Oryginalny napęd dyskietek FDD prawdopodobnie pochodzi jeszcze z czasów dyskietek o podwójnej gęstości (2DD) które po sformatowaniu mają pojemność 720KB. Zakładam, że dyskietka którą umieściłeś do napędu była sformatowana w nowszym systemie o wysokiej gęstości (2HD) o pojemności 1.44MB, dlatego oryginalny napęd jej nie przeczytał a nowszy już tak ;)
dyskietki 2dd byly obslugiwane przez Amigi. Swoja droga, to 286 mogl konkurowac z Amiga 1200 w tamtych czasach. Oba komputery maja procki 12MHz, ale Amiga 1200 miala 2 MB ramu, ktory mozna bylo rozszezyc do przynajmniej 10MB, a moze i wiecej. Jesli chodzi o granie, to pcty tamtych czasow przegrywaly rywalizacje z Amigami, pamietam z wlasnego doswiadczenia.
Jeśli chcesz podłączyć dowolny laptopowy dysk IDE do komputera z BIOSem z "twardą listą" użyj oprogramowania Ontrack Disk Manager lub Ez-Drive. Służyły one do pokonywania ograniczeń pojemności ale ich natura działania pozwala też oszukać BIOS co do geometrii dysku
Ooo dzięki! I mnie się to przyda 😉 nie wiedziałem o tym a mam jedną maszynę gdzie mam taki sam problem z komputerem sterującym. Może w końcu zmienię jej dysk na sprawny 😂
@@olo1299 możesz też spróbować użyć innych programów do edycji CMOSu niekoniecznie wbudowanego SETUPu. Często bywa tak że BIOS pozwala wpisać dowolne parametry a ograniczeniem jest właśnie zaszyty w ROMie SETUP.
😀👍🍻 Fajnie! Znów retro! Sam miałem przygotować coś o dawnym lapku, ale póki co ciągle brakuje czasu i inne sprawy na tapecie! Fajnie robisz filmy! I merytorycznie i samo nagranie oraz edycja materiału! Dobra robota! 😀👍🍻
Świetny materiał. To prawda, przy tych starych lapkach jest bardzo dużo pracy i kombinowania żeby to w ogóle ruszyło ale jak ruszy to satysfakcja jest ogromna. Retro jest super. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Teraz jest to praktycznie inżynieria wsteczne 😂 pomimo że naprawiam stare maszyny przemysłowe nieraz z nowym pacjentem mam nie mały problem żeby coś podłączyć itp. Wtedy szybki telefon do znajomego informatyka emeryta i życie staje się prostsze. Swoją drogą ciekawa sprawa ze niby nowoczesne technologie it uznaje się za domenę obecnych czasów a tu już mamy emerytów po 40latach pracy w zawodzie 😂
Marcinie, klimat klimatem wówczas to nie było nic innego i człowiek patrzył na takie 286 z grafiką Herculesa jak na dzisiejsze RTXy. Po przesiadce z C64 na DOS z zawrotnym 50MB dyskiem twardym. Dysk ciągle mam w piwnicy i nadal jest sprawny :D
Miałem kiedyś w domu laptopa firmy Peackook (czy jak tam się pisze paw po angielsku) ale mimo, że był to 286 to musiał być już sporo nowszy, bo miał ekran rozdzielczości 640x480 i 16 odcieni szarości oraz gładzik zastępujący mysz z dedykowanym rysikiem. Ten mocarny sprzęt odpalał SimCity i Windows 3.0 więc było ciekawie.
Dobry pomysł z kartą CF, tylko realizacja nie do końca się udała. Jeśli wybrałeś geometrię dysku w BIOS to formatując i zapisując go w urządzeniu nie powinno być problemu z odczytem. Interfejs USB-PATA nie emuluje geometrii z BIOSu urządzenia tylko bierze ją z karty, tę prawidłową. Zakładając że nie wyciągasz dysku/karty CF i przenosisz dane używając dyskietek albo portu RS-232 powinno działać dobrze. Podobna historia: mając laptopa 486 bez CD, ale z FDD udało mi się przesłać całą instalację WIN95 i Office 97 przez kabel RS-232 pod Norton Commander, uprzednio kompresując je w WinRAR. Trwało to kilka dni ale to była jedna z lepszych opcji biorąc pod uwagę jak bardzo specyficzne potrafią być kontrolery i dyski w laptopach.
Jestem pod wrażeniem panie Zmaslo. Strasznie mnie cieszyło przywracanie tego sprzętu do życia i odcinek oglądałem z zainteresowaniem :D Życzę więcej takich perełek w przyszłości!
Jak będę miał 80 lat to będę oglądał filmy typu Intel core 2 duo e8400 retro granie a na rynek będzie wychodzić 50ta generacja Intela (takie przemyślenia)
Cześć. Pomyślałem sobie, że Pan Daniel Rakowiecki prowadzący kanał: ua-cam.com/users/DanielRakowiecki Mógłby naprawić na odciku matrycę laptopa byłby to dla niego ciekawy odcinek i myślę że również dla widzów Twoich filmów retro :) Podobny kom. pozwoliłem zostawić sobie pod jego kanałem
W '93 roku (najstarsze dane do których się dokopałem) kurs dolara wynosił ~1.65zł, jednak średnia krajowa wynosiła 400zł. Czyli i tak taki laptop kosztował ~6750zł czyli 17ście średnich pensji. W obliczeniach uwzględniłem denominację.
@@rufus4333 Teoretycznie denominacja była 1 stycznia 1995 roku. Ale jakoś jeszcze z rok płaciło się starymi milionami. Dobrze to pamiętam bo 4.06.1995 roku miałem komunię. Dostałem tylko w papierkach 5 000 000 zł za które kupiłem rower górski (o stalowej ramie bo te aluminiowe kosztowały jakoś ok. 10 000 000 zł). A w Wakacje 1995 roku jeszcze pamiętam gałka lodów była po 1 000 zł.
Hej Masło bez laktozy, mogłeś dodać ze TexasInstruments to obecnie Acer, natomiast TexasIbstrunents jest to firma która powstała w latach 40 ubiegłego wieku i produkowała optykę dla Armii amerykańskiej A dokładnie peryskopy dla okrętów podwodnych, znani są z zajebistych kalkulatorów profesjonalnych i wykupieni przez Acer.
Pisze z konta siostry i mam 11 lat a najbardziej mnie bawi jak np. mówisz no młodsi widzowie mogą wiedzieć co to jest stacja dyskietek a, na przykład jak miałem 8,5 roku to dostałem kompa z win 95, 2 gb ramu, stacja dyskietek i cd, a najlepsza zabawa to było granie w gry z epoki kamienia ;) wypalonych na dyskietce i oglądanie shreka z cd wieczorai
Szacun! Ale jak miałeś na nim 2 GB RAM to nie do końca sprzęt retro z końca lat 90-tych (i pewnie obsłużyłby Win XP), bo wtedy gdy używano Win 95 i dyskietki to zazwyczaj komputery miały 20 razy mniej RAM (128 MB i mniej).
Piękna sprawa. Ja w pecety wszedłem w erze 486 ale już od czasów XT/AT coś tam próbowałem ogarniać gdzie się tylko dało. Ale tu w wersji "laptop" - no o takich rzeczach to nawet człowiek nie marzył jak gdzieś przeczytał o takim wynalazku w jakimś piśmie.
