Finowie byli strasznie wykrwawieni w pierwszej wojnie. To był Dawid, który walczył z sowieckim Goliatem. I mimo, iż byli skazani na pożarcie, obronili się. Ale dla tak małego narodu ( 3,5 miliona) był to koszt olbrzymi. Dlatego w wojnie kontynuacyjnej tak nie napierali na Ruskich. Chcieli odzyskać to co należało do nich i tyle. Ponadto byli lepsi w obronie niż ataku. Nie mieli sprzętu przełamującego lotnictwa i czołgów. Duża część tego co posiadali była zdobyczna na Sowietach.
Panowie oczywiście odcinek ten wysłuchałem w skupieniu - tak jak i poprzednie. Czy mogli byście jeden vlog poświęcić hiszpańskiej wojnie domowej - ściśle mówiąc - jak wpłynęła na powstanie nowych broni/taktyk w późniejszym konflikcie światowym. A także jakie wnioski wyciągnięto a jakie nie. Proszę wziąć moja prośbę pod rozwagę 😉
Dzieki, odnosze wrazenie, ze programy Panow maja od pewnego czasu pewne podteksty, ale moze to daje sie mi we znaki ogolne zglupienie. Lapka w gore rzecz jasna.
zdecydowanie jeszce kiedyś opowiemy jak to Niemcy spalili chatkę św. Mikołaja 😁 Ale tak już poważnie - to te walki fińsko-niemieckie były bardzo krwawe i ciężkie - warte faktycznie osobnego odcinka.
Ale tu rozważanie, że to nowa wojna. Ale kiedy kontynuacja wcześniejszej, to już nie. Dlaczego mamy rozgraniczać rok czterdziesty od czterdziestego pierwszego? Nowa kampania, więc wcześniej nic nie było? Jeśli wojna to polityka prowadzona innymi środkami, tu mamy właśnie to.
Atakujac Leningrad Finowie zatrzymali sie na starej granicy (nie przekroczyli jej). Rosjanie mieli tam zaklady mechaniczne w ktorych przez cala wojne produkowali pistolety maszynowe (nie PPSze, te drugie).
@@podunkman2709 Pozwolę się nie zgodzić. Pepesza i PPS miały w zasadzie wspólny tylko kaliber i to że strzelały z otwartego zamka. PPS to dużo lepsza, lżejsza no i poręczniejsza broń że względu na składaną kolbę.
@@WeteranCA jak nie, skoro już na początku lat 30-tych przedwojenna Policja Państwowa, a konkretnie jej oddziały prewencyjne, były w nią wyposażone, tj. w Suomi Lahti wz. 31?
@@WeteranCA jasne. Fizyczne podobieństwo pepszy do Lahti wz. 31, to raz. Dwa, magazyn bębenkowy, oprócz tego Finowie skonstruowali magazynek łódkowy. Trzy, system chłodzenia powietrzem poprzez słynne wywiertniki w lufie. Cztery, metalowe i wymienne końcówki lufy. Pięć, skopiowanie przez Rosjan od Finów taktycznego systemu używania tej broni - jako broń dla dowódców drużyn, później plutonów oraz podoficerów. Dopiero później Rosjanie (to rzeczywiście ich patent, co do tego nie ma wątpliwości) wprowadzili produkcję seryjną tej broni, co Finom udało się dopiero w toku wojny kontynuacyjnej. Do czasu wojny zimowej Armia Czerwona nie posiadała żadnej broni w postaci pistoletów maszynowych czy karabinków półautomatycznych, nie licząc SWT-40.
Jak nazwa rzymska wskazuje kraj na końcu Europy oraz kombinowanie z sojuszami by zyskać coś dla siebie dało Finom dziś nadal wolne życie we własnym państwie czego my mogliśmy tylko pozazdrościć !
