3,5 k za 13 kg jest chyba ok. Stal musi ważyć. Doszliśmy do czasów kiedy narzeka się na 13kg, że się jechać pod górę nie da i nosić bo to kawał kloca a to w porównaniu do rowerów sprzed dekady waga lekka. Myślę, że nadal warto kupować stalowe rowery, są dużo wygodniejsze o czym mówisz, pochłaniają drgania, ale mają również tą szlachetność jakiej nie ma Alu i carbon. Obecnie wymieniłem wszystko na stał mimo posiadania wcześniej innych ram bo w tych rowerach poza wyższa wagą jest jakaś naturalność, która lubię. Pozdrawiam
Sora jest zamienna z mtb. U mnie z tyłu wpadła kaseta 11-40, sora od biedy dała by radę, zaś z przedłużką haka już nie ma najmniejszego problemu i nawet większa kaseta by weszła. Tylną przerzutkę zmieniłem na xt m771, zaś z przodu korba 30/46 i wszystko bardzo dobrze ze sobą współpracuje, żaden podjazd nie jest problemem :)
a ja mam ten rower od 3 mc. Jeździ mi się bardzo dobrze, po asfalcie, po szutrach, po lasach. Jakoś nie czuje jego masy, jeździ znacznie szybciej i sprawniej, nie odczuwam strasznie wibracji po nierównym. Jeździłam do tej pory na treku neko 2 i zamian jest na duży plus.
A mój Four Corners właśnie wjechał do salonu więc sam się przekonam jak to z nim jest:) Ogólnie szukając uniwersalnego roweru do wszelkich zadań, które go czekają to jedynie on mi przypadł do gustu. Gdyby więcej producentów postawiło na napęd 3x konkurencja byłaby większa. Nie wszędzie moim zdaniem napęd 1x lub 2x sprawdzi się tak jak obecny tutaj.
Przerzutka tylna MTB 9s normalnie będzie współpracować z klamkomanetkami szosowymi.. Dopiero 10s i 11s czyli system dynasys się rozjeżdża między MTB a szosą. Trzeba oczywiście dobrać odpowiednią przerzutkę pod względem pojemności, długości wózka i największej obsługiwanej zębatki kasety.
No i to jest pierwszy gravel który mi się podoba i chciałbym go kupić. Są nawet na przecenie za ok 2900 zł ale nie ma rozmiaru XL bo na 188 cm taki chyba tylko pasuje. A ta panią z reklamy o której byla mowa widziałem się parę razy na mtb i potrafi jeździć ostro 👍
Z tego co czytałem napędy szosowe są kompatybilne z mtb do 9 rzedowych. Od 10 rzędowych jest już inny ciąg linki. Ja w swoim Marinie mam nakładkę z neoprenu na tylni trojkącie co dobrze chroni przed uderzeniami łańcucha. Ale kusi mnie opcja przerzutki XT M772 starszy 9 rz model.
Co prawda mam Marina Lombarda a nie Four Corners ale myślę że przeznaczenie podobne ,mam go od połowy kwietnia, zrobiłem jakieś 3000 km i parę rzeczy mogę powiedzieć, po przesiadce z górala nie chciałem rezygnować z jeżdżenia po terenie ale chciałem również mieć możliwość szybszego przemieszczania się po asfalcie, drogach rowerowych, szutrowych itd, i robię trasy w proporcji około 80 teren 20 szosa, i Marinek daje radę ! Robię praktycznie te same trasy co na rowerze górskim, jednak pierwsze jazdy szybko pokazały co trzeba zmienić , oczywiście zmiany wiązały się z moim zacięciem terenowym😀 , na początek założyłem szerszą kierownice ritchey max Ventura max o wiele szersza niż fabryczna , dało to niesamowita kontrolę na kokpitem w terenie , potem zmieniłem koła na dt swiss r 460 plus piasty tej samej firmy na maszynach, plus wzmocnione szprychy i nyple , zmieniłem opony na panaracer gravel King sk 35 mm, i lata to świetnie , do pełni szczęścia planuje włożyć szersze opony wtb nano 40 mm w systemie bezdętkowym co da jeszcze lepszy komfort, zmieniłem też klocki hamulcowe i suport na accenta bb ex 1 bo fabryczny zaczął skrzypieć po około 2000 km, przy wzroście 190 cm mam ramę 60 cm , ogólnie bardzo fajne rowerki, pozdrawiam!!
Przerzutka z MTB będzie bez problemu współpracować z klamkomanetkami szosowymi. W Treku 520 z tego roku są klamkomanetki Sora, tak jak w tym Marinie, i przerzutka Alivio Shadow.
A jak bys ocenil nowego treka? Nie moge podjac ostatecznej decyzji co do nowego roweru wyprawowego, na liscie jest trek fuji kona( choc ta za droga troche)
O Treku wiem tyle co przeczytałem i zobaczyłem. Też jestem na etapie zapoznawania się z ofertą rowerów wyprawowych na wypadek, gdyby nie udało mi się przystosować do wypraw mojego Evado. Zresztą nawet jak się uda to pewnie i tak kupię sobie jakiegoś wyprawowego grawela bo czemu by nie? Trek 520 jest o 2000 zł droższy od Marina 4C ale ma od razu Alivio z napinaniem i bagażniki. W treku są miększe przełożenia co w rowerze wyprawowym jest lepsze ale nie wiem jakie najgrubsze opony można w nim założyć. W Marinie da się włożyć 2.0 cala albo nawet 2.1 co powinno być wystarczające. W Marinie zapadki w tylnej piaście są cichutkie a w Treku nie wiem czy są ciche czy głośne a ja wolę ciche.
Janek! Wiem, że pisałeś to już wiele razy, ale musisz znów. Z tego co widzę testujesz rozm. L. Jak pamiętam twój wzrost nie jest ponad 180 lecz masz długie giry. Jak Ci leży ten rozmiar ramy? Nie jest za duży lub nie wolałbyś mniejszego? Napisz nam jeszcze raz jakie masz wymiary (wzrost/przekrok/rozstaw rąk). Może to pomoże wybrać rozmiar i zakup roweru komuś z nas. Dzięki za test, czekam na długodystansowy no i pozdrawiam! :D
@Poston 666 ta deorka to w zasadzie nowe alivio m4000. na minus deorki działa to, że nie ma śruby baryłkowej do regulacji. w przypadku marina gdzie nie ma baryłek przy klamkach uważam że lepsze będzie alivio.
