiał.
Pozdrowienia 😊
przyjemnie się słucha i wpada do głowy :)
Dziękuje! A najważniejsze żeby nie wypadało 😉
dzieki za info.
I dzięki za komentarz 🖐
Świetny materiał. Szkoda, że zabrakło wagi tych materiałów - byłby komplet wiedzy.
Można sprawdzić, ale waga jest ok - nie odstaje od innych materiałów i nie stanowi aż tak znaczącej wartości.
Na pewno będę korzystał z twojej wiedzy .wyjaśnisz to nad czym się zastanawiałem .jeszcze trochę swojej analizy i na bank się uda ..dzięki i pozdr
Dziękuje! Polecam się - będą kolejne odcinki 😉
Świetny materiał
Dziękuje!
Super materiał, merytoryczny. Bravo. Czekam na następne odcinki.
Wielkie dzięki!
Bardzo dużo ciekawych informacji, dziękuję pozdrawiam 😉👍
dzięki! 🖐
Świetny materiał! Bardzo interesujące! Dzięki za opis materiału i grubości. Powiedz mi, jakiej grubości sklejki używasz do produkcji mebli! Dziękuję!
Dziękuję, sklejka u mnie 15mm
Wszystko fajnie omówione i pokazane. Wielkie brawa! Jak pierwszy odcinek zobaczyłem to pomyślałem, że można budować swojego kamperka równocześnie posiłkując się Twoimi filmami. Szkoda że tak mało jest tych filmów. Sezon za pasem a robota nie może stać :) Przydałby się odcinek o elektryce w kamperze. Jest na to szansa w najbliższym czasie?
Cześć dzięki za komentarz. Elektryka będzie najwcześniej za 2 miesiące. Powodzenia w realizacji, jak chciałbyś coś indywidualnie skonsultować to zapraszam.
Bardzo dobry materiał 👌👍
Dziękuję! 🖐️
gdzie i kiedy dajemy przewody elektryczne , przewody wody , robimy otwory na wlew wody i otwór na webasto ? wentylatory na dachu . okien nie planuję .
Dzięki za filmik
Też dzięki za obejrzenie materiału 😊
Super film.:)
Dziękuje!
Hey, swietny odcinek. Widac, ze masz praktyczna i teoretyczna wiedze. Milo by bylo obejrzec odcinek jak dalej zabudowac vana po naklejeniu mat kauczukowych (podejrzewam, ze nie mozna sie juz sie wkrecic do profili przez mate).
Zapraszam do kolejnych - będzie tez o tym. Nawet jak nie rozplanujesz sobie wcześniej mocowań można usunąć piankę i wprawić np. nito-nakretki.
Ufff! 😌 Dobrze się utwierdzić w przekonaniu, że dokonaliśmy mądrych wyborów u kogoś z większym stażem.😉 Materiał konkret! 🤩Ciekawa jestem, jak dużo pracy poświęcacie szoferce? Robicie dodatkową izolację akustyczną? W kwestii izolacji cieplnej stosujecie coś poza matami termicznymi na okna?
Dzięki wielkie! 😊 Izolacja szoferki przyjdzie już po zakończeniu zabudowy wnętrza - najpewniej będziemy z tym działać dopiero na jesień.
Sprecyzuj o co chodzi w pytaniu o izolację okien?
@@vandalvan Też jestem ciekaw jak tą szoferkę zaizolowaliście. Świetny film, dzięki!
świetna robota
🫡🖐️
Witam ,bardzo fajny film brakuje tylko w zestawieniu dość waznego parametru w kamperach czyli wagi poszczegolnych materiałow...Ile waży m2 pianki np 19mm?
pozdrawiam
Dzięki Marcin, fajna uwaga - o ile waga raczej nie będzie decydować o wyborze rozwiązania to faktycznie warto ją znać. Dodam w tabeli z ilościami wagę izolacji w technologii mat kauczukowych (do pobrania na blogu). Pozdrowienia!
Brakuje info o wadze ktora jest ważna w kamperah do 3,5t.
Są dwa rodzaje piany pur.
Film omawia pianę otwartokomórkową a jest jeszcze zamknietokomórkowa, ktora jest wodoszczelna.
