KAMILU WYPUŚĆ PANA NORBERTA Panie Norbercie, jeśli Kamil więzi pana dla nagrywania odcinków w zbyt krótkim odstępie czasowym proszę powiedzieć trzy razy na filmie: wojna to system! A tak na serio: dzięki za kolejne słuchawisko
19:02 Wyobrażam sobie narodowosocjalistyczną bajkę dla dzieci. "Pewnego dnia, przez obronę przeciwlotniczą potwornych bolszewików przedzierał się mały dzielny samolocik..."
przeczytaj wspominki oficera armi czerwonej. Brakuje epitetów, zdziczałych syjonistycznych barbarzyńskich chodź atakujących Europejską cywilizację. Ale sens tak dobrze uchwyciłeś. A kończy że ów mały samolocik zatapia jakiś stateczek z kategorii trochę większy od pontonu umiera bo nie miał amunicji
Ciekawostka - pierwszy oblot samolotu odrzutowego, chociaż nieudany, odbył się w 1910. Był to samolot Coanda. Co ciekawe, samolot zapalił się w trakcie lotu, ponieważ strumień gazów "przykleił się" do płóciennego poszycia samolotu. Sam konstruktor i pilot jednocześnie przeżył katastrofę i opisał to zjawisko. Stąd mamy obecnie coś takiego jak "efekt Coandy". Druga ciekawostka - obok samolotu Coandy, drugim w historii dwupłatowym odrzutowcem byl polski samolot rolniczy PZL Belfegor.
A przed PZL-15 była LaLa, czyli latające laboratorium. An-2 z obciętym ogonem i w to miejsce wstawioną dwubelkową kratownicą, oraz dodatkowym silnikiem odrzutowym do testowania systemu za kabiną pilotów.
U nas w Mielcu Lala mowilo sie na m-15. Ten samolot naprawde latal! Konstruktor inz. Kazimierz Gocyła. Moj tata dostal dyplom za prace przy nim. Sciagneli z Wegier jakis egzemplarz. Dziwny byl ten samolot.
No i mamy kolejny super odcinek na temat lotnictwa ww2. Widziałem tego Heinkla w muzeum w miejscowości Rechlin ale nie wiedziałem że za powstaniem tej konstrukcji kryje się taka ciekawa historia. Dzięki Panowie !
Świetny odcinek ! Bardzo ciekawa historia powstania płatowca oraz niezwykle interesująca historia wykorzystania tego samolotu. 🤙 Pozdrawiam serdecznie !
Podsumowując: "Wróbel" to była taka Wunderwaffe, która zabiła znacznie więcej niemieckich, niż alianckich pilotów. A jedynymi 100% potwierdzonymi zabitymi pilotami wroga byli dwaj eksperymentalni oblatywacze już po zakończemu wojny.
W pewnej popularnej grze wersja A-1 tegoż myśliwca została sprzedana ostatnio za prawie 8 500 zł, bardzo rzadka sztuka na niebie w przeciwieństwie do A-2.
Jak widać ludzie zatracili instynkt samozachowawczy... za 8,5k możesz mieć uncję złota która kiedyś może ocalić Ci życie ... albo piksele w grze które są nic nie warte no ale to już ich wybór. Jak to się mawia „głupich nie sieją...”😅😅😅
@@krzysztofscr3am75pl6 Kolega kilka lat temu kupił za kilkaset złotych skin noża w CS. Od tak - dla frajdy i szpanu. Dziś ten skin jest wart kilka tysięcy. Realnej złotówki, a nie wirtualnej waluty w grze. Poza tym - co komu do domu, jak dom nie jego? Czy wydanie podobnej kwoty na jednorazową przyjemność wypicia kilku kieliszków wina jest lepszym wydatkiem?
@@krzysztofscr3am75pl6 Nie sprzedał, bo nadal gra. Za to gdy kupował, podpuszczałem go, że traci kasę na głupoty. Pokazał mi wykresy historyczne cen transakcyjnych skinów. Tendencja była wyraźnie wzrostowa i póki co - nie zmieniła się. Jasne, że każdy rynek przechodzi co jakiś czas korekty. Jednak przy odpowiedniej wiedzy to mogłaby być nawet ciekawa alternatywa do inwestowania pieniędzy na poważnie.
