5 порад, що допоможуть дітям учитися краще

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 23 вер 2024
  • Увага РОЗІГРАШ! Підпишіться на канал та прокоментуйте це відео (бажано по темі, звісно, але можете просто похвалити нас) - і ви станете учасником розіграшу потужного графічного роману "Діра" - мистецький вирок донеччанина Сергій Захарова так званим ДНР та ЛНР - книги, яку я рекомендую вивчати в школі! Тут - про книгу - is.gd/kG1SHb , а розіграш відбудеться 13 жовтня рандомайзерно, результати тоді ж на ФБ-сторінці Культуртригера, тут - / culture.trigger
    Поєднати українську мову та літературу в один предмет, реформувати післядипломну освіту для вчителів та розширити шкільну програму за рахунок коміксів, фільмів і навіть творчості ТІК-ТОК-блогерів - ось далеко не повний перелік обґрунтованих порад для реформи української школи.
    Навіщо взагалі щось змінювати у шкільній гуманітарній освіті? Досить поглянути на статистику: 57% дітей читають у школі не з власної волі, і тільки 4% українських школярів володіють знаннями та навичками, достатніми для того, щоб аналізувати незнайомі тексти. От вам і довчили дітей до результатів, слабших від середнього рівня!
    Утім, покращити ганебну ситуацію в гуманітарній шкільній освіті можна й без особливих бюджетних вливань. Про це - далі в статті, а також про основні баги шкільної системи, що мала б розвивати в дітях навички читання та роботи з текстами. Та про найцікавіші освітні фічі з Франції, Британії та Канади, які нам би варто взяти на озброєння. Це четверте, заключне відео про читання у школі. Але це не точно ;)
    Автори сюжету - Богдан-Олег Горобчук / horobchuk та Елла Євтушенко / ellayevtushenko

КОМЕНТАРІ • 214

  • @ОльгаСтепяк
    @ОльгаСтепяк 3 роки тому +25

    Мова+Література+Історія(щоб мати розуміння історичного підґрунтя твору) ось це було б цікаво. А ще було б круто, якщо в нас була б Філософія для дітей, яку можна поєднувати з багатьма предметами, бо вона вчить ставити питання і шукати відповіді)

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому +6

      От блін до речі цікава ідея іще й історію туди додати )) Взагалі я певен, що умовна "історія культури", де би були акценти на послідовному розвитку та логіці цього розвитку в мистецтві, технологіях, літературі (як частині процесу), філософії тощо тощо - це було би цілком цікаво як експеримент спершу в окремих школах. Побачимо, звісно, що ж із того вийде )

  • @МаринаКасімова-х6ж
    @МаринаКасімова-х6ж 3 роки тому +13

    Зміни та оптимізації підходів викладання будь-якого предмету потрібні ще на вчора. Але будь-яке, навіть малюсіньке, нововведення стикається з неймовірним спротивом.
    Вважаю, що шкільна освіта має бути орієнтована на розвиток прикладних навичок необхідних у буденному житті.

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому +3

      Так, цілком згоден. Прикладні навички - як виявилося - це саме те, що цікавить експертів - міжнародних дослідників. Ігнорувати таку позицію - от де злочин проти наших дітей!

  • @daleko_
    @daleko_ 3 роки тому +19

    Неймовірно важлива тема, дякую за те що звернули на неї свою увагу)
    Мені як учню 10-го класу нескладно зрозуміти, всю кепскість ЗНО)
    ( Та насамкінець, хочу " Діру ")

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому +7

      Вау, невже я достукався до прямої ЦА? )) Це неймовірно, дякую за комент!!! І за Діру позмагатися - це не гріх ні разу, повірте )))

  • @ЮліяКраска-н9в
    @ЮліяКраска-н9в 3 роки тому +5

    Справді цінні поради. Дякую! Пам'ятаю, кілька років тому дивилася фільм "Письменники свободи", мені ще тоді сподобалась ідея об'єднання мови і літератури в один предмет і те, що вчитель може обирати тексти. Це круто! Я б обирала те , що зацікавить дітей відповідно до їхнього віку. Також вважаю зайвою увагу до деталей, на кшталт, якого кольору чоботи в героя. Або надмірне вивчення теорії, тоді як в учнів проблеми з формуванням і висловленням власної думки.

  • @dorogenka_
    @dorogenka_ 3 роки тому +8

    Дякую за дуже цікавий цикл відео про можливі зміни у шкільній програмі.
    Виключення вивчення підметів-присудків та об'єднання уроків мови та літератури - топчик!

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  3 роки тому

      Дякую за коментар! ) Для нас це цінно! )

  • @uablog6912
    @uablog6912 3 роки тому +4

    Завжди намагалася таким чином оживити процес вивчення зарубіжних творів. На жаль, все, що іноді надходить у голову блокує ютюб (а деякі уривки фільмів - конче необхідні в якійсь темі). Або самі вчителі "критикують". Подекуди, цілком лицемірно: "Як Ви можете спускати величну літературу до нікчемного ютюьерства чи тік-току". Ну, і в тому ж стилі... Отже, дякую Вам за креативні поради!

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +1

      Вам дякую! О, лицемірство та зверхність в педагогічних процесах - це чи не найгірше. Шкода, що вчителі часом не можуть бути відвертими навіть самі із собою, та іще й не можуть зосередитися на ключовому - навичках дійте, що стануть у пригоді в майбутньому, а не на абстракціях щодо величі літературних творів... Але є надія, що з часом це минеться, он вчителем роки стала людина, яка якраз і використовує ТІК-ТОК )

  • @egorsamoilov4598
    @egorsamoilov4598 2 роки тому +4

    Слава Україні!!! Героям Слава!!! Слава нації - смерть ворогам!!! Україна понад усе!!!

  • @Natalie-eh8tg
    @Natalie-eh8tg 3 роки тому +5

    о, нам в школе показывали фильм Голод-33 по книге Жовтий князь, прошло двадцать лет, а еще помню свой шок от истории про детей, которых сварила соседка «і тільки нігтики плавають в супі».
    сейчас в классах, где учатся мои племянницы больше 35 человек. если каждый из них задаст вопрос на уроке, то время урока закончится) развитие критического мышления и всего хорошего, что вы написали возможно один на один или в небольших группах. оптимально, если бы ученики сами собирались, обсуждали или спорили про то, что им нравится.

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому +3

      Так, 30-40 дітей у класі - це повний шлак, а не освіта (( це треба міняти. однозначно. і чи не з цього й починати варто...

  • @korut12
    @korut12 3 роки тому +13

    Я б рекомендував "тривожні і щімкі історії" в останню чергу. Що до коміксів в шкільну програму, є багато героїки, містики, чи фантастики для будь якого віку. Але в цілому повністю згідний.

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому

      Дякую за вашу позицію та підтримку ))

    • @Olga_Shcherbak
      @Olga_Shcherbak 3 роки тому +3

      Історії можуть бути різні, але в міру. Як в житті, так і в літературі, є місце комедії, є - трагедії, а є і фарсу. Просто всьому свій час і своє місце. Ми, наприклад, "Хведька-халамидника" учили у 5 класі, то для мене це було досить важке випробування. Між іншим, треба віддати належне, зараз програму трохи розвантажили від безпросвітної трагедії (я добре пам'ятаю свою шкільну програму, тому можу порівнювати із синовою). Про що це я? Та про те, що нікуди не діти як із нашої історії, так і з літератури, голодомору та інших негараздів, але це не означає, що десятирічні діти мають читати твори про класову несправедливість чи голодомор. Це просто жорстоко для дитячої психіки. Всьому своє місце і всій час.