Ja od dawna już jeżdżę na stalowym rowerze - mój Surly Cross-Check też daje radę na każdej nawierzchni, mimo ciężaru jest dość zrywny a do tego świetnie sprawdza się na wyprawach rowerowych :) No i ta uniwersalność :) Zapraszam na śląsk - może chciałbyś przejechać się również "amerykańską" wizją na przełaj/gravel/touring/szosę w jednym :)
Największą wadą tego roweru jest imo napęd. Słusznie, że trzyrzędowy, natomiast kompletnie nie rozumiem idei wsadzania szosowej korby do ciężkiego turystyka, którego z założenia używać się będzie z bagażem. Na swoim marianie zrobiłem z sakwami jakieś 2 tys km w tym sezonie, a nie wydaje mi się żebym choćby raz wrzucił na największy blat. Bez bagażu zdarza się na dobrej drodze, ale spokojnie wystarczyłaby tu standardowa korba trekkingowa, nawet taka z blatem 46t. Co do tylnej przerzutki, to Sora faktycznie lata na wszystkie strony. Rower bez problemu obsłuży 9-rzędową przerzutkę MTB (9-rzędowe przerzutki szosa-mtb mają taki sam ciąg linki), warto wstawić przynajmniej Deore z mocną sprężyną. Waga aż tak nie przeszkadza, o ile ktoś nie zamierza bić rekordów, za to stalowa rama naprawdę pomaga i po zjeździe z asfaltu nie czuję się jakbym brał udział w rodeo. No i jest to pierwszy mój rower, na którym mogę spędzić cały dzień i wieczorem nie czuję się obolały. Swoją drogą, rama mogłaby być nieco krótsza, wg tabeli jestem na granicy rozmiarów L i XL. Mam ramę L i łapska mam wyciągnięte daleko do przodu. Nie wyobrażam sobie żebym wygodnie mógł jeździć na większej.
@@tomaszborowski5835 Myślę, że jak już zmieniać przerzutkę, to przynajmniej na Deore. Na pierwszy rzut oka 9-rz Deore i Alivio wyglądają identycznie, ale niestety różnią się prężyną. W starym rowerze mtb po zmieleniu Deorki wymieniłem ją właśnie na Alivio Shadow i, niestety, żałowałem tej decyzji. Sprężyna w Alivio skacze może tylko trochę mniej niż Sora :)
@@tomaszborowski5835 U siebie na tyl wrzucilem Shimano Deore XT RD-M772 i na sucho gra. Jak w czasie jazdy to sie dopiero dowiem, bo wymieniam jednoczesnie naped i jestem w trakcie zestawiania gratow (sama wymiana korby to za malo): przypadkopis.wordpress.com/2018/12/08/przerzutki-zdazyc-przed-wyrokiem/
Przymierzam się do kupna, podoba mi się pozycja i rozmiar, opinie niezgorsze - ale pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi jest takie - jaką przelotową prędkość na asfalcie osiąga? Teraz na Lazaro Integral, czyli zupełnie innym rowerze, bez spiny i wysiłku jadę 25 km/h. Jak jest tu? 30 jest osiągalne z tą pozycją, wagą i napędem?
Jestem szczęśliwym posiadaczem Marina, ale Gestalta 1 (również na Sorze) i muszę stwierdzić krótko,że jestem fanem tej marki. Malkontenci wypowiadali się najczęściej nt. malowania, a ja właśnie w tym aspekcie widzę jego zaletę! Wiem o gustach się nie dyskutuje, ale mysle, że Marin spokojnie mógł (wpleść akcenty typu: 12-15 odcieni innej farby, blyskawice i inne cuda nie widy). Pytanie: po co? Właśnie ten minimalizm w malowaniu Marinòw jest charakterystyczny i elegancki!
Żeby tak nie telepało łańcuchem i przerzutką , proponuję skrócić łańcuch o dwa ogniwa, napęd i tak będzie dobrze działał bez wygięć itp, a jest lepiej napięty. Do pewnego poziomu przerzutki mtb i klamko manetki i manetki- przerzutki szosowe, współgrają, nie wiem jak to jest z tymi najnowocześniejszymi wynalazkami. Kiedyś do grawitacji stosowałem małe kasety szosowe i przerzutki szosowe z krótkimi wózkami i łańcuchami , działało dobrze i o wiele mniej się telepało. Można było sobie radzić bez sprzęgiełek i mega sprężyn w przerzutkach ;)
można jak sie przedobrzy ze skracaniem , nie zaprzeczam. Tu jest najdłuższa przerzutka, więc tolerancja spora. Przez kilkanaście lat nie spierdoliłem żadnego napędu, a ci co mają okazje jeździć moimi rowerami twierdzą że u mnie zawsze wszystko cyka jak w zegarku.
@@czesiu420 Korba jest trzyblat większe przekosy i nawet Shimano zaleca przy trójblacie stosowanie łańcucha 116 a nie 114. Piszą o tym w każdej instrukcji serwisowej i katalogu części. Przy dwu blatach zgadzam się że można dać krótszy łańcuch.
w takich systemach nie jest również zalecane stosowanie skrajnych przełożeń- duża zębatka z tyłu i duża z przodu, to niweluje problem skracania.Ale ja o tym pamiętam, ktoś inny może już niekoniecznie i tu racja w takim przypadku można coś spierdzielić. Może powinienem dodać, że należy robić takie rzeczy na własną odpowiedzialność ;)
Kupiłem go i jestem mega zadowolony, jedno co muszę zmienić to owijka, ta mi jakoś nie pasuje. A tak to spoko, jak na razie przejechałem na nim niecałe 300 km, ale prawdę mówiąc to pierwsze kilkanaście już mnie upewniło że to był dobry zakup.
..mam pytanie, na które sam sobie nie potrafię odpowiedzieć ze wzgledu na niewielkie doswiadczenie w jeździe na różnych typach rowerów...czy sama stal (rama +widelec ) ma lepsze właściwości tłumiące i daje większy komfort niż aluminiowa rama + karbonowy widelec ?...
Stal ma lepsze właściwości tłumiące niż aluminium, natomiast dobrze zaprojektowany widelec karbonowy jest porównywalny, albo nawet bardziej chłonny (to już naprawdę mocno subiektywne). Widelec karbonowy może za to być lżejszy i bardziej podatny na kształtowanie - czyli będzie tłumił wibracje, ale przy tym np. będzie bardziej sztywny skrętnie, przez co zapewni np. lepszą dynamikę. Stąd taka dominacja karbnonu w rowerach okołowyścigowych - lekkie i sztywne. Obecnie najczęściej spotykamy się ze stalą w rowerach wyprawowych, gdzie ważny jest komfort, wytrzymałość i łatwość montażu różnych akcesoriów (w stali można sobie wiercić ile wejdzie). Wyścigi - karbon, a aluminium tam, gdzie priorytetem jest niższa cena - chociaż są od tej reguły odstępstwa, vide doskonałe aluminiowe ramy szosowe Cannondale CAAD
@@DobreroweryUA-cam Taki, czyli jakikolwiek Marin Four Corners w rozmiarze M. Niestety nigdzie nie jestem w stanie go znaleźć (z jakiegokolwiek rocznika).
marin muirwoods 29er vs marin four corners sproboj zrobić filmik w takim stylu : jeden producent, ale 2 różne rozwiązania! Wydaje się, będzie ciekawie. Pozdrawiam.
Litości. Hi-ten w rowerze za 3.5k? Oczywiście ze cro-mo. Ale żeby nie popadać w zachwyt te podstawowe stalowe marina to nie jest szczyt finezji i wyrafinowania. Proste i ciężkie.
