И аз моля за повече такива клипове! Много са полезни, напр. как да си избираме ножовете, как да ги точим, разликите между тиганите, фурните, тенджерите, как да съхраняваме правилно храните, вкл. и съвети от сорта на как да режем зеленчуци, меса и т.н. Всякакви такива теми подхождат много на името на канала "Готвене за начинаещи" и наистина са много полезни за хора, които тепърва навлизат в готвенето.
Бях решила да си сменям керамичния плот с индукционен, поръчах двойка Електролукс от Емаг и много ми хареса как водата моментално завира, но шумът ужасно ме дразнеше. Според мен, може и от модела да е било, но си е силен и ми липсваше безшумния керамичен котлон. Помислих малко и реших да го върна. Взех си нов керамичен и не съжалявам, защото освен това обичам да си доготвям храната бавно, като изключа котлона и оставя тенджерата до пълно приготвяне. При индукцията липсва остатъчната топлина.
Много полезно видео. Аз малко насилствено минах на индукция, но за мен има 2 основни предимства: много прецизно регулиране на температурата и най-вече лесно чистене на плота дори и нещо да е изкипяло.
Как става най-вкусно с чугунените нз, според мен самият източник на нагряване не е от пряко значение за вкуса, освен ако не говорим за готвене на дърва, където храната поема от аромата на огъня.
Прекрасен клип - Поздравления! Един проблем който открих с една моя стара тенджера (sapir) - тя има индукционен ринг. Тенджерата е с голям диаметър (може би 28см), но е с малък индукционен ринг. По този начин големия котлон не започва да работи с нея и ми се налага да ползвам малкия. Който пък е до копчетата и тенджерата ги покрива и пречи. Та при закупуване на тенджера може да хвърляте едно око дали от ринга не е спестено.
Много информативно видео, благодаря за старанието. Само ще допълня, че всъщност има индукционен котлон за Уок, но предвид специфичната форма на този съд, котлонът може да се ползва само за този тип тигани.
Има и евтин вариант на индукционните котлони - когато не са плоча, а отделни котлони. Продават се в Метро, Кауфланд, при промоции стигат до 60-70 лева. Там, обаче има риск ако кипнеш мляко да се запушат вентилационните отворчета. Но аз предпочитам да си купя пак нов индукционен котлон, защото има невероятни предимства. Всичко, което изреди автора е напълно вярно. Страхотно улеснение.
Гледайки коментарите се сетих, че все пак имах проблеми с пърженето в началото, докато усетя кое на каква температура да слагам и не със всички тигани става хубаво. Трябва да се пробва. Трябва стандартните неща да се пържат при по-висока степен от основната. Но се свиква. Другите предимства- кипване на вода е по-бързо от микровълнова, таймер и много степени на мощност от най-най ниска до свръх висока, която никога не съм ползвала, свърх-икономичен откъм ток и лесно се почиства - направо убиват неудобствата.
Абсолютно съм съгласен, между другото за пърженето лесно се елиминира гадаенето с термометър от 20 лв. почти всички продукти като месо, картофи и т.н. се пържат на температура около 160-170 градуса, та с термометъра лесно може да се следи :)
ползвам индукция от много години и не я заменям за нищо друго. Не съм имал проблеми с нея ,повреди и т.н. ,а с тенджера под налягане готвенето е уникална комбинация дори за хора които не обичат да се задържат в кухнята. Два котлона на по 15г. все още работещи ,а от скоро(от 2 год.) и двоен инд.плот (200 лв.) си взех , заради модерната визия. Не са популярни марки и цените са много достъпни -реално е покупка която си заслужава.
