and the best part is that every child is getting educated with every generation so its an upward journey. for example, my househelp's daughter is becoming an interior designer from a good college in mumbai, so automatically the standard of living of the family will elevate in the very near future.
India is really heaven when it comes to cost of basic day today item. My salary is 1,60,000 and I am able to live standard life in 30,000. Including my car petrol expenses. Hense saving 130,000 each month.😊😊😊
Bro , you ain't saving 1,30,000 because you would be getting around 1.30 lakh in hand after tds and your tax liability would be around 3.5lakh so after spending 30,000 , you can save atmost 1 lakh
in fy24 ,overall inflation rate will be around 5.4% not 5.1%next year rbi predicted inflation rate will be around 4.5 % so it will improve more i think. 4+-2 is manageable
The new initiative from govt of india for rice , new govt product has been launched named "Bharat rice" - 29/kg and "Bharat atta" (Flour) - 27.5 /kg for the BPL catgories. The broken grains in bharat rice must be under 5% . It can be bought from Govt.'s grain warehouse nearby.
In big malls prices are less and also they give offers and discounts on different items all round the year. On festive season they offer big discounts in India
This is false, govt cannot control any price, msrp is just a requirement for the company to print, so that retail cannot charge above that price thats all. Prices are so low in India because of competition, there are hundreds of brands of a type of biscuit.
Why don't you watch same Pakistani Hindus showing us that they can't get hair cut from muslim saloon??? Why can't get food even tea with muslim in same classes in hotels !!
@@rationaloperator4165 Even ur comment doesn't make any sense here, a clear failed attempt to defend puncter gangs ...just another tukde tukde gangs j chnd defending bakrilovers puncter gangs without knowing them properly as she confessed many times she's proud illi m, even afternoon seeing thousands of videos about their cruel history and cruel present 😎 Have a nice day somewhere else and hope to see you never here 👍
@@rationaloperator4165 J chan defends these bakrilovers who said they're Proud illim even after watching their cruel past and cruel present.... Ultra secular tukde tukde gangs always comes to whitewash these puncter gangs, have a nice day somewhere else and hope to see you never here 😎
India has MRP system, prices of all things are already fixed and printed on all products, No retailer can sell them above Mrp or Maximum retail price but they infact sell several products below Mrp many times
Hope this helps - I work as an IT professional and staying with my wife and 2 kids. My monthly take home salary is INR RS. 214000 Lacs Per Month (after tax) Percentage wise monthly expenditure of my monthly Salary 1. Housing expense - 12% of my Salary (Rs 25000) 2. Grocery - 7% (Rs 15000 ) 3. Electricity - 0.9% (Rs 2000) 4. Car fuel/Maintenance - 2.8% (Rs 6000) 5. Clothes (Family) - 4% (Rs 8000) 6. House help, maid & cook - 9% (Rs 20000) 7. Online food - 4% (Rs 8000) 8. Mobile recharge (Family), Internet - 1% ( Rs 2100) 9. School fees - 5% (Rs. 11000) 9. Other expenses - 10% (Rs. 21000) So overall my monthly expenses are around 110000/month (~50% of my salary) with Lavish lifestyle. Rest goes into saving
All these prices were without any discount 😂😅 If you do online shopping...or go to any marts, you can get much more discounts. You can choose according to your budget.
India me har ek item par maximum sale price aur expiry date likhni hoti hai. sab dukan me rate same milega. Dal, Chawal, aata, gehu, jawar, bajri jaisi me quality ke hisab se price hoti hai.
Mai moga , punjab 🇮🇳 mai rehta hu.. aur hmari city mai nestle ki Main factory hai.. jha se all over india mai meghi aur tomato catchup deliver hoti hai.. aur meghi ka 1 packet 10 rs ka hai… packet ke pishe moga city ka naam likha hota hai..
Remember Indian Rs. 100 equal to Pakistani Rs. 290 approximate. Comparatively Pakistani Salary may be more. Daily wages may be 1500 to 2000 where in India Rs. 700 to 900. It should be calculated on same standard.
