Zabytkowa Antena Radiowa

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 тра 2023
  • Tajemnicza, bardzo stara antena radiowa. Sądzę, że jeszcze przedwojenna!
    Ponadto w filmie: jak wyglądały dawne anteny radiowe, instalacje antenowe, uziemienie radioodbiorników, oraz próba użycia anteny z radioodbiornikiem PIONIER U3, produkcji Fabryki Radiowej "DIORA".
    muzyka: Jesse Gallagher, Unicorn Heads
    Film nie ma na celu naruszania praw autorskich kompozytorów muzyki. Film nie jest przedmiotem pozyskiwania przeze mnie, ani inne nieupoważnione podmioty, jakichkolwiek korzyści finansowych.
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 121

  • @miecionoz
    @miecionoz Рік тому +34

    Tylko ty potrafisz zrobić tak ciekawy film o de facto kawałku drutu. Pozdrawiam

    • @nocnegrane2851
      @nocnegrane2851 Рік тому +8

      Bo wielu innych odwiedzających tamten strych pewnie by się nie domyśliło, że była to antena

  • @PaweNasiowski
    @PaweNasiowski Рік тому +14

    Filmik jest ciekawy, ale chciałem zauważyć, że brzmi Pan jak profesjonalny lektor. Jakbym oglądał film dokumentalny w telewizji.

  • @ilyatsukanov8707
    @ilyatsukanov8707 Рік тому +11

    Какая красота! Обожаю этот канал, и всю польскую технику!

  • @piotrjanicki18
    @piotrjanicki18 Рік тому +8

    Nocny nasłuch, to moje dzieciństwo. Nocami w wakacje (w latach 80) jak zahipnotyzowany patrzyłem na podświetloną skalę z napisami z różnych miast Europy: Luksemburg, Paryż it'd. Marzyłem zrobić jakąś radiostacje, jak jeszcze CB nie było. W końcu się udało na jednym kanale na tranzystorze BF251 miało 200m zasięgu na 11m (zrobiłem 2), ale ze szczęścia szalałem. Dziś nic nie jest w stanie wydobyć z mojego mózgu tak dużo serotoniny, jak wtedy. Gdybym miał pojęcie jak telefony komórkowe w przyszłości zrobią ludziom papkę z mózgów, pewnie inaczej bym na to patrzył. Tak czy inaczej nasłuch radiowy i krótkofalarstwo to jest magia. Pozdrawiam SP5QBB.

  • @redelektron
    @redelektron 6 місяців тому +1

    Witam. Kilka dni temu rozwiesiłem taką antenę między swoim domem a drzewem w rogu działki i ogrodzeniem. Identyczne izolatory z tym, że dałem po dwa (jeden za drugim) de względu na warunki atmosferyczne. Łącznie jakieś 70m na wysokości około 5m nad ziemią. Odbiór na odbiornikach "Romans" i "Serenada". Oba z drugiej połowy lat '60. Cuda można usłyszeć w dzień a w nocy to już bajka. Antena ta będzie mi służyła do wiosny. Wówczas ją zdemontuję ze względu na burze i na fakt, że ie będzie kiedy się tym bawić...

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  6 місяців тому

      Jeśli powyższy film był inspiracją do zbudowania anteny, to bardzo się cieszę 🙂
      Jeśli antena nikomu nie będzie przeszkadzała, to proponuję z niej nie rezygnować na czas wiosenno-letni. Można zastosować odłącznik dźwigniowy, taki w starym stylu i odłączać antenę w razie potrzeby.

  • @zetareticuli8896
    @zetareticuli8896 Рік тому +6

    Kiedyś taką instalacje miał mój dziadek w ogrodzie, do tego na ścianie był jeszcze przełącznik do uziemiania anteny na czas burzy.A zwieńczeniem tej instalacji,było kilka lampowych rarytasów,tak przed jak i powojennych.Pozdrawiam.

  • @wielowieprzwieprz1637
    @wielowieprzwieprz1637 Рік тому +4

    Zadziwiająco jeszcze dużo stacji udało się odebrać na AM. Pozdrawiam, jak zwykle ciekawy film.

    • @sp6stz
      @sp6stz Рік тому

      ​@Sebastian Es Są odbiorniki co potrafią więcej niż te stare lampowe. Tylko że dobry odbiornik kosztuje.

  • @nrfchannel8580
    @nrfchannel8580 Рік тому +4

    Świetny materiał i klimat. Zawsze zastanawiałem się do czego służyły maszty z pierścieniem na szycie w starych kamiennicach, teraz już wiem 😊

  • @aleksanderrzepka5648
    @aleksanderrzepka5648 Рік тому +3

    Jak świętować to świętować , kawałek drutu ,radioodbiornik i tak mamy ciekawy odcinek. Pozdrawiam.

