Mennyi napelemet bír egy inverter? Rezsicsökkentés napelem bővítéssel. Napenergia legyen veled...

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 лип 2022
  • Inverterfüggő, de úgy általában 20%-al több napelem teljesítményt rá lehet pakolni.
    Az áram drága, ha így marad gyorsan megtérül a beruházás.

КОМЕНТАРІ • 205

  • @GyulaSzuts
    @GyulaSzuts 2 роки тому +26

    Nekem is több a napelem, de alig van veszteséges időszak. 9x380W és 2.5-ös az inverter. Mostanában is alig volt lecsapott tetejű görbém. Viszont amikor nem ideális a beesési szög, nagyobb a haszon. Nagyon jó videó, hasznos infók hangzanak el.

  • @csabafarkas8233
    @csabafarkas8233 Рік тому +20

    Nagyszerű a videó, de egy dologról a számításoknál nem esett szó, ami azért fontos. Ez pedig a napelemek kapcsain kilépő feszültség változása a környezeti hőmérséklet függvényében. Ha az STC feltételeknél megadott feszültség adataiból indultál ki, akkor az +25°C -nál érvényes. Ezt illik átszámolni még a feszültség hőmérsékleti koefficiensével, ami pl. egy SHARP 445 Wp-es panelnél -0,263%/°C, ami azt jelenti, hogy 1°C változás esetén ennyivel változik az üresjárati feszültsége a panelnek. Mivel fordítottan arányos a hőmérséklet csökkenése és az üresjárati feszültség közti összefüggés, ezért a negatív előjel. Helyszíntől függ, de olyan -20°C fokra szokták dimenzálni, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a téli hónapokban ilyen hőmérsékletnél a napelem kapcsain akár 6 V-al magasabb feszültség is megjelenhet üresjáratban. pl. 10 db panelnél ez már 60 V többlet feszültséget is jelenthet. Ezért annyi panel javasolt, hogy a mennyiségükből adódóan a feltételezett téli időszakban a leghidegebb időben sem ne léphesse túl az inverter DC oldali bemeneti maximális feszültségszintjét. Tehát az inverterre köthető maximális panel mennyiség meghatározásnál a feszültségeknél illik figyelembe venni ezt a tényezőt is, ugyanis nem megfelelő dimenzálás esetén előállhat az a tény is, hogy még nyári időszakban a rendszerünk tökéletesen működik, addig egy szép téli hideg napon meg tönkremehet az inverterünk a magas bemeneti feszültség következményeként.

  • @zoltanvirag4319
    @zoltanvirag4319 Рік тому +1

    Köszönöm szépen 👏👏👏👏

  • @peltarlendori7027
    @peltarlendori7027 2 роки тому +9

    Remek, és aktuális a "népeknek" a téma,🙏👍 ha nem lenne az, akkor is szeretem, mert ez kell legyen valamelyest a jövő, amíg süt a nap és nem lesz házi reaktora mindenkinek. Érdemes lett volna esetleg kb árakról is beszélni.

  • @raysstuffz
    @raysstuffz 2 роки тому +3

    Ezer köszönet, hibátlan tartalom:-)

  • @karuczkagabor
    @karuczkagabor Рік тому

    Köszönjük!

  • @lukacs8446

    Tényleg nagyon "kompakt" a videó! Köszönet aérte. Aki némi műszaki ismeretekkel bír, de nincs teljsen képben a napelemes rendszerek terén, annak nagyon sok, hasznos információval szolgál. Én azonban kissé felülemelkedve a műszaki részleteken, annak az aggodalomnak adok hangot, ami a költségeket érinti. Sajnos ezekről nemigen vagy csak szemérmesen szoktak szólni. Ezek leginkább háztartási méretű kiserőművek, tehát a fogyasztói áramárakkal kell összevetni. Hát, nem valami fényes a helyzet már a mai szaldós rendszerben sem. De, ha bevezetik az "5 Ft/kWh" visszavásárlási árat, akkor aztán fuccs az egésznek. Viszont, ha öszinték akarunk lenni az úgy igazságos a többi fogyasztóvak szemben. Amikor felmerült annak idején, hogy az állam fizesse ki a devizahitelbe szorult polgárok megnövekedett adósságát, jogosan zúdult fel a hitelt nem felvevők tábora, hogy miért az ők hátrányára tennék ezt!? Ezen kívül e háztartási erőművek kapcsán eszembe jutott a kínai kulturális forradalom idején szorgalmazott "népi kohók" esete. Ahol idővel rájöttek, hogy egy bizonyos méret alatt nem szabad ilyen tevékenységet folytatni.

  • @gaborcsorgo9989
    @gaborcsorgo9989 Рік тому +11

    Remek volt a videó!

