Grocery Shop with me *Prices included* NYC-NJ area, my monthly food & eating out budget

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 лют 2025

КОМЕНТАРІ • 131

  • @SometimesRainie
    @SometimesRainie 2 роки тому +16

    I love this video! It's so informative. Its so refreshing for people to talk about finances and costs. It helps me compare different prices in different places which is so helpful! ☺️

    • @oishari
      @oishari  2 роки тому

      agree!!! and thank youu

  • @thersday_
    @thersday_ Рік тому +2

    can't thank you enough for this video! moving to nyc soon (from the ph too hehe) for grad studies and i've been looking for videos about grocery prices!!! will binge watch your videos now ❤

    • @oishari
      @oishari  Рік тому

      awwe congratulations! and thank you tooo

    • @serahngoie3641
      @serahngoie3641 Рік тому

      I'm moving from South Africa to NY for grad school too. Where are you going

    • @thersday_
      @thersday_ Рік тому

      @@serahngoie3641 I'm going to Teachers College Columbia!

  • @luccero3862
    @luccero3862 2 роки тому +4

    $66 for 1.5 weeks isn’t bad at all! Looking forward to the rent and transportation video

    • @oishari
      @oishari  2 роки тому +1

      Yes thank u!

  • @ariellaendaya5032
    @ariellaendaya5032 2 роки тому +2

    i hope you can talk about your overall costs when you moved to ny from mnl! love your videos :) very insightful x

  • @雨欣蒋-k8e
    @雨欣蒋-k8e 8 місяців тому

    I left America right now is for 4 years. Now I’m happy I live in Asia. But you guys so enjoy life in new York

  • @TheSouthernSiren
    @TheSouthernSiren Рік тому +2

    That's not bad. I'm watching from Louisiana and our grocery here runs about the same. The whole wheat bread was a little high, but due to the style and quality you choose not really.
    I've paid more for eggs here. Yours were $6.99 for cage free organic. Here those will run $5.99. But for the Vital egg brands I'll pay 10.99 for an 18 count brown farm eggs. The salmon in your video was very high, by almost $10 more than I would have been charged in Louisiana.
    The spinach I saw was $.050 higher.
    Starbucks is the same here in price. And tonight Nov 28, 2023 I made an late errand run and picked up spicy chicken lomein at a local restaurant. Its a classic little place... but the total was $11.30 for one.
    So over all I'd say the prices look pretty much the same regardless if you're in N.Y. or Louisiana. Oh milk here is $3.49 for the cheaper store brand. And $8.49 for fair life, or horizon brand. I only buy the Horizon. Better quality, fuller body, doesn't expire as fast.

    • @oishari
      @oishari  Рік тому

      Thank you for sharing!

  • @adventureswithcarl123
    @adventureswithcarl123 Рік тому +1

    Definitely going to get some snacks at h-mart next month! Thanks for sharing beautiful lady😘😘😘 xox

  • @jimbostrosity
    @jimbostrosity 11 місяців тому

    Great content - thank you for your specific costs, rare find !

  • @crushivintage
    @crushivintage Рік тому

    Thank you for the tour. I love watching honest and real videos.

  • @Anisha_suman
    @Anisha_suman 2 роки тому +1

    OMG this was absolutely amazing and the thumbnail looks so adorable girl

  • @MarcelineMolina96
    @MarcelineMolina96 2 роки тому +1

    Thank you for sharing the expenses friend . It is really interesting from start to finish. You are pretty like me 😊😊

  • @mayatarltonusa
    @mayatarltonusa 2 роки тому +1

    Wow everything very expensive 🙃
    Thank you for sharing your video 👍❤️

  • @dignasadventure4244
    @dignasadventure4244 2 роки тому +1

    Love the choices of your food ..very healthy and very well balanced..a little bit hmmmm for the cost but surely you are contented with everything..keep sharing

  • @artbysumaikah7801
    @artbysumaikah7801 2 роки тому +1

    So satisfying to watch and those red chillies look so pretty 😍

  • @oishari
    @oishari  2 роки тому +1

    Grocery starts at 1:30
    Dollar Store Prices 06:50
    Eating Out Prices 07:54

    • @hlbgghj
      @hlbgghj Рік тому

      honey what do you do for living ?
      thanks for this video

    • @oishari
      @oishari  Рік тому

      @@hlbgghj hi! industrial designer. I have a full FAQ video talking about salary and my visa in nyc :)

    • @hlbgghj
      @hlbgghj Рік тому

      @@oishari thanks a lot for this much appreciated
      much love
      peace

  • @hellosophia
    @hellosophia 2 роки тому +1

    this is such an amazing video because it will be a big help to the ppl who is looking forward on moving to the nyc!