  • @krajanUNITRA
    @krajanUNITRA Рік тому +5

    Słyszałem że w tamtych czasach kto miał na wsi TV to cieszył się poważaniem wśród lokalnej społeczności bo można było do takiego sąsiada przyjść pooglądać sobie telewizję pod warunkiem że się żyło z nim w zgodzie:) Ładny Pionier, film mnie zachęcił żeby swojego odkurzyć i zainstalować dłuższą antenę. Pozdrawiam.

    • @miecionoz
      @miecionoz Рік тому

      Tak było całe wsie schodziły się do jednej chałupy żeby obejrzeć telewizję. Chociaż bywało i tak, że w okolicy nikt nie miał telewizora. Pamiętam jak mama opowiadała, że razem z kolegami i koleżankami chodzili do szkoły mieszczącej się dwie wsie dalej żeby obejrzeć Czterech pancernych

    • @krajanUNITRA
      @krajanUNITRA Рік тому +1

      @@miecionoz Można powiedzieć że miało to dobre strony bo taki telewizor był powodem spotkań większej grupy ludzi a teraz to jest raczej na odwrót.

  • @MrMarek41
    @MrMarek41 Рік тому +1

    Przypadkiem, miałem taki telewizor. To był nasz pierwszy w rodzinie. Te kwadratowe oczko, to czujnik oświetlenia w pomieszczeniu .Telewizor sam dostosowywał jasność i kontrast do oświetlenia w pokoju. Pozdrawiam.

    • @DariuszKania-jl8ic
      @DariuszKania-jl8ic Рік тому

      Podobny z takim czujnikiem był u dalszej rodziny. Pamiętam że regulacja jasności w nim źle działała (potencjometr) i ten czujnik wujek zaklejał plastrem.

  • @kuba13567
    @kuba13567 Рік тому +1

    Super film
    Pozdrawiam 😃

  • @Skiamot16
    @Skiamot16 Рік тому +3

    Drut na strychu, radio pod poduszką i można było słuchać co opowiada pan Józef Światło, a opowiadał rzeczy niesamowite. Nawet jak na strychu nie było okna, to ten drut był oknem...na wolny świat.

  • @OskarGor
    @OskarGor Рік тому +2

    Niezły klimat

  • @Serwis-Elektroniki
    @Serwis-Elektroniki Рік тому +4

    Ciekawy filmik, no i bardzo ciekawie przedstawiony temat anten radiowych. Zazdroszczę pionierka w tak dobrym stanie. Pozdrawiam Bartosz

  • @marcelajewski1595
    @marcelajewski1595 Рік тому +3

    Bardzo ciekawy i klimatyczny film, pionier też bardzo ładny.
    Pozdrawiam ;)

  • @tpsolarpl1319
    @tpsolarpl1319 Рік тому +1

    Czad! Nigdy się z czymś takim nie spotkałem :)

  • @guccipl1421
    @guccipl1421 Рік тому +2

    2:15 to niezła godzina na rzucenie filmu a tak w ogóle to zapowiada się fajny film od ARQ

  • @TheAdriano0218
    @TheAdriano0218 Рік тому +1

    Uwielbiam ten kanal ❤

  • @wiesawc1570
    @wiesawc1570 Рік тому +1

    Odbiorniki lampowe są bardzo odporne na zakłócenia, a tu widać jak pięknie sobie radzi, tranzystorowe odpadają na samym początku, :):):)

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Рік тому

      Tym komentarzem, zostałem zainspirowany do powtórzenia całej operacji, lecz z nowoczesnym radioodbiornikiem stołowym :) Spróbuję to załatwić raz jeszcze.

  • @ZPDU
    @ZPDU Рік тому +4

    Ale klimatycznie. Wejście na strych, wolne płynne przejścia. Czy 14 m to długa? Do fal długich i 40 m mało nie jest.
    Jak widać na filmie to solidny stalowy drut, więc tyło połączenie "śrubkowe" wchodziło w grę.
    Wszystko utrzymane w ciekawym klimacie.
    Pozdrawiam, zdrowia i ciekawych pomysłów zyczę.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Рік тому +4

      Jak na obecne standardy, 14 metrów to długa :) Wyobraź sobie 14 metrów drutu rozwieszonego w pokoju, aby mieć lepszy odbiór. Anteny pokojowe tego typu, to najwyżej kilka metrów. W każdym razie dla odbiorników lampowych, zalecana długość wynosi 10 - 15 metrów.
      Niekiedy nawijało się antenę na kiju od miotły, aby więcej drutu zużyć. Ale antena taka nie nie była bardziej efektywna, od zewnętrznych rozwieszanych.

    • @ZPDU
      @ZPDU Рік тому +1

      @@ARQ-TONTECH Ja to doskonale pamiętam. Mieszkałem w bloku na parterze i z tymi problemami się borykałem.
      Bardzo ciekawa opowieść. Teraz też sporo osób nie lubi anten i wszelkiego rodzaju instalacji.
      Dużo zdrowia - pozdrawiam serdecznie.

