nie jestem jakimś wielkim fanem kolejnictwa, ale od jakiegoś czasu dużo sobie oglądam takich filmików, w tym u mirmura, bo fajnie się słucha takiego czegoś i dobrze wiedzieć trochę więcej rzeczy :D
Jak zwykle super materiał. Dziękuję za Pana pracę w imieniu swoim i wszystkich oglądających kanał . Korzystając z okazji życzę Szczęśliwego Nowego Roku Panu i Pana bliskim, obyśmy rychło doczekali normalniejszych czasów , obyśmy przetrwali to wszystko co nas w natarczywy sposób odrywało w 2020 roku od naszych zwyczajnych osobistych spraw, a także od naszych zamiłowań hobbistycznych. Pozdrawiam cieplutko!
Jedna mała uwaga. Sekwencja działania przejazdu jest taka, że zanim opadną rogatki, trwa wstępne ostrzeganie (tylko światła i sygnalizacja dźwiękowa), które trwa minimum 8 sekund. Potem zaczynają opadać rogatki. Niestety, jak coś utknie pod rogatką, to maszynista najszybciej jadącego pociągu nie zobaczy już sygnału OsP1, bo ten wyświetli się w momencie, kiedy czoło pociągu minie już sygnalizator. Więc nie można tego traktować jako super system bezpieczeństwa. Warto zawsze podkreślać, że w takiej sytuacji jak utknięcie pojazdu, natychmiast należy skorzystać z "żółtej naklejki".
@@KOLEJmirmur2 w zasadzie (ostatnio o tym myślałem), jak już nie jesteśmy w stanie ani usunąć pojazdu, ani powiadomić służb, to jak jeszcze pociągu nie widać, zawsze można przejazd uszkodzić zanim zacznie działać. Wtedy ostrzeżenie wyświetli się od razu :) ale to ostateczność. Najpierw żółta naklejka.
@@przewoz83 Prawie dobrze. Piszę to po katastrofie pod Sochaczewem 26 XI 2024. Ciężarówka wjechała na czerwonym, demolując rogatkę "do środka" torów. Możliwe, że Top nie zadziałał albo pociąg był już za Topem. Cymbał z ciężarówki stanął dupą na torze i bał się wyłamać rogatki zjazdowej! Miał około 40 sekund, nic nie zrobił, biegał w rozpaczy po przejeździe. Nawet jakby się gdzieś dodzwonił (do maszynisty??) to nawet na hamowanie już czasu zabrakło. Tak więc ta naklejka dobrze że jest, ale walnięcie w rogatkę jest sensowniejsze niż wydzwanianie gdzieś....
@@franciszekcega509 W tym przypadku ToP pewnie był już minięty przez czoło pociągu, jak rogatka została wyłamana. Więc było za późno na poinformowanie maszynisty. Tu trzeba było po prostu uciekać z przejazdu.
Dobry materiał na początek roku, jak zawsze świetnie omówione tym razem zagadnienie TOP. Wszystkiego Najlepszego Panie Mirosławie, oby ten 2021 rok był lepszy! Oczywiście kciuk do góry.
Witam wszystkich serdecznie. Coraz więcej smaczku w każdym kolejnym odcinku. Wygląda to już naprawdę profesjonalnie i widać ogrom pracy w to włożonej Mirku. Kanał polecam komu mogę. Happy new year boys.
Kiedyś widziałem Tarcze przejazdową która się automatycznie załączała na OSP 2 A potem na OSP 1 i się wyłączała a żaden pociąg nie przejechał i to tak kilka razy
Fajny odcinek 😄😄 ale myślę że można było powiedzieć dużymi literami 😂😂 do kierowców samochodów, że uszkodzenie szlabanu powoduje ograniczenie prędkości pociągu do 20 km/h. Może kierowcy którzy utkną pomiędzy przez np uszkodzony pojazd i nie będą w stanie usunąć auta, po prostu wyłamią szlaban.
Takie tarcze widzę na remontowanym właśnie szlaku Mielec - Dębica. Przejeżdżam obok w drodze do pracy. Widać, że nie są już używane tylko na szlakach o większym natężeniu ale trafiły pod strzechy :)
Panie Mirosławie wszystkiego najlepszego w Nowym Roku! Oglądam Pana filmy na bieżąco, najbardziej lubię te z serii o lokomotywach elektrycznych. Czekam na odcinek z moją ulubioną lokomotywą jaką jest "Epoka" EP09 mam nadzieję, że pojawi się w tym roku na kanale :)
Witam dziękuje bardzo Panu również życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku. Ep09 mam na uwadze mam nadzieje ze zdążę w tym roku. Trzeba się spieszyć bo wszytkie idą na złom. Pozdrawiam.
@@KOLEJmirmur2 Dziękuję. No to dla mnie wielka szkoda, że idzie na zlom :( Pamiętam jak dziś, gdy czasami w wakacje jeździłem za dzieciaka z rodzicami z Rzeszowa do Warszawy ekspresem "Małopolska" i w Krakowie była zmiana elektrowozu z EP07 na EP09 to można było poczuć tę moc i prędkość od razu była różnica w przyjemności podróżowania :) Pozdrawiam
Witam Sz.Panie dr.Miroslwa te wszystkie tarcze, trójkąty, kreski ukośne poziome pionowe , różne kwadratowe i podłużne ,nakazy, zakazy, obostrzenia zaostrzenia, wyostrzenia to niedługo przydadzą się psu na budę , to było dobre jak czajniczek szalał z prętkością poddzwiękową około 40km/h wiemy obaj doskonale pan z racji pobranych nauk i sidzenia nad książkami ja z racji lat przeżytych pisałem już że w latach 1959-61 pracowałem w ZRK na P.K.Państwowych państwowych a póżniej szlajałem się różnistymi auciskami po drogach Polski i jewropy, podkreślam państwowych a nie w żadnej złodziejskiej spółce adzia, badzia, co prawda też niezle nas roboli kiwali , ale ja nie o tym, czy Pan sobie wyobraża francuskiego kolejarza korbelkowego ,który przypiernicz 360 km/h żeby główkował co mu wolno i czy jakiś debil nie wiedzie jakąś skorupą na tory czy jakaś ofiara nie wleżie . Niestety jeżeli w Polsce chcemy szybko i bezpiecznie jeżdzić to takie kwiatki czy chcemy czy nie musimy ze szlaków kolejowych u s n ą ć ,ilość żęchów poruszających się po drogach w postępie arytmetycznym sie zwiększa szybkość pociągów i częstotliwość "toże" . Ja tych debilnych znaków a jeszcze głupszych oznaczen nakazów zakazów tak jak szufelkowy czy jego pomagier musiałem też się uczyć . To tyle .Serdecznie pozdrawiam i czekam na następne ciekawe Pana filmy na Y.T.
