Od lakieru do winylu - długa droga czarnego krążka

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 чер 2024
  • 👁 Kursy 0dB.pl: 0db.pl/kursy-warsztaty
    👁 Subskrybuj 0dB.pl: bit.ly/sub0dBpl
    👁 Instagram: / 0db.pl
    👁 Facebook: / 0dbpl
    👂 Podcast Spotify: spoti.fi/3akUMNv
    👂 Podcast Apple: apple.co/3P5Ekzm
    Czwarty odcinek serii Jak Działa Winyl. Będzie o zastosowaniu jajek, ale głównie zajmę się kwestią powstawania finalnego produktu i problemami z jego jakością, opowiem o ojcu i matce, jak z biszkopta zrobić winyl, a także o co chodzi z gramaturą płyt.
    00:00 Intro
    00:54 Z masteringu do galwanizerni
    01:23 Ile kopii ze stempla?
    04:22 Płyty z recyklingu
    06:08 Jak powstaje ojciec
    07:59 Ojciec, matka i jajka
    09:29 Matka idzie do kosmetyczki
    10:44 Tworzenie stempla
    11:38 Materiał do produkcji płyt
    13:21 Płyty z biszkoptów
    14:33 Gramatura płyt gramofonowych
    15:27 Kapryśni audiofile
    16:03 Ciąg dalszy nastąpi
    Materiały wykorzystane w filmie pochodzą z następujących źródeł:
    UA-cam @blacktree.recording
    UA-cam @stamperdiscs
    pspatialaudio.com/
    UA-cam @WIRED
    UA-cam @Allprocessofworld
    UA-cam @refinery29
    #0dBvinyl #jakdzialawinyl #vinyl
    ‪@stamperdiscs‬ ‪@WIRED‬ ‪@Allprocessofworld‬

КОМЕНТАРІ • 222

  • @pokrec
    @pokrec Місяць тому +15

    No po prostu kawał wiedzy. Człowiek się dowiedział, jak mało wiedział... Przyszły technologie cyfrowe i pozamiatały sprowadzając analogowe techniki do muzeum.

    • @Jellyeater1
      @Jellyeater1 Місяць тому

      Przyszedł prąd i zamknął parowozy w muzeach.

    • @pokrec
      @pokrec Місяць тому +2

      @@Jellyeater1 No, tak. Choć, jesli elektrownia jest na węgiel, to elektrowozy sa dalej parowozami, tylko nie wożą ze soba kotła i zapasu węgla. Bo weź sobie lokomotywy dieslowskie, one maja przekładnie elektryczną: generator dieslowski napędza prądnicę, która poprzez układ regulacyjny ("elektroniczna skrzynia biegów") napędza silniki elektryczne przy kołach. Elektrowóz to po prostu układ wykonawczy na kołach ("elektryczna skrzynia biegów" + silniki) a generator prądu jest stacjonarny, na końcu trakcji. Jesli ten generator jest elektrownia węglową, to... Inna sprawa, że sprawność energetyczna takiego układu jest kilkakrotnie większa od parowozu. Francuzi na ten przykąłd maja lokomotywy o napędzie jądrowym...

    • @Mikexception
      @Mikexception Місяць тому +2

      Chyba nie to gdzie się trzyma urządzenie świadczy o jego doskonałości bo by pan kpił z dzieł Leonarda da Vinci? A to lipa przy telewizji 4K.. Analogowa technika wymaga super wiedzy i talentu i to jest klucz do jej wypierania. Ci którzy na nią pisoczą tej wiedzy i talentu nie chcą mieć.

    • @pokrec
      @pokrec Місяць тому +1

      @@Mikexception Nie do końca. Po prostu cyfrowo jest łatwiej. To tak, jakby psioczyć, że w warsztacie używa się frezarki, bo majstrowi nie chciało się nauczyć robić pilnikiem. Analogowo jest co najwyżej tak samo dobrze ale za to o wiele drożej. Poza tym technologia cyfrowa uwalnia nas od szumu nośnika informacji. Tego nie przeskoczysz, choćbyś pękł. Podobnie zegarki - mechaniczne z tourbillonem i mnóstwem komplikacji wymagają potężnego talentu, wiedzy i umiejętności a i tak nigdy nie będą miały lepszego chodu od zegarka kwarcowego z bazaru za 50 zł. Owszem, do podniecania się mechaniczne są lepsze, ale do "robienia roboty" - kwarcowe. I też, nigdy technologia analogowa-mechaniczna nie będzie lepsza od cyfrowej. A że cyfrowa jest przy okazji łatwiejsza i tańsza? Komu to przeszkadza?

    • @Mikexception
      @Mikexception Місяць тому

      @@pokrec Tak przy okazji -dokładne wykonani rur o średnicy 80 cm do pomiaru ilości gazu w najlepszych firmach na świecie w które wizytowałem robi się przez ręczne polerowanie i sprawdzanie gładkości palcami. Czas jest mniej istotny od rezultatu
      Ktoś tu wspomniał parowozy - tak żeby pojechać bezpiecznie parowozem to maszynista musiał mieć przeszkolenie, doświadczenie siły do zaworów, do łopaty i odwagę. Nikt nieobeznany nie próbował ale jak był dobry maszynista to pociąg pięknie był na czas. .
      Teraz są elektryczne a automatykami które poprowadzi panienka z dyskoteki - jak się pogubi to taki parowóz bezpiecznie stanie. Więc ona nie czuje żadnej odpowiedzialności i robi co chce (i co umie, a umie się bawić) Powiedzmy co 2 minuty pociąg się "bezpiecznie" zatrzymuje i ona woła o pomoc. Czy naprawdę pasażerowie dzięki technologii nie mają problemu?
      Problem z cyfrą jest taki że ludzie nie zauważąją zakłóceń cyfrowych - one nie są oddzielnie słyszalne Natomiast ile jest smogu elektronicznego na częstotliwościach przenikających wszystko to wiemy bo routery, 5G, zasilacze impulsowe, telewizory przenikają wszędzie. Tego nie usłyszymy ani w postaci szumu ani trzasków ani buczenia 50 Hz. co daje do myślenia w analogu i zmusza do prostych zabiegów.
      Natomiast to może być wspólnie dekodowane przez DAC przy odtwarzaniu harmonicznych Tak bym tłumaczył zeznania że komuś inaczej gra sprzęt bo się włączyła lodówka albo że taki kabel inteconnect gra inaczej a taki inaczej albo ze trzeba oddzielany kabe zasilający z transformatora WN Zawsze zmieni się zestaw zakłóceń zewnętrznych To jest z kolei cena łatwej cyfry która "zabiła" słyszalne zakłócenia . Ja wolę analog bo jak jest źle to w mam dużą szansę o tym natychmiast wiedzieć i zaradzać. Ale poza tym to nie kruszę kopii - dobra cyfra jest tak samo wartościowa tyle że ja nie mam pewności czy ona jest dobra. Kopiowanie jest za darmo więc ile może być różnych wersji?

  • @andrzejpociegiel8153
    @andrzejpociegiel8153 Місяць тому +5

    Normalnie Pan maruda, niszczyciel marzeń 😀
    Zaraz wjedzie tu masa ludzi, którzy mają po 5000 winyli na pólkach, zbieranych pieczołowicie przez lata i będzie jazda. Sam zbieram winyle (na małą skalę, wolę CD i szpule) i przekazywane tu informacje to dla mnie potężna dawka wiedzy. Wiedzy, którą absolutnie żadna wytwórnia nie podzieli się ze swoimi klientami.

  • @Szabas777
    @Szabas777 Місяць тому +4

    Profesor Dźwięku nadaje - oglądamy! 👌🫡👍

  • @giena94
    @giena94 Місяць тому +4

    Nie rozumiem tej burzy w komentarzach co jest lepsze winyl czy cyfra. Co za różnica , to muzyka ma mi sprawiać przyjemność ,wywoływać emocje a nie nośnik na którym został zapisany. Nie wiem, może ja się nie znam.