  • @YTtomek
    @YTtomek Рік тому +1

    Skala w tym Pionierze iście imponująca zwłaszcza górna część z jedną bardzo popularną wśród ówczesnej młodzieży rozgłośnią. Natomiast brakuje na tej skali drugiej rozgłośni, tym razem bardzo znienawidzonej przez ówczesną polską komunistyczną władzę. 🙃

  • @xerejuneseve6333
    @xerejuneseve6333 Рік тому +8

    I pomyśleć że dziś nie mam żadnej anteny na dachu ani kabla z kablówki a mam połączenie z całym światem.
    Teraz można zrozumieć skąd strach naszych dziadków aby w burzę radio wyłączać. ☺

    • @Mikexception
      @Mikexception Рік тому +3

      Nie ma z czego się aż tak cieszyć. Nie ma pan tylko anteny a za to ma pan połączenie do do streamingu który jest został z wyprzedzeniem zapisany w serwerach i udostępniony przez providera . Do jego odsłuchania mus pan użyć high tech komputera który ma ważną aktualizację systemową i przeglądarkę z aktualna wersją i podlega regionalnym blokadom dostępu do treści. . W radiu o tym co "leciało" z taśmy a co na żywo decydował tylko nadawca ...i drut.

    • @YTtomek
      @YTtomek Рік тому

      @@Mikexception W radiu o tym co "leciało" w krajach komunistycznych decydowała partia rządząca ... i drut. W krajach demokratycznych decydował nadawca.... i drut.

    • @Mikexception
      @Mikexception Рік тому +5

      @@YTtomek Ale co w Radiu Karolina czy Seagull czy Luxemburg czy wreszcie RFE albo VOA nie decydowała nasza partia. Ani o Radio Paris.
      Teraz też przy skromnej pomocy skromnego druta słucham sobie nie tylko Chin bo są świetnie odbierane ale nawet Bangkoku Sinagapruru czy wyjątkowo bo jest słaby Kujang (Korea Płn - to juz jest happening! ) Albo wyspy Pacyfiku No ale widomo - jak burza to wyłączam bo strach 😄

    • @Montecristo257
      @Montecristo257 Рік тому

      @@Mikexception Nasza nie decydowała ich partia więc co to za różnica każdy rząd ma swoją propagandę . Co do internetu to coś tam słyszałeś coś ci bije ale nie wiesz w którym kościele taka prawda . :) Internet to najbardziej wolne medium jakie można sobie wyobrazić nie jest scentralizowany więc zniszczyć go nie można . Można próbować treści cenzurować ale nawet w Chinach to się nie udaje do końca chociaż oni mają najbardziej kontrolowaną sieć na świecie . Nadawca ? Są oczywiście państwowi ale wcale nie musisz ich słuchać nadawcą możesz być TY i możesz nadawać co chcesz zablokują cię to możesz postawić swój serwer swój portal na nim i nadawać co chcesz kwestia czy będziesz miał odbiorców . Dlatego w internecie mamy tyle głupot no ale cóż jest to cena wolności że każdy może wygłaszać co chce . Blokady regionalne ? Najmniejszy problem przez VPN możesz siedząc w Warszawie łączyć się i IP Chińskiego i przeglądać treści w Europie nie dostępne w żadnej transmisji . Zresztą tak w dużym uproszczeniu działają hakerzy i jeśli są dobrzy są niewykrywalni . Wybacz więc twoja teoria o wyższości radia jest bezsensowna .

  • @pokrec
    @pokrec Рік тому +1

    Piękna antena. No i jeśli dach kryty nie blachą, ale dachówką, to rozwieszenie anteny między krokwiami (pod warunkiem, że piorunochron na dachu jest założony!) to genialna sprawa.

    • @DariuszKania-jl8ic
      @DariuszKania-jl8ic Рік тому +1

      Być może zainstalowano tą antenę w ten sposób w czasie wojny. Antena nie mogła być widoczna z zewnątrz bo za posiadanie radioodbiornika podczas okupacji niemieckiej groziła kara śmierci.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Рік тому

      Owszem. Tylko ta antena jest w poniemieckim "blockhausie", gdzie można było mieć radio. Wręcz należało mieć, by słyszeć Hitlerka ;)

    • @pokrec
      @pokrec Рік тому +1

      @@ARQ-TONTECH To należało ją podłączyć do Volksempfangera...

  • @MarcinII
    @MarcinII Рік тому +1

    No proszę! Archeologia radiowa ! ;))) Bardzo ładny odcinek i ciekawy- ja nie wiedziałem o antenach promieniowych.