W izolacji różnice wagi nie są aż tak znaczące, wagę zaznaczam w momencie ciężkich mat butylowych. Szerzej w odcinku o wyborze bazy.
Omówiłem PUR zamknietokomórkowy analizując jego aprobatę techniczną.
bez podłogi ze sklejki , dając mate i styrodur , jaką grubość podłogi i z jakiej płyty ?
Hej . Ale zrobiłeś robotę :D od niedawna kręci mi się w głowie zamysł kupna camoervana . Kupno gotowca było spowodowana brakiem wiedzy i mentora który poprowadził by mnie przez wszystkie etapy . Im głębiej w temat wchodzę tym bardziej skłaniam się do samodzielnej budowy 😊 do brzegu . Trafiając na twój film wchodząc w sekcje komentarze ( co robię zawsze aby sprawdzić „wiarygodność „ ) eureka , jest :D ubrań od wczoraj w każdej wolnej chwili odrabiam lekcje . Słucham , przewijam , notuję :D napewno skorzystam z hasła napewno w najbliższym czasie odezwę sie pod kolejnym filmem . Tym czasem puki co kończę nabijać ci wyświetlania pod tym filmem i zmykam do pierwszego odcinka . Serdecznie dziękuję , mega uświadomiłeś mi temat . Pozdrawiam
Dzięki wielkie za ten komentarz! Bardzo miło i trzymam kciuki za Twoje plany 🖐
Hej, super filmik, czy na podloge dawac klej pod Armaflexa? Czy ta warstwa ktora juz jest jest wystarczajaca? Dzieki
super
dzięki!
Super rozwiązanie, super materiał filmowy którym będę się wzorował bo warto, na pierwszą warstwę mata 25mm ale na drugą również tej samej grubości z warstwą aluminiową oczywiście, bo tu nie mogę się doszukać albo ucieka gdzieś mi ta informacja. A czy na tą warstwę pokrytą aluminium można naklejać materiał tapicerski? Będzie się trzymało? nie będzie reagowało lub zrywało warstwy aluminiowej?
Witaj! Dzięki za filmik! Mam pytanko. Po przyklejeniu maty kauczukowej do podłogi czym przykleiłeś listewki do maty? Czy robiłeś dylatacje i deski kleiłeś do podłogi a pomiędzy nimi matę?
dobry materiał
Cześć. Dzięki za merytoryczny poradnik, szukałem takkiego kanału:) Mam pytanie co to jest za taśma klejąca, którą używasz do sklejania po krawedziach styku połaci maty kauczukowej?
hej co powiesz o folii do ogrzewania podłogowego jako jedną z warstw, ps pozdrawiam
Nie używałem ale jestem ciekaw jak się sprawdzi!
Cześć Vandalu!
Film jak zawsze merytoryczny. Dziękuję bardzo za robienie takich filmów pro bono. Pomagasz w ten sposób wielu ludziom i ja się do nich zaliczam. Auto już stoi i chcę zaizolować wszystko kauczukiem, łącznie z podłogą (a na nią 9mm sklejki oczywiście). Na filmie poszedłeś w inny materiał i się zastanawiam, czy chodziło o koszty (rzecz ważna), czy może jednak użycie kauczuku na podłodze ma jakieś wady, których ja nie dostrzegam?
Pozdrawiam
Tom
Czołem! Na podłogę warto dać 3-6mm pianki kauczukowej bezpośrednio na blachę, żeby zabezpieczyć przed ewentualnym skraplaniem pary wodnej (lepsze/pełne przyleganie do blachy niż styrodur). Zasadniczą izolację daje styrodur bo można wtedy dać mniej gęsty stelaż pod sklejkę i nie ma ryzyka nadmiernego ugięcia podłogi. Ponieważ wszystko jest proste to ze styrodurem nie ma problemu. Dzięki i pozdro 👋
@vandalvan Trochę nie o to mi chodzi. Myślę o kauczuku na całej podłodze 19mmm i na to tylko podłoga ze sklejki w jednym kawałku (taka bez łączeń, jeden element na całą podłogę). Chciałem właśnie uniknąć stelaża, ale może z jakiegoś powodu to byłby błąd? Dodam, że pod tą podłogą nie będzie szła żadna instalacja🙂
@@TomTom_76 pianka kauczukwa jest miękka - sprasujesz go i straci parametry izolacyjne, oprócz tego może być niestabilnie. Układ bez stelaża prędzej przy styrodurze, ale podłoga musiałaby być w jednym kawałku - najlepiej też przyklejone wszystko żeby nic nie piszczało (ale nie mam pewności czy i to się sprawdzi)
@vandalvan dzięki 👍
Na temat ! Pozdrawiam.
