Teljesen felesleges lenne az interjú ...az igazsag az hogy jelenleg egy szolgáltató sem tud fel nőni a feladathoz mert 30 eves elavult rendszert tartanak karban es életben..
Szia Dávid! Családi tapasztalat: Július közepén lett felszerelve napelem a tetőre, október végén cserélték ki az órát, miután jelezve lett az áramszolgáltató felé, hogy mérhető gazdasági kárt okoznak nekünk. Persze addig is panaszolva/sürgetve voltak hetente....egyszerűen le**arják az egészet.
Köszi Csaba, hogy összefoglaltad a szaldó/bruttó elszámolást és a 2021-ben induló pályázatok felhasználási feltételeit. Mi idén ősszel szerettünk volna (nem OMB kölcsönből) napelemes rendszert már csak egy lépésre voltunk a szerződés kötéstől. És jött a hír, hogy megszűnik a szaldós elszámolás... és jöttek a kérdések: Kinek szűnik meg, mi váltja fel... stb. Szóval annyira elbizonytalanodtunk, hogy inkább nem vágtunk bele. Én attól tartok, hogy bármikor hozhatnak egy olyan törvényt ami minden napelem rendelkező háztartás bruttó elszámolásba kényszerít. és nem csak a támogatásból épült illetve 2023 dec.31 után. Lehet, hogy én látom túl pesszimistán ezt a kérdést, de nekem nem fér bele, hogy 1,5-2millió Ft- ért a kb. 15 éves megtérülést 20-25 évre tolják és még ott a kiszolgáltatottság is, hogy bármikor jöhet egy olyan törvény ami a napelemes háztartásokat lehúzza.
Szerintem teljesen jól érzed. Mi is nyáron kezdtünk foglalkozni a témával, de ma már nincs olyan pontja egy napelemes rendszernek, amibe ne tudnák belekötni. Soha semmit sem arra találtak ki, hogy a kisember jól járjon. Egy cikkben azt olvastam, hogy Szlovákiában és Spanyolországban eltörölte a vezetés azt a szabályozást, miszerint az áramszolgáltató köteles átvenni az napelemes rendszerek többlettermelését. Na onnantól mindenkivel egyénileg új szerződést kellet írni, amibe már az áramszolgáltató diktálja a feltételeket. Egyébként azt is kevesen tudják, hogy Magyarországon is van már adó a napelemes rendszerekre, csak jelenleg még 0Ft a mértéke. Mivel az adó már létezik innentől sokkal könnyebb lesz csak a mértékén változtatni. És nyilván azért, mert éves szinten kell majd mondjuk 5000Ft adót fizetni, senki nem fogja leszerelni a több milliós rendszerét. Szóval kiszámíthatatlan az egész, főleg azért, mert 10 éves megtérülés is nagyon hosszú idő. Szerintem egy befektetési tanácsadó se mondaná, hogy érdemes olyanba fektetni a pénzed, ami 10 év alatt esetleg megtérül. És abban sem hiszek, hogy a fogyasztói társadalmat alapul véve, a ma piacon kapható napelemek is elmennek majd 30-40 évet!
Már elnézést. Nem tudom kivel tervezett telepíteni, de ha 15 év volt a tervezett megtérülés, nagy a baj. Ha nem csinálok bármikor 8 év alattit, támogatás nélkül, szégyellném magam! Ha pedig bruttó elszámolásba kerül( nem fog, szerintem) akkor 20%-ot veszít időben! Ha pedig túlméretezi a rendszert és a fűtést is kiváltja, még jobb a megtérülés, mert a házban elhasznált elektromos áram, amit elhasznál, az viszont teli áron kerül a zsebébe.
Nekünk 3 éve van napelemünk. Az első évben többet termeltünk mint fogyasztottunk, csatoltak egy nyomtatvány kitöltve visszaküldted kifizették. 2. évben már sokat klímáztunk, év végén fizettünk egész évre egy nevetséges összeget. Az idei évben megint pluszosok vagyunk így megint fizetne. A tények, hogy KWatt-onként mi megvesszük 35-37 FT-ért az áramot ők 14-15 ft veszik át az áramot. A különbség a rendszer-használati díj. A változást meg az EU rendelte el. A jogszabályt meg kell keresni és nem a sötétben kiabálni.
Csaba! Az én generációmra talán még annyira nem jellemző a klíma szorongás vagy hogy mondják (?), rám jellemző... viszont amikor a videóidat nézem mindig enyhül nagyban. Úgy érzem igenis van kiút! Köszönöm neked minden élőlény nevében! Ment a hatalmas like mint mindig!
@@garazsgeza5728köszönöm ezt a rettentően értelmes "böfögést"... További kellemes, CO2-ban gazdag életet kívánok minél kevesebb természetes élettérrel!
Nagyon jó a videó, egy részhez szeretnék hozzáfűzni egy picit. Több országban már évek óta nem működik a bruttós, vagy általány díjas elszámolás. Amivel előbbre tartanak az annyi, hogy ezekben az országokban épülő épületek többsége, már tartalmaz jól megtervezett épületautomatikai elemeket (és itt nem az egymástól független “okos” kütyükre gondolok sokkal inkább a busz rendszerű automatikákra pl: KNX, LON, stb...). Egy jól megtervezett és kivitelezett épületautomatikával, ez az elszámolásbeli különbség igaz meg nem szüntethető, de nagyon jól ellaposítható. Mint a videóban és néhány kommentben is elhangzott a növekvő mennyiségű visszatáplálás az áramszolgáltató rendszermérnökeinek nem kis fejtörést okoz nap mint nap, mivel a mai villamos hálózatunk még nem ezekre a teljesítményekre lett megtervezve, az átalakulás pedig nem megy egyiknapról a másikra.
Szóval ennyi erővel maradhat minden úgy ahogy volt,megspórolsz több milliót és az idegrendszered épségét is. Imádom ezt az országot. Azért szertne mindenki napelemet.Hogy ne keljen függni semilyen szolgáltatotól.De persze az állam szeretne mindenből hasznot húzni.Föleg a Nemzeti Gázszerelönk és köre.🙄👍,,Meg marad a havi villany számla."😅👏
Valamennyire mindenkepp fuggsz a szolgaltatotol. Ha nem sziget uzemet is tudo napelem rendszered van -es a legtobb nem ilyen-, akkor ha aramszunet van, az inverter is lekapcsol.
Úgy akarsz "nemfüggeni", hogy az országos hálózatot használod energiatárolásra? Mert ugye az energia nem tárolható ipari mértékben, most az van, hogy nyáron kicsit kevésbé mennek a szén meg gáz erőművek, télen meg jobban. Amíg nincs nagy napelem teljesítmény, addig ez oké, bevállalható, de hosszú távon arra senki nem akar gázerőművet építeni, hogy csak télen üzemeljen, nyáron meg csak áll benne a lóvé.
arrol nem is beszelve, hogy mig csereltek a villanyorat, beszelgettem a szolgaltato emberevel, meselte, hogy az ingadozasokat a trafohazakban jopar eszkozuk nem birja. egyelore meg nem veszes, de napi atlag ket oracseret vegeznek csak ok napelem okan, szoval elobb-utobb nagyobb bajok lesznek. azt persze nem tudom, hogy azert, mert a technologia nem eleg jo meg, vagy mert elavultak az eszkozeik mar reg es egyebkent is cserere szorulnanak
@@karolyboda732 A németeknél, angoloknál, franciáknál 50-szer annyi napelemes rendszer van (1000 háztartásra nézve), mint magyarországon. Ott miért nincsenek "nagy bajok" az áram mérő órákkal?
Érdekes videó volt. Nekem ennek a témának már kicsit biogiliszta farm szaga van. Szerintem ez az egész sztori úgy néz ki, hogy egyszerre ráeresztették a gyártókat, a kereskedőket, és jogászokat átlagbélára,a mérnököknek meg annyit fizettek, hogy csak azt kérdezzék vissza: ,,Mikorra és mennyit?''
meg ott bukta még, amikor a rajted lévö kell este is de tiszta kosz lett, akkor buktad az esti céges meetinget pl? Na meg nagycsaládosoknál, ahol napjába 2-3szor megy a mosógép, azok mi lesz??
Tehát a sok beépített kütyü(amik persze örökké működnek és nincs szükség javításra, karbantartásra) ránézésre 15000000ft. Ezekkel kiváltható évi 300e-330e ft villanyszámla. Fantasztikus!
Talán annyit lehet elérni, hogy nem a szolgáltatónak fizet, hanem a rendszer kiépítésére a törlesztőt, vagy előre egy összegben 20évre a villanyszámlát. Mire kifizeti, nagy valószínűséggel lehet cserélni a rendszert, de jó esetben is jelentősen csökken a teljesítménye. Még szóba jöhet a "zöld" energia. Kíváncsi lennék ténylegesen mennyire zöld az ilyen rendszerbe beépített alkatrészek gyártása / szállítása / stb.
Szeptemberben kezdtünk bele felújításba, köztük volt a napelem kiépítése is. 3 hónap alatt a komplett felújítás lement. Ebből kb. 10-14 nap volt a napelem projekt. Tegnap kijöttek az áramszolgáltatótól, hitelesítették stb., és azóta nyílván keveset de mostmár termelhet a rendszer.
Hali! Nagyon jó lett a videó! Esetleg arról is készíthetnél egy videót, hogy aki most épít házat, az milyet építsen. Gondolok itt arra, hogy milyen nyílászárókat, falakat, szigetelést használjon, hogy minél több energiát megtakarítson, ha esetleg napelem, hőszivattyú használatával akarja megoldani az energia ellátást. Csak így tovább! Köszi a hasznos infókért!
Szervusz! Nagyon köszönöm a videót, mert pont most vagyunk azon dilemmában, hogy hőszivattyúba vagy napelemebe érdemesebb-e befektetni, és ezzel a sok információval közelebb kerültünk a megoldáshoz. További jó munkát!
@@garazsgeza5728 Nem csak pusztán ezen a két dolgon gondolkodtunk, hanem hogy új építésű ház esetén melyikkel járnánk jobban. Bár ennél kicsit bonyolultabb a helyzet, nem mennék részletekbe.
Hasznos volt a videó, köszönöm! A Wagner Solar mellett kötöttem ki én is de nekem nincsenek jó tapasztalataim velük. Nem tájékoztatnak, ha én nem hívom őket nem tudok semmit, a szerződésben foglalt kivitelezési idő és feltételrendszer csak őket védi ( vis major ügyfél felől kizárva!) jelenleg kifizetve a második részletet, melyet szigorúan bekérnek, simán csúsznak a kivitelezéssel úgy, hogy még csak nyugtató telefon sincs részükről a késés mértékéről és annak kompenzációjáról. Még a munkacsoportok és az ügyfélkapcsolatis hölgy sem kommunikál egymással megfelelően. Ez az egész üzletág, mint oly sok minden itthon, gyerekcipőben toporog. Kifelé azt mutatják hogy mennyire európai és ügyfélközpontú, de ebből semmi sem igaz. A mondás, hogy a vevőnek mindig igaza van, rég nem működik.
Szia! Teljesen egyetértek a felfogással és a videó temajaval! Ez a jövő, de az az ingatlan ami bemutatásra kerult egy átlag magyarnak teljes mértékben elérhetetlen sajnos és az is marad. A jelenleg futó palyazatokba max. 25 éves gyermeknek is szerepelni kell, hogy megkapja az állami támogatás részt és evvel ugyan a fiatalokat támogatják, de az idősebb generáció rögtön el is esik illetve gyakran utofinanszirozasuak, ami előrevetíti, hogy a tehetősebb réteg kifizeti magának és majd megkapja a támogatást utólag. Ezt semmiképpen nem unneprontasnak szántam! Irány jó, témanak mindennaposak kell lenni, mert ez a jövő!
A levegős hőcserélős beruházása lényegesen olcsóbb, ahogy 7:25-től beszélnek is róla. A geotermikus önkormányzati szinten inkább megvalósítható a szükséges kellően mély kút miatt.
Üdvözlet Csaba! Király volt a videó, bár nem volt időm végignézni mindent, tennék egy javaslatot. Az ilyen és hasonló témákban állandóan előjön, hogy a legszűkebb keresztmetszet az energia tárolása. Biztos érdekes lenne egy olyan videó, vagy akár több is, amiben direkt ezzel foglalkozol, egyrészt a jelenleg elérhető lehetőségekről, valamint a fejlesztés alatt álló technológiákról, pl. szénelektródás aksik, graphine cellák, vagy szilárdtest akkumulátorok, amik pont ezt a problémát fogják megoldani, illetve az elektromos üzemű járműveket tömegek által használhatóvá tenni.
Bár csak most néztem meg a videódat pedig nem ma csináltad! Tetszik! Azonban az energiatárolásnak van 1 pár módja, ami nem környezetszennyező (lítium-ion és ólomtartalmú akkumulátorok amelyek így is sok energiába kerül az előállításuk) pl. vízbontás és akkor az oxigént és hidrogént külön tárolhatjuk bármeddig és elégetéskor újra áramot lehet belőle termelni vagy nagyobb léptékben hatalmas víztornyokba fel lehet pumpálni a vizet, majd ha szükség van az energiára leeresztjük illetve elöntözzük a vizet de ekkor is tud áramot termelni.... és a módszereket még lehet folytatni :)
Szia Csaba. Én arra is kíváncsi lennék, hogy egy ilyen rendszer, mint a példa 130 m2-es házban került kiépítésre, mennyibe kerül? És egy most átlagos házzal szemben, ahol bojler van és klíma, mennyi idő alatt terül meg ez a beruházás? Köszi
Érdekes volt a videó! 2.5 éve költöztünk be az új házunkba! 1szintes nettó alap terület 139nm és egy 45nm es üzlethelyiség! Fűtőfilmes padlófűtés ,bojleres melegvíz,hővisszanyerős szellőztetés és napelem! A ház 14100kw-ot fogyasztott 1 év alatt ,14.58kw-os napelemrendszer 16400kw termelt!Ha valakit érdekel a ház egyéb fizikai ,technológiai adatai akkor azt is leírom akár összegekkel megspékelve! Remélem tudtam segíteni azoknak akik most akarnak belefogni hasonló ház építésébe!
Ez a 14,1MW nem kevés. A fűtőfilm ill. a boyler ebből mennyit képvisel? Hőszivattyús vizes rendszer, persze nagyobb beruházás, de Geo tarifával nem érte volna meg?
@@machzoli4882 A fűtőfilm nagyon szépen dolgozik és könnyű vezérelni,valamint alacsony a beruházási költség! A ház nagyon szigetelt,a veszteségért még a szellőztető rendszer felelős mert nagyon hideg időben a 23 fokos elszívott levegőt nem képes csak 13-14 fokkal befújni,ezt a levegőt folyamatosan újra kell melegíteni! A légtechnika átlagosan 40-50%-os teljesítményen megy ilyenkor kb 65%-os a hatásfoka a hővisszanyerés tekintetében! Volt egy hét amikor nem volt üzemben a légtechnika akkor 1.5 fokot hűlt a ház 1 hét alatt!
@@telegdipeter Egy modern hővisszanyerő min. 95%-os hatásfokú, tehát 23 fok ból még egy nagyon ritkán előforduló -10 esetén is 43x0,95=41, azaz 21fokot kellene leadnia...
Hát igen, itt az a baj, hogy egyenlőre a tehetősebbek engedhetik meg :/ Így mire át tud térni mindenki a megújuló energiára, lehet, hogy már +3-4 fokot is emelkedik az átlaghőmérséklet a fosszilis tüzelőanyagot miatt, ami akár már végzetes is lehet a bolygóra és ránk nézve. Az a baj, hogy már egy jó ideje ismerik a receptet, de a tyúkot még nem vadászták le a tyúkhúsleveshez és a vendég már éhen halt :/
Más országban az áramszolgáltató csomagokat ajánl a fogyasztónak. Mint például, választani lehet melyik napszakban 2 órán keresztül ingyen használod az áramot, vagy 30 napos intervallumban adnak 50 óra ingyen fogyasztást.
Kedves Csaba! Mi a véleményed azokról a napelemparkokról, amiket erdők kivágássával, és termőföld elvételével hoztak létre? Zalában -ha már a videóban is felmerült- rengeteg ilyen lett, és kiábrándító ez a fajta "környezettudatosság". Ráadásul ezek a parkok közvetlen települések, és főút mellett helyezkednek el több hektáron. Miért ilyen módon kellett ez megvalósítani, és nem olyan helyen, ahol nem rombolnak vele? Az Audi megoldása élhető, és ott is rengeteg óriás gyár található, amire el lehetne helyezni.
valami köze van valami csomópontokhoz is az elektromos rendszerben, ahol fel tud csatlakozni az erőmű a hűlózatra. Az embernemjárta vidékeken ilyen nincs és gondolom minnél messzebb van az erőmű egy ilyentől annál nagyobb költség a rácsatlakozás.
Ez azért nem ennyire fekete vagy fehér. A naperőművek telepítési helyét meghatározza, hogy hol van csatlakozási pont a hálózatra, illetve hogy az áramszolgáltató enged e még megújuló energiát, mivel annak is van egy felső határa. Továbbá termő földre nem kapsz engedélyt napelemparkot építeni, erdőket pedig nem engedik kivágni ilyen célokra. Nem mondom hogy egy két bennfentes nem kap különleges engedélyt kivágásra vagy termő föld bejelentésére, de nem ez az alap és szokványos eljárás.
@@Sinesthesia64 Egy két benfentes megkapja erdőirtásra az engedélyt? Ez a hatalommal, pozícióval való visszaélés. Aki tudja, hogy nem volna szabad engedélyt adni de kiadja, az alkalmatlan a pozíciójára. Le kell váltani, és kártérítésre kötelezni!
@@rablobanda "Egy egész település jobban jár ... " ezt csak a naív nép hiszi. Talán azon a településen olcsóbb a lakossági áram a naperőműjük miatt? Ja, az önkormányzat jár jobban. Eladja az áramot, a bevételt pedig szétosztja a szegények között. Ilyet még nem hallottam. Ja, a gazdagok és befolyásosak között. Vagy mitől olyan magas egy alpolgármester illetménye?
Nálam már most is fel sziget üzemben mennek a napelemek, sikerült vennem egy használt 9eves Nissan leaf akkumulátort, az tárolja az energiát, meg persze a 2 elektromos autó amit használunk. Visszataplalos nélkül az éves fogyasztásuk 2/3 át fedezi a napelem, télen sajnos vesszük az áramot. Az akkumulátoros tároló, max 1-3 nap athidalast tesz lehetővé. A bekerülési költsége pont annyi volt mint egy visszataplalos megoldásnak.
