Domowa Kiełbasa Lisiecka - Praktyka u Praktyka
Вставка
- Опубліковано 5 лют 2025
- Kiełbasa Lisiecka to uznany wyrób wędliniarski cieszący się zasłużonym powodzeniem. Wzorując się na recepturach oryginalnych w domowym zaciszu wykonałem wariację na temat i wyszedł mi produkt smakowity.
Kiełbasa zaczęła powstawać w gminie Liszki i okolicach. Na tych terenach już pod koniec XIX w istniało duże skupisko znakomitych mistrzów masarskich, co z czasem spowodowało wyodrębnienie produktu w postaci kiełbasy. Pochodzenie wędliny z własnie z tego obszaru było gwarantem jej jakości i z czasem kiełbasa zaczęła być zwana Lisiecką.
Wytwarza się ją z dobrej jakości świeżego mięsa wieprzowego. Delikatnie solona, z wyczuwalnym pieprzem i czosnkiem, pachnąca olchowo-bukowym dymem i prezentująca w swym wnętrzu duże kawałki dorodnej szynki kiełbasa ta do dziś jest ceniona.
Spróbujcie sami.
Smacznego.
Wersja opisowa, przepis i składniki są dostępne na blogu nomart.pl/word...
Kupując w sklepie internetowym nomart.pl/ wspierasz kanał!
Sklepy stacjonarne trójmiasto - nomart.pl/lokal/
Blog kulinarny - nomart.pl/word...
T-shirt, koszulki - sklep.nomart.p...
Facebook - / nomartpl
Instagram - / nomart.pl
Link do poprzedniego odcinka - • Kwas Chlebowy Litewski...
Pięknie .Pokazane wytłumaczone .TAK DALEJ . PIONA !!!
Super ❤️ brawo brawo brawo ❤️ PIOTREK KASZKUR ARTYSTA POZDRAWIA SERDECZNIE
Bardzo mi się podobają Twoje filmy, widać że jesteś człowiekiem z pasją. Pozdrawiam.
A ja właśnie dziś uwędziłem dębową z Pana przepisu już chyba 4 raz zawsze pyszna a teraz wędzi mi się chłopska. Pozdrawiam!
Pozdrawiam i smacznego życzę.
DŁUGO czekałem na przepis praktyczny na Lisiecką ....podziękowania.
Jest przepis ,nazywa się ,,mondry jej zjadłem zęby na kiełbasie, pozdrawiam
Do tego mądry wędzi na żerdziach olszulowych
@@piotrwiejak8423 Tylko Mądry to wedliniarstwo przemysłowe a nie domowe...
@@erykpolskazachodnia tylko niech większość tak robi przemysłowo to polskie kiełbasy odzyskają dawniejszy smak ...
@@piotrwiejak8423 Ja nie zrobię jak Mądry -ale jak p.Artur to dam radę bo mam zwykłą maszynkę do mięsa , prostą nadziewarkę czy Borniaka ....to jest kanał o wędlinach przygotowywanych w domu ,a Mądry ( który ponoć robi wysmienite kiełbasy ) jednak ma inne urządzenia ,inną skalę produkcji no i przepisów na Lisiecką też jest sporo i to z wieloma różnicami ....
Przepyszna... Postanowiłam pierwszy raz zrobić kiełbasę i wybrałam właśnie ten przepis jest idealny zrównoważony 👌😋
Smacznego i serdecznie pozdrawiam :-)
bardzo pozytywny człowiek
Witam od dawna szukałem przepisu na tą kiełbasę Lisiecką dzięki pozdrawiam.
Jak nadal jesteś zainteresowany (absolutnie nie ujmując Nomart-owi) zobacz sobie na kanale ogrodniktv. Bardzo fajnie i też krok po kroku pokazał jak zrobić kiełbaskę bardzo podobną bo niestety ciężko zrobić patentową.
uuuu... wygląda wybornie, smaku mogę się tylko domyślać. Z pewnością pokuszę się na zrobienie takiej kiełbaski na święta. A już w tę niedzielę wielkie letnie wędzenie mięsiwa u kumpla na działce. 9 kg mięcha od poniedziałku "leżakuje" w solance. Oj będzie się działo....:-D
Udanych wyrobów i smacznego życzę :-)
Wiesz co gościu takiego smaka takiego apetytu narobić to grzech hahahahaaaaa . A tak poważnie wielki szacunek dla Pana . Mam nadzieję niebawem mieć wędzarnię i bez karnie powtarzać Pana przepisy , jeszcze raz wielki Szacunek dla Pana i Pana działalności.