Dzięki! 🖐️
@wandalvan Jak wyglada sytuacja gumowych korków progowych? Czy zostawiasz je w razie czego żeby ewentualna woda mogła się skraplac czy zabezpieczasz je także kauczukiem na podłodze?
Zostawiam bez uszczelnienia
Mega materiał Rafał! Ciesze się ze podrzuciłeś pod jakimś postem na fb co pisałem.
Zastanawiam się, dlaczego nikt nie robi podłóg z płyt ze spienionego PCV zamiast sklejek? Widzę większość zalet, zwłaszcza waga ale też obróbka. Może nie wiem o jakiś istotnych wadach?
Smacznej ☕️😀
dzięki wielkie 👋 a możesz podesłać aprobatę techniczną na maila takiego materiału? Być może to dobry trop, ale trzeba sprawdzić palność/paroprzepuszczalność/wskaźnik lambda
Świetny materiał 🙂 Mam dwa pytania. 1. Czy stelaż na podłodze przyklejać do blachy czy maty kauczkowej? 2. Czym przykleić styrodur do maty? Z góry dziękuję za odpowiedź i Pozdrawiam
Stelaż obowiązkowo bezpośrednio do blachy poliuretanem. Styrodur z mata nie musi być sklejony wystarczy że będzie go dociskać podłoga. Pozdrowienia 👋
Nie wiem czy tylko ja tak zrobiłem,że kupiłem na nadkola papę termozgrzewalna palnik i Pięknie wyciszyłem nadkola,3ma warstwami za 50zl:)
Narazie tylko Ty, ale myśle ze wszyscy powinni tak robić 😅
Mozesz napisać jakiej grubości piankę z warstwą aluminium stosujesz? Chodzi o tą drugą warstwę izolacji.
Cześć, daję 6mm - na blogu znajdziesz link do kalkulatora ilości i pełnego zestawienia
@@vandalvandzięki!
Bardzo ciekawy filmik i fajnie wytłumaczone zagadnienie ale mam pytanie : co stosujesz dla zakrycia połączeń (krawędzi) fragmentów maty kauczukowej? bo o tym w filmiku nie było wspomniane.
Hej! Robię płaszcz maty kauczukowej z aluminium, boki i łączenia taśma aluminiowa
Matę kauczukową zastosowałeś 25mm, natomiast kauczukowa z aluminium jakiej jest grubości?
Przydałoby się zestawienie materiałów jakie używasz.
Świetnie przygotowany materiał. Same konkrety.
Pozdrawiam
Dziękuję, uzupełnię w opisie. Mata z płaszczem aluminiowym 6 mm
Cześć, jestem na etapie rozpoczęcia projektowania zabudowy salonu fryzjerskiego dla pswów. Zastanawiam się jakich materiałów użyć do zabudowy. Muszą być lekkie, zapewniać izolację i wodoodporność po złączeniu całości. Jeśli ktoś chciałby się podzielić jakimiś pomysłami z góry dziękuję 😊
To wyzwanie na inny kanał tematyczny ;) jeśli takiego nie ma - to zawsze możesz pomyśleć żeby robić taki content 😉
CZEŚĆ! ile potrzeba maty kauczukowej jednej i drugiej na zabudowę ducato l4h2?
i czy jakąś specjalną taśmę izolacyjną polecasz?
POZDRAWIAM I DZIĘKI
Hej dziękuję, możesz napisać do mnie maila i podeślę Ci zestawienie. Swoją drogą dobry pomysł na uzupełnienie materiałów - na blogu wrzucę obliczenia ilości dla różnych baz.