Ten katapultowany fotel to była konieczność a nie fanaberia ... silnik znajdował się zaraz za głową pilota - więc szansa na problemy przy "klasycznym" opuszczaniu kokpitu były duże.
Pewnie chcieli ten samolot produkować w fabrykach mebli, bo fabryki samolotów mieli już w proszku. Panowie Świetny odcinek Zróbcie kiedyś materiał o "myśliwcu" Natter, ale ostrzegam że paru widzów dostanie czkawki ze śmiechu. W skrócie. Drewniana rura z czterema silnikami rakietowymi, toporne prostokątne skrzydła o powierzchni deski do prasowania. Startowało toto pionowo z wyrzutni. Jeżeli pilot jakimś cudem nie stracił przytomności od przyspieszenia to miał wyrównać, zbliżyć się do wrogich bombowców i odpalić salwę kilkunastu rakiet niekierowanych które miał załadowane "w dziobie" Jeżeli jakimś cudem tego latającego śmietnika nie rozerwało przy tej salwie to pilot który miał już na koncie dwa cudy potrzebował jeszcze trzeciego, bo samolot był jednorazowy i nikt sobie nie zawracał głowy takimi pierdołami jak podwozie czy możliwość lądowania a paliwo rakietowe kończyło się na paru tysiącach metrów Jeżeli mimo to pilot uparł się że chce przeżyć to musiał tym latającym jak kowadło wynalazkiem jakoś wyrównać i skakać ze spadochronem. HE 162 był przy Natterze jak samolot rejsowy ze stewardessami które rozdają cukierki i roznoszą drinki
Jak słyszę, że Niemcy już przed II wś testowali samoloty odrzutowe, a my mieliśmy problem z dostatecznie mocnym silnikiem gwiazdowym do naszych P11 i P24 to dociera dopiero przepaść technologiczna pomiędzy nami i Niemcami . Sam odcinek jak zwykle 👍
@@arturmoskwik5880 Nie zrzucałbym wszystkiego na zabory. Gdy u schyłku XVIII w. zaczynała się rewolucja przemysłowa, w RON nieśmiało i bez większych sukcesów powstawały pierwsze, nieliczne manufaktury. Rzemiosło też było słabe.
@@xyz13133 Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Fabryka, czy manufaktura? Ile fabryk jakiejkolwiek branży było w RON? Gospodarka to system 😉. Czy mieliśmy system? Idąc dalej - podczas zaborów terytorium Polski było traktowane jako stefa zgniotu, więc zaborcy nie lokowali u nas żadnego większego przemysłu. Wyjątkiem był przemysł włókienniczy w Łodzi, ale to inicjatywa prywatna. Przemysłu ciężkiego na terytorium dawnej RON było u progu niepodległości tyle, co kot napłakał. Do tego rachityczny system dróg i torów kolejowych.
@@Borubar_de_San_Escobar Właśnie odpowiedziałeś jakim nieszczęściem dla gospodarki Polski były zabory.Tą fabrykę broni w Kozienicach to Rosjanie zniszczyli w pierwszej kolejności.
@@arturmoskwik5880 W skrócie. Polska przed rozbiorami była państwem rolniczym z rachitycznymi miastami. Punkt startu do rewolucji przemysłowej mieliśmy kiepski. Peron nam odjechał. Zabory nie pomogły, ale nie były główną przyczyną. l Opisujesz obraz II RP przez pryzmat Kongresówki. Zabór pruski nie ucierpiał w I wojnie, miał nowoczesne rolnictwo, problem analfabetyzmu też praktycznie nie istniał. Co do II RP nie podzielam Twojego optymizmu. Budowa Gdyni była pięknym przykładem korupcji i marnotrawstwa. Monopole państwowe, krępujące rozwój gospodarczy Polski, to dzieło geniuszy wąsatego Józia - stadko BMW rodem z PPS. Tak, były liczne problemy, które trafnie wymieniłeś. Tak - Gdynia i COP to powód do dumy. Można było osiągnąć znacznie więcej ... (Przy czym i tak nie było szans dogonić Niemiec).
Jak już mowa o tych wszystkich "ludowych" samolotach, karabinach, jednostkach, to omówcie koncept japońskiej armii na obronę wysp macierzystych w wypadku inwazji USA. Te wszystkie wioskowe grupy obronne uzbrojone w bambusowe kije i jedną broń palną na kilku kontra wyszkoleni marines
Dziękuję za bardzo ciekawy odcinek. ;) Czy byłaby możliwość ponumerowania odcinków na YT. Zdaje się, że zbliżamy się do 300. łatwiej by to było ogarniać.