Świetny materiał. Słucham zawsze na wieczór. Może zrobicie coś o Polskich Siłach Powietrznych w czasie II wojny światowej? Warto w końcu powiedzieć głośno, że 303 nie był naszym jedynym dywizjonem, ba - mieliśmy dywizjonu bombowe i lotnictwo na wschodzie. Będę wdzięczny ❤️
@@TadeuszKalinowski-5217warto opisać dzieje i pojedynki powietrzne cyrku Skalskiego ówzględniając ich wpływ na losy kampanii afrykańskiej aliantów. Prawdopodobnie tam zginął jeden z najlepszych asów powietrznych Luftwaffe. Historię tego niesamowicie zaciętego pojedynku powietrznego opisał w swej książeczce Bohdan Arct.
@@Sattivasa czyli jesli ty mnie napadniesz i kopniesz a ja ci w odwecie skuję mordę to znaczy ze jestem agresorem ? Czy raczej ze dałem odpór agresorowi ?
@@michachodkowski8499 A jeżeli ktoś cię kopnie, i ty dwa tygodnie później "skujesz mu mordę" to nie będziesz napastnikiem? No bo to co opisałeś to raczej realia walki trwającej w danym momencie, a nie realia antagonizmu Fińsko-Sowieckiego, gdzie miedzy Wojną Zimową i Wojną kontynuacyjną był ponad rok przerwy, kruchego pokoju.
@@ziemowitzmarzy1405 Ciekawa interpretacja... wg. ciebie jaki jest własciwy czas na 'reakcje zwrotną' ? i dlaczego akurat taki a nie inny ? Rok - za krótko. Dwa tygodnie - za krótko. A wiec moż dzień ? Godzina ? Sekunda ? Milisekunda ? W ktorym momencie konczy sie czas na reakcję i z 'zaatakowanego który sie broni' człowiek (kraj) zmienia sie w 'agresora' ? P.S. zgodnie z twoja definicją rosjanie zaatakowani przez Niemców w 1941 byli agresorami... czy 4 lata pózniej Niemcy broniacy się na ulicach Berlina to nadal agresorzy ? Czy moze to ruskie stali sie w pewnym momencie agresorami - tak jak Finowie ? A jeśli tak to kiedy sie nimi stali ? Po upływie jakiego czasu czlowiek/kraj zmienia sie z obrońcy w agresora ?
@@michachodkowski8499 Widzę że nie zrozumiałeś mojej myśli. Więc, jeżeli ktoś cię kopnie w dupę, i oddasz mu od razu no to jest to samoobroną. Ale jak będziesz chciał mu "skuć mordę" po 2 tygodniach od tego wydarzenia no to jesteś napastnikiem, ale twoją motywacją jest zemsta za napaść. Co do Rosjan i Niemców no to żadnej przerwy w ich działaniach wojennych nie było, walka trwała cały czas. Podczas gdy między walką Finlandii i ZSRS była ponad roczna przerwa z powodu podpisanego pokoju.
@@ziemowitzmarzy1405 Widze ze nie zrouzmiałes mojego pytania. Co to znaczy 'jak mu oddasz od razu' ? w tej samej sekundzie ? a 20 sekund potem już nie ? a po godzinie/dniu/miesiącu ? Pytanie brzmi - po upłwie jakiego konkretnie czasu samoobrona przestaje być wg. ciebie samoobroną a zaczyna być agresją ? i dlaczego akurat po takim czasie a nie innym ? Jest w tym jakakolwiek logika czy po prostu wymyślasz sobie te tezy na nie specjalnie sie zastanawiając nad ich sensownością i spójnością ?
czekam na podcast o hiszpankiej wojnie domowej i szczególnie o przedstawienie wydarzeń które do niej doprowadziły jak i różnorodności stronnictw po obu stronach. Np. na jednym hiszpańskim wzgórzu jest krzyż postawiony dla poległych białych Rosjanach walczących po stronie franco albo byli też ochotnicy z rumunskiego "legionu Michała Archanioła" czy z jednej z jugoslawianskich organizacji nacjonalistycznych (chyba Serbowie to byli). Czy też ochotnikach z ameryki Południowej. ogólnie w tej wojnie ochotnicy ciągnęli z całej Europy walczyć po obu stronach w zależności od swoich ideologicznych przekonań.