  • @DariuszKania-jl8ic
    @DariuszKania-jl8ic Рік тому +2

    Brakowało mi takiego filmu. Nawet nie wiedziałem że maszty z obręczami na górze noszą nazwę "antena promieniowa". Takie maszty można jeszcze spotkać na niektórych kamienicach i wiele młodych ludzi nie wie do czego one służyły. W dawnym mieszkaniu na poddaszu kamienicy anteną był kilkunastometrowy drut przymocowany do listew podłogowych który spełniał zadanie. Antena ferrytowa to chyba wynalazek z lat 60 - tych bo wcześniejsze radia wymagały odcinka drutu oraz uziemienia (u nas był to przewód dołączony do kaloryfera). Ludzie mieli też na radiach różne spiralki i pajęczynki na dachach a także pamiętam taką podłużną płytę z nawiniętym przewodem (całość w tekturowej kopercie) którą kładło się za odbiornikiem.
    Antena z filmu założona na strychu być może zamontowana była podczas okupacji niemieckiej. A na strychu dlatego ażeby nie była widoczna z zewnątrz ponieważ za posiadanie radioodbiornika groziła kara śmierci.
    Jedynka PR1 na długich trochę szumi bo ta antena mogła być montowana nie pod odbiór 225 KHz tylko np. pod fale krótkie (świetnie ten Pionier odbierał). Także lokalizacje stacji PR1 się w międzyczasie zmieniały. Może antena była na kierunek na Raszyn a teraz jest Solec. Świetny film. Pozdrawiam.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Рік тому +2

      Antena najprawdopodobniej jest poniemiecka, a więc chyba była legalna. Na Dolnym Śląsku, po wojnie, walało się pełno poniemieckich radioodbiorników. No a na strychu pewnie dlatego, że kalenica dachu była zajęta przez piorunochron.

    • @MarcinII
      @MarcinII Рік тому +1

      Tez tak pomyslałem czy przypadkiem nie okupacyjna.. Jednak myślę, ze nikt by nie ryzykował tak jawnej anteny- byle wejscie niemca odrazu by to dekonspirowało. - taki drut nie był zagadką dla ówczesnych.

    • @DariuszKania-jl8ic
      @DariuszKania-jl8ic Рік тому

      @@ARQ-TONTECH i @ Marcin II - Faktycznie, Niemcy nie mieli zakazu słuchania radia a antena co prawda z zewnątrz niewidoczna to na tym strychu już tak. Mało kto wie że Niemcy mogli radia słuchać ale podczas wojny nie wszystkich stacji słuchać im było wolno. W gazetach były drukowane wykazy stacji dozwolonych. Były to radia niemieckie oraz z krajów okupowanych i kolaborujących. Takich stacji jak BBC, Głos Ameryki czy Radio Moskwa nie wolno im było słuchać.

  • @lechu231bb3
    @lechu231bb3 Рік тому +4

    Super czysta historia przy okazji słychać w jakim syfie eterowym żyjemy.
    A pionierkowi przydał by się nowy 2X 32 mikro.
    Pozdrawiam
    9 LS

  • @MultiCici1
    @MultiCici1 Рік тому +1

    Kiedyś w szkole do takiej anteny tylko z drutu miedzianego podłączyliśmy radia detektorowe na fale długie miały odbierać bez zasilania ,było też uziemienie ,ale coś niedziałało,

  • @qba6663
    @qba6663 Рік тому

    Uwielbiam Twoje filmy, ta muzyka i wszystko co pokazujesz to jakbym wsiadl do wehikułu do przemieszczania sie w czasie i wrocil do slodkich lat dzieciństwa 🥰
    PS. Taką "Roksanę" załatwiłem dla Mamy żeby miała coś do grania w kuchni 😁👍

  • @matthews6091
    @matthews6091 Рік тому +3

    chyba tamten filmik z 2012 roku z radiem lampowym "Mazur LUX" został niepotrzebnie usunięty, a czemuż to?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Рік тому +2

      Będzie nowy, lepszy film.
      Tylko muszę znaleźć jakąś antenę :)

  • @mwk1
    @mwk1 9 місяців тому +2

    06:35 - ale numer! dokładnie do identycznej anteny robiłem kiedyś koledze reprodukcję tej szybki korzystając z pleksiglasu i sitodruku, zaś projekt odtwarzałem na podstawie zdjęcia z sieci :-)

  • @jmfjcas6014
    @jmfjcas6014 Рік тому +5

    No i Radia Luxemburg można było nasłuchiwać ;)

    • @krisk1236
      @krisk1236 Рік тому +1

      Do dzisiaj mam w uszach głos tamtych DJ.

  • @rafkawasaki2244
    @rafkawasaki2244 Рік тому +2

    Genialne

  • @medardbuawa7919
    @medardbuawa7919 Рік тому

    Świetny materiał

  • @pochonietypasjomrutusultim5875

    Rewelka

  • @PanProper
    @PanProper Рік тому +1

    Nawet specjalnych zakłóceń nie ma jak na Long Wire...👍

  • @imieinazwisko2993
    @imieinazwisko2993 Рік тому +5

    Inny Pana konkurent - bardzo często szarpie mi nerwy, bo wszystko bez zastanowienia śmiało krytykuje.
    Po prostu totalnie nie rozumie, że w PRL-u, wszystko rodziło się w bólu, po II Wojnie Światowej, gdzie wszystkiego brakowało, a jednak UNITRA nieźle sobie radziła, robiąc coś - niemal z niczego!