Interesującym jest to że tak wiele niemieckich firm samochodowych, chemicznych, metalurgicznych dotrwało do dziś, jednak z przemysłu lotniczego nie słyszałem o żadnej, czy aby nie jest tak że Alianci nie chcieli silnego niemieckiego lotnictwa po wojnie gdyż chcieli zachować dominację w tym jak ważnym aspekcie? Z chęcią usłyszałbym o tym w którymś odcinku.
Przetrwały jak najbardziej np. zobacz sobie koncern MBB, tylko później następowały różne przekształcenia i wchłanianie firm mniejszych przez większe. Zresztą podobnie jak w Stanach, Francji czy Wielkiej Brytanii ;)
Panowie!! Moze waro by było zrobić odcinek o historii alternatywnej? Pan Norbert wiele razy mowil, że hitlery przegraly wojnę w momencie jej rozpoczęcia. Co by się musiało stać, jakie warunki/sojusze musialy by zadziałać, żeby adolf mógł wygrać? Zdaję se sprawe, ze to historical fiction, ale ciekawy jestem takiego alternatywnego rozwoju zdarzeń. Ps.Tak. Jestem w trakcie oglądania "czlowiek z wysokiego zamku".
Wg. mnie najbardziej efektywne warunki: - Zabijają Hitlera przed bitwą o Anglie i zawierają pokój z Aliantami pod nowym kierownictwem dążącym do stabilizacji i głoszącym pokojowe czy wręcz sojusznicze relacje z Aliantami. Przy takim założeniu mogliby skoncentrować całe wysyłki państwa na przygotowaniu do wojny z ZSRR którą zapewne by wygrali (koncentracja sił , brak wsparcia aliantów dla ruskich).
Takie historie pisane są zazwyczaj przez pisarzy chcących zarobić na ciekawym, aczkolwiek kontrowersyjnym pomyśle, który przyciągnie potencjalnie duże grono czytelników. Pytanie czy pan Norbert po pracy ma jeszcze czas na powieścio pisarstwo ;-)
Odcinek ciekawy tylko jedno małe ale , nie NFSK . Prawidlowa nazwa to NSFK - Nationalsozialistisches Fligerkorps. Czyli Narodowosocjalistyczny Korpus Lotniczy .
Obejrzałem niedawno materiał o T60 i pomyślałem, że skoro wojna to system to czy przy takich możliwościach powietrznych brytyjczyków i stawianiu na wojska mobilne to czy czołg Tetrarch zasługiwał by na więsze uznanie.
Ta historia nasuwa mi skojarzenie z forsowanym przez Niemcy zielonym ładem i pojazdami elektrycznymi - koncepcja teoretycznie ciekawa, ale po drodze trup ściele się gęsto i giną wszyscy, nie tylko Niemcy 😅
No niestety Polska w XXI wieku jest bardzoej w ruinie niż III Rzesza w kwietniu 1945. Nie tylko nie wyprodukujemy własnych 30-tu bielików ale nawet wyprodukowanie jednej iskry to już dla nas niemożliwość. Ale zakupy samolotów za granicą będą kontynuowane więc wyborcy przed telewizorami będą zadowoleni i najważniejsze, że słupki sondażowe też będą bardzo zadowolone. Aż się zapytam, czyje naloty dywanowe obecnie zbombardowały Polakom rozumy? 🤔
Jak widac ze sluchania tych podcastow niewiele sie nauczyles. Skoro wojna to system, i nie sa najbardziej istotne parametry techniczne jednego czolgu czy samolotu, to znaczy ze i na panstwo trzeba patrzec systemowo, a nie tylko czy produkuje fajny skuter pralke czy nawet samochod osobowy. Wiec jak chcesz wyrabiac sobie opinie o Polsce to musisz zrobic cos wiecej niz tylko wyjrzec przez okno i sprawdzic czy jezdzi tam jakis samochod polskiej marki, tylko musisz porownac dane statystyczne i analizy, przeplywy strategiczne i nasze prawdziwe miejsce w lancuchu wartosci, a zatem, te dziesiatki i setki meldunkow o ktorych opowiada Kamil, zeby miec realny obraz sytuacji. A tak jestes zwyklym oderwanym od rzeczywistosci malkontentem.