  • @solo1953
    @solo1953 Місяць тому +5

    Kolejna porcja prawdy o "wyższości" winyli nad cyfrą 🤣
    Pracowałem onegdaj w Polskich Nagraniach na ulicy Płockiej w Warszawie i na własne oczy widziałem halę tłoczni z prasami, działającą kotłownię wytwarzającą parę technologiczną, ręczną prasę do wycinania naklejek z wadliwych płyt, czy też młynek do ich przerobu na wtórny granulat.
    Pozdrawiam

    • @Mikexception
      @Mikexception Місяць тому

      Ale skąd ta informacja o wyższości która "znowu" okazała się nieprawdziwa. Tu jest na przykładzie podania procesu produkcji informacja dla wszystkich żeby nie ufać jakości płyty LP .prawda? Co ( nie wiem czy celowo) powoduje domyślne dowodzenie że ludzie którzy je używają bez napastliwości do innych są strasznie "nierozumni" To nie jest do jednego człowieka ale do grupy ludzi. .
      Hejtu jest dziś tyle ze ustawę o zakazie chcą teraz uchwalać .
      Autorzy wszystkich video o płytach LP podają wyłącznie wady które są logicznie wywodzone z ich innych osobistych doświadczeń być może np z zużywania się silników spalinowych i opon , butów bo przecież nie porównali głębokości rowka płyty nr 3004 z płytą nr 4004 ? Więc znajdują natychmiastowe zrozumienie u wszystkich którzy mają samochody i buty ale nie mieli nigdy dobrego gramofonu żeby zauważyć różnice wynikające z fizyki. materiałów i ich wytrzymałości na obciążenie Jak jest wytrzymałość metalu na ściskanie winylem? Autorzy wiedzą tylko że jakaś jest ale się drapią"uczciwie" w głowę co dodaje im wiarygodności. Rzucają różnymi liczbami od 50 do tysięcy które istnieją z nieznanych nam przyczyn może i marketingowych? . Pomijają przy tym jakiekolwiek zalety np prostotę wymiany wkładki gramofonowej w porównaniu do wymiany odbiornika internetu czy lasera albo posiadania za każdym razem kompletnej oryginalnej płyty z datą produkcji na talerzu a nie jej kawałka o nieznanej historii modyfikacji

    • @ExploratorSpektrum
      @ExploratorSpektrum Місяць тому +1

      @@Mikexception Jak to zwykle między ludźmi bywa każdy powód jest dobry, by dokarmić swoje ego. Jedni uważają, że jako posiadacze wymuskanych gramofonów i płyt analogowych wraz z całym dodatkowym osprzętem, którzy w dodatku słyszą wszystkie niuanse jakie z tego wynikają - należą do "elity" odbiorców muzyki, w związku z czym pozwalają sobie na wyższościowe uwagi wobec "nie-elity". To oczywiście wywołuje stosowną reakcję emocjonalną. A gdzie pojawiają sie emocje, tam szybko przestaje się zauważać prawdę. Taki psychologiczny schemat występuje zresztą prawie w każdej dziedzinie ludzkiej aktywności, w krótkofalarstwie, żeglarstwie, wędkarstwie, na religii i oczywiscie polityce kończąc.

  • @Excray80
    @Excray80 Місяць тому +2

    2:34 Hahaha, ale dobra szydera. W zasadzie ograniczeń nie ma, ale jak już spadnie jakość to zamienia się etykietkę z POP na DISCO.

  • @palmywtaczanowie
    @palmywtaczanowie Місяць тому +2

    Interesujący odcinek. Proces produkcji czarnego krążka obejmuje więcej etapów, niż sądziłem.

  • @TonsilNaprawa
    @TonsilNaprawa Місяць тому +2

    No to ja już wiem, dlaczego mój singiel Elvisa z 1956 roku, który na pewno był odtwarzany w szafie grającej, tak świetnie brzmi🙂

  • @krzysztofkubacki8215
    @krzysztofkubacki8215 Місяць тому +1

    Zaraz po Sondzie to najciekawszy program dotyczący techniki. Dziękujemy za tak precyzyjne i proste przekazanie wiedzy, która Pan posiada.

  • @thedelfinka16msp93
    @thedelfinka16msp93 Місяць тому +2

    Solidna dawka wiedzy o tym jak produkowane są płyty winylowe i zastanawia mnie to jakich proszków trzeba użyć, żeby płyta winylowa miała inny kolor niż czarny np. niebieski

    • @0dB-pl
      @0dB-pl  Місяць тому

      Z tym nie ma problemów - granulat można kupić w każdym kolorze, a na etapie tłoczenia stosować punktowe domieszki, aby uzyskać unikalne układy barw. Można też kupić biały i zabarwić go dowolnie: www.granulat.de/

  • @sylwekpiekarski9091
    @sylwekpiekarski9091 Місяць тому +2

    Ciekawy odcinek, bardzo dziękuję, prześlę ten film znajomemu. Chciałbym jeszcze dowiedzieć się jak się tłoczy płyty kompaktowe.

  • @grzegorzwozniak.photos
    @grzegorzwozniak.photos Місяць тому +1

    Niecierpliwie czekam na kolejne opowieści o czarnych krążkach i dziękuję 👍👏

  • @lukeduke9304
    @lukeduke9304 Місяць тому +1

    Mega dawka wiedzy i historii, czekam na resztę 👍

  • @sylwesterwoch1073
    @sylwesterwoch1073 Місяць тому +3

    kretyn może (ale nie musi) być audiofilem, audiofil może (ale nie musi) być kretynem, natomiast audiofil na pewno, po prostu, kocha audio... zatem moja skromna prośba; może już czas przywrócić określeniom ich pierwotne znaczenie i przestać nazywać kretynów, panoszących się w domenie audio, audiofilami. NIE KAŻDY AUDIOFIL TO KRETYN... A co do materiału: Świetny, Dziękuję.

  • @tomekja108
    @tomekja108 Місяць тому +2

    To cud, że po tylu krokach produkcji i po takim oddaleniu od taśmy matki winyl może tak wspaniale zabrzmieć ...

    • @taksebrzdekam...1866
      @taksebrzdekam...1866 Місяць тому +1

      To już lepiej przenieść taśmę matkę do domeny cyfrowej i zabrzmi tak samo....

    • @Mikexception
      @Mikexception Місяць тому

      @@taksebrzdekam...1866 Dlaczego przeciwnicy analogu namawiają wszystkich innych do porzucenia go jeśli im to nic nie zmieni w ich słuchaniu? Czy coś jest na rzeczy?

    • @tomekja108
      @tomekja108 Місяць тому

      @@taksebrzdekam...1866 teoretycznie tak, tylko jak ja słucham 50 letnie "Wish You Were Here" z winylu, to mam wrażenie, że na cyfrze, nawet HD jest trzy razy mniej informacji. Może ktoś się zajmie tym fenomenem. CD umarło, winyl ma się coraz lepiej, a streaming niby jest, ale to jak radio.

  • @KH-lg3xc
    @KH-lg3xc Місяць тому +1

    Winyl świetnie sprawdza się w kuchni lub w łazience, ale i tak wielu woli płytki ceramiczne.

  • @Knomiq
    @Knomiq Місяць тому +1

    jest pan świetny bardzo lubię słuchać pana jak pan opowiada o wszystkim mimo że mam jakąś wiedzę to i tak zawsze mogę się dowiedzieć czegoś nowego, ciesze się że opowiada nam o rózych rzeczach proszę robić to dalej bo świetna robota :)))

  • @bartoszszaruga1079
    @bartoszszaruga1079 Місяць тому +3

    Dzięki za ten odcinek, bardzo ciekawy i nawet dla kogoś obytego z winylami jest dużo faktów, które nie były do tej pory należycie i zrozumiale wyjaśnione. Czekam na kolejne odcinki, ciekawie zapowiada się ten dotyczący oznaczeń płyt. Ja do tej pory próbuję się dowiedzieć co decydowało o wyborze danego koloru na labelu Polskich Nagrań. Różne rzeczy słyszałem, ale nigdy nie udało mi się tego jednoznacznie rozwikłać i zawsze trafiał się jakiś egzemplarz który wyłamywał się regułom. A był moment że tych kolorów PN miały sporo, bo i niebieski, i czerwony z czarnymi napisami, czerwony ze srebrnymi napisami (o tym słyszałem, że eksportowy), i taki pomarańczowy podchodzący pod łososiowy, i żółty w późniejszym okresie, i oczywiście czarny. Słyszałem kiedyś, że kolor zależał od użytego materiału - np. te niebieskie miały lepszy jakościowo polichlorek winylu niż czerwone... Fakt faktem, że dzisiaj pomarańczowe brzmią mi najgorzej, czerwone ze srebrnymi napisami kiepsko, czarne i czerwone z czarnymi napisami - jak się trafi, niebieskie - najlepiej ze wszystkich kolorów. Konia z rzędem temu kto to wyjaśni!

    • @1967haze
      @1967haze Місяць тому +1

      Nie ma reguły. Najważniejsza jest kolejność tłoczenia. A ona nie pokrywała się z kolorami labeli. Generalnie wszystkie wznowienia Polskich Nagrań były gorsze od first pressów. Z tym co piszesz o niebieskim labelu coś jest na rzeczy. Zazwyczaj brzmi cieplej, plastyczniej, z lepszą głębią, zazwyczaj, bo gdy first press był czerwony, wygrywał z niebieskim wznowieniem.

