1805. Homok akkumulátor: a nyáron megtermelt energiát🌞 télre tárolja el. Szaldó helyett jó megoldás?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 сер 2024
  • Az energia percek legújabb adásában a homok akkumulátorokról beszélünk. Elemezzük ezt a kitűnő ötletet, hogy gyakorlatban mit is jelent ez számokban. Megéri vagy sem?
    Jegyzet és tartalom:
    Nemrég megjelent az interneten egy videó, amiben bemutatnak egy homok erőművet. Ez az erőmű arról szól, hogy hogyan lehet a napelemek által megtermelt villamosenergiát eltárolni hőenergia formájában nyáron télre. A videó szerint ez úgy működik, hogy egy nagy tartályban felhalmoznak 100 tonnányi homokot, majd ezt 500 Celsius fokig felmelegítik. Az így eltárolt hőenergiát hónapokkal később a téli időszakban a távfűtésre használják fel. A technológia úgy működik, hogy villamos energiával felmelegítik ezt a hatalmas homok mennyiséget, ami számomra nem derült ki a videóból, hogy ez hogyan történik. Kérdés, hogy fűtőszállal a homokot közvetlenül vagy a levegőt melegítik föl, amit átáramoltatnak rajta. Majd, amikor felhasználják ezt az energiát, akkor levegőt pumpálnak ebbe a tartályba, ahol az 500 Celsius fokos homok lesz, majd ezt a forró levegőt egy hőcserélőbe vezetik, ahol átadja a hőt egy keringgetett víznek, ami közvetlenül eljut a háztartásokhoz és felhasználják a fűtéshez. Ez így a videó alapján nagyon szépen és jól hangzik. Lássuk a gyakorlatban lebontva, hogyan is működhet ez. A készüléket a Vatajankoski erőműben helyezték üzembe, amely a környék távfűtési rendszerét működteti. A homokelem ötletét egy volt cellulózgyárban dolgozták ki Tampere városában, ahol a tanács adományozta a munkaterületet és biztosította a finanszírozást a projekt elindításához.
    Hatásfok:
    1 000 kg, azaz egy tonna homok térfogata körülbelül 0,66 m3. Tehát a 100 tonnányi homok tárolásához egy 66 m3 -es hőszigetelt és 500 Celsius fokig legalább hőálló tartály szükséges. Úgy vélem ennek az ára igencsak borsos.
    Ahhoz, hogy a homokba bepumpálhassuk az 500 Celsius fokos meleget, fel kell melegíteni a levegőt ennél sokkal melegebbre, a videóban 707 C fok látható. Amennyiben a technológia úgy működik, a napelemekkel egy elektromos fűtőszálat fölmelegítenek majd nagy nyomású levegőt áramolhatnak át rajta, ezzel melegítik fel a homoktárolót, a levegő nyomásának olyan nagynak kell lennie, hogy a 66 köbméternyi homokon át tudják préselni a forrólevegőt, eközben a forrólevegő átadja a hőenergiát a homoknak. Lássuk hol is vannak ebben a rendszerben veszteségeink. Érdekes módon a videóban 90%-os hatásfokot említenek, ami csupán 10% veszteséget jelenteni mindössze. Szerintem ez csak a tartály hővesztesége lehet a válóságban. Először is szükségünk van egy nagy kapacitású kompresszorra, légturbinára, hiszen Folyamatosan nagy nyomású levegőt kell keringgetni a rendszerben. Ez igencsak energia igényes. Az lenne a legcélszerűbb, ha a napelemekből érkező energiát, egyenáramot azonnal a fűtőszálakba tudnánk vezetni, így nincs konvertálási veszteségünk, azaz nem szükséges az egyenáramot váltóárammá alakítani sehol.
    Mivel több hónapon keresztül kell eltárolni a hőenergiát veszteségek nélkül lehetőleg, egy olyan hőszigetelő réteg kell, hogy körbe vegye ezt a tartályt, aminek szinte nulla a hővesztesége. Kétlem, hogy létezik ilyen megoldás. Csakis a vákuumos duplarétegű tartályt tudom elképzelni, ami olyan, mint egy termosz. Tehát ennek ellenére is folyamatosan hűl a homoktömegünk. Esetleg, ha van köztetek olyan mérnökember aki ki tudná számítani hogy mekkora ez a hőveszteség kérem ne fogja vissza magát és írja meg kommentben, hogy mi a ma létező legjobb és erre legalkalmasabb hőszigetelő anyag és mekkora veszteséggel lehet számolni.
    De azt is megtudhatjuk a videóból, hogy a homokból szintén levegővel nyerik vissza a hőenergiát, azaz szintén levegőt áramolhatnak át a forró homokon, ezt belevezetik egy hőcserélőbe, amiben a másik oldalon vizet keringgetnek, ezt a vizet hőszigetelt csöveken keresztül elvezetik a háztartáshoz itt valószínűleg megint van egy hőcserélő rendszer, amivel átadják a hőt a házaknak, majd a radiátoroknak és meg is valósult a nyári hőenergia télen történő hasznosítása. Ezek a hőcserélő rendszerek is veszteséggel járnak, minden egyes ilyen hőcserélő körülbelül 10 százaléknyi veszteséget jelent. Sajnos erről a veszteségről konkrét adatokat nem találtam, mintha titkolnák ezt az adatot a gyártók. Tehát további hőveszteséget jelent a háztartásokhoz elszállítani a meleg vizet, hiszen itt sem tökéletes a csöveken lévő hőszigetelés.
    A 100 tonnás tárolóban 8 megawattnyi energia tárolható el, azaz 8.000 KWh és 100 kilowattos teljesítménnyel lehet óránként kivenni belőle energiát. Egy 2016 után épült átlagos lakóépület hőigénye 6,2 kilowatt óránként. Ezt általában ezerötszáz órával szokták megszorozni, mert körülbelül ennyi a fűtési órák száma egy évben. 100/6,2= 16,12 háztartás. Tehát egy ilyen 100 tonna homokkal felvértezett erőmű 16 háztartás energiaszükségletét képes ellátni 80 órán, azaz 3 napon keresztül a felhalmozott energiából. Vagy 1 háztartást 48 napon keresztül. Na ebből mindenki döntse el, hogy ez mennyire megtérülő beruházás.

