Így híztak el a Formula 1-es autók - Boncasztal

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 січ 2022
  • 2009 óta 2 év telt csak el a Formula 1-ben, hogy nem emelkedett az autók minimális súlyhatára. Ennek eredménye, hogy már a sportprototípusok kategóriájában fognak küzdeni az idén debütáló technikák.
    Ha tetszik a munkánk, akkor nézzetek szét Nálunk:
    Web:
    www.groundeffect.hu
    Social Media:
    / groundeffect. .
    / groundeffecthu
    / groundeffecthu
    Támogass Minket Patreonon:
    / groundeffecthu
    eSport csatornánk:
    / groundeffectesports
    Felhasznált zene: • Upbeat and Happy Backg...
  • Розваги

КОМЕНТАРІ • 40

  • @GroundEffectHU
    @GroundEffectHU  2 роки тому +12

    JAVÍTÁS!
    A videó végén rosszul számoltuk össze az idei autók induló súlyát. A versenyző és az ülésének 80kg-ja a már szerepel a 795 kg-os limitben, nem utólag adódik hozzá. A rajtnál engedélyezett legnagyobb súly így "csak" 905 kg lesz.

  • @viktorkertesz3921
    @viktorkertesz3921 2 роки тому +7

    Egyszer lehetne csinálni egy videót a Tyrell p34-es autóról mert szerintem nagyon érdekes mérnöki megoldássokkal van megépítve.

  • @MMarkur
    @MMarkur 2 роки тому +26

    Szerintem az autók méretével kellene kezdeni valamit. Lassan Monacoban nem fognak tudni elfordulni a pálmafa körül.

    • @akostozser2934
      @akostozser2934 2 роки тому +3

      Tavaly hoz képest rövidebbek lettek

  • @Dandelion727
    @Dandelion727 2 роки тому

    jó videó lett

  • @juliodelyvaldes26
    @juliodelyvaldes26 2 роки тому +2

    Lehetne arra is egy szabály, ha már ennyire felhíztak, hogy a színezéssel nem szabad nyerészkedni, s akkor talán nem kellene ezeket a matt festésű autókat nézegetni. Ha annyira csili-vili akar lenni a Liberty Media, s mindent a show-nak alàszentelni, ennyit igazán megtehetnének, hogy ismét fényesen csillogó autókat lássunk. (főleg a top csapatoknàl)

  • @AndorFazekas
    @AndorFazekas 2 роки тому +13

    Talán mondhatni, hogy az F1-ből a józan bölcsesség hiányzik!

    • @renatototh9662
      @renatototh9662 2 роки тому +8

      Már elég régóta tény, az biztos.

  • @arminszucs2815
    @arminszucs2815 2 роки тому +6

    Rendben van ez igy kellenek a szigoritások nézzük Verstappen Siilverstone bukását, vagy éppen Grosjean Bahraini bukását régi autóval egyik sem szállt ki volna élve, és lehet Bianchi is élne még egy ilyen autóban, ha meg teljesen elektromosak lesznek majd nem fog számitani a súly úgysem, mert egy korszak lezárul.

    • @speterm_004
      @speterm_004 2 роки тому +2

      Meg elég fiatal vagyok de valahol mégis remélem hogy azt a kort nem kell megélnem amikor a Forma-1 visító kisautókról fog szólni. Közbe meg sajnos tudom hogy ez vészesen közeleg...

  • @danielsolymosi9730
    @danielsolymosi9730 2 роки тому +4

    Azért az kemény, hogy 30 kg hijján 1 tonnát nyomnak már a gépek.

  • @matosmartin4447
    @matosmartin4447 9 місяців тому

    Tonnás autó. A meghajtáshoz használt dolgokat kell csökkenteni.

  • @gigabursch
    @gigabursch Рік тому

    Jól rémlik, hogy az 1990-es években még 500 kg körül voltak az F1 kocsik?

  • @akosschneiderakos3509
    @akosschneiderakos3509 2 роки тому +7

    Tulajdonképpen a videó borítóképén található +190 még elég megengedő is. Mert most ugye többet tankolnak bele mert nincs menet közbeni tankolás. ((Viszont a videó végén szerintem butaságot mondotok, én úgy tudom, hogy ebben a súlyban továbbra is benn van a pilóta.)) Szóval én inkább azt a tömeget hasonlítanám össze amivel elrajtolt a mezőny 2009-ben és most.
    2009: 605+45=650 kg
    2022: 795+110=905 kg
    Na ez az igazán félelmetes........

