Trochę to trwało, ale udało nam się zreanimować tego staruszka. Za jakiś czas będzie część druga w której zrobimy sobie upgrade tego IBM - będzie ciekawie! 😀
Ja też. 30 lat temu. Wtedy przeżytek, teraz zabytek. Wtedy pierwszy raz w życiu widziałem tak wolnego peceta. Nawet Norton Commander działa na tym w sekundach na klatkę.
Też się już kilka lat bawię tymi najstarszymi PeCetami. Jakiś czas temu sprawiłem sobie kartę PicoMEM i mocno upraszcza wiele rzeczy, w szczególności przenoszenie danych, bo potrafi emulować zarówno dyski twarde, jak i stacje dyskietek (a nawet dodawać więcej pamięci). Szukałem też sposobu na podpinanie grafiki MDA/CGA/MDA do nowszego monitora i skończyło się na tym, że złożyłem sobie konwerter na bazie istniejącego projektu i teraz to jest bułka z masłem.
Mówcie co chcecie ale jakość wykonania tego sprzętu jest niesamowita. Po czterdziestu latach dysk wciąż działa, stacja czyta 40 letnie dyskietki a monitor wyświetla obraz !!! Jak to się ma do współczesnych sprzętów które psują się zaraz po gwarancji ?
Nwm czy można nazwac wspólczesnym ale zachowalem sobie laptopa z 2009 roku po jego rozebraniu wiedzialem ze podziała długo i zostawie go a windows 7 jeszcze dziś daje rade np notepad działa normalnie a opera po lekkim kombinowaniu też fakt uzywam tego sprzętu jako pobocznego bo do tego sie idealnie nadaje :) bateria bios wyczerpana w połowie obstawiam (to łatwo wymienić) i nie ma innych mankamentów dalej działa :)
@@jamesjentelmeanpl6528 w nowszych laptopach baterie BIOS sa przylutowane do plyty, bo producent nie chce zeby dotykac paluchami. cos jak w nowych Volvach nie ma bagnetu oleju :)
Wiesz ile wtedy komputery kosztowały? jakbyś dziś musiał wybrać komputer, to taki jak teraz jest w zwykłej cenie, czy wziął byś wzmocniony za 50 tysięcy?
Jak się kupuje tanią masówkę z Media Markt to się psuje po gwarancji. Mój DELL M4600 i ThinkStation P510 mają się świetnie. Oba komputery kupiłem używane, za nowy bym samego podatku VAT zapłacił tyle co kosztuje cały komputer z marketu.
Sprzęt naprawdę interesujący ale to co naprawdę wywołało mi uśmiech na twarzy to właśnie naprawa. Z Twojego opisu brzmi to jak świetnie spędzony czas ojca z synem 😊😊
Piękna maszyna. Miałem kiedyś okazję go naprawiać dla kolegi, w 95 lub 96 roku, służył jako maszyna do pisania w hurtowni mięsa. Miał inny nowszy dysk twardy 5 i 1/4" o oszałamiającej pojemności 20MB! W ramach modernizacji udało mi się podpiąć do niego stację dyskietek 3,5", oraz zainstalowałem na nim Windows 3.1. W ramach zapłaty dostałem całą torbę wypchaną kiełbasą i szynką, ale naprawiłbym go nawet za darmo bo był naprawdę fascynujący. Te ogromne karty z pamięcią, kontrolery do dysku twardego i stacji dyskietek, oraz oczywiście sam HDD, takiego sprzętu w latach 90-tych już się nie widywało. Cieszę się że trafił kiedyś w moje ręce i mogłem do niego zajrzeć, to było piękne doświadczenie.
Mój pierwszy osobisty PC to był 386SX z 4MB RAM, kartą jak pamiętam TRIDENT 512 :D HDD 270MB :D No i nieśmiertelny wtedy NORTON COMMANDER ;] AUTOEXEC i CONFIG by zrobić trochę wirtualnej pamięci by móc odpalić MORTAL KOMBAT 3 i DARKFORCES, dzizas jakie to były piękne lata :) CRYSIS NA TYM PÓJDZIE ? :D
Ja pamietam jak jeszcze jako 11-latek chodzilem na gry komputerowe do salonu gier w 1984 roku, wtedy gralismy na flipperach i na grach kompterowych na przyciski i na dzojstiki. Niektorych z was jeszcze zapewne nie bylo na swiecie wtedy!
@@robertpisek6185 O to wlasnie chodzilo zeby monety szyko schodzily. Te gry bardzo uzaleznialy, pamietam sam jak chodzilem czesto do ojca na postoj taksowek po monete na gry. Na szczescie ojciec mial kase i nie zalowal dla syna.
Bardzo fajny film, w moich klimatach bo jestem retro fanem starych PC, Sam ich używam, gram, sam szukam, naprawiam i składam różne stare PCty oraz komponenty do nich. Znaleźć takiego IBMa nie jest łatwo ale już podobne retro PC XT/AT już udaje się znaleźć no ale jak jest w dobrej cenie to wymaga on wtedy jeszcze sporo pracy i miłości :) Wracając do fimu to fajnie się go ogląda bo jest w nim trochę historii PCtów, jest trochę o naprawie starego PC i jego działaniu, mega przyjemnie się to oglądało, czekam na część drugą.
A zawsze wydawało mi się, że to od ENIACa wszystko się zaczęło :) Tego peceta co pokazałeś to już czasy współczesne z punktu widzenia historycznego. Komputerem PC można również nazwać Commodore bo PC oznacza tak naprawdę komputer osobisty i nie ma znaczenia jaka to jest marka.