Proud to be an Indian.......Jai Sri Ram...Previously cooking oil before Covid 19 was Rs. 70.00 - Rs. 75.00. Rice in 2008 was Rs. 17.00 per kg. Now it is Rs. 45.00 in Kolkata. Pure Ghee (clarified butter) still now is Rs 650.00 per kg. One plate of ordinary Chicken Biriyani is still Rs. 75.00. More than Enough for One person. BUt after Covid things have become very expensive. Pre Covid Pertrol per Litre was Rs. 70.00. Maggie is Rs. 150.00 (for 12 pckts) 2 packet enough for a Male Adult. Small Pckts of Maggie is Rs 77.00 (for 12 Pckts).
Guys, all these prices are INR, you have to first convert them to Pakistani Rupee, only then you will know if its actually cheap or not. I have no idea how different these prices are in real. But yes, here in India, prices are quite controlled by Govt, especially the grains and basic food items in poorer regions.
There are mainly two types of bulbs, the filament bulbs which were from 0 to 100 watts, but they tend to use a lot of electricity, these were popular since 60s till 2000, now most indians use LED lights which have a long life, and consume less electricity, Filament bulb has life of 1 year to say 5 years, it all depends on your luck, LED bulbs, can work for at least 5 years, We are using LED bulbs in our house. they are more than 10 years old, a bit dim now, but still working fine.
Organic and unpolished dal prices are expensive than common rates but its still affordable. You can say a person who is earning 30,000 per month for a family of four can easily buy all these things. Talk about the quality, indian govt has initiated fortification process of certain products. For eg some rice and wheat brands are now fortified with iron, b12, folic. Maggi price is ₹12 per piece in delhi.
Aur yei normal kirana dukaan Jo haar village mai easily haar nukkad pe rehti hai supermarket jaha discounted milte hai grocery like reliance smart baha ke rate tho aur kaam hote hai baha ke rate sunke to AAP ghabra jaoge itta cheap kese 😅😅
Milk bread 18 rupees for 15 slices.. cup cake 5 rupees... Masala bun butter 40 rupees pack 250gms... Icecream 5-10 rupees se 1 cup start butterscotch and vannila too.. Maggie 7 rupees pack for kids..14 rupees big pack for 1 person.. 45 rupees 4 person.. Pizza starts 50 rupees veg, 60 rupees Chicken both with cheese... Burger 50 rupees.. Banana 🍌 40 rupees dozen 12 Qty.. Atta 350 rupees 10kg.. We are happy and hope you also will be in future if you will merge with India as a Indian again.. Skip from 1947. 😅
India has scale that wins global markets. That makes products cheap and with pretty good quality. Just as an example that Parle G biscuit pack available for 5 Rs. Has 1o biscuits. We get that pack in USA also, where I live. parle G is the biggest biscuit in the world with sales of 22,000 crore per annum. That is 2.75 Billion US dollars. It is number one biscuit in Africa and Asia too. 😂😂😂
Yaha par coni chaval ( jiske Kone/ chaval aadha tuta huya rahta hai )₹50- ₹60 hai. Aur rich Quality basmati rice 🌾🍚 ₹110 per kg hai. Baki same price hi hai jo video me batai gayi hai
17:28 Bhai aap kaha se ho mere Ghar me riche tractor se sold hota h Etna price mahaga nahi h.... quality v best rahta h..Bihar se Mai hu....Etna mahga to mall me milta h😅
@@sannyengineer6722 rajasthan se. Yaha par Bundi/bahra ka rice 🍚🌾 ₹110-120 per kg. Hi hai vo bhi 5 kg./10 kg ka bag Lene par. Par isme hasne vaali kya baat hai bhai.👍🏼👍🏼🙏🏽
Total grocery for 4 person maximum rs.3000 including desi ghee biscuits etc.defferent brands defferent states jai hind, 🇮🇳 dhania hari mich free with vegetables