@@vandalvan dziękuję bardzo za cenne materiały, czekamy na więcej :)
wysłałem maila
Witam . Po izolacji samochodu jak się montuje sufit i ścianki i z czego ? Masz jakiś film na ten temat ?
To zależy od technologii - u nas to była dość skomplikowana robota 😉 Cięzko streścić w komentarzu
Kolejny świetny materiał. Czekaliśmy na niego długo ale warto było ;) . Kolejny raz potwierdziłeś moje wybory. Ale mam jedno pytanie odnośnie izolacji akustycznej - po co? Sama mata kauczukowa już chyba izoluje akustykę. Jeśli nie siedzimy z tyłu podczas jazdy to obklejenie nadkół ma sens? Bitmat jest dość ciężki a ja mam pod tym względem (wagi) małe zboczenie ;) . Myślisz, ze jak go pominę to będzie duży błąd?
Cześć dziękuje, myśle że jak pokryjesz elementy blaszane mata kauczukowa to nie będzie dużej różnicy. W każdym razie niewielkie kawałki butylu można zoptymalizować do 5-10kg - Bitmat ma w ofercie też lżejsze produkty. Pozdrowienia!
Witaj. Odcinek kapitalny. mam tylko jedna wątpliwość dotycząca preparatu o roboczej nazwie krwawa felga ponieważ wg mojej wiedzy taki preparat ma zupełni inne przeznaczenie i nie jest stosowany do neutralizacji rdzy. Wręcz mam obawę, że stosowanie tego środka, który reaguje z żelazem za pomocą reakcji chemicznej może negatywnie wpłynąć na cel. Ja z swojego doświadczenia raczej zaproponowałbym użycie preparatu "na neutralizację Korozji".
Hej dzieki - zgłębie to jeszcze, być może podałem złą nazwę. Ja stosowałem na całej karoserii drugiego busa 2 lata temu, żeby usunąć nalot z rdzy - wszystko dobrze zadziałało. Dokładnie to był rozpuszczalnik rdzy SONAX.
Opis:
Informacje techniczne dotyczące SC-S513200
Szybko i skutecznie usuwa rdzawy nalot i plamy rdzy. Przedłuża tym samym żywotność powierzchni lakierowanych. Doskonale nadaje się do usuwania pyłu przemysłowego z lakieru i lakierowanych powierzchni z tworzywa sztucznego. Czyści lakier z resztek wapnia i innego rodzaju zabrudzeń.
@@vandalvan stosowałem różne produkty i najfajniej i najwydajniej sprawdzał mi się produkt WURTH aktywna powłoka antykorozyjna na rdzę, zaleta tego to widać jak działa, obszar pokryty powloką ciemniej i robi się szklisty, można go dodatkowo lakierować lub jak w tym przypadku wprowadzić środek do konserwacji, mam jeszcze sporo tego środka mogę Ci podesłać pewna ilość na próbę (mam bo używam, nie jestem przedstawicielem i handlowcem).
Fajny filmik ! Będą kolejne filmy kolejnych etapów budowy ?
Dzięki! Założenie jest takie aby pokazać na YT cały proces budowy kampera
@@vandalvan rewelacja , szukam bazy więc za jakiś czas na pewno mi się przyda :)
6:50 gdyby nie muzyka to była by jakaś róznica w głośnikach
to granie nie ma specjalnie znaczenia 😅 zapraszam do filmu o izolacji akustycznej, różnica po zabezpieczeniu nadkoli jest ogromna!
@@vandalvan może , ale szkoda że nie ma informacji ile schodzi m2 lub balonów / rolek na izolacje auta . dla L3 H3 . ew model większy mniejszy , żeby mieć jakieś rozeznanie . ile potrzeba maty butylowej punktowo , maty kauczukowej na jedną warstwę . będę chciał dać grubsze wewnątrz i cieńsze na zewnątrz . ile mam liczyć na podłogę (tu zobacze jaka jest różnica i grubość dobiorę) . można dać 25mm , są 19mm , a tak na zimę - norwegia lub alpy ?
Cześć. Na jednym z filmów "Kapitan przyczepa" robi testy z materiałami izolującymi i pokazuje, że mata kauczukowa wchłania wodę. Twoj film z kolei mówi że mata kauczukowa nie nasiąka wodą ? Jestem trochę zdezorientowany, mógłbyś (albo ktoś z komentujących) wyjaśnić jak to w końcu jest z tym nasiąkaniem?
