Wspaniały przepis panie Arturze! Oglądamy regularnie cała Pańską bibliotekę, stał się Pan dla nas inspiracją, dzisiaj kupiliśmy z mężem wędzarnię, po ówczesnym wypróbowaniu kilku przepisów na wędliny dojrzewające. Jest Pan wspaniałym ciepłym człowiekiem, czerpiemy wielką radość z oglądania filmów. Niech kanał rośnie w siłę, a sklep ma coraz więcej wiernych klientów. Pozdrawiamy z USA!
Kiełbasa zwyczajna nie ma godnego siebie przeciwnika na grilla czy ognisko do dzisiaj. Mam na myśli tę ,która istniała do lat dziewięćdziesiątych. Pańska kiełbaska wyglądem przywołuje tamte wspomnienia, muszę sprawdzić jej smak. Dziękuję za przepis.
Uwielbiam Twój kanał daję plusa zanim zobaczę. Jeden błąd był znowu z tymi gramami, ale później było lepiej. Szacun i bardzo WIELKI PLUS. Zawsze miło zobaczyć nowy filmik. Zaskocz teraz wszystkich i upiecz sernik. Pozdrawiam.
Inne partie mięsa, bez majeranku , mielenie na 3 sitkach a nie na jednym, dłużej oczekuje przed napełnieniem jelit - a podobieństwo w wyglądzie, wędzeniu i parzeniu :-)
Panie Arturze. Biorąc pod uwagę ten przepis mam pytanie. W przepisie użyta jest łopatka… smak wiem już jaki jest (pychotka)... ale jaka będzie różnica jeśli zamiast łopatki użyła bym karczku? a jaka różnica jeśli użyła bym szynki? Bardzo proszę o wyczerpującą odpowiedź czy różnice będą w smaku? konsystencji? lub czy różnica będzie wręcz niewyczuwalna? Liczę że Pan jako osoba która już nie jedna świnkę włożyła w jelita :-) będzie to wiedział a ja musiała bym każdy rodzaj robić żeby potem porównać z obawą że wszystko będzie smakowało tak samo. Z góry dziękuje za odpowiedź.
Szynkę i łopatkę stosuję zamiennie - co mam pod ręką i nie ma znaczącego wpływu na smak. Karkówka już taki wpływ będzie miała. To mięso inaczej pachnie i inaczej smakuje i raczej mieli się je na średnich lub drobnych oczkach oraz grubszych kawałków karkówki (takich jak krojone w kostkę czy rozdrabniane na szarpaku) do kiełbas się zwykle nie wprowadza, a z ładnych kawałków szynki czy łopatki często tak bo dodają kiełbasie jakości :-)
Hartowanie poprawia wygląd i ułatwia zdejmowanie osłonki. Jak moje kiełbasy najczęściej wiszą w spiżarni to płuczę je wrzątkiem, wycieram i wkładam do lodówki kilka godzin przed użyciem - to też poprawia wygląd. Gdy osłonka jest jadalna i nie będzie ściągana - to w zasadzie nie ma powodu - ale nieraz i ja hartuję :-)
z musztarda francuska i pajda chleba najlepiej zytniego z maselkiem. szklanka herbaty. juz sie rozmarzylem. tego mi na obczyznie mi najbrdziej brakuje.
Prośba o pomoc. Zrobiłem kiełbasę z tego przepisu krok po kroku. W smaku wyszła bardzo dobra, ale po parzeniu jakby zrobiła się pusta miejscami. Po przekrojeniu nie jest tak zwarta jak u Pana na filmiku, tylko kruszy się. Co mogłem zrobić źle ? Pozdrawiam i dziękuje za wszelkie podpowiedzi :).
Jest kilka zmiennych w tym przepisie, których nie da się czasowo opisać - w tym przypadku wyrabianie. Masę trzeba tak długo mieszać, aż stworzy spójne kleiste ciasto mięsne. Taką masą dobrze wypełnić jelita i nie powinno następować rozwarstwienie.
@@NomartPl Dziękuje bardzo za odpowiedź. Mój farsz mięsny przeszedł Pana test "ręki" i się trzymał. Nawiązując do nazwy Pana kanału praktyka czyni mistrza :). p.s. jestem Pana fanem i bardzo doceniam wszelkie filmy i treści publikowane prze Pana. Wszystkiego dobrego !
Witam. Znowu wędzę i pytanie odnośnie osuszania. Jedni piszą że ma być przed wędzeniem osuszona tak by aż szeleściła jedni żeby była lekko wilgotna. Jak to w końcu ma być? Lekko twarde skórki mi wychodzą.
Powinna być sucha więc po dotknięciu jej papierowym ręcznikiem winien on pozostać suchy. Nie powinna jednak być przesuszona do tego stopnia, że jelito staje się twarde.