Oké. Lássuk jól értem e: Nekem van 20 watt áramom, meghatározom az árát, és felajánlom megvételre(persze mindenki eldöntheti megveszi e). Így működik a piac. Jelen esetben úgy fest -ha jól értem -, hogy nem én határozom meg az általam termelt árú értékét? na ne röhögtessük egymást :D Érdemes lenne megkérdezni erről az áramszolgáltatót, szerintük ez rendben van e így. Mert ha igen, akkor én is meghatározhatom azt az árat amit én fizetek a szolgáltatónak az általuk biztosított áramért. Vagy akkor már nincs rendben?! :D
Igen ezt jóllátod. Welcome to Hungary! (Persze tudom tudom, nem csak Magyarországon van ez igy) -de azért ismerjük el vannak “Hungarikumjaink” (Lõrinc bácsival az élen)
A piac nem egészen így működik. Én értem azt, hogy te mennyiért szeretnél valamit eladni, de nem minden esetben találsz rá vevőt aki hajlandó érte annyit fizetni. Ha te nem szeretnéd a megtermelt áramod a szolgáltatónak eladni annyiért amennyit ő hajlandó lenne fizteni, akkor egyszerűen nem " kötsz rá a hálózatra", úgy tudom senkit sem kötelezhetnek rá. Nyilván a szolgáltató monopol helyzetben van tehát annyit fizet amennyit akar ezellen nem tudsz semmit tenni, úgysem találsz rá más vevőt. Visszafele is ugyan így van neked sem kötelező megvenni a szolgáltatótól az általa kínált áron az áramot, viszont úgysem találsz más eladót.
Oké, ez nagyon szép mese. A kérdés, hogy mennyibe kerül egy "nagyon energiatakarékos" ház kiépítése? 50 - 100 - 150 millió? Mert nekem folyton úgy tűnik, hogy ha "zöld" akarsz lenni, az elég drága egy átlag (jelen esetben magyar) polgárnak.
Olcsóbb semmiféleképpen nem lesz, de a ház energiatakarékosabb lesz. Nem kell annyit fűteni, fizetni a későbbiekben. A padló fűtés és a mennyezet hűtés nekem azért elég jól hangzik.
@@petibalogh1641 Ha csak a gépészetet nézzük... 100 m2 ház Egyiknél : Hővisszanyerős szellőzés 1 millió , kettő db hőszivattyús klíma 600 ezer Ft, elektromos kiegészítő fűtés az összes helységbe termosztátokkal kb 300 ezer Ft. Összesen kb 2 millió ... Másiknál: gázkazán , radiátorok , padlófűtés , kémény tervezési költségek ... már elértem kb a 2millió ft-ot... és még nincs megoldva a hűtés és a szellőztetés.... mindkét esetnél még plusz 2 millió a napelemrendszer.... Harmadiknál: A filmben látott hőszivattyús rendszer méregdrága a fentiekhez képest... a mennyezeti hűtés hátránya , hogy nyáron a párát nem tudja kiszedni a levegőből.
Tervezésnél kell figyelembe venni pár dolgot, de az építési és anyagköltségben 10% a többletköltség. Gond inkább az, hogy a "mesterek" csak a régi technológiához értenek. Kevés olyan van aki jól meg is csinálja.
Sziasztok Egy jelenlegi példát tudok nektek mutatni ami egy ideje már Romaniaban működik úgy nevezett “proconsumator” és valószínűleg ez lesz majd Magyaroszágon is ahogy én látom Ez úgy van hogy a szerződés alapján meg van adva hogy mennyiért veszi majd a felhasználó az áramot amikor a napelem nem termel ebben az esetben 36.30 forint/kWh és lesz egy másik összeg amit majd a szolgáltató fizet a plusz áramért amit termel a napelem ami jóval kevesebb az az 16.52 forint/kWh ... ez egy elő példa amit közzé tett egy felhasználó 2019 ben aKi az Enel társasággal szerződött . *az összeg román lejből let átszámítva forintba
Szép ez a sok technika de mi lesz ha bejön egy hiba? Már most se jön ki a szerelő azonnal. Sokszor több nap. Addig meg áll a rendszer. Ha rohamosan terjednek a szuperokos házak kell majd sok szuperokos karbantartó is.
4,2kwpp szigetes rendszeremet magam építettem. Bruttó 1m-ból állt meg kb. 10kwh akkupakkal. Viszont akkukat nem használom éjszaka, csak szünetmentesítés célból, így kitolom a ciklusszámukat. Havi 17 ezres havi számlám kb. 7ezerre csökkent. Alapdíj 4e. Szóval netto 4e a havi fogyasztásom. Jelenlegi termelés hozammal kb. 3,5 év a térülésem. Köszönhető az optimalizálásoknak. Pl. Bojler csak nappal fűt, vagy elektromos fűtés is.
Az igaz, hogy valamennyit megnöveled az akkuk élettartalmát, de egy idő után mindenhogyan csökkenni fog a teljesítményük! És a berendezés karbantartása, alkatrész cserék, egyéb járulékos költségek???
@@istvanszeker5184 10év a mechanikai élettartama az elárasztott akkunak. Kémiai átalkítás miatt 800-1100teljes ciklust bírnak 60-40% maradó kapacitásig. Ekkor még van 4,5-6,5kWh tárkapacitás. Más járulékos karbantartás: inverter portalanítása, akku elektrolit ellenőrzés félévente, panelek mostása tavassza és ősszel. Akku katbantartást leszámítva invertert portalanítani és panelt mosni mindenki másnak is illene. Mostani akkupakk kidöglése után, vagy LTO, vagy kondi alapú tárolásra állok át.
A jövőre nézve szerintem az egyik legjobb megoldás-t az jelentené ha az akkumulátorok tudnának olyan léptékben fejlődni hogy sokkal nagyobb mennyiségű áramot is tárolni tudjanak. Mivel az elektron ha például megnézzünk egy vezetéket és annak a fém szálait ,nem a fém szálak belsejében futnak hanem felületén, ezért felület növeléssel lehet nagyobb kapacitású akkumulátorokat előállítani úgy hogy majdnem hogy mikro szinten növeljük a felületet(itt példaként gondolok arra hogy ha vágunk egy lyukat akkor a lyuknak a belső felülete is képes tárolni energiát.)Magyarán ha egy akkumulátor nem 2-5 napi energiát tud tárolni (ami x év után el öregszik és szennyező hulladékká válik.),hanem akár több hónapra is tudnánk energiát tárolni(egy adott lakásnak a több havi energia igényét),akkor már sokszorosára vissza tudjuk szorítani a káros anyag kibocsájtásunkat,energiapazarlásunkat, és persze emellett az energia igényünket is hiszen többet tárolunk kevesebb vész kárba. Magyarán a mérnököknek/akkumulátor technológia fejlesztőknek szurkolok hogy ez minél hamarabb sikerüljön.
Hát igen : a fel nem használt energia a "legolcsóbb" energia. Az átlag magyar háztartásnak még mindig a hőszigetelés és a nyílászáró csere a legköltséghatékonyabb fejlődési irány És ha már nyílászáró csere akkor hővisszanyerős szellőztetés, hogy ne penészedjen a ház !!!! Ezek re kellene előbb költeni mint napelemre.
Ha jó a hőszigetelés (nincsenek hőhidak), akkor szellőztetés nélkül sem penészedik a ház. De a fontossági sorrendel egyetértek. Hőszigetelés, hővisszanyerős szellőztetés, napelemes hőszivattyús fűtés.
@@procreativefam Egy régebbi építésű háznál a teljes hőhídmentesség sajnos a legtöbbször nem megoldható és valamilyen szintű penészesedés előfordul- ezt tapasztalom a környezetemben azoknál akik nyílászárót cseréltek. A sajátomban nem mert minősített passzívházban lakom :-)
@@procreativefam Nem vagyok szakember, de szerintem a penésznek nem csak a hőhíd a kritériuma, hanem inkább a páratartalom. Régi építésű háznál, régi, nem jól záró ablakok mellett ugyanúgy megvannak a hőhidak, csak az ablakok rossz szigetelése mellett jobban ki tud szellőzni a pára. Ezért van az, hogy ha az első dolog az ablakcsere, akkor utána a hőhidaknál lecsapódik a pára, ahol majd megjelenik a penész. De javítsatok ki, ha nem így van!
Ez így igaz és pont ez a probléma, hogy a háztartások döntő részének ez lenne a járható út, de vajon ilyen beruházás mikor térül meg ha kombinálja még megújuló energiával is?
Nálam pont az ablakcsere, hőszigetelés előtt penészesedett jobban a ház, most, szigetelés után viszont jobban befűthető értelemszerűen. Igaz, viszonylag nagyok az üvegfelületek, tehát ott szökött el a legtöbb meleg régen, nem a réseken keresztül, ez is igaz. De mondjuk abba se halok bele, ha reggel, meg este egy 5 perces kereszthuzatot kell csinálni.
3 роки тому+2
Sokan azért nem vesznek újabb és energiatakarékosabb dolgokat, mert fogyasztói társadalomban élünk és mindennek van egy jól meghatározott élettartama, ezek a rendszerek pedig már mind ilyenek. Tehát így lehet, hogy hosszabb távon ezek sem olyan környezetkímélőek, mint amilyennek elsőre látszanak.
30 éves fiatal ként átlag keresetből esélytelennek látom, hogy lesz pénzem valaha egy ilyen házra. De őszintén szólva nekem nem is kell ilyen bonyolult rendszer. Szeretnék egy egyszerű kis parasztházat felépíteni valahol kint egy erdő szélén. De ha jól értem, erre nincs lehetőségem, ha nem rakom tele ilyen költséges rendszerrel. Jó 15 évvel ezelőtt láttam egy műsort melyekben úgy nevezett Earth Ship-eket építettek. Amolyan egyedi passzív ház félig beépítve a földbe. Hasonló elrendezést láttam az araboknál is. Több ezer éve élnek a sivatagban és baromi egyszerű kialakítással megoldották, hogy ne legyen a lakásban 40 fok mindezt áram nélkül. De ha jól értem, mi csak a drága környezetszennyező nikecellel applikálhatunk. Magyarán, ha nincs (nagyon sok) pénzem ( az "új" technológiára) nem költözhetek sose új házba? Nem kötekedés csak szeretnék tisztán látni. Bár jelenleg úgy érzem marad a jurta vagy a lakókocsi. Mondjuk arra is kíváncsi lennék, ha beleszámoljuk egy hőszivattyú előállításához szükséges káros anyag kibocsájtást (szállítás, gyártás, mérnök munkába járása stb) plusz az élettartam alatt elfogyasztott (nem megújuló) áram (fatüzelésű hőerőmű, paks) káros anyag kibocsájtását és össze vetjük régi korszerűtlen vegyes tüzelésű fűtéssel, egységnyi megtakarított co2 kibocsájtást milyen áron érünk el.
Jó napot kívánok Köszönöm szépen a videót nagyon jó volt. Esetleg lehet olyat ami kitérne arra hogy lehetne ezeket megoldani "off the grid"?Akkumulátor árak és megoldások? A szélenergiáról :miért nem elterjedt? Mennyi lenne? Engedélyezés? Geotermikus energia? Elöre is köszönöm szépen!
Azért ezt a -28 fokig működő víz-levegő hőszivattyút nagyon erős fenntartásokkal kell kezelni. A gyártók egymásra licitálnak a katalógusadatokkal, hogy melyik gép tud alacsonyabb külső hőmérséklet mellett melegvizet előállítani. A fizikát viszont nem lehet megerőszakolni. Ha 0 fokos levegőből szeretnél hőt elvonni, akkor a hőcserélőt 0 fok alá kell hűteni, azaz a harmatpont alá hűlt hőcserélőfelületre kicsapódik a pára és azonnal rá is fagy. A jég addig növekedne, amig meg nem áll a gép. Ezt valamilyen módszerrel le kell olvasztani folyamatosan, így oda is az energiamegtakarítás. Azt meg senki ne várja, hogy -20 foknál a fűtés mellett majd még 40 fokos használati melegvizet is készít neki. Azaz de: a beépített fűtőpatronnal megoldja (laikusoknak: ez egy egyszerű elektromos fűtőszál nagyjából). Tehát működni működik, de a hatásfoka, illetve a COP értéke a közelében nem lesz a névleges értéknek, ami a villanyszámlán fog meglátszani, ha nem elég a napelem.
Olyan jó, hogy eddig csak a 10millió foci edző és rendszergazda országa voltunk, de most lett egy újabb platform, most már mindenki energetikai szakember is. Vagy ha nem az, de hall ilyet témát, akkor azt mondja hülyeség, ezek érdekből beszélnek, és meg kell kérdezni energetikai szakembert, mert az majd elmondja mi a frankó. Az energetikai szakember meg napelemmel táplálja saját magát is, neki nem kell pénz kajára, ergo semmi érdeke nem fűződik se márkához, se gyártóhoz, se semmihez. Hagyjuk már! Csaba pont arról beszélt, hogy most jönnek támogatási lehetőségek, ha valaki kiépít magának egy 6milliós rendszer, szerintem arról már űrhajót is tud tölteni, de az is csak 3m Ft-ba kerül neki, ergo kb a mostani számok szerint a kb 7év alatt megtérülő rendszerek beruházási költségének 3,5 év a megtérülési ideje, ami azért nem olyan ördögtől való ám. Ennyi idő alatt a gyerek nem végez az alsó tagozattal sem, mire már tényleges hasznot hozhat a rendszer. Sőt, ezek szerint akkor még tovább is maradhat ez a típusú elszámolás, nem mellesleg, hogy ha mondjuk a fűtés rendszer is kiváltja valaki, akkor 1.: jobb lesz a levegő, mert nincs égéstermék, 2.: nem lesz gáz függésünk, főleg az Orosz anyaföldtől, amit nyilván mindenki eldönt, jó-e vagy sem, szerintem jó, 3.: nem lesz annyi lakástűz meg szén-monoxid mérgezés talán, mint ami most, a nem megfelelő kazánok, vegyes tüzelésű rendszerek, nem megfelelő kémények, szabálytalan bekötések, gázszivárgások és gázrobbanások miatt. Az elektromos áram megújjúló energia, a földgáz nem. A villamos áram nem terjed a levegőben, nem tud felrobbanni és nem fullad meg tőle senki, mindez azonban a földgázra és égéstermékére nem igaz. Szóval tudom, az én véleményem csak egy a 10 millióból, és a vége felé van valahol, de nem látok túl sok érvet a meglévő rendszerek mellett, még akkor sem, ha 5-8 év akár a megtérülés. Zárójelben: annak a lakásnak/háznak azért annyival növekszik is ám az értéke. Tehát ha valaki azon aggódik, hogy nem lakik ő addig ott, hogy megtérüljön, ne gondoljuk, hogy ugyan annyit ér egy 120nm-es ház aminek van a tetején 4m Ft napelem és a hozzá tartozó kiépített teljes rendszer, mint egy másik 120nm-es ami kapja a földgázt 'osztjónapot. De mondom, ez csak egy vélemény. Nem kell elharapni a torkom annak sem aki sokkal okosabb, meg van egy barátja is, aki meg még sokkal okosabb, és ő nem így gondolja.
Ez mind szép és jó meg tetszik is, egyszer szeretnék én is egy ilyen rendszert kiépíteni. Viszont ez olyan szép, hogy nem magyar pénztárcához van méretezve, ezek a keresetek..
Kedves Csabi! Jó a videó és nagyon jó a felvetés is ami a bruttó elszámolást majd illeti, de ne feledd, ez Magyarország. Jó lett volna az épület és a benne levő gépészet bekerüléséről is hallani némi infót, illetve az is klassz lett volna, hogy mekkora megtérüléssel kalkulált a tervező, kivitelező, megrendelő. Ami viszont érdekes az az, hogy valami miatt nem jó a matek a hiper szuper hőszivattyú adattáblája tekintetében, amit a filmed 21:41 látható, ahol az van, hogy a szuper cucc 400V hálózati feszültségen max 6,85kW vagy 10,4 Amper áramot ránt ki a hálózatból... Ez esetben valamelyik adat nem jó, lehet, hogy ebben az épületben 600 V körül van a feszültség, vagy netán más okosság is működik még? Gondoltak a tervezők valamiféle alternatív pl fűtési megoldásra arra az esetre ha valami elromlik, vagy csak simán nincsen áram?
Van egyébként egy fantasztikus akkumulátor a talajban by default, ami segíthet kisimítani az éves görbét (legalábbis fűtés/hűtés tekintetében), ez pedig: maga a talaj. Én légtalajkollektorral tervezem a jövőt, ami annyit tesz, hogy kifejezetten erre a célra fejlesztett PVC csőrendszer kerül a felszín alá, ezen keresztül lélegzik a ház, működik a rekuperátor. Nyáron gyűlik a talajban a nap melege, ezért télen kellemes pár fokra melegíti elő a beszívott levegőt, (ideális esetben nincs szükség előfűtésre a rekuerátor jegesedést megelőzendő), nyáron pedig a korábban kiszipolyozott meleg miatt a hideg talajon keresztül ingyen hűvös levegő áramlik be, nincs szükség klímára. Természetesen itt is elengedhetetlen a magas fokú hőszigeteltség, és a minimum 3 rétegű nyílászárók használata.
Emberek...valamit tegyünk tisztába.. Olvasom a kommenteket.. én mint kivitelező csapat tag ...tisztan látom a helyzetet..nagyon egyszerű ez.. A szolgáltatónak egyáltalán nrm celja az hogy napelem legyen a házon...merthogy jelentosen csokken a bevétele... El magyarázom a folyamatot hogy mindenki értse,bar az is igaz hogy irtam itt Csabának hogy kerdezzen de nem tette...hogy miert ezt csak ő tudja... Szóval... 1. A havi villanyszamla az ami eldönti mekkora rendszerre is van szükséged... 2. Az hogy ennyi eddig tart a kivitelezes es az engedelyezes nagyban fugg az energia szolgáltató energetikai terkepen amin jelzik mekkora a terulteten a hálózat és mekkora többlet energiát bir el...azaza amit te vissza taplalsz bele...ertem itt a sarkon a trafót... Épp ezert sokaig tart ,mert a szolgáltató nyakaba esel mint egy olyan vevő aki nem hogy kevesebb energiát fogyaszt majd de duplan hasznalod a rendszeruket...persze hogy nem örülnek neked...epp ezert tart sokáig merthogy vegulis hivatalos a dolog ezert nem tagadhatja meg az együtt működést...ezert 6 hónap all rendelkezesukre hogy el intezzek a papír dolgot... Másik dolog...azonnal semmi sincs...figgalmatok sincs mennyit szív egy kivitelező csapat a kiszallitokkal....ezt csak halkan jegyzem meg.. Megtérülés...nos igen..sajnos szokasa az embereknek ilyenekbe bele menni ..en ezt ugy szoktam megfogalmazni amikor még kérdezik tllem mennyi ido alatt térül meg hogy. Inkabb azt kérdeztük meg mikor jon el az az idő amikor mar nem kell villanyszamlat fizetni...ez kicsit olyan mi tha külföldön dolgoznak es folyamatosan át váltót forintba ha érted mire gondolok...ennyibe kerül az hogy ne kelljen es kész...ez ennyi es pont...nem több.. Tovabba igen gondoljátok bele ha mindenki az orszagban napelemmel rendelkezne akkor is hálózat függő a dolog namost Akik felügyelik a hálózatot igyen biztos hogy nem fogják engedni..es ez teljesen vilagos párt helyzet a kormány részéről.... Vilagos hogy az egyik kezével Ad a másikkal el vesz hiszen az energia szektor is magan kezben van..raadasul igencsak kormány közeli szóval oda is még kell felelni meg a lakossag fele is nos ezert lett az hogy a nullszados elszamolas megszűnik a meg vett energia pedig olcsobban kerül megvetelre mi t a kapott energia eladása... Csakhogy mindenki vilagosan lassa a helyzetét a napelem nem megoldás es pont ezert nem engedélyezik a házi szél erőműveket Mert azt nem lehet megadóztatni es sokkal nagyobb teljesitmenyre kepesek mint a napelem...pontosan a forgasbol eredő technika miatt ... Amugy itt meg állnak egy pillanatra egy 20 kw os kb 3 milla ...meglepo mi???csakhogy ekkora toblet energiatol a sarkon lévő trafo el is szallna . es ez csak egy az utcában...szoval érthető mindenki számára ugye hogy ki az aki lobbyzik ez ellen??? Ha van kerdes szivesen valaszolok
nekem decemberben lesz az óraleolvasás... Kb 15 e Ft ot fogok fizetni egész évre. Nincs a házamon kémény , a gáz sincs bekötve. Csak áramot fogyasztunk. Ez nekem nagyon jó, és ebből is látszik miért fáj ez a szolgáltatónak meg az államnak...
