SAMOCZYNNA BLOKADA LINIOWA - wyjazd na sygnał zastępczy (okiem maszynisty)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 вер 2024
  • W poprzednim materiale mówiliśmy o samoczynnej blokadzie liniowej i w tym też będziemy kontynuować ten temat. Tym razem powiemy sobie o wyjeździe na sygnał zastępczy pod kątem prędkości. Kiedy do 20 km/h, kiedy do 40 km/h i do którego momentu ta prędkość obowiązuje
    Dla przypomnienia poprzedni film jak działa samoczynna blokada liniowa okiem maszynisty
    Oraz dwa filmy teoretyczne o SBL
    • JAK DZIAŁA SAMOCZYNNA ...
    Samoczynna blokada liniowa - część 1
    • SAMOCZYNNA BLOKADA LIN...
    Samoczynna blokada liniowa - część 2
    • SAMOCZYNNA BLOKADA LIN...
    ‪@MichalPiatkowski‬

КОМЕНТАРІ • 48

  • @Monika-le4wg
    @Monika-le4wg 11 днів тому

    Super, dziękuje :)

  • @rafel1878
    @rafel1878 Місяць тому +3

    Lepiej żeby materiał trwał dłużej a dokładnie wytłumaczony 👌👍

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Місяць тому

      Na czas filmu niekiedy nie mam wpływu, zależy co mam do powiedzenia :) Dzięki

  • @GoracyKanal
    @GoracyKanal Місяць тому +4

    Kolejny super odcinek, robicie kawał świetnej roboty :)

  • @tomastomi2328
    @tomastomi2328 Місяць тому

    Dzień dobry. Należą się podziękowania i ukłon w Pana stronę za kawał dobrej roboty. Dzięki przekazaniu wiedzy w prosty sposób bardzo szybko można zrozumieć wiele kwesti ! Niestety mój kurs polegał na samokształceniu i to właśnie Pan był moim wykładowcą poprzez UA-cam ! Dziękuję bardzo

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Місяць тому

      Cieszę się bardzo, że mogłem pomóc :) Mam nadzieję, że to jeszcze koniec i dalej będzie można publikować ciekawostki ze świata kolei

  • @jakubpawlowicz227
    @jakubpawlowicz227 Місяць тому +1

    Jak zwykle kawał dobrej roboty! Dzięki za super materiał.

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Місяць тому

      @@jakubpawlowicz227 cieszę się bardzo 😎 pozdrawiam

  • @marcinfilipak4031
    @marcinfilipak4031 Місяць тому +3

    Cześć
    Pozwolę sobie uściślić opis tego trzeciego przypadku. Otóż wyjazd na szlak z unieważnionymi wskazaniami semaforów sbl nie mógł odbyć się tylko na podstawie działki czwartej rozkazu S (takie można było odnieść wrażenie po obejrzeniu filmu, chociaż to pewnie było wyjaśniane we wcześniejszych materiałach), tylko na podstawie działki pierwszej, tj. na pominięcie wskazującego sygnał "Stój" semafora wyjazdowego. Dopiero działka pierwsza i czwarta razem, dają podstawę do wyjazdu z prędkością do 40km/h do granicy posterunku (całym składem), a potem z największą dozwoloną prędkością. Gdyby nie ta pierwsza działka, to wyjazd mógłby się odbyć tylko na podstawie sygnału zezwalającego (teoretycznie również na podstawie Sz, ale to bez sensu, skoro i tak jest dyktowany rozkaz) plus unieważnienie wskazania semaforów sbl działką czwartą rozkazu S.
    I myślę, że należy bardzo mocno podkreślić i wyjaśnić, o co chodzi z tym zdaniem w działce czwartej: "Zachować ostrożność od ostatniego semafora ze wskaźnikiem W18". Otóż ten semafor może pokazywać dowolny sygnał, nawet światło zielone (co normalnie oznaczałoby, że wjazd jest możliwy z Vmax), albo być wygaszony. Tymczasem faktycznie wjazd może być na stój! Dlatego maszynista, dopóki nie zobaczy wskazań semafora wjazdowego, powinien założyć, że wjazdu nie podano i odpowiednio hamować.
    Podsumowując:
    - wyjazd na sbl na podstawie Sz lub rozkazu S: V do 20 km/h do następnego semafora czołem.
    - wyjazd na podstawie Sz lub działki 1 rozkazu S na szlak z unieważnionymi wskazaniami semaforów sbl (działka 4 rozkazu S): do 40 km/h do granicy posterunku całym składem.
    Pozdrawiam
    Marcin

