Fajnie jakby filmy z aktualnościami z kolei pojawiały się np. raz w tygodniu, albo raz na dwa tygodnie. Może coś o upadku PKP Cargo? Może razem z Błażejem D.?
Czy ktokolwiek myśli czy uda się pokruszyć ten beton? No chyba nie bardzo. Za dużo jest obstawionych miejsc na górze przez swoich aby oddawać zysk innym przewoźnikom… trzeba tylko do swojej kieszeni ciągnąć.
Konkurencja dobra rzecz jeśli będzie solidnie działać o ile w ogóle będzie. Licze na pociągi jadące np. przez 2 / 3 kraje jak to bylo w przypadku RegioJet Praha-Split. Oczywiście sezonowe i oczywiście z wagonami sypialnymi. Przydaloby sie takie coś choć patrząc na to co się dzieje raczej sfera marzeń.
Problem w braku uruchomienia pociągów przez prywatne podmioty cały czas tkwi w Polsce a właściwie w grupie PKP. Bardzo często taki przewoźnik dostaje zaporowe warunki do rozkładu jazdy, a to nierealny czas jazdy, albo krzyżowanie w jakiejś Pipidówce z pociągiem widmo i ryzykiem opóźnienia tego pociągu. Powód zawsze się znajdzie. Także taki przewoźnik chcąc nie chcąc odpuszcza sobie ten pociąg
Podrzuć proszę link do odcinka #1, o którym wspominasz na początku. Czy taka otwartość na konkurencję, gdy "PKP" nie jest idealnie zarządzana to nie jest wał jak z Cargo i UA czy może blef - chociaż subwencje rządowe mogą zaskarżyć (zaburzenie konkurencyjności) i będzie koopa? Niemcy, Czesi i cała racjonalne Europa nie pozwoliłoby na próby pozamiatania kolei narodowych.
Niestety, ale patrząc na to jak prywatni przewoźnicy odwołują pociągi bo coś się stanie na ich stronie no to nie brzmi optymistycznie. Godziny też swoje robią, jak i ceny w pociągach międzynarodowych są drogie. Dodatkowo RegioJet jak i LeoExpress do tej pory nie uruchomiło swoich połączeń na które była wydana zgoda od UTK, że mogą. Wniosek nasuwa się jeden chcą ale coś im nie wychodzi więc nie wychodziłam bym z założenia na taki optymizm. Dodatkowo niestety ale ulgi nasze ustawowe nie obowiązują w pociągach zagranicznych..
Nie miałem niestety możliwości wczytać się, ale przewinął mi się ostatnio przed oczami artykuł, podług którego Flixtrain aktualnie ma bardzo nieciekawą opinię na zachód od Odry. Cytując to co zapamiętałem " Wszystko jest lepsze niż Flixtrain. Unikam go jak tylko mogę". I nie chodzi tu jedynie o aspekt punktualności/odwołanych pociągów, ale również warunków na podkładzie.
Moim zdaniem to PKP InterCity potrzebuje konkurencji a to bardzo. Ale swoją drogą trzeba uważać na RegioJet, bo ten też nie jest gwarancją postępowości. Doświadczyliśmy się o tym w Czechach.
Jak chemy prywatne przewozy to trzeba zrobic to samemu a nie liczyć na innych. Tylko skąd pozyskac niedrogo nadajace sie do czegos składy piętrowe... Chyba ze puszczamy EN57 przez całą polskę 🤭
Tak, bo nigdzie indziej konkurencja się nie pojawi. Chcesz jeździj PKP ja z chęcią wybiorę może i gorsze warunki (byle klima) ale za odpowiednio mniej.
Mam tylko jedno zasadnicze pytanie, a w sumie to 2. 1. Czy nie będzie problemu z zakupami biletów do konkurencji? Chodzi o to, że mamy wiele aplikacji ku temu służących będzie trzeba się zabawić z kolejną, by móc kupić bilet na przejazd RegioJetem, czy FlixTrainem. 2. Czy nie będzie PKP IC na tym za bardzo stratny, gdy przepustowością kolei jest ograniczona? W aktualnym momencie IC ma monopol na podróże dalekobieżne, no prawie, bo kilka kursów, szczególnie zagranicznych jest przez konkurencję sponsorowanych, a w momencie, w którym pojawi się ona w większym stopniu, to raczej kosztem połączeń IC. I czy to nie będzie oznaczało powolny koniec tejże spółki?
