Tak ještě aby liberální američanka neuměla ocenit liberální sračku vzniklou v době, kdy se připravovalo Pražský jaro, že jo? Tehdejší první pokus o barevnou revoluci svého druhu :P
@@YellowButterfly63 Tak v tom, že dneska se natáčejí sračky, nejsme ani trochu vepři. Jenže je třeba si uvědomit, že ty sračky se začaly natáčet víceméně hned po revoluci, která se prostě udála jen s 20 letým zpožděním oproti původnímu plánu. Kdyby to bejvalo vyšlo v tom tvým '68, tak se ty sračky začaly točit už tenkrát, protože ti, kteří se o tu revoluci snažili, neměli zájem o to, aby česká kultura, český národ a celé české země vzkvétaly, čehož je dokladem dnešní stav, kdy se natáčejí "sračky" - nevím, proč uvozovky, vždyť to jsou sračky, nic víc.
@@smutnejklaun nevím, nerozumím tomu, nechci o tom filozofovat, není to můj obor. i ten názor na Starce je jen subjektivní a laický - že se to líbí mně, neznamená prakticky nic, když se to vezme do důsledku :-D
Chmelová brigáda byla pro mnohé první příležitostí být bez rodičů. Ideální prostředí k seznámení mezi chlapci a děvčaty, protože po osmi hodinách práce bylo volno. Pro mne chmel znamenal: 1. Svobodu, 2. Holky, 3. První zkušenosti s kouřením a alkoholem, 4. Poznání, že i učitel je člověk. V šestnácti nemyslíte na to, že jste zneužíván za směšné peníze. Ta kovová nádoba, do které Honza sype chmel, se jmenuje věrtel. Za jeden takový jsme dostávali 2,50 Kčs. Můj rekord byl 5 věrtelů... A těch lásek, co člověk prožil. Na chmel se nedá vzpomínat ve zlém.
Pavel Košut Perfect, that’s how I remember it - minus alcohol and cigarets. Promiňte! Přesně, tak si to pamatuju i já, kromě alkoholu a cigaret. Chmel jsme sbírali do koše, seděli na bedýnkách, sypali do věrtelů, kde se chmel vážil a zapisoval. Spali jsme na slamníkách na velké půdě a myli se u pumpy.
taky jsem jezdila ráda na zemědělské brigády, byla to "prdel" a jestli to něčemu pomohlo, to netuším, ale naučili jsme se pracovat rukama, což se může v životě hodit každému, i když se to dneska nenosí :-)
Jirka 2 Já jsem ve stejné věkové kategorii, takže souhlas. Byla jsem jen jednou, v roce 1956, v Drahomyšli. Strava mi nijak neutkvěla v paměti, ale v malém krámku jsem si kupovala velikou dobrotu - arašídové věnečky.
@Pavel Kosut Co uznavam je, ze se dobrovolne priznate jak jste to tenkrat videl a prozival. Ja ale (r. 1964) jsem to videl v r. 1983 (muj jediny chmel - dratkovani) uplne jinak. Ja vyrustal s mym bratrem u mamy a my meli svobodu hned po poslednim zazvoneni ve skole. Tyhlety organizovane akce se nam pricili uz od malicka. Z pionyra jsem vystoupil par mesicu po slibu ve 3. tride. Nebavilo mne to tam. Nastesti jsme nikdy nebyli poslani ani na pionyrsky tabor. Jezdili jsme do skol v prirode (ponevadz z CV) a tam me vzdy stvalo, ze jsme byli vlastne pod dozorem cely den a vse bylo naplanovano...a vetsinou akce, kterym jsem nefandil. Doma u maminky jsem byl po skole svym panem. Alkohol, holky a ciga...takove veci jsme poznali uz na lyzaku (samozrejme ze az na tom druhem - na stredni skole)...a i tak my jeden tyden stacil. Vsechny ty veci se daji delat i bez organizovani...a uz vubec bez soudruzskeho.
@@giorgiocorleone2747 Tak vystoupit z pionýra, to bylo asi ještě těžší než tam nikdy nevstoupit. Já jsem v pionýru ani v SSM nebyl, ale to jsme byli jak na základce, tak na střední škole vždycky jen dva ve třídě, kdo nevstoupili. Pak v prvním zaměstnání v roce 1990 jsem jednoho dne zjistil, že mi strhávají členské příspěvky jakéhosi lehce transformovaného ROH, aniž bych do něj někdy vstoupil, tak to jsem tedy obratem zase vystoupil a jakýsi odborový předseda mi pak říkal, jaký jsem parazit, že oni vybojují nějaké výhody a my nečlenové si je pak užíváme. A na tábory jsem za komunismu jezdil jen na ilegální podzemní, a tam byla atmosféra velmi komorní a kamarádská - jaké jsme si to udělali, takové jsme to měli. Alkohol ani cíga se k tomu stylu nehodily.
Tenhle film je klasika. Pokud chcete doporučit podobný, pak je to Limonádový Joe aneb koňská opera. Díky za pohled na český film očima člověka z jiné kultury.
@@prcekveliky4740 Jako jo, ale v USA je jich spousta, třeba cokoliv v čem hrál Clint Eastwood, Vlak do Yumy, nebo i Sedm statečných atd. Takže je možný, že už něco viděla a tím by to na kontext stačílo.
"Starci na chmelu" kritizují to, že v "Ruské gubernii" ČSR je samostatný člověk "vyobcován" ze stáda slepě poslušných. Je to na svoji dobu celkem tvrdá kritika ruského okupačního systému ( viz Jaltská konference 1945 ) ...
Honza is typical hero who keeps "swimming with communistic be in a crowd systém." Filip has 100% aproach to communistic ( = Russian colony ) system and he doesn't wont to be one of fully controlled sheeps ...
Jen, to gymnasticke naradi a nacini v tom pokoji neni, aby si boys udrzovali pracovni silu. Ta mistnost neni zadny pokoj. Je to telocvicna, proto tam to vse je. Sklizen chmele je koncem leta, kdy jsou v Cesku jeste skolni prazdniny a tim jsou skolni telocvicny volne...takze tam drive dost casto spavali brigadnici. Mj. na tyto brigady se jezdilo vice ci mene povinne a jezdili na ne, ci na jine zemedelske brigady, i vojaci zakladni sluzby...ti uz samozrejme uplne povinne. Ti brigadnici dostavali za tu brigadu penize, aspon teda v me dobe - 80. leta. Nedostali tolik jako by mel dostat normalni pracovnik/brigadnik, ale pro ne to bylo lepsi nez nic.
@@LeonardodaVinciXIV ;) ...a ja se divil, ze to tam jeste nikdo nenapsal...myslel jsem si, ze ji sleduji jenom mladi lide, kteri neznaji dobu pred 1989.
.... já zažil chmelové a bramborové brigády brigády 86 - 89 a za mě to rozhodně povinné nebylo a peněz jsem si vydělal také dost , víc jak rodiče v zaměstnání .... měli jsme ceníky za odvedenou práci ... jinak a Vaším komentářem souhlasím
@@sujamich Ja jsem byl v r. 1983 z nasim ucilistem na dratkovani chmelu 2 tydny a bylo to povinne. Ale to dratkovani probihalo mimo letnich prazdnin. A dostali jsme to zaplacene...kolik kdo udelal poli (mezi sloupy) tolik bylo penez. Nejvice si vydelali Vietnamci (kteri se u nas rovnez ucili, ale byli to uz dospeli chlapi) a presto to bylo malo...oproti normalnimu zamestnani. Kecam, nejvice si vydelal nas dozor (ucitele a mistri naseho uciliste), ktery na praci ani nesahl...a to jim sel jeste dal jejich plat z uciliste...nam ale rovnez slo ucnovske...asi okolo 200 Kcs/mes. v 2. rocniku. Tyhle brigady pri sklizni chmelu jsou v lete pri letnich prazdninach...a jezdilo se na ne sice dobrovolne...ale kazdy stredoskolak a i vysokoskolak (ti byli spise na te sklizni) mel mit v lete nejakou brigadu. Kdo to nedelal, toho sice nezavreli a ani ze skoly nevyhodili ale mel to v kadrovych papirech. Takze tak uplne dobrovolne to nebylo. Ale na chmel (sklizen) se jezdilo docela rado...kvuli parte a holkam. Na chmelu se platilo, pokud vim, dle sklizeneho vertelu...takze se asi penize vydelat dali...kdo byl udernik...ponevadz ruco cesat chmel cely den na poli ve vedru...to neni pro kazdeho. Ja bych byl radeji zbojnikem, nez brigadnikem na chmelu...at sklizen ci dratkovani. Dej Buh stesti!
Byl jsem na chmelové brigádě koncem 70. let. Ano, byla to povinnost, protože se jezdilo v rámci studia na střední škole a tedy nebylo možné jen tak se neúčastnit. Já měl to štěstí, že to bylo v roce 1978, kdy bylo 10 výročí okupace 1968 a tak pražské střední školy jely na brigádu už o týden dříve aby se studenti nemohli účastnit případných demonstrací. Takže jsme na chmelu týden jen popíjeli pivo, hráli na kytary a honili holky, protože chmel ještě nebyl zralý. Za brigádu jsme byli placeni. Plat byl podle toho, na jakém místě kdo pracoval. Ručně se už česalo jen ve velice malé míře, většina z nás pracovala při strojním česání. Mzda byla, pokud si dobře pamatuji, okolo 3-5 Kčs/hodinu podle toho, jak jsme plnili normy. Jak jsem psal, tak jet na chmel jsme museli, nicméně byla to pro nás zábava. Naše škola pracovala v obci Kněževes u Rakovníka. Jestli mne paměť neklame, byli jsme tam 3 týdny od poloviny srpna (21.8. museli být všichni studenti z Prahy pryč). Ubytování jsme měli na pokojích po cca. 50 licdech, spali jsme tehdy ve vlastních spacákách ještě na slamnících, které jsme si museli první den sami nacpat. Jídlo jsme měli 3x denně. Pokud jsme nebyli na směně (pracovalo se na 2 směny po 8 hodinách), tak jsme se stravovali v jídelně, jinak nám vozili jídlo přímo ke kombajnu. Lidé ze Západu těžko pochopí náš tehdejší život. Diví se, že jsme jen neúpěli v útlaku. Jenže ono to bylo trochu jinak. Represe byly, nesvoboda taky ale život prostě běžel dále. Na jednu stranu se vyhazovalo ze školy za to, že student měl dlouhé vlasy nebo u nás bylo zakázáno chodit do školy v džínech. A koho chatili s křížkem na krku, měl velké problémy. Na druhou stranu jsme byli mladí a tedy jsme měli své starosti a radosti. Chodilo se do hospod, jezdilo se na čundry a tam jsme mohli bez problémů večer u ohně mluvit a zpívat, co jsme chtěli. Prostě člověk se naučil žít s totalitou v zádech. Na chmelovou brigádu vzpomínám jako na pozitivní věc.
Zajimavy prispevek a i pohled na vec, s kterou se urcite hodne lidi z dob CSSR muze stotoznit a bude souhlasit. Castecne i ja ;) Az teda na tu brigadu/brigady. Uz tenkrat jsem byl nazoru, ze nez delat v zemedelstvi, tak rads zbojnikem ;) A mate pravdu v tom, ze se tenkrat lide...stejne jako treba i za valky...a i dnes...snazili zit i pres vsechny nedostaky a represe. A to hlavne mladi. Ti dnesni starsi a stari brecilove nebreci kvuli tomu krasnemu, pohodlnemu, zabezpecenemu "realnemu socializmu", nybrz proto, protoze byli tenkrat mladi. Akorat, ze jsou tak pokrytecti (ti brecilove), ze nevyzdvihuji to co popisujete Vy (zeny, pivo, zpev), nybrz ty usmudlane socialisticke jistoty. A neuvedomuji si, ze ten dnesni stres je udelan lidmi samotnymi...honbou za tim mit vse. Tato honba existovala uz za bolsevika (jsem rocnik 1964), ale protoze hodne veci, ktere byly uz tenkrate na Zapade samozrejmosti, byly nedostupne, ci jenom pro urcite vyvolene, tak se to tak nehrotilo...ale presto se shanelo, delali brigady po praci a i cerne fusky, kradlo se vsude, kde se dalo a kradl temer kazdy...jenom aby byla doma barevna ruska televize. Jenomze, zase se musim vratit k tem brecilum, zapomina se, ze tehda byli mladi a ze mimo te brigady/fusky/aj. si jeste poskocili. Dnes uz nemuzou temer nic...akorat brecet ;)...a dat vnoucatkum z "uboheho" duchodu na dovolenou/pocitac/auto/aj...jak za sociku.
@@giorgiocorleone2747 Jestli tady někdo brečí, tak jsi to ty. Nejsi vůbec v obraze, proč dnes lidé volají, socíku, vrať se! Ano, kradlo se , řezník, zelinář, hospodský, pingl, taxikář, jezedáci si taky pomohli, hodně věcí chybělo, přesto nakonec každý měl skoro vše, pokud nebyl lemra líná . Platy byly nízké ale na druhou stranu soudruzi d§ležité věci jako bydlení, zdravotnictví, školství zajistili a prakticky to lidé dostali zdarma. A dnes? ano drobní zlodějíci nejsou, zato jsou velicí zloději, zkorumpovaní politici i justice, ekonomika vytunelovaná, stát a korporace okrádají lidi na každém kroku, ekonomika vytunelovaná, zisky ještě ty malé co se vy tu vytvoří plynou do zahraničí či rovnou do danových rájů. Za to nám vrátí EU čast našich odvedených daní, ,, je to pitoreskní matrix co nás dnes obklopuje, mame svobodu? ano ta je je pro velké zbohatlíky s ostrými lokty a dobrým žaludkem, ale i ti jsou díky své závislosti na získaném bohatsví svobodni jen navenek. Musí držet hubu a krok s vládnoucí elitou, tím nemyslím loutky politiky, ale ty skutečné vládce, majitele korporací a bank, ti vládnou. No je to smutné, ale stejně to píšu někomu kdo má zavřenou mysl,,,socíku vrat se, nestál jsi za moc, ale na tyhle svině nemáš...
Naprostý souhlas lépe bych to nenapsal , život nebyl vůbec špatný byl jiný než dnes a představy jak za každý rohem stal člen STB nebo VB jsou dost komické .
@@pretorian9598 Nevim s kym souhlasite, ale VB stalo temer na kazdem. Nebyl tyden, kdy neprisla hlidka do hospody a kontrolovaly se obcanky. Mimo toho, ze hledali mladasy...jako ja...kterym jeste neni osumnact, tak zaroven koukali...kazdemu...jestli ma razitko od zamestnavatele. Kdo nemel, mel pruser = prizivnictvi. StB nestala za kazdym rohem, ta vzdy cekala az dostane hlasku jak od VB, tak i od civilnich uradu ale i od vsimavych obcanu. Tohle by ale nebylo nejhorsi. Nejhorsi bylo, ze kramy byly prazdne ale mluvilo se o tom, ze se mame lepe nez na Zapade. A my to museli opakovat. Pruser byl, ze uz tenkrat dost lidi venku bylo...i ja...a videli jsme ten rozdil. Dalsi bylo ty zdevastovana mesta...u nas na Severu bylo vsechno spinave, usmudlane a i dokonce ty rude plakaty ktere oslavovaly Lenina, VRSR, Velky unor, KSC a jeji sjezdy, byly dost casto uz vybledle. Proste meli (komunisti) v prdeli vsi a hrali si na borce. Ja...i kdyby mi vratili me mladi...bych do te doby nechtel jit zpet.
Skvělá recenze! Díky. Ze stejné doby jako "Starci na chmelu" Vám doporučuji kultovní muzikál "Kdyby tisíc klarinetů" z dílny dvojice českých klasiků Suchého (námět) a Šlitra (muzika) a režisérů Roháče a Svitáčka. Film je černobílý. Na Netflix je s českými i anglickými titulky. Má skvělou hudbu a atmosféru své doby. Je na něm dobře patrno, jak v 60s' začala kultura opatrně rozkvétat ke svobodě a humoru, když pominuly nejhorší stalinské represe. Zároveň je to ukázka toho nejlepšího z tehdejší populární hudby. Určitě vám stojí za vidění. Také byste neměla vynechat humornou parodii na westerny "Limonádový Joe". Na těch filmech jsme vyrůstali. Je v nich už cítit předzvěst poetiky a nálady pražského jara 1968.
As a student of the Czech language and a history buff, I absolutely love and appreciate your insight as a fellow American on a culture that neither of us really knew about (mainly, because we were too caught up in our lives in the West and Czechoslovakia was like a different world from us). I have been trying to find Czech films and TV shows to help me in my studies...thanks for adding another learning experience to my Czech language & culture journey, Jen!! Díky moc! Uvidíme se!
Try czech fairy tales. It is so different from Disney. Arabela -Sůl nad zlato- Byl jednou jeden král Princezna se zlatou hvězdou Tři oříšky pro Popelku Šíleně smutná princezna
@@Pyrochemik007 I bet you mean "Byl jednou jeden král" instead of "Sůl nad zlato". Those are very different films when former is worth to mention as part of very specific trend in czech fairy tales representing princesses.
Yeah, try this one: Three wishes for Cinderella. A classic not only in CZ, but other countries too. www.csfd.cz/film/9430-tri-orisky-pro-popelku/prehled/
I agree. After 1990, I gained conviction that we who grew up in the undemocratic Eastern bloc were much more informed about Western culture than vice versa.
You are exactly right. The movie was understood as an expression of a fight for freedom and independence from authorities (still muted because of censorship). Not only the plot, but also the music. I believe it was the first movie presenting some kind of rock'n'roll (or "big beat", as it was called in Czechoslovakia at that time) in a positive way.