Dziękuję i serdecznie pozdrawiam :-)
Pięknie wygląda też będę robił
bardzo lubię Pana przepisy, lubię swoje mieszkanie w bloku, ale jak oglądam, to bym chiał mieszkać w domku z wędzarnią i robiłbym chyba wszystkie przepisy, pozdrawiam!!!
I już ma się ochotę robić domowe kiełbaski jak zwykle fajny filmik pozdrawiam
A może podpowie pan jaki czas podsusza kiełbaski w jakiej temp itp
@@braknazwy4333 Efekt widoczny w tym filmie uzyskałem po 2 tygodniach wiszenia w chłodni - około 10 st C i 60-70 % wilgotności. Nie było to działanie celowe - po prostu tam była przechowywana.
@@NomartPl Lisiecka to kiełbasa z tzw górnej półki bardzo dobra super przepis. Pozdrawiam serdecznie tworzącego to dobro.
Czyli za 2 tygodnie wędzę to cudo ;))) Dzięki!
Wdx26
W oryginale kiełbasa lisiecka nie ma w sobie widocznych kawałków tłuszczu, a jedynie mięso z szynki i to konkretny mięsień (zrazowa górna), no i oczywiście jako spoiwo kleistą golonkę. Jako podstawową przyprawę używa się biały pieprz
Oczywiście nie krytykuję tego wyrobu, bo zapewne jest wyśmienity, ale są małe odstępstwa od oryginału, co oczywiście nie jest zakazane :) Dziękuję za pokazanie, że można również domowym sposobem robić wiele wspaniałych wyrobów.
Super. Na pewno spróbuję przepisu.
Brakuje mi moich wedzarni ( na zimno i na gorąco) buduję nowy dom i w tym roku skończę a w następnym robię wędzarnię i małe pomieszczenie ( masarnię) moja żona już się nie może doczekać. Pozdrawiam i jak Pana oglądam w brzuchu mi burczy.
Myślisz że oddzielenie połowy stodoły murowanej starczy na masarnie, wędzarnie i dojrzewalnię? Czy lepiej jednak wędzarnie zbudować poza budynkiem a dojrzewalnię w chłodnym miejscu np w piwnicy. Zaczynam dopiero w tym temacie się poruszać i chciałbym mieć jakieś dobre miejsce do robienia wyrobów.
@@bigozz9455 Każdy robi w swoim zakresie wszystko i możliwościach jakie ma. Masarnię robię (pomieszczenie drewniane na zewnątrz) takie 3 na 4 m. mi wzupelnosci starcza, szafeczki, stół i wszystkie najważniejsze przybory aby się nie walało w domu. Jeżeli chodzi o wędzarnię to na zewnątrz, rozchodzi się piękny zapach i wtedy wiem że gospodarstwo żyje. Przechowywalnię na styl ziemianki, połowa w ziemi. Z ziemią ka jest dużo roboty, cement uzbrojenia czyli jest murowana cześć zewnętrzną przysypuję metrem ziemi i normalnie rośnie trawa mech ale nie można zapomnieć o wentylacji. Bardzo ładnie reprezentuje się ta ziemianka koło wędzarni. Pozdrawiam i życzę pomysłów
Musze skorygowac moj poprzedni komentarz poniewarz obejrzalem ten film jeszcze raz to jest bardzo dobra rezepta SORY
Super przepis . Pozdro
No to oglądamy, akurat żurek z kiełbaską spożywam :)
Smacznego :-)
@NOMART dziękuję 🙂
Kiełbaska z grilla jest najlepsza
Jedynie co mi brakuje w tej kielbasie to
podajnik w monitorze! Pozdro!
Przedramie wielkie jak bochen chleba od tego wyrabiania miesa 😁😁😁
Pozdrawiam 👍👌👌👍👌
Świetnie się pana ogląda i robi pan fajne rzeczy. Pozdrawiam serdecznie.
Dziękuje
Za chwilę 77777 subów. Gratulacje i czekamy na 100000!
