A varázslatos HIDRAULIKUS VÁLTÓ

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 гру 2024

КОМЕНТАРІ •

  • @ferencskolnik2816
    @ferencskolnik2816 2 місяці тому +2

    Köszönjük!

    • @epuletgepeszet
      @epuletgepeszet  2 місяці тому +1

      Nagyon szépen köszönöm!! nagyon sokat jelent ez nekem

  • @MI-KONDAKMernokKft.
    @MI-KONDAKMernokKft. Місяць тому +5

    Jól össze van rakva a téma. Nem kukacoskodásból, de pontosítanék, ha megengeded.
    A 8. perc környékén a Típusok tárgyalásánál. A vízszintesen lévő ábrán nem hidrováltó van, hanem egy úgynevezett nyomáskülönbség nélküli osztó-gyűjtő by pass vezetékkel. Ezt igen jól kell beszabályozni, hisz a by pass-t nem állítgathatja az ember állandóan. Ezért általában gyári rendszervezérléssel használják csak.
    A hidrováltót viszont csakis függőlegesen szabad alkalmazni, különben elvesznek (sőt problémát okoznak) azon funkciói elvesztése, amik pl. a légtelenítésre vagy iszapleválasztásra alkalmasak.
    Fontosak az előremenők(felül) és visszatérők(alul) bekötés is, hisz a gravitáció is beleszólhat a víz sűrűsége által a keveredés elkerülésébe.
    Illetve méretezni is illik /illene a rendszerbe a hidrováltót.
    Ha a kollégák még szomjaznának kiegészítő információkra a goole-ba a "hidraulikai interaktivitás" -ra keressenek rá.

    • @epuletgepeszet
      @epuletgepeszet  Місяць тому +1

      Nagyon szépen köszönöm a kiegészítést. :)
      Nem is jutott eszembe beszélni a hidraulikus váltó méretezéséről, pedig nagyon fontos!
      Sokan csak vesznek egy 24kW-osnak hívott hidrováltót, de nem nagyon tudják, hogy valójában a méret mitől függ....
      Lehet csinálok erről egy külön videót majd

    • @MI-KONDAKMernokKft.
      @MI-KONDAKMernokKft. Місяць тому +3

      @@epuletgepeszet Nincs mit. Szívesen! :)
      Szerintem egy szépen felépített valós (képzeletbeli) tervezéstől a kivitelezésen át a beszabályozásig tartalmas és véleményem szerint nagy érdeklődésre számítható akár több részes anyagot is lehetne belőle csinálni. Mert beszéltél már általánosságban a hőtermelési módokról a hőleadókról, radiátorok, padlófűtésről stb. Van akinek összeáll a kép a fejében és biztos van aki talál hasznos infókat de egész egyé nem tudja összekovácsolni.
      Sok kivitelező szívesen tanulna, hallgatna az okos szóra mert mindenki szeretne tökéletes munkát csinálni.
      Viszont lehet, hogy nincs sok energiája visszalapozni a tanulmányaihoz.
      Egy konkrét feladat lépésről lépésre megvalósítása.pl. egy 2 szintes épület, földszinten padló, emeleten radiátoros fűtés, fali kondenzációs fűtő kazán HMV készítéssel, hidrováltóval, zónavezérléssel, padlókörök , radiátor körök beszabályozással stb. stb.. hőigény meghatározás, padlókör osztások, radiátorok méretének típusának meghatározása stb stb...
      Szóval egy életszagú példán végigvinni, hogy szakszerűen hogyan és miért kell úgy csinálni, ahogy.
      Tudom, hogy más idejének elverésére terveket szövögetni nem nagy mutatvány. :) De ha gondolod besegítek ott ahol tudok.

  • @pitt600
    @pitt600 2 місяці тому +2

    Nagyon jól összeraktad és a képek is jók.

    • @epuletgepeszet
      @epuletgepeszet  Місяць тому +1

      Köszönöm szépen, bár a képeket a netről szedtem. Remélem nem haragszanak meg érte :)

  • @boboo19890119
    @boboo19890119 2 місяці тому +2

    Szia. Minden érthető volt. Nekem annyi észrevételem lenne hogy ahol az áramlási irányok fel vannak rajzolva a váltónál, ott nem lettek felcserélve? Nem az előremenő van felül?