warto by wprowadzic to co w UK - przejazdy automatyczne dzialaja tak: 1. zalaczaja sie swiatla czerwone 2. zamykaja sie zapory po stronie wjazdu 3. po czasie na ewakuacje zamykaja sie zapory na wyjezdzie w domysle po 3. tarcza wskazuje pelna predkosc. w przypadku braku zamkniecia zapory tarcza wskazuje 20km/h. Ponadto powinien byc przycisk (lub dzwignia) do uruchomenia przez kierowce pojazdu (jak ten utknal na przjezdzie) do wystawienia sygnalu o niebezpieczenstwie (przeszkoda na przejezdzie)
To przy szybkosci 160km/h, pociag pokonuje 400m w 9 sekund. W tym czasie rogatki musza sie zamknac, signal wyswietlic i wtedy widac odpowiedni sygnal. Zakladajac ze 400m odstep jest na 160km/h, wydaje mi sie ze malo czasu jest do zamkniecia przejazdu, i wyswietlenia sygnaly. Myle sie??? Pozdrawiam. Edit: Czy przy recznym podniesieniu szlabany zamknietego sygnal ostrzegawczy sie zmieni? I jesli tak, to do jakiej pozycji wystarczy szlaban podnieszc? -chodzi np. jak jakis pajac rowerem glebe na przejezdzie zaliczy to mozna 'ostrzec' pociaga podnoszac ten szlaban (zakladajac ze lok jest przed sygnalem)??
Jeżeli chodzi o samoczynna sygnalizacje przejazdowa to czujnik załączających sygnalizacje na przejeździe jest montowany w odległości 200-400m przed tarczą ostrzegawcza w zależności od linii kolejowej i prędkości szlakowej . Czujnik załącza sygnalizacje po 8 lub 13 sekundach ostrzegania światłami zaczynają sie opuszczać rogatki które maja sie zamknac w określonym czasie chyba 5sekund. Wiec jeśli rogatka kogoś zamknie lub przytrzaśnie to pociąg i tak juz zdazy minąć tarcze i nawet jeśli sygnał wyświetlany sie zmieni to maszynista juz go minął mając info ze wszystko jest okej. Wiec leci z pełną prędkością. Jeśli wyhamuje i nie bedzie bum lub tragicznego zdarzenia i pociag przejedzie to do czasu naprawy usterki na przejeździe tarcza bedzie wskazywac sygnał o niesprawnych urządzeniach. W sytuacji zagrożenia najlepiej wyłamać rogatki i sie ewakuowac jak najszybciej byle dalej od torów. Nowe rogatki są na specjalnych zawiasach i wyłamują sie bardzo lekko.
A to wszystko i tak psu na budę jak jakiś matoł wjedzie na przejazd pomimo włączonych świateł ostrzegawczych i opuszczonych rogatek. Niezłe lokomotywy Pan trafił w trakcie nagrywania. Jamnik, a potem piękny gagar.
Jak zawsze genialnie przekazane. A były może omawiane sygnalizacje na przejezdzie kolejowym? czy musi być podawany sygnał dzwiękowy. Ile rogatki moga myslec "w półstanie" jeśli jeden pociag je otwiera a drugi w tym samym czasie zamyka? Ktoś weryfikuje okresowo ich stan? Tak patrzac na to co sie dzieje na trasie Malbork-Elbląg to nie wiem czy do końca pracują one prawidłowo.
Znakomite przedstawienie TOP. Przypomniało mi się głośne zdarzenie na przejeździe kolejowym z udziałem karetki w mojej miejscowości wyposażony w TOP. Takowa tarcza ma jedną zasadniczą wadę nie informuje o sytuacji na samym przejeździe drogowo kolejowym. Pozdrawiam
tak się zawsze zastanawiałem nad dzialaniem elektroniki/automatyki sterującej jakąkolwiek sygnalizacja świetlną na kolei i w zasadzie doszedłem do wniosku - że generalnie wszelkie sygnaly swietlne powinny być zmodyfikowane do następujacych przypadków: sygnały migające/przerywane - oznaczałyby dopuszczenie do jazdy z jakąś maks. prędkością (w zal. od kombinacji świateł) sygnały stałe - ograniczenie do jakiejś niższej prędkości. (w zal. od kombinacji - jesli więcej komór) brak sygnału - tam gdzie powinien on być wyświetlony w jakiejkolwiek formie normalnie - zwolnienie do 20km/h. WYdaje mnie się, że teoretycznie w takim przyp. w sporym stopniu wyeliminowane zostałyby niebezpieczne przypadki, w których uszkodzniu mogła by ulec elektronika/automatyka sterująca (np. zwarcie/sklejenie/spalenie styków przekaźnika ew. spalenie przekaxnika półprzewodnikowego - jesli są stosowanejako elementy sterujące załączeniem lamp na semaforach lub same lampy. ale czy mam rację? Niestety nie znam się.
Tak, muszą się świecić dwa światła, w przeciwnym wypadku należy postępować jak w przypadku Osp1 Aczkolwiek jak by się spaliła system informuje o tym automatycznie centrum sterowania
Witam serdecznie, 8:28 jak jest załączany czujnik po przejedzie składu (czujnik indukcyjny)? Świetny odcinek, życzę w Nowym Roku dużo zdrówka oraz szczęścia. Pozdrawiam
No ok, przy przejazdach kategorii B sprawa jest jasna, jeśli zapora np. nie opadnie do końca urządzenie jest o tym informowane i zadziała. A jak ma się sprawa z przejazdami kategorii C, skąd tacza ostrzegawcza przejazdowa "czerpie wiedzę", że na przejeździe coś jest nie tak?