Ten HDD to w formacie MFM. Miałem takie cudo kiedyś całe 10MB. Fajne w nich było to że bez kompresji dane praktycznie nie ulegały uszkodzeniu a talerze naprawdę bywały szklane. Można było taki dysk mieć otwarty a nawet dotknąć i wszystko dobrze działało. Do tego pozycjonowanie głowicy było jak w stacji dyskietek. Nie można było przesunąć się na konkretny sektor bo kontroler nie zapamiętywał nr aktualnego sektora, można było się przesuwać +/- ileś sektorów.
@@krzpob No nie bardzo. Już dyski ata realizowały kompresje i szyfrowanie danych, więc bez konkretnego układu kontrolera bardzo trudno było się do tych danych dostać.
Wstęp bardzo słodko pomija całe późniejsze awantury IBM vs konkurencja i to że znamy PC jakj znamy dziś tylko dlatego że zrobili błędy a konkurencja była zdeterminowana :D Polecam film Asianometry, why IBM lost PC.
Retro jest SUPER :o) Ja wśród swojej kolekcji staroci mam na ten przykład 2 laptopy Canon Notejet BN22, które mają wbudowane drukarki /kartkę wkładasz pod klawiaturą a wyłazi zadrukowana z tyłu maszyny/. Jednego uruchomiłem kilka/-naście/ lat temu i nawet wrzuciłem mu Windowsa 3.11. Na Winde 95 potrzeba rozbudować o koprocesor numeryczny, który nawet udało mi się kupić ale na razie jeszcze dalej z tym nie działałem. Kiedyś się znowu pobawię albo to wyślę komuś jak ZMASLO, kto to doceni i przywróci do świetności😎😁
Dzięki- teraz rozumiem dlaczego Moja mama nie chce GIU na Linuksie woli uczyć się poleceń i obsługiwać system tekstowo -> Tak pracowała za młodu i jest jej wygodnie W Banku mieli Commodore do księgowości itd. Dzięki za materiał 😊
ZMASLO Wielkie dzięki, sztosik świetny film! :-) Super, że przywróciłeś ten komputer do życia - to prawdziwy kawał historii. Czekam z niecierpliwością na całą serię! 👏
Potem przez krótki czas mówiło się "klony" :) Ale fakt, w domach to może jakieś ośmiobitowce się trafiały a w "zakładach pracy" :) ajbiemy. Ten tu ma zielony monitor ale mi się bardziej podobały te bursztynowe... Teraz sobie terminal zawsze w takich kolorkach ustawiam ;)
To było tak, o ile pamiętam, że Gary Kildall był perfekcjonistą i potrzebował więcej czasu na dokończenie swojego systemu CP/M. Szkoda człowieka, zapił się gdzieś w barze, uderzył głową i zmarł. Wcześniej przez jakiś czas był jeszcze współprowadzącym ciekawego programu telewizyjnego "Computer Chronicles". Można znaleźć na youtubie, polecam.
Kiedy na początku lat 90 zacząłem pracę jako admin był w firmie taki komputer . Miał HDD 10 MB , ale dużo rzeczy było na dyskietkach. Pierwsze programy FK wyglądały podobnie. Dzięki za fajny film i pozdrawiam.
@@grzesiogejmer no takk.. (swoją drogą świetny projekt), ale to jest Arduino. Słowem, "ono nie umie w C++". C++ masz na kompie, ale do Arduino już jest wysyłany kod maszynowy. To trochę tak, jakbym pisząc program w MAD Pascalu na PC i go kompilując (MAD Pascal wypluwa z siebie plik w MADSie, czyli assemblerze 6502, a potem MADS kompiluje go do kodu 6502) powiedział "Programuję na małym Atari w Turbo Pascalu!". :-D OK, w pewnym sensie... 🙂
Miałem klona XT i wyglądał jak IBM. Potem go modernizowałem do 286. Teraz powinienem napisać że kiedyś to było, ale w tamtych czasach dysk 40mb kosztował drugie tyle co PC ze stacją 5,25 i karta herkulesa.
Teraz można bardzo ładnie zabaczyć jak bardzo technologia i miniaturyzacja komponentów poszła do przodu. A wygląd tych kart to coś niesamowitego. Wyglądają wręcz obłędnie 🤗
Fajnie sobie przypomnieć dzieciństwo :) Muszę przyznać, że owy model jest starszy od pierwszego PC z jakim się spotkałem. To właśnie widok tych "flaków" w przemyconym do Polski około 1983 roku (trafił do nas w lipcu 84) komputerze na zawsze przywiązał mnie do PC i nie zmienił się nawet, kiedy w domach znajomych pojawiły się ZX Spectrum, Atari czy Commodore. W użyczonym nam egzemplarzu, była już karta graficzna Hercules :) Do 8088 mam dodatkowy sentyment, bo w '89 szkoła do której chodziłem, otrzymała Schneidera Euro PC, ze stacją dyskietek 3" - tak 3", a nie 3.5", zresztą jeszcze mam dwie takie dyskietki z wypocinami, z tamtych lat :)
Z tego co czytałem to praktycznie nikt nie używał kaseciaków z tym komputerem mimo że ma port. Nie wiem czy mam nawet kompatybilny magnetofon ale zobaczę co da się zrobić 🤔
@@ZMASLO IBM chyba nawet nie sprzedawał swoich magnetofonów do PC, a w ulotkach zachęcał do korzystania z dowolnych domowych... Da się to ogarnąć, ale softu na kasetach chyba za dużo nie znajdziesz.