Problemem nie będą stosunkowo niewielcy przewodnicy, którzy zaoferują liczbę połączeń dalece mniejszą niż PolRegio (który dla IC nie jest zagrożeniem). Zagrożeniem dla IC to by były spore misie, jak DB, które mogły by "kosić" konkurencję preferencyjnymi cenami, które potem by podnieśli. Aczkolwiek z drugiej strony to UE, a DB nie jest tak bogaty, by mógł by sobie na coś takiego na dłuższą metę pozwolić.
Według moich notatek z 2021 oraz z pamięci: Warszawa - Oostende, Przemyśl - Wiedeń, Kraków - Split, Praga - Wrocław - Gdynia, Przemyśl - Praga, Kraków - Warszawa - Gdynia (częściowo). Wszystkie decyzje Prezesa UTK są w jego Dzienniku Urzędowym na stronie UTK. I proszę nie używać takiego określenia. Kultury trochę.
"Drugą zaś, paradoksalnie, można zamknąć w parafrazie pewnych słów rzekomo wypowiedzianych przez Neville'a Chamberlaina 31 sierpnia 1939 roku. Wydanie zgody przez prezesa UTK nic jeszcze nie oznacza - wróćcie do odcinka 1, tam pojawia się taka tabelka wniosków oraz tego, czy UTK zaopiniował je pozytywnie, a następnie zweryfikujcie, które połączenia z otwartego dostępu zostały uruchomione. Fajnie by było, gdyby Flixtrain wszedł na poważnie do Polski, albo pojawiły się pierwsze prywatne krajówki z prawdziwego zdarzenia, ale bądźmy dojrzali. Czyli w dużym skrócie: czyny, nie słowa." Fajnie że przyznałeś się do nieobejrzenia filmu.
Takie rzeczy tylko.w Polsce.Beton ma sie dobrze.Wypadek na linii Sucha Żywiec dzięki przytomności ludzi udało się uniknąć tragedii ale wedle rzecznika ,,istniało wiele innych możliwości zatrzymania pociągu"" Tak jak w latach 90 tych nasz rząd w ramach wspierania wspaniałej polskiej motoryzacji wprowadził na auta zachodnie zaporowe cła.
W latach 90. to mentalnie utknęli fanboje liberalizacji i komercjalizacji. Urynkowienie kolei to najgorsza rzecz, jaka może ją spotkać. Nie tylko w Polsce to się sabotuje. I bardzo dobrze.
ICki się przestraszyły i zdeklasowały kategorie pociągów do Czech i Austrii Ciekawe czy zrobią to samo z BWE? 🤔 Fakt, że drugi powód to Pendolino i żeby zrobić połączenia w dostępnej cenie dla każdego z Katowic do Warszawy (nie kosztem obniżki cen EIP) musieli zmienić kategorię cenową połączeń międzynarodowych
Tak. Tylko tutaj mamy sytuację gdzie infrastrukturą zarządza PKP PLK oraz PKP SA, nie Intercity, KM czy inny podmiot. Więc te "nowe" firmy będą kupowały od zarządcy infrastruktury "miejsce" na torach. Więc to dla PKP PLK szansa na lepszą kasę, a nie zagrożenie, że ktoś tą infrastrukturę przejmie. I pytanie czy konkurencja wpłynie jako poprawa na jakość świadczonych usług przez PKP PLK (przepustowość) czy przewoźników (cena, siatka połączeń). Odpowiedź wydaje mi się prosta.
@@grzegorzrutkowski1733 Konkurencja sama z siebie nie podnosi jakości, a szczególnie w branżach, gdzie jest wysoka bariera wejścia oraz masa regulacji dot. taboru, personelu jak właśnie przewozy kolejowe, bo łatwo w nich o zmowy cenowe. A taniej na pewno nie będzie, bo przy konkurencji trzeba marnotrawczych wydatków na marketing.
@@msb4000 W Europejskich krajach gdzie dopuszczono konkurencje ceny spadły, a częstotliwość kursowania wzrosła, więc twoje zarzuty nie mają pokrycia w rzeczywistości. O ile kupienie pociągu kosztuje sporo to w przypadku jak nie wypali biznes to można go sprzedać (albo od razu wziąć w leasing tak jak robi się to z samolotami) To nie tory, które jak już położysz to wtopiłeś kapitał.