Na przejeździe kategorii C na liniach o większym natężeniu ruchu znajduje się samoczynna sygnalizacja przejazdowa czyli urządzanie SSP składające się z dwóch pulsujących czerwonych świateł i towarzyszącego im sygnału dźwiękowego. Jak pociąg przejedzie czujnik przed tarczą, wtedy załącza się ten system informujący kierowcę ze zbliża się pociąg dzięki czujnikom rozmieszczonym przy torach i urządzeniom w szafkach i kontenerach przy torze (w dużym uproszczeniu). Maszynista jest informowany, że system się załączył i użytkownicy drogi są ostrzegani. Jeśli by to się nie załączylo z różnych powodów, musi zwolnić do 20/h. Aczkolwiek nie ma czujników informujących że na przejeździe stoi samochód, reszta zależy od zdrowego rozsądku kierowcy. Zatem przy kat. C maszynista ma wiedzieć ze się zbliża do przejazdu i ze urządzenia zadziałały. Równie dobrze na przejezdzie może siedzieć dwóch gości przy wódce na krzesełkach i grać w szachy, bo już był taki przypadek i w ostatniej chwili panowie raczyli się usunąć. To wszytko.
Mam kolejne pytania do Pana :) Kiedy elektryki pojada linią 71, kiedy nowa nastawnia (filmik Pan obiecał ;) ), jakie prace w najbliższym czasie są planowane na Staroniwie oraz kiedy coś zacznie dziać się z kładka z głównego?? :) Pozdrawiam
Linia elektryczna zrobiona ale coś jeszcze tam dopracowują, myśle że w pierwszym półroczu tego roku pojadą. Film z prac na dworcu to czekam jeszcze bo to ostatni odcinek, żeby otworzyli przejazd na Batorego żeby już wszytko pokazać. Staroniwa mieli torowisko wymieniać od strony ulicy Sportowej ale jak narazie coś te prace słabo idą (tam ma być przeniesione obrządzanie taboru z głównego). Z kładką, tego w sumie nie wiem, może w tym roku ale to moje przypuszczenia. Pozdrawiam również.
@@KOLEJmirmur2 czyli w sumie zastosowanie zielonego zamiast białego by mogło pomóc. W sumie to równie dobrze można by przecież zastosować normalny semafor spięty z tym systemem, tyle że z obowiązkiem zatrzymania przed przyjazdem, a przed samym podać zastępczy. Czyż nie?
Najlepszego w Nowym Roku! Dzięki za kolejny ciekawy odcinek. PS. We Wrocławiu na stacji Nowy Dwór, tuż za końcem peronów są dwie tarcze ostrzegawcze, ale nie przejazdowe, na których są tabliczki z napisem ToS oraz ToW. Co mogą oznaczać te skróty?
Witam wzajemnie wszytkiego dobrego w Nowym Roku. ToS tarcza ostrzegawcza semaforowa dotycząca najbliższego semafora umieszczonego za nią. ToW tarcza ostrzegawcza wyjazdowa dotycząca semafora wyjazdowego. Tak myślę, chyba ze tam jest jakiś inny myk o którym nie wiem. Ale to raczej tak jak piszę, pozdrawiam
Nawiązując do odcinka o kolejowych wieżach ciśnień pod którym były nie wiedzieć czemu wyłączone komentarze, spójrzcie jak pięknie w Koninie zaadoptowano taką wieżę na kolejne, nie kolejowe już życie. Stację pomp do niej rozebrano już kilkanaście lat temu. Ale nasza konińska wieża ciśnień kwitnie i ma się dobrze :) wiezecisnien.eu/wielkopolskie/konin_pkp1/ www.ckis.konin.pl/category/wydarzenia/wieza-cisnien/ www.ckis.konin.pl/muzyczna-wieza-w-2020/
Poprzyjmy szybką kolej i stację Wodzisław Wilchwy w petycji bo jakby nie było jest szansa dla miasta, powiatu i subregionu zachodniego. Petycja: www.petycjeonline.com/stacja_regionalna_kolei_duych_prdkoci_w_wodzisawiu_lskim Koncepcja społeczna tek.wb.pl/kdp/ks.pdf List do Mieszkańców Ziemi Wodzisławskiej: tek.wb.pl/kdp/ppl.pdf Całościowo na stronie TEK: facebook.com/TowarzystwoEntuzjastowKolei/posts/2120106084786812
Jeśli przy torze, po którym jedzie pociąg tarcza ostrzegawcza wyświetla sygnał to mamy do czynienia z przejazdem sterowanym przez automatykę. Jeśli wyświetlają się tarcze przy obydwu torach - niezależnie, po którym torze jedzie pociąg to mamy do czynienia z przejazdem obsługiwanym przez dróżnika.
Mamy talent do komplikowania rzeczy prostych. Zamiast wyświetlać nadmiarowe informacje, wystarczyłoby jedno światło. Świeci - sytuacja jest ok. Nie świeci - postępować jak przy awarii. Tym bardziej, że i tak brak sygnału na tarczy wymusza zachowanie jak przy sygnale o awarii rogatek.
Mylisz się. TOPów niekiedy jest nawalone, jak groszku w sałatce warzywnej. Wygaszony TOP przegapić jest ZNACZNIE łatwiej, niż nadający sygnał Osp1. I jest to główny zarzut maszynistów wobec tej sygnalizacji. Że dopuszcza sytuację, w której żaden sygnał się nie wyświetli. Teoretycznie przegapieniu powinna zapobiegać odblaskowa ramka dookoła tarczy, ale w praktyce po zabudowie to nie jest nigdy czyszczone, po kilku latach eksploatacji nie spełnia swojego zadania. Są linie, gdy NIGDY nie widziałem sygnału Osp1, a wygaszoną tarczę wielokrotnie. Tak nie powinno być. Tylko to nie problem PLK, niech się maszyniści martwią.