  • @marcinzywy9444
    @marcinzywy9444 Місяць тому +1

    Jesteś Waść Simply The Best. Normalnie czuję się jak ten wieprz, który trafił na perłę. :)
    No dobra, sięgnąłem chyba mojego szczytu możliwości komplementowania, więc jaki by następny materiał dobry nie był, ja wyżej nie podskoczę. ;) :)

  • @chemianapiatke3057
    @chemianapiatke3057 20 днів тому

    Jako chemik daję duże polubienie za ten odcinek 👏

  • @tadekrafa4121
    @tadekrafa4121 Місяць тому +1

    Mi udało się wyrwać 143 kopię Madisa z 500 , ale jego czarne krążki ogólnie dobrze brzmią . Swoją drogą odnośnie centrowania płyty , to chyba ten, co centrował płytę (Hi-FI New) do ustawiania gramofonu to musiał być "wczorajszy" . Dopiero za którymś razem zwróciłem na to uwagę , bo zachodziłem w głowę , czemu nie mogę ustawić antyskatingu . Czemu na przemian w kanałach pojawiają się zniekształcenia . Dopiero tak przyjrzałem się ścieżkom , jak ładnie sobie tańczą od lewa do prawa . Żebym wcześniej to zauważył , to bym odesłał ten chłam !

  • @marcinzywy9444
    @marcinzywy9444 Місяць тому +1

    2:32 (jakość subiektywna) Dziadkowie mieli radio lampowe z gramofonem na górze i sporą kupkę płyt 'pocztówkowych'. Bardzo młody byłem i przesłuchiwałem je kiedy tylko się dało - nie było ważne, że trzeszczały. Coś jak oglądanie dwudziestej kopii na VHS Samotnego Wilka z Chuckiem Norrisem - może i twarze nie były wyraźne, ale i tak oglądało się z wypiekami na twarzy. ;)

    • @karolwojtyla3047
      @karolwojtyla3047 Місяць тому

      Raczej coś jak oglądanie pod nieobecność rodziców znalezionej ukrytej kasety VHS z nierozumianym niemieckim tytułem i dopiskiem: -erot. -por. 🤣😂

    • @Mikexception
      @Mikexception Місяць тому

      No tak bo dziś ten sam Chuck Norris jest w szczegółach 4K. Tylko ze jak się szybko poruszał jak to Norris to na VHS było można utrzymać uwagę na detalach a w teraz nagle z 4K i ostrości sokola robią się skaczące klatki 20 XX wieku w kinematografii aż znowu usiądzie i klaszczemy jak pięknie widać. Ja używam kamery na taśmę i gdy samochód jedzie to widzę numery rejestracyjne a w profesjonalnych 4 K chwilowo nic tam nie ma bo... jedzie Tak bym tłumaczył zadowolenie w tamtych czasach w porównaniu do dziś gdy oczy bolą od szczegółów i nagle w fragmentach obrazu nic nie ma .

  • @dariuszr8426
    @dariuszr8426 Місяць тому +1

    Z Pana to jest niezmiennie przegość😄pełen szacunek,pozazdrościć wiedzy.
    Szkoda,że płyta się zużywa tylko jestem ciekaw w jakim tempie czy da się to określić?
    Wyjdzie pewnie na to,że pierwsze ileś odtworzeń będzie najwyższej jakości.

    • @makru940
      @makru940 Місяць тому +1

      Dzisiaj winyle kupuje się na jedno odtworzenie i stawia na półce. Na codzień stream sprawdza się lepiej.

    • @Bercik75
      @Bercik75 Місяць тому +1

      Norma z 1970 "BN-70/8281-03 Płyta gramofonowa drobnorowkowa. Wymagania i badania techniczne" mówiła, że przy wykorzystaniu igły szafirowej z obciążeniem 7g po 150 odtworzeniach płyty winylowej nie powinno być słyszalnych zmian w dźwięku.

  • @Muni517
    @Muni517 Місяць тому +1

    Technologia Dynaflex zastosowana przez RCA była rzeczywiście niezła. Płyty były giętkie, cieńsze, ale nieźle grały. Miały też mniej trzasków. Mam kilka takich, z lat 70tych, słuchanych wielokrotnie, a ich jakość jest naprawdę dobra.

  • @wieslawsyta2769
    @wieslawsyta2769 Місяць тому

    Jak zawsze powoduje Pan u mnie "szczękozwis" poziomem wiedzy i sposobem jej przekazywania.

  • @jurryb2467
    @jurryb2467 Місяць тому +2

    o rety, ta wiedza wywraca całe moje wyobrażenie.... ale to też świadczy, że na pewno w winylach jest duża domieszka czarów
    Pozdrawiam

    • @taksebrzdekam...1866
      @taksebrzdekam...1866 Місяць тому +3

      Określamy to pięknym terminem - audio voodoo😛

    • @Mikexception
      @Mikexception Місяць тому

      ​@@taksebrzdekam...1866 Soliści a w operze powinni stać na kolcach bo twierdzenie że nawet bez kolców jest możliwa wysoka jakość usłyszenia ich przez widownię to voodoo ludzi z poprzedniej epoki jako że nie maja na to żadnego dowodu . Podobnie fortepiany i cała orkiestra?

  • @tomek3354
    @tomek3354 Місяць тому +1

    Kolejny super odcinek. Zawsze mnie ciekawiło co to jest ta "gramatura". Teraz już wiem. Dziękuję 👍
    Czekam na kolejny odcinek super ciekawego wątku 😊

  • @wodzimierzbykowski
    @wodzimierzbykowski Місяць тому +3

    Słuchanie muzyki klasycznej z płyt gramofonowych w latach 80. zawsze wiązało się z niedosytem. Trzaski, konieczność czyszczenia płyty z kurzu przed otworzeniem sprawiało, że nagrania w radiu odtwarzane z płyty kompaktowej wydawały się lepsze. Orkiestra na płycie gramofonowej gubiła szczegóły, a w przypadku płyt CD muzyka zachwycała ilością detali. Dlatego bardzo byłem zdziwiony powrotem mody na LP, szczególnie wtedy kiedy kupowały je osoby, które wcześniej potrafiły wyrzucać swoje zbiory na śmietnik w połowie lat 90. Płyta gramofonowa z pewnością nie jest lepsza od CD. Brzmi zwyczajnie ciepłej, a jej słuchanie bywa dziś połączone z celebracją. To jak pójście do filharmonii, no i oczywiście moda.

    • @1967haze
      @1967haze Місяць тому

      Dziś np. w radiowej dwójce gra się głównie z płyt winylowych. Orkiestra na płycie gramofonowej gubiła szczegóły? Na czym słuchałeś tych płyt? płyta gramofonowa nie jest lepsza od CD, ale zapis analogowy jest znacznie lepszy od cyfrowego.

    • @Mikexception
      @Mikexception Місяць тому +1

      Bo do słuchania muzyki symfonicznej gdzie na raz gra wiele instrumentów i albo chór wymagany jest naprawdę dobry sprzęt jakiego się praktycznie nigdzie nie spotyka tylko trzeba po pierwsze wiedzieć jak ma to brzmieć a po drugie go sobie "zrobić" z czego tylko się da. W nich doświadcza się maskowania. Mam taka płytę ( oryginalna 60 letnia Days of The Future Past z Londyńską orkiestrą symfoniczną ) o której brzmienie walczyłem wiele lat już mi nieraz ręce opadły że jest to wadliwie nagrane. Bo orkiestra tam gra nisko brzmiącymi wieloma instrumentami . Okazało się że zabrzmiała dopiero gdy uzyskałem idealne odtwarzanie systemu co jest loterią jak w lotto. - chyba z dziesięć par kolumn w tym ostatnim czasie zbudowałem i dostrajałem je Jak zabrzmiała tego oczywiście nie da się opowiedzieć ale jak tylko można sobie wymarzyć i nagrania rozrywkowe czy jazzowe są oczywiście równie idealne ale też po prostu są od tego prostsze.

    • @Robertrrteam
      @Robertrrteam Місяць тому

      @@1967haze Byłem na prezentacji, na której wytrawni melomani mylili zapis cyfrowy z analogowym i dotyczyło to pierwszych, pionierskich rejestracji w domenie cyfrowej.

    • @wodzimierzbykowski
      @wodzimierzbykowski Місяць тому +1

      @@1967haze Jestem melomanem, dla którego najważniejsze jest wykonanie. Nośnik ma mniejsze znaczenie. Nieprawdą jest, że większość nagrań w Dwójce jest z LP, bo większość nagrań z muzyką klasyczną wychodzą nadal tylko na CD. Wystarczy zobaczyć katalogi wielu wydawnict. Dlatego uważam, że właśnie wygłosił Pan nowy mit. W Dwójce są audycje poświęcone LP ale to nie jest większość.

    • @wodzimierzbykowski
      @wodzimierzbykowski Місяць тому

      @@Mikexception Poszukiwanie sprzętu do nagrania jest cechą charakteryzującą audiofilów, którzy mają kilka płyt, melomani mają ich natomiast setki, a znam takich co mają tysiące i dlatego liczy się kompromis, bo każda płyta jest nagrana inaczej.

