Czy warto pić SOK Z BRZOZY? Właściwości zdrowotne | Sok brzozowy, oskoła | Dr Bartek Kulczyński

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 тра 2024
  • Dzisiejszym tematem jest oskoła, czyli woda z brzozy, inaczej sok z brzozy. Właściwości zdrowotne soku z brzozy nie są zbyt szczególne, gdyż na przykład nie ma on właściwości przeciwutleniających. Zawiera on jednak składniki mineralne, stąd sok brzozowy jest dobrym zamiennikiem wód nisko- i średniozmineralizowanych. W filmie opowiem, jak zbierać sok z brzozy (jak upuszczać go), a także kiedy zbierać, aby proces był wydajny. Wymienię także, na co jest dobry sok z brzozy. Jeśli więc interesuje Cię temat, jakim jest oskoła z brzozy, a także kiedy spuszczać, jak przechowywać i jaki ma wpływ na zdrowie, to zapraszam do oglądania. Pozdrawiam, dietetyk dr Bartek Kulczyński.
    ✔️ Mój newsletter w formie porannego dziennika zdrowia:
    drbartek.pl/dziennik/
    ✔️ Zasubskrybuj mój kanał i kliknij ikonę dzwonka, aby być na bieżąco:
    bit.ly/subskrybuj_moj_kanal
    ✔️ SPIS TREŚCI:
    0:00 | Sok brzozowy: kiedy i jak zbierać oraz właściwości
    0:26 | Jak zbierać sok z brzozy: 3 metody
    2:06 | Metoda 1
    3:04 | Metoda 2
    3:44 | Metoda 3
    4:46 | Jak długo przechowywać oskołę
    5:49 | Czy zasklepiać kołkiem dziurę?
    6:35 | Co zawiera w sobie sok brzozowy?
    8:15 | Zaproszenie na mój Dziennik Zdrowia
    8:53 | Co jeszcze znajduje się w soku?
    10:16 | Właściwości zdrowotne w medycynie ludowej
    12:43 | Bezpieczeństwo spożycia, potencjalne zanieczyszczenia
    13:59 | Wnioski
    ✔️ MÓJ E-MAIL:
    kontakt@drbartek.pl
    ✔️ MÓJ INSTAGRAM:
    @drbartekpl
    ✔️ MÓJ FANPAGE:
    drbartekpl
    ✔️ MÓJ BLOG:
    www.drbartek.pl
    ✔️ KRÓTKO O MNIE:
    W dorobku mam 67 publikacji naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, opublikowanych przez wydawnictwo Elsevier, Springer, Taylor & Francis i inne. W latach 2015-2019 byłem redaktorem czasopisma naukowego „Postępy Dietetyki w Geriatrii i Gerontologii”. Od lat współpracuję z czasopismami, dla których piszę artykuły popularno-naukowe o dietetyce. Napisałem ich około 300. Od 2018 roku jestem zatrudniony przez Uniwersytet Przyrodniczy, gdzie prowadzę zajęcia ze studentami dietetyki i technologii żywności. Od 2012 roku do dziś prowadzę własną praktykę dietetyczną, w ramach której opracowuję pacjentom indywidualne plany żywieniowe. Stopień doktora mam z technologii żywności i żywienia.

КОМЕНТАРІ • 357

  • @drbartekpl
    @drbartekpl  2 роки тому +37

    drbartek.pl/dziennik/ - tu można zapisać się na mój Poranny Dziennik Zdrowia

    • @janbak1486
      @janbak1486 2 роки тому +2

      Ma Pan film na opuchliznę nóg lub jak wzmocnoć serce itp opuchlizna ktora pojawiła się jest ponoć od serca ,nie mogę wyszukać na Pana kanale takich filmów związanych z tematem o którym piszę jak ma możliwość to proszę wkleić pod komętarzem.

    • @Dawid-tc5vy
      @Dawid-tc5vy 2 роки тому

      Czy napoje gazowane są zdrowe ? Czy warto napoje gazowane pić?

    • @monia866
      @monia866 2 роки тому

      @@Dawid-tc5vy raczej nie bardzo;)

    • @Dawid-tc5vy
      @Dawid-tc5vy 2 роки тому

      dziękuję za odpowiedź.
      To co pić tylko wody mineralne , a co z sokami?

    • @monia866
      @monia866 2 роки тому +2

      @@Dawid-tc5vy Podobno soki owocowe (nawet te wyciskane własnoręcznie) nie są do końca zdrowe,bo zawierają dużo cukru (fruktozy),więc lepiej nie pić ich zbyt czesto (podobnie jest ze spożywaniem i słodzeniem miodem;).Najlepiej łączyć je z sokami warzywnymi,albo pić tylko soki warzywne (jak ktoś lubi,bo ja akurat za nimi nie przepadam,zwłaszcza za tymi zielonymi "smoothie";) .Zdrowe sa też herbaty ziołowe (jesli chodzi o smak,można się przyzwyczaić albo dosłodzić małą iloscią miodu;).Nie jestem dietetykiem ani lekarzem więc nie znam się tak dokładnie;),ale może dr. Bartek mógłby rozrzeszyć ten temat i np.nagrac filmik (chyba już było o wodach jodowanych o magnezowych;)

  • @marcinsiergiej307
    @marcinsiergiej307 2 роки тому +24

    Witam. Ja zbieram co rok i zawsze czekam na ten czas. Polecam super sprawa 👍

  • @jozekkuczaa4488
    @jozekkuczaa4488 2 роки тому +48

    Witam. Piję sok z brzozy od kilkunastu lat (profilaktyka przy kamicy nerkowej oraz jako wiosenne minerały i witaminy). Nalewam równieź do butelek plastikowych i zamrażam. Świeży sok piję przez ok. 2 tygodnie po ok. 1-2 litry dziennie. Samopoczucie moje, jako mordercy (wg ekoterrorystów) jest superowe! Pozdrawiam i zachęcam do korzystania z darów natury.