  • @anastasha_6697
    @anastasha_6697 3 роки тому +6

    Я б запровадила сучасну фантастику! Цей жанр завжди цікавив дітей, підлітків і залишається з нами і в дорослому житті! Цей пласт літератури дуже дієво заохочує дітей до читання! Наприклад: Сюзанна Коллінз "Хроніки Підземелля" чи Хіро Арікава "Бібліотечні війни".

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому +2

      Цілком згоден щодо фантастики ) я в свої 30+ якось дуже несподівано для себе самого в цьому напрямку розвернувся ) наприклад позаминулого літа прочитав 4 романи епопеї "Гіперіон", і дуже всім раджу )

    • @anastasha_6697
      @anastasha_6697 3 роки тому

      @@bohdanhorobchuk3161 дякую за пораду, завжди шукаю що новенького почитати, смаки у всіх різні, але завжди можно спробувати :)

  • @walentinabasista4459
    @walentinabasista4459 3 роки тому +6

    Я вчитель літератури. Розказую, інтригую, граюся, малюю, складаю схеми, кросворди, вікторини, придумую бонусні бали..... Не читають. Люблять слухати, реагують на прочитане - не читають ... :(
    Якщо об‘єднати літературу з мовою, читати не будуть. Просто більш вільними стануть. Не будуть виконувати завдання з зарубіжноі літератури, але й читати не будуть. Вчителі - не приклад. Батьки не читають. ....
    « Приміряння літератури до себе» - їм це не треба. З 30 учнів захоплюється читанням книг ОДИН.
    Ви кажете все правильно.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  3 роки тому

      Дякую за Ваш відгук! Розумію Ваш біль, і тут дійсно до батьків основне питання. Однак що я можу сказати батькам крім того, щоб вони НЕОДМІННО читали з дітьми? Лише це. Але от державі певні орієнтири задати - це, як на мене, важливо...

  • @ВаляВоля-м2х
    @ВаляВоля-м2х 3 роки тому +2

    Супер. Абсолютно згодна із розвитком компетенції щодо розуміння та роботи з текстом. Зараз працюю над робочим зошитом для 10-11 класів з укр.літ, де саме і пробую розвинути це вміння у старшокласників

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  3 роки тому +1

      Чудово, ви робите дуже корисну штуку! Успіхів вам у цьому!

  • @СвітланаБойко-ъ2х
    @СвітланаБойко-ъ2х 3 роки тому +3

    Перша порада, щодо державного підходу до мовно-літературної освіти, мені імпонує найбільше. Як вчитель-практик бачу, що наші учні читають усе менше. Спрацьовує інстинкт самозбереження: читати треба багато із різних предметів, а часу не вистачає. Я би програми з літератури звільнила від великих об'ємних текстів, та рекомендувала би зменшити до мінімуму домашні завдання. А уроки читання зробити уроками спілкування із прекрасним світом мистецтва слова, отримання задоволення від цього, а не переживати, чи всі терміни вивчили, чи життєвий шлях автора і героя запамятали...

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  3 роки тому +1

      Дякую за вашу позицію!

  • @korinja_nazyi_she
    @korinja_nazyi_she 3 роки тому +5

    Круті ідеї. Вважаю, що осучаснення має таки дійти і до шкільної програми, щоб без високочолості, а з сеансами і наповненням. Дякую)

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  3 роки тому

      Вам дякую за коментар! ) Якщо є бажання - дивіться попередні відео про школу, вони не менш захопливі ;)

  • @ЄвгеніяУгня
    @ЄвгеніяУгня 3 роки тому +5

    Дуже вам дякую!
    Колись я мріяла про таку школу для своєї дитини. Саме про таку, де з усіх предметів не вимагають зубрити, а заохочують і надихають. Де треба зрозуміти, а не повторити правило. Єх.... Наразі все не так. Ну, ви і самі знаєте...
    Маю надію, що це стане нормою, хоча б через 5-7 років. Тож, будемо намагатись.

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому

      Так, будемо )) і говоритимемо про таке відкрито, щоби процес був помітний, щоб зачепити та мотивувати небайдужих ) так, дивись, за кілька років щось і зрушиться суттєве...

  • @ViktoriyaKrasovska
    @ViktoriyaKrasovska 3 роки тому +5

    Дуже слушні поради! Погоджуюсь, система освіти потребує реформування, світоглядного, ґрунтовного. Чим більше буде дискусій щодо втілення тих чи інших ідей, запозичень з уже існуючих моделей підходу до навчання, тим швидше ми будемо прогресувати. Щодо заохочення учнів та розвитку критичного мислення: величезну роль відіграє особистість та професійність вчителя, тому, на мою думку, відбір майбутніх педагогів має бути жорсткий, з адекватною, гідною оплатою праці. А поки надихайтесь контентом ютуб-каналів: Твоя підпільна гуманітарка, Ідея Олександрівна, Історія без міфів, Клятий раціоналіст. А також "Читанка" Тетяни Микитенко", "Історія з м'ясом" Данила Яневського тощо.

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому +1

      Дуже дякую за такий розгорнутий коментар! :)

  • @ZeroBrutalFairy
    @ZeroBrutalFairy 3 роки тому +2

    Комікси - це чудово! Купую і собі, й дитині. Троє проти зла - вже скоро знатиму напам'ять)

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому +2

      Чудово, це ви дуже правильно робите, запевняю вас! )

  • @Svitlanas3774
    @Svitlanas3774 3 роки тому +3

    Дякую, даєте багато корисної інформації для роздумів!👍🇺🇦

  • @ТетянкаБегерська
    @ТетянкаБегерська 3 роки тому +2

    Повністю згодна з усіма пропозиціями. До речі, свого часу у нас в школі всі читали Кінга, містику, хоррори і яке здивування було, що ми навіть не згадували на зарубіжній такі жанри. Ніби їх не існує.

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому +1

      О так, це дуже схоже на школу. Все мусить бути настільки високочолим, щоби навіть відмінники відчували себе трохи тупуватими і прагнули подолати в собі такі комплекси, не інакше...

  • @valeriastrilchuk3284
    @valeriastrilchuk3284 3 роки тому +3

    Повністю згодна! А ще, якщо подивитись глобальніше, багато що дає сім'я. Бо коли батьки звикли читати, цікавитися будь-чим, обговорювати це за вечерею, то потім і в дитини виробляється така звичка. Тому треба, щоб загалом з'являлась культура читання і навчання у суспільстві (що звісно частково залежить від школи). Отаке замкнене коло)))

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому +2

      Сім'я, по правді, дає якраз основне! Батькам точно варто займатися з дітьми без огляду на школу, незалежно від їхньої програми. І комікси давати, і фільми. А головне - ГОВОРИТИ з дитиною про усе. Самим ставати трохи вчителями, де це можливо і доречно. Втім - я певен, що ви й самі все знаєте :)