Początki nie były takie wspaniałe Szlak Cienin -Konin przejazd obsługiwany.Przed tarczą SHP skradzione na szlaku mgła wymieszana z dymem z elektrowni.Pan dróżnik przejazdu nie zamknął maszynista nie zwolnił w bok pociągu jadącego z V-160 km/h wjechał kierowca i zginął na miejscu.Wypadek ten wprowadził pewne zmiany przy topach przed przejazdami obsługiwanymi.Pierwsze tarcze powodowały oślepianie maszynistów
Zależy kiedy ten samochód na torach stanie. Jak stanie gdy pociąg jest już bliżej niż droga hamowania (nagłego, w tych warunkach pogodowych co akurat są) to żadne "czujniki wykrywające" nie pomogą! A jaki patent wymyślisz na takich co na półrogatkach wbiją się z własnej woli, dokładnie tak, żeby wjechać pod lokomotywę?
No i tutaj rodzi się poważne pytanie przy bardzo nagłośnionym medialnie wypadku z wywrotką - wyłamała zaporę wjazdową podczas zamykania - 40s przed zderzeniem. Pociąg raczej na pewno był przed TOP-em. W takim razie teoretycznie do wypadku dojść nie powinno... a jednak doszło. Czy urządzenia SRK nie zadziałały prawidłowo? A może (mam nadzieję, że nie) maszynista też zawalił? Czekam z niecierpliwością na raport PKBWK.
System tych tarcz ostrzegawczych wyglada jakby wymyslil to jakis polonista. Duze podobienstwo do semaforow, nadmierna feria smiatel, takie same ksztalty swiatel. Co za balagan
nie jestem jakimś wielkim fanem kolejnictwa, ale od jakiegoś czasu dużo sobie oglądam takich filmików, w tym u mirmura, bo fajnie się słucha takiego czegoś i dobrze wiedzieć trochę więcej rzeczy :D
Dzięki za wyjaśnienie 🙂
Jak zwykle super materiał. Dziękuję za Pana pracę w imieniu swoim i wszystkich oglądających kanał . Korzystając z okazji życzę Szczęśliwego Nowego Roku Panu i Pana bliskim, obyśmy rychło doczekali normalniejszych czasów , obyśmy przetrwali to wszystko co nas w natarczywy sposób odrywało w 2020 roku od naszych zwyczajnych osobistych spraw, a także od naszych zamiłowań hobbistycznych. Pozdrawiam cieplutko!
Dziękuję bardzo wzajemnie wszytkiego dobrego w Nowym Roku
Jedna mała uwaga. Sekwencja działania przejazdu jest taka, że zanim opadną rogatki, trwa wstępne ostrzeganie (tylko światła i sygnalizacja dźwiękowa), które trwa minimum 8 sekund. Potem zaczynają opadać rogatki. Niestety, jak coś utknie pod rogatką, to maszynista najszybciej jadącego pociągu nie zobaczy już sygnału OsP1, bo ten wyświetli się w momencie, kiedy czoło pociągu minie już sygnalizator. Więc nie można tego traktować jako super system bezpieczeństwa. Warto zawsze podkreślać, że w takiej sytuacji jak utknięcie pojazdu, natychmiast należy skorzystać z "żółtej naklejki".
Dzięki za uzupełnienie
@@KOLEJmirmur2 w zasadzie (ostatnio o tym myślałem), jak już nie jesteśmy w stanie ani usunąć pojazdu, ani powiadomić służb, to jak jeszcze pociągu nie widać, zawsze można przejazd uszkodzić zanim zacznie działać. Wtedy ostrzeżenie wyświetli się od razu :) ale to ostateczność. Najpierw żółta naklejka.
@@przewoz83 Prawie dobrze. Piszę to po katastrofie pod Sochaczewem 26 XI 2024. Ciężarówka wjechała na czerwonym, demolując rogatkę "do środka" torów. Możliwe, że Top nie zadziałał albo pociąg był już za Topem. Cymbał z ciężarówki stanął dupą na torze i bał się wyłamać rogatki zjazdowej! Miał około 40 sekund, nic nie zrobił, biegał w rozpaczy po przejeździe. Nawet jakby się gdzieś dodzwonił (do maszynisty??) to nawet na hamowanie już czasu zabrakło. Tak więc ta naklejka dobrze że jest, ale walnięcie w rogatkę jest sensowniejsze niż wydzwanianie gdzieś....
@@franciszekcega509 W tym przypadku ToP pewnie był już minięty przez czoło pociągu, jak rogatka została wyłamana. Więc było za późno na poinformowanie maszynisty. Tu trzeba było po prostu uciekać z przejazdu.
@@przewoz83 Zgadza się!
Super Pan tłumaczy :-), super materiał :-).
Dobry materiał na początek roku, jak zawsze świetnie omówione tym razem zagadnienie TOP. Wszystkiego Najlepszego Panie Mirosławie, oby ten 2021 rok był lepszy! Oczywiście kciuk do góry.
Dziękuje bardzo, dla Pana również wszystkiego dobrego w Nowym Roku 2021
Witam wszystkich serdecznie.
Coraz więcej smaczku w każdym kolejnym odcinku.
Wygląda to już naprawdę profesjonalnie i widać ogrom pracy w to włożonej Mirku.
Kanał polecam komu mogę.
Happy new year boys.
Witam dziękuje bardzo życzę Ci wszystkiego dobrego w Nowym Roku 2021
Godzina uploadu 3:30 rano 1 stycznia 2021, widze że impreza Sylwestrowa Pana doktora zakończyła się bardziej kreatywnie niż przeciętnego Rodaka ^^
przeciętny rodak zapłacił a On nie :)
Dzięki za kolejny odcinek. Bardzo pożyteczna wiedza. Pozdrawiam :)
Wszystkiego najlepszego z okazji w Nowym roku. Super odcinek.