  • @radekm9816
    @radekm9816 Місяць тому +1

    Bardzo dobry materiał. Dużo informacji i wystarczająco szczegółowo.

  • @robertjakubczak9437
    @robertjakubczak9437 Місяць тому +1

    Jajka sadzone prosto z płyty 😋😆

  • @MH-vx1fo
    @MH-vx1fo Місяць тому

    Super film.
    Nie wiedziałem że to była tak nieefektywna, pracochłonna i kłopotliwa technologia.
    Że tyle etapów kopiowania między oryginalnym zapisem a płytą w sklepie.
    Że dopuszczalne tak krótkie serie z płyty matki i że jakość zależna od numeru wytłoczonego egzemplarza.
    To jest przepaść w porównaniu nawet do analogowych płyt laserowych czy cyfrowych .

  • @infraoneiros
    @infraoneiros Місяць тому

    Bardzo dziękuję za świetną kontynuację opowieści (jakże fachowej) o płytach gramofonowych. Przyznam jedno - oczywiście, że zawsze myślałem,... że grube i ciężkie (w domyśle - droższe), jest lepsze... a teraz z pokorą muszę rozważyć, że turbulentne ,jest lepsze, jak laminarne... Pozdrawiam serdecznie 🙂

  • @zetareticuli8896
    @zetareticuli8896 Місяць тому +1

    Mam Let There Be Rock-AC\DC wytłoczoną na takim odchudzonym winylu i ona się wygina w rękach jak klisza z RTG.Dzięki Tomaszu za kolejną dawkę wiedzy.

  • @piotrknapkiewicz9811
    @piotrknapkiewicz9811 Місяць тому

    Super,czekam na kolejny odcinek 👍

  • @10385142
    @10385142 Місяць тому

    Bardzo ciekawy materiał!

  • @iRemy
    @iRemy Місяць тому

    Mega odcinek! Dziękuję 😊

  • @jacek1847
    @jacek1847 Місяць тому

    Super, podobalo mi się 😊

  • @darekpro6117
    @darekpro6117 Місяць тому

    Świetny materiał. Dziękuję.

  • @komputerkaput1757
    @komputerkaput1757 Місяць тому +1

    Dzięki wielkie za kolejny świetny materiał ❤

  • @buntmaszyn3358
    @buntmaszyn3358 Місяць тому

    Fasynujące, nie wiedziałem, że to takie skomplikowane

  • @tadeuszborek5832
    @tadeuszborek5832 Місяць тому +1

    Dużo zdrowia

  • @pingwin-op7kr
    @pingwin-op7kr Місяць тому

    ELO 🎉
    dobre video .thx

  • @piotrqpl
    @piotrqpl Місяць тому

    Szanowny Panie Tomaszu, a ja Panu na przekór wyjąłem sobie 'pocztówkę dźwiękową'. Profesjonalne wydanie najlepsiejszego wydawcy - Tonpress, mówi to Panu coś? To jest brzmienie! To się te 90 gramów schować może, bo moje 10 gramów papieru z odzysku z Trybuny Ludu to ma taką dynamikę, że ohoho i jeszcze trochę. To jajka z biszkoptem można zostawić sobie na deser. No wincyj, no! Dziękuję.

    • @pawekeller3572
      @pawekeller3572 Місяць тому +1

      Komuś tutaj pomylił się gwałt w samochodzie z samogwałtem w chodzie!

  • @Pawulon21
    @Pawulon21 Місяць тому +1

    Dziękuję ❤

  • @maciejk.4657
    @maciejk.4657 Місяць тому

    Oj, jak się tego fajnie słucha :-)

  • @roberthallas6964
    @roberthallas6964 Місяць тому

    Świetny materiał pozdrawiam

  • @ggeog73
    @ggeog73 Місяць тому

    Opowiadając o audiofilskim "duże-grube-ciężkie lepsze niż małe-cienkie-lekkie", przypomniał mi Pan mój pewien moment przełamywania się:
    Absolutnie nie jestem audiofilem. W świat muzyki wprowadzał mnie magnetofon szpulowy ZK-140T oraz gramofon Fonica 😃Tkwiłem w świecie monofonicznym. Kiedy nastały czasy "kaseciaków"... Nie wierzyłem, po prostu nie wierzyłem, że dźwięk zapisany na wąskiej taśmie i odtworzony przez 4x lżejszy magnetofon, może być lepszy niż dźwięk zapisany na solidnej, 2x szerszej taśmie, z magnetofonu, którego przeniesienie z punktu A do punktu B wymagało wysiłku. Nie zapominajmy - wciąż mówię o ZK140T, czyli czymś, co wydawało z siebie dźwięki pozbawione jakichkolwiek detali 😄
    Chciałbym się przenieść w czasie i dać sobie do posłuchania muzyczki: z telefonu, w słuchawkach bez kabelków, bez potrzeby noszenia ze sobą garści baterii "paluszków". W stereo!
    Chciałbym zobaczyć swoją minę...

  • @tramwajwidmo7637
    @tramwajwidmo7637 Місяць тому +3

    Pewnego razu zakupiłem u jednego sprzedawcy jednocześnie dwa albumy Scorpions wydane w latach 70. - Fly To The Rainbow oraz In Trance. Odtwarzam je na dosyć budżetowym gramofonie, ale dźwięk i jakość są niesamowite. Czy to znaczy, że dwukrotnie wygrałem w totka? :o

    • @0dB-pl
      @0dB-pl  Місяць тому +4

      W totolotka Pan nie wygrał, ale kupił Pan dwie dobrze brzmiące w Pana opinii płyty :-)

    • @adrianmarsglam
      @adrianmarsglam Місяць тому +2

      Jedne z moich ulubionych albumów Scorpionsów! Pozdrawiam :)

  • @marekwafel8651
    @marekwafel8651 Місяць тому

    Niesamowia technologia.

  • @ExploratorSpektrum
    @ExploratorSpektrum Місяць тому

    Porównałem i stwierdzam, że dotychczasowe filmy o płytach analogowych zawierają więcej informacji w tym temacie, niż właśnie wyciągnięty pożółkły podręcznik Bolesława Urbańskiego "Rejestracja sygnałów fonicznych" z 1990 roku. Jedyną rozbieżność znalazłem na stronie 405, gdzie prof. Urbański twierdzi, iż z jednej matrycy można wykonać max 50 płyt, co od początku wydawało mi się liczbą zaniżoną. Świetny materiał, dziękuję mimo, że wiedza ta nie była mi obca.

    • @0dB-pl
      @0dB-pl  Місяць тому +2

      Przewijała się kiedyś taka informacja, że 50 płyt na stempel, ale zapewne chodziło o proces lakier>ojciec>tłoczenie. W standardowym procesie nikt by na granulat nie zarobił...

  • @waldi680
    @waldi680 Місяць тому +2

    Ten który wymyślił płytę i proces produkcji musiał mieć łeb nie od parady.

  • @seedney
    @seedney Місяць тому

    Może audiofilowi rozjechało się VTA na cienkiej płycie i igła miała zły tracking? - wtedy pewnie i można by coś zmierzyć ;-) Poza tym - nie tylko jakość dźwięku jest ważna - ale i długowieczność takiej płyty. Cienką pewnie łatwiej zepsuć... a w grubej jest więcej do kochania ;-)

  • @benneb6876
    @benneb6876 Місяць тому

    Co do gramatury winyla. Chude i lekkie winyle łatwo się odkształcały, powodując falowanie płyty, co miało niekorzystny wpływ na dźwięk. Dlatego dobre tłoczenia to takie, gdzie gramatura winyla to 160,180,200g.

  • @TheH3nrydesign
    @TheH3nrydesign Місяць тому

    💯

  • @ldalek
    @ldalek 12 днів тому

    👍

  • @WPyteraf
    @WPyteraf Місяць тому +1

    Ciekawe.

  • @sebastianwiniarowski3051
    @sebastianwiniarowski3051 Місяць тому

    Panie Tomaszu. Obecnie przy produkcji płyt winylowych stosuje się technologię Direct metal mastering (DMM). Diamentowa głowica nacina rowek w płycie miedzianej. Ta miedziana płyta od razu spełnia rolę matki i służy do wytwarzania matryc produkcyjnych.

    • @0dB-pl
      @0dB-pl  Місяць тому

      Tak, wspominałem o tym w poprzednim odcinku 😀

    • @janusznowak2464
      @janusznowak2464 29 днів тому

      @@0dB-pl Ale musiał o tym tutaj jeszcze raz napisać, bo jakby nie napisał to by go skręciło.

