Warto dodać że między suwnicami a odmrażalnią znajduje się Zakład Karny w Medyce którego historia również wiąże się z koleją. Więzienie powstało w celu zapewnienia taniej siły roboczej przy rozbudowie portu. Pozdrawiam
Obszerny i szczegółowy film dotyczący Przemyskiego Węzła Kolejowego (Medyka), dużo szczegółowych ciekawych informacji. Świetne zdjęcia i ujęcia ukazujące ogrom przestrzeni tego miejsca.Panie Mirosławie , widać ogrom pracy włożony w przygotowanie materiału.Wielki kciuk do góry za dobrą robotę.Dziękuję i pozdrawiam.
Ten film potwierdza moje ostatnie przemyślenia odnośnie tematyki jaką Pan tworzy. Gdy często bywam krytyczny ze względu na pewne niedociągnięcia, tak oglądając ten film po prostu usiadłem i próbowałem na bieżąco śledzić schematy stacyjne, bo odcinek wyszedł niesamowicie ciekawy - mniej techniczny pod kątem definicji natomiast pełny ciekawych historii, które klimatem (z resztą jak sam kolejowy obszar wokół Przemyśla i Medyki) nawiązują do czasów minionej epoki - oglądając ten film czuć w powietrzu taką atmosferę tego, że zaraz za rogiem znajduje się kraj byłego ZSRR - ciężko to opisać w logiczny sposób ale tak jest :D Podsumowując, jest to ciekawy i bardzo przyjemny do oglądania i słuchania materiał - wiem, że na tym terenie jest jeszcze wiele miejsc do pokazania :D Pozdrawiam :D P.S. Chciałbym dodać jeden waży fakt związany ze splotem torów 1520/1435 mm - ze względu na to, że szerokość główki szyny S60 nie możliwe jest zmieszczenie toru normalnego i szerokiego w formie trójszynowego splotu (czyli gdy jedna szyna wykorzystywana jest przez pociągi obu prześwitów). co więcej, niemożliwe jest ułożenie toru o prześwicie 1435 mm wewnątrz toru 1520 mm. Dlatego wszędzie tam gdzie mowa o splocie, lub miejscu przestawczym (jak choćby w 29:24), tor szeroki i normalny są ułożone na "zakładkę". Pierwsza szyna od prawej razem z trzecią stanowią tor o prześwicie A, a druga szyna z czwartą - tor o prześwicie B :)
Bardzo dobry materiał. Dużo ciekawych miejsc, historii portów przeładunkowych oraz zastosowanie urządzeń i obiektów inżynieryjnych do transportu materiałów sypkich rud żelaza i innych metali, siarki, węgla kamiennego i innych. Materiał dydaktyczny na 6+. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Witam. Świetny materiał jako prezent noworoczny... :)) Pierwszą "część" oglądałem i opisałem co nieco w tamtym forum pod filmem... Jedna sprawa do dziś stała się kontrowersyjna i zarazem niebywale bulwersująca. Zmarnowano kompleksową modernizację do końca, a mianowicie przez pewnego włodarza przemyskiego pochodzenia ...ukraińskiego, przepadła jak i budowa jak i dofinansowanie nie tylko z UE, na nowoczesny komputerowy suchy terminal kontenerowy (na podobny wzór mokrego terminala kontenerowego w Amsterdamie), odtworzenie szkoły głównie maszynistów i maszynistów-mechaników z rozgałęzieniem specjalności transportu kolejowego w strukturach unijnych dla obywateli UE i Wschodu, dodatkowy łącznik linii LHS z bazą tirów wraz i ultranowoczesną stacją wszelkich paliw z stacjami ładowań do pojazdów elektrycznych (m.in. korzystałaby komunikacja przemyska i kolej manewrowa). Ale niestety nie, i mówi się iż od oligarchów posmarowano ile trzeba i komu trzeba by po drugiej stronie granicy powstał tam dość w miarę nowoczesny terminal kontenerowy. Przykre jest iż prawda jest taka iż pozostał obraz nędzy i rozpaczy (pracujące koparki pomiędzy składami wagonów to metoda z zamierzchłych czasów, a powinno to być częściowo zautomatyzowane, ale to osobny temat) jak w miejscach pokazane w tym i w poprzednim materiale (nie mam tu głównie na myśli te zabytki architektury kolejowo-przeładunkowej). Dobry włodarz nie doprowadzałby do takiego stanu, który dziś Przemyśl (też i Jarosław) nie wróci do dawnej świetności, by dziś mógłby czerpać wielkimi garściami z uroku potencjału samej struktury granicy i to unijnej w dodatku. Niestety bierze się też z lokalnych politykierów z lizusostwem do z tamtejszej mentalności z klerem (i nie będę tu rozwijał tematu dlaczego), a tak stałby się Przemyśl lokalnym tygrysem gospodarczym obok obecnego rzeszowskiego ...lwa i czego się dziwić, że wyedukowana nie tylko młodzież przemyska po prostu wyemigrowała bo brak perspektyw życiowych (wielu ekspertów z prawdziwego zdarzenia, sygnalizowało gdyby nie ta siermiężna obecna sytuacja polityczna w byłym województwie przemyskim, a nie wiele brakowało by to było jarosławskie i pośrednia grabież Krymu), to ta cała infrastruktura okołokolejowa przedstawiona w dwóch filmach Autora byłaby lokalną potęgą głównie w transporcie z rozgałęzieniami wszelkich dziedzin "zbiorów gospodarczych" na skalę makroekonomiczną na skalę światową z akcentem "jedwabnego szlaku" - linia kolejowa Przemyśl-Łańcut z możliwością przedłużenia do Rzeszowa miała być czterotorowa, która została pogrzebana (dokumentacja poszła do szuflady jeśli nie do kosza na makulaturę). Pozdrawiam.
mieszkam w przemyślu. ślicznie przedstawiona nasza kolej. w pierwszej cześci brakowało tylko starej parowozowni na filmie tylko z tym byłby problem bo się spaliła 3 lata temu. materiał jest mega.