    • @GroundEffectHU
      @GroundEffectHU  2 роки тому +1

      A javítással kapcsolatban igazad van, azt benéztük sajnos...
      Csak az autók száraz súlyával számoltunk, az üzemanyag mennyiségével nagyon sokat lehetett taktikázni. Pár 2009-es futamot visszanézve, ahol szépen jegyezték, hogy ki mennyit tankolt, 690 kg-t láttunk maximális értéknek. Ez az akkori csurig töltött tank. Napjainkban pedig, ahogy az egyel korábbi videóban elmondtuk, 85-95 kg-mal teljesítik a futamot és 2-3 litert, ha ráhagynak (kivéve az Aston). Ezekkel a feltételezésekkel már "barátibb" az összevetés. Ha viszont egy agresszív, akár 3 kiállásos taktikát nézünk, a 2009-es autó tényleg még egy utánfutót is húzhatna maga mögött.

  • @dr.majkoldzsoksz9357
    @dr.majkoldzsoksz9357 2 роки тому

    Engem az érdekelne, hogy a DAS rendszer mennyi többletsúlyt jelentet?

    • @GroundEffectHU
      @GroundEffectHU  2 роки тому +1

      Sajnos ez ipari titok. Nem gondoljuk, hogy 3-4 kg-nál többet nyomhatott volna a megoldás, inkább a helyigénye volt nagyobb. Ezt a súlyt még a ballasztrendszer áthelyezésével és a híresen kompakt hátsó traktussal könnyedén ellensúlyozni tudták.

  • @mMarlie2000
    @mMarlie2000 2 роки тому +4

    mégis az autók hossza és szélessége tette tönkre az f1-et.

  • @dragkartracinghungary928
    @dragkartracinghungary928 2 роки тому

    Az én játékszerem pont ilyen súlyban van🤣

  • @renatototh9662
    @renatototh9662 2 роки тому

    Nem egy hülyeség az ötlet, de a hétvégi kibeszélőben a pályáknál meg azt a problémát is felvetettétek, hogy olyan irdatlanul rövidek a féktávok, hogy amiatt nem lehet előzni.
    Most ebből azt akarnám kihizni, hogy ha az F1-ben srasztikusan több üzemanyagot kéne a pilótáknak magukkal cipelni, mert többet is használhatnának el, akkor úgy nőne az előzések lehetősége, hogy a nagyobb tank, és a mégnagyobb motor, hogy a féktávok a többletsúly miatt nőnének. A végsebesség meglenne így, sőt a gyors kanyarokban is talán jobban álnának, csak nem 150m- nél kezdenének fékezni, hanem 250-300m-nél. Ezeket a számokat hasraütés szerűen mondtam, de ki tudja, lehet-e ez megoldás. Személy szerinte a kard ki kard csatákat jobban preferálom, mint azt, hogy az autók látszatra hogy mozognak.Teszem azt +2 henger vagy 4 +80l üzemanyag, ami így tippre +100-120kg-t jelent, változatlan fékrendszerek melett, lehet eredményezne annyival hosszabb féktávot, ami már javítana ezen a helyzeten. Persze ennek megvan a biztonsági következményei legfőkébb a gumik terén, de az ütközések is veszélyesebbek lennének, de hátha versenyt látnánk.

    • @GroundEffectHU
      @GroundEffectHU  2 роки тому

      A féktávok növelése valóban segíthetne, de semmiképp sem az autók tömegének növelésével lenne jó elérni. Ahhoz, hogy az üzemanyagszükséglet ilyen szinten megnőljön, nagyjából egy újabb v6-os egységet kellene beszerelni, ami 100 kg tömegnövekedést eredményezne üzemanyag szempontból (magáról a motorról nem is beszélve). (A benzin sűrűsége egyébként 1 alatt van, tehát az általad említett 80l benzin kb 63 kg lenne csak).
      A többletsúly miatt minden kanyarban, de főleg a gyors kanyarokban veszítenének rengeteget, meg persze a kigyorsításon, így a köridők hatalmasat zuhannának.
      Sokkal egyszerűbb megoldás lenne a fékrendszert megváltoztatni, kisebb féknyomást engedélyezni, más fékbetétek, féktárcsák, amivel konkrétan csak a féktávok lennének hosszabbak, máshol nem vesztene teljesítményt az autó.