Spoko materiał. Wreszcie coś innego i ciekawego. Ile można pitolić o składaniu komputera z kuzynem, albo o chłodzeniu. Przecież to jest wszystko to samo. Sam ostatnio po 25 latach złożyłem stacjonarny komputer (w międzyczasie używałem tylko lapków i konsol) i stwierdzam, że nie wiele się zmieniło w tym temacie i że jednak jest to finalnie dość nudne. Składasz - wszystko działa, instalujesz soft - wszystko działa. Jedna ważna zmiana to Winda nie za 999 pln, a za uczciwe i legalne 39 pln (kod aktywacyjny).
Też miałem taki. Wycieczki do mnie jeździły z całego i ościennych województw. Miał jak na owe czasy super wydajność. Na wydruk graficzny czekałem całą noc. Ale znacznie mi przyspieszał prace projektowe. Zamiast żmudnie rysować na papierze wyniki otrzymywałem na wydruku a odpowiednie pliki mogłem zawozić do naświetlarki klisz. Kosztował swoje. Problem był większy - oprócz ceny wówczas komputery były objęte Embargiem. Ale import prywatny mimo wszystko działał. Jak ten czas mija...
Hej, ja bym poprawił tytuł bo "komputer PC" to pleonazm, lepiej chyba dać "RETRO: Pierwszy PC" lub coś podobnego. poza tym odcinek jak zwykle super :D
12 днів тому
A najlepiej napisać IBM PC - "Interaktywna Biurowa Machina do Pisania Characterów" - jak się wówczas nabijaliśmy z tych pierwszych PC. Jeszcze zacytuję jednego Commodorowca "No bo co panie kloniarze (tak nazywano użytkowników PC) robią na PC? Kopiują pliki z jednego okna do drugiego i nazad!" ;-) (Dla niewtajemniczonych: na komputerach PC w latach '80 królowała taka nakładka na DOS o nazwie Norton Commander... generalnie były w niej dwa, pionowe panele tekstowe, a w każdym z nich można było otworzyć inny katalog na dysku, lub np. w jednym dysk C: a w drugim dyskietkę A:, itd... Najczęściej używanymi funkcjami były COPY, MOVE, DELETE i wchodzenie do podkatalogów klawiszem Enter...). Co ciekawe, dziś pod Linuksem można się pobawić programem Midnight Commander o bardzo podobnym wyglądzie i podobnej funkcjonalności.".
Lata '70 to dla PC głównie systemy: - TRSDOS (na maszyny Tandy z Zilog Z80) - CP/M (pierwotnie na Intel 8008 i 8080/85, później na inne CPU) - Commodore BASIC (PET) - Atari OS (Atari 400 i 800) - Apple DOS (Apple II i Apple II+) W 1981 na rynku pojawia się IBM PC DOS, a w 1982 MS DOS dla Intel 8086/8088. Mimo, że Digital Research ostatecznie nie podpisał umowy z IBM to już na pocz. 1982 również wypuścił swój CP/M-86 dla Intela 8086/8088, który do 1984 szedł lep w lep co do popularności z produktami IBM/MS. Firma w tym czasie (od 1982) pracowała już nad graficznym środowiskiem GSX/GEM, kiedy to przyszedł do niej Lee Jay Lorenzen z Xerox PARC.(choć to na inną opowieść). I przy okazji. Do umowy między DR a IBM ws. CP/M nie doszło nie przez jakiś tam afront i brak obecności prezesa, tylko o kasę i rozbieżności co do licencjonowania. IBM chciał dać jednorazową opłatę i wykupienie własności, a DR chciał pozostawić własność i otrzymywać tantiemy od kopii.
I to jest RETRO, sam jako pierwszy PC miałem IBM PS/2 Model 40, z 386SX 20Mhz, 6MB RAM, 80MB HDD, Floppy 2,88MB monitor 14" kolorowy, z DOSem 6.22 i Win 3.11 to był już IBM z lat 90, ten to jest niezła maszyna, kopalnia wiedzy o tamtych czasach, czekam na drugą część.
Jakim cudem miałeś obsługę dyskietek ED ? Przecież nawet w okresie powszechności dyskietek HD dyskietki ED nie były dostępne w ogólnej sprzedaży. Nie mówiąc o ich cenie mimo 2x większej pojemności ceny wcale nie były atrakcyjne w stylu 30, 50 czy 70% droższe niż o połowę mniejsze. Tylko 3 czy 5 droższe.
Miałem w pracy jeden stary komputer z tak dużym dyskiem o pojemności chyba 40MB - pracował tak głośno jak traktor. Dyskietki 5'25 to były czasy a te dyskietki co miały zaklejony prawy bok takie wcięcie to była mechaniczna metoda blokady zapisu ;)
Na przerwaniu 21 mozna bylo duzo fajnych rzeczy wykonac. A jeszcze ciekawsze bylo to ze mozna wejsc w tryb debug kodu i wstrzykiwac swoj asembler, ot tak z linii polecen.
Mega odcinek! Z drugiej strony trochę boli, że architektura z lat 80tych jest nadal dominującą, gdzie dzisiaj już nie błyszczy a na rynku są lepsze rozwiązania...
16:55 Też tak mam, że przy tego typu rarytasach emocje sięgają zenitu! Dobrze pamiętam jak mój kumpel mnie zatrudnił do poskładania jego kuzynowi kompa do gier. Ja, który operuje w starych konstrukcjach, a czasem coś sklecę z używek do półtora tysiąca, a tu BĘC z grubej rury komp za 21 tysięcy! Ręce mi się trzęsły jak wkładałem proca w socket, co nigdy dotąd mi się nie zdarzyło!