Zakładając, że jako tłuste rozumiemy podgardle, pachwinę lub mocno tłusty boczek to na początek proszę stosować około 1/4 - im bardziej chude jest to tłuste :-) to możemy powiększać jego ilość lub zmniejszać jeżeli stosujemy słoninę. Nie powinno przekroczyć 1/3 masy mięsa i nie powinno być mniej niż 1/5. Przynajmniej wedle moich preferencji.
W przypadku kiełbas stosuje się peklowanie suche w postaci zmieszania przypraw i soli z mięsem zmielonym lub pokrojonym w kostkę. Taka mieszanina wystarczy jak postoi w lodówce 12-24 godziny.
To stary zelmer, w tej wersji już nie produkowany. Sitka to nie problem jeżeli mamy standardową maszynkę - trzeba tylko znać jej rozmiar - sklep.nomart.pl/c/529/lejki-sitka-noze-szarpaki-wedliniarstwo.html
Arturze, jeśli ja dobrze zrozumiałem to on się pyta o typowe "marketówki". Stąd te 2 sitka. Taki zakup moim zdaniem mija się z celem. Do Zelmera bez problemu dostanie, sitka, noże, sprzęgło, przystawki. Na marginesie, to jest Zelmer Diana. Chyba o to pytał. ;)
Jest dostępna tzw. sól wędzarnicza. Jest dostępny koncentrat dymu wędzarniczego. Ale to już nie to samo, trzech godzin w dymie, w temperaturze 70 stopni to nie zastąpi. Nie mówię, że taki wyrób będzie niesmaczny. Mówię tylko, że nie wyjdzie taki sam.
Witam , tylko 0,7 kg. tłustego ??? może się pomyliłeś ? Bo kiełbasa wyszła ładnie ... I czy przy szarpaku w tym przypadku był nóż ??? I jakiej grubości lejek do nadziewarki ???
Witam ponownie. Zamierzam zrobić coś takiego jak u Ciebie , mianowicie mam; Karczek 0,85 kg , łopatka 2,8 kg , podgardle mięsne 3 kg , Mięso od szynki 0,55 kg ( mam też słonine w zapasie 2 kg) wyjdzie coś z tego jak to przepuścić, ile wody ? Nie chce ciemnej w środku jak te wiejskie , wole taką jak u Ciebie . Już posortowałem , na szarpak 2,35 kg , średnie ale ładne (karczek itd.) 2,5 kg , tłuste (ale nie słonina) 1,95 kg . Proszę o jakąś sugestie . Kiedyś miałem puste miejsca w kiełbasie dlaczego ?
Tłustego powinno być około 1/4 całości lub trochę więcej jeżeli zupełnie tłuste nie jest. Puste miejsce - to powietrze w jelicie. Może powstać ze słabego wyrobienie lub (i) podczas nadziewania. Lepiej się sprawdza używanie nadziewarki niż maszynki (do nadziewania). Po napełnieniu jelit dobrze jest je przejrzeć i nakłuć wykałaczką miejsca, gdzie pojawiły się pęcherze. Jeżeli ich nie widać to także nakłuć w kilku miejscach. Podczas osadzania i dalszej obróbki jest szansa na uwolnienie powietrza. Wody daje się tyle ile mięso podczas wyrabiania przyjmie, ale zwykle nie przekracza się 100 ml na kg.
Panie Arturze. Jestem zapalonym miłośnikiem grillowania. Od niedawna zacząłem swoją przygodę również z wędzeniem. Robiłem już kilka razy kiełbaskę z tego przepisu. Jest bardzo smaczna jednak moim zdaniem na grilla średnio się nadaje bo (może to dziwnie zabrzmi) jest zbyt mięsna i bliżej jej do kiełbasy swojskiej niż takiej zwyczajnej sklepowej na grill. Próbowałem nawet ostatnim razem pogorszyć troszkę skład dając 5KG naprawdę tłustej łopatki oraz 1KG słoniny a finalnie i tak wyszła za bardzo mięsna (nadmiar tłuszczu podczas grillowania uciekł i zostało samo mięso). Czy może Pan coś poradzić co dodać jak zmienić proporcje żeby kiełbaska była bliższa sklepowej niż swojskiej?
Każdy ma inny zakres potrzeb :-) - można dołożyć składowej tłustszej i część słoniny (boczku, podgardla) zmielić na oczkach 8 to nie wytopi się tak łatwo.