Vynikající pokus uchopit téma, které (mám takový pocit) už nedochází ani dětem narozeným po roce 1990, natož v tomhle století . Jako dospívající týnejdžr v 80. letech jsem v tom filmu vnímal ten konflikt dospívání a dětinštění, naopak ten konflikt individualismu a kolektivismu jsem pochopil do hloubky až později (což souviselo s tím, že tuším nebylo moc šancí, jak ten film vidět, my jsme jej měli na ilegální VHS kopii, v televizi jej dávali dost sporadicky). Ale tak nějak jsem měl vždy pocit, že tam jsou skryté ještě další dvě roviny konfliktů, které se mne jako náctiletého silně dotýkali. Jednak to bylo zneužívání moci (kromě šikany ze strany Honzy jsem měl vždy pocit, že to, jak to nakonec vzala učitelka nebylo vůbec správně) a jednak to byl vztah (v náznacích dokonce sexuální) neplnoletých, respektive "neschválený" vztah (tohle téma asi bylo silnější v 60. letech, kdy i k nám dolehla sexuální revoluce, než v 80. letech, kdy to bylo více uvolněné, ale právě z retrospektivy 80. let některé náznaky vyvolávali emoce druhu "jak to, že to takhle mohlo být" ?). Obdivuji Jen, že se do toho takhle pustila a vlastně to rozlouskla velmi dobře. Klobouk dolů.
Jsem ročník 56 a ve své době na mně film zapůsobil velmi podobně, lépe bych to nenapsal.V nové vlně jich bylo víc, z muzikálů snad Kdyby tisíc klarinetů .
Já myslím, že to je víc než pokus. Tahle paní má schopnost vidět souvztažnosti v příběhu, analyzovat. „Kulisy“ jsou sice dobové, ale jejich symbolika vypovídá o věcech nadčasových.
Ahoj Jen, Vaše videa jsem objevil asi před týdnem, musel jsem dokoukat zpětně všechna, která jsem našel (binge watching?). Jsou fantastická, vždy pozitivně emotivní! Děkuju mnohokrát. Vaše kritika Starců na chmelu je velmi precizní, jednoznačně chápající kulturní souvislosti. Stáváte se pomalu a jistě Středoevropankou, chápete význam drobných náznaků a dovedete je dobře zasadit do kontextu. Dovolte mi pouze poopravit drobnou nepřesnost v 5:59, chlapci skoro jistě spali v tělocvičně a "gym equipment" tedy nebyla pouze funkční dekorace pro film, ale běžná součást školního života v oněch letech. Pokud se pamatuju dobře, tělocvik jsme měli dvakrát týdně, tělocvična byla největší místnost školy (možná po jídelně) a vyučovala se prostná cvičení (plain gymnastics???), cvičení s nářadím (šplh na laně, cvičení na kruzích, švédská bedna, hrazda, kladina, cvičení na koni a cvičení na bradlech) a oblíbenější kolektivní hry (basketbal-košíková a volejbal). Děkuju ještě jednou a držím palce!!! Jiří
Hi. Please, do this with more Czech (Czechoslovakian) movies. It's really interesting for me to hear, how you (as a foreigner who is already somehow familiar with our culture) see the vital part of the czech culture - movies. You pointed out quite some of insights, I never realise.
Dear Jen, as a film historian I must take my hat off - it is very valuable and observant insight! It is so interesting that you chose Starci na chmelu - yes, it is popular movie from 60s pop culture but not so timeless like other movies from the 1960s. In the years before 1968 Czechoslovak cinema was at the height of world interest, it was phenomena called "Czechoslovak film miracle" - dozens of extraordinary movies from this era can be recommended - first works of Milos Forman, Daisies from Chytilova, Cremator from Juraj Herz (even today so chilling!), Shop at the main street, medieval and visually stunning epic Marketa Lazarova..., but the popular cinema was also in full strength (Lemonade Joe - the best western parody ever, Happy end - very funny experiment with dark comedy). But movie of my heart is still Elementary School from Jan Sverak (1991) - so bittersweet and complex image of childhood and aspirations of society in post-war Czechoslovakia, pure magic! Your opinion on this movie testifying about czech mentality so profoundly and poetically could be very interesting!
@@JC-fb5br Lemonade Joe was more popular in U.S., than in Europe. Ussualy explanation is, that Europeans (f.e. Germans or French) doesn´t understand "czech tramping" (woodcraft?) poetics, on which is based. I find spanish subtitles and spanish speaking visitors was laughting all the time.....well perhaps we will see.....
@@JC-fb5br My pleasure. They say, that Joe was candidate for oscar but he don´t fullfil rules and can´t be nominated. I´am not sure if that´s only legend or solid truth. Anyway spanish subtitles was really hilarious "mé zvlhlé rty" = mios labios húmidos....You can imagine that.....
Vynikající recenze. Doporučuji svou oblíbenou komedii "Adéla ještě nevečeřela". Co by střet české a americké kultury a humoru, podaný zábavnou formou .
Také mě to napadlo a připojuji se "Adéla" je prostě perla! No a pak samozřejmě Zemanovy úžasné Verneovky jako třeba "Vynález zkázy" který sklidil už tehdy celosvětový úspěch!
Krásně jsi pochopila tu “rozvratnost” v tomto filmu. Proto byl film také po roce 1968 v trezoru. A z toho vnějšího pohledu jsi film pochopila lépe než většina z nás. Super, super, super! 👍
Já tento film viděl na učňáku v kině v roce 1985. Trezorový nebyl, promítal se zřídka. Problémem byl totiž i havní představitel Pucholdt, který zdrhnul za kopečky.
Most of these films from the 60's had anti-communistic messages hidden in them, sometimes even open criticisms of the communism was present, which is also the reason why many of these wonderful movies were banned after 1968.
Skvělá recenze! Viděla jsem film poprvé, když mi bylo asi 13-14 let (patří přesně do mládí mých rodičů). V té době jsem to vnímala jako film o lásce navzdory pravidlům. Chození s klukama/holkama se považovalo za nevhodné až do nějakých 18 let. Bylo standardem svoje vztahy před dospělými tajit a automaticky se předpokládalo, že rodiče budou proti. Ve skutečnosti to samozřejmě nebylo tak zlé, ale všechny knížky a časopisy pro dospívající měly takový postoj. A za obrovský vzdor jsem považovala to, jak byla Hanka krásná! V protikladu ke všem těm ušmudlaným normálním spolužákům. Krása byla oficiálně stále ještě považovaná za něco povrchního, na čem nezáleží. Dnes si myslím, že bylo docela odvážné ukázat vzorného pracovníka Honzu (vzhledem i chováním ideálního představitele největšího klaďase socialistických filmů) jako hlavní svini.
Tvoje recenze je výborná. Chmelové brigády jsem se zúčastnila v 60.letech v rámci studia na střední škole. Ano, byla to povinnost, ale všichni jsme se na tu brigádu těšili.Na 14 dní jsme se tzv. "ulili"" ze školy. Práce to byla těžká. Úmorné vedro a museli jsme nasbírat určitý počet věrtelů.Všichni jsme se však těšili na večery, kdy se hrálo na kytary, zpívalo a vznikaly nové lásky. Vzpomínám na tu dobu jako na nejkrásnější léta mého života. Dnešní mladí lidé to asi nepochopí, ale tato doba nebyla tak strašná, jak se jim dnes předkládá.
Na naší pražské průmyslové škole "chmel" povinný nebyl, ale jezdili jsme tam rádi. Chmel dozrává koncem srpna a jeden z dobrých důvodů byl vyhnout se na 1 až 2 týdny školní výuce. Samozřejmě to byla i příležitost pro zrealizování pitomých pubertálních nápadů a protože na naší škole nebyly skoro žádné holky, tak i zkoušet navázat nějaký vztah. Mladší studenti jezdívali na ruční česání (celodenní kecání při "oždibování" štoků), starší pracovali na dvě směny na chmelových kombajnech (mašina jak stodola, spousta hluku, prachu a špíny) - tam bylo zábavy o něco míň, zato víc volného času. Peníze jsme za to nějaké dostávali, ale zemědělci měli svoje triky, takže nám například nasadili nesplnitelné normy a hned bylo peněz méně. Do chmelových oblastí naráz přijely tisíce studentů, takže ubytování nebylo luxusní (vlastní spacák, tělocvična ...), hygiena omezená (studená voda ...), jídlo bylo sice slušné, ale "stolovalo" se pomocí vlastního ešusu a lžíce (s ešusem na klíně se toho s příborem moc najíst nedá). Na chmel se slušelo patřičně vyhastrošit - cokoliv starého a podivného se hodilo vč. podivných klobouků (kdo měl cylindr nebo alespoň buřinku "zabodoval") - po 2 - 3 týdnech "bez praní a žehlení" (v prachu nebo blátě) nás při návratu už ani moc rádi neviděli v tramvaji nebo v autobusu. Ale měli jsme vždy alespoň den na "odvšivení" (zcivilizování). Byli jsme mladí a víc než politika a komunistický útlak nás zajímalo ve které hospodě nám nalejou, a pivo ke chmelu prostě patří. Obdivuji profesory, kteří se nás pokoušeli ukrotit (hlavně předejít malérům). Horší bylo jarní "háčkování" (věšení vodících drátků na vrchní lanka), brambory nebo řepa - tam bývala zima a mokro, ale tam náš škola naštěstí už moc neposílala (povinnost byla splněná podzimním chmelem).
Hey Jen! Loved your review! my recommendations: Obecná škola (1991) cruel but fun and iconic The Firemen's Ball (Hoří, má panenko, 1967) fun fun fun! Spalovač mrtvol (1968) dark but best movie of all the time in Czechoslovak history Pelíšky (1999) Christmas movie, I am sure you have already seen it, everyone loves it Rebelové (2001) cheap musical but the plot is situated in the occupation Ucho (1970) thriller and psychologic Cesta do pravěku (1955) for kids (but also adults!) unbelievable visual joy
I would beg to differ! Rebelové are fun musical full of nice songs from '60, choreography and clothing. Aside that I would recommed a lot of comedies from '60-'80, namely Noc na Karlštejně; Pane, vy jste vdova (Sir, you are a widow), Zabil jsem Einsteina, pánové!, Adéla ještě nevečeřela, Tajemství hradu v karpatech and Limonádový Joe (Lemonade Joe or horse opera)
Recenze filmu je výstižná ! Jako učeň jsem byl na chmelu v roce 1971 a byla to docela dřina. Ten rok byl chmel menšího vzrůstu, takže rychle v koši nepřibýval. Můj nejlepší denní rekord v trhání chmele bylo 13 věrtelů. Tehdy se vážně povídalo mezi účastníky, že je to povinnost, neboť si tímto každý zajišťuje svoji celoživotní spotřebu chmele. Tímto byla zdůrazněna vlastenecká povinnost českého pivaře ! :-)
For a non-professional film critic this was pretty good. I'd be interested in an American take on one of the famous "crazy" Czech movies like "Pane, vy jste vdova" or "Zítra vstanu a opařím se čajem". In general there are tons of old Czech movies that we consider great classics but really, we have no idea if they are actually great or they just seem great to us because we grew up with them. Therefore those outsider perspectives are very valuable.
You should really watch Vesničko má středisková (I think it is called My little village in English). And I can see it on Netflix too. In my eyes the best socialistic movie.
Lol,co je to za překlad? Středisková vesnice byla přece ta velká, kde bylo JZD, zdravotní středisko, školy, všechno... Akorát to zdrobnili, aby vystihli tu podivnou a až absurdní lásku ke kolektivizované vesnici. :D
@@Harri2006 Lol, problém bude asi v tom že americkému nebo britskému divákovi srozumitelně do angličtiny těžko přeložíš termín který angličtina nezná...
Dear Jen, you're just a gem! Your interpretation of the film is absolutely accurate. My parents and I had to be collecting hops as well, so we loved this film. By the way, I'm as old as this movie :)
Naprosto SUPER profi zpracovaná recenze filmu. Perfektne pochopený symbolismus a skvělé čtení mezi řádky!!!! Toto video budu pouštět jako příklad jak se má interpretovat umění. DĚKUJI JEN, SKVĚLÁ PRÁCE!!
I used to participate these hops brigades just a few years back when I was on highschool and that is where my probably best memories from highschool are!! Ok its not because I could work on fields all day long, but because we use to go there to have a lot of fun, especially during nights. Something like a summer camp where you can even make some money. Met a lot of my friends on these brigades actually.
Thanks for this deep film analysis. The next movie I vote for is Limonadovy Joe. It's a hysterical Czech take on the American West and probably the best Czech comedy ever.
Great review, you nailed many aspects of this movie. I would just add some points - the work with camera filters and coloring is something which can be visible in several Czech movies from this time - I would just highlight Limonádový Joe (1964) which is kind of extreme in this. About the movies in this time - 1964-1968(9) the restrictions for filming were not so tight - so many really good movies were produced in this time, which were banned after. (so called trezorove filmy). Most famous ones are Všichni dobří rodáci (1969), Skřivánci na niti (1969) and Bílá paní (1965) It is quite interesting that even after occupation in 1968 it was still possible to finish some of these movies, the big restrictions in fact started one year after occupation when specific law was adopted agains rebels
The hops brigades were fun, because it was something like a class trip. It was not compulsory, but the majority of students were looking forward to it. The film itself had been a revolutionary deed in the way you explained (even the music). I wonder why the censorship didn't withdrew it then
The movie wasn't filmed in Žatec region but in the small willage Lounky near to Roudnice nad Labem. On the right bank of Labe river. What was interesting Hanka was in real life in love with Honza.
The review is good, so be sure to continue. Your observations as American are as excellent. There are a number of interesting and good Czech films from all periods of history. I'm looking forward to your next episodes.
Mně vždycky přišel nejzásadnější prvek, že Hanka s Filipem zůstává přes noc, což je u "počestné" neprovdané dívky společensky nepřípustné (o panenství by měla přijít až po svatbě). Předpokládám, že všichni ti, co je odsuzují, tyhle pravidla porušili anebo porušují (viz p. Kemr: "..co se dělo, když jsem dostal holku na seník...") a nedokážou si představit, že by ti dva neměli sex. Soudí je kvůli tomu a vlastně je přimějí, aby svůj dosavadní ne-fyzický vztah naplnili - i proto Filip nakonec prohlásí, že je už soudí právem.
Skvělý rozbor. Symboliku a jemné nuance tohoto filmu dokáže pochopit i Američan, který žil v naprosto odlišném světě. Stačí když člověk chce nebo se dokáže zamyslet. Najde se ale dost lidí, kteří si radši pustí Gotta, aby nemuseli namáhat ani jednu mozkovou buňku.
Рік тому
BTW: The main actor - Vladimír Pucholt emigrated to Canada and worked as a pediatrician there.
Ahoj tato recenze je ta nejlepší co jsem kdy a na cokoliv viděl. Hned jak budu moci tak se na film podívám. A klidně pokračuj v recenzování krásných starých Československých filmů. Už teď se těším na další super recenzi.
Try also pre-WWII comedies. Přednosta stanice (Station master) , or - my favorite - Cesta do hlubin študákovi duše (Journey into the Depth of the Student's Soul).
I am under 30 years old. I was on the hop brigade, during the covid quarantine, because I lost my job in the field. And they had crises because many foreign workers who usually do it left. My father, who experienced exactly this brigade under socialism, said find something better, this is badly paid. When I said there was no other way he said, at least you'll have fun. He was right. The payment was almost illegal (100 czk / h super fasters had about 110 - 120 czk / h slow 90/h) But the main positive was that it was collective work in the fresh air while most of people was locked home . When you had a good group around you, it was really great, although hard work. My colleagues were mostly chefs, waiters, people from the tourism and film industries. I remember it very fondly even though it was a hard job for very little money. Great experience and still miss some people.
asi tak do 27 let, jsem věci jako přesčasy považoval za nesmysl. a životními okolnostmi jsem k nim byl donucen. Nicméně, přesto že pracuju více než 40 hodin týdně, tak finančně to lze poznat, ale taky jsem se naučil, že nám mladým je často práce ukradená...a jsme svázáni nezkušeností. chtěl li bych bridádu vím, že dostanu těch 110 hrubého. ale snažím se co nejvíce, za svých aktuálních 150 hrubého. je to sice pořád málo, ale mám svou prácu rád a snažím se ju dělat pořádně. Mluvil jsem s jedním kolegou, který je vyloženě vorkoholik a už několik let dělá 2 až 3 práce, fyzicky to zvládá a měsíčně se dostane na 40000 čistého. vůči mojí směšné výplatě je to pořádný výkon. ale makat s 80-160 hodinami přsčasů měsíčně není pravda pro každého. a jednou za čas musí člověk povolit a důkladně regenerovat. jinak ho to zabije.
Jsem z mladších ročníků, tyto brigády jsem už nezažila, ale z vyprávění mámy - brigáda byla povinná, o víkendech přijížděly na návštěvu členové rodiny (přivezli třeba proviant) a také pomáhali se sběrem - i můj děda jako právník se musel zapojit. Stejně tak se lidi museli zapojovat třeba při výstavbě školky, dodnes v "mojí" školce stojí strom, který zasadil děda s babičkou, je to přes třicet let a já na něj denně koukám z okna. :)
Not only there were “hops brigades”, there were also “potato brigades”. As a high school student I was looking forward to the potato harvesting season. I meant two or three weeks of harvesting potatoes, getting paid, and not having to go to school. It was mandatory but most high schoolers welcomed the opportunity to play hooky, and to get paid for it. Sometimes we were lucky, and we were staying at the farm overnight, all sorts of partying and shananigans followed. University freshmen (and women) were sort of expected to join “the hops brigade” before the start of the semester, this was paid as well, and it was a good opportunity to meet new fellow students. For a lot of people of my age (I was born in the late 50’s) this was part of our youth. The title “Starci na chmelu” refers to the high schoolers who want to grow up fast, and be taken seriously. That is how I understand it, it is meant to be taken kind of ironically.👍
My mom still remembers potato brigades but she has quite bad experiences... says it was a hard work for a little pay, they all shared just one jug to drink from (disgusting!). She was born '72.