    • @edytam.42
      @edytam.42 2 роки тому +3

      Witaj zamrazasz w dużych tzn w 2 litry czy w małych litrowych i raczej nie nalewasz do końca
      Odpowiedz proszę ponieważ też chce zamrozić i nie wiem jak 😐
      Czy wbicie kółka z drzewa wystarczy i czy Brzózka sama przestanie oddawać czy raczej ja muszę w pewnym momencie skończyć i w jakim ?
      Z góry dziękuję 🙂

    • @hanka2554
      @hanka2554 2 роки тому +4

      Sok z brzozy można pić sam lub jako dodatek do innych produktów spożywczych, np. miodu. Aby zachować jak najwięcej wartości odżywczych należy go spożywać na zimno. W celach zdrowotnych zaleca się stosowanie go 3 razy dziennie po 25-50 ml przez około 2-3 tygodni.

    • @stenykill
      @stenykill 2 роки тому +3

      Od tego roku zamrażam w szkle, także do szklanej butli pozyskuje

    • @jozekkuczaa4488
      @jozekkuczaa4488 2 роки тому +4

      @@edytam.42 Przepraszam, że tak późno ale odpowiadam. Zamrażam w butelkach po wodzie mineralnej 1,5 l nie na ful, by nie pękły przy zamarzaniu ( prawa fizyki). Wiercę a brzozie otwór fi 10 mm na głębokość 3-4 cm. Wkładam w wywiercony otwór na głębokość 2-3 cm igielitowy przewód
      dł. ok 20 cm. Zawieszam butelkę 2-3 l. i codziennie zlewamy sok do czasu gdy leci mętny. To oznaka, że czas przestać pozyskiwać sok.Po zakończeniu poboru soku otwór kołkuję smarując kołek środkiem Funabenem ( środek antygrzybicznym)
      by nie nękały tą część grzyby. Mam nadzieję, że wyjaśniłem jedną z metod pozyskania super zdrowotnego soku z brzozy.

  • @Ginvilla
    @Ginvilla 2 роки тому +27

    Bodaj najlepszym sposobem na przedłużenie trwałości i przydatności do spożycia soku z brzozy, jest zakwaszenie go. W tym celu najlepiej zlać sok do butelki z szeroką szyjką - jak po niektórych sokach owocowych - wlać go by dochodził do zwężenia szyjki na szerokość grubszego plastra cytryny, którą kładziemy na powierzchni soku. Na cytrynę nasypujemy kopiatą łyżkę białego ryżu i zakręcamy szczelnie. Jeśli ryż spadnie z cytryny, to nie stwarza żadnego problemu. Tak zakwaszona oskoła spokojnie wytrzyma do następnej wiosny i następnych zbiorów.
    Sok z brzozy zbieram od lat, piję ile tylko się da gdy jest świeży, nadmiar zamrażam, a na dłużej zakwaszam, ale unikam pasteryzowania, przyjmując iż wtedy traci najwięcej swoich właściwości.
    W typowaniu drzewa i pobieraniu soku mam już sporo doświadczeń.

  • @damianakomy891
    @damianakomy891 Рік тому +3

    Bardzo dziękuję. Dużo zdrowia i wolności życzę.

  • @Jestem5591
    @Jestem5591 Рік тому +14

    Jak zwykle perfekcyjne omówienie tematu audycji.Dziękuję bardzo!

  • @cskowronski6104
    @cskowronski6104 2 роки тому +38

    Swietny wyklad o pozytecznyym soku z brzozy. Dziekuje Panie doktorze Bartku.
    W jednym z komentarzy ponizej wspomniano o soku z klonu. Jest on mysle rownie bogaty w prozdrowotne skladniki choc zdaje sie nie jest tak powszechnie w Polsce pozyskiwany jak sok z brzozy. Byc moze powodem tego jest nieznajomosc ze mechanizm "produkcji" soku przez klon jest inny niz brzozy (pod warunkiem ze klony polskie zachowuja sie tak samo jak klony w Kanadzie bo stad te obserwacje ktorymi tutaj sie podziele). Sok z klonu w Kanadzie jest pozyskiwany jeszcze kiedy lezy snieg i korzenie sa w uspieniu (duzo wczesniej wiec niz sok z brzozy). Temperatura w dzien musi byc kilka stopni powyzej zera a w nocy kilka stopni ponizej zera i sok klonowy jest po prostu z pnia drzewa. Kiedy temperatura rosnie i zaczynaja byc dodatnie temperatury i w dzien i w nocy to sezon sie konczy. Proces ten tez nie jest dokladnie wyjasniony ale to nie przeszkadza aby od stuleci produkowac tutaj syrop klonowy (maple syrup) ktory powstaje z odparowania soku. Pewne typy klonu lepiej sie do tego nadaja niz inne ale kazde sa dobre. Aby uzyskac 1 litr syropu potrzeba odparowac 40 litrow soku. Moge wspomniec ze jest tez mozliwe uzyskanie syropu z brzozy przez odparowanie oskoly ale stosunek tutaj jest 1:60 a nie jak 1:40 w przypadku syropu klonowego dlatego ze brzoza zawiera mniej cukru.
    Zaniepokojonych pozwole sobie tutaj uspokoic ze pozyskiwanie oskoly czy soku z klonu nie powoduje zadnej szkody dla drzewa jezeli oczywiscie jest to robione rozsadnie (drzewo min 30 cm srednicy jeden otwor, duzo grubsze drzewa nawet 2 albo 3).
    Ja kiedy mam duzo oskoly / soku to poprostu robie z tego kostki lodu ktore sa swietnym dodatkiem do napojow chlodzacych w lato.
    Jeszcze raz dziekuje i serdecznie pozdrawiam.

    • @cassandralosangeles
      @cassandralosangeles 2 роки тому +1

      Proszę mi powiedzieć czy jest oskola ok która jest metna po spuszczeniu z drzewa po 48 h ? Maz mowi ze smakuje drzewem jakby i faktycznie smak jest ciut inny niż taka krystaliczna oskola

    • @cskowronski6104
      @cskowronski6104 2 роки тому +3

      @@cassandralosangeles Jezeli brzoza zaczyna juz puszczac listki to moze to oznaczac koniec sezonu oskoly. Ja wtedy zaprzestaje spuszczania i nie uzywam metnego soku. Ciekawy jestem opinii inych na ten temat?