Od razu kiedy spojrzałem na tego ibma i zobaczyłem ten piękny dysk twardy typu MFM (RLL) i drive na dyskietki 5 1/4 i wszystko z tych l których wspomniałeś znam. Mam 13 lat xd
Nie mam pewności czy wersja 16kB bez stacji dyskietek była sprzedawana, wydaje mi się, że ostatecznie do sprzedaży trafiła wersja z 64kB RAM i jednym napędem dyskietek 5,25" o pojemności 180kB (później stosowano napędy dwustronne o pojemności 360kB). Pierwotnie zakładano natomiast, że podstawową pamięcią masową będzie... magnetofon (podobnie jak w komputerach 8-bitowych) ale choć każdy IBM 5150 miał na płycie złącze magnetofonu, dedykowany magnetofon nigdy nie powstał. IBM 5150 miał wbudowany w pamięci ROM interpreter języka BASIC autorstwa Microsoftu (czyli bardzo zbliżony do tego z Commodore PET i 64), znany jako Cassette BASIC (z uwagi na obsługę magnetofonu i brak obsługi stacji dysków), na dyskietkach PC-DOSu była dołączona wersja BASICa wzbogacona o polecenia do obsługi stacji dyskietek.
Trochę to trwało, ale udało nam się zreanimować tego staruszka. Za jakiś czas będzie część druga w której zrobimy sobie upgrade tego IBM - będzie ciekawie! 😀
W końcu
Super material, w latach 80' nie każdy miał tel stacjonarny w domu, kolorowy tv to była już burżuazja, a taki komputer to już jakiś kosmos.
@@Nazwatonazwa no
Ja dalej czekam na film o gentoo
Ile za niego dałeś, i skąd ty bierzesz takie deale?
Chciałem komputer ze śmietnika , ale to zgasiło moje pragnienie 😊
I to chyba na następne 40 lat jak dla mnie 😂
@Warewolverineski Przestań chrzanić. To nie są drogie rzeczy
No i się doczekaliśmy jakiegoś super retro sprzętu. Biorę się do oglądania
Widziałem go, widziałem go na żywo :D
Ja też. 30 lat temu. Wtedy przeżytek, teraz zabytek.
Wtedy pierwszy raz w życiu widziałem tak wolnego peceta. Nawet Norton Commander działa na tym w sekundach na klatkę.
Nie popuść z wrażenia
Też się już kilka lat bawię tymi najstarszymi PeCetami. Jakiś czas temu sprawiłem sobie kartę PicoMEM i mocno upraszcza wiele rzeczy, w szczególności przenoszenie danych, bo potrafi emulować zarówno dyski twarde, jak i stacje dyskietek (a nawet dodawać więcej pamięci). Szukałem też sposobu na podpinanie grafiki MDA/CGA/MDA do nowszego monitora i skończyło się na tym, że złożyłem sobie konwerter na bazie istniejącego projektu i teraz to jest bułka z masłem.
Mówcie co chcecie ale jakość wykonania tego sprzętu jest niesamowita. Po czterdziestu latach dysk wciąż działa, stacja czyta 40 letnie dyskietki a monitor wyświetla obraz !!! Jak to się ma do współczesnych sprzętów które psują się zaraz po gwarancji ?
Nwm czy można nazwac wspólczesnym ale zachowalem sobie laptopa z 2009 roku po jego rozebraniu wiedzialem ze podziała długo i zostawie go a windows 7 jeszcze dziś daje rade np notepad działa normalnie a opera po lekkim kombinowaniu też fakt uzywam tego sprzętu jako pobocznego bo do tego sie idealnie nadaje :) bateria bios wyczerpana w połowie obstawiam (to łatwo wymienić) i nie ma innych mankamentów dalej działa :)
@@jamesjentelmeanpl6528 w nowszych laptopach baterie BIOS sa przylutowane do plyty, bo producent nie chce zeby dotykac paluchami. cos jak w nowych Volvach nie ma bagnetu oleju :)
Wiesz ile wtedy komputery kosztowały? jakbyś dziś musiał wybrać komputer, to taki jak teraz jest w zwykłej cenie, czy wziął byś wzmocniony za 50 tysięcy?
Ale boomer xD
Jak się kupuje tanią masówkę z Media Markt to się psuje po gwarancji. Mój DELL M4600 i ThinkStation P510 mają się świetnie. Oba komputery kupiłem używane, za nowy bym samego podatku VAT zapłacił tyle co kosztuje cały komputer z marketu.
Świetna robota!. Dobrze mieć takego tatę :) moim marzeniem było, mieć dziecko, które podzieli pasję do elektroniki, córka jednak się garnie :D
Hhf
W końcu się doczekaliśmy 😀
Sprzęt naprawdę interesujący ale to co naprawdę wywołało mi uśmiech na twarzy to właśnie naprawa. Z Twojego opisu brzmi to jak świetnie spędzony czas ojca z synem 😊😊
Piękna maszyna. Miałem kiedyś okazję go naprawiać dla kolegi, w 95 lub 96 roku, służył jako maszyna do pisania w hurtowni mięsa. Miał inny nowszy dysk twardy 5 i 1/4" o oszałamiającej pojemności 20MB! W ramach modernizacji udało mi się podpiąć do niego stację dyskietek 3,5", oraz zainstalowałem na nim Windows 3.1. W ramach zapłaty dostałem całą torbę wypchaną kiełbasą i szynką, ale naprawiłbym go nawet za darmo bo był naprawdę fascynujący. Te ogromne karty z pamięcią, kontrolery do dysku twardego i stacji dyskietek, oraz oczywiście sam HDD, takiego sprzętu w latach 90-tych już się nie widywało. Cieszę się że trafił kiedyś w moje ręce i mogłem do niego zajrzeć, to było piękne doświadczenie.