КОМЕНТАРІ • 104

  • @benediktitamas4313
    @benediktitamas4313 Рік тому +9

    Szia! Köszi a videót. Amit szerintem rosszul számolsz:
    1. "6,2 kw a ház hőigènye". Ez a ház fűtèsi teljesítmèny igènye, amit napi 4-8 órán át használ, nem pedig 24 órában! Egy modern családi háznak nem 6,2kwx24h=148,8 kw /nap energia kell. Az forintban kb 20.000ft/nap lenne.
    2. "1,2 millió forint/èv amit ki lehet venni belőle". Ez nem èvente, hanem töltèsenkènt ennyi! Közössègi használat esetèn akár hetente is simán mehet egy ciklust, főleg ha szèl is van.

  • @juhilla749
    @juhilla749 Рік тому +8

    Úgy tudom, hogy működés közben is lehet tölteni. A fel nem használt szélenergiát vezetik bele. A homok olvadáspontja 1700 C fok, terveznek olyat is amit majd 1000 fokra fognak felfűteni nem "csak" 500-600 fokra. Alapvetően közösségi felhasználásra van kitalálva, meg ipari felhasználásra ahol kiválthatja a gázt pl. A finn minta jelenleg 10ezer embert érintően már működik, lakásokat és egy uszodát is ezzel fűtenek. A homok annyira olcsó hogy állítólag ezerszer olcsóbb ez az aksi mint a lítium ionos aksik. Ha vissza kell alakítani árammá a hőt akkor már csak 25 % os a teljesítménye de az áramellátás szabályozásához talán beválhat. Azért arra is kell valami megoldást találni, hogy a zöld energiák 1/3 -a azért vész el mert nem tudják tárolni az energiát. Ismerve a finnek praktikus és morális mentalitását ha ez beválik biztos hogy fel is fogják használni. Közösségi szempontból is nézni kell a dolgokat, a finnek is így tesznek pedig ők is kapitalizmusban élnek.

  • @Milanka989
    @Milanka989 Рік тому +13

    Nagyjából jónak tűnik a számolás és a logika, viszont azt is érdemes figyelembe venni, hogy nem csak nyáron tudják fűteni, hanem a téli hónapokban is dolgozhat a napelem a rendszerbe, nyilván nem teljes hatásfokkal, de a kihűlés mértéke valószínűleg nem lineáris, hanem időnként akár vissza is fordulhat és növelheti a homok hőmérsékletét. Napsütéses őszi/téli napon a rendszer hőmérséklete talán még emelkedhet is.
    Jók a videók! 🙂

    • @milannedelykov7603
      @milannedelykov7603 Рік тому +2

      Igen, ez így van, és tényleg nem mindegy, hogy a rendszer 300, vagy már 250 év alatt megtérül :-)

    • @lajosinancsi1583
      @lajosinancsi1583 Рік тому +5

      @@milannedelykov7603 Ennél a megtérülés kevésbé lényeges, inkább az számít hogy 2-300 évig nem fog környezetet szennyezni :)

    • @peterkurucz3583
      @peterkurucz3583 Рік тому +2

      Szerintem ennél a megoldásnál az a legfontosabb, hogy a hálózattól függetlenül is megoldható az energia tárolása. Egyébként a paksi atomerőmű megtérülése hány év?

    • @gmeszi.
      @gmeszi. Рік тому

      @@peterkurucz3583 a régi már megtérűlt. De hiányos a számítás. A leszerelés nincs beleszámolva, na meg az a százezer év tárolási ráfordítás ameddig a fűtőelemek és hulladék elmúlik sugározni. Amit eddig ebből tudunk, hogy egy leállított leszerelés alat álló erőműnek 20év után pont ugyananyi a fentartási költsége mintha működne ninusz.