    • @epuletgepeszet
      @epuletgepeszet  2 місяці тому

      Igazából ma már ez nem kötelező. Régen szokás volt, még a gravitációs rendszerek időjéből alakult ki.
      Aztán a szivattyús rendszereknél azt mondták a szakik, hogy a fajsúly különbség segít a szivattyúnak...
      De ma már rengeteg osztó, hidraulikus váltó, és sokminden egyéb is úgy készül, hogy forgatható, vagy az előremenő van alul.
      De ha valaki szépen akar dolgozni, akkor azért errevalóban figyelhet :)

  • @Zoldi87
    @Zoldi87 Місяць тому

    A hidraulikus váltó primer oldalán, a kazánba gyárilag beépített keringető szivattyút milyen fokozaton (1-3) célszerű üzemeltetni?

    • @epuletgepeszet
      @epuletgepeszet  Місяць тому

      A szivattyú beállítása sok mindentől függ, főleg a csőátmérő és a távolság ami meghatározza.
      De ha a hidraulikus váltó a kazán közelében van, akkor lehet vissza is venni .
      Ugyanakkor az alacsony áramlási sebesség a kazán hőcserélőjében forrást okozhat, ami nem túl egészséges.
      Nehéz exact értéket mondani.

  • @joseftamas6582
    @joseftamas6582 2 місяці тому +2

    Szia igen érthető pár éve egy kepo 25 kW ac kazánt vettem és mikor belett üzemelve akkor magam oldottam meg a kiepités szoval jött a mérnök mindent ellenőrzött hogy mit a kazanhoz adtak az be lett e építve és ahogy teltek a hetek közbe közbe leált 8 kóddal persze volt jó pár gond és egy ismerős hívtam hogy alakitsa át a rendszert és beépítésre került egy szén acél hidro váltó és többet nem volt probléma utólag érdeklődtem és a bypast szelep volt a gond mert a kazán mivel elektronikus mű ködésű ezért a két szelep zavarta egymást 6 éve semi gond

    • @epuletgepeszet
      @epuletgepeszet  2 місяці тому +1

      Igen sajnos sok szerelő sem érti valójában a hidraulikát.

  • @zoltanverebelyi150
    @zoltanverebelyi150 2 місяці тому +1

    Szia!
    A puffertárolóról is tudnál mondani pár szót? Illetve a véleményedre lennék kiváncsi, hogy mikor használnál te hidraulikus váltót és mikor puffertartályt? Milyen előnyök és hátrányok vannak egyiknek másoknak.
    Köszi előre is...

    • @epuletgepeszet
      @epuletgepeszet  2 місяці тому +3

      Már készül a videó... Köszönöm az ötletet

    • @winyettyu
      @winyettyu Місяць тому

      A puffertartály technikailag egy gigantikus hidraulikus váltó. Nem?

    • @epuletgepeszet
      @epuletgepeszet  Місяць тому

      @winyettyu lehet úgy is szerelni, de technikailag inkább egy energia tároló eszköz. Mint egy akkumulátor.

  • @tamasbunda
    @tamasbunda Місяць тому

    Szia! Én víz és fűtés szereléssel foglalkozom már több mint 20 éve és nagyon sokszor futok bele olyan új építésű víz és fűtés rendszerekbe aniknek a csövezeték rendszere alulvan méretezve , értem itt azt hogy teljes vízhálózatot egy családiházban ahol 2 vagy még több vizesblokkal renelkezik , égy épületet 16 csővel szerelnek le mindent úgy hogy még egy cirkulációs vezetéket sem építenek ki és ez még csak a víz hálozat volt , a fűtést meg 12 körös padló fűtét meg 20 ötrétegű csővel táplálják meg direktbe a kazántól , se egy golyóscsap se egy hollandi nincs a rendszerben, és egy kombi cirkó lát el mindent. Amikor beköltözött az új tulaj és szembesül azzal hogy nincs normális melegvíz , alig jön víz a csapból amikor 3 gyerek meg a feleség mosogat , és afűtés se működik rendesen , persze a kivitelező ezzel már nefoglakozik , mert vagy nem elérhető, és amikor kiderül hogy nem is magyarok voltak a szerelők akkor én már meg sem lepődök semmin. Csak aztán kihívnak engem és oldam meg azt amit más szarul csinált meg . A szerelők fejében ilyenkor nem tudom mi játszódhat le amikor egy ilyen gázat megszerel és nagyívben leszarja mi kerül ki a kezei közül. Én amikor tanultam a szakmát azt tanultam számolj, mértezz meg egy rendszert , tervezd meg milyen fűtés vagy vízrendszert csinálsz , vagy ha nem nemgy amatek akorr terveztesd meg a tulajdonossal és annak megfelelően kezdd el a munkát, én saját magam tervezem a mind afűtés mind a víz renszereimet mindig azzal kezdem hogy milyenek az igények ,elvárások . Amikor Gomba mód nőttek ki a földböl a sok kisebb de inkább nagyobb családi házak egyre több ilyen kivitelezési hibába futottam bele , amikor mondtam hogy ez nullárol kell kezdeni akkor dobtak egy hátast, vagy hitték hogy túlzok egy kicsit. Az ilyen dolgokról is eshetne szó .