  • @наталіяробітницька

    Пишу не заради книги))) І вибачте, що так багато)))
    1.Повністю погоджуюся з тим, що письменники, психологи за віковими особливостями повинні допомогти школі + (на мою думку) повне скасування ЗНО з літератури (тільки для майбутніх письменників вчителів, журналістів та подібні спеціальності).
    2.Дійсно в початковій школі + 5-7 класи - це момент ЗАЦІКАВЛЕННЯ літературою. І тут повна свобода сучасній дитячій літературі + новітні форми викладу.
    3.Література старших класів. Нууууу, є над чим подумати)))) Аби наші класики 18-20ст. не опинилися за бортом. (до речі, "Повії" в програмі немає)))) Звичайно тематика творів там теж РІЗНОМАНІТНА. Інша справа - ЩО дає програма і ЯК дає. Дійсно набридло скиглити.
    Але "Захар Беркут" зокрема - сучасний фільм зняли. Тобто прочитати по-новому, акцентуючи увагу на загальнолюдському. Я свого часу саме так розглядала "Лісову пісню"
    Адже вивчають англійці твори Шекспіра і не вважають його застарілим. Хоча саме історія нашого народу найчастіше і давала теми нашим письменникам.
    4. Поезія. Так, дійсно мало хто з молоді поважає, читають її. Тим не менш і напам'ять треба вчити - розвиток тої самої пам'яті. На моїх очах у дівчинки поліпшувалася пам'ять, саме завдяки вивченню віршів.
    5. Найгірше для мене під час складання плану уроку було сформулювати "триєдину мету", де "що повинна виховати" - повний абзац)))). Бо вчинки дорослих, їх ставлення до життя і виховує дитину. Тим більш в школу дитина приходить з основою, яку ВЖЕ заклали батьки.
    6. Поєднання мови і літератури в одну дисципліну трохи мені не зрозуміла. Якби побачити приклади.
    І останнє: у школяра НЕ один предмет літератури; навантаження слава богу, а Леонардо да Вінчі народжуються один раз на 1000 років. І отут вступає в дію оте "а воно мені треба?" Принаймні я так думаю, коли згадую фізику, хімію, загальну біологію (але анатомію людини більш докладно треба вивчати, щоб знати себе + навички рятування себе))). Загальна освіта - вже не сучасне поняття теж.

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому +2

      Пані Наталю, радо читаю всі ваші коментарі, вони завжди дуже доречні )) Але й книга варта вашої уваги, повірте :)
      А що до Повії - це насправді був жарт )) хоча Повія є в книзі Михайла Бриниха "Шидеври вкраїнської літератури", і мене там розбір цього роману дуже порадував ))
      А загалом скажу - дискусія ну дуже потрібна в цій справі, і чим публічніше - тим краще. Держава має не підкилимно все вирішувати, а знати думку різноманітних експертів, адже ця думка важлива!

    • @наталіяробітницька
      @наталіяробітницька 3 роки тому +1

      @@bohdanhorobchuk3161 На превеликий жаль, держава так і НЕ хоче ніяких дискусій щодо освіти(((( Реформа освіти йде вже 30 років (я прийшла у школу з її початком і пішла з її ПОЧАТКОМ) БО НІХТО НЕ ПИТАЄ ВЧИТЕЛІВ. Учителів сільських шкіл, районних містечок, тобто основної найбільшої частини РЯДОВИХ учителів.
      Взагалі мрія - Міністр освіти хоча б директор школи або хоча б один із заступників, цариною якого була суто школа(((
      За підняті проблеми Вам велика дяка.

    • @ОленаКомар-м3ю
      @ОленаКомар-м3ю 3 роки тому

      Пані Наталіє! коментар Ваш читати було дуже цікаво) солідарна з думкою. Про плани-конспекти і триєдину мету, як згадаю, аж нудота підступає 😆 сама за фахом вчитель історії , тож довелося попрацювати трохи в школах: і сільських і міських. Багато залежить від керівництва: якщо дають волю педагогу, то і дітям трохи легше вчитися, і сам на роботу йдеш, як на свято, а не як на каторгу... а коли чіпляються до всілякої дрібноти та ще й повчають за "совковими" методиками, то хочеться втікати світ за очі😆
      Дякувати Богу - маю зараз декретну відпустку, читаю хороші книги, дивлюся пізнавальні відео і сподіваюся, що зможу знайти роботу, від якої не поїде дах🙃
      Всім добра🌻

    • @наталіяробітницька
      @наталіяробітницька 3 роки тому +3

      @@ОленаКомар-м3ю Дякую. Вам - історикам - завжди співчувала, бо цей предмет точно підходить під приказку "закон (тобто виклад історії) що дишло (=хто у владі) - куди повернув, те й вийшло.
      А література дуже пов'язана з історією. Тому нові влади й міняють твори, бо ідеологічно не завжди їм підходять.

  • @sane4kastepanenko
    @sane4kastepanenko Рік тому +2

    Дякую, вам що навели приклади які книжки нині читають юні і молоді українці. Дуже цікаво. Стосовно моєї думки по вашому відео0дуже новітня ідея. Гадаю це добре. Але все ж таки -я за грамотність. Українці МАЮТЬ грамотно спілкуватись і писати хочаб на рідній і одній мові з сусідних держав(я не кажу тілько про русскій,я за мови ВСІХ сусідніх з нами країн). Бо розвиток грамотного спілкування і письма демонструє розум нації. Я не маю ідей як це зробити, але я дуже «ЗА», щоб моя дитина читала українську прозу/поезію,знала і шанувала історію своєї країни, а потім як додаток можуть бути різні комп‘ютерні гаджети.
    Нажаль на тепер ситуація рівно протилежна.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому +1

      Дякую за ваш коментар! Раджу розповідати про це відео друзям ) І дивитися й інші наші відео, а по змозі - підтримати нас на патреоні: www.patreon.com/kulturtrigger

  • @maksympysetskyi7595
    @maksympysetskyi7595 3 роки тому +7

    Забрати обовязковість (починаючи, наприклад з 8 класу) і дозволити учням вибирати "свої" твори, опрацьовувати їх та презентувати решті класу. Більше дискусії, більше творчості.

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому +1

      Як експериментальна методика - дуже цікаво ) Думаю, в якомусь пілотному проєкті це було би цілком обґрунтовано!

  • @Gappoo0
    @Gappoo0 3 роки тому +2

    Дякую за контент, ви - супер!

  • @WildN526
    @WildN526 3 роки тому +2

    Дякую, за поради. Классний контент!

  • @ODIN1985
    @ODIN1985 3 роки тому +2

    Літаратура і мова в українській школі достойна пера Данте Аліг'єрі. З особистого досвіду, пам'ятаю, як ставили оцінки в початкових класах за техніку читання. Годі було зрозуміти той набір слів на одній ноті без смислу та розділових знаків. Цвях в труну знань забивався ще тоді. У нашій школі були прекрасні вчителі, от якби навчальна програма їм допомагала, а то складалося враження ніби результати їхньої праці з'являлися не завдяки програмі а всупереч їй.

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому

      Ех, це сумна ситуація, безперечно...

  • @bohdanhorobchuk3161
    @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому +14

    А як ви ставитеся до об'єднання предметів "укрмова" та "укрліт"? )) Чи не ту мач?

    • @anastasha_6697
      @anastasha_6697 3 роки тому +2

      Я вважаю це єдиний правильний варіант вивченні рідної мови!

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  3 роки тому +1

      Тут є думка, що і зарліт треба туди ж. І все - на досягнення практичних цілей

    • @ViktoriyaKrasovska
      @ViktoriyaKrasovska 3 роки тому +4

      Поки що не розумію, як це зробити практично. Я за те, щоб дещо спростити у вивченні мови, залишити певні мовознавчі теми для студентів-філологів, натомість збільшити години на розвиток зв'язного мовлення (тут використовувати твори з української літератури). При викладенні літератури проводити паралелі з сучасністю, розповідати більше про митців як людей.