Здравей Миро! Моля те за някакъв съвет. Всичко ми е с индукция и съм много доволен, но това няма общо с питането ми. Подариха ми едно шише със зехтин с бял трюфел. Не знам за какво да го използвам. Писах на шеф Манчев, но едва ле ще ми отговори. Надявам се на отговор и ли съвет от теб. Моля те за една или повече рецепти с този зехтин. Пробвах зехтина с бъркани яйца, но или зехтина е супер силен или аз не мога да свикна с този вкус. Най-добрият индикатор ще са гостите ми, но не искам да се изложа. Моляте за рецепта със зехтин с бял трюфел 🙂 Няма да ти благодаря, докато не видя рецепта 😄 Хубав ден ти желая! 🙂
Здрасти, ако си изпържил яйцата директно в този зехтин е нормално, да не ти харесат, защото ако е високо качество наистина би трябвало да е много силен, по-скоро го използвай в края да поръсиш няколко капки на ризото, паста или пък яйца :)
Аз си поливам филийка черен хляб (истински, от плътните, както казва мъжа ми "тричавите"), правя я на кубчета и отгоре слагам пушен шпрот и малко парченце лимон или лайм. Набождам с клечици за хапка и воала ❤
Преди повече от година минах на индукция (от газ). Манджите прегаряха, ставаше много бързо и трябваше да се промени "цялостната парадигма" (както казват учЕните). Бързината тотално променя мисленето ти. Забравяте за мотаенето и нарязването на продуктите, докато се сгорещява олиото и др. подобни. Цялостното времетраене за приготвянето на нещо тотално се скъсява, както и времето за поставяне на отделните продукти (в съответния ред). За сотирането не е проблем, тъй като в обикновените домакинства малко хора подхвърлят тигани и се предпочита да се разбърква. Така че газта не липсва. Успех!
Най-добре е да си имаш и двата варианта котлони на газ и ток а ако,ще е за лятна кухня може и на дърва много добър вариант да си независим от енергото.Пък защо не и соларен котлон при хубаво време в градината или на тераската ха ха.
Има и някои други недостатъци, като някои от тях са свързани основно с качеството на съдовете, особено на тиганите. Единият е, че при ниските мощности, котлона превключва на импулсен режим и когато количеството, което готвим е в малко и стените на съда са тънки може да е неприятно. Друг е, че топлината е концентрирана основно в един не-голям кръг и ако съда (тигана) не е с добра топлопроводимост, в центъра се загрява повече, от колкото по периферията. Индукционните котлони не са най-доброто решение за "старите" емайлирани тънкостенни от "черна" стомана (железни ако някои предпочитат така) тенджери. За мен лично един от фаворитите за работа с индукционен котнлон е чугуненият готварски съд.
Всичко, което си избройл са по-скоро недостатъци на некачествени съдове, отколкото на самата индукция, реално с тези тънки тигани на всякакъв котлон ще има проблеми било то с горещи точки по дъното или с загорели стени :)
Аз честно казано се опитах да направя решение с най доброто от двата свята, затова си взех печка с два газови и два керамични котлона. Искаше ми се да взема с два индукционни и два газови, но не видях такава комбинация в цяла печка с фурна.
Има преходници за индукционен плот и вече не е нужно да си сменяте всички съдове с такива за индукция. Аз съм с индукционен плот от вече близо 15 години, нямам никакви проблеми, имам дори уок за индукция и понякога си правя азиатски манджи. Няма перфектния вкус на готвено в уок на силен огън, но не е никак лошо при всички случаи.
Преходника е абсолютен компромис. С него губиш всички предимства на индукционния котлон. Нямаш директно нагряване на готварския съд, губиш и възможността за бърза промяна на температурата.
@@АсенЦветков-й3й така е, но ако трябва като мен, да смениш 6 тенджери, 4 тигана, 3 касероли... ще предпочетеш временно компромиса. Аз ги подарих и си купих нови, за индукция, но колко биха могли да си го позволят, от раз?
Не съм го пробвал с чук все още, с тенджери и тигани не съм успял да го счупя вкъщи вече 3 години, този в новата ми кухня е сравнително младичък на 2 месеца :)
@Kalinka Tsakova Най-голямата заплаха е, ако имате горен шкаф или рафт над плота и изтървете нещо тежко по невнимание. Тогава ако не счупване, може да се получи грозна пукнатина.
@@npocToBaT точно това имам предвид, да, ако нещо падне върху него дали се чупи лесно. Имам лош опит с маси със стъкло отгоре и се чудех дали и тук трябва да се внимава така или стъклото е по-здраво.