Hum 15 log hain ghar pe…sab kuch branded grocery bhee late hain to 5-6 k tak aaram se ho jata hai. Month ka…or ghar aane per itna saman dikhta hai ki jaise puri kiraya a ki shop le aaye ho…
5rs se Soap nahane Dhone .50 paise se Shampoo 1rs Chaay patti Starts hota h Bharat ❤me Government ne Companies ko order dia h koi v products ho small packets Cheap price me market me laaya jaay .. Daily basis products 0.50 paise se 5 ya 10rs tak k pouches me 100% mil jata h Bharat k markets me Edit- 1rs hair oil v mil jata h wo v Branded
1 dollar =82 indian rs, 1 dollar =280 rs .....soo almost more than thrice..... so 10 indian rs ko aap 30 pakistani rs samjh skte h ...3 times multiply krke equalizing of money hoga ...i hope you undertstand the point
He is making a video in a small Shop . You will get more discounts in big city super markets like Dmart , lulu Mall, And e commerce platforms like Flipkart, Amazon . Grocery sections
I am an educated farmer from Assam and i own tea gardens and i also harvest vegetables and rice....we don't run after jobs...we Assamese are mainly living on agriculture..,
Sirf sendha namak hi hamare yaha mehenga hai jo aapke yaha se aata hai. Abhi cooking oil 95se start hai aur holi ya jitne festival aate hai to aur sasta ho jaata hai.
Ye janab jis area se grocery purchase kr rhe ye area indo pak border fancing se mehaz 80-100 km dur hai... Me jis city me rehta hu wo ek indo pak border district hai.... Bikaner... Or yaha se indo pak border fancing sirf 60 km dur hai... Or yaha city me prices is video me bataye jaane se bhi kam hai
Maggi 6₹ se shuru hota hai😊😊😊 aur fir 135₹ tak hai magar 6/12/24₹ wala pack hi sabse jyada chalta hai😅😅😅 Pure Desi ghee bhais ka ₹600-700 1kg, cow ghee ₹700-1000 1kg mil jayega, soyabean Edible oil 15 kg tin 1500₹-1800 , groundnut oil 15 kg tin 2500-3000 ,aata branded 40-45₹ 1kg , local aata 35-40₹ 1kg,sugar 40-43 1kg ,Brand packet sugar 45-55₹ 1kg
It may sound cheap but if you convert it to your Pakistani Rupees then it will be expensive for you as 1INR(₹)=around 4 Pakistani Rupees love from India,Odisha,Bhubaneswar.
Hmare Amritsar me koi bnda bukha nhi so sakta 10 rs me mathhi chole ki plate,15 rs me bhijja kulcha ,20rs me nutri kulche ki plate mil jaygi pure amritsar me kahi se bhi kha lo or achi quality or taste b acha hota hai ...even famus Amritsari kulcha b 25rs se start hai with buttr😊
Aap kya le Rahi Hain aur Kahan se le Rahi Hain uspe depend karta hai price. Agar basic masala maggi ka single pack lein to 10 se 14 ke beech mein vary karta hai. MRP 14 likha hota hai. Par aajkal generally koi single pack leta nahi hai bade sagaro mein. To wahaan 4 Maggi ka pack ya ussey bhi bade packs aate Hain. Aur dmart type jagaho pe inpe 20% tak discount bhi rehta hai
Me gujrat se hu meri family me chote bade milke shaven membar hai.muje 6500/00 me pure mahine ka rashan aajata hai khane pineki koi bhi bhi nahi Lena padta.ha dudh or sabji ka kharcha alag se hota hai.
Inke rate village ke hisab se theek hai par shahar me rate kam hai aur whole sale me to 15-25% tak ka fark pad jata hai agar direct whole sale ki shop par retail me lene chale jaao
Hey Guys..... Jinnah's pic missing behind you people. You need put one on the wall and pray him 10 times per day. Jinnah will bless you with more groceries @ cheaper price 😂 JAY SHREE RAM JAY HIND, JAY BHARAT
and the best part is that every child is getting educated with every generation so its an upward journey. for example, my househelp's daughter is becoming an interior designer from a good college in mumbai, so automatically the standard of living of the family will elevate in the very near future.