    • @ЮліяКраска-н9в
      @ЮліяКраска-н9в 3 роки тому +4

      Думаю, це цілком можливо і корисно. Я, наприклад, викладаю українську мову, літературу і зарубіжну літ. і постійно проводжу паралелі між творами укр. і зар.літ., на уроках мови використовуємо тексти з літератури, тобто, це все легко поєднати. Проблема може виникнути, якщо предмети об'єднають, а години на їх вивчення скоротять, хоча у старших класах їх і так мало

    • @Olga_Shcherbak
      @Olga_Shcherbak 3 роки тому +1

      @@kulturtrigger Я про це подумала, коли порівняла твори, які подаються для ілюстрації подібних проблем в українській і світовій літературі. З одного боку, аналізуючи українську і зарубіжну літературу (хоч сама, хоч як глядач проекту "Читанка" Тані Микитенко) бачу, що вони завжди ішли пліч-о-пліч, наші автори ніколи не випадали із загальносвітового контексту, а з іншого - у шкільній програмі для другої твори підібрані досить вдало, тоді як для першої, складається враження, що накидані випадковим чином.
      Я вже згадувала "Білого коня Шептала", який ніби-то ілюструє боротьбу непересічної особистості із сіротою суспільства, але читаючи його особисто я побачила білого коня із цілком сірою душею. Там герой, який відчуває свою особливість, але вся його боротьба полягає в якомусь саботуванні та одноразовій втечі із конюшень. При чому він зрештою сам вивалюється у багні, щоб не бути білим і повертається назад. Чудовий приклад "боротьби" і так само "чудово" налаштовує дитину на перемогу та долання перешкод. А ще які там завдання у нашої літератури? Виховує патріотизм, угу, так само, як і жагу до перемоги.

  • @ОляПорохняк
    @ОляПорохняк 3 роки тому +1

    Дякую за цікаві думки. Сьогодні вперше потрапила на ваш канал через рекомендацію з іншого ютуб каналу, і зрозуміла що це надовго)))

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому +1

      Олю, а з якого каналу, якщо не секрет? ) Дякую за довіру, природно - раджу решту відео ))

    • @ОляПорохняк
      @ОляПорохняк 3 роки тому

      @@bohdanhorobchuk3161 Думаю, що не секрет))), це була Ragulivna

  • @bohdana.ivakhnenko
    @bohdana.ivakhnenko 3 роки тому +1

    Дякую, що піднімаєте цю тему! Аж хочеться в такій системі повчитися заднім числом))

  • @user-stolena
    @user-stolena Рік тому

    Дякую за працю ! Подивилися ваше відео разом з донькою - дев'ятикласницею - вона абсолютно з вами згодна👏

  • @romaloboda2280
    @romaloboda2280 3 роки тому +2

    Дякую вам за корисне відео.

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому

      Дякую вам за коментар! ) Неодмінно включимо в список на розіграш "Діри" )

  • @kila7588
    @kila7588 2 роки тому +1

    Дуже важлива тема, дякую!🤍

  • @prygodomania
    @prygodomania 3 роки тому +4

    Твої б слова та нашим освітянам у вуха!

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому

      Ну з кількості коментаторів-учителів до попередніх постів є надія, що хтось із ЦА таки запримітив це діло )

  • @walikokorobkadze
    @walikokorobkadze 3 роки тому +2

    Мені здається, що ця стіна стала яскравішою🧐

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому +1

      Стало світліше у підвальчику, не інакше :)

  • @gottfriedlenz8071
    @gottfriedlenz8071 3 роки тому +3

    Проблема освіти не тільки у системі освіти, нажаль. Я вважаю, що у школі треба окремим предметом викладати сексуальну освіту, а не як частину курсу біології і до цього курсу ще долучити щось типу кодексу батьківства, з інструкціями, як доглядати й виховувати дитину, щоб виховати у неї інтерес до пізнання світу. Бо у нас більшість людей схильна заводити дітей у віці 20-22 років. А потім ці діти з ранніх шлюбів, як правило, не отримують належної батьківської уваги. Бо виховання починається не ушколі, а вдома.
    А щодо літератури, то невистачає книг, які хотіли б досліджувати самі діти. Ніхто не хоче брати в програму те, що діти самі воліють прочитати.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  3 роки тому +1

      Згоден щодо сексуальної освіти. Це наче вже потроху відбувається, але ж у нас паралельним курсом іде християнська етика. От мені, як прихильнику східної філософії, здається, що буддистська етика також супер-цінна, чому ж і її б не викладати? Ну ви зрозуміли )

  • @dariap4801
    @dariap4801 2 роки тому +1

    Відкрила для себе ваш канал - це золото! Дуже дякую за якісний контент та тези які змушують мене замислитись!

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому

      Дякую вам! І запрошую переглядати інші відео - загалом їх аж 18, певен, що й крім цього будуть ті, які вас зацікавлять ) а також закликаю лайкати, коментувати і радити друзям, бо саме так переможемо! )

  • @ValionkaVia
    @ValionkaVia Рік тому

    Дякую за таке цікаве відео! Шкода, що я вже закінчую школу і зміни там побачать аж мої діти. Десь у 7 класі прочитала "Гаррі Поттера" і "Часодіїв", спитала у вчительки, чи будемо ми їх колись вивчати. Вона така: ні, ти шо.
    Ще я захотіла стати письменницею і готувалась (тільки вдумайтесь!) написати одну книжку, відсидіти в тюрмі, ще одну написати - і так по колу. Просто ми вчили Стуса і здавалось, що всіх письменників садять за їх книжки (це як особливість професії). Хто ж у 6 класі знав, що таке СССР.
    А ще завжди дивувала абстрактність віршів шістдесятників, вони ніби про щось, але не ясно про що

  • @acacia_23
    @acacia_23 3 роки тому +3

    Відгукується перша порада, про співпрацю вчителів та держави. Я б сказала, що вона й нині відбувається, але що для одних добре, для інших - зло і програмою потреб та запитів усіх не задовольнити.
    Як на мене, 1. крім програмних творів має бути можливість обирати твори на вибір самим учням і вчителям (ті, які вони вважають доцільними і релевантними).
    2. Інтерес до читання може розвинути той, хто сам активно читає. Шаблонні відповіді та однобоке трактування творів досі мають місце в школі. І, на жаль, до цього можуть спонукати вчителі ((
    3. Можна варіювати deep reading окремих уривків, аби розвивати критичне мислення, та читання для загального розвитку. Зрештою, школярів важко змусити повністю читати великі твори, які їм не відгукуються. Принаймні, свою дочку не змогла заохотити дочитати "Айвенго", хоча свої улюблені книги перечитала декілька разів, і "Гаррі Поттер" читався легко, не зважаючи на шкільне навантаження).
    4. Основи закладає сім'я, школа розвиває (в ідеалі).
    P.S. Моїм дівчатам сподобалась ідея щодо введення в програму коміксів. Думаю, "Діра" б їм сподобалась.
    P.P.S. Дякую за відео та канал. Тетяна Микитенко абищо не порадить.

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому

      Тааак, Тетяна Микитенко просто супер-крута ) і вам дякую! ))

  • @s.5866
    @s.5866 3 роки тому +2

    Багато чудових речей пропонуєте, аби ж ці ідеї були цікаві не тільки учням та вчителям, а й МОН. За часів мого школярства гарна оцінка за твір здобувалася переказом думок викладачки, переформульованих своїми словами... Але любові до читання мені це все одно не відбило))

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому

      Оххх, є така проблема. От тому то дітям і варто зі свого боку розуміти, чому саме їх учать, а не ходити в тумані високочолих формулювань...

  • @olgamykhailenko6885
    @olgamykhailenko6885 3 роки тому +2

    дякую! чудово!

  • @aslapen
    @aslapen 3 роки тому +3

    "Діра" точно зайде в нашій сім'ї. 3 прочитання гарантую. Якщо дочці зайде понесе і в школу, в масу

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому +1

      Дякую за коментар! ) Думаю, це точно вартісна книга для розуміння природи того зла, яке у нас на сході!