Z dalších českých muzikálů mohu jedině doporučit jeden - Balada pro banditu. Nádherná hudba se zajímavým způsobem natáčení :) Také mám ráda muzikály a Balada pro banditu je muzikál na kterém jsem vyrostla. Another Czech musical I can only recommend is one called Balada pro banditu. Beautiful music with interesting way of filming it :) I love musicals too and Balada pro banditu is the one I grew up watching.
zdravím- na dotaz z první poloviny videjka: na chmel jsme jezdili povinně coby chmelovou brigádu studentů vysoké školy. Z Prahy do Chrášťan a okolí, různé pozice (sběr, vážná na váze s natrhaným chmelem či jiným obilím..). Placená + - byla, ale žádná sláva. A taky to nebyla žádná "koňská opera" či muzikál (jako Limonádový Joe nebo Starci na chmelu), ale po večerech jsme čas trávili někde ve společném bydlení (spacáky či rozkládací lůžka v nějaké větší místnosti daného zemědělského družstva aj.) a tajně si dali pivko či vínko. Po brigádě (trvající asi tři týdny) nás odvezli na korbě nějakého náklaďáku nebo autobusem do Prahy a odtud jsme jeli sami autobusem nebo vlakem do místa trvalého bydliště. Na základní škole a na gymnáziu jsme podobně chodili v okolí (jsem z kraje Vysočina) v září sbírat úrodu brambor, též placenou. Vozili nás denně od školy k brázdám s bramborami autobusem a dováželi nám oběd do našich vlastních ešusů, zpět nás vozili též ke škole. (70. a 80. léta)
Ceska kinematografie vzdy byla a v podstate je na vysoke urovni. Mnoho umelcu z Czech showbusiness escaped during the communist regime to the West. One of them was Milos Forman ( Amadeus, One flew over the cuckoo's nest, People vs Larry Flyn etc - Oscar winners) I believe that the Slovakian film director Jan Kadar was one who established the American Film Institute. I enjoyed your review of Starci na chmelu👍
“Starci” was actually first Czech musical and enormously popular. Two kids rebelling against establishment, falling in love and consumating their relationship were winners in this story. Sorry, you said it already! Yes, I was harvesting hops. It was fun, and we were paid. Accommodations and meals were same and price was deduced from our pay. I was there in 1956. Good job reviewing/excellent understanding. 👍🏼
The first scenes are ( I think) a deliberate imitation of the propaganda films of the fifties. Where yong people cheerfully went to brigades to build communism. It’s a nod to the audience of the sixties. See another cheerful brigade and than starts the sixties stuff- rocknroll, rebellion. Questioning of the authorities. Of course pretty tame compared to the west or to our modern times. The movie is really a product of Its time. I think most Czech young people wouldn’t understand most of it. Like the individualism of the two protagonists, their nonconformity is something that communists of the fifties would have big problems with. But here it is shown as a good thing. Also this movie was shot before 1968 and there was a feeling of coming reforms of communism, of freedom , of carving our own way, our- Czech future. It is now dismissed or made fun of. But the people I talked about it who lived through the latter half of sixties say it was like a breath of fresh air throughout the whole society. In this movie Philip asks his teacher -Seneca, Masaryk and Marx . Can they be put together? Like even saying the name of first Czech president who was considered bourgeois establisment in the movie was unheard of...the question , whether Czechs could have something of their own , a country run by their own ideals was sadly answered in the 1968 by the tanks sent by Kremlin..... Also philips antagonist Honza is the embodiment of collectivism but he is cynical and self obsessed. He doesn’t believe in what he does , he doesn’t believe in collecitivism or communism. He is an opportunist. The director showed this character as a critique of what kind of people the fifties communist society produced. And it went on in the seventies and eighties. Just consider why the wall fell, why the communism crumbled.? There was nobody to defend it. It was a society of people like Honza instead of Philip.
My father told me once that during the day (work) it was unbearable - the hops is sticky and thorny and it hurst to collect it with ones own hands. And they had to fulfill a certain amount of it for a day. But in the evening, it was really something special (listening secretly to Gary Glitter etc.)
Nádherný pohľad, už trochu zdomácnelého cudzinca, na film z mojej mladosti. Mám 71 rokov a objavila som Vás a veľmi rada si pozriem Vaše postrehy z Čiech. Uvidíme Vás aj na Slovensku? Zdravím a želám veľa spokojnosti.
Your understanding of the movie is spot on, sans a couple of cultural details. For teenagers this voluntarily-mandatory fortnight of work was an escape from lessons and parents, first loves, new friendships, adventures of all kinds :-)) The work was a little rough for a typical town boy/girl, but we didn't mind. And yes the mid sixties was a breath of relative freedom when even such subversive movies could be made. We all understood its subversiveness which is why this film has been so loved. It's iconic, and it's in our hearts.
@@pavelhanus6473 Tam jste chodili na střední, nebo na vejšce? A v rámci studia (studovali jste zemědělku), nebo to bylo povinné pro všechny školy bez ohledu na obor? Chci si ujasnit fakta, děkuju :). Já zažila jenom povinné sbírání řepy (studovala jsem na střední "zemědělce", ale "nezemědělský" obor).
@@koucka.a.doucka Asi to bylo i regionální, my jsme jezdili na střední sbírat brambory týden až dva v září, byla jsem na pajdáku, ale jezdil na to i gympl, zemědělka a asi i děcka z učňáku.
@@koucka.a.doucka Já zažil chmel na vysoké škole v letech 1995-2000. byla to prostě brigáda kde si člověk mohl poměrně slušně přividělat. Dostal jsem se k tomu díky tomu že máme chalupu v oblasti kde se chmel pěstuje. Dá se říci že jsem si za ta léta vyzkoušel vše, od strhávání chmele na traktor přes práci na sušárně , česačce a dokonce jsem i poslední dva roky jezdil s traktorem (nejlepší peníze). I když se dělá 14-16 hodin tak se to dá vydržet a jako student jsem uvítal každou korunu (tehdy za 14 -17 dní cca 15 - 20 k CZK) Krásný vzpomínky.
This is one of my most favourite movies/musicals ever! And I am only (only?) 34. When I was teenager, I learned to play the songs on guitar and just couldn't stop. The music and visuals are just perfect:)
Snad se na ten film podívám. Nějak jsem mu nemohl přijít na chuť. Byl jsem také na chmelu a byl to celkem opruz - makačka a člověk byl rád, že se večer svalil do postele. Ale i zábava a pěkné holky tam byly😉 Jo, ten film je zidealizovaný. Párkrát byla diskotéka a občas se šlo na pivko. Na brigádu jsme pochopitelně museli. Plat byl symbolický. Jo a zkuste film Limonádový Joe. Je to parodie na americké westerny. Skvělá komedie z r. 1964. Hraje tam Olga Schoberová známá jako česká Bigitte Bardot. Film byl natočený v lomu Amerika kousek od Prahy, běžte se tam podívat.
Thank you so much for reviewing this movie! It's been ages since I've seen it and now thanks to you I got to watch it again and with a new perspective. I also admire the way you structured the review, it is so professional. I would love to hear your opinion of Czech fairytales, such as Jak se budí princezny or Tři oříšky pro Popelku - especially in comparison with their American versions. Thank you again, for such an entertaining as well as interesting content :)
A určitě se také podívej na filmy Miloše Formana, které natočil před odjezdem do USA ( Lásky jedné plavovlásky, Hoří má panenko). Jinak ke Starcům na chmelu - je tam důležitý bod - do doby "soudu" se milovali "z čisté lásky" - bez sexu. To jim nikdo nevěřil, ale po odsouzení se poprvé milovali (měli první sex). A druhý den to ona hrdě oznámila a dobrovolně je taky opustila. Trochu jako Romeo a Julie 🙂 A taky tam bylo spousta humoru - ironie, nadsázka - na to bys potřebovala průvodce z té doby. Lidé v kinech řvali smíchy i plakali dojetím. Jsem ročník 1954, chmelová brigáda byla protivná práce, ale díky tomuto filmu jsem se na ní jako kluk moc těšil. Miluji dobré firmy a my jich máme víc než by se dalo čekat. Mám doma "malé kino" - kdybyste s manželem chtěli na dobrý český film s dobovým průvodcem, jste vítáni - rád vás poznám! 🙂
If you want to see really strong czech musical with touch of historical consequences make sure you didnt miss movie Kouř/Smoke. Its art movie about our society before velvet revolution and about priciples of velvet revolution. In my opinion one of best czech movies ever. There are many gems in czechs filmography. Vesničko má středisková, Hoří má panenko, Skřivánci na niti, Slavnosti sněženek, Kolja, Postřižiny, Černí baroni, Pelíšky and many many more. Czech movies especially old ones have some kind of unique spirit. It can help you to better understand our country and mind set up of our people. Enjoy.
Tento příspěvek je sice čtyři roky starší, ale zaujaly mě otázky v příspěvku, hlavně co se týkalo chmelových brigád. Moje škola na chmel nejezdila, jezdili jsme na brigády bramborové, tedy sběr brambor (chmelový kraj byl od nás daleko, na rozdíl od brambor). Co si vybavuji, sice s námi nikdo ohledně toho nediskutoval, prostě jsme obdrželi oznámení, že pojedeme na týden nebo na dva na sběr brambor, ale nebrali jsme to jako újmu. Práce byla fyzická, protože brambory se musely sbírat ze země, dávat do kbelíků a nosit k valníku, kde se vyklápěly. Takže trochu do těla jsme si dali, ale nebylo to tak tragické, že bychom tam umdlévali od předřenosti. Navíc odpoledne když bylo padla (konec směny), tak byla celkem volná zábava. My byli rádi, že jsme vypadli na chvíli ze školy, takže jako újmu jsme to nebrali. Zaplaceno jsme dostali, ale nic moc, ale přece jen něco. Možná si něco odečetli za jídlo a nocležné. (Dostávali jsme snídani, oběd i večeři). - Brigáda byla spíš jako vytržení ze všedního dne a přes nějakou fyzickou práci byla spíš zábavná. Ale taková zábava, jako ve scénách Starci na chmelu to není. Doufám, že nevěříte, že se praktikovaly nějaké tanečky a běhalo se tam s plnými věrtely, to je jen filmová scéna. Leccos v tomto filmu je uvedeno spíš jako představa nebo symbol. Tahle chmelovka nebyla jen brigáda, film není jen o chmelové brigádě, film je spíš o tom, co se na té brigádě stalo. Střet různých povah a taky zaměření, a vystavení zkoušce charakteru. Podstata může být reálná, jen ta stylizace, zpívání a taneční kousky jsou filmové. V každé třídě se našel někdo, kdo byl prevít, někdo, kdo byl šprt, někdo, kdo byl flákač a většina tichej průměr, který nevyčníval. Tady šlo o střed prevíta a idealisty a ta holka měla fakt charakter. - Co se dalo uvěřit, byl ten závěr, kdy se k práskači otočili zády. Dnes bohužel by to tak nebylo a práskače by někteří i obdivovali. Doba bohužel popojela k horšímu. - Jsem ráda, že se vám film líbil. Je úžasnej, skvělé téma, krásný příběh, a ty vsuvky s třemi kytaristy jsou přímo geniální. Viděla jsem jej právě včera v televizi a překvapilo mě, že i po letech je stejně silnej na dojmy. - P.S. váš rozbor filmu se mi líbil, vybrala jste i detaily, všímáte si podstaty a právě i těch charakterů. Jen bych ještě poopravila - v té době byl socialismus, nikoliv komunismus. Vládli nám komunisté, ale to byla jen strana, systém byl socialistický. Hodně lidí to nevědomky - někteří i úmyslně - zaměňují, tak jsem to jen podotkla na ujasnění.
Byl jsem na chmelu 2x. Jednou povinně v roce 88, podruhé dobrovolně v roce 90. Oba chmely skvělé, lituji dnešní studenty, že o tohle přijdou. První chmel - Tuchořice - práce 21 dní, výdělek 2600Kč, asák byl magor, nutil nás na doraz, ale i tak to bylo super, spousta srandy, večer hospoda, bylo to fajn.. Druhý chmel po revoluci - Petrovice u Rakovníka - deset dní. Výdělek 3000Kč, po sklizni nám na náklady družstva uspořádali dočesnou, tři sudy piva, tři basy vína asi na 50 lidí. Rád na to vzpomínám, vlastně to byl nejlepší zážitek, který jsem v mládí zažil. A ty výdělky si musíte vztáhnout k průměrným mzdám v té době, takže zvlášť ten druhý chmel nebyla žádná charita......
Starci na chmelu aka Nachmelení starci je prostě klasika a písničky v něm jsou naprosto skvélé. Mají vtip, hrají si s jazykem, skvělé melodie, které patrně budou převzaté, ale prostě ty písničky jsou fakt skvělé. Na chmelových brigádách se dávali dohromady chlapci s dívkami a někdy z nich odjížděli ve třech, aniž o tom věděli a dívky na to přišly až za pár týdnů později :-) Označit tělocvičné nářadí jako prolézačky, aby se zabavili ... to jste mě docela dobře pobavila. Prostě klasická tělocvična, kde se přespávalo ve spacácích. Já už jsem chmelovou brigádu nezažil, ale určitě za ní dostávali brigádníci nějaké peníze. Pan Rychman je skvělý režisér a tenhle film je jedním z mých oblíbených, ačkoliv jsem se narodil 13 let po jeho natočení. A pan Pucholt? To byla obrovská hvězda v našem malém filmovém rybníčku. Jeho "No co co co" z filmu Svatba jako řemen je prostě klasika. Máte velmi dobrý postřeh o tomhle filmu, klobouk dolů.
V roce 1964, kdy tento film vznikl, byla zlatá éra Československého i evropského filmu - nová vlna. Vznikaly fantastické filmy. Ale po vpádu sovětských vojsk a za normalizace šly tyto filmy do trezoru více než na 30 let. Pamatuji si, jak jsem záviděla starším sestrám, že viděly "Starce na chmelu", že to ještě stihly, protože pak byl tento film zakázán, jak v kinech, tak v televizi, a uviděli jsme ho až na začátku 90 let. Pamatuji si, že to byla fantastická chvíle. Byli jsme už dospělí a dívali se na film s vlastními dětmi. Něco podobného se stalo i s Formanovým filmem "Hair" (Vlasy). Znali jsme jeho pověst, že ho všichni na Západě mají rádi a obdivují (i našeho Miloše Formana), ale sami jsme film viděli až v 90. letech po pádu železné opony.
Za mně super filmy: Slavnosti sněženek , Světáci, Kulový blesk, Bílá paní, Všichni dobří rodáci, Mezi námi zloději, Postřižiny, Samotáři, Tajemství hradu v Karpatech...a mnoho, mnoho dalších.
Great insights! Btw, when you mention the potentially "dangerous" (= slightly anti-regime) message of the movie at that time, it's interesting to learn more about the real life stories of some of the movie creators: the screenwriter Vratislav Blažek, who also wrote the excellent comedy 'Světáci' (English title 'Men About Town') , emigrated to Germany after the Soviet invasion and successfully worked for the Bavarian Televison as a scriptwriter. Unfortunately, he died only few years later. Miloš Zavadil, who played Honza, emigrated to Austria and made a successful career in Vienna as a dancer, actor and choreographer. For example, he was hired for the Vienna production of West Side Story, conducted by Leonard Bernstein himself. He was even adopted by the Von Welde family and became an Austrian citizen. And Vladimír Pucholt, who played Filip, emigrated first to London, where he studied medicine, and later to Canada, where he enjoyed successful career as a doctor.
If that was your first Czech musical, please see Noc na Karlštejně - it's my favorite musical of all times and I'd really like to see what you think about it. Thank you. Love your videos.
An eternal classic from Czechia! And this was our classic as students! Don't forget potatoes, hay, straw etc. Basically, without students and military, Czechoslovak agriculture would collapse! And a great review, Jen! Thank you!
Tento film patří mezi české klasiky. Je nádhernej. Na chmel se jezdilo povinně. Ale všichni se těšili. Byly to takové pracovní prázdniny. Práce byla lehká a na směny. Každý pracoval podle svého tempa. Nikdo nikoho nehonil, většinou se u toho hodně povídalo, přestávky byly kdykoli. Nic se neplatilo, vše bylo zdarma, jídlo, pobyt, doprava, ale nedávala se ani výplata. Později se za takovéto brigády platily studentům malé sumy. Na brigády jezdily dokonce i děti ze základní školy, ale na sběr brambor a na 6 hodin. Na středních školách právě na chmel. ...na týden. Učitelé byli velmi benevolentní, jak při dozorech na poli, tak i ve volném čase. O víkendech přijížděly za studenty hudební kapely do tamní hospody, tancovalo se, zpívalo, popíjelo, pil se i alkohol který se sice prodával ,,potajmu,,, ale učitelé to věděli.. byla zábava, vznikala spousta přátelství, ale i romantických svazků, párů, které se v noci vyplížily z pokojů a v přírodě pořádaly rande vouz. Bylo to zakázané a koho učitelé přistihli, že opustil v noci budovu, většinou musel odjet druhý den domů v doprovodu rodičů. Přesto se většinou tato noční dobrodružství dařilo ututlat.anebo učitelé zavřeli oči.😊 Myslím, že tyto brigády zanechaly nesmazatelnou romantickou stopu v každém, kdo se jich účastnil. 😊😊😊
Na střední škole jsme byli drátkovat, ale nebylo to o prázdninách, nýbrž z jara. Na brigádu jsme se těšili, byla za to nějaká ta koruna, byl to zdravý pohyb na čerstvém vzduchu, ale nejkrásnější pro nás bylo to dobrodružství. Spartánské ubytování, vydatná strava, neznámá krajina, odpolední výpravy do okolí a poznávání děvčat. Dnes mám krásné vzpomínky.