10.59 To Sowiecki sztab generalny już wtedy wiedział o planowanej inwazji Niemiec ? To ciekawe czemu Stalin w to nie wierzył i czemu Sowieci nie byli przygotowani na Niemiecką napaść.
Zawsze cenię Państwa pracę ale w tytule powinno być "pierwsze 5 dni wojny". Zawsze zastanawiałem się jak możliwe było dostarczenie butelki samogonu z Murmańska w głąb Rosji?
@@gmareko To zależy co było możliwe do ugrania. Zrobili coś ważnego. Podpalili Europę. Likwidacja Polski nie była przyklepana przez mocarstwa Europejskie. ..... Coś podobnego próbuje teraz zrobić Ukraina.
Pani nauczytelka opowiadała o tym wyraźnie. Mieli one mnóstwo jedzenia na magazinach. Ale przełożony daw nakaz wywieźć wszystko do jednego miejsca. Nu i usz zapałało😂. I przez 2 miesięcy - głód. (Ona mała 14lat) Komuna to komuna. I nie perdoliśce
Super materiał. Dzięki. Trudno nie czuć sympatii do Finów, skoro imperium zła rozciągnięte na kilka stref czasowych, brutalne i barbarzyńskie, mówi "nie drażnić ich" odnośnie narodu o liczebności jednego dużego rosyjskiego miasta [no mniej więcej, wiecie o co chodzi] :-)
Trochę się dziwię Panów totalnej krytyce prac M. Sołonina: nie takie przesłanie mu przyświeca. Chciał pokazać przede wszystkim bezsensowną politykę tow. Stalina wobec Finlandii w tym, idiotyczne prowokowanie do reakcji nieudolnymi bombardowaniami miast fińskich w czerwcu 1941. To, że atak Finów byłby i tak nieuchronny, to inna sprawa. Pozdrawiam
Bo prawda jest taka, że zamiast wybielać Finów, powinniśmy jasno powiedzieć, że dla każdego państwa leżącego w Europie Środkowej ich postawa była prawidłowa. W wypadku Polski, można było swobodnie zgodzić się na oddanie Gdańska, sojusz militarny i wspólną wyprawę przeciw ZSRR. Naprawdę lepiej by było siekać z Niemcami bolszewików aż miło, a w wypadku odwrócenia się losów wojny wybrać wariant Rumuński, co skłoniłoby aliantów do traktowania Polski w sposób podmiotowy, gdyż za opowiedzenie się po stronie aliantów mogliśmy negocjować określone koncesje. A tak, będąc zmuszeni do pozostania w tzw. "obozie zwycięzców" przegraliśmy wszystkie cele strategiczne i polityczne.
@@jozefrudawiec3406 Tylko Petsamo. Ale wybili kilkaset tysięcy radzieckich żołnierzy czy zamykając Leningrad od północnej strony pomogli wywołać tam głód
zupełnie inna opowieść od tych, przekazywanych przez historyków fińskich - fi.frwiki.wiki/wiki/Mus%C3%A9e_de_la_Guerre_%28Helsinki%29 - trzykrotnie odwiedzałem, przewodnikami byli wojacy Tamtych Dni
Fantastyczny film służyłem 1978 roku na Synaju z Finami w wojskach ONZ wspaniali żołnierze
Pozdrawiam
Finowie twarde chłopy
Wyjątkowy naród. Szkoda, że zżarty przez lewactwo, jak reszta Skandynawii
Finowie przyjaźni lubią Polaków. Pracowałem u nich.
@@filip3350 Finowie są liberalni w poglądach nie jak te patologiczne prawactwo.
Finowie byli strasznie wykrwawieni w pierwszej wojnie. To był Dawid, który walczył z sowieckim Goliatem. I mimo, iż byli skazani na pożarcie, obronili się. Ale dla tak małego narodu ( 3,5 miliona) był to koszt olbrzymi. Dlatego w wojnie kontynuacyjnej tak nie napierali na Ruskich. Chcieli odzyskać to co należało do nich i tyle. Ponadto byli lepsi w obronie niż ataku. Nie mieli sprzętu przełamującego lotnictwa i czołgów. Duża część tego co posiadali była zdobyczna na Sowietach.