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Місяць тому +1

      Dokładnie tak jak mówisz. W jednym z komentarzy uwzględniłem, że hierarchia zezwoleń na jazdę jest nam znana a mianowicie sygnał zezwalający, sygnał zastępczy, rozkaz pisemny.
      ps. unieważnienie SBL to działka 3 a nie 4, ale wiadomo tyle jest tych działek, więc można się pogubić :) Najważniejsze aby wiedzieć gdzie czego szukać

  • @DamianCsx
    @DamianCsx Місяць тому

    Mistrz💪💪💪

  • @mieczysawprokopiak1275
    @mieczysawprokopiak1275 Місяць тому

    Bardzo ciekawy i pouczający film instruktażowy. Niestety dla trzeciego przypadku, tj. wyjazdu na sygnał zastępczy lub rozkaz pisemny w przypadku unieważnienia rozkazem pisemnym sygnałów na semaforach SBL podano, że ograniczenie prędkości pociągu do 40 km/h obowiązuje w granicach posterunku ruchu, zresztą zgodnie z postanowieniami § 63 ust. 5 pkt 34 instrukcji Ir-1. Nie dodano jednak, iż zgodnie z postanowieniami § 63 ust. 6 tejże instrukcji, jeżeli zmniejszenie prędkości dotyczy okręgu nastawczego, to jego początkiem jest miejsce ustawienia semafora lub innego sygnalizatora, a końcem jest ostatni przejeżdżany rozjazd lub miejsce sygnałowe, gdy nie ma rozjazdów. Zatem dla omawianego przypadku ograniczenie prędkości pociągu do 40 km/h obowiązuje od semafora wyjazdowego do ostatniego przejeżdżanego rozjazdu lub miejsca sygnałowego, gdy nie ma rozjazdów. Przypomnę, że granicą posterunku jest miejsce ustawienia semafora wjazdowego, a jeśli przy danym torze nie ma semafora wjazdowego, to linia prostopadła do ustawienia semafora wjazdowego przy torze sąsiednim, miejsce ustawienia innego sygnalizatora lub miejsce znajdujące się w odległości 100 metrów przed najbliższym rozjazdem skrzyżowaniem lub innym miejscem niebezpiecznym.

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Місяць тому

      Owszem masz rację, ale to w przypadku gdy wyjazd odbywa się na sygnał zezwalający. Gdy wyjazd odbywa się na sygnał inny niż zezwalający to prędkość w przypadku wyjazdu obowiązuję w granicach posterunku ruchu czyli do semafora wjazdowego tego samego posterunku (jest od odwrócony). Należy rozróżnić okręg zwrotnicowy a w granicach posterunku ruchu. Ten ustęp 6 w Ir-1 mowa o zmniejszeniu prędkości wynikający ze wskazań semafora w przypadku sygnału zezwalającego. O tym też mówi paragraf 3 ustęp 8 instrukcji Ie-1. Cytuję " Jeżeli sygnał na semaforze świetlnym zezwala na jazdę ze zmniejszoną prędkością, to jazda z tą prędkością obowiązuje do końca okręgu zwrotnicowego osłanianego tym semaforem, z wyjątkiem jazd po torach głównych dodatkowych, na których należy stosować na całej drodze przebiegu prędkość wskazaną na semaforze"
      Potwierdzeniem tego, że prędkość do 40 km/h w granicach posterunku ruchu w przypadku jazdy na sygnał zastępczy jest paragraf 3 ustęp 13, punkt 18 lit. b. Cytuję" jazdę, która może odbywać się z prędkością nie większą niż 40 km/h i nie wymaga zatrzymania się przed nim; maszynista powinien jednak tak regulować prędkość jazdy, aby mógł w każdej chwili zatrzymać pociąg w razie nagłego zauważenia przeszkody; przy wyjeździe na szlak bez blokady samoczynnej jazda z prędkością do 40 km/h obowiązuje w granicach posterunku ruchu"

  • @agnieszkaaa161
    @agnieszkaaa161 Місяць тому +1

    Jak zawsze świetny i bogaty w wiedzę odcinek :) ja tylko z małym pytaniem (bo uważam się jeszcze za nowicjuszkę) w ostatnim przypadku jest minięcie wskaźnika W6b, a nie ma sygnału baczność, są jakieś wyjątki przy W6b?