We indians are really very lucky to live in this beautiful country.I love my India
India is really heaven when it comes to cost of basic day today item. My salary is 1,60,000 and I am able to live standard life in 30,000. Including my car petrol expenses. Hense saving 130,000 each month.😊😊😊
If you live in metro cities,its literally impossible to save this much money...
Maybe you dont.
Don't Disclose personal info... In any digital platforms 🙏🙏🙏
bro, your salary is too much. just donate half of it as good deeds.
Bro , you ain't saving 1,30,000 because you would be getting around 1.30 lakh in hand after tds and your tax liability would be around 3.5lakh so after spending 30,000 , you can save atmost 1 lakh
Why are you lying. Do you think we are all stupid.
India's inflation rate is 5.10 and Pakistan's inflation rate is 29.66 So there will be a difference in the prices.
in fy24 ,overall inflation rate will be around 5.4% not 5.1%next year rbi predicted inflation rate will be around 4.5 % so it will improve more i think. 4+-2 is manageable
Indian ke hisab se thoda mahnga hai. Prices covid me shoot huyi hai.
India mei ab LED bulb jyada use hote hai 7watt ka 70 rupees ka hai philips company ka
45/- ka 4 logon ka Family Pack aur 90/- ka 8 Family Pack of Maggi
Bhai Patna me abhi 65 hi hai 8 logo ki
Ekjectiy यहा 70 से 90 रुपये में 8 लोगो का फेमिली पैक मिल जाता है 🙏🙏
Abe pagalo ye India ka price h unke yha bhi same price h 90×2.5 kr lo same he hoga 😂😂😂😂
Isme koi badi baat ni same he h mahangai yha bhi h
@@shubh07888Bro,difference hai,because hum earn bhi toh indian rupees me kar rahe h aur per capita income bhi jyada h humari unse.
The new initiative from govt of india for rice , new govt product has been launched named "Bharat rice" - 29/kg and "Bharat atta" (Flour) - 27.5 /kg for the BPL catgories. The broken grains in bharat rice must be under 5% . It can be bought from Govt.'s grain warehouse nearby.
How much people are in BPL catagory 😅
@@rifleman_nomad_educator around 10% , in no. thats around 14.5 crore.
Bharath Rice par kg 29rs
In India biscuits are very cheap, from RS.10 to RS.40 available with cream , butter, nuts and many other ingredients..
In big malls prices are less and also they give offers and discounts on different items all round the year. On festive season they offer big discounts in India
Guys, Fortune oil ( cooking oil 15 kg tin) Rs 1580/- last month I purchased
15 LITER HOTA HAI ABOUT 14.6 KG
Ye to 175 rs per liter ho gya tha na fr kam ho gya kya
All prices are controlled by govt. All packing have MRP ie Maximum Retail Price which includes taxes
This is false, govt cannot control any price, msrp is just a requirement for the company to print, so that retail cannot charge above that price thats all. Prices are so low in India because of competition, there are hundreds of brands of a type of biscuit.
Government doesn't control prices in open market
Why don't you watch same Pakistani Hindus showing us that they can't get hair cut from muslim saloon??? Why can't get food even tea with muslim in same classes in hotels !!
Yes...Bilkul...
These guys are quite open minded and chill, they dont need to watch that video because it doesn't make sense t watch it.
@@rationaloperator4165 Even ur comment doesn't make any sense here, a clear failed attempt to defend puncter gangs ...just another tukde tukde gangs j chnd defending bakrilovers puncter gangs without knowing them properly as she confessed many times she's proud illi m, even afternoon seeing thousands of videos about their cruel history and cruel present 😎 Have a nice day somewhere else and hope to see you never here 👍
@@rationaloperator4165 J chan defends these bakrilovers who said they're Proud illim even after watching their cruel past and cruel present.... Ultra secular tukde tukde gangs always comes to whitewash these puncter gangs, have a nice day somewhere else and hope to see you never here 😎
India has MRP system, prices of all things are already fixed and printed on all products, No retailer can sell them above Mrp or Maximum retail price but they infact sell several products below Mrp many times
Maggie chota wala - ₹7 pics aur bada wala -₹14 pics ka milta hai
Family pack - ₹56 (4 pics )
& ₹82 (6 pics )
Jyda mat kha bhai😂
Is video me bhaiya jo price bta rahe hai wholesale me or bhi sasta hai super market or mall me or bhi kam price me mil jata hai
OUR GOVERNMENT AND SYSTEM CARE & WORK FOR THE WEAKER SECTION OF SOCIETY... THEIR PRIORITY IS WELL BEING OF THE POOR.