@@martonk1555 Kiválóan szigetelt ház. hővisszanyerős szellőzés, Kettő db klíma, elektromos kiegészítő fűtés helységenként szabályozva. Hőszivattyús bojler. Nagyvonalakban , ha erre gondolsz.
Sziasztok, Biztos nem csak az én kíváncsiságomat fúrdalja, hogy itthon miért ekkora az ellenszél a szél turbinákkal szemben. Konspirációkban belelehet menni, de tökre felesleges. Hiszen, ahogy a videóban elhangzott télen amikor nem süt a nap akkor többet fúj a szél ergó tökéletes alternatíva lenne. (Persze, csak a számunkra. Szegény szolgáltató meg sóvárogva nézné, hogy nem küldhet villanyszámlát.) Talán egy szép távoli jövőben, ebben az irányba is megindúl a diskurzus. Az egész gondolatot egy kifosztott szél túrbina árnyékában élve, gondoltam végig. (Albertirsa felett súfoskodik) Szerintetek ez mennyire lehet megoldás? Olyan 1,57 M Ft körül már lehet venni 3-4 kw-os szél túrbinát.
Amennyire én látom, jó nagy lehúzás az egész.(megint, ez is) kaptunk egy technológiát amivel jobblehet a környezetünk védelme, esetleg olcsóbb az energia, de nem. Megint csak sikerült odafönt úgy húzogatni a tollvonásokat (persze jól megfogalmazva és minden jóra hivatkozva) hogy a nagyok jóljárjanak a kisember meg szenvedje anyagi vonzatát annak ha nemakar akkora kárt okozni a környezetének vagy olcsóbban energiához jutni
Miért tér át Villamos energa szolgáltatás bruttó-nettó rendszerre? és ez miért igazságosabb (fentarthatóbb)? Villamosenerga termelés legnagyobb csodája az, hogy minden egyes pillanatban pontosan annyi villamos áramot kell termelni mint amennyi elfogyasztunk. Ha te felkapcsolod a villanyt az ehhez szükséges energiát valahol meg kell termelni. Ezért van az hogy a rádióvezértelt áram olcsóbb a hőtárolóknak (bojlereknek), mert ilyenkor az szollgáltató dönthet a fogyasztásodról, és nem neki kell alkalmazkodni. Ebben a roppant érzékeny logisztikai feladatban a napenergia nem idális, mert néha elérhető néha nem, ez extrém szívás, mert a nem napsütéses pillanatokat ki kell kompenzálni. A salvo fizetésnél kiesik a rendszerhasználati díj, pedig aki betáplál az oda is használja a rendszert és amikor kiveszi akkor vissza. Nagyságrendileg az elhasznált villamosáram díjának 40-50% az a rendszerhasználati díj. A téli és a nyári áram értéke nagyon eltér. Az európai piacon szabad villamos energa kereskedelem van. Ezt úgy lehet elképzelni mint egy tőzsdét amin olajat vesznek. Amikor sok az energia pl nyáron a rengeteg napsütésben olyankor olcsó az energa, télen pedig drága. Ennek a hatása magyarországon elképesztően jelentős, mivel nálunk nagyon jelentős az importenerga kitetség. (nincs elég erőművünk) (Nyugodtan javítsatok ki, könynen lehet hogy valamiben tévedek ^_^)
Szlovákiában ez a Bruttós elszámolás a jellemző, néhány esetben elérhető a szaldós megoldás is, viszont csak az áramszolgáltató által kiépített napelemes rendszerekre. Jelenleg 1 kW 0,0684 €-ba kerül, míg a túltermelést 0,046 €-ért veszik meg. Természetesen a különböző díjakat (kb a villany számla fele) meg kell fizetni a Bruttós elszámolásnál. Így a 0 € elérhetetlen ha képes vagy a teljes fogyasztásodat kitermelni, mivel a díjak teszik ki a számla felét.
@@antwantw Minden megoldható, kiszámolható vagy tapasztalati úton kitapasztalható! Kicsiben már működik, igaz télen vannak bajaok, de még nem lakok ott, így nagy katasztrófát nem csinál! 1-2 napig kibírja, ha nincs termelés, de hetekig ködös időt sajnos még nem.
Fején találtad a szöget,költsél milliókat és még fizess is .Bár a dolog nem meglepő mert sok minden így működik már, pl fizess 240 órát az autópálya matricáért mert mész rajta pár órát .
@@jozsefhantal4965 : az akkor tök oké, hogy jelenleg ingyen potyáznak a napelemesek a szolgáltató hálózatán éjjel és télen? Akkor tessék szigetüzemet kiépíteni és lecsatlakozni a közcélú hálózatról, és ha nincs napsütés, akkor megoldani, ahogy akarják. Magyar jellemző, hogy kell a szolgáltatás és a kényelem, de fizetni érte, azt nem...
@@antwantw Ruházzál be 2.5 millát és meglátod mennyire van ingyen ! Avagy tessék megengedni ,hogy eladhassam a szomszédnak piaci áron( ahogy egyébként ő teszi az általam kifizetett árammal) oszt jónapot. Mert ugye te sem lehetsz annyira naív ,hogy azt hiszed ezt ő tárolja,megy be a hálózatba és egy sec már el is adta !
Jó tájékoztató videónak tartom és örültem, hogy kényes kérdések is előkerültek, de szakmai szempontból nem mindig objektív, ahogy a Wagner Solar sem az, mert elkötelezett a hőszivattyús technológia iránt. Gondolatébresztőnek a továbbiak: Könnyelmű kijelentés beruházási költségekre vonatkozóan, hogy gáztervvel, kéménnyel, kondenzáció kazánnal, klímával ugyanott vagyunk, mint hőszivattyúval, 1 millió Ft körüli legalább az a különbség, ami sokaknak számít. Üzemeltetés szempontból is kimutathatóan kedvezőbb a jelenlegi árak mellett a földgáz (főleg, ha használati melegvíz készítés szinten is nézzük hőszivattyút és kondenzációs kazánt). Radiátoros rendszert is lehet normálisan szabályozni, blődség, hogy akkor van nagyon meleg mikor megy a radiátor.. Mennyezethűtés esetén konzolos rögzítő és gipszkarton fedés csak egy alternatíva, ráadásul a műszakilag rosszabb. Nem egzakt a téma: hűthetünk nappal, amikor kint 40 °C van, mert akkor süt a nap és van felesleges áramunk, ahelyett, hogy egy monolit födémbe tárolnánk el a hidegenergiát éjszaka mikor kint hűvösebb van és jobb hatásfokkal üzemel hőszivattyúnk. Szellőztetésben szintén intenzíven éjszakai hűvös levegővel át tudjuk a lakást öblíteni, de este nem süt a nap, ezért szellőztetünk intenzíven kánikulában és növeljük a hűtési igényt.. :( Úgy akarunk energiahatékonyak lenni, hogy napelem miatt kevésbé vagyunk azok. Állunk át az elektromos autókra és hőszivattyúra, közben azt gondoljuk, hogy ezen trend mellett energiahatékonysággal csökkeni fog az ország villamosenergia étvágya, amit a megújulók 100 %-ban kiszolgálnak a CO2 mentes jövőben. Ennél összetettebb a téma, szükség van még földgázra, kőolajra, nukleáris energiára a század végéig biztosan (hacsak nem adunk le önszántunkból vagy kényszerből jelentősen igényeinkből).
Ajánlom figyelmedbe a német megújuló programot, a szenes erőművek és külszíni szénbányák újranyitásával. Németország, (Angela Merkel vezetésével), miután kitalálta, hogy most majd zöldek lesznek, de nagyon, a CO2 emissziójuk jelentősen megemelkedett az áram árával együtt. Ezt okozza, amikor hozzá nem értő emberek döntenek olyan dolgokról amit a mérnökökre kellene inkább bízni. A természettudomány makacs dolog, a racionalitás talaján áll, a feltétlen "zöld" hit nem és nem is lesz képes megcáfolni - szerintem.
@@TheLambdaTeam ŐŐŐŐŐŐŐŐŐŐŐŐŐŐŐŐŐŐŐŐŐŐ, nem is állítottam ilyet, ilyen lenéző módon vitatkozzál a saját narratíváddal. De azért a számokon érdemes elgondolkozni. Németország teljesítményigénye kb. 80 GW. Már most van nekik kb 90 GW rendszerbe integrált megújuló teljesítmény, de ennek ellenére (francia atomerőművi) importra szorul. Bezártak egy rakat atomerőművet, mondván, hogy megújulóból állítják majd elő az energiát, de nagyon gyorsan rájöttek amit minden szakember tudott, hogy ha nem süt a nap és nem fúj a szél, akkor valahonnan csak kellene áram. Erre kinyitottak egy csomó szenes erőművet, ami Co2 emisszió növekedést generált. Továbbra is állítom, hogy zöldítés volt a cél, de pont az ellenkezőjét érték el, mert hozzá nem értő politikusok döntései mentén mindenféle lobbi érdekek érvényesültek.
@@Czvetkovics Ha neked ez lenéző volt, akkor édesapa, talán magadba kéne nézni, nem másra mutogatni. Egyrészt. Másrészt meg, ha a megújulók teljesítménye 90 GW, az ország energiaszükséglete meg 80, akkor egész egyszerűen arról van szó, hogy óccsó lett a szén, és a profitmaximalizálás jegyében begyújtottak pár használaton kívüli erőműbe vele. Majd ha megint megugrik a szén ára, ezeket szépen le fogják kapcsolni. Ettől a megújuló még nem lesz totális bukta, sőt, jóval olcsóbbak és tartósabbak az átlag hőerőműveknél, hogy az atomot már ne is említsem. Ja, amúgymeg a rengeteg gépkocsihoz viszonyítva az erőművek kibocsájtása kutyafüle, csak mondom.
Ez igen. Ez csodás video anyag! Kár a tanulságért.... Elértünk a falig? Van tovább? Havi kb28000 Ft villanyszámla? Passziv, öko ház e a valyog? ( tehén szar÷ törek + agyag és vagy sár ) ezek ugye olcsó anyagok? Stirling motor, Tesla rektos? Ezek nem NASA titkok, de ha a kőolaj és gáz Szibériábol eljut Angliába is akkor az áram is eljuthat az egyenlítőtől..... Supravezetők? 1916-ra már megoldotta ezt egy ember, ma meg senki, de 5G meg wifi kell? A modern anyagok karbon lábny9ma sokkal nagyobb mintha jurtában, vagy barlangban tiszta szenet égetnénk..... Mi marad utánunk? Mergező Bolygó? Lakhatattlan felszín a csillagunk lakható zónájában? Nemá' ámen, politika-akitilop.....
Igen, jelenleg akik a saldo alapú elszámolásban vannak jól járnak a többi fogyasztó kárára. Rengeteget tudnék mésélni, hogy miért igazságosabb egy bruttó alapú elszámolás a jelenleginél.
@@lorincmate Ez nagyon le lett sarkítva. Azt az energiát ugyanis, amit a napelemesek megtermelnek, nem kell megtermelni. Nincs fenntartási és üzemeltetési költsége vele a szolgáltatónak... Tehát nem mi fizetjük, hanem a szolgáltató spórol vele. Gyakorlatilag az elosztórendszert használja, ami ígyis-úgyis használatban van, akkor is ha egy napelemes sincs rajta :)
@@TheSzaboZE „Gyakorlatilag az elosztórendszert használja, ami ígyis-úgyis használatban van, akkor is ha egy napelemes sincs rajta :)” Csakhogy ha nem napelemes vagy akkor fizetsz érte. Szaldóba pedig kijöhetsz úgy, hogy semmit nem fizetsz mégis használod a hálózatot. példa. 100 fő, 10 fő napelemes. Akkor mind a 100 használja a hálózatot, ki kell építeni, de mivel a napelemes visszakapja a pénzt, igazából a 90 fő tartja el a 100 főnyi hálózat kiépítését, karbantartását. A bruttó elszámolás igazságosabb, a kérdés az, hogy mi mennyi lesz. Erről még nincs infó. Amint lesz majd kiderül, hogy napelemesek szívatása vagy igazságos rendszer.
@@66zioka66 Egy pöttyet rossz a számolás. A 90 ember ugyanis 1 fillért nem fizetett azért, hogy a másik 10 létesítsen és fenntartson egy áramtermelésre alkalmas rendszert, de használni azért használja.... Naugye...
Németországban van olyan szolgáltató aki előfizetéses rendszerben nyújt ONLINE villamosenergia tárolására lehetőséget. Ami lehetővé teszi hogy a megtermelt áramot pl. a nyaralónkban használjuk fel, illetve bizonyos töltőállomásoknál az autónk töltésére.
A kulcs a fogyasztáscsökkentés. A takarékosabb készülékek mellett ezt szolgálná az is, ha rájönnénk, hogy nincs mindenre szükségünk, amit ma használunk. A boldogság nem a fogyasztásban van.
egy pillanat... néhány "érdekes" kifejezés megütötte a fülemet, és nem nagyon hagy nyugodni... : elöször is ne nagyon hasonlítgassuk magunkat pl. Dániához, mert attol sajnos még fényévekre vagyunk, életszínvonal terén..továbbá miért is magától értetödö( és fogadjuk el egy válrándítással),hogy : "megszüntetik (kik,miért,milyen jogon) a szaldós konstrukciót..erröl volt Nemzeti konzultáció?!" miért evidens,hogy ami energiát én termelek azt csakis olcsón tudom "eladni", és amit megvételeznék azt pedig magas áron kapom meg.Ez miért is evidens?! Azon a tényen is csak úgy átsiklunk ,hogy miért is vannak az engedélyeztetések indokolattlanul megnehezítve,el lehetettlenítve a globális léptékű átállást a megújuló energiaforrásokra!? Ezeken igenis időzzünk el, és NE fogadjuk el "szentírásként" ezen kijelentéseket!!
Staren Harkon , Érdekes és talán jogos az evidenciák felvetése, de a válasz is evidens: Csak nem képzeled, hogy te, mint egyszerű polgár, fogyasztó, vevő, lakos stb. fogsz hasznot húzni egy üzletből, amikor ott vannak az erre alanyi jogon feljogosított, kizárólagos haszonélvezetre kiválasztódott hivatalosan is elismert kedvezményezettei a bankok, befektetők, ú.n pénzemberek, mindennek és mindenkinek a jogos tulajdonosai?
@@arnolda.gazder9728 XD XD -- igen - igen, ezt a jelenséget sajnos már jóideje ismerjük.. Azonban ezen érdek csoportok ;ugyan nyílvánítsák már ki az abszolúte Hiper-Ego ; űűber világ domináns álláspontjukat, miszerint : "..és a Nap az a mi kis csipet-csapatunk kizárólagos tulajdonosa.." mert nyílvánvaló hogy efféle álláspont mentén monetizálnák, a Nap alapú energetika piacát .. XD XD ezek amugy nem tudom mit szednek, de biztosan addiktív lehet..
Szerintem a támogatás akkor is megéri, ha bruttó-nettó elszámolás van, mert azoknak megvan a rendszer árának a fele, akik igénybe veszik, ami a mostani elszámolásban is kb. 5-10 évet jelent. Létezik egyébknét polarizált folyadék, ami nem degradálódik, és ha elég nagy tartályokat építünk, akkor bizony télen ki tudja simítani a fogyasztást, de ehhez órási tárolókra van szükség, amiket akár föld alá is lehet telepíteni, vagy több szintre is egy házban, megfelelő kőzetben barlangokban is lehet tárolni, ahogyan most a gázt is tárolják kőzetben vájt óriási "lyukakban". Ez már talán inkább a hálózat gondja lesz, de még így is töredék áron használhatjuk az áramot. + létezik generátoros konditerem (generátoros eszközökkel - kerékpár, evezőgép stb.), amivel este az egészséges testmozgással áramot is termelhetünk, és elvileg annyit tudunk termelni 2 óra aaltt, ami elgendő egy családi ház napi szükségletéhez, tehát ha mindenki kondizik napi néhány percet a családban, meg is van a szükséges áram + létezik energiatermelő padló, ami úgy termel áramot, hogy ha rálépünk, mozog egy kicsit, és a mozgási energiát alakítja át elektromos energiává. (A kisgyerekek egész nap rohangálnak a lakásban is...). ;)
Sziasztok! Az nem volt egyértelmű, hogy aki a napelemtámogatást veszi igénybe azt rakják már bruttó elszámolásba, vagy aki a lakás felújítás támogatást használja fel napelemre. Vagy mindkettőt? Ezt esetleg lehet tudni?
nálunk három napelem telepítés volt (nálunk két rendszer két csapattal, szüleimnél 1 rendszer) - először nálunk áprilisban szerződtünk augusztusban termelt - másodszor március elején szerződtünk április közepén már termelt - szüleimnél októberben szerződtek áprilisban termelt (tél volt és nem mentek a tetőre a szerelők ezért csúszott többet a telepítés :( )
@@gergoe78 igen önerő volt mindhárom. Hitelnél függ a kivitelezőtől. Illetve a covid azért néhol közbe szólt de ott is azért 4 hónap alatt végig lehet verni a dolgokat, ha nem mindenki az utolsó határidős napon lép a folyamatba (sajnos ügyintézőknél előfordulhat). Aki nálunk telepítette az adott banki alkalmazottal intézte a hiteleket, s ott az állítása szerint nem volt sosem gond (gondolom megérte az ügyintézőnek is a dolog :) )
Hát most mit mondjak! Nagy zöld energia párti vagyok, de most úgy érzem hogy el van b@szva ez az egész! Minden túlárazott, túlkomplikált, túl szívatós lett! Akkor most mi a helyes és a jó irány? 10.000.- forintos havi villanyszámláért több millió forintos befektetés ami az új rendszerrel 20 év múlva térül meg! Na most légy okos hogy merre menj az úton!
10.000 Ft-os villanyszámlához a befektetés 1.100.000 Ft. Milyen több millió? Ennyiért komplett rendszer adunk, tokkal, vonóval, kulcsra készen. Havi termelése 11.000 Ft. Egy használt autó ára, de ez termel.
Az egész ott kezdődik, hogy el kell takarítani ezt a koszos, legalja kormány a Föld színéről. Ha majd az összes politikust lámpavason fogja himbálni a jegeces téli szél, akkor el lehet kezdeni gondolkodni a haladáson, fejlődésen.Ugyanis ennek ők az első számú ellenségei.