Panowie, fenomenalnie mi się was słucha
Panowie oczywiście odcinek ten wysłuchałem w skupieniu - tak jak i poprzednie. Czy mogli byście jeden vlog poświęcić hiszpańskiej wojnie domowej - ściśle mówiąc - jak wpłynęła na powstanie nowych broni/taktyk w późniejszym konflikcie światowym. A także jakie wnioski wyciągnięto a jakie nie. Proszę wziąć moja prośbę pod rozwagę 😉
Finowie nie byli napastnikami! Chcieli tylko odebrać , może i nawiązką to, co im Sowieci zagarnęli.
Co nie zmienia faktu że w Wojnie Kontynuacyjniej byli napastnikami
@@purpul7450 Polacy w 43-45 też byli napastnikami? Napadli na Niemcy pod Lenino i w Berlinie!!! Czas się opamietać.
Dokonali napaści za napaść na nich.
@@purpul7450 Gówno prawda. Rosjanie zbombardowali Helsinki jak tylko Niemcy uderzyli na ZSRR
Byli, jak najbardziej byli.
Doskonały podcast. Czekam na każdy odcinek :)
Tak, doskonały... najbardziej mi się podoba jak "lektor" plecie na głos RiWetro ( f )? ...
Dzięki za kolejną, rzetelną porcję wiedzy!
Dzieki, odnosze wrazenie, ze programy Panow maja od pewnego czasu pewne podteksty, ale moze to daje sie mi we znaki ogolne zglupienie. Lapka w gore rzecz jasna.
Proponuje cos o pociagach pancernych. Wiadomo ze nasz byl najsilniejszy i najwaleczniejszy :). A na serio to moze byc ciekawy temat.
Thank you and best regards.
Dobry i ciekawy materiał ALE zabrakło epilogu tzn. jak Finowie walczyli z Niemcami w 1944r.
zdecydowanie jeszce kiedyś opowiemy jak to Niemcy spalili chatkę św. Mikołaja 😁 Ale tak już poważnie - to te walki fińsko-niemieckie były bardzo krwawe i ciężkie - warte faktycznie osobnego odcinka.
Dokładnie!
A ktoś taki jak larry thorn albo inaczej Lauro thorni obiło się o uszy nie było aż tak kolorowo jak się opowiada
Jak to jak walczyli, mieli 1 osobową armię. Polecam obejrzeć Sisu😅😅😅, mało faktów ale dobrze się ogląda.
Gratuluję!!! Doskonale, profesjonalnie i ciekawie przedstawiony materiał.
Jak Finowie napadli na ZSRR, skoro oni tylko zaatakowali armię czerwoną okupującą fińskie ziemie? 🤔😉
@@zksstalstawidlo9015 a Czesi prowadzili wrogie działania militarne przeciwko Polsce w czasie wojny polsko-bolszewickiej.
Ale tu rozważanie, że to nowa wojna.
Ale kiedy kontynuacja wcześniejszej, to już nie. Dlaczego mamy rozgraniczać rok czterdziesty od czterdziestego pierwszego? Nowa kampania, więc wcześniej nic nie było?
Jeśli wojna to polityka prowadzona innymi środkami, tu mamy właśnie to.
Nie tylko waleczny, ale jeden z najmądrzejszych, racjonalnie myślących narodów na świecie.
Podcasty pojawiają się w takim samym odstępie? Jeśli nie to może ustalić w jakie dni by się pojawiały bo człowiek czeka z niecierpliwością 😌
Bardzo niebawem są wasze podkasty dziękuję 👍
Atakujac Leningrad Finowie zatrzymali sie na starej granicy (nie przekroczyli jej). Rosjanie mieli tam zaklady mechaniczne w ktorych przez cala wojne produkowali pistolety maszynowe (nie PPSze, te drugie).