В китайската и средноазиатската кухня ползват едни сферични съдове от чугун или алуминий (желязното е познатия уок). Та тези съдове са изцяло с дебели стени и на огън се нагряват както дъното, така и стените равномерно. И за доста от рецептите им всъщност нагряването, което дава газта или живия огън не могат да се получат с какъвто и да е електрически котлон. Та понеже съм роден в Узбекистан, съм "длъжен" да имам и газ у дома. :) Иначе и аз обмислям да заменя керамичните с индукционни и то точно AEG. ;)
В Узбекистан не ползват ли по-скоро такъв съд ua-cam.com/video/PB8XOhwuvC4/v-deo.html питам от чисто любопитство, не съм запознат с местните специалитети, но този Садж ми го направи тъста и съм много доволен от гозбите :)
Колкото повече икономии създава, толкова по-кратък живот има. За мен индукционните котлони са бързи и най-икономични, но живота им е по-кратък заради електрониката им в сравнение с керамичните и газовите, които нямат фини електронни компоненти. За любителите на палачинки е важно да обърнем внимание, че индукционните котлони не са особено подходящи. Причината е, че повечето такива се изключват автоматично след 2-3 секунди, ако няма поставен съд върху тях. Лъчението е неутрално само ако съдовете са поставени точно в центъра на зоната за готвене. Човекът, който приготвя храна, трябва да спазва разстояние от 30 см от горния панел. Това е много неудобно за бременни жени, деца и хора с нисък ръст. Ако печката се използва неправилно, магнитното лъчение прониква в човешкото тяло, генерирайки електрически ток в него. Това свръхстимулира централната нервна система. Последствието може да бъде главоболие, умора, безсъние. Зеленчуците и плодовете, приготвени на индукционни струи, губят 75% от витамините си. Месото е лишено от едно от най-важните вещества - тиамин. Индукцията пречи на работата на имплантирани пейсмейкъри. Хората с тези импланти не трябва да докосват тенджери на печката и да използват метални лъжици, докато готвят. Учените не могат да кажат със сигурност, че това е пълен списък на отрицателните качества на печката. Не е напълно разбрано как вълните със средна честота влияят на човешкото тяло и храната, която готвим.
Много интересна информация. Но Вие говорите за индукционни струи. Може ли някакъв линк към източник? И това значи ли, че все пак керамичните са по-ефективни?
@@danielanikolova3344 Има информация достатъчно в мрежата. Колкото един източник на топлина е по-близо до огъня, толкова е по-полезно и здравословно готвенето с него. Не може, а и не бива да се разглежда само финансово-икономическата страна. Както и да го погледне човек, електромагнетизма не е полезен нито за присъстващия готвач, нито за това, което се случва с храната. Правени са експерименти с растения, поливани с обикновена вода и такава, загрята в микровълнова или с индукция. Растенията, поливани с третираната вода започвали да линеят.
Хубаво видео пич,ама тия индукционни котлони на мен лично за дълготрайна употреба неми се струват много полезни за здравето,както микровълновите печки ! Това си е лично мое мнение !
Още един глас "ЗА" такива видеа с оценка на уреди, пособия и каквото и да било. В последните години качеството дори на реномирани марки падна и когато чивек избира нещо, риска е голям, без значение от сумата. И започва една серия проба-грешка, която е доста неприятна що се отнася до уреди, чиито цени не са ниски.
Ако използвате чугунен тиган, който не е емайлиран отвън, поради тежестта си при плъзгане има опасност да се надраска, но с всички други съдове не съм имал никакви поражения :)
Малко пояснения относно кривите дъна и индукционните котлони. Магнитните полета ще обхванат дори и ако дъното е криво. Да, вярно ще са малко по-слаби, но не би се получил ефекта на кривото дъно при норален котлон. Тоест нагряването все още ще е достатъчно равномерно без значение, че тиганът е крив. Моя опит с индукционните котолони е, че евтините такива (лидъл и подобни) работят в режим пускам/спирам с около 1000 вата при ниски мощности, което не е добре. Водата ту заври, ту спре. По-хубавите регулират мощността до нула без да има това пускане и спиране. И нещо, което не ми допада при моя xiaomi е, че не мога да вдигна наистина висока температура. Най-вече за палачинки.