Jól vettem ki a videóból, hogy aki a kettő támogatás közül valamelyiket igénybe veszi a napelem telepítéséhez, az már eleve bruttó nettó elszámolásba kerül?
Azért az a hőszivattyús blokkból kimaradt, hogy hangos, mint a rohadás finoman szólva. A szomszéd most lepett meg minket egy ilyennek, közvetlenül a kerítés mellé pakolva. Úgyhogy boldogok vagyunk és keressük a megoldást, hogy mit lehet tenni ellene. Abszolút nem vagyok a zöld energia, meg az energiatakarékosság ellen, de ha ez azzal jár, hogy nem lehet megmaradni a kertben vagy a nyitott ablaknál, akkor köszönöm, de inkább nem kérem.
@@palszombathy5024 Az a baj, hogy nappal is gázos. Tényleg a kerítéstől kb. 30 centire van, úgyhogy a telek se nagy. Szóval ha hétvégén kint akarsz lenni a kertbe akkor jön a huzat (mert eléggé szép mennyiségű levegőt is mozgat ez a készség) és a zaj az arcodba. Nem vagyok benne biztos, hogy ezek alkalmasak családi házas környezetbe, vagy legalább is valahogy szabályozni kellene a telepítésüket, hogy a környéken élőket ne zavarja.
@@tibo77 nálunk a klímáknál volt szempont, hogy mi se halljuk és a szomszéd se hallja ezért vettünk 30-40e-rel drágább klímákat, mert fűtéskor hangosabbak... esetleg a szomszéddal egyeztetni kellene, hogy mi okozza a zajt rossz maga az eszköz (venti nem kiegyensúlyozott és ráz, vagy a talajt rázza ... ha az eszköz rezonanciájából adódik a zaj, akkor esetleg plusz vagy nagyobb gumi bakokkal lehet segíteni rajta. Amúgy meg ha olcsóbbat és szarabbat vett akkor oldja meg, hogy titeket ne zavarjon...
@@sulczr Félek ugyanaz a helyet mint a kutyaugatással. Te a fejedre is állhatsz akkor se tudsz ellene semmit tenni. A kedves szomszéd (pár kivételtől eltekintve) többnyire magasról tojik rá.
Az ingyen "energiatárolás" a hálózatban ha csak 1-2% át teszi ki a rendszerhez viszonyítva akkor nem számít, bele fér a reklámköltségekbe. De a rohamos szolár terjedés miatt jelentős bevétel kiesést okozna a szaldós elszámolás. Jogos hogy a villamosenergia szolgáltatók is megkapják a működéhez szükséges bevételt. Még így is jobban megéri, mint ha saját tárolást építenénk ki. Ha a betáplált áramért fele annyit fizetnek, akkor egy dupla teljesítményű beépítésével ezt kompenzálhatjuk, persze az többe kerül.
Aztán majd jön az állam és idővel megfogja adóztatni ezeket a dolgokat. Úgy lesz mint anno a gázzal, amikor majd már sokan átállnak erre akkor majd jön valami adó....
@@procreativefam Ebbe remekül beletrafáltál, egyre többen építtetnek maguknak kemencét és kályhát, pontosan ezért. Mert ez a kibaszott, embergyűlölő kormány még a tábortüzet is képes megadóztatni, ha szalonát mersz sütni rajta...
Tehát akkor ha jól értem (feltéve, hogy mosot 2021 máricusában is valid ez az infó), akkor bárki aki az otthonfelújító támogatást vagy a napelemépítési támogatást igénybe veszi, rögtön bruttó-nettó elszámolásba kerül. Ezt kiegészíteném a mostani tudásommal azaz a "határidő" - 2021.06.30. - után.
Szia Csaba! 4:15 nél: TESSÉK? Na most álljunk meg! Én kifizetek sok százezret, vagy milliót egy napelemrendszerre, amiből a felesleges energiát szívesen átadnám a szolgáltatónak, és az a normális, hogy biztosítja nekem a helyet, amiért én fizessek, mert milyen cuki, hogy ad az egészbe egy zsinórt és egy 50 ezres villanyórát! POFÁTLAN büdös tolvaj! Ez nettó lopás! Pofám leszakad!
És az nem hangzott el hogy mi a bruttó elszámolás lényege: az aram eloallitasa 17 forint a többi a halózat kiepitesi fenntartasi koltseg. Ezt te kifizeted ha vételezed az energiát, de csak annyit ér a tied ami az energia előállítás tehat 17 (jelenleg annyi se) FT, ezt ha betaplalsz így szamitjak be és azt nem lehet tudni hogy mennyibe számolja a különbözetet majd a szolgaltato. Mig ha te betaplalsz azt a szomszedod hasznalja el ahova igy a szolgaltatonak nem kell már eljuttatni az energiát..... úgyhogy egyetértek veled!
Ha szerinted az csak egy villanyóra és egy zsinór, akkor próbáld meg szigetüzemű napelemes rendszerrel. Gyakorlatilag a teljes rendszert biztosítania kell számodra, közvetve az erőművet is. És nyilván minél kevesebben vesznek áramot tőlük, relatív annál drágább lesz a rendszer fenntartása. Szóval ez csak idő kérdése volt, akárcsak nyugaton.
@@nandorzaja4983 Ti nem értitek amiről beszélek! Ha én kiépítek egy saját rendszert, amiből vagyok kedves adni áramot úgy ,hogy én tárolom ami nekem kell, és a fölöst leosztom, szerintem azt max megköszönhetik, de legalább fizethetnek érte! Majd ha ők vették termelték meg azt a pluszt, akkor kérhetnek érte pénzt!
Magyarán szólva, ezek a tetves szolgáltatok mindenképpen megszívatnak minket, nehogy a szerencsétlen kisember jól tudjon járni.... ez semmi másról nem szól.... :-/
A szolgáltató biztosítja az állandó áramot, nem a megszivatásra megy ki, de mivel mgadtól vagy irracionális méretű akkumulátorokat kéne használni vagy télen nem lenne áram, ez szerintem elfogadható kompromisszum :)
@@ayoutubecommenter7494 Teljes mértékben egyetértek, de annyival kiegészíteném, hogy a cégeknek, szolgáltatóknak ha nem is az a célja, hogy megszivasson, de az célja, hogy hasznot szerezzen rajtunk, belőlünk. Az szerintem soha nem volt és nem is lesz cél, hogy a fent említett kisember jól tudjon járni. 😕
@@gabortakacs2596 Mert hát "NEHOGYMÁÁ A KISEMBER!" Nehogymáá! :D Mert kisember is összekaparhat napkollektorra, mert semmi sem lehetetlen, de minek költsön olyan dologra, ami soha sem hozza vissza a pénzt? 10 év elég arra, hogy a kisember kapjon egy komolyabb betegséget, megpusztuljon, vagy épp elmeneküljön itthonról, bármi megtörténhet.
Az nem világos nekem, hogy melyik állami programot használva szünik meg a szaldós elszámolás. A jövő nyáron a szegényebbeknek és nagycsaládosoknak jutatott támogatással vagy a januárban induló lakásfelújítási programossal? Vagy mindkettővel?
Szia Nagyon jól nyomod barátom annyira jól ki vagy hangos odva ahogy kell !! Nem tudom hogy hogy csinálod de nagyon jó mikrofonod van Gratulálok hozzá köszönjük.! Üdv.Jani
Kíváncsi lennék, hogy mennyibe kerül egy ilyen ház megépítése mindennel együtt és hogy kik engedhetik meg maguknak. Szegény mamika pedig vidéken felöltözik rendesen és begyújt a kiskályhába. Ja, hogy a családok java része is így él, szemben a videóban elhangzottakkal??? Sajnos ez azoknak lesz jó, jobb, akiknek ez előtt sem volt rossz. Szerintem. Egyébként tanulságos videó, elgondolkodtató! Köszi!
@@Zilahi-Branyi_Laszlo Ha ez ugyan az mint a szárítógép, akkor nem kell hozzá vasalni. Otthon anyuék azt használják, és utána csak behajtogatják a szekrénybe és kész is van. (Nyilván vannak kényesebb darabok amik nem mehetnek be, lakk, goretex, futócuccok, öltöny etc.)
@@Zilahi-Branyi_Laszlo miénk is egy dob. Ugyan úgy néz ki mint a mosógép csak ez szárít. H miért nem kell vasalni passz de még a funkció közt is van olyan H "vasalásmentes". Működik. 🤷♂️
Sziasztok. Romaniaban az az elszamolasi rendszer mukodik a napelemekkel kapcsolatosan, mint amit magyarorszagon fognak bevezetni 2023-tol. Jelenleg a szolgaltato 1/3 aron vasarolja fel tolem a termelt energiat. Ahhoz, hogy a vegso szamlam erteke megkozelitse a 0-t, haromszor annyit kell termelnem, mint fogyasztok, azomban az sem eleg, mert ugye sajat hasznalatra is szuksegem van. Jelen feltetelek mellett kifizetodobbnek latom azt, hogy a mar megtermelt aramot elfogyasszam (akar vizmelegitessel, vagy klimatizalassal) minthogy azt eladjam a szolgaltatonak. Jelenlegi rendszerem le tud valltani szigetuzemmodra is ejszakara, es igy a nappal feltoltott aksikrol tudunk ejszaka koltsegmentesen ellenni. Azomban ez sem koltsegmentes, mert az aksikhoz igen draga aron lehet meg jelenleg hozzaferni.
Az eddig is látható volt, hogy a különféle megújuló energia ellátás, ami "okos" rendszerrel van kombinálva, lesz a jövő. A probléma az, hogy rendkívül drága, csak hosszú idő alatt megtérülő beruházás szükségeltetik ehhez. Azok akik most építkeznek, az új építési előírások miatt, talán egy minimális előnyben vannak (épület energia hatékonysági előírások) azokkal szemben akik 10-20 vagy akár régebben építkeztek. Az energia tárolása ma még egy soha meg nem térülő beruházást jelent, ami pont a tél/nyár ciklus miatt erősen meggondolandó.
A probléma az, hogy az állam és az állami cégek foggal-körömmel próbálják majd megakadályozni az új technológia elterjedését, me' nehogymá' önellátóvá váljon az átlagember, há' mibű' fognak akkor jókat sikkasztani?
Jól kiírták az otthonfelújítási pályázatot megint. Igénylési feltétel egy gyermek nevelése. A kisded életkora nem lehet több, mint 25 életév. :D Na mi van? Megnézték a NER-ben, mennyien esnének bele legtöbben a támogatásba, és a mamahotelesek felhúzták az átlagot? Csak én érzem úgy, hogy mikor itthon kiírnak egy nyilván EU-s forrásokból dotált támogatást, akkor az csak egy szűk rétegnek lesz jó, és általában nem annak, akinek leginkább szüksége lenne rá? Ez az ország öcsém... Tádzsikföld.
a 25 év nekem is fura ... 18 esetleg míg diák (egyetemista az ember addig ok - bár akkor már általában nem otthon lakik)... Illetve az előfinanszírozás is problémás. Nem sok olyan család van aki 6 milliót mondjuk ki tud húzni a bankbók (vagy hitelből) és majd visszakapja a felét...
Szívesen látnék tőled egy videót arról, hogy társasházi lakásban élve, észszerű befektetési költségkeretben maradva milyen közép- és hosszútávú energiatakarékos lehetőségekkel élhet az, aki zöldülne kicsit. (A LED izzónál eggyel komolyabb szinte gondoltam.)
21:56 majd kormányék kitalálják az akkumulátoradót, mert nekik az nem lesz jó, hogy nem húzhatják le itt is a kisembert. Elnevezik majd környezetvédelmi adónak, bárminek, amit a birka nép bekajál.
Ez pontosan így lesz. A felcsúti csüngőhasú úgyis találni fog újabb és újabb módokat, hogy szedhesse el az átlagember pénzét. Ha pl. mindenki sörkollektort építgetne (erre minden reális esély megvan amúgy), egy doboz Kőbányász vagy Lőwenbrau minimum ötezer forintba kerülne. Ideje lenne már eltakarítani ezt a kártékony, embergyűlölő csürhét a Föld színéről.
@@endlosz Tudom, hogy a többi párt is ugyanezt csinálná, ezért nem lesz itt fejlődés. Magyarországon a haladás és fejlődés kerékkötője maga a politika.
Magyarországon a Napsütéses számok napja nem igazán sok. Viszont egy dolog sok van kis hazánkban. Az a termálvíz. Szinte nincs olyan hely ahol lefurna az ember és ne találna meleg vizet. A kettő kombinációja alapján lehetne kiegyenlíteni egymást.
Beválnának a magma erőművek is, persze, csak a felcsúti csüngőhasúnak, aki ugye a ruszkíjok seggét nyaldossa Paks II-ért, nem érdeke a dolog. Sőt, Lölőkének se, aki természetvédelmi területen húzott fel jó kis lignites pöfögőket.
Eléggé összeszedett kis videó, de könyörgök következő videó előtt 2-3 kávéval kevesebbet igyál, sokat segítene az artikulációban - érthetőségben, és nem fájdul bele az ember feje hogy megpróbálja követni az elhadart mondatokat :) :)
3 роки тому+6
Könyörgöm: MIért kell minden felvételen mászkálni? Miért nem lehet 1 helyben állni? Kopog a cipő sarka, mozog a kamera, csak a baj van vele. Erre mindenhol, mindenki MEGY valahova. Áááááááá.
Ezek mind jó és nagyon hasznos dolgok, de nem fogja megváltani a világot, különösen nem Magyarországot, ahol európa mélyen legrosszabb átlagbéréből élő emberek az albérletük kifizetésével szenvednek mert egy saját lakás is álom marad. Addig ez a téma maximum a leggazdagabbakat fogja foglalkoztatni. A emberek környezetvédelemhez való borzalmas hozzáállást pedig nem is kommentálom. Az államnak, szolgáltatóknak sem lenne jó üzlet ha elterjedne, mert kevesebb lenne a bevételük. Így pedig megette az egészet a fene.
Magyarósi Csaba esetleg érdekes lenne egy interjú az áramszolgáltatóval, főleg azon kérdések tisztázásra, hogy miért ilyen hosszú a folyamat.
Nyilván azért,mert nem fűződik hozzá érdeke,hogy tőled vegye az áramot.Főleg nem annyiért ,amennyiért mi vesszük tőle.
@@MrAtesz33 Szerintem ez nem ennyire egyszerű, de eltudom fogadni.
@@danksonn Ugye ez egy cinikus vicc akart lenni tőled? 🤔
Teljesen felesleges lenne az interjú
...az igazsag az hogy jelenleg egy szolgáltató sem tud fel nőni a feladathoz mert 30 eves elavult rendszert tartanak karban es életben..
Szia Dávid! Családi tapasztalat: Július közepén lett felszerelve napelem a tetőre, október végén cserélték ki az órát, miután jelezve lett az áramszolgáltató felé, hogy mérhető gazdasági kárt okoznak nekünk. Persze addig is panaszolva/sürgetve voltak hetente....egyszerűen le**arják az egészet.
Nagyon hasznos volt a videó, köszönjük szépen. Fel is iratkoznék, ha nem ilyen stílusban beszélnél. Engem zavar. Attól még jó a tartalom! 👍🏻
Köszi Csaba, hogy összefoglaltad a szaldó/bruttó elszámolást és a 2021-ben induló pályázatok felhasználási feltételeit.
Mi idén ősszel szerettünk volna (nem OMB kölcsönből) napelemes rendszert már csak egy lépésre voltunk a szerződés kötéstől. És jött a hír, hogy megszűnik a szaldós elszámolás... és jöttek a kérdések: Kinek szűnik meg, mi váltja fel... stb. Szóval annyira elbizonytalanodtunk, hogy inkább nem vágtunk bele.
Én attól tartok, hogy bármikor hozhatnak egy olyan törvényt ami minden napelem rendelkező háztartás bruttó elszámolásba kényszerít. és nem csak a támogatásból épült illetve 2023 dec.31 után.
Lehet, hogy én látom túl pesszimistán ezt a kérdést, de nekem nem fér bele, hogy 1,5-2millió Ft- ért a kb. 15 éves megtérülést 20-25 évre tolják és még ott a kiszolgáltatottság is, hogy bármikor jöhet egy olyan törvény ami a napelemes háztartásokat lehúzza.
Szerintem teljesen jól érzed. Mi is nyáron kezdtünk foglalkozni a témával, de ma már nincs olyan pontja egy napelemes rendszernek, amibe ne tudnák belekötni.
Soha semmit sem arra találtak ki, hogy a kisember jól járjon. Egy cikkben azt olvastam, hogy Szlovákiában és Spanyolországban eltörölte a vezetés azt a szabályozást, miszerint az áramszolgáltató köteles átvenni az napelemes rendszerek többlettermelését. Na onnantól mindenkivel egyénileg új szerződést kellet írni, amibe már az áramszolgáltató diktálja a feltételeket.
Egyébként azt is kevesen tudják, hogy Magyarországon is van már adó a napelemes rendszerekre, csak jelenleg még 0Ft a mértéke. Mivel az adó már létezik innentől sokkal könnyebb lesz csak a mértékén változtatni. És nyilván azért, mert éves szinten kell majd mondjuk 5000Ft adót fizetni, senki nem fogja leszerelni a több milliós rendszerét.
Szóval kiszámíthatatlan az egész, főleg azért, mert 10 éves megtérülés is nagyon hosszú idő. Szerintem egy befektetési tanácsadó se mondaná, hogy érdemes olyanba fektetni a pénzed, ami 10 év alatt esetleg megtérül.
És abban sem hiszek, hogy a fogyasztói társadalmat alapul véve, a ma piacon kapható napelemek is elmennek majd 30-40 évet!
Már elnézést. Nem tudom kivel tervezett telepíteni, de ha 15 év volt a tervezett megtérülés, nagy a baj. Ha nem csinálok bármikor 8 év alattit, támogatás nélkül, szégyellném magam! Ha pedig bruttó elszámolásba kerül( nem fog, szerintem) akkor 20%-ot veszít időben! Ha pedig túlméretezi a rendszert és a fűtést is kiváltja, még jobb a megtérülés, mert a házban elhasznált elektromos áram, amit elhasznál, az viszont teli áron kerül a zsebébe.
Nekünk 3 éve van napelemünk. Az első évben többet termeltünk mint fogyasztottunk, csatoltak egy nyomtatvány kitöltve visszaküldted kifizették. 2. évben már sokat klímáztunk, év végén fizettünk egész évre egy nevetséges összeget. Az idei évben megint pluszosok vagyunk így megint fizetne. A tények, hogy KWatt-onként mi megvesszük 35-37 FT-ért az áramot ők 14-15 ft veszik át az áramot. A különbség a rendszer-használati díj. A változást meg az EU rendelte el. A jogszabályt meg kell keresni és nem a sötétben kiabálni.
Csaba! Az én generációmra talán még annyira nem jellemző a klíma szorongás vagy hogy mondják (?), rám jellemző... viszont amikor a videóidat nézem mindig enyhül nagyban. Úgy érzem igenis van kiút! Köszönöm neked minden élőlény nevében! Ment a hatalmas like mint mindig!