PPS-Y
@@podunkman2709
Pozwolę się nie zgodzić. Pepesza i PPS miały w zasadzie wspólny tylko kaliber i to że strzelały z otwartego zamka.
PPS to dużo lepsza, lżejsza no i poręczniejsza broń że względu na składaną kolbę.
@@WeteranCA akurat było na odwrót. Sowieci skopiowali fiński pistolet maszynowy Suomi Lahti wz. 31, pepesza jest jej bezpośrednią kopią.
@@WeteranCA jak nie, skoro już na początku lat 30-tych przedwojenna Policja Państwowa, a konkretnie jej oddziały prewencyjne, były w nią wyposażone, tj. w Suomi Lahti wz. 31?
@@WeteranCA jasne. Fizyczne podobieństwo pepszy do Lahti wz. 31, to raz. Dwa, magazyn bębenkowy, oprócz tego Finowie skonstruowali magazynek łódkowy. Trzy, system chłodzenia powietrzem poprzez słynne wywiertniki w lufie. Cztery, metalowe i wymienne końcówki lufy. Pięć, skopiowanie przez Rosjan od Finów taktycznego systemu używania tej broni - jako broń dla dowódców drużyn, później plutonów oraz podoficerów. Dopiero później Rosjanie (to rzeczywiście ich patent, co do tego nie ma wątpliwości) wprowadzili produkcję seryjną tej broni, co Finom udało się dopiero w toku wojny kontynuacyjnej. Do czasu wojny zimowej Armia Czerwona nie posiadała żadnej broni w postaci pistoletów maszynowych czy karabinków półautomatycznych, nie licząc SWT-40.
Widzę powiadomienie - klikam natychmiast ;)
Jak nazwa rzymska wskazuje kraj na końcu Europy oraz kombinowanie z sojuszami by zyskać coś dla siebie dało Finom dziś nadal wolne życie we własnym państwie czego my mogliśmy tylko pozazdrościć !
Polecam film fiński ' Nieznany żołnierz" . Super materiał.
Czyli dopóki ZSRR nie miało Niemieckiej brzytwy na gardle stale myślało o zajęciu Finlandii?
Gdzie tam. Naród Radziecki przecież miłował pokój. Lecz bez wzajemności
@@tylkoprawdajestciekawaii Miał i ma problem z jego praktykowaniem.
Jeśli porównać same liczby to Sowieci mieli podstawy do myślenia o zajęciu Finlandii.
Świetny materiał. Słucham zawsze na wieczór. Może zrobicie coś o Polskich Siłach Powietrznych w czasie II wojny światowej? Warto w końcu powiedzieć głośno, że 303 nie był naszym jedynym dywizjonem, ba - mieliśmy dywizjonu bombowe i lotnictwo na wschodzie. Będę wdzięczny ❤️
No to sięgnij do książek!!! Tam jest wszystko dokładnie opisane. Naprawdę UA-cam to nie jedyne źródło wiedzy!
@@piotrwisawski3953 Nie muszę sięgać, mam wystarczającą wiedzę, ale podcast to co innego. Można sobie posłuchać podczas pracy czy podróży
Popieram. Dywizjon 303 i jego as Stanisław Skalski usunął w cień pozostałe dywizjony i ich wspaniałych pilotów.
@@TadeuszKalinowski-5217warto opisać dzieje i pojedynki powietrzne cyrku Skalskiego ówzględniając ich wpływ na losy kampanii afrykańskiej aliantów.
Prawdopodobnie tam zginął jeden z najlepszych asów powietrznych Luftwaffe.
Historię tego niesamowicie zaciętego pojedynku powietrznego opisał w swej książeczce Bohdan Arct.
@@hubertstepniak478Tyle, że ogół społeczeństwa o "cyrku Skalskiego" nie słyszał. A szkoda...
Co panowie maja do zarzucenia Suvorovowi?
Nazywanie Finów agresorami z tego powodu, że chcieli odebrać to, co wcześniej ZSRR im zabrał, jest grubą przesadą.