HAAAHAAHAAHAAA😂😂😂😆😆🤣🤣🤣🤣😆😆😂😂😂😆😆😆😆😆😂😂😂😂🤣🤣😂😂😂😂😂
Mai to online grocery leta hun , aacha khasa discount mil jata hai brands pe.
bhai or to online shopping me sayad he maine kabhi suger ke lea paise dea honge .... shop for 1000 Rs ....1 kg sugar free
@@sunny11992 bhai tum flipkart se lete ho kya, mai bhi 2 saalo se le raha hun.
Jo price likha hai us say kam mai milta hai
Hope this helps -
I work as an IT professional and staying with my wife and 2 kids. My monthly take home salary is INR RS. 214000 Lacs Per Month (after tax)
Percentage wise monthly expenditure of my monthly Salary
1. Housing expense - 12% of my Salary (Rs 25000)
2. Grocery - 7% (Rs 15000 )
3. Electricity - 0.9% (Rs 2000)
4. Car fuel/Maintenance - 2.8% (Rs 6000)
5. Clothes (Family) - 4% (Rs 8000)
6. House help, maid & cook - 9% (Rs 20000)
7. Online food - 4% (Rs 8000)
8. Mobile recharge (Family), Internet - 1% ( Rs 2100)
9. School fees - 5% (Rs. 11000)
9. Other expenses - 10% (Rs. 21000)
So overall my monthly expenses are around 110000/month (~50% of my salary) with Lavish lifestyle. Rest goes into saving
4:22 Yes , that 10 Rupee bulb is very normal.
All these prices were without any discount 😂😅 If you do online shopping...or go to any marts, you can get much more discounts.
You can choose according to your budget.
😂🤣😂🤣😂🤣
India me har ek item par maximum sale price aur expiry date likhni hoti hai.
sab dukan me rate same milega.
Dal, Chawal, aata, gehu, jawar, bajri jaisi me quality ke hisab se price hoti hai.
You are right. Maggi starts from Rs 5 with different brands also starting from this range.
Sugar 45/. Per kg.
Chana dal. 60/.per ka.
Atta 345/.se 365 tak 10 kg..
Soya oil 145/. Se 160/ tak per ltr.
Magic of Indian Govt.
Mai moga , punjab 🇮🇳 mai rehta hu.. aur hmari city mai nestle ki Main factory hai.. jha se all over india mai meghi aur tomato catchup deliver hoti hai.. aur meghi ka 1 packet 10 rs ka hai… packet ke pishe moga city ka naam likha hota hai..
For a family of 4 person 5-6 k is enough for a month grocery.
Biscut MRP is Rs.5/- but sold to public 4.50 only.
Remember Indian Rs. 100 equal to Pakistani Rs. 290 approximate. Comparatively Pakistani Salary may be more. Daily wages may be 1500 to 2000 where in India Rs. 700 to 900. It should be calculated on same standard.
Ye jo aap jitne v item dekh rhe ho All are Made in India❤❤❤❤
Proud to be an Indian.......Jai Sri Ram...Previously cooking oil before Covid 19 was Rs. 70.00 - Rs. 75.00. Rice in 2008 was Rs. 17.00 per kg. Now it is Rs. 45.00 in Kolkata. Pure Ghee (clarified butter) still now is Rs 650.00 per kg. One plate of ordinary Chicken Biriyani is still Rs. 75.00. More than Enough for One person. BUt after Covid things have become very expensive. Pre Covid Pertrol per Litre was Rs. 70.00. Maggie is Rs. 150.00 (for 12 pckts) 2 packet enough for a Male Adult. Small Pckts of Maggie is Rs 77.00 (for 12 Pckts).