OK. Następnym razem spróbuje zmielić na większych oczkach. Myślałem też żeby dodać jeszcze więcej tłuszczu i wody no i dodać podstawowy składnik kiełbasy sklepowej czyli skrobie ziemniaczaną. Tylko jakie proporcje? Jak Pan sądzi? W sumie skrobia to jeszcze nie tak bardzo trucizna a może przybliżyło by to efekt końcowy do smaku kiełbasy sklepowej, która grilluję już ponad 20 lat a teraz chciałbym jej nie kupować w sklepie tyko zrobić samemu. @@NomartPl
Witam. Panie Arturze, wczoraj był mój debiut. Przy nadziewaniu kiełbasy miałam chwile załamania. Jelita, rwały mi się. Jak długo je Pan moczy ? Jakiej firmy używa? Udało mi się sklecić krótsze kawałki , walczyłam do końca. Ładnie na koniec wyszło , tak mi się wydawało przynajmniej. Jelita po wędzeniu ukazały się za luźne. Osłonka odstaje :( :( kiełbaska w smaku pyszna, natomiast następnym razem dodam słoninkę zamiast podgardla, żeby była ciut bardziej tłusta bo troszkę też suchawa mi wyszła..:/
Jelita winny być moczone nie krócej niż 20 minut, ale lepiej dłużej nawet parę godzin i raz wymienić wodę. Proponuję spróbować tych sklep.nomart.pl/14674435-jelita-wieprzowe-2830-20m-premium jak nie pójdzie lepiej to będziemy szukali przyczyny gdzie indziej 😀
Początkujący wita mistrza. Dopiero zaczynam, ale ostatnio domownicy wymogli na mnie zrobienie zwyczajnej już po raz trzeci z rzędu :-) Każda pora dnia jest dobra na podjadanie odłamywanych fragmentów kiełbasy; po prostu znika jak zaczarowana. Jako że nadeszła pora chłodna i często deszczowa mam prośbę o opis wyprowadzenia dymu z Borniaka poza altanę. Moje prowizoryczne instalacje wykazały skraplanie się wilgoci z dymu i ściekanie z powrotem do wylotu. Obejrzałem wiele Pańskich filmów i zauważyłem chyba ocieploną rurę odprowadzającą dym, oraz na jednym z nich komentarz o wyłączaniu urządzeń i zaraz zanik dźwięku wentylatorka. Uprzejmie proszę o szczegóły, za co my wszyscy (dwuletnia wnuczka w szczególności) będziemy niezmiernie wdzięczni. Pozdrawiam Harry
Mam następujące rozwiązanie: wylot z wędzarni jednej (a mam dwie) swobodny, z drugiej tak samo ale podprowadzony rurą elastyczną spiro (wentylacyjna). Nad wylotem wędzarni i z rury od drugiej wędzarni mam zamontowany okap kuchenny z wentylatorem. Zbiera on dym z kominów, ale z z domku w którym wędzarnie stoją. Z okapu też rurą spiro wyszedłem przez ścianę boczną, ale można i do góry tylko trzeba zamontować grzybek. Wyście na bocznej ścianie jest schowane pod nawisem dachu więc dodatkowe osłony nie są potrzebne.
Serdecznie dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Gwoli upewnienia się że dobrze zrozumiałem dopytuję, czy w zamontowanej rurze w trakcie przepływu dymu na jej ściankach nie osiadają skropliny ściekające do wylotu dymu z wędzarni? Jaka temperatura panuje mniej więcej w domku w czasie wędzenia przy np. temperaturze zewnętrznej około 0 st. C Odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą mi dostosować swoją instalację do istniejących warunków technicznych (altana bez jednej ściany); będę ew. rozważał zamontowanie zasłony w miejsce ściany.
Jest wielce prawdopodobne , że wewnątrz rury może dochodzić do kondensacji, ale jeżeli mamy 2 odcinki rury - 1 z wędzarni do okapu (jeżeli jest stosowany), to on powinien być szerszy niż wylot z kominka wędzarni i ewentualny kondensat będzie ściekał po ściankach i okapywał po zewnętrznej stronie kominka wylotowego. Trzeba zorganizować jego zbieranie i usuwanie. 2- odcinek z okapu na zewnątrz - tu jeżeli kondensacja nastąpi to nie grozi jej dostanie się do wędzarni. Wymuszony obieg powietrza powinien jednak kondensatowi i jego ściekowi zapobiegać. W takiej wiacie czy domku panuje temperatura zewnętrzna. Chyba, że jest na tyle szczelny by pracująca wędzarnia miała szansę go o kilka stopni ogrzać. W domku bez ściany, raczej takiej szansy nie będzie - mimo powieszonej zasłony. Za słabe źródło ciepła.
Mam pytanie dlaczego Pan za kazdym razem parzy kielbase? Przeciez ona jest juz gotowa po wedzeniu. My zawsze wedzimy 3-4 h i jest super nic nie trzeba parzyć.
Trudno na odległość ocenić, ale stawiałbym na za dużą wilgotność w wędzarni, która może być spowodowana na przykład niewystarczającym suszeniem. Przelać kiełbasę po wędzeniu wrzątkiem z czajnika - kwasowość powinna się co najmniej zredukować
Dlaczego stosuje Pan tak wysoką temperaturę wędzenia? I jak widzę to przy każdej praktycznie kiełbasie. Po uwędzeniu w 70 st przez kilka godzin,to wędliny są już nieźle podpieczone.