    • @oishari
      @oishari  2 роки тому

      Thank you 💕

  • @lorenlapinaofficial
    @lorenlapinaofficial 2 роки тому +1

    Very informative vlog! Oi Shari! your content and video is so awesome! thanks a lot!!

  • @JannieMette
    @JannieMette Рік тому +4

    We spend between 250-300$ a week on groceries in New York. It’s kinda insane how much they raised prices on foods😅

    • @oishari
      @oishari  Рік тому +1

      Agree, insane! 🥲🥲🥲

  • @iluvmusu
    @iluvmusu 2 роки тому +1

    Omggg so aesthetic! I loved it so much 🍓

  • @FeinDining
    @FeinDining 2 роки тому +3

    Yay! Food and the cost of food -- our two favorite things 😁Yup, as we kinda expected... things are more expensive there! Loved seeing the running total. We're in the South so we're definitely saving a few bucks. But that being said, you get to eat NYC restaurant food, and that's basically the food capital of the world. So that part is totally worth the expense in our book. You only live once, right 😁 But what's with the shopping list on PAPER?? 😂 Also, do you shop at TJ's? That's our favorite store on earth...

    • @oishari
      @oishari  2 роки тому +1

      haha about the paper list, i'm old school like that lol....yes I do buy food from TJ's sometimes :) . thanks for stopping by!

    • @FeinDining
      @FeinDining 2 роки тому

      @@oishari Hey, we all have are old school quirks 😁

  • @melody_c
    @melody_c 2 роки тому +1

    Your thumbnail is so lovely yet so unique!

  • @WalkingandTravel
    @WalkingandTravel 2 роки тому +2

    Thank you for sharing your friend's daily vlog video.

  • @luxejournal
    @luxejournal 2 роки тому +1

    Really interesting to watch what it is all like, love the vlog ❤

  • @joghissing4634
    @joghissing4634 Рік тому +1

    Thank u Girl ! As a peruvian Girl who wants to move there i Wanna inform the best as i Can :)

    • @oishari
      @oishari  Рік тому

      Wishing you the best!

  • @aarzoobeqaabuhai
    @aarzoobeqaabuhai 2 роки тому +1

    this was so fun and informative as well, loved it

  • @hazeladventure
    @hazeladventure 2 роки тому +1

    Great sharing 😍👌😍

  • @ChaioftheEast07
    @ChaioftheEast07 2 роки тому +1

    Hello there, Thank you for sharing with us your life in NYC. OMG, The cost of living there is expensive. You must work hard to live.

    • @oishari
      @oishari  2 роки тому

      Well said! 💕💸

  • @미미즈
    @미미즈 2 роки тому +1

    so lovely💛 I subscribed to the channel

  • @kitschiko
    @kitschiko 2 роки тому +1

    Very nice video. 💐🌺😊😊I wish you a happy day.👏👏😍😍

  • @bonecrusher9745
    @bonecrusher9745 2 роки тому +1

    You are absolutely amazing. Do you stock up on water? Can you possibly do more in store videos? It would be awesome if you could show how you do your full shopping

    • @oishari
      @oishari  2 роки тому

      Thank you!! They say tap water is safe to drink here, so we just use a filtering pitcher.
      Thanks, what are you interested to see shopping-wise? :)

  • @ladylove9303
    @ladylove9303 Рік тому

    When you said Tinola I confirm that you are a half- Filipino.❤

  • @PershijsmachnijKherson
    @PershijsmachnijKherson 2 роки тому +1

    Hello, great job, well done video, good luck 💎

  • @eddebraal7511
    @eddebraal7511 11 місяців тому

    very informative video thank you for sharing. shocked to see how much you have to pay for bread there, amazing!

  • @Joshis
    @Joshis 2 роки тому +1

    this was so interesting! Food is where most of my money goes ;;

  • @Jane.CozyHome
    @Jane.CozyHome 2 роки тому +1

    Very nice video! Thank you for sharing.👍

  • @MaricrisOfficial
    @MaricrisOfficial 2 роки тому +1

    Wonderful upload my Dear

  • @Battuta007
    @Battuta007 5 місяців тому

    Best video on budget cost ❤❤

  • @henrychu1975
    @henrychu1975 2 роки тому +2

    Asian supermarkets are definitely still cheaper compared to the regular supermarkets.

  • @may.africa
    @may.africa Рік тому

    Prices of commodities have doubled, or even tripled this year! Specially in NY!

  • @AkharinOtobos
    @AkharinOtobos 2 роки тому +1

    very nice video. thanks for sharing.