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Рік тому +2

      To prawda, ale dajmy spokój. Ja tego mojego konkurenta i tak bardzo lubię :) Bo czasem mnie rozśmieszy. Mimo wszystko cenię go za oryginalny, niepowtarzalny styl. No a że czasem ostro krytykuje, a nawet nieco się naśmiewa... cóż. Ważne że niczego nie psuje, czasem coś tam pochwali, ale przede wszystkim nie niszczy, jak co niektórzy dotąd. Nie będę podawał przykładów, by nie wywoływać złych duchów.

    • @imieinazwisko2993
      @imieinazwisko2993 Рік тому +2

      @@ARQ-TONTECH Tak, to prawda.
      Nie da się Jego nie lubić.
      Czasem mocno zepsuje mi krew, ale jest jednak po prostu genialny.
      Często denerwuję się z powodu jego urojeń, narzekań, a i tak po czasie czekam na ten jego - kolejny naukowy odcinek! ;-)
      Na te makarony, zniekształcenia i inne PRL-owskie dewiacje (częstotliwości...). :-)

    • @MarcinII
      @MarcinII Рік тому +1

      O! Brawo za ten głos!

    • @imieinazwisko2993
      @imieinazwisko2993 Рік тому

      @@MarcinII Dzięki! 🙂

  • @Narvix2002
    @Narvix2002 Рік тому +3

    3:05 te maszty nadal można spotkać na dachach bloków mieszkalnych, raz widziałem również zachowane izolatory szklane, na samym szczycie znajdowała się jakby krótka iglica, czyżby pełniła funkcję piorunochronu? Jeszcze niżej znajduje się krążek, też nie do końca wiem do czego służyło.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Рік тому +1

      Jeśli są to budynki z lat 50-ych, to rzeczywiście owe maszty, mogą być pozostałością anten radiowych.

    • @JanKowalski-yu4vd
      @JanKowalski-yu4vd Рік тому

      Opis raczej pasuje do AZART-ów...

    • @Narvix2002
      @Narvix2002 Рік тому

      @@JanKowalski-yu4vd wiem jak AZARTy wyglądają, te maszty co opisałem są dokładnie takie same jak te przedstawione na fotce. Kiedyś mnie ciekawiły różne konstrukcje anten telewizyjnych, radiowych, zbiorczych itp.

    • @JanKowalski-yu4vd
      @JanKowalski-yu4vd Рік тому

      @@Narvix2002 No to faktycznie może osprzęt do anten drutowych...

  • @listonoszpat233
    @listonoszpat233 Рік тому +1

    Kurcze kiedyś oglądałem dokument o budowie w ramach COP Stalowej Woli i nie wiedziałem co to za maszty na tych blokach a to anteny promieniowe dzięki.Wiesz że są jeszcze mieszkania gdzie jest przedwojenne wyposażenie np podłogi.gniazdka przełączniki żyrandole i wszystko funkcjonuje jak należy !

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Рік тому +1

      Wiem, to znaczy nie dziwi mnie, że są takie instalacje i nadal znakomicie funkcjonują. Jak widać stara antena, przedwojenne ponad stuletnie drzwi, a w nich zamek, też mają się dobrze :)
      Jeśli uda mi się zrealizować dodatkowy film z zaprezentowaną już anteną, postaram się pokazać przedwojenne uziemienie.

  • @thevintageaudiolife
    @thevintageaudiolife 6 місяців тому

    Właśnie przesłałem film na temat Hallicraftera SX25 i naprawdę podziwiam Twoją pracę i zaangażowanie w odnawianie zabytkowych radiotelefonów! Dziękuję za film!

  • @wojtas-4
    @wojtas-4 Рік тому +2

    Skala z Stalinogrodem, perełka🤩🤪🤗

  • @fso_atu1997
    @fso_atu1997 Рік тому +2

    Jak zwykle bardzo ciekawy materiał, ale ubolewać trzeba nad jednym, co raz mniej można odbierać na falach długich czy średnich.
    Pozdrawiam

  • @magdalenawesoek8064
    @magdalenawesoek8064 Рік тому +1

    Panie ARQ, chętnie obrażał bym film o adapterze bambino 4. A i dodam że fajny film o tym antyku ze strychu czy tam piwnicy. Pozdrawiam🙂