    • @steve_video
      @steve_video Рік тому

      @@gmeszi. A leszerelés bele van számolva, annak az árát fizeti a nukleáris alapba Paks, a fűtőelemeket meg majd ha kell elássák mélyre és lebetnozokkák, de sehol nem sietnek ezzel mert a mai kiégett fűtőelemek jók lesznek majd újgenerációs reaktorokban továbbhasznosításra. Addig meg elvannak az átmeneti tárolókban. Egy atomerőmű fenntartási költsége nagyon alacsony. Felépíteni drága.

  • @flycorvus
    @flycorvus Рік тому +3

    Üdv!
    Érdekes elképzelés, kb mint a kisméretű fúziós erőmű. A bekerülési költsége nagyobb mint az élettartama alatt kinyerhető energia értéke.
    Magyarországon a geotermikus energiával kellene foglalkoznunk első sorban. Nálunk a geotermikus állandó a földi átlag másfélszerese, például (majdnem) tetszőleges helyen lefúrva 1 km mélységben már állandó 60 Celsiusfok van. Vagyis ilyen mélységet elérő fúrással és az ebben a furatban elhelyezett, vizet keringető csőpárral már elegendő hőenergiát lehetne kinyerni lakóházak fűtéséhez.
    A geotermikus energiának óriási előnyei vannak bármilyen más, akár fosszilis akár megújuló energiaforrással szemben, például az, hogy a használata semmilyen károsanyag-kibocsájtással, de CO2 kibocsájtással sem jár, időjárástól, napszaktól, évszaktól tökéletesen független, és emberi léptékkel számolva kimeríthetetlen.
    Nem tudok konkrét árakat, mennyibe kerülne egy ilyen 1 km mélységbe történő fúrás pl. ehhez képest a 66 köbméteres szigetelt homoktartályhoz képest, mindennel együtt, de nagyon gyakran eszembejut, mekkora ziccert hagyhatunk ki azzal hogy nem hasznosítjuk az ország alatt lévő hőenergiát.

  • @wenepzoli
    @wenepzoli Рік тому +1

    Köszönöm szépen a remek, informatív videó megosztást! Gratulálok minden tekintetben !"" Szerintem nem rossz ötlet, ahol megtudják valósítani a témában szereplő innovatív technikai megoldásokat, gondolom így a videó alapján, hogy ha már ennyi valóság alapja van e történetnek,, mint az látható, akkor végső sorban, szolgálhat jól, annak ellenére, hogy vannak veszteségek, itt - ot és lassú a befektetés megtérülése! "" Sikeres szép napot kívánok nektek, illetve mindenki számára szintén erőben, egészségben, békében! Sok szerencsét!
    👍🍀🇭🇺🌞☝️

  • @gabornagy1599
    @gabornagy1599 Рік тому +3

    A víz fajhője 1kcal/kg. A homok fajhöje 0,2 kcal/kg. 100C° víz = 500 C° homok. A hőszívattyú nem növeli a tárolt energiát.

  • @LPeter38
    @LPeter38 Рік тому +7

    a co2 lábnyomot felesleges hasonlítgatni, mivel a napelem és aksi gyártásnak is hatalmas a co2 és egyéb környezeti lábnyoma - csak ezt elegánsan sokan elfelejtik :)

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  Рік тому +1

      No azért egy szénerőművel összehasonlítva egy napelem rendszer CO2 kibocsátása messze alulmarad. Na és azt is elfelejtik elmondani, akik meg azt bizonygatják, hogy a napelem előállítása micsoda környezetkárosító, hogy az egyébként füstölő erőműveket is fel kellett ám építeni és az alkatrészeiket kiönteni vasból, meg azt kibányászni, betont önteni, feldolgozni, odaszállítani stb. Tehát semmivel sincs több lábnyoma egy napelemnek, mint bármi másnak. Ne döljön be senki az ellenoldalnak.

    • @LPeter38
      @LPeter38 Рік тому +6

      @@nepazarolj nem azt írtam, hogy több, hanem azt hogy hatalmas
      az aksi gyártást elegánsan kihagytad...

    • @Rd-wx9lf
      @Rd-wx9lf Рік тому

      Széndioxid nélkül nincs földi élet, hogyni lehetne ezt a hülyeséget ilyenkor!
      LNG-technológiás CH4 10-15% veszteséget a légkörünkbe kéne inkább számolgatni a nyugati debiknek!

  • @andrasborcsok8731
    @andrasborcsok8731 Рік тому +1

    Szia !
    Most találtam a csatornádra, eddig izgalmasnak tűnik.
    Mostanság én is az energiatároláson agyalok. 1,5 éve telepítettem 10 kw napelemes rendszert ami kb a dupláját termeli az éves energia igényünknek ....... ( még most mert még nincs elektromos autónk ). Így a terminológia szerint aktívházunk lett
    Az idén nyáron még bele tudtuk tolni a többletünket a közös hálózatba, de jövőre már lehet, hogy csak kevesebbet mert gomba mód szaporodnak a körzetünkben a napelemek a háztetőkön. Ezért kezdem el én is az energiatárolás után olvasgatni.
    Én úgy vélem, hogy az energia tárolás nagyon költséges dolog , pláne a hosszútávú. Én úgy gondolom, hogy az energia elosztás optimalizáció és a rövidtávú tároló rendszerek fognak hamarosan tért nyerni.