To jest najprostszy i najszybszy sposób na kiełbasę, która nie musi być długo przechowywana, ale są filmy gdzie stosuję temperatury niższe oraz zimne wędzenie.
Widać że początki były słabszej jakości ,mało precyzyjny przepis a mówienie że podgardle i słonia to ten sam rodzaj tłuszczu przemilcze .Dzis ma pan inna jakość ale ten przepis słabiutki ,np mówi Ian o łopatce ,kupiłem ostatnio 3 kg z tego wyszło 1.5kg kl1 ,1kg kl 2 a reszta cieniste czyli kl3 tu nawet pan nie wspominał o tym a wiadomo że diabeł tkwi w szczegółach
Zrobilem kielbaske z Pana przepisu , wyszla znakomicie , a jaka smaczna pozdrawiam serdecznie
Wspaniały przepis panie Arturze! Oglądamy regularnie cała Pańską bibliotekę, stał się Pan dla nas inspiracją, dzisiaj kupiliśmy z mężem wędzarnię, po ówczesnym wypróbowaniu kilku przepisów na wędliny dojrzewające. Jest Pan wspaniałym ciepłym człowiekiem, czerpiemy wielką radość z oglądania filmów. Niech kanał rośnie w siłę, a sklep ma coraz więcej wiernych klientów. Pozdrawiamy z USA!
Super drogi Panie Piotrek Kaszkur Artysta pozdrawia serdecznie ❤️
Pyszne, to się ogląda!😀
Kiełbasa zwyczajna nie ma godnego siebie przeciwnika na grilla czy ognisko do dzisiaj. Mam na myśli tę ,która istniała do lat dziewięćdziesiątych. Pańska kiełbaska wyglądem przywołuje tamte wspomnienia, muszę sprawdzić jej smak. Dziękuję za przepis.
Zrobiłem domowa zwyczajna. Wyszła super. Bardzo dobra na ciepło. Domownicy się zajadają. Pozdrawiam. Dziękuję za przepis.
Smacznego 😄
Kiełbasa przepyszna,dziękuje za przepis i pozdrawiam.
Dziękuję i smacznego 😊😊😊
NO proszę wszystko naturalnie,domowo,cieszę się że trafiłem na pana filmiki
Panie Arturze właśnie skończyłem wędzenie i parzenie kielbaska jest genialna Dziękuję i pozdrawiam 😀
Ale Pan robi smaka...
Dziękuję za ciekawy przepis. Jest przyjemność oglądać wideo. Pozdrowienia z Ukrainy
Kanał Malinka
Wyszła zajebista, polecam
Uwielbiam Twój kanał daję plusa zanim zobaczę. Jeden błąd był znowu z tymi gramami, ale później było lepiej. Szacun i bardzo WIELKI PLUS. Zawsze miło zobaczyć nowy filmik. Zaskocz teraz wszystkich i upiecz sernik. Pozdrawiam.
Dzieki za wskazowki. Zrobilem smakuje wszystkim. Wielkie dzieki .
swietna koszulka hasło mega pozytywne
Co wkładasz do nadziewarki pomiędzy farsz a tłok wiem po co gdzie to kupić
lubię pana programy pan mnie zainspirował do wędzenia i atakuje
Wygląda smacznie :). Ja po parzeniu wrzucam kiełbaskę na 5-10 min. do zimnej wody... .Smacznego !
Prawidlowo ja też tak robię nabiera wtedy bardziej sprężystej konsystencji Pozdrawiam.
Lekki dubel chłopskiej. Czekamy na kolejne odcinki.
Inne partie mięsa, bez majeranku , mielenie na 3 sitkach a nie na jednym, dłużej oczekuje przed napełnieniem jelit - a podobieństwo w wyglądzie, wędzeniu i parzeniu :-)
NOMART proponuję nakręcić film jak zrobić bimber ze sprzętem dla każdego. Wiem że Pan potrafi :)
to chyba nielegal jest
Na własny użytek jak najbardziej legal.
Witam, czy ma Pan w planach zrobić kiełbasę Lisiecką? chciałbym poznać sposób jej wyrobu 😊
Класс!!!Я бы поправила:это Незвычайна колбаска,сытна,вкусная и полезная.Сделаю обязательно.Поздравляю с Украины.Удачи.
:-) :-)
NOMART ...czy pan z Polski
puszcza te filmy? Chodzi mi
o jelita - gdzie je mozna kupic w USA?
Gdzie kupić w USA nie wiem - wydaje się, że powinny być dostępne, ale można kupić u nas na www.nomart.pl . Wysyłka 2 paczek jelit to 30 PLN
Po dokończeniu swojskiej (pycha!!!) robię zwyczajną :)
A jelita 32/34 byłyby dobre do zwyczajnej/podwawelskiej?
Trochę grube, ale nie za grube - będzie naprawdę solidna kiełbasa. Standardowo winno być 28-32 - tu jest oczko więcej.