Hi! Very good video! Please let me know which measure is your Marin Four Corners and how tall are you? I'd like to buy it too but i am 1.78 cm tall and i am exactly between M and L size...so maydbe you can give to me a kindly advice...thanks
@@robertk1975 Są różne kolory, niektóre mają zmienne szybki. Ja mam taki pl.aliexpress.com/item/ROCKBROS-Bicycle-Helmets-Integrally-molded-Ultralight-Magnetic-MTB-Mountain-Road-Cycling-Bike-Helmets-With-Sunglasses/32849709864.html?spm=a2g17.search0104.3.51.1b24635eZH6knf&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2_10065_10068_10843_5015512_10546_10059_10548_5016212_10696_100031_10084_10083_10103_451_10618_452_5016315_10304_10307_10820_5015615,searchweb201603_16,ppcSwitch_5&algo_expid=14603f71-27c7-4cd8-b854-ef6141d1e23f-8&algo_pvid=14603f71-27c7-4cd8-b854-ef6141d1e23f&priceBeautifyAB=0
Zależy od konkretnego gravela. Sportowe gravele są dużo bardziej dynamiczne niż rowery crossowe, mają bardziej agresywną geometrią, są lekkie (poniżej 9 kg). Gravel turystyczny, taki jak ten Marin, to przede wszystkim wyprostowana pozycja za kierownicą, szosowy napęd, kierownica typu baranek. Generalnie - gravel dzięi połączeniu PRAWIE szosowych kół, baranka i odpowiedniej geometrii jest dużo szybszy na gładkiej (asfalt, beton, szuter, leśne ścieżki) nawierzchni niż rower crossowy, jest tez od niego o kilka kilogramów lżejszy, co jednak docenimy przede wszystkim na dłuższych trasach, lub kiedy po prostu lubimy się takim rowerem pobawić poza asfaltem, pojeździć dynamicznie. Do typowo rekreacyjnej jazdy na 30-40 km w weekend dla kogoś bez zacięcia sportowego rower crossowy jest dużo wygodniejszy.
Wiesz co właściwie to kierownicą która zmienia bardzo dużo. Dzięki niej wygodnie przejedziesz długa trasę, Gravel to taka bardzo wygodna, za sprawą szerszych opon i bardziej wyluzowanej geometrii, szosówka którą możesz śmiało przejechać tam gdzie szosówką byś nie chciał jechać. Dzięki kierownicy będziesz jeździł z wyższą średnią prędkością niż na mtb czy crossie po prostu jesteś bardziej "aero". Ja od kilku dni mam gravela i w ogóle przestałęm korzystać z innych rowerów, wszędzie dojadę nim szybciej, mniej zmęczony, Pod warunkiem że trasa jest twarda i bez piachu.
Według mnie są dwie podstawowe różnice: gravel ma baranka i nie ma amora. Czyli na asfalcie lepiej jeździ się gravelem, ale w terenie / w lesie / po kamienistej drodze - crossem.
Paulo Maro Gravele są różne. Masz gravele z geometrią podobną do szosówki, czyli koła blisko siebie , bardziej zwrotne, ale stopą w terenie możesz zawadzić o koło przy skręcie jak w rowerze przełajowym. Są gravele z geometrią pomiędzy szosą a mtb np. Rondo i grawele z geometrią MTB np. Merida Silex lub Whyte Friston. Ja uważam ,że te ostatnie są najlepsze. Mnóstwo miejsca na stopę przy skręcie, możliwość założenia kół 27,5 cala i opony 2.1. To jest ważna rzecz pomijana w testach ! Geometria to pierwsze na co powinieneś zwrócić uwagę. Z grubsza mówiąc , im bardziej koło z przodu tym lepszy rower w terenie czy na szutrowych zjazdach. Jeśli będziesz większość jeżdził po szosie to dwie pierwsze kategorie są OK.
W marinie chyba słabo się znają na produktach shimano, że nie dali od razu shadowa z mtb zamiast tego... w tym zastosowaniu przerzutka szosowa to badziew.
No to sie wkurzylem ;-), jesli dobrze slysze masz 178 cm i masz L-ke, mam tyle samo tylko ze kupilem M-ke i... tez mi sie dobrze jezdzi (ale mostek maks. do gory i na plusie), ale z L-ka mialbym wieksza pojemnosc ramy na graty, ech... No nic, trudno (uroki zakupow na odleglosc). Dla leniwych reklama: ua-cam.com/video/kuCmt5rQceY/v-deo.html&t ale moja ulubiona to ta (muzyka!): ua-cam.com/video/D19nl6p498w/v-deo.html
Maciej Pilichowski Ha! A ja też mam 178, kupiłem L i teraz się zastanawiam czy to był dobry wybór. Ja tylko odwróciłem mostek na negatyw i jedna podkładka poszła na górę. Chyba nie ma tu dobrego rozwiązania bo to taki graniczny wzrost dla tej ramy. Testowałem ramę M i L przed zakupem i ta pierwsza wydała mi się jakaś mała, a ta druga ciut za długa. Postawiłem jednak na L z perspektywą zamiany mostka na jeszcze krótszy (nie wiem czy to dobre rozwiązania). Tak czy inaczej Marin jeździ super w terenie, choć ręce bolą, a na asfalcie czuje się jak na szosowym rowerze. Pozdrawiam!
A ja dla odmiany mam 181 i po przymiarce zdecydowanie lepiej pasuje mi M :) Trochę bardziej wysuwam tylko sztycę. To co zmieniłem to kierownicę na szerszą Genetic Digest 480mm i dla mnie to był strzał w 10. Bez porównania bardziej komfortowy dolny chwyt, o zjazdach w terenie i pewności w prowadzeniu nawet nie wspomnę :) Polecam spróbować.
Dzieki za podpowiedzi. Z ciekawosci -- dziennie ile godzin jezdzisz (okolo)? I drugie pytanie -- jaka jest Twoja szerokosc miedzy barkami (od kosci do kosci)? Pytam, bo co prawda mam szalone problemy na wyboistych zjazdach, ale z drugiej strony kierownica (42cm) jest szersza ode mnie samego (36cm), wiec juz teraz rece mam rozchylone. Obawiam sie isc w te strone, bo z autopsji wiem, ze im szersza kierownica tym szybciej rece sie mecza (w MTB, ktorego uzywalem wczesniej wyprawowo zjechalem do 54 cm).
Z tym u mnie jest różnie, bo ostatnio dopadł mnie wszędobylski brak czasu. Czasem jest tak, że przez miesiąc nie jeżdżę w ogóle, a później zrobię 1000 km w kilka dni. Ogólnie chaos :) Miałem to samo na tamtej kierownicy, problemem był u mnie dostęp do klamek (pomimo regulacji). Genetic to zupełnie inny typ kierownicy, który wręcz zachęca do jazdy w dolnym chwycie. Masz rozmiar L - czy tam przypadkiem kierownica nie ma 440mm i mostek 100mm? Na stronie Marina można wyczytać takie informacje. Rozm M ma 420mm i mostek 90mm. Co do barków mierząc na szybko wychodzi niecałe 40cm, noga w butach i założony pampers - 85 cm. W rowerze enduro mam kierownicę 785mm i jest mi bardzo wygodnie.