  • @Towards32
    @Towards32 11 місяців тому +1

    Jó lesz ha lesz majd aerogel szigetelt tartáj

  • @zb1065
    @zb1065 Рік тому +2

    Nem lenne költséghatékonyabb tartály helyett egy nagy gödörbe tárolni a homokot? Meg lehetne spórolni a tartályt, legfennebb szigetelni kéne a gödör oldalait...

  • @barnazsuberats369
    @barnazsuberats369 Рік тому

    Hello most találtam rá a csatornára nagyon tetszik csak így tovább

  • @demonmaler3010
    @demonmaler3010 Рік тому

    Jó napot... kaptam, s csillagot ! Namost nem azért, hogy bele okoskodjak, de minek árammá alakítgatni a hőtet, mikor hőcsövekkel is meg lehetne oldani őtet 😵‍💫

  • @KASZAZsolt
    @KASZAZsolt Рік тому +1

    Hmm, "kicsiben" érdemes lenne kipróbálni, 1-2 köbméter homokkal, benne csőkígyó, amit napelem helyett napkollektor melegíthetne...

  • @leventelikhanecz2258
    @leventelikhanecz2258 11 місяців тому

    épp az ordasinak is írtam, hogy pont a szigetelés a legnagyobb kérdés itt. a szigetelőanyag kappa (hővezetési tényező) az nagyon megdobja az elszivárgó hőenergiát, ha pl. az 500 fokos homok mellé van egy 0 fokos külső hőmérséklet. delta-t 500
    ha vízzel dolgoznak és "csak" 100 fokosra melegítik, máris ötödannyi energia szökik el a szigetelésen át a delta-t 100 vs delta-t 500 fok miatt.
    a másik a vákumos szigetelés problematikája. minél nagyobb a vákum (annál jobb a hőszigetelés), de egy hatalmas térfogatú tartálynak hatalmas felülete is van, amit játszi könnyedséggel roppant össze egy csekély vákum is.

  • @oliver4711
    @oliver4711 Рік тому +2

    Azt kell kitalálni hogy nyáron a felesleges eneriával mit tudunk kezdeni. Ez a legnagyobb kérdés. Pl
    Medencefűtés, co2, esetleg metán előállítása, kompresszálása… én például egy szárítót fogok működtetni nyaranta, hogy a biomassza fűtőanyagát ki tudja szárítani.

  • @villagegarage7363
    @villagegarage7363 Рік тому +1

    Örvendetes hogy magyar youtuber foglalkozik a témával. Nem vagyok energetikai szakember, de én ezt egyáltalán nem napelemes elektromos fűtőszállal melegíteném (kivéve a sehova nem elvezethető potenciális túltermelést), hanem eleve napfényből előállított hőenergiával. Abból kiindulva, hogy egy vákuumcsöves napkollektor hatásfoka tudtommal kb háromszorosa egy PV panelnek., valamint olcsó és egyszerű tükrökkel nagyon sok felületről begyűjthető/koncentrálható a napenergia. Van ahol gőzt állítanak elő egy hosszú vákuumcsőben,, amire tükrökkel összpontosítják a napfényt (mint ahogy gyerekkorunkban nagyítóval égettünk mintát a kerti fabútorra :D ), vagy egy hatalmas területről egy toronyba összpontosítják ezt a rengeteg napfényt.
    A bekerülési és üzemeltetési költsége a bemutatott homoktárolónak és a felfűtéséhez használt rendszernek szvsz fajlagosan jóval alacsonyabbnak kell lennie, mint egy elektromos akkumulátor/inverter/napelem rendszernek, mert ugye se drága és bonyolult elektronika, se kémiai változások, se túl sok mozgó alakatrész nincs benne. Gyakorlatilag végtelen ciklusszámról beszélhetünk, amivel nehéz bármit összehasonlítani. Viszont ahol 500 fok van, abból gőzt is lehet csinálni, ami meghajt egy turbinát, ami egy generátort stb.. sztem ez egy érdekes irány.
    Még annyi kiegészíteés, hogy ez a 48 napos matek szerintem kb reális, de ez csak akkor igaz, ha ennyi ideig semennyit nem pótolsz vissza a rendszerbe. Márpedig gyakorló szigetesként már tudod, hogy nincs mindig sötét, max pár nap/hét ködös-felhős idő, de még így is jut pár megtermelt wattocska az akksidba.

  • @raytry69
    @raytry69 Рік тому +1

    8:58 Azt állítod, hogy annak a hőcserélőnek is van vesztesége. Ha igen, akkor hova megy el az a veszteség? Mert ha belső keringetéssel oldják meg a levegőt, akkor az a rendszerben marad, tehát nem veszteség.