  • @СвітланаКолодюк-к1й

    От, нарешті почали по-троху піднімати питання освіти.
    Почну трохи здалеку, мені 27, ще зі школи, пам'ятаю що вважала нашу освіту "гівняною", поясню чому. В мене наприклад в ході навчання з кожним роком відпадало бажання вчитися, хоч починала я з найвижчих оцінок, і спочатку все вдавалося легко. Згодом, я помітила, що самі ж вчителі, через несправедливе ставлення, занижують чи завищують оцінки, скільки би ти не знав, вони будуть виводити для тебе середній бал, за такою собі аналітикою в їхній голові, яка ні з чим не пов'язана.
    Наступне, також я ще в шкільні роки говорила, що вчитель повинен бути водночас і психологом, щоб знаходити підхід до дітей, а не просто вичитувати програму.
    А ще наша освітня програма обмежена в тому, що не дає право самовиражатися, а радьше вбиває цей навик. Однобічна система по знищенні індивідуальності.
    І це все я пишу на своєму шкільному досвіді.
    А тепер до притензій та побажань, на які я зосереджена зараз.
    Дуже хотілося б бачити комікси у вивченні такого предмету як історія України. Включені цікаві фільми в програму, в тому числі серію фільмів "Ген українця", адже не знаючи своєї історії, ми не отримуємо розуміння "хто ми?",та втрачаємо міцність підгрунтя для побудови здорового суспільства.
    Також в мене є гаряче бажання щоб оцінки стимулювали дітей до саморозвитку та не оголошувались привселюдно, щоб дитина не змагалася з іншими, а робила зусилля для себе і свого розвитку.
    Я за вільну комунікацію з вчителями, а не учитель, то є хтось, а учень- пусте місце... За самовираження, та проти обмежень самовираження, в межах доступного. Я за розвиток особистості і за свідомі покоління, а не те, що в нас є зараз.
    Можна ще багато говорити на цю тему, яка має бездонну прогалину в своїй сфері, але на цьому зупинюсь.
    Дякую вам за над важливу роботу яку ви поширюєте, щиро надіюся що це підштовхне для введення змін нашої освітньої системи.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому

      Щиро дякуємо за коментар! ) І запрошуємо дивитися й інші відео на каналі )

    • @yuliama
      @yuliama Рік тому

      Цікаво, що оголошувати оцінки привселюдно у нас вже років п'ять, як заборонено.

  • @ТанчакАндрій
    @ТанчакАндрій Рік тому +3

    Щодо фонетики у 2 класі, повністю з вами згоден. Мене це дуже дратує.

  • @Olga_Shcherbak
    @Olga_Shcherbak 3 роки тому +3

    Кажуть, не виховуйте дітей - самовдосконалюйтеся, а діти будуть схожі на вас. І це не про те, що дітей зовсім не потрібно виховувати, а про те, що те, чому ми вчимо має резонувати із нашим світоглядом. Тому вчителька-совок ніколи не навчить дитини патріотизму (тим більше, що патріотизму не можна навчити взагалі, можна показати, що таке любов, в тому числі до країни на конкретних прикладах), як хабарник не навчить чесності і поваги до закону.
    І так, оскільки основною задачею мови є забезпечення комунікації між її носіями, то основний акцент у перевірці здобутих знань із мови та літератури має бути на здатності розуміти та аналізувати текст, грамотно говорити і писати (адже комунікація є не лише усна, а донесення думки письмово відрізняється від усного) тощо.

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому

      Зараз діти запросто можуть самі визначати - совок вчитель(ка) чи ні, слава Господу, є такі дітки вже, що кому хочеш самі добре пояснять - що совок, а що патріотизм ) як мінімум - жалітися батькам та виносити на загальний огляд, щоби іншим неповадно було... Але то все із часом ))

  • @НастяПлахотня
    @НастяПлахотня 3 роки тому +2

    От що до того що заохочення залежить від вчителя це дійсно так. Українську літературу не любила, бо вчителька була мягко кажучи не дуже. А от по зарубіжній літературі було теж саме поки я на весняних канікулах не вирішила щось по програмі прочитати і вже в школі одна переказувала їй цей твір. І тоді передімною, вчителька яка була понура, не любила вести уроки, яка сухо розповідала предмет, ніби розквіла, аж очі загорілися, що хтось вчить її предмет. Зовсім інша людина.
    Гадаю вона за роки викладання зневірилась, тому й уроки виходили нудними.

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому +1

      І ось тут питання - що робити з цією ситуацією? Як на мене вихід - це ростити разом із зарплатою вимоги до вчителів, ну і рейтинги вчителів у школі, щоби діти самі могли висловлюватися про це діло, і щоб це мало наслідки. Як вважаєте, може спрацювати?

    • @НастяПлахотня
      @НастяПлахотня 3 роки тому

      @@bohdanhorobchuk3161 може, але ж хто це буде контролювати? Теперішні комісії більше нагадували цирк на дроті. Показовий виступ перед членами комісії, який разюче відрізнявся від реальних уроків.

  • @alexbosin2425
    @alexbosin2425 3 роки тому +2

    Висока заробітна плата - це 90 відсотків успіху!!!

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому

      Так, є таке. Ну наче були вже зрушення в цьому напрямку. Цікаво, чи призвели вони бодай до чогось...

  • @natashagriga8425
    @natashagriga8425 3 роки тому +3

    Цікаво,чи вчителі дивляться Вас,бо це дуже важлива тема

    • @acacia_23
      @acacia_23 3 роки тому +1

      Дивляться ;-)

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому

      Ну коментарі лишають ) вчителі, або дуже майстерні імітатори ;)

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому

      @@acacia_23 ура! )

  • @ОлександрПенцак-в3и

    Дякую, за відео.

  • @olhayeremenko96
    @olhayeremenko96 3 роки тому +4

    Підмети-присудки та інші не дуже захопливі для школярів речі дуже стають у нагоді при вивченні іноземних мов.:) Бо складніше пояснити основи іноземної граматики людині, яка не в курсі таких базових понять.

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому +3

      Ніхто ж не каже взагалі це все діло скасувати. Однак багато хто жаліється, що на цих правилах забагато акценту. От я і вирішив - чисто як приклад - згадати й про них )

  • @awerart
    @awerart 3 роки тому +2

    Не тільки література потребує нових підходів у сучасній освіті. Світ знань змінився, повинні змінитися і методи викладання.

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому

      Саме так, підтримую! І тут варто в пілотному режимі досліджувати всі можливі варіанти. Або популяризувати досягнення передових закладів, брати їхніх вчителів та/або директорів як лекторів для інших. Утім, я вже повторююся ))

  • @fitcomic7614
    @fitcomic7614 2 роки тому +2

    Хороше відео, корисна інформація, лайк!