India me bhi inflation 2014-15 ke comparison me almost double ho chuki h..... Aaj se 10yr ago inme se maximum products ki rate almost half thi.
Made in India power 💪🇮🇳
Abhi Dmart mein grocery ke price aur bhi kum hote hain ☺
Hindustan main sab cheez ki keemat bohut kaam hata hai... quality best hota hai..🇮🇳🇮🇳🇮🇳
Yahan par achcha chawal yani Basmati si mita julta 80-120 rs kg milta hai.😊
Guys, all these prices are INR, you have to first convert them to Pakistani Rupee, only then you will know if its actually cheap or not. I have no idea how different these prices are in real. But yes, here in India, prices are quite controlled by Govt, especially the grains and basic food items in poorer regions.
Why convert prices after partition 1inr equal 1pkr then what?
There are mainly two types of bulbs, the filament bulbs which were from 0 to 100 watts, but they tend to use a lot of electricity, these were popular since 60s till 2000, now most indians use LED lights which have a long life, and consume less electricity, Filament bulb has life of 1 year to say 5 years, it all depends on your luck, LED bulbs, can work for at least 5 years, We are using LED bulbs in our house. they are more than 10 years old, a bit dim now, but still working fine.
Bahot sasta h sab kuch , ye to baat h. Jo man ho vo kha skte h
I usually do shopping from Dmart, and believe me it cost 8 to 10k for around 3 months.
Meggi special masal instant noodles 840 gram rupees 180/- Amazon price in India today
Organic and unpolished dal prices are expensive than common rates but its still affordable. You can say a person who is earning 30,000 per month for a family of four can easily buy all these things. Talk about the quality, indian govt has initiated fortification process of certain products. For eg some rice and wheat brands are now fortified with iron, b12, folic. Maggi price is ₹12 per piece in delhi.
Please share similar video of Pak groceries Rates...
Aur yei normal kirana dukaan Jo haar village mai easily haar nukkad pe rehti hai supermarket jaha discounted milte hai grocery like reliance smart baha ke rate tho aur kaam hote hai baha ke rate sunke to AAP ghabra jaoge itta cheap kese 😅😅
thanx to imran khan....to stop the trade ...pls keep as it is ..we love imran khan
Milk bread 18 rupees for 15 slices.. cup cake 5 rupees... Masala bun butter 40 rupees pack 250gms... Icecream 5-10 rupees se 1 cup start butterscotch and vannila too.. Maggie 7 rupees pack for kids..14 rupees big pack for 1 person.. 45 rupees 4 person.. Pizza starts 50 rupees veg, 60 rupees Chicken both with cheese... Burger 50 rupees.. Banana 🍌 40 rupees dozen 12 Qty.. Atta 350 rupees 10kg..
We are happy and hope you also will be in future if you will merge with India as a Indian again.. Skip from 1947. 😅
2 quomi nazaria ka fayda dilwa Raha hai Jinnah
Bhai ye INR mai hai ye bhi toh mention kr😂
Maggie Small Packet MRP 7
Maggie For two men MRP 14
Maggie for 3 Men MRP 28
FOR 5 Men MRP 50
FAMILY PACK 86 ,
Party pack MRP 112
Online aur bhi sasta milta hai. Blinkit, flipkart, etc pe 😂
Offer me ₹1 me sugar aur salt bhi mil jaata hai
This is retail shop in interior place, think about whole sale price, and mall its much cheaper
Here in India 🇮🇳 ♥️ UNIC BISCUT IS VERY TASTY not only 20 nos one packet is Rupees only
You have to also consider the exchange rate. 1 Indian rupee = 3 pakistani rupee. So you need to convert.