A ja właśnie teraz wędzę i oglądam :)))
Dzień dobry. Świetny kanał, świetne przepisy. Jeżeli mogę zapodać pomysły na odcinki to poprosiłbym odcinek o warzeniu piwa z zacieraniem. Kolejny odcinek o rodzajach kiełbas i ogólnie wędlin - taka pogadanka czym jaka wędlina się charakteryzuje, jakie są smaki w danej wędlinie tak aby wiedzieć czy kiełbasa powiedzmy lisiecka to lisiecka a nie jakaś innego gatunku.
Odcinek o warzeniu piwa z zacieraniem jest już od dawna. Co do drugiej propozycji - jest ciekawa, ale to temat rzeka. Zarówno w oryginalnych smakach danych wyrobów są różnice w zależności od wytwórcy to jeszcze smaki i odczucia odbiorców są nie jednakowe. To byłby dobry panel dla kontrolerów jakości, ale prowadzić go powinny wybitni znawcy smaku wzorca danej wędliny :-) Myślę że takich rygorów w domowym wędliniarstwie - gdzie panuje wolność - raczej nie ma potrzeby.
@@NomartPl A daj sobie spokój Artur z tłumaczeniem. No bo jak to przekazać? Mi jak coś czasem odbije to dwa ząbki czosnku na kawałek chleba z masłem daję. Inny by tego za darmo nie chciał. Prosty przykład, mam tu takiego sąsiada z Ukrainy. Miałem śledzie Lisnera, te w oleju, filety. Mówię mu, weź trochę, dla mnie to za dużo. Ja tam dowalam cebulę, paprykę, sporo świeżego oleju, A ten wziął takie z tacki, jeszcze tym olejem co tam był polał. Pożarł wszystko, pytam się go: i jak? Za mało słone... ;) No i się załamałem. Wiesz o co chodzi? On takie z tacki wziął był pożarł bez żadnych dodatków, mi to gębę by wykręciło. ;)
Przy okazji odcinka o kiełbasie Lisieckiej warto wspomnieć o Panu Stanisławie Mądrym, który walczył długie lata by ta kiełbasa była wyrobem regionalnym, jest to pasjonat któremu NIKT nie dorówna, polecam pooglądać filmiki tego Pana na YT, sama radość gdy się go ogląda i ta pasja nieporównywalna z nikim innym, kiełbasa płynęła mu w żyłach, umarł w tamtym roku, świeć Panie nad jego dusza ...
To prawda. Tworzył historię tej kiełbasy. [*]
@@NomartPl Każdy z nas tworzy jakąś historię w swojej kuchni. Bo przecież mój bigos czy tzw. chłopska nie będzie taka sama jak Twoja. Oczywiście, bazuję na sprawdzonych przepisach. Ale zawsze muszę czegoś odjąć, czegoś dodać, krócej lub dłużej wędzić czy piec. Itp, itd. ;) Trzymanie się na tzw. sztywno przepisów oznacza jedno. Jako taką powtarzalność i popadanie w rutynę czy tam stagnację. Oczywiście, są zasady których łamać nie wolno bo można się zwyczajnie otruć. P.S. Jadłeś kiedyś śledzie "matias" z dodatkiem świeżych malin, rodzynek i suszonej żurawiny? Oczywiście ogólnie tradycyjnie, cebula, liść, ziele angielskie, wiadomo... Mi smakowało. Zaniosłem sąsiadowi na spróbowanie. Mało mu szczęka nie wypadła i się pyta: jak żeś na to wpadł? Na nic nie wpadłem, zostało mi trochę malin, szkoda wyrzucać. Reszta to już zwykła wariacja. ;)
@@owitrolek Wow - ale pozytywnie zakręcony pomysł - kiedyś spróbuję pójść w tę stronę by doświadczyć tego połączenia smaku :-)
@@NomartPl Myślę, że może się spodobać tym, co za śledziami zbytnio nie przepadają. Bo za "ostre", bo "śmierdzą". Dokładnego przepisu Ci nie podam, robiłem na oko. Czyli śledź w kostkę, cebula w kostkę, olej, odrobina octu (dosłownie kapka), liść, ziele, pieprz w całości, kilka malin, kilka żurawin, kilka rodzynek (rodzynków? - zawsze mi się to myli). Tak warstwami. I do lodówy, musi się przeżreć jak to u mnie mówią. Jak będziesz robił, jeden mniejszy pojemnik eksperymentalnie możesz takowy wykonać. ;) Smacznego, pozdrawiam.
@@bouzer1000 Że co? Tak ciężko napisać zdanie? Wyrazić jasno swoje przemyślenia? Co za urwa czasy...