@@bartoszsosnowski8388 Jak widzę że Polska nie ma w służbie w lotnistwie wojskowym samolotów odrzutowych własnej produkcji, poza już bardzo starymi iskrami, i mówię że coś jest nie tak, to znaczy że jestem oderwanym od realiów malkontentem? Nie rozumiem. 😎
Tak, aczkolwiek nie do końca. Komentarz aby był skuteczny musi mieć 5 słów lub więcej. Natomiast, rzecz charakterystyczna, taktyczna łapka w górę, jeśli ma przynieść pożądany efekt powinna być wystrzelona dopiero minutę od rozpoczęcia odcinka.
KAMILU WYPUŚĆ PANA NORBERTA
Panie Norbercie, jeśli Kamil więzi pana dla nagrywania odcinków w zbyt krótkim odstępie czasowym proszę powiedzieć trzy razy na filmie: wojna to system!
A tak na serio: dzięki za kolejne słuchawisko
Dzień dobry PANOWIE
19:02 Wyobrażam sobie narodowosocjalistyczną bajkę dla dzieci.
"Pewnego dnia, przez obronę przeciwlotniczą potwornych bolszewików przedzierał się mały dzielny samolocik..."
przeczytaj wspominki oficera armi czerwonej. Brakuje epitetów, zdziczałych syjonistycznych barbarzyńskich chodź atakujących Europejską cywilizację. Ale sens tak dobrze uchwyciłeś. A kończy że ów mały samolocik zatapia jakiś stateczek z kategorii trochę większy od pontonu umiera bo nie miał amunicji
I dzień zaczyna się lepiej 😊
Ciekawostka - pierwszy oblot samolotu odrzutowego, chociaż nieudany, odbył się w 1910. Był to samolot Coanda. Co ciekawe, samolot zapalił się w trakcie lotu, ponieważ strumień gazów "przykleił się" do płóciennego poszycia samolotu. Sam konstruktor i pilot jednocześnie przeżył katastrofę i opisał to zjawisko. Stąd mamy obecnie coś takiego jak "efekt Coandy". Druga ciekawostka - obok samolotu Coandy, drugim w historii dwupłatowym odrzutowcem byl polski samolot rolniczy PZL Belfegor.
A przed PZL-15 była LaLa, czyli latające laboratorium. An-2 z obciętym ogonem i w to miejsce wstawioną dwubelkową kratownicą, oraz dodatkowym silnikiem odrzutowym do testowania systemu za kabiną pilotów.
Ale Był silnik motorjet, a nie silnik turbinowy, i nie był to nieudany oblot tylko raczej pokaz co się wymknął spod kontroli
U nas w Mielcu Lala mowilo sie na m-15. Ten samolot naprawde latal! Konstruktor inz. Kazimierz Gocyła. Moj tata dostal dyplom za prace przy nim. Sciagneli z Wegier jakis egzemplarz. Dziwny byl ten samolot.
No i mamy kolejny super odcinek na temat lotnictwa ww2.
Widziałem tego Heinkla w muzeum w miejscowości Rechlin ale nie wiedziałem że za powstaniem tej konstrukcji kryje się taka ciekawa historia.
Dzięki Panowie !
Dziękuję za ten materiał. Pozdrawiam autorów i słuchaczy 👋👋
Odcinek Bomba !!!
Świetny odcinek ! Bardzo ciekawa historia powstania płatowca oraz niezwykle interesująca historia wykorzystania tego samolotu. 🤙 Pozdrawiam serdecznie !
"pierdziolot" to szanuję :)
Jak zwykle ciekawe.
Dobra robota
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
Kolejny świetny odcinek. Dla mnie w sumie temat znany, ale zawsze czegoś nowego można się dowiedzieć
Jak zawsze bardzo ciekawy materiał 👍
Chłopaki ale was się miło słucha super brawo 👏👏👏👏👏, powodzenia!!!!
Kolejny świetny odcinek - wielkie dzięki!
Na marginesie - kolejny raz uszy mi puchną, gdy słyszę, jak wymawiacie niemieckie nazwy. Blöhm & ... Was?!
@@kamilhoffmann2410
Furzwagen! 😉
@@kamilhoffmann2410
Ich liebe Erbsensuppe 🤣.