Én szeretem Csabát, de az én nevemben ne köszöngess meg dolgokat. :D Vagy várd meg, míg megdöglök. :D
@@garazsgeza5728köszönöm ezt a rettentően értelmes "böfögést"... További kellemes, CO2-ban gazdag életet kívánok minél kevesebb természetes élettérrel!
@@garazsgeza5728 valóban, azonban nem mindegy milyen mennyiségben...
Nagyon jó a videó, egy részhez szeretnék hozzáfűzni egy picit. Több országban már évek óta nem működik a bruttós, vagy általány díjas elszámolás. Amivel előbbre tartanak az annyi, hogy ezekben az országokban épülő épületek többsége, már tartalmaz jól megtervezett épületautomatikai elemeket (és itt nem az egymástól független “okos” kütyükre gondolok sokkal inkább a busz rendszerű automatikákra pl: KNX, LON, stb...). Egy jól megtervezett és kivitelezett épületautomatikával, ez az elszámolásbeli különbség igaz meg nem szüntethető, de nagyon jól ellaposítható. Mint a videóban és néhány kommentben is elhangzott a növekvő mennyiségű visszatáplálás az áramszolgáltató rendszermérnökeinek nem kis fejtörést okoz nap mint nap, mivel a mai villamos hálózatunk még nem ezekre a teljesítményekre lett megtervezve, az átalakulás pedig nem megy egyiknapról a másikra.
Szóval ennyi erővel maradhat minden úgy ahogy volt,megspórolsz több milliót és az idegrendszered épségét is. Imádom ezt az országot. Azért szertne mindenki napelemet.Hogy ne keljen függni semilyen szolgáltatotól.De persze az állam szeretne mindenből hasznot húzni.Föleg a Nemzeti Gázszerelönk és köre.🙄👍,,Meg marad a havi villany számla."😅👏
Valamennyire mindenkepp fuggsz a szolgaltatotol. Ha nem sziget uzemet is tudo napelem rendszered van -es a legtobb nem ilyen-, akkor ha aramszunet van, az inverter is lekapcsol.
Úgy akarsz "nemfüggeni", hogy az országos hálózatot használod energiatárolásra? Mert ugye az energia nem tárolható ipari mértékben, most az van, hogy nyáron kicsit kevésbé mennek a szén meg gáz erőművek, télen meg jobban. Amíg nincs nagy napelem teljesítmény, addig ez oké, bevállalható, de hosszú távon arra senki nem akar gázerőművet építeni, hogy csak télen üzemeljen, nyáron meg csak áll benne a lóvé.
arrol nem is beszelve, hogy mig csereltek a villanyorat, beszelgettem a szolgaltato emberevel, meselte, hogy az ingadozasokat a trafohazakban jopar eszkozuk nem birja. egyelore meg nem veszes, de napi atlag ket oracseret vegeznek csak ok napelem okan, szoval elobb-utobb nagyobb bajok lesznek. azt persze nem tudom, hogy azert, mert a technologia nem eleg jo meg, vagy mert elavultak az eszkozeik mar reg es egyebkent is cserere szorulnanak
@@karolyboda732 A németeknél, angoloknál, franciáknál 50-szer annyi napelemes rendszer van (1000 háztartásra nézve), mint magyarországon. Ott miért nincsenek "nagy bajok" az áram mérő órákkal?
@@procreativefam nem az orakkal vannak gondok, nem ezt irtam.
Érdekes videó volt. Nekem ennek a témának már kicsit biogiliszta farm szaga van. Szerintem ez az egész sztori úgy néz ki, hogy egyszerre ráeresztették a gyártókat, a kereskedőket, és jogászokat átlagbélára,a mérnököknek meg annyit fizettek, hogy csak azt kérdezzék vissza: ,,Mikorra és mennyit?''
Out of the box megoldás: nyáron előre ki kell mosni annyi ruhát, hogy télen már ne kelljen megint mosni!
😄☺
:D
meg ott bukta még, amikor a rajted lévö kell este is de tiszta kosz lett, akkor buktad az esti céges meetinget pl? Na meg nagycsaládosoknál, ahol napjába 2-3szor megy a mosógép, azok mi lesz??
@@11yticten Hat ez a vicc neked nem esett le. ;)
Van ez igy.
@@pinmiklos hatalmas vicc volt, az egész család nevet azóta is (nem), attól függetlenül tényleg nem esett le az öregnek. :DD
Tehát a sok beépített kütyü(amik persze örökké működnek és nincs szükség javításra, karbantartásra) ránézésre 15000000ft. Ezekkel kiváltható évi 300e-330e ft villanyszámla. Fantasztikus!
Talán annyit lehet elérni, hogy nem a szolgáltatónak fizet, hanem a rendszer kiépítésére a törlesztőt, vagy előre egy összegben 20évre a villanyszámlát. Mire kifizeti, nagy valószínűséggel lehet cserélni a rendszert, de jó esetben is jelentősen csökken a teljesítménye. Még szóba jöhet a "zöld" energia. Kíváncsi lennék ténylegesen mennyire zöld az ilyen rendszerbe beépített alkatrészek gyártása / szállítása / stb.
60 év És meg is téééééééééérül!!
Nálunk faluhelyen még tyúkszar van az udvaron itt meg ilyen menő kavicsos kis szigetek😍😍
@@SzecskoSandor
Jó trágya, csak óvatosen kell használni.
Szeptemberben kezdtünk bele felújításba, köztük volt a napelem kiépítése is. 3 hónap alatt a komplett felújítás lement. Ebből kb. 10-14 nap volt a napelem projekt. Tegnap kijöttek az áramszolgáltatótól, hitelesítették stb., és azóta nyílván keveset de mostmár termelhet a rendszer.
Hali! Nagyon jó lett a videó! Esetleg arról is készíthetnél egy videót, hogy aki most épít házat, az milyet építsen. Gondolok itt arra, hogy milyen nyílászárókat, falakat, szigetelést használjon, hogy minél több energiát megtakarítson, ha esetleg napelem, hőszivattyú használatával akarja megoldani az energia ellátást. Csak így tovább! Köszi a hasznos infókért!
Mindegy milyen házat építesz, csak az a fontos, hogy ne magyarországon legyen.
Szervusz!
Nagyon köszönöm a videót, mert pont most vagyunk azon dilemmában, hogy hőszivattyúba vagy napelemebe érdemesebb-e befektetni, és ezzel a sok információval közelebb kerültünk a megoldáshoz. További jó munkát!
A kettőbe együtt.
@@horgasz De jó is lenne, ha nem kellene számolgatni a forintokat, hanem simán ki tudnánk fizetni mindkettőt! Az lenne aztán a szép világ.
@@garazsgeza5728 Nem csak pusztán ezen a két dolgon gondolkodtunk, hanem hogy új építésű ház esetén melyikkel járnánk jobban. Bár ennél kicsit bonyolultabb a helyzet, nem mennék részletekbe.
Nagyon, -de nagyon jó epizód volt Csaba!
Egy pár epizódot megérne még ez a téma! Liapor, SIP házak etc.....
Hasznos volt a videó, köszönöm! A Wagner Solar mellett kötöttem ki én is de nekem nincsenek jó tapasztalataim velük. Nem tájékoztatnak, ha én nem hívom őket nem tudok semmit, a szerződésben foglalt kivitelezési idő és feltételrendszer csak őket védi ( vis major ügyfél felől kizárva!) jelenleg kifizetve a második részletet, melyet szigorúan bekérnek, simán csúsznak a kivitelezéssel úgy, hogy még csak nyugtató telefon sincs részükről a késés mértékéről és annak kompenzációjáról. Még a munkacsoportok és az ügyfélkapcsolatis hölgy sem kommunikál egymással megfelelően. Ez az egész üzletág, mint oly sok minden itthon, gyerekcipőben toporog. Kifelé azt mutatják hogy mennyire európai és ügyfélközpontú, de ebből semmi sem igaz. A mondás, hogy a vevőnek mindig igaza van, rég nem működik.
Miért is lenne a vevőnek Mindi igaza? Amúgy a Wgner a leprofibbak között van.
Szia! Teljesen egyetértek a felfogással és a videó temajaval! Ez a jövő, de az az ingatlan ami bemutatásra kerult egy átlag magyarnak teljes mértékben elérhetetlen sajnos és az is marad.
A jelenleg futó palyazatokba max. 25 éves gyermeknek is szerepelni kell, hogy megkapja az állami támogatás részt és evvel ugyan a fiatalokat támogatják, de az idősebb generáció rögtön el is esik illetve gyakran utofinanszirozasuak, ami előrevetíti, hogy a tehetősebb réteg kifizeti magának és majd megkapja a támogatást utólag.
Ezt semmiképpen nem unneprontasnak szántam! Irány jó, témanak mindennaposak kell lenni, mert ez a jövő!
Gratulálok! Kis hibákkal, pár meg nem válaszolt apró kérdéssel együtt tökéletesnek mondható. Fázmán József épületgépész-energetikus
Jók ezek az ismertetők. A geotermikus fűtésről is készíthetnél egy műsort.
A levegős hőcserélős beruházása lényegesen olcsóbb, ahogy 7:25-től beszélnek is róla. A geotermikus önkormányzati szinten inkább megvalósítható a szükséges kellően mély kút miatt.
@@alternativgazdasag3344 Köszönöm a választ.
Üdvözlet Csaba! Király volt a videó, bár nem volt időm végignézni mindent, tennék egy javaslatot. Az ilyen és hasonló témákban állandóan előjön, hogy a legszűkebb keresztmetszet az energia tárolása. Biztos érdekes lenne egy olyan videó, vagy akár több is, amiben direkt ezzel foglalkozol, egyrészt a jelenleg elérhető lehetőségekről, valamint a fejlesztés alatt álló technológiákról, pl. szénelektródás aksik, graphine cellák, vagy szilárdtest akkumulátorok, amik pont ezt a problémát fogják megoldani, illetve az elektromos üzemű járműveket tömegek által használhatóvá tenni.
Szép reggelt mindenkinek, legyen csodaszép napotok!
Neked is!
Hát Neked is:)
Kérlek, nyugodj meg
ua-cam.com/video/I7gI_r8bTAE/v-deo.html :D
@@elekszek8872 :D
Bár csak most néztem meg a videódat pedig nem ma csináltad! Tetszik! Azonban az energiatárolásnak van 1 pár módja, ami nem környezetszennyező (lítium-ion és ólomtartalmú akkumulátorok amelyek így is sok energiába kerül az előállításuk) pl. vízbontás és akkor az oxigént és hidrogént külön tárolhatjuk bármeddig és elégetéskor újra áramot lehet belőle termelni vagy nagyobb léptékben hatalmas víztornyokba fel lehet pumpálni a vizet, majd ha szükség van az energiára leeresztjük illetve elöntözzük a vizet de ekkor is tud áramot termelni.... és a módszereket még lehet folytatni :)
Szia Csaba. Én arra is kíváncsi lennék, hogy egy ilyen rendszer, mint a példa 130 m2-es házban került kiépítésre, mennyibe kerül? És egy most átlagos házzal szemben, ahol bojler van és klíma, mennyi idő alatt terül meg ez a beruházás? Köszi
@@garazsgeza5728 Végre valaki nem hülye. 😂
Érdekes volt a videó! 2.5 éve költöztünk be az új házunkba! 1szintes nettó alap terület 139nm és egy 45nm es üzlethelyiség! Fűtőfilmes padlófűtés ,bojleres melegvíz,hővisszanyerős szellőztetés és napelem! A ház 14100kw-ot fogyasztott 1 év alatt ,14.58kw-os napelemrendszer 16400kw termelt!Ha valakit érdekel a ház egyéb fizikai ,technológiai adatai akkor azt is leírom akár összegekkel megspékelve! Remélem tudtam segíteni azoknak akik most akarnak belefogni hasonló ház építésébe!
Akkor sem hinnék el. :)
Ez a 14,1MW nem kevés. A fűtőfilm ill. a boyler ebből mennyit képvisel? Hőszivattyús vizes rendszer, persze nagyobb beruházás, de Geo tarifával nem érte volna meg?
Ebből a bojlerek legalább 6000kw emésztenek fel!
@@machzoli4882 A fűtőfilm nagyon szépen dolgozik és könnyű vezérelni,valamint alacsony a beruházási költség! A ház nagyon szigetelt,a veszteségért még a szellőztető rendszer felelős mert nagyon hideg időben a 23 fokos elszívott levegőt nem képes csak 13-14 fokkal befújni,ezt a levegőt folyamatosan újra kell melegíteni! A légtechnika átlagosan 40-50%-os teljesítményen megy ilyenkor kb 65%-os a hatásfoka a hővisszanyerés tekintetében! Volt egy hét amikor nem volt üzemben a légtechnika akkor 1.5 fokot hűlt a ház 1 hét alatt!
@@telegdipeter Egy modern hővisszanyerő min. 95%-os hatásfokú, tehát 23 fok ból még egy nagyon ritkán előforduló -10 esetén is 43x0,95=41, azaz 21fokot kellene leadnia...
a konkrét rendszer árát miért nem mondjátok(28500ft áram fogyasztás) ? csak egy höszivatyu kb 3 millio
50 év alatt megtérül, talán évi pár 100000 karbantartási és egyéb szervíz kltsg mellett...
a géptermet látva alsó hangon 7,5-9 millió
Hát igen, itt az a baj, hogy egyenlőre a tehetősebbek engedhetik meg :/ Így mire át tud térni mindenki a megújuló energiára, lehet, hogy már +3-4 fokot is emelkedik az átlaghőmérséklet a fosszilis tüzelőanyagot miatt, ami akár már végzetes is lehet a bolygóra és ránk nézve. Az a baj, hogy már egy jó ideje ismerik a receptet, de a tyúkot még nem vadászták le a tyúkhúsleveshez és a vendég már éhen halt :/
Más országban az áramszolgáltató csomagokat ajánl a fogyasztónak. Mint például, választani lehet melyik napszakban 2 órán keresztül ingyen használod az áramot, vagy 30 napos intervallumban adnak 50 óra ingyen fogyasztást.
Kedves Csaba!
Mi a véleményed azokról a napelemparkokról, amiket erdők kivágássával, és termőföld elvételével hoztak létre?
Zalában -ha már a videóban is felmerült- rengeteg ilyen lett, és kiábrándító ez a fajta "környezettudatosság".
Ráadásul ezek a parkok közvetlen települések, és főút mellett helyezkednek el több hektáron.
Miért ilyen módon kellett ez megvalósítani, és nem olyan helyen, ahol nem rombolnak vele? Az Audi megoldása élhető, és ott is rengeteg óriás gyár található, amire el lehetne helyezni.
valami köze van valami csomópontokhoz is az elektromos rendszerben, ahol fel tud csatlakozni az erőmű a hűlózatra. Az embernemjárta vidékeken ilyen nincs és gondolom minnél messzebb van az erőmű egy ilyentől annál nagyobb költség a rácsatlakozás.
Ez azért nem ennyire fekete vagy fehér. A naperőművek telepítési helyét meghatározza, hogy hol van csatlakozási pont a hálózatra, illetve hogy az áramszolgáltató enged e még megújuló energiát, mivel annak is van egy felső határa. Továbbá termő földre nem kapsz engedélyt napelemparkot építeni, erdőket pedig nem engedik kivágni ilyen célokra. Nem mondom hogy egy két bennfentes nem kap különleges engedélyt kivágásra vagy termő föld bejelentésére, de nem ez az alap és szokványos eljárás.
@@Sinesthesia64 Egy két benfentes megkapja erdőirtásra az engedélyt? Ez a hatalommal, pozícióval való visszaélés. Aki tudja, hogy nem volna szabad engedélyt adni de kiadja, az alkalmatlan a pozíciójára. Le kell váltani, és kártérítésre kötelezni!
Kiveszed művelési ágból a földhivatalnál azt csá... Ez persze nagyon sarkosan, de igaz
@@rablobanda "Egy egész település jobban jár ... " ezt csak a naív nép hiszi. Talán azon a településen olcsóbb a lakossági áram a naperőműjük miatt? Ja, az önkormányzat jár jobban. Eladja az áramot, a bevételt pedig szétosztja a szegények között. Ilyet még nem hallottam. Ja, a gazdagok és befolyásosak között. Vagy mitől olyan magas egy alpolgármester illetménye?
Szuper érdekes volt a műsor. Nem is gondoltam volna, h már itt tartunk. Remélem ez a jövő és egyre jobban elfog terjedni. Álomház
Nálam már most is fel sziget üzemben mennek a napelemek, sikerült vennem egy használt 9eves Nissan leaf akkumulátort, az tárolja az energiát, meg persze a 2 elektromos autó amit használunk. Visszataplalos nélkül az éves fogyasztásuk 2/3 át fedezi a napelem, télen sajnos vesszük az áramot. Az akkumulátoros tároló, max 1-3 nap athidalast tesz lehetővé. A bekerülési költsége pont annyi volt mint egy visszataplalos megoldásnak.
Szia Bálint, nem forgathatnék a rendszeretekről? Ha igen, írnál a videó alatti emailcímre?
@@magyarosi írok.
Oké. Lássuk jól értem e:
Nekem van 20 watt áramom, meghatározom az árát, és felajánlom megvételre(persze mindenki eldöntheti megveszi e). Így működik a piac. Jelen esetben úgy fest -ha jól értem -, hogy nem én határozom meg az általam termelt árú értékét? na ne röhögtessük egymást :D
Érdemes lenne megkérdezni erről az áramszolgáltatót, szerintük ez rendben van e így. Mert ha igen, akkor én is meghatározhatom azt az árat amit én fizetek a szolgáltatónak az általuk biztosított áramért. Vagy akkor már nincs rendben?! :D
Igen ezt jóllátod. Welcome to Hungary! (Persze tudom tudom, nem csak Magyarországon van ez igy) -de azért ismerjük el vannak “Hungarikumjaink” (Lõrinc bácsival az élen)
A piac nem egészen így működik. Én értem azt, hogy te mennyiért szeretnél valamit eladni, de nem minden esetben találsz rá vevőt aki hajlandó érte annyit fizetni. Ha te nem szeretnéd a megtermelt áramod a szolgáltatónak eladni annyiért amennyit ő hajlandó lenne fizteni, akkor egyszerűen nem " kötsz rá a hálózatra", úgy tudom senkit sem kötelezhetnek rá. Nyilván a szolgáltató monopol helyzetben van tehát annyit fizet amennyit akar ezellen nem tudsz semmit tenni, úgysem találsz rá más vevőt. Visszafele is ugyan így van neked sem kötelező megvenni a szolgáltatótól az általa kínált áron az áramot, viszont úgysem találsz más eladót.
Oké, ez nagyon szép mese. A kérdés, hogy mennyibe kerül egy "nagyon energiatakarékos" ház kiépítése?
50 - 100 - 150 millió? Mert nekem folyton úgy tűnik, hogy ha "zöld" akarsz lenni, az elég drága egy átlag (jelen esetben magyar) polgárnak.
Ha új házat épít az ember , akkor semmivel nem kerül
többe...
Olcsóbb semmiféleképpen nem lesz, de a ház energiatakarékosabb lesz. Nem kell annyit fűteni, fizetni a későbbiekben. A padló fűtés és a mennyezet hűtés nekem azért elég jól hangzik.