Dziękuję za film. Chciałbym wiedzieć jaki jest cel chłodzenia mięsa przed nadziewaniem?
🙂 Nie przed nadziewaniem, a przed wyrabianiem. Niska temperatura zapewnia dobre zespolenie masy mięsnej.
Piękne kiełbaski, aż miło patrzeć! :)
Jedna z lepszych produktów mięsnych 🥰
Witam! Znów będę robił kiełbasę z Pana przepisu ale mam pytanie: cy jak robię z podwójnej ilości mięsa to ilośc dodanego lodu też mam podwoić??? dziękuję za odpowiedź
tak
skraplany ten poradnik ! pozdro smakówa ^^
Witam! ;) czy można wyparzyć w wodzie tą kiełbasę ? Jeśli tak to ile czasu bądź do jakiej temperatury w środku kiełbasy ?
Można - bo kto domowemu wędliniarzowi zabroni :-) Zwykle parzy się do osiągnięcia 68-72 st. C
Panie Arturze, zapomniał pan o bardzo warznym składniku lisieckiej, jakim jest pieprz biały w ziarnach. Jest to obowiązkowe. Pozdrawiam.
nie tylko o białym... ale czarny powinien być młotkowany, dla mnie ten przepis to marna podróbka tej światowej sławy kiełbasy :(
Jeśli Lisiecka to nie można pominąć człowieka który nazywał się Stanisław Mądry i w Liszkach wytwarzał tą legendarną kiełbasę. Niestety niedawno odszedł z tego świata ale mam nadzieję że jego dziedzictwo przetrwa niejedną dekadę. Polecam się zapoznać.
Witam mam pytanie dlaczego po uwędzeniu mam puste miejsca ? Osłonki białkowe 45mm, nadziewałem ręczną nadziewarką,Kielbasa bardzo dobra w smaku
Puste przestrzenie, to albo powietrze było w farszu - co przy użyciu nadziewarki nie powinno się zdążać, lub niedostateczne wyrobienie (sklejenie) i w czasie obróbki cieplnej nastąpiło rozwarstwienie i przemieszczenie się składowych płynnych.
Jak zwykle kawał dobrej roboty
Panie Arturze...Morze cos z Kombiwara? Jakies zeberka? Stoi biedny na lodówce i sie prosi o użycie pozdrawiam i biore sie za kielbase.
Kocur też jest a co 👍,moja psinka tez nie wiadomo skąd jak coś robię z mięchem już jest i tylko czeka żeby go poczęstować skrawkiem mięska .
Witam p. Arturze jak pan podpieka kiełbasę to szyber w wedzarni ma pan zamknięty czy otwarty ? I czy generator dymu chodzi przy obróbce cieplnej? Pozdrawiam
To zależy - jeżeli podpiekam już uwędzoną kiełbasę można zamknąć i nie dymić, ale można też rozpocząć podpiekanie razem z dymieniem, kiedy jeszcze obiektowi trochę brakuje. Wtedy rzadki dym i otwarty kominek.
Stanisław Mądry stworzył legendę z kiełbasy Lisieckiej - niestety zmarł w 2018 roku
Panie Arturze co może pan polecić jako zamiennik jeśli moja maszynka my tylko sitka 4mm 8mm i szarpak, jeśli trzeba cos na drobniutkim to raczej 2-3 razy przez 4mm Tak? Ale jak w przepisach podane jest 6 czy 10 mm ? 2-3 razy na szarpaku czy może lepiej wziaść to 8mm i zbytnio przepisami sie nie przejmować?
Dzięki za przepis jesienią muszę taka kiełbasę koniecznie wypróbować.
Tak drobne mielenie można na oczkach 4 powtórzyć raz czy 2. 6-10 można zastąpić osiem. Sitka dodatkowe powinno dać się dokupić - jeżeli maszynkę ma Pan standard.
@@NomartPl Dziękuję za odpowiedz. No niestety nie jest standardowa, jak kupowałem jakoś o tym nie pomyślałem. Kupic nowej na razie tez jakoś nie mam zamiaru bo z tej w sumie jestem zadowolony, ma niezłą moc i jest bardzo przyjemna do czyszczenia.
@@chrisg9190 Masz 4, tak? Zmiel raz, do zamrażalnika, mocno schłódź. I tak powtarzaj aż uzyskasz oczekiwany efekt. Ważne jest jedno, nie mielić raz za razem, przepalisz mięso. A co to za "maszynka" jeśli wolno wiedzieć?