@@Borubar_de_San_Escobar Die Schmeterling
@@kamilhoffmann2410 Literówka, niemiecki miałem miliardy lat temu w ogólniaku.
Na to czekałeeeeeeeemm dziękuję ❤
👍 Dziękuję za świetny materiał i kciuk dla zasięgów 👍
Model wydany przez Tamiye w 1:48 ma nazwę "Salamander".
Komentarz statystyczny - dobra robota Panowie
Panowie 👏👏👏 znów coś nowego, gratulacje 👍
Panowie... rewelacja👍
Mała korekta. Me 163 miał napęd rakietowy. Odcinek super, pozdrawiam
po wojnie w Polsce powołano LOK, który wyszkolił tysiące kierowców, takiej organizacji brakowało w II rzeczpospolitej.
Świetny materiał. Dobrze się oglądało. Pozdrawiam👍👍👍👍
Bardzo ciekawe opracowanie.
Dziękuję i pozdrawiam.
Podsumowując: "Wróbel" to była taka Wunderwaffe, która zabiła znacznie więcej niemieckich, niż alianckich pilotów. A jedynymi 100% potwierdzonymi zabitymi pilotami wroga byli dwaj eksperymentalni oblatywacze już po zakończemu wojny.
może odcinek o Sd.Kfz.234 Puma?
W pewnej popularnej grze wersja A-1 tegoż myśliwca została sprzedana ostatnio za prawie 8 500 zł, bardzo rzadka sztuka na niebie w przeciwieństwie do A-2.
Jak widać ludzie zatracili instynkt samozachowawczy... za 8,5k możesz mieć uncję złota która kiedyś może ocalić Ci życie ... albo piksele w grze które są nic nie warte no ale to już ich wybór. Jak to się mawia „głupich nie sieją...”😅😅😅
Od tego dobrobytu w dupach wam się poprzewracało...
@@krzysztofscr3am75pl6
Kolega kilka lat temu kupił za kilkaset złotych skin noża w CS. Od tak - dla frajdy i szpanu.
Dziś ten skin jest wart kilka tysięcy. Realnej złotówki, a nie wirtualnej waluty w grze.
Poza tym - co komu do domu, jak dom nie jego?
Czy wydanie podobnej kwoty na jednorazową przyjemność wypicia kilku kieliszków wina jest lepszym wydatkiem?
@@Borubar_de_San_Escobar A kolega ten skin sprzedał??? Za ile??? Z ciekawości pytam bo mnie zaintrygowałeś..
@@krzysztofscr3am75pl6
Nie sprzedał, bo nadal gra.
Za to gdy kupował, podpuszczałem go, że traci kasę na głupoty.
Pokazał mi wykresy historyczne cen transakcyjnych skinów.
Tendencja była wyraźnie wzrostowa i póki co - nie zmieniła się.
Jasne, że każdy rynek przechodzi co jakiś czas korekty.
Jednak przy odpowiedniej wiedzy to mogłaby być nawet ciekawa alternatywa do inwestowania pieniędzy na poważnie.
Dzień dobry 😊
No będzie dobre 40 minut w pracy :)
Na tyle chyba maksymalnie ten samolot miał paliwa.
Edit. Mniej niż 30 minut lotu...
Ten katapultowany fotel to była konieczność a nie fanaberia ... silnik znajdował się zaraz za głową pilota - więc szansa na problemy przy "klasycznym" opuszczaniu kokpitu były duże.
Budowanie pierdziolotów to system 🤣
😁
@@Bathin1944 rozwaliłeś system
Pamiętam, jak w lamusie Skrzydlatej Polski pojawił się He-162 i baardzo mi się podobał oryginalną konstrukcją. Mimo, że notka wskazywała na problemy.
Bardzo ciekawy odcinek 👍. Ja bym jeszcze chciał zobaczyć odcinek o Ta 152
Tak ja też
I ja
Znowu świetny odcinek! Możecie pomyśleć o materiale na temat planów Hitlera o atakach na USA? Jeśli coś było to przegapiłem.
Genialny Odcinek z 10/11/2022 pt. czy wojna dotknęła terytorium USA.
Pewnie chcieli ten samolot produkować w fabrykach mebli, bo fabryki samolotów mieli już w proszku.