@@petibalogh1641 Ha csak a gépészetet nézzük... 100 m2 ház Egyiknél : Hővisszanyerős szellőzés 1 millió , kettő db hőszivattyús klíma 600 ezer Ft, elektromos kiegészítő fűtés az összes helységbe termosztátokkal kb 300 ezer Ft. Összesen kb 2 millió ... Másiknál: gázkazán , radiátorok , padlófűtés , kémény tervezési költségek ... már elértem kb a 2millió ft-ot... és még nincs megoldva a hűtés és a szellőztetés.... mindkét esetnél még plusz 2 millió a napelemrendszer.... Harmadiknál: A filmben látott hőszivattyús rendszer méregdrága a fentiekhez képest... a mennyezeti hűtés hátránya , hogy nyáron a párát nem tudja kiszedni a levegőből.
Újépítésűnél azt olvastam hogy 10-15% körül van a passzívház többletköltsége, ez pár éve volt, mostanra lehet, hogy inkább közelebb van a 10-hez.
Tervezésnél kell figyelembe venni pár dolgot, de az építési és anyagköltségben 10% a többletköltség.
Gond inkább az, hogy a "mesterek" csak a régi technológiához értenek. Kevés olyan van aki jól meg is csinálja.
Sziasztok
Egy jelenlegi példát tudok nektek mutatni ami egy ideje már Romaniaban működik úgy nevezett “proconsumator” és valószínűleg ez lesz majd Magyaroszágon is ahogy én látom
Ez úgy van hogy a szerződés alapján meg van adva hogy mennyiért veszi majd a felhasználó az áramot amikor a napelem nem termel ebben az esetben 36.30 forint/kWh és lesz egy másik összeg amit majd a szolgáltató fizet a plusz áramért amit termel a napelem ami jóval kevesebb az az 16.52 forint/kWh ... ez egy elő példa amit közzé tett egy felhasználó 2019 ben aKi az Enel társasággal szerződött .
*az összeg román lejből let átszámítva forintba
Nagyon jó kérdéseket teszel fel!
+Jó a téma 👍
Szép ez a sok technika de mi lesz ha bejön egy hiba?
Már most se jön ki a szerelő azonnal. Sokszor több nap. Addig meg áll a rendszer. Ha rohamosan terjednek a szuperokos házak kell majd sok szuperokos karbantartó is.
4,2kwpp szigetes rendszeremet magam építettem. Bruttó 1m-ból állt meg kb. 10kwh akkupakkal. Viszont akkukat nem használom éjszaka, csak szünetmentesítés célból, így kitolom a ciklusszámukat.
Havi 17 ezres havi számlám kb. 7ezerre csökkent. Alapdíj 4e. Szóval netto 4e a havi fogyasztásom. Jelenlegi termelés hozammal kb. 3,5 év a térülésem. Köszönhető az optimalizálásoknak. Pl. Bojler csak nappal fűt, vagy elektromos fűtés is.
Az igaz, hogy valamennyit megnöveled az akkuk élettartalmát, de egy idő után mindenhogyan csökkenni fog a teljesítményük! És a berendezés karbantartása, alkatrész cserék, egyéb járulékos költségek???
@@istvanszeker5184 10év a mechanikai élettartama az elárasztott akkunak. Kémiai átalkítás miatt 800-1100teljes ciklust bírnak 60-40% maradó kapacitásig. Ekkor még van 4,5-6,5kWh tárkapacitás.
Más járulékos karbantartás: inverter portalanítása, akku elektrolit ellenőrzés félévente, panelek mostása tavassza és ősszel.
Akku katbantartást leszámítva invertert portalanítani és panelt mosni mindenki másnak is illene.
Mostani akkupakk kidöglése után, vagy LTO, vagy kondi alapú tárolásra állok át.
Ez erdekelne engem! Lehetne tobbet megtudni a reszletekrol?
A jövőre nézve szerintem az egyik legjobb megoldás-t az jelentené ha az akkumulátorok tudnának olyan léptékben fejlődni hogy sokkal nagyobb mennyiségű áramot is tárolni tudjanak.
Mivel az elektron ha például megnézzünk egy vezetéket és annak a fém szálait ,nem a fém szálak belsejében futnak hanem felületén, ezért felület növeléssel lehet nagyobb kapacitású akkumulátorokat előállítani úgy hogy majdnem hogy mikro szinten növeljük a felületet(itt példaként gondolok arra hogy ha vágunk egy lyukat akkor a lyuknak a belső felülete is képes tárolni energiát.)Magyarán ha egy akkumulátor nem 2-5 napi energiát tud tárolni (ami x év után el öregszik és szennyező hulladékká válik.),hanem akár több hónapra is tudnánk energiát tárolni(egy adott lakásnak a több havi energia igényét),akkor már sokszorosára vissza tudjuk szorítani a káros anyag kibocsájtásunkat,energiapazarlásunkat, és persze emellett az energia igényünket is hiszen többet tárolunk kevesebb vész kárba. Magyarán a mérnököknek/akkumulátor technológia fejlesztőknek szurkolok hogy ez minél hamarabb sikerüljön.
OMG...
Hát igen : a fel nem használt energia a "legolcsóbb" energia. Az átlag magyar háztartásnak még mindig a hőszigetelés és a nyílászáró csere a legköltséghatékonyabb fejlődési irány
És ha már nyílászáró csere akkor hővisszanyerős szellőztetés, hogy ne penészedjen a ház !!!! Ezek re kellene előbb költeni mint napelemre.
Ha jó a hőszigetelés (nincsenek hőhidak), akkor szellőztetés nélkül sem penészedik a ház. De a fontossági sorrendel egyetértek. Hőszigetelés, hővisszanyerős szellőztetés, napelemes hőszivattyús fűtés.
@@procreativefam Egy régebbi építésű háznál a teljes hőhídmentesség sajnos a legtöbbször nem megoldható és valamilyen szintű penészesedés előfordul- ezt tapasztalom a környezetemben azoknál akik nyílászárót cseréltek. A sajátomban nem mert minősített passzívházban lakom :-)
@@procreativefam Nem vagyok szakember, de szerintem a penésznek nem csak a hőhíd a kritériuma, hanem inkább a páratartalom. Régi építésű háznál, régi, nem jól záró ablakok mellett ugyanúgy megvannak a hőhidak, csak az ablakok rossz szigetelése mellett jobban ki tud szellőzni a pára. Ezért van az, hogy ha az első dolog az ablakcsere, akkor utána a hőhidaknál lecsapódik a pára, ahol majd megjelenik a penész. De javítsatok ki, ha nem így van!
Ez így igaz és pont ez a probléma, hogy a háztartások döntő részének ez lenne a járható út, de vajon ilyen beruházás mikor térül meg ha kombinálja még megújuló energiával is?
Nálam pont az ablakcsere, hőszigetelés előtt penészesedett jobban a ház, most, szigetelés után viszont jobban befűthető értelemszerűen. Igaz, viszonylag nagyok az üvegfelületek, tehát ott szökött el a legtöbb meleg régen, nem a réseken keresztül, ez is igaz. De mondjuk abba se halok bele, ha reggel, meg este egy 5 perces kereszthuzatot kell csinálni.
Sokan azért nem vesznek újabb és energiatakarékosabb dolgokat, mert fogyasztói társadalomban élünk és mindennek van egy jól meghatározott élettartama, ezek a rendszerek pedig már mind ilyenek. Tehát így lehet, hogy hosszabb távon ezek sem olyan környezetkímélőek, mint amilyennek elsőre látszanak.
A mérték az mindig görény módon működik ebben a hulladék országban! Bármilyen területről is legyen szó...
Nem véletlen, hogy aki teheti, pucol innen ebből az orbánista romhalmazból.
30 éves fiatal ként átlag keresetből esélytelennek látom, hogy lesz pénzem valaha egy ilyen házra. De őszintén szólva nekem nem is kell ilyen bonyolult rendszer. Szeretnék egy egyszerű kis parasztházat felépíteni valahol kint egy erdő szélén. De ha jól értem, erre nincs lehetőségem, ha nem rakom tele ilyen költséges rendszerrel. Jó 15 évvel ezelőtt láttam egy műsort melyekben úgy nevezett Earth Ship-eket építettek. Amolyan egyedi passzív ház félig beépítve a földbe. Hasonló elrendezést láttam az araboknál is. Több ezer éve élnek a sivatagban és baromi egyszerű kialakítással megoldották, hogy ne legyen a lakásban 40 fok mindezt áram nélkül. De ha jól értem, mi csak a drága környezetszennyező nikecellel applikálhatunk. Magyarán, ha nincs (nagyon sok) pénzem ( az "új" technológiára) nem költözhetek sose új házba? Nem kötekedés csak szeretnék tisztán látni. Bár jelenleg úgy érzem marad a jurta vagy a lakókocsi. Mondjuk arra is kíváncsi lennék, ha beleszámoljuk egy hőszivattyú előállításához szükséges káros anyag kibocsájtást (szállítás, gyártás, mérnök munkába járása stb) plusz az élettartam alatt elfogyasztott (nem megújuló) áram (fatüzelésű hőerőmű, paks) káros anyag kibocsájtását és össze vetjük régi korszerűtlen vegyes tüzelésű fűtéssel, egységnyi megtakarított co2 kibocsájtást milyen áron érünk el.
Szép és jó de egy ilyen future ház a továbbiakban is a gazdagok kiváltsága marad, ahogyan eddig is volt.
Jó napot kívánok
Köszönöm szépen a videót nagyon jó volt.
Esetleg lehet olyat ami kitérne arra hogy lehetne ezeket megoldani "off the grid"?Akkumulátor árak és megoldások? A szélenergiáról :miért nem elterjedt? Mennyi lenne? Engedélyezés? Geotermikus energia?
Elöre is köszönöm szépen!
Azért ezt a -28 fokig működő víz-levegő hőszivattyút nagyon erős fenntartásokkal kell kezelni.
A gyártók egymásra licitálnak a katalógusadatokkal, hogy melyik gép tud alacsonyabb külső hőmérséklet mellett melegvizet előállítani. A fizikát viszont nem lehet megerőszakolni. Ha 0 fokos levegőből szeretnél hőt elvonni, akkor a hőcserélőt 0 fok alá kell hűteni, azaz a harmatpont alá hűlt hőcserélőfelületre kicsapódik a pára és azonnal rá is fagy. A jég addig növekedne, amig meg nem áll a gép. Ezt valamilyen módszerrel le kell olvasztani folyamatosan, így oda is az energiamegtakarítás. Azt meg senki ne várja, hogy -20 foknál a fűtés mellett majd még 40 fokos használati melegvizet is készít neki. Azaz de: a beépített fűtőpatronnal megoldja (laikusoknak: ez egy egyszerű elektromos fűtőszál nagyjából). Tehát működni működik, de a hatásfoka, illetve a COP értéke a közelében nem lesz a névleges értéknek, ami a villanyszámlán fog meglátszani, ha nem elég a napelem.
A "szakemberek" szerintem fogalma sincs a hőszivattyú működéséről.
Hát nekem ez most pont nagyon hasznos ez a videó!
Olyan jó, hogy eddig csak a 10millió foci edző és rendszergazda országa voltunk, de most lett egy újabb platform, most már mindenki energetikai szakember is. Vagy ha nem az, de hall ilyet témát, akkor azt mondja hülyeség, ezek érdekből beszélnek, és meg kell kérdezni energetikai szakembert, mert az majd elmondja mi a frankó. Az energetikai szakember meg napelemmel táplálja saját magát is, neki nem kell pénz kajára, ergo semmi érdeke nem fűződik se márkához, se gyártóhoz, se semmihez. Hagyjuk már! Csaba pont arról beszélt, hogy most jönnek támogatási lehetőségek, ha valaki kiépít magának egy 6milliós rendszer, szerintem arról már űrhajót is tud tölteni, de az is csak 3m Ft-ba kerül neki, ergo kb a mostani számok szerint a kb 7év alatt megtérülő rendszerek beruházási költségének 3,5 év a megtérülési ideje, ami azért nem olyan ördögtől való ám. Ennyi idő alatt a gyerek nem végez az alsó tagozattal sem, mire már tényleges hasznot hozhat a rendszer. Sőt, ezek szerint akkor még tovább is maradhat ez a típusú elszámolás, nem mellesleg, hogy ha mondjuk a fűtés rendszer is kiváltja valaki, akkor 1.: jobb lesz a levegő, mert nincs égéstermék, 2.: nem lesz gáz függésünk, főleg az Orosz anyaföldtől, amit nyilván mindenki eldönt, jó-e vagy sem, szerintem jó, 3.: nem lesz annyi lakástűz meg szén-monoxid mérgezés talán, mint ami most, a nem megfelelő kazánok, vegyes tüzelésű rendszerek, nem megfelelő kémények, szabálytalan bekötések, gázszivárgások és gázrobbanások miatt. Az elektromos áram megújjúló energia, a földgáz nem. A villamos áram nem terjed a levegőben, nem tud felrobbanni és nem fullad meg tőle senki, mindez azonban a földgázra és égéstermékére nem igaz. Szóval tudom, az én véleményem csak egy a 10 millióból, és a vége felé van valahol, de nem látok túl sok érvet a meglévő rendszerek mellett, még akkor sem, ha 5-8 év akár a megtérülés. Zárójelben: annak a lakásnak/háznak azért annyival növekszik is ám az értéke. Tehát ha valaki azon aggódik, hogy nem lakik ő addig ott, hogy megtérüljön, ne gondoljuk, hogy ugyan annyit ér egy 120nm-es ház aminek van a tetején 4m Ft napelem és a hozzá tartozó kiépített teljes rendszer, mint egy másik 120nm-es ami kapja a földgázt 'osztjónapot. De mondom, ez csak egy vélemény. Nem kell elharapni a torkom annak sem aki sokkal okosabb, meg van egy barátja is, aki meg még sokkal okosabb, és ő nem így gondolja.
Ez mind szép és jó meg tetszik is, egyszer szeretnék én is egy ilyen rendszert kiépíteni. Viszont ez olyan szép, hogy nem magyar pénztárcához van méretezve, ezek a keresetek..
Sziasztok! Arról lehet tudni valamit, hogy a videóban bemutatott családi ház mennyibe került, illetve ebből mennyi a villamos-gépészeti rész?
Gyanítóm bőven 100 millió felett van.
Kedves Csabi! Jó a videó és nagyon jó a felvetés is ami a bruttó elszámolást majd illeti, de ne feledd, ez Magyarország.
Jó lett volna az épület és a benne levő gépészet bekerüléséről is hallani némi infót, illetve az is klassz lett volna, hogy mekkora megtérüléssel kalkulált a tervező, kivitelező, megrendelő.
Ami viszont érdekes az az, hogy valami miatt nem jó a matek a hiper szuper hőszivattyú adattáblája tekintetében, amit a filmed 21:41 látható, ahol az van, hogy a szuper cucc 400V hálózati feszültségen max 6,85kW vagy 10,4 Amper áramot ránt ki a hálózatból... Ez esetben valamelyik adat nem jó, lehet, hogy ebben az épületben 600 V körül van a feszültség, vagy netán más okosság is működik még?
Gondoltak a tervezők valamiféle alternatív pl fűtési megoldásra arra az esetre ha valami elromlik, vagy csak simán nincsen áram?
Boldog Karácsonyt!
Van egyébként egy fantasztikus akkumulátor a talajban by default, ami segíthet kisimítani az éves görbét (legalábbis fűtés/hűtés tekintetében), ez pedig: maga a talaj.
Én légtalajkollektorral tervezem a jövőt, ami annyit tesz, hogy kifejezetten erre a célra fejlesztett PVC csőrendszer kerül a felszín alá, ezen keresztül lélegzik a ház, működik a rekuperátor. Nyáron gyűlik a talajban a nap melege, ezért télen kellemes pár fokra melegíti elő a beszívott levegőt, (ideális esetben nincs szükség előfűtésre a rekuerátor jegesedést megelőzendő), nyáron pedig a korábban kiszipolyozott meleg miatt a hideg talajon keresztül ingyen hűvös levegő áramlik be, nincs szükség klímára.
Természetesen itt is elengedhetetlen a magas fokú hőszigeteltség, és a minimum 3 rétegű nyílászárók használata.
Kedves Csaba, ha azonnal eljön a bruttós elszámolás a támogatás igénybevételétől akkor miért nem tudunk róla, hogy milyen feltételei lesznek?
Ugye?
Emberek...valamit tegyünk tisztába..
Olvasom a kommenteket.. én mint kivitelező csapat tag ...tisztan látom a helyzetet..nagyon egyszerű ez..
A szolgáltatónak egyáltalán nrm celja az hogy napelem legyen a házon...merthogy jelentosen csokken a bevétele...
El magyarázom a folyamatot hogy mindenki értse,bar az is igaz hogy irtam itt Csabának hogy kerdezzen de nem tette...hogy miert ezt csak ő tudja...
Szóval...
1. A havi villanyszamla az ami eldönti mekkora rendszerre is van szükséged...
2. Az hogy ennyi eddig tart a kivitelezes es az engedelyezes nagyban fugg az energia szolgáltató energetikai terkepen amin jelzik mekkora a terulteten a hálózat és mekkora többlet energiát bir el...azaza amit te vissza taplalsz bele...ertem itt a sarkon a trafót...
Épp ezert sokaig tart ,mert a szolgáltató nyakaba esel mint egy olyan vevő aki nem hogy kevesebb energiát fogyaszt majd de duplan hasznalod a rendszeruket...persze hogy nem örülnek neked...epp ezert tart sokáig merthogy vegulis hivatalos a dolog ezert nem tagadhatja meg az együtt működést...ezert 6 hónap all rendelkezesukre hogy el intezzek a papír dolgot...
Másik dolog...azonnal semmi sincs...figgalmatok sincs mennyit szív egy kivitelező csapat a kiszallitokkal....ezt csak halkan jegyzem meg..
Megtérülés...nos igen..sajnos szokasa az embereknek ilyenekbe bele menni ..en ezt ugy szoktam megfogalmazni amikor még kérdezik tllem mennyi ido alatt térül meg hogy. Inkabb azt kérdeztük meg mikor jon el az az idő amikor mar nem kell villanyszamlat fizetni...ez kicsit olyan mi tha külföldön dolgoznak es folyamatosan át váltót forintba ha érted mire gondolok...ennyibe kerül az hogy ne kelljen es kész...ez ennyi es pont...nem több..
Tovabba igen gondoljátok bele ha mindenki az orszagban napelemmel rendelkezne akkor is hálózat függő a dolog namost Akik felügyelik a hálózatot igyen biztos hogy nem fogják engedni..es ez teljesen vilagos párt helyzet a kormány részéről.... Vilagos hogy az egyik kezével Ad a másikkal el vesz hiszen az energia szektor is magan kezben van..raadasul igencsak kormány közeli szóval oda is még kell felelni meg a lakossag fele is nos ezert lett az hogy a nullszados elszamolas megszűnik a meg vett energia pedig olcsobban kerül megvetelre mi t a kapott energia eladása...
Csakhogy mindenki vilagosan lassa a helyzetét a napelem nem megoldás es pont ezert nem engedélyezik a házi szél erőműveket
Mert azt nem lehet megadóztatni es sokkal nagyobb teljesitmenyre kepesek mint a napelem...pontosan a forgasbol eredő technika miatt ...