    • @boese-i5g
      @boese-i5g Рік тому +1

      Teljesen jogos, ilyen jellegű vesztesége nincs egy hőcserélőnek, maximum áramlástani ellenállása. Ugyanakkor az egész rendszeresen, a hőcserélőn és a vezetékeken is folyamatosan szökik el a hő kicsi, de jelentős mennyiségben, mivel tökéletes hőszigetelés nincs.

  • @budanemoda3841
    @budanemoda3841 11 місяців тому

    "A 100 tonnás tárolóban 8 megawattnyi energia tárolható el, azaz 8.000 KWh és 100 kilowattos teljesítménnyel lehet óránként kivenni belőle energiát. Egy 2016 után épült átlagos lakóépület hőigénye 6,2 kilowatt óránként." Vazze! Javítsd ki már ki a mértékegységeket. (ha ki tudod..) Segítek: az energia mértékegysége: kWh, a teljesítményé: kW

  • @pitta1978hun
    @pitta1978hun Рік тому

    Nem teljesen értem ezt a hőcserélős veszteség témát. Ha le van szigetelve és NEM tudja átadni a teljes energiatartalmat, az nem elveszik hanem kevésbé hűtve kerül vissza a fűtőkörbe...

  • @cartoonelladefrasz7568
    @cartoonelladefrasz7568 Рік тому +2

    A geotermikus hőszivattyúkról is lehetne 100m mélységben 15°C van és ez alkalmas mind hűtésre és fűtésre viszont mi lenne ha extra meleget juttatnánk a mélybe igy nem kellene tárolót építeni.

    • @makoado6010
      @makoado6010 Рік тому +1

      minek a hőszivattyú? 300-en 40-50 fok van.

    • @imrebogar997
      @imrebogar997 11 місяців тому

      Sajnos azt elnyeli a közeg.

  • @istvanadok5957
    @istvanadok5957 Рік тому

    Szia!
    A napokban találtam erre a hőtárolás lehetőségre.
    Gondolkoztam rajta mikor fog ezzel valaki Mo-on megjelenni?
    Köszi hogy foglalkozol vele!

  • @jozsefienciu2325
    @jozsefienciu2325 Рік тому +1

    Láttál már Török kávét megfőzve forró homokba réz ibrikben?

  • @gmeszi.
    @gmeszi. Рік тому

    Ez a rendszert elsősorban fűtésre használják egy hőszivatyús rendszerről beszélünk. Gyakorlatilag a szivatyúnál ha kissebb az elérni kívánt hőmérséklet nincs/elhanyagolható a veszteség persze a betáplálásnál mindenképpen van veszteség. Azt ne felejtsűk el, hogy a megtermelhető le nem tárolt energia vesztesége 100%-nál mahasabb veszteségi ráta. Értelem szerűen passzívházhoz vagy ahoz közelítő épület mellé érdemes telepíteni. A számolásba valami nagy hiba csúszott egy passzív ház éves fűtési igénye 15kwh/év, nm. Ha innen indulunk a fűtésen kívűl marad hat megavattunk durván vagy megoszozunk még három házzal.

  • @istvanagoston3298
    @istvanagoston3298 Рік тому +2

    Szuper! Irány a PhD! Kb 100 kutato több évi munkáját 10 percben megmagyarazod, hogy mekkora hülyeség! Szerintem egy kicsit tobbet dolgoztak rajta, számoltak kísérleteztek! Vedd a fáradságot olvas utána témában!

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  Рік тому

      Én egy szóval sem mondtam, hülyeség. Sőt, ha rendszeresen újra melegítik, pl. télen is rendelkezésre álló szélenergiával, akkor szuper megoldás. A videóban erről viszont az hangzott el, hogy nyárról télre tárolnának el így energiát. Na én erre mondom csak, hogy nem gazdaságos megoldás, ami továbbra is fenntartom, hogy igaz.

    • @ferencelias4682
      @ferencelias4682 Рік тому +1

      Hőakkumulátor, ezen alapulnak a régi házak is a vastag falakkal...

  • @oliver4711
    @oliver4711 Рік тому

    Pont arra voltam kiváncsi hogy mennyi energiát lehet tárolni. Hat nem ezzel fogom fűteni a kerteszetet.

  • @istvankovacs309
    @istvankovacs309 Рік тому

    Nálunk a geotermikus energiát kellene fejleszteni, az ország adottságai megfelelőek a kiépítéséhez.

  • @balazslakatos9817
    @balazslakatos9817 Рік тому

    érdekes gondolatmenet.

  • @Benoke2
    @Benoke2 Рік тому

    Szempontok és a felhasználhatóság gondolom más a Finneknél mint nálunk, mert télen a napfény elég kevés arra. Lehet csak teszt, vagy lehet csak kiegészítő fűtés szükség esetén, vagy egyéb...

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  Рік тому

      Szerintem, mivel ez egy kutatási projekt volt és rengeteg pénzt beleöltek, azért kénytelen használni azt az egy megépült tartályt. Nem hinném, hogy ez gazadaságosan üzemeltethető egyébként, így szerintem nem erőltetik ezt majd.