  • @benneb6876
    @benneb6876 Місяць тому +1

    Czy faktycznie dokonał się postęp w jakości dźwięku? Czy cyfra to nie tylko wygoda ( zapisu, odczytu)? Dlaczego nagrania z lat 60,70 (np. Beach Boys Pet Sounds, Pink Floyd Dark Side of the moon, Steely Dan Aja, Lightning Hopkins Going Away, Count Basie Basie Street, )można uważać nadal za jedne z najlepiej zrealizowanych w historii fonografii. Gdzie ta przepaść ( mająca odzwierciedlenie w parametrach technicznych) w jakości dźwięku na korzyść cyfry? Byłoby super zobaczyć odcinek 0dB poświęcony referencyjnym realizacjom nagrań w historii fonografii.

    • @supra107
      @supra107 Місяць тому +3

      Dokonał się postęp w jakości technologii, który to doprowadził do regresu w jakości dźwięku, ponieważ producenci zamiast wykorzystać bezstratność i dynamikę dźwięku cyfrowego aby iść do przodu tak jak choćby zrobiło to Dire Straits z albumem Brothers in Arms, urządzili z niego przysłowiowe zawody w mierzeniu prącia, czyli który producent zrobi najgłośniejszy album tak żeby grał najgłośniej w radiu. Rekordzistą w tych zawodach jest Rick Rubin, który bezpowrotnie zrujnował wiele najważniejszych albumów ostatnich trzech dekad.

    • @benneb6876
      @benneb6876 Місяць тому +1

      ​@@supra107 Ok, skoro jakość technologii nie idzie w parze z jakością dźwięku, to chodzi tu tylko o to, żeby taniej, łatwiej, szybciej wyprodukować. Dobrze, że niektórych niedoskonałe uszy słyszą to oszustwo ( pytanie i co z tego?przecież wiemy co się liczy w dzisiejszym świecie...Na szczęście są ludzie, którzy wiedzą czym jest sztuka np. Bernie Grundman, Ryan K Smith) Widać, że dzisiaj wystarczy nauczyć się kręcić wirtualnymi gałeczkami i w samozadowoleniu stwierdzić autorytarnie, że lepiej nie było.

  • @adambrodawka
    @adambrodawka Місяць тому

    A może by tak napisać na ten temat książkę? Byłby wydawniczy hit, jak sądzę

  • @krzysztofwaclawski9002
    @krzysztofwaclawski9002 Місяць тому

    Dzisiaj słuchałem cienkiej jak papier Europę out od this world I faktycznie brzmi dobrze

  • @moje12a
    @moje12a Місяць тому

    Można liczyć na temat o prędkości płyt tzn. Skąd akurat te wartości: 45, 78 oraz najbardziej znane 33 1/3 czy były też inne wartości?

  • @ItalianoVenice
    @ItalianoVenice Місяць тому +1

    Posiadam, album the wall, z 79 winyl twardy sony j-srac, podobno najwysza jakość winylu na świecie

    • @Mikexception
      @Mikexception Місяць тому

      Ja mam wiele starych nagrań szczególnie na taśmach co do których nie chcę żeby bardziej naturalnie brzmiały (np Śniadanie w Los Angelos czy Animals Gathering PF) - nie jest nawet istotne na czym i jak zapisane -mogą być też na kasecie. Moment w którym nagrane dźwięki budzą w nas poznawcze zamieszanie że ktoś się pojawił w pokoju i coś robi to jest granica komfortu słuchania - słuchanie nie powinno powodować momentów paniki . Moim zdaniem "poprawiane" w studiach nowe nagrania cyfrowe nie umożliwiają dojścia do takiego odtwarzania bo manipulatorzy nie mieli nigdy kontaktu z takim słuchaniem . Szumy płyty w tym nie przeszkadzają bo i tak dźwięki mieszają się z szumami i z otoczenia które są nie do odróżnienia a one i tak zagłuszają mikro szumy urządzeń analogowych. Więc podwyższonej jakość winylu bym nie zauważył - obniżoną tak.

  • @rafajanuszek3406
    @rafajanuszek3406 Місяць тому

    Oprócz lakierów jest jeszcze DMM, które ze względu na dość ograniczony dostęp do blanków lakierowych (MDC jest jedynym producentem na świecie, wydającym na rynek miesięcznie 8k lakierów) wraca do łask.
    Znowu fajnie podany materiał. Czekam na następne części.

    • @0dB-pl
      @0dB-pl  Місяць тому

      Wystarczy mała klęska żywiołowa w Japonii i będzie po lakierach... Też mam wrażenie, że DMM zacznie być stosowany coraz częściej, chyba że HD Vinyl w końcu zadziała z zakładaną precyzją. Ponoć GZ już go mają.

    • @rafajanuszek3406
      @rafajanuszek3406 Місяць тому

      @@0dB-pl HD vinyl to tylko mit... Poza koniecznością zakupu nowych odtwarzaczy to i tłocznie musiałby zainwestować w sprzęt do produkcji zupełnie nie znanego nośnika... Temat przerabiany - gdzie jest teraz BD? Miał zastąpić DVD i patrząc na historię nośników danych to była tylko zapałka, która swoją płomienna chwilę ma już dawno za sobą. HD vinyl byłby czymś w stylu SACD, które niestety też się nie przyjęło na rynku.
      Winyl klasyczny czy to z lakierów czy DMM jeszcze długo pożyje.

    • @mateuszorlinski7334
      @mateuszorlinski7334 Місяць тому

      @@rafajanuszek3406 Blu-Ray i UHD-BD radzi sobie świetnie - to HD-DVD było niewypałem

    • @rafajanuszek3406
      @rafajanuszek3406 Місяць тому

      ​@@mateuszorlinski7334 BD jest i owszem na rynku do tej pory ale jako nośnik jest w zaniku - fakt oferuje najlepszą jakość i jeśli mówimy o muzyce to koncerty na BD to idealna sprawa. HDDVD pomijam bo ten nośnik mimo swoich zalet (można było je tłoczyć na wtryskarkach do zwykłych DVD) i dzięki temu mógł być dużo tańszym nośnikiem to niestety przegrał walkę kosztem BD.

  • @rysiodionio843
    @rysiodionio843 2 дні тому +1

    Poproszę jakiś link do badań, że ciensze płyty lepsze.

    • @0dB-pl
      @0dB-pl  День тому

      Record Materials, W.R. Isom, AES Journal Vol. 25 No. 10/11
      aes2.org/publications/elibrary-page/?id=3341
      pspatialaudio.com/NDH_book2.htm
      str. 188-189

  • @zbigniewzawadzki7528
    @zbigniewzawadzki7528 29 днів тому +1

    Kolejny fantastyczny odcinek z mojej ulubionej serii! Dziękuję! Ja jednak bardziej wolę szczupłe i lekkie niż grube i ciężkie ;-) Pozdrawiam 🙂

  • @TheTomek1972cn
    @TheTomek1972cn Місяць тому

    👍👍👍👍👍👍👍💪💪💪💪💪💪

  • @Zoth_Ommog
    @Zoth_Ommog 29 днів тому

    A może dekonstrukcja czegoś od DaftPunk czy TheProdigy...?

  • @Robertrrteam
    @Robertrrteam Місяць тому

    Świetny materiał. Sporo wiedziałem o produkcji płyt, ale tutaj dowiedziałem się jeszcze więcej. Już teraz wiem, dlaczego niektóre płyty są cienkie jak karton, i że to wcale nie musi być oznaką nędznej jakości.

  • @kkrsnn5632
    @kkrsnn5632 Місяць тому +1

    O matko o plyto o tato 😉

  • @Krzysztof-ts9ez
    @Krzysztof-ts9ez Місяць тому +1

    Proszę o kilka słów o technologii wykonania pocztówek dżwiękowych z czasów PRL-u.

  • @nihilistycznyateista
    @nihilistycznyateista Місяць тому

    "To test czyto subiektywny i z cała pewnoscią nie przeprowadzany w warunkach audiofilskich" - no jasne, ze nie, bo wtedy mogłoby się okazać, ze musimy odrzucić dany stempel już przy płycie z końca pierwszej setki, a może nawet i dwudziestki... Z tego tez powodu ja sprawdzam ostateczną wersję audio do moich podcastów na zwykłych głośnikach, bo jakbym wyjął moje audiofilskie (no powiedzmy... jakaś najwyższa półka to to nie jest, ale i tak w tych warunkach to overkill, bo i tak lepsze nie pokażą na co ich stać przy tej karcie muzycznej; konkretnie mające już dobre 10 lat na karku AKG K450) słuchawki, to bym nie zuploadował żadnego nagrania:D Ale to już kwestia mikrofonu i kiedyś nazbieram na ten mój wymarzony zieloniutki Rode Signature i odpowiedni interfejs audio...