Bardzo ciekawy odcinek dla miłośników kolei ,bardzo dużo jest zawarte w tym odcinku ciekawych informacji ,jak zawsze super robota Mirek w twoim wykonaniu i czekam z niecierpliwością na dalsze filmy kolejowo -historyczne .Ogrom pracy włożyłeś w montaż tego odcinka ,ale czego się nie robi dla widzów ,za co i ja serdecznie Tobie Mirku dziękuję
początkowo gdy zobaczyłem długość filmu przeraziłem się, ale pod koniec miałem żal że powstał tak krótki odcinek na temat całym kompleksie. Bardzo fajnie się ogląda
Kiedyś tam budowaliśmy drogę szybkiego ruchu koło Przemyśla. Często tam "bywałem" przy tym Porcie. Zawsze mnie to zastanawiało co to jest, bo nie mogłem skojarzyć. Wiedziałem, że torowisko, dźwigi, granica, przeładunek itd. Ale jakoś nie potrafiłem sobie tej wiedzy skrystalizować - nie wiem dlaczego, pewnie to było tak oczywiste, że wręcz niemożliwe, że aż tak proste - po prostu onieśmielał mnie rozmach tego portu i to było mylące. Mnie interesują makiety portowe, przeładunkowe, statki, pociągi, itp. ja mam inne wyobrażenie o portach przeładunkowych, ale głównie korzystam z zachodnich wzorców. Polskie są takie nieswoiste, ale naprawdę niczym się nie różnią od zachodnich - te same zasady działania (prawa fizyki i matematyki) jedynie wyglądają na ładniejsze, bardziej zadbane - bynajmniej te super centralne. Teraz już wiem, ciekawie się do tego wraca po latach. (2014-2015)
Nie jestem fanem kolei, jednakże lubię posłuchać materiałów dobrych merytorycznie. Pierwszy raz mam styczność z kolejowym nazewnictwem i nie wszystko jest dla mnie zrozumiałe, lecz całość- super. widać duży postęp między pierwszymi nagraniami a obecnymi. Mówisz bardzo interesująco. Dobrze się słucha i ogląda Twoje reportaże.
33:41 - klimat podobny jak w grze Stalker. Tylko patrzeć jak jakiś zmutowany dzik gdzieś wyleci :) Poza tym jak zwykle świetny materiał i ogrom ciekawych informacji.
Super. Niezmiennie bardzo ciekawe tematycznie, ale też i z biegiem lat - coraz lepsze technicznie są te filmy 👍. Widać, że Pan Redaktor Doktor 😎 doskonali warsztat umiejętności operatorskich, dźwiękowych i montażowych. Tu zmiany na korzyść są rzeczywiście widoczne, godne odnotowania, a wręcz pochwały. Czekamy na kolejne programy. Pozdrowienia z drugiego końca świata.
Zastanawia mnie dlaczego porzucono efektywne kosztowo długie estakady do przeładunku materiałów sypkich metodą grawitacyjną na rzecz przeładunku droższego i bardziej pracochłonnego koparkami ?
Bardzo ciekawy reportaż, obejrzałem w całości pomimo iż niespecjalnie interesuję się infrastrukturą kolejową. Mam nadzieję, że odwiedzi Pan kiedyś bocznice szerokotorowe w przy granicy z Kaliningradem, szczególnie interesuje mnie historia tej niedaleko Wierzna Wielkiego, obecnie to KTK Rucianka. Pozdrawiam i zostawiam suba.
@@KOLEJmirmur2 Jako dzieciak na przełomie lat 1980/1990 bywałem w tamtych stronach co wakacje, czasem nawet w ferie - mój ojciec pracował w Energopolu, potem przemianowanym na Hydrobudowę. W Perławkach pomiedzy Wierznem Wielkim i Chruścielem mieli bazę transportowo-sprzętową, zapewne pozostałość po przerzucaniu sprzętu do budowy rurociągu z Nowopołocka na Białorusi do Możejek na Litwie. Baza była przy samym lesie, jakiś kilometr w las była właśnie ta bocznica. Przejezdżaliśmy przez nią codzień w drodze na obiad na stołowkę do Braniewa czy Chruścielu. Stały tam, zdawało się, zapomniane wagony platformy ale nie pamietam czy były normalno czy szerokotorowe. Potem ojciec zmienił pracę i wrócilismy tam dopiero po 23 latach z ciekawości zobaczyć jak się wszystko zmieniło z biegiem lat. Wtedy odkryliśmy, że po bazie w Perławkach nie ma prawie śladu, bocznica w lesie jest terenem prywatnym zagospodarowanym przez terminal przeładunkowy a na bocznicy "szerokiej" w Chruścielu przy głównej linii rozładowuje się rosyjski węgiel. Poprzednio gdy tam byłem po linii jeździły jeszcze parowozy... Jestem ciekaw historii tamtejszej infrastruktury, zapewne związanej z bliskością silnie zmilitaryzowanwgo Obwodu Kaliningradzkiego.
Podobno to "ruda" z Krzywego Rogu zawiera mniej żelaza niż szczaw . Mam niezbyt sympatyczne wspomnienia z przejścia granicznego w roku 1987 mam na "pace" 50 wycieczkowiczów w większości kobiety bo to wycieczka zakładowa i autobus zakładowy Berliet PR110 do Budapesztu przez Lwów Stryj Użgorod, Czop. Na granicy meldujemy sie jako pierwszy autobus o godz 7,00 tam już 9,00 bo to 2 godziny do przodu i do godziny 15,00 ichni czas 17.00 cimno zimno i do domu daleko, odkiblowaliśmy, zaznaczam że nie było żadnego przemytu, autokar prześwietlili dokładnie . Niezapomniane wrażenia . Material niezwykle interesujące , ciekawy . Pozdrawiam
Taka drobna uwaga. TEU to nie jest ściśle jednostka objętości. Do kontenera można załadować maksymalnie 21 ton brutto (26 przy transporcie kolejowym i wodnym). Więc jeżeli mamy coś ciężkiego np. rudę żelaza, to TEU będzie już jednostką masy.