To są prawdopodobnie dyski Connera. Jest bardzo duża szansa na ich naprawę, ponieważ praktycznie wszystkie cierpią na problem zaciętej głowicy (przykleja się do gumowego bumpera) i da się je naprawić otwierając i zaklejając taśmą bumper - na YT są filmy pod hasłem "conner head stuck fix". Oczywiście taka operacja wymaga pewnej ręki, ale z doświadczenia powiem, że udało mi się naprawić 80-90% takich dysków, a ich gęstość jest na tyle mała, że można je bezpiecznie rozszczelnić bez specjalnej komory. Druga sprawa to ich podłączenie do kompa, nie uda ci się przejściówką na USB, nie są kompatybilne, musisz użyć kompa, który ma natywny interfejs ATA.
Tak to są dokładnie dyski tej firmy. Hmm może faktycznie zaryzykuję otwarcie takiego dysku. Nic nie stracę i tak nie działają a może z dozą ostrożności da radę je odratować. Dzięki za pomysł 😀
Ja pierniczę, zabytek klasy zero! I to jeszcze dwa. Fantastyczne znalezisko. Szkoda dysków, fajnie by było, gdyby działały. Widzę, że białe listy kompatybilnego sprzętu to starszy wynalazek niż myślałam :) Daaaaaawno nie słyszałam "plucia" stacji FDD. Prince of Persia... uwielbiałam to! Dyna Blastera też pamiętam.
W mojej wersji Prince of Persia wciśnięcie "K" wykańczało złoli, nie trzeba było podchodzić. Ale jak podrosłem trochę, to pojedynki na miecze też były fajne. Moimi kandydatami do sprawdzenia na takim dziadku były Xonix i Robak (czyli jakaś polska podróba snejka, ale z przechodzeniem przez ściany!), jako wybitnie niegraficzne wspomnienia z desktopowego 286. Na Prehistorika i Putt Putt Joins The Parade nie ma co liczyć na tym cudzie. Doceniam wysiłek! :)
miałem kiedyś 486sx zdaje sie xD pierwszy komputer gdzie uszkodziłem płytę główną w wieku lat 13 co nauczyło mnie w trybie instant karma z popalonymi łapami lutownica dziadka lutować :) ← po latach okazało się, ze dziadek wiedział powiedział " Było chociaż grot wyczyścić " ale nie chciał nikogo denerwować moim postępowaniem tak, ze xD aż się łezka kręci patrząc na tak stary sprzęt super działaj tak dalej :) czekam na jakies 486 w stacjonarce. Pozdrawiam
Co do dysków, które nie były wykrywane... może jednak działają? - 1) sprawdź, może potrzebuje zworki na Master/Slave by się zainicjował, oraz 2) sprawdź sam adapter - raz miałem tak w starym Thinkpadzie że chciałem zarchiwizować dysk, i użyłem takiej taniej przejściówki IDE 44->40 pin. Ta z kolei na PCB nie miała połączenia ścieżką z jednym z pinów od 40pin (wydaje mi się, że było to 5v logic?) przez co rozkręcał się, ale nic go nie widziało... przylutowałem kabelek do drugiego pinu 5V i pyk, wykrywało. Swoją drogą, może spróbuj ten dysk odpalić w np. innym laptopie z IDE, lub również przejściówką 44->40, a nie USB? I jeszcze luźna myśl - kiedyś dyski się parkowało przed wyłączeniem. Może ramię głowicy po prostu "zostało" w miejscu?
Również powinno zadziałać podłączenie dysku do nowszych lapków z autodetekcją i złączem IDE, pokroju PIII - a przynajmniej mój Compaq EVO n400c takie złącze posiada.
Mówisz że nagranie odcinka retro jest ciężkie. Jednak nikt nie obiecywał że robienie branżowego kanału na YT będzie łatwe, proste i nie wymagające czasu. Bardzo fajny odcinek podobało mi się.
Super odcinek. Taki sprzęt to było coś w tamtych czasach. Mieć stacjonarnego 286 to było coś w tamtych czasach, a laptop to było takie science fiction dla większości jak np. komórki, które też wtedy były tylko dla biznesu. Co do tej karty SD spróbowałbym jeszcze ze starszym typem partycji FAT-12. Może ten stary ROM-DOS nie do końca sobie radzi z FAT-16 i stąd te problemy. Czasu to już dużo nie zabierze, na tyle prób co robiłeś. Gdyby mieć HDD, to można by się pokusić o jakiegoś starego Win aby wgrać, chociaż na CGA to pewnie max 2,x, 3.x raczej nie uciągnie przez grafikę, chociaż na 286 teoretycznie chodzi.
Szacun za takie właśnie materiały, uwielbiam temat starych lapków. Mam fajną sztukę (nieco nowszą), nad którą walczyłem chyba ze dwa tygodnie żeby doprowadzić ją do stanu użyteczności. Mam z tego tytułu ogromną satysfakcję i przyjemność ogrywania retro gier. Ahh nostalgia, co ona robi z człowiekiem;]
Mam lapka IBM z 1986, bateria wylana, w środku podejrzewam ze tez nie najlepiej, ale zachowała się dyskietka systemowa IBM PC Convertible, pierwszy laptop świata ale drugi przenośny komputer świata
Mój pierwszy komputer to też był 286 tyle że stacjonarny w białej blaszanej obudowie minitower. Też miałem 1 megabajt ramu, przełącznik turbo, jedną stację dyskietek 5 1/4 cala, bez dysku twardego, karty dźwiękowej i z magiczną kartą graficzną Hercules + czarno-biały monitor noname. Najpierw z jednej dyskietki ładowało się Dosa. Dos przy starcie tworzył Ram-dysk kopiował do niego zawartość dyskietki (system) i potem z drugiej dyskietki odpalało się gry lub programy.
Kiedyś zrobiłem "Masło obraźliwie wyraża się o rodzicu trzymając w rękach klawiaturę". Może teraz czas "Masło pochlebnie wyraża się o rodzicu, trzymając w ręku laptopa" ? xD
Film świetny, Dobry pomysł z pokazaniem apki do koparek jak i gier terminalowych :D Szkoda tylko, że nie pokazałeś arkusza kalkulacyjnego czy wykresów, żeby zobaczyć jak mogłaby wyglądać praca na takim lapku
Wujek znajomego podarował mu lapek z 1992 z Windowsem 3.11 w 2002 albo może 2003 roku. Bawiliśmy się nim ale szybko się znudziliśmy, bo stwierdziliśmy, że nie ma co na nim robić. Nie odpalał absolutnie żadnych nowych (ani nawet kilkuletnich) gier. U mnie nadal leży mój stary laptop z 2011 z czterordzeniową i7 oraz 8 GB RAM i nadal jest używalny, poza najnowszymi grami AAA (dodałem do niego SSD w 2012).
Rozwiązaniem problemu z dyskiem jest oprogramowanie XTIDE. Na kość na której jest DOS 3.3 można wgrać to oprogramowanie i obejść problem geometrii dysku.