@@msb4000 Nie. Nie trzeba „marnotrawczych wydatków na marketing”. I niekoniecznie konkurencja musi „sama z siebie” podnosić jakość. W ogóle zastanawiam się czy ktokolwiek twierdzi, że samo zaistnienie mechanizmu konkurencji podnosi jakoś. 😄 Może ona podnosić w jakiś sposób, za pomocą jakiegoś mechanizmu, może wpływając na coś pośrednio. Czym więc według Ciebie „jest” „miejsce ostatnie”?j
Jak leoexprees zacznie jezdzic po polskich torach to zmyje PKP w rok albo i której. Jezdzilem ich pociegani w checzach to jesy wolgole inna liga w porównaniu do PKP każdy kto jezdzil tymi pociagami ten wie o tym.
I jakoś Leo nie zmiotło CD, a tabor mają porównywalny do naszego. Problemem tkwi w cenie biletu. Aby się utrzymać na rynku każdy prywatny operator będzie musiał trzymać przede wszystkim cenę mniejszą bądź porównywalną do IC. Dodajmy, że IC ma pociągi dotowane, do których dokłada się państwo. Zakładając nawet zrobienie przetargu na dotowaną obsługę linii np. Warszawa - Łodź, żaden przewoźnik prywatny nie będzie miał odpowiedniej ilości taboru, żeby takie dotowane połączenia wykonywać w dłuższej skali. Konkurencja wejdzie na polskie tory i to dobra rzecz. Jeżeli uplasują się w dobrym przedziale cenowym, to będą koegzystować razem z Intercity. Plusem dla podróżnego mogą być promocje. Bo o ile przewiduje, ceny biletów będą na podobnym poziomie, jakość usług tez. Będzie tylko przyciąganie promocjami.
@@stasp3166 nie znam żadnego kraju, który sprywatyzowałby kolej, więc nie istnieją żadne dowody, które miałyby potwierdzać lub zaprzeczać rozwiązaniu prywatyzacyjnemu. Znam za to kraje, które upaństwowiły kolej będącą wcześniej w rękach prywatnych lub wprowadziły zasady funkcjonowania, które obok pojęcia prywatyzacji nawet nie stały.
Cudowna parafraza z Chamberlaina, zapisuję do swojego słownika.
Fajnie jakby filmy z aktualnościami z kolei pojawiały się np. raz w tygodniu, albo raz na dwa tygodnie. Może coś o upadku PKP Cargo? Może razem z Błażejem D.?
Czy ktokolwiek myśli czy uda się pokruszyć ten beton? No chyba nie bardzo. Za dużo jest obstawionych miejsc na górze przez swoich aby oddawać zysk innym przewoźnikom… trzeba tylko do swojej kieszeni ciągnąć.
Witamy i pozdrawiamy .
jak zawsze po mistrzowsku wykonany odcinek :)
Co sądzisz o prywatnych przewoźnikach, którzy obsługują komunikację miejską dla miast np. Relobus, Mobilis, Michalczewski itp. ???
Konkurencja dobra rzecz jeśli będzie solidnie działać o ile w ogóle będzie. Licze na pociągi jadące np. przez 2 / 3 kraje jak to bylo w przypadku RegioJet Praha-Split. Oczywiście sezonowe i oczywiście z wagonami sypialnymi. Przydaloby sie takie coś choć patrząc na to co się dzieje raczej sfera marzeń.
Problem w braku uruchomienia pociągów przez prywatne podmioty cały czas tkwi w Polsce a właściwie w grupie PKP. Bardzo często taki przewoźnik dostaje zaporowe warunki do rozkładu jazdy, a to nierealny czas jazdy, albo krzyżowanie w jakiejś Pipidówce z pociągiem widmo i ryzykiem opóźnienia tego pociągu. Powód zawsze się znajdzie. Także taki przewoźnik chcąc nie chcąc odpuszcza sobie ten pociąg
Masz rację. Nawet kolejowa Arriva z Bydgoszczy nad morze już nie jeździ, a mieli pełne pociągi.