To jest strefa graniczna. Z drugiej strony ja na miejscu straży granicznej sam zrealizował podobny materiał tylko po to by nikt postronny nie pałętał się.
Dużo ciekawych i normalnie raczej niedostępnych informacji, obszerny materiał podany w "pigułce". Wbrew pozorom, ta niecała godzina materiału, przerywana, niestety, przez moją Żonę, upłynęła dość szybko. Dziękuję.
Szanowny Panie Dr wie Pan iż sfilmował prawdziwego białego kruka 24:31 - Brawal serii 1600 - pierwsza koparka z napędem hybrydowym na świecie {nie żadne tam komatsu cat kobelco etc.}!! Wyprodukowana przez Bumar Łabędy, widziałem ją na ujęciach wcześniejszych ale pomyślałem iż chyba to niemożliwe. To jest drugie miejsce w naszym kraju gdzie ostała się ta znakomita i innowacyjna maszyna - posiadała (nie wiem czy ten egzemplarz) komputer działający podobnie do systemów fuzzy logic, pierwszy na świecie osprzęt z przesuwanym ramieniem oraz napęd hybrydowy dieselowsko - kinetyczny (bezwładnościowy) zbudowany z koła zamachowego zablokowanego z jednostką hydrostatyczną odwracalną tj. pompo-silnikiem oraz kilku czujników... Materiał super ale teraz tym bardziej dla mnie jako technologa- automatyka. Pozdrawiam Łukasz
@@KOLEJmirmur2 Tego nie wiem ale temat jest ciekawy, poruszałem go na moim kanale yt ale kanał nie istnieje już od 3 lat. Nie to że się chwale Dr ale chyba jako jedyny w kraju interesuje się tym tematem nam też trochę źródeł literaturowych. Powiem więcej chciałem jako mały kamyk wznowić produkcję Brawala w nowej odsłonie - propozycja dla Bumaru ale oczywiście zderzyłem się że ściana w postaci zarządu wszyscy inni chcieli w sumie liczyli na to ale beton jak to beton w skutek powiązań i innych spraw o których oficjalnie nikt nie powie powiedział nie. Mogę coś podesłać w wolnej chwili 🙂
Wyczerpujący i długi, ciekawy film. Przeładunek grawitacyjny wydaje się szybszy niż wagon po wagonie przez koparkę z chwytakiem/czerpakiem. Dużo przeładowanego towaru się marnuje, co widać - pełno miału węglowego przy torach /w pewnym momencie przy rampach/. Suwnice na filmie, pamiętam jak za dzieciaka się nimi "podniecałem" /tu proszę bez skojarzeń/, że takie wielkie i taki udźwig. No i jak zwykle - znowu: rosyjski - wagon spowodował zniszczenie naszych instalacji przepompowni, może to jakiś cichy sabotaż ;-)
Jaka szkoda, że pod niektórymi filmami wyłączone jest komentowanie. A miałem właśnie pytać, czy będzie Pan może robił jakieś uaktualnienie filmów o elektryfikacji linii Ocice - Rzeszów?
Ciekawy filmik. Spodziewać by się należało że po otwarciu LHS ten suchy port straci całkowicie na znaczeniu i odejdzie w zapomnienie a tu jednak do dzisiaj jest istotnym punktem na towarowej mapie polski. Tak przy okazji- 26:19 - co oznacza określenie użyte na tej tablicy a mianowicie "miejsce uznane"?
Witam dzięki za obejrzenie, zgadza się port jakoś tam działa do dziś. Miejsce uznane to miejsce przedstawiania towarów organom celnym w celu kontroli danych przesyłek, pozdrawiam
Bardzo ciekawy film. Żal, że większość obiektów to już "obiekty muzealne". Zabrakło jeszcze kilku słów o terminalu PKP Cargo Connect dawnego PS Trade Trans-u
Żeby wejść w te wszystkie ekstra miejsca czy masz jakąś mega przepustkę na wszystkie obiekty PKP w całym kraju?? Czy po prostu "zagadujesz" do pracowników i liczysz na to, że to fajni ludzie i że zostaniesz wpuszczony?
Jak się nie mylę to tu przed powstaniem LHS czyli przed 1976 roku byla przeładowywania ruda z Zagłębia z dawnego państwa Związku Radzieckiego. Ciekawy film Pozdrawiam
Witem dziękuje bardzo, obecnie już nie transportują raczej za PRL. W wagonach chłodniach lub lodowniach wożono mrożonki, konserwy mięsne i rybne, lody tego typu rzeczy, takie przewozy zniknęły w pierwszej połowie lat 90, pozdrawiam
na ktòrymś odcinku powiedziałeś DOKP szczecin.Ja chodze na dokp do wypadkòw w ruchu londowym i zjadam zemby bo inź jestem.Do wypadkòw chodze kolejowych
A to różnie, w Medyce tor normalny rozchodzi się i łączy z normalnym a szeroki z szerokim. Wykolejnica tez może być w zależności od układu torowego i potrzeb
@@daniellojtek z peronów dworców można kręcić bez zgody natomiast jak chce Pan chodzić wzdłuż torowiska lub po torach należy ubrac pomarańczowa kamizelkę i zgłosić sok albo przynajmniej ubrac kamizelkę
witam. natknąłem się na ten kanał kilka dni temu, podoba mi się, zasubskrybowałem i mam nadzieję w niedalekiej przyszłości obejrzeć wszystkie filmy. mam pytanie: czy był już jakiś film o Kluczborku? a jeśli nie, to czy jest taki planowany? pozdrawiam.
szkoda ze nie wspomniałes ze rozmrazalnia w Zurawicy, eksploatowała jeszcze nie tak bardzo dawno trzy kotły od ty23, trore pozniej walały sie gdzies w terenie do czasu złomowania.