O ile pamiętam w biosach z czasów 386 były ustawienia custom albo auto i w tedy można było przepisać parametry dysku. talerze sektory itd. Chociaż i tak nie mam pojęcia co wpisać dla kart pamięci. może są jakieś przeliczniki?. Nasunęło to sporo wspomnień . Dzięki
13:30 koleżko, przecież nastawy setupu BIOSa, te predefiniowane parametry przy podłączeniu dysku o lepszych parametrach, po prostu zrobią zeń downgrade (tak przynajmniej stać się powinno) tego podłączonego dysku. Teraz jakiś solution zatarł mi się bo już dawno archaicznym sprzętem się nie zajmowałem od tej strony, ale można by się pokusić o jakiś softwae'rowy modyfikator setupu BIOSa i z niego pokombinować z parametrami dysku.
Żeby uruchomić dysk lub kartę CF o innej geometrii niż obsługiwana przez BIOS możesz się posłużyć tzw. drive overlay'em, np. OnTrack Disk Managerem. Bez overlay'a karta też zadziała, ale każdy z parametrów CHS na karcie musi być nie mniejszy niż w BIOSie dla wybranego typu dysku (ale wtedy nie wykorzystasz pełnej pojemności karty).
Nie wiedziałem ze w 1989 r były laptopy. Swój piewszy komputer Commodore kupiłem w 1992 roku i zapłaciłem 2 mln zł na obecne pieniądze po denominacji 200zł. Tylko ze w 1992 r. ludzie zarabiali w Polsce 300 zł miesięcznie więc te 200 zł to było bardzo duzo.
Też wtedy kupiłem C64 za 2,2 bańki. Barborka ojca to było wtedy 2,4mln. Dokupil mi joya za 100tysi, black boxa za 50tysi, jakąś kasetę składankę i zostalo mu na piwo plus wdzięcznosć za to do dziś:) Wczoraj kupiłem swojemu mlodemu Legiona Go i zero wzruszenia... Fajne i tyle...
@@armatheos i tak, i nie. Jasne - do platformówek, CRPG, pinballi czy innych takich PC nawet nie skakał, ale już np. te dwa tytuły podane przeze mnie w poprzednim komentarzu byli dla mojej A500 absolutnie nieosiągalne.
@@laggy_luke no nie wiem. 286 byly slabe. Dzwieku to w ogole nie bylo. Wolf w ogole na 286 odpalal? Poszukalem na szybko i na 286 to klatkoza byla, na 386 juz plynnie dzialalo.
Ten laptop jest naprawdę super !!! Te filmy o tej 286 to moje ulubione ! Poza tym komputer służy do celów biznesowych takich jak było wspomniane na początku filmu. Arkusz kalkulacyjny, edytor tekstu Nie nadaje się do gier tam działają tylko proste gierki tekstowe i zresztą 1 MB Pamięci. Uruchomić tam Prince of Persja to cud ! Samo to że Zmaslo uruchomił na nim jakieś gierki to rewelacja i przede wszystkim przywrócił ten skansen do życia !!! Gość naprawdę się zna na rzeczy !!! Wszystkim zainteresowanym dosem polecam DOSBOX-X. Super program i tyle procesorów do emulowania ! Film rewelacyjny. Naprawdę Nostalgia ! (p na końcu poprzedniego komentarza błąd stylistyczny ... nic nie znaczy ... przepraszam).
Bo pewnie jest to mfm HDD i dlatego to nie jest zwykle złącze ide, w tamtych były dwie taśmy do podłączenia HDD a i może zworkę trzeba ustawić na Primark master
Bawiłem się podobnym w szkole. Te laptopy miały jeszcze wyświetlacze LCD pasywne. Widoczne na nich były specyficzne powidoki ze względu na inny sposób "adresowania" każdego punktu na ekranie poprzez wybieranie wiersza i kolumny. Średnio to działało. W ekranach aktywnych każdy punkt miał własny tranzystor i kondensator by ten problem z powidokami wyeliminować.
Przyszlo mi jeszcze do głowy by spróbować innych programów do modyfikacji ustawień CMOS niz wbudowany setup. Bios 3.10 to pierwszy który przychodzi mi do głowy. W ten sposób będziesz mógł ręcznie wpisać parametry dysku.
Spróbuj karty SANDISK. Podobny problem jest jest na HP LX200. są specjalne sterowniki, które umożliwiają obsługe CF innych niż SANDISK to kwestia timingów dla CF. Inny trop to trafić w domyślne ustawienia CSH karty CF. i dopiero wtedy zakładać partycje. Można w podejrzeć w progarmie Volkow Commander albo podobnym , jakie jest typowe ustawienie CSH dla karty CF i tak dopiero ustawić w biosie. Robiłem to kiedyś i te ustawienia są inne niż domyśle auto Biosu. Trzeci trop to czy karta CF w MBR jest dyskietką czy dyskiem.
Kupiłem tego laptopa w Baltonie na początku lat dziewięćdziesiątych. Sprzedawany był z Dosem 3.31. Na dysku, prócz dosa, miałem dosowe quatro (arkusz kalk.) jakieś gry ( o ile pamiętam to f19, lhx chopper i coś tam jeszcze , granie w czterech odcieniach szarości to było coś :))). Stacja dyskietek obsługiwała 1,44 Mb. Ze wzgledu na cga windowsa nie dało się zainstalować. I pomimo że pojawiły się takie demony wydajności jak 386sx i prawdziwy potwór, czyli 386 dx, Travelmate doskonale spisywał się jako liczydło. A F19 to był cud techniki. Jak się leciało do góry nogami, można było lecieć pomimo braku paliwa :)))
Na poczatku lat 90 tych ubieglego wieku pracowalem w Generator Services Department firmy Rotek w Johannesburgu .Moj zwierzchnik uzywal ten "TI" do pisania raportow i dokumentacji testow. Nie mam pojecia ile to kosztowalo ,ale firma byla monopolista w RPA no i miala ogromne srodki (budzet).
Hi, miałem kiedyś podobny problem z nowym dyskiem ssd pod win7, wszystko się pięknie skopiowało na nowy nośnik, ale nie chciało z niego butować, tydzień mi zajęło znalezienie problemu. Problem był w tym, ze dysk ssd nie miał prawidłowej tablicy partycji tj, MBR. Wygląda, że masz podobny problem, spróbuj odpalić kompa z płyty win7 i i użyć komendy bootfix /fixmbr i bootfix /fixboot, to może pomóc w startowaniu z karty pamięci w takim staruszku później.
Witam Amiga Rulezz. Zobacz te dyski w amidze, lub postaraj się włożyć do niego dysk z Amigi. Były w amigach fabrycznie podobne dyski montowane. Danych pewnie nie zczytasz ale będziesz wiedzieć czy dyski są sprawne. Znaczy na amidze są programy żeby dane z pc zobaczyć tylko będzie to wyższa szkoła.
Pamiętam jak we wczesnych latach 90tych ojciec uczył informatyki w ekonomiku. Park maszynowy składał się z 286 i 386. Challenge był taki aby odpalić na tym Windows i jakieś wczesne wersje excela i worda. Udało się. Zwłaszcza 286 to było wyzwanie. Kupiliśmy wtedy na giełdzie na Grzybowskiej rozszerzenie RAM w modułach SIP, Windows 3.0 (tego nie kupiliśmy ;) trochę sztuczek, i dało się na tym Windowsa odpalić i uczyć podstaw Excela a nawet VBA.