  • @obywatelcane6775
    @obywatelcane6775 Рік тому

    Super kanał, od razu przypomina się wszystko widziane kiedyś u wujków, dziadków czy znajomych rodziców. Przy okazji sama przychodzi do głowy smutna refleksja, ile jeszcze te 30 lat temu Polska sama produkowała nawet takich sprzętów użytku codziennego =="AGD/RTV", autobusów, samochodów czy rowerów. Niestety wszystko to w większości zostało zaprzepaszczone. W latach 90 mówiło się, krajowe to szmelc, trzeba jakiegoś Panasonica. Teraz wiele bym dał za to, żeby móc sobie kupić coś Made in Poland. NIE ==importer, sp. z.o.o, wyprodukowano w PRC a nasze polskie. O to niestety coraz trudniej 😞

  • @bombibombeusz905
    @bombibombeusz905 Рік тому +2

    Abstrahując od tematu anten z filmiku wynika, że posiadanie obecnie wielozakresowego radia AM w Europie trochę rozmija się z celem radia jako takiego. Co tam jest? PR 1 na 225 kHz i tyle. Trochę słabo. Zbieram i naprawiam od lat stare sprzęty audio, ale nawet nie myślę o lampowcu nawet z zakresem FM. Kupiłem Grundiga Sono-clock 31. Odbiornik z dzieciństwa, gdzie faktycznie w latach 90 przydawało się 7 przełączników stacji. Obecnie? Używałem go ze streamerem połączonym z nadajnikiem FM stereo tylko po to żeby słuchać radia internetowego albo muzyki z NASa czy Tidala :) I to też tylko do momentu gdy burza nie usmażyła mi streamera. Znak czasów.

  • @kuba13567
    @kuba13567 Рік тому +1

    Witam
    Mam pytanie, ostatnio spotakałem sie z Logiem" SEP " na wtyczke bakelitowej z A-22 oraz żelazku c16 , wie pan co może oznaczać logo "SEP"?
    Pozdrawiam 😃

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Рік тому

      Oczywiście :)
      SEP - Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Istnieje do dziś.
      Stowarzyszenie zajmowało się pewnego rodzaju autoryzacją osprzętu i sprzętu elektrycznego, określało normy, nadawało uprawnienia instalatorskie, co zresztą czyni do dziś. Jeśli na wtyczce widnieje ich znak, oznacza to, że pewnie wtyczka czy model wtyczki, został przekazany do SEP-u, celem oceny bezpieczeństwa użytkowania. Wtyczka została zaakceptowana, więc walnęli swój znak 😄

    • @kuba13567
      @kuba13567 Рік тому

      @@ARQ-TONTECH dziękuję za odpowiedź
      Pozdrawiam 😃

  • @sawomirkudzia8753
    @sawomirkudzia8753 Рік тому +2

    Zrób kiedyś odcinek o "Juli "myślę że to był kiedyś mega wypas, mam dwie i pozytywne ja określam mi napędza w pokoju dwie kolumny zg25c .pozdrawiam serdecznie, bo nie każdy wie że niby przenośna z głośnikiem a może narobić łomotu na kolumnach!

    • @jaco3305
      @jaco3305 Рік тому

      Mam cztery Julie, kupowane okazyjnie. Czekają na swoją kolejkę. Z tego co zauważyłem jest problem z korozją blachy ekranującej poszczególne moduły. Wygląda na to, że trzeba będzie to odtwarzać. Ogniska korozji mają swój początek o miejsc klejenia gąbki dociskającej ekran do obudowy.

  • @zdzisiomisio
    @zdzisiomisio Рік тому +1

    Pracowałęm sezonowo w NZPT Brzeg :) ech młodość :)

  • @marek8961
    @marek8961 Рік тому +1

    Jak ja lubie te klimaty😊

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Рік тому +1

      Ja zaś lubię takie miłe komentarze 🙂
      Dzięki!

  • @AdamKibic1925
    @AdamKibic1925 Рік тому +1

    Czy bedzie na kanale jakiś grzejnik elektryczny np. Promiennik?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Рік тому +1

      W przyszłym sezonie grzewczym, chyba że czerwiec będzie równie chłodny jak maj, pokażę bardzo ciekawy termowentylator.

    • @AdamKibic1925
      @AdamKibic1925 Рік тому

      @@ARQ-TONTECH czekam!!!

  • @ilfilmsofficialchannel8085
    @ilfilmsofficialchannel8085 Рік тому

    Teraz takie anteny są z kab,ma jak tu wspomniane w radiokomunikacji..

  • @andrzejlisek
    @andrzejlisek Рік тому

    Czy w dzisiejszych czasach podłączenie do gniazdka elektrycznego w bloku może mieć sens? Czy dobrze rozumiem, że zacisk uziemiający podłączam do czegoś uziemionego, np. instalacja grzewcza lub balustrada balkonu, a zacisk antenowy podłączam przez kondensator do fazy w gniazdu elektrycznym? Czy to ma szanse zagrać? Kiedyś próbowałem na drutach rozwieszonych w mieszkaniu, coś tam grało, ale słabiutko, pojedyncze stacje radiofoniczne, a o stacjach radioamatorskich i CB radio (miałem Tecsun PL-880 i Degen 1103) można było zapomnieć.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Рік тому +1

      Nie ma sensu, bo może okazać się porażające, a poza tym pracujące wokół zasilacze impulsowe i cały elektroniczny badziew, wprowadzałby zakłócenia. Przedstawiony sposób jest jedynie ciekawostką sprzed 60 lat, kiedy sieć zasilała wyłącznie żarówki, radia, czasem silnik indukcyjny pralki Frania i to wszystko. Było o wiele mniej zakłóceń.

