Centrowanie koła dla każdego - budowa monocykla cz.3

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 32

  • @Beyond_The_Frame-x2y
    @Beyond_The_Frame-x2y 7 місяців тому +1

    super poradnik ... obejrzałem kilka innych ten jest najlepszy.. dziękuję

  • @piotrd.6293
    @piotrd.6293 2 роки тому +3

    Jak dla mnie jeden z najlepszych filmów o centrowaniu kół i w dodatku bez użycia centrownicy. Omówiony szczegółowo każdy aspekt dobrego centrowania koła, a nie jak w innych poradnikach po łebkach. Pozdrawiam

    • @narower
      @narower  2 роки тому +3

      Dziękuję

    • @genstahu
      @genstahu Рік тому +1

      100 proc prawda ,podpinam się

  • @dmutrokuzma1454
    @dmutrokuzma1454 8 місяців тому +1

    Naprawdę bardzo dokładnie Pan wytłumaczył!
    Dziękuję bardzo!

  • @ukaszdabu26
    @ukaszdabu26 3 місяці тому

    git malina 👍

  • @marekbystrzewski385
    @marekbystrzewski385 2 роки тому

    Dobry film. Konkretnie, fachowo i zrozumiale. Temat wyjaśniony od A do Z, nie tak, jak te wszystkie filmy tych młodziaków, rowerowych celebrytów...

    • @narower
      @narower  2 роки тому +1

      Dziękuję za sympatyczny komentarz.

  • @sylwesterkrolikowski4606
    @sylwesterkrolikowski4606 2 роки тому +1

    Pomysł z tą szprycha umocowana świetny,jutro sprubuje,super film, bardzo dziękuję

    • @narower
      @narower  2 роки тому

      Dziękuję za komentarz i cieszę się, jeśli film okazał się przydatny.

    • @ThePawelekPawelek
      @ThePawelekPawelek Рік тому

      Dwie trytytki założone na ramionach widelca i zbliżone luźnymi wystającymi końcówkami do obręczy.

  • @szymjak
    @szymjak 2 роки тому

    Nigdzie nie widziałem tak dokładnego przewodnika do centrowania kół. Wiem że moje koło ostatnio ma pewne defekty bo nie wiedziałem jak je zredukować. Będę wracał do tego filmu w przyszłości! Dziękuję!

    • @narower
      @narower  2 роки тому

      Dziękuję za komentarz. Cieszę się, jeśli zrobiłem coś przydatnego.
      Bardzo długo byłem przekonany, że centrowanie zawsze trzeba powierzać serwisom z doświadczeniem i odpowiednim sprzętem. Dla mnie było to coś z pogranicza czarnej magii, ale gdzieś około 1995 roku w trasie pękła mi szprycha.
      Koło złapało takie bicie, że nie mieściło się między klockami. Trochę słabo, bo do domu daleko, a w dodatku niedziela. W tamtym czasie komórek nie było.
      Miałem dużo szczęścia bo jeden z kolegów, z którymi jechałem, wyjął z kieszeni kluczyk i doprowadził koło do stanu umożliwiającego powrót.
      Jeśli obręcz nie jest trwale odkształcona, to można koło nacentrować w czasie krótszym niż zajmuje dojście do najbliższego serwisu. Niestety jest haczyk. Trzeba wcześniej zakupić narzędzia (czytaj: rozstać się z gotówką) i poświęcić trochę czasu na praktykę.

  • @ryszardszulgo8839
    @ryszardszulgo8839 3 дні тому

    no i kużwa po tym filmie będę musiał kupić tensometr

  • @dariusz6486
    @dariusz6486 5 місяців тому

    👍Dziękuję

  • @genstahu
    @genstahu Рік тому

    bardzo dziękuję za material Panie ,wszystko dobrze przedstawione😊

  • @tomaszplucinski8060
    @tomaszplucinski8060 2 роки тому

    Świetny film, dziękuję za przekazaną wiedzę!🔥

    • @narower
      @narower  2 роки тому

      Dziękuję za pozytywny komentarz. Cieszę się, jeśli film się przydał.

  • @bartek5750
    @bartek5750 6 місяців тому

    witaj czy koniecznie jest miec centrownice? czy mozna bezposrednio na rowerze to robic ? oraz czy musze albo powinienem sciagac opone?

    • @monocylk
      @monocylk 6 місяців тому

      Można poradzić sobie mocując do widelca jakiś przedmiot, który będzie wskazywał odchylenia obręczy. Koło monocykla trudno jest osadzić w centrownicy, więc ja czasami używam szprychy umocowanej do widelca zaciskiem stolarski. Za kilka dni będę składał kolejne koło do mono, to wrzucę film z centrowania. Bez zdjęcia opony trudno jest kontrolować odchylenia góra dół. Można próbować, ale zdjęcie opony to moment i znacznie ułatwia.