OOOOO1!!! Czy ja widzę akcelerator serwerowy Tesla k20x? czyżby szykował się materiał o taniej karcie bez wyjść wideo? Jeśli tak to nareszcie, przestałem wierzyć że zrobisz ten materiał. :->
Zabawne jest to ze ten laptop tak szybko się zestarzał ze ja w latach 90tych dostałem od ciotki zza granicy jako zabawkę a w okolicy 2000 w gimnazjum rozebrałam na części żeby dowiedzieć się jak to działa i od czasu do czasu w domu rodzinnym walają siw jeszcze fragmenty obudowy w pudłach po zabawkach.
Bardzo możliwe że to po prostu dysk działa w trybie tylko do odczytu. Nie da się prawdopodobnie uruchomić innej wersji dosa jako nową instalkę. Karta kompakt flash działa dobrze. Ten laptop pewnie nie obsługuje innej wersji dosa niż fabrycznie wbudowana na rom dosie. Miałem kiedyś informatykę na podobnych urządzeniach w czasach ósmej klasy podstawówki jak wchodziły komputery wtedy w szkole używałem 486 DX2 40 MHZ Z 16 MB RAM !!! kartą grafiki był ... NVIDIA TRIDENT I TO 1 MB !!! Widziałem w szkole ten sam model u nauczyciela ale to było dawno temu !!! I Tak już nie pamiętam kto był nauczycielem jednak nawet 286 laptopy i stacjonarne też tam stały !!!
według moich wyliczeń wyszło dziwnie 4200$ przy kursie PLZ/USD z 1990r wychodzi około 40 Milionów, znalazłem cennik z grudnia 90r w sumie i tak nie możliwe żeby choćby 1 laptop w ciągu roku od premiery przeszedł przez polską granice ale powiedzmy że w miarę to będzie adekwatne, ceny żywności dzisiejsze sprawdziłem po cenach w biedronce, wiem że koszyk zakupowy z dupy ale na szybko wszystko sprawdzałem chleb 1kg 3250 dziś 3,8 zł 855 razy mniej schab 1 kg 37000 dziś 18,24zł 2000 razy mniej cukier 5000 dziś 3,49zł 1400 razy mniej mleko 1900 dziś 3,13 zł 600 razy mniej 250g masła 6600 dziś 7,125zł 900 razy mniej ziemniaki kg 600 dziś 0,99zł 600 razy mniej jabłka kg 3000 dziś 3,32zł 900 raz mniej pomarańcze 9500 dziś 3,99zł 2400 razy mniej wyszło że żywność jest 1200 razy tańsza 40mil podzieliłem teraz na 1200 czyli gdyby liczyć w stosunku do żywności wychodzi że laptop by kosztował 33 333zł przeciętne wynagrodzenie 1,5 miliona zł dziś 6235zł 240 razy mniej czyli w stosunku do wynagrodzenia laptop by kosztował 166 666zł
Na poczatku lat 90 XX wieku byla straszna inflacja ... doslownie 100-200 % na miesiac przez kilka lat. W 1994 byla dedominacja i ze 100.000 zl zrobilo sie 1 zl.
Miroslaw Kocur 1 dzień temu Na poczatku lat 90 XX wieku byla straszna inflacja ... doslownie 100-200 % na miesiac przez kilka lat. W 1994 byla dedominacja i ze 100.000 zl zrobilo sie 1 zl. @@mirek190 rok za wczesnie i jedno zero za duzo i tak powstaja fejkowe mity :)
U mnie gdzieś w czeluściach zalega sprawny lapek z procem 386 HP z programami KH i FPP i edytorem TAG i masa tajnych danych firmy ojca której już nie ma z 30 lat
Grupa byłych pracowników Texas Instruments stworzyła AMD czyli można powiedzieć że to tak trochę laptop AMD xd
Protoplasta
Nie texas instruments tylko ferchild semiccondactors dokładniej🙂
Byli pracownicy Texas Instruments zalozyli Compaq
@@MyszkoServe chyba masz racje
Spider 0%aaq1rdbdgnqq1AA
0:30 mega vibe👀
Oryginalny napęd dyskietek FDD prawdopodobnie pochodzi jeszcze z czasów dyskietek o podwójnej gęstości (2DD) które po sformatowaniu mają pojemność 720KB. Zakładam, że dyskietka którą umieściłeś do napędu była sformatowana w nowszym systemie o wysokiej gęstości (2HD) o pojemności 1.44MB, dlatego oryginalny napęd jej nie przeczytał a nowszy już tak ;)
Dokładnie to chciałem napisać, ale byłeś pierwszy. Z tym, że to może też być 360k.
Ahhh racja, cały czas ciężko mi przestawić myślenie aż tak do tyłu. 286 to dla mnie bardzo odległe czasy.
W materiałach promocyjnych laptopa 4:47 jest dwukrotnie mowa o 3.5 calowych dyskietkach 1.44MB, czyli HD.
dyskietki 2dd byly obslugiwane przez Amigi. Swoja droga, to 286 mogl konkurowac z Amiga 1200 w tamtych czasach. Oba komputery maja procki 12MHz, ale Amiga 1200 miala 2 MB ramu, ktory mozna bylo rozszezyc do przynajmniej 10MB, a moze i wiecej. Jesli chodzi o granie, to pcty tamtych czasow przegrywaly rywalizacje z Amigami, pamietam z wlasnego doswiadczenia.
Jeśli chcesz podłączyć dowolny laptopowy dysk IDE do komputera z BIOSem z "twardą listą" użyj oprogramowania Ontrack Disk Manager lub Ez-Drive. Służyły one do pokonywania ograniczeń pojemności ale ich natura działania pozwala też oszukać BIOS co do geometrii dysku
Ooo dzięki! I mnie się to przyda 😉 nie wiedziałem o tym a mam jedną maszynę gdzie mam taki sam problem z komputerem sterującym. Może w końcu zmienię jej dysk na sprawny 😂
@@olo1299 możesz też spróbować użyć innych programów do edycji CMOSu niekoniecznie wbudowanego SETUPu. Często bywa tak że BIOS pozwala wpisać dowolne parametry a ograniczeniem jest właśnie zaszyty w ROMie SETUP.
😀👍🍻 Fajnie! Znów retro! Sam miałem przygotować coś o dawnym lapku, ale póki co ciągle brakuje czasu i inne sprawy na tapecie! Fajnie robisz filmy! I merytorycznie i samo nagranie oraz edycja materiału! Dobra robota! 😀👍🍻
Jaki model "dawnego lapka"?
