Matematyka w Systemie Położenia Robota

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 бер 2016
  • W tym nagraniu dowiesz się na konkretnym przykładzie po co ta matematyka.
    Dokładnie opowiem Ci o systemie zliczeniowym położenia robota. System ten został oparty na dwóch czyjnikach optycznych myszki komputerowej. Natomiast sercem działania jest matematyka, bez której nie mogło by to powstać. Dokładnie niezbędna była bardzo dobra znajomość trygonometrii, funkcji cyklometrycznych oraz geometrii analitycznej.
    Po zbudowaniu pierwszego robota kategorii minisumo, pojawił się pomysł na zamontowanie w takim pojeździe czujnika lokalizacji. Pomysł był, aby zamontować w nim czujnik optyczny myszki komputerowej. Okazało się, że wiąże się to bardzo mocno z matematyką. ...
    Mateusz Kowalski
    Autor Wideo Bloga Matematycznego
    www.kowalskimateusz.pl

КОМЕНТАРІ • 19

  • @robertgogol289
    @robertgogol289 Рік тому

    Bardzo fajny, elegancki projekt - i świetny film o nim :) Obejrzałem w całości, choć nie znalazłem tu właśnie tego, o czym miał opowiadać - czyli matematyki :)))) Jest pokazany stan wyjściowy, nakreślone wektory i dobrze wytłumaczony problem do rozwiązania - ale strasznie jestem ciekaw właśnie owego matematycznego wkładu, konkretnych równań i sposobów przeliczania danych - a jeszcze ciekawsze byłoby zobaczyć implementację tego w C++ dla tej atmegi !! No ale to pewnie na 6 godzin tłumaczenia :D Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za świetne filmy i dzielenie się wiedzą, oraz doświadczeniem w jej implementacji !

  • @karolbadowski1409
    @karolbadowski1409 8 років тому +2

    ten film oczywiście profesjonalny ma jeszcze jedną zasadniczą zaletę, ma szansę zainteresowac ludzi robotyką, a dobrze wiemy że czym więcej inżynierów tym więcej pracy w Polsce z oczywistych względów, większe Pkb a dalej to już siłą rozpędu dalej pójdzie, także w 2040 oczekujmy imigrantów zarobkowych nie z Syrii tylko z Niemiec, oby :)

  • @64findtheway
    @64findtheway 6 років тому +1

    dla mnie arcy ciekawy materiał:) zwłaszcza, że jestem w trakcie budowy samobalansującego robota, myślę, że przygotowanie podobnego filmu nt. PID nie byłoby problemem, kiepski data sheet do tanich urządzeń to święta prawda:) pozdr

  • @mikikaboom9084
    @mikikaboom9084 8 років тому

    Bardzo ciekawe nagranie. Lubię takie nietypowe filmy...

  • @ttomaszek
    @ttomaszek 2 роки тому +1

    bardzo ciekawy material

  • @strych88
    @strych88 8 років тому

    Świetny materiał!

    • @kowalskimateusz
      @kowalskimateusz  8 років тому

      +strych88 Dzięki bardzo również za feedback

  • @mikikaboom9084
    @mikikaboom9084 8 років тому

    Podziwiam wkład w robotykę Pański i Mirosława Piotrowskiego, a te roboty wyglądają przerażająco... Oczywiście w dobrym znaczeniu tego słowa.

  • @DanBK-PC
    @DanBK-PC 8 років тому

    No tak... ostatnie o czym bym pomyślał to wykorzystanie myszki w takim systemie, proste. Człowiek kombinuje w głowie już z żyroskopem, akcelerometrem, przychodzi magister inżynier i myszkę wyciąga. Pozdrawiam!

  • @ernestovol
    @ernestovol 8 років тому

    Panie Mateuszu świetna robota, super kanał, wiele ciekawych informacji, które tworzą całość tematyczną. Program stanowi podstawę takich systemów/ robotów i bez odpowiednich narzędzi matematycznych i odpowiedniej analizy matematycznej danych zjawisk jest to oczywiście niewykonalne - a Pan przedstawia wszystko w bardzo przystępny sposób. Chciałbym jeszcze prosić Pana również o przedstawienie filtru Kalmana i przykładowej implementacji, nie koniecznie z wykorzystaniem żywego robota, ale przystępną analizę teoretyczną z przykładem. Filtr Kalmana łączy również wcześniejsze odcinki, jak chociażby działania na macierzach. Informacje na temat tego filtru są z reguły opisane językiem wyłącznie matematycznym i bez przykładowych implementacji. Co Pan na to ?
    Pozdrawiam serdecznie.

    • @kowalskimateusz
      @kowalskimateusz  8 років тому +1

      +ernestovol Dziękuję Bardzo za komentarz. Cieszę się, że podobają Ci się nagrania. Dzięki również za pomysł na film, jest warty rozważenia.

  • @olelek
    @olelek 8 років тому

    Super sprawa, a robot piękny :) Muszę w wolnym czasie potestować jakąś starą myszkę na PS2. Można by także spróbować użyć jeden czujnik z myszki + magnetometr do ustalenia kąta fi - choć byłoby to pewnie mniej dokładne, ale i bardziej kompaktowe. Czy podczas testów z jazdą po okręgu robot wykorzystywał sprzężenie zwrotne z czujników, czy raczej działało to osobno?

    • @kowalskimateusz
      @kowalskimateusz  8 років тому

      +Aleksander Kawęczyński Dziękuj bardzo. Warto majsterkować, sprawdź i testuj. Może wyjdzie coś fajnego. Robot był jeszcze nieskończony i tylko przesyłał dane, nie było sprzężenia zwrotnego.

    • @olelek
      @olelek 8 років тому

      +Mateusz Kowalski Dzisiaj znalazłem myszkę, i wygląda dokładnie jak Twoja. Jako sensor jest układ PAW3101DB. Zobaczę czy uda mi się nawiązać transmisję. Dzięki za inspirację!

    • @kowalskimateusz
      @kowalskimateusz  8 років тому

      +Aleksander Kawęczyński O super. Co do czujnika to model w zasadzie ten sam ja miałem PAW3102DB także do dzieła :-)

  • @kacper9207
    @kacper9207 4 роки тому

    ✅🎓🏆🎓✅ super .

  • @makovsky73
    @makovsky73 8 років тому

    A laserowa to czasem nie jest optyczna myszka :D ?

  • @rafalx1139
    @rafalx1139 8 років тому

    Mała sugestia. Materiały będzie łatwiej zrozumieć, jeżeli na ekranie nie będzie osób, które rozpraszają. Tak czy inaczej materiał bardzo fajny.