Great review, Jen, and an impressive interpretation of the veiled messages in a movie carefully avoiding the prying eye of communist censors. Hop-picking was a semi-mandatory summer job for high schoolers every summer. It paid very little, but it was a very bonding experience for students. The hops growing farmers housed students in barns and local school gymnasiums, hence the equipment in one of the scenes. The high point of the three-week stay was a mock trial put on by our school seniors (mazaci) where some of the poor juniors (bazanti) were put thru silly tasks for everyone’s amusement. I attended Jan Neruda High School (Hellichovka) and there was a rich tradition of these trials. The defendants were picked based on how they stood out in the crowd, whether being odd balls, or in one case a girl with very blond hair (bazantka Platinova). The whole experience inspired the students for the rest of the school year, proof of which is a verse carved into my desk at the chemistry lab: “Dira ve zdi - tunel; drat pod vodou - kabel; Horesedly - prdel.” (Note: Hellichovka used to go to the town of Horesedly to pick hops.) In the mess hall in Horesedly, on one table top it was declared "Sereme vam na mince, chceme domu k mamince!" (loosely translated "We give a shit 'bout your money, we wanna go home to our mommy!) Czech movie making was highly recognized in the 60s and 70s, with Milos Forman being the most recognized name. You should check out (or Czech out in this case) Pelisky, and from the age of Starci na Chmelu, you definitely ought to see Ostre sledovane vlaky (Jiri Menzel, en.wikipedia.org/wiki/Closely_Watched_Trains) and already mentioned by others Limonadovy Joe, a Az prijde kocour (Vojtech Jasny, When the Cat Comes.) The Unbearable Lightness of Being is also very relevant. The closing scene is to blame for me writing this in SoCal!
Hi Jane, "na chmelu" means taking part in hops harvest and it was essential part of beeing teenager during communism (make some money and drink extra cheep/free beer - that is why they were so happy, it was party of the year :) ). Similat to "taneční" or "vojna", most Czech people experienced it in those times. You need to see The Cremator and The Fabulous Baron Munchausen. Thank you for review.
Výborný rozbor, Jen. Skutečně do hloubky jdoucí a nalézající to, co my jako diváci žijící s tím filmem od dětství přehlédneme. Jen pár poznámek: od šedesátých do (dejme tomu) devadesátých let byla československá kinematografie mistrem parodie. Tak ani ve Starcích na chmelu nejsme schopni přesně stanovit, kde je to ještě parodie a kde zamilované pokukování po západní kinematografii a muzikálu. - Stran vztahu mezi Filipem a Honzou; jistě jste si všimla, že je to Honza, kdo fyziognomií vypadá jako dospělý a Filip jako dítě, i když morálně jsou na tom zcela jinak. Honza si prostě osvojil "novou morálku" a je připraven v klidu a teple prožít následná léta normalizace, protože ví, kdy "zamakat" a kdy se přihrbit. Vrcholem je pak soud soudružky učitelky, která vychovává své žáky k nové socialistické morálce a přitom v závěru posuzuje vztah Filipa a Hanky čistě měšťácky, tj. podle stanovisek předchozího "třídního uspořádání". Nedokáže pochopit, že by se dva lidé mohli milovat a přitom neprovozovat milostné hrátky. To je asi vše, co mne k vašemu výtečnému komentáři Starců na chmelu napadlo.
To není první československý hudební film, hudební filmy se točily už za první republiky (do roku 1938) - ale je to první československý muzikál. Těsně první - tentýž rok bylo natočeno i Kdyby tisíc klarinetů.
Problém filmů a reality je vždy ten, že ve filmech je koncentrováno hodně stylizací. V realitě je to hodně naředěno. Zkušenosti s povinnými brigádami mám z let 1984 -1991. Co vím, tak charakter brigád byl v celém Československu velice různorodý. Mohu hovořit pouze ze svých vlastních zkušeností, gymnázium a později vysoká škola. Na jižní Moravě jsme ve druhém ročníku gymnázia na podzim jeli povinně sbírat rajčata někam ke Znojmu. Hodně se jezdilo na brambory, nebo na jaře i tzv. zavádět chmel (natočit malé rostliny na drát), to zase do okolí Přerova. Výdělek byl symbolický. Jídla tam vždy bylo víc než dost, až se s tím hodně plýtvalo. Kdo nechtěl na brigádu jet, mohl se tomu vyhnout pouze nějakým potvrzením od lékaře, nebo snad rodinnými důvody, ale většina z nás to brala jako zábavu, a kdo se nezúčastnil, tak většinou litoval, protože třída různými zážitky žila ještě půl roku. Prostě povinný lyžařský nebo vodácký výcvik, povinná brigáda v zemědělství, exkurze do Prahy ve III. ročníku a na konci každého roku školní výlet, to byl u nás ve městě standard a nikoho moc nenapadlo proti tomu nějak protestovat. Ve IV. ročníku pak chmelová brigáda na 14. dní. Práce byla rozmanitá. Někdo měl suché teplé místo na sušárně chmele, kluci většinou museli i za deště na chmelnici strhávat štoky. Po dešti a v blátě to nebyla příjemá práce. Po práci bylo hodně času na zábavu, někdy byla i organizovaná (promítání filmů, živý koncert nějaké místní kapely, organizovaný výlet někam do okolí). Ideální to bylo na různou pubertální zábavu a rebelie mimo dohled rodičů. Na vysoké škole jsme studium začínali také rovnou povinnou chmelovou brigádou, takže se třída poznala napřed tam, a pak teprve ve škole. Mezi prvním a druhým ročníkem jsme od školy dostali seznam podniků a museli jsme si jeden vybrat a na tři týdny jít na tzv. Letní aktivitu studentstva (byla tam panelárna, konzervárna a cukrovar). Výdělek byl mírně podprůměrný a to zábava moc nebyla. Tato brigáda byla vyjímečná tím, že se zapisovala do indexu, coby nutná podmínka pro další studium na škole. Na chmel jsem jezdil pak i další roky a to zcela dobrovolně, a to už jsem si domlouval brigádu vždy rok dopředu na vedení zemědělského družstva. Už jsem si mohl vybírat práci. Poslední brigádu jsem absolvoval v roce 1991 už čistě komerčně, to jsem si za 20 dní vydělal tolik, co rodiče za měsíc. Na chmelové brigády vzpomínám dodnes rád.
Filip - Vladimír Pucholt, was a real star, but his dream was to be a doctor so in 1965 he fled to UK. He worked as a pediatrician in Toronto. His other movies represent the "Czech wave" of the sixties film much more and better than Starci na chmelu. The movies directed by the great Miloš Forman are real gems. For a good depiction of life in communist Czechoslovakia I would suggest Pelíšky (Cosy Dens 1999)) or the US film The Unbearable Lightness of Being (1988).
Jen jsem letmo proběhl komentáře, tak mne omluvte, pokud se již někdo zmínil....,ale opravdu nikoho nenapadla rovina klasického dramatu? Romeo a Julie Williama Shakespeara? "Tu lásku si klidně mějte, ale ne tady!" Jinak skvělé.
Dobré zhodnocení dost vyjímečného filmu. Na chmel jsem jezdil na střední škole i na vysoké, dohromady jsem tam byl pětkrát. Na střední škole jsme jezdili "drátkovat", což je strašná práce, kterou dnes dělá většinou stroj. Navíc se dělá v březnu, kdy je hrozné počasí. Na vysoké škole jsem jezdil na sklizeň. Za mě (80. léta) se už ručně nečesalo, ale strhávalo se z káry a štoky se vozily na česačku. Káru táhl traktor a ten jsem řídil já (měl jsem řidičské oprávnění na traktor). Práce to byla (pro mne) docela slušná i slušně placená (7,50 až 9,50 Kčs na hodinu). Dělalo se jak se říká "od nevidím do nevidím" a někdy i v noci (chmel se musí očesat než se vysype - pak už je k ničemu). Traktorista měl lehčí práci, ale zase šel první do práce a poslední z práce (musel jsem lidi odvézt na pole a zpět a ještě uklidit traktor). Měl jsem na česačce holku, a tak jsem šel občas pomoci i na česačku (před česačkou se čekalo na vyložení). Chmel mě docela bavil a jel bych klidně i dnes (teda hlavně kdybych měl na česačce zase nějakou holku). Čímž se dostávám k jednomu tématu, které jsi možná docela nepochopila. V 60. letech byl jakýkoli sexuální vztah mezi studenty střední školy zakázaný. Vodit se za ruku, nějaká ta pusa, to bylo tolerováno, ale nic jiného. Filip a Hanka byli právě z toho podezřelí (proč by měli "separé", že) a proto byli vyloučeni ze školy. Honza byl zase docela obyčejný kariérista a nakonec i udavač. Proto se k němu ostatní obrátili zády. Ve skutečnosti by to asi všichni neudělali ...
Dear Jen it is very smart what you have said about this movie. I would not express ideas behind this movie any better and I like this movie a lot. To add my own experience from hops' or potatoes' brigades: it was compulsory as a help to the agriculture sector, but is was also a great fun. All high school students were asked to go, every class at least once a year for a week or two. Mostly it depended on the needs of different parts of agriculture in the country. In the spring we went to tie up the young hops plants to the wire construction, in the fall but before the school started we went to harvest the hops or potatoes. I remember from my high school years in between 1968 till 1973 we had the best time during those "forced labor" agriculture brigades. It was a marvelous time spent together with friends where teachers were not able to control us entirely. The atmosphere in this movie is quite real as much as I remember. We were paid quite well although I do not recollect exactly how much it was. We were often housed at local elementary schools, hence the gym the boys sleep in! Honza in this movie represents the worst possible person, liked by teachers and quietly hated by his schoolmates, because he was always doing everything to appeal to the teachers. Kind of a spineless person, everyone of us knew from their class. I never thought about this movie as a political statement and in my view it really was not about politics. It is just about a fun young people had in those circumstances. It is in no way critical of the regime as I see it.
Kvalitních filmů máme díky předlistopadové době velmi mnoho. Doporučím alespoň tyto čtyři filmy. Klasika českého humoru - Pane, Vy jste vdova Legendární parodie - Limonádový Joe A taky jednu hudební komedii - Noc na Karlštejně A prý nejlepší český film, který byl u nás natočen - Markéta Lazarová
When I was 17 years old our school was part of this brigade for a week in May. During day we were working, evening we were resting and having lots of fun. We also gained some money. So good times. ..
Good review of this widely beloved movie. I grew up in Prague in the sixties but saw this movie for the first time only as a rerun in the early seventies. That’s when I also went hop-picking with my high school. The movie looked like a very polished version of our stay in the village. Our sleeping quarters was a barn, no bedding, no sheets, just our own sleeping bags. And on the first day, each of us had to fill a burlap bag with straw for a mattress. Also, we would put on the worst clothing we could find at home. Still, the hop-picking was possibly the best time while in high school, very memorable, with the first love and all. For many if not most, it was the first time away from home and from our family supervision.
After "Skřivánčí na niti," try "Král Šumavy." Movie shows, what people in occupied Czechoslovakia had to do, when escaping abroad after 1948, when Russia built 6000 Volts fence, mine fields with military guards and trained dogs around Czechoslovakia. By the way, military service was compulsory for everybody and so one could be easily ordered to be the military guard of the Czech frontier. By the way, the King of Šumava Josef Hasil from Husinec himself has escaped to the USA and passed away recently ...
Its the 60's - everything is black and white in Czechoslovakia as well as in US. Honza and his group are depicting the workers.... Proletariat. Honza and Hanka represent the rich ones. Also...its one of the best movies ever made by the Czech film industry. You have just rewied a legend.
Amazing job. Fun Fact: the actor of Honza, Vladimir Pucholt,has emigrated to Canada, and has become a physician. And, as a straight man, but also a huge Depeche Mode fan, I find those three guitarists just breathtaking ( Josef Laufer, Musil, Konicek). And third I am trying to help expats in our corporaze and one of the first lessons on Czech mentality I suggest them is the movie "Zelary". It is ablug Czech soul and geart, in good and bad.
I recommend you Kolja (Kolya), filmed at 1996, holder of Oscar award for best foreign film. It is about many topics - parental love between old czech man and small russian boy, life in the Czechoslovakia at the end of 80s, velvet revolution, and all of this with very "sensitive" humour and "human" stories - like almost everything from Zdeněk Svěrák, author of script. Probably you should know Zdeněk Svěrák (and his type of humour) from Cimmrman´s theatre...;-)
Jako středoškoláci jsme do roku 1980 jezdili na chmel a brambory. Bylo to mimo prázdnin a bylo to fajn, většinou jsme se na to těšili a taky si to užili. Mnozí si tak možná poprvé v životě okusili, co to obnáší pracovat v zemědělství. Každý pracoval jak zvládl a podle toho byl i oceňován, ale o to nám určitě nešlo. Byla to zábava, kytary, hry, sblížení s profesory i spolužáky. Osobně na to nahlížím prakticky, ne politicky. Myslím, že to byla užitečná zkušenost. Jídlo a ubytování bylo samozřejmě zdarma. Bydlelo se v tělocvičnách ale i v lázeňských areálech nebo chátrajících zámcích a přilehlých budovách. Starci na chmelu mají atmosféru laděnou spíš do amerických podtónů, ale jinak je to celkem reálné. V muzikálu je více muziky :-) Po roce 89 se tato zvyklost asi zrušila, za mě to je ale chyba. Všichni lidé jedí a měli by vědět jak se sází a sklízí. Lidi od jisté doby hloupnou a to je smutná statistika. Mnozí opovrhují lidmi se špinavýma rukama od práce, ale nevadí jim špína na rukou zločinců co bohatnou z chimér, ohlupování a okrádání celých národů...
I'm not sure whether those are available on Netflix, but definitely worth of seeing: "Čtyři vraždy stačí, drahoušku", "Pane ,vy jste vdova!" inspired by American crazy comedies, but made Czech way. Or "Limonádový Joe aneb koňská opera" Czech western movie.
Hah, thanks for explaining the movie to me! I'm a Czech and I saw it when I was like 19 and I 95% of the themes you mention here completely passed me by me... now I want to see it again :)
And about songs explaining plot. Oldest film in which I´ve seen it is American cavalry western Slaughter train". There is Terry Gilkyson´s singalong telling story, but the singer is not visible (He has 2 on-screen songs, but this songs not tells film story).
Depending on the weather that particular year the hops were harvested at the end of August and the beginning of September. If the weather was cooler and the harvest took place in September you were officially excused to start the school year 2nd or 3rd week in September instead on 1 September as everybody else. This means that you could end up with 2 additional weeks of holidays (or more!). The work was recommended, not forced, paid reasonably well, cheap accommodation on bank beds and reasonably nutritious food was provided by the farmers (JZD) for free. The most important thing for many (definitely for me) that you had an opportunity to form life long relationships with peers. Due to the nature of hops picking, hard work is mixed with prolonged periods of waiting. You wait for the farmers to transport the hops to the processing factory and bring back empty containers, at the factory, you wait for the farmers to bring the next batch of hops vines etc. They try hard to organize everything well but you still end up with hours of waiting every day, playing cards, chatting, singing, or looking for a peer of the opposite sex to get a bit closer to. I wager, there are still hundreds of partnerships/families that formed during hops harvesting (and mine is one of them). My wife and I always giggle a bit, when we look back at experiences during Green Gold brigade.
Myslím, že jsi ten film pochopila lépe, než většina z nás "domácích". :-)
haha, přesně, taky si myslím, že to Jen dokonale rozebrala
Tak ještě aby liberální američanka neuměla ocenit liberální sračku vzniklou v době, kdy se připravovalo Pražský jaro, že jo? Tehdejší první pokus o barevnou revoluci svého druhu :P
@@smutnejklaun kecy někoho, kdo '68 buď nezažil nebo byl na "špatné" straně. Mně se ten film líbí, dneska se natáčejí "sračky" :-D
@@YellowButterfly63 Tak v tom, že dneska se natáčejí sračky, nejsme ani trochu vepři.
Jenže je třeba si uvědomit, že ty sračky se začaly natáčet víceméně hned po revoluci, která se prostě udála jen s 20 letým zpožděním oproti původnímu plánu. Kdyby to bejvalo vyšlo v tom tvým '68, tak se ty sračky začaly točit už tenkrát, protože ti, kteří se o tu revoluci snažili, neměli zájem o to, aby česká kultura, český národ a celé české země vzkvétaly, čehož je dokladem dnešní stav, kdy se natáčejí "sračky" - nevím, proč uvozovky, vždyť to jsou sračky, nic víc.
@@smutnejklaun nevím, nerozumím tomu, nechci o tom filozofovat, není to můj obor. i ten názor na Starce je jen subjektivní a laický - že se to líbí mně, neznamená prakticky nic, když se to vezme do důsledku :-D
Chmelová brigáda byla pro mnohé první příležitostí být bez rodičů. Ideální prostředí k seznámení mezi chlapci a děvčaty, protože po osmi hodinách práce bylo volno. Pro mne chmel znamenal: 1. Svobodu, 2. Holky, 3. První zkušenosti s kouřením a alkoholem, 4. Poznání, že i učitel je člověk. V šestnácti nemyslíte na to, že jste zneužíván za směšné peníze. Ta kovová nádoba, do které Honza sype chmel, se jmenuje věrtel. Za jeden takový jsme dostávali 2,50 Kčs. Můj rekord byl 5 věrtelů... A těch lásek, co člověk prožil. Na chmel se nedá vzpomínat ve zlém.