  • @RosavaDo
    @RosavaDo 3 роки тому +2

    Загалом, ви кажете правильні речі про більш творчий і аналітичний підхід, але з деякими моментами я вкрай не згодна.
    - Попри певні огріхи, які завжди є, якщо ви слідкуєте за щорічним ЗНО з української мови та літератури, то ви помітите, що воно вже дає доволі комплексні завдання, спрямовані на аналітику та розуміння тексту, на розуміння тропів і стилів, які простим зазубрюванням не осягнеш. Тому я б не стверджувала, що ЗНО треба якось кардинально реформувати. Його треба покращувати, але це вже є дуже хороша форма оцінювання. Під ЗНО треба підтягувати поступове і комплексне вивчення укрмови і літератури, а саме ЗНО працює добре. Єдине, що я б міняла, - це формульність творів, але це претензії не до ЗНО, а до вказівок оцінювання творів протягом усього навчального процесу.
    - Ви цього прямо не казали, але програма не має складатися з винятково творчих/розважальних компонентів. Це виснажує усіх. Творчі завдання мають чергуватися з прямолінійними тестами і запам'ятовуванням фактів.
    - Я всіма руками за вільні есе, але також треба давати вибір дітям з можливих тем. Бо не всі можуть чи хочуть формулювати собі тему. Або прочитаний твір не знайшов у них відгук, вони не мають, про що сказати. Тоді потрібен список заготовлених тем, з якого можна вибрати ту, яка тобі зрозуміла.
    - Не розумію претензій до основ фонетики, до підметів і присудків тощо. Чесно. Так, не варто зосереджувати навколо них програму, але цей розбір є корисним і загальноосвітнім. Наприклад. Багато людей з різних сфер вивчають іноземні мови. Як вони вивчають мови? Зокрема, за допомогою розуміння граматики, фонетики і т.д. Звідки вони ці основи беруть? З розуміння власної мови. Як пишуть штучні машинні мови? Спершу розуміючи, як працюють природні мови. Це тільки здається, що ці знання потрібні лише тим, хто буде вивчати філологію далі. Так само, як те, що математика треба лише "технарям".
    - І хочеться наголосити: проблема не у творах, які даються до вивчення. Проблема у методиці викладання. Проблема у досі поширеному сприйнятті, що українська література - це щось нудне. Проблема у тому, що багато хто вважає, що діти мають читати лише "позитивну" літературу. Але як тоді ви розвинете емпатію, якщо у творах немає чому співчувати? Як ви навчите їх осягати складні концепти? Як ви виштовхуватимете дітей з їхньої комфортної зони, якщо вони будуть читати тільки те, що приємне і легке до сприйняття? (Це не до вашого відео, але це часто виголошують батьки і учні).
    Навчання не має бути простим. Навчання має спонукати рости і мотивувати. Простота призводить до ліні і нудьги.
    + Так, деякі вчителі і укладачі підручників/завдань зловживають пафосом. Сам пафос у помірній кількості не шкодить і навіть добрий. Більша проблема з пафосною дидактичністю, яка сковує спроби учня самому осягнути текст чи забирає в нього право на дискусію.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  3 роки тому +1

      Щодо проблеми не у творах а у методиці - тут 50/50, все ж таки безкінечно мурижити 60-ків - це не те, на що я би хотів приректи наших дітей. Це все варто вирішувати в комплексі ) В будь-якому разі, дякую за такий розгорнутий коментар, він - серед тих, заради яких ми й робимо подібні сюжети! Щоб достукатися до фахової аудиторії та звернути увагу на те, що дидактика - це зовсім не те, що працює в ХХІ столітті. Ні, я не кажу вчителям бити татухи на обличчі під моргенштерна, але й усвідомлювати, ЧОМУ діти стали не такими, як років 10-20 тому - це маст. і держава мусить робити зусилля, щоби це доносити до педагогів...

  • @ОльгаПриходько-ц1и
    @ОльгаПриходько-ц1и 2 роки тому +1

    Фонетична транскрипція - ЛАЙК 😀
    Підмітили точно 😉

  • @drogenmilic
    @drogenmilic 3 роки тому +4

    Давайте і мені розіграш! Хочу "Діру"!

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому

      Тю, хто ж її не хоче )) Взяв на олівчик для рандомайзера ))

  • @ЛюдмилаК-ю7ю
    @ЛюдмилаК-ю7ю 2 роки тому +1

    Так, зміщення акцентів із зазубрювання на здобування досвіду завдяки практичному застосуванню знань необхідне. Наприклад, використання тих таки коміксів моментально підігріває інтерес учнів, а ще самим спробувати щось створити - дає відчуття успіху навіть тій дитині, яка й не особливо щось слухає. І так, програма має конкретизувати, які уміння і навички мають здобути учні. Тобто, зрештою, те, як вони мають оцінити своє навчання, наскільки вони успішні.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому

      Дякую за вашу позицію, сподіваюся, так само вважають і реформатори школи

  • @Mariia-b4m
    @Mariia-b4m 2 роки тому +1

    Поєднання мови та літератури нічим не завадить, а навпаки, навіть, поможе. Наприклад, в програмі освіти Польщі поєднанні мова та література

  • @khrystyna42
    @khrystyna42 3 роки тому +2

    Звісно, має бути просто предмет "Українська". І так, треба змінювати вимоги ЗНО, адже навіть найпрогресивніші вчителі вимушені дотримуватися шкільної програми, щоб не нашкодити перспективам учнів.
    Мені сподобалась фраза з відео про фінську реформу освіти (перефразую): "Ми уявили, яких людей хочемо виховати, і змінили систему відповідно"

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому

      Так, це дуже правильний підхід - розуміти те, які навички мають бути у дітей - і що цікаво, тут же не потрібно винаходити велосипед, усе є в міжнародних стандартах же ж!

  • @emaxopay2403
    @emaxopay2403 Рік тому +1

    Так, на жаль освіта все ще залишається совковою. Совку були потрібні бездумні виконавці приказів, а не критично мислячі громадяни. Виживали ті хто могли пристосуватися і не задавали заборонених запитань. На жаль підручники для дітей створюють здебільшого автори які самі є продуктом і послідовниками совкової освіти. Таке враження, наче вони думають, що перш за все мозок у людини це орган для накопичення все більшого об'єму інформації (типу флешки), а не орган для творчого переосмислення, створення чогось нового на базі наявних знань, вміння виявляти, прогнозувати і вирішувати різноманітні проблеми та виклики на різних рівнях. Дякуємо, що обговорюєте таке надважливе питання!

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому +1

      І нам шкода. Це варто змінювати

  • @svtlanakolosova4933
    @svtlanakolosova4933 3 роки тому +2

    згідна з тим ,що потрібно більше читати на уроках сучасних авторів. Нещодавно слухала * Я победа і Берлін*Кузьми Скрябіна і зловила себе на думці, що народжені в 2000-х не зрозуміють що там до чого....

  • @pro100-natka
    @pro100-natka 2 роки тому +2

    Дійсно, мальописи слід вводити в прогрпму шкільну. Спричинила фурор, коли на урок принесла комікс про легенду із Тухлі. Такої уваги я в них ще не бачила. А щодо об'єднання мови та літератури, то перший крок зроблено. Розробили таку модельну програму. І з наступного року школи можуть її обрати серед інших. А можуть і ні. Із нею можна ознайомитися на сайті інституту модернізації змісту освіти

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +1

      Дякую за підказку, отже - є іще що досліджувати :) Щодо мальописів - також подякував, це ви цілком правильно вчинили )

  • @English_with_a_cup_of_tea
    @English_with_a_cup_of_tea Рік тому +1

    Цікаво. Добре, що ви працюєте в цьому напрямку

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому

      Дякую ) Не лише в цьому, але тема дійсно важлива

  • @volkul251
    @volkul251 3 роки тому +1

    За ідею вивчення мальописів у школах варто би ставити окрему вподобайку. Адже частенько вони являються справжніми витворами мистецтва.
    І я би віддавав перевагу терміну "мальопис", а не " комікс", тому що вони не завжди комічні.

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому +1

      Гарне слово мальопис, однак комікси чи графічні романи поки вживаніше, на ширшу аудиторію. Але саме слово люблю, дякую, що згадали )

  • @-90.3
    @-90.3 3 роки тому +4

    Як вчитель історії у школі, стверджую: не буде аналітики текстів і подій без фактажу на рівні середньої школи. Навіть в університеті студент не почне аналізувати тексти поки не начитається. Будь-який аналіз має на чомусь ґрунтуватися. Школа може навчити лише початкам аналізу.
    + шкільна освіта - всестороння , тому якісно заглибитися у кожну дисципліну дитина просто фізично не може.