Pamietam Artur ile tej zrebki olchowej trzeba uzyc? Pozdrawiam z 🇺🇸
Ilość drewna/dymu - jest nieokreślona - tyle ile trzeba żeby uzyskać właściwy kolor.
@@NomartPl a Moze pan ksiazke wyda Moze byc tez on line napewno duzo chetnych bedzie pozdrawiam
@@hania77777 Dwie już są. Jedna w temacie wyrobów z szynkowara, a druga w temacie wyrobu serów.
@@NomartPl no wlasnie weszlam na pana sklep I dojrzalam wysle mi pan do USA pozdrawiam
@@hania77777 Po włożeniu ich do koszyka należy tam wskazać kraj dostawy.
Panie Arturze. Biorąc pod uwagę ten przepis mam pytanie. W przepisie użyta jest łopatka… smak wiem już jaki jest (pychotka)... ale jaka będzie różnica jeśli zamiast łopatki użyła bym karczku? a jaka różnica jeśli użyła bym szynki? Bardzo proszę o wyczerpującą odpowiedź czy różnice będą w smaku? konsystencji? lub czy różnica będzie wręcz niewyczuwalna? Liczę że Pan jako osoba która już nie jedna świnkę włożyła w jelita :-) będzie to wiedział a ja musiała bym każdy rodzaj robić żeby potem porównać z obawą że wszystko będzie smakowało tak samo. Z góry dziękuje za odpowiedź.
Szynkę i łopatkę stosuję zamiennie - co mam pod ręką i nie ma znaczącego wpływu na smak. Karkówka już taki wpływ będzie miała. To mięso inaczej pachnie i inaczej smakuje i raczej mieli się je na średnich lub drobnych oczkach oraz grubszych kawałków karkówki (takich jak krojone w kostkę czy rozdrabniane na szarpaku) do kiełbas się zwykle nie wprowadza, a z ładnych kawałków szynki czy łopatki często tak bo dodają kiełbasie jakości :-)
Panie Arturze jaka powinna być proporcja chudego mięsa do tłustego ?
Zwykle w zakresie 10-20 % a w niektórych wędlinach nawet więcej.
Widzę, że nie hartujesz kiełbasy po parzeniu. Ja zawsze to robię z nawyku. Jest jakaś konkretna różnica między jednym a drugim wyrobem?
Hartowanie poprawia wygląd i ułatwia zdejmowanie osłonki. Jak moje kiełbasy najczęściej wiszą w spiżarni to płuczę je wrzątkiem, wycieram i wkładam do lodówki kilka godzin przed użyciem - to też poprawia wygląd. Gdy osłonka jest jadalna i nie będzie ściągana - to w zasadzie nie ma powodu - ale nieraz i ja hartuję :-)
czy jak powiesz ide sie wysrac czy jak idę zrobic kupę to i tak to samo.
Dziś zacząłem robić, czy będzie problemem jak zamiast soli 50/50 dałem tylko peklosoli waga się zgadza lecz nie wymieszałem peklosoli że zwykłą
To nie problem - Mieszanie nie jest konieczne.
@@NomartPl uff
Dziękuję za odpowiedź 🙃
z musztarda francuska i pajda chleba najlepiej zytniego z maselkiem. szklanka herbaty. juz sie rozmarzylem. tego mi na obczyznie mi najbrdziej brakuje.
Jak ostatnio pokazywał Pan wpadki (w filmiku konkusowym) to trzeba było dać tą z tryskającą kiełbasą :)
To nie pierwsze wpadki na kanale - chyba już to było wykorzystane .
Prośba o pomoc. Zrobiłem kiełbasę z tego przepisu krok po kroku. W smaku wyszła bardzo dobra, ale po parzeniu jakby zrobiła się pusta miejscami. Po przekrojeniu nie jest tak zwarta jak u Pana na filmiku, tylko kruszy się. Co mogłem zrobić źle ? Pozdrawiam i dziękuje za wszelkie podpowiedzi :).
Jest kilka zmiennych w tym przepisie, których nie da się czasowo opisać - w tym przypadku wyrabianie. Masę trzeba tak długo mieszać, aż stworzy spójne kleiste ciasto mięsne. Taką masą dobrze wypełnić jelita i nie powinno następować rozwarstwienie.
@@NomartPl Dziękuje bardzo za odpowiedź. Mój farsz mięsny przeszedł Pana test "ręki" i się trzymał. Nawiązując do nazwy Pana kanału praktyka czyni mistrza :). p.s. jestem Pana fanem i bardzo doceniam wszelkie filmy i treści publikowane prze Pana. Wszystkiego dobrego !
Witam. Znowu wędzę i pytanie odnośnie osuszania. Jedni piszą że ma być przed wędzeniem osuszona tak by aż szeleściła jedni żeby była lekko wilgotna. Jak to w końcu ma być? Lekko twarde skórki mi wychodzą.