Pavel Košut Perfect, that’s how I remember it - minus alcohol and cigarets. Promiňte! Přesně, tak si to pamatuju i já, kromě alkoholu a cigaret. Chmel jsme sbírali do koše, seděli na bedýnkách, sypali do věrtelů, kde se chmel vážil a zapisoval. Spali jsme na slamníkách na velké půdě a myli se u pumpy.
taky jsem jezdila ráda na zemědělské brigády, byla to "prdel" a jestli to něčemu pomohlo, to netuším, ale naučili jsme se pracovat rukama, což se může v životě hodit každému, i když se to dneska nenosí :-)
Jirka 2 Já jsem ve stejné věkové kategorii, takže souhlas. Byla jsem jen jednou, v roce 1956, v Drahomyšli. Strava mi nijak neutkvěla v paměti, ale v malém krámku jsem si kupovala velikou dobrotu - arašídové věnečky.
@Pavel Kosut Co uznavam je, ze se dobrovolne priznate jak jste to tenkrat videl a prozival.
Ja ale (r. 1964) jsem to videl v r. 1983 (muj jediny chmel - dratkovani) uplne jinak.
Ja vyrustal s mym bratrem u mamy a my meli svobodu hned po poslednim zazvoneni ve skole. Tyhlety organizovane akce se nam pricili uz od malicka. Z pionyra jsem vystoupil par mesicu po slibu ve 3. tride. Nebavilo mne to tam.
Nastesti jsme nikdy nebyli poslani ani na pionyrsky tabor. Jezdili jsme do skol v prirode (ponevadz z CV) a tam me vzdy stvalo, ze jsme byli vlastne pod dozorem cely den a vse bylo naplanovano...a vetsinou akce, kterym jsem nefandil.
Doma u maminky jsem byl po skole svym panem. Alkohol, holky a ciga...takove veci jsme poznali uz na lyzaku (samozrejme ze az na tom druhem - na stredni skole)...a i tak my jeden tyden stacil. Vsechny ty veci se daji delat i bez organizovani...a uz vubec bez soudruzskeho.
@@giorgiocorleone2747 Tak vystoupit z pionýra, to bylo asi ještě těžší než tam nikdy nevstoupit. Já jsem v pionýru ani v SSM nebyl, ale to jsme byli jak na základce, tak na střední škole vždycky jen dva ve třídě, kdo nevstoupili. Pak v prvním zaměstnání v roce 1990 jsem jednoho dne zjistil, že mi strhávají členské příspěvky jakéhosi lehce transformovaného ROH, aniž bych do něj někdy vstoupil, tak to jsem tedy obratem zase vystoupil a jakýsi odborový předseda mi pak říkal, jaký jsem parazit, že oni vybojují nějaké výhody a my nečlenové si je pak užíváme. A na tábory jsem za komunismu jezdil jen na ilegální podzemní, a tam byla atmosféra velmi komorní a kamarádská - jaké jsme si to udělali, takové jsme to měli. Alkohol ani cíga se k tomu stylu nehodily.
Tenhle film je klasika. Pokud chcete doporučit podobný, pak je to Limonádový Joe aneb koňská opera. Díky za pohled na český film očima člověka z jiné kultury.
Limonádový Joe by byl velice zajímavý z pohledu Američanky...
@@drecellthealive8912 Ale musela by napred zkouknout "klasicke" westerny, preci jen je to parodie.
@@prcekveliky4740 Jako jo, ale v USA je jich spousta, třeba cokoliv v čem hrál Clint Eastwood, Vlak do Yumy, nebo i Sedm statečných atd. Takže je možný, že už něco viděla a tím by to na kontext stačílo.
"Starci na chmelu" kritizují to, že v "Ruské gubernii" ČSR je samostatný člověk "vyobcován" ze stáda slepě poslušných. Je to na svoji dobu celkem tvrdá kritika ruského okupačního systému ( viz Jaltská konference 1945 ) ...
Honza is typical hero who keeps "swimming with communistic be in a crowd systém." Filip has 100% aproach to communistic ( = Russian colony ) system and he doesn't wont to be one of fully controlled sheeps ...
Jen, to gymnasticke naradi a nacini v tom pokoji neni, aby si boys udrzovali pracovni silu. Ta mistnost neni zadny pokoj. Je to telocvicna, proto tam to vse je. Sklizen chmele je koncem leta, kdy jsou v Cesku jeste skolni prazdniny a tim jsou skolni telocvicny volne...takze tam drive dost casto spavali brigadnici. Mj. na tyto brigady se jezdilo vice ci mene povinne a jezdili na ne, ci na jine zemedelske brigady, i vojaci zakladni sluzby...ti uz samozrejme uplne povinne.
Ti brigadnici dostavali za tu brigadu penize, aspon teda v me dobe - 80. leta. Nedostali tolik jako by mel dostat normalni pracovnik/brigadnik, ale pro ne to bylo lepsi nez nic.
Takže robota s extra kroky.
Zrovna jsem to chtěl napsat.
@@LeonardodaVinciXIV ;) ...a ja se divil, ze to tam jeste nikdo nenapsal...myslel jsem si, ze ji sleduji jenom mladi lide, kteri neznaji dobu pred 1989.
.... já zažil chmelové a bramborové brigády brigády 86 - 89 a za mě to rozhodně povinné nebylo a peněz jsem si vydělal také dost , víc jak rodiče v zaměstnání .... měli jsme ceníky za odvedenou práci ... jinak a Vaším komentářem souhlasím
@@sujamich Ja jsem byl v r. 1983 z nasim ucilistem na dratkovani chmelu 2 tydny a bylo to povinne. Ale to dratkovani probihalo mimo letnich prazdnin. A dostali jsme to zaplacene...kolik kdo udelal poli (mezi sloupy) tolik bylo penez. Nejvice si vydelali Vietnamci (kteri se u nas rovnez ucili, ale byli to uz dospeli chlapi) a presto to bylo malo...oproti normalnimu zamestnani.
Kecam, nejvice si vydelal nas dozor (ucitele a mistri naseho uciliste), ktery na praci ani nesahl...a to jim sel jeste dal jejich plat z uciliste...nam ale rovnez slo ucnovske...asi okolo 200 Kcs/mes. v 2. rocniku.
Tyhle brigady pri sklizni chmelu jsou v lete pri letnich prazdninach...a jezdilo se na ne sice dobrovolne...ale kazdy stredoskolak a i vysokoskolak (ti byli spise na te sklizni) mel mit v lete nejakou brigadu. Kdo to nedelal, toho sice nezavreli a ani ze skoly nevyhodili ale mel to v kadrovych papirech. Takze tak uplne dobrovolne to nebylo. Ale na chmel (sklizen) se jezdilo docela rado...kvuli parte a holkam. Na chmelu se platilo, pokud vim, dle sklizeneho vertelu...takze se asi penize vydelat dali...kdo byl udernik...ponevadz ruco cesat chmel cely den na poli ve vedru...to neni pro kazdeho. Ja bych byl radeji zbojnikem, nez brigadnikem na chmelu...at sklizen ci dratkovani. Dej Buh stesti!
Byl jsem na chmelové brigádě koncem 70. let. Ano, byla to povinnost, protože se jezdilo v rámci studia na střední škole a tedy nebylo možné jen tak se neúčastnit. Já měl to štěstí, že to bylo v roce 1978, kdy bylo 10 výročí okupace 1968 a tak pražské střední školy jely na brigádu už o týden dříve aby se studenti nemohli účastnit případných demonstrací. Takže jsme na chmelu týden jen popíjeli pivo, hráli na kytary a honili holky, protože chmel ještě nebyl zralý. Za brigádu jsme byli placeni. Plat byl podle toho, na jakém místě kdo pracoval. Ručně se už česalo jen ve velice malé míře, většina z nás pracovala při strojním česání. Mzda byla, pokud si dobře pamatuji, okolo 3-5 Kčs/hodinu podle toho, jak jsme plnili normy. Jak jsem psal, tak jet na chmel jsme museli, nicméně byla to pro nás zábava. Naše škola pracovala v obci Kněževes u Rakovníka. Jestli mne paměť neklame, byli jsme tam 3 týdny od poloviny srpna (21.8. museli být všichni studenti z Prahy pryč). Ubytování jsme měli na pokojích po cca. 50 licdech, spali jsme tehdy ve vlastních spacákách ještě na slamnících, které jsme si museli první den sami nacpat. Jídlo jsme měli 3x denně. Pokud jsme nebyli na směně (pracovalo se na 2 směny po 8 hodinách), tak jsme se stravovali v jídelně, jinak nám vozili jídlo přímo ke kombajnu.
Lidé ze Západu těžko pochopí náš tehdejší život. Diví se, že jsme jen neúpěli v útlaku. Jenže ono to bylo trochu jinak. Represe byly, nesvoboda taky ale život prostě běžel dále. Na jednu stranu se vyhazovalo ze školy za to, že student měl dlouhé vlasy nebo u nás bylo zakázáno chodit do školy v džínech. A koho chatili s křížkem na krku, měl velké problémy. Na druhou stranu jsme byli mladí a tedy jsme měli své starosti a radosti. Chodilo se do hospod, jezdilo se na čundry a tam jsme mohli bez problémů večer u ohně mluvit a zpívat, co jsme chtěli. Prostě člověk se naučil žít s totalitou v zádech. Na chmelovou brigádu vzpomínám jako na pozitivní věc.
Zajimavy prispevek a i pohled na vec, s kterou se urcite hodne lidi z dob CSSR muze stotoznit a bude souhlasit. Castecne i ja ;) Az teda na tu brigadu/brigady. Uz tenkrat jsem byl nazoru, ze nez delat v zemedelstvi, tak rads zbojnikem ;)
A mate pravdu v tom, ze se tenkrat lide...stejne jako treba i za valky...a i dnes...snazili zit i pres vsechny nedostaky a represe. A to hlavne mladi.
Ti dnesni starsi a stari brecilove nebreci kvuli tomu krasnemu, pohodlnemu, zabezpecenemu "realnemu socializmu", nybrz proto, protoze byli tenkrat mladi. Akorat, ze jsou tak pokrytecti (ti brecilove), ze nevyzdvihuji to co popisujete Vy (zeny, pivo, zpev), nybrz ty usmudlane socialisticke jistoty. A neuvedomuji si, ze ten dnesni stres je udelan lidmi samotnymi...honbou za tim mit vse.
Tato honba existovala uz za bolsevika (jsem rocnik 1964), ale protoze hodne veci, ktere byly uz tenkrate na Zapade samozrejmosti, byly nedostupne, ci jenom pro urcite vyvolene, tak se to tak nehrotilo...ale presto se shanelo, delali brigady po praci a i cerne fusky, kradlo se vsude, kde se dalo a kradl temer kazdy...jenom aby byla doma barevna ruska televize. Jenomze, zase se musim vratit k tem brecilum, zapomina se, ze tehda byli mladi a ze mimo te brigady/fusky/aj. si jeste poskocili. Dnes uz nemuzou temer nic...akorat brecet ;)...a dat vnoucatkum z "uboheho" duchodu na dovolenou/pocitac/auto/aj...jak za sociku.
@@giorgiocorleone2747 Jestli tady někdo brečí, tak jsi to ty. Nejsi vůbec v obraze, proč dnes lidé volají, socíku, vrať se! Ano, kradlo se , řezník, zelinář, hospodský, pingl, taxikář, jezedáci si taky pomohli, hodně věcí chybělo, přesto nakonec každý měl skoro vše, pokud nebyl lemra líná . Platy byly nízké ale na druhou stranu soudruzi d§ležité věci jako bydlení, zdravotnictví, školství zajistili a prakticky to lidé dostali zdarma. A dnes? ano drobní zlodějíci nejsou, zato jsou velicí zloději, zkorumpovaní politici i justice, ekonomika vytunelovaná, stát a korporace okrádají lidi na každém kroku, ekonomika vytunelovaná, zisky ještě ty malé co se vy tu vytvoří plynou do zahraničí či rovnou do danových rájů. Za to nám vrátí EU čast našich odvedených daní, ,, je to pitoreskní matrix co nás dnes obklopuje, mame svobodu? ano ta je je pro velké zbohatlíky s ostrými lokty a dobrým žaludkem, ale i ti jsou díky své závislosti na získaném bohatsví svobodni jen navenek. Musí držet hubu a krok s vládnoucí elitou, tím nemyslím loutky politiky, ale ty skutečné vládce, majitele korporací a bank, ti vládnou. No je to smutné, ale stejně to píšu někomu kdo má zavřenou mysl,,,socíku vrat se, nestál jsi za moc, ale na tyhle svině nemáš...
@@marmetigan8643 Potrefená husa :)
Naprostý souhlas lépe bych to nenapsal , život nebyl vůbec špatný byl jiný než dnes a představy jak za každý rohem stal člen STB nebo VB jsou dost komické .
@@pretorian9598 Nevim s kym souhlasite, ale VB stalo temer na kazdem. Nebyl tyden, kdy neprisla hlidka do hospody a kontrolovaly se obcanky. Mimo toho, ze hledali mladasy...jako ja...kterym jeste neni osumnact, tak zaroven koukali...kazdemu...jestli ma razitko od zamestnavatele. Kdo nemel, mel pruser = prizivnictvi.
StB nestala za kazdym rohem, ta vzdy cekala az dostane hlasku jak od VB, tak i od civilnich uradu ale i od vsimavych obcanu.
Tohle by ale nebylo nejhorsi.
Nejhorsi bylo, ze kramy byly prazdne ale mluvilo se o tom, ze se mame lepe nez na Zapade. A my to museli opakovat. Pruser byl, ze uz tenkrat dost lidi venku bylo...i ja...a videli jsme ten rozdil.
Dalsi bylo ty zdevastovana mesta...u nas na Severu bylo vsechno spinave, usmudlane a i dokonce ty rude plakaty ktere oslavovaly Lenina, VRSR, Velky unor, KSC a jeji sjezdy, byly dost casto uz vybledle.
Proste meli (komunisti) v prdeli vsi a hrali si na borce.
Ja...i kdyby mi vratili me mladi...bych do te doby nechtel jit zpet.
Skvělá recenze! Díky. Ze stejné doby jako "Starci na chmelu" Vám doporučuji kultovní muzikál "Kdyby tisíc klarinetů" z dílny dvojice českých klasiků Suchého (námět) a Šlitra (muzika) a režisérů Roháče a Svitáčka. Film je černobílý. Na Netflix je s českými i anglickými titulky. Má skvělou hudbu a atmosféru své doby. Je na něm dobře patrno, jak v 60s' začala kultura opatrně rozkvétat ke svobodě a humoru, když pominuly nejhorší stalinské represe. Zároveň je to ukázka toho nejlepšího z tehdejší populární hudby. Určitě vám stojí za vidění. Také byste neměla vynechat humornou parodii na westerny "Limonádový Joe". Na těch filmech jsme vyrůstali. Je v nich už cítit předzvěst poetiky a nálady pražského jara 1968.
As a student of the Czech language and a history buff, I absolutely love and appreciate your insight as a fellow American on a culture that neither of us really knew about (mainly, because we were too caught up in our lives in the West and Czechoslovakia was like a different world from us). I have been trying to find Czech films and TV shows to help me in my studies...thanks for adding another learning experience to my Czech language & culture journey, Jen!! Díky moc! Uvidíme se!
Try czech fairy tales. It is so different from Disney.
Arabela
-Sůl nad zlato- Byl jednou jeden král
Princezna se zlatou hvězdou
Tři oříšky pro Popelku
Šíleně smutná princezna
@@Pyrochemik007 I bet you mean "Byl jednou jeden král" instead of "Sůl nad zlato". Those are very different films when former is worth to mention as part of very specific trend in czech fairy tales representing princesses.
@@pichinpichi Yeah you are right.
Yeah, try this one: Three wishes for Cinderella. A classic not only in CZ, but other countries too.
www.csfd.cz/film/9430-tri-orisky-pro-popelku/prehled/
I agree. After 1990, I gained conviction that we who grew up in the undemocratic Eastern bloc were much more informed about Western culture than vice versa.
You are exactly right. The movie was understood as an expression of a fight for freedom and independence from authorities (still muted because of censorship). Not only the plot, but also the music. I believe it was the first movie presenting some kind of rock'n'roll (or "big beat", as it was called in Czechoslovakia at that time) in a positive way.
Vynikající pokus uchopit téma, které (mám takový pocit) už nedochází ani dětem narozeným po roce 1990, natož v tomhle století . Jako dospívající týnejdžr v 80. letech jsem v tom filmu vnímal ten konflikt dospívání a dětinštění, naopak ten konflikt individualismu a kolektivismu jsem pochopil do hloubky až později (což souviselo s tím, že tuším nebylo moc šancí, jak ten film vidět, my jsme jej měli na ilegální VHS kopii, v televizi jej dávali dost sporadicky). Ale tak nějak jsem měl vždy pocit, že tam jsou skryté ještě další dvě roviny konfliktů, které se mne jako náctiletého silně dotýkali. Jednak to bylo zneužívání moci (kromě šikany ze strany Honzy jsem měl vždy pocit, že to, jak to nakonec vzala učitelka nebylo vůbec správně) a jednak to byl vztah (v náznacích dokonce sexuální) neplnoletých, respektive "neschválený" vztah (tohle téma asi bylo silnější v 60. letech, kdy i k nám dolehla sexuální revoluce, než v 80. letech, kdy to bylo více uvolněné, ale právě z retrospektivy 80. let některé náznaky vyvolávali emoce druhu "jak to, že to takhle mohlo být" ?). Obdivuji Jen, že se do toho takhle pustila a vlastně to rozlouskla velmi dobře. Klobouk dolů.
Jsem ročník 56 a ve své době na mně film zapůsobil velmi podobně, lépe bych to nenapsal.V nové vlně jich bylo víc, z muzikálů snad Kdyby tisíc klarinetů .
roviny se dotýkalY
Já myslím, že to je víc než pokus. Tahle paní má schopnost vidět souvztažnosti v příběhu, analyzovat. „Kulisy“ jsou sice dobové, ale jejich symbolika vypovídá o věcech nadčasových.