    • @cassandralosangeles
      @cassandralosangeles 2 роки тому +1

      @@cskowronski6104 no właśnie nie puszczą jeszcze listków.... mhmmm

    • @stenykill
      @stenykill 2 роки тому +1

      @@cassandralosangeles zauważyłem że jak jest powyżej 16 stopni robi się mętny

    • @cassandralosangeles
      @cassandralosangeles 2 роки тому

      @@stenykill a zdatny do picia ?

  • @zofiakrych3155
    @zofiakrych3155 2 роки тому +3

    Bardzo ciekawe ,lubię słuchać i dziękuję za dużo wiadomości.Pozdrawiam.

  • @marekmilka9376
    @marekmilka9376 2 роки тому +93

    Przy pobieraniu oskoły metodą nawiercania należy wkładać potem pasowany wężyk ale ucięty ukośnie. Dłuższa tworząca tej końcówki powinna być od góry jako że soki w drzewie płyną z dołu do góry. Więcej soku w ten sposób zyskamy bo praktycznie z wszystkich przeciętych naczyń. Gdybyśmy umieścili odwrotnie to ścianka wężyka zasłania i tamuje wypływ soku przez co efekt jest mizerny.

    • @n.k3416
      @n.k3416 2 роки тому +5

      A pod jakim kątem nawiercasz kolego , pytam bo ja robię pod niewielkim kątem spadkowym żeby grawitacyjnie oskoła schodziła z góry i zawsze działało a z chęcią poznam lepszą metodę bo nie ma za wiele info o samej technice upuszczania . Z góry dzięki za info !

    • @wearemotorhead4747
      @wearemotorhead4747 2 роки тому +2

      👍

    • @jackscott8642
      @jackscott8642 Рік тому +5

      @@n.k3416 Robię tak jak Ty i mam 1-1,5 L przez 1 godz w dzień. Tak na oko z 15 L na dobę - lepsza metoda nie potrzebna.

    • @justynapado8394
      @justynapado8394 Рік тому +2

      Nis trzeba tak niszczyć drzew

    • @jackscott8642
      @jackscott8642 Рік тому

      @@justynapado8394 Nie trzeba zabijać zwierząt by je jeść. Od 10 lat w ten sposób "niszczę" 1 drzewo i bardzo pięknie rośnie. Niszczą drzewa ci co je ścinają - wiele hektarów, ale sadzone są w ich miejsca nowe. Nic nie jest wieczne i wszystko się w coś przemienia. Nie kupuj książek, papieru toaletowego i innych produktów które powstają z drzew. Niszczysz drzewa kupując produkty które są z nich wytwarzane, "przykładasz rękę" do ich śmierci.

  • @krysiadyszkany9383
    @krysiadyszkany9383 2 роки тому +2

    Dziękuję bardzo za informację.

  • @sabinapochopien1175
    @sabinapochopien1175 2 роки тому +3

    Super informacje ,przeceniałam właściwości soku brzozowego,ale zawsze to natura.Pozdrawiam panie Bartku.

  • @sebastianbednarczyk9885
    @sebastianbednarczyk9885 2 роки тому +2

    Dziękuję za filmik ,ciekawy temat.Pozdrawiam

  • @pelasiab
    @pelasiab Рік тому +2

    Dziękuje za ten odcinek bardzo jest pomocny dla nas ponieważ zbieramy sok brzozowy od kilku lat i robiliśmy wiele błędów plus nigdy do końca nie wiedzieliśmy jakie rzeczywiście ma właściwości .

  • @magorzatajocz5325
    @magorzatajocz5325 2 роки тому +3

    Dziękuję i pozdrawiam.♥️

  • @teresakurnyta1170
    @teresakurnyta1170 Місяць тому +1

    Dziękuję za kolejny wspaniały wykład pozyskuje w swoim lesie i piję pozdrawiam

  • @lidkaklecz5729
    @lidkaklecz5729 Місяць тому

    Dziękuję za cudowna wiedzę, pozdrawiam serdecznie.

  • @mymindshelter
    @mymindshelter Рік тому +1

    Za młodu kilka razy zbierałem, ale nie znałem szczegółowych zasad jego pozyskiwania. Zainspirowany Twoim materiałem w tygodniu udam się do naszego lasku po zdrowie.
    Pozdrawiam.

  • @Mr1Przemek1
    @Mr1Przemek1 2 роки тому +2

    Świetny materiał, chętnie obejrzałbym podobny o soku z drzewa Klonowego

  • @santab9940
    @santab9940 2 роки тому +2

    Wszystkie Pana odcinki są bardzo ciekawe, bardzo dziękuję. Czy mógłby Pan nagrać coś na temat spiruliny i chlorelli?

  • @hedwigrerich1200
    @hedwigrerich1200 2 місяці тому +1

    Dziękuję serdecznie ❤

  • @SuperDaniela214
    @SuperDaniela214 2 роки тому +3

    ja pozyskuje od lat sok z gałązek brzozy..mam 2 dorodne drzewa na posesji i co roku popijam soczek dla zdrowotnosci..Dziekuje za filmik i codzienne maile i zyczę duzo zdrowia ,Pozdrawiam :)

  • @gmxx932
    @gmxx932 2 роки тому +33

    Jestem uczulony na pyłki brzozy.Gdy piłem na poczatku swedziały mnie oczy i kichałem.teraz pije po 3 szklanki dziennie i zero alergii.wiec wiem ze organizm sie przyzwyczaja do wszystkiego.Zdrówka

    • @elizabethbacon6151
      @elizabethbacon6151 2 роки тому +2

      Dobra rada, dziękuję.
      Ja nigdy nie piłam soku z brzozy, nawet nie wiedziałam ze coś takiego się pije . Nie wiem nawet czy kiedyś sprobuje. Dobrze jednak mieć wiedze na ten temat. Nigdy nic nie wiadomo.
      Pozdrawiam

    • @elizabethbacon6151
      @elizabethbacon6151 2 роки тому +2

      @@kassandra3261 , dziękuje za tips. Poszukam na internecie gdzie to można kupić i jeżeli znajdę to spróbuje.
      Pozdrawiam

    • @karinakustwan2129
      @karinakustwan2129 2 роки тому +1

      @@elizabethbacon6151 zastanawiam się teraz czy jeśli mam alergie na wszystkie pyłki czyli na brzozę tez to czy spróbować pic sok z brzozy czy lepiej nie ryzykować bo np po orzechach miałam anafilaksje przez reakcje krzyżowe z pułkami

    • @karinakustwan2129
      @karinakustwan2129 2 роки тому +1

      pyłkami*

    • @elizabethbacon6151
      @elizabethbacon6151 2 роки тому +1

      Nie, nie pij. Jeżeli miałeś taka reakcje po orzechach to dlaczego chcesz wystawić swój organizm na być może poważne problemy.
      Absolutnie nie próbuj.
      Nie musisz ulegac tak ryzykownym pokusom.
      Pozdrawiam.