И аз моля за повече такива клипове! Много са полезни, напр. как да си избираме ножовете, как да ги точим, разликите между тиганите, фурните, тенджерите, как да съхраняваме правилно храните, вкл. и съвети от сорта на как да режем зеленчуци, меса и т.н. Всякакви такива теми подхождат много на името на канала "Готвене за начинаещи" и наистина са много полезни за хора, които тепърва навлизат в готвенето.
Супер изчерпателно видео по темата. С индукционен котлон съм и не си представям да мина на нещо друго освен има смесени 2бр индукция и 2бр газ.
Да. Да. Да, с две ръце гласувам за повече такива клипове. Правиш изключително смислено съдържание :)
за пореден път - изключително видео, пълно с полезна информация - плюсове и минуси, сравнения и споделяне на опит! благодаря ти, Миро! поклон!!!
Видеото много ми хареса! С удоволствие ще гледам още!
Бях решила да си сменям керамичния плот с индукционен, поръчах двойка Електролукс от Емаг и много ми хареса как водата моментално завира, но шумът ужасно ме дразнеше. Според мен, може и от модела да е било, но си е силен и ми липсваше безшумния керамичен котлон. Помислих малко и реших да го върна. Взех си нов керамичен и не съжалявам, защото освен това обичам да си доготвям храната бавно, като изключа котлона и оставя тенджерата до пълно приготвяне. При индукцията липсва остатъчната топлина.
Това се решава като има много ниска степен, която с таймер може да се регулира, примерно за 10 мин. на най-ниската мощност.
Много полезно видео. Аз малко насилствено минах на индукция, но за мен има 2 основни предимства: много прецизно регулиране на температурата и най-вече лесно чистене на плота дори и нещо да е изкипяло.
Перфектно видео!!!!
Благодаря!😊
Най вкусно става със чугунените. Нищо, че са неикономични. Аз още си карам и със старите крушки, понеже са най полезни за здравето.
Как става най-вкусно с чугунените нз, според мен самият източник на нагряване не е от пряко значение за вкуса, освен ако не говорим за готвене на дърва, където храната поема от аромата на огъня.
Много яко видео, продължвай с тях. Бих се радвал да разбера каква фурна си сложил сега.
Скоро може да пусна едно кратко видео и за нея, защо я избрах и дали съм доволен :)
Прекрасен клип - Поздравления! Един проблем който открих с една моя стара тенджера (sapir) - тя има индукционен ринг. Тенджерата е с голям диаметър (може би 28см), но е с малък индукционен ринг. По този начин големия котлон не започва да работи с нея и ми се налага да ползвам малкия. Който пък е до копчетата и тенджерата ги покрива и пречи. Та при закупуване на тенджера може да хвърляте едно око дали от ринга не е спестено.
Много информативно видео, благодаря за старанието. Само ще допълня, че всъщност има индукционен котлон за Уок, но предвид специфичната форма на този съд, котлонът може да се ползва само за този тип тигани.
Много полезно видео! Моля, за още такива и по-конкретно за съдове за готвене! Но и всяка друга тема би била изключително полезна! Благодаря!
Ето едно старо за съдовете ua-cam.com/video/zdfsnBYpAXs/v-deo.html
Има и евтин вариант на индукционните котлони - когато не са плоча, а отделни котлони.
Продават се в Метро, Кауфланд, при промоции стигат до 60-70 лева.
Там, обаче има риск ако кипнеш мляко да се запушат вентилационните отворчета.
Но аз предпочитам да си купя пак нов индукционен котлон, защото има невероятни предимства.
Всичко, което изреди автора е напълно вярно. Страхотно улеснение.
Гледайки коментарите се сетих, че все пак имах проблеми с пърженето в началото, докато усетя кое на каква температура да слагам и не със всички тигани става хубаво. Трябва да се пробва. Трябва стандартните неща да се пържат при по-висока степен от основната.