Wszystko jakieś sczezłe, podupadłe, nieużywane. Tak jak cały obraz kolei towarowej w Polsce. Śniady zlikwidował wielki piec w Krakowie właśnie, więc i tych resztkowych przewozów rudy nie będzie. Tak, jak mnie cieszy rozwój kolei pasażerskiej, tak poraża upadek cargo.
Polska po wojnie sie musiała szybko odbudować a i w końcu wychodzić z zacofania dla tego tak to rozbudowano . a ZSRR to przecież głowny dostawca surowców a i odbiorca naszych produktów .
Materiał super. A ja się pytam co tam taka cisza... To jest granica UE... I nic tam się nie dzieje i nie jeździ? Jakoś mi się nie chce w to wierzyć... Cisza jak makiem zasiał... Tragedia.
Materiał potęga , najciekawsza ta odmrażalnia wagonów - dzięki za wspaniały filmik 👍
To były szczyty efektywności i ekonomii :-) Grzało się gazem wagon aż smar w łożyskach się gotował a potem pod hutą grzało się drugi wagon .
Warto dodać że między suwnicami a odmrażalnią znajduje się Zakład Karny w Medyce którego historia również wiąże się z koleją. Więzienie powstało w celu zapewnienia taniej siły roboczej przy rozbudowie portu. Pozdrawiam
Obszerny i szczegółowy film dotyczący Przemyskiego Węzła Kolejowego (Medyka), dużo szczegółowych ciekawych informacji. Świetne zdjęcia i ujęcia ukazujące ogrom przestrzeni tego miejsca.Panie Mirosławie , widać ogrom pracy włożony w przygotowanie materiału.Wielki kciuk do góry za dobrą robotę.Dziękuję i pozdrawiam.
Dziękuje bardzo również pozdrwiam
Ogromna dawka wiedzy, podana w bardzo eleganckiej formie. Świetna robota!
Parę słów a wyszła prawie godzina 😂
Bardzo ciekawy film 👍😀😁
dzięki
Ten film potwierdza moje ostatnie przemyślenia odnośnie tematyki jaką Pan tworzy. Gdy często bywam krytyczny ze względu na pewne niedociągnięcia, tak oglądając ten film po prostu usiadłem i próbowałem na bieżąco śledzić schematy stacyjne, bo odcinek wyszedł niesamowicie ciekawy - mniej techniczny pod kątem definicji natomiast pełny ciekawych historii, które klimatem (z resztą jak sam kolejowy obszar wokół Przemyśla i Medyki) nawiązują do czasów minionej epoki - oglądając ten film czuć w powietrzu taką atmosferę tego, że zaraz za rogiem znajduje się kraj byłego ZSRR - ciężko to opisać w logiczny sposób ale tak jest :D
Podsumowując, jest to ciekawy i bardzo przyjemny do oglądania i słuchania materiał - wiem, że na tym terenie jest jeszcze wiele miejsc do pokazania :D
Pozdrawiam :D
P.S. Chciałbym dodać jeden waży fakt związany ze splotem torów 1520/1435 mm - ze względu na to, że szerokość główki szyny S60 nie możliwe jest zmieszczenie toru normalnego i szerokiego w formie trójszynowego splotu (czyli gdy jedna szyna wykorzystywana jest przez pociągi obu prześwitów). co więcej, niemożliwe jest ułożenie toru o prześwicie 1435 mm wewnątrz toru 1520 mm.
Dlatego wszędzie tam gdzie mowa o splocie, lub miejscu przestawczym (jak choćby w 29:24), tor szeroki i normalny są ułożone na "zakładkę". Pierwsza szyna od prawej razem z trzecią stanowią tor o prześwicie A, a druga szyna z czwartą - tor o prześwicie B :)
Wspaniały , ciekawy materiał 👋
Wielkie brawa dla pana inżyniera!👋
Bardzo dobry materiał. Dużo ciekawych miejsc, historii portów przeładunkowych oraz zastosowanie urządzeń i obiektów inżynieryjnych do transportu materiałów sypkich rud żelaza i innych metali, siarki, węgla kamiennego i innych. Materiał dydaktyczny na 6+.
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Świetny odcinek. Jeden z moich ulubionych. Z wielką przyjemnością do niego wracam.
Szacunek za poświęcenie, genialny material, pozdrawiam
DZIĘKUJĘ za zrealizowanie mojej dawnej prośby o reportaż z Suchego Portu. Wyszło SUPER !!!
Proszę bardzo miałem to cały czas na uwadze dzięki pozdrwiam
Serdecznie dziękuję za poświęcony nam czas i wysiłek
Witam. Świetny materiał jako prezent noworoczny... :))
Pierwszą "część" oglądałem i opisałem co nieco w tamtym forum pod filmem...
Jedna sprawa do dziś stała się kontrowersyjna i zarazem niebywale bulwersująca.
Zmarnowano kompleksową modernizację do końca, a mianowicie przez pewnego włodarza przemyskiego pochodzenia ...ukraińskiego, przepadła jak i budowa jak i dofinansowanie nie tylko z UE, na nowoczesny komputerowy suchy terminal kontenerowy (na podobny wzór mokrego terminala kontenerowego w Amsterdamie), odtworzenie szkoły głównie maszynistów i maszynistów-mechaników z rozgałęzieniem specjalności transportu kolejowego w strukturach unijnych dla obywateli UE i Wschodu, dodatkowy łącznik linii LHS z bazą tirów wraz i ultranowoczesną stacją wszelkich paliw z stacjami ładowań do pojazdów elektrycznych (m.in. korzystałaby komunikacja przemyska i kolej manewrowa). Ale niestety nie, i mówi się iż od oligarchów posmarowano ile trzeba i komu trzeba by po drugiej stronie granicy powstał tam dość w miarę nowoczesny terminal kontenerowy.