  • @teresaguyk7669
    @teresaguyk7669 2 роки тому +8

    Piękne dzieki za wykład bardzo przydatny w moim wypadku

    • @andrzejkanios5433
      @andrzejkanios5433 2 роки тому +2

      Bardzo wartościowy zwięzły wykład, dziękuję ,serdecznie pozdrawiam

  • @edytka1802
    @edytka1802 2 роки тому +2

    Witam panie Bartku i pozdrawiam . Dzieki za cenne informacje. Czy mogl by pan nakrecic filmik o wodzie szungitowej.

  • @danabudzynska9057
    @danabudzynska9057 2 роки тому +26

    Witam, sok z brzozy przepyszny, orzeźwiający, czuje się jego gęstość
    zupełnie nie zbliżoną do żadnej najlepszej wody. Piłam w minioną sobotę i niedzielę. Polecam!😋

    • @jackscott8642
      @jackscott8642 Рік тому +3

      Żeby picie oskoły coś nam dało, trzeba pić codziennie przez przynajmniej 3 tygodnie :)

    • @Alkow403
      @Alkow403 Місяць тому

      No tak,a co ze srodą,czwartkiem ???😂😂😂

  • @beatasopylo2639
    @beatasopylo2639 Рік тому +9

    Dziękuję za ten podcast, właśnie zaczynałam szukać informacji o tym procederze. A u Pana Bartka wszystko opowiedziane bardzo dostępnie i łatwo dla takiego amatora jak ja. Serdecznie dziękuję!

    • @ratna3094t
      @ratna3094t Місяць тому

      Procederze? Proceder to działanie niezgodne z etyką czy moralnością, podejrzane, niechlubne... czyli p.dr prezentuje tutaj takie negatywne działanie?
      Warto się dowiedzieć co dane słowo oznacza, zanim się go użyje.

  • @ArkadiuszPrejsnar
    @ArkadiuszPrejsnar 2 місяці тому +1

    Co roku pozyskuje sok ze swojej Działki mam piękny dłużej dwudziestoletnia drzewa sok pomaga mi funkcjonowaniu lepiej organizmu jest to Widoczne również jeśli chodzi o włosy skórę twarzy Przemywam jako tonikiem jest to jeden dar natury który uważam że jest bardzo pomocny i ludzie powinni z niego korzystać doktorze serdecznie z dziękuję za przybliżenie mi właściwości i pozyskiwania soku dużo na tym skorzystałem pozdrawiam

  • @jolantaroznowska5878
    @jolantaroznowska5878 2 роки тому +16

    Mieszkam w Norwegii. N wojej dzialce nam kilka brzoz. Sciagamy co roku. Jak sa duze ilosci to zamrazam.
    W tym roku zaczelismy zbierac ponad tydzien temu. Jest wyborna.
    Pozdrawiam serdecznie I dziekuje za wiedze.

    • @grazynazofiasyvertsen4224
      @grazynazofiasyvertsen4224 2 роки тому +2

      Super pomysł z zamrazaniem. Nie pomyslałam. Też tak zrobię.
      Pozdrawiam.

    • @zygmuntmaciejuk7675
      @zygmuntmaciejuk7675 Рік тому +1

      @@grazynazofiasyvertsen4224 Mam książkę na temat leczniczych właściwości brzozy ( jeszcze huba i dziegieć ). Autor pisze, że sok po zamrożeniu, nadaje się tylko do celów kosmetycznych. Pić 250 ml dziennie na czczo lub 2 godz. po jedzeniu. Pozdr.

  • @elizabethskoczek6989
    @elizabethskoczek6989 2 роки тому +8

    Nigdy nie zbieralam /pilam sok brzozowy, ale od lat jem mlode listki np w salatce, na kanapce czy jako dodatek do zup.

  • @martaignaciuk8769
    @martaignaciuk8769 2 роки тому +4

    Dr. Bartek wspaniałe trafił z tematem....

  • @agafulko2683
    @agafulko2683 2 роки тому +16

    Zbieramy od lat! Najlepszym wg mnie sposobem jest odcięta gałązka, drzewo nie cierpi i płynie sama czyściutka woda 😊

    • @glowa_w_chmurach
      @glowa_w_chmurach 2 роки тому +6

      I tak nie cierpi. Tylko ludzka głowa cierpi

    • @wojciechmik8528
      @wojciechmik8528 2 роки тому +3

      Czy mogłabyś wyjaśnić na czym miałoby polegać owo "cierpienie" drzewa ?

    • @monia866
      @monia866 2 роки тому

      Rośliny nie czują bólu;)

    • @rozalka2898
      @rozalka2898 Рік тому

      Drzewo cierpi?

  • @suri2182
    @suri2182 2 роки тому +27

    Pozyskuję sok z brzozy co roku z własnej działki, polecam oczywiście bo jest pyszny, aczkolwiek po tygodniu picia go regularnie mam zaparcia, więc może osobom, które borykają się z tym problemem, należy mieć to na uwadze.

    • @Raul-pp1uh
      @Raul-pp1uh Місяць тому +2

      Jak pyszny, jak w smaku niewiele różni się od wody.

    • @GrzegorzS-yn3gs
      @GrzegorzS-yn3gs Місяць тому

      na zaparcia polecam napar z siemie lnian

  • @ewajanowska2961
    @ewajanowska2961 2 роки тому +1

    Dziękuję pozdrawiam

  • @tomaszjedrasiak6141
    @tomaszjedrasiak6141 2 роки тому +23

    Od dwóch sezonów pobieram sok z brzozy na dziko, na razie nikt się nie przyczepił 😂 wkrętarka aku + rurka i lecimy z tematem . uwielbiam ten aksamitny posmak i mam wrażenie że super gasi pragnienie. Nie zatykam otworów, po roku widać bardzo dobrze jak rany się zasklepiły.