Ahoj Jen, Vaše videa jsem objevil asi před týdnem, musel jsem dokoukat zpětně všechna, která jsem našel (binge watching?). Jsou fantastická, vždy pozitivně emotivní! Děkuju mnohokrát. Vaše kritika Starců na chmelu je velmi precizní, jednoznačně chápající kulturní souvislosti. Stáváte se pomalu a jistě Středoevropankou, chápete význam drobných náznaků a dovedete je dobře zasadit do kontextu.
Dovolte mi pouze poopravit drobnou nepřesnost v 5:59, chlapci skoro jistě spali v tělocvičně a "gym equipment" tedy nebyla pouze funkční dekorace pro film, ale běžná součást školního života v oněch letech. Pokud se pamatuju dobře, tělocvik jsme měli dvakrát týdně, tělocvična byla největší místnost školy (možná po jídelně) a vyučovala se prostná cvičení (plain gymnastics???), cvičení s nářadím (šplh na laně, cvičení na kruzích, švédská bedna, hrazda, kladina, cvičení na koni a cvičení na bradlech) a oblíbenější kolektivní hry (basketbal-košíková a volejbal).
Děkuju ještě jednou a držím palce!!!
Jiří
Hi. Please, do this with more Czech (Czechoslovakian) movies. It's really interesting for me to hear, how you (as a foreigner who is already somehow familiar with our culture) see the vital part of the czech culture - movies. You pointed out quite some of insights, I never realise.
Dear Jen, as a film historian I must take my hat off - it is very valuable and observant insight! It is so interesting that you chose Starci na chmelu - yes, it is popular movie from 60s pop culture but not so timeless like other movies from the 1960s. In the years before 1968 Czechoslovak cinema was at the height of world interest, it was phenomena called "Czechoslovak film miracle" - dozens of extraordinary movies from this era can be recommended - first works of Milos Forman, Daisies from Chytilova, Cremator from Juraj Herz (even today so chilling!), Shop at the main street, medieval and visually stunning epic Marketa Lazarova..., but the popular cinema was also in full strength (Lemonade Joe - the best western parody ever, Happy end - very funny experiment with dark comedy). But movie of my heart is still Elementary School from Jan Sverak (1991) - so bittersweet and complex image of childhood and aspirations of society in post-war Czechoslovakia, pure magic! Your opinion on this movie testifying about czech mentality so profoundly and poetically could be very interesting!
@@JC-fb5br Lemonade Joe was more popular in U.S., than in Europe. Ussualy explanation is, that Europeans (f.e. Germans or French) doesn´t understand "czech tramping" (woodcraft?) poetics, on which is based. I find spanish subtitles and spanish speaking visitors was laughting all the time.....well perhaps we will see.....
@@JC-fb5br My pleasure. They say, that Joe was candidate for oscar but he don´t fullfil rules and can´t be nominated. I´am not sure if that´s only legend or solid truth. Anyway spanish subtitles was really hilarious "mé zvlhlé rty" = mios labios húmidos....You can imagine that.....
@@JC-fb5br I think, that i used some of these, but i´am not sure, itˇs long time ago www.opensubtitles.org/cs/search/sublanguageid-all/idmovie-6729
Vynikající recenze. Doporučuji svou oblíbenou komedii "Adéla ještě nevečeřela". Co by střet české a americké kultury a humoru, podaný zábavnou formou .
Přesně tak. Americký detektivk nick carter a český detektiv k nemu . Box proti česká facka
Také mě to napadlo a připojuji se "Adéla" je prostě perla! No a pak samozřejmě Zemanovy úžasné Verneovky jako třeba "Vynález zkázy" který sklidil už tehdy celosvětový úspěch!
Krásně jsi pochopila tu “rozvratnost” v tomto filmu. Proto byl film také po roce 1968 v trezoru. A z toho vnějšího pohledu jsi film pochopila lépe než většina z nás. Super, super, super! 👍
Já tento film viděl na učňáku v kině v roce 1985. Trezorový nebyl, promítal se zřídka. Problémem byl totiž i havní představitel Pucholdt, který zdrhnul za kopečky.
@@digivideochomutov Maybe bigger problem then Pucholt (without "d") made Vratislav Blažek (screenplay). He was completely forbidden, a non-person.
Most of these films from the 60's had anti-communistic messages hidden in them, sometimes even open criticisms of the communism was present, which is also the reason why many of these wonderful movies were banned after 1968.
Skvělá recenze!
Viděla jsem film poprvé, když mi bylo asi 13-14 let (patří přesně do mládí mých rodičů). V té době jsem to vnímala jako film o lásce navzdory pravidlům. Chození s klukama/holkama se považovalo za nevhodné až do nějakých 18 let. Bylo standardem svoje vztahy před dospělými tajit a automaticky se předpokládalo, že rodiče budou proti. Ve skutečnosti to samozřejmě nebylo tak zlé, ale všechny knížky a časopisy pro dospívající měly takový postoj.
A za obrovský vzdor jsem považovala to, jak byla Hanka krásná! V protikladu ke všem těm ušmudlaným normálním spolužákům. Krása byla oficiálně stále ještě považovaná za něco povrchního, na čem nezáleží.
Dnes si myslím, že bylo docela odvážné ukázat vzorného pracovníka Honzu (vzhledem i chováním ideálního představitele největšího klaďase socialistických filmů) jako hlavní svini.
Tvoje recenze je výborná. Chmelové brigády jsem se zúčastnila v 60.letech v rámci studia na střední škole. Ano, byla to povinnost, ale všichni jsme se na tu brigádu těšili.Na 14 dní jsme se tzv. "ulili"" ze školy. Práce to byla těžká. Úmorné vedro a museli jsme nasbírat určitý počet věrtelů.Všichni jsme se však těšili na večery, kdy se hrálo na kytary, zpívalo a vznikaly nové lásky. Vzpomínám na tu dobu jako na nejkrásnější léta mého života. Dnešní mladí lidé to asi nepochopí, ale tato doba nebyla tak strašná, jak se jim dnes předkládá.
Na naší pražské průmyslové škole "chmel" povinný nebyl, ale jezdili jsme tam rádi. Chmel dozrává koncem srpna a jeden z dobrých důvodů byl vyhnout se na 1 až 2 týdny školní výuce. Samozřejmě to byla i příležitost pro zrealizování pitomých pubertálních nápadů a protože na naší škole nebyly skoro žádné holky, tak i zkoušet navázat nějaký vztah.
Mladší studenti jezdívali na ruční česání (celodenní kecání při "oždibování" štoků), starší pracovali na dvě směny na chmelových kombajnech (mašina jak stodola, spousta hluku, prachu a špíny) - tam bylo zábavy o něco míň, zato víc volného času. Peníze jsme za to nějaké dostávali, ale zemědělci měli svoje triky, takže nám například nasadili nesplnitelné normy a hned bylo peněz méně.
Do chmelových oblastí naráz přijely tisíce studentů, takže ubytování nebylo luxusní (vlastní spacák, tělocvična ...), hygiena omezená (studená voda ...), jídlo bylo sice slušné, ale "stolovalo" se pomocí vlastního ešusu a lžíce (s ešusem na klíně se toho s příborem moc najíst nedá).
Na chmel se slušelo patřičně vyhastrošit - cokoliv starého a podivného se hodilo vč. podivných klobouků (kdo měl cylindr nebo alespoň buřinku "zabodoval") - po 2 - 3 týdnech "bez praní a žehlení" (v prachu nebo blátě) nás při návratu už ani moc rádi neviděli v tramvaji nebo v autobusu. Ale měli jsme vždy alespoň den na "odvšivení" (zcivilizování).
Byli jsme mladí a víc než politika a komunistický útlak nás zajímalo ve které hospodě nám nalejou, a pivo ke chmelu prostě patří. Obdivuji profesory, kteří se nás pokoušeli ukrotit (hlavně předejít malérům).
Horší bylo jarní "háčkování" (věšení vodících drátků na vrchní lanka), brambory nebo řepa - tam bývala zima a mokro, ale tam náš škola naštěstí už moc neposílala (povinnost byla splněná podzimním chmelem).
I really like your review and analysis of that film. Nice job!👌
same here
Hey Jen! Loved your review!
my recommendations:
Obecná škola (1991) cruel but fun and iconic
The Firemen's Ball (Hoří, má panenko, 1967) fun fun fun!
Spalovač mrtvol (1968) dark but best movie of all the time in Czechoslovak history
Pelíšky (1999) Christmas movie, I am sure you have already seen it, everyone loves it
Rebelové (2001) cheap musical but the plot is situated in the occupation
Ucho (1970) thriller and psychologic
Cesta do pravěku (1955) for kids (but also adults!) unbelievable visual joy
Nebeští jezdci (1968)
I would beg to differ! Rebelové are fun musical full of nice songs from '60, choreography and clothing. Aside that I would recommed a lot of comedies from '60-'80, namely Noc na Karlštejně; Pane, vy jste vdova (Sir, you are a widow), Zabil jsem Einsteina, pánové!, Adéla ještě nevečeřela, Tajemství hradu v karpatech and Limonádový Joe (Lemonade Joe or horse opera)
for movie about how it used to be, try miniseries Burning Bush (Horici ker)
btw, ad mentioned Cesta do praveku - you may actually know this movie and think it is from US - it is called there A Journey to the Beginning of Time
A co Cimrman?
Recenze filmu je výstižná ! Jako učeň jsem byl na chmelu v roce 1971 a byla to docela dřina. Ten rok byl chmel menšího vzrůstu, takže rychle v koši nepřibýval. Můj nejlepší denní rekord v trhání chmele bylo 13 věrtelů. Tehdy se vážně povídalo mezi účastníky, že je to povinnost, neboť si tímto každý zajišťuje svoji celoživotní spotřebu chmele. Tímto byla zdůrazněna vlastenecká povinnost českého pivaře ! :-)
For a non-professional film critic this was pretty good.
I'd be interested in an American take on one of the famous "crazy" Czech movies like "Pane, vy jste vdova" or "Zítra vstanu a opařím se čajem". In general there are tons of old Czech movies that we consider great classics but really, we have no idea if they are actually great or they just seem great to us because we grew up with them. Therefore those outsider perspectives are very valuable.
You should really watch Vesničko má středisková (I think it is called My little village in English). And I can see it on Netflix too. In my eyes the best socialistic movie.
Lol,co je to za překlad? Středisková vesnice byla přece ta velká, kde bylo JZD, zdravotní středisko, školy, všechno... Akorát to zdrobnili, aby vystihli tu podivnou a až absurdní lásku ke kolektivizované vesnici. :D
@@Harri2006 Lol, problém bude asi v tom že americkému nebo britskému divákovi srozumitelně do angličtiny těžko přeložíš termín který angličtina nezná...
Dear Jen, you're just a gem! Your interpretation of the film is absolutely accurate. My parents and I had to be collecting hops as well, so we loved this film. By the way, I'm as old as this movie :)
Naprosto SUPER profi zpracovaná recenze filmu. Perfektne pochopený symbolismus a skvělé čtení mezi řádky!!!! Toto video budu pouštět jako příklad jak se má interpretovat umění.
DĚKUJI JEN, SKVĚLÁ PRÁCE!!
Držím Vám palce, děkuju za obohacující videa. Ondra ze Zlína.
Děkuji, konečně vím o čem ten film je...... neskutečné. You are my hero. Great work.♥
I used to participate these hops brigades just a few years back when I was on highschool and that is where my probably best memories from highschool are!! Ok its not because I could work on fields all day long, but because we use to go there to have a lot of fun, especially during nights. Something like a summer camp where you can even make some money. Met a lot of my friends on these brigades actually.
Thanks for this deep film analysis. The next movie I vote for is Limonadovy Joe. It's a hysterical Czech take on the American West and probably the best Czech comedy ever.
Great review, you nailed many aspects of this movie. I would just add some points - the work with camera filters and coloring is something which can be visible in several Czech movies from this time - I would just highlight Limonádový Joe (1964) which is kind of extreme in this.
About the movies in this time - 1964-1968(9) the restrictions for filming were not so tight - so many really good movies were produced in this time, which were banned after. (so called trezorove filmy). Most famous ones are Všichni dobří rodáci (1969), Skřivánci na niti (1969) and Bílá paní (1965)
It is quite interesting that even after occupation in 1968 it was still possible to finish some of these movies, the big restrictions in fact started one year after occupation when specific law was adopted agains rebels
The hops brigades were fun, because it was something like a class trip. It was not compulsory, but the majority of students were looking forward to it. The film itself had been a revolutionary deed in the way you explained (even the music). I wonder why the censorship didn't withdrew it then
The movie wasn't filmed in Žatec region but in the small willage Lounky near to Roudnice nad Labem. On the right bank of Labe river. What was interesting Hanka was in real life in love with Honza.
The review is good, so be sure to continue. Your observations as American are as excellent. There are a number of interesting and good Czech films from all periods of history. I'm looking forward to your next episodes.
Skvělá recenze, díky! Jako další doporučuji filmy režiséra Karla Zemana: Baron Prášil, Na kometě, Ukradená vzducholoď
A zajst do Muzea Karla Zemana pri Karlovom moste na malostranskej strane.
Taky doporučuji filmy Karla Zemana, točil nádherné animované filmy, můj oblíbený je Čarodějův učeň nebo Vynález zkázy (Jules Verne).
Vladimír Pucholt (Filip) emigroval v roce 1967 do Anglie a film se až do roku 1989 nesměl promítat.
Mně vždycky přišel nejzásadnější prvek, že Hanka s Filipem zůstává přes noc, což je u "počestné" neprovdané dívky společensky nepřípustné (o panenství by měla přijít až po svatbě). Předpokládám, že všichni ti, co je odsuzují, tyhle pravidla porušili anebo porušují (viz p. Kemr: "..co se dělo, když jsem dostal holku na seník...") a nedokážou si představit, že by ti dva neměli sex. Soudí je kvůli tomu a vlastně je přimějí, aby svůj dosavadní ne-fyzický vztah naplnili - i proto Filip nakonec prohlásí, že je už soudí právem.
Skvělý rozbor. Symboliku a jemné nuance tohoto filmu dokáže pochopit i Američan, který žil v naprosto odlišném světě. Stačí když člověk chce nebo se dokáže zamyslet. Najde se ale dost lidí, kteří si radši pustí Gotta, aby nemuseli namáhat ani jednu mozkovou buňku.
BTW: The main actor - Vladimír Pucholt emigrated to Canada and worked as a pediatrician there.
@dobrevedet wow, interesting! 🤓
Ahoj tato recenze je ta nejlepší co jsem kdy a na cokoliv viděl. Hned jak budu moci tak se na film podívám. A klidně pokračuj v recenzování krásných starých Československých filmů. Už teď se těším na další super recenzi.
Amazing analysis, Jen. I am impressed by your insights. Your understanding of our culture is quite deep ;) please continue with this format
Try also pre-WWII comedies. Přednosta stanice (Station master) , or - my favorite - Cesta do hlubin študákovi duše (Journey into the Depth of the Student's Soul).
Vynikající recenze, akorát jsem v něm nikdy nezahlédl ani kousek politiky. A jsem rád, protože bych si film pokazil.
I am under 30 years old. I was on the hop brigade, during the covid quarantine, because I lost my job in the field. And they had crises because many foreign workers who usually do it left. My father, who experienced exactly this brigade under socialism, said find something better, this is badly paid. When I said there was no other way he said, at least you'll have fun. He was right. The payment was almost illegal (100 czk / h super fasters had about 110 - 120 czk / h slow 90/h) But the main positive was that it was collective work in the fresh air while most of people was locked home . When you had a good group around you, it was really great, although hard work. My colleagues were mostly chefs, waiters, people from the tourism and film industries. I remember it very fondly even though it was a hard job for very little money. Great experience and still miss some people.
asi tak do 27 let, jsem věci jako přesčasy považoval za nesmysl. a životními okolnostmi jsem k nim byl donucen. Nicméně, přesto že pracuju více než 40 hodin týdně, tak finančně to lze poznat, ale taky jsem se naučil, že nám mladým je často práce ukradená...a jsme svázáni nezkušeností. chtěl li bych bridádu vím, že dostanu těch 110 hrubého. ale snažím se co nejvíce, za svých aktuálních 150 hrubého. je to sice pořád málo, ale mám svou prácu rád a snažím se ju dělat pořádně. Mluvil jsem s jedním kolegou, který je vyloženě vorkoholik a už několik let dělá 2 až 3 práce, fyzicky to zvládá a měsíčně se dostane na 40000 čistého. vůči mojí směšné výplatě je to pořádný výkon. ale makat s 80-160 hodinami přsčasů měsíčně není pravda pro každého. a jednou za čas musí člověk povolit a důkladně regenerovat. jinak ho to zabije.
How is it possible that I've missed this review?! I've enjoyed it and wish we will see more reviews from you.
Jsem z mladších ročníků, tyto brigády jsem už nezažila, ale z vyprávění mámy - brigáda byla povinná, o víkendech přijížděly na návštěvu členové rodiny (přivezli třeba proviant) a také pomáhali se sběrem - i můj děda jako právník se musel zapojit. Stejně tak se lidi museli zapojovat třeba při výstavbě školky, dodnes v "mojí" školce stojí strom, který zasadil děda s babičkou, je to přes třicet let a já na něj denně koukám z okna. :)
Not only there were “hops brigades”, there were also “potato brigades”. As a high school student I was looking forward to the potato harvesting season. I meant two or three weeks of harvesting potatoes, getting paid, and not having to go to school. It was mandatory but most high schoolers welcomed the opportunity to play hooky, and to get paid for it. Sometimes we were lucky, and we were staying at the farm overnight, all sorts of partying and shananigans followed. University freshmen (and women) were sort of expected to join “the hops brigade” before the start of the semester, this was paid as well, and it was a good opportunity to meet new fellow students. For a lot of people of my age (I was born in the late 50’s) this was part of our youth. The title “Starci na chmelu” refers to the high schoolers who want to grow up fast, and be taken seriously. That is how I understand it, it is meant to be taken kind of ironically.👍
My mom still remembers potato brigades but she has quite bad experiences... says it was a hard work for a little pay, they all shared just one jug to drink from (disgusting!). She was born '72.