Но се свиква. Другите предимства- кипване на вода е по-бързо от микровълнова, таймер и много степени на мощност от най-най ниска до свръх висока, която никога не съм ползвала, свърх-икономичен откъм ток и лесно се почиства - направо убиват неудобствата.
Абсолютно съм съгласен, между другото за пърженето лесно се елиминира гадаенето с термометър от 20 лв. почти всички продукти като месо, картофи и т.н. се пържат на температура около 160-170 градуса, та с термометъра лесно може да се следи :)
ползвам индукция от много години и не я заменям за нищо друго. Не съм имал проблеми с нея ,повреди и т.н. ,а с тенджера под налягане готвенето е уникална комбинация дори за хора които не обичат да се задържат в кухнята. Два котлона на по 15г. все още работещи ,а от скоро(от 2 год.) и двоен инд.плот (200 лв.) си взех , заради модерната визия. Не са популярни марки и цените са много достъпни -реално е покупка която си заслужава.
Бихте ли споделили марката на индукционните?
@@janelf64 15 годишните са "ALASKA" ,а двойният за вграждане в плот- на 2 години е "Cata"
Здравей Миро! Моля те за някакъв съвет. Всичко ми е с индукция и съм много доволен, но това няма общо с питането ми.
Подариха ми едно шише със зехтин с бял трюфел. Не знам за какво да го използвам.
Писах на шеф Манчев, но едва ле ще ми отговори.
Надявам се на отговор и ли съвет от теб.
Моля те за една или повече рецепти с този зехтин.
Пробвах зехтина с бъркани яйца, но или зехтина е супер силен или аз не мога да свикна с този вкус.
Най-добрият индикатор ще са гостите ми, но не искам да се изложа.
Моляте за рецепта със зехтин с бял трюфел 🙂
Няма да ти благодаря, докато не видя рецепта 😄
Хубав ден ти желая! 🙂
Здрасти, ако си изпържил яйцата директно в този зехтин е нормално, да не ти харесат, защото ако е високо качество наистина би трябвало да е много силен, по-скоро го използвай в края да поръсиш няколко капки на ризото, паста или пък яйца :)
@@gotvenezanachinaeshti благодаря 🙂
Голяма работа си
Аз си поливам филийка черен хляб (истински, от плътните, както казва мъжа ми "тричавите"), правя я на кубчета и отгоре слагам пушен шпрот и малко парченце лимон или лайм. Набождам с клечици за хапка и воала ❤
Единствено ме дразни на индукционните котлони като излееш вода на бутончета директно спира да работи докато не го избършеш…
Индукционен котлон винаги, свикнеш ли му, никога не го сменяш за друг.
Преди повече от година минах на индукция (от газ). Манджите прегаряха, ставаше много бързо и трябваше да се промени "цялостната парадигма" (както казват учЕните). Бързината тотално променя мисленето ти. Забравяте за мотаенето и нарязването на продуктите, докато се сгорещява олиото и др. подобни. Цялостното времетраене за приготвянето на нещо тотално се скъсява, както и времето за поставяне на отделните продукти (в съответния ред). За сотирането не е проблем, тъй като в обикновените домакинства малко хора подхвърлят тигани и се предпочита да се разбърква. Така че газта не липсва. Успех!
Най-добре е да си имаш и двата варианта котлони на газ и ток а ако,ще е за лятна кухня може и на дърва много добър вариант да си независим от енергото.Пък защо не и соларен котлон при хубаво време в градината или на тераската ха ха.
На село Миро ни оборудва с газов плот! Има печка на дърва вътре и още една на двора. Всякакви предложения се приемат 😊!
💙💙💙💙💙
Има и някои други недостатъци, като някои от тях са свързани основно с качеството на съдовете, особено на тиганите. Единият е, че при ниските мощности, котлона превключва на импулсен режим и когато количеството, което готвим е в малко и стените на съда са тънки може да е неприятно. Друг е, че топлината е концентрирана основно в един не-голям кръг и ако съда (тигана) не е с добра топлопроводимост, в центъра се загрява повече, от колкото по периферията.