Dzięki wszytkiego dobrego również
Nie potrafię się upić wiec miło trafić na Twój noworoczny odcinek :)
Dziękuję za kolejny ciekawy materiał i życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku
Ja również życzę wszytkiego dobrego w Nowym Roku pozdrawiam
Kiedyś widziałem Tarcze przejazdową która się automatycznie załączała na OSP 2 A potem na OSP 1 i się wyłączała a żaden pociąg nie przejechał i to tak kilka razy
Fajny odcinek 😄😄 ale myślę że można było powiedzieć dużymi literami 😂😂 do kierowców samochodów, że uszkodzenie szlabanu powoduje ograniczenie prędkości pociągu do 20 km/h. Może kierowcy którzy utkną pomiędzy przez np uszkodzony pojazd i nie będą w stanie usunąć auta, po prostu wyłamią szlaban.
Coś wspaniałego jak zawsze 👌
Świetny odcinek Szczęśliwego Nowego Roku dla wszystkich
Dzięki dla Pana również wszytkiego dobrego
Witam i mamy znów super odcinek z serii sygnały kolejowe👍😊
Takie tarcze widzę na remontowanym właśnie szlaku Mielec - Dębica. Przejeżdżam obok w drodze do pracy. Widać, że nie są już używane tylko na szlakach o większym natężeniu ale trafiły pod strzechy :)
Teraz na każdym modernizowanych i budowanych SSP (automatycznych urządzeniach przejazdowych) wymaga się stosowanie tych tarcz
5:20 "stosuje się biały krzyż"
Biały krzyż na białym tle - niemal tak dobrze widoczny, jak na zwyczajowej fladze Francji ;)
Dobry materiał. Szczęśliwego Nowego Roku!
Witam dziękuje bardzo i dla Pana również wszytkiego dobrego w Nowym Roku 2021
@@KOLEJmirmur2 Pan? Ja dużo młodszy od Pana jestem
Swietna robota. Wszytkiego najlepszego w 2021 roku i oby wiecej takich filmów.
Dziękuje bardzo, ode mnie również wszytkiego dobrego w Nowym Roku 2021
Świetny odcinek jak zawsze.
Szczęśliwego Nowego Roku!
dziękuję bardzo, wzajemnie wszystkiego dobrego w Nowym Roku
Dzieki za informacje.
Bardzo ciekawy film 👍
Pozdrawiam 😀👍😁
Dzięki pozdro
Dziękuje za kolejny kolejowy super film :-)
Bardzo ciekawe. Dziękuję!
jak zawsze extra odcinek,bardzo ciekawy .pozdrawiam serdecznie.
Bardzo ciekawy film 😀👍👍👍 zawszę zastanawiałem się do czego to wszystko służy
Łapka w górę i oglądamy
Panie Mirosławie wszystkiego najlepszego w Nowym Roku! Oglądam Pana filmy na bieżąco, najbardziej lubię te z serii o lokomotywach elektrycznych. Czekam na odcinek z moją ulubioną lokomotywą jaką jest "Epoka" EP09 mam nadzieję, że pojawi się w tym roku na kanale :)
Witam dziękuje bardzo Panu również życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku. Ep09 mam na uwadze mam nadzieje ze zdążę w tym roku. Trzeba się spieszyć bo wszytkie idą na złom. Pozdrawiam.
@@KOLEJmirmur2 Dziękuję. No to dla mnie wielka szkoda, że idzie na zlom :( Pamiętam jak dziś, gdy czasami w wakacje jeździłem za dzieciaka z rodzicami z Rzeszowa do Warszawy ekspresem "Małopolska" i w Krakowie była zmiana elektrowozu z EP07 na EP09 to można było poczuć tę moc i prędkość od razu była różnica w przyjemności podróżowania :) Pozdrawiam
Bardzo ciekawy odcinek o bardzo ważnym elemencie zrk.Dziękuje i pozdrawiam serdecznie.
Witam Sz.Panie dr.Miroslwa te wszystkie tarcze, trójkąty, kreski ukośne poziome pionowe , różne kwadratowe i podłużne ,nakazy, zakazy, obostrzenia zaostrzenia, wyostrzenia to niedługo przydadzą się psu na budę , to było dobre jak czajniczek szalał z prętkością poddzwiękową około 40km/h wiemy obaj doskonale pan z racji pobranych nauk i sidzenia nad książkami ja z racji lat przeżytych pisałem już że w latach 1959-61 pracowałem w ZRK na P.K.Państwowych państwowych a póżniej szlajałem się różnistymi auciskami po drogach Polski i jewropy, podkreślam państwowych a nie w żadnej złodziejskiej spółce adzia, badzia, co prawda też niezle nas roboli kiwali , ale ja nie o tym, czy Pan sobie wyobraża francuskiego kolejarza korbelkowego ,który przypiernicz 360 km/h żeby główkował co mu wolno i czy jakiś debil nie wiedzie jakąś skorupą na tory czy jakaś ofiara nie wleżie . Niestety jeżeli w Polsce chcemy szybko i bezpiecznie jeżdzić to takie kwiatki czy chcemy czy nie musimy ze szlaków kolejowych u s n ą ć ,ilość żęchów poruszających się po drogach w postępie arytmetycznym sie zwiększa szybkość pociągów i częstotliwość "toże" . Ja tych debilnych znaków a jeszcze głupszych oznaczen nakazów zakazów tak jak szufelkowy czy jego pomagier musiałem też się uczyć . To tyle .Serdecznie pozdrawiam i czekam na następne ciekawe Pana filmy na Y.T.
oglądam pana filmy rozpoczynam kurs na licencje maszynisty dawno temu temu kąńczyłem kolejówke
Great Video! Thumbs Up!
Fajny i ciekawy odcinek- życzę zdrówka i pomyślności w Nowym Roku 🙂👍
Dzięki wzajemnie i pozdrawiam
Najlepszego :))
Dzięki wzajemnie
warto by wprowadzic to co w UK - przejazdy automatyczne dzialaja tak:
1. zalaczaja sie swiatla czerwone
2. zamykaja sie zapory po stronie wjazdu
3. po czasie na ewakuacje zamykaja sie zapory na wyjezdzie
w domysle po 3. tarcza wskazuje pelna predkosc. w przypadku braku zamkniecia zapory tarcza wskazuje 20km/h.