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому

      Як мінімум фактаж може бути не на літературі ХІХ-початку ХХ століття майже винятково. Все ж таки фактаж у історії та в літературі - дещо різні поняття. А щодо заглиблення - можливо, гарною ідеєю була би обов"язкова спеціалізація. Особисто я іще в класі 8 зрозумів, що з математичними предметами мені не по дорозі. Радо скоротив би їхнє вивчення десь так утричі, а звільнений час приділив би поглибленому вивченню того, в чому в мене реально проявилися натоді таланти. До речі - історії )) А то в мене по історії - участь у всеукраїнському МАН та олімпіадах, а алгебру ледве на 7 витягнув. А толку? ) Навіть на соціології мені всі ці інтеграли нафіг не здалися - зараз усе роблять програми. А соціологія - це все ж таки дисципліна зі значною часткою математичних навичок аналізу. Тому все - відносно...

  • @AnatoliyDnistrovyi
    @AnatoliyDnistrovyi 3 роки тому +2

    годний контент!)

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому +1

      Дякую! Є в кого вчитися робити годний контент! )

    • @AnatoliyDnistrovyi
      @AnatoliyDnistrovyi 3 роки тому

      @@bohdanhorobchuk3161 ну я впираюся поки не в смисли, а в картинку) смисли в мене допоміжне) бо смисли і так існують навколо - греби лопатою)))

  • @Щогла
    @Щогла 3 роки тому +4

    А щоглам можна брати участь у розіграші? :)

  • @НаталіяФефелова
    @НаталіяФефелова 2 роки тому +1

    Має бути життєва конкретика сучасності: Б. Космовська, У. Старк, С. Таунсенд, К Нестлінгер і т. д. Але не об'єднувати зарубіжну літ. з укр. літ. Мають бути кіноромани, комікси і т. п.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому

      Дякую за вашу позицію!

  • @Джулія-в3д
    @Джулія-в3д 2 роки тому +1

    Ваші думки, слова та й Мінкульту у вуха 😉

  • @МаріяКрупа-е4в
    @МаріяКрупа-е4в День тому

    Варто використовувати роботу з текстом: елементи аналізу худ. Тексту, глибинне прочитання тощо

  • @ВікторНауменко-ц8с

    Кожен хоче щось у ту школу всунути. Але треба розуміти, що усе те має читатися вдома, у родині, а не в школі.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому

      І там, і там. До того ж батькам до голови не залізеш, хоча певен, що це було би найкраще, але але... А от напружити державу до активніших дій - це цілком собі варіант...

  • @ktsu_
    @ktsu_ 2 роки тому +1

    Дуже згодна. Нарешті щось зміниться.

  • @ВікторВойтенко-и3у
    @ВікторВойтенко-и3у 2 роки тому +1

    Для мене ЗНО було порятунком.В 27 виріши отримати ще і вищу,майже не готувався,здав добре,вступив.А от з екзаменами - не знаю як би склалося.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +1

      до самої системи питань немає, питання скоріше до того, наскільки завдання відображають очікувані компетенції. ну і знову ж - одна річ математика, інша - читацькі компетенції. ну і останній рік навчання під тиском ЗНО переключає увагу. коротше, це далеко не чорне/біле )

    • @ВікторВойтенко-и3у
      @ВікторВойтенко-и3у 2 роки тому

      @@kulturtrigger Так,що до літератури - згоден.

  • @volmetplus7709
    @volmetplus7709 3 роки тому +1

    Поради дуже цінні, методика викладання у школах насправді застаріла, діти не мотивовані, їм не цікаво. Але хто це змінить, Шкарлет?

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому +1

      Точно не він. Дуже сподіваюся, що все ж таки авторитетів у громадському секторі у нас досить, щоби разом щось рухати. І я точно знаю, що дехто з них поділяє думки, висловлені в цих відосах. Тож і скалу є сенс лупати. Сподіваюся )

  • @Laska_Halya
    @Laska_Halya 2 роки тому +1

    А ще добавити вивчення діалектів. Це нормально, що в різних регіонах є свої діалекти. В нас є унікальний закарпатський діалект, та і кримські татари користуються своєю мовою. Це треба вчити. І мову жестів! Нам потрібно її впроваджувати спочатку в університетську програму, а потім і в шкільну. Буде правильно всім вивчити мову жестів, а не ізолювати від суспільного життя людей з вадами слуху. Чому це я українка маю право отримувати послуги українською мовою, а ті, хто не можуть фізично користуватися мовою залишаються за бортом?

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +1

      Цікаві ідеї, дякуємо!

    • @Laska_Halya
      @Laska_Halya 2 роки тому +1

      @@kulturtriggerУкраїні потрібні дві державні мови: українська і жестова. Мене про це заставили задуматися чисельні заяви російськомовних, що їх права тут притісняють і що нам потрібна друга державна, бо вони фізично не можуть вивчити українську. Глухонімі справді не можуть користуватися мовою, не можуть так само просто купити каву, спитати деталі меню, купити ліки в аптеках. І не через свою лінь, як "кривочелепі руськоязичніє", а через фізичні вади. Ми будуємо безбар'єрні тратуари, ставимо тактильну плитку, робимо все (хоч в результаті по рагульськи виходить), щоб люди з інвалідністю могли нормально вчитися. Значить буде цілком правильно зробити так, щоб значна частина населення знала мову жестів

  • @jedikatalina
    @jedikatalina 2 роки тому +1

    Підмети-присудки та фонетична транскрипція - це було найцікавіше на уроках мови для мене) Можна ж і взагалі нічого не вчити і якось жити, більшість людей досить легко справляються) А щодо реформи шкільної освіти, то перше, що вона (шкільна освіта) повинна дати дитині - це вміння аналізувати інформацію. Все інше взагалі непотрібне, оскільки зараз, в епоху інтернету будь-яка інформація доступна в 2 кліки і нема ніякого сенсу примушувати дитину щось запам"ятовувати. А ось навчити розуміти інформацію, вміти її аналізувати - ось це завдання, яке повинна була би вирішувати школа, але, на жаль, не займається цим (причому не лише в Україні, але й в світі, інакше звідки би брались ті натовпи дебілів-антиваксерів, наприклад?).

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому

      Цікаві у вас пріоритети ) Дякуємо!

  • @r_fefcffhy
    @r_fefcffhy 3 роки тому +1

    Слава відеоблоґерам України - культурі слава))

  • @olenkaolenka1320
    @olenkaolenka1320 3 роки тому +2

    О, треба виграти

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому

      Це точно! ) Є всі шанси ))

    • @olenkaolenka1320
      @olenkaolenka1320 3 роки тому +1

      @@bohdanhorobchuk3161 і похвалю ще- не пропускаю жодного випуску, хороші.
      І попрошу щось зробити з мікрофоном- трохи затихо, дякую.

  • @dmytromirosedi7167
    @dmytromirosedi7167 2 роки тому +1

    Таки дійсно, виокремлювати літератури з мови анахронізм

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому

      Дякую за вашу позицію!

  • @pretty_imp
    @pretty_imp 3 роки тому +2

    ще один будь-який коментар)

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  3 роки тому +2

      Будь-яка вдячна відповідь :)

  • @DaryaSlyusar
    @DaryaSlyusar 2 роки тому +1

    тільки нещодавно думала про те, що англійську в школах треба вивчати по англомовних тік-токерах, а ти диви - українську-то також!

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому

      Я би додав - треба "вирощувати" крутих тік-токерів, які не лише в жартики, але і в конструктивне навчання та піар ))

  • @МаринаСеменченко-ж3ь

    Згідна що більше залежить від вчителя/вчительки. Думаю блогерство взагалі треба поєднати із навчанням не лише в літературі. І важливим йде розподіл блогерів по віку самих школярів. Школа досі застрягла десь 2010 роках і ніяк не хочеш йти в 21 рік. Я проти обєднання мови і літератури, але за те щоб програми предметів доповнювали одне одного, а також історію культуру.