Hej Kapitan zrobił test bez zachowania właściwych warunków do przeprowadzania badania. Oglądałem materiał i w moim przekonaniu wyciągnięte zostały niepoprawne wnioski w związku z brakiem osuszenia próbek na zewnątrz (mata nie wchłonęła wody a jedynie została „oblepiona” jej cząsteczkami na zewnątrz). W swojej analizie i rekomendacjach bazuje na znajomosci wyników opisanych w deklaracjach użytkowych materiałów przeprowadzanych przez akredytowane jednostki.
Witaj. Świetne zestawienie ! Ale mam produkt który bije na głowę ... Płyty Eurofloor® 300 firmy Recticel Insulation to najcieńsza izolacja "posadzki" z najwyższym współczynnikiem wytrzymałości na nacisk do 300 kPa. Korzyści: Najwyższy współczynnik wytrzymałości na nacisk (300 kPa) Współczynnik przewodzenia ciepła: λ = 0.024 W/mK
Łatwy i szybki montaż. Dostępne w płycie i różnej grubości.
Pozdrawiam
Dzięki i zapraszam do obejrzenia całego odcinka. Lambda nieruchomego powietrza to 0.025 dla materiałów tego typu to jest nie do przeskoczenia. To co piszesz to narracja handlowca. Uzyskane wyniki przez płyty, które polecasz są spowodowane refleksją płaszcza ochronnego z aluminium. Materiał jest pewnie spoko ale nie różni się znacząco od styroduru XPS, płyt PIR itp.
@@vandalvan Postaram się a żeby wypowiedział się o tym fachowiec z tej firmy :-) Nie będę sam podejmował wyzwania bo moja wiedza o produkcie może być zbyt mała. Pozdrawiam serdecznie i pozostaję w kontakcie
@@radek5398 super, daj znać jak odpowiedzą sam jestem ciekaw argumentacji 😊
Mam jedno pytanie...jak wchodze do busa w zimę to od srodka jest...lód...i teraz jak od srodka przykryjemy ten lód czyli wode guma czy obojętnie czym to przecież samochod zardzeweieje pod izolacja. To tak jakbym izolował dom od srodka styropianem. Moze pan podwpowiedziec co sie dzieje między izolacja a blacha od srodka
To naturalny efekt skraplania się pary wodnej, żeby temu zapobiec do blachy najlepiej przykleić materiał izolacyjny (tak żeby pomiędzy blachą a matą nie było pustek powietrznych). Najlepiej materiał montować w temperaturach "pokojowych" - wtedy klej będzie dobrze trzymać. Oczywiście blacha musi być czysta i sucha przed aplikacją.
@@vandalvan Spotkałem się u Adama Klimka ("Samochód marzeń: kup i zrób") z podgrzewaniem blachy opalarką przed przyklejeniem maty - ponoć lepiej przykleja się i łatwiej ją formować na nieregularnych kształtach.
Wie Pan wszytsko ok. Tu chodzi moze o punkt rosy? Czy nie? Czyli to ze lod w zimę jest od srodka zależy od powietrza tam zgromadzonego? Czyli jak szczelnie przykryje bez bablekow powietrza mata do blachy to tam nie bedzie wilgoci? I lodu przy niskich temperaturach a jak bedzie powietrze pod mata to zrobi się lód. Gdzies z w szkole pamiętam jakis profesor mowil ze jak wyjmujemy zmrozona cole w puszce na zewnatrz to zaraz pokrywa się puszka woda i ktoplami
witam ; mam pytanie czy zajmujecie się realizacją projekty?
Witam
to ja mam pytanko techniczne , jestem w trakcie budowy kamera wersji l3h2 ile potrzeba uczyć ocieplenia na ściany i dach ?
W moim przekonaniu ok 25mm to optimum efekt/koszt/waga
@vandalvan dzięki tak też myślałem nad 25mm .