@@owitrolekDzięki za odpowiedz , ale zawsze staram sie bardzo chłodne mięso przerabiać żeby nie przegrzać. Maszynka to " elek. First Igor 5140 " nic szczególnego w sumie kupowałem ja tylko żeby od czasu do czasu trochu mielonego zrobić i nie zważałem na sitka, ale jest dosyć silna i jak pracuje to nie będę na razie wymieniał.
@@chrisg9190 Znalazłem. Podają, że niby powinieneś mieć 3, 8 i szarpak w komplecie. Zobacz w MPM, są bardzo podobne. Jak znam życie to podróba czegoś i pewnie da się dopasować. Na bank nie od Zelmera, inaczej jest blokowane w korpusie.
zucilem mieso w 2012 roku ale jak to ogladam to kiedys moze ........ zacznij robic te filmy razem z degustacja browarow .Bedziesz mial wiecej ziomali na kanale . SUper filmy i pozdro z Canady .
Pozdrawiam serdecznie :-) W moich wyobrażeniach Canada to kraj pachnący żywicą i tam też w leśnych ostępach można by zacne mięsiwa sprawiać :-)
Witam wszystko jest pięknie pokazane i powiedziane :) wgłębiłem sie w temat wędzarniczy i mam mały dylemat i stąd moje pytanie -czy jest różnica w smaku tego samego produktu uwędzonego w klasycznej wędzarni opalanej drzewem i to ciepło idzie bezpośrednio z dymu między wędzarnią elektryczna która jest w skrócie takim piekarnikiem i zimnym dymem
Dyskusja która jest lepsza - tradycyjna czy dobry elektryk przypomina dyskusję o wyższości świąt ..... Są zwolennicy obu i pewne jest to , że w obu można wykonać rewelacyjne produkty posiadając oczywiście podstawy niezbędnej wiedzy. Na takim borniaku po prostu zrobi się to mniejszym wysiłkiem fizycznym i czasowym, a nazywanie na przykład wędzarni borniak piekarnikiem - to przesada - po pełnoprawna i pełnosprawna wędzarnia.
@@NomartPl no dobrze może troszke przesadziłem z tym piekarnikiem:) lecz czy jest wyczuwalna różnica w smaku między tymi wędzarniami?niestety nie miałem okazji kosztowac prokuktów z elektryka :(
@@hornetcsww6656 Odpowiem tak - Przesiadłem się na Borniaka z 10 lat temu i nie zamierzam wracać do wędzarni ogniowej, bo w mojej opinii nic nie straciłem, a zyskałem wygodę.
Bravo!
Swój chłop, kurde faja. I tak po odcinku sie nie naucze robic. Mistrzunio na motorze. Piąteczka
Czy zamiast podgardla możne być boczek?
Witam, mam pytanie dotyczące jelit wieprzowych a konkretnie ich przechowania wiem ,że powinno się je zasolić i trzymać w lodowce. Ale zamrozilem po ostatnim wędzeniu połowę 7m ,bo z zasady wyrabiałem wszystkie na raz a tym razem doszły kabanosy itp. i zostały. Zamrozilem i się doczytałem ,że mogą pękać. Tyle ,że pytanie moje brzmi czy nic się nie zepsuje jak je rozmroze teraz jakoś mi się uda nabić później uwedzić i parzyć. Ale część na pewno będę chciał zamrozić jak zwykle. I jak to rozmrożenie poddanie obróbce i ponowne zamrożenie wpłynie na jelita tzn. nie będą się psuć ? Czy mogę teraz jeszcze użyć czy kupić nowe a następne trzymać w solance juz. Dziękuję za odp.
Mrożenie może osłabić strukturę jelita. Żywność rozmrożoną można ponownie zamrozić jeżeli została poddana obróbcie cieplnej.
@@NomartPl dziękuję za odp.
Czemu nie mówisz wprost o kutrowaniu😉
Cześć Artur, niezły przepis.👍
Czy możesz podać mi dokładny przepis z ilościami na kilogram mięsa i przypraw. Jestem z niemiec
Z pozdrowieniami Martino⚔️🌳
W opisie filmu jest link do bloga gdzie są szczegóły. Zapraszam
@@NomartPl Tak OK Artur, nie zostałem przetłumaczony. Dzięki za przepis.