Mój pierwszy osobisty PC to był 386SX z 4MB RAM, kartą jak pamiętam TRIDENT 512 :D HDD 270MB :D
No i nieśmiertelny wtedy NORTON COMMANDER ;]
AUTOEXEC i CONFIG by zrobić trochę wirtualnej pamięci by móc odpalić MORTAL KOMBAT 3 i DARKFORCES, dzizas jakie to były piękne lata :)
CRYSIS NA TYM PÓJDZIE ? :D
jeszcze masz wątpliwości XD...
Raczej Mortala 2, na 3 to już trzeba było mieć pentium :)
Witamy w Świecie Retro - Uwielbiamy taką zabawę - Zazdro tego kompa ;)
Swietny odcienk, Retro content zawsze na propsie!
Ja pamietam jak jeszcze jako 11-latek chodzilem na gry komputerowe do salonu gier w 1984 roku, wtedy gralismy na flipperach i na grach kompterowych na przyciski i na dzojstiki. Niektorych z was jeszcze zapewne nie bylo na swiecie wtedy!
Czasem te salony były mobilne, w wozach a'la wóz Drzymały. Większość tam stała i patrzyła bo monety szybko schodziły.
@@robertpisek6185 O to wlasnie chodzilo zeby monety szyko schodzily. Te gry bardzo uzaleznialy, pamietam sam jak chodzilem czesto do ojca na postoj taksowek po monete na gry. Na szczescie ojciec mial kase i nie zalowal dla syna.
Czekam na drugą cześć, bardzo fajny film, ciekawie opowiadasz liczę na więcej podobnych :D Bo naprawdę świetna robota
Bardzo fajny film, w moich klimatach bo jestem retro fanem starych PC,
Sam ich używam, gram, sam szukam, naprawiam i składam różne stare PCty oraz komponenty do nich.
Znaleźć takiego IBMa nie jest łatwo ale już podobne retro PC XT/AT już udaje się znaleźć no ale jak jest w dobrej cenie to wymaga on wtedy jeszcze sporo pracy i miłości :)
Wracając do fimu to fajnie się go ogląda bo jest w nim trochę historii PCtów, jest trochę o naprawie starego PC i jego działaniu, mega przyjemnie się to oglądało, czekam na część drugą.
Hej Zmaslo uwielbiam oglądać twoje odcinki oraz nasłuchiwać twoją wiedzę
A zawsze wydawało mi się, że to od ENIACa wszystko się zaczęło :) Tego peceta co pokazałeś to już czasy współczesne z punktu widzenia historycznego. Komputerem PC można również nazwać Commodore bo PC oznacza tak naprawdę komputer osobisty i nie ma znaczenia jaka to jest marka.
Tłumaczyłem że to jest komputer PC w rozumieniu nowoczesnym a nie pierwszy komputer osobisty
Ten HDD to w formacie MFM.
Miałem takie cudo kiedyś całe 10MB. Fajne w nich było to że bez kompresji dane praktycznie nie ulegały uszkodzeniu a talerze naprawdę bywały szklane.
Można było taki dysk mieć otwarty a nawet dotknąć i wszystko dobrze działało.
Do tego pozycjonowanie głowicy było jak w stacji dyskietek. Nie można było przesunąć się na konkretny sektor bo kontroler nie zapamiętywał nr aktualnego sektora, można było się przesuwać +/- ileś sektorów.
w sumie dzisiejsze dyski hdd to zintegrowany kontroler i dysk w formacie MFM w jednej obudowie, a tu takie duże i osobna karta rozszerzeń :D
@@krzpob No nie bardzo. Już dyski ata realizowały kompresje i szyfrowanie danych, więc bez konkretnego układu kontrolera bardzo trudno było się do tych danych dostać.
@@krzpobno nie, obecne dyski HDD nie są mfm ze zintegrowanym kontrolerem.....😂😂😂😂😂
Wstęp bardzo słodko pomija całe późniejsze awantury IBM vs konkurencja i to że znamy PC jakj znamy dziś tylko dlatego że zrobili błędy a konkurencja była zdeterminowana :D
Polecam film Asianometry, why IBM lost PC.
Komputer tak stary że aż kurz mu zardzewiał.
Ale miło, że już wtedy był molex.
No aż w szoku byłem że molexy w tym były.
W ogóle aż mam ochotę takiego sobie kupić, ale ta dostępność i ceny to mamma mia.
Retro jest SUPER :o) Ja wśród swojej kolekcji staroci mam na ten przykład 2 laptopy Canon Notejet BN22, które mają wbudowane drukarki /kartkę wkładasz pod klawiaturą a wyłazi zadrukowana z tyłu maszyny/. Jednego uruchomiłem kilka/-naście/ lat temu i nawet wrzuciłem mu Windowsa 3.11. Na Winde 95 potrzeba rozbudować o koprocesor numeryczny, który nawet udało mi się kupić ale na razie jeszcze dalej z tym nie działałem. Kiedyś się znowu pobawię albo to wyślę komuś jak ZMASLO, kto to doceni i przywróci do świetności😎😁
Dzięki- teraz rozumiem dlaczego Moja mama nie chce GIU na Linuksie woli uczyć się poleceń i obsługiwać system tekstowo
-> Tak pracowała za młodu i jest jej wygodnie
W Banku mieli Commodore do księgowości itd.
Dzięki za materiał 😊
Musze zdobyć takiego peceta! ibm 5150 to wspaniała maszyna
Tylko nie zapomnij dokupić dodatkowego ramu aby mieć legendarne 640 KB.