  • @raytry69
    @raytry69 Рік тому

    9:07 A hőtároló köré épített infrastruktúra megoldások veszteségét ugyanmár ne számoljuk a hőtároló rovására.

  • @csapotamas5154
    @csapotamas5154 Рік тому

    Üdv!
    Volt régebben egy videód vályogház nád szigeteléséről.
    Lehet tudni róla valamit?
    Mennyire vált be? Mik a tapasztalatok?
    Választ előre is köszönöm.

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  Рік тому

      Nem tudom, mert az nem az én projektem volt. Szerintem nem elég hatékony és ráadásul szerves anyagot nem célszerű hőszigetelésnek alkalmazni.

    • @csapotamas5154
      @csapotamas5154 Рік тому

      @@nepazarolj
      Akkor marad a kőzet gyapot vagy a baumit open. Mást nem találtam.

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  Рік тому

      Ha nincs a fal alatt vízszigetelés, akkor a varázslatok nem segítenek a gyártók felől. Egy lepedő is visszafogja a nedvességáramlást, nem még egy hiper szuper ragasztóanyag.

    • @andras3094
      @andras3094 Рік тому

      Szia! Én most fejeztem be egyet, szalmapaplannal lett szigetelve.

    • @budanemoda3841
      @budanemoda3841 11 місяців тому

      @@nepazarolj Az ökölszabály: kifelé csökkennie kell a páraáteresztő ellenállásnak. Ha a B. Open vastagsága nem haladja meg a vályogfalazat vastagságának felét-harmadát (B. Open mű: 10 körül van, a vályog 3-4 ) akkor nincs páradúsulás a falban. (10 éve van hőszigetelve a vályogfalazatunk)

  • @Rd-wx9lf
    @Rd-wx9lf Рік тому

    Val'szeg csak " továbbgondolásra" tették nyilvánossá ezt a hírt,.geget... gondolom majd valami hibrid megoldás lesz alkalmazható házi és lakossági hálózatokra! (Remélem a közeleljövőben).

  • @istvanrohoska7305
    @istvanrohoska7305 Рік тому +5

    "1 000 kg, azaz egy tonna homok térfogata körülbelül 66 m3. Tehát a 100 tonnányi homok tárolásához egy 6.600 m3 -es hőszigetelt és 500 Celsius fokig legalább hőálló tartály szükséges. " ez a videó leírásában van, itt tűnt irreálisnak az 1t homok térfogata, persze lehet csak elírták. Valamikor sóval láttam hasonló dok. filmet a tv-ben, ott a tükröket irányították a központi toronyra, ahol a hő hatására folyékonnyá vált sóban kívánták tárolni a hőt. Azóta sem hallottam róla.

    • @Milanka989
      @Milanka989 Рік тому

      A technológia létezik és több helyen kísérleteznek vele. Molten salt power plant-ra keress rá ha érdekel.

    • @beukrisztian
      @beukrisztian Рік тому +6

      Itt valamit el írtál a köbméterekkel, hogy lehetne már 1t homok 66 m3.

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  Рік тому +1

      Igen ez elírás, máris javítom :-)

    • @Gazsoka66
      @Gazsoka66 Рік тому

      1 m3 homok kb. 1,5 tonna, vagyis 1 tonna homok 0,66 m3 . súlyos naygságrendi tévedésben vagy.

    • @istvanrohoska7305
      @istvanrohoska7305 Рік тому

      @@Gazsoka66 nem, mert a fenti hozzászólásban a videó leírásból idéztem (idéző jelekkel), ott vannak súlyos tévedésben vagy elírták

  • @istvanecsek7004
    @istvanecsek7004 Рік тому

    Azt az energiat kellene kihasználni, amivel az elektronok keringenek az atommag körül.

  • @oliver4711
    @oliver4711 Рік тому

    Veszteség a tárolásnál, és a szallitasnál lép fel. A hőcserélő ha le van szigetelve akkor nem veszteséges.

  • @PappPeter
    @PappPeter Рік тому

    Ha jól tudom, a homok fajhője 1kJ/kg x C. Így 1 tonna homok 400 C különbséggel 400 MJ hő energia.
    Ha nem tévedek,.számítási hiba van...

    • @PappPeter
      @PappPeter Рік тому

      Azaz 1 tonna homok tud tárolni nagyjából 100kWh hőenergiát. 100t 100x ennyit...

  • @istvan3146
    @istvan3146 Рік тому +1

    Érdekes videó, de egy kis pontosítás: 10+10+10+5 % veszteség az nem 35, hanem kb. 31 %. Nem összeadni, hanem szorozni kell őket.

  • @gmac231984
    @gmac231984 Рік тому

    Ha jól emlékszem maga a homok oldja meg a hôszigetelést is, egyszerûen van egy homok köpeny amit nem fûtenek

  • @oreg1965
    @oreg1965 Рік тому

    Nem a homok hőmérsékletét melegítik 500°C-ra, hanem a homokot!