@@AdrianuX1985 To się okaże w odpowiednim czasie! Ale fajny! 😀
Człowiek legenda! Wspaniały odcineczek :D
Świetny materiał. To prawda, przy tych starych lapkach jest bardzo dużo pracy i kombinowania żeby to w ogóle ruszyło ale jak ruszy to satysfakcja jest ogromna. Retro jest super. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Teraz jest to praktycznie inżynieria wsteczne 😂 pomimo że naprawiam stare maszyny przemysłowe nieraz z nowym pacjentem mam nie mały problem żeby coś podłączyć itp. Wtedy szybki telefon do znajomego informatyka emeryta i życie staje się prostsze. Swoją drogą ciekawa sprawa ze niby nowoczesne technologie it uznaje się za domenę obecnych czasów a tu już mamy emerytów po 40latach pracy w zawodzie 😂
286 kurde bele od tego procesora zaczynałem przygodę z PC :) ahhh te wspomnienia :)
To były czasy 🤣 fakt .Sam klimat jednak był wyjątkowy . Pozdro
Marcinie, klimat klimatem wówczas to nie było nic innego i człowiek patrzył na takie 286 z grafiką Herculesa jak na dzisiejsze RTXy. Po przesiadce z C64 na DOS z zawrotnym 50MB dyskiem twardym. Dysk ciągle mam w piwnicy i nadal jest sprawny :D
O stary laptop! Coś co misie lubią najbardziej!
No Maślany zaimponowałeś mi normalnie, dzięki za retro, teraz PC XT 8086, 8088, lub 4004. :D
Cykl retro zawsze na + !
Czekałem na ten od dawna. Widziałem rozpaczkowanie i się nie mogła doczekać kiedy film i nareszcie jest.
Miałem kiedyś w domu laptopa firmy Peackook (czy jak tam się pisze paw po angielsku) ale mimo, że był to 286 to musiał być już sporo nowszy, bo miał ekran rozdzielczości 640x480 i 16 odcieni szarości oraz gładzik zastępujący mysz z dedykowanym rysikiem. Ten mocarny sprzęt odpalał SimCity i Windows 3.0 więc było ciekawie.
takie materiały ogląda się z dużą przyjemnością :)
Ten materiał ogląda się już lepiej niż poprzedni :D
Jako rocznik 88 pamiętam sporo antyków i cieszę się Zmaślak że ciągniesz tematy retro bo tego po prostu brakuje na yt. Nówki to każdy robi 😀
Hej, cześć, witajcie i dzień staje sie lepszy :D!
Dobry pomysł z kartą CF, tylko realizacja nie do końca się udała. Jeśli wybrałeś geometrię dysku w BIOS to formatując i zapisując go w urządzeniu nie powinno być problemu z odczytem. Interfejs USB-PATA nie emuluje geometrii z BIOSu urządzenia tylko bierze ją z karty, tę prawidłową. Zakładając że nie wyciągasz dysku/karty CF i przenosisz dane używając dyskietek albo portu RS-232 powinno działać dobrze.
Podobna historia: mając laptopa 486 bez CD, ale z FDD udało mi się przesłać całą instalację WIN95 i Office 97 przez kabel RS-232 pod Norton Commander, uprzednio kompresując je w WinRAR. Trwało to kilka dni ale to była jedna z lepszych opcji biorąc pod uwagę jak bardzo specyficzne potrafią być kontrolery i dyski w laptopach.
Kiedyś to nawet były karty sieci zapinane na lot 🙃
Akurat Win95 i Office 97 były też w wersji na dyskietkach.
Kozak film! Czekałem na retro
Jestem pod wrażeniem panie Zmaslo. Strasznie mnie cieszyło przywracanie tego sprzętu do życia i odcinek oglądałem z zainteresowaniem :D Życzę więcej takich perełek w przyszłości!
Jak będę miał 80 lat to będę oglądał filmy typu Intel core 2 duo e8400 retro granie a na rynek będzie wychodzić 50ta generacja Intela (takie przemyślenia)
Cześć. Pomyślałem sobie, że Pan Daniel Rakowiecki prowadzący kanał: ua-cam.com/users/DanielRakowiecki
Mógłby naprawić na odciku matrycę laptopa byłby to dla niego ciekawy odcinek i myślę że również dla widzów Twoich filmów retro :)
Podobny kom. pozwoliłem zostawić sobie pod jego kanałem
+1
Daniel by naprawił wszystko! To prawdziwy magik! 🧙♂
No szacun, w końcu coś tak starego jak ja ;)
W '93 roku (najstarsze dane do których się dokopałem) kurs dolara wynosił ~1.65zł, jednak średnia krajowa wynosiła 400zł. Czyli i tak taki laptop kosztował ~6750zł czyli 17ście średnich pensji. W obliczeniach uwzględniłem denominację.
@@rufus4333 Teoretycznie denominacja była 1 stycznia 1995 roku. Ale jakoś jeszcze z rok płaciło się starymi milionami. Dobrze to pamiętam bo 4.06.1995 roku miałem komunię. Dostałem tylko w papierkach 5 000 000 zł za które kupiłem rower górski (o stalowej ramie bo te aluminiowe kosztowały jakoś ok. 10 000 000 zł). A w Wakacje 1995 roku jeszcze pamiętam gałka lodów była po 1 000 zł.
Hej Masło bez laktozy, mogłeś dodać ze TexasInstruments to obecnie Acer, natomiast TexasIbstrunents jest to firma która powstała w latach 40 ubiegłego wieku i produkowała optykę dla Armii amerykańskiej A dokładnie peryskopy dla okrętów podwodnych, znani są z zajebistych kalkulatorów profesjonalnych i wykupieni przez Acer.
Aha, czyli stąd Acer wziął nazwę swojej linii modelowej laptopów TravelMate.
@@stomiak Dokladnie tak, sam kolekcjonuje laptopy i czesto zglebiam przy okazjii historie firm :)
Pisze z konta siostry i mam 11 lat a najbardziej mnie bawi jak np. mówisz no młodsi widzowie mogą wiedzieć co to jest stacja dyskietek
a, na przykład jak miałem 8,5 roku to dostałem kompa z win 95, 2 gb ramu, stacja dyskietek i cd, a najlepsza zabawa to było granie w gry z epoki kamienia ;) wypalonych na dyskietce i oglądanie shreka z cd wieczorai
Szacun! Ale jak miałeś na nim 2 GB RAM to nie do końca sprzęt retro z końca lat 90-tych (i pewnie obsłużyłby Win XP), bo wtedy gdy używano Win 95 i dyskietki to zazwyczaj komputery miały 20 razy mniej RAM (128 MB i mniej).
a windows 95 nie obsługuje max 0.5gb? windows 98 na 2gb nie wystartuje a co dopiero 95
Piękna sprawa. Ja w pecety wszedłem w erze 486 ale już od czasów XT/AT coś tam próbowałem ogarniać gdzie się tylko dało. Ale tu w wersji "laptop" - no o takich rzeczach to nawet człowiek nie marzył jak gdzieś przeczytał o takim wynalazku w jakimś piśmie.
To są prawdopodobnie dyski Connera. Jest bardzo duża szansa na ich naprawę, ponieważ praktycznie wszystkie cierpią na problem zaciętej głowicy (przykleja się do gumowego bumpera) i da się je naprawić otwierając i zaklejając taśmą bumper - na YT są filmy pod hasłem "conner head stuck fix". Oczywiście taka operacja wymaga pewnej ręki, ale z doświadczenia powiem, że udało mi się naprawić 80-90% takich dysków, a ich gęstość jest na tyle mała, że można je bezpiecznie rozszczelnić bez specjalnej komory. Druga sprawa to ich podłączenie do kompa, nie uda ci się przejściówką na USB, nie są kompatybilne, musisz użyć kompa, który ma natywny interfejs ATA.