Podrzuć proszę link do odcinka #1, o którym wspominasz na początku. Czy taka otwartość na konkurencję, gdy "PKP" nie jest idealnie zarządzana to nie jest wał jak z Cargo i UA czy może blef - chociaż subwencje rządowe mogą zaskarżyć (zaburzenie konkurencyjności) i będzie koopa? Niemcy, Czesi i cała racjonalne Europa nie pozwoliłoby na próby pozamiatania kolei narodowych.
od razu też będzie załączona playlista 20LC i OCDW ua-cam.com/video/dnv7B2L1Jmo/v-deo.html&pp=gAQBiAQB
Niestety, ale patrząc na to jak prywatni przewoźnicy odwołują pociągi bo coś się stanie na ich stronie no to nie brzmi optymistycznie. Godziny też swoje robią, jak i ceny w pociągach międzynarodowych są drogie. Dodatkowo RegioJet jak i LeoExpress do tej pory nie uruchomiło swoich połączeń na które była wydana zgoda od UTK, że mogą. Wniosek nasuwa się jeden chcą ale coś im nie wychodzi więc nie wychodziłam bym z założenia na taki optymizm. Dodatkowo niestety ale ulgi nasze ustawowe nie obowiązują w pociągach zagranicznych..
Oni nie uruchomili bo jedna para im się nie opłaca a na tyle par dostali zgodę
W odniesieniu do komentarza poprzednika - więc do kogo można mieć teraz pretensje? 😐
Nie miałem niestety możliwości wczytać się, ale przewinął mi się ostatnio przed oczami artykuł, podług którego Flixtrain aktualnie ma bardzo nieciekawą opinię na zachód od Odry. Cytując to co zapamiętałem " Wszystko jest lepsze niż Flixtrain. Unikam go jak tylko mogę". I nie chodzi tu jedynie o aspekt punktualności/odwołanych pociągów, ale również warunków na podkładzie.
4:48 nie ma dosłownie wycieraczki na drugiej szybie
A co z Trasą RJ Przemyśl Główny - Hannover Hbf?
Moim zdaniem to PKP InterCity potrzebuje konkurencji a to bardzo. Ale swoją drogą trzeba uważać na RegioJet, bo ten też nie jest gwarancją postępowości. Doświadczyliśmy się o tym w Czechach.
Jak chemy prywatne przewozy to trzeba zrobic to samemu a nie liczyć na innych. Tylko skąd pozyskac niedrogo nadajace sie do czegos składy piętrowe... Chyba ze puszczamy EN57 przez całą polskę 🤭
Ciekawe co z tego wyniknie
@Kuracyja 0:38
„publikację czterech powiadomień… a w zasadzie to pięciu”
Wtf?! To czterech czy pięciu? 😂 Co znaczy to „w zasadzie”?
De iure powiadomień jest 5. De facto 4 bo RJ złożył powiadomienia na okres 2025-2030 oraz 2030-2035 na trasę KRK-WAW-GDY
@@Kuracyjastartodnowa
Ach… ta pragmatyczna skrupulatność 😄 Dzięki za wyjaśnienie.
Konkurencja fajna rzecz. Tylko czy konieczne na tych najbardziej "chodliwych" tradach 🤔
Tak, bo nigdzie indziej konkurencja się nie pojawi. Chcesz jeździj PKP ja z chęcią wybiorę może i gorsze warunki (byle klima) ale za odpowiednio mniej.
ja idzie z odzyskiem oryginalnego kanału ????
no od blisko 2 lat stary kanał nie istnieje
Dziś popyt jest większy od podaży PKP IC więc nie widzę przeciwwskazań do wejścia na rynek konkurencji.
Mam tylko jedno zasadnicze pytanie, a w sumie to 2.
1. Czy nie będzie problemu z zakupami biletów do konkurencji? Chodzi o to, że mamy wiele aplikacji ku temu służących będzie trzeba się zabawić z kolejną, by móc kupić bilet na przejazd RegioJetem, czy FlixTrainem.
2. Czy nie będzie PKP IC na tym za bardzo stratny, gdy przepustowością kolei jest ograniczona? W aktualnym momencie IC ma monopol na podróże dalekobieżne, no prawie, bo kilka kursów, szczególnie zagranicznych jest przez konkurencję sponsorowanych, a w momencie, w którym pojawi się ona w większym stopniu, to raczej kosztem połączeń IC. I czy to nie będzie oznaczało powolny koniec tejże spółki?