@@Sattivasa czyli jesli ty mnie napadniesz i kopniesz a ja ci w odwecie skuję mordę to znaczy ze jestem agresorem ? Czy raczej ze dałem odpór agresorowi ?
@@michachodkowski8499 A jeżeli ktoś cię kopnie, i ty dwa tygodnie później "skujesz mu mordę" to nie będziesz napastnikiem? No bo to co opisałeś to raczej realia walki trwającej w danym momencie, a nie realia antagonizmu Fińsko-Sowieckiego, gdzie miedzy Wojną Zimową i Wojną kontynuacyjną był ponad rok przerwy, kruchego pokoju.
@@ziemowitzmarzy1405 Ciekawa interpretacja... wg. ciebie jaki jest własciwy czas na 'reakcje zwrotną' ? i dlaczego akurat taki a nie inny ? Rok - za krótko. Dwa tygodnie - za krótko. A wiec moż dzień ? Godzina ? Sekunda ? Milisekunda ? W ktorym momencie konczy sie czas na reakcję i z 'zaatakowanego który sie broni' człowiek (kraj) zmienia sie w 'agresora' ?
P.S. zgodnie z twoja definicją rosjanie zaatakowani przez Niemców w 1941 byli agresorami... czy 4 lata pózniej Niemcy broniacy się na ulicach Berlina to nadal agresorzy ? Czy moze to ruskie stali sie w pewnym momencie agresorami - tak jak Finowie ? A jeśli tak to kiedy sie nimi stali ? Po upływie jakiego czasu czlowiek/kraj zmienia sie z obrońcy w agresora ?
@@michachodkowski8499 Widzę że nie zrozumiałeś mojej myśli. Więc, jeżeli ktoś cię kopnie w dupę, i oddasz mu od razu no to jest to samoobroną. Ale jak będziesz chciał mu "skuć mordę" po 2 tygodniach od tego wydarzenia no to jesteś napastnikiem, ale twoją motywacją jest zemsta za napaść. Co do Rosjan i Niemców no to żadnej przerwy w ich działaniach wojennych nie było, walka trwała cały czas. Podczas gdy między walką Finlandii i ZSRS była ponad roczna przerwa z powodu podpisanego pokoju.
@@ziemowitzmarzy1405 Widze ze nie zrouzmiałes mojego pytania. Co to znaczy 'jak mu oddasz od razu' ? w tej samej sekundzie ? a 20 sekund potem już nie ? a po godzinie/dniu/miesiącu ? Pytanie brzmi - po upłwie jakiego konkretnie czasu samoobrona przestaje być wg. ciebie samoobroną a zaczyna być agresją ? i dlaczego akurat po takim czasie a nie innym ? Jest w tym jakakolwiek logika czy po prostu wymyślasz sobie te tezy na nie specjalnie sie zastanawiając nad ich sensownością i spójnością ?
Dziękuję. Bardzo ciekawy materiał.
I mysz może wywrócić słonia.
Zajebiste gadki. Skoda ze tak pozno was odkryłem.
5 doc. Dziennie to by sie znudziło a tak to jest adrenalins
++
Chciałbym się zapytać, czy wspominane książki fińskich autorów doczekały się przetłumaczenia na polski? Jeżeli tak to można prosić o tytuły.
czekam na podcast o hiszpankiej wojnie domowej i szczególnie o przedstawienie wydarzeń które do niej doprowadziły jak i różnorodności stronnictw po obu stronach. Np. na jednym hiszpańskim wzgórzu jest krzyż postawiony dla poległych białych Rosjanach walczących po stronie franco albo byli też ochotnicy z rumunskiego "legionu Michała Archanioła" czy z jednej z jugoslawianskich organizacji nacjonalistycznych (chyba Serbowie to byli). Czy też ochotnikach z ameryki Południowej. ogólnie w tej wojnie ochotnicy ciągnęli z całej Europy walczyć po obu stronach w zależności od swoich ideologicznych przekonań.
🤔 Dziękuję. Super odcinek.
Jak zawsze super!
wychodzi na że Włochy,Hiszpania , Japonia oraz Finlandia były w sojuszu w niemcami
Ja dla Finów mam ogrom sympatii i wielki szacunek.