Tak to są dokładnie dyski tej firmy. Hmm może faktycznie zaryzykuję otwarcie takiego dysku. Nic nie stracę i tak nie działają a może z dozą ostrożności da radę je odratować. Dzięki za pomysł 😀
Ja pierniczę, zabytek klasy zero! I to jeszcze dwa. Fantastyczne znalezisko.
Szkoda dysków, fajnie by było, gdyby działały. Widzę, że białe listy kompatybilnego sprzętu to starszy wynalazek niż myślałam :)
Daaaaaawno nie słyszałam "plucia" stacji FDD.
Prince of Persia... uwielbiałam to! Dyna Blastera też pamiętam.
😂😂😂
W mojej wersji Prince of Persia wciśnięcie "K" wykańczało złoli, nie trzeba było podchodzić. Ale jak podrosłem trochę, to pojedynki na miecze też były fajne. Moimi kandydatami do sprawdzenia na takim dziadku były Xonix i Robak (czyli jakaś polska podróba snejka, ale z przechodzeniem przez ściany!), jako wybitnie niegraficzne wspomnienia z desktopowego 286. Na Prehistorika i Putt Putt Joins The Parade nie ma co liczyć na tym cudzie.
Doceniam wysiłek! :)
Podaj gdzieś listę dysków jakie będą tam podchodzić. Może coś się znajdzie
Świetny materiał, gratuluję zacięcia. Liczę na kolejne retro 🙂
miałem kiedyś 486sx zdaje sie xD pierwszy komputer gdzie uszkodziłem płytę główną w wieku lat 13 co nauczyło mnie w trybie instant karma z popalonymi łapami lutownica dziadka lutować :) ← po latach okazało się, ze dziadek wiedział powiedział " Było chociaż grot wyczyścić " ale nie chciał nikogo denerwować moim postępowaniem tak, ze xD aż się łezka kręci patrząc na tak stary sprzęt super działaj tak dalej :) czekam na jakies 486 w stacjonarce. Pozdrawiam
Co do dysków, które nie były wykrywane... może jednak działają? - 1) sprawdź, może potrzebuje zworki na Master/Slave by się zainicjował, oraz 2) sprawdź sam adapter - raz miałem tak w starym Thinkpadzie że chciałem zarchiwizować dysk, i użyłem takiej taniej przejściówki IDE 44->40 pin. Ta z kolei na PCB nie miała połączenia ścieżką z jednym z pinów od 40pin (wydaje mi się, że było to 5v logic?) przez co rozkręcał się, ale nic go nie widziało... przylutowałem kabelek do drugiego pinu 5V i pyk, wykrywało. Swoją drogą, może spróbuj ten dysk odpalić w np. innym laptopie z IDE, lub również przejściówką 44->40, a nie USB?
I jeszcze luźna myśl - kiedyś dyski się parkowało przed wyłączeniem. Może ramię głowicy po prostu "zostało" w miejscu?
Również powinno zadziałać podłączenie dysku do nowszych lapków z autodetekcją i złączem IDE, pokroju PIII - a przynajmniej mój Compaq EVO n400c takie złącze posiada.
Mówisz że nagranie odcinka retro jest ciężkie. Jednak nikt nie obiecywał że robienie branżowego kanału na YT będzie łatwe, proste i nie wymagające czasu.
Bardzo fajny odcinek podobało mi się.
Też nie oczekiwałem że to będzie łatwe - tłumaczę tylko czemu takie filmy są raz na jakiś czas a nie co tydzień 😉
Super odcinek. Taki sprzęt to było coś w tamtych czasach. Mieć stacjonarnego 286 to było coś w tamtych czasach, a laptop to było takie science fiction dla większości jak np. komórki, które też wtedy były tylko dla biznesu. Co do tej karty SD spróbowałbym jeszcze ze starszym typem partycji FAT-12. Może ten stary ROM-DOS nie do końca sobie radzi z FAT-16 i stąd te problemy. Czasu to już dużo nie zabierze, na tyle prób co robiłeś. Gdyby mieć HDD, to można by się pokusić o jakiegoś starego Win aby wgrać, chociaż na CGA to pewnie max 2,x, 3.x raczej nie uciągnie przez grafikę, chociaż na 286 teoretycznie chodzi.
Szacun za takie właśnie materiały, uwielbiam temat starych lapków. Mam fajną sztukę (nieco nowszą), nad którą walczyłem chyba ze dwa tygodnie żeby doprowadzić ją do stanu użyteczności. Mam z tego tytułu ogromną satysfakcję i przyjemność ogrywania retro gier. Ahh nostalgia, co ona robi z człowiekiem;]
Mam lapka IBM z 1986, bateria wylana, w środku podejrzewam ze tez nie najlepiej, ale zachowała się dyskietka systemowa
IBM PC Convertible, pierwszy laptop świata ale drugi przenośny komputer świata
odcinek u zmasla i dzień staje się lepszy
Jakie piękności!
Mój pierwszy komputer to też był 286 tyle że stacjonarny w białej blaszanej obudowie minitower. Też miałem 1 megabajt ramu, przełącznik turbo, jedną stację dyskietek 5 1/4 cala, bez dysku twardego, karty dźwiękowej i z magiczną kartą graficzną Hercules + czarno-biały monitor noname. Najpierw z jednej dyskietki ładowało się Dosa. Dos przy starcie tworzył Ram-dysk kopiował do niego zawartość dyskietki (system) i potem z drugiej dyskietki odpalało się gry lub programy.
Kiedyś zrobiłem "Masło obraźliwie wyraża się o rodzicu trzymając w rękach klawiaturę". Może teraz czas "Masło pochlebnie wyraża się o rodzicu, trzymając w ręku laptopa" ? xD
Czekam 😀
Film świetny,
Dobry pomysł z pokazaniem apki do koparek jak i gier terminalowych :D
Szkoda tylko, że nie pokazałeś arkusza kalkulacyjnego czy wykresów, żeby zobaczyć jak mogłaby wyglądać praca na takim lapku
2.34 wygląda jak bomba... zmaslo to jest kozak Nie wiem skąd takie rzeczy jeszcze są ale retro teraz jest jak lekarstwo dla widzów.
Mam laptop z 1990-1992 bo ma Windowsa 3.11. Fajnie jest se wrócić do niego co jakiś czas.
Wujek znajomego podarował mu lapek z 1992 z Windowsem 3.11 w 2002 albo może 2003 roku. Bawiliśmy się nim ale szybko się znudziliśmy, bo stwierdziliśmy, że nie ma co na nim robić. Nie odpalał absolutnie żadnych nowych (ani nawet kilkuletnich) gier. U mnie nadal leży mój stary laptop z 2011 z czterordzeniową i7 oraz 8 GB RAM i nadal jest używalny, poza najnowszymi grami AAA (dodałem do niego SSD w 2012).
@@Kynareth6 no przecie jak ma windowsa 3.11 to oczywiśnie nie będzie uruchamiał żadnej gry wydanej od 1995 roku.
@@pawer_themaw No lapek który startował z Windows 7 może przyjąć Windows 10 i opalić gry z 2015.