Możesz kupić też IBM 5160 to prawie to samo. Czesjuz miały na płycie 640kb pamięci
ZMASLO Wielkie dzięki, sztosik świetny film! :-) Super, że przywróciłeś ten komputer do życia - to prawdziwy kawał historii. Czekam z niecierpliwością na całą serię! 👏
Ależ to jest przepiękny sprzęt! Zazdroszcze mega :)
Ja jeszcze pamętam, jak na kompy mówiło się Ajbiemy😀
Ja pamiętam czasy jak na abaskusie się grało.
Potem przez krótki czas mówiło się "klony" :) Ale fakt, w domach to może jakieś ośmiobitowce się trafiały a w "zakładach pracy" :) ajbiemy. Ten tu ma zielony monitor ale mi się bardziej podobały te bursztynowe... Teraz sobie terminal zawsze w takich kolorkach ustawiam ;)
@@Tasiemiec2008Abaskus? Nie znam. Aabratek? To znam.
@@zdziskurek6245 abakus znaczy się dokładnie.
A ja pamiętam, jak się mówiło "mózgi elektronowe".
Wordstar - wyjście bez zapisu ^KQ z zapisem ^KX sam zapis ^KS. Tego standardu używało bardzo wiele późniejszych programów.
To było tak, o ile pamiętam, że Gary Kildall był perfekcjonistą i potrzebował więcej czasu na dokończenie swojego systemu CP/M. Szkoda człowieka, zapił się gdzieś w barze, uderzył głową i zmarł. Wcześniej przez jakiś czas był jeszcze współprowadzącym ciekawego programu telewizyjnego "Computer Chronicles". Można znaleźć na youtubie, polecam.
Gates go oszukał.
Kiedy na początku lat 90 zacząłem pracę jako admin był w firmie taki komputer . Miał HDD 10 MB , ale dużo rzeczy było na dyskietkach. Pierwsze programy FK wyglądały podobnie. Dzięki za fajny film i pozdrawiam.
idealnie do obiadu
dzk za film
*_Tak potwierdzam, to jest pierwszy krok w kierunku dzisiejszych PC._*
Można się zgodzić... jeśli liczymy od zera. Wcześniej były komputery oparte o 8080 z systemem CP/M.
Świetna robota! Nostalgia wjechała na pełnej petardzie🤩
Nareszcie czekałem na ten film chyba z rok. Dziękuję.😊
Film absolutna petarda❤ takie lubię najbardziej 😊
prawdziwy rarytas, dla fanów retro
Zainspirowany tym filmem podiałem pracę na komputerem 8 Bit, idzie nawet nieźle. Dziś zaczynam pisać soft
W jakim języku?
@DwutlenekWodoru C++
@@grzesiogejmer taaaa, jasne ;-)
Tak? To zapraszam na kanał:)
@@grzesiogejmer no takk.. (swoją drogą świetny projekt), ale to jest Arduino. Słowem, "ono nie umie w C++". C++ masz na kompie, ale do Arduino już jest wysyłany kod maszynowy. To trochę tak, jakbym pisząc program w MAD Pascalu na PC i go kompilując (MAD Pascal wypluwa z siebie plik w MADSie, czyli assemblerze 6502, a potem MADS kompiluje go do kodu 6502) powiedział "Programuję na małym Atari w Turbo Pascalu!". :-D OK, w pewnym sensie... 🙂
Super film! To jest już prawdziwa historia naszej cywilizacji :)
O wow, jak taki komputer wpadł ci w ręce? Przecież to mega skarb. Chciałbym mieć takiego w kolekcji :)
Miałem klona XT i wyglądał jak IBM. Potem go modernizowałem do 286. Teraz powinienem napisać że kiedyś to było, ale w tamtych czasach dysk 40mb kosztował drugie tyle co PC ze stacją 5,25 i karta herkulesa.
Lepiej kiedyś było panie sędzio. Dziękuję i czekam.
Teraz można bardzo ładnie zabaczyć jak bardzo technologia i miniaturyzacja komponentów poszła do przodu.
A wygląd tych kart to coś niesamowitego. Wyglądają wręcz obłędnie 🤗
Fajnie sobie przypomnieć dzieciństwo :) Muszę przyznać, że owy model jest starszy od pierwszego PC z jakim się spotkałem. To właśnie widok tych "flaków" w przemyconym do Polski około 1983 roku (trafił do nas w lipcu 84) komputerze na zawsze przywiązał mnie do PC i nie zmienił się nawet, kiedy w domach znajomych pojawiły się ZX Spectrum, Atari czy Commodore. W użyczonym nam egzemplarzu, była już karta graficzna Hercules :) Do 8088 mam dodatkowy sentyment, bo w '89 szkoła do której chodziłem, otrzymała Schneidera Euro PC, ze stacją dyskietek 3" - tak 3", a nie 3.5", zresztą jeszcze mam dwie takie dyskietki z wypocinami, z tamtych lat :)
Zarombisty sprzęt :D mój obecny pc będzie w ciągu 40 lat pewnie przetopiony z 5 razy :D a ten żyje:)
Oooo, widzę zapowiedź Planet X3, wyczuwam również człowieka kultury!
Wspaniały odcinek, czekam na drugą część.😊
Do 5150 można było podłączyć magnetofon. Może spróbowałbyś coś uruchomić z kasety, albo skopiować z dyskietki na kasetę i w drugą stronę! 😀
Z tego co czytałem to praktycznie nikt nie używał kaseciaków z tym komputerem mimo że ma port. Nie wiem czy mam nawet kompatybilny magnetofon ale zobaczę co da się zrobić 🤔
@@ZMASLO IBM chyba nawet nie sprzedawał swoich magnetofonów do PC, a w ulotkach zachęcał do korzystania z dowolnych domowych... Da się to ogarnąć, ale softu na kasetach chyba za dużo nie znajdziesz.