Amugy itt meg állnak egy pillanatra egy 20 kw os kb 3 milla ...meglepo mi???csakhogy ekkora toblet energiatol a sarkon lévő trafo el is szallna . es ez csak egy az utcában...szoval érthető mindenki számára ugye hogy ki az aki lobbyzik ez ellen???
Ha van kerdes szivesen valaszolok
nekem decemberben lesz az óraleolvasás... Kb 15 e Ft ot fogok fizetni egész évre. Nincs a házamon kémény , a gáz sincs bekötve. Csak áramot fogyasztunk. Ez nekem nagyon jó, és ebből is látszik miért fáj ez a szolgáltatónak meg az államnak...
@@Macziapa1966 Milyen rendszer?
@@martonk1555 Solaredge
@@Macziapa1966 Nem márkára gondoltam. Csak napelem?
@@martonk1555 Kiválóan szigetelt ház. hővisszanyerős szellőzés, Kettő db klíma, elektromos kiegészítő fűtés helységenként szabályozva. Hőszivattyús bojler. Nagyvonalakban , ha erre gondolsz.
Sziasztok,
Biztos nem csak az én kíváncsiságomat fúrdalja, hogy itthon miért ekkora az ellenszél a szél turbinákkal szemben. Konspirációkban belelehet menni, de tökre felesleges. Hiszen, ahogy a videóban elhangzott télen amikor nem süt a nap akkor többet fúj a szél ergó tökéletes alternatíva lenne. (Persze, csak a számunkra. Szegény szolgáltató meg sóvárogva nézné, hogy nem küldhet villanyszámlát.) Talán egy szép távoli jövőben, ebben az irányba is megindúl a diskurzus. Az egész gondolatot egy kifosztott szél túrbina árnyékában élve, gondoltam végig. (Albertirsa felett súfoskodik) Szerintetek ez mennyire lehet megoldás? Olyan 1,57 M Ft körül már lehet venni 3-4 kw-os szél túrbinát.
hát jó pár éve betiltotta a szélerőművek építését a kormány, magyarázat máig nincs.
@@magyarosi Szenzációs. Közbe meg játszák az agyukat hogy így megújuló energia meg úgy.:/
Tetszik a téma!
Csak így tovább! ;)
Kicsit utópikus jövőképet fest ez a videó. Jó ennyi pozitivitást hallani a sok negatív mellett :D
Nálunk utópisztikus csak,mint hallottuk.
Ez a jelen. Azon dolgozunk, hogy a jövőben még hatékonyabb rendszerek legyenek.
Lehet hogy a jelenből mindig utópisztikusnak tűnik a szebb jövő😅. Bár lehet ez csak az én negatív világnézetem :D
@@martontopal9206 Van benne valami🤔🤣
Gagyi lett
A szolgáltatás árában már nincs benne a hálózat üzemeltetése aminek kiépítéséért fizettünk is külön???
Addig volt a miénk míg meg építettük. Kifizettük és mikor rá kötöttek azóta nekünk kuss. Mert az övéké. Azóta fizessük az üzemeltetési költséget.
Amennyire én látom, jó nagy lehúzás az egész.(megint, ez is) kaptunk egy technológiát amivel jobblehet a környezetünk védelme, esetleg olcsóbb az energia, de nem. Megint csak sikerült odafönt úgy húzogatni a tollvonásokat (persze jól megfogalmazva és minden jóra hivatkozva) hogy a nagyok jóljárjanak a kisember meg szenvedje anyagi vonzatát annak ha nemakar akkora kárt okozni a környezetének vagy olcsóbban energiához jutni
Ez ma Magyarország és a Fidesz. A sok idióta pedig újra és újra megszavazza őket két zsák krumpliért.
Miért tér át Villamos energa szolgáltatás bruttó-nettó rendszerre? és ez miért igazságosabb (fentarthatóbb)?
Villamosenerga termelés legnagyobb csodája az, hogy minden egyes pillanatban pontosan annyi villamos áramot kell termelni mint amennyi elfogyasztunk. Ha te felkapcsolod a villanyt az ehhez szükséges energiát valahol meg kell termelni.
Ezért van az hogy a rádióvezértelt áram olcsóbb a hőtárolóknak (bojlereknek), mert ilyenkor az szollgáltató dönthet a fogyasztásodról, és nem neki kell alkalmazkodni.
Ebben a roppant érzékeny logisztikai feladatban a napenergia nem idális, mert néha elérhető néha nem, ez extrém szívás, mert a nem napsütéses pillanatokat ki kell kompenzálni.
A salvo fizetésnél kiesik a rendszerhasználati díj, pedig aki betáplál az oda is használja a rendszert és amikor kiveszi akkor vissza.
Nagyságrendileg az elhasznált villamosáram díjának 40-50% az a rendszerhasználati díj.
A téli és a nyári áram értéke nagyon eltér.
Az európai piacon szabad villamos energa kereskedelem van. Ezt úgy lehet elképzelni mint egy tőzsdét amin olajat vesznek. Amikor sok az energia pl nyáron a rengeteg napsütésben olyankor olcsó az energa, télen pedig drága.
Ennek a hatása magyarországon elképesztően jelentős, mivel nálunk nagyon jelentős az importenerga kitetség. (nincs elég erőművünk)
(Nyugodtan javítsatok ki, könynen lehet hogy valamiben tévedek ^_^)
Szlovákiában ez a Bruttós elszámolás a jellemző, néhány esetben elérhető a szaldós megoldás is, viszont csak az áramszolgáltató által kiépített napelemes rendszerekre. Jelenleg 1 kW 0,0684 €-ba kerül, míg a túltermelést 0,046 €-ért veszik meg. Természetesen a különböző díjakat (kb a villany számla fele) meg kell fizetni a Bruttós elszámolásnál. Így a 0 € elérhetetlen ha képes vagy a teljes fogyasztásodat kitermelni, mivel a díjak teszik ki a számla felét.
Ez is csak arról fog szólni hogy mi fizesünk nekik még ha mi álitjuk elö az áramot is
Szigetüzem is létezik... csak akkor sötétben nem lesz Izaura TV.
@@antwantw
Minden megoldható, kiszámolható vagy tapasztalati úton kitapasztalható!
Kicsiben már működik, igaz télen vannak bajaok, de még nem lakok ott, így nagy katasztrófát nem csinál!
1-2 napig kibírja, ha nincs termelés, de hetekig ködös időt sajnos még nem.
Fején találtad a szöget,költsél milliókat és még fizess is .Bár a dolog nem meglepő mert sok minden így működik már, pl fizess 240 órát az autópálya matricáért mert mész rajta pár órát .
@@jozsefhantal4965 : az akkor tök oké, hogy jelenleg ingyen potyáznak a napelemesek a szolgáltató hálózatán éjjel és télen? Akkor tessék szigetüzemet kiépíteni és lecsatlakozni a közcélú hálózatról, és ha nincs napsütés, akkor megoldani, ahogy akarják. Magyar jellemző, hogy kell a szolgáltatás és a kényelem, de fizetni érte, azt nem...
@@antwantw Ruházzál be 2.5 millát és meglátod mennyire van ingyen ! Avagy tessék megengedni ,hogy eladhassam a szomszédnak piaci áron( ahogy egyébként ő teszi az általam kifizetett árammal) oszt jónapot.
Mert ugye te sem lehetsz annyira naív ,hogy azt hiszed ezt ő tárolja,megy be a hálózatba és egy sec már el is adta !
Jó tájékoztató videónak tartom és örültem, hogy kényes kérdések is előkerültek, de szakmai szempontból nem mindig objektív, ahogy a Wagner Solar sem az, mert elkötelezett a hőszivattyús technológia iránt. Gondolatébresztőnek a továbbiak: Könnyelmű kijelentés beruházási költségekre vonatkozóan, hogy gáztervvel, kéménnyel, kondenzáció kazánnal, klímával ugyanott vagyunk, mint hőszivattyúval, 1 millió Ft körüli legalább az a különbség, ami sokaknak számít. Üzemeltetés szempontból is kimutathatóan kedvezőbb a jelenlegi árak mellett a földgáz (főleg, ha használati melegvíz készítés szinten is nézzük hőszivattyút és kondenzációs kazánt). Radiátoros rendszert is lehet normálisan szabályozni, blődség, hogy akkor van nagyon meleg mikor megy a radiátor.. Mennyezethűtés esetén konzolos rögzítő és gipszkarton fedés csak egy alternatíva, ráadásul a műszakilag rosszabb. Nem egzakt a téma: hűthetünk nappal, amikor kint 40 °C van, mert akkor süt a nap és van felesleges áramunk, ahelyett, hogy egy monolit födémbe tárolnánk el a hidegenergiát éjszaka mikor kint hűvösebb van és jobb hatásfokkal üzemel hőszivattyúnk. Szellőztetésben szintén intenzíven éjszakai hűvös levegővel át tudjuk a lakást öblíteni, de este nem süt a nap, ezért szellőztetünk intenzíven kánikulában és növeljük a hűtési igényt.. :( Úgy akarunk energiahatékonyak lenni, hogy napelem miatt kevésbé vagyunk azok. Állunk át az elektromos autókra és hőszivattyúra, közben azt gondoljuk, hogy ezen trend mellett energiahatékonysággal csökkeni fog az ország villamosenergia étvágya, amit a megújulók 100 %-ban kiszolgálnak a CO2 mentes jövőben. Ennél összetettebb a téma, szükség van még földgázra, kőolajra, nukleáris energiára a század végéig biztosan (hacsak nem adunk le önszántunkból vagy kényszerből jelentősen igényeinkből).
Ezert fogunk kipusztulni, megújuló energiával tudnánk csökkenteni a lábnyomunk, de a gazdasági érdekek ismét közbe szólnak. Megérdemeljük a sorsunk!
Ajánlom figyelmedbe a német megújuló programot, a szenes erőművek és külszíni szénbányák újranyitásával. Németország, (Angela Merkel vezetésével), miután kitalálta, hogy most majd zöldek lesznek, de nagyon, a CO2 emissziójuk jelentősen megemelkedett az áram árával együtt. Ezt okozza, amikor hozzá nem értő emberek döntenek olyan dolgokról amit a mérnökökre kellene inkább bízni. A természettudomány makacs dolog, a racionalitás talaján áll, a feltétlen "zöld" hit nem és nem is lesz képes megcáfolni - szerintem.
@@Czvetkovics Öööööööö, a CO2-emissziót nem a zöldenergia okozza, hanem a rengeteg szénerőmű.
@@TheLambdaTeam ŐŐŐŐŐŐŐŐŐŐŐŐŐŐŐŐŐŐŐŐŐŐ, nem is állítottam ilyet, ilyen lenéző módon vitatkozzál a saját narratíváddal. De azért a számokon érdemes elgondolkozni. Németország teljesítményigénye kb. 80 GW. Már most van nekik kb 90 GW rendszerbe integrált megújuló teljesítmény, de ennek ellenére (francia atomerőművi) importra szorul. Bezártak egy rakat atomerőművet, mondván, hogy megújulóból állítják majd elő az energiát, de nagyon gyorsan rájöttek amit minden szakember tudott, hogy ha nem süt a nap és nem fúj a szél, akkor valahonnan csak kellene áram. Erre kinyitottak egy csomó szenes erőművet, ami Co2 emisszió növekedést generált.
Továbbra is állítom, hogy zöldítés volt a cél, de pont az ellenkezőjét érték el, mert hozzá nem értő politikusok döntései mentén mindenféle lobbi érdekek érvényesültek.
@@Czvetkovics Ha neked ez lenéző volt, akkor édesapa, talán magadba kéne nézni, nem másra mutogatni. Egyrészt. Másrészt meg, ha a megújulók teljesítménye 90 GW, az ország energiaszükséglete meg 80, akkor egész egyszerűen arról van szó, hogy óccsó lett a szén, és a profitmaximalizálás jegyében begyújtottak pár használaton kívüli erőműbe vele. Majd ha megint megugrik a szén ára, ezeket szépen le fogják kapcsolni. Ettől a megújuló még nem lesz totális bukta, sőt, jóval olcsóbbak és tartósabbak az átlag hőerőműveknél, hogy az atomot már ne is említsem. Ja, amúgymeg a rengeteg gépkocsihoz viszonyítva az erőművek kibocsájtása kutyafüle, csak mondom.
Ez igen. Ez csodás video anyag! Kár a tanulságért.... Elértünk a falig? Van tovább? Havi kb28000 Ft villanyszámla? Passziv, öko ház e a valyog? ( tehén szar÷ törek + agyag és vagy sár ) ezek ugye olcsó anyagok? Stirling motor, Tesla rektos? Ezek nem NASA titkok, de ha a kőolaj és gáz Szibériábol eljut Angliába is akkor az áram is eljuthat az egyenlítőtől..... Supravezetők? 1916-ra már megoldotta ezt egy ember, ma meg senki, de 5G meg wifi kell? A modern anyagok karbon lábny9ma sokkal nagyobb mintha jurtában, vagy barlangban tiszta szenet égetnénk..... Mi marad utánunk? Mergező Bolygó? Lakhatattlan felszín a csillagunk lakható zónájában? Nemá' ámen, politika-akitilop.....
Nem csodálkoznék hazánk eddigi tevékenysége alapján hogy ebből valakik ismét jól fognak ki jönni,van akik meg nem .
Ez EU szintű változtatás.
Igen, jelenleg akik a saldo alapú elszámolásban vannak jól járnak a többi fogyasztó kárára.
Rengeteget tudnék mésélni, hogy miért igazságosabb egy bruttó alapú elszámolás a jelenleginél.
@@lorincmate Ez nagyon le lett sarkítva. Azt az energiát ugyanis, amit a napelemesek megtermelnek, nem kell megtermelni. Nincs fenntartási és üzemeltetési költsége vele a szolgáltatónak... Tehát nem mi fizetjük, hanem a szolgáltató spórol vele. Gyakorlatilag az elosztórendszert használja, ami ígyis-úgyis használatban van, akkor is ha egy napelemes sincs rajta :)
@@TheSzaboZE „Gyakorlatilag az elosztórendszert használja, ami ígyis-úgyis használatban van, akkor is ha egy napelemes sincs rajta :)” Csakhogy ha nem napelemes vagy akkor fizetsz érte. Szaldóba pedig kijöhetsz úgy, hogy semmit nem fizetsz mégis használod a hálózatot. példa. 100 fő, 10 fő napelemes. Akkor mind a 100 használja a hálózatot, ki kell építeni, de mivel a napelemes visszakapja a pénzt, igazából a 90 fő tartja el a 100 főnyi hálózat kiépítését, karbantartását. A bruttó elszámolás igazságosabb, a kérdés az, hogy mi mennyi lesz. Erről még nincs infó. Amint lesz majd kiderül, hogy napelemesek szívatása vagy igazságos rendszer.
@@66zioka66 Egy pöttyet rossz a számolás. A 90 ember ugyanis 1 fillért nem fizetett azért, hogy a másik 10 létesítsen és fenntartson egy áramtermelésre alkalmas rendszert, de használni azért használja.... Naugye...
Németországban van olyan szolgáltató aki előfizetéses rendszerben nyújt ONLINE villamosenergia tárolására lehetőséget. Ami lehetővé teszi hogy a megtermelt áramot pl. a nyaralónkban használjuk fel, illetve bizonyos töltőállomásoknál az autónk töltésére.
Csaba, a drog nem jó! Le kellene állni a speed-del!
😎
@@lucas-ch7op lehet, hogy csak hiperaktiv : ) de nagyon !
A kulcs a fogyasztáscsökkentés. A takarékosabb készülékek mellett ezt szolgálná az is, ha rájönnénk, hogy nincs mindenre szükségünk, amit ma használunk. A boldogság nem a fogyasztásban van.
egy pillanat... néhány "érdekes" kifejezés megütötte a fülemet, és nem nagyon hagy nyugodni... :
elöször is ne nagyon hasonlítgassuk magunkat pl. Dániához, mert attol sajnos még fényévekre vagyunk, életszínvonal terén..továbbá miért is magától értetödö( és fogadjuk el egy válrándítással),hogy : "megszüntetik (kik,miért,milyen jogon) a szaldós konstrukciót..erröl volt Nemzeti konzultáció?!" miért evidens,hogy ami energiát én termelek azt csakis olcsón tudom "eladni", és amit megvételeznék azt pedig magas áron kapom meg.Ez miért is evidens?! Azon a tényen is csak úgy átsiklunk ,hogy miért is vannak az engedélyeztetések indokolattlanul megnehezítve,el lehetettlenítve a globális léptékű átállást a megújuló energiaforrásokra!? Ezeken igenis időzzünk el, és NE fogadjuk el "szentírásként" ezen kijelentéseket!!
Staren Harkon
,
Érdekes és talán jogos az evidenciák felvetése, de a válasz is evidens: Csak nem képzeled, hogy te, mint egyszerű polgár, fogyasztó, vevő, lakos stb. fogsz hasznot húzni egy üzletből, amikor ott vannak az erre alanyi jogon feljogosított, kizárólagos haszonélvezetre kiválasztódott hivatalosan is elismert kedvezményezettei a bankok, befektetők, ú.n pénzemberek, mindennek és mindenkinek a jogos tulajdonosai?
@@arnolda.gazder9728 XD XD -- igen - igen, ezt a jelenséget sajnos már jóideje ismerjük.. Azonban ezen érdek csoportok ;ugyan nyílvánítsák már ki az abszolúte Hiper-Ego ; űűber világ domináns álláspontjukat, miszerint : "..és a Nap az a mi kis csipet-csapatunk kizárólagos tulajdonosa.."
mert nyílvánvaló hogy efféle álláspont mentén monetizálnák, a Nap alapú energetika piacát .. XD XD ezek amugy nem tudom mit szednek, de biztosan addiktív lehet..
Szerintem a támogatás akkor is megéri, ha bruttó-nettó elszámolás van, mert azoknak megvan a rendszer árának a fele, akik igénybe veszik, ami a mostani elszámolásban is kb. 5-10 évet jelent.
Létezik egyébknét polarizált folyadék, ami nem degradálódik, és ha elég nagy tartályokat építünk, akkor bizony télen ki tudja simítani a fogyasztást, de ehhez órási tárolókra van szükség, amiket akár föld alá is lehet telepíteni, vagy több szintre is egy házban, megfelelő kőzetben barlangokban is lehet tárolni, ahogyan most a gázt is tárolják kőzetben vájt óriási "lyukakban". Ez már talán inkább a hálózat gondja lesz, de még így is töredék áron használhatjuk az áramot. + létezik generátoros konditerem (generátoros eszközökkel - kerékpár, evezőgép stb.), amivel este az egészséges testmozgással áramot is termelhetünk, és elvileg annyit tudunk termelni 2 óra aaltt, ami elgendő egy családi ház napi szükségletéhez, tehát ha mindenki kondizik napi néhány percet a családban, meg is van a szükséges áram + létezik energiatermelő padló, ami úgy termel áramot, hogy ha rálépünk, mozog egy kicsit, és a mozgási energiát alakítja át elektromos energiává. (A kisgyerekek egész nap rohangálnak a lakásban is...). ;)
Szép konyha :D
Sziasztok!