Od tego czasu cię obserwuję i uwielbiam twoje filmy. Mój ojciec urodził się w Nörenberg, obecnie Insko 1932. Przygotowujemy wiele polskich potraw. Pozdrawiam Martino⚔️🌳
@@kriegholzbbq793 Pozdrawiam wzajemnie i smacznych potraw życzę :-)
12g soli na 1 kg mięsa wydaje się za mało. Normalnie kiełbasę soli się 17-18g/kg. Czy ktoś z Szanownych próbował z 12g/kg?
Witam
Proszę mi powiedzieć jaka jest skórka twarda? Czy mało wyczuwalna?
pozdrawiam👍
Ja zastosowałem jelito wiankowe wpłowe - jest ono dość grube więc skórka jest wyczuwalna wyraźniej niż w cieńszych jelitach wieprzowych. Łatwo się ją zdejmuje.
Nie wiem czy próbował Pan Lisieckiej od Wolarka - wytwórnia wędlin z Liszek tych Liszek w Małopolsce....Ich kiełbasa wiejska jest również bardzo dobra , jak na wyrób produkowany na pół-przemysłową skale....
A "zelmerek" nadal działa. ;) Tak z ciekawości, czym, jak ostrzysz noże? Sitka i nożyki do maszynki oddajesz na "magnesówkę" czy kupujesz nowe?
Nadal, ale koniec jego jest bliski. Sitka na początku kupuję nowe, a jak mam kilka kilo to daję zbiorczo do ostrzenia i na długo mam spokój
@@NomartPl A tzw. ręczne? Ja miałem taką "osełkę", podobno dla chirurgów, dwustronna (jak jeszcze nie było tych jednorazowych skalpeli). Szło na tym wygłaskać jak brzytwę. Niestety gdzieś posiałem i muszę coś kupić. Polecisz? Nic tak nie wkurza jak tępy nóż przy obróbce mięsa. ;)
@@owitrolek Łatwiej jest naostrzyć pojedyncze ostrze niż dwa elementy współpracujące tak jak sitko - nożyk. Widziałem na YT kilka prostych patentów na ostrzenie domowe. Nie zagłębiałem się bo mam dostęp do szlifierza lecz korzystam jak mi się towaru nazbiera, by co chwilę głowy nie zawracać :-)
@@NomartPl Artur - ja to doskonale zrozumiałem. Ja się teraz pytam o noże, "takie do łapy", np. ten którym kroisz plasterki gotowej kiełbasy do prezentacji. ;)
@@owitrolek Ostrzałki prętowej używam :-)
Ja mogę w ciemno dawać łapkę w górę :) zasiadam i oglądam
O lisieckiej to mo marne pojecie
Chcialem zauważyć, ze ten przepis nie ma nic wspólnego z kiełbasą Lisiecką i nazwa nie powinna byc uzywana w tej formie
A zamiast do wędzarni, można to wrzucić do piekarnika?
Drugi etap to co prawda pieczenie, ale w dymie więc bez wędzarni będzie ciężko. W piekarniku można upiec, ale to nie będzie ten sam wyrób.
5 g soli zwykłej jest do golonki?
Tak - zbilansuje się z resztą po wymieszaniu całości.
suszona serio myglada mega ..
👍
Jak uniknąć efektu rosy na kiełbasie
W trakcie wędzenia zimnego ?
Moja rodzina wytwarza tę kiełbasę zawodowo. Są zrzeszeni w Konsorcjum Producentów Kiełbasy Lisieckiej. Kiełbasa lisiecka jest inaczej nazywana kiełbasą krajaną i w żaden sposób niestety nie przypomina tej w filmie.
A ja wiem czemu pan Artur nie poddał degustacji najmniejszego kawałka kiełbasy? Gdyż obiecał sąsiadowi dać jedno pętko swojego urobku. Pętko jest?... jest a że małe?... trudno. Pozdrawiam.
Bardzo odbiega od przepisu na kiełbasę lisiecka może to trzeba napisać że to jest alalisiecka
To podaj skład na lisiecka
Nie zwrócił Pan uwagi że parzenie kiełbasy psuje jej smak i zapach, ja tylko wędzę kiełbasy i podczas wędzenia kilka razy podnoszę temperaturę wędzenia do takiego stopnia aby nie potrzeba było jej parzyć po wędzeniu.