Индукционните котлони не са най-доброто решение за "старите" емайлирани тънкостенни от "черна" стомана (железни ако някои предпочитат така) тенджери. За мен лично един от фаворитите за работа с индукционен котнлон е чугуненият готварски съд.
Всичко, което си избройл са по-скоро недостатъци на некачествени съдове, отколкото на самата индукция, реално с тези тънки тигани на всякакъв котлон ще има проблеми било то с горещи точки по дъното или с загорели стени :)
❤ Здравей Миро.
А може ли да се гомбинират два газови и два индукция.😊
Това би било оптимална комбинация :)
Аз честно казано се опитах да направя решение с най доброто от двата свята, затова си взех печка с два газови и два керамични котлона. Искаше ми се да взема с два индукционни и два газови, но не видях такава комбинация в цяла печка с фурна.
И аз не открих такова животно, затова вкъщи си останах само с индукция, мисля че има някакви редки модели, но не са масови със сигурност
Миро, с лак за нокти ли си 3:51 😮
Не, това са стокови кадри 😁
Има аларми за газ и не са много скъпи, така, че който иска по-голяма сигурност може да си вземе.
Имам индукционни котлони, но след спиране на готвенето винаги има някаква не малка остатъчна топлина на плота. Това нормално ли е?
При условие, че готварският съд се нагрява и отдава топлина на стъклото.... явно си е напълно нормално.
Там където е бил съдът е нормално, на моята дори има индикатор, който показва че котлонът е още топъл като предупреждение :)
@@gotvenezanachinaeshti И при мен е така. А когато сложиш малък съд, напипваш как се нагрява само под дъното му.
Индукция, това е бъдещето
Не е бъдещето, то си е настояще от поне 20 години.
Още един плюс за газта, готвенето на газ най се доближава до готвенето на открит огън по вкусови качества.
Има преходници за индукционен плот и вече не е нужно да си сменяте всички съдове с такива за индукция. Аз съм с индукционен плот от вече близо 15 години, нямам никакви проблеми, имам дори уок за индукция и понякога си правя азиатски манджи. Няма перфектния вкус на готвено в уок на силен огън, но не е никак лошо при всички случаи.
Преходника е абсолютен компромис. С него губиш всички предимства на индукционния котлон. Нямаш директно нагряване на готварския съд, губиш и възможността за бърза промяна на температурата.
@@АсенЦветков-й3й така е, но ако трябва като мен, да смениш 6 тенджери, 4 тигана, 3 касероли... ще предпочетеш временно компромиса. Аз ги подарих и си купих нови, за индукция, но колко биха могли да си го позволят, от раз?
Чупи ли се лесно стъкления му плот?
Не съм го пробвал с чук все още, с тенджери и тигани не съм успял да го счупя вкъщи вече 3 години, този в новата ми кухня е сравнително младичък на 2 месеца :)
Трябва да се внимава с по-тежки съдове като чугунените, но не би трябвало плотовете да се пукат чак толкова лесно.
Трябва да положиш изключителни усилия и старание за да го счупиш
@Kalinka Tsakova
Най-голямата заплаха е, ако имате горен шкаф или рафт над плота и изтървете нещо тежко по невнимание. Тогава ако не счупване, може да се получи грозна пукнатина.
@@npocToBaT точно това имам предвид, да, ако нещо падне върху него дали се чупи лесно. Имам лош опит с маси със стъкло отгоре и се чудех дали и тук трябва да се внимава така или стъклото е по-здраво.