Przykre jest iż prawda jest taka iż pozostał obraz nędzy i rozpaczy (pracujące koparki pomiędzy składami wagonów to metoda z zamierzchłych czasów, a powinno to być częściowo zautomatyzowane, ale to osobny temat) jak w miejscach pokazane w tym i w poprzednim materiale (nie mam tu głównie na myśli te zabytki architektury kolejowo-przeładunkowej).
Dobry włodarz nie doprowadzałby do takiego stanu, który dziś Przemyśl (też i Jarosław) nie wróci do dawnej świetności, by dziś mógłby czerpać wielkimi garściami z uroku potencjału samej struktury granicy i to unijnej w dodatku.
Niestety bierze się też z lokalnych politykierów z lizusostwem do z tamtejszej mentalności z klerem (i nie będę tu rozwijał tematu dlaczego), a tak stałby się Przemyśl lokalnym tygrysem gospodarczym obok obecnego rzeszowskiego ...lwa i czego się dziwić, że wyedukowana nie tylko młodzież przemyska po prostu wyemigrowała bo brak perspektyw życiowych (wielu ekspertów z prawdziwego zdarzenia, sygnalizowało gdyby nie ta siermiężna obecna sytuacja polityczna w byłym województwie przemyskim, a nie wiele brakowało by to było jarosławskie i pośrednia grabież Krymu), to ta cała infrastruktura okołokolejowa przedstawiona w dwóch filmach Autora byłaby lokalną potęgą głównie w transporcie z rozgałęzieniami wszelkich dziedzin "zbiorów gospodarczych" na skalę makroekonomiczną na skalę światową z akcentem "jedwabnego szlaku" - linia kolejowa Przemyśl-Łańcut z możliwością przedłużenia do Rzeszowa miała być czterotorowa, która została pogrzebana (dokumentacja poszła do szuflady jeśli nie do kosza na makulaturę). Pozdrawiam.
mieszkam w przemyślu. ślicznie przedstawiona nasza kolej. w pierwszej cześci brakowało tylko starej parowozowni na filmie tylko z tym byłby problem bo się spaliła 3 lata temu. materiał jest mega.
Dzięki za obejrzenie będą jeszcze części o Żurawicy Rozrządowej, starych bocznicach w Przemyślu no i linii kolejowej 102 pozdrawiam
Te odcinki są coraz lepsze i coraz ciekawsze.
Z bigiem lat z biegiem dni, nabiera siĘ prak-ty-ki nieprawdaż . Potwierdzam
Ma Pan naprawde swietne filmy. Historia i nowoczesnosc. przewozy koleja moga pomagac w odciazaniu ruchu drogowego. Pozdrawiam.
Super, tak samo jak poprzednia cześć. Dzięki.
Bardzo ciekawy odcinek dla miłośników kolei ,bardzo dużo jest zawarte w tym odcinku ciekawych informacji ,jak zawsze super robota Mirek w twoim wykonaniu i czekam z niecierpliwością na dalsze filmy kolejowo -historyczne .Ogrom pracy włożyłeś w montaż tego odcinka ,ale czego się nie robi dla widzów ,za co i ja serdecznie Tobie Mirku dziękuję
Bardzo ciekawy materiał. Suchy port w Medyce to potężna infrastruktura, niekiedy dobrze zachowana. Pozdrawiam.
Jakoś dla mnie zawsze najbardziej pociągające są te opuszczone, zarośnięte fragmenty. Świetny materiał, szacunek!
Super material dzieki pozdrawiam
Panie Mirku, filmy są coraz lepsze. Dziękuje za kolejny bardzo wartościowy materiał :-)
Super film pozdrawiam
początkowo gdy zobaczyłem długość filmu przeraziłem się, ale pod koniec miałem żal że powstał tak krótki odcinek na temat całym kompleksie. Bardzo fajnie się ogląda
nie da się tego przedstawić w parę minut i tak robiłem cięcia bo spokojnie by mogło być i półtorej
@@KOLEJmirmur2 pewnie czasochłonny był montaż, a już przygotowaniu do wyjazdu i filmowaniu nie wspomnę
@@Kuba9559 no łatwe to nie było, zajęło to tydzień codziennie od rana do wieczora
Super odcinek👌, polecam zrobi taki o kolei wąskotorowej z Przeworska do Dynowa 💪
Kiedyś tam budowaliśmy drogę szybkiego ruchu koło Przemyśla. Często tam "bywałem" przy tym Porcie. Zawsze mnie to zastanawiało co to jest, bo nie mogłem skojarzyć.
Wiedziałem, że torowisko, dźwigi, granica, przeładunek itd. Ale jakoś nie potrafiłem sobie tej wiedzy skrystalizować - nie wiem dlaczego, pewnie to było tak oczywiste, że wręcz niemożliwe, że aż tak proste - po prostu onieśmielał mnie rozmach tego portu i to było mylące.
Mnie interesują makiety portowe, przeładunkowe, statki, pociągi, itp.
ja mam inne wyobrażenie o portach przeładunkowych, ale głównie korzystam z zachodnich wzorców.
Polskie są takie nieswoiste, ale naprawdę niczym się nie różnią od zachodnich - te same zasady działania (prawa fizyki i matematyki)
jedynie wyglądają na ładniejsze, bardziej zadbane - bynajmniej te super centralne.
Teraz już wiem, ciekawie się do tego wraca po latach. (2014-2015)
Bomba odcinek 😃😃😃
Bardzo ciekawy materiał 👍
proszę się częściej uśmiechać, będzie jeszcze lepsze.
Nie jestem fanem kolei, jednakże lubię posłuchać materiałów dobrych merytorycznie. Pierwszy raz mam styczność z kolejowym nazewnictwem i nie wszystko jest dla mnie zrozumiałe, lecz całość- super. widać duży postęp między pierwszymi nagraniami a obecnymi. Mówisz bardzo interesująco. Dobrze się słucha i ogląda Twoje reportaże.
Dziękuję za wspaniały materiał. Bardzo często przejeżdzam w okolicy portu i zastanawiam sie co i do czego służy. Teraz juz wiem ;)
Piękny skansen . Dobra robota .