Z dalších českých muzikálů mohu jedině doporučit jeden - Balada pro banditu. Nádherná hudba se zajímavým způsobem natáčení :) Také mám ráda muzikály a Balada pro banditu je muzikál na kterém jsem vyrostla.
Another Czech musical I can only recommend is one called Balada pro banditu. Beautiful music with interesting way of filming it :) I love musicals too and Balada pro banditu is the one I grew up watching.
zdravím- na dotaz z první poloviny videjka: na chmel jsme jezdili povinně coby chmelovou brigádu studentů vysoké školy. Z Prahy do Chrášťan a okolí, různé pozice (sběr, vážná na váze s natrhaným chmelem či jiným obilím..). Placená + - byla, ale žádná sláva. A taky to nebyla žádná "koňská opera" či muzikál (jako Limonádový Joe nebo Starci na chmelu), ale po večerech jsme čas trávili někde ve společném bydlení (spacáky či rozkládací lůžka v nějaké větší místnosti daného zemědělského družstva aj.) a tajně si dali pivko či vínko. Po brigádě (trvající asi tři týdny) nás odvezli na korbě nějakého náklaďáku nebo autobusem do Prahy a odtud jsme jeli sami autobusem nebo vlakem do místa trvalého bydliště. Na základní škole a na gymnáziu jsme podobně chodili v okolí (jsem z kraje Vysočina) v září sbírat úrodu brambor, též placenou. Vozili nás denně od školy k brázdám s bramborami autobusem a dováželi nám oběd do našich vlastních ešusů, zpět nás vozili též ke škole. (70. a 80. léta)
Ceska kinematografie vzdy byla a v podstate je na vysoke urovni. Mnoho umelcu z Czech showbusiness escaped during the communist regime to the West. One of them was Milos Forman ( Amadeus, One flew over the cuckoo's nest, People vs Larry Flyn etc - Oscar winners)
I believe that the Slovakian film director Jan Kadar was one who established the American Film Institute.
I enjoyed your review of Starci na chmelu👍
“Starci” was actually first Czech musical and enormously popular. Two kids rebelling against establishment, falling in love and consumating their relationship were winners in this story. Sorry, you said it already! Yes, I was harvesting hops. It was fun, and we were paid. Accommodations and meals were same and price was deduced from our pay. I was there in 1956. Good job reviewing/excellent understanding. 👍🏼
The first scenes are ( I think) a deliberate imitation of the propaganda films of the fifties. Where yong people cheerfully went to brigades to build communism. It’s a nod to the audience of the sixties. See another cheerful brigade and than starts the sixties stuff- rocknroll, rebellion. Questioning of the authorities. Of course pretty tame compared to the west or to our modern times.
The movie is really a product of Its time. I think most Czech young people wouldn’t understand most of it. Like the individualism of the two protagonists, their nonconformity is something that communists of the fifties would have big problems with. But here it is shown as a good thing. Also this movie was shot before 1968 and there was a feeling of coming reforms of communism, of freedom , of carving our own way, our- Czech future. It is now dismissed or made fun of. But the people I talked about it who lived through the latter half of sixties say it was like a breath of fresh air throughout the whole society. In this movie Philip asks his teacher -Seneca, Masaryk and Marx . Can they be put together? Like even saying the name of first Czech president who was considered bourgeois establisment in the movie was unheard of...the question , whether Czechs could have something of their own , a country run by their own ideals was sadly answered in the 1968 by the tanks sent by Kremlin.....
Also philips antagonist Honza is the embodiment of collectivism but he is cynical and self obsessed. He doesn’t believe in what he does , he doesn’t believe in collecitivism or communism. He is an opportunist. The director showed this character as a critique of what kind of people the fifties communist society produced. And it went on in the seventies and eighties. Just consider why the wall fell, why the communism crumbled.? There was nobody to defend it. It was a society of people like Honza instead of Philip.
you’ve hit the nail.
Jen, there is no gym in their dormroon... the gym is their dormroom... :-)
Two words regarding your three guitarists: Greek Chorus. :) Loving your channel, Jen!
Perfect! looked it up, had not even known that existed! Thanks.
My father told me once that during the day (work) it was unbearable - the hops is sticky and thorny and it hurst to collect it with ones own hands. And they had to fulfill a certain amount of it for a day. But in the evening, it was really something special (listening secretly to Gary Glitter etc.)
Nádherný pohľad, už trochu zdomácnelého cudzinca, na film z mojej mladosti. Mám 71 rokov a objavila som Vás a veľmi rada si pozriem Vaše postrehy z Čiech. Uvidíme Vás aj na Slovensku? Zdravím a želám veľa spokojnosti.
Your understanding of the movie is spot on, sans a couple of cultural details. For teenagers this voluntarily-mandatory fortnight of work was an escape from lessons and parents, first loves, new friendships, adventures of all kinds :-)) The work was a little rough for a typical town boy/girl, but we didn't mind. And yes the mid sixties was a breath of relative freedom when even such subversive movies could be made. We all understood its subversiveness which is why this film has been so loved. It's iconic, and it's in our hearts.
Chmel nejlepších 14 dní v rámci školy. Ano platili docela dobře, dřina neskutečná. Ale večer u piva se na to zapomnělo :D
Je to přesně tak, vzpomínám na to stejně. Dnešní studenti o dost přicházejí.....
No pokud se zadařilo tak i dvakrát 14 dní. Jaro - drátkování nabo zavádění, podzim - česání. A jak píšete, dobře placená ulejvárna ze školy :-)
@@pavelhanus6473 Tam jste chodili na střední, nebo na vejšce? A v rámci studia (studovali jste zemědělku), nebo to bylo povinné pro všechny školy bez ohledu na obor? Chci si ujasnit fakta, děkuju :). Já zažila jenom povinné sbírání řepy (studovala jsem na střední "zemědělce", ale "nezemědělský" obor).
@@koucka.a.doucka Asi to bylo i regionální, my jsme jezdili na střední sbírat brambory týden až dva v září, byla jsem na pajdáku, ale jezdil na to i gympl, zemědělka a asi i děcka z učňáku.
@@koucka.a.doucka Já zažil chmel na vysoké škole v letech 1995-2000. byla to prostě brigáda kde si člověk mohl poměrně slušně přividělat. Dostal jsem se k tomu díky tomu že máme chalupu v oblasti kde se chmel pěstuje. Dá se říci že jsem si za ta léta vyzkoušel vše, od strhávání chmele na traktor přes práci na sušárně , česačce a dokonce jsem i poslední dva roky jezdil s traktorem (nejlepší peníze). I když se dělá 14-16 hodin tak se to dá vydržet a jako student jsem uvítal každou korunu (tehdy za 14 -17 dní cca 15 - 20 k CZK) Krásný vzpomínky.
Prosím, podívej se na film Bílá paní a Limonádový Joe, to je taky z té doby
I absolutely love your take on the film! I love how you you educate yourself before you post a video. Big thumbs up ;)
This is one of my most favourite movies/musicals ever! And I am only (only?) 34. When I was teenager, I learned to play the songs on guitar and just couldn't stop. The music and visuals are just perfect:)
Snad se na ten film podívám. Nějak jsem mu nemohl přijít na chuť. Byl jsem také na chmelu a byl to celkem opruz - makačka a člověk byl rád, že se večer svalil do postele. Ale i zábava a pěkné holky tam byly😉 Jo, ten film je zidealizovaný. Párkrát byla diskotéka a občas se šlo na pivko. Na brigádu jsme pochopitelně museli. Plat byl symbolický.
Jo a zkuste film Limonádový Joe. Je to parodie na americké westerny. Skvělá komedie z r. 1964. Hraje tam Olga Schoberová známá jako česká Bigitte Bardot. Film byl natočený v lomu Amerika kousek od Prahy, běžte se tam podívat.
To vám byl hej. I v tom kompostu.
Lépe bych to sám nenapsal!!! 😉👌👍
@@Last_Starfighter děkuji 😉
Thank you so much for reviewing this movie! It's been ages since I've seen it and now thanks to you I got to watch it again and with a new perspective. I also admire the way you structured the review, it is so professional. I would love to hear your opinion of Czech fairytales, such as Jak se budí princezny or Tři oříšky pro Popelku - especially in comparison with their American versions. Thank you again, for such an entertaining as well as interesting content :)
Thank you for the recommendations!
A určitě se také podívej na filmy Miloše Formana, které natočil před odjezdem do USA ( Lásky jedné plavovlásky, Hoří má panenko).
Jinak ke Starcům na chmelu - je tam důležitý bod - do doby "soudu" se milovali "z čisté lásky" - bez sexu. To jim nikdo nevěřil, ale po odsouzení se poprvé milovali (měli první sex).
A druhý den to ona hrdě oznámila a dobrovolně je taky opustila.
Trochu jako Romeo a Julie 🙂
A taky tam bylo spousta humoru - ironie, nadsázka - na to bys potřebovala průvodce z té doby. Lidé v kinech řvali smíchy i plakali dojetím.
Jsem ročník 1954, chmelová brigáda byla protivná práce, ale díky tomuto filmu jsem se na ní jako kluk moc těšil.
Miluji dobré firmy a my jich máme víc než by se dalo čekat. Mám doma "malé kino" - kdybyste s manželem chtěli na dobrý český film s dobovým průvodcem, jste vítáni - rád vás poznám! 🙂
If you want to see really strong czech musical with touch of historical consequences make sure you didnt miss movie Kouř/Smoke. Its art movie about our society before velvet revolution and about priciples of velvet revolution. In my opinion one of best czech movies ever. There are many gems in czechs filmography. Vesničko má středisková, Hoří má panenko, Skřivánci na niti, Slavnosti sněženek, Kolja, Postřižiny, Černí baroni, Pelíšky and many many more. Czech movies especially old ones have some kind of unique spirit. It can help you to better understand our country and mind set up of our people. Enjoy.
Tento příspěvek je sice čtyři roky starší, ale zaujaly mě otázky v příspěvku, hlavně co se týkalo chmelových brigád. Moje škola na chmel nejezdila, jezdili jsme na brigády bramborové, tedy sběr brambor (chmelový kraj byl od nás daleko, na rozdíl od brambor). Co si vybavuji, sice s námi nikdo ohledně toho nediskutoval, prostě jsme obdrželi oznámení, že pojedeme na týden nebo na dva na sběr brambor, ale nebrali jsme to jako újmu. Práce byla fyzická, protože brambory se musely sbírat ze země, dávat do kbelíků a nosit k valníku, kde se vyklápěly. Takže trochu do těla jsme si dali, ale nebylo to tak tragické, že bychom tam umdlévali od předřenosti. Navíc odpoledne když bylo padla (konec směny), tak byla celkem volná zábava. My byli rádi, že jsme vypadli na chvíli ze školy, takže jako újmu jsme to nebrali. Zaplaceno jsme dostali, ale nic moc, ale přece jen něco. Možná si něco odečetli za jídlo a nocležné. (Dostávali jsme snídani, oběd i večeři). - Brigáda byla spíš jako vytržení ze všedního dne a přes nějakou fyzickou práci byla spíš zábavná. Ale taková zábava, jako ve scénách Starci na chmelu to není. Doufám, že nevěříte, že se praktikovaly nějaké tanečky a běhalo se tam s plnými věrtely, to je jen filmová scéna. Leccos v tomto filmu je uvedeno spíš jako představa nebo symbol. Tahle chmelovka nebyla jen brigáda, film není jen o chmelové brigádě, film je spíš o tom, co se na té brigádě stalo. Střet různých povah a taky zaměření, a vystavení zkoušce charakteru. Podstata může být reálná, jen ta stylizace, zpívání a taneční kousky jsou filmové. V každé třídě se našel někdo, kdo byl prevít, někdo, kdo byl šprt, někdo, kdo byl flákač a většina tichej průměr, který nevyčníval. Tady šlo o střed prevíta a idealisty a ta holka měla fakt charakter. - Co se dalo uvěřit, byl ten závěr, kdy se k práskači otočili zády. Dnes bohužel by to tak nebylo a práskače by někteří i obdivovali. Doba bohužel popojela k horšímu. - Jsem ráda, že se vám film líbil. Je úžasnej, skvělé téma, krásný příběh, a ty vsuvky s třemi kytaristy jsou přímo geniální. Viděla jsem jej právě včera v televizi a překvapilo mě, že i po letech je stejně silnej na dojmy. - P.S. váš rozbor filmu se mi líbil, vybrala jste i detaily, všímáte si podstaty a právě i těch charakterů. Jen bych ještě poopravila - v té době byl socialismus, nikoliv komunismus. Vládli nám komunisté, ale to byla jen strana, systém byl socialistický. Hodně lidí to nevědomky - někteří i úmyslně - zaměňují, tak jsem to jen podotkla na ujasnění.
Byl jsem na chmelu 2x. Jednou povinně v roce 88, podruhé dobrovolně v roce 90. Oba chmely skvělé, lituji dnešní studenty, že o tohle přijdou. První chmel - Tuchořice - práce 21 dní, výdělek 2600Kč, asák byl magor, nutil nás na doraz, ale i tak to bylo super, spousta srandy, večer hospoda, bylo to fajn.. Druhý chmel po revoluci - Petrovice u Rakovníka - deset dní. Výdělek 3000Kč, po sklizni nám na náklady družstva uspořádali dočesnou, tři sudy piva, tři basy vína asi na 50 lidí. Rád na to vzpomínám, vlastně to byl nejlepší zážitek, který jsem v mládí zažil. A ty výdělky si musíte vztáhnout k průměrným mzdám v té době, takže zvlášť ten druhý chmel nebyla žádná charita......
Starci na chmelu aka Nachmelení starci je prostě klasika a písničky v něm jsou naprosto skvélé. Mají vtip, hrají si s jazykem, skvělé melodie, které patrně budou převzaté, ale prostě ty písničky jsou fakt skvělé. Na chmelových brigádách se dávali dohromady chlapci s dívkami a někdy z nich odjížděli ve třech, aniž o tom věděli a dívky na to přišly až za pár týdnů později :-)
Označit tělocvičné nářadí jako prolézačky, aby se zabavili ... to jste mě docela dobře pobavila. Prostě klasická tělocvična, kde se přespávalo ve spacácích. Já už jsem chmelovou brigádu nezažil, ale určitě za ní dostávali brigádníci nějaké peníze.
Pan Rychman je skvělý režisér a tenhle film je jedním z mých oblíbených, ačkoliv jsem se narodil 13 let po jeho natočení. A pan Pucholt? To byla obrovská hvězda v našem malém filmovém rybníčku. Jeho "No co co co" z filmu Svatba jako řemen je prostě klasika.
Máte velmi dobrý postřeh o tomhle filmu, klobouk dolů.
@Jirka 2 Vše co uvádíte je pravda.
Have you seen Pelíšky?
V roce 1964, kdy tento film vznikl, byla zlatá éra Československého i evropského filmu - nová vlna. Vznikaly fantastické filmy. Ale po vpádu sovětských vojsk a za normalizace šly tyto filmy do trezoru více než na 30 let. Pamatuji si, jak jsem záviděla starším sestrám, že viděly "Starce na chmelu", že to ještě stihly, protože pak byl tento film zakázán, jak v kinech, tak v televizi, a uviděli jsme ho až na začátku 90 let. Pamatuji si, že to byla fantastická chvíle. Byli jsme už dospělí a dívali se na film s vlastními dětmi. Něco podobného se stalo i s Formanovým filmem "Hair" (Vlasy). Znali jsme jeho pověst, že ho všichni na Západě mají rádi a obdivují (i našeho Miloše Formana), ale sami jsme film viděli až v 90. letech po pádu železné opony.
Adéla ještě nevečeřela.
Zítra vstanu a opařím se čajem.
Švejk
Pane ,vy jste vdova!
Jak utopit dr.Mráčka.
Za mně super filmy:
Slavnosti sněženek , Světáci, Kulový blesk, Bílá paní, Všichni dobří rodáci, Mezi námi zloději, Postřižiny, Samotáři, Tajemství hradu v Karpatech...a mnoho, mnoho dalších.
Great insights! Btw, when you mention the potentially "dangerous" (= slightly anti-regime) message of the movie at that time, it's interesting to learn more about the real life stories of some of the movie creators: the screenwriter Vratislav Blažek, who also wrote the excellent comedy 'Světáci' (English title 'Men About Town') , emigrated to Germany after the Soviet invasion and successfully worked for the Bavarian Televison as a scriptwriter. Unfortunately, he died only few years later. Miloš Zavadil, who played Honza, emigrated to Austria and made a successful career in Vienna as a dancer, actor and choreographer. For example, he was hired for the Vienna production of West Side Story, conducted by Leonard Bernstein himself. He was even adopted by the Von Welde family and became an Austrian citizen. And Vladimír Pucholt, who played Filip, emigrated first to London, where he studied medicine, and later to Canada, where he enjoyed successful career as a doctor.
If that was your first Czech musical, please see Noc na Karlštejně - it's my favorite musical of all times and I'd really like to see what you think about it. Thank you. Love your videos.
An eternal classic from Czechia! And this was our classic as students! Don't forget potatoes, hay, straw etc. Basically, without students and military, Czechoslovak agriculture would collapse! And a great review, Jen! Thank you!