    • @renatototh9662
      @renatototh9662 2 роки тому

      @@GroundEffectHU értem, jogos amit írtok.

  • @tesztteszt2763
    @tesztteszt2763 2 роки тому +7

    Kidobni az elektronikákat mgoh ákat kereset derset v12 5 literes szívómotor nagy kerekek ès had szóljon !! Az F1 mindig is kuriózum volt így újra az lenne az elektronika világába!

    • @whitehugo6153
      @whitehugo6153 2 роки тому +1

      Amint egy ilyet bejelentenènek nem lennènek többè gyári csapatok.

    • @tesztteszt2763
      @tesztteszt2763 2 роки тому

      Ebben igazad van nem lennènek gyári csapatok de a privát csapatok versenyeznènek ugyanúgy ès lenne igazi formula 1! Továbbá a mai gyári csapatoknak már nem viszik a szèria autó gyártásba a technikát mint règen amikor az F1 volt a laboratóriuma a szèria autóknak ! Van mèg bennük 10-14 èv csak elektromos autók lesznek gyártásban a PSA már nem is fejleszti a belső ègèsű benzines motorokat a dízelt még le is állította!

  • @fOrte87
    @fOrte87 2 роки тому

    Szerintem a teljesítmény csökkenéssel nem lenne gond ha kisebbek lennének a F1-es autók, de ahhoz hogy kisebbek legyenek két dologra mindenképpen szükség lenne, az egyik hogy visszahozzák a tankolást, ha ezt megtennék már csak a kisebb tank miatt is könnyebb és kisebb autók lennének a mezőnyben. A másik ami még kisebb autókat eredményezne az a motor, meg kellene szüntetni a hibrid motort, elég lenne az ha lenne egy V6-os motor turbóval 2026-tól ami motorok már eFuel üzemanyagot fognak használni, de ragaszkodnak a hibrid technológiához sajnos, szóval egy sima V6-os motor turbóval nem csak hogy sokkal kisebb lenne de sokkal könnyebb is. A felniket is hagynám úgy ahogyan voltak eddig, ezek könnyebbek sokkal és így az autó is könnyebb ami meg mozgékonyabb autókat eredményez. A szénszálas anyaggal az a baj hogy csak egy bizonyos szögből kapott ütést képes elviselni, ha úgy kapja el az autó az ütést akkor csúnyán megsérülnek az autók, én kiváltanám a carbont alumíniumötvözetre amivel ellehet érni azt hogy sokkal masszívabb legyen a F1-es karosszéria és mivel az alumíniumötvözet rugalmasabb sokkal mint a carbon így az összeérésekkel és fallal való találkozásokkal szemben is ellenállóbbak lennének az autók mivel az ebből készült elemek rugalmasabbak - hajlékonyabbak így sokkal kevésbé törnek mint a carbon elemek, és az alumíniumötvözet sokkal jobb hővezető is, oké így valamelyest nehezebbek lennének a F1-es autók, de nem annyival hogy az sokkal kevésbé legyen mozgékonyabb.

    • @GroundEffectHU
      @GroundEffectHU  2 роки тому

      A karbonszál alumíniumra cserélésével egy laza 40 év technológiai fejlődését dobod ki a kukába. A karbon fele akkora tömeggel nyújt 70%-kal több szilárdságot, az irányfüggetlenséget pedig az biztosítja, hogy több, keresztben lerakott réteget laminálnak egymásra.

    • @fOrte87
      @fOrte87 2 роки тому

      @@GroundEffectHU Erről is írtam. Csak egy bizonyos szögből ad nagyobb szilárdságot, merev nagyon a szénszálas anyag ezért ha az autók egymással összeérnek ott autótörés lesz az esetek túlnyomó töbségében, és nem csak mondjuk egy terelő elem elhajlás vagy horpadás. Amúgy meg hogy egy 40 év technológiai fejlődést dobnék ki a legkevésbé sem érdekel, egyszerűen a versenyzés rovására megy a carbon miatt a merev autó. Ma már nem lehet megúszni egy kerék a kerék elleni csatát úgy hogy egyik vagy másik fél autója ne amortizálódjon le.