Jak zawsze SUPER I CIEKAWY ODCINEK 👍😃
Jak zwykle bardzo obszerny i ciekawy materiał o Polskiej Koleji. Wiele się można nauczyć.🚂👍🙂
bardzo ciekawy film - świetna robota:)
Subskrybuje od niedawna ale obejrzałem już wszystkie odcinki parę słów o... I czekam na następne :)
super dzięki
Kawał dobrej roboty!
super
Mirek, jak zawsze świetny materiał, doskonała oprawa muzyczna, która oddaje klimat miejsc doskonale znanych mi.
Czekam na wyprawę zachodniopomorską :D
dzięki planuję tamte tereny
33:41 - klimat podobny jak w grze Stalker. Tylko patrzeć jak jakiś zmutowany dzik gdzieś wyleci :) Poza tym jak zwykle świetny materiał i ogrom ciekawych informacji.
Super. Niezmiennie bardzo ciekawe tematycznie, ale też i z biegiem lat - coraz lepsze technicznie są te filmy 👍. Widać, że Pan Redaktor Doktor 😎 doskonali warsztat umiejętności operatorskich, dźwiękowych i montażowych. Tu zmiany na korzyść są rzeczywiście widoczne, godne odnotowania, a wręcz pochwały. Czekamy na kolejne programy. Pozdrowienia z drugiego końca świata.
Zastanawia mnie dlaczego porzucono efektywne kosztowo długie estakady do przeładunku materiałów sypkich metodą grawitacyjną na rzecz przeładunku droższego i bardziej pracochłonnego koparkami ?
Film bardzo ciekawy a zarazem przykry,pokazuje że dzisiejsza Polska potrafi tylko niszczyć
znalazłe ten kanał przypadkiem i już się nie mogę oderwać! gratuluję pomysłów i realizacji! no i czekam na kolejne filmy :)
Dziękuje bardzo zapraszam będzie wiele materiałów pozdrawiam 👍
Good job :)
Fajnie się oglądało. [ zasięgi ] ;-)
Witam świetny materiał , super
Witam dzięki
Konkretny materiał. Super
Great video!
Wspaniały film, proszę o więcej taki o np Brześć :)
Dzięki coś pomyśle
Dobry wieczór z Rzeszowa)
Bardzo ciekawy reportaż, obejrzałem w całości pomimo iż niespecjalnie interesuję się infrastrukturą kolejową. Mam nadzieję, że odwiedzi Pan kiedyś bocznice szerokotorowe w przy granicy z Kaliningradem, szczególnie interesuje mnie historia tej niedaleko Wierzna Wielkiego, obecnie to KTK Rucianka. Pozdrawiam i zostawiam suba.
Witem dzięki coś pomyśle staram się realizować sugestie widzów ten film tez powstał w związku z nimi pozdrawiam Pana👍
@@KOLEJmirmur2 Jako dzieciak na przełomie lat 1980/1990 bywałem w tamtych stronach co wakacje, czasem nawet w ferie - mój ojciec pracował w Energopolu, potem przemianowanym na Hydrobudowę. W Perławkach pomiedzy Wierznem Wielkim i Chruścielem mieli bazę transportowo-sprzętową, zapewne pozostałość po przerzucaniu sprzętu do budowy rurociągu z Nowopołocka na Białorusi do Możejek na Litwie. Baza była przy samym lesie, jakiś kilometr w las była właśnie ta bocznica. Przejezdżaliśmy przez nią codzień w drodze na obiad na stołowkę do Braniewa czy Chruścielu. Stały tam, zdawało się, zapomniane wagony platformy ale nie pamietam czy były normalno czy szerokotorowe. Potem ojciec zmienił pracę i wrócilismy tam dopiero po 23 latach z ciekawości zobaczyć jak się wszystko zmieniło z biegiem lat. Wtedy odkryliśmy, że po bazie w Perławkach nie ma prawie śladu, bocznica w lesie jest terenem prywatnym zagospodarowanym przez terminal przeładunkowy a na bocznicy "szerokiej" w Chruścielu przy głównej linii rozładowuje się rosyjski węgiel. Poprzednio gdy tam byłem po linii jeździły jeszcze parowozy... Jestem ciekaw historii tamtejszej infrastruktury, zapewne związanej z bliskością silnie zmilitaryzowanwgo Obwodu Kaliningradzkiego.
Bardzo atrakcyjnie spędzone 48 minut. NAJLEPSZY KANAŁ KOLEJOWY W POLSCE!
Tak. Najlepszy zaraz po Kuracyji i Po kolei z Kuleckim. To moj numer 3.
👏👏👏👍✌️
No cud miód materiał.
Dzięki to taki prezent na Nowy Rok, wiele osób to sugerowało
@@KOLEJmirmur2 świetnie, prosimy o więcej prezentów, fantastycznie inspiruje Pan do działania
Podobno to "ruda" z Krzywego Rogu zawiera mniej żelaza niż szczaw . Mam niezbyt sympatyczne wspomnienia z przejścia granicznego w roku 1987 mam na "pace" 50 wycieczkowiczów w większości kobiety bo to wycieczka zakładowa i autobus zakładowy Berliet PR110 do Budapesztu przez Lwów Stryj Użgorod, Czop. Na granicy meldujemy sie jako pierwszy autobus o godz 7,00 tam już 9,00 bo to 2 godziny do przodu i do godziny 15,00 ichni czas 17.00 cimno zimno i do domu daleko, odkiblowaliśmy, zaznaczam że nie było żadnego przemytu, autokar prześwietlili dokładnie . Niezapomniane wrażenia . Material niezwykle interesujące , ciekawy . Pozdrawiam
Taka drobna uwaga. TEU to nie jest ściśle jednostka objętości. Do kontenera można załadować maksymalnie 21 ton brutto (26 przy transporcie kolejowym i wodnym). Więc jeżeli mamy coś ciężkiego np. rudę żelaza, to TEU będzie już jednostką masy.