    • @karolwojtyla3047
      @karolwojtyla3047 Місяць тому +1

      Tak, na swoich audiofilskich to byś słyszał dryft kontynentu pod swoim domem. 🤣😂😛

  • @blackmarjot
    @blackmarjot Місяць тому +1

    Kolejna dekonstrukcja...nasuwa się sama... Your my hart, Your my soul Modern Talking ... wszystko w FM . No niech się Pan nie da prosić 😩🤗😅 albo ...
    Dimonds never made a Lady..

  • @QNIK11
    @QNIK11 Місяць тому

    2:31 Muzyka "cerkiewna" górą. 🤣🤣🤣

  • @DRsewage
    @DRsewage Місяць тому +1

    W swojej kolekcji mam LP Julie london, gdzie są milimetrowe odstępy między utworami oraz sama płyta ma z milimetr grubości tłoczni mfp

  • @cati0n
    @cati0n Місяць тому +2

    Winyl, lampa itepe wydają się grac lepiej bo paradoksalnie właśnie masakrują dźwięk pozbawiając go zbyt wielu szczegółów a przez to uwydatniając inne. Mózgi nasze niestety są wielce niedoskonałe i gubią się w ilości bodźców a taki seans prostej, ograniczonej pasmem i dynamiką muzyki działa kojąco na uklad nerwowy niczym medytacja w klasztorze Shaolin. Co takie ważne w dzisiejszym przebodźcowanym świecie.
    Co nie zmienia faktu że to samo mogę uzyskać na każdym dsp.

    • @1967haze
      @1967haze Місяць тому

      Winyl i lampa masakrują dźwięk... Idź do klasztoru i medytuj, ale nie siej blagi.

    • @piotrowczarek-oz9ng
      @piotrowczarek-oz9ng Місяць тому +2

      To zabawne, bo w czasach powszechnego spłaszczania dynamiki nagrań cyfrowych(loudness war) winyl często ma realnie wyższą dynamikę niż cyfrowe pliki.

    • @cati0n
      @cati0n Місяць тому

      @@1967haze No dobra, wygrałeś. Winyl i lampa to są idealne byty zesłane nam przez Samego Pana Bucka, które w dodatku (nie moglo być przecież inaczej) mają duszę. Choć to nie instrumenty smyczkowe.

    • @cati0n
      @cati0n Місяць тому

      @@piotrowczarek-oz9ng No zalezy co to liczbowo dla ciebie znaczy "często".

    • @WhiteArcaneBM
      @WhiteArcaneBM 2 дні тому

      ​@@1967hazeale poprzednik ma całkowitą rację. Weźmy na ten przykład klasyczny przester. Czym on jest? Ano ściętymi szczytami sinusoidy. Jeśli są ścięte "na ostro" precyzyjnie, nie jest to przyjemne dla ludzkiego ucha. Jeśli jednak są zniekształcone (czyli wygładzone) robi się już przyjemniej. To właśnie robi analog względem cyfry. Z technicznego punktu widzenia to wygładzenie jest niedoskonałością technologiczną, ale w odczuciu dużo przyjemniejsze.
      Ludzki mózg też jest analogowy - lubi niedoskonałości. Dlaczego człowiek szaleje w doskonałej ciszy? Bo mózg potrzebuje szumu - ergo niedoskonałości. A czemu? Bo szumi wszystko - całe ciało. Podświadome słyszymy szum krwi, która w nas płynie, wiatr... Nawet płód się rozwija słysząc szumy w ciele matki.
      "Winyl" jest dla ludzkiego ucha łagodniejszy, przyjemniejszy, niż sterylny dźwięk cyfrowy, który technologicznie patrząc jest dużo lepszy.

  • @Szopler
    @Szopler Місяць тому

    111 👍

  • @taksebrzdekam...1866
    @taksebrzdekam...1866 Місяць тому +8

    Czy włożę kij w mrowisko, jeżeli napiszę, że osoby które uważają płytę winylową za wierne brzmieniowo medium, są po prostu "niedoedukowane"?

    • @jackers1
      @jackers1 Місяць тому +3

      to jest sekta, podobnie jak ci od AJcostam

    • @1967haze
      @1967haze Місяць тому +2

      Nigdy nie słyszałeś płyty winylowej, bo gdybyś słyszał, nie napisałbyś tego, tylko podciągnął majtki i podniósł szczękę z podłogi.

    • @taksebrzdekam...1866
      @taksebrzdekam...1866 Місяць тому +6

      @@1967haze wolę dobrej klasy magnetofon szpulowy i kopię taśmy matki z której po karkołomnym masteringu można myśleć o produkcji płyty winylowej. Pomyśl trochę ;-) Sam proces przygotowania materiału do wydania czarnego krążka degraduje ten materiał i oddala od oryginału...

    • @1967haze
      @1967haze Місяць тому +1

      No to porównaj całe dyskografie Led Zeppelin, Beatles, Moody Blues, Genesis, Yes, Pink Floyd, Frank Zappa, i odpowiedz na pytanie: dlaczego winylowe first pressy zabijają ich cyfrowe kopie z taśm matek? To jest różnica jak dzień i noc, pod każdym względem. Zapraszam, usłyszysz to.

    • @jackers1
      @jackers1 Місяць тому

      @@taksebrzdekam...1866 mówiłem chyba że to "wyznawcy" prawdy jedynej ?

  • @Mikexception
    @Mikexception Місяць тому +1

    . Audiofilstwo jest podobne do bakteriofobii.hołdowanej na przystanku autobusowym. Never ending story. z obrzucaniem zarzutami pozostałych pasażerów którzy zadowoleni jadą z przystanku do celu i są zdziwieni że coś w ogóle im grozi albo groziło.
    Niech audiofile wypowiadają sie tylko na temat techniki która im odpowiada - ultra dźwięki, 100dB odstęp szumów słuchanie kościami i kierunkowość kabli i 15 standardów zamieniania analogowego sygnału na cyfrę i z powrotem, podstawki i kolce , audiofilske listwy i rutery a nie na temat który do audiofilstwa nie pasuje bo nie może pasować. Ludziom słuchającym starych plyt LP potrzeba max 60 dB bo słuchają w pokoju gdzie jest naturalny poziom szumów 30 dB co oznacza że najcichszy możliwy szum usłyszą gdy poziom odtwarzania dźwięku jest powyżej 90 dB czyli nigdy nie usłyszą go. Za to audiofile wydzielają sobie z dźwięku wysokie szumy i wyciszają pokoje tak żeby dzielnie walczyć o odstęp minimum 100dB
    W latach 60 -70 przynajmniej ufano co słyszały uszy. I powstawały niesamowite systemy które tak grały że potrafiły zapaść w pamięć na dziesiątki lat Teraz to się producentom kłóci z pomiarami i z modą na "slap bass" i "słodkie wysokie" więc już nie. . Nowe płyty LP (i CD które powstały z remasteringowanych albo były remastringowane) mają najczęściej obcięte pasmo od dołu szczególnie w porównaniu do wydań szczególnie amerykańskich z 60 lat. Dlatego niektóre stare używane są nie do zdobycia gdy ich nowutkich "kopii" i klipów nie brakuje tylko po co to komuś kto chce słyszeć wszystko ?

    • @Robertrrteam
      @Robertrrteam Місяць тому

      Nie generalizuj i nie wrzucaj wszystkich do jednego worka. Audiofile to bardzo szerokie pojęcie i obejmuje bardzo wielu różnych ludzi. Trzymanie się stereotypów jest również szkodliwe.

    • @Mikexception
      @Mikexception Місяць тому +1

      @@Robertrrteam Proponuję poczytanie audiofilskich magazynów i wyjaśni się czy są to bardzo różni ludzie. Czy prawdziwi hobbyści dźwięku (nie tylko muzycznego) mogą tam coś znaleźć w czy tylko recenzje odsłuchowe jazzu i ceny urządzeń dla kupujących?. Ja "siedzie" w ty,m temacie od 60 lat a ostatni magazyn audiofilski kupiłem w 95 roku bo mnie to nie interesuje.

  • @ukaszukiewicz5128
    @ukaszukiewicz5128 Місяць тому +2

    Bardzo złożony proces ta produkcja płyt, nic dziwnego że wymyślono płyty kompaktowe a potem nagrywarki. Ale i tak wolę winyle i mam takie spostrzeżenia, że płyty 40-letnie brzmią lepiej niż współczesne. A dokładniej mam na myśli jakość wykonania. Na starej lekkie trzaski od kurzu, a na nowej głośnie kliki i pyknięcia zaraz po wyjęciu z folii.

    • @Mikexception
      @Mikexception Місяць тому

      Mam niejedną taką płytę z tamtych lat które przy głośności która jest najlepsza do komfortowego odsłuchu nawet na rozbiegówkach nie zdradzają mi zakłóceniami że nie są cyfrowe. Natomiast sam fakt że są oryginalne przekonuje że absolutnie nie powinny nigdy brzmieć inaczej
      Najlepiej jednak "działa" mi odtwarzanie płyt LP nagranych na taśmę magnetyczną na 9.5 cm - raz nagrana w najlepszy sposób już nie doda żadnego zakłócenia a brzmienie z taśmy robi nie mniejsze wrażenie niż oryginał..