Wow ! Jen, you took the quality and value of your content another two notches up with this review.
Tento film patří mezi české klasiky. Je nádhernej. Na chmel se jezdilo povinně. Ale všichni se těšili. Byly to takové pracovní prázdniny. Práce byla lehká a na směny. Každý pracoval podle svého tempa. Nikdo nikoho nehonil, většinou se u toho hodně povídalo, přestávky byly kdykoli. Nic se neplatilo, vše bylo zdarma, jídlo, pobyt, doprava, ale nedávala se ani výplata. Později se za takovéto brigády platily studentům malé sumy. Na brigády jezdily dokonce i děti ze základní školy, ale na sběr brambor a na 6 hodin. Na středních školách právě na chmel. ...na týden. Učitelé byli velmi benevolentní, jak při dozorech na poli, tak i ve volném čase. O víkendech přijížděly za studenty hudební kapely do tamní hospody, tancovalo se, zpívalo, popíjelo, pil se i alkohol který se sice prodával ,,potajmu,,, ale učitelé to věděli.. byla zábava, vznikala spousta přátelství, ale i romantických svazků, párů, které se v noci vyplížily z pokojů a v přírodě pořádaly rande vouz. Bylo to zakázané a koho učitelé přistihli, že opustil v noci budovu, většinou musel odjet druhý den domů v doprovodu rodičů. Přesto se většinou tato noční dobrodružství dařilo ututlat.anebo učitelé zavřeli oči.😊
Myslím, že tyto brigády zanechaly nesmazatelnou romantickou stopu v každém, kdo se jich účastnil. 😊😊😊
Na střední škole jsme byli drátkovat, ale nebylo to o prázdninách, nýbrž z jara. Na brigádu jsme se těšili, byla za to nějaká ta koruna, byl to zdravý pohyb na čerstvém vzduchu, ale nejkrásnější pro nás bylo to dobrodružství. Spartánské ubytování, vydatná strava, neznámá krajina, odpolední výpravy do okolí a poznávání děvčat.
Dnes mám krásné vzpomínky.
Great review, Jen, and an impressive interpretation of the veiled messages in a movie carefully avoiding the prying eye of communist censors.
Hop-picking was a semi-mandatory summer job for high schoolers every summer. It paid very little, but it was a very bonding experience for students. The hops growing farmers housed students in barns and local school gymnasiums, hence the equipment in one of the scenes.
The high point of the three-week stay was a mock trial put on by our school seniors (mazaci) where some of the poor juniors (bazanti) were put thru silly tasks for everyone’s amusement. I attended Jan Neruda High School (Hellichovka) and there was a rich tradition of these trials. The defendants were picked based on how they stood out in the crowd, whether being odd balls, or in one case a girl with very blond hair (bazantka Platinova). The whole experience inspired the students for the rest of the school year, proof of which is a verse carved into my desk at the chemistry lab: “Dira ve zdi - tunel; drat pod vodou - kabel; Horesedly - prdel.” (Note: Hellichovka used to go to the town of Horesedly to pick hops.) In the mess hall in Horesedly, on one table top it was declared "Sereme vam na mince, chceme domu k mamince!" (loosely translated "We give a shit 'bout your money, we wanna go home to our mommy!)
Czech movie making was highly recognized in the 60s and 70s, with Milos Forman being the most recognized name. You should check out (or Czech out in this case) Pelisky, and from the age of Starci na Chmelu, you definitely ought to see Ostre sledovane vlaky (Jiri Menzel, en.wikipedia.org/wiki/Closely_Watched_Trains) and already mentioned by others Limonadovy Joe, a Az prijde kocour (Vojtech Jasny, When the Cat Comes.) The Unbearable Lightness of Being is also very relevant. The closing scene is to blame for me writing this in SoCal!
Hi Jane, "na chmelu" means taking part in hops harvest and it was essential part of beeing teenager during communism (make some money and drink extra cheep/free beer - that is why they were so happy, it was party of the year :) ). Similat to "taneční" or "vojna", most Czech people experienced it in those times. You need to see The Cremator and The Fabulous Baron Munchausen. Thank you for review.
Výborný rozbor, Jen. Skutečně do hloubky jdoucí a nalézající to, co my jako diváci žijící s tím filmem od dětství přehlédneme. Jen pár poznámek: od šedesátých do (dejme tomu) devadesátých let byla československá kinematografie mistrem parodie. Tak ani ve Starcích na chmelu nejsme schopni přesně stanovit, kde je to ještě parodie a kde zamilované pokukování po západní kinematografii a muzikálu. - Stran vztahu mezi Filipem a Honzou; jistě jste si všimla, že je to Honza, kdo fyziognomií vypadá jako dospělý a Filip jako dítě, i když morálně jsou na tom zcela jinak. Honza si prostě osvojil "novou morálku" a je připraven v klidu a teple prožít následná léta normalizace, protože ví, kdy "zamakat" a kdy se přihrbit. Vrcholem je pak soud soudružky učitelky, která vychovává své žáky k nové socialistické morálce a přitom v závěru posuzuje vztah Filipa a Hanky čistě měšťácky, tj. podle stanovisek předchozího "třídního uspořádání". Nedokáže pochopit, že by se dva lidé mohli milovat a přitom neprovozovat milostné hrátky. To je asi vše, co mne k vašemu výtečnému komentáři Starců na chmelu napadlo.
Skvělá recenze na film, který jsem viděl mnohokrát. Je úžasné slyšet, že se může líbit i v Americe. Dokoukal jsem do konce
To není první československý hudební film, hudební filmy se točily už za první republiky (do roku 1938) - ale je to první československý muzikál. Těsně první - tentýž rok bylo natočeno i Kdyby tisíc klarinetů.
Problém filmů a reality je vždy ten, že ve filmech je koncentrováno hodně stylizací. V realitě je to hodně naředěno. Zkušenosti s povinnými brigádami mám z let 1984 -1991. Co vím, tak charakter brigád byl v celém Československu velice různorodý. Mohu hovořit pouze ze svých vlastních zkušeností, gymnázium a později vysoká škola. Na jižní Moravě jsme ve druhém ročníku gymnázia na podzim jeli povinně sbírat rajčata někam ke Znojmu. Hodně se jezdilo na brambory, nebo na jaře i tzv. zavádět chmel (natočit malé rostliny na drát), to zase do okolí Přerova. Výdělek byl symbolický. Jídla tam vždy bylo víc než dost, až se s tím hodně plýtvalo. Kdo nechtěl na brigádu jet, mohl se tomu vyhnout pouze nějakým potvrzením od lékaře, nebo snad rodinnými důvody, ale většina z nás to brala jako zábavu, a kdo se nezúčastnil, tak většinou litoval, protože třída různými zážitky žila ještě půl roku. Prostě povinný lyžařský nebo vodácký výcvik, povinná brigáda v zemědělství, exkurze do Prahy ve III. ročníku a na konci každého roku školní výlet, to byl u nás ve městě standard a nikoho moc nenapadlo proti tomu nějak protestovat. Ve IV. ročníku pak chmelová brigáda na 14. dní. Práce byla rozmanitá. Někdo měl suché teplé místo na sušárně chmele, kluci většinou museli i za deště na chmelnici strhávat štoky. Po dešti a v blátě to nebyla příjemá práce. Po práci bylo hodně času na zábavu, někdy byla i organizovaná (promítání filmů, živý koncert nějaké místní kapely, organizovaný výlet někam do okolí). Ideální to bylo na různou pubertální zábavu a rebelie mimo dohled rodičů. Na vysoké škole jsme studium začínali také rovnou povinnou chmelovou brigádou, takže se třída poznala napřed tam, a pak teprve ve škole. Mezi prvním a druhým ročníkem jsme od školy dostali seznam podniků a museli jsme si jeden vybrat a na tři týdny jít na tzv. Letní aktivitu studentstva (byla tam panelárna, konzervárna a cukrovar). Výdělek byl mírně podprůměrný a to zábava moc nebyla. Tato brigáda byla vyjímečná tím, že se zapisovala do indexu, coby nutná podmínka pro další studium na škole. Na chmel jsem jezdil pak i další roky a to zcela dobrovolně, a to už jsem si domlouval brigádu vždy rok dopředu na vedení zemědělského družstva. Už jsem si mohl vybírat práci. Poslední brigádu jsem absolvoval v roce 1991 už čistě komerčně, to jsem si za 20 dní vydělal tolik, co rodiče za měsíc. Na chmelové brigády vzpomínám dodnes rád.
Filip - Vladimír Pucholt, was a real star, but his dream was to be a doctor so in 1965 he fled to UK. He worked as a pediatrician in Toronto.
His other movies represent the "Czech wave" of the sixties film much more and better than Starci na chmelu. The movies directed by the great Miloš Forman are real gems.
For a good depiction of life in communist Czechoslovakia I would suggest Pelíšky (Cosy Dens 1999)) or the US film The Unbearable Lightness of Being (1988).
Jen jsem letmo proběhl komentáře, tak mne omluvte, pokud se již někdo zmínil....,ale opravdu nikoho nenapadla rovina klasického dramatu? Romeo a Julie Williama Shakespeara? "Tu lásku si klidně mějte, ale ne tady!" Jinak skvělé.
What an excellent analysis... My compliments !!
Strašně dobře se ty videa koukají, když to dělá někdo tak inteligentní :3
Dobré zhodnocení dost vyjímečného filmu.
Na chmel jsem jezdil na střední škole i na vysoké, dohromady jsem tam byl pětkrát. Na střední škole jsme jezdili "drátkovat", což je strašná práce, kterou dnes dělá většinou stroj. Navíc se dělá v březnu, kdy je hrozné počasí.
Na vysoké škole jsem jezdil na sklizeň. Za mě (80. léta) se už ručně nečesalo, ale strhávalo se z káry a štoky se vozily na česačku. Káru táhl traktor a ten jsem řídil já (měl jsem řidičské oprávnění na traktor). Práce to byla (pro mne) docela slušná i slušně placená (7,50 až 9,50 Kčs na hodinu). Dělalo se jak se říká "od nevidím do nevidím" a někdy i v noci (chmel se musí očesat než se vysype - pak už je k ničemu). Traktorista měl lehčí práci, ale zase šel první do práce a poslední z práce (musel jsem lidi odvézt na pole a zpět a ještě uklidit traktor). Měl jsem na česačce holku, a tak jsem šel občas pomoci i na česačku (před česačkou se čekalo na vyložení). Chmel mě docela bavil a jel bych klidně i dnes (teda hlavně kdybych měl na česačce zase nějakou holku). Čímž se dostávám k jednomu tématu, které jsi možná docela nepochopila.
V 60. letech byl jakýkoli sexuální vztah mezi studenty střední školy zakázaný. Vodit se za ruku, nějaká ta pusa, to bylo tolerováno, ale nic jiného. Filip a Hanka byli právě z toho podezřelí (proč by měli "separé", že) a proto byli vyloučeni ze školy.
Honza byl zase docela obyčejný kariérista a nakonec i udavač. Proto se k němu ostatní obrátili zády. Ve skutečnosti by to asi všichni neudělali ...
Dear Jen it is very smart what you have said about this movie. I would not express ideas behind this movie any better and I like this movie a lot. To add my own experience from hops' or potatoes' brigades: it was compulsory as a help to the agriculture sector, but is was also a great fun. All high school students were asked to go, every class at least once a year for a week or two. Mostly it depended on the needs of different parts of agriculture in the country. In the spring we went to tie up the young hops plants to the wire construction, in the fall but before the school started we went to harvest the hops or potatoes. I remember from my high school years in between 1968 till 1973 we had the best time during those "forced labor" agriculture brigades. It was a marvelous time spent together with friends where teachers were not able to control us entirely. The atmosphere in this movie is quite real as much as I remember. We were paid quite well although I do not recollect exactly how much it was. We were often housed at local elementary schools, hence the gym the boys sleep in! Honza in this movie represents the worst possible person, liked by teachers and quietly hated by his schoolmates, because he was always doing everything to appeal to the teachers. Kind of a spineless person, everyone of us knew from their class. I never thought about this movie as a political statement and in my view it really was not about politics. It is just about a fun young people had in those circumstances. It is in no way critical of the regime as I see it.
Kvalitních filmů máme díky předlistopadové době velmi mnoho.
Doporučím alespoň tyto čtyři filmy.
Klasika českého humoru - Pane, Vy jste vdova
Legendární parodie - Limonádový Joe
A taky jednu hudební komedii - Noc na Karlštejně
A prý nejlepší český film, který byl u nás natočen - Markéta Lazarová
When I was 17 years old our school was part of this brigade for a week in May. During day we were working, evening we were resting and having lots of fun. We also gained some money. So good times. ..
Good review of this widely beloved movie. I grew up in Prague in the sixties but saw this movie for the first time only as a rerun in the early seventies. That’s when I also went hop-picking with my high school. The movie looked like a very polished version of our stay in the village. Our sleeping quarters was a barn, no bedding, no sheets, just our own sleeping bags. And on the first day, each of us had to fill a burlap bag with straw for a mattress. Also, we would put on the worst clothing we could find at home. Still, the hop-picking was possibly the best time while in high school, very memorable, with the first love and all. For many if not most, it was the first time away from home and from our family supervision.
I loved this movie when I was teenager. I must watch it again now! And after this you should totally watch Pelíšky. It has english subtitles.
After "Skřivánčí na niti," try "Král Šumavy." Movie shows, what people in occupied Czechoslovakia had to do, when escaping abroad after 1948, when Russia built 6000 Volts fence, mine fields with military guards and trained dogs around Czechoslovakia. By the way, military service was compulsory for everybody and so one could be easily ordered to be the military guard of the Czech frontier. By the way, the King of Šumava Josef Hasil from Husinec himself has escaped to the USA and passed away recently ...
Its the 60's - everything is black and white in Czechoslovakia as well as in US. Honza and his group are depicting the workers.... Proletariat. Honza and Hanka represent the rich ones. Also...its one of the best movies ever made by the Czech film industry. You have just rewied a legend.
Amazing job. Fun Fact: the actor of Honza, Vladimir Pucholt,has emigrated to Canada, and has become a physician. And, as a straight man, but also a huge Depeche Mode fan, I find those three guitarists just breathtaking ( Josef Laufer, Musil, Konicek). And third I am trying to help expats in our corporaze and one of the first lessons on Czech mentality I suggest them is the movie "Zelary". It is ablug Czech soul and geart, in good and bad.
I recommend you Kolja (Kolya), filmed at 1996, holder of Oscar award for best foreign film. It is about many topics - parental love between old czech man and small russian boy, life in the Czechoslovakia at the end of 80s, velvet revolution, and all of this with very "sensitive" humour and "human" stories - like almost everything from Zdeněk Svěrák, author of script. Probably you should know Zdeněk Svěrák (and his type of humour) from Cimmrman´s theatre...;-)
Jako středoškoláci jsme do roku 1980 jezdili na chmel a brambory. Bylo to mimo prázdnin a bylo to fajn, většinou jsme se na to těšili a taky si to užili. Mnozí si tak možná poprvé v životě okusili, co to obnáší pracovat v zemědělství. Každý pracoval jak zvládl a podle toho byl i oceňován, ale o to nám určitě nešlo. Byla to zábava, kytary, hry, sblížení s profesory i spolužáky. Osobně na to nahlížím prakticky, ne politicky. Myslím, že to byla užitečná zkušenost. Jídlo a ubytování bylo samozřejmě zdarma. Bydlelo se v tělocvičnách ale i v lázeňských areálech nebo chátrajících zámcích a přilehlých budovách. Starci na chmelu mají atmosféru laděnou spíš do amerických podtónů, ale jinak je to celkem reálné. V muzikálu je více muziky :-) Po roce 89 se tato zvyklost asi zrušila, za mě to je ale chyba. Všichni lidé jedí a měli by vědět jak se sází a sklízí. Lidi od jisté doby hloupnou a to je smutná statistika. Mnozí opovrhují lidmi se špinavýma rukama od práce, ale nevadí jim špína na rukou zločinců co bohatnou z chimér, ohlupování a okrádání celých národů...
I'm not sure whether those are available on Netflix, but definitely worth of seeing:
"Čtyři vraždy stačí, drahoušku", "Pane ,vy jste vdova!" inspired by American crazy comedies, but made Czech way.
Or "Limonádový Joe aneb koňská opera" Czech western movie.
Hah, thanks for explaining the movie to me! I'm a Czech and I saw it when I was like 19 and I 95% of the themes you mention here completely passed me by me... now I want to see it again :)
And about songs explaining plot. Oldest film in which I´ve seen it is American cavalry western Slaughter train". There is Terry Gilkyson´s singalong telling story, but the singer is not visible (He has 2 on-screen songs, but this songs not tells film story).
And one more movie where singers lead us trough story: Cat Ballou. (IMHO second best apperance of Lee Marvin).
Depending on the weather that particular year the hops were harvested at the end of August and the beginning of September. If the weather was cooler and the harvest took place in September you were officially excused to start the school year 2nd or 3rd week in September instead on 1 September as everybody else. This means that you could end up with 2 additional weeks of holidays (or more!). The work was recommended, not forced, paid reasonably well, cheap accommodation on bank beds and reasonably nutritious food was provided by the farmers (JZD) for free. The most important thing for many (definitely for me) that you had an opportunity to form life long relationships with peers. Due to the nature of hops picking, hard work is mixed with prolonged periods of waiting. You wait for the farmers to transport the hops to the processing factory and bring back empty containers, at the factory, you wait for the farmers to bring the next batch of hops vines etc. They try hard to organize everything well but you still end up with hours of waiting every day, playing cards, chatting, singing, or looking for a peer of the opposite sex to get a bit closer to. I wager, there are still hundreds of partnerships/families that formed during hops harvesting (and mine is one of them). My wife and I always giggle a bit, when we look back at experiences during Green Gold brigade.