Ok dzięki
Komuna ma się nieźle. Na wszystko pozwolenia. Film, jak zwykle, ciekawy. Nawet na suwnice dali Panu wejść.
Dzięki oczywiście ze trzeba dyrekcji wszyskich spółek które zarządają terminalami wszystko pod monitoringiem i za piec minut masz sokistów
@@KOLEJmirmur2 w sumie fakt. Skomentowałem zanim skończyłem oglądać, a teraz widzę, że to obiekt odgrodzony pod ochroną.
@@MaD0MaT plus do tego specyficzny teren straż graniczna wszyscy musza wiedzieć kto ja jestem i po co nagrywam innej opcji tam nie ma
Na suwnice zaproponowal operator bo lepsze ujęcia
To jest strefa graniczna. Z drugiej strony ja na miejscu straży granicznej sam zrealizował podobny materiał tylko po to by nikt postronny nie pałętał się.
41:38 skąd tam ta flaga?
Ciekawy film. Mógł by Pan zrobić odcinek o terminalach w Małaszewiczach. U nas przeładunki idą 24/7
Dzięki, coś pomyśle już inni mi to sugerują
Dużo ciekawych i normalnie raczej niedostępnych informacji, obszerny materiał podany w "pigułce". Wbrew pozorom, ta niecała godzina materiału, przerywana, niestety, przez moją Żonę, upłynęła dość szybko. Dziękuję.
Szanowny Panie Dr wie Pan iż sfilmował prawdziwego białego kruka 24:31 - Brawal serii 1600 - pierwsza koparka z napędem hybrydowym na świecie {nie żadne tam komatsu cat kobelco etc.}!! Wyprodukowana przez Bumar Łabędy, widziałem ją na ujęciach wcześniejszych ale pomyślałem iż chyba to niemożliwe. To jest drugie miejsce w naszym kraju gdzie ostała się ta znakomita i innowacyjna maszyna - posiadała (nie wiem czy ten egzemplarz) komputer działający podobnie do systemów fuzzy logic, pierwszy na świecie osprzęt z przesuwanym ramieniem oraz napęd hybrydowy dieselowsko - kinetyczny (bezwładnościowy) zbudowany z koła zamachowego zablokowanego z jednostką hydrostatyczną odwracalną tj. pompo-silnikiem oraz kilku czujników... Materiał super ale teraz tym bardziej dla mnie jako technologa- automatyka. Pozdrawiam Łukasz
Witam o proszę, no to super. Tego nie wiedziałem jestem skoncentrowany na sprawach kolejowych dobrze że to Pan napisał 👍
Ciekawe zatem czy oni o tym wiedza dokładnie co mają, niby powinni
@@KOLEJmirmur2 Tego nie wiem ale temat jest ciekawy, poruszałem go na moim kanale yt ale kanał nie istnieje już od 3 lat. Nie to że się chwale Dr ale chyba jako jedyny w kraju interesuje się tym tematem nam też trochę źródeł literaturowych. Powiem więcej chciałem jako mały kamyk wznowić produkcję Brawala w nowej odsłonie - propozycja dla Bumaru ale oczywiście zderzyłem się że ściana w postaci zarządu wszyscy inni chcieli w sumie liczyli na to ale beton jak to beton w skutek powiązań i innych spraw o których oficjalnie nikt nie powie powiedział nie. Mogę coś podesłać w wolnej chwili 🙂
@@lukaszch6334 ok z góry dzięki
Pracowałem tam jeden dzień na czyszczeniu wagonów. MA SA KRA
Bardzo ciekawy film. Łapa. Może coś o SP32?
Dzięki pomyśle
47:20 starodawne budownictwo, a nie tak jak tera na sprężynkach wszystko :)
Wyczerpujący i długi, ciekawy film. Przeładunek grawitacyjny wydaje się szybszy niż wagon po wagonie przez koparkę z chwytakiem/czerpakiem. Dużo przeładowanego towaru się marnuje, co widać - pełno miału węglowego przy torach /w pewnym momencie przy rampach/. Suwnice na filmie, pamiętam jak za dzieciaka się nimi "podniecałem" /tu proszę bez skojarzeń/, że takie wielkie i taki udźwig. No i jak zwykle - znowu: rosyjski - wagon spowodował zniszczenie naszych instalacji przepompowni, może to jakiś cichy sabotaż ;-)
Jaka szkoda, że pod niektórymi filmami wyłączone jest komentowanie. A miałem właśnie pytać, czy będzie Pan może robił jakieś uaktualnienie filmów o elektryfikacji linii Ocice - Rzeszów?
Ciekawy filmik. Spodziewać by się należało że po otwarciu LHS ten suchy port straci całkowicie na znaczeniu i odejdzie w zapomnienie a tu jednak do dzisiaj jest istotnym punktem na towarowej mapie polski.
Tak przy okazji- 26:19 - co oznacza określenie użyte na tej tablicy a mianowicie "miejsce uznane"?
Witam dzięki za obejrzenie, zgadza się port jakoś tam działa do dziś. Miejsce uznane to miejsce przedstawiania towarów organom celnym w celu kontroli danych przesyłek, pozdrawiam
@@KOLEJmirmur2 Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Miłego popołudnia życzę. :)
@@TheAgrotechnik dzięki wzajemnie
Co to za łapka w dół? Bardzo ciekawy materiał. Nie miałem pojęcia o istnieniu takiej infrastruktury. Pozdrawiam i proszę o jeszcze👍
Może być generator prądu gazowy,baterie słonecze.Może być spalinowa przenośna turbina prądu generator kolejowy.
Można uruchomić pociąg wahadłowy nad Morze Czarne towarowy dwa wagony osobowe plus towarowe.
materiał wręcz doskonały pozdrawiam
Witam dziękuje bardzo również Pana pozdrawiam
Bardzo ciekawy film. Żal, że większość obiektów to już "obiekty muzealne". Zabrakło jeszcze kilku słów o terminalu PKP Cargo Connect dawnego PS Trade Trans-u
Będzie w kolejnej części
Super materiał. A będzie odcinek o Małaszewiczach?