Panowie Świetny odcinek
Zróbcie kiedyś materiał o "myśliwcu" Natter, ale ostrzegam że paru widzów dostanie czkawki ze śmiechu.
W skrócie. Drewniana rura z czterema silnikami rakietowymi, toporne prostokątne skrzydła o powierzchni deski do prasowania. Startowało toto pionowo z wyrzutni. Jeżeli pilot jakimś cudem nie stracił przytomności od przyspieszenia to miał wyrównać, zbliżyć się do wrogich bombowców i odpalić salwę kilkunastu rakiet niekierowanych które miał załadowane "w dziobie" Jeżeli jakimś cudem tego latającego śmietnika nie rozerwało przy tej salwie to pilot który miał już na koncie dwa cudy potrzebował jeszcze trzeciego, bo samolot był jednorazowy i nikt sobie nie zawracał głowy takimi pierdołami jak podwozie czy możliwość lądowania a paliwo rakietowe kończyło się na paru tysiącach metrów Jeżeli mimo to pilot uparł się że chce przeżyć to musiał tym latającym jak kowadło wynalazkiem jakoś wyrównać i skakać ze spadochronem.
HE 162 był przy Natterze jak samolot rejsowy ze stewardessami które rozdają cukierki i roznoszą drinki
tak jak Mosqito
A tak widziałem owo cudo w mały modelarz. Ale wtedy myślałem że to żart XD
@@kamilhoffmann2410 Dziękuję. Bedę nosił z Dumą i dalej pracował nad stylem 😃
Niemoeckie Działko 30 mm bardziej przypomina wspolczesne granatniki maszynowe notabene rowniez 30mm niz broń lotniczą
Jak słyszę, że Niemcy już przed II wś testowali samoloty odrzutowe, a my mieliśmy problem z dostatecznie mocnym silnikiem gwiazdowym do naszych P11 i P24 to dociera dopiero przepaść technologiczna pomiędzy nami i Niemcami . Sam odcinek jak zwykle 👍
@@arturmoskwik5880
Nie zrzucałbym wszystkiego na zabory. Gdy u schyłku XVIII w. zaczynała się rewolucja przemysłowa, w RON nieśmiało i bez większych sukcesów powstawały pierwsze, nieliczne manufaktury. Rzemiosło też było słabe.
@@Borubar_de_San_EscobarA fabryka broni w Kozienicach.Pierwsza "snajperka" sztucer kozienicki.
@@xyz13133
Jedna jaskółka wiosny nie czyni.
Fabryka, czy manufaktura? Ile fabryk jakiejkolwiek branży było w RON?
Gospodarka to system 😉. Czy mieliśmy system?
Idąc dalej - podczas zaborów terytorium Polski było traktowane jako stefa zgniotu, więc zaborcy nie lokowali u nas żadnego większego przemysłu.
Wyjątkiem był przemysł włókienniczy w Łodzi, ale to inicjatywa prywatna.
Przemysłu ciężkiego na terytorium dawnej RON było u progu niepodległości tyle, co kot napłakał. Do tego rachityczny system dróg i torów kolejowych.
@@Borubar_de_San_Escobar Właśnie odpowiedziałeś jakim nieszczęściem dla gospodarki Polski były zabory.Tą fabrykę broni w Kozienicach to Rosjanie zniszczyli w pierwszej kolejności.
@@arturmoskwik5880
W skrócie. Polska przed rozbiorami była państwem rolniczym z rachitycznymi miastami. Punkt startu do rewolucji przemysłowej mieliśmy kiepski.
Peron nam odjechał. Zabory nie pomogły, ale nie były główną przyczyną.
l
Opisujesz obraz II RP przez pryzmat Kongresówki.
Zabór pruski nie ucierpiał w I wojnie, miał nowoczesne rolnictwo, problem analfabetyzmu też praktycznie nie istniał.
Co do II RP nie podzielam Twojego optymizmu.
Budowa Gdyni była pięknym przykładem korupcji i marnotrawstwa.
Monopole państwowe, krępujące rozwój gospodarczy Polski, to dzieło geniuszy wąsatego Józia - stadko BMW rodem z PPS.
Tak, były liczne problemy, które trafnie wymieniłeś.
Tak - Gdynia i COP to powód do dumy.
Można było osiągnąć znacznie więcej ...