Powinna być sucha więc po dotknięciu jej papierowym ręcznikiem winien on pozostać suchy. Nie powinna jednak być przesuszona do tego stopnia, że jelito staje się twarde.
Panie Arturze, a ile powinno być mięsa tłustego względem chudego i na odwrót, jakie powinno się stosować propozycje,dla początkujących wędliniarzy?
Zakładając, że jako tłuste rozumiemy podgardle, pachwinę lub mocno tłusty boczek to na początek proszę stosować około 1/4 - im bardziej chude jest to tłuste :-) to możemy powiększać jego ilość lub zmniejszać jeżeli stosujemy słoninę. Nie powinno przekroczyć 1/3 masy mięsa i nie powinno być mniej niż 1/5. Przynajmniej wedle moich preferencji.
Mam pytanko. Ile czasu wyrabia Pan mięso, tak plus minus.
Rękoma ? to zależy od kiełbasy 15-20 minut - nieraz wystarczy 10 - ważny jest skutek - farsz musi być spójny w całej objętości.
Panie Arturze czy mięsko peklowane było wcześniej?
W przypadku kiełbas stosuje się peklowanie suche w postaci zmieszania przypraw i soli z mięsem zmielonym lub pokrojonym w kostkę. Taka mieszanina wystarczy jak postoi w lodówce 12-24 godziny.
Dziękuję bardzo Panu za odpowiedź i życzę dużo zdrowka
Dzień dobry mam pytanie co to za maszyna gdzie można ją kupić bo w sklepach mają tylko po dwa siatki
To stary zelmer, w tej wersji już nie produkowany. Sitka to nie problem jeżeli mamy standardową maszynkę - trzeba tylko znać jej rozmiar - sklep.nomart.pl/c/529/lejki-sitka-noze-szarpaki-wedliniarstwo.html
Arturze, jeśli ja dobrze zrozumiałem to on się pyta o typowe "marketówki". Stąd te 2 sitka. Taki zakup moim zdaniem mija się z celem. Do Zelmera bez problemu dostanie, sitka, noże, sprzęgło, przystawki. Na marginesie, to jest Zelmer Diana. Chyba o to pytał. ;)
Panie Arturze a jak ktoś nie ma wędzarni to można ten proces czymś podmienić?
Jest dostępna tzw. sól wędzarnicza. Jest dostępny koncentrat dymu wędzarniczego. Ale to już nie to samo, trzech godzin w dymie, w temperaturze 70 stopni to nie zastąpi. Nie mówię, że taki wyrób będzie niesmaczny. Mówię tylko, że nie wyjdzie taki sam.
Będzie miała aromat wędzony, ale koloru nie zmieni? Będzie wyglądała jak biała parzona?
Będzie miała jakiś tam aromat. Jelito koloru nie zmieni. Jak biała nie, bo przecież poszło peklowanie. Ale jelito na bank nie będzie brązowe. ;)
Witam , tylko 0,7 kg. tłustego ??? może się pomyliłeś ? Bo kiełbasa wyszła ładnie ... I czy przy szarpaku w tym przypadku był nóż ??? I jakiej grubości lejek do nadziewarki ???
Skład się zgadza. Przy mieleniu szarpakiem używam noża. Lejek - chyba 25 mm - pewności nie mam
Witam ponownie. Zamierzam zrobić coś takiego jak u Ciebie , mianowicie mam; Karczek 0,85 kg , łopatka 2,8 kg , podgardle mięsne 3 kg , Mięso od szynki 0,55 kg ( mam też słonine w zapasie 2 kg) wyjdzie coś z tego jak to przepuścić, ile wody ? Nie chce ciemnej w środku jak te wiejskie , wole taką jak u Ciebie . Już posortowałem , na szarpak 2,35 kg , średnie ale ładne (karczek itd.) 2,5 kg , tłuste (ale nie słonina) 1,95 kg . Proszę o jakąś sugestie . Kiedyś miałem puste miejsca w kiełbasie dlaczego ?
Tłustego powinno być około 1/4 całości lub trochę więcej jeżeli zupełnie tłuste nie jest. Puste miejsce - to powietrze w jelicie. Może powstać ze słabego wyrobienie lub (i) podczas nadziewania. Lepiej się sprawdza używanie nadziewarki niż maszynki (do nadziewania). Po napełnieniu jelit dobrze jest je przejrzeć i nakłuć wykałaczką miejsca, gdzie pojawiły się pęcherze. Jeżeli ich nie widać to także nakłuć w kilku miejscach. Podczas osadzania i dalszej obróbki jest szansa na uwolnienie powietrza. Wody daje się tyle ile mięso podczas wyrabiania przyjmie, ale zwykle nie przekracza się 100 ml na kg.