    • @ube-tws
      @ube-tws Місяць тому

      Nie ma, nakazuje podać baczność

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Місяць тому +1

      Owszem trzeba podawać "baczność". W tym materiale tego nie uwzględniłem, skupiłem się tylko i wyłącznie na SBL. Oczywiście gdy będę robił cabviev z tego to już uwzględnimy wszystko jak się należy :)

    • @agnieszkaaa161
      @agnieszkaaa161 Місяць тому

      @@MichalPiatkowski dzięki za wyjaśnienie :) bo już się zastanawiałam czy był to jakiś "wyjątek od reguły" czy coś innego się zadziało :)

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Місяць тому +1

      @@agnieszkaaa161 na kolei wszystko jest możliwe 😂

  • @SQ8JCM
    @SQ8JCM Місяць тому +1

    Panie Michale, co oznaczają dwa zielone światła na semaforze 6-komorowym?

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Місяць тому

      To jest sygnał ważny do odwołania. Mówi o tym, że jazda odbywa się ze zmniejszoną prędkością lub jazda ze zmniejszoną prędkością, następny semafor nadaje sygnał zezwalający na jazdę.

    • @SQ8JCM
      @SQ8JCM Місяць тому

      Dziękuję, "chyba" zrozumiałem 😀 Aczkolwiek, gdyby można było kiedyś wcisnąć w swój filmik temat takiego sygnału to byłbym wdzięczny. No chyba, że już to było, a ja gdzieś przegapiłem, to nie ma tematu.

  • @692klucha
    @692klucha Місяць тому +1

    Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie podania sygnału "baczność" w 13:05 minucie. Może Pan podać gdzie i w jakiej instrukcji jest informacja o konieczności jego użycia? I drugie pytanie czy w 18:25 minucie nie brakuje czegoś żeby pominąć sygnał "stój"?
    ps. Bardzo lubię Pana filmy robi Pan dobrą robotę. Życzę wytrwałości i wielu sukcesów :)

    • @blachahobby
      @blachahobby Місяць тому

      Odnośnie sygnału baczność.
      Odpowiedź jest w instrukcji Ie-1
      par.12 , pkt.6 , 2)

    • @692klucha
      @692klucha Місяць тому

      @@blachahobby Dziękuję za odpowiedź. Lecz w tym punkcie semafor odstępowy jest wyjątkiem przy którym się nie podaje rp1. Oczywiście jeśli dobrze interpretuję tekst instrukcji.

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Місяць тому

      Już wyjaśniam. Nie ma tu obowiązku podawania sygnału "baczność" choć z tego co zauważyłem maszyniści przed każdym ruszeniem podają "baczność" aczkolwiek dokładnie kiedy należy taki sygnał użyć określa Ie-1. Jak podasz to nie jest to traktowane jako błąd.
      Wyjechaliśmy na rozkaz pisemny, ale dałem tylko urywek z rozkazu S, dokładnie tylko działkę 3. To już większość powinna wiedzieć jaka jest hierarchia zezwoleń na jazdę. W tym przypadku na jednym rozkazie można zawrzeć i zezwolenie na wyjazd (działka 1) i unieważnienie SBL (działka 3)

    • @arisaka8405
      @arisaka8405 Місяць тому

      ​@@692klucha Przy każdym ruszeniu pociągu/ lokomotywy musisz podać sygnał "baczność". Bez względu czy jesteś na szlaku, bocznicy i tak dalej.

    • @barnababarabasz3579
      @barnababarabasz3579 12 днів тому

      @@arisaka8405 No właśnie Ci napisali że nie trzeba w każdej sytuacji

  • @Ptrosw
    @Ptrosw Місяць тому

    A co jak niektórzy dyżurni chcą unieważnić SBL dla pociągu będącego na szlaku(po informacji że semafor SBL na stój?). Warto podkreślić kiedy taki rozkaz może być wydany. Pozdrawiam.

    • @arisaka8405
      @arisaka8405 Місяць тому

      Będąc w takiej sytuacji nie przyjmujesz rozkazu pisemnego S na unieważnienie SBL. Jedziesz do 20km/h do następnego semafora SBL ze sygnałem zezwalającym.