Nie psuje, ale łagodzi. Jednocześnie zmywa z powierzchni trochę smolistych substancji. Parzenie też skraca czas obróbki termicznej. Jednym to odpowiada, innym nie. Są i tacy, którzy po parzeniu wędzą jeszcze godzinę zimnym dymem, by uzupełnić smak i aromat stracony w parzeniu. Metod jest wiele i wszystkie do dyspozycji domowego wędliniarza.
ślina po pas
Jest Pan podobny do Tom Araya, wokalista zespołu Slayer:)
To Tom Araya jest podobny do p. Artura!!
Dobra, poddaje sie. Kiedy moge przyjechac?
Dlaczego kotecek nic nie dostał, tak ładnie obtarł się o nogi?
Eastern Europe should make a beef kiebasa because a cow supports a bird a pig doesn't support a bird its rolling around in he mud and the birds are flying away.
Nie ma to jak swoje mięsko 😁
Niestety mieszkam w bloku i nie mogę tego zrobić 😞
Zrób na dworze w namiocie.
jest mozliwe u pana cos kupic? smak mi leci! nie mam talentu jak pan :-(
On nie sprzedaje swoich wyrobów, zwyczajnie w myśl przepisów mu nie wolno. Tak jest w Polsce, poczęstować może. Sprzedawać już nie.
Skad w tamtej wsi 100 lat temu mieli dwie szklanki lodu?
Kiełbasa nie jest z Liszek .tylko z Nowej .wsi. szlacheckiej producenci to. Wolarek .Płatek. taki mały przekret
Witam!
Ostatnio przeglądając youtube, wpadłem na ten film:
ua-cam.com/video/0B5WvT_sWBY/v-deo.html
Kiełbaska przepyszna!
Pozdrawiam:)
Tylko tam nie ma przepisu na tą kiełbasę.....
@@MK-xl4mr i nie będzie bo to człowiek który tą kiełbasę wymyślił i opatentował. Już niestety nie żyje :(
Niestety wiem ....
@@MK-xl4mr Zajrzyj na kanał ogrodniktv, ostatnio właśnie wstawiał też przepis na lisiecką. Osobiście jeszcze nie robiłem ale zamierzam.
@@ireneuszrir Dzięki, oglądałem
to niest palcuwka to przemyslowa
BYLEM W LISZKACH KUPOWALEM KIELBASE LISIECKOM U MONDREGO ALE TA NAWET NIE PRYPOMINA LISIECKIEJ Z WYGLONDU .
Moze i dobra!Ale Lisieckiej wogóle ona nie przypomina
szanowny Panie, kiełbasa wygląda smakowicie, ale na litość. podawaj Pan proporcje dokładniej. jak Pan kroisz i mielisz mięso jest mało ciekawe.
W opisie filmu jest link do bloga z opisem.
super opis
tylko noze tepe ktore utrudniaja prace
Toll nie Jets lisiecka .Menü zählt duze tluszczu .
Niemiec a zna prawdziwa kiełbasę. NOWA. WIES. SZLACHECKA
Jeśli chodzi o Lisiecka.. To sporo jej brakuje nawet do wyglądu... Już nie mówię wtrąceniach tłuszczu... Zero porównania
ja mam 2,7 mm :D
parowka, jak na 8mm, domowy sposob, fajny, ale trzeba grubo mielic
Jak dlugo trzeba gotowac kielbase nie wedzona wlasnej roboty.
Nie gotować tylko parzyć w około 80 st C i przyjmuje się 10 minut na każdy cm średnicy lub do wewnętrznej temperatury 68-72 st C
@@NomartPl Dziekuje za odpowiedz.Pozdrawiam.
korwa wszycsy decyduja o smaku
Ja bym proponował przed zakupem mięsa kupić najpierw miernik azotanów.
Ktoś się tutaj za dużo filmów naoglądał
@@major07l. Naoglądałem się tych filmów to prawda dlatego zamówiłem miernik azotanów.
@@pawepakulski1461 zebyś się nie zdziwił
@@major07l I już nie zje niczego. Szczególnie warzyw. Może to i lepiej. ;) Śmierć z niedożywienia i halucynacje. ;)
Wszystkie te kiełbasy są na jedno kopyto. Mało pomysłowi ludzie o słabej wyobraźni i smaku.
To nagraj wać Pan kilka filmów ze swoich eksperckich wojaży kulinarnych. Ocenimy i porównamy stopień twojej kreatywności przy wyrobie kiełbasy.