  • @garrycommander9351
    @garrycommander9351 2 роки тому

    thanks for the video i so glad see the truth or see smart people( because for some reason my cousin spending 62 to dollars per week in NYC) I'm ask for my self how he do that. I maybe going to NYC in 2024 for doing college and I will need save money and this stuffs glad to see that video and learn how to do that. and i have one question how much do you spend at costco ? the same price do you spend and h-mart?

    • @oishari
      @oishari  2 роки тому

      Hello!
      Costco is the cheapest but they sell in bulk and big sizes. So we prioritize non-food supplies at Costco like tissue paper, laundry detergent, dishwashing etc. We stock up on those so we don’t have to keep buying them.
      You can also get big sizes of meat at Costco for less (if you have space in the refrigerator. )
      So when we do groceries every 2 weeks, we only worry about food. Depending on where you stay, the nearest local grocery store to you might be cheaper or similar price to Hmart/Target. Trader Joes is actually not so expensive too. (Whole Foods has the expensive stuff I think.)

  • @melody_c
    @melody_c 2 роки тому +1

    THE FOOD OMG 😩

  • @skull_lix5230
    @skull_lix5230 Рік тому +1

    Wow I watched the entire video

  • @est4355
    @est4355 9 місяців тому +6

    I think you probably can save more money buying frozen veggies and frozen fish

  • @imcibi7428
    @imcibi7428 2 роки тому +1

    it's so hard to budget when in craving of foood 😍

    • @oishari
      @oishari  2 роки тому

      hi five my friend!!

  • @BigbroBrother-h4y
    @BigbroBrother-h4y Рік тому

    I use to eat grilled chicken breast and salad French fries 🍟🍟 and small Tropicana OJ in 34st west Manhattan for 7$ that was 2005

  • @meandmyfairy
    @meandmyfairy 2 роки тому +1

    Nice videos💗

  • @sweetnspicy7951
    @sweetnspicy7951 2 роки тому +1

    Hellow dear friend😊, I’m back after a while, I hope you’re in good health,This is very informative and great video, Thank you for sharing with us, Bless you and Have a wonderful day✨🌼🌝..See you in your next video. big like13

    • @oishari
      @oishari  2 роки тому

      See u in the next!

  • @Khao_pio_ash_karo
    @Khao_pio_ash_karo Рік тому

    Can you please tell me how much does it cost for living in rent in Washington DC I am an international student

  • @vanessasarchive
    @vanessasarchive Рік тому +1

    Work vlog po next 🤍 as a J1

  • @RachelleAtuan21
    @RachelleAtuan21 Рік тому

    Hello again! I saw gallons of water at the start of your video. Just wanna ask where do get your drinking water and how much was it?

    • @oishari
      @oishari  Рік тому

      3 containers was $12 total. There is a nearby water refilling store where we lived

    • @RachelleAtuan21
      @RachelleAtuan21 Рік тому

      @@oishari is tap water non-potable?

    • @oishari
      @oishari  Рік тому

      @@RachelleAtuan21 in nyc its drinkable.
      In new jersey not so

  • @BigbroBrother-h4y
    @BigbroBrother-h4y Рік тому

    Oh nice lot fresh healthy veggies

  • @sleepinglotus6914
    @sleepinglotus6914 2 роки тому +1

    Nice Vlog :)

  • @dimaafu
    @dimaafu 10 місяців тому

    Love your video

  • @LetsCookWithRozina
    @LetsCookWithRozina 2 роки тому +1

    Greetings from Scotland. Thanks for such an informative video. like 37 and see you around my new friend. 🔔🔔😊😊

  • @CBAmakingAusername
    @CBAmakingAusername 2 роки тому

    Great video

  • @AwesomeAnkitaArts
    @AwesomeAnkitaArts 2 роки тому +1

    Awesome 😍 Video dear friend👌 Superb , fantastic❤❤ marvellous performance👍. I salute 👏 for giving this kind of content in online🌐 streaming platform. I watched your full video 🙋 , I really appriciate your amazing content. stay safe , stay🤝 connected🤗.

  • @MsEllen918
    @MsEllen918 9 місяців тому

    Really nice video but not realistic. I live in Manhattan and most of us Do Not have cars. Add fuel and tolls to your total. I have to stay within the city walk or take transit and carry my food home. I agree with what you said about Dollar Tree but there is only 1 in all of Manhattan. So going there is not practical for most. This being said could you have gotten the same products at the H-mart here in Manhattan and spent the same?

  • @pedromax6878
    @pedromax6878 2 роки тому

    How much 1 kilo of onion?this price is the actual price you pay in cashiers or excluding tax?