4:18 to tyle co dobry Mac/MacBook
Mój pierwszy PC to był 8086 lub 8088. 286 to była istna rewolucja, na miarę maszyny parowej!
Rozwiązaniem problemu z dyskiem jest oprogramowanie XTIDE. Na kość na której jest DOS 3.3 można wgrać to oprogramowanie i obejść problem geometrii dysku.
O ile pamiętam w biosach z czasów 386 były ustawienia custom albo auto i w tedy można było przepisać parametry dysku. talerze sektory itd. Chociaż i tak nie mam pojęcia co wpisać dla kart pamięci. może są jakieś przeliczniki?. Nasunęło to sporo wspomnień . Dzięki
Retro... To jest to, magia! 🔥🔥🔥
13:30 koleżko, przecież nastawy setupu BIOSa, te predefiniowane parametry przy podłączeniu dysku o lepszych parametrach, po prostu zrobią zeń downgrade (tak przynajmniej stać się powinno) tego podłączonego dysku. Teraz jakiś solution zatarł mi się bo już dawno archaicznym sprzętem się nie zajmowałem od tej strony, ale można by się pokusić o jakiś softwae'rowy modyfikator setupu BIOSa i z niego pokombinować z parametrami dysku.
@zmaslo zobacz ten komentarz
@zmaslo zobacz ten komentarz
Hurah retro dzieki!!!!!
Kurde, naprawde fajny sprzęt! Aż ci troszke zazdroszcze takiego.
Haj! Robi wrażenie
Żeby uruchomić dysk lub kartę CF o innej geometrii niż obsługiwana przez BIOS możesz się posłużyć tzw. drive overlay'em, np. OnTrack Disk Managerem. Bez overlay'a karta też zadziała, ale każdy z parametrów CHS na karcie musi być nie mniejszy niż w BIOSie dla wybranego typu dysku (ale wtedy nie wykorzystasz pełnej pojemności karty).
To może być dysk ATA (bez ATAPI), czyli wymagał osobnego kontrolera.
@zmaslo zobacz ten komentarz
4999 zielonych NETTO!
Proponuję przekalkulować ponownie cenę w PLN :)
Dobry odcinek. Ciekawy. :)
świetny materiał.
Nie wiedziałem ze w 1989 r były laptopy. Swój piewszy komputer Commodore kupiłem w 1992 roku i zapłaciłem 2 mln zł na obecne pieniądze po denominacji 200zł. Tylko ze w 1992 r. ludzie zarabiali w Polsce 300 zł miesięcznie więc te 200 zł to było bardzo duzo.
Też wtedy kupiłem C64 za 2,2 bańki. Barborka ojca to było wtedy 2,4mln. Dokupil mi joya za 100tysi, black boxa za 50tysi, jakąś kasetę składankę i zostalo mu na piwo plus wdzięcznosć za to do dziś:) Wczoraj kupiłem swojemu mlodemu Legiona Go i zero wzruszenia... Fajne i tyle...
286 - mój pierwszy blaszak. X-Wing, Wolf3D ...Amiga powędrowała na szafę ;)
Test Drive 1 ok, ale TD3 już wolno ;) .
amiga raczej byla lepsza niz 286, do gier to na pewno.
@@armatheos i tak, i nie.
Jasne - do platformówek, CRPG, pinballi czy innych takich PC nawet nie skakał, ale już np. te dwa tytuły podane przeze mnie w poprzednim komentarzu byli dla mojej A500 absolutnie nieosiągalne.
@@laggy_luke no nie wiem. 286 byly slabe. Dzwieku to w ogole nie bylo. Wolf w ogole na 286 odpalal? Poszukalem na szybko i na 286 to klatkoza byla, na 386 juz plynnie dzialalo.
@@armatheos Poszukałeś na YT ? JA pamiętam Wolfa 3D demo i można było pograć na 286, bez bólu, Było lepiej niż w TEST Drive 3 na pewno ;) .
Wreszcie!
Ten laptop jest naprawdę super !!! Te filmy o tej 286 to moje ulubione ! Poza tym komputer służy do celów biznesowych takich jak było wspomniane na początku filmu. Arkusz kalkulacyjny, edytor tekstu Nie nadaje się do gier tam działają tylko proste gierki tekstowe i zresztą 1 MB Pamięci. Uruchomić tam Prince of Persja to cud ! Samo to że Zmaslo uruchomił na nim jakieś gierki to rewelacja i przede wszystkim przywrócił ten skansen do życia !!! Gość naprawdę się zna na rzeczy !!! Wszystkim zainteresowanym dosem polecam DOSBOX-X. Super program i tyle procesorów do emulowania ! Film rewelacyjny. Naprawdę Nostalgia ! (p na końcu poprzedniego komentarza błąd stylistyczny ... nic nie znaczy ... przepraszam).
Bo pewnie jest to mfm HDD i dlatego to nie jest zwykle złącze ide, w tamtych były dwie taśmy do podłączenia HDD a i może zworkę trzeba ustawić na Primark master
@zmaslo zobacz ten komentarz
super materiał!
Bawiłem się podobnym w szkole. Te laptopy miały jeszcze wyświetlacze LCD pasywne. Widoczne na nich były specyficzne powidoki ze względu na inny sposób "adresowania" każdego punktu na ekranie poprzez wybieranie wiersza i kolumny. Średnio to działało. W ekranach aktywnych każdy punkt miał własny tranzystor i kondensator by ten problem z powidokami wyeliminować.
Przyszlo mi jeszcze do głowy by spróbować innych programów do modyfikacji ustawień CMOS niz wbudowany setup. Bios 3.10 to pierwszy który przychodzi mi do głowy. W ten sposób będziesz mógł ręcznie wpisać parametry dysku.
Powinieneś zacząć od wsadzenia E8400 i postawieniu Windows 10 inaczej film nie ma sensu.
Spróbuj karty SANDISK. Podobny problem jest jest na HP LX200. są specjalne sterowniki, które umożliwiają obsługe CF innych niż SANDISK to kwestia timingów dla CF.
Inny trop to trafić w domyślne ustawienia CSH karty CF. i dopiero wtedy zakładać partycje. Można w podejrzeć w progarmie Volkow Commander albo podobnym , jakie jest typowe ustawienie CSH dla karty CF i tak dopiero ustawić w biosie. Robiłem to kiedyś i te ustawienia są inne niż domyśle auto Biosu.
Trzeci trop to czy karta CF w MBR jest dyskietką czy dyskiem.
Super odcinek :-)
Super retro, również mam sporo retro komputerów w swoim garażu, najciekawszy to komputer w walizce Siemens, który czeka w kolejce na swój odcinek :-)
Najlepsze filmy
Jezu czekałem na takie odcinki
Czekałem na retro
Kupiłem tego laptopa w Baltonie na początku lat dziewięćdziesiątych. Sprzedawany był z Dosem 3.31. Na dysku, prócz dosa, miałem dosowe quatro (arkusz kalk.) jakieś gry ( o ile pamiętam to f19, lhx chopper i coś tam jeszcze , granie w czterech odcieniach szarości to było coś :))). Stacja dyskietek obsługiwała 1,44 Mb. Ze wzgledu na cga windowsa nie dało się zainstalować. I pomimo że pojawiły się takie demony wydajności jak 386sx i prawdziwy potwór, czyli 386 dx, Travelmate doskonale spisywał się jako liczydło. A F19 to był cud techniki. Jak się leciało do góry nogami, można było lecieć pomimo braku paliwa :)))
Na poczatku lat 90 tych ubieglego wieku pracowalem w Generator Services Department firmy Rotek w Johannesburgu .Moj zwierzchnik uzywal ten "TI" do pisania raportow i dokumentacji testow. Nie mam pojecia ile to kosztowalo ,ale firma byla monopolista w RPA no i miala ogromne srodki (budzet).