Panie Arturze. Jestem zapalonym miłośnikiem grillowania. Od niedawna zacząłem swoją przygodę również z wędzeniem. Robiłem już kilka razy kiełbaskę z tego przepisu. Jest bardzo smaczna jednak moim zdaniem na grilla średnio się nadaje bo (może to dziwnie zabrzmi) jest zbyt mięsna i bliżej jej do kiełbasy swojskiej niż takiej zwyczajnej sklepowej na grill. Próbowałem nawet ostatnim razem pogorszyć troszkę skład dając 5KG naprawdę tłustej łopatki oraz 1KG słoniny a finalnie i tak wyszła za bardzo mięsna (nadmiar tłuszczu podczas grillowania uciekł i zostało samo mięso).
Czy może Pan coś poradzić co dodać jak zmienić proporcje żeby kiełbaska była bliższa sklepowej niż swojskiej?
Każdy ma inny zakres potrzeb :-) - można dołożyć składowej tłustszej i część słoniny (boczku, podgardla) zmielić na oczkach 8 to nie wytopi się tak łatwo.
OK. Następnym razem spróbuje zmielić na większych oczkach. Myślałem też żeby dodać jeszcze więcej tłuszczu i wody no i dodać podstawowy składnik kiełbasy sklepowej czyli skrobie ziemniaczaną. Tylko jakie proporcje? Jak Pan sądzi? W sumie skrobia to jeszcze nie tak bardzo trucizna a może przybliżyło by to efekt końcowy do smaku kiełbasy sklepowej, która grilluję już ponad 20 lat a teraz chciałbym jej nie kupować w sklepie tyko zrobić samemu. @@NomartPl
KING ARTUR I JEGO Excalibur HEHE :)
mam pytanko ?dlaczego w borniaku kiełbasę trzeba wędzić tak długo ....i nie ma koloru ..mam wrażenie ,że te wędzarnie to tylko ........2200 poszło!
Około 3 godzin to długo ?
👍👍👍🚁👨✈️
Witam. Panie Arturze, wczoraj był mój debiut. Przy nadziewaniu kiełbasy miałam chwile załamania. Jelita, rwały mi się. Jak długo je Pan moczy ? Jakiej firmy używa? Udało mi się sklecić krótsze kawałki , walczyłam do końca. Ładnie na koniec wyszło , tak mi się wydawało przynajmniej. Jelita po wędzeniu ukazały się za luźne. Osłonka odstaje :( :( kiełbaska w smaku pyszna, natomiast następnym razem dodam słoninkę zamiast podgardla, żeby była ciut bardziej tłusta bo troszkę też suchawa mi wyszła..:/
Jelita winny być moczone nie krócej niż 20 minut, ale lepiej dłużej nawet parę godzin i raz wymienić wodę. Proponuję spróbować tych sklep.nomart.pl/14674435-jelita-wieprzowe-2830-20m-premium jak nie pójdzie lepiej to będziemy szukali przyczyny gdzie indziej 😀
I tu może być pies pogrzebany . Przepłukałam tylko 3 razy pod bieżącą wodą:/
Początkujący wita mistrza. Dopiero zaczynam, ale ostatnio domownicy wymogli na mnie zrobienie zwyczajnej już po raz trzeci z rzędu :-) Każda pora dnia jest dobra na podjadanie odłamywanych fragmentów kiełbasy; po prostu znika jak zaczarowana.
Jako że nadeszła pora chłodna i często deszczowa mam prośbę o opis wyprowadzenia dymu z Borniaka poza altanę. Moje prowizoryczne instalacje wykazały skraplanie się wilgoci z dymu i ściekanie z powrotem do wylotu. Obejrzałem wiele Pańskich filmów i zauważyłem chyba ocieploną rurę odprowadzającą dym, oraz na jednym z nich komentarz o wyłączaniu urządzeń i zaraz zanik dźwięku wentylatorka.
Uprzejmie proszę o szczegóły, za co my wszyscy (dwuletnia wnuczka w szczególności) będziemy niezmiernie wdzięczni. Pozdrawiam Harry
Mam następujące rozwiązanie: wylot z wędzarni jednej (a mam dwie) swobodny, z drugiej tak samo ale podprowadzony rurą elastyczną spiro (wentylacyjna). Nad wylotem wędzarni i z rury od drugiej wędzarni mam zamontowany okap kuchenny z wentylatorem. Zbiera on dym z kominów, ale z z domku w którym wędzarnie stoją. Z okapu też rurą spiro wyszedłem przez ścianę boczną, ale można i do góry tylko trzeba zamontować grzybek. Wyście na bocznej ścianie jest schowane pod nawisem dachu więc dodatkowe osłony nie są potrzebne.
Serdecznie dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.
Gwoli upewnienia się że dobrze zrozumiałem dopytuję, czy w zamontowanej rurze w trakcie przepływu dymu na jej ściankach nie osiadają skropliny ściekające do wylotu dymu z wędzarni? Jaka temperatura panuje mniej więcej w domku w czasie wędzenia przy np. temperaturze zewnętrznej około 0 st. C
Odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą mi dostosować swoją instalację do istniejących warunków technicznych (altana bez jednej ściany); będę ew. rozważał zamontowanie zasłony w miejsce ściany.