India has scale that wins global markets. That makes products cheap and with pretty good quality. Just as an example that Parle G biscuit pack available for 5 Rs. Has 1o biscuits. We get that pack in USA also, where I live. parle G is the biggest biscuit in the world with sales of 22,000 crore per annum. That is 2.75 Billion US dollars. It is number one biscuit in Africa and Asia too. 😂😂😂
All the price you saw true because I am indian and I know my country
Alhmdolilla hamare india me 10-20 rupya bache ko dege to wo khus ho jate h or wo 10-20 rupaye me bache log 3-4 item kharid lete h 🇮🇳❤
Yaha par coni chaval ( jiske Kone/ chaval aadha tuta huya rahta hai )₹50- ₹60 hai. Aur rich Quality basmati rice 🌾🍚 ₹110 per kg hai.
Baki same price hi hai jo video me batai gayi hai
17:28
Bhai aap kaha se ho mere Ghar me riche tractor se sold hota h Etna price mahaga nahi h.... quality v best rahta h..Bihar se Mai hu....Etna mahga to mall me milta h😅
@@sannyengineer6722 rajasthan se.
Yaha par Bundi/bahra ka rice 🍚🌾 ₹110-120 per kg. Hi hai vo bhi 5 kg./10 kg ka bag Lene par.
Par isme hasne vaali kya baat hai bhai.👍🏼👍🏼🙏🏽
ISLAMIC republic h BHAI ❤❤
Jazba to Mehnga hi ayega 😂😂
If you come to more concentrated market you will get more cheaper
Jumma Mubarak aj toh achi lag rahi hai aap.. yahi boltle hai na..? Mashaallah😍🔥😀
Bahut mahga bta raha hai video me 😅 almost double.. if compare with Dmart and most of them are local products
Total grocery for 4 person maximum rs.3000 including desi ghee biscuits etc.defferent brands defferent states jai hind, 🇮🇳 dhania hari mich free with vegetables
In India basic commodities are cheaper ,5k is enough in mid tier cities weekly
Hum 15 log hain ghar pe…sab kuch branded grocery bhee late hain to 5-6 k tak aaram se ho jata hai. Month ka…or ghar aane per itna saman dikhta hai ki jaise puri kiraya a ki shop le aaye ho…
Hamara Bharat mein ye sab banta hai.. Jay Hind Jay Bharat 🇮🇳🇮🇳🇮🇳
5rs se Soap nahane Dhone
.50 paise se Shampoo
1rs Chaay patti
Starts hota h Bharat ❤me
Government ne Companies ko order dia h koi v products ho small packets Cheap price me market me laaya jaay ..
Daily basis products 0.50 paise se 5 ya 10rs tak k pouches me 100% mil jata h Bharat k markets me
Edit- 1rs hair oil v mil jata h wo v Branded
Chaval ka rate 15 per kg se start hai yaha, long rice 40 se start hai
1 dollar =82 indian rs, 1 dollar =280 rs .....soo almost more than thrice..... so 10 indian rs ko aap 30 pakistani rs samjh skte h ...3 times multiply krke equalizing of money hoga ...i hope you undertstand the point
Hum to 200₹ main 7days ka grocery kharidte hai 😊
He is making a video in a small Shop .
You will get more discounts in big city super markets like Dmart , lulu Mall, And e commerce platforms like Flipkart, Amazon . Grocery sections
I am an educated farmer from Assam and i own tea gardens and i also harvest vegetables and rice....we don't run after jobs...we Assamese are mainly living on agriculture..,
Sirf sendha namak hi hamare yaha mehenga hai jo aapke yaha se aata hai. Abhi cooking oil 95se start hai aur holi ya jitne festival aate hai to aur sasta ho jaata hai.