Podcast ilustruje kadr z filmu "1944"?
Komentarz dla zasięgu
Bardzo ciekawe , nie znany etap wojny, o którym u nas długo milczano.
Fajny radiowy głos ma ten etecera
fajny odcinek ale mozna by wiecej powiedziec o dzialaniach wojennych na szerokiek granicy z zssr
Tak jak by na marginesie wy też przetaczacie to co było już powiedziane przez innych historyków chuja mieliście kontakt z archiwaliami i rozkazami
dobra robota...........malego nienalezy lekcewazyc.........;-)
Bardzo dobry materiał
Zrobicie materiał o operacji berlińskiej?
Brakuje nam takiego realizmu w polityce
Ciekawy i pouczajacy
10.59 To Sowiecki sztab generalny już wtedy wiedział o planowanej inwazji Niemiec ? To ciekawe czemu Stalin w to nie wierzył i czemu Sowieci nie byli przygotowani na Niemiecką napaść.
Polecamy nasz odcinek o tym czy Barbarossa była uderzeniem wyprzedzającym wykonanym przez III Rzeszę 😁
Zawsze cenię Państwa pracę ale w tytule powinno być "pierwsze 5 dni wojny".
Zawsze zastanawiałem się jak możliwe było dostarczenie butelki samogonu z Murmańska w głąb Rosji?
Panowie redaktorzy,
gen. Dietl czyta się Ditl, proszę o dokształcenie się trochi
Panowie nie wiedza tez, ze niemieckie "V" czyta sie jak "F".
czemu oceny są wyłączone?
Super odcinek, teraz może coś o czołgu 7TP i o wojskach pancernych 2RP?
Hahaha ktoś tu czyta w naszych myślach 😁
Fantasttczny materiał.
Nie dziwię się Finlandii
finlandia miala jednego wroga i madrych niezaleznych politykow, to tak w odroznieniu od Polski
Finlandia leży przede wszystkim w innym miejscu Europy niż Polska. A nam w 1939 nie pomogłaby by nawet dywizja najmądrzejszych polityków świata.
@@mirkas47 co nie zmienia faktu ze i tak do najmadrzejszych nie nalezeli delikatnie mowiac
@@gmareko To zależy co było możliwe do ugrania. Zrobili coś ważnego. Podpalili Europę. Likwidacja Polski nie była przyklepana przez mocarstwa Europejskie. ..... Coś podobnego próbuje teraz zrobić Ukraina.
@@mirkas47 mhm no ten pozar ladnie wyszedl na wyspie wezy
@@mirkas47 Jak to nie ? Gdyby Polska zbroiła się o wiele wcześniej to miałaby szanse na odparcie Niemców.
Nie uważam żeby to była niesprawiedliwa wojna
No to teraz jak to było z ta Czechosłowacja? Analogicznie, czy mozna powiedzieć ze razem z Hitlerem rozebraliśmy Czechosłowacje?
Skorzystaliśmy z okazji, by. Odebrać sporne terytorium, zamiast wcześniej zawrzeć sojusz obronny z Czechosłowacją.
Finlandia brała też udział w oblężeniu Lenigradu, gdzie w wyniku tego z zimna, głodu i chorób zmarło ok. 700 tys. cywilów.
Pani nauczytelka opowiadała o tym wyraźnie.
Mieli one mnóstwo jedzenia na magazinach.
Ale przełożony daw nakaz wywieźć wszystko do jednego miejsca.
Nu i usz zapałało😂.
I przez 2 miesięcy - głód.
(Ona mała 14lat)
Komuna to komuna. I nie perdoliśce
Nie wińmy finów za agresję, głupotę i zakłamanie rosjan.
Bardzo ciekawe. A w sumie te zakulisowe narady najciekawsze.
Super materiał. Dzięki.