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому

      Так, окремі зміни можна й потрібно обговорювати. отримувати фахові висновки. Але краще, аби їх робили Вчителі Року, у нас же давно діє такий відбір, аніж приміром Шкарлет і подібні йому "науковці"...

  • @legaladviser5683
    @legaladviser5683 3 роки тому +3

    Вотютокінебаут? Подивись хто міністр освіти, глянь на примусову вакцинацію без рішення моз, фсьо поняв?

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому +1

      Ох, дивитися на міністра освіти - той іще біль!

  • @wladjarosz345
    @wladjarosz345 Рік тому +1

    вивчати комікси? Рей Бредбері про це вже написав років 70 тому...

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому

      І що ж він написав ) Ну і вивчати ЗОКРЕМА комікси, є ж чудові )

    • @wladjarosz345
      @wladjarosz345 Рік тому

      @@kulturtrigger Fahrenheit 451...

  • @coosimo
    @coosimo 3 роки тому +1

    освіту треба забрати в держави та повернути у приватні руки

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому +2

      Я би виступав за розділення і пільги приватним закладам. І за меншу зарегульованість. Принаймні треба експериментувати - це точно. Бо поки що все, таке враження, завмерло на місці вже кілька років як... Та іще й коронакриза втрутилась ніфігово...

  • @ВікторНауменко-ц8с
    @ВікторНауменко-ц8с 2 роки тому +1

    ЗНО вже реформують. А літературу вже усунули.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому

      Літературу звідки усунули, дозвольте спитати?

  • @DaryaSlyusar
    @DaryaSlyusar 2 роки тому +1

    ще непогано було б, якби вчителі осягнули ступінь своєї свободи, навіть за наявної програми. вчитель зачиняє двері на почтку уроку - і керує тим, що відбувається далі. хто скаже, що вчитель не виконав програму, якщо він увімкне екранізацію твору на уроці? хто йому забороняє замість переписування учнями 100 шкільних творів з одної книжки влаштувати круглий стіл? хто змушує його виставляти оцінки за кожний крок дитини? приклад учасників конкурсу "Вчитель року" доводить, що навіть у сучасній українській школі можна творити дива!

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому

      Ви праві на всі 100! Однак стимулювати таку свободу, як і любов до професії, варто копієчкою. Ну точніше - якраз не копієчкою, а конкурентною з/п, щоби й вимоги до саморозвитку були виправдані...

    • @DaryaSlyusar
      @DaryaSlyusar 2 роки тому

      @@kulturtrigger так, тільки конкурентна зп дасть змогу відсіяти проф.непридатних. поки черга бажаючих не стоїть - беруть усіх, хто зголосився. а чи здатна особа викладати і взагалі спілкуватись з дітьми - то вже десяте((

  • @ВікторНауменко-ц8с

    Уже складено програми. Коміксів там нема.

  • @fight4ukraine777
    @fight4ukraine777 3 роки тому +1

    Все буде ок, скоро ЗЕвлада переведе всю школу в смартфон, а там айкю впаде в стрімке піке. А на зекономлені гроші з зарплат вчителям збудують щось велике.

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому +1

      Між іншим, я не такий вже й скептичний щодо технологій і смартфонізації. Треба бути реалістами - ЗМУСИТИ дітей забути смартфони і відмовитися від технологій на користь Ліни Василівни - це утопія...

  • @Катюша-я2п
    @Катюша-я2п 2 роки тому +1

    Нас змусили писати есе по цьому відео 🌝

  • @ИльяКокшинский
    @ИльяКокшинский 3 роки тому +2

    Будь-який коментар

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  3 роки тому +2

      Будь-яка подяка у відповідь! )

  • @okay_olha
    @okay_olha 2 роки тому

    Було досить важко сприйняти стільки сухої інфи, начитаної скучним голосом. Таке враження, що ваша цільова - бюрократичні мужі і діви, а не старшокласники, як ви зазначили в коментах.
    Але по фактах все сказано правильно. Нафіг нікому не треба ті підмети й присудки, фонетичний розбір, ямби, хореї, нещасні селяни, незрозумілі нудні книги, відірвані від сучасності, математичні формули, які не можна застосувати на практиці й дати, які треба зубрити, навіть якщо не розумієш, чому ця дата важлива. Все це має нульову користь в подальшому житті і негативно впливає на бажання вчитися.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому

      Дякую за відгук! Для старшокласників у мене татуха ;) для вчительок та вчителів, які також є ЦА - купа статистики та скучний голос. Балансуємо як можемо :) Але ви все одно підписуйтеся, он наступне відео - значно цікавіше )

  • @СергейЛевенец-й3п

    Взагалі прибрати літературу зі школи, оставити тільки мову, то пак філологію як науку. Література це ж не наука, а справа смаку. У школі ж не навчають малярству, різьб'ярству та іншим мистецтвам.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому

      Справа в тому, що одною з основних навичок для навчання є навичка читання, а просто мовою її не добитися...

  • @maksym_vichikov
    @maksym_vichikov 2 роки тому

    Є патреон? Куди кидати гроші? Це все дуже важливо і не зможе заїхати далеко тільки на ініціативі, коментарях та лайках.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому

      Ох, Максиме, дякую за цей коментар ) Як тільки ми вирішимо це питання - одразу відповімо на нього по суті )

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому

      Дружина прочитала комент і мою відповідь, і сказала, що від таких пропозицій не відмовляються ) Так що поки без патреону, але картку про всяк випадок кину, якщо не жартуєте )) 5457082225579700 - Горобчук БД

  • @UpravbudInfo
    @UpravbudInfo 3 роки тому +1

    Ага, а зарубіжну літературу куди діти? Об'єднати з англійською мовою?

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому

      Взагалі-то треба зрозуміти реальний сенс цього предмету. Як на мене, він розкладається на 2 складові - розвиток навички читання та аналізу тексту, а також розуміння культурного та літературного процесу у світі. Тож якщо бити на ці 2 компетенції - можна й лишити. Взагалі хай вирішують під час якихось дискусій, чи що. Бо ж і дискусій немає практично по цій темі, на жаль, на жаль...

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 3 роки тому +3

      @@ellayevtushenko2052 ет, треба значить проводити аудит поточного стану реформ, виходить? ) зрозуміти, шо де в кого скрипить ))

  • @Laska_Halya
    @Laska_Halya 2 роки тому +1

    Ну і маленька ремарка. Комікс, або мальопис - окремий вид мистецтва, а не жанр літератури

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +1

      Дякуємо за зауваження ) Ми його до літератури віднесли, щоби зручніше було протягувати до шкільної програми :)

  • @ТатьянаЮрченко-ш4в
    @ТатьянаЮрченко-ш4в 6 місяців тому

    Яка болюча тема ! В мене онучка 10 років і після навчання онлайн з нею, я побачила нелюбов її до навчання. Пяснення її - не зрозуміло, не цікаво і навіть - ненавиджу ! А в мене питання таке. Сім'я спілкувалась і продовжує на русском языке, патріоти України. Так, вчимося всі . Але невже вивчати треба мову, копаючи її до глибини ? Може всі тонкості залишить для бажаючих, у висших спеціалізованих закладах ?! Онучка вчиться з більшим бажанням навіть англійської мови !

  • @AmadeusGauss
    @AmadeusGauss 2 роки тому +1

    Будь-який коментар.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +1

      Будь-яка доречна подяка! )