Най-големият минус на индукцията е че не може да се използва Wok
В китайската и средноазиатската кухня ползват едни сферични съдове от чугун или алуминий (желязното е познатия уок). Та тези съдове са изцяло с дебели стени и на огън се нагряват както дъното, така и стените равномерно. И за доста от рецептите им всъщност нагряването, което дава газта или живия огън не могат да се получат с какъвто и да е електрически котлон. Та понеже съм роден в Узбекистан, съм "длъжен" да имам и газ у дома. :)
Иначе и аз обмислям да заменя керамичните с индукционни и то точно AEG. ;)
В Узбекистан не ползват ли по-скоро такъв съд ua-cam.com/video/PB8XOhwuvC4/v-deo.html питам от чисто любопитство, не съм запознат с местните специалитети, но този Садж ми го направи тъста и съм много доволен от гозбите :)
Колкото повече икономии създава, толкова по-кратък живот има. За мен индукционните котлони са бързи и най-икономични, но живота им е по-кратък заради електрониката им в сравнение с керамичните и газовите, които нямат фини електронни компоненти. За любителите на палачинки е важно да обърнем внимание, че индукционните котлони не са особено подходящи. Причината е, че повечето такива се изключват автоматично след 2-3 секунди, ако няма поставен съд върху тях. Лъчението е неутрално само ако съдовете са поставени точно в центъра на зоната за готвене. Човекът, който приготвя храна, трябва да спазва разстояние от 30 см от горния панел. Това е много неудобно за бременни жени, деца и хора с нисък ръст. Ако печката се използва неправилно, магнитното лъчение прониква в човешкото тяло, генерирайки електрически ток в него. Това свръхстимулира централната нервна система. Последствието може да бъде главоболие, умора, безсъние. Зеленчуците и плодовете, приготвени на индукционни струи, губят 75% от витамините си. Месото е лишено от едно от най-важните вещества - тиамин. Индукцията пречи на работата на имплантирани пейсмейкъри. Хората с тези импланти не трябва да докосват тенджери на печката и да използват метални лъжици, докато готвят. Учените не могат да кажат със сигурност, че това е пълен списък на отрицателните качества на печката. Не е напълно разбрано как вълните със средна честота влияят на човешкото тяло и храната, която готвим.
Много интересна информация. Но Вие говорите за индукционни струи. Може ли някакъв линк към източник? И това значи ли, че все пак керамичните са по-ефективни?
От гледна точка на енергийна ефективност със сигурност керамичните не са по-добри от индукционните.
@@danielanikolova3344 Има информация достатъчно в мрежата. Колкото един източник на топлина е по-близо до огъня, толкова е по-полезно и здравословно готвенето с него. Не може, а и не бива да се разглежда само финансово-икономическата страна. Както и да го погледне човек, електромагнетизма не е полезен нито за присъстващия готвач, нито за това, което се случва с храната. Правени са експерименти с растения, поливани с обикновена вода и такава, загрята в микровълнова или с индукция. Растенията, поливани с третираната вода започвали да линеят.
Хубаво видео пич,ама тия индукционни котлони на мен лично за дълготрайна употреба неми се струват много полезни за здравето,както микровълновите печки ! Това си е лично мое мнение !
Още един глас "ЗА" такива видеа с оценка на уреди, пособия и каквото и да било. В последните години качеството дори на реномирани марки падна и когато чивек избира нещо, риска е голям, без значение от сумата. И започва една серия проба-грешка, която е доста неприятна що се отнася до уреди, чиито цени не са ниски.
Това стъкло много бързо се надрасква! Не знам как ползвате с години този плот!
Явно е нисък клас.
Ако използвате чугунен тиган, който не е емайлиран отвън, поради тежестта си при плъзгане има опасност да се надраска, но с всички други съдове не съм имал никакви поражения :)
Nooooooooooooo
:D :D :D
Индукция > всичко останало
Малко пояснения относно кривите дъна и индукционните котлони. Магнитните полета ще обхванат дори и ако дъното е криво. Да, вярно ще са малко по-слаби, но не би се получил ефекта на кривото дъно при норален котлон. Тоест нагряването все още ще е достатъчно равномерно без значение, че тиганът е крив.
Моя опит с индукционните котолони е, че евтините такива (лидъл и подобни) работят в режим пускам/спирам с около 1000 вата при ниски мощности, което не е добре. Водата ту заври, ту спре. По-хубавите регулират мощността до нула без да има това пускане и спиране.
И нещо, което не ми допада при моя xiaomi е, че не мога да вдигна наистина висока температура. Най-вече за палачинки.
Имаш ли “добавката” за скара - 300-400 лв,бая дебели аксесоари? Иначе продължавай с образователните видеа 🚀🚀🚀
Ако визираш чугунената плоча, да подариха ми я, но още не съм я тествал :)