@@ZMASLO facet o nicku masłobutter to już musi być prawdziwym fanem kanału 😉
@@spiderdog86 zbieżność nicków... ale byłem pierwszy bo since 1997 ;>
Niesamowite! Pozdrawiam!
Wkoncu się doczekałem . Pozdrawiam Damian z kunic ;)
Spoko materiał. Wreszcie coś innego i ciekawego. Ile można pitolić o składaniu komputera z kuzynem, albo o chłodzeniu. Przecież to jest wszystko to samo. Sam ostatnio po 25 latach złożyłem stacjonarny komputer (w międzyczasie używałem tylko lapków i konsol) i stwierdzam, że nie wiele się zmieniło w tym temacie i że jednak jest to finalnie dość nudne. Składasz - wszystko działa, instalujesz soft - wszystko działa. Jedna ważna zmiana to Winda nie za 999 pln, a za uczciwe i legalne 39 pln (kod aktywacyjny).
Używałem takiego jako terminala do połączeń SSH i to jeszcze pod koniec lat 90s.
Coś wspaniałego!
wreście retro bardzo się cieszę :D
brawo!!! rób tak dalej/świetne materiały. pozdrawiam
Bardzo interesujący materiał. Wspaniały odcinek.
Super cudny materiał zrobiłeś 😎😊😊😊😊😊
Też miałem taki. Wycieczki do mnie jeździły z całego i ościennych województw. Miał jak na owe czasy super wydajność. Na wydruk graficzny czekałem całą noc. Ale znacznie mi przyspieszał prace projektowe. Zamiast żmudnie rysować na papierze wyniki otrzymywałem na wydruku a odpowiednie pliki mogłem zawozić do naświetlarki klisz. Kosztował swoje. Problem był większy - oprócz ceny wówczas komputery były objęte Embargiem.
Ale import prywatny mimo wszystko działał.
Jak ten czas mija...
Jako murarz z zawodu, mogę potwierdzić, że mnie zamurowało.
Super ! Materiał
Basica xD zrobiło mi to dzień, uwielbiam Cię!
Super .
Taki film i w dodatku nagrywany w moje urodziny
Dzięki za rozpaćkaną krówkę na PGA
Smaczna była =)
Hej, ja bym poprawił tytuł bo "komputer PC" to pleonazm, lepiej chyba dać "RETRO: Pierwszy PC" lub coś podobnego. poza tym odcinek jak zwykle super :D
A najlepiej napisać IBM PC - "Interaktywna Biurowa Machina do Pisania Characterów" - jak się wówczas nabijaliśmy z tych pierwszych PC. Jeszcze zacytuję jednego Commodorowca "No bo co panie kloniarze (tak nazywano użytkowników PC) robią na PC? Kopiują pliki z jednego okna do drugiego i nazad!" ;-) (Dla niewtajemniczonych: na komputerach PC w latach '80 królowała taka nakładka na DOS o nazwie Norton Commander... generalnie były w niej dwa, pionowe panele tekstowe, a w każdym z nich można było otworzyć inny katalog na dysku, lub np. w jednym dysk C: a w drugim dyskietkę A:, itd... Najczęściej używanymi funkcjami były COPY, MOVE, DELETE i wchodzenie do podkatalogów klawiszem Enter...). Co ciekawe, dziś pod Linuksem można się pobawić programem Midnight Commander o bardzo podobnym wyglądzie i podobnej funkcjonalności.".
Super odcinek !
W końcu retro!
Czekam na następny odcinek :D
świetny film
Łał, Ja nie wiem co powiedzieć... łał!
Lata '70 to dla PC głównie systemy:
- TRSDOS (na maszyny Tandy z Zilog Z80)
- CP/M (pierwotnie na Intel 8008 i 8080/85, później na inne CPU)
- Commodore BASIC (PET)
- Atari OS (Atari 400 i 800)
- Apple DOS (Apple II i Apple II+)
W 1981 na rynku pojawia się IBM PC DOS, a w 1982 MS DOS dla Intel 8086/8088.
Mimo, że Digital Research ostatecznie nie podpisał umowy z IBM to już na pocz. 1982
również wypuścił swój CP/M-86 dla Intela 8086/8088, który do 1984 szedł
lep w lep co do popularności z produktami IBM/MS.
Firma w tym czasie (od 1982) pracowała już nad graficznym środowiskiem GSX/GEM,
kiedy to przyszedł do niej Lee Jay Lorenzen z Xerox PARC.(choć to na inną opowieść).
I przy okazji. Do umowy między DR a IBM ws. CP/M nie doszło nie przez jakiś tam afront
i brak obecności prezesa, tylko o kasę i rozbieżności co do licencjonowania.
IBM chciał dać jednorazową opłatę i wykupienie własności, a DR chciał pozostawić własność i otrzymywać tantiemy od kopii.
I to jest RETRO, sam jako pierwszy PC miałem IBM PS/2 Model 40, z 386SX 20Mhz, 6MB RAM, 80MB HDD, Floppy 2,88MB monitor 14" kolorowy, z DOSem 6.22 i Win 3.11 to był już IBM z lat 90, ten to jest niezła maszyna, kopalnia wiedzy o tamtych czasach, czekam na drugą część.