  • @Marfi645
    @Marfi645 4 місяці тому

    Oi...👁️👁️

  • @tomekb5189
    @tomekb5189 2 роки тому

    Swietny filmik barzo dobrze wyjasnione krok po kroku co jak robic.Wczoraj zastosowalem nabyta wiedzę w praktyce a efektem jestem zaskoczony.Proszę napisać gdzie Pan kupil taki fajny kluczyk i czy jest uniwersalny do róznych nypli.Jeśli można proszę wkleić link do strony ze sprzedażą.Dziekuje

    • @narower
      @narower  2 роки тому

      Dziękuję i cieszę się, że film się przydał. Kluczyk dostałem w komplecie z kołami DT SWISS. Niestety, nie jest on uniwersalny. Filmowane koło zaplatałem na szprychach od DT. Ten klucz nie pasuje do nypli w moich kołach Shimano, ale do nich klucz też dostałem w komplecie. Do nypli w oryginalnym kole monocykla QU-AX potrzebny jest jeszcze inny rozmiar. Jest wiele standardów nypli i klucz trzeba dobierać. DT ma polskiego dystrybutora dt4you.com.

  • @grzegorzkrol5621
    @grzegorzkrol5621 2 роки тому

    Witam. A co mam zrobić gdy po centrowaniu moje szprychy drażniąco strzelają? Zaznaczę że gdy jeździłem przy niższym ciśnieniu to problemu nie było,dopiero po napompowaniu koła do wyższego ciśnienia szprychy zaczęły strzelać

    • @narower
      @narower  2 роки тому +1

      Problem może mieć wiele przyczyn.
      Koło nie jest układem całkowicie sztywnym. W czasie jazdy pracują opona, obręcz i szprychy. Cały układ musi być odpowiednie zgrany. Pytanie, czy po centrowaniu nie nastąpiły istotne zmiany w naprężeniu szprych? Bez tensometru nie można tego sprawdzić. Zalecanego naprężenia można spróbować szukać na stronach producenta obręczy. Często szprychy z lewej strony wymagają innego naprężenia niż z prawej, bo na przykład tarcza hamulcowa lub kaseta powoduje, że koło nie jest symetryczne. Centrowanie bez tensometru, uważam tylko jako rozwiązanie awaryjne, żeby dało się dokończyć wyjazd.
      Po centrowaniu szprych, zwłaszcza w używanym kole, mogą się przez jakiś czas „układać”. Można po przejechaniu 100-200 km sprawdzić, czy naprężenie szprych uległo zmianie.
      Można w szczeliny pomiędzy nyple a otwory w obręczy wpuścić po kropelce oliwki do łańcuchów, to ułatwia „układanie się” nypli.
      Jeśli koła są starsze, to zdążają się „zapieczone” gwinty w nyplach. Podczas centrowania, zwłaszcza jeśli szprychy nie są spłaszczone, można nie zauważyć, że nypel tylko trochę obraca się na gwincie, jednocześnie skręca szprychę, która z czasem będzie dążyła do redukcji powstałego naprężenia skrętnego. Przed rozpoczęciem centrowania do wnętrza nypli wzdłuż każdej szprychy wpuszczam kropelkę oliwki i zaczynam centrowanie dopiero po kilku godzinach.
      Ciśnienie w oponie wpływa na sztywność układu obręcz-opona. Jeśli jest on sztywniejszy, to większy udział w amortyzacji przejmują szprychy. Producent opon zaleca najczęściej jakiś przedział ciśnienia. Jeśli poprzednio stosowane ciśnienie mieściło się w tym przedziale, a koło wygląda na dobrze nacentrowane, to może warto do niego wróć?
      Pewnie są też możliwe inne sytuacje, koło to złożona konstrukcja.
      Dziękuje za pytanie i ciekawi mnie, jak uda się rozwiązać problem?

    • @grzegorzkrol5621
      @grzegorzkrol5621 2 роки тому

      @@narower dziękuję za szybką i tak obszerna odpowiedź. Spróbuję z tą oliwką i przetestuje jak tylko pogoda dopisze. O wynikach poinformuje. 👍

    • @grzegorzkrol5621
      @grzegorzkrol5621 2 роки тому

      Jestem po sprawdzeniu i okazuje się że jest cisza. Nic nie strzela. Posmarowałem każdy nypel oliwką jak Pan radził ale jeszcze przekręciłem o ćwierć obrotu i powróciłem do poprzedniego ustawienia. Jeszcze raz dziękuję 👍

    • @narower
      @narower  2 роки тому

      @@grzegorzkrol5621 Super. Cieszę się, że jest OK. Ja też lubię jazdę bez trzasków 🙂

  • @marcin4893
    @marcin4893 2 роки тому

    Patent z nyplem rewelka.

    • @narower
      @narower  2 роки тому

      Dziękuję za komentarz.

  • @szmoncess
    @szmoncess 2 роки тому

    Najlepsze jest podsumowanie, że " przy usuwaniu kolejnych usterek musimy się liczyć z tym, że uszkodzimy to co zrobiliśmy wcześniej". Gdybym ja się wziął za centrowanie koła to nigdy bym tego nie ukończył.

    • @narower
      @narower  2 роки тому

      Dziękuję za fajny komentarz.
      Ja jestem niecierpliwy i dlatego przed rozpoczęciem ustalam poziom dokładności, na którym skończę.
      Próba doprowadzenia koła na taniej albo walniętej obręczy do stanu wycentrowania, jak na dobrej równiutkiej szosowej, załamie każdego. Walka o aptekarskie ustawienie obręczy w kole z oponą 2-3 cale, to też trochę nieuzasadniona praca. Zwłaszcza jeśli nie ma hamulca albo jest tarczowy. Lepiej skupić się wtedy na równiejszym napięciu szprych, bo koło dłużej utrzyma centryczność.