  • @JeanPierreRheinault
    @JeanPierreRheinault Рік тому +1

    U siebie w garażu mam jeszcze działający licznik poboru prądu z 1936 roku.

  • @sawomirkudzia8753
    @sawomirkudzia8753 Рік тому +1

    Arrku rób więcej filmów czekam zawsze na nie!pozdrawiam serdecznie

  • @mieczyslawszczepaniak1164
    @mieczyslawszczepaniak1164 Рік тому +1

    Witam.Tylko ten przydźwięk dominował w tych odbiornikach ale można było go jeszcze zdecydowanie obniżyć dla ucha. Zestrojony widać nieźle Zakres fal Dl...SR słyszany lepiej tylko w godzinach nocnych. Pozdrawiam autora .

  • @sawomirkudzia8753
    @sawomirkudzia8753 Рік тому +2

    Tak apropo ci dzisiejszy naprawiawicze nie wiedzą na nawet że istnieje taki tranzystor kultowy 2n3055 ,przykro mi!!!pozdrawiam

    • @uzyszkodnikaplikacji5757
      @uzyszkodnikaplikacji5757 Рік тому

      U nas bardziej znany jako kd502

    • @PanProper
      @PanProper Рік тому

      @@uzyszkodnikaplikacji5757 KD502 to czeska parodia tego zacnego tranzystora...🤭

  • @sebastian_drazczyk
    @sebastian_drazczyk Рік тому +3

    Szkoda że Polska nie utrzymuje już radiostacji w paśmie fal średnich. Przy awarii lub sabotażu jedynego nadajnika fal długich nie mamy globalnego pokrycia całego kraju.

  • @ZPDU
    @ZPDU Рік тому

    Dobry wieczór. Nie mam jak inaczej do Pana napisać - potrzebuję pomocy.
    Mam TRAWIATĘ stereo w dobrym stanie z problemem. Potencjometry (jakieś chyba radzieckie/bułgarskie) mają połamane suwaki.
    Czy wie Pan może gdzie mógłbym takie zdobyć. Napisałem już do widzów z Rosji, ale nie są w stanie ni pomóc.
    No szkoda mi tego radia, bo z resztą się uporałem. Piękne i działające. A na dodatek mam razem z kolumnami do niej.
    Proszę o kontakt.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Рік тому +1

      Niestety nie mam części do tego odbiornika. W takiej sytuacji, próbowałbym zastąpić je potencjometrami krajowymi Telpodu. Ostatecznie ratowałbym suwadła, próbując wkleić lub wgrzać pałąki z drutu.

    • @ZPDU
      @ZPDU Рік тому

      @@ARQ-TONTECH Dziękuję za odp. Zamówiłem już takie z których odetnę brakującą część, a jako alternatywa może uda mi się dzięki pomocy widza p. Krzysztofa dorobić te elementy.
      Wie Pan może kto produkował te potencjomentry. Bardzo nietypowe otwarte konstrukcje.

  • @nocnegrane2851
    @nocnegrane2851 Рік тому +2

    Ciekawe czy dzisiaj da się kupić takie izolatory

    • @maciejsowikowski746
      @maciejsowikowski746 Рік тому +2

      Bez problemu można kupić zarówno izolatory, jak i całe anteny. Krótkofalowcy och używają po dziś dzień.

  • @iTryToFixThis
    @iTryToFixThis Рік тому

    Cześć. Podłączenie uziemienia do zacisku "ziemia" dużo pomaga. Niestety w aktualnych czasach, gdy dookoła mamy pełno "chińskich przetwornic/zasilaczy i mieszkamy w mocno zurbanizowanym obszarze ciężko się odbiera na falach długich i średnich.
    Pozdrawiam.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Рік тому

      To prawda.
      Niestety, nie miałem tam uziemienia.

  • @Mozilla2013
    @Mozilla2013 Рік тому

    Czy byłaby możliwość skontaktowania się z Panem np. mailowo?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Рік тому

      Niestety nie. Tylko w komentarzach pod filmami, lub na forum "Unitra Klubu".

    • @Mozilla2013
      @Mozilla2013 Рік тому

      @@ARQ-TONTECH dziękuję za odpowiedź, chciałem się zapytać, czy byłaby możliwość, żeby naprawił mi Pan robota kuchennego Bartek? Oczywiście nie za darmo i może chciałby Pan nagrać jakiś film z tym robotem

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Рік тому

      @@Mozilla2013 nie za bardzo przyjmuję sprzęt do napraw. Zazwyczaj ulega poważnym uszkodzeniom w czasie transportu. No a co się stało?