Jest wielce prawdopodobne , że wewnątrz rury może dochodzić do kondensacji, ale jeżeli mamy 2 odcinki rury - 1 z wędzarni do okapu (jeżeli jest stosowany), to on powinien być szerszy niż wylot z kominka wędzarni i ewentualny kondensat będzie ściekał po ściankach i okapywał po zewnętrznej stronie kominka wylotowego. Trzeba zorganizować jego zbieranie i usuwanie. 2- odcinek z okapu na zewnątrz - tu jeżeli kondensacja nastąpi to nie grozi jej dostanie się do wędzarni. Wymuszony obieg powietrza powinien jednak kondensatowi i jego ściekowi zapobiegać. W takiej wiacie czy domku panuje temperatura zewnętrzna. Chyba, że jest na tyle szczelny by pracująca wędzarnia miała szansę go o kilka stopni ogrzać. W domku bez ściany, raczej takiej szansy nie będzie - mimo powieszonej zasłony. Za słabe źródło ciepła.
Zrobie na wielkanocny stol, ale u mnie marynowanie bedzie trwalo nie wiecej jak 24h. Nie mam po prostu innej okazji jak uwedzic to jutro
Panie Arturze u mnie nigdy kiełbasy się nie parzy. Z wędzarni do piwniczki i suszenie;)
A jak chcesz zjeść potem na ciepło z wody to jak?
Daj kawałek !
12:02 bączek? 😂
Dlaczego nie ma przepisu
Potrzeba mi przepis
Kiełbasy nie ociekamy, kiełbasę osadzamy. Pozdrawiam
Krystian Markowicz przejęzyczenie poprostu bo Pan Artur myślał o tym że ma wyschnąc
Panie Arturze, często widzę u innych twórców kiełbasy, że do parzenia dają ziele angielskie i liście laurowe - co Pan o tym myśli?
Zakazu nie ma :-)
@@NomartPl ale czy to ma jakikolwiek sens?
@@izdziabol Dodaje aromatu
@@NomartPl OK w takim razie przemyślę sprawę :)
Mam pytanie dlaczego Pan za kazdym razem parzy kielbase? Przeciez ona jest juz gotowa po wedzeniu. My zawsze wedzimy 3-4 h i jest super nic nie trzeba parzyć.
Efekty finalne przetworzenia termicznego w wędzarni oraz podczas parzenia nie są takie same. Robię na oba sposoby w zależności od wędliny.
dlaczego mi wychodza kielbasy lekko kwasne po wedzeniu
Trudno na odległość ocenić, ale stawiałbym na za dużą wilgotność w wędzarni, która może być spowodowana na przykład niewystarczającym suszeniem. Przelać kiełbasę po wędzeniu wrzątkiem z czajnika - kwasowość powinna się co najmniej zredukować
no wlasnie jest zawsze duza wilgotnosc w wedzarni(Beczka).chociaz wyroby wisza zawsze jeden dzien w garazu przed wedzeniem.
Może za wilgotne drewno ??
jest to mozliwe.kiedys ktos mi podpowiedzial zeby zrebki moczyc w wodzie.i to byl chyba blad
dziekuje za podpowiedzi.i przede wszystkim za swietne filmy ktore mnie zainspirowaly do robienia wlasnych wyrobow
0.7 musi być 😃😃
zelmer w orginale ma 3 sitka i kilka pszystawek
Panie szefie. Kiełbasy do smażenia nie traktuje się peklosolą bo azotyn są rakotwórcze. Sól kamienna wystarczy
U mojej babci na wsi nawet nie ma takich wyrobów jak te..
Dlaczego stosuje Pan tak wysoką temperaturę wędzenia? I jak widzę to przy każdej praktycznie kiełbasie. Po uwędzeniu w 70 st przez kilka godzin,to wędliny są już nieźle podpieczone.
To jest najprostszy i najszybszy sposób na kiełbasę, która nie musi być długo przechowywana, ale są filmy gdzie stosuję temperatury niższe oraz zimne wędzenie.
...a brzuszek rośnie ;)
Ma co jeść przynajmniej chlop
Widać że początki były słabszej jakości ,mało precyzyjny przepis a mówienie że podgardle i słonia to ten sam rodzaj tłuszczu przemilcze .Dzis ma pan inna jakość ale ten przepis słabiutki ,np mówi Ian o łopatce ,kupiłem ostatnio 3 kg z tego wyszło 1.5kg kl1 ,1kg kl 2 a reszta cieniste czyli kl3 tu nawet pan nie wspominał o tym a wiadomo że diabeł tkwi w szczegółach
Wszystko ok
Ale ta sol peklujaca, przeciez to trucizna
ale trysło
Gdzie zioła i przyprawy? To jest tłuste mydło,bez smaku.