  • @ernoszabados6388
    @ernoszabados6388 Рік тому +1

    Nagyon jó videó lett! Érthető! Gondban voltam, hogy a délelőtti napot nem tudom befogni a házunk délnyugati tájolása miatt de ez a videó megnyugtatott mehet a másik oldali tetőre napelem mert az inverter bírja és leszabályoz ha kell! Tavaszra tudok csak majd fejleszteni de ez alapján már nyugodtan tudom megrendelni! Köszönöm!:)

  • @bandibunko1359
    @bandibunko1359 Рік тому

    👍

  • @gyenisattila1069
    @gyenisattila1069 Рік тому

    Nagyon hasznos információk köszönet A megosztásért! 2013 ban kezdtem el napelemes rendszerem építését először csak nyolc darab napelem volt 240 wattos egyfázisú 5 kW os inverterrel. aztán három négy év után eljutottam 30 darab napelemig. én is túl nap elemeztem az invertert de szépen működött és jelentkezett ez a csúcs levágás jelenség. továbbgondolva a dolgot rájöttem hogy még akarok napelemet feltenni mert szeretném a házat hőszivattyúval fűteni és már azon a tetőn ahova eddig tettem a napelemeket nem volt szabad hely ezért lecseréltem az invertert 12,5 kW os háromfázisú inverterre, ezután Tettem még fel 12 darab 450 wattos panelt és közben felszereltem egy monoblokkos hőszivattyú t is felkerült két darab klíma is most így már jelenleg teljesen önálló vagyok örülök hogy belevágtam

  • @lela8714
    @lela8714 2 роки тому +4

    Jó lett a videó mint mindig! Nekem az nem világos, hogy hogyan működik a hálózatra termelés szabályozás. Azt olvastam hogy ahhoz hogy az inverter tudjon a hálózatra termelni, meg kell emelnie a a hálózati feszültséget pár volttal, a bejövőhöz képest. Viszont ha az adott területen sok inverter működik, akkor egy idő után valamelyik le fog állni, mert ennek a feszültség emelésnek is van korlátja.(nem emelheti meg a feszültséget pl 250v-ra, mert az kárt okozhat a fogyasztókban. Illetve minél több napelemes rendszer van telepítve a szolgáltató képtelen lesz kezelni ezeket az ugrásokat a hálózaton. Mit kezdenek majd ha hirtelen beborul és több gigawatt napelem leáll a termelésben. Ilyen gyorsan nem tudnak az erőművekben utánamenni a teljesítménynek. Szóval ez egy kicsit homályos számomra.

  • @tamasnemes2340
    @tamasnemes2340 2 роки тому +5

    Nekem 9 db 200 W-os (régebbi típus) van fent a tetőn egy 3Kw-os hybrid inverterrel, hasonló mint amit bemutattál. A ventillátorok nagyon hangosak, még szerencse hogy a pincében van. Én azt tapasztaltam hogy ez a kínai csoda üresjáratban is eszik 100 W körül. Párhuzamosan kötöttem csak sziget üzemre 2 db 260 Ah aksikra.

  • @csabaargyelan7438
    @csabaargyelan7438 Рік тому

    Nagyon jó és részletes.Nem rossz a napelem mint rezsi csökkentő, de mennyi idő a megtérülése? Sajnos korlátozott az alkalmazása, mert nagy terület kell neki. Kíváncsi lennék egy olyan energia termelő eszközre, amit akár egy panelkuckóban is lehet alkalmazni, és nem foglal el egy kétajtós szerény méretű helyet. A Robert Adams féle motor/generátor talán jó alternatíva lenne. Vannak fent videók róla, de jó lenne magyarul érthetően elmagyarázná és be is mutatná valaki a működését. Még jobb lenne, ha a gyakorlatban is használhatóan lenne méretezve.

  • @ultraviolethu
    @ultraviolethu Рік тому

    Szia Gábor! Szeretném megkérdezni tőled, vajon működik-e az inverter kimenő

  • @187BodyGuard
    @187BodyGuard Рік тому +1

    Ami lényeges infó lehet még, hogy természetesen aki hálózatra akar így csatlakozni és régebbi a mérőhelye akkor ott szabványosítás kell ami elég combos összeg tud lenni. :) Aki saját maga akarja összerakni a napelemrendszert ott ügyelni kell a táblára rakott speckó kismegszakítóra is ugyanis a nagyobb DC feszültség ívoltása sokkal nehezebb, emiatt hagyományos kismegszakítók nem használhatóak! Én többé kevésbé ezért nem viszem 40V fölé a napelem bemeneti feszültséget a kísérleti rendszeren! :)

  • @versenycsucsu

    Nem tudom,de nekem olyan csatikat volt szerencsém beszerezni amiből könnyedén ki lehet húzni a sarukat csak forgatni kell a foglalatban és a záró elemek is utólag felhúzhatók a kábelre. Én személy szerint krimpelőt is és forrasztást is alkalmaztam egyben.

  • @antalfeigl6172
    @antalfeigl6172 Рік тому +1

    Szia! Nem tudom melyik videód alá írjam. Szerinted érdemes magas feszültségen , alacsony áramerősségen szállítani távolabbról az egyenáramot (vékonyabb vezeték)?Ezt dc-dc konverterrel alakítani az inverterhez? Van ilyen célra dc-dc konverter?

  • @davidmolnar6691
    @davidmolnar6691 Рік тому +3

    Főnökömnél ugyanígy van: a műhelyen van egy 7 kW-os inverter és rajta 10,5-11 kWp napelem. Ez a rendszer így kb annyit is termel, mint egy 10 kW-os inverterrel tenné.