(Przy czym i tak nie było szans dogonić Niemiec).
Moja ulubiona maszyna odrzutowa II WŚ
Moja także 😊
Jak już mowa o tych wszystkich "ludowych" samolotach, karabinach, jednostkach, to omówcie koncept japońskiej armii na obronę wysp macierzystych w wypadku inwazji USA. Te wszystkie wioskowe grupy obronne uzbrojone w bambusowe kije i jedną broń palną na kilku kontra wyszkoleni marines
Dziękuję za bardzo ciekawy odcinek. ;) Czy byłaby możliwość ponumerowania odcinków na YT. Zdaje się, że zbliżamy się do 300. łatwiej by to było ogarniać.
może coś o wojnie na balkanach - neretwa, sutjeska?
P I E R D Z I O L O T 😂
Może odcinek o USS ENTERPRISE 😁
Nie było na start „masz rację Kamilu”, oj duży minus, to jacyś podrabiańcy a nie nasze chłopaki 😂
Masz rację Kamilu 😃
Problem w tym,że na tym etapie wojny nie bardzo miał już kto je pilotować,ani czym tankować.
Interesującym jest to że tak wiele niemieckich firm samochodowych, chemicznych, metalurgicznych dotrwało do dziś, jednak z przemysłu lotniczego nie słyszałem o żadnej, czy aby nie jest tak że Alianci nie chcieli silnego niemieckiego lotnictwa po wojnie gdyż chcieli zachować dominację w tym jak ważnym aspekcie? Z chęcią usłyszałbym o tym w którymś odcinku.
Dornier
@@rafarostkowski1053Dzięki nie wiedziałem ale patrząc na współczesne konstrukcje bardzo daleko mu do boeinga czy innych potentatów
Przetrwały jak najbardziej np. zobacz sobie koncern MBB, tylko później następowały różne przekształcenia i wchłanianie firm mniejszych przez większe. Zresztą podobnie jak w Stanach, Francji czy Wielkiej Brytanii ;)
Bo chodzi o system
Byłem pierwszy 😊 pozdrawiam.
Panowie!! Moze waro by było zrobić odcinek o historii alternatywnej? Pan Norbert wiele razy mowil, że hitlery przegraly wojnę w momencie jej rozpoczęcia.
Co by się musiało stać, jakie warunki/sojusze musialy by zadziałać, żeby adolf mógł wygrać?
Zdaję se sprawe, ze to historical fiction, ale ciekawy jestem takiego alternatywnego rozwoju zdarzeń.
Ps.Tak. Jestem w trakcie oglądania "czlowiek z wysokiego zamku".
Wg. mnie najbardziej efektywne warunki:
- Zabijają Hitlera przed bitwą o Anglie i zawierają pokój z Aliantami pod nowym kierownictwem dążącym do stabilizacji i głoszącym pokojowe czy wręcz sojusznicze relacje z Aliantami. Przy takim założeniu mogliby skoncentrować całe wysyłki państwa na przygotowaniu do wojny z ZSRR którą zapewne by wygrali (koncentracja sił , brak wsparcia aliantów dla ruskich).
Pan Norbert jest historykiem, a gdybanie i spekulowanie "co by było gdyby" nie jest jego domeną
Od gdybania jest zuchowicz z swoim chlopakiem.
@@Joanna-z6s I tak. I nie
Takie historie pisane są zazwyczaj przez pisarzy chcących zarobić na ciekawym, aczkolwiek kontrowersyjnym pomyśle, który przyciągnie potencjalnie duże grono czytelników.
Pytanie czy pan Norbert po pracy ma jeszcze czas na powieścio pisarstwo ;-)
Najlepsze odcinki są właśnie o uzbrojeniu i dywizjach
Dzień być dobry. Przedpiąyek
Pierdziolot❤😂
Myśliwiec ludowy to system.
😂
Już lecę, spuścić komentarz.
Odcinek ciekawy tylko jedno małe ale , nie NFSK . Prawidlowa nazwa to NSFK - Nationalsozialistisches Fligerkorps. Czyli Narodowosocjalistyczny Korpus Lotniczy .
Ten myśliwiec nie pasował do systemu:)
A moze cos o Hortenie?
Obejrzałem niedawno materiał o T60 i pomyślałem, że skoro wojna to system to czy przy takich możliwościach powietrznych brytyjczyków i stawianiu na wojska mobilne to czy czołg Tetrarch zasługiwał by na więsze uznanie.