Ponadto powinien byc przycisk (lub dzwignia) do uruchomenia przez kierowce pojazdu (jak ten utknal na przjezdzie) do wystawienia sygnalu o niebezpieczenstwie (przeszkoda na przejezdzie)
Kolejny ciekawy odcinek. Pozdrawiam 👍
Znowu fajny i przydatny materiał o PKP 👍Można się czegoś nowego nauczyć.
To przy szybkosci 160km/h, pociag pokonuje 400m w 9 sekund. W tym czasie rogatki musza sie zamknac, signal wyswietlic i wtedy widac odpowiedni sygnal.
Zakladajac ze 400m odstep jest na 160km/h, wydaje mi sie ze malo czasu jest do zamkniecia przejazdu, i wyswietlenia sygnaly. Myle sie??? Pozdrawiam.
Edit: Czy przy recznym podniesieniu szlabany zamknietego sygnal ostrzegawczy sie zmieni? I jesli tak, to do jakiej pozycji wystarczy szlaban podnieszc? -chodzi np. jak jakis pajac rowerem glebe na przejezdzie zaliczy to mozna 'ostrzec' pociaga podnoszac ten szlaban (zakladajac ze lok jest przed sygnalem)??
Jeżeli chodzi o samoczynna sygnalizacje przejazdowa to czujnik załączających sygnalizacje na przejeździe jest montowany w odległości 200-400m przed tarczą ostrzegawcza w zależności od linii kolejowej i prędkości szlakowej . Czujnik załącza sygnalizacje po 8 lub 13 sekundach ostrzegania światłami zaczynają sie opuszczać rogatki które maja sie zamknac w określonym czasie chyba 5sekund. Wiec jeśli rogatka kogoś zamknie lub przytrzaśnie to pociąg i tak juz zdazy minąć tarcze i nawet jeśli sygnał wyświetlany sie zmieni to maszynista juz go minął mając info ze wszystko jest okej. Wiec leci z pełną prędkością. Jeśli wyhamuje i nie bedzie bum lub tragicznego zdarzenia i pociag przejedzie to do czasu naprawy usterki na przejeździe tarcza bedzie wskazywac sygnał o niesprawnych urządzeniach. W sytuacji zagrożenia najlepiej wyłamać rogatki i sie ewakuowac jak najszybciej byle dalej od torów. Nowe rogatki są na specjalnych zawiasach i wyłamują sie bardzo lekko.
Znowu pożyteczna wiedza . Zarówno dla zawodowców jak i laików 👍🙂
A to wszystko i tak psu na budę jak jakiś matoł wjedzie na przejazd pomimo włączonych świateł ostrzegawczych i opuszczonych rogatek.
Niezłe lokomotywy Pan trafił w trakcie nagrywania. Jamnik, a potem piękny gagar.
2:47 u mnie przy działkach jest ten semafor z jedną latarnią
Ostatnio w mojej miejscowości ktoś zerwał rogatkę i był ten sygnał Osp1 pozdrawiam😉
No właśnie - tego Pan doktor nie powiedział; czy i jak ta sygnalizacja reaguje na "wyłamany szlaban"....
Jak zawsze genialnie przekazane. A były może omawiane sygnalizacje na przejezdzie kolejowym? czy musi być podawany sygnał dzwiękowy. Ile rogatki moga myslec "w półstanie" jeśli jeden pociag je otwiera a drugi w tym samym czasie zamyka? Ktoś weryfikuje okresowo ich stan? Tak patrzac na to co sie dzieje na trasie Malbork-Elbląg to nie wiem czy do końca pracują one prawidłowo.
Znakomite przedstawienie TOP. Przypomniało mi się głośne zdarzenie na przejeździe kolejowym z udziałem karetki w mojej miejscowości wyposażony w TOP.
Takowa tarcza ma jedną zasadniczą wadę nie informuje o sytuacji na samym przejeździe drogowo kolejowym. Pozdrawiam
tak się zawsze zastanawiałem nad dzialaniem elektroniki/automatyki sterującej jakąkolwiek sygnalizacja świetlną na kolei i w zasadzie doszedłem do wniosku - że generalnie wszelkie sygnaly swietlne powinny być zmodyfikowane do następujacych przypadków:
sygnały migające/przerywane - oznaczałyby dopuszczenie do jazdy z jakąś maks. prędkością (w zal. od kombinacji świateł)
sygnały stałe - ograniczenie do jakiejś niższej prędkości. (w zal. od kombinacji - jesli więcej komór)
brak sygnału - tam gdzie powinien on być wyświetlony w jakiejkolwiek formie normalnie - zwolnienie do 20km/h.
WYdaje mnie się, że teoretycznie w takim przyp. w sporym stopniu wyeliminowane zostałyby niebezpieczne przypadki, w których uszkodzniu mogła by ulec elektronika/automatyka sterująca (np. zwarcie/sklejenie/spalenie styków przekaźnika ew. spalenie przekaxnika półprzewodnikowego - jesli są stosowanejako elementy sterujące załączeniem lamp na semaforach lub same lampy.
ale czy mam rację? Niestety nie znam się.
Fajny kanał i sporo wiedzy 👍
Ta czołówka na początku każdego odcinka mnie rozwala ;-)
Niestety nigdy nie miałem dobrego pomysłu na czołówkę
@@KOLEJmirmur2 Proszę nie mówić "niestety", bo jest super, bez niej seria nie będzie miała swojego klimatu! :-)
@@andrezkamotu a chyba ze tak zle odebrałem wiadomość Pana tzn w negatywnym kontekście, no to ok👍
Witam no zacnie w materiale , pozdrawiam 👍
Witam dzięki pozdrawiam
Co w przypadku sygnału Osp2, gdy przepali się jedna z żarówek? Uznaje się to za sygnał wątpliwy i traktuje jak Osp1?