    • @pushpull2022
      @pushpull2022 2 роки тому +4

      Znajomy zatyka patyczkiem

    • @ryszardmadetko6951
      @ryszardmadetko6951 2 роки тому +5

      Wysyłam policję 😜

    • @Rysiek_0.7_na_raz
      @Rysiek_0.7_na_raz 2 роки тому +1

      @@ryszardmadetko6951 Skuteczniejszy sposób to nasikanie do tak podwieszonej butelki, załatwia sprawe raz na zawsze w całej okolicy.

    • @adama8345
      @adama8345 2 роки тому

      @@Rysiek_0.7_na_raz 😂😂😂

  • @elzbietadragon9858
    @elzbietadragon9858 Місяць тому

    Polecam sok. Bardzo dobry. Pozyskuję co roku

  • @k24now
    @k24now 2 роки тому +2

    Witam. Kilka moich obserwacji.
    Żeby nie przegapić czasu pozyskania oskoły, dobrze jest podciąć sekatorem cienką zdrową gałązkę i powiesić do niej małą przejrzystą butelkę, a potem sprawdzać najlepiej po południu czy już leci sok.
    Lepszym patentem jest wkładanie elastycznego wężyka zamiast miedzianej rurki, bo ta by się stabilnie trzymała musi być wbita głębiej, co powoduje że w takim wypadku sok ścieka poza rurką.
    Dobrym pojemnikiem na sok jest szklany słoik umieszczony w nieprzejrzystym i nie czarnym wysokim wiaderku. Wtedy sok się nie nagrzewa od słońca i dłużej nadaje do spożycia.
    W trakcie pobierania soku i ocieplenia często pojawiają się sp mrówki, czemu można zapobiec spryskując okolice nawiertki wywarem z kwiatów wrotyczu.
    Pusty otwór po zakończeniu pobierania dobrze jednak zaślepić kawałkiem odpowiedniej średnicy gałęzi z brzozy. Powinna byś ona oczyszczona z kory i wsunięta lekko bez wbijania i nie powinna wystawać. Oczywiście trzeba to robić z zachowaniem czystości. Ma to znaczenie szczególnie dla starych drzew gdzie kora jest gruba i możliwość wystąpienia grzybów większa. :-)

  • @ula4808
    @ula4808 2 роки тому +3

    Bardzo dobre porady. Sok z brzozy pozysuje od lat, ale tu dowiedziałam się wiele cennych szczegółów. Dodam tylko, że u mnie obniżył poziom kreatyniny, aż poniżej normy. Szkoda, że wcześniej tego nie wiedziałam, gdy moja siostra chorowała i nie mogła mieć wykonanego tomografu że względu na wysoki poziom kreatyniny. Niestety nie żyje

  • @dominikoko9
    @dominikoko9 2 роки тому +13

    Dzień dobry :) świetny film, jak zawsze na najwyższym poziomie. Chciałbym zapytać czy jest możliwe nagranie filmiku dotyczącego diety podczas endometriozy? Jest na internecie pełno materiałów na ten temat lecz sposób w jaki Pan to przedstawia na pewno mógłby wiele wnieść i rzucić nowe światło/uświadomić niektóre osoby jak ważna jest dieta przy przechodzeniu tej choroby. Taki pomysł po prostu rzucam. Pozdrawiam

  • @poczytamci3389
    @poczytamci3389 2 роки тому +2

    Dziękuję, zawsze chciałam wiedzieć czy samodzielnie można pozyskiwać!

    • @Tomek.K
      @Tomek.K Рік тому

      Można pozyskiwać,ale chyba to nie jest do końca legalne

  • @konradpiwowar1939
    @konradpiwowar1939 Місяць тому

    Bardzo ciekawy program, myślałem o tym, żeby posadzić sobie brzozy na polu, ale przez wiele lat było nawożone i opryskiwane, to lepiej będę pozyskiwać z brzóz rosnących w lesie. Dziękuję i pozdrawiam

  • @matipi677
    @matipi677 2 роки тому +1

    Polecam również sok z klon i grabu.

  • @matex5158
    @matex5158 2 роки тому +8

    Można by nagrać coś o żywokoście? Mainstream go odrzuca ze względu na wykazane działanie rakotwórcze. Ale gdzieś indziej słyszałem, że to działanie w podobnym stopniu jest tez w wielu innych normalnie dopuszczonych produktach do stosowania wewnętrznie.

  • @jackscott8642
    @jackscott8642 Рік тому +1

    Ocet z oskoły jest super a wino musujące jeszcze lepsze :) Bardzo podobne w smaku do "szampana" ze sklepu. Ocet ma kwiatowy zapach. Słodkość jest różna w zależności od danego drzewa i miejsca w którym rośnie. Jeśli ktoś nie ma dostępu do brzozy z której można "wyciągnąć" oskołę to można kupić w np. aptece (nie wszystkie mają w sprzedaży) Po zimie oskoła regeneruje i oczyszcza organizm człowieka.

  • @stassrubarek7077
    @stassrubarek7077 Рік тому

    Jest doskonaly bardzo Lubie pic ten sok

  • @piotrkowalski519
    @piotrkowalski519 2 роки тому +7

    Witam Doktorze Bartku ✋

  • @wiolabinczycka6141
    @wiolabinczycka6141 2 роки тому +1

    Najlepiej sprawdza się zestaw do kroplówki. Polecam.

  • @katarzynajuszkiewicz7436
    @katarzynajuszkiewicz7436 Рік тому

    Wspomniał Pan o soku z Klonu
    Uprzejmnie prosze odniesc się do soku z drzewa Klonu
    Dziękuję bardzo za Pana wiedzę z ktora chce sie Pan podzielic z nami 💚🍀

  • @b.m.k9139
    @b.m.k9139 2 місяці тому

    Też pozyskuje na własnej działce , okolice Krosna

  • @magorzatasmyk8860
    @magorzatasmyk8860 2 роки тому +2

    Oczywiście popijam soczek z własnej brzozy,pychota!Na zdrowie!🍸🥂🍸

  • @niekwestionowanyfin6670
    @niekwestionowanyfin6670 2 роки тому +9

    Mam kilka drzew i oczywiście zbieram co roku, a mieszkam w Finlandii.