Pewnie będą kazać zatrzymywać icc i inne pociągi aby regiojet i flixtrain nie złapał nawet minuty opóźnienia
Problemem nie będą stosunkowo niewielcy przewodnicy, którzy zaoferują liczbę połączeń dalece mniejszą niż PolRegio (który dla IC nie jest zagrożeniem). Zagrożeniem dla IC to by były spore misie, jak DB, które mogły by "kosić" konkurencję preferencyjnymi cenami, które potem by podnieśli. Aczkolwiek z drugiej strony to UE, a DB nie jest tak bogaty, by mógł by sobie na coś takiego na dłuższą metę pozwolić.
@@dawid906771 Z dupy wyciągnąłeś chyba tą informację. xD
5:46 XD to nie jest Fake. Widać, że dziennikarz profesjonalista.
Co?
Proszę, podaj mi wszystkie trasy na które gównojet dostał zgody od UTK?
Według moich notatek z 2021 oraz z pamięci:
Warszawa - Oostende, Przemyśl - Wiedeń, Kraków - Split, Praga - Wrocław - Gdynia, Przemyśl - Praga, Kraków - Warszawa - Gdynia (częściowo).
Wszystkie decyzje Prezesa UTK są w jego Dzienniku Urzędowym na stronie UTK.
I proszę nie używać takiego określenia. Kultury trochę.
@@Kuracyjastartodnowa I teraz proszę wymień trasy na których jeżdżą pociągi tandeciarza. I spuśćmy zasłone milczenia.
"Drugą zaś, paradoksalnie, można zamknąć w parafrazie pewnych słów rzekomo wypowiedzianych przez Neville'a Chamberlaina 31 sierpnia 1939 roku. Wydanie zgody przez prezesa UTK nic jeszcze nie oznacza - wróćcie do odcinka 1, tam pojawia się taka tabelka wniosków oraz tego, czy UTK zaopiniował je pozytywnie, a następnie zweryfikujcie, które połączenia z otwartego dostępu zostały uruchomione. Fajnie by było, gdyby Flixtrain wszedł na poważnie do Polski, albo pojawiły się pierwsze prywatne krajówki z prawdziwego zdarzenia, ale bądźmy dojrzali. Czyli w dużym skrócie: czyny, nie słowa."
Fajnie że przyznałeś się do nieobejrzenia filmu.
Takie rzeczy tylko.w Polsce.Beton ma sie dobrze.Wypadek na linii Sucha Żywiec dzięki przytomności ludzi udało się uniknąć tragedii ale wedle rzecznika ,,istniało wiele innych możliwości zatrzymania pociągu""
Tak jak w latach 90 tych nasz rząd w ramach wspierania wspaniałej polskiej motoryzacji wprowadził na auta zachodnie zaporowe cła.
W latach 90. to mentalnie utknęli fanboje liberalizacji i komercjalizacji.
Urynkowienie kolei to najgorsza rzecz, jaka może ją spotkać. Nie tylko w Polsce to się sabotuje. I bardzo dobrze.
Prywatyzacja zysków i upaństwowienie strat. Wolny rynek kolejowy to strata i dla państwa i dla jego obywateli.
Ten „rzecznik”… czy wodnik… powinien oglądać kraty celi od wewnątrz… albo linię produkcyjną części do KIA…
ICki się przestraszyły i zdeklasowały kategorie pociągów do Czech i Austrii
Ciekawe czy zrobią to samo z BWE? 🤔
Fakt, że drugi powód to Pendolino i żeby zrobić połączenia w dostępnej cenie dla każdego z Katowic do Warszawy (nie kosztem obniżki cen EIP) musieli zmienić kategorię cenową połączeń międzynarodowych
🥲
Kolej i ogólnie infrastruktura transportowa to przedostatnie miejsce, gdzie konkurencja i prywatyzacja mają sens.
Tak. Tylko tutaj mamy sytuację gdzie infrastrukturą zarządza PKP PLK oraz PKP SA, nie Intercity, KM czy inny podmiot. Więc te "nowe" firmy będą kupowały od zarządcy infrastruktury "miejsce" na torach.