Tak, muszą się świecić dwa światła, w przeciwnym wypadku należy postępować jak w przypadku Osp1 Aczkolwiek jak by się spaliła system informuje o tym automatycznie centrum sterowania
@@KOLEJmirmur2 Dzięki za odp :)
Pełen szacunek dla pana 👍 ostatni semafor blokady samoczynnej ze wskaźnikiem W18 he he👍
Nowy rok wiec warto się czegoś nauczyć!
Fajny film.
Ciekawe to, nie powiem. Ale zawsze mnie rozwala ten język, którym pisane są instrukcje ;-) "czoło pojazdu trakcyjnego"
Witam serdecznie, 8:28 jak jest załączany czujnik po przejedzie składu (czujnik indukcyjny)? Świetny odcinek, życzę w Nowym Roku dużo zdrówka oraz szczęścia. Pozdrawiam
Witam dziękuje bardzo, również wszytkiego dobrego w Nowym Roku. Tak, jest to czujnik zjazdowy pozdrwiam
No ok, przy przejazdach kategorii B sprawa jest jasna, jeśli zapora np. nie opadnie do końca urządzenie jest o tym informowane i zadziała. A jak ma się sprawa z przejazdami kategorii C, skąd tacza ostrzegawcza przejazdowa "czerpie wiedzę", że na przejeździe coś jest nie tak?
Na przejeździe kategorii C na liniach o większym natężeniu ruchu znajduje się samoczynna sygnalizacja przejazdowa czyli urządzanie SSP składające się z dwóch pulsujących czerwonych świateł i towarzyszącego im sygnału dźwiękowego. Jak pociąg przejedzie czujnik przed tarczą, wtedy załącza się ten system informujący kierowcę ze zbliża się pociąg dzięki czujnikom rozmieszczonym przy torach i urządzeniom w szafkach i kontenerach przy torze (w dużym uproszczeniu). Maszynista jest informowany, że system się załączył i użytkownicy drogi są ostrzegani. Jeśli by to się nie załączylo z różnych powodów, musi zwolnić do 20/h. Aczkolwiek nie ma czujników informujących że na przejeździe stoi samochód, reszta zależy od zdrowego rozsądku kierowcy. Zatem przy kat. C maszynista ma wiedzieć ze się zbliża do przejazdu i ze urządzenia zadziałały. Równie dobrze na przejezdzie może siedzieć dwóch gości przy wódce na krzesełkach i grać w szachy, bo już był taki przypadek i w ostatniej chwili panowie raczyli się usunąć. To wszytko.
@@KOLEJmirmur2 Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.
Jak zwykle super ciekawy materiał
Mam kolejne pytania do Pana :) Kiedy elektryki pojada linią 71, kiedy nowa nastawnia (filmik Pan obiecał ;) ), jakie prace w najbliższym czasie są planowane na Staroniwie oraz kiedy coś zacznie dziać się z kładka z głównego?? :) Pozdrawiam
Linia elektryczna zrobiona ale coś jeszcze tam dopracowują, myśle że w pierwszym półroczu tego roku pojadą. Film z prac na dworcu to czekam jeszcze bo to ostatni odcinek, żeby otworzyli przejazd na Batorego żeby już wszytko pokazać. Staroniwa mieli torowisko wymieniać od strony ulicy Sportowej ale jak narazie coś te prace słabo idą (tam ma być przeniesione obrządzanie taboru z głównego). Z kładką, tego w sumie nie wiem, może w tym roku ale to moje przypuszczenia. Pozdrawiam również.
BARDZO FACHOWY MATERIAŁ ! Kiedyś tego nie było ...
17:03 O, jakiś nowy sygnał... biały napis ZKS? Zakaz korzystania z sygnalizacji?
To tylko pomalowany W11p ;)
Ciężko być na stanowisku jak wszyscy leżą już pod stołem :)))
gdzie film nagrywany w jakich miejscach ??
Rudna Wielka przed Rzeszowem, Rzeszów Zachodni i niewielka cześć Kamionka Wielka przed Nowym Saczem
@@KOLEJmirmur2 dzięki
A ktoś może rozwinąć temat, co było konkretnie krytykowane w ich stosowaniu i działaniu?
Chodziło przede wszystkim o tzw. efekt olśnienia i zmęczenie wzroku u maszynistów
@@KOLEJmirmur2 czyli w sumie zastosowanie zielonego zamiast białego by mogło pomóc. W sumie to równie dobrze można by przecież zastosować normalny semafor spięty z tym systemem, tyle że z obowiązkiem zatrzymania przed przyjazdem, a przed samym podać zastępczy. Czyż nie?
Pan to powinienem być Ministrem Transportu Kolejowego. A nie jakieś głąby.
Super filmiki Pozdrawiam :)
Najlepszego w Nowym Roku! Dzięki za kolejny ciekawy odcinek.
PS. We Wrocławiu na stacji Nowy Dwór, tuż za końcem peronów są dwie tarcze ostrzegawcze, ale nie przejazdowe, na których są tabliczki z napisem ToS oraz ToW. Co mogą oznaczać te skróty?
Witam wzajemnie wszytkiego dobrego w Nowym Roku. ToS tarcza ostrzegawcza semaforowa dotycząca najbliższego semafora umieszczonego za nią. ToW tarcza ostrzegawcza wyjazdowa dotycząca semafora wyjazdowego. Tak myślę, chyba ze tam jest jakiś inny myk o którym nie wiem. Ale to raczej tak jak piszę, pozdrawiam
Tow, tarcza ostrzegawcza semafora z oznaczeniem W a ToS to tarcza odnosząca się do semafora z oznaczeniem S. Są to semafory wjazdowe na podg Muchobor.
Dzięki za wyjaśnienie :)
Nawiązując do odcinka o kolejowych wieżach ciśnień pod którym były nie wiedzieć czemu wyłączone komentarze, spójrzcie jak pięknie w Koninie zaadoptowano taką wieżę na kolejne, nie kolejowe już życie. Stację pomp do niej rozebrano już kilkanaście lat temu. Ale nasza konińska wieża ciśnień kwitnie i ma się dobrze :)
wiezecisnien.eu/wielkopolskie/konin_pkp1/
www.ckis.konin.pl/category/wydarzenia/wieza-cisnien/
www.ckis.konin.pl/muzyczna-wieza-w-2020/
Witam! Bardzo fajny film, czy mogę prosić o podanie maila kontaktowego do Ciebie?