  • @marcktwin1229
    @marcktwin1229 2 роки тому +12

    Witam ! Pobieram sok u siebie co ciekawe z jednej brzozy sok jest krystaliczny a z drugiej mętny. Najczęściej je mieszam . Pije codziennie. Pozdrawiam .

  • @leokadiabedonska3611
    @leokadiabedonska3611 2 роки тому +5

    Ja pięciu lat zbieram sok z brzozy w tym roku już od połowy lutego później była przerwa przez kilka dni z powodu niskiej temperatury ale miałem zapas z poprzedniego okresu tak że miał ciągłość teraz moim zdaniem kończy się pobieranie bo sok robi się szybko metany i nie smaczny a tak w ogóle to myje nim włosy i przebywam oczy i twarz to jest wspaniały sok poza tym codziennie mam wycieczkę do lasu i jeżdżę rowerem 10 km i to jest naprawdę fantastyczne dla mojego zdrowia i samopoczucia pozdrawiam

  • @superstalker5474
    @superstalker5474 2 роки тому +10

    Jako ciekawostkę dodam ,że nie każda brzoza da tyle samo soku. Jedna da 5 litrów dziennie, a druga z takim samym obwodem jedną filiżankę.

  • @karola654
    @karola654 2 роки тому +6

    Już soczek się pobiera będzie co pić 😁

  • @killzann7757
    @killzann7757 2 роки тому +1

    Bartku może jakiś odcinek o keto lub diecie wegetariańskiej? Albo tych dwóch na raz nawet

  • @sunflower-garden
    @sunflower-garden 2 роки тому +3

    Witam!🌻

  • @damianbizowski6899
    @damianbizowski6899 2 роки тому +3

    Witam. Wczoraj oglądałem pierwszy Pana film i szukałem na temat soku z brzozy. Przypadek?

  • @moonyxa7711
    @moonyxa7711 2 роки тому +8

    Bardzo wartościowy kanał :) Czy mógłby Pan kiedyś nagrać film o niedowadze i o tym, dlaczego niektóre osoby nie tyją, mimo, że przyswajają codziennie bardzo duże ilości kalorii (często w niezdrowej formie - fast foody, słodycze itd.) i mało się ruszają? Pozdrawiam

    • @miro8040
      @miro8040 2 роки тому

      To raczej koniec już 3 tygodnie temu zebrałem 70litry na Wino wtedy jest słodkie a teraz cierpi i czuć to drzewem

  • @dorotabochnik5713
    @dorotabochnik5713 Рік тому +1

    Już czekamy na zdrowotny sok 😊

  • @mayksiaze8917
    @mayksiaze8917 2 роки тому +10

    Kupię sobie sok z brzozy w sklepie zielarskim.
    Dziekuję i pozdrawiam. 🖐

    • @iza9637
      @iza9637 2 роки тому +11

      Ale to nie to samo co prosto z drzewa

    • @zz-oq4fe
      @zz-oq4fe 2 роки тому +3

      nie ma co kupować tylko samemu ten sok brzozowy pozyskać ..

  • @alexmat48
    @alexmat48 2 роки тому

    Zdążyłem przed nawrotem zimy- od niedzieli do środy gościłem w Beskidzie Żywieckim, gdzie kolejny rok z rzędu z dala od zanieczyszczeń czerpałem z dobrodziejstw przyrody, w tym przypadku z oskoły. Od dr Stefana S. z Białegostoku przejąłem sposób na minimalizację strat soku przez drzewo. Zastosowałem 2-litrowy cewnik do pobierania moczu ze stożkowym wylotem, który można kupić w każdej aptece. Po nawierceniu otworu wiertłem Ø6 mm końcówka szczelnie zatyka otwór i nie mamy wycieku soku na zewnątrz. Jeśli na miejsce poboru pada słońce, dobrze jest cewnik przysłonić. Napełnia się w ciągu 4-6 godzin i może być stosowany do wielokrotnego użytku. Nie polecam zastawiania go na noc, gdyż po napełnieniu wzrasta ciśnienie i mogą wystąpić pęknięcia na złączach. Na noc stawiam 5-litrową butelkę, która po 10-12 godzinach jest pełna. Nie stosuję ponownego ściągania soku z tego samego drzewa - jest ich na tyle dużo, że bez problemu można dobrać kolejne. Co do zaślepiania otworu- zatykam go, po wcześniejszym nasmarowaniu maścią ogrodniczą. I samo meritum sprawy. Od niedzielnego obiadu w domu i płynnego posiłku wieczornego ( jeszcze nie miałem ściągniętej oskoły ) do obiadu czwartkowego po powrocie, sok z brzozy był moim jedynym pożywieniem . Spadek wagi był niewielki - 1,6 kg, ale prawdę mówiąc nie bardzo miałem z czego zrzucać. Kontrola ciśnienia w tym czasie nie wykazywała większych zmian( maksimum 123/76), jedynie bezpośrednio po powrocie z lasu miałem wyraźny wzrost tętna, co jest zrozumiałe. Czeka mnie wizyta u lekarza z analizą wyników zleconego przez niego badania krwi, które wykonałem w czwartek rano. Generalnie czuję się dobrze , lecz nie polecam tego rodzaju głodówek bez konsultacji z lekarzem, gdyż nie każdemu mogą one wyjść na dobre. Pozdrawiam i chętnie wysłucham doświadczeń innych osób w tym zakresie.

  • @Emma-my7xd
    @Emma-my7xd 2 роки тому +6

    Tak. Tylko przed pobraniem trzeba spytac ją o pozwolenie. W przeciwnym razie czuje sie okradana.

  • @halinaszymaniak850
    @halinaszymaniak850 2 роки тому +1

    Dziękuję za te informacje, jak pićten sok.Nie można pić tak,jak wodę.Jak piłam większe ilości to weszłam w obrzęki. Pozdrawiam

  • @annasalewska8853
    @annasalewska8853 2 роки тому +20

    Pije sok od kilku lat około 3 litry dziennie,przed sokiem oczyszczam organizm i robię 14 dniowe głodówki po oczyszczeniu pije soki,wszystkie choroby mi przeszły A skórę mam jak niemowlaki po soku z brzozy ,robię też okłady na twarzy ,zmarszczki giną. Po roku zmarszczki się lekko pojawiają i po następnej kuracji giną, jest super, polecam sok.