Jakim cudem miałeś obsługę dyskietek ED ? Przecież nawet w okresie powszechności dyskietek HD dyskietki ED nie były dostępne w ogólnej sprzedaży. Nie mówiąc o ich cenie mimo 2x większej pojemności ceny wcale nie były atrakcyjne w stylu 30, 50 czy 70% droższe niż o połowę mniejsze. Tylko 3 czy 5 droższe.
@@moje12a takie były zainstalowane, takiego kompa dostałem,, wcześniej służył jako komp biurowy w Alianz.
HDD 80mb... W tam tym czasie pewnie czarna dziura... Jak sądzicie kiedy TB przestaną mieć sens w segmencie prywatnym.?
Miałem w pracy jeden stary komputer z tak dużym dyskiem o pojemności chyba 40MB - pracował tak głośno jak traktor.
Dyskietki 5'25 to były czasy a te dyskietki co miały zaklejony prawy bok takie wcięcie to była mechaniczna metoda blokady zapisu ;)
Świetny komputer. Świetny film🙂
Na przerwaniu 21 mozna bylo duzo fajnych rzeczy wykonac. A jeszcze ciekawsze bylo to ze mozna wejsc w tryb debug kodu i wstrzykiwac swoj asembler, ot tak z linii polecen.
Dzień dobry państwu
Nareszcie !
O kurczẹ ten komputer starszy ode mnie.
Nieżle możliwości kart graficznych jak na tam te czasy.
To jest dużo lepszy odcinek niż komputer ze śmietnika.
Mega odcinek! Z drugiej strony trochę boli, że architektura z lat 80tych jest nadal dominującą, gdzie dzisiaj już nie błyszczy a na rynku są lepsze rozwiązania...
Świetny film! Pozdrawiam :)
Super. Aż sobie przypomniałem, że mam 286 w piwnicy. trzeba go będzie odgrzebać w niedalekiej przyszłości.
Ale super jest ten przełącznik
32:54 To są Wieże Hanoi, zabawka ale też problem algorytmiczny.
Nareszcie retro chcę więcej tego typu filmów
No w sumie po to zasubskrybuj
na to czekałem
Dobry dzien ranna noc
Chciałbym zobaczyć jak DOS przekształca SIĘ w Windowsa. Ile trzeba czekać z włączonym DOSem żeby się przekształcił?😁
jejku Mój wujek dosłownie wczoraj znalazł taki sam model w swojej piwnicy. to był jego pierwszy PC
Witam. coś pięknego :D pozdrawiam
16:55 Też tak mam, że przy tego typu rarytasach emocje sięgają zenitu! Dobrze pamiętam jak mój kumpel mnie zatrudnił do poskładania jego kuzynowi kompa do gier. Ja, który operuje w starych konstrukcjach, a czasem coś sklecę z używek do półtora tysiąca, a tu BĘC z grubej rury komp za 21 tysięcy! Ręce mi się trzęsły jak wkładałem proca w socket, co nigdy dotąd mi się nie zdarzyło!
Na pokładzie masz tez widzów nieco bardziej wiekowych. Ten włącznik to pamiętam dobrze z Herculesa ;-) Drukarkę igłową do tego jeszcze ogarnij.
Super odcinek, czuć że masz do tego serce
Od razu kiedy spojrzałem na tego ibma i zobaczyłem ten piękny dysk twardy typu MFM (RLL) i drive na dyskietki 5 1/4 i wszystko z tych l których wspomniałeś znam. Mam 13 lat xd
zazdro Zmaslo że masz takiego ibma sam bym chętnie poużywał, przyniósł do szkoły i powiedział psze pana ale tu nie ma painta!
Jestem znajomym tego oto pana i wiem dobrze że byśmy zrobili z tego serwerownie 24/7
#PropsyDlaTaty
Mój pierwszy pecet: Hyundai 286, procek 80286 16 MHz, RAM 640km (które powinno wystarczyć każdemu ;) rozszerzone do 1Mb, karta graficzna Herkules cz-b, stacja dyskietek 5,25 cala, dysk twardy 42Mb (ależ hałasował!), DOS v4.01. To były czasy...
Nie mam pewności czy wersja 16kB bez stacji dyskietek była sprzedawana, wydaje mi się, że ostatecznie do sprzedaży trafiła wersja z 64kB RAM i jednym napędem dyskietek 5,25" o pojemności 180kB (później stosowano napędy dwustronne o pojemności 360kB). Pierwotnie zakładano natomiast, że podstawową pamięcią masową będzie... magnetofon (podobnie jak w komputerach 8-bitowych) ale choć każdy IBM 5150 miał na płycie złącze magnetofonu, dedykowany magnetofon nigdy nie powstał. IBM 5150 miał wbudowany w pamięci ROM interpreter języka BASIC autorstwa Microsoftu (czyli bardzo zbliżony do tego z Commodore PET i 64), znany jako Cassette BASIC (z uwagi na obsługę magnetofonu i brak obsługi stacji dysków), na dyskietkach PC-DOSu była dołączona wersja BASICa wzbogacona o polecenia do obsługi stacji dyskietek.
26:10 poczułem się jak u Jedruli w domu
Niewidzuałem u ciebie tak starego cudeńka to najstarszy komputer jaki posiadasz chyba
Tak, obecnie myślę, że to najstarszy komputer w mojej kolekcji
@@ZMASLO I do tego działający!
Masz R35P3CT na dzielni!
Do tego 5150 można włożyć kartę VGA na ISA i może to być nawet karta 16-bitowa (czyli dłuższa niż sloty w tym PC), większość zadziała.
18:04 a ja myślałem że ta obudowa jest w środku biała XD
25:39 widać, że w kalendarzu jest zahardcodowany zakres dopuszczalnych dat 1981-1989. Wtedy programiści myśleli mało przyszłościowo :p