Jeszcze raz dzieki, wychodzi ze dziennie robisz ok. 200-250 km (no to szacunek). Hmm, bede sie musial mocno zastanowic na czym polega sekret tej kierownicy, ze mimo ze jest szersza nie wykancza Ci barkow na takim dystansie. A ja mam Marina M-ke, nie L-ke, wiec kierownica ma 420.
To chyba jakiś test sponsorowany albo kolarski świat się cofa w rozwoju. Po pierwsze stalowa rama była ok ale jakieś 25 lat temu, po drugie sztywny widelec do roweru który ma niby jeździć w terenie, po trzecie baranek na single truck wygląda śmiesznie. Skąd ten zachwyt? Do parodii brakuje tylko napędu 1x.
Sergo - Stalowe ramy CroMo są droższe w produkcji niż masówka z alu często krzywe np szosy Canyon ! Rama ze stali musi być przygotowana perfekcyjnie do spawania , potem nie ma poprawek, nie ma prostowania jak aluminium przed piecem. Do czego ci ten amor potrzebny? Zbędny kilogram w rowerze, na którym z sakwami szybko nie pojedziesz. Baranek nie jest taki jak w szosie, jest szerszy , często rozgięty na boki i wyżej umiejscowiony co daje ci możliwość jazdy na nim cały czas w terenie bez garba.
Sergo Sergo: Nie powinieneś się wypowiadać jak nie masz pojęcia o metalurgii. Najlepsze ramy stalowe po pierwsze "biją na łeb" aluminium wytrzymałością, po drugie "biją na łeb" aluminium tłumieniem drgań, po trzecie "biją na łeb" aluminium nawet wagą (najlżejsza rama Reynoldsa waży ok 1000 g a wytrzymałością 2,5 -krotnie przewyższa TYTAN). Tak, że ten tego... szach i mat:)
Dobrze że poruszyłeś słowo "wyprawowy" które jest beznadziejne to jest trekking tudzież turystyka rowerowa. Ludzie przestańcie używać określeń z dupy strony że tak się wyrażę! Nikt z moich znajomych nie używa takich słów bo to się nie trzyma ni kupy ni dupy!!!
Co jest nie tak z określeniem "wyprawowy" oprócz tego, że nie używają go Twoi znajomi? Czy nie nazwiesz wyprawą wyjazdu rowerowego z namiotami, sakwami itp. na tysiąc czy dwa tysiące kilometrów?
Dzięki za film, szykuję się do kupienie Marina. Pozdrawiam
Zrobilem ponad 2000km w pelnym bikepackingu
szuter, szosa, las
krotko - mistrzostwo
3,5 k za 13 kg jest chyba ok. Stal musi ważyć. Doszliśmy do czasów kiedy narzeka się na 13kg, że się jechać pod górę nie da i nosić bo to kawał kloca a to w porównaniu do rowerów sprzed dekady waga lekka. Myślę, że nadal warto kupować stalowe rowery, są dużo wygodniejsze o czym mówisz, pochłaniają drgania, ale mają również tą szlachetność jakiej nie ma Alu i carbon. Obecnie wymieniłem wszystko na stał mimo posiadania wcześniej innych ram bo w tych rowerach poza wyższa wagą jest jakaś naturalność, która lubię. Pozdrawiam
za 3,5 masz 11 kg czy nawet 10 ....
Peugeot z '89 na stali chromo molibdenowej ważył jakoś 9,8kg, więc 13kg to sporo a mineło ponad 30 lat ;)
@@ROOMERvideos A miał nośność165 kg (rower + rowerzysta + bagaż)?
Sora jest zamienna z mtb. U mnie z tyłu wpadła kaseta 11-40, sora od biedy dała by radę, zaś z przedłużką haka już nie ma najmniejszego problemu i nawet większa kaseta by weszła. Tylną przerzutkę zmieniłem na xt m771, zaś z przodu korba 30/46 i wszystko bardzo dobrze ze sobą współpracuje, żaden podjazd nie jest problemem :)
a ja mam ten rower od 3 mc. Jeździ mi się bardzo dobrze, po asfalcie, po szutrach, po lasach. Jakoś nie czuje jego masy, jeździ znacznie szybciej i sprawniej, nie odczuwam strasznie wibracji po nierównym. Jeździłam do tej pory na treku neko 2 i zamian jest na duży plus.
Mijałem się z gościem który jechał rowerem Marin gravel. Zwróciłem uwagę! "pozytwnie" wyglądał świetnie.
Zakupiłem tegorocznego Marin Four Corners... i chyba się zakochałem
ja też;)
+1 błękitek w Lce, lata jak marzenie
A mój Four Corners właśnie wjechał do salonu więc sam się przekonam jak to z nim jest:) Ogólnie szukając uniwersalnego roweru do wszelkich zadań, które go czekają to jedynie on mi przypadł do gustu. Gdyby więcej producentów postawiło na napęd 3x konkurencja byłaby większa. Nie wszędzie moim zdaniem napęd 1x lub 2x sprawdzi się tak jak obecny tutaj.
Przerzutka tylna MTB 9s normalnie będzie współpracować z klamkomanetkami szosowymi.. Dopiero 10s i 11s czyli system dynasys się rozjeżdża między MTB a szosą. Trzeba oczywiście dobrać odpowiednią przerzutkę pod względem pojemności, długości wózka i największej obsługiwanej zębatki kasety.
No i to jest pierwszy gravel który mi się podoba i chciałbym go kupić. Są nawet na przecenie za ok 2900 zł ale nie ma rozmiaru XL bo na 188 cm taki chyba tylko pasuje. A ta panią z reklamy o której byla mowa widziałem się parę razy na mtb i potrafi jeździć ostro 👍
Z tego co czytałem napędy szosowe są kompatybilne z mtb do 9 rzedowych. Od 10 rzędowych jest już inny ciąg linki. Ja w swoim Marinie mam nakładkę z neoprenu na tylni trojkącie co dobrze chroni przed uderzeniami łańcucha. Ale kusi mnie opcja przerzutki XT M772 starszy 9 rz model.
Właśnie ten XT i korba Ultegra 6603 mam w moim fitnessie ale często zmieniam koła i zapierdzielam nim nawet w ciężkim terenie. Miodzio napęd !