Coś pomyślimy, dzięki
Żeby wejść w te wszystkie ekstra miejsca czy masz jakąś mega przepustkę na wszystkie obiekty PKP w całym kraju?? Czy po prostu "zagadujesz" do pracowników i liczysz na to, że to fajni ludzie i że zostaniesz wpuszczony?
Bez zgody szkoda tam jechać zezwolenie od dyrektora PKP Cargo, od SOK Przemyśl i komendanta Straży Granicznej w Przemyślu
Jak się nie mylę to tu przed powstaniem LHS czyli przed 1976 roku byla przeładowywania ruda z Zagłębia z dawnego państwa Związku Radzieckiego. Ciekawy film Pozdrawiam
33:00 rok/2 lata po remoncie już tynk odpadł ... ciekawe ile ma gwarancji ... pewnie nic jak zawsze ^^
Super filmic a mam pytanie czy pociagi transportuja zywnosc morze ? W jakim zakresie by to sie odbywalo jakies chlodnie
Witem dziękuje bardzo, obecnie już nie transportują raczej za PRL. W wagonach chłodniach lub lodowniach wożono mrożonki, konserwy mięsne i rybne, lody tego typu rzeczy, takie przewozy zniknęły w pierwszej połowie lat 90, pozdrawiam
na ktòrymś odcinku powiedziałeś DOKP szczecin.Ja chodze na dokp do wypadkòw w ruchu londowym i zjadam zemby bo inź jestem.Do wypadkòw chodze kolejowych
Kiedyś dużym węzłem był Żagań i su45 i st43 głownie jeździły
Bardzo fajny film, do kogo należy napisać żeby uzyskać pozwolenie na filmowanie/fotografowanie stacji w Medyce i okolicach?
Witam, dzięki. Stacja w Medyce to Straż Graniczna odział w Medyce i dobrze jak by wiedzieli SOK Przemyśl
Jeśli wchodzi w grę filmowanie terminali przeładunkowych do dyrekcja PKP cargo Zurawica
@@KOLEJmirmur2 Dzięki za odpowiedź, tak planuję w 2021 (o ile będzie taka możliwość) pojechać z aparatem w tamte strony i nie chcę mieć kłopotów.
@@kicaj19845 myśle ze powinno być ok jeśli się nie robi przypałów jakichś i zgłosi, powie w jakim celu to się zgodzą
Panie Doktorze, a jak wygląda zakończenie splotu szyn? Jeden z torów po prostu się urywa? Czy jest jakaś wykolejnica?
A to różnie, w Medyce tor normalny rozchodzi się i łączy z normalnym a szeroki z szerokim. Wykolejnica tez może być w zależności od układu torowego i potrzeb
Dziękuję za odpowiedź czekam na kolejny odcinek. Pozdrawiam serdecznie!
Kurcze, wiedza imponująca. Tak zapytam, byłeś, jesteś maszynistą?
dzięki, nie, nauczyciel akademicki historia i bezpieczeństwo kolejowe, współpracuję z koleją a miłośnik od dziecka
@@daniellojtek z peronów dworców można kręcić bez zgody natomiast jak chce Pan chodzić wzdłuż torowiska lub po torach należy ubrac pomarańczowa kamizelkę i zgłosić sok albo przynajmniej ubrac kamizelkę
witam.
natknąłem się na ten kanał kilka dni temu, podoba mi się, zasubskrybowałem i mam nadzieję w niedalekiej przyszłości obejrzeć wszystkie filmy.
mam pytanie: czy był już jakiś film o Kluczborku? a jeśli nie, to czy jest taki planowany?
pozdrawiam.
Witam dzięki, nie było ale myślałem o tym, do zrobienia pozdrawiwm
Mieszkam w PSL i pracowałem na Rudzie w medyce
Może kilka słów o lini 108?😜
Coś pomyślimy
Suwnicę wyprodukowaną w moim mieście tam mają.
niezłe suwnice z tego co mówił operator
z Bogiem
Ktos wie co to za producent i model tych suwnic?
Suwnice czerpakowe Q10 produkcji FUD
Dziadek Gienek to budował.
W Małaszewiczach są większe
Stacja Opole Główne pozdrawia XD
"Wściekły" 1976
szkoda ze nie wspomniałes ze rozmrazalnia w Zurawicy, eksploatowała jeszcze nie tak bardzo dawno trzy kotły od ty23, trore pozniej walały sie gdzies w terenie do czasu złomowania.
Jest o tych kotłach w 22-23 minucie tutaj:
ua-cam.com/video/I4Nq-du1ank/v-deo.html
26:35 TAM GDZIE NIE MOŻE TAM DIABEŁ STONKĘ POŚLE😉
Wszystko jakieś sczezłe, podupadłe, nieużywane. Tak jak cały obraz kolei towarowej w Polsce. Śniady zlikwidował wielki piec w Krakowie właśnie, więc i tych resztkowych przewozów rudy nie będzie. Tak, jak mnie cieszy rozwój kolei pasażerskiej, tak poraża upadek cargo.
Polska po wojnie sie musiała szybko odbudować a i w końcu wychodzić z zacofania dla tego tak to rozbudowano . a ZSRR to przecież głowny dostawca surowców a i odbiorca naszych produktów .
Najlepsza jest ta związana sznurkiem flaga unii europejskiej. Putin się cieszy.
ono teraz wabi się kgb kazejgevic
Materiał super. A ja się pytam co tam taka cisza... To jest granica UE... I nic tam się nie dzieje i nie jeździ? Jakoś mi się nie chce w to wierzyć... Cisza jak makiem zasiał... Tragedia.
artykuły chemiczne to sumy wszystkich przemytow narkotykowych do ebropy od 30 lat 😂👍 panie trochę na temat mów