  • @pawekeller3572
    @pawekeller3572 Місяць тому

    Rozumiem, że "matkę" robi się po to aby później zrobić z niej bardzo wiele stempli. Jak dużo tych stempli robi się z "matki" i jak to wpływa na dźwięk (szum)?

    • @0dB-pl
      @0dB-pl  28 днів тому

      Źródła nie wskazują konkretnej liczby, ale sugerują, że mogły ich być - w zależności od nakładu - od kilku do kilkudziesięciu. Każda kolejna kopia to na ogół 6 dB szumów więcej.

  • @tomaszwaszka3394
    @tomaszwaszka3394 Місяць тому +2

    Proszę nie mówić głośno, bo za chwilę "ekolodzy" zbojkotują płyty winylowe...

  • @frankzelazko
    @frankzelazko Місяць тому +3

    znakomicie się słucha takich opowieści

  • @andrzejpawowski3299
    @andrzejpawowski3299 26 днів тому

    Jajka sadzone prosto z płyty

  • @thedmiynV9ll
    @thedmiynV9ll Місяць тому

    I tak vinyl > rmf

  • @kaem3
    @kaem3 Місяць тому +1

    Propozycja dekonstrukcji: Macarena :)

  • @grzegorzg69
    @grzegorzg69 Місяць тому

    Produkcja winyli to nie takie chop jak się masz.Okazuje się że to bardzo skomplikowany proces produkcyjny bardziej niż się wydaję.

  • @tomaszkyc5632
    @tomaszkyc5632 Місяць тому

    NIE SA MO WI TE !!!!

  • @Adamus1410
    @Adamus1410 Місяць тому +3

    Płyty dla audiofilów muszą być grube i mamy gramatury 180-200, czy 220 i więcej.😊

    • @taksebrzdekam...1866
      @taksebrzdekam...1866 Місяць тому +10

      Płyta dla audiofila to tylko granitowa😋

    • @pawekeller3572
      @pawekeller3572 Місяць тому +3

      @@taksebrzdekam...1866 Szkoda granitu, wystarczy lastryko

  • @Jellyeater1
    @Jellyeater1 Місяць тому +1

    Żona audiofila z małej i cienkiej robi się gruba i ciężka. Ciekawe czy ich to cieszy?

  • @supra107
    @supra107 Місяць тому

    eee co pan o jakimś tam pe fał ce i pe ce wu muwi, to pe ce fał je co mietek takie rury na budowie układa ;)

  • @1967haze
    @1967haze Місяць тому +2

    Wy tutaj panowie czegoś nie kumacie. Jako nośnik winyl nie jest lepszy od cyfry, ale analogowy zapis dźwięku jest 100 razy lepszy od cyfrowego zapisu dźwięku. W przypadku cyfry nie można mówić o zapisie nawet, bo to binarna kopia dźwięku. Pan Tomek chce udowodnić, że analogowy zapis "masakruje" falę dźwiękową, ale nie mówi wam, że zapewnia jej ciągłość w czasie i przestrzeni, a cyfra nieodwracalnie to zabija.

    • @It_a_Kis
      @It_a_Kis Місяць тому +3

      A czym się to różni z praktycznego punktu widzenia? Jeśli chodzi o zapis, przeniesienie pierwotnej fali dźwiękowej na odtwarzalne medium to cyfrowy zapis będzie wierniejszy niż analogowy. Analog ma więcej pola na błąd i na poprawność zapisu ma wpływ więcej czynników zewnętrznych.
      Cyfrowy i analogowy zapis są oba zakodowaniem akustycznej fali na swoich nośnikach - tyle że jedno w bitach i bajtach, a drugie w wyżłobieniach w materiale. Oba nie dadzą ci dźwięku z powrotem, aż nie zostaną odkodowane przez właściwy im odtwarzacz. Pański argument pozostaje niezrozumiały poza sferą osobistego przywiązania do analogu.

    • @krzysiek4933
      @krzysiek4933 Місяць тому +2

      Próbkowanie CD to 44.1 kHz na sekundę. A to oznacza 41 tysięcy próbek na sekundę. Tomek nic nie musi udowadniać. Prawda jest taka, że vinyl jest beznadziejnym nośnikiem.

    • @1967haze
      @1967haze Місяць тому +1

      Dokładnie, kolego, PRÓBEK. A nie fali dźwiękowej.

    • @krzysiek4933
      @krzysiek4933 Місяць тому +2

      @@1967haze falę to masz w głowie, odbija się od ścian. Nie brnij dalej, bo za chwilę pojawią się fanatycy parowców, że kiedyś to było. Winyl to syf i tyle w temacie.

    • @Jellyeater1
      @Jellyeater1 Місяць тому +1

      ​@@1967hazeteż nie masz fali. Było już o kompresji RIAA.

  • @benneb6876
    @benneb6876 Місяць тому +1

    Prowadzący jak zwykle musiał przemycić parę uszczypliwości w kierunku tej pradawnej technologii, nie mogąc w głębi duszy pojąć, jak to możliwe, że tak zaawansowane obecnie cyfrowe przetwarzanie dźwięku nadal nie może odesłać do lamusa płyty winylowej, z jej naturalnym dźwiękiem i realizmem. Jakie są według Pana 0dB wzorcowe realizacje muzyczne. Choćby jeden przykład proszę

    • @1967haze
      @1967haze Місяць тому

      Nie ma. Bo cyfra zabija dźwięk już w procesie zapisu.

    • @benneb6876
      @benneb6876 Місяць тому

      @@1967haze Mam tutaj inne zdanie. Jest cała masa bardzo dobrych, referencyjnych nagrań cyfrowych ( np. Dire Straits Brothers in Arms ) Natomiast jestem ciekawy jaki album wskazałby Pan z 0db jako wzorzec. Bo przy tym całym technicznym postępie, najbardziej widocznym w parametrach, miniaturyzacji, wirtualizacji, dostępności, niższych kosztach nie da się odczuć wyraźnego skoku jakościowego ( argumentacji, że cyfra nie szumi nie uznaję). Chodzi o to, że nic z cyfry nie brzmi bardziej realistyczniej od tego co było najlepsze w analogu. Żadna cyfrowa rejestracja nie spowodowała, że np. ludzki głos, skrzypce czy saksofon dały większe złudzenie grania jak na żywo.

    • @1967haze
      @1967haze Місяць тому +1

      @@benneb6876 A jednak potwierdzasz moje odczucia. Super to ująłeś: "Chodzi o to, że nic z cyfry nie brzmi bardziej realistyczniej od tego co było najlepsze w analogu. Żadna cyfrowa rejestracja nie spowodowała, że np. ludzki głos, skrzypce czy saksofon dały większe złudzenie grania jak na żywo". Trafiłeś w sedno. Nawet referencyjne cyfrowe nagrania nie dorównują realizmem analogowi. I co do tego żaden miłośnik dobrego dźwięku nie ma wątpliwości.

    • @0dB-pl
      @0dB-pl  Місяць тому +1

      To jest próba sprowadzenia dyskusji na sprawy nietechniczne, emocjonalne, bazujące na wrażeniach i własnych doświadczeniach. To tak, jakbyśmy rozmawiali o Słońcu - ale ja mówię o procesach, które na nim zachodzą, natomiast niektóre osoby o olejku do opalania. Te platformy treści są niekompatybilne. Obiektywnie nie ma czegoś takiego, jak wzorcowa realizacja muzyczna.

    • @benneb6876
      @benneb6876 Місяць тому

      @@0dB-pl To zamieńmy słowo wzorcowa na wybitna realizacja muzyczna. Które realizacje muzyczne są dla Pana wybitne?Czy może Pan się podzielić paroma przykładami? A co ma wspólnego ze sprawą techniczną ogólne stwierdzenie, że płyty winylowe z lat 70 miały niską jakość? Wszystkie? Wszędzie (może też japońskie?)? Każdego wydawnictwa? Odbieram to jako manipulację przekazem. Większość winyli ( jazz, muzyka klasyczna) które posiadam z tamtego okresu są świetnej jakości ( bardzo ciche tłoczenia, choć posiadają mniejszą gramaturę niż te z lat 60 - Deutsche Grammophon, Decca, Supraphon,Telefunken, Pablo). Gdzie tu obiektywizm?

  • @highgrade.downbeat
    @highgrade.downbeat Місяць тому

    No to teraz wyjaśnij kwestie jamajskich dubplate o ile masz jakiekolwiek info w tej sprawie bo akurat to wszystko co teraz powiedziałeś to trochę jakby nie prawda. Cała kultura jamajska opierała się o acetaty ale pewnie o tym nie wiesz

    • @jobtwojumateru
      @jobtwojumateru Місяць тому +1

      Wyznajesz religię, dyskusja na argumenty będzie nieskuteczna.