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Місяць тому

      Nie ma takiej możliwości unieważnienia SBL dla pociągu który jest na szlaku. Maszynista powinien takiego czegoś odmówić

  • @Husarrinio
    @Husarrinio Місяць тому

    W jakich przypadkach możemy odwołać tzp bez odpisu automatyka? Np występuje brak zasilania. Wprowadzamy tzp. Jak zasilanie wraca. To możemy odwołać tzp bez odpisu automatyka. Są jeszcze jakieś inne przypadki?

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Місяць тому

      Ogólnie moim zdaniem można odwołać samemu TZP jeżeli przyczyna wprowadzenia nie leżała po stronie urządzeń. Np wyjazd z toru nieposiadającego semafora czy cofanie pociągu ze szlaku. Wszędzie tam gdzie powód wprowadzenia TZP był związany z urządzeniami SRK trzeba poczekać na automatyka

    • @Husarrinio
      @Husarrinio Місяць тому

      @@MichalPiatkowski Dziękuję za odpowiedź. Ja sam jestem na okresie przygotowawczym i się zastanawiałem jak będzie wyglądać ten egzamin na dyżurnego. No bo jakaś teoria ustna pisemna to tłumaczy sobie przez siebie, ale zastanawia mnie część ruchowa. Wybieramy sami sobie urządzenia i blokady i układ torowy stacji (adekwatny do zadania). No i tę stację trzeba narysować gdzieś na kartce? Jak bardzo szczegółowy ma być ten rysunek?

  • @KacperSoma
    @KacperSoma Місяць тому

    Jeżeli chodzi o to że ma się zatrzymać przed semaforem to rozumiem ale czy trzeba za każdym razem informować dyżurnego ruchu o tym że jest sygnał stój?

  • @testplmnb
    @testplmnb Місяць тому

    Samoczynna blokada taka fajna, że ostatni sbl zmienia się w choinkę, gdy coś się zmienia w srk xD

    • @ube-tws
      @ube-tws Місяць тому

      Prawda, miałem to na żywo, wjazd 40 a na ostatnim zielone i pomarańczowe.

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Місяць тому

      Niestety jest to możliwe jeżeli "coś" wyskoczy w urządzeniach SRK na stacji :( Na to wpływu niekiedy nie mamy

  • @mdcinek5583
    @mdcinek5583 Місяць тому

    0:44 według mojej wiedzy powinno podać się sygnał Rp 1 za wskaźnikiem W 6 b a nie tak jak na filmie przed.
    Twierdzę tak na podstawie instrukcji Ie-1 &12 punkt 6 podpunkt 5 "po minięciu wskaźnika W6 W6b lub W7".
    Przepraszam że się czepiam, ale chodzi mi o to aby nie robić złych nawyków dla osób uczących się z Pana materiałów. Mam nadzieję ze konstuktywna krytyka jest mile widziana? :-). Serdecznie pozdrawiam :-).

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Місяць тому +1

      Tutaj akurat cel filmu był inny, ale oczywiście sygnał Rp1 dajemy po minięciu wskaźników nakazujących podanie takiego sygnału, aczkolwiek jak podamy go ciut przed to błędem to nie będzie. Najważniejsze aby był podany i najlepiej w przypadku zagrożenia nie jeden raz

    • @mdcinek5583
      @mdcinek5583 Місяць тому

      @@MichalPiatkowski Dziękuję serdecznie za wyjaśnienie :-). Widziałem artykuł na Pana temat. Bardzo współczuję takiej sytuacji i trzymam mocno za Pana kciuki aby sprawa pozytywnie się zakończyła. Uczę się z Pana filmów, są dla mnie bardzo cenne :-).

    • @barnababarabasz3579
      @barnababarabasz3579 12 днів тому

      Ie1 - wskaźnik W7 ustawia się w miejscu w którym maszynista powinien podać sygnał baczność, czyli w w miejscu a nie po minięciu - przepraszam że się czepiam :)

  • @Photo_Trains_
    @Photo_Trains_ Місяць тому

    Co to za symulator w tle ?

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Місяць тому

      To jest symulator centrum szkolenia maszynistów w Warszawie
      csmaszynistow.pl/

  • @Adam-cs1iu
    @Adam-cs1iu Місяць тому

    Dzień dobry Panie Michale.Czytałem w wiadomościach że ma Pan kłopoty i każą usunąć wszystkie Pana filmy?

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Місяць тому

      Cześć. Wszystkie może nie, ale tylko te związane z infrastrukturą