Więc to dla PKP PLK szansa na lepszą kasę, a nie zagrożenie, że ktoś tą infrastrukturę przejmie.
I pytanie czy konkurencja wpłynie jako poprawa na jakość świadczonych usług przez PKP PLK (przepustowość) czy przewoźników (cena, siatka połączeń). Odpowiedź wydaje mi się prosta.
@@grzegorzrutkowski1733 Konkurencja sama z siebie nie podnosi jakości, a szczególnie w branżach, gdzie jest wysoka bariera wejścia oraz masa regulacji dot. taboru, personelu jak właśnie przewozy kolejowe, bo łatwo w nich o zmowy cenowe. A taniej na pewno nie będzie, bo przy konkurencji trzeba marnotrawczych wydatków na marketing.
@@msb4000 W Europejskich krajach gdzie dopuszczono konkurencje ceny spadły, a częstotliwość kursowania wzrosła, więc twoje zarzuty nie mają pokrycia w rzeczywistości.
O ile kupienie pociągu kosztuje sporo to w przypadku jak nie wypali biznes to można go sprzedać (albo od razu wziąć w leasing tak jak robi się to z samolotami) To nie tory, które jak już położysz to wtopiłeś kapitał.
@@msb4000
Nie. Nie trzeba „marnotrawczych wydatków na marketing”.
I niekoniecznie konkurencja musi „sama z siebie” podnosić jakość. W ogóle zastanawiam się czy ktokolwiek twierdzi, że samo zaistnienie mechanizmu konkurencji podnosi jakoś. 😄 Może ona podnosić w jakiś sposób, za pomocą jakiegoś mechanizmu, może wpływając na coś pośrednio.
Czym więc według Ciebie „jest” „miejsce ostatnie”?j
@@JaQba91 Ostatnią branżą, najgorszą w przypadku urynkowienia jest ochrona zdrowia.
ua-cam.com/video/XbgS8KWYfKc/v-deo.html
Kiwi reklamę robi :)
Kultura zwolenników prawej strony politycznej, szczególnie tej bardziej skrajnej jest powszechnie znana i lubiana....
😂😂😂👎👎👎
Jak leoexprees zacznie jezdzic po polskich torach to zmyje PKP w rok albo i której. Jezdzilem ich pociegani w checzach to jesy wolgole inna liga w porównaniu do PKP każdy kto jezdzil tymi pociagami ten wie o tym.
I jakoś Leo nie zmiotło CD, a tabor mają porównywalny do naszego.
Problemem tkwi w cenie biletu. Aby się utrzymać na rynku każdy prywatny operator będzie musiał trzymać przede wszystkim cenę mniejszą bądź porównywalną do IC. Dodajmy, że IC ma pociągi dotowane, do których dokłada się państwo. Zakładając nawet zrobienie przetargu na dotowaną obsługę linii np. Warszawa - Łodź, żaden przewoźnik prywatny nie będzie miał odpowiedniej ilości taboru, żeby takie dotowane połączenia wykonywać w dłuższej skali. Konkurencja wejdzie na polskie tory i to dobra rzecz. Jeżeli uplasują się w dobrym przedziale cenowym, to będą koegzystować razem z Intercity. Plusem dla podróżnego mogą być promocje. Bo o ile przewiduje, ceny biletów będą na podobnym poziomie, jakość usług tez. Będzie tylko przyciąganie promocjami.
Nie zesraj sie
Tymi słowami Neville Chamberlain zakończył posiedzenie rządu wieczorem 31 sierpnia 1939 roku.
Sprywatyzować cała kolej.
W kilku państwach już to przerabiali i nie skończyło się to dobrze.
Halo, tu rok 2024! Już od dawna wiadomo, że prywatyzacja jest szkodliwa, zwłaszcza w przypadku infrastruktury.
@@stasp3166 nie znam żadnego kraju, który sprywatyzowałby kolej, więc nie istnieją żadne dowody, które miałyby potwierdzać lub zaprzeczać rozwiązaniu prywatyzacyjnemu. Znam za to kraje, które upaństwowiły kolej będącą wcześniej w rękach prywatnych lub wprowadziły zasady funkcjonowania, które obok pojęcia prywatyzacji nawet nie stały.