Co prawda mam Marina Lombarda a nie Four Corners ale myślę że przeznaczenie podobne ,mam go od połowy kwietnia, zrobiłem jakieś 3000 km i parę rzeczy mogę powiedzieć, po przesiadce z górala nie chciałem rezygnować z jeżdżenia po terenie ale chciałem również mieć możliwość szybszego przemieszczania się po asfalcie, drogach rowerowych, szutrowych itd, i robię trasy w proporcji około 80 teren 20 szosa, i Marinek daje radę ! Robię praktycznie te same trasy co na rowerze górskim, jednak pierwsze jazdy szybko pokazały co trzeba zmienić , oczywiście zmiany wiązały się z moim zacięciem terenowym😀 , na początek założyłem szerszą kierownice ritchey max Ventura max o wiele szersza niż fabryczna , dało to niesamowita kontrolę na kokpitem w terenie , potem zmieniłem koła na dt swiss r 460 plus piasty tej samej firmy na maszynach, plus wzmocnione szprychy i nyple , zmieniłem opony na panaracer gravel King sk 35 mm, i lata to świetnie , do pełni szczęścia planuje włożyć szersze opony wtb nano 40 mm w systemie bezdętkowym co da jeszcze lepszy komfort, zmieniłem też klocki hamulcowe i suport na accenta bb ex 1 bo fabryczny zaczął skrzypieć po około 2000 km, przy wzroście 190 cm mam ramę 60 cm , ogólnie bardzo fajne rowerki, pozdrawiam!!
Klocki hamulcowe zmieniles na jakie?
Chyba ta opona to 32 a nie 35 z panaracer gravelking takich nie ma
@@damianko1407 Ma.
Przerzutka z MTB będzie bez problemu współpracować z klamkomanetkami szosowymi. W Treku 520 z tego roku są klamkomanetki Sora, tak jak w tym Marinie, i przerzutka Alivio Shadow.
A jak bys ocenil nowego treka? Nie moge podjac ostatecznej decyzji co do nowego roweru wyprawowego, na liscie jest trek fuji kona( choc ta za droga troche)
O Treku wiem tyle co przeczytałem i zobaczyłem. Też jestem na etapie zapoznawania się z ofertą rowerów wyprawowych na wypadek, gdyby nie udało mi się przystosować do wypraw mojego Evado. Zresztą nawet jak się uda to pewnie i tak kupię sobie jakiegoś wyprawowego grawela bo czemu by nie? Trek 520 jest o 2000 zł droższy od Marina 4C ale ma od razu Alivio z napinaniem i bagażniki. W treku są miększe przełożenia co w rowerze wyprawowym jest lepsze ale nie wiem jakie najgrubsze opony można w nim założyć. W Marinie da się włożyć 2.0 cala albo nawet 2.1 co powinno być wystarczające. W Marinie zapadki w tylnej piaście są cichutkie a w Treku nie wiem czy są ciche czy głośne a ja wolę ciche.
Mam tak samo w sequoi bardzo fajne rozwiązanie. Kaseta 36-11 wszędzie wjadę i wyjadę ;)
Pan Dzikus rozważ speca sequoie zapadki chodzą cicho opony mogą wejść 2.0 lecz było to mierzone sufmiarką. Mierzyłem rk 2.2 i może by weszły
Janek! Wiem, że pisałeś to już wiele razy, ale musisz znów. Z tego co widzę testujesz rozm. L. Jak pamiętam twój wzrost nie jest ponad 180 lecz masz długie giry. Jak Ci leży ten rozmiar ramy? Nie jest za duży lub nie wolałbyś mniejszego? Napisz nam jeszcze raz jakie masz wymiary (wzrost/przekrok/rozstaw rąk). Może to pomoże wybrać rozmiar i zakup roweru komuś z nas. Dzięki za test, czekam na długodystansowy no i pozdrawiam! :D
Sora 9 rzędowa spokojnie działa z Alivio. Taka konfiguracje fabrycznie montowaną ma Specialized Sequoia
Dokładnie :)
A czy manetka szosowa Claris będzie działać z przerzutką i kasetą Acera?
@@bratsiostry4997 z dużą dozą prawdopodobieństwa tak
@Poston 666 ta deorka to w zasadzie nowe alivio m4000. na minus deorki działa to, że nie ma śruby baryłkowej do regulacji. w przypadku marina gdzie nie ma baryłek przy klamkach uważam że lepsze będzie alivio.
Ja od dawna już jeżdżę na stalowym rowerze - mój Surly Cross-Check też daje radę na każdej nawierzchni, mimo ciężaru jest dość zrywny a do tego świetnie sprawdza się na wyprawach rowerowych :) No i ta uniwersalność :) Zapraszam na śląsk - może chciałbyś przejechać się również "amerykańską" wizją na przełaj/gravel/touring/szosę w jednym :)
Świetne rowery. Zazdro!
Kultowa maszyna
Bardzo ciezki ?.. to do czego go porównujesz ? Ja uważam że jest lekki to stalowy gravel !
Kierowniku, planujesz testy gravela od Jari? Strasznie brakuje testów tej marki :(
Największą wadą tego roweru jest imo napęd. Słusznie, że trzyrzędowy, natomiast kompletnie nie rozumiem idei wsadzania szosowej korby do ciężkiego turystyka, którego z założenia używać się będzie z bagażem. Na swoim marianie zrobiłem z sakwami jakieś 2 tys km w tym sezonie, a nie wydaje mi się żebym choćby raz wrzucił na największy blat. Bez bagażu zdarza się na dobrej drodze, ale spokojnie wystarczyłaby tu standardowa korba trekkingowa, nawet taka z blatem 46t. Co do tylnej przerzutki, to Sora faktycznie lata na wszystkie strony. Rower bez problemu obsłuży 9-rzędową przerzutkę MTB (9-rzędowe przerzutki szosa-mtb mają taki sam ciąg linki), warto wstawić przynajmniej Deore z mocną sprężyną. Waga aż tak nie przeszkadza, o ile ktoś nie zamierza bić rekordów, za to stalowa rama naprawdę pomaga i po zjeździe z asfaltu nie czuję się jakbym brał udział w rodeo. No i jest to pierwszy mój rower, na którym mogę spędzić cały dzień i wieczorem nie czuję się obolały. Swoją drogą, rama mogłaby być nieco krótsza, wg tabeli jestem na granicy rozmiarów L i XL. Mam ramę L i łapska mam wyciągnięte daleko do przodu. Nie wyobrażam sobie żebym wygodnie mógł jeździć na większej.
Myślałem nad takim tylko nie pasuje mi napęd. Tu przydało by się korba alivio duży blat max 44 a z tyłu alivio shadow
@@tomaszborowski5835 Myślę, że jak już zmieniać przerzutkę, to przynajmniej na Deore. Na pierwszy rzut oka 9-rz Deore i Alivio wyglądają identycznie, ale niestety różnią się prężyną. W starym rowerze mtb po zmieleniu Deorki wymieniłem ją właśnie na Alivio Shadow i, niestety, żałowałem tej decyzji. Sprężyna w Alivio skacze może tylko trochę mniej niż Sora :)
@@zyciewnamiocie są też xt 9 rzędowe tylko drogie polecam tylko czy zagra z klamki manetka Sora
@@tomaszborowski5835 U siebie na tyl wrzucilem Shimano Deore XT RD-M772 i na sucho gra. Jak w czasie jazdy to sie dopiero dowiem, bo wymieniam jednoczesnie naped i jestem w trakcie zestawiania gratow (sama wymiana korby to za malo): przypadkopis.wordpress.com/2018/12/08/przerzutki-zdazyc-przed-wyrokiem/
@@WanderABit i jak XT gra
Przymierzam się do kupna, podoba mi się pozycja i rozmiar, opinie niezgorsze - ale pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi jest takie - jaką przelotową prędkość na asfalcie osiąga?