Az nem volt egyértelmű, hogy aki a napelemtámogatást veszi igénybe azt rakják már bruttó elszámolásba, vagy aki a lakás felújítás támogatást használja fel napelemre. Vagy mindkettőt?
Ezt esetleg lehet tudni?
Nálunk pont ma kezdték el feltenni, kemény 1 éve várunk erre, és még nagyon messze a vége...
Miért olyan messze még a vége?
nálunk három napelem telepítés volt (nálunk két rendszer két csapattal, szüleimnél 1 rendszer)
- először nálunk áprilisban szerződtünk augusztusban termelt
- másodszor március elején szerződtünk április közepén már termelt
- szüleimnél októberben szerződtek áprilisban termelt (tél volt és nem mentek a tetőre a szerelők ezért csúszott többet a telepítés :( )
@@sulczr szerencséd volt.Az tényleg nem sok idő.Valószínűleg önerőből intézted.A hitel miatt hosszabb a várakozàs.
@@gergoe78 igen önerő volt mindhárom. Hitelnél függ a kivitelezőtől. Illetve a covid azért néhol közbe szólt de ott is azért 4 hónap alatt végig lehet verni a dolgokat, ha nem mindenki az utolsó határidős napon lép a folyamatba (sajnos ügyintézőknél előfordulhat). Aki nálunk telepítette az adott banki alkalmazottal intézte a hiteleket, s ott az állítása szerint nem volt sosem gond (gondolom megérte az ügyintézőnek is a dolog :) )
@@gergoe78 Mert amíg nincs engedély a használatához,addig csak nézegetheted.
Uj epitesu TARSAShazakra is igaz lesz a 25% szabaly? Tehat minden ilyen epulet teteje napelemmel lesz tele?
Hát most mit mondjak! Nagy zöld energia párti vagyok, de most úgy érzem hogy el van b@szva ez az egész! Minden túlárazott, túlkomplikált, túl szívatós lett! Akkor most mi a helyes és a jó irány? 10.000.- forintos havi villanyszámláért több millió forintos befektetés ami az új rendszerrel 20 év múlva térül meg! Na most légy okos hogy merre menj az úton!
10.000 Ft-os villanyszámlához a befektetés 1.100.000 Ft. Milyen több millió? Ennyiért komplett rendszer adunk, tokkal, vonóval, kulcsra készen. Havi termelése 11.000 Ft. Egy használt autó ára, de ez termel.
A megtérülés 7 év körüli, de ha drágul az áram, akkor kevesebb.
@@horgasz főleg az új bruttó nettó elszámolással!
Az egész ott kezdődik, hogy el kell takarítani ezt a koszos, legalja kormány a Föld színéről. Ha majd az összes politikust lámpavason fogja himbálni a jegeces téli szél, akkor el lehet kezdeni gondolkodni a haladáson, fejlődésen.Ugyanis ennek ők az első számú ellenségei.
Jól vettem ki a videóból, hogy aki a kettő támogatás közül valamelyiket igénybe veszi a napelem telepítéséhez, az már eleve bruttó nettó elszámolásba kerül?
igen
Azért az a hőszivattyús blokkból kimaradt, hogy hangos, mint a rohadás finoman szólva. A szomszéd most lepett meg minket egy ilyennek, közvetlenül a kerítés mellé pakolva. Úgyhogy boldogok vagyunk és keressük a megoldást, hogy mit lehet tenni ellene. Abszolút nem vagyok a zöld energia, meg az energiatakarékosság ellen, de ha ez azzal jár, hogy nem lehet megmaradni a kertben vagy a nyitott ablaknál, akkor köszönöm, de inkább nem kérem.
@@highwayman2195 Köszönöm, építő jellegű és hasznos információ volt.
méresd be, ha az előírtnál nagyobb a zaj éjjel, akkor elé kell húznia hanggátlót! Márpedig éjjel még a 40 Dba is sok!
@@palszombathy5024 Az a baj, hogy nappal is gázos. Tényleg a kerítéstől kb. 30 centire van, úgyhogy a telek se nagy. Szóval ha hétvégén kint akarsz lenni a kertbe akkor jön a huzat (mert eléggé szép mennyiségű levegőt is mozgat ez a készség) és a zaj az arcodba. Nem vagyok benne biztos, hogy ezek alkalmasak családi házas környezetbe, vagy legalább is valahogy szabályozni kellene a telepítésüket, hogy a környéken élőket ne zavarja.
@@tibo77 nálunk a klímáknál volt szempont, hogy mi se halljuk és a szomszéd se hallja ezért vettünk 30-40e-rel drágább klímákat, mert fűtéskor hangosabbak...
esetleg a szomszéddal egyeztetni kellene, hogy mi okozza a zajt rossz maga az eszköz (venti nem kiegyensúlyozott és ráz, vagy a talajt rázza ... ha az eszköz rezonanciájából adódik a zaj, akkor esetleg plusz vagy nagyobb gumi bakokkal lehet segíteni rajta. Amúgy meg ha olcsóbbat és szarabbat vett akkor oldja meg, hogy titeket ne zavarjon...
@@sulczr Félek ugyanaz a helyet mint a kutyaugatással. Te a fejedre is állhatsz akkor se tudsz ellene semmit tenni. A kedves szomszéd (pár kivételtől eltekintve) többnyire magasról tojik rá.
Az ingyen "energiatárolás" a hálózatban ha csak 1-2% át teszi ki a rendszerhez viszonyítva akkor nem számít, bele fér a reklámköltségekbe. De a rohamos szolár terjedés miatt jelentős bevétel kiesést okozna a szaldós elszámolás. Jogos hogy a villamosenergia szolgáltatók is megkapják a működéhez szükséges bevételt. Még így is jobban megéri, mint ha saját tárolást építenénk ki. Ha a betáplált áramért fele annyit fizetnek, akkor egy dupla teljesítményű beépítésével ezt kompenzálhatjuk, persze az többe kerül.
Aztán majd jön az állam és idővel megfogja adóztatni ezeket a dolgokat. Úgy lesz mint anno a gázzal, amikor majd már sokan átállnak erre akkor majd jön valami adó....
Fordítom: "Jó dolog ez, de majd az álam belerondít, ezért bele se kezdj!" Minek is fejlődni, maradjon mindenki a cserépkályhánál!
Asszem már van. 48Ft/kg adó terheli a napelemeket. Ugyanis veszélyes hulladéknak minősül.
@@procreativefam Ebbe remekül beletrafáltál, egyre többen építtetnek maguknak kemencét és kályhát, pontosan ezért. Mert ez a kibaszott, embergyűlölő kormány még a tábortüzet is képes megadóztatni, ha szalonát mersz sütni rajta...
Tehát akkor ha jól értem (feltéve, hogy mosot 2021 máricusában is valid ez az infó), akkor bárki aki az otthonfelújító támogatást vagy a napelemépítési támogatást igénybe veszi, rögtön bruttó-nettó elszámolásba kerül. Ezt kiegészíteném a mostani tudásommal azaz a "határidő" - 2021.06.30. - után.
Szia Csaba! 4:15 nél: TESSÉK? Na most álljunk meg! Én kifizetek sok százezret, vagy milliót egy napelemrendszerre, amiből a felesleges energiát szívesen átadnám a szolgáltatónak, és az a normális, hogy biztosítja nekem a helyet, amiért én fizessek, mert milyen cuki, hogy ad az egészbe egy zsinórt és egy 50 ezres villanyórát! POFÁTLAN büdös tolvaj! Ez nettó lopás! Pofám leszakad!
És az nem hangzott el hogy mi a bruttó elszámolás lényege: az aram eloallitasa 17 forint a többi a halózat kiepitesi fenntartasi koltseg. Ezt te kifizeted ha vételezed az energiát, de csak annyit ér a tied ami az energia előállítás tehat 17 (jelenleg annyi se) FT, ezt ha betaplalsz így szamitjak be és azt nem lehet tudni hogy mennyibe számolja a különbözetet majd a szolgaltato. Mig ha te betaplalsz azt a szomszedod hasznalja el ahova igy a szolgaltatonak nem kell már eljuttatni az energiát..... úgyhogy egyetértek veled!
Szerintem ha kicsit átgondolod, rájössz hogy nem csak egy zsinórt meg villanyórát kapsz!
Ha szerinted az csak egy villanyóra és egy zsinór, akkor próbáld meg szigetüzemű napelemes rendszerrel. Gyakorlatilag a teljes rendszert biztosítania kell számodra, közvetve az erőművet is. És nyilván minél kevesebben vesznek áramot tőlük, relatív annál drágább lesz a rendszer fenntartása. Szóval ez csak idő kérdése volt, akárcsak nyugaton.
@@nandorzaja4983 Ti nem értitek amiről beszélek! Ha én kiépítek egy saját rendszert, amiből vagyok kedves adni áramot úgy ,hogy én tárolom ami nekem kell, és a fölöst leosztom, szerintem azt max megköszönhetik, de legalább fizethetnek érte! Majd ha ők vették termelték meg azt a pluszt, akkor kérhetnek érte pénzt!
Ez nagyon hasznos volt! Köszönöm Csaba!
Magyarán szólva, ezek a tetves szolgáltatok mindenképpen megszívatnak minket, nehogy a szerencsétlen kisember jól tudjon járni.... ez semmi másról nem szól.... :-/
Igen.
A szolgáltató biztosítja az állandó áramot, nem a megszivatásra megy ki, de mivel mgadtól vagy irracionális méretű akkumulátorokat kéne használni vagy télen nem lenne áram, ez szerintem elfogadható kompromisszum :)
@@ayoutubecommenter7494 Teljes mértékben egyetértek, de annyival kiegészíteném, hogy a cégeknek, szolgáltatóknak ha nem is az a célja, hogy megszivasson, de az célja, hogy hasznot szerezzen rajtunk, belőlünk. Az szerintem soha nem volt és nem is lesz cél, hogy a fent említett kisember jól tudjon járni. 😕
@@gabortakacs2596 Mert hát "NEHOGYMÁÁ A KISEMBER!" Nehogymáá! :D Mert kisember is összekaparhat napkollektorra, mert semmi sem lehetetlen, de minek költsön olyan dologra, ami soha sem hozza vissza a pénzt? 10 év elég arra, hogy a kisember kapjon egy komolyabb betegséget, megpusztuljon, vagy épp elmeneküljön itthonról, bármi megtörténhet.
@@Vihargalamb Tökre nem kötekedés céljából: de ne keverjük a napkollektor és a napelem fogalmát!!! Lécci!
Az nem világos nekem, hogy melyik állami programot használva szünik meg a szaldós elszámolás. A jövő nyáron a szegényebbeknek és nagycsaládosoknak jutatott támogatással vagy a januárban induló lakásfelújítási programossal? Vagy mindkettővel?
A nagycsaládossal.
@@horgasz köszönöm a választ ;-)
ha elültetek a kertemben egy kis répát s majd ha megterem megeszem! ez miért nem szúr szemet a törvénynek?
😀
Ne adj ötletet. :D
MÉG nem szúr szemet.
Szia Nagyon jól nyomod barátom annyira jól ki vagy hangos odva ahogy kell !!
Nem tudom hogy hogy csinálod de nagyon jó mikrofonod van Gratulálok hozzá köszönjük.!
Üdv.Jani
Kíváncsi lennék, hogy mennyibe kerül egy ilyen ház megépítése mindennel együtt és hogy kik engedhetik meg maguknak. Szegény mamika pedig vidéken felöltözik rendesen és begyújt a kiskályhába. Ja, hogy a családok java része is így él, szemben a videóban elhangzottakkal??? Sajnos ez azoknak lesz jó, jobb, akiknek ez előtt sem volt rossz. Szerintem. Egyébként tanulságos videó, elgondolkodtató! Köszi!
2021-tol mivel lehet meg legalabb 25%-nyi energiat eloallitani napelemen, vagy hoszivattyunk kivul?
kandalló
Akkor tehát a jövőben, ha süt a nap, nő a vízfogyasztás. 🙂 Minden mosogép akkor kapcsol be.
A kérdés csak az, hogy ki pakol be és tereget...
@@Zilahi-Branyi_Laszlo Ha ez ugyan az mint a szárítógép, akkor nem kell hozzá vasalni. Otthon anyuék azt használják, és utána csak behajtogatják a szekrénybe és kész is van. (Nyilván vannak kényesebb darabok amik nem mehetnek be, lakk, goretex, futócuccok, öltöny etc.)
@@Zilahi-Branyi_Laszlo miénk is egy dob. Ugyan úgy néz ki mint a mosógép csak ez szárít.
H miért nem kell vasalni passz de még a funkció közt is van olyan H "vasalásmentes". Működik. 🤷♂️
Sziasztok. Romaniaban az az elszamolasi rendszer mukodik a napelemekkel kapcsolatosan, mint amit magyarorszagon fognak bevezetni 2023-tol. Jelenleg a szolgaltato 1/3 aron vasarolja fel tolem a termelt energiat. Ahhoz, hogy a vegso szamlam erteke megkozelitse a 0-t, haromszor annyit kell termelnem, mint fogyasztok, azomban az sem eleg, mert ugye sajat hasznalatra is szuksegem van. Jelen feltetelek mellett kifizetodobbnek latom azt, hogy a mar megtermelt aramot elfogyasszam (akar vizmelegitessel, vagy klimatizalassal) minthogy azt eladjam a szolgaltatonak. Jelenlegi rendszerem le tud valltani szigetuzemmodra is ejszakara, es igy a nappal feltoltott aksikrol tudunk ejszaka koltsegmentesen ellenni. Azomban ez sem koltsegmentes, mert az aksikhoz igen draga aron lehet meg jelenleg hozzaferni.
Készíts videót a szigetüzemmódról is, légyszi!
Ez engem is érdekelne!
+1 :)
Az eddig is látható volt, hogy a különféle megújuló energia ellátás, ami "okos" rendszerrel van kombinálva, lesz a jövő.
A probléma az, hogy rendkívül drága, csak hosszú idő alatt megtérülő beruházás szükségeltetik ehhez.
Azok akik most építkeznek, az új építési előírások miatt, talán egy minimális előnyben vannak (épület energia hatékonysági előírások) azokkal szemben akik 10-20 vagy akár régebben építkeztek.
Az energia tárolása ma még egy soha meg nem térülő beruházást jelent, ami pont a tél/nyár ciklus miatt erősen meggondolandó.
A probléma az, hogy az állam és az állami cégek foggal-körömmel próbálják majd megakadályozni az új technológia elterjedését, me' nehogymá' önellátóvá váljon az átlagember, há' mibű' fognak akkor jókat sikkasztani?
Jól kiírták az otthonfelújítási pályázatot megint. Igénylési feltétel egy gyermek nevelése. A kisded életkora nem lehet több, mint 25 életév. :D
Na mi van? Megnézték a NER-ben, mennyien esnének bele legtöbben a támogatásba, és a mamahotelesek felhúzták az átlagot?
Csak én érzem úgy, hogy mikor itthon kiírnak egy nyilván EU-s forrásokból dotált támogatást, akkor az csak egy szűk rétegnek lesz jó, és általában nem annak, akinek leginkább szüksége lenne rá? Ez az ország öcsém... Tádzsikföld.
Nem szeretnek politikai lavinat elinditani, de ide kivankozik, hogy biztosan kipcsakokra irtak ki a tamogatast (nem tadzsikokra) ;)
@@kiskapu Igaz igaz. Sosem tudom, hogy most épp melyik, Kárpát-medencétől távolabb eső népcsoporttal vagyunk valamilyen rokonságban.
a 25 év nekem is fura ... 18 esetleg míg diák (egyetemista az ember addig ok - bár akkor már általában nem otthon lakik)... Illetve az előfinanszírozás is problémás. Nem sok olyan család van aki 6 milliót mondjuk ki tud húzni a bankbók (vagy hitelből) és majd visszakapja a felét...
@@sulczr Nem is nekik szól.
Szívesen látnék tőled egy videót arról, hogy társasházi lakásban élve, észszerű befektetési költségkeretben maradva milyen közép- és hosszútávú energiatakarékos lehetőségekkel élhet az, aki zöldülne kicsit. (A LED izzónál eggyel komolyabb szinte gondoltam.)
Jó ötlet!
21:56 majd kormányék kitalálják az akkumulátoradót, mert nekik az nem lesz jó, hogy nem húzhatják le itt is a kisembert. Elnevezik majd környezetvédelmi adónak, bárminek, amit a birka nép bekajál.
Ez pontosan így lesz. A felcsúti csüngőhasú úgyis találni fog újabb és újabb módokat, hogy szedhesse el az átlagember pénzét. Ha pl. mindenki sörkollektort építgetne (erre minden reális esély megvan amúgy), egy doboz Kőbányász vagy Lőwenbrau minimum ötezer forintba kerülne.
Ideje lenne már eltakarítani ezt a kártékony, embergyűlölő csürhét a Föld színéről.
@@TheLambdaTeam azt hiszed, ha bárki más jönne a helyére, nem ugyanezt csinálná? Najó én azért megpróbálnám másképpen. Szavazzatok rám :-DDDDDDDDD
@@endlosz Tudom, hogy a többi párt is ugyanezt csinálná, ezért nem lesz itt fejlődés. Magyarországon a haladás és fejlődés kerékkötője maga a politika.
A szolgáltató elintézi ma már mindegyik igy ad ajánlatot ☝️😉 2019 szept. Kezdtem el ajánlatot kérni 2020 januar óta pörög a reaktor 💪😎
Magyarországon a Napsütéses számok napja nem igazán sok. Viszont egy dolog sok van kis hazánkban. Az a termálvíz. Szinte nincs olyan hely ahol lefurna az ember és ne találna meleg vizet. A kettő kombinációja alapján lehetne kiegyenlíteni egymást.
+ Magyarország ugynevezett vékony kérgű terület, ezért hatékony a geotermikus fűtés, ezért tud egyáltalán műkődni.
Beválnának a magma erőművek is, persze, csak a felcsúti csüngőhasúnak, aki ugye a ruszkíjok seggét nyaldossa Paks II-ért, nem érdeke a dolog. Sőt, Lölőkének se, aki természetvédelmi területen húzott fel jó kis lignites pöfögőket.
Eléggé összeszedett kis videó, de könyörgök következő videó előtt 2-3 kávéval kevesebbet igyál, sokat segítene az artikulációban - érthetőségben, és nem fájdul bele az ember feje hogy megpróbálja követni az elhadart mondatokat :) :)
Könyörgöm: MIért kell minden felvételen mászkálni? Miért nem lehet 1 helyben állni? Kopog a cipő sarka, mozog a kamera, csak a baj van vele. Erre mindenhol, mindenki MEGY valahova. Áááááááá.
Ezek mind jó és nagyon hasznos dolgok, de nem fogja megváltani a világot, különösen nem Magyarországot, ahol európa mélyen legrosszabb átlagbéréből élő emberek az albérletük kifizetésével szenvednek mert egy saját lakás is álom marad. Addig ez a téma maximum a leggazdagabbakat fogja foglalkoztatni. A emberek környezetvédelemhez való borzalmas hozzáállást pedig nem is kommentálom. Az államnak, szolgáltatóknak sem lenne jó üzlet ha elterjedne, mert kevesebb lenne a bevételük. Így pedig megette az egészet a fene.