    • @oishari
      @oishari  2 роки тому

      The price i put in the video is the actual price paid based on the receipt… onion is around $1.65 per pound, since its pounds in US

  • @Khao_pio_ash_karo
    @Khao_pio_ash_karo Рік тому

    Rent video can you link please

  • @emeraldkimble7602
    @emeraldkimble7602 Рік тому

    H mart nit accessible to those without car many busses

  • @AHMEDYassin-lz3pz
    @AHMEDYassin-lz3pz 3 місяці тому

    I want to work in this place ...

  • @chel1950
    @chel1950 Рік тому

    hi is the price the same in upstate?

    • @oishari
      @oishari  Рік тому

      Hi, i’m not sure of upstate but more or less similar :)

  • @FatemaAkter-do8du
    @FatemaAkter-do8du Місяць тому

    grocery name

  • @emeraldkimble7602
    @emeraldkimble7602 Рік тому

    You have car many limited by where lubluc transportation can take them

    • @oishari
      @oishari  Рік тому

      Ok, for people who don’t have cars but want to check out Hmart or Asian groceries, I have included the Manhattan locations in the video and also mentioned there are also cheaper groceries in Queens. These locations are all accessible by subway. When I lived in Queens, I used to take the subway and carry my groceries back as well so I know it is very accessible.

    • @emeraldkimble7602
      @emeraldkimble7602 Рік тому

      @@oishari midtown Manhattan most e pensive place in the us to live there’s spaldiSome strip mall ad h mart yes I can sffkrd suarter dnoppinh cart d three busses yo get yo h mart I’ve o ly fine it once

  • @myra8158
    @myra8158 2 роки тому +1

    Do u have a car in nyc po?

    • @oishari
      @oishari  2 роки тому

      Hi po! I don’t have a car but my boyfriend does, he’s the one driving when we do groceries.
      I take the subway and bus when i go to work :)

    • @myra8158
      @myra8158 2 роки тому

      @@oishari Hi, dream ko kase tumira sa nyc just curious is it hard to do groceries in nyc without a car?

    • @oishari
      @oishari  2 роки тому +2

      @@myra8158 not hard! I used to hand carry my groceries on the subway. Brought my own reusable bags. Thats what most people actually do :) Uso din dito yung stroller bags for groceries para idrag lang.

  • @may_dionisio
    @may_dionisio 2 роки тому +1

    Hi ate!! thanks for this informative video❤️ also, if u don't mind me asking, is your stipend as a trainee enough for all of your expenses in nyc? thank u!!

    • @oishari
      @oishari  2 роки тому

      Hiii, it’s enough for my lifestyle :) last year i was even able to have a little amount saved every month. This year though prices went up due to inflation so minus na yung savings but still enough to cover all my expenses :)

  • @Lukasz8832
    @Lukasz8832 2 роки тому

    Very expensive , i lived in UK for a while and is in my opinion 50% cheaper there or even more, now im in Poland and we have food about 200% cheaper then You.
    America its so rich so food should be much cheaper, at least UK level. HOW 2 onions can cost 2,50$ ?? HOW and WHY 3potatos can cost 3.51$ ? (in UK 1$ for 1 kg , in Poland 20cents for 1 KG) im going for holiday to NY and im little worry.

  • @crushivintage
    @crushivintage Рік тому

    Ignore the junk food and learn how to make your own at home. It's really cost effective and healthy. Use your freezer.

  • @sanapingle4330
    @sanapingle4330 9 місяців тому

    🎉🎉

  • @산뜰바람DIYsewing
    @산뜰바람DIYsewing 2 роки тому +1

    The dish made with the ingredients you bought yourself looks so delicious. (❁´◡`❁)

  • @BLUEMMAANN
    @BLUEMMAANN 2 роки тому +1

    You're chanel is very nice for me 💙💙 (( like 36 💟 ))
    💙 my new dear friend 💙 I hope you always shine
    ((((( 💙 From the blue man 💙 )))))

  • @jahida1
    @jahida1 Рік тому

    جميل جدا 👍🙏

  • @maaannapurna384
    @maaannapurna384 2 роки тому +1

    👍👍👍👍🙏

  • @MmaphutiMoswete
    @MmaphutiMoswete 18 днів тому

    So expensive 😮

  • @BogushCh
    @BogushCh 10 місяців тому

    WOULD THE HELL SAID BY CAR?!?!

  • @joeljimenez993
    @joeljimenez993 2 роки тому

    Jowa reveal haha

    • @oishari
      @oishari  2 роки тому

      wahahaha this is funny ang kulet

  • @crushivintage
    @crushivintage Рік тому +1

    You are being brainwashed into spending more by brands.

  • @SivuyileMphuta
    @SivuyileMphuta 2 місяці тому

    You beautiful ❤❤❤😢😢😢

  • @beatbyrich2891
    @beatbyrich2891 9 місяців тому

    Marry me please