  • @gabornagy1599
    @gabornagy1599 Рік тому

    Van ennél sokkal jobb megoldás, a tárolásra.

  • @gabornagy1599
    @gabornagy1599 Рік тому +1

    Egy az előírásnak megfelelő cs.ház 0,16 W/m²/C°, átlagosan igényel kb.24 kWh energiát naponta, a fűtési idényben, a fűtéshez.

  • @arnoldbitte351
    @arnoldbitte351 Рік тому

    Szia.Homok helyett sóval feltöltve jobb lenne ez a hőtároló.

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  Рік тому

      Miért jobb a só? Szerintem korrózív anyag és a nedvességet is jobban megköti. Mi a pozitív tulajdonsága amiat jobb? Talán nagyobb a tömege ugyanannál a térfogatnál?

    • @gyulaszilagyi1171
      @gyulaszilagyi1171 Рік тому

      @@nepazarolj Nem ártana, ha egy kicsit odafigyelnél a tényekre, ha már "oktatsz". Az energia és a teljesítmény az nem ugyanaz, a többi bakiról nem is beszélve. A homoknak kicsi a fajhője, ezért azon túl, hogy olcsó, semmi előnye sincs. A sóolvadék a fázisváltozás miatt (látens hő) nagyságrenddel nagyobb hőkapacitással bír. Ezért írta a kolléga a sót.

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  Рік тому +2

      Na, ha részletesebb infót írtok, az előrevivőbb. :-) Szívesen veszem a hasznos kiegészítéseket. Pont ezért kérdeztem vissza a kollágától.
      Nem az oktatás a cél, hanem az információmegosztás és a diskurzus, együtt elmélkedés elindítása.

    • @gyulaszilagyi1171
      @gyulaszilagyi1171 Рік тому

      @@nepazarolj Helyes

    • @tamastoth6069
      @tamastoth6069 Рік тому +1

      Német szénerőművek hűtőtornyai meg okádják a gőzt nappal amikor süt a nap, mert sok a termelés és valahogy el kell "summantani" a megtermelt energiát.
      Oda (is) kellene vmi tároló.
      Nesze neked sötétzöld energia!

  • @konigbaum
    @konigbaum Рік тому

    Ebben az okelytésben gyenge a logika.

  • @mrdot1126
    @mrdot1126 Рік тому

    600c nem 500.

  • @mrdot1126
    @mrdot1126 Рік тому

    az árammal felmelegítenek levegőt azt küldik csőben a homokba, az melegíti fel, majd így is nyerik ki...

  • @tibors6986
    @tibors6986 Рік тому

    keveri a kW-ot és a kWh -t…nem szakember

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  Рік тому

      Sokan keverik, csak súgok! :-) Olyan ez, mint a diétában a kalória. Az sem kalória, hanem kiló kalória. nem mindegy, mert sokszoros a szorzó. :-)
      Ja és sehol nem állítottam, hogy szakember vagyok, ám az szakemberség józan paraszti ész nélkül nem tesz még életképessé a való életben.

  • @macsekimacsekov1073
    @macsekimacsekov1073 Рік тому

    Laci ...őszintén...fél év alatt simán kihűl....bármi is...ne hagyd magad àtpaszni

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  Рік тому

      Így van, ha napi rendszerességgel újra töltik energiával, mikor nem kell pl. a szélenergia, akkor szuper megoldás, de hosszútávú tárolásra nem gazdaságos.

    • @macsekimacsekov1073
      @macsekimacsekov1073 Рік тому

      @@nepazarolj ...már húsz éve meggyőződésem, hogy a geotermikus megoldást kellene fejleszteni, mert az szinte állandó hatásfokkal üzemel. Azt a vátozatot, ahol nem mélységbe fúrnak, hanem nagyobb terület alá fektetnek csőrendszert. A családiházas udvarokra jellemző méret elegendő is lenne rá. Az sem egyszerű, se nem olcsóbb, de "statikus"😉

  • @torpemonguz
    @torpemonguz Рік тому

    Szokásos zöld ámítás.. ezekre a projektekre csúszik a k+f támogatás..
    Úgy ahogy 5-6 évente mágnesmotoros örökmozgóra is adnak pénzt.. persze nem nekünk..

    • @torpemonguz
      @torpemonguz Рік тому

      Itthon volt erre egy szuterénes kisérlet. Vízzel.. kb 2 hetet bírt, hőszivattyúval, napkollektorral.. kb 50 m3 vízzel. Bence csinàlta, a Permanentől..

  • @lajosinancsi1583
    @lajosinancsi1583 Рік тому

    Szevasz!
    Hatalmas tároló ? Alig nagyobb egy átlagos 5*4-es szobánál :) Egy új építésű háznál kb duplán kell építeni ( Egy pincerész ami szigetelt és abba ez a homok, kicsit emelten meg a normál épületrész :) ) Itt jó hőszigetelés kellene a szintek közé, mert senki nem szeretne nyáron padlófűtést :) A hőcserélőknek meg csak annyi lenne a vesztesége, amennyit a ventilátor fogyaszt. Direktbe nem lehet a homokból nyert meleg levegőt a lakásba fújni, a szilikózis veszélye miatt! Tartálynál a nagy tömeg miatt és a hő miatt inkább samott tégla lehet.
    Nem mellesleg nagyon jók a videóid! Tartalmilag és érthetőség terén is (érthetőég=hangminőség és jól összerakott magyarázatok) !