Dzięki mirmur2@o2.pl
@@KOLEJmirmur2 Czy możesz spojrzeć na maila?
10:23 Czeskie wagony?
Tak
Nie wiem kto daje łapki w dół!, ja już oglądam , i trzymam kciuki za to co Ci pisałem!!!
Poprzyjmy szybką kolej i stację Wodzisław Wilchwy w petycji bo jakby nie było jest szansa dla miasta, powiatu i subregionu zachodniego.
Petycja:
www.petycjeonline.com/stacja_regionalna_kolei_duych_prdkoci_w_wodzisawiu_lskim
Koncepcja społeczna
tek.wb.pl/kdp/ks.pdf
List do Mieszkańców Ziemi Wodzisławskiej:
tek.wb.pl/kdp/ppl.pdf
Całościowo na stronie TEK:
facebook.com/TowarzystwoEntuzjastowKolei/posts/2120106084786812
Kusi mnie by powiedzieć jak taki czujnik wyzwolić, ale jeszcze mikole się dorwą i będzie imba
Jeśli przy torze, po którym jedzie pociąg tarcza ostrzegawcza wyświetla sygnał to mamy do czynienia z przejazdem sterowanym przez automatykę. Jeśli wyświetlają się tarcze przy obydwu torach - niezależnie, po którym torze jedzie pociąg to mamy do czynienia z przejazdem obsługiwanym przez dróżnika.
Nie zawsze
Ja znam wszystkie semafory na pamięć
Ale dlaczego są te tarcze skierowane w jedną stronę na obydwu torach ???
Bo po dwóch torach jest ruch kolejowy w kierunku przejazdu, w druga stronę za jakieś 3 km ustawione są w przeciwnym kierunku
@@KOLEJmirmur2 Dziękuję za wyjaśnienie:)
Tyle że bezpieczeńswo zależy też od użytkowników przejazdów między innymi kierowców.
uczę się z Twoich filmów
Mamy talent do komplikowania rzeczy prostych. Zamiast wyświetlać nadmiarowe informacje, wystarczyłoby jedno światło. Świeci - sytuacja jest ok. Nie świeci - postępować jak przy awarii. Tym bardziej, że i tak brak sygnału na tarczy wymusza zachowanie jak przy sygnale o awarii rogatek.
Mylisz się. TOPów niekiedy jest nawalone, jak groszku w sałatce warzywnej. Wygaszony TOP przegapić jest ZNACZNIE łatwiej, niż nadający sygnał Osp1. I jest to główny zarzut maszynistów wobec tej sygnalizacji. Że dopuszcza sytuację, w której żaden sygnał się nie wyświetli. Teoretycznie przegapieniu powinna zapobiegać odblaskowa ramka dookoła tarczy, ale w praktyce po zabudowie to nie jest nigdy czyszczone, po kilku latach eksploatacji nie spełnia swojego zadania. Są linie, gdy NIGDY nie widziałem sygnału Osp1, a wygaszoną tarczę wielokrotnie. Tak nie powinno być. Tylko to nie problem PLK, niech się maszyniści martwią.
5:34 Tarcza nie zawsze musi się odnosić do najbliższego przejazdu
Masz na myśli sytuacje gdy w niewielkiej odległości znajduje się kilka przejazdów drogowych ?
Ja chcialam przepis na pierniki a nie jakies tarcze ;d
😉😉
Super film👍. Zapraszam do mnie
Początki nie były takie wspaniałe Szlak Cienin -Konin przejazd obsługiwany.Przed tarczą SHP skradzione na szlaku mgła wymieszana z dymem z elektrowni.Pan dróżnik przejazdu nie zamknął maszynista nie zwolnił w bok pociągu jadącego z V-160 km/h wjechał kierowca i zginął na miejscu.Wypadek ten wprowadził pewne zmiany przy topach przed przejazdami obsługiwanymi.Pierwsze tarcze powodowały oślepianie maszynistów
Można coś więcej na temat tego wypadku ?
@@wlocek369 Moi koledzy zostali skazani jako współwinni w zawiasach
Dodam ze TOP BYŁ CIEMNY
99 proc wypadków na przejeździe spowodowane są przez ludzi 1 proc to właśnie urządzenia.
Ciekawe .
Czyli takie tarcze funkcjonują tylko w Polsce bo w innych krajach linie o dużym natężeniu nie krzyżują się w poziomie z drogami?
Tarcze ostrzegawcze przejazdowe oczywiście stosuje się w innych zarządach (Niemcy, Czechy etc) na różnych liniach, tak jak u nas.
....szkoda, że nie pokazuje samochodu zamkniętego na przejeździe co jest non stop.A na torze szlakowym w łuku..ehhh
Zależy kiedy ten samochód na torach stanie. Jak stanie gdy pociąg jest już bliżej niż droga hamowania (nagłego, w tych warunkach pogodowych co akurat są) to żadne "czujniki wykrywające" nie pomogą! A jaki patent wymyślisz na takich co na półrogatkach wbiją się z własnej woli, dokładnie tak, żeby wjechać pod lokomotywę?
No i tutaj rodzi się poważne pytanie przy bardzo nagłośnionym medialnie wypadku z wywrotką - wyłamała zaporę wjazdową podczas zamykania - 40s przed zderzeniem.
Pociąg raczej na pewno był przed TOP-em.
W takim razie teoretycznie do wypadku dojść nie powinno... a jednak doszło.
Czy urządzenia SRK nie zadziałały prawidłowo? A może (mam nadzieję, że nie) maszynista też zawalił?
Czekam z niecierpliwością na raport PKBWK.
Ona jest dość rzadka
System tych tarcz ostrzegawczych wyglada jakby wymyslil to jakis polonista. Duze podobienstwo do semaforow, nadmierna feria smiatel, takie same ksztalty swiatel.
Co za balagan