    • @memes3938
      @memes3938 2 роки тому +5

      Pijesz 3 litry dziennie i robisz 14 dniowe głodówki? 😂 😂 😂 😂

    • @wesoezycie9655
      @wesoezycie9655 2 роки тому +4

      Cud natury

    • @wilczycawrazliwa163
      @wilczycawrazliwa163 2 роки тому +2

      Ile ważysz? Jeśli można wiedzieć.

    • @kobylkaaa
      @kobylkaaa Рік тому +3

      3 litry soku to za mało. Ja piję 5 litrów dziennie i wtedy dopiero widać efekty. Oczywiście robię głodówki ale 30 dniowe. Uwierzcie mi, da się. Wszystkie choroby i dolegliwości po prostu znikają. Co więcej poprawia się wzrok, lepiej słyszę. Nawet seks się poprawił, jest bosko. Tylko nie pijcie więcej jak 5 litrów dziennie i nie płuczcie codziennie po myciu zębów bo Wam za szybko mleczaki powyrastają. Szczerze - Polecam !

    • @adamw5551
      @adamw5551 Рік тому +4

      E tam, co to jest 5 litrów. Ja piję 8 litrów soku z brzozy dziennie, a na wieczór biorę kąpiel w soku w wannie. Brzozy u mnie rosną nawet na balkonie żeby wydoić taką ilość soku. Nie robię głodówek bo i tak nie jem od 5 lat, a cery to mi nawet Krzysiu Ibisz zazdrości, a mam 73 lata.

  • @Krzysztof_Kwiatkowski
    @Krzysztof_Kwiatkowski 2 роки тому +2

    👍Pozdrawiam :)

  • @bartek7268
    @bartek7268 2 роки тому +4

    Dziękuje za wszystkie filmy. Chciałbym zapytać czy zrobił by Pan film o alergiach pokarmowych? Dziękuje pozdrawiam:)

    • @drbartekpl
      @drbartekpl  2 роки тому +1

      O alergiach pisałem sporo w swoim newsletterze Poranny Dziennik Zdrowia, ale zrobię też film; pozdrawiam.

    • @bartek7268
      @bartek7268 2 роки тому +1

      @@drbartekpl
      Dziękuje za odpowiedz, napewno zapisze się do newslettera. Z niecierpliwością czekam na Pański film. Wielu moich znajomych jak i ja w ciągu ostatnich 2 lat dostaliśmy wielu uczuleń pokarmowych. W latach wcześniejszych nie mieliśmy żadnych uczuleń. Jest to dla mnie bardzo zastanawiające dlaczego nagle pojawiło się tyle uczuleń w społeczeństwie.
      Pozdrawiam!:)

    • @justynapado8394
      @justynapado8394 Рік тому

      ​@@bartek7268 pomysł trochę wszędzie chemia jest

  •  2 місяці тому +1

    Wraz z małżonką odkryliśmy pewną ciekawostkę. Jeśli w danym roku regularnie pijemy sok z brzozy, a dodatkowo włączamy do codziennej diety spirulinę, to o wiele łatwiej przechodzi się przez "kryzys wiosenny" (nie występuje znużenie, senność itd. pojawiające się w tym okresie). Oczywiście nie testowaliśmy tego na innych osobach, więc są to wyłącznie nasze doświadczenia :🙂

  • @emiliakowalska7180
    @emiliakowalska7180 2 роки тому

    Panie doktorze, pobieram sok z moich drzew jest pyszny pozdrawiam 😊

    • @DaivaDarpana
      @DaivaDarpana Рік тому

      Ja też pobieram sok z Ciebie, też jest niezły.
      *Komar*

  • @antonisperger5368
    @antonisperger5368 2 роки тому

    No tak. 👍

  • @evveold
    @evveold Рік тому +4

    Poza wszystkim, dziekuję, że chyba jako jedyny lekarz mówi Pan o "kaleczeniu drzew" o które musimy dbać, a większość rani bezsensownie drzewa, które są dla nas wręcz niezbędne..

  • @marcinoslooslo4458
    @marcinoslooslo4458 2 роки тому

    Ja zbieram jest bardzo pyszny

  • @filsor3834
    @filsor3834 2 роки тому

    Taktyczny :)

  • @Kasiasss23
    @Kasiasss23 2 роки тому +7

    Ciekawy temat. Teściowa nam przekazywała sok z brzozy, ale to za małe ilości żebym się odniosła do efektów zdrowotnych. Najgorszy dla mnie jest tu krótki czas przechowywania, mrożenie średnio się sprawdzało. Myślałam, że to zbyt odbiega od tematu kanału, ale może pojawi się też coś więcej z tematyki ziół które można samemu uprawiać albo właśnie innych roślin które można znaleźć w naszym otoczeniu i wykorzystać. Chętnie posłucham np. o syropie z mniszka lekarskiego, bo sama go robię.

    • @Maria-if2bf
      @Maria-if2bf 2 роки тому +2

      O tak. Tez mamy rodzinny przepis I chetnie posluchalabym o nim fachowych informacji.

    • @cassandralosangeles
      @cassandralosangeles 2 роки тому +1

      I o podbiale 👀❤

  • @HightPowerHP
    @HightPowerHP Місяць тому +2

    Był pewien rok że sok z brzozy zamarzł na drzewie i powstał wielki sopel, więc nie jest to wykluczone by poniżej 0 stopni sok dalej leciał

  • @jaworjaworzno
    @jaworjaworzno 2 роки тому +4

    Super filmik jak zawsze. Lubie sok z brzozy. I pomysl na kolejny odcinek: co sie stanie pijac 8 piw dziennie

    • @tatermistrz1947
      @tatermistrz1947 2 роки тому +3

      Też jestem ciekawy. Sam piję średnio jakieś 4 piwa dziennie.