Teraz na Lazaro Integral, czyli zupełnie innym rowerze, bez spiny i wysiłku jadę 25 km/h. Jak jest tu? 30 jest osiągalne z tą pozycją, wagą i napędem?
Nic dziwnego, że nie znajdujesz odpowiedzi, bo skąd ktoś ma wiedzieć jaką prędkość osiągniesz :P Rower nie jedzie sam, tylko ktoś go napędza :P
Witam. Jak można się załapać na testy takiego marina? do kogo uderzać?
Jestem szczęśliwym posiadaczem Marina, ale Gestalta 1 (również na Sorze) i muszę stwierdzić krótko,że jestem fanem tej marki. Malkontenci wypowiadali się najczęściej nt. malowania, a ja właśnie w tym aspekcie widzę jego zaletę! Wiem o gustach się nie dyskutuje, ale mysle, że Marin spokojnie mógł (wpleść akcenty typu: 12-15 odcieni innej farby, blyskawice i inne cuda nie widy). Pytanie: po co? Właśnie ten minimalizm w malowaniu Marinòw jest charakterystyczny i elegancki!
Minimalizm to ja mam w Specu Sequoia. Czarny z czarnym 😂 aż mnie korci zrobić go w majtkowym różu
@@jestemkwita no to jesteś w awangardzie
A gdzie to było, bo widzę chyba Łęg w tle ?
I jak, udało Ci się zrobić jakiś dluższy odcinek na Marinie? ;)
Żeby tak nie telepało łańcuchem i przerzutką , proponuję skrócić łańcuch o dwa ogniwa, napęd i tak będzie dobrze działał bez wygięć itp, a jest lepiej napięty. Do pewnego poziomu przerzutki mtb i klamko manetki i manetki- przerzutki szosowe, współgrają, nie wiem jak to jest z tymi najnowocześniejszymi wynalazkami. Kiedyś do grawitacji stosowałem małe kasety szosowe i przerzutki szosowe z krótkimi wózkami i łańcuchami , działało dobrze i o wiele mniej się telepało. Można było sobie radzić bez sprzęgiełek i mega sprężyn w przerzutkach ;)
Jak się nie znasz to się nie wypowiadaj, skracanie łańcucha ma wpływ na wiele innych rzeczy, zmianę przełożeń itp. i można spierdolić cały napęd.
można jak sie przedobrzy ze skracaniem , nie zaprzeczam. Tu jest najdłuższa przerzutka, więc tolerancja spora. Przez kilkanaście lat nie spierdoliłem żadnego napędu, a ci co mają okazje jeździć moimi rowerami twierdzą że u mnie zawsze wszystko cyka jak w zegarku.
@@czesiu420 Korba jest trzyblat większe przekosy i nawet Shimano zaleca przy trójblacie stosowanie łańcucha 116 a nie 114. Piszą o tym w każdej instrukcji serwisowej i katalogu części. Przy dwu blatach zgadzam się że można dać krótszy łańcuch.
w takich systemach nie jest również zalecane stosowanie skrajnych przełożeń- duża zębatka z tyłu i duża z przodu, to niweluje problem skracania.Ale ja o tym pamiętam, ktoś inny może już niekoniecznie i tu racja w takim przypadku można coś spierdzielić. Może powinienem dodać, że należy robić takie rzeczy na własną odpowiedzialność ;)
Kupiłem go i jestem mega zadowolony, jedno co muszę zmienić to owijka, ta mi jakoś nie pasuje. A tak to spoko, jak na razie przejechałem na nim niecałe 300 km, ale prawdę mówiąc to pierwsze kilkanaście już mnie upewniło że to był dobry zakup.
MrOryly Jaki wybrałeś rozmiar ramy do swojego wzrostu? Pozdrawiam.
Ja w swoim 4C wstawiłem tylną przerzutkę Alivio RD-M4000 zamiast Sory i jest duży progres w kwestii napinania łańcucha.
A wymiana tylnej na shimano deore? BREEZER RADAR EXPERT ma shimano deore 2x9 i klamkomanetki shimano sora. Co o tym sadzisz?
Z serii pytań absurdalnych - obręcze i opony w FC są tubeless ready czy faktycznie są złożone bezdętkowo?
Nie są.
Super by było gdybyś nagrał Coś o Kellysie ! Przygotowali dość sensowna ofertę graveli na 2019 i super jakbyś to jakoś ocenił i się do tego odniósł :)
..mam pytanie, na które sam sobie nie potrafię odpowiedzieć ze wzgledu na niewielkie doswiadczenie w jeździe na różnych typach rowerów...czy sama stal (rama +widelec ) ma lepsze właściwości tłumiące i daje większy komfort niż aluminiowa rama + karbonowy widelec ?...
Stal ma lepsze właściwości tłumiące niż aluminium, natomiast dobrze zaprojektowany widelec karbonowy jest porównywalny, albo nawet bardziej chłonny (to już naprawdę mocno subiektywne). Widelec karbonowy może za to być lżejszy i bardziej podatny na kształtowanie - czyli będzie tłumił wibracje, ale przy tym np. będzie bardziej sztywny skrętnie, przez co zapewni np. lepszą dynamikę. Stąd taka dominacja karbnonu w rowerach okołowyścigowych - lekkie i sztywne.
Obecnie najczęściej spotykamy się ze stalą w rowerach wyprawowych, gdzie ważny jest komfort, wytrzymałość i łatwość montażu różnych akcesoriów (w stali można sobie wiercić ile wejdzie). Wyścigi - karbon, a aluminium tam, gdzie priorytetem jest niższa cena - chociaż są od tej reguły odstępstwa, vide doskonałe aluminiowe ramy szosowe Cannondale CAAD
Jakbyś 4corners porownal do cortiny ax?
A ile wazy najwiekszy rozmiar?
Gdzie mogę kupić taki rower? Nigdzie tego nie ma :D
Taki, czyli jaki. Oglądasz film sprzed 3 lat, więc tego roweru raczej na pewno nigdzie nie będzie:)
@@DobreroweryUA-cam Taki, czyli jakikolwiek Marin Four Corners w rozmiarze M. Niestety nigdzie nie jestem w stanie go znaleźć (z jakiegokolwiek rocznika).
marin muirwoods 29er vs marin four corners sproboj zrobić filmik w takim stylu : jeden producent, ale 2 różne rozwiązania! Wydaje się, będzie ciekawie. Pozdrawiam.
z jakiej stali jest ten rower? hi-ten czy cro-molly ?
gaz rurka 4zł za metr :)
Litości. Hi-ten w rowerze za 3.5k? Oczywiście ze cro-mo. Ale żeby nie popadać w zachwyt te podstawowe stalowe marina to nie jest szczyt finezji i wyrafinowania. Proste i ciężkie.
chłopie to solidne rury żeliwne bezszwowe z kołnierzami męsko - damskimi
„O wiewióra!!!”