Volkkamikadze!?
Poprosimy coś o Radzieckim su 76 i su 85👌😎
12:42
42:02 hola hola me 163 nie był samolotem z napędem odrzutowym.
Silniki rakietowe też się zalicza do odrzutowych 😊
Nie macie konkurencji, Panowie...
Chyba jeszcze prymitywniejszym samolotem okazał się Natter. O ile można go uznać za samolot.
Himmlerolot
Metalowo-sklejkowo-drewniany samolot odrzutowy. Wypas.
163 rakietowy
Czy sekcja komentarzy również jest częścią systemu?
Jak najbardziej Kamiluk
Jest, ale bez Ciebie 😂
Komentarz taktyczny
Odrzutowy komentarz taktyczny celem promocji wartościowych i ciekawych treści.
W polsce zapakowali odrzutowy silnik do an 2 i nazwali to cos belfegor. To to byl pierdzielot😁
To były 2 działka 20 mm MG 151 a nie 30mm
He 162 A-1 miał 2 działka MK 108 kalibru 30mm a He 162 A-2 miał 2 działka MG 151 kalibru 20mm
Ta historia nasuwa mi skojarzenie z forsowanym przez Niemcy zielonym ładem i pojazdami elektrycznymi - koncepcja teoretycznie ciekawa, ale po drodze trup ściele się gęsto i giną wszyscy, nie tylko Niemcy 😅
A czy Niemcy przestali być Niemcami po 1945 roku?
...
Po prostu kolejne dziwactwo , które nie spełniło oczekiwań twórców!
Tyle wyładowali w ten projekt i żadnego samolotu ten odrzutowiec nie zestrzelił?
Nawet ruskiego?
Taktyczna kropka
No niestety Polska w XXI wieku jest bardzoej w ruinie niż III Rzesza w kwietniu 1945.
Nie tylko nie wyprodukujemy własnych 30-tu bielików ale nawet wyprodukowanie jednej iskry to już dla nas niemożliwość.
Ale zakupy samolotów za granicą będą kontynuowane więc wyborcy przed telewizorami będą zadowoleni i najważniejsze, że słupki sondażowe też będą bardzo zadowolone.
Aż się zapytam, czyje naloty dywanowe obecnie zbombardowały Polakom rozumy? 🤔
Nie wiem chodź się domyślam 😅😅😅
I tak i nie Kamilu
No ale samolot bojowy to jednak kwestia bardziej strategicza niż motocykle sportowe@@Camel-from-Arabia
Jak widac ze sluchania tych podcastow niewiele sie nauczyles.
Skoro wojna to system, i nie sa najbardziej istotne parametry techniczne jednego czolgu czy samolotu, to znaczy ze i na panstwo trzeba patrzec systemowo, a nie tylko czy produkuje fajny skuter pralke czy nawet samochod osobowy.
Wiec jak chcesz wyrabiac sobie opinie o Polsce to musisz zrobic cos wiecej niz tylko wyjrzec przez okno i sprawdzic czy jezdzi tam jakis samochod polskiej marki, tylko musisz porownac dane statystyczne i analizy, przeplywy strategiczne i nasze prawdziwe miejsce w lancuchu wartosci, a zatem, te dziesiatki i setki meldunkow o ktorych opowiada Kamil, zeby miec realny obraz sytuacji.
A tak jestes zwyklym oderwanym od rzeczywistosci malkontentem.
@@bartoszsosnowski8388 Jak widzę że Polska nie ma w służbie w lotnistwie wojskowym samolotów odrzutowych własnej produkcji, poza już bardzo starymi iskrami, i mówię że coś jest nie tak, to znaczy że jestem oderwanym od realiów malkontentem?
Nie rozumiem. 😎
Naprawde dobra audycja. Pozdrawiam
Pierwszy znów. 🫵🇵🇱👍
Poranny komentarz taktyczny.
Należy pamiętać, że pisanie komentarzy to system.
Tak, aczkolwiek nie do końca. Komentarz aby był skuteczny musi mieć 5 słów lub więcej. Natomiast, rzecz charakterystyczna, taktyczna łapka w górę, jeśli ma przynieść pożądany efekt powinna być wystrzelona dopiero minutę od rozpoczęcia odcinka.