Wpływ stresu na zdrowie psychiczne - dr Zuzanna Kwissa-Gajewska, Zofia Szynal

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 лют 2025
  • Stres, zarówno jego nadmiar, jak i neutralny poziom, wywiera wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Może przyczynić się do powstawania zaburzeń lękowych i depresji, ale czasem działa też na nas pozytywnie. Jak stres wpływa na zdrowie psychiczne? Co dzieje się w naszym organizmie, gdy pojawia się napięcie? Jak radzić sobie ze stresującymi sytuacjami? Kiedy udać się do specjalisty? Na te i wiele innych pytań odpowiada dr Zuzanna Kwissa-Gajewska, psycholog zdrowia, członkini Komisji ds. Etyki Badań Naukowych, adiunkt w Katedrze Psychologii Klinicznej i Zdrowia na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Rozmowę prowadzi Zofia Szynal, psycholog, psychoedukatorka oraz certyfikowana psychoterapeutka.
    00:56 - Czym jest stres i jak powstaje?
    04:39 - Co wpływa na to, że niektóre sytuacje odbieramy jako stresujące, a inne nie?
    08:50 - Co dzieje się w naszym organizmie, gdy znajdujemy się w stresujących sytuacjach?
    15:10 - Jak radzić sobie z ze stresem?
    21:10 - Jakie zachowania budują pozytywne emocje?
    28:37 - Czy przewlekły stres może doprowadzić do powstania zaburzeń psychicznych?
    39:12 - Czy stres może wpływać na nas pozytywnie?
    46:07 - Kiedy warto udać się specjalisty?
    dr Zuzanna Kwissa-Gajewska - psycholog zdrowia, członkini Komisji ds. Etyki Badań Naukowych, adiunkt w Katedrze Psychologii Klinicznej i Zdrowia na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie. W pracy naukowej zajmuje się radzeniem sobie ze stresem wywołanym przewlekłą chorobą somatyczną. W szczególności interesują ją czynniki sprzyjające skutecznej adaptacji do takiej choroby oraz relacje lekarz-pacjent. W 2014 r. została laureatką Srebrnego Pióra czasopisma „Reumatologia”. Edytorka polskiej wersji językowej bloga Practical Health Psychology. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii zdrowia. Jest koordynatorką modułu „Stres życiowy”.
    Zofia Szynal - psycholog, psychoedukatorka oraz certyfikowana psychoterapeutka. Leczenie prowadzi stosując metody terapii poznawczo-behawioralnej oraz terapii schematów. Studia psychologiczne ukończyła na Uniwersytecie SWPS, gdzie odbyła również czteroletnie szkolenie psychoterapeutyczne. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu seksuologii klinicznej, prowadzone przez UAM w Poznaniu. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej oraz Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Prowadzone procesy poddaje regularnej superwizji, a na co dzień prowadzi prywatną praktykę psychoterapeutyczną “Na lepsze”. Pełni również funkcję kierownika zespołu terapeutycznego w Centrum Zdrowia Psychicznego+ we Wrocławiu. Jest zaangażowana w liczne projekty psychoedukacyjne.
    Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: www.psyche.swps.pl
    Interesujesz się psychologią? Dołącz do innych w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS na Facebooku ( / strefapsyche .
    #stres #zdrowiepsychiczne #psychologia

КОМЕНТАРІ • 31