😂😂😂
Hi! Very good video! Please let me know which measure is your Marin Four
Corners and how tall are you? I'd like to buy it too but i am 1.78 cm
tall and i am exactly between M and L size...so maydbe you can give to
me a kindly advice...thanks
He says he is 175 cm and rides the L size ;)
Well, he says he is 178 cm (not 175) tall and rides the L size
Świetny filmik lecz mam prośbę czy mógłbyś mi podpowiedzieć co wybrać romet mustang 29.1 czy trek x calibur 7
Trek
Trek x calibur 7
Jeśli 13 kg to klocek to moje 15,5 kg czym jest ?
A moje 22? :) Za to nogę mam wyrobioną:)
Nie czuć wagi, gdyż jedziesz po szutrze na niskich biegach ;) Rower nie waży aż tak dużo, gdyż to jest zwyczajnie golas!
ajj dzisiaj była świetna okazja do przetestowania go na biatlonie :)
Właśnie zupełnie zapomniałem o tym biathlonie rowerowym, a nawet ostatnio w tamtej okolicy się kręciłem rowerem:)
kontrowersyjny tylko dla Ciebie? ;-)
Zrobisz recenzje giant talon 3 2018?
Czy w ofercie waszego sklepu znajdę rower Marine Nicasio?
Kanał to nie sklep:) A z innej strony - rowerów Marin nie ma w ofercie sklepu Dobrerowery.pl:)
Fajny materiał!
Jak ma się ten Marin do Authora Ronina 2018? Bo zastanawiam się nad jednym i drugim, a cenowo podobnie wypadają ;)
i znalazłeś jakieś info ? :)
Obecnie jest już Author Ronin SL
Ale Ronin SL to zupełnie inna półka cenowa.
głupie pytanie... jak jeździć na rowerze gdy noszę okulary a chciał bym jeździć w okularkach sportowych "rowerowych" ? porusz ten temat proszę
Kupić okulary sportowe do których można montować szkła korekcyjne:)
Są też kaski, które mają szybę przednią zaczepianą na magnes. Mam taki i to jest świetne rozwiązanie.
Kupić sobie soczewki kontaktowe :D
@@ireneuszmaslinski9187 proszę podaj model tego kasku bo ja też chodzę w okularach i mam z tym problem
@@robertk1975 Są różne kolory, niektóre mają zmienne szybki. Ja mam taki
pl.aliexpress.com/item/ROCKBROS-Bicycle-Helmets-Integrally-molded-Ultralight-Magnetic-MTB-Mountain-Road-Cycling-Bike-Helmets-With-Sunglasses/32849709864.html?spm=a2g17.search0104.3.51.1b24635eZH6knf&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2_10065_10068_10843_5015512_10546_10059_10548_5016212_10696_100031_10084_10083_10103_451_10618_452_5016315_10304_10307_10820_5015615,searchweb201603_16,ppcSwitch_5&algo_expid=14603f71-27c7-4cd8-b854-ef6141d1e23f-8&algo_pvid=14603f71-27c7-4cd8-b854-ef6141d1e23f&priceBeautifyAB=0
A tak dla laika. Czym w praktyce różni się gravel od roweru crossowego? Nie chodzi mi o kształt kierownicy, tylko praktyczne różnice.
Zależy od konkretnego gravela. Sportowe gravele są dużo bardziej dynamiczne niż rowery crossowe, mają bardziej agresywną geometrią, są lekkie (poniżej 9 kg). Gravel turystyczny, taki jak ten Marin, to przede wszystkim wyprostowana pozycja za kierownicą, szosowy napęd, kierownica typu baranek.
Generalnie - gravel dzięi połączeniu PRAWIE szosowych kół, baranka i odpowiedniej geometrii jest dużo szybszy na gładkiej (asfalt, beton, szuter, leśne ścieżki) nawierzchni niż rower crossowy, jest tez od niego o kilka kilogramów lżejszy, co jednak docenimy przede wszystkim na dłuższych trasach, lub kiedy po prostu lubimy się takim rowerem pobawić poza asfaltem, pojeździć dynamicznie. Do typowo rekreacyjnej jazdy na 30-40 km w weekend dla kogoś bez zacięcia sportowego rower crossowy jest dużo wygodniejszy.
Ok,Dzięki.
Wiesz co właściwie to kierownicą która zmienia bardzo dużo. Dzięki niej wygodnie przejedziesz długa trasę, Gravel to taka bardzo wygodna, za sprawą szerszych opon i bardziej wyluzowanej geometrii, szosówka którą możesz śmiało przejechać tam gdzie szosówką byś nie chciał jechać. Dzięki kierownicy będziesz jeździł z wyższą średnią prędkością niż na mtb czy crossie po prostu jesteś bardziej "aero". Ja od kilku dni mam gravela i w ogóle przestałęm korzystać z innych rowerów, wszędzie dojadę nim szybciej, mniej zmęczony, Pod warunkiem że trasa jest twarda i bez piachu.
Według mnie są dwie podstawowe różnice: gravel ma baranka i nie ma amora.
Czyli na asfalcie lepiej jeździ się gravelem, ale w terenie / w lesie / po kamienistej drodze - crossem.
Paulo Maro
Gravele są różne. Masz gravele z geometrią podobną do szosówki, czyli koła blisko siebie , bardziej zwrotne, ale stopą w terenie możesz zawadzić o koło przy skręcie jak w rowerze przełajowym. Są gravele z geometrią pomiędzy szosą a mtb np. Rondo i grawele z geometrią MTB np. Merida Silex lub Whyte Friston. Ja uważam ,że te ostatnie są najlepsze. Mnóstwo miejsca na stopę przy skręcie, możliwość założenia kół 27,5 cala i opony 2.1. To jest ważna rzecz pomijana w testach ! Geometria to pierwsze na co powinieneś zwrócić uwagę. Z grubsza mówiąc , im bardziej koło z przodu tym lepszy rower w terenie czy na szutrowych zjazdach. Jeśli będziesz większość jeżdził po szosie to dwie pierwsze kategorie są OK.
Jeszcze by się przydała przejażdżka z sakwami i torbami
Ilu procent użytkowników Marin Four Corners potrzebna jest stal ? Ile osób kupujących stalowy rower jedzie nim za ural ?
Manetka Sory dziala super z przerzutka SLX 2x i korba alivio 22x36
Jaka kaseta do tego? Bo chciałbym po górach pojeździć
@@andredo4880 11-34
@@wojtekmatras dzięki!
No Panie... tak gadałeś o tej wadze, że myślałem o 20 kg. A tu 13 :D
14.5
W marinie chyba słabo się znają na produktach shimano, że nie dali od razu shadowa z mtb zamiast tego... w tym zastosowaniu przerzutka szosowa to badziew.
Testowanie rowerów to coś jak testowanie samochodów ????
Dopiero dziesiąty byłem...