  • @1967haze
    @1967haze Місяць тому

    "Kupowanie używanych płyt z tamtych lat w nadziei na zdobycie doskonale brzmiącej kopii ma równe szanse powodzenia jak liczenie na wygraną w totolotka". Bzdura. Na 100 płyt z lat 60-tych i 70-tych, 100 zagra lepiej: pełniej, cieplej, klarowniej, bardziej szczegółowo od ich cyfrowych kopii, bez względu na to, czy to pierwsza, czy czterechsetna kopia. Na 100 płyt CD z lat 80-tych i 90-tych, średnio z czterema, pięcioma player ma problem z odczytem. Współczesnych realizacji cyfrowych muzyki masowej, po prostu nie da się słuchać. Oto do czego doszła technika cyfrowa.

    • @popmart3272
      @popmart3272 Місяць тому +5

      16:57 "... ale z audiofilami już tak jest..."
      Mam sporo winyli. Ale mam też równie dużo CD, z których większość stanowią pierwsze tłoczenia z lat`80. W wielu przypadkach mam te same tytuły w obu formatach, co ułatwia zabawę w porównywanie. Nie jestem przekonany co do wyższości analogu nad cyfrą. Wszysko zależy od konkretnego wydania bo... Na początku jest gość który robi mastera pod winyla lub CD. Jeśli wtedy ma kiepski dzień, albo po prostu jest kiepski, to nic co potem tego nie naprawi. Choćby wytłoczono ten materiał muzyczny na najlepszym winylu w najlepszej tłoczni. MASTERING. Podstawa. Z drugiej strony mamy nasz sprzęt domowy. Większość dopieszcza gramofony/igły/preampy zaniedbując CD-playery itd. Porównywanie tego w ten sposób jest g... warte.
      Przeszedłem długa drogę od wyznawcy analogu, do zdrowo-rozsądkowego świadomego użytkownika formatów wszelakich i moim zdaniem najlepszym formatem jest... CD. Pomijając poprawnie wykonany mastering do plików DSD, ale to już obcowanie z jakością studyjną... Drogo.
      O ile to o czym pisałem wcześniej odbyło się zgodnie ze sztuką. Dlatego wyszukiwanie konkretnych wydań to taka fajna zabawa. Wiele czynników wpłynęło na moją ocenę. Przede wszystkim zero straty jakości z biegiem lat. Wygoda w użyciu. Lepsze parametry co do dynamiki i częstotliwości... Te magiczne 30-40khz na winylach włożyłbym między bajki. Pomijam fakt, że po pierwsze kto by to usłyszał. A po drugie to podnosi koszty, począwszy od studia nagrań gdzie trzeba by instalować sprzęt potrafiący taką górę informacji (hz) zapisywać. Czy to analogowo czy cyfrowo.
      Podsumowując. Są takie wynyle, że mucha nie siada, ale są również takie tytuły, gdze to CD bije resztę. No chyba że taśma matka.

    • @1967haze
      @1967haze Місяць тому +1

      @@popmart3272 Podaj mi przykład, gdzie CD bije winyl. Kolekcjonuję tylko pierwsze tłoczenia na CD, całe dyskografie całej klasyki, tysiące płyt, nie znam przypadku gdzie CD zagra lepiej. CD słucham na Linn Majik, bo wyciska z CD wszystko, to hi-end. Tani Planar 2 i zadbany winyl jednak miażdży CD. Nic nie pomogą parametry na papierze, kabelki, gadżety lub wykłady inżynierów jak pan Tomek. Muzyka z winyla wypełnia cały pokój, głosy, instrumenty, mają naturalną barwę, wypełnienie, a perkusja wymiata. Z kompa gra to cienko, chaotycznie, gubiąc szczegóły i wybrzmienia. Np. stare, analogowe syntezatory grane z kompaktu , Tangerine Dream, Klaus Schulze, Rick Wakeman, nieee, to jakaś porażka w porównaniu z winylem. Sytuacja odwraca się na korzyść CD, gdy nagranie jest cyfrowe, wtedy szkoda kasy na winyl. Masteringi są niezwykle ważne, ale nie przeskoczą praw fizyki, a prawa fizyki stoją za analogiem.

    • @adampaszczyca8334
      @adampaszczyca8334 Місяць тому +4

      Dolary przeciw orzechom, że nie odróżnisz w ślepym teście cyfrowej KOPII.
      To o czym gadasz, to efekt tego, że na CD szdłe inny master. Zazwyczaj z mniejsza kompresją i nie okrojony tak, jak ten do zrobienia winyla.

    • @jobtwojumateru
      @jobtwojumateru Місяць тому +2

      Koniecznie kable wymień na takie z Cez-u 131, fenomenalnie poprawiają jakość dźwięku tylko trzeba głowę blisko nich trzymać.

    • @popmart3272
      @popmart3272 Місяць тому +2

      @@jobtwojumateru Kurczę, w kablach też nie pokładałbym wiary absolutnej. Kupiłem takie o rozsądnym przekroju z miedzi czystej jak łza po 20zł/mb. I co..? Poprzednie kable z brico po 7zł/mb (miedź) były nie do przebicia...

  • @mobikgtf
    @mobikgtf Місяць тому

    Pięknie!

  • @karolwojtyla3047
    @karolwojtyla3047 Місяць тому +1

    Tyle na temat idealnego brzemienia vinyli dla audiofili, kopia z kopi, stempel ze stempla, a co jeden to gorszy i każdy wprowadza swoje zniekształcenia, słuchanie vinyli to słuchanie przypadkowych szumów, a nie muzyki stworzonej przez muzyka tak jak tego chciał. 🤣😂

    • @1967haze
      @1967haze Місяць тому +1

      Większego kłamstwa na ten temat nie czytałem. Gratulacje.

    • @karolwojtyla3047
      @karolwojtyla3047 Місяць тому +2

      @@1967haze Gdzie kłamstwo? Nawet autor filmu o tym mówi.

    • @tomitomi2481
      @tomitomi2481 Місяць тому +3

      Dodam jeszcze że każdorazowe odtworzenie tego wspaniałego czarnego krążka to także degradacja dźwięku.

    • @1967haze
      @1967haze Місяць тому

      @@tomitomi2481 tjaa, winyle sprzed 50 lat miażdżą ich cyfrowe kopie, choć były grane tysiące razy.

    • @karolwojtyla3047
      @karolwojtyla3047 Місяць тому +2

      @@tomitomi2481 Dla fanów czarnej płyty to zaleta, czują się po części twórcą, który każdym odtworzeniem modyfikuje nagranie. 🤣😂

  • @AndrzejZawada-bj1sn
    @AndrzejZawada-bj1sn Місяць тому +1

    Osobiście irytuje mnie używanie określenia "Winyl". To jakiś skrót który powstał w slangu młodzieżowym. Prawidłowa polska nazwa brzmi: " Płyta Gramofonowa " i takiej należy używać.

    • @10385142
      @10385142 Місяць тому +1

      OK boomer.

    • @rafmc6053
      @rafmc6053 Місяць тому +1

      ​@@10385142 Z E. Orzeszkową do szkoły chodził 😉

    • @Jellyeater1
      @Jellyeater1 Місяць тому +1

      Na całym świecie się tak mówi.

    • @Mikexception
      @Mikexception Місяць тому +1

      @@Jellyeater1 Na cały świecie (w odróżnieniu od stylu "Orzeszkowej") mówi się teraz skrótami i slangami których polowa nie zna. Poprawna nazwa to była płyta gramofonowa ale gdy była normalna. Gdy wprowadzono zapis drobnorowkowy odróżniła się nazwą "long play" i to było przyjęte a w Polsce "płyta długogrająca". Winylowe to były rury kanalizacyjne .

  • @DRsewage
    @DRsewage Місяць тому +1

    W swojej kolekcji mam LP Julie london, gdzie są milimetrowe odstępy między utworami oraz sama płyta ma z milimetr grubości tłoczni mfp

    • @Mikexception
      @Mikexception Місяць тому

      Liczy się nie tyle odstęp między utworami ile stosunek zapisanej powierzchni płyty do czasu zapisanych utworów. Im więcej powierzchni zajmuje minuta tym lepiej bo są mniej ograniczone sub-basy nie będzie wpływu sąsiednich rowków . W 60 70 latach nie "upychano" płyt i było wiele podwójnych albumów a nawet mam klasyczne wydania 4 LP. Nowe "jak widzę" są po jednej płycie, cyfra ułatwia szybsze tworzenie większych ilości nagrań których nie brakuje artystom do wydania płyt tak jak kiedyś . Czy może ma to związek z lepszym aktualnie winylem nie wiem