Maggie ₹10 chota pack Or family pack - ₹50
Bhai kab ki khayi hai 14 ₹ ki Aati hai ab 😂😂😂😂😂😂😂
14 ki aati hai ek
@@Harsh_singh_2000 hmara yaha 10 ki milti hai maggi
5 aur 7 rupee also
Actually these are retail price ..RELIANCE JIO MART is offering better price than retail market...also cash back facility..😂😂
Poultry chicken - ₹180/KG
Mutton - ₹800/Kg
Desi Chicken - ₹400/Kg
Ye janab jis area se grocery purchase kr rhe ye area indo pak border fancing se mehaz 80-100 km dur hai... Me jis city me rehta hu wo ek indo pak border district hai.... Bikaner... Or yaha se indo pak border fancing sirf 60 km dur hai... Or yaha city me prices is video me bataye jaane se bhi kam hai
We get Tata agni strong tea 180rs kg..in Mumbai .😊
Kid's ko 100 nahin 10 rs dete hai,vo khush ho jate hai,unka pet bhar jata hai
Can you believe these price are still costly for us sometimes. Really
All products are made in India and rate is closely monitored, controlled by MRP.
We also export these products to Africa and west Asia
Maggi 6₹ se shuru hota hai😊😊😊 aur fir 135₹ tak hai magar 6/12/24₹ wala pack hi sabse jyada chalta hai😅😅😅
Pure Desi ghee bhais ka ₹600-700 1kg, cow ghee ₹700-1000 1kg mil jayega, soyabean Edible oil 15 kg tin 1500₹-1800 , groundnut oil 15 kg tin 2500-3000 ,aata branded 40-45₹ 1kg , local aata 35-40₹ 1kg,sugar 40-43 1kg ,Brand packet sugar 45-55₹ 1kg
Es bnde se Mai Mila tha Chandigarh me bht nice prson hai
It may sound cheap but if you convert it to your Pakistani Rupees then it will be expensive for you as 1INR(₹)=around 4 Pakistani Rupees love from India,Odisha,Bhubaneswar.
Hmare Amritsar me koi bnda bukha nhi so sakta 10 rs me mathhi chole ki plate,15 rs me bhijja kulcha ,20rs me nutri kulche ki plate mil jaygi pure amritsar me kahi se bhi kha lo or achi quality or taste b acha hota hai ...even famus Amritsari kulcha b 25rs se start hai with buttr😊
82 ki milti hai eak litre cooking oil
Aap kya le Rahi Hain aur Kahan se le Rahi Hain uspe depend karta hai price. Agar basic masala maggi ka single pack lein to 10 se 14 ke beech mein vary karta hai. MRP 14 likha hota hai. Par aajkal generally koi single pack leta nahi hai bade sagaro mein. To wahaan 4 Maggi ka pack ya ussey bhi bade packs aate Hain. Aur dmart type jagaho pe inpe 20% tak discount bhi rehta hai
Ration (rice & atta), basic health care etc are free of cost in India...
rudrashtakam verse ke all part suniye
Me gujrat se hu meri family me chote bade milke shaven membar hai.muje 6500/00 me pure mahine ka rashan aajata hai khane pineki koi bhi bhi nahi Lena padta.ha dudh or sabji ka kharcha alag se hota hai.
Maggie 10₹/One piece pack, Potato 1kg/ 20₹ super quality name (locker, low sugar content, cold storage) single sizes.
Cooking oil 95 per litre bhi hai Reliance smart bazar me
Inke rate village ke hisab se theek hai par shahar me rate kam hai aur whole sale me to 15-25% tak ka fark pad jata hai agar direct whole sale ki shop par retail me lene chale jaao
🤣🤣🤣🤣 chai ka rate fir bhi jada tha...... even we will get 1kg tea at 180 to 200 Rs per kg.
Very high quality rice 2 pcs (Brocken rice) is 60/- per kg.
Potato 🥔 ₹10 per kg in Delhi
Hey Guys..... Jinnah's pic missing behind you people. You need put one on the wall and pray him 10 times per day.
Jinnah will bless you with more groceries @ cheaper price 😂
JAY SHREE RAM
JAY HIND, JAY BHARAT
Ek average Indian middle class family ka monthly grocery bill 7 se 10 hazaar se zyada nahi jaata
Top india gate basmati chawal bhi 70 rs se shuru ho jata hai
India me average salary about 20 thousand hai iske hisab se india me grossery bahut mehanga ho gya hai but sallary pehle jaisa hi hai.