A jesli zastosowalem sam xps na posdloge wneki wypelnilem pianka niskoprezna i na to rzuce folie paroizolacyjna potem sklejka to bedzie okej? Swietny material na sciany od dawna myslalem o matach kauczukowych ten film duzo potrafi przekazac cennej wiedzy, dzieki
Dzięki za komentarz! Co rozumiesz przez „wnęki”?
@@vandalvan na łączeniach między styrodurem a kantówką
@@patryk359 to nie ma sprawy, zostaw tak i kontynuuj matą kauczukową - bezpieczenie, szybko i solidnie. Powodzenia 🖐
Podpisuje sie pod wszystkimi pochwalami!
Od siebie dodam, ze pierwszy raz spotykam sie z tak wyczerpujacymi odpowiedziami pod kazdym pytaniem, czy uwaga w komentarzach.
Szkoda, ze na kolejne odcinki trzeba czekac, bo z checia obejrzalbym caly "sezon" w jeden wieczor.
Mam krotkie dwa pytania o mniejsze vany, potraktowane troche po macoszemu. Moge zadac je mailowo?
Jasne pisz maila, jak coś to też zachęcam do spotkania online - przez godzinkę konsultacji jestem Ci w stanie dać sporo wiedzy w kontekście Twoich planów na zabudowę. Dziś do końca dnia jest -25%, a link w opisie odcinka.
@@vandalvan Dzien dobry. Z konsultacjami czekalem do zakupu vana. Niestety, wciaz nie udalo mi sie znalezc odpowiedniego Trafica II / Vivaro / Primastara. Pytanie, ktore chcialem zadac dwa miesiace temu stalo sie jeszcze bardziej aktualne. Czy odpowiedniki w.w trojaczkow: Fiat Scudo / Citroen Jumpy / Peugeot Partner (produkcja ok. 2010 roku) sa warte uwagi? Maja bardzo podobne wymiary i rowniez francuski rodowod, a mimo to sa mniej popularne. Czy sa zbyt delikatne majac osobowy charakter? A trafik jako dostawczak jest solidniejszy? I drugie pytanie. Czy usuniecie sciany grodziowej z dokki / brygadowki podlaga takim samym restrykcja jak ze zwyklego dostawczaka?
Bardzo wysoko cenie Pana poradnikowe filmy. Pan i sposob prezentacji informacji budzo zaufanie. Dziekuje
Super material. A możesz napisac co z dachem ?
Też mata kauczukowa. Chyba że o coś innego chodzi?
Wydaje mi się @vandalvan, że pominąłeś jedną zmienną, a jestem tego ciekaw, byłbym wdzieczny za odpowiedź. Jak wygląda kwestia wagi tych materiałów izolacyjnych?
Wagę maty butylowej podałem. Dla maty kauczukowej uznałem że nie jest to aż tak potrzebne, ale dla przykładu - główna izolacja z 19mm to 1,1kg/m2 dla Ducato L3H2 to ok 16 kg
@@vandalvan musiałem przegapić w filmie, chyba muszę obejrzeć jeszcze raz. Dziękuję za bardzo merytoryczne filmy i czekam na kolejne
Są piany PUR zamkniętokomorkowe stricte na gołą blache
Omawiam je w odcinku porównując z innymi materiałami i zwracając uwagę na ryzyka stosowania - zachęcam do wysłuchania w całości 😉
jak i gdzie dać ogrzewanie podłogowe elektryczne ? jak powinny być warstwy przed i po ?
Nie mam doświadczenia z podłogówa w kamperze. Powodzenia 🖐️
nie załapie się na zniżkę, bo już zamówiłem wszystko :D ewentualnie jak zabraknie, to wtedy domówię :P
Szkoda - na przyszłość zapraszam do sprawdzenia zniżek do wszystkich naszych Partnerów. Powodzenia w budowie!
Cześć. Czy bezpośrednio na ostatnią warstwę osłony termicznej można kleić filc? Jeśli decyduje się na deskę to czy też mogę ją bezpośrednio przykleić czy jest jakieś inne rozwiązanie?
Unikałbym takiego wykonania - filc najlepiej kleić na sklejkę (wcześniej możesz dać 3mm pianki kauczukowej). Deska mocowana do kantówek / dobrze sprawdza się nitonakretki oprawione w profilach konstrukcyjnych vana