    • @boese-i5g
      @boese-i5g Рік тому +1

      Igen, azért itt az ördög a részletekben lapul. Nem tudjuk milyen megoldással áramoltatják a levegőt a homokon (ami tuti hogy valami nagyon tiszta,spéci homok) keresztül, mert azt simán keresztül fújni nem lehet. Ilyen szempontból a víz kezelhetőbbnek tűnik, de azt meg nem lehet 500 fokra hevíteni. Nehezen tudom ezt elképzelni ezt háztartási megoldásként, ez is csak egy kísérleti létesítmény, de kétségtelen, hogy a hőt még mindig könnyebb tárolni mint az áramot, és ha igazi energiaválság lesz, ilyenekhez kell folyamodni.

    • @repairtech
      @repairtech Рік тому

      P

    • @DevPerZero
      @DevPerZero Рік тому +1

      @@boese-i5g Nem spéci homok. Azt mondják a fejlesztő cég videójában, hogy sima homok, sőt bármilyen jó. Pont ezért is olcsó a rendszer, nincs benne semmi speciális összetevő. Nem hiszem, hogy direktben a homokon keresztül áramlik a levegő, mert 7-9 méter magas tornyon átfújni a levegőt... oda óriási nyomás kellene és nem lehetne irányítani, hogy hol menjen a levegő, arra menne amerre a legkisebb az ellenállás. Szerintem csövek mennek a homokban valószínűleg elég sűrűn, hasonlóan pl. egy gőzmozdony kazánjához és ezeken a csöveken már nagyon könnyű átáramoltatni a forró levegőt.

  • @istvanrohoska7305
    @istvanrohoska7305 Рік тому +1

    1000kg az-az 1t az nem 66 m3 , nagyon nem!

    • @Milanka989
      @Milanka989 Рік тому +1

      100 tonnás tárolóról volt szó, ami ha arra gondolsz, hogy 100 tonna víz~100 köbméter, akkor a nyílván valamivel nagyobb fajsúlyú homokból elég lehet 66 köbméter is, ahhoz, hogy meglegyen a 100 tonna.

    • @rolandvoros6016
      @rolandvoros6016 Рік тому +1

      Osztályozott homok a bányában, ami még nedves is 0/2 szemcsenagysággal 1m3 = 1.5 tonna!!
      Akkor a 100/1.5=66.666666m3
      Tehát a számítás nagyjából helyes, ha kiszárítjuk a homokot akkor az 1 tonna kicsit több mint 1.5m3, mivel a száraz homok könnyebb a vizesnél!!!😉

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  Рік тому +1

      Csak elírás volt, közben javítottam. 1 tonna száraz homok 0,66 m3.

  • @istvanrohoska7305
    @istvanrohoska7305 Рік тому

    legalább is a homok nem, inkább 0,66m3

  • @zsoltzombory8553
    @zsoltzombory8553 Рік тому +2

    Volt itthon magyarnak, valaki a pincéjét leszigetelte, majd telenyomta vízzel, nyáron felfutotte napkollektorral. Bodulet nagy meló volt, kb november végéig nem tudott fűteni vele, semmi értelme ilyeneket agyalni.

    • @Golyszulat
      @Golyszulat Рік тому

      A víz nagyon jó hővezető (így sokkal nehezebb benne hőt tárolni hosszú távon), szerintem vizes kísérletből származó tapasztalat alapján nem lehet leírni ezt a homokos koncepciót.

    • @zsoltzombory8553
      @zsoltzombory8553 Рік тому

      @@Golyszulat most így belegondolva, igazad lehet

  • @hsanyi
    @hsanyi Рік тому +2

    Még egy lufi kipukkantva.....DE!!! csak pár napra kell tárolni, nem szezonokra....

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  Рік тому

      Igen abban az esetben nem rossz ötlet.

    • @hsanyi
      @hsanyi Рік тому

      @@nepazarolj A másik érv egyébként, hogy addig, amíg nincs más tárolási képesség, a rossz hatásfok sem érdekes, DE!! a gazdaságosság igen.
      A szaldós eljárás a napelemek elterjesztése miatt volt, de a reális jövő az "áram kereskedés" elvén működő elszámolás és ott megtérülhet egy kisebb 2-4kw-s akkumulátor is, de ez hosszabb beszélgetés tárgya, sem mint írni pár sort.

    • @gmeszi.
      @gmeszi. Рік тому

      Itt olyan energia tárolásáról van szó ami menne a kukába. Ha nyolc megavattot hagyományos akkuban akarsz tárolni annak messze magasabb (nagygságrendekel) a költsége.