    • @Mozilla2013
      @Mozilla2013 Рік тому

      @@ARQ-TONTECH ogólnie jest problem, że sam przeskakuje na wysokie obroty, coś się stało z obrotomierzem

  • @TymexComputing
    @TymexComputing 5 місяців тому

    Akustische gitare und ukulele - tyle z nie mieckiego zrozumiałem :)

  • @Skys2005
    @Skys2005 10 місяців тому +1

    W domu mojej prababci jest taka antena na strychu. Myślałem że to sznur/drut na ubrania, ale po przyjrzeniu się była tam antena która otaczała cały strych. Ciekawe jak ona by odbierała...

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  10 місяців тому +1

      Na pewno znakomicie! Szczególnie wieczorową porą. Po prostu jonosfera nie odbija fal średnich, a je pochłania. Po zmroku, jedna z jej warstw mających wpływ na rozchodzenie się fal radiowych zanika, dzięki czemu zaczynają być słyszalne dalekie stacje średniofalowe.
      To samo dotyczy fal krótkich, które w dzień są tłumione przez promieniowanie UV i wzrost jonizacji. Dlatego odbiór fal krótkich również będzie najlepszy w nocy. Im późniejsza pora tym lepiej. Przy czym niektóre stacje nadają przez ograniczony czas i niektóre są słyszalne tylko pomiędzy godziną 21 a północą. Im zmrok zapada szybciej, tym wcześniej można rozpocząć "nasłuch" na zakresach AM. Dobrej zabawy! :)

  • @MrKwinto29
    @MrKwinto29 Рік тому +1

    Long Wire 😊

  • @guccipl1421
    @guccipl1421 Рік тому

    Kiedyś u nas taka antena była ale została zdjęta po remoncie mieszkania :(

  • @Mikexception
    @Mikexception Рік тому +1

    Smutne jest że te odbiorniki niegdyś tak żywe i pełne przekazu dziś nie mają co odbierać. One wciąż robią wszystko żeby przekazać programy tylko że programów nie ma.
    Razi mnie takie teoretyzowanie jak o antenie ferrytowej że służyła do odbioru programów AM. To prawda ale nie jest ani nie była w pełni do tego wystarczająca. A tego nie powiedziano . - skuteczność jej kończy się na paśmie około 6 MHz a już nawet dla odbioru tego pasma wymagane do tego jest inne niż przeciętnie spotykane jej wykonanie.
    Antena do odbioru pasma UKF jakkolwiek jest anteną i odbiera sygnały radiowe nie jest poza tym porównywalna z linkową anteną radiową która w założeniach pozwalała na odbiór z dalekich odległości, UKF owa jest kierunkowa i zależna of topografii, inaczej niż linkowa Zasięg odbioru UKF to granice województwa.
    Możliwości anteny ferrytowej są nieporównanie mniejsze od anteny linkowej a jej główna wada to dość wyraźna kierunkowość eliminująca praktycznie odbiór pod kątem zbliżonym do zera stopni do kierunku anteny i konieczność lokalizacji w odbiorniku, tam gdzie często wokół są ogromne zakłócenia. Dlatego znalazła swoje miejsce albo w podręcznych odbiornikach obracanych bez trudu albo w domowych ale z mechanizmem obrotowym. W bardziej topornych bywała nieruchoma.
    Anteny ferrytowe działają w pasmach które jeszcze nie umożliwiają odbioru radiowego o zasięgu ponad regionalnym. Do tego zasięgu wymagana jest dziś wciąż ta sama "zabytkowa" antena z tym samym uziemieniem. Nazywanie jej "zabytkową" jest tym samym co nazywanie benzyny zabytkową bo "mamy już teraz elektryczne ".

    • @michaschulz9511
      @michaschulz9511 Рік тому +2

      Odbiorniki te nadal mają co odbierać na falach średnich i krótkich. Ogólnie z uwagi na wojnę na Ukrainie w eterze zrobił się nieco większy ruch - na średnich nadaje choćby Radio Swoboda, radio Lienta (stosunkowo nowa stacja rosyjskojęzyczna z Litwy), oficjalne stacje rosyjskie. Ukraina także wznowiła nadawanie na średnich, włącznie z wiadomości w języku polskim.

    • @Mikexception
      @Mikexception Рік тому +3

      @@michaschulz9511 To prawda ale to jest 5% tego co mogłyby w takim obszarze jak Unia. Było szereg bardzo fajnych stacji - jeszcze około roku temu

  • @elektronikvideos-bremen2873
    @elektronikvideos-bremen2873 Рік тому +1

    7:18 na skali "Stalinogród" 😂

  • @Hitomi8669
    @Hitomi8669 Рік тому

    posiadam pioniera U2 ale jest zdezelowany