    • @janpencil101
      @janpencil101 Рік тому

      @@tatermistrz1947 uu Panowie. Daleki jestem od oceny, ale 4-8 piw dziennie to chyba dużo. Ja piję ok 20-30 piw miesięcznie

  • @melamona7200
    @melamona7200 2 роки тому +6

    Moj tata zbiera z wlasnych drzewek, jest pyszny

  • @hubertwasserman43
    @hubertwasserman43 2 роки тому

    Ja się czuję rozdrazniony po wypiciu tego soku.
    ALE zbieram i pije dalej

  • @wieslawczuprynski5861
    @wieslawczuprynski5861 2 місяці тому

    Witam tego roku pierwszy raz rozpocząłem pozyskiwanie soku z brzozy z własnego lasu. Jest okej

  • @ewakra4744
    @ewakra4744 2 роки тому +1

    🙏❤

  • @M72836
    @M72836 9 місяців тому

    Proszę o informację ile dziennie pić soku

  • @grzegorzkaczmarzyk9013
    @grzegorzkaczmarzyk9013 2 роки тому

    Jak pozyskać sok z klonów,już parę razy próbowałem i nic.Może masz jakieś pomysły(triki)Pozdrawiam

  • @teresakristensson2474
    @teresakristensson2474 2 роки тому +1

    mam pytanie, czy sok z winogron warto pic

  • @beatadoak754
    @beatadoak754 2 роки тому +5

    Panie Doktorze, czy mógłby Pan zrobić filmiki o grzybicy wewnątrzustrojowej, skórnej, i o czarnej pleśni ze ścian, która dostaje się do wewnątrz ciała i tam rozmnaża. Oraz o zapaleniu zatok. Dziękuję i pozdrawiam

    • @wojciechmik8528
      @wojciechmik8528 2 роки тому +1

      I jeszcze o wpływie trzymania na desce sosnowej w piekarniku przez trzy "Zdrowaśki" na ogólny stan zdrowia.

    • @adama8345
      @adama8345 2 роки тому

      @@wojciechmik8528 😂😂😂

  • @ryszardmatuszewski4419
    @ryszardmatuszewski4419 2 роки тому

    Dzięki

  • @KrzysztofRokanski
    @KrzysztofRokanski Місяць тому

    Zbierałem sok z brzozy przez 3 lata . Z głębi kompleksu leśnego z przewaga sosen , podłoże piaszczyste . Tak jak Pan mowi sok z kilku brzóz nawet blisko siebie rosnących ma zupełnie inny smak . Im starsza brzoza tym smak jest bardziej wyrazisty i orzeźwiający a nawet klarowność jest rozna . Jestem uczulony na pylki brzóz ale po piciu soku brzozy nie miałem żadnych dolegliwości alergicznych . A brzozy chyba jeszcze nie pylily,moja dr alergolog powiedziała, żeby nie pić soku brzozy jak jestem uczulony więc zaprzestałem.

  • @MROK-1972
    @MROK-1972 2 роки тому

    TAK

  • @sebastianpeka9476
    @sebastianpeka9476 2 роки тому +8

    Ja raz pozyskiwałem sok z brzozy. Świetna sprawa, bardzo satysfakcjonujące obcowanie z natura, jednak widok chorego drzewa w miejscu wwiercania się w pień skutecznie pozbawił mnie ochoty ponownego pozyskiwania soku. Wolę dostarczyć sobie minerałów innym sposobem niż niszczyć drzewo ;)

    • @poczytamci3389
      @poczytamci3389 2 роки тому +1

      No właśnie... Jednak wiedzieć trzeba jak pozyskać płyny, jeśli tzw shtf 👍🏻

    • @monikakowalska6799
      @monikakowalska6799 2 роки тому +7

      Nie trzeba się wwiercać w pień. Wystarczy uciąć końcówkę gałązki o grubości nawet kilku milimetrów i zawiesić szklaną butelkę.

  • @user-nu4lc9qr4l
    @user-nu4lc9qr4l 2 місяці тому

    Jak długi termin przydatności do spożycia ma sok z brzozy dzień dwa czy dłużej?

  • @byTemari
    @byTemari 2 роки тому

    Prawda

  • @sawekk.4136
    @sawekk.4136 2 роки тому +1

    👍

  • @marzenabojarzynska3290
    @marzenabojarzynska3290 2 роки тому +3

    Witam serdecznie 😊

  • @marekk6987
    @marekk6987 2 роки тому +1

    Otwór,gdy przestanie lecieć sok szybko zasycha.
    I właśnie taki wyschnięty otwór należy wysmarować maścią ogrodniczą.

  • @bozenag7107
    @bozenag7107 2 роки тому +1

    👍👍👍💓

  • @JanKowalski-jy6vb
    @JanKowalski-jy6vb Рік тому

    Też zbieramy sok.Nie wiem tylko czy z jednej i tej samej brzozy można pobierać co roku,czy dać jej odpocząć?

  • @ilonaNuw
    @ilonaNuw 2 місяці тому +1

    Ile dziennie można pić soku z brzozy ? Są jakieś ograniczenia czy pijemy jak wodę - ile dusza zapragnie ?

  • @Wielkopolan73
    @Wielkopolan73 4 місяці тому

    Czy można pozyskiwać w grudniu sok z brzozy?

  • @andrzejkomo6534
    @andrzejkomo6534 Рік тому

    Ja już pije teraz

    • @Tomek.K
      @Tomek.K Рік тому

      Otóż ja też. Na zdrowie

  • @grzegorzborkowski262
    @grzegorzborkowski262 2 роки тому +1

    Sam zbieram sok z brzozy i dzielę się z innymi. Pozdrawiam Grzegorz Borkowski

    • @nikola2084
      @nikola2084 2 місяці тому

      Ile szklanek dziennie można pić? Są różne opinie i nie wiem, która jest najlepsza 🤷‍♀️

  • @patote8420
    @patote8420 Рік тому

    Do soku z brzozy podeszłabym ostrożnie. Koleżanka zawsze zbiera i wszyscy piją. Mnie przyniosła i dostałam takiego uczulenia na języku, że głowa mała. Zaczęłabym od małych łyków ;)

  • @paweg4321
    @paweg4321 Рік тому +1

    Zbieram sok od dawien dawna. To co zauważyłem najbardziej, to poprawa wzroku. ( patrzenie w dal) 👍