Klamki obsłużą przerzutkę mtb (ta sama indeksacja).
W napędach 3x9 można zastosować Deore rd-m591 lub rd-m592. Teraz 591 słabo dostępne.
Szkoda, że nie ma zniżek na ten rower.
Przecież on jest tani jak barszcz. Konkurencja za taki osprzęt każe sobie płacić ponad 4kPLN.
@@Dziku888 teraz kosztuje 4500
@@poloniek973 To jest dobra cena?
No to sie wkurzylem ;-), jesli dobrze slysze masz 178 cm i masz L-ke, mam tyle samo tylko ze kupilem M-ke i... tez mi sie dobrze jezdzi (ale mostek maks. do gory i na plusie), ale z L-ka mialbym wieksza pojemnosc ramy na graty, ech... No nic, trudno (uroki zakupow na odleglosc). Dla leniwych reklama: ua-cam.com/video/kuCmt5rQceY/v-deo.html&t ale moja ulubiona to ta (muzyka!): ua-cam.com/video/D19nl6p498w/v-deo.html
Maciej Pilichowski Ha! A ja też mam 178, kupiłem L i teraz się zastanawiam czy to był dobry wybór. Ja tylko odwróciłem mostek na negatyw i jedna podkładka poszła na górę. Chyba nie ma tu dobrego rozwiązania bo to taki graniczny wzrost dla tej ramy. Testowałem ramę M i L przed zakupem i ta pierwsza wydała mi się jakaś mała, a ta druga ciut za długa. Postawiłem jednak na L z perspektywą zamiany mostka na jeszcze krótszy (nie wiem czy to dobre rozwiązania). Tak czy inaczej Marin jeździ super w terenie, choć ręce bolą, a na asfalcie czuje się jak na szosowym rowerze. Pozdrawiam!
A ja dla odmiany mam 181 i po przymiarce zdecydowanie lepiej pasuje mi M :) Trochę bardziej wysuwam tylko sztycę. To co zmieniłem to kierownicę na szerszą Genetic Digest 480mm i dla mnie to był strzał w 10. Bez porównania bardziej komfortowy dolny chwyt, o zjazdach w terenie i pewności w prowadzeniu nawet nie wspomnę :) Polecam spróbować.
Dzieki za podpowiedzi. Z ciekawosci -- dziennie ile godzin jezdzisz (okolo)? I drugie pytanie -- jaka jest Twoja szerokosc miedzy barkami (od kosci do kosci)? Pytam, bo co prawda mam szalone problemy na wyboistych zjazdach, ale z drugiej strony kierownica (42cm) jest szersza ode mnie samego (36cm), wiec juz teraz rece mam rozchylone. Obawiam sie isc w te strone, bo z autopsji wiem, ze im szersza kierownica tym szybciej rece sie mecza (w MTB, ktorego uzywalem wczesniej wyprawowo zjechalem do 54 cm).
Z tym u mnie jest różnie, bo ostatnio dopadł mnie wszędobylski brak czasu. Czasem jest tak, że przez miesiąc nie jeżdżę w ogóle, a później zrobię 1000 km w kilka dni. Ogólnie chaos :) Miałem to samo na tamtej kierownicy, problemem był u mnie dostęp do klamek (pomimo regulacji). Genetic to zupełnie inny typ kierownicy, który wręcz zachęca do jazdy w dolnym chwycie. Masz rozmiar L - czy tam przypadkiem kierownica nie ma 440mm i mostek 100mm? Na stronie Marina można wyczytać takie informacje. Rozm M ma 420mm i mostek 90mm. Co do barków mierząc na szybko wychodzi niecałe 40cm, noga w butach i założony pampers - 85 cm.
W rowerze enduro mam kierownicę 785mm i jest mi bardzo wygodnie.
Jeszcze raz dzieki, wychodzi ze dziennie robisz ok. 200-250 km (no to szacunek). Hmm, bede sie musial mocno zastanowic na czym polega sekret tej kierownicy, ze mimo ze jest szersza nie wykancza Ci barkow na takim dystansie. A ja mam Marina M-ke, nie L-ke, wiec kierownica ma 420.
Za dużo angielskich słów....
Bez flaneli test nie liczy się
Nie dawać like bo nie hce powiadomień ale serio siema ludziska
3600zł 🤣🤣🤣
Dawno nieaktualne
обана! ничо нормальный конь. зачетный
Pamir (Tadżykistan-Kirgistan) = Four Corners ua-cam.com/video/1R6YHgR6Zig/v-deo.html
Че он там буровит
Siema
spierdalaj na szczaw i mirabelki na nasypie
To chyba jakiś test sponsorowany albo kolarski świat się cofa w rozwoju. Po pierwsze stalowa rama była ok ale jakieś 25 lat temu, po drugie sztywny widelec do roweru który ma niby jeździć w terenie, po trzecie baranek na single truck wygląda śmiesznie. Skąd ten zachwyt? Do parodii brakuje tylko napędu 1x.
Czemu stalowa rama była ok 25 lat temu?:D Bo teraz jest aluminium?:D
Sergo - Stalowe ramy CroMo są droższe w produkcji niż masówka z alu często krzywe np szosy Canyon ! Rama ze stali musi być przygotowana perfekcyjnie do spawania , potem nie ma poprawek, nie ma prostowania jak aluminium przed piecem. Do czego ci ten amor potrzebny? Zbędny kilogram w rowerze, na którym z sakwami szybko nie pojedziesz. Baranek nie jest taki jak w szosie, jest szerszy , często rozgięty na boki i wyżej umiejscowiony co daje ci możliwość jazdy na nim cały czas w terenie bez garba.
Dobrerowery.pl dokładnie, aluminium bije na łeb stalowe ramy pod każdym względem tym bardziej w takim rowerze dla rekreacji
Nie karmić trolla!
Sergo Sergo: Nie powinieneś się wypowiadać jak nie masz pojęcia o metalurgii. Najlepsze ramy stalowe po pierwsze "biją na łeb" aluminium wytrzymałością, po drugie "biją na łeb" aluminium tłumieniem drgań, po trzecie "biją na łeb" aluminium nawet wagą (najlżejsza rama Reynoldsa waży ok 1000 g a wytrzymałością 2,5 -krotnie przewyższa TYTAN). Tak, że ten tego... szach i mat:)
Dobrze że poruszyłeś słowo "wyprawowy" które jest beznadziejne to jest trekking tudzież turystyka rowerowa. Ludzie przestańcie używać określeń z dupy strony że tak się wyrażę! Nikt z moich znajomych nie używa takich słów bo to się nie trzyma ni kupy ni dupy!!!
Ludzie, przestańcie używać słów od dupy strony sjp.pwn.pl/szukaj/tudzie%C5%BC.html
Co jest nie tak z określeniem "wyprawowy" oprócz tego, że nie używają go Twoi znajomi? Czy nie nazwiesz wyprawą wyjazdu rowerowego z namiotami, sakwami itp. na tysiąc czy dwa tysiące kilometrów?
pierdolenie...