    • @GroundEffectHU
      @GroundEffectHU  2 роки тому

      @@fOrte87 A kompozit anyagoknak az egyik legnagyobb előnye, hogy úgy lehet a rétegeket optimalizálni, hogy minden irányból azokkal a szilárdsági és merevségi tulajdonságokkal rendelkezzen, amikkel szükséges a terheléseket figyelembe véve. Meg lehet csinálni úgy is, hogy jóformán izotróp legyen, mint a fémek, de nem ez a cél a legtöbb esetben. Egyik formula autót sem arra tervezik, hogy az ütközéseket jól bírja, hanem hogy gyors legyen, amiben az alumínium hatalmas hátrány lenne tömeg szempontjából. Aerodinamikailag ennyire érzékeny autóknál (tehát minden formula autónál) pedig nagyjából mindegy, hogy egy adott elem letörik, vagy eldeformálódik, ígyis úgyis cserélni kell.

    • @fOrte87
      @fOrte87 2 роки тому

      @@GroundEffectHU Hiszen de rosszak voltak a 80-as évek végén - 90-es 2000-es években a fém karosszériás autók. 🤣🤣🤣 Kerék a kerék elleni csaták során egy két terelőelem leszakadt az autókról de mentek tovább, ma meg oldalról érintőre veszik egymást és mehetnek be jobb edetben egy elsőszárny cserére, vagy rosszabb esetben feladhatják a futamot.

    • @GroundEffectHU
      @GroundEffectHU  2 роки тому

      Véletlenül sem arról van szó, hogy a mai kifinomult aero elemek közül ha egy is megsérül, teljesen felborul az autó áramlása képe, amíg régen nem is nagyon volt minek sérülnie, mivel az egész padlólemezt lefedte az oldaldoboz, a bargeboard meg egy vasalódeszka volt. Az autók pedig bármennyire is szeretnéd, a '80+as évek közepétől általánosan kevlár erősítésű karbonszálas anyagokból készültek. Másként elképzelhetetlen lett volna, hogy a 3,5 literes szívó motoros gépek könnyebbek legyenek, mint az 1,5 literes turbók.

  • @imkun8681
    @imkun8681 2 роки тому +1

    Eggyes pályák amugy nem azért unalmasak amúgy mert Tilke képességei nem jó, hanem egyszerűen ezekhez az autókhoz nem megfelelő

  • @viktortoth8211
    @viktortoth8211 2 роки тому

    Valamit kezdeni kell ezzel a problémával, mert vagy a tempójukból adnak le, ugye ami presztízs, vagy szép lassan új versenypályákat kell építeni, amik megfelelnek mind az autóknak mind a szabályoknak. És Én valahogy kétlem hogy erre mondjuk európában lenne pénze bárkinek, úgy hogy tulajdonképpen a F1 most érte el a 2015-ös nézettségi mutatókat. Tehát annyira nem tud még népszerű lenni, hogy ebbe megérje még több pénzt fektetni. Ha meg a régi pályákat építik át akkor meg azok szép lassan elvesztik azokat a karakterisztikájukat amiért szerettük őket.

  • @Eki-jf7tv
    @Eki-jf7tv 2 роки тому

    Azt lehet tudni, hogy melyik volt a legkönnyebb f1-es autó a történelemben?

    • @peterdornyi8624
      @peterdornyi8624 2 роки тому +2

      Benetton B186
      , 548 kg és kvalin 1400+ lóerő

    • @Eki-jf7tv
      @Eki-jf7tv 2 роки тому

      @@peterdornyi8624 köszönöm😃

    • @GroundEffectHU
      @GroundEffectHU  2 роки тому +3

      A '60-as évek elején, az 1,5 literes motorral szerelt autók 450 kg-ok voltak, később a turbó éra alatt a még mindig DFV-vel szerelt gépek lehettek még 500kg-ok.

    • @Eki-jf7tv
      @Eki-jf7tv 2 роки тому

      @@GroundEffectHU köszönöm🙏

  • @daniel16.4
    @daniel16.4 2 роки тому +1

    Gondolom olyan emberek hozzák ezeket a szabályokat, akik előben nem láttak Forma 1 es autót..... a 2000 res évek eleje (nekem konkrétan 2003) volt a legjobb. Muzsikáló V10 esek mindenféle hibrid szarság nélkül.....