    • @epuletgepeszet
      @epuletgepeszet  Місяць тому

      Először is köszönöm a kommentet! igazán megtisztelő, hogy egy tapasztalt kivitelező is követi a csatornát.
      NAgyon jó ez a méretezi ötlet videónak. Igyekszem megcsinálni, mert ez valóban probléma... magam elött látom, hogy 16-os csővel komplett fűrdőszobákat kötnek be, és hőszivattyúkat 20-as csővel.
      Erről valóban érdemes beszélni

    • @tamasbunda
      @tamasbunda Місяць тому

      Sajnos egyre több ukrán munkájába futok bele ami egyszerüen eképesztő milyen munkákat csinálnak, és az egyikre amire én palyáztám egy 2 db 125 m2 lakásból 8db airbnb lakast csinátak és arra adtam árajánlatot a víz , szennyvíz illetve a melegvízre és annak hözpontjára, ki de a normális munka sokba kerül címen az ukranok csinálták , és megkértek amikor mar mindent meg szertek azok menjek és csak hőközpontot árazzam be, amikor bementem a hőközpontnak nevezett helyiségbe akkor is láttam csodákat.
      8 lakás hideg melegvize beveteve a hőközpontba , minden 16 csővel szerelve , a legmesszebb fürdőszoba 28 méter vezeték hosszal , cirkuláció nincs , a hideg és melegviz megtáplálás a 8 lakásnak 1db 26 cső , 24 kw kondenz cirko, cseppvíz, padló összefolyó nincs.
      Tolmaccsal elkezdtem kérdezgetni hogy a cirkulációt hogy tervezték , a válasz az volt hogy majd a tároló mellett a meleg vizes osztó végéröl vissza kötik . Erőteljen meglepődtem hogy ezt tényleg így gondolják? Rá is kérdeztem hogy szerintük mi a lényege a cirkulációs vezetéknek, meg hogy ezt a csöméretet komaolyan gondolták e, meg hogy mialapján méreteztek egyáltalán, a válasz az volt hogy ők így szokták csinálni. Meg a meleg víz az 3 mp alatt ott lesz 28 m lévő zuhanynál . Mondtam neki hogy akkor majd addig áljon alatta fél lábon amig oda ér a meleg víz . A berúházonak adtam egy listát hogy ha szeretne egy jó höközpontot akkor ezeket a hiányosságokat , mint cirkulációs vezeték , betáp víz cső dimenzió növelést, vagy még egy betáp víz beállást hozzannak oda, egy szennyviz kiállás se volna rossz...... De ezt sem nyertem meg , meg az ukránok barátságát sem . Valahogy túl élem hogy ilyen munkához nem kell adnom a nevemet.

  • @laszloszombati2812
    @laszloszombati2812 2 місяці тому

    De ha a hidraulikus váltó bekeveri a visszatérő kihűlt vizét az előremenőbe, akkor, hogy lehet szabályozni az előremenőt (pl hogy lesz benne 70°C víz, ha a visszatérő alacsonyabb hőmérsékletű vize belekeverődik)?

    • @istvankalo4732
      @istvankalo4732 2 місяці тому

      Elvileg nem keveri belle. Csak akkor történik meg amit mondasz ha hőtermelőnek kevés a teljesitménye.

    • @macsekimacsekov1073
      @macsekimacsekov1073 Місяць тому +3

      ...az ellennyomás tartja egyensúlyba, hogy ne áramoljon arra.... pont a lényegi működést nem magyarázta el...😊

    • @MI-KONDAKMernokKft.
      @MI-KONDAKMernokKft. Місяць тому

      A kazánok általában 20K hőmérséklet különbséget igyekeznek tartani energetikai okokból. Tehát amikor 70 °C-os vizet csinálnak már, akkor a visszatérőjük kb 45-50 °C. Szóval nem gond, ha keveredik. pl. Ha leáll a kazán szivattyúja, és a radiátor köröké még megy akkor teljes egészében visszafordul.

  • @drprofesszor
    @drprofesszor Місяць тому

    Szóval akkor nem minden nem minden hidraulikus váltó hőcserélő, de minden víz-víz hőcserélő hidraulikus váltó?