Hi, miałem kiedyś podobny problem z nowym dyskiem ssd pod win7, wszystko się pięknie skopiowało na nowy nośnik, ale nie chciało z niego butować, tydzień mi zajęło znalezienie problemu. Problem był w tym, ze dysk ssd nie miał prawidłowej tablicy partycji tj, MBR. Wygląda, że masz podobny problem, spróbuj odpalić kompa z płyty win7 i i użyć komendy bootfix /fixmbr i
bootfix /fixboot, to może pomóc w startowaniu z karty pamięci w takim staruszku później.
Żeby Ci odpalił system z innego dysku twardego spróbuj uruchomić polecenie fdisk /mbr Z tego, co pamiętam to pomagało w niektórych przypadkach.
Co to za kawałek na wstępie? Uwielbiam synthwave 😎
Witam Amiga Rulezz.
Zobacz te dyski w amidze, lub postaraj się włożyć do niego dysk z Amigi.
Były w amigach fabrycznie podobne dyski montowane.
Danych pewnie nie zczytasz ale będziesz wiedzieć czy dyski są sprawne. Znaczy na amidze są programy żeby dane z pc zobaczyć tylko będzie to wyższa szkoła.
@ZMASLO No to teraz wyzwanie Retro Recenzja - Komputer Polskiej Produkcji sprzed 1989 roku (wybierz sam sobie jaki a jest ich trochę)!!! Pozdro. 👍👍👍
Pamiętam jak we wczesnych latach 90tych ojciec uczył informatyki w ekonomiku. Park maszynowy składał się z 286 i 386. Challenge był taki aby odpalić na tym Windows i jakieś wczesne wersje excela i worda. Udało się. Zwłaszcza 286 to było wyzwanie. Kupiliśmy wtedy na giełdzie na Grzybowskiej rozszerzenie RAM w modułach SIP, Windows 3.0 (tego nie kupiliśmy ;) trochę sztuczek, i dało się na tym Windowsa odpalić i uczyć podstaw Excela a nawet VBA.
a może to był nawet Windows 2.0?? nie pamiętam.
Wymień elektrolity w sekcji graficznej, a najlepiej wszystkie i bedzie miut. Ciekawy materiał
Tyy! ZMASLO! ... Jak ja cię kurde lubię oglądać! xD
Spoko odcinek
OOOOO1!!! Czy ja widzę akcelerator serwerowy Tesla k20x? czyżby szykował się materiał o taniej karcie bez wyjść wideo?
Jeśli tak to nareszcie, przestałem wierzyć że zrobisz ten materiał. :->
Kąty widzenia bankomatu :D
Klawiatura tego laptopa stylem nawiązuje do dzisiejszych mechanicznych
kozak koszulka
Zabawne jest to ze ten laptop tak szybko się zestarzał ze ja w latach 90tych dostałem od ciotki zza granicy jako zabawkę a w okolicy 2000 w gimnazjum rozebrałam na części żeby dowiedzieć się jak to działa i od czasu do czasu w domu rodzinnym walają siw jeszcze fragmenty obudowy w pudłach po zabawkach.
Wkońcu coś retro
i to jest retro
Bardzo możliwe że to po prostu dysk działa w trybie tylko do odczytu. Nie da się prawdopodobnie uruchomić innej wersji dosa jako nową instalkę. Karta kompakt flash działa dobrze. Ten laptop pewnie nie obsługuje innej wersji dosa niż fabrycznie wbudowana na rom dosie. Miałem kiedyś informatykę na podobnych urządzeniach w czasach ósmej klasy podstawówki jak wchodziły komputery wtedy w szkole używałem 486 DX2 40 MHZ Z 16 MB RAM !!! kartą grafiki był ... NVIDIA TRIDENT I TO 1 MB !!! Widziałem w szkole ten sam model u nauczyciela ale to było dawno temu !!! I Tak już nie pamiętam kto był nauczycielem jednak nawet 286 laptopy i stacjonarne też tam stały !!!
według moich wyliczeń wyszło dziwnie
4200$ przy kursie PLZ/USD z 1990r wychodzi około 40 Milionów, znalazłem cennik z grudnia 90r w sumie i tak nie możliwe żeby choćby 1 laptop w ciągu roku od premiery przeszedł przez polską granice ale powiedzmy że w miarę to będzie adekwatne, ceny żywności dzisiejsze sprawdziłem po cenach w biedronce, wiem że koszyk zakupowy z dupy ale na szybko wszystko sprawdzałem
chleb 1kg 3250 dziś 3,8 zł 855 razy mniej
schab 1 kg 37000 dziś 18,24zł 2000 razy mniej
cukier 5000 dziś 3,49zł 1400 razy mniej
mleko 1900 dziś 3,13 zł 600 razy mniej
250g masła 6600 dziś 7,125zł 900 razy mniej
ziemniaki kg 600 dziś 0,99zł 600 razy mniej
jabłka kg 3000 dziś 3,32zł 900 raz mniej
pomarańcze 9500 dziś 3,99zł 2400 razy mniej
wyszło że żywność jest 1200 razy tańsza
40mil podzieliłem teraz na 1200
czyli gdyby liczyć w stosunku do żywności wychodzi że laptop by kosztował 33 333zł
przeciętne wynagrodzenie 1,5 miliona zł dziś 6235zł 240 razy mniej czyli w stosunku do wynagrodzenia laptop by kosztował 166 666zł
Na poczatku lat 90 XX wieku byla straszna inflacja ... doslownie 100-200 % na miesiac przez kilka lat.
W 1994 byla dedominacja i ze 100.000 zl zrobilo sie 1 zl.
Miroslaw Kocur
1 dzień temu
Na poczatku lat 90 XX wieku byla straszna inflacja ... doslownie 100-200 % na miesiac przez kilka lat.
W 1994 byla dedominacja i ze 100.000 zl zrobilo sie 1 zl.
@@mirek190 rok za wczesnie i jedno zero za duzo i tak powstaja fejkowe mity :)
Porównanie do przeciętnego wynagrodzenia nie ma sensu bo to było rok po upadku komuny. Zarobki były całkowicie nieadekwatne do tych zachodnich.
U mnie gdzieś w czeluściach zalega sprawny lapek z procem 386 HP z programami KH i FPP i edytorem TAG i masa tajnych danych firmy ojca której już nie ma z 30 lat
Ja miałem Atari Portfolio. To dopiero był retro "laptop", był nawet w terminatorze 2 :D
X3 - produkcja 8 bit guy ;D skompilowwne chyba pod wszysko za wyjatkiem 4004 ;)
Mój rocznik:D
UWIELBIAM TWOJE FILMY TESZ SIE TYM INTERESUJE :D