Trudno nie czuć sympatii do Finów, skoro imperium zła rozciągnięte na kilka stref czasowych, brutalne i barbarzyńskie, mówi "nie drażnić ich" odnośnie narodu o liczebności jednego dużego rosyjskiego miasta [no mniej więcej, wiecie o co chodzi] :-)
nawrócony z Sołonina... dziękuję
powiem tak
-zdejmujecie HISTORII gacie ;)
Brawo Finland 🇫🇮 odbili to co było ich. 🇫🇮
Mam poważne wątpliwości czy 2 WŚ była najkrwawszym konfliktem, szczególnie gdy policzymy ofiary w stosunku do populacji świata.
Który bardziej był?
Trochę się dziwię Panów totalnej krytyce prac M. Sołonina: nie takie przesłanie mu przyświeca. Chciał pokazać przede wszystkim bezsensowną politykę tow. Stalina wobec Finlandii w tym, idiotyczne prowokowanie do reakcji nieudolnymi bombardowaniami miast fińskich w czerwcu 1941. To, że atak Finów byłby i tak nieuchronny, to inna sprawa. Pozdrawiam
Widać łaska czytania ze zrozumieniem nie jest ci dana. Nie czytaj więc tego co napisałam@@Sattivasa
Wyłączone like/ dislike ratio XDD
Komentarz taktyczny celem promocji wartościowych treści.
Pozdrawiam:)
Nie przekonał mnie Pan , sam Pan sobie zaprzecza
Znakomity Materiał
Bo prawda jest taka, że zamiast wybielać Finów, powinniśmy jasno powiedzieć, że dla każdego państwa leżącego w Europie Środkowej ich postawa była prawidłowa. W wypadku Polski, można było swobodnie zgodzić się na oddanie Gdańska, sojusz militarny i wspólną wyprawę przeciw ZSRR. Naprawdę lepiej by było siekać z Niemcami bolszewików aż miło, a w wypadku odwrócenia się losów wojny wybrać wariant Rumuński, co skłoniłoby aliantów do traktowania Polski w sposób podmiotowy, gdyż za opowiedzenie się po stronie aliantów mogliśmy negocjować określone koncesje. A tak, będąc zmuszeni do pozostania w tzw. "obozie zwycięzców" przegraliśmy wszystkie cele strategiczne i polityczne.
@@Sattivasa Jakie bzdury?
Podaj jakieś argumenty.
@@Sattivasa Moim argumentem jest twoj argument, a właściwie jego brak. Zrozumiałeś?
@@Sattivasa Krótko mówiąc nie podałeś żadnego argumentu, dlatego z głupkiem nawet nie dyskutuję.
@@Sattivasa Widzę że już usunaleś swój "obszerny i merytoryczny" post czyli jeden marny wyraz 🤪 🤣🤣
@@Sattivasa Tak, często gamoni spotykam 😆
+1
Patrząc się na dzisiejszą Białoruś, to mamy analogię z tym co działo się z Finlandią w 1940 i 1941
Program raczej komiczno-rozrywkowy niż poważna rozmowa na wojenne tematy.
.
👍
Electro 🫡⏳
fińska wojna a czeski hełm na wprowadzaniu xd 😁
@@WeteranCA Głównie hełmów niemieckich armia używała.
Gggg
Mit wojny zimowej. Finowie po prostu chcieli zrewanzować się za porażkę
Jeszcze nie zaczeliście , a już o jałmużnę ....😤
Trudno nazwać tą wojnę "Fińską zemstą", to raczej wywołanie wojny się na Finach zemściło.
Pod względem strat była to zemsta
@@PomorskiWilk Tak, stracili Nikiel i inne co nieco.
@@jozefrudawiec3406 Tylko Petsamo. Ale wybili kilkaset tysięcy radzieckich żołnierzy czy zamykając Leningrad od północnej strony pomogli wywołać tam głód
zupełnie inna opowieść od tych, przekazywanych przez historyków fińskich - fi.frwiki.wiki/wiki/Mus%C3%A9e_de_la_Guerre_%28Helsinki%29 - trzykrotnie odwiedzałem, przewodnikami byli wojacy Tamtych Dni
chwała